Synopsis fysiikan tunnista 11. luokalla
Aihe: "Sähkömagneettiset aallot"
Opettaja: Bakuradze L.A.
Oppitunti: 20
Päivämäärä: 14.11.2014
Oppitunnin tavoitteet:
Koulutus: tutustuttaa opiskelijat sähkömagneettisten aaltojen leviämisen ominaisuuksiin; näiden aaltojen ominaisuuksien tutkimisen historia;
Koulutuksellinen: tutustuttaa opiskelijat Heinrich Hertzin elämäkertaan;
Kehitetään: edistää kiinnostusta aihetta kohtaan.
Demot: dioja, videoita.
TUNTISUUNNITELMA
Järjestäytymishetki (1 min.)
Arvostelu (5 min)
Uuden materiaalin oppiminen (20 min)
Korjaus (10 min.)
Kotitehtävät (2 min)
Oppitunnin yhteenveto (2 min)
TUTKIEN AIKANA
Orgmoment
(DIA #1). Tänään tutustumme sähkömagneettisten aaltojen leviämisen ominaisuuksiin, panemme merkille sähkömagneettisen kentän teorian luomisen vaiheet ja tämän teorian kokeellisen vahvistuksen sekä viivyttelemme joitain elämäkerrallisia tietoja.
Toisto
Oppitunnin tavoitteiden saavuttamiseksi meidän on toistettava muutama kysymys:
Mikä on aalto, erityisesti mekaaninen aalto? (Aineen hiukkasten värähtelyjen leviäminen avaruudessa)
Mitkä suureet luonnehtivat aaltoa? (aallonpituus, aallon nopeus, värähtelyjakso ja värähtelytaajuus)
Mikä on aallonpituuden ja värähtelyjakson välinen matemaattinen suhde? (aallonpituus on yhtä suuri kuin aallon nopeuden ja värähtelyjakson tulo)
(DIA #2)
Uuden materiaalin oppiminen
Sähkömagneettinen aalto on monella tapaa samanlainen kuin mekaaninen aalto, mutta niissä on eroja. Suurin ero on, että tämä aalto ei tarvitse väliainetta leviämään. Sähkömagneettinen aalto on seurausta vaihtelevan sähkökentän ja vuorottelevien magneettikenttien etenemisestä avaruudessa, ts. elektromagneettinen kenttä.
Sähkömagneettinen kenttä syntyy nopeasti liikkuvista varautuneista hiukkasista. Sen läsnäolo on suhteellista. Tämä on erityinen aine, muuttuvien sähkö- ja magneettikenttien yhdistelmä.
Sähkömagneettinen aalto on sähkömagneettisen kentän etenemistä avaruudessa.
(DIA #3) (DIA #3) (DIA #3)
Sähkömagneettisen aallon etenemiskaavio on esitetty kuvassa. On muistettava, että sähkökentän voimakkuuden, magneettisen induktion ja aallon etenemisnopeuden vektorit ovat keskenään kohtisuorassa.
Sähkömagneettisen aallon teorian luomisen vaiheet ja sen käytännön vahvistus.
Michael Faraday (1831)
(DIA #4) Hän teki mottonsa totta. Muutti magnetismin sähköksi:
(DIA #4)
Maxwell James Clerk (1864)
(DIA nro 5) Teoreettinen tiedemies päätteli yhtälöt, jotka kantavat hänen nimeään.
(DIA nro 5) Näistä yhtälöistä seuraa, että vaihtuva magneettikenttä luo
(DIA nro 5) pyörresähkökenttä,
(DIA nro 5) ja se luo vaihtuvan magneettikentän. Lisäksi hänen yhtälöissään oli vakioarvo
(DIA #5) on valon nopeus tyhjiössä. NUO. tästä teoriasta seurasi, että sähkömagneettinen aalto etenee avaruudessa valon nopeudella tyhjiössä. Todella loistavaa työtä arvostivat monet tuon ajan tiedemiehet, ja A. Einstein sanoi, että Maxwellin teoria oli hänen opetustensa kiehtovin.
Heinrich Hertz (1887)
(DIA #6). Heinrich Hertz syntyi sairaana lapsena, mutta hänestä tuli erittäin nokkela opiskelija. Hän piti kaikista opiskelijoistaan. Tuleva tiedemies rakasti kirjoittaa runoutta, työskennellä sorvin parissa. Valmistuttuaan lukiosta Hertz astui korkeampaan teknilliseen kouluun, mutta ei halunnut olla kapea asiantuntija ja tuli Berliinin yliopistoon tiedemieheksi. Yliopistoon tullessaan Heinrich Hertz pyrki opiskelemaan fyysisessä laboratoriossa, mutta tätä varten oli tarpeen ratkaista kilpailuongelmia. Ja hän otti ratkaisun seuraavaan ongelmaan: onko sähkövirralla kineettistä energiaa? Tämä työ oli suunniteltu 9 kuukaudeksi, mutta tuleva tiedemies ratkaisi sen kolmessa kuukaudessa. Totta, negatiivinen tulos on virheellinen nykyajan näkökulmasta. Mittaustarkkuutta jouduttiin lisäämään tuhansia kertoja, mikä ei tuolloin ollut mahdollista.
Opiskelijana Hertz puolusti väitöskirjaansa erinomaisin arvosanoin ja sai tohtorin arvonimen. Hän oli 22-vuotias. Tiedemies osallistui menestyksekkäästi teoreettiseen tutkimukseen. Maxwellin teoriaa tutkiessaan hän osoitti korkeat kokeelliset taidot, loi laitteen, jota nykyään kutsutaan antenniksi, ja lähetys- ja vastaanottoantennien avulla loi ja vastaanotti sähkömagneettisen aallon.
(DIA numero 6) ja tutki näiden aaltojen kaikkia ominaisuuksia.
(DIA #6) Hän tajusi, että näiden aaltojen etenemisnopeus on äärellinen ja yhtä suuri (DIA #6) kuin valon nopeus tyhjiössä. Tutkittuaan sähkömagneettisten aaltojen ominaisuuksia hän osoitti, että ne ovat samanlaisia kuin valon ominaisuudet.
Valitettavasti tämä robotti heikensi lopulta tutkijan terveyttä. Ensin silmät pettivät, sitten korvat, hampaat ja nenä sattuivat. Hän kuoli pian.
