Kā pareizi izskaidrot bērnam dalījumu zilbēs. Rakstpratības stundas “Zilbe

Šajā sadaļā mēs praktizēsim vārdu sadalīšanu zilbēs. (Nejaukt ar defisēm, kas ir apskatītas citā sadaļā. Tās ir nedaudz atšķirīgas lietas, jo ir īpaši noteikumi par defisēm.)

Vārdu sadalīšana zilbēs

Spēja sadalīt vārdus zilbēs ir ļoti svarīga prasme, ko vēlams apgūt pirms stāšanās pirmajā klasē. Bērniem, kuri ir iemācījušies lasīt zilbes, attiecīgi ir mazāk problēmu. Bet tie joprojām notiek.

Iedomājieties, bērns jau tekoši lasa, mēs viņam iemācījām, kādi burti ir - patskaņi un līdzskaņi, mācījām skaitīt burtus vārdā, un tad sāka tuvoties vārdu pārsūtīšanai un atkal atgriezāmies pie zilbēm. Šajā situācijā bērni bieži apjūk un tā vietā, lai sadalītos zilbēs, sadala vārdu pa burtiem.

Kā iemācīt bērnam sadalīt vārdus zilbēs? Ir daudz veidu, kā to izdarīt.

Noteikumi vārdu sadalīšanai zilbēs

  • zilbes vienmēr veido, izmantojot patskaņus, Tāpēc, Vārdā ir tik patskaņu, cik zilbju. Zilbe var sastāvēt no viena patskaņa, bet nav zilbes bez patskaņiem. Piemēri: mo-lo-ko, e-zhik utt.
  • Ja zilbe sastāv no vairākiem burtiem, tad tā vienmēr sākas ar līdzskaņu.(Izņēmums ir gadījumi, kad iepriekšējā zilbe beidzas ar Y: rajons)

Iepriekš noteikumi sadalīšanai zilbēs un defisei bija vienādi, izņemot to, ka rindā nevarēja defisēt vai atstāt vienu burtu. Jaunie noteikumi dalīšanai zilbēs, pēc kuriem bērni tagad mācās, ir daudz sarežģītāki un, pats galvenais, atšķiras no vārdu dalīšanas defisēm. Īpaši tas attiecas uz vārdiem, kuriem vārda vidū ir vairāki līdzskaņi. Mēs dalījāmies: kaķis, logs, klase utt.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem pie pirmās zilbes “pielīp” tikai sonorējošie līdzskaņi (m, n, l, r, m, l, n, r) un Y, citos gadījumos visi līdzskaņi “iet” uz otro zilbi. Piemēram: krom-ka, ban-ka, ban-ka, may-ka, bet: sha-pka, vienāds utt.

Sadalot zilbēs, divi identiski līdzskaņi obligāti iet uz otro zilbi: jā,

o-noplūde. Šajā gadījumā to pašu vārdu sadalījums pārsūtīšanai būs atšķirīgs - dots, no plūsmas, hat-ka utt.

Jebkurā gadījumā jums ir pastāvīgi jātrenējas vārdu sadalīšana zilbēs, it īpaši, ja jums ir problēmas ar to. Zilbes var dziedāt un daudzināt, gluži kā stadionā. Palīdz vārdu “aplaudēšana” ar rokām. Logopēdi un skolotāji bieži iesaka likt plaukstas aizmuguri zem zoda un skaļi pateikt vārdu, zodam pieskaroties rokai ar katru zilbi.

Mēs piedāvājam jums tiešsaistes apmācības spēli “Vārdu sadalīšana zilbēs”. Tajā ir jāvelk atdalīšanas joslas uz vārda. Līdzīgi uzdevumi bieži sastopami krievu valodas kontroldarbos 1. klasē. Šajā spēlē mēs sadalīsim vārdus zilbēs. Nākamajā sadaļā mēs praktizēsim vārdu sadalīšanu defisēm.

Natālija Černišova
Rakstpratības stundas “Zilbe. Vārdu sadalīšana zilbēs" (sagatavošanas grupa)

NODARBĪBA Nr.7.

Priekšmets. Zilbe. Vārdu sadalīšana zilbēs.

Mērķis: sniedziet priekšstatu par zilbe, iemācīt dalīt vārdus zilbēs,

atšķirt vienas, divu un trīs zilbes vārdus; pilnveidot bērnu artikulācijas aparātu, attīstīt leksika, domāšana, runa; attīstīt spēju dzirdēt un klausīties runātos vārdus vārdus.

Aprīkojums: priekšmetu attēli, rotaļlietas, kartiņas - diagrammas.

Nodarbības gaita:

Nāciet visi, stāviet aplī,

Visi pēkšņi sadevās rokās,

Mēs stāvēsim blakus un atbildēsim uz jautājumiem.

Sāksim mācīties, nodarbības laikā centīsimies visu iespējamo,

Atkārtojiet, nežāvējieties, atcerieties visu.

1. IEPRIEKŠĒJĀ MĀCĪTO ATKĀRTOT KLASES

1. SARUNAS. (Sarunā aktīvi piedalās rotaļlieta Mishutka)

Ko nozīmē šīs diagrammas?

(Skolotājs parāda dažādas diagrammas.)

-Kā mēs iecelsim vārdus– objektu nosaukumi? (viena taisna līnija)

-Kā mēs iecelsim vārdi - darbību nosaukumi? (divas taisnas līnijas)

-Kā mēs iecelsim vārdus- priekšmetu pazīmes? (viļņota līnija)

Uz kādiem jautājumiem tiek atbildēts? vārdus- objektu nosaukumi, vārdi - darbību nosaukumi, vārdus- priekšmetu pazīmes?

Iga: "Saskaitiet, cik vārdi teikumā» .

Skolotājs izrunā teikumu no diviem līdz četriem vārdus, un bērns nosaka pēc auss summu vārdi teikumā.

Piemēram: Lācis guļ. (2-vārdus)

DARBS DADĒ

Ar auss uztverto teikumu izkārtojums.

Skolotājs teikumu izrunā pilnībā. Kopā ar bērnu viņš nosaka daudzumu pēc auss. vārdi teikumā. Otrajā reizē viņš teikumu neizrunā līdz galam, bet diktē atbilstoši vārdus kā diktāts. Bērns uz tāfeles uzraksta shematisku teikumu.

Lācis veic šo uzdevumu. (BĒRNI PALĪDZ UN IZLABO VIŅU.)

2. MOTIVĀCIJA APMĀCĪBAS

Radīt problemātisku situāciju.

Mišutka un Buratino nolēma sarīkot skriešanas sacensības. Viņi jūs aicina "uzmundrināt" sportistiem. Ko sportistiem nozīmē sakņot?

Cik no jums ir bijuši sacensībās?

Kur viņi iet?

Kā viņi sauc tos, kuri "slims" sportistiem? Ko viņi dara?

Jūs būsiet fani. Meitenes sakņos par Pinokio, bet zēni par Mišutku. Atcerieties, ka līdzjutēji sadaļās skaļi skandina skrējēja vārdu.

Tātad, Buratino nāca uz starta. Meitenes, vai varat man pateikt, kā sauc šo skrējēju? (Bu-ra-ti-nē.)

Uz starta nāca Mišutka. Zēni, kā jūs varat pateikt šī skrējēja vārdu? (Mi-shut-ka.)

Reade komplekts Go! (divi bērni ar rotaļu tēliem spēlē skrējēju lomu)

Apsveicam Mishutku un Buratino ar lielisko rezultātu.

Kad tu kliedzi sportistu vārdus, kā tas izklausījās? vārdu? (pa daļām)

3. TĒMU UN MĒRĶU PAZIŅOŠANA KLASES

Par šo klasē mācīsimies kā sauc šīs daļas? vārdus un kāpēc jums ir jāspēj sadalīt vārdus gabalos. 4. JAUNA MATERIĀLA PRIMĀRĀ UZTVERŠANA UN APZINĀŠANA

1. Praktiskais darbs.

Runājiet lēnām vārds zivs. Piesitiet tai ar zīmuli uz galda. Iepļaukāt vārdu. Skaitiet aplaudējumus. Cik tu dabūji?

Skolotājs to bērniem paskaidro VĀRDAM ZIVIS IR DIVAS DAĻAS.

Nosauc pirmo daļu, tad otro. Kad mēs sakām vārds nav pilnīgs, bet sadalīšana daļās nozīmē, ka mēs to sadalām zilbes(rāda).

IN var būt divi vārdi, trīs, četri un vairāk zilbes. Un ir arī tādi vārdus, kurā ir tikai viens zilbe. Tātad jūs droši vien to pamanījāt vārdus ir garāki un īsāki. Tas ir atkarīgs no tā, cik daudz tajā ir zilbes. Klausies, es pateikšu vienas zilbes vārdi: māja, vēzis, sams, kaķis utt.

Izrunājot šos vārdus mute atveras tikai vienu reizi. Tagad klausieties un pastāstiet man, cik ilgi zilbes es sadalu šos vārdus(skolotājs izrunā divas, trīs zilbes vārdus)

5. BĒRNU ZINĀŠU NOLIKUMS UN IZPRATNE

1. Spēle "Sadalīt vārdus zilbēs» .

Vispirms izmēģiniet to pats čukstus un pēc tam pasakiet to skaļi. zilbju vārdi - objektu nosaukumi, ko es jums parādīšu zīmējumos.

2. Fiziskās audzināšanas minūte « Lēcošās zilbes»

es zvanu vārdus, un jums vajadzētu, izrunājot vārdus pa zilbēm, lēkt tikpat reižu.

3. Simulācija vārdu zilbiskais sastāvs.

Kad mēs pierakstījām teikumu grafiski, katrs vārdu norādīts ar domuzīmi. Lai parādītu, cik iekšā vārdu zilbes, varat zīmēt taisnstūrus, kas sadalīti tik daļās, cik zilbes vārdā.

(Skolotājs atzīmē uzmanīgākos bērnus.)

4. Spēle "skaitīšana"

Jūs, bērni, vienmēr runājat teikumos vārdus izrunā tos kopā teikumos. Bet dažreiz spēlē jūs sakāt vārdus pa zilbēm. Piemēram, kad jūs deklamējat atskaņas. Tagad stāviet aplī un klausieties mani zilbes pasaki atskaņu.

Che - re - pa - ha aste zem - zha - la

Un sekoja zaķim.

O-ka-za-las uz priekšu-re-di

Kurš tev netic?

Skolotājs aicina bērnus atcerēties citus viņiem zināmos atskaņas un izrunāt tos atbilstoši zilbes. Skolotājs lūdz izvēlēties vajadzīgo zilbju ritms atskaņu skaitīšanai tā ka katrs vārds ir sadalīts zilbēs.

6. ZINĀŠU VISPĀRĪBA UN SISTEMATIZĒŠANA

Lācis palīdz.

DARBS DADĒ

Tagad spēlēsim. Es jums parādīšu attēlus, un jūs tiem atradīsit māju diagrammas.

Skaties uz bildi. Ko tu redzi? Nosauciet to. Noteiksim daudzumu zilbes.

Lai noteiktu daudzumu zilbes vārdā, ir arī cits veids. Jūs novietojat roku tieši zem zoda. Dalīšanās vārdu zilbēs, jūs sekojat līdzi, cik reizes jūsu zods pieskaras jūsu rokai.

Kā jūs dalījāties vārdus zilbēs?

Cik daudz zilbes var būt vārdā?

7. Kopsavilkums klases

Ko jaunu uzzinājāt klasē?

Ko tu esi iemācījies?

Kāpēc jums ir jāspēj sadalīt? vārdus zilbēs?

Mēģiniet sadalīt zilbes vecāku vārdi, dzīvnieku nosaukumi.

Zilbju izdalīšana vārdos ir svarīgs lasītprasmes apguves posms. Lai iemācītu bērnam pareizi sadalīt vārdus zilbēs un pēc tam pievienot veselus vārdus no dažādām zilbēm, jums ir jāatrod pareizā pieeja un jāizvēlas pareizais vingrinājumu komplekts. Ir metodes, kas ļauj pirmsskolas vecuma bērnus iepazīstināt ar lasīšanu un zilbju dalīšanu mājās. Uzsākot nodarbības agrīnā vecumā, jūs būtiski atvieglosiet bērna darbu nākotnē, kad būs pienācis laiks doties uz skolu.

Lasīšanas mācīšanās posmi

Lai materiāla apgūšana būtu vienkārša un efektīva, ir vērts zināt galvenos lasīt mācīšanās posmus. Steiga un nelaikā šajā jautājumā nedos ātrus rezultātus, bet drīzāk atturēs bērnu no mācīšanās ilgu laiku. Lasīšanas mācībās svarīgi zināt arī zilbju dalīšanas vietu.

Apsveriet tālāk norādītās darbības.

  1. skaņa (apgūstot prasmes noteikt vārda skaņas un tās nosaukt);
  2. alfabētiskais (burtu apguve);
  3. zilbju dalīšana (vārdu sadalīšana zilbēs, zilbju noteikšana pēc dzirdes, pievienošana vārdos);
  4. vārdu lasīšana atsevišķi, frāzēs un teikumos.

Vissvarīgākā pazīme, ka bērns ir gatavs sākt mācīties lasīt, ir viņa interese par burtiem un vārdiem. "Kas tas par burtu?", "Kā to uzrakstīt?", "Kas tas par vārdu?" - visi šie jautājumi norāda, ka ir pienācis laiks sākt aktīvu lasīšanu.

Lasīšanas mācīšanas metodes

Ir piecas populāras metodes.

  1. Skaņa-burts jeb Elkoņina metode.Šī ir diezgan sarežģīta sistēma, kas paredzēta 6-7 gadu vecumam, tāpēc tā nav piemērota pirmsskolas vecuma bērniem.
  2. Tradicionālā runas terapija. N. S. Žukovas gruntējums tika sastādīts saskaņā ar šo sistēmu. Skolās populāra ir klasisko un moderno mācību tehnoloģiju kombinācija. Ar šo metodi bērnus ir vērts iepazīstināt pakāpeniski līdz 6 gadu vecumam, lai atvieglotu mācīšanos skolā.
  3. Domana metode. Glens Domans ir neirofiziologs. Viņš izstrādāja sistēmu lasīšanas mācīšanai bērniem ar garīgu atpalicību. Šobrīd šo sistēmu izmanto arī veseliem bērniem agrīnā attīstības stadijā. Metode ir parādīt bērnam vārdus, kas rakstīti spilgti sarkaniem burtiem, un atkārtot tos vairākas reizes dienā. Tādā veidā attīstās vizuālā atmiņa un tiek iegaumēti burti un vārdi.
  4. Zaiceva metode. Tas ir balstīts uz gatavu zilbju pievienošanu, kas rakstītas uz kubiem. Piemērots pirmsskolas vecuma bērniem. Metode ir populāra, bet oficiāli netiek izmantota skolās.
  5. Montessori sistēma. Bērni vispirms iemācās rakstīt burtus, izmantojot rāmjus un īpašus ieliktņus, un pēc tam apgūst pašus burtus un atbilstošās skaņas.

Domana metodē tiek pētīti veseli vārdi uzreiz, savukārt Zaiceva - zilbes plus vārdi, tāpēc, izvēloties šīs metodes, zilbju dalīšanas mācīšanas posms saplūst ar burtu posmu. Kad jūsu bērns zina dažu burtu un skaņu nosaukumus un viņam ir labs vārdu krājums, varat savās nodarbībās iekļaut šādus vingrinājumus.

Spēļu un vingrinājumu komplekts

Ņemot vērā esošos lasīšanas mācīšanas posmus un metodes, jūs veidojat visu izglītības procesu. Kad bērns ir iemācījies burtus un skaņas, jūs varat sākt mācīt bērnam lasīt zilbes. Nodarbības vislabāk vadīt rotaļīgā veidā - tas pirmsskolas vecuma bērnam padarīs ērtāku, un tas arī palielinās interesi par lasīšanu kopumā.

Tātad, kādas spēles var izmantot mācību procesā?

  1. Spēle "Cik zilbes - tik daudz soļu!" Pirmkārt, jums vajadzētu iemācīt bērnam dzirdēt zilbes vārdos un tos izrunāt. Jums jāpaskaidro viņam, ka zilbju skaits vārdā ir vienāds ar patskaņu skaitu (varat viņam atgādināt, ka patskaņi ir skaņas, kas “prot dziedāt”, un dziediet šīs skaņas kopā ar viņu). Sāciet šo spēli ar vienkāršiem vārdiem ar vienu vai diviem patskaņiem, vēlams atkārtot: mamma, tētis, Saša, zāle, dārzs; galds, pagalms, piens utt. Atkārtojot visus patskaņus atsevišķi, pakāpeniski sarežģījiet spēli, iekļaujot vārdus ar dažādām skaņām: vasara, Vova, debesis, Luntik utt.
  2. "Piedzīvojumu meklētāji". Ir bezjēdzīgi izskaidrot 5 gadus veciem bērniem noteikumus par sonorantu skaņu pievienošanu zilbēm, kā arī līdzskaņu burtu pārnešanu uz citiem līdzskaņiem, kā tas ir vārdā no-ski. Izmantojiet spēles, lai atcerētos noteiktas zilbes. Uzzīmējiet plakātu ar izdomātas pilsētas karti. Katrā stacijā zīmējiet zilbes rāmī ar spilgtu flomāsteru, sāciet ar vienkāršām: stacijā 1 - MI, stacijā 2 - SHA, stacijā 3 - DE, stacijā 4 - JĀ. Dodiet savam bērnam automašīnu un ceļojiet kopā ar viņu pa pilsētu. Palūdziet viņam nosaukt zilbes; par katru pareizo atbildi iedodiet viņam mikroshēmu. Atlīdzība par visas spēles pabeigšanu ar medaļu. Izveidojiet vairākus šādus plakātus ar dažādām stacijām un zilbēm.
  3. "Magnēti". Efektīva spēle, ja plānojat iemācīt bērnam ne tikai vienkāršus, bet arī sarežģītus vārdus sadalīt zilbēs. Pērciet burtu magnētus un piestipriniet tos pie ledusskapja vai magnētiskās tāfeles. Kopā ar savu bērnu katru dienu izveidojiet dažus vārdus, izmantojot zilbes no magnētiem. Tas varētu būt sava veida kods, lai iegūtu papildu 10 minūtes multfilmas skatīšanai. Vai arī triks “sadali vārdu BA-NAN zilbēs un iegūsti banānu”. Izveidojiet sarežģītu vārdu, piemēram, uzvārdu - ALEXEEVS. Un palūdziet bērnam to sadalīt zilbēs. Palīdziet, ja viņam neizdodas.
  4. "Mājas cilvēks - dārzenis." Izgrieziet vairākas mājas un pielīmējiet tās uz Whatman papīra. Katrai mājai būs nosaukums, piemēram, MA vai TO. Izgrieziet mazos cilvēciņus un piešķiriet katram vārdu, kas sākas ar zilbi, ar kuru mājas ir nosauktas (Maša un Toms). Lūdziet bērnam pareizi savienot personu un māju, izmantojot pirmo zilbi. Tad Maša un Toms dosies uz veikalu un iegādāsies augļus vai dārzeņus, sākot ar zilbēm “ma” un “to” (mandarīni, tomāti). Izgrieziet vai uzzīmējiet veikalu ar dažādiem produktiem.
  5. "Rakstiet smiltīs." Mēs mācāmies rakstīt burtus uz daudzkrāsainām mannas putraimi. Bērniem patīk zīmēt smiltīs, veikalā var nopirkt daudzkrāsainas smiltis vai apgleznot mannu, uzlikt uz paplātes un parādīt bērnam, kā jāraksta dažādi burti un zilbes. Tas attīsta smalko motoriku un radošumu.
  6. "Apvienojiet zilbes vārdos." Pakāpeniski varat pāriet uz sarežģītākiem vingrinājumiem. Uzrakstiet zilbes uz kartītēm un lūdziet tām izveidot vārdu. Vispirms iesakiet īsus vārdus, pēc tam garus. Izveidojiet vārdu piramīdu: īsākais vārds atrodas augšpusē, bet garākais - apakšā.
  7. "Es sekoju takai." Uzrakstiet vārdus uz A4 papīra lapām, sadaliet tās pa dzīvokli un finišā ielieciet balvu (rotaļlietu, atrakciju biļeti), lūdziet bērnam sekot pēdās. Uzkāpjot uz katra, viņam jānosauc vārds pēc zilbes. Varat arī rakstīt atsevišķas zilbes, lai ar katru soli bērns iegūtu jaunu vārdu. Veicot šo vienkāršo, bet interesanto vingrinājumu, bērns iemācīsies savienot zilbes.
  8. "Atrodiet citu vārdu vārdā." DARĪJA (vakariņas, deva), DĀRZS (pilsēta, klans) utt.
  9. Teksti lasīšanai pirmsskolas vecuma bērniem. Mazie teksti, no kuriem bērns var sākt lasīt zilbes vārdos. Izmantojiet atskaņu tekstus un tīrus teicienus (“Mamma mazgāja rāmi”, “Mums ir jautri ciematā”). Pirmkārt, bērnam ir jāatceras visa frāze un pēc tam jāsadala zilbēs.

Atcerieties: rotaļas ir neobligāts pasākums, tāpēc nepiespiediet bērnu darīt kaut ko tādu, ko viņš nevēlas, bet gan motivējiet viņu vai pārplānojiet darbību uz citu laiku. Jo krāsaināka spēle ir noformēta, jo ilgāk pirmsskolas vecuma bērns ar to nodarbosies un būs labāki rezultāti.

Krievu valodā zilbe ir minimālā izrunas vienība. Tas var sastāvēt no vienas vai vairākām skaņām.

Skolēni un filoloģijas studenti bieži saskaras ar tādiem uzdevumiem kā: "Sadaliet vārdus zilbēs." Šķiet, ka ar šādu uzdevumu ir ļoti viegli tikt galā. Tomēr cilvēkiem bieži rodas jautājums: "Kā pareizi sadalīt vārdus zilbēs?"

Rakstā jūs atradīsit atbildi uz šo jautājumu. Iepazīstieties ar pamatnoteikumiem un apgūstiet vārdus zilbēs.

Zilbju dalīšanas grūtības

Parasti nav problēmu ar vienkāršu vārdu sadalīšanu zilbēs. Ikviens no mums var tikt galā ar lietvārda “ūdens” zilbju dalījumu. Bet kā sadalīt vārdu zilbēs, ja tas ir sarežģīts pēc sastāva?

Ņemsim kā piemēru divdabi “uzskatīts”. Kā pareizi veikt zilbju dalīšanu: “rassmo-tren-ny”, “ra-ssmo-tren-ny”, “ra-ssmo-tren-ny”? Pareizā atbilde ir trešā iespēja, bet kāpēc? Lai to izdomātu, iepazīsimies ar pamatnoteikumiem vārda sadalīšanai zilbēs.

Zilbju dalīšanas pamatnoteikumi

Vispirms jāatceras, ka zilbju skaits vārdā ir vienāds ar tajā iekļauto patskaņu summu. Zilbju dalījuma robežas bieži nesakrīt ar morfēmisko dalījumu, tāpēc, veicot analīzi, ir jāpaļaujas uz šādiem noteikumiem:

  • zilbi veidojošās skaņas krievu valodā ir patskaņi;
  • zilbē nedrīkst būt vairāk par vienu patskaņu;
  • zilbe var sastāvēt no vienas patskaņa skaņas (o-vod) vai patskaņu un līdzskaņu kombinācijas. Zilbe, kas sastāv no divām vai vairākām skaņām, vienmēr sākas ar līdzskaņu;
  • Visas zilbes krievu valodā mēdz būt atvērtas.

Atvērtās un slēgtās zilbes

Lai noteiktu, kā pareizi sadalīt vārdu zilbēs, jums jāspēj tos atšķirt pēc veida. Visas zilbes mūsdienu krievu valodā ir sadalītas divos veidos: atvērtā un slēgtā.

Atvērta zilbe vienmēr beidzas ar (pro-vo-da, go-lo-va, pe-le-na). Tas var parādīties vārda sākumā, vidū vai beigās.

Slēgta zilbe beidzas ar līdzskaņu. Visbiežāk tas parādās vārda beigās (sīpols, smogs, bads). Tāpat slēgtu zilbi var veidot, ja vārda vidū ir (sil-ki, vilki, tank-ki).

Ja vārda vidū ir vairāku līdzskaņu grupa, tie parasti pāriet uz zilbes sākumu, atstājot iepriekšējo atvērtu (di-who-phone, na-name-ni-e, re-da-kti- ro-va-ni-e).

Zilbju dalījuma iezīmes

Zilbju dalījums krievu valodā pakļaujas ne tikai atvērtās zilbes likumam, bet arī augošās sonoritātes likumam. Lieta tāda, ka vārda zilbes ir sakārtotas augošā secībā: no mazāk skanīgas uz skanīgāku. No tā izriet vairāki noteikumi. Viņi jums pateiks, kā pareizi sadalīt vārdus zilbēs:

  1. Ja vārds satur līdzskaņu, kas atrodas starp diviem patskaņiem, tas pāriet uz nākamo zilbi (to-pot, pu-le-met, vy-vod, i-ko-na, ka-li-na);
  2. Vairāku trokšņainu kombinācija (visi līdzskaņi, izņemot sonorantus) tiek klasificēta kā nākamā zilbe (e-zda, ruk-chka, mo-li-tva, ka-li-tka);
  3. Otrajai zilbei tiek piešķirta trokšņainu un skanīgu līdzskaņu skaņu grupa (svarīgi, so-pro-ti-vle-ni-e, o-smy-sle-ni-e);
  4. Vairāki sonorējošie līdzskaņi, kas atrodas vienā vārdā starp patskaņiem, tiek piešķirti nākamajai zilbei (a-lmaz, a-rmi-ya, manuprāt);
  5. Skanīgo un trokšņaino kombinācijās starp patskaņiem pirmā skaņa iet uz tai priekšā esošo zilbi (ne-zya, half-ka, nor-ka, mer-tsa-ni-e, vor-si-nka);
  6. Atkārtoti līdzskaņi iet uz zilbi pēc tiem (vo-zhi, Ro-ssi-ya, ko-lo-nna, a-lle-ya);
  7. Ja vārds satur “th”, kas ir pirms skanīgas vai trokšņainas zilbes, tas tiek iekļauts iepriekšējā zilbē (moi-va, lei-ka, ka-na-rey-ka, te-lo-grey-ka).

Atcerēties šos noteikumus nav grūti, taču tie palīdzēs viegli noteikt, kā pareizi sadalīt vārdu zilbēs.

Zilbju dalīšanas veikšanas algoritms

Mēs esam analizējuši teoriju, kas mums palīdzēs sadalīt vārdus zilbēs. Tagad pāriesim uz praktisko daļu. Vienkāršs plāns palīdzēs mums veiksmīgi noteikt, cik zilbju ir vienā vārdā:

  1. Uz atsevišķas papīra lapas pierakstiet uzdevumā doto vārdu.
  2. Nosakiet, cik patskaņu skaņu tas satur.
  3. Pēc katras patskaņa skaņas uzzīmējiet sākuma zilbes dalījumu.
  4. Skatiet, vai vārdā nav kādas sarežģītas vietas: līdzskaņu grupas, sonoranti vai dubultskaņas.
  5. Ja ir, mainiet zilbes robežu saskaņā ar noteikumiem.

Jāatceras, ka zilbju pārnešana un zilbju atdalīšana nav vienādas viena ar otru. veikta, pamatojoties uz morfēmisko Mēs nevaram atdalīt burtu no prefiksa vai sufiksa.

Vārda sadalīšana zilbēs ļauj sadalīt veselas morfēmas daļās saskaņā ar zilbju dalīšanas noteikumiem. Piemēram, apsveriet darbības vārdu “paaugstināt”. Pārsūtīšanai tas tiks sadalīts šādi: “apakšā”. Sadalījums pa zilbēm būs atšķirīgs: “pa dienu”.

zilbe pa zilbei

Mūsdienās daudzas mātes cenšas saviem bērniem iemācīt lasīt pēc iespējas agrāk. Viens no efektīvākajiem veidiem šajā jautājumā ir zilbju lasīšana. Jūs nevarat izskaidrot bērnam, kā sadalīt vārdu zilbēs, izmantojot sarežģītus noteikumus. Tāpēc tiek izmantotas spēļu metodes.

Jūs varat sākt strādāt ar savu bērnu jau no viena gada. Vingrinājumi, kuru mērķis ir attīstīt lasīšanas prasmes, palīdz uzlabot atmiņu un attīstīt abstrakto domāšanu. Viņi māca bērnam domāt loģiski un veikt salīdzinājumus. Turklāt nodarbības var pārvērst par jautru spēli.

Pirmkārt, iemāciet bērnam alfabētu. Tam palīdzēs grāmatas ar spilgtiem attēliem un kubiņiem. Dēļi, uz kuriem var piestiprināt daudzkrāsainus burtus.

Pēc tam paskaidrojiet, ka ir patskaņi un patskaņi tiek izrunāti ilgi un skaļi. Līdzskaņi ir īsi un blāvi. Pastāstiet bērnam, ka uzsvērtā zilbe ilgst visilgāk.

Skaļi pasakiet dažus vienkāršus vārdus un lūdziet bērnam noteikt, kura skaņa ir uzsvērta. Izvēlieties lietvārdus, kas jūsu bērnam ir pazīstami. Treniņiem ir piemēroti šādi vārdi: “ziepes”, “ūdens”, “roka”, “kāja”, “seja”, “ķermenis”.

Paskaidrojiet, ka patskaņu skaits atbilst zilbju skaitam. Ja jūsu bērns jau zina, kā skaitīt, mēģiniet kopā ar viņu izdomāt, cik patskaņu ir šajos vārdos: “burkāns”, “sīpols”, “šķīvis”, “kāposti”, “rotaļlieta”, “televizors”.

Pēc bērna iepazīstināšanas ar pamatiem, pārejiet pie spēļu vingrinājumiem.

Izveidojiet kartītes, uz kurām tiks uzrakstītas zilbes katram alfabēta līdzskaņam. Lai sistematizētu tehniku, katrā kartītē ievietojiet līdzskaņu un patskaņu kombinācijas vienā secībā. Piemēram: "ma, es, mēs, es, mo, mana, mu, mu."

Iedodiet bērnam kartiņu, lieciet viņam paskatīties uz zilbēm, kamēr jūs tās skaļi lasāt, un atkārtojiet. Šis vingrinājums palīdzēs attīstīt vizuālo atmiņu. Laika gaitā bērns varēs atpazīt zilbes un izrunāt tās bez jūsu palīdzības.

Izveidojiet zīmes, uz kurām rakstītas burtu kombinācijas. Palūdziet bērnam izveidot vārdu un izlasīt to. Sākumā piedāvājiet viņam kartītes ar zilbēm “ma”, “pa”. Ļaujiet mazulim izdomāt viņam labi zināmus vārdus: “mamma” un “tētis”.

Mēģiniet izdomāt dažādas spēles, lai jūsu mazulis izraisītu interesi. Piemēram, uzaiciniet viņu nosūtīt vienu vēstuli, lai apmeklētu citu un redzētu, kas notiek.

Pārejot no vienkārša uz sarežģītu

Kad bērns apgūst pamatus, sāciet sarežģīt uzdevumus. Tajā pašā laikā turpiniet vadīt nodarbības rotaļīgā veidā.

Piedāvājiet bērnam vairākus vārdus, kas atšķiras tikai ar vienu burtu. Ļaujiet viņam noteikt, kāda ir atšķirība starp tiem. Piemēram, vārdi: “ziepes” un “jauks”, “māja” un “dūmi”.

Izvēlieties duci vārdu, kas sastāv no divām zilbēm. Katrai zilbei jums būs nepieciešama viena kartīte. Sajauciet lapas un lūdziet bērnam no tām izveidot vārdus. Piemēroti lietvārdi ir “rāmis”, “mamma”, “tētis”, “dača”, “roka”, “kāja”, “seja”, “ziepes”, “ķermenis”, “gaļa”.

Māciet bērnam pārnēsāt zilbes. Lai to izdarītu, uz papīra lapas kolonnā pierakstiet vairākus divu zilbju vārdus. Lūdziet bērnam novilkt līniju aiz katra patskaņa un pēc tam to skaļi pateikt, īsi apstājoties zilbes pārtraukumā.

Paņemiet divas papīra loksnes ar vienu un to pašu tekstu. Lai tā ir pasaka vai īsa bērnu atskaņa. Lūdziet bērnam sekot vārdiem lasīšanas laikā. Pēc brīža apstājieties un pajautājiet bērnam, kur jūs apstājāt.

Lasiet īsus stāstus ar savu bērnu, pamatojoties uz lomām.

Jebkura veida aktivitātēm izvēlieties smieklīgus bērnu tekstus, kas izraisa bērna interesi. Tie varētu būt dzejoļi, pasakas, īsi raksti par dzīvniekiem. Palūdziet viņiem pārstāstīt izlasīto. Tas palīdzēs attīstīt mazuļa atmiņu un runu.

Pirms sākat, pārliecinieties, vai jūsu bērns ir gatavs mācīties. Viņš ir attīstījis runu un prot rakstīt īsus stāstus. Izrunas defektu nav.

Sāciet ar vienkāršām lietām, pakāpeniski pārejiet pie sarežģītām. Katrā jaunajā nodarbībā atkārtojiet materiālu no iepriekšējās.

Pieturieties pie spēļu metodes. Tas palīdzēs ieaudzināt bērnā mīlestību lasīt un vēlmi mācīties.

Sāciet mācīties zilbes ar visvienkāršākajām kombinācijām. Izmantojiet bērnam pazīstamus vārdus. Pakāpeniski padariet savus treniņus grūtākus.

Negaidiet no sava bērna ātrus rezultātus. Lasīt viņš iemācīsies pakāpeniski. Vispirms ļaujiet viņam apgūt vienas un divu zilbju vārdus. Izvēlieties uzdevumus ar viņiem, līdz mazulis sāk perfekti tikt galā.

Kad esat pabeidzis vienkāršus vārdus, mēģiniet lasīt veselus teikumus pa zilbei. Pakāpeniski palieliniet lasīšanas apjomu.

Šajā rakstā sniegtie vienkāršie padomi palīdzēs viegli un efektīvi iemācīt bērnam lasīt zilbes. Tajā pašā laikā mazulis pavadīs laiku ar prieku, pildot spēles uzdevumus.

Papildus lasīšanas prasmēm attīstīsies atmiņa, vērība, loģiskā un abstraktā domāšana, paplašināsies bērna redzesloks.

Problēma par vārdu sadalīšanu zilbēs krievu valodā ir viena no vissarežģītākajām mūsdienu valodniecībā un nav pilnībā atrisināta. Tas ir saistīts ar vienotas izpratnes trūkumu par zilbes būtību. Nespēja fiksēt zilbes īpašības kā vienotu veselumu, fonētiskais zilbju robežas izteiksmes trūkums dažiem valodniekiem liek domāt, ka krievu valodā zilbju dalījumu nemaz nav.

Tagad ir divas galvenās zilbju teorijas: R. I. Avanesova (Maskavas fonoloģiskā skola) un L. V. Ščerba (Ļeņingradas fonoloģiskā skola). Noteikumi dalīšanai zilbēs šajās divās teorijās ir nedaudz atšķirīgi. Ļeņingradas skola sadalās zilbēs padomju pilsoņa ausij zināmā veidā un kā agrāk mācīja visās krievu skolās (un tāpēc tās noteikumus tautā sauc par “vecajiem”), un Maskavas skola ir pavisam citāda (“ jauni noteikumi”).

Bet, tā kā šobrīd neviena no šīm skolām nav atspēkojusi otru, dažādās mācību grāmatās zilbju veidošanas noteikumi var tikt formulēti atšķirīgi, atkarībā no tā, kuras fonoloģijas skolas nostādnē mācību grāmatas autors dalās.

Ja agrāk mēs sadalījām vārdus zilbēs un pārnesām šos vārdus saskaņā ar to pašu noteikumu, mēs pieturējāmies pie Ščerbas teorijas. Avanesova teorijā šos procesus regulē 2 dažādi likumi, un vārda dalīšana zilbēs bieži nesakrīt ar dalījumu vārda daļās (priedēklis, sakne, sufikss, galotne) un ar vārda dalīšanu vārdam. defise. Tātad vārds kaķis ir jāsadala zilbēs saskaņā ar Ščerbas teoriju šādi: kaķis, saskaņā ar Avanesova teoriju: kaķis.

Piemēram, vārds aprēķināts sadalīts morfēmās aprēķināts(ras - prefikss, count - sakne; a, nn - sufiksi; й - beigas).

Pārsūtot, tas pats vārds tiek sadalīts šādi: aprēķināts.

Pēc Avanesova teiktā, vārds ir sadalīts zilbēs šādi: aprēķināts.

"Vecie" sadalīšanas zilbēs noteikumi. Ļeņingradas skola Shcherba L.V.

1. Vārdi tiek sadalīti zilbēs. Vārdā ir tik daudz zilbju, cik patskaņu skaņu.

2. Skaņa th neveido zilbi, to nevar atdalīt no iepriekšējā patskaņa. Piemērs: ielej, dzied, dzied, būvē.

3. Burtus ь un ъ nevar atdalīt no iepriekšējā līdzskaņa. Piemērs: apsēsties, stiprs, veranda, piebraucamais ceļš.

4. Jūs nevarat atdalīt līdzskaņu no patskaņa, kas tam seko. Vārdi ir jāsadala zilbēs šādi: kar-tin-ka, re-bya-ta, ka-lit-ka, la-ger.

5. Ja vārds satur 2 līdzskaņus pēc kārtas, zilbju dalījums iziet starp tiem. Ja pēc kārtas ir vairāk nekā 2 līdzskaņi, zilbju dalījums faktiski notiek tā, kā to ir ērtāk izrunāt. Piemēri: brīvdiena, saule.

“Jauni” noteikumi vārdu sadalīšanai zilbēs krievu valodā (Maskavas skola. Litnevskaya E.I. Krievu valoda: Īss teorētiskais kurss skolēniem. M., 2006)

1. Vārdā ir tik daudz zilbju, cik patskaņu; divi patskaņi nevar atrasties vienā zilbē.

Zilbe ir viena skaņa vai vairākas skaņas, kas izrunātas ar vienu gaisa izelpas spiedienu: vo-da, na-u-ka. Līdzskaņu skaņas nav zilbiskas. Izrunājot vārdu, līdzskaņas skaņas “stiepjas” pret patskaņiem, kopā ar patskaņiem veidojot zilbi.

2. Zilbe var sastāvēt no vienas skaņas (un tad tai jābūt patskaņam) vai vairākām skaņām (šajā gadījumā bez patskaņa zilbē ir līdzskaņa vai līdzskaņu grupa): rim - o-bo- dok; valsts - valsts; nakts gaisma - nakts gaisma; miniatūra - mi-ni-a-tyu-ra.

3. Zilbes var būt atvērtas vai slēgtas.

Atvērta zilbe beidzas ar patskaņu skaņu: vo-da, valsts.

Slēgta zilbe beidzas ar līdzskaņu: miegs, lay-ner.

Krievu valodā ir vairāk atvērto zilbju. Slēgtās zilbes parasti tiek novērotas vārda beigās: no-chnik (pirmā zilbe ir atvērta, otrā ir slēgta), o-bo-dok (pirmās divas zilbes ir atvērtas, trešā ir slēgtas).

Vārda vidū zilbe, kā likums, beidzas ar patskaņa skaņu, un līdzskaņa vai līdzskaņu grupa, kas nāk aiz patskaņa, parasti pāriet uz nākamo zilbi: no-chnik, di-ktor.

Vārda vidū slēgtās zilbes var veidot tikai nepāra balsu līdzskaņus [th], [r], [r'], [l], [l'], [m], [m'], [n], [n'] (sonorants): may-ka, Sony-ka, so-lom-ka.

4. Dažkārt vienā vārdā var ierakstīt divus līdzskaņus, bet skanēt vienu, piemēram: atbrīvoties no [izh:yt’]. Tāpēc šajā gadījumā izceļas divas zilbes: i-zhit. Sadalījums daļās atbilst vārdu pārneses noteikumiem, nevis sadalīšanai zilbēs.

To pašu var redzēt piemērā darbības vārdam atstāt, kurā līdzskaņu kombinācija zzh izklausās kā viena skaņa [zh:]; tāpēc sadalīšana zilbēs būs u-e-zzhat, un vārda dalīšana pārcelšanai būs u-e-zzhat.

Īpaši bieži kļūdas rodas, izceļot zilbes darbības vārdu formās, kas beidzas ar -tsya, -tsya. Dalījums vit-sya, zhjet-sya ir sadalīšana daļās pārsūtīšanai, nevis sadalīšana zilbēs, jo šādās formās burtu kombinācija ts, ts izklausās kā viena skaņa [ts]. Sadalot zilbēs, burtu kombinācijas ts, ts pilnībā pāriet uz nākamo zilbi: vi-tsya, zhmy-tsya.

5. Apvienojot vairākus līdzskaņus vārda vidū:

Divi identiski līdzskaņi noteikti iet uz nākamo zilbi: o-flow, yes-ny;

Divi vai vairāki līdzskaņi parasti iet uz nākamo zilbi: sha-pka, vienāds.
Izņēmums ir līdzskaņu kombinācijas, kurās pirmais ir nepāra balss (sonorants): burti p, r', l, l, m, m, n, n: mark-ka, dawn-ka, bul-ka, stel- ka, dam-ka, ban-ka, ban-ka. Tas ir, ja pēc sonora līdzskaņa ir kurlums/balss pārī savienots līdzskaņs, zilbes robeža iet starp tiem. Piemērs: Spar-tak.

Ja aiz th seko kāds cits līdzskaņs, starp tiem iet zilbes robeža: lai-ka, lai-ner.

Lai skaidrāk apkopotu noteikumu:

Pēc katra patskaņa vārdi tiek “sagriezti” zilbēs. Cik patskaņu, tik zilbju.

BET: ja aiz patskaņa ir r, r, l, l, m, m, n, n un aiz tiem ir vēl viens pāra līdzskaņs, tie (sonorants un sonorants ar ь) iet uz iepriekšējo zilbi; ja aiz y ir kāds cits līdzskaņs, y pāriet uz iepriekšējo zilbi.

Ja šie līdzskaņi ir 2 identiski (nn, mm, ll..., 2 jebkuri sonoranti, sapāroti, vispirms sapāroti un pēc tam nesapāroti), tie pāriet uz nākamo zilbi.

Lai izvairītos no neskaidrībām, atsvaidziniet savas domas par pārsūtīšanas noteikumiem >>

Kā noteikt, cik zilbju ir vienā vārdā? Vārdā ir tik daudz zilbju, cik patskaņu

Vārdu piemēri ar vienu zilbi: skaņa, vilks, klase, zoss, ezis, zilonis, vabole, egle, zvērs, čūska, galds, sēne, lapa, durvis, krēsls, māja, alnis, runa, celms, bizons, kaķis, mala.
Divu zilbju vārdu piemēri: atbilde, patskanis, lācis, bedre, stārķis, nodarbība, valoda, zaķis, zaķi, enkurs, ezis, rudens, vērpējs, rieksts, čūska, lapsa, vanags, draugi, tējkanna, vāvere, lapsene, garš, trieciens, krievs, logs , Jura, arbūzs, kaija, dzelzs, vītols, koks, piezīmju grāmatiņa, burkāns, uguns, pīle, slidas, auss, skola, bite, muša, jūnijs, kaste, putenis, sals, zēns, stikls, dienas, pasaka, putenis, Jūlija, Jaša, brieži, saule, ģimene.
Vārdi ar 3 zilbēm: skolotājs, gurķis, raža, oga, kas, ābols, dārzeņi, zvirbulis, līdzskaņa, papagailis, students, perkusijas, koki, zīmulis, Marija, ābece, tauriņš, līnija, panna, Krievija, liela, burtnīca, aleja, Ziemassvētku eglīte.
Vārdi ar četrām zilbēm: mērkaķis, velosipēds, akācija.
Vārdi ar 5 zilbēm: stress, matemātika, literatūra, balta galva.

Trenēsimies dalīties zilbēs?

Cik zilbju ir vārdam SKAŅA? 1 patskanis nozīmē 1 zilbes skaņu.

Cik zilbju ir vārdam GURĶIS? 3 patskaņi nozīmē 3 zilbes: o|gu|rets, vārds tiek sadalīts zilbēs vienādi pēc “vecajiem” un “jaunajiem” noteikumiem.

Cik zilbju ir vārdam SKOLOTĀJS? 3 patskaņi nozīmē 3 zilbes: skolotājs, vārds tiek sadalīts zilbēs vienādi saskaņā ar “vecajiem” un “jaunajiem” noteikumiem.

Cik zilbju ir vārdam ATBILDE? 2 patskaņi nozīmē 2 zilbes. Saskaņā ar Ščerbas teoriju mēs sadalām zilbēs kā atbildi, pēc Avanesova domām, kā atbildi.

Cik zilbju ir vārdā VOWEL? 2 patskaņi nozīmē 2 zilbes. Pēc Ščerbas domām, mēs dalām patskaņu, pēc Avanesova – patskaņu.

Mēs ar prieku palīdzēsim sadalīt jebkuru vārdu zilbēs. Uzdodiet savus jautājumus komentāros.