გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის ნახატები. გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის რთული ნახაზი და იზომეტრიული პროექცია

დავალება "გეომეტრიული ფორმები"

გაკვეთილის მიზანი. უმარტივესი გეომეტრიული ფორმების გამოსახულების აგების უფრო ღრმა შესწავლა.

საწყისი მონაცემები. ნაწილის პროექციის ორგანიზება:

გეომეტრიული ელემენტების ერთობლიობის წარმოდგენა: წერტილები, ხაზები, სიბრტყეები, სხეულები (პოლიედრები: პარალელეპიპედები, სხვადასხვა პრიზმები, პირამიდები; რევოლუციის სხეულები: ბურთები, ცილინდრები, კონუსები);

- ზედაპირების მიკუთვნებული წერტილებისა და ხაზების პროექციების აგება და მათი ხილვადობის განსაზღვრა.

- გეომეტრიული სხეულების პროგნოზები

- გრაფიკული სამუშაოს ამოცანის სწორად შესრულებისთვის საჭიროა დეტალურად შეისწავლოთ განყოფილება "პროექციის ნახაზი": გაეცნოთ წერტილების, სწორი ხაზების, ბრტყელი ფიგურების და სხვადასხვა გეომეტრიული სხეულების საპროექციო ნახაზის პრინციპებს. ასევე აუცილებელია აქსონომეტრიული პროექციის არსის დაუფლება. პროექციული პროექცია ეფუძნება "აღწერილ გეომეტრიას", რომელიც შეისწავლის, თუ როგორ უნდა წარმოაჩინოს სივრცითი ობიექტების ფორმები სიბრტყეზე.

- საპროექციო ნახაზი არის საინჟინრო ნახატის საფუძველი, სადაც შესწავლილია გეომეტრიული სხეულების გამოსახვის პრაქტიკული ტექნიკა და მათი კომბინაციები.

- რაც არ უნდა რთული იყოს დეტალი, ის ყოველთვის შეიძლება დაიყოს და წარმოადგინოს როგორც მარტივი ელემენტების კრებული: წერტილები, ხაზები, გეომეტრიული სხეულების ზედაპირები და მათი ნაწილები.

- აღწერით გეომეტრიაში, სივრცითი ფიგურები, რომლებიც წარმოადგენენ წერტილების, ხაზების და ზედაპირების ერთობლიობას, შეისწავლიან მათი პროექციის რუქებით. აღწერილობითი გეომეტრიის მთავარი ამოცანაა შექმნას გამოსახულების მეთოდი, რომელსაც აქვს სამი განზომილება.

- პროდუქტების ან მათი ნაწილების ვიზუალური წარმოდგენისთვის გამოიყენება აქსონომეტრიული პროგნოზები, რომლებიც გამოიყენება როგორც დამხმარე რთული ნახაზებისთვის.

- ნახატზე მოცემულია ზოგიერთი ტიპის აქსონომეტრიული პროექციების სახელები, მათი ღერძები და ღერძების გასწვრივ წრფივი ზომების დამახინჯების კოეფიციენტი. აქსონომეტრიული პროექციების აგებისას მხედველობაში უნდა იქნას მიღებული, რომ კომპლექსურ ნახაზში კოორდინატთა ღერძების პარალელურად ფიგურის სწორი ხაზების სეგმენტები უნდა იყოს შესაბამისი აქსონომეტრიული ღერძების პარალელურად. სიბრტყე მრუდები და დიდი რადიუსების წრიული რკალი აქსონომეტრიულ პროექციაში აგებულია წერტილების კოორდინატების მიხედვით.

- ამრიგად, აღწერითი გეომეტრიის შესწავლისას ადამიანს უვითარდება სივრცითი აზროვნება და წარმოსახვა, რომლის გარეშეც შეუძლებელია საინჟინრო შემოქმედება.

- ამიტომ, ამ საკითხების ცოდნის გარეშე, შეუძლებელია გრაფიკული სამუშაოს შესრულების დაწყება (ამოცანა 4), რადგან აქ ყალიბდება დიზაინის პრინციპების გაგება, პროგნოზებს შორის კავშირი და ვითარდება სივრცითი აზროვნება. გეომეტრიული სხეულების პროგნოზებზე, თქვენ უნდა ნათლად წარმოადგინოთ მათი ელემენტები: სახე, კიდე, ბაზა, სიმაღლე, წვერო და ა.შ. და ა.შ. შეეძლოს სხეულის ზედაპირზე მოცემული წერტილის ორი პროექციის განსაზღვრა და ამ პროექციების გამოსახულების განსაზღვრა .




სურათი 1.7. ძირითადი აქსონომეტრიული პროგნოზების სახეები

ამოცანა 3 ითვალისწინებს გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის (პრიზმები, პირამიდები, კონუსები, ცილინდრები) პროექციების აგებას. დავალების შესრულების მაგალითი ნაჩვენებია ნახაზზე 1.9. დავალება შესრულებულია A3 ფორმატის ფურცელზე. გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის აგების შესრულებისას, ხილული კონტურები უნდა იყოს გამოსახული მყარი ძირითადი ხაზებით, უხილავი წყვეტილი ხაზებით, ორჯერ უფრო თხელი, ვიდრე მთავარი GOST 2.303-68 და 2.304-68 ESKD მიხედვით (ხელმძღვანელობს ცხრილი 1). . ასევე მნიშვნელოვანია, რომ არ დაივიწყოთ სიმეტრიის ღერძები პროგნოზებზე. არ არის აუცილებელი პროექციებს შორის საკომუნიკაციო ხაზების გაყვანა, მაგრამ აუცილებელია პროექციის კავშირის შენარჩუნება.

გრაფიკული სამუშაოს შესრულებისას შეგიძლიათ გამოიყენოთ სამი კონსტრუქციის მეთოდი: პროექციის მეთოდი, კოორდინატული მეთოდი ან მეთოდი მუდმივი პირდაპირი ნახაზის გამოყენებით. სხეულთა ჯგუფის მესამე პროექციის (პროფილის) ასაგებად, თავის მხრივ აუცილებელია თითოეული სხეულისთვის ცალკე. გესმოდეთ, რომ პროფილის ხედი ასახავს იმას, რაც ჩანს, თუ წინა ხედი ან გეგმის ხედი განიხილება ჰორიზონტალური მიმართულებით მარცხნიდან. ა.






პრიზმა პრიზმა არის მრავალკუთხედი, რომლის გვერდითი სახეები არის მართკუთხედები ან პარალელოგრამები და რომლის ფუძეები ორი თანაბარი მრავალკუთხედია. თუ ფუძის პრიზმას აქვს რეგულარული მრავალკუთხედები, ხოლო სიმაღლე ფუძის პერპენდიკულარულია, მაშინ პრიზმა არის რეგულარული და სწორი. პრიზმის ფუძის გვერდების რაოდენობის მიხედვით გამოირჩევა სამკუთხა, ოთხკუთხა და ა.შ.






პირამიდა პირამიდა არის პოლიედონი, რომლის გვერდითი სახეებია სამკუთხედები საერთო წვერით. პირამიდის ძირში არის მრავალკუთხედი. ფუძის გვერდების რაოდენობის მიხედვით პირამიდას უწოდებენ სამ-, ოთხ-, ხუთკუთხედს და ა.შ. თუ პირამიდას აქვს რეგულარული მრავალკუთხედის ფუძე, ხოლო სიმაღლე ფუძის პერპენდიკულარულია, მაშინ პირამიდა არის რეგულარული და სწორი.










მარჯვენა წრიული კონუსი მარჯვენა წრიული კონუსი არის ბრუნვის სხეული, რომელიც შემოსაზღვრულია კონუსური ზედაპირით და ბრუნვის ღერძის პერპენდიკულარული სიბრტყით. მარჯვენა წრიული კონუსისთვის კონუსური ზედაპირი წარმოიქმნება სწორი ხაზის (გენერატორის) ბრუნვით, რომელიც კვეთს ბრუნვის ღერძს ბრუნვის ამ ღერძის გარშემო წერტილში (ვერტექსზე). კონუსს, რომლის ღერძი ჰორიზონტალური პროექციის სიბრტყის პერპენდიკულარულია, მარჯვენა კონუსი ეწოდება.










სწორი წესიერი ექვსკუთხა პირამიდის პროექციების აგება d=50 მმ h=60 მმ s S S x y "y" y z


პირამიდის ზედაპირზე მდებარე „a“ წერტილის გამოტოვებული პროექციების დადგენა მოცემული შუბლის პროექციის მიხედვით s 1 2(6) 3(5) 4 S 56 S 6(5) 1(4) 2( 3) a'n'n'n a a




ცილინდრის ზედაპირზე მდებარე "a" და "c" წერტილების გამოტოვებული პროექციების განსაზღვრა მოცემული შუბლის პროგნოზების მიხედვით Z y Yх a´ a" в´ в в"




4.1. გეომეტრიული ფორმების მრავალფეროვნება ბუნებაში.

გეომეტრიული სხეულების აგება

გეომეტრიული სხეულების აგება

მათემატიკის გაკვეთილებზე უკვე შეხვდით გეომეტრიულ ფიგურებს. ფიგურა გაგებულია, როგორც ქულების ნებისმიერი კოლექცია. ნებისმიერი რთული ფიგურა შეიძლება დაიყოს უფრო მარტივებად.

თუ ფიგურის ყველა წერტილი ერთ სიბრტყეშია, ფიგურას ეწოდება ბრტყელი: სამკუთხედი, კვადრატი და ა.შ. სივრცეში მდებარე წერტილების სიმრავლე ქმნის სივრცულ ფიგურას: კუბი, ცილინდრი და ა.შ. ფიგურები სივრცეში. სხეულებს უწოდებენ.

ჩვენს გარშემო არსებულ ობიექტებს, მანქანების ნაწილებს, როგორც წესი, აქვთ რთული რეალური გეომეტრიული ფორმა. თუმცა, თუ მათ ყურადღებით დავაკვირდებით, ხედავთ, რომ ზოგიერთი მათგანი შედგება ერთი ან მეტი მარტივი გეომეტრიული სხეულისგან ან მათი შეცვლილი ნაწილებისგან. ასეთი გეომეტრიული სხეულები, რომლებიც ქმნიან საგნების ფორმას, არის პრიზმები (სურ. 22, ა), პირამიდები (სურ. 22, ბ), ცილინდრები (სურ. 23, ა), კონუსები (სურ. 23, ბ), ბურთები და ა.შ.
ბრინჯი. 22

ბრინჯი. 23


თითოეული გეომეტრიული სხეულის ფორმას აქვს თავისი დამახასიათებელი ნიშნები. მათი მიხედვით განასხვავებენ პრიზმას ცილინდრიდან, პირამიდას კონუსისგან და ა.შ. ეს ნიშნები ასევე გამოიყენება გეომეტრიული სხეულების ან საგნების და მათგან შემდგარი ნაწილების ნახატების აგებაში. თუმცა, ასეთი ნახატების შესრულებამდე გავარკვიოთ, რა წესები უდევს საფუძვლად მათი აგების მეთოდებს.


პოლიჰედრა. პოლიედონი არის სხეული, რომლის ზედაპირი შედგება ბრტყელი მრავალკუთხედებისგან. ასეთია კუბი, პრიზმა, პარალელეპიპედი, პირამიდა და ა.შ.

ცალკეული სხეულების მიღება შესაძლებელია სწორი ან მრუდი ხაზის (გენერატორის) ბრუნვით რაიმე ფიქსირებული ხაზის (ღერძის) გარშემო.

ეს არის რევოლუციის ორგანოები. მაგალითებია ცილინდრი, კონუსი, სფერო და ა.შ.

ვინაიდან ობიექტების უმეტესობის ფორმა არის სხვადასხვა გეომეტრიული სხეულების ან მათი ნაწილების ერთობლიობა, ამ ობიექტების ნახატების ასაგებად აუცილებელია ვიცოდეთ, თუ როგორ არის გამოსახული თითოეული გეომეტრიული სხეული. ამიტომ, პირველ რიგში განვიხილავთ მარტივი სხეულების ნახატებისა და აქსონომეტრიული პროგნოზების აგებას. ეს მით უფრო აუცილებელია, ვინაიდან ნებისმიერი ობიექტის კომპლექსურ ფორმაში ყოველთვის შეიძლება გამოიყოს მარტივი გეომეტრიული სხეულები, რომლებიც ხელს უწყობენ ობიექტის ფორმის წარმოდგენას მისი ნახაზის მიხედვით.

პოლიედრების გამოსახულება. განვიხილოთ პრიზმის მართკუთხა პროექციების აგება. მაგალითად, ავიღოთ სამკუთხა (სურ. 76) და ექვსკუთხა (სურ. 77) პრიზმა. მათი ფუძეები, პროექციების ჰორიზონტალური სიბრტყის პარალელურად, გამოსახულია მასზე სრული ზომით, ხოლო შუბლისა და პროფილის სიბრტყეებზე - სწორი ხაზის სეგმენტების სახით. გვერდითი სახეები გამოსახულია დამახინჯების გარეშე იმ პროექციის სიბრტყეებზე, რომლებთანაც ისინი პარალელურია, ხოლო ხაზის სეგმენტების სახით - მათზე, რომლებზეც ისინი პერპენდიკულარულია. სახეები, რომლებიც მიდრეკილია თვითმფრინავებისკენ, ნაჩვენებია მათზე დამახინჯებული.

ბრინჯი. 76

ბრინჯი. 77


პრიზმების ზომები განისაზღვრება მათი სიმაღლეებით და ფუძის ფიგურების ზომებით. ნახატზე ხაზები ხაზს უსვამს სიმეტრიის ღერძებს.

განვიხილოთ, როგორ არის გამოსახული ნახატზე რეგულარული ოთხკუთხა პირამიდა (სურ. 78). პირამიდის ფუძე დაპროექტებულია ჰორიზონტალურ პროექციის სიბრტყეზე სრული ზომით. მასზე დიაგონალები ასახავს გვერდითი ნეკნების პროექციას, რომელიც გადის ფუძის მწვერვალებიდან პირამიდის ზევით.

ბრინჯი. 78

პირამიდის შუბლის და პროფილის პროგნოზები არის ტოლფერდა სამკუთხედები.

პირამიდის ზომები განისაზღვრება მისი ფუძის ორი მხარის b სიგრძით და h სიმაღლით.

რევოლუციის ორგანოების გამოსახულება. თუ ცილინდრისა და კონუსის ფუძეებზე მოთავსებული წრეები ჰორიზონტალური პროექციის სიბრტყის პარალელურია, მათი პროგნოზები ამ სიბრტყეზე ასევე იქნება წრეები (ნახ. 79 და 80).

ბრინჯი. 79


ბრინჯი. 80


ცილინდრის შუბლის და პროფილის პროგნოზები ამ შემთხვევაში არის მართკუთხედები, ხოლო კონუსები არის ტოლფერდა სამკუთხედები.

ყველა პროგნოზზე უნდა იქნას გამოყენებული სიმეტრიის ღერძი, საიდანაც იწყება ცილინდრისა და კონუსის ნახატები.

ცილინდრის შუბლის და პროფილის პროგნოზები იგივეა. იგივე შეიძლება ითქვას კონუსური პროგნოზების შესახებ. ამიტომ, ამ შემთხვევაში, ნახაზში პროფილის პროგნოზები ზედმეტია. გარდა ამისა, Ø დიამეტრის ნიშნის წყალობით, შეიძლება წარმოიდგინოთ ცილინდრისა და კონუსის ფორმა თუნდაც ერთ პროექციაში (სურ. 81, ა და ბ). აქედან გამომდინარეობს, რომ ასეთ შემთხვევებში არ არის საჭირო სამი პროექცია. ცილინდრისა და კონუსის ზომები განისაზღვრება მათი სიმაღლით h და ფუძის დიამეტრით d.

ბრინჯი. 81


ბურთის ყველა პროექცია არის წრე, რომლის დიამეტრი უდრის ბურთის დიამეტრს. ცენტრალური ხაზები შედგენილია თითოეულ პროექციაზე.

Ø ნიშნის წყალობით ბურთის გამოსახვა შესაძლებელია ერთ პროექციაში (სურ. 81, გ). მაგრამ თუ ნახატის მიხედვით ძნელია სფეროს სხვა ზედაპირებისგან გარჩევა, მაშინ ნახაზს ემატება სიტყვა „სფერო“, მაგალითად: „სფერო Ø40“.

4.2. სხეულების და საგნების ზედაპირებზე წერტილების პროექციების აგება

დაე, A წერტილის შუბლის პროექცია დაყენდეს ხაზზე, რომელიც არის სამკუთხა პირამიდის კიდის პროექცია (ნახ. 91). ვინაიდან A წერტილი პირამიდის კიდეს ეკუთვნის, წერტილის პროექცია უნდა იყოს ამ კიდის პროექციებზე, ამიტომ ჯერ ნახაზზე უნდა იპოვნოთ ამ კიდის პროექცია, შემდეგ კი საკომუნიკაციო ხაზების გამოყენებით იპოვოთ წერტილის პროგნოზები მათზე.

ბრინჯი. 91


ამ შემთხვევაში გამოიყენება შემდეგი წესი: თუ წერტილი დევს სწორ ხაზზე (სურ. 92, ა), მაშინ ნახაზში მისი პროგნოზები დევს ამ ხაზის ამავე სახელწოდების პროექციებზე (სურ. 92, ბ). , ანუ ჰორიზონტალური პროექცია A "A წერტილის დევს ჰორიზონტალურ პროექციაზე l" სწორი ხაზი l და ა.შ. წერტილის ორივე პროექცია დაკავშირებულია ერთი საკომუნიკაციო ხაზით.

ბრინჯი. 92


A წერტილის ჰორიზონტალური პროექცია A" უნდა იყოს კიდის ჰორიზონტალურ პროექციაზე, ამიტომ A წერტილიდან ვხატავთ ვერტიკალურ კომუნიკაციის ხაზს". ნეკნის პროექციასთან მისი გადაკვეთის ადგილას არის A წერტილი "- A წერტილის ჰორიზონტალური პროექცია. A წერტილის პროფილის პროექცია A"" დევს ნეკნის პროფილის პროექციაზე.

ასე გვხვდება ობიექტების კიდეებზე მდებარე ნებისმიერი წერტილის პროგნოზები.

თუმცა, ზოგჯერ საჭიროა ავაშენოთ წერტილების პროგნოზები, რომლებიც დევს არა კიდეებზე, არამედ სახეებზე. იმისათვის, რომ იპოვოთ დანარჩენი წერტილის ერთი პროექციისგან, რომელიც მდებარეობს ობიექტის სახეზე, ჯერ უნდა იპოვოთ ამ სახის პროექცია. შემდეგ, კავშირის ხაზების გამოყენებით, თქვენ უნდა იპოვოთ წერტილის პროგნოზები, რომელიც უნდა იყოს სახის პროექციებზე.

ობიექტის ნახატზე მოცემული იყოს ჰორიზონტალური პროექცია A „A წერტილის და B წერტილის შუბლის პროექცია B“ (სურ. 93, ა). მოცემული წერტილები დევს ობიექტის ხილულ სახეებზე.

ბრინჯი. 93


კომუნიკაციის ვერტიკალურ ხაზზე ჩვენ ჯერ ვპოულობთ A წერტილის შუბლის პროექციას, შემდეგ კი, ნახაზის მუდმივი სწორი ხაზის გამოყენებით (იხ. პუნქტი 8.3), სახის პროფილის პროექციაზე, ვპოულობთ A პროფილის პროექციას. "" წერტილი ა.

შეერთების ხაზი პირველად მიიმართება პროექციისკენ, რომელზედაც სახე გამოსახულია როგორც სწორი ხაზის სეგმენტი.

B წერტილის პროექციების კონსტრუქცია, მოცემული შუბლის B პროექციით“, ნაჩვენებია ისრებით კავშირის ხაზებით (სურ. 93, ბ).

ნახატის მუდმივი სწორი ხაზი ასევე შეიძლება გამოყენებულ იქნას ობიექტების გამოტოვებული პროექციების აგების ამოცანების გადაჭრისას, როდესაც, მაგალითად, საჭიროა ნახაზზე ობიექტის ორი პროექციისგან მესამეს აშენება (სურ. 94). ამ შემთხვევაში, ნახაზის მუდმივი სწორი ხაზის მდებარეობა განსაზღვრავს მშენებარე პროექციის ადგილს.

ბრინჯი. 94


მესამე პროგნოზების აგების წესებზე მეტს მოგვიანებით შეიტყობთ.
როგორ ავაშენოთ წერტილის პროგნოზები, თუ ის ეკუთვნის მრავალწახნაგა კიდეს? პოლიედრონის კიდეები?

ამოცანა 13. 95, 96, 97 სურათებზე ნაჩვენებია ნახატები მართკუთხა პროექციების სისტემაში და ამ ობიექტების ვიზუალური გამოსახულებები. ნახატებზე მოცემულია ობიექტების წვეროებზე, კიდეებსა და სახეებზე მდებარე წერტილების პროგნოზები. ყველა წერტილი ჩანს. გადახაზეთ ან გადაიტანეთ მითითებული სურათები ტრასირების ქაღალდზე, ასევე:
ასოებით მიუთითეთ A, B და C წვეროების დარჩენილი პროგნოზები (სურ. 95), იპოვეთ ეს წვეროები ვიზუალურ სურათზე და მიუთითეთ ისინი ასოებით;

ბრინჯი. 95

ობიექტის კიდეებზე მოცემული A, B და C წერტილების გამოტოვებული პროექციების აგება (სურ. 96); შეღებეთ კიდეების პროექციები (თითოეულ კიდეს აქვს თავისი ფერი), რომელზედაც დევს მოცემული წერტილები; დახაზეთ წერტილები ვიზუალურ სურათზე და შეარჩიეთ კიდეები იმავე ფერებით, როგორც ნახატზე;

ბაშკორტოსტანის რესპუბლიკის სატყეო მეურნეობის სამინისტრო

სახელმწიფო საბიუჯეტო პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება

"უფას სატყეო ტექნიკური სკოლა"

გაკვეთილის მეთოდოლოგიური განვითარება

დისციპლინაში "საინჟინრო გრაფიკა"

თემა: "გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის რთული ნახაზი და იზომეტრიული პროექცია»

სპეციალობისთვის

მალომოჟნოვა სვეტლანა ივანოვნა,

სპეციალური მასწავლებელი

დისციპლინები

უფა, 2016 წელი

დისციპლინაში „საინჟინრო გრაფიკა“ გაკვეთილის ჩატარების მეთოდური ინსტრუქციები განკუთვნილია სპეციალობის მასწავლებლებისთვის 35.02.12. "მებაღეობა და ლანდშაფტის მშენებლობა"

გაკვეთილის მეთოდოლოგიური შემუშავება შეიცავს გაკვეთილის მასალას საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებისა და ტექნოლოგიების გამოყენებით კრიტიკული აზროვნების განვითარებისათვის, მეთოდებს - საგანმანათლებლო ბრიფინგს, წამყვანი დიალოგი. გაკვეთილს ახლავს გაკვეთილის სცენარი, ავტორის სლაიდ პრეზენტაცია, ინდივიდუალური პრაქტიკული დავალების შესასრულებელი მასალა. ამ გაკვეთილის განვითარების მიზანია ზოგადი და პროფესიული კომპეტენციების განვითარება, ნახატების წაკითხვის უნარის ჩამოყალიბება, სივრცითი წარმოდგენის განვითარება. შეიძლება დაინტერესდეს სპეციალური დისციპლინების მასწავლებლებისთვის გაკვეთილების ჩატარება.

შემქმნელი:მალომოჟნოვა S.I., სპეციალური დისციპლინების მასწავლებელი, უფას სატყეო ტექნიკური სკოლა

მეთოდოლოგიური შემუშავების მიზნები

ჩამოყალიბდა პროფესიული კომპეტენციები

გაკვეთილის მიზნები

ტექნოლოგიის არჩევის დასაბუთება

გაკვეთილის პროგრესი

გაკვეთილის სცენარი

გაკვეთილის ტექნოლოგიური რუკა

ლიტერატურა

დანართი ა გრაფიკული სამუშაოს შესრულების ინდივიდუალური დავალების ბარათები თემაზე „გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის რთული ნახაზი და იზომეტრიული პროექცია“

დანართი B. შესრულებული გრაფიკული დავალების ნიმუში

დანართი ბ. ღია გაკვეთილის ფოტომასალა

მეთოდოლოგიური შემუშავების მიზნები

მეთოდური მიზანი:ინტეგრაციის პრინციპის დანერგვა, როგორც სპეციალისტის ინტეგრალური მომზადების პირობა.

ჩამოყალიბდა პროფესიული კომპეტენციები

შეძენილი უნარები და უნარები

35.02.12. "მებაღეობა და ლანდშაფტის მშენებლობა"

PC 1.1. ლანდშაფტის ანალიზის ჩატარება და გამწვანების ობიექტის წინასწარი საპროექტო შეფასება.

PC 1.2. კომპიუტერული პროგრამების გამოყენებით გამწვანების ობიექტების საპროექტო ნახაზების შესრულება.

კლასის ტიპი:

შეძლებს:

ნახაზების მომზადება GOST-ების მოთხოვნების შესაბამისად;

ძირითადი გეომეტრიული კონსტრუქციების შესრულება;

პროექციის მეთოდებისა და ტექნიკის გამოყენება;

გეომეტრიული სხეულებისა და მოდელების რთული ნახატების შესრულება;

გეომეტრიული სხეულებისა და მოდელების გამოსახულებების აგება აქსონომეტრიულ პროექციებში;

ვიცი:

პროექციის მეთოდები, აქსონომეტრიული პროექციების აგების პრინციპი;

პრაქტიკული გაკვეთილი

გაკვეთილის ტიპი:

კომბინირებული გაკვეთილი

სასწავლო აქტივობების მოტივაცია

რაც მათ აძლევს შესაძლებლობას უფრო მეტად გამოხატონ საკუთარი თავი მომავალ პროფესიაში.

ტიპოლოგია ჩატარების ძირითადი მეთოდის მიხედვით

მასალის პირველადი გაცნობის ლექცია, საუბარი, სტუდენტების დამოუკიდებელი მუშაობა.

სწავლების მეთოდები:

დისკუსია, ტვინის შტორმი, ახსნა, ევრისტიკული საუბარი, რეფლექსია, ანალიზი

ტრენინგის ფორმები

    წინა სამუშაო;

    ინდივიდუალური სამუშაო.

სწავლების მეთოდები:

    ვიზუალურ-ვიზუალური (საუბარი, სლაიდი - პრეზენტაცია)

    პრაქტიკული (მუშაობა საგანმანათლებლო და მეთოდოლოგიური მხარდაჭერით);

    ტრენინგის ინდივიდუალიზაცია (ინდივიდუალური ბარათები - ამოცანები)

განათლების საშუალებები:

დიდაქტიკური ინსტრუმენტები:

სლაიდი - პრეზენტაცია PowerPoint-ში, მასალა.

აღჭურვილობა:

პერსონალური კომპიუტერი; პროექტორი; ეკრანი, სახატავი დაფა, მაგნიტური დაფა.

შიდა დისციპლინური ბმულები:

თემები: „გეომეტრიული ნახაზი“, „პროექციული ნახაზი“.

ინტერდისციპლინური კავშირები:

დამხმარე დისციპლინები

ODB.01 რუსული ენა,

მოწოდებული პროფესიონალური მოდულები:

PM.01 ლანდშაფტური მებაღეობის და ლანდშაფტური მშენებლობის ობიექტების პროექტირება

მედია პროდუქტის კლასში გამოყენების მიზანშეწონილობა:

    მასწავლებლის მიერ საჭირო ინფორმაციის ერთდროული წარდგენის გამო სასწავლო მასალის დაუფლების მოტივაციისა და ეფექტურობის გაზრდა;

    მოსწავლეთა საინფორმაციო კულტურისა და კომპეტენციის ჩამოყალიბება.

გაკვეთილის მიზნები:

    საგანმანათლებლო:

    მოსწავლეთა მიერ გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის კონცეფციის ფორმირება;

    მოსწავლეებში გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის პროექციების პოვნის ამოცანების ამოხსნის უნარების ჩამოყალიბება;

    თეორიისა და პრაქტიკის კავშირის შესახებ სტუდენტების იდეების ჩამოყალიბება;

    განვითარებადი:

    აქტიური გონებრივი აქტივობის განვითარება;

    ლოგიკური აზროვნების განვითარება;

    შემეცნებითი აქტივობის განვითარება და შემეცნებითი დამოუკიდებლობა;

    შემოქმედებითი წარმოსახვის განვითარება;

    დაკვირვების, დამახასიათებელი ნიშნების, დეტალების შემჩნევის, ფორმის ანალიზის უნარის განვითარება;

    ლოგიკური აზროვნების განვითარება; ყურადღება; სიზუსტე.

    საგანმანათლებლო:

    საგნისა და მომავალი პროფესიისადმი მუდმივი ინტერესის გაღვივება;

    ყურადღების გაძლიერება, პასუხისმგებლობის გრძნობა;

    მის გარშემო არსებული ობიექტური გარემოს ესთეტიკური აღქმის დასაწყისის განათლება;

    გუნდური მუშაობა, ეფექტური კომუნიკაცია მასწავლებელთან, ერთმანეთთან;

    მეთოდური:

    სწავლების პროდუქტიული მეთოდებით ახალი მასალის დაუფლებისთვის პირობების შექმნა;

    აქტივობა:

    თემაზე პრაქტიკული პრობლემების გადაჭრის უნარების ჩამოყალიბება.

ტექნოლოგიის არჩევის დასაბუთება

ინფორმაციული ტექნოლოგიების გამოყენებით გაკვეთილი უფრო საინტერესო ხდება მოსწავლეებისთვის, რაც, როგორც წესი, იწვევს ცოდნის უფრო ეფექტურ ათვისებას; კლასში სიცხადის დონის გაუმჯობესება.

გაკვეთილებისთვის საკუთარი პრეზენტაციების შექმნა უზრუნველყოფს მრავალფეროვან ხილვადობას და ზრდის მოსწავლეთა ინტერესს გაკვეთილის მიმართ.

კრიტიკული აზროვნების ტექნოლოგიის გამოყენება საშუალებას აძლევს სტუდენტებს ასწავლონ დამოუკიდებლად აზროვნება, გააზრება, მთავარის განსაზღვრა, სტრუქტურირება და ინფორმაციის გადაცემა ისე, რომ სხვებმა გაიგონ, რაც თავად აღმოაჩინეს. შესაძლებლობა შეაფასოთ საკუთარი თავი და თქვენი თანამებრძოლები მიღებული ცოდნის მიხედვით.

ამ ტექნოლოგიის შესაბამისობა

დღეისათვის აუცილებელია ინფორმაციის მიღება სხვადასხვა წყაროდან, მისი გამოყენება და საკუთარი თავის შექმნა. ICT-ის ფართო გამოყენება მასწავლებელს უხსნის ახალ შესაძლებლობებს საგნის სწავლებისას, ასევე მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს მის მუშაობას, ზრდის სწავლების ეფექტურობას და აუმჯობესებს სწავლების ხარისხს.

კრიტიკული აზროვნების ტექნოლოგიის გამოყენებით გაკვეთილი ხელს უწყობს დამოუკიდებელი შემოქმედებითი აზროვნების ჩამოყალიბებას.

სტუდენტების გრაფიკული მომზადების ხარისხის გაუმჯობესებას დიდწილად ხელს უწყობს ტრენინგ-სესიების საათებში ცოდნის პრეზენტაციის მკაფიო, მიზანმიმართული და მეთოდურად გააზრებული სისტემა. აუცილებელია სასწავლო პროცესში სწავლისა და სწავლის ახალი, ყველაზე მოწინავე მეთოდების დანერგვა, მიზანშეწონილია ტექნიკური სასწავლო საშუალებების ჩართვა.

ხატვის სწავლების ეფექტურობის გაზრდა დიდწილად დამოკიდებულია გაკვეთილებზე დიდაქტიკური მასალის, დიდაქტიკური თამაშებისა და კომპიუტერული ტექნოლოგიების გამოყენებაზე.

გაკვეთილის ხანგრძლივობა - 90 წუთი

გაკვეთილის პროგრესი:

    ორგანიზების დრო. საგანმანათლებლო საქმიანობის განხორციელების მოტივაცია - 3 წთ.

სცენის დანიშნულება

2. საბაზისო ცოდნის გამეორება და განახლება - 10 წთ.

სცენის დანიშნულება

სცენის მიზანი:

სასწავლო პროცესის ამ ეტაპზე მოსწავლეები ასრულებენ შემდეგ დავალებებს:

გაკვეთილის თემა:"გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის რთული ნახაზი და იზომეტრიული პროექცია"

სცენის დანიშნულება

    მუშაობა მაგნიტურ დაფაზე;

    სახატავ დაფაზე მუშაობა;

    მუშაობა ბლოკნოტში.

    პრაქტიკული გამოყენების გაცნობა - 20 წთ.

სცენის მიზანი:

    სლაიდი - პრეზენტაცია;

    ასიმილაციის კონტროლი, დაშვებული შეცდომების განხილვა და მათი გამოსწორება - 5 წთ.

სცენის დანიშნულება

სცენის დანიშნულება: მოსწავლეთა ორიენტაცია: საშინაო დავალება, გრაფიკული სამუშაოს დავალება და ინსტრუქცია მისი განხორციელების შესახებ.

8. რეფლექსიის ეტაპიგაკვეთილის შეჯამება 2 წუთი.

სცენის მიზანი:

გაკვეთილის სცენარი

1. საორგანიზაციო მომენტი.საგანმანათლებლო საქმიანობის განხორციელების მოტივაცია - 3 წთ.

სცენის დანიშნულება: მოსწავლეთა ფსიქოლოგიური განწყობა, გაკვეთილისთვის მზადყოფნის შემოწმება, მოსწავლეთა ჩართვა აქტივობებში პიროვნულად მნიშვნელოვან დონეზე.

    გაკვეთილის დასაწყისში მოსწავლეთა ხელმისაწვდომობის შემოწმება;

    სამუშაო ადგილების მზადყოფნის შემოწმება (რვეულების, კალმების, სახატავი ხელსაწყოების და აქსესუარების არსებობა).

მასწავლებელი : Გამარჯობათ ბიჭებო! (შეამოწმეთ: არყოფნა, მოსწავლეთა მზადყოფნა გაკვეთილისთვის). დღეს ღია გაკვეთილი გვაქვს და სტუმრები მოვიდნენ ჩვენთან.

2. საბაზისო ცოდნის გამეორება და განახლება - 10 წთ.

სცენის დანიშნულება: შესწავლილი მასალის გამეორება, სირთულეების გამოვლენა თითოეული მოსწავლის ინდივიდუალურ აქტივობაში;

სასწავლო პროცესის ამ ეტაპზე მოსწავლეები ასრულებენ შემდეგ დავალებებს:

    დამოუკიდებლად განაახლებს არსებულ ცოდნას, აღვიძებს ინტერესს თემის მიმართ;

    ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების სისტემატიზაცია, განზოგადება და კონტროლი.

მასწავლებელი: სანამ ახალი თემის შესწავლას დავიწყებდეთ, ვისაუბროთ იმაზე, რაც გავაკეთეთ ბოლო გაკვეთილზე.

რა თემა გავაშუქეთ? (გეომეტრიული სხეულების აგება)

- რა 2 ჯგუფად იყოფა გეომეტრიული სხეულები? (რევოლუციისა და პოლიედრების სხეული)

შეხედე ეკრანს. ჩვენ ვხედავთ სხვადასხვა გეომეტრიულ სხეულებს. დავასახელოთ ეს გეომეტრიული სხეულები და დავყოთ ჯგუფებად. (ჯგუფი 1: რევოლუციის სხეულები - კონუსი, ცილინდრი, ბურთი, ტორსი; ჯგუფი 2: პოლიედრები - პირამიდა, პრიზმა, კუბი)

3. გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო აქტივობის მოტივაცია - 10 წთ.

სცენის მიზანი:ჩამოაყალიბონ გაკვეთილის მიზანი და ამოცანები, დაადგინონ მათი ცოდნისა და უცოდინრობის საზღვრები, კითხვების ფორმირება, გამოწვევები, მოსწავლეების მიერ საკუთარი მიზნების დასახვა:

1) არის გაკვეთილის თემის ერთობლივი ფორმულირება

2) არის გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების ერთობლივი ფორმულირება.

სასწავლო პროცესის ამ ეტაპზე მოსწავლეები ასრულებენ შემდეგ დავალებებს:

    განსაზღვრულია მომავალი სასწავლო მასალის შესწავლის თემა

    განისაზღვრება მომავალი სასწავლო მასალის შესწავლის მიზანი.

მასწავლებელი: მითხარი, რა მოხდება, თუ რამდენიმე გეომეტრიულ სხეულს შევაერთებ ისე, რომ ისინი რაღაცნაირად ერთმანეთთან იყოს დაკავშირებული? (გეომეტრიული სხეულების ჯგუფი)

ასეა, დღეს ჩვენ გავაანალიზებთ გეომეტრიული სხეულების ჯგუფს. ჩაწერეთ თემა რვეულში „გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის რთული ნახაზი და იზომეტრიული პროექცია“

როგორ ფიქრობთ, რა არის დღევანდელი გაკვეთილის მიზანი? (გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის ნახატების წაკითხვისა და შესრულების უნარის ფორმირება)

ასე რომ, გაკვეთილის მიზანი: გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის ნახატების წაკითხვისა და შესრულების უნარის ფორმირება.

ამ მიზნის მისაღწევად რამდენიმე პრობლემის გადაჭრა დაგვჭირდება.

სივრცითი წარმოსახვისა და ხატოვანი აზროვნების განვითარება;

თეორიასა და პრაქტიკას შორის კავშირის პოვნა;

აზრების გრაფიკულ ენაზე გამოხატვის უნარის განვითარება.

4. ახალი ცოდნის პირველადი ათვისება - 35 წთ.

სცენის დანიშნულება: სასწავლო მასალის თანმიმდევრული პრეზენტაცია დაგეგმილი გეგმის მიხედვით და მოსწავლეთა მუშაობის ორგანიზება მის გააზრებასა და ათვისებაზე:

    სლაიდ პრეზენტაციასთან მუშაობა;

    მუშაობა მაგნიტურ დაფაზე;

    სახატავ დაფაზე მუშაობა;

    მუშაობა ბლოკნოტში.

გაკვეთილის შეჯამება

შეხედე ეკრანს. მოცემულია ოთხი გეომეტრიული მყარი: სფერული, დამსხვრეული კონუსი, კუბი და ოთხკუთხა პრიზმა. მოდით შევქმნათ ჯგუფი ამ სხეულებისგან.

მოდით გავაანალიზოთ ამ ორგანოების პოზიცია და ურთიერთობა. (სტუდენტი აკეთებს ანალიზს)

- მითხარი, შეგვიძლია თუ არა აქსონომეტრიული გამოსახულების გამოყენებით გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის რთული ნახაზის გაკეთება? (დიახ)

მაგნიტურ დაფაზე უკვე არის სხეულების მზა პროექცია, ვის შეუძლია გასვლა და ამ პროექციებიდან გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის რთული ნახაზის გაკეთება ამ ვიზუალური გამოსახულების მიხედვით? (მოსწავლე მიდის დაფაზე და ადგენს რთულ ნახატს)

კარგი, ბიჭებო, თქვენ გააკეთეთ თქვენი საქმე.

ახლა კი, მოდით შევხედოთ გეომეტრიული სხეულების სხვა ჯგუფს.

რა სხეულებისგან შედგება? (კონუსი, ოთხკუთხა პირამიდა, ოთხკუთხა პრიზმა)

ავაშენოთ ეს ჯგუფი ბლოკნოტში.

როგორ დავიწყოთ მშენებლობა? (პროექციის ღერძებიდან)

კარგი, მოდით დავხატოთ პროექციის ღერძები x,y,z.

და რა პროექციით ვიწყებთ მშენებლობას? (ჰორიზონტალურად)

მართალია, კარგად გააკეთე.

ასე რომ, დავიწყოთ მშენებლობა. ჯერ ვაშენებთ სხეულების ჰორიზონტალურ პროექციას, შემდეგ კი შუბლისა და პროფილის საპროექციო კავშირში. (შენდება გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის რთული ნახაზი)

ავაშენეთ რთული ნახაზი, გადავდივართ აქსონომეტრიულ გამოსახულებაზე. ავირჩიოთ მართკუთხა იზომეტრიული პროექცია.

როგორ ვიპოვოთ ღერძების პოზიცია იზომეტრიაში? (120° კუთხე ან 5:3 თანაფარდობა)

მართალია, ჩვენ ვხატავთ x,y,z ღერძებს.

ჩვენ ვიწყებთ სხეულების საყრდენების აგებით. (სხეულების ბაზების მშენებლობა მიმდინარეობს)

ახლა, განზე გადადეთ სხეულების სიმაღლე. (სხეულების სიმაღლე გადაიდო)

ჩვენ ავაშენეთ სხეულების ჯგუფი წვრილ ხაზებში, ახლა ხილული ადგილები უნდა შემოვხაზოთ მყარი სქელი ხაზით, უხილავი კი წყვეტილი ხაზით. (ნახატი იკვეთება)

ჩვენ დავასრულეთ რთული ნახაზი და გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის იზომეტრიული პროექცია.

5. პრაქტიკული გამოყენების გაცნობა - 20 წთ.

სცენის მიზანი:გაკვეთილის თემასა და თეორიულ ცოდნას შორის კავშირის გაცნობიერება სპეციალობის ჰოლისტიკური პროფესიული მომზადების პროცესთან:

    სლაიდი - პრეზენტაცია;

    ლანდშაფტის კომპოზიციის ელემენტების ფორმების ანალიზი;

მასწავლებელი:მითხარი, ყოველდღიურ ცხოვრებაში ხვდები თუ არა გეომეტრიულ სხეულებს? (დიახ, მაგალითები)

სპეციალობას, რომელშიც თქვენ სწავლობთ, ჰქვია "ლანდშაფტის მებაღეობა და ლანდშაფტის მშენებლობა". ძალიან მალე დაიწყებთ ობიექტების სხვადასხვა უბნების შესწავლას და დიზაინს და შეგხვდებათ ის ფაქტი, რომ დაინახავთ ბაღის ელემენტების ფორმების მსგავსებას გეომეტრიულ სხეულებთან.

ვნახოთ რამდენიმე სლაიდი. (სლაიდ შოუ, ლანდშაფტის კომპოზიციის ფორმების ანალიზი)

ასე რომ, ჩვენ დარწმუნებულები ვართ, რომ გეომეტრიული სხეულები გარს გვიკრავს ყოველდღიურ ცხოვრებაში. ცალკეული გეომეტრიული სხეულების ან გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის დახმარებით ვიღებთ შენობების, სტრუქტურების, ტრანსპორტის, აღჭურვილობის, საყოფაცხოვრებო ტექნიკის ფორმებს და ბაღის შექმნაც კი შეიძლება დაექვემდებაროს გეომეტრიულ ფორმებს.

დააკვირდით ჩვენ მიერ აგებული სხეულების ჯგუფის აქსონომეტრიულ პროექციას.

წარმოგიდგენიათ რა არის ბაღის ჯგუფის ეს საფუძველი? (კარგი არა)

Რას ხედავ? (პრიზმა არის საყრდენი კედელი ან მოჭრილი ბუჩქი, ხოლო კონუ და პირამიდა არის მოჭრილი ბუჩქი ან წიწვოვანი ხე)

ნახეთ რა დავინახე და რაში გადავაქციე ჩვენი გეომეტრიული სხეულების ჯგუფი. (სლაიდი აჩვენებს ბაღის ჯგუფს)

აიღეთ ფერადი ფანქრები და ასევე გადააქციეთ გეომეტრიული სხეულების ჯგუფი ბაღის ჯგუფად. (რვეულში ფერადი ფანქრებით მუშაობა)

6. ასიმილაციის კონტროლი, დაშვებული შეცდომების განხილვა და მათი გამოსწორება - 5 წთ.

სცენის დანიშნულება: გაკვეთილის შედეგების შეჯამება მოსწავლეებთან ერთად გაკვეთილზე გაწეული სამუშაოსთვის.

მასწავლებელი:შევაჯამოთ დღევანდელი გაკვეთილი. გაკვეთილის დასაწყისში განვსაზღვრეთ და დავასახეთ გაკვეთილის მიზანი და ამოცანები.

შევამოწმოთ, მოვაგვარეთ თუ არა ეს ამოცანები და მივაღწიეთ თუ არა მიზანს. (აბზაცირებული)

დასახული ამოცანები მოგვარებულია, მიზანი მიღწეულია.

7. ინფორმაცია საშინაო დავალების, გრაფიკული სამუშაოს და მისი განხორციელების ინსტრუქციების შესახებ - 5 წთ.

სცენის დანიშნულება: მოსწავლეთა ორიენტაცია: საშინაო დავალება, გრაფიკული სამუშაოს დავალება და ინსტრუქცია მისი განხორციელების შესახებ.

სახლი. დავალება: ტომილოვა ს.ვ. საინჟინრო გრაფიკა § 3.2.7, § 3.3.4,

გრაფიკული მუშაობა: ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას ინდივიდუალური დავალების ბარათით, თქვენი დავალება:

გეომეტრიული სხეულების ჯგუფის მოცემული ჰორიზონტალური პროექციის მიხედვით შეასრულეთ ფრონტალური და პროფილის პროექცია;

სხეულთა ჯგუფის იზომეტრიული პროექციის აგება;

ფერადი ფანქრების გამოყენებით გადააქციეთ სხეულთა ჯგუფის იზომეტრიული ხედი ბაღის ჯგუფად.

8. რეფლექსიის ეტაპიგაკვეთილის შეჯამება 2 წუთი.

სცენის მიზანი:აცნობეთ მოსწავლეებს მათი საქმიანობის ემოციური მდგომარეობის შესახებ.

მასწავლებელი:- მოგეწონა გაკვეთილი?

ახლა კი, მინდა გთხოვოთ, შეაფასოთ დღევანდელი გაკვეთილი კმაყოფილი და იმედგაცრუებული სმაილის სახით. (მოსწავლეები ამაგრებენ სმაილიკებს მაგნიტურ დაფაზე)

გაკვეთილი დასრულდა. ნახვამდის.

გაკვეთილის ტექნოლოგიური ბარათი

გაკვეთილის ეტაპი

სამიზნე

მეთოდები და ტექნიკა

საგანმანათლებლო საქმიანობის ორგანიზების ფორმები

კონტროლის ობიექტი

1. საორგანიზაციო მომენტი. საგანმანათლებლო საქმიანობის განხორციელების მოტივაცია

სტუდენტების ფსიქოლოგიური განწყობა, გაკვეთილისთვის