Heinrich Hertz sai päätökseen Faradayn aloittaman valtavan työn. Maxwell muutti Faradayn ideat matemaattisiksi kaavoiksi ja Hertz muutti matemaattiset kuvat näkyviksi ja kuultaviksi sähkömagneettisiksi aalloksi.
Kuunnellessamme radiota, katsoessamme televisiota, meidän on muistettava (DIA nro 7) tästä henkilöstä.
Ei ole sattumaa, että värähtelytaajuuden yksikkö on nimetty hertsin mukaan, eikä ole ollenkaan sattumaa, että ensimmäiset venäläisen fyysikon (DIA nro 8) välittämät sanat A.S. Popov käyttää langatonta viestintää, olivat "Heinrich Hertz", salattu morsekoodilla.
Popov paransi vastaanotto- ja lähetysantennia, ja aluksi viestintä tehtiin etäisyydellä 250 m, sitten 600 m. Ja vuonna 1899 tiedemies perusti radioyhteyden 20 km:n etäisyydelle ja vuonna 1901 - 150 km:n etäisyydelle. Vuonna 1900 radioliikenne auttoi pelastustöissä Suomenlahdella. Vuonna 1901 italialainen insinööri G. Marconi teki radioviestinnän Atlantin valtameren yli.
Ankkurointi
Vastaa kysymyksiin:
(DIA #9)
Mikä on sähkömagneettinen aalto?
(DIA #9)
Kuka loi sähkömagneettisen aallon teorian?
(DIA #9)
Kuka tutki sähkömagneettisten aaltojen ominaisuuksia?
Täytä vihkoon vastaustaulukko ja merkitse kysymyksen numero.
(DIA #10)
Ratkaistaan ongelma.
(DIA #11)
Kotitehtävät
(DIA nro 12) Erityyppisistä sähkömagneettisista säteilyistä on laadittava raportteja, joissa luetellaan niiden ominaisuuksia ja puhutaan niiden soveltamisesta ihmiselämään. Viestin tulee olla viisi minuuttia pitkä. Viestien aiheet:
Äänitaajuus aallot
radioaallot
mikroaaltouunin säteilyä
Infrapunasäteily
näkyvä valo
UV-säteily
röntgensäteilyä
Gammasäteily
Yhteenveto.
Kiitos huomiostasi ja työstäsi!
Näytä esityksen sisältö
“+11 luokka. Oppitunnin teema. elektromagneettiset aallot. 20"
FYSIIKAN luokka 11 Oppitunnin ESITTELY SÄHKÖMAGNEETTISET AALLOT
Bakuradze L. A.
![](https://i0.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_1.jpg)
![](https://i1.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_2.jpg)
Sähkömagneettinen aalto on avaruudessa etenevä vaihtuva sähkömagneettinen kenttä
Sähkömagneettisten aaltojen säteily syntyy, kun sähkövaraukset liikkuvat kiihtyvällä vauhdilla
![](https://i0.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_3.jpg)
Motto:
"Muuta magnetismi sähköksi"!!!
1831
Löysi sähkömagneettisen induktion ilmiön
~ magneettikenttä ~ sähkövirta
![](https://i1.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_4.jpg)
Loi sähkömagneettisen kentän teorian (1864)
- ~ magneettikenttä
~ sähkökenttä
- ~ sähkökenttä
~ magneettikenttä
- Vv = s = const = 3∙10 8 neiti
![](https://i0.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_5.jpg)
Kokeellisesti havaittu sähkömagneettisten aaltojen olemassaolo (1887)
- Tutkii sähkömagneettisten aaltojen ominaisuuksia
- Määritti sähkömagneettisen aallon nopeuden
- Osoitettiin, että valo on sähkömagneettisen aallon erikoistapaus
![](https://i2.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_6.jpg)
- Miksi vastaanottoantennin hehkulamppu muuttaa voimakkuuttaan, kun metallitanko työnnetään sisään?
- Miksi näin ei tapahdu, kun metallitanko korvataan lasilla?
![](https://i2.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_7.jpg)
Suoritti radiolennätinviestintää Pietarissa (1895)
Viestintä etäältä
150 km (1901)
G. Marconi teki radioviestinnän Atlantin valtameren yli (1901)
![](https://i0.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_8.jpg)
1. Mikä on sähkömagneettinen aalto?
2. Kuka loi teorian sähkömagneettisesta aallosta?
3. Kuka tutki sähkömagneettisten aaltojen ominaisuuksia?
![](https://i1.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_9.jpg)
Käänteisesti
- Miten aallonpituus riippuu taajuudesta?
- Mitä tapahtuu aallonpituudelle, jos hiukkasten värähtelyjakso kaksinkertaistuu?
Kasvaa 2 kertaa
- Miten säteilyn värähtelytaajuus muuttuu, kun aalto siirtyy tiheämpään väliaineeseen?
Ei muutu
- Mikä aiheuttaa sähkömagneettisten aaltojen lähettämisen?
- Missä sähkömagneettisia aaltoja käytetään?
Ladatut solut liikkuvat kiihtyvyys
![](https://i0.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_10.jpg)
Ratkaise ongelma
Krasnodarin televisiokeskus lähettää kahta kantoaaltoa: kuvan kantoaallon säteilytaajuudella 93,2 Hz ja äänikantoaallon 94,2 Hz. Määritä annettuja säteilytaajuuksia vastaavat aallonpituudet.
![](https://i2.wp.com/arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_56e709f9f2106/img_user_file_56e709f9f2106_0_11.jpg)
Valmistele raportteja eri taajuuksien aaltojen käytöstä ja niiden ominaisuuksista (viestin kesto 5 minuuttia)
- Äänitaajuus aallot
- radioaallot
- mikroaaltouunin säteilyä
- Infrapunasäteily
- näkyvä valo
- UV-säteily
- röntgensäteilyä
- Gammasäteily
Samaran alueen valtiontaloudellinen ammatillinen oppilaitos "Provincial Technical School m. R. Koshkinsky
Ammatti: 23.01.03 Automekaanikko 2 kurssi
Fysiikka
TUNNIN METODOLOGINEN KEHITTÄMINEN
TÄSSÄ AIHEESSA: "SÄHKÖMAGNEETTISET AALLOT ELÄMÄSSÄMME»
Opettaja Yakimova Elvira Konstantinovna
Oppitunti yleistys aiheesta "Sähkömagneettiset aallot"
Aihe:KAIKKI SÄHKÖMAGNEETTISISTA AALTOISTA
Tyyppi: tiedon yleistäminen ja systematisointi
Tyyppi: seminaari
Metodinen tavoite:
Kohde:
Näytä fysiikan opetuksen käytännön suunta;
Aiheen tiedon assimilaation tarkistaminen.
Tehtävät:
koulutuksellinen:
Yleistää tietoa jokapäiväisessä elämässä kohtaavasta sähkömagneettisesta säteilystä (kentistä);
Ota selvää näiden kenttien positiivisista ja kielteisistä vaikutuksista ihmiskehoon,
Muodostaa peltojen haitallisilta vaikutuksilta suojautumisperiaatteet tai vähennä niiden haitallisia vaikutuksia.
kehitetään:
Jatka loogisen ajattelun kehittämistä, kykyä muotoilla ajatuksensa oikein opitun yhteenvedon prosessissa, kykyä käydä koulutusvuoropuhelua;
koulutuksellinen:
Kognitiivisen kiinnostuksen kasvatus fysiikkaan, positiivinen asenne tietoon, terveyden kunnioittaminen.
Kasvata suullisen puheen kulttuuria, muiden kunnioittamista.
Metodiset laitteet ja varusteet:
multimedialaitteet, kodinkoneet, työarkit; viitemateriaalit (tarkoitus
kodinkoneiden sähkömagneettisen kentän magneettisen induktion voimakkuus)
Menetelmät: selittävä-havainnollistava, käytännöllinen.
Oppitunti aiheesta: " Kaikki sähkömagneettisista aalloista "
"Ympärillämme, meissä itsessämme, kaikkialla ja kaikkialla,
ikuisesti muuttuva, yhtäläinen ja törmäävä,
eri aallonpituuksien säteilyä...
Maan pinta muuttuu
ne on suurelta osin veistetty."
V.I.Vernadski
Mikä on sähkömagneettinen aalto?
Vastaukset: Sähkömagneettinen aalto- avaruudessa etenevät ja energiaa kuljettavat sähkömagneettiset värähtelyt.
Sähkömagneettiset aallot ovat magneetti- ja sähkökenttien häiriöitä, jotka jakautuvat avaruuteen.
Sähkömagneettisia aaltoja kutsutaan sähkömagneettinen kenttä, joka etenee avaruudessa äärellisellä nopeudella väliaineen ominaisuuksista riippuen. Ensimmäinen tiedemies, joka ennusti niiden olemassaolon, oli Faraday. Hän esitti hypoteesinsa vuonna 1832. Maxwell kehitti teorian myöhemmin. Vuoteen 1865 mennessä hän sai tämän työn valmiiksi. Maxwellin teoria sai vahvistuksensa Hertzin kokeissa vuonna 1888.
Aallot ovat aaltoja.
Vastaus: K em. aallot ovat aaltoja,joiden pituudet vaihtelevat 10 km:stä (radioaaltoja) alle 17:een (5.10 -12 ) (gammasäteet)
3. Listaa sähkömagneettisten aaltojen pääominaisuudet.
Vastaus:
Taittuminen.
Heijastus.
EM-aalto on poikittainen.
Em-aaltojen nopeus tyhjiössä on yhtä suuri kuin valon nopeus.
Sähkömagneettiset aallot etenevät kaikissa väliaineissa, mutta nopeus on pienempi kuin tyhjiössä.
EM-aalto kuljettaa energiaa.
Siirtyessään väliaineesta toiseen aallon taajuus ei muutu.
4. Miksi sähkömagneettinen kenttä vaikuttaa ihmiseen?
Ihminen on antenni, joka vastaanottaa sähkömagneettisia aaltoja, ihmiskeho on johdin, jonka läpi em-kenttä kulkee hyvin, joten kehon luonnollisten sähkömagneettisten värähtelyjen päällä on ylimääräinen sähkömagneettinen kenttä, jonka vuoksi ihmisen luonnollinen biokenttä häiriintyy. .
5. Mistä sähkömagneettisen kentän biologinen vaikutus riippuu?
Opettaja: otamme laskentataulukot uudelleen -
Itsenäinen työ.
JÄRJESTELMÄ 1
Vastaukset: Biologinen vaikutus riippuu:
- E-arvot (sähkökentän voimakkuus);
-arvot B (magneettinen induktio);
-arvot w (taajuus), valotusajasta.
Opettaja: Biologinen vaikutus voi olla positiivinen (elämän synty Maapallolle, kiihtyvyys, hoitomenetelmät lääketieteessä) ja negatiivinen. Lääkärit ovat havainneet, että pitkä oleskelu keinotekoisesti luodussa sähkömagneettikentässä antaa ...
(Taulukko taululla).
Opettaja: Tunsitko sellaisia sähkömagneettisen kentän toimintoja ja milloin? Mitkä kodinkoneet luovat sähkömagneettisen kentän asuntoosi?
Itsenäinen työ.
Opettaja: Kaikki toimivat sähkölaitteet (ja sähköjohdot) luovat ympärilleen sähkömagneettisen kentän, joka saa aikaan varautuneiden hiukkasten: elektronien, protonien, ionien tai dipolimolekyylien liikkeen. Elävän organismin solut koostuvat varautuneista molekyyleistä - proteiineista, fosfolipideistä (solukalvojen molekyyleistä), vesi-ioneista - ja niillä on myös heikko sähkömagneettinen kenttä. Vahvan sähkömagneettisen kentän vaikutuksesta molekyylit, joissa on varaus, tekevät värähteleviä liikkeitä. Tämä aiheuttaa useita prosesseja, sekä positiivisia (solujen aineenvaihdunnan paraneminen) että negatiivisia (esimerkiksi solurakenteiden tuhoutuminen).
Maassamme sähkömagneettisten kenttien vaikutusta ihmisiin ja eläimiin on tutkittu yli 50 vuoden ajan. Venäläiset tutkijat ovat satojen kokeiden jälkeen havainneet, että kaikki kodin sähkölaitteet ovat sähkömagneettisen säteilyn lähteitä, mutta miten tavallisten kodinkoneiden sähkömagneettinen kenttä tarkalleen vaikuttaa meihin ja kuinka haitallista se on terveelle ihmiselle, on kiistanalaista, joten se on järkevää. yrittää minimoida sen mahdollisimman paljon.vaikutusta.
Sähkömagneettisen säteilyn haitallisia vaikutuksia vastaan suojaamisen periaatteiden muodostamiseksi opiskelijat kutsutaan työskentelemään vertailumateriaalien kanssa.
(
Hakemus nro 2
Taulukko 1. PDU (suurin sallittu taso).
Taulukko 2. Miten voit suojautua sähkömagneettisen kentän haitallisilta vaikutuksilta tai ainakin vähentää biologista vaikutusta?Katsotaan esitys (diasta 11 loppuun)
Yhteenvetona.
Havainnot:
1. Sähkömagneettisen säteilyn lähteiden metallisuojaus (johdot, induktorit jne.),
2. Säilytä turvaetäisyys.
3. Kaikkien kodin sähkölaitteiden on oltava hyvässä toimintakunnossa ja kaukosäätimen mukaisia. (Laatutodistus).
4. Viheralueet absorboivat aktiivisesti sähkömagneettisia aaltoja.
Jokaiselle opiskelijalle jaetaan "Hyvä tietää" -lehtinen.
Kotitehtävät.
Opettaja: Keskustele perheen kanssa kotona"Hyvä tietää" huomautuskotona, ehkä läheisesi lisäävät muistiomme jotain hyödyllistä ja tarpeellista.
Luettelo käytetystä kirjallisuudesta:
Maron A.E. fysiikan kokeet: 10 - 11 solua: Kirja opettajalle. – M.: Enlightment, 2003.
Rymkevich A.P. Tehtäväkirja. Luokat 10 - 11: Oppilaitosten käsikirja. – M.: Bustard, 2003.
Stepanova G.N. Fysiikan tehtäväkokoelma: 10 - 11 solulle. koulutusinstituutiot. – M.: Enlightment, 2003.
5. ›
Fysiikan opettaja MBOU lukio №42, Belgorod
Kokorina Alexandra Vladimirovna
Luokka: 9
Asia: Fysiikka.
päivämäärä:
Aihe:"Sähkömagneettinen kenttä (EMF)".
Tyyppi: yhdistetty oppitunti .
Oppitunnin tavoitteet:
koulutuksellinen:
- uskoa aiemmin hankittuun tietoon;
- tarjota käsitteen "sähkömagneettinen kenttä", sähkö- ja magneettikenttien suhteen havaitseminen, ymmärtäminen, ensisijainen muistaminen;
- järjestää opiskelijoiden toimintaa tutkitun tiedon toistamiseksi;
koulutuksellinen:
- työmotivaatioiden koulutus, tunnollinen asenne työhön;
- oppimisen motiivien koulutus, positiivinen asenne tietoon;
— Fysikaalisen kokeen ja fysikaalisen teorian roolin osoittaminen fysikaalisten ilmiöiden tutkimuksessa.
kehitetään:
- taitojen kehittäminen lähestyä luovasti monenlaisten ongelmien ratkaisua;
- itsenäisen toimintakyvyn kehittäminen;
Koulutuskeinot:
- lauta ja liitu;
Opetusmenetelmät:
- selittävä - havainnollistava .
Oppitunnin rakenne (vaiheet):
organisatorinen hetki (2 min);
perustietojen päivittäminen (10 min);
uuden materiaalin oppiminen (17 min);
vastaanotetun tiedon ymmärtämisen todentaminen (8 min);
oppitunnin yhteenveto (2 min);
kotitehtävätiedot (1 min).
Tuntien aikana
Opiskelijoiden toimintaa | ||||||||||||
- terveisiä "Hei kaverit". — korjaus puuttuu"Kuka on poissa tänään?" | - tervehtii opettajaa "Hei" - hoitaja kutsuu poissa olevaa |
|||||||||||
- fyysinen sanelu “Sinulla on pöydillä tyhjiä arkkeja, allekirjoita ne ja ilmoita sen vaihtoehdon numero, jolla istut. Sanon sinulle kysymykset yksitellen, ensin 1., sitten 2. vaihtoehdon osalta. Ole varovainen " Kysymyksiä sanelulle: 1.1 Mikä synnyttää magneettikentän? 1.2 Kuinka voit visualisoida magneettikentän? 2.1 Mikä on IMF:n rivien luonne? 2.2 Mikä on joukkotuhoaseiden luonne? 3.1 Magneettinen induktio: kaava, yksiköt. 3.2 Magneettisen induktion viivat ovat ... 4.1 Mitä oikean käden säännöllä voidaan määrittää? 4.2 Mitä vasemman käden säännöllä voidaan määrittää? 5.1 EMP-ilmiö on ... 5.2 Vaihtovirta on... “Siirrä nyt työsi ensimmäisille pöydille. Kuka ei saanut työtä valmiiksi?"(selvittää ongelmat, jotka aiheuttivat vaikeuksia) | -kyltti toimii - vastaa kysymyksiin Vastaukset: 1.1 liikkuvat lataukset 1,2 magneettiviivaa 2.1 kaarevia, niiden tiheys vaihtelee 2.2 rinnakkain toistensa kanssa, sijaitsevat samalla taajuudella 3.1 B \u003d F / (I l), T 3.2 viivaa, tangentit, joiden jokaisessa kentän pisteessä osuvat magneettisen induktiovektorin suuntaan 5.1 vaihdettaessa mp.:tä, tunkeutuessaan suljetun johtimen piiriin, johtimeen ilmestyy virta 5.2 virta, joka muuttuu ajoittain suuruuden ja suunnan suhteen |
|||||||||||
- keskustelu luokan kanssa: “Oppitunnin aihe on kirjoitettu taululle. Ja kuka kertoo minulle, minä vuonna ja kuka EMP-ilmiön löysi?" “Mikä se on?" “Missä olosuhteissa virta kulkee johtimessa? “Tämä tarkoittaa, että voimme päätellä, että johtimen suljetun piirin läpäisevä muuttuja sp.p. luo siihen e.p.:n, jonka vaikutuksesta syntyy induktiovirta. - uuden materiaalin selitys: “Tämän johtopäätöksen perusteella James Clerk Maxwell vuonna 1865 loi monimutkaisen EMF-teorian. Käsittelemme vain sen tärkeimpiä säännöksiä. Kirjoita se ylös." Teorian pääsäännöt: 3. Nämä keskenään generoivat muuttujat e.p. ja sp. muodostavat EMF:n. 5. (seuraava oppitunti) “Vakio sulamispiste syntyy vakionopeudella liikkuvien varausten ympärille. Mutta jos varaukset liikkuvat kiihtyvällä vauhdilla, sp. muuttuu ajoittain. Muuttuva e.p. luo muuttujan sp.p. avaruudessa, joka puolestaan generoi muuttujan e.p. jne." Muuttuva e.p. -pyörre. | - vastaa opettajan kysymyksiin suullisesti “Michael Faraday, vuonna 1831" “Kun mp muuttuu, tunkeutuu suljetun johtimen silmukan läpi, johtimeen syntyy virtaa" “ jos se sisältää e.p." - kirjoita vihkoon, mitä opettaja sanelee |
|||||||||||
“Piirrä nyt pöytä vihkoihisi kuin taululle. Täytetään se yhdessä"
| - Piirrä taulukko ja täytä se opettajan kanssa |
|||||||||||
- yleistäminen ja systematisointi: “Joten minkä tärkeän käsitteen opit luokassa tänään? Aivan oikein, EMF-käsitteen kanssa. Mitä voit sanoa hänestä?" - heijastus: "Kenellä on vaikeuksia ymmärtää materiaalia?" Yksittäisten oppilaiden käyttäytymisen ja suorituskyvyn arviointi oppitunnilla. | - vastaa kysymyksiin |
|||||||||||
- tietoa kotitehtävistä “§ 51 , valmistautua kokeeseen. Oppitunti on ohi. Hyvästi". | - kirjoita läksyt muistiin - sano hyvästit opettajalle: "Hyvästi". |
Oppilailla tulee olla muistikirjassaan:
Aihe: "Sähkömagneettinen kenttä (EMF)".
1856 - J. Cl. Maxwell loi EMF-teorian.
Teorian pääsäännöt:
1. Kaikki muutokset ajan kuluessa, sp. johtaa muuttujan e.p.
2. Mikä tahansa ajan muutos e.p. johtaa muuttujan, sp.
3. Nämä keskenään generoivat muuttujat e.p. ja sp. muodossa EMF.
4. EMF-lähde - nopeasti liikkuvat lataukset.
Muuttuva e.p. -pyörre.
pyörre | sähköstaattinen | |
merkki | muuttuu ajoittain ajan myötä | ei muutu ajan myötä |
lähde | nopeasti liikkuvat lataukset | kiinteät lataukset |
voimalinjat | suljettu | alkaa "+":lla; loppuu "-" |
TUNTISUUNNITELMA
tässä aiheessa " Sähkömagneettinen kenttä ja sähkömagneettiset aallot »
Koko nimi | Kosintseva Zinaida Andreevna |
|
Työpaikka | DF GBPOU "KTK" |
|
asema | opettaja |
|
Asia | ||
5. | Luokka | 2 kurssin ammatti "kokki, kondiittori", "hitsaaja" |
6. 7. | Aihe Oppitunnin numero aiheessa | Sähkömagneettinen kenttä ja sähkömagneettiset aallot. 27 |
8. | Perusopetusohjelma | V.F. Dmitrieva Fysiikka: teknisen profiilin ammatteihin ja erikoisuuksiin: yleissivistävään koulutukseen. oppilaitokset: oppikirjakerääjä. ja toisen asteen ammatillinen koulutus Oppikirja: -6th ed. Ster.-M.: Publishing Center "Academy", 2013.-448s. |
Oppitunnin tavoitteet:
- koulutuksellinen
toista ja yleistä opiskelijoiden tiedot osiossa "Elektrodynamiikka";
-kehitys
edistää kykyä analysoida, esittää hypoteeseja, oletuksia, tehdä ennusteita, havainnoida ja kokeilla;
oman henkisen toiminnan ja sen tulosten itsearviointi- ja itseanalyysikyvyn kehittäminen;
tarkistaa opiskelijoiden itsenäisen ajattelun taso olemassa olevan tiedon soveltamisesta erilaisissa tilanteissa.
- koulutuksellinen
kognitiivisen kiinnostuksen herättäminen aihetta ja ympäröiviä ilmiöitä kohtaan;
kilpailun hengen kasvatus, vastuu tovereista, kollektivismi.
Oppitunnin tyyppi Oppitunti - seminaari
Opiskelijoiden työmuodot Tiedon sanallinen siirto ja tiedon kuulohavainnointi; tiedon visuaalinen siirto ja visuaalinen tiedon havaitseminen; tiedon siirto käytännön toimien kautta; stimulaatio ja motivaatio; valvonta- ja itsehillintämenetelmiä.
Palvelut koulutusta minä : Esitykset; raportit; Ristisanatehtävät; testatun kyselyn tehtävät;
Laitteet: PC, ID, projektori, esityksetppt, videotunti, PC - opiskelijoiden työpaikat, testit.
Oppitunnin rakenne ja kulku
Pöytä 1.
TUNNIN RAKENNE JA PROSESSI
Oppitunnin vaihe | Käytetyn ESM:n nimi (sarjanumero taulukosta 2) | Opettajan toiminta (osoittaa toimet ESM:n kanssa, esimerkiksi esittely) | Opiskelijoiden toimintaa | Aika (minuuteissa) |
|
Ajan järjestäminen | Tervehdys opiskelijat | Tervetuloa opettaja | |||
Perustietojen aktualisointi ja korjaus | 1. Oginsky "Polonais" | Näyttää videoleikkeen. | |||
Opettajan johdantopuhe | yksi,. Esitys, Dia #1 Dia #2 | Oppitunnin aiheilmoitus Tavoitteiden ja tavoitteiden julkistaminen | Kuuntelu ja äänitys | ||
Toisto | Suullinen työ määritelmien ja lakien kanssa Testikysely - testi nro 20 | Jakaa töihin Sisältää sähköisen päiväkirjan testejä varten Osoittaa näyttötestin | Työskentele PC:llä ja muistikirjoilla | ||
Tietoa uusista löydöistä Opiskelijoiden esityksiä 1. Loistava itseoppinut Michael Faraday. 2. Sähkömagneettisen kentän teorian perustaja James Maxwell. 3. Suuri kokeilija Heinrich Hertz. 4. Aleksanteri Popov. Radion historia 5. A.S. Popovista kertovan videoelokuvan katselu | 1, esitys, dia #4 2. Esittely 3. Esittely 4. Esittely 5. Esittely | Koordinoi opiskelijoiden suorituksia, auttaa ja arvioi | Opiskelijoiden esitelmien kuunteleminen, muistiinpanojen tekeminen, kysymysten esittäminen, Kuvaile suorituskykyä | ||
Heijastus | 6, Ristisanatehtävä | Järjestää työn PC:llä | Ratkaise ristisanatehtävä | ||
Yhteenveto oppitunnista | 1, Dia #10 | Antaa arvosanat ja tekee yhteenvedon | Anna arvosanat | ||
Kotitehtävät | 1, dia numero 5 | Selventää läksyt - esitys "" | Kirjoita tehtävä muistiin |
Liite tuntisuunnitelmaan
aiheesta "Sähkömagneettinen kenttä ja sähkömagneettiset aallot"
Taulukko 2.
LUETTELO TÄSSÄ ONNITTUKSESSA KÄYTETTYISTÄ EER:istä
Resurssin nimi | Tyyppi, resurssin tyyppi | Tietojen lähetyslomake (kuva, esitys, videoleikkeet, testi, malli jne.) | ||
Oginsky "Polonais" | tiedottava | videopätkä |
|
|
Oppitunnin yhteenveto | tiedottava | esittely | ||
Raportti "Nero itseoppinut Michael Faraday" | tiedottava | esittely | ||
Ilmoita " James Maxwell, sähkömagneettisen kentän teorian perustaja» | tiedottava | esittely | ||
Suuri kokeilija Heinrich Hertz | tiedottava | esittely | ||
"Aleksanteri Popov. Radion historia" | tiedottava | Esittely Videotunti Radiopuhelinviestinnän periaate. Yksinkertaisin radiovastaanotin. | Lkvideouroki.net. Nro 20. |
|
Elokuva "A.S. Popov" | tiedottava | Internet-tekniikka | www.youtube.com Radio Popovin keksintö Aleksanteri Stepanovitš, Popov. |
|
Käytännöllinen | Oma testiohjelma. | №20 Lkvideouroki.net. |
||
Ristisanatehtävä | Käytännöllinen | esittely |
Oppitunnin skenaario nykyaikaisten pedagogisten tekniikoiden avulla.
Oppitunnin aihe
"Elektromagneettiset aallot"
Oppitunnin tavoitteet:
koulutuksellinen : Tutkia sähkömagneettisia aaltoja, niiden löytämisen historiaa, ominaisuuksia ja ominaisuuksia.
Koulutuksellinen : kehittää kykyä tarkkailla, vertailla, analysoida
hoivaamista : tieteellisen ja käytännön kiinnostuksen ja maailmankuvan muodostuminen
Tuntisuunnitelma:
Toisto
Tutustuminen sähkömagneettisten aaltojen löytämisen historiaan:
Faradayn laki (kokeilu)
Maxwellin hypoteesi (kokeilu)
sähkömagneettisen aallon kaavio
Sähkömagneettinen aaltoyhtälöt
Sähkömagneettisen aallon ominaisuudet: etenemisnopeus, taajuus, jakso, amplitudi
Suljettu värähtelypiiri
Avoin värähtelypiiri. Hertzin kokeet
Sähkömagneettisen aallon graafinen ja matemaattinen esitys
Kokeellinen vahvistus sähkömagneettisten aaltojen olemassaolosta.
Sähkömagneettisten aaltojen ominaisuudet
Tiedon päivitys
Kotitehtävien saaminen
Laitteet:
Tietokone
interaktiivinen taulu
Projektori
Induktori
Galvanometri
Magneetti
Laitteiston ja ohjelmiston digitaalinen mittauskompleksilaboratoriolaitteet "Scientific Entertainment"
Henkilökohtaiset valmiit kortit, joissa on graafinen esitys sähkömagneettisesta aallosta, peruskaavat ja kotitehtävät (Liite 1)
Videomateriaalia sähköisestä hakemuksesta Fysiikan 11. luokkasarjaan ( UMK Myakishev G . I ., Bukhovtsev B.B.)
OPETTAJIEN TOIMINTA
Tietokortti
OPISKELIJATOIMINTA
Motivaatiovaihe - Johdatus oppitunnin aiheeseen
Rakkaat kaverit! Tänään alamme tutkia viimeistä osaa sähkömagneettisista aalloista suuressa aiheessa "Värähtelyt ja aallot".
Opimme heidän löytönsä historian, tutustumme tutkijoihin, jotka panevat kätensä siihen. Selvitetään, kuinka saimme sähkömagneettisen aallon ensimmäistä kertaa. Tutkitaan sähkömagneettisten aaltojen yhtälöitä, kuvaajaa ja ominaisuuksia.
Aluksi muistetaan, mikä aalto on ja minkä tyyppisiä aaltoja tunnet?
Aalto on värähtely, joka etenee ajassa. Aallot ovat mekaanisia ja sähkömagneettisia.
Mekaaniset aallot ovat erilaisia, ne etenevät kiinteässä, nestemäisessä, kaasumaisessa väliaineessa, voimmeko havaita ne aisteillamme? Antaa esimerkkejä.
Kyllä, kiinteässä mediassa - se voi olla maanjäristyksiä, soittimien kielten tärinää. Nesteissä - aalloissa merellä, kaasuissa - nämä ovat äänien leviämistä.
Sähkömagneettisten aaltojen kanssa kaikki ei ole niin yksinkertaista. Sinä ja minä olemme luokkahuoneessa, emmekä tunne ollenkaan emmekä ole tietoisia siitä, kuinka monta sähkömagneettista aaltoa läpäisee tilamme. Ehkä jotkut teistä voivat jo antaa esimerkkejä täällä esiintyvistä aalloista?
radioaallot
TV aallot
- Wi- fi
Kevyt
Matkapuhelimien ja toimistolaitteiden päästöt
Sähkömagneettiseen säteilyyn kuuluvat radioaallot ja Auringon valo, röntgensäteet ja säteily ja paljon muuta. Jos visualisoimme ne, niin valtavan määrän sähkömagneettisten aaltojen takana emme pystyisi näkemään toisiamme. Ne toimivat tärkeimpänä tiedon välittäjänä nykyaikaisessa elämässä ja ovat samalla voimakas negatiivinen tekijä terveyteemme.
Opiskelijoiden toiminnan organisointi sähkömagneettisen aallon määritelmän luomiseksi
Tänään seuraamme suurten fyysikkojen jalanjälkiä, jotka löysivät ja synnyttivät sähkömagneettisia aaltoja, selvitämme, millä yhtälöillä niitä kuvataan, ja tutkimme niiden ominaisuuksia ja ominaisuuksia. Kirjoitamme ylös oppitunnin "Sähkömagneettiset aallot" aiheen
Me kaikki tiedämme sen vuonna 1831 Englantilainen fyysikko Michael Faraday löysi kokeellisesti sähkömagneettisen induktion ilmiön. Miten se ilmenee?
Toistetaan yksi hänen kokeistaan. Mikä on lain kaava?
Opiskelijat kokeilevat Faradaya
Ajassa muuttuva magneettikenttä johtaa induktio-emf:n ja induktiovirran esiintymiseen suljetussa piirissä.
Kyllä, suljetussa piirissä esiintyy induktiovirtaa, jonka rekisteröimme galvanometrillä
Siten Faraday osoitti empiirisesti, että magnetismin ja sähkön välillä on suora dynaaminen suhde. Samaan aikaan Faraday, joka ei saanut systemaattista koulutusta ja jolla oli vähän matemaattisten menetelmien hallintaa, ei voinut vahvistaa kokeitaan teorian ja matemaattisten laitteiden kanssa. Toinen erinomainen englantilainen fyysikko James Maxwell (1831-1879) auttoi häntä tässä.
Maxwell antoi hieman erilaisen tulkinnan sähkömagneettisen induktion laista: "Jokainen magneettikentän muutos synnyttää ympäröivään tilaan pyörteissähkökentän, jonka voimalinjat ovat suljettuja"
Joten vaikka johdin ei olisi kiinni, magneettikentän muutos aiheuttaa ympäröivään tilaan induktiosähkökentän, joka on pyörre. Mitkä ovat pyörrekentän ominaisuudet?
Vortex-kentän ominaisuudet:
Hänen jännityslinjansa ovat sulkeutuneet
Ei ole lähteitä
Sinun on myös lisättävä, että kenttävoimien työ testivarauksen siirtämiseksi suljettua polkua pitkin ei ole nolla, vaan induktio-EMF
Lisäksi Maxwell esittää hypoteesin käänteisen prosessin olemassaolosta. Mitä mieltä sinä olet?
"Ajassa muuttuva sähkökenttä synnyttää magneettikentän ympäröivään tilaan"
Ja kuinka voimme saada aikaan muuttuvan sähkökentän?
Aikaa vaihtuva virta
Mikä on nykyinen?
Virta - säännöllisesti liikkuvat varautuneet hiukkaset, metalleissa - elektronit
Miten niiden sitten pitäisi liikkua, jotta virta olisi vaihtuvaa?
Kiihdytyksen kanssa
Aivan oikein, kiihdytetyt liikkuvat varaukset aiheuttavat vaihtelevan sähkökentän. Yritetään nyt korjata magneettikentän muutos digitaalisella anturilla tuomalla se johtoihin vaihtovirralla
Opiskelija tekee kokeen tarkkaillakseen muutoksia magneettikentässä
Tietokoneen näytöllä havaitaan, että kun anturi tuodaan vaihtovirtalähteeseen ja se on kiinnitetty, tapahtuu jatkuvaa magneettikentän värähtelyä, mikä tarkoittaa, että vaihtuva sähkökenttä syntyy kohtisuoraan sitä vastaan.
Siten syntyy jatkuva toisiinsa kytketty sekvenssi: muuttuva sähkökenttä synnyttää vaihtuvan magneettikentän, joka ilmiöllään taas synnyttää muuttuvan sähkökentän ja niin edelleen.
Kun sähkömagneettisen kentän muutosprosessi on aloitettu tietystä pisteestä, se kaappaa jatkuvasti uusia ja uusia alueita ympäröivästä avaruudesta. Etenevä vaihtuva sähkömagneettinen kenttä on sähkömagneettinen aalto.
Joten Maxwellin hypoteesi oli vain teoreettinen oletus, jolla ei ollut kokeellista vahvistusta, mutta sen perusteella hän onnistui johtamaan yhtälöjärjestelmän, joka kuvaa magneetti- ja sähkökenttien keskinäisiä muunnoksia ja jopa määrittämään osan niiden ominaisuuksista.
Lapsille jaetaan henkilökohtaiset kortit, joissa on aikataulu ja kaavat.
Maxwellin laskelmat:
Opiskelijoiden toiminnan organisointi sähkömagneettisten aaltojen nopeuden ja muiden ominaisuuksien määrittämiseksi
![](https://i2.wp.com/ds02.infourok.ru/uploads/ex/038f/0006451e-eb94a7a6/hello_html_46b356f3.gif)
aineen ξ-dielektrisyysvakio, otettiin huomioon kondensaattorin kapasitanssi,- aineen magneettinen permeabiliteetti - karakterisoimme aineiden magneettiset ominaisuudet, se näyttää onko aine paramagneettinen, diamagneettinen vai ferromagneettinen
Lasketaan sähkömagneettisen aallon nopeus tyhjiössä, jolloin ξ = =1
Kaverit laskevat nopeuden , jonka jälkeen tarkistamme kaiken projektorista
Aaltovärähtelyjen pituus, taajuus, syklinen taajuus ja jakso on laskettu meille mekaniikasta ja sähködynamiikasta tuttujen kaavojen mukaan, muistakaa ne.
Kaverit kirjoittavat taululle kaavat λ = υТ, , , tarkista niiden oikeellisuus diasta
Maxwell johti myös teoreettisesti sähkömagneettisen aallon energian kaavan ja . W Em ~ 4 Tämä tarkoittaa, että aallon helpottamiseksi kiinnittämiseksi sen on oltava korkeataajuinen.
Maxwellin teoria aiheutti resonanssia fyysisessä yhteiskunnassa, mutta hänellä ei ollut aikaa vahvistaa teoriaansa kokeellisesti, sitten saksalainen fyysikko Heinrich Hertz (1857-1894) otti viestikapula. Yllättäen Hertz halusi kumota Maxwellin teorian, sillä hän keksi yksinkertaisen ja nerokkaan ratkaisun sähkömagneettisten aaltojen saamiseksi.
Muistetaanpa, missä olemme jo havainneet sähköisten ja magneettisten energioiden keskinäistä muutosta?
värähtelevässä piirissä.
AT suljettu värähtelypiiri, mistä se koostuu?
Tämä on piiri, joka koostuu kondensaattorista ja kelasta, jossa esiintyy keskinäisiä sähkömagneettisia värähtelyjä.
Aivan oikein, vain värähtelyt tapahtuivat "piirin sisällä", ja tutkijoiden päätehtävänä oli tuottaa nämä värähtelyt avaruuteen ja tietysti rekisteröidä ne.
Olemme jo sanoneet senaaltoenergia on suoraan verrannollinen taajuuden neljänteen potenssiin . W Em~ν 4 . Tämä tarkoittaa, että aallon helpottamiseksi kiinnittämiseksi sen on oltava korkeataajuinen. Mikä kaava määrittää taajuuden värähtelypiirissä?
Värähtelytaajuus suljetussa piirissä
Mitä voimme tehdä taajuuden lisäämiseksi?
Vähennä kapasitanssia ja induktanssia, mikä tarkoittaa käämin kierrosten määrän vähentämistä ja kondensaattorilevyjen välisen etäisyyden lisäämistä.
Sitten Hertz vähitellen "suorasti" värähtelypiiriä muuttaen sen sauvaksi, jota hän kutsui "vibraattoriksi".
Tärytin koostui kahdesta läpimitaltaan 10–30 cm johtavasta pallosta, jotka oli kiinnitetty keskeltä leikatun valssilangan päihin. Tangon puolikkaiden päät leikkauskohdassa päättyivät pieniin kiillotettuihin palloihin, jotka muodostivat useiden millimetrien kipinävälin.
Pallot liitettiin Ruhmkorff-käämin toisiokäämiin, joka oli korkeajännitteen lähde.
Ruhmkorff-induktori loi toisiokäämityksensä päihin erittäin korkean, kymmenien kilovolttien luokkaa olevan jännitteen latautuen palloihin vastakkaisilla varauksilla. Tietyllä hetkellä pallojen välinen jännite oli suurempi kuin läpilyöntijännite ja vibraattorin kipinävälissä,sähkökipinä lähettämiä sähkömagneettisia aaltoja.
Muistetaanpa ukkosmyrskyilmiö. Salama on sama kipinä. Miten salama ilmenee?
Piirustus taululle:
Jos maan ja taivaan välillä on suuri potentiaaliero, piiri on "suljettu" - salama tapahtuu, virta johdetaan ilman läpi huolimatta siitä, että se on dielektrinen, jännite poistetaan.
Siten Hertz onnistui luomaan em-aallon. Mutta meidän on silti rekisteröitävä se, tätä tarkoitusta varten ilmaisimena tai vastaanottimena, Hertz käytti rengasta (joskus suorakulmiota), jossa oli rako - säädettävä kipinäväli. Vaihtuva sähkömagneettinen kenttä herätti vaihtovirran ilmaisimessa, jos vibraattorin ja vastaanottimen taajuudet osuivat samaan aikaan, tapahtui resonanssi ja vastaanottimeen ilmestyi myös kipinä, joka oli visuaalisesti korjattavissa.
Hertz osoitti kokeillaan:
1) sähkömagneettisten aaltojen olemassaolo;
2) aallot heijastuvat hyvin johtimista;
3) määritti aaltojen nopeuden ilmassa (se on suunnilleen yhtä suuri kuin nopeus tyhjiössä).
Suoritetaan koe sähkömagneettisten aaltojen heijastuksesta
Näytetään koe sähkömagneettisten aaltojen heijastamisesta: opiskelijan puhelin laitetaan kokonaan metalliseen astiaan ja ystävät yrittävät päästä hänen luokseen.
Signaali ei mene läpi
Kaverit vastaavat kokemuskysymykseen, miksi ei ole matkapuhelinsignaalia.
Katsotaan nyt videoleike sähkömagneettisten aaltojen ominaisuuksista ja tallennetaan ne.
Em-aaltojen heijastus: aallot heijastuvat hyvin metallilevystä ja tulokulma on yhtä suuri kuin heijastuskulma
Aaltojen absorptio: um aallot absorboituvat osittain, kun ne kulkevat eristeen läpi
Aaltojen taittuminen: EM-aallot muuttavat suuntansa ilmasta dielektriseksi
Aaltohäiriöt: aaltojen lisääminen koherenteista lähteistä (tutkimme tarkemmin optiikassa)
Aaltojen diffraktio - esteiden aaltotaivutus
Videofragmentti "Sähkömagneettisten aaltojen ominaisuudet" näytetään
Tänään olemme oppineet sähkömagneettisten aaltojen historian teoriasta kokeeseen. Eli vastaa kysymyksiin:
Kuka keksi lain sähkökentän esiintymisestä magneettikentän muuttuessa?
Mikä oli Maxwellin hypoteesi muuttuvan magneettikentän syntymisestä?
Mikä on sähkömagneettinen aalto?
Mihin vektoreihin se on rakennettu?
Mitä tapahtuu aallonpituudelle, jos varautuneiden hiukkasten värähtelytaajuus kaksinkertaistuu?
Mitä sähkömagneettisten aaltojen ominaisuuksia muistat?
Pojat vastaavat:
Faraday - löysi kokeellisesti EMF-lain ja Maxwell laajensi tätä käsitettä teoriassa
Ajassa muuttuva sähkökenttä synnyttää magneettikentän ympäröivään tilaan
Leviäminen avaruudessasähkömagneettinen ala
Jännitys, magneettinen induktio, nopeus
Vähennä 2 kertaa
Heijastus, taittuminen, interferenssi, diffraktio, absorptio
Sähkömagneettisilla aalloilla on erilaisia käyttötarkoituksia niiden taajuudesta tai aallonpituudesta riippuen. Ne tuovat hyötyä ja haittaa ihmiskunnalle, joten valmistele seuraavaa oppituntia varten viestejä tai esityksiä seuraavista aiheista:
Kuinka käytän sähkömagneettisia aaltoja
Sähkömagneettinen säteily avaruudessa
Sähkömagneettisen säteilyn lähteet kodissani, niiden vaikutus terveyteen
Matkapuhelimen sähkömagneettisen säteilyn vaikutus ihmisen fysiologiaan
Sähkömagneettiset aseet
Ja ratkaise myös seuraavat tehtävät seuraavaa oppituntia varten:
i =0.5 cos 4*10 5 π t
Tehtävät korteilla.
Kiitos huomiostasi!
Liite 1
Sähkömagneettinen aalto:
1,25664*10 -6 H/m – magneettinen vakio
Tehtävät:
Mayak-radioaseman lähetystaajuus Moskovan alueella on 67,22 MHz. Millä aallonpituudella tämä radio toimii?
Virran voimakkuus avoimessa värähtelevässä piirissä vaihtelee lain mukaani =0.5 cos 4*10 5 π t . Etsi lähetetyn aallon pituus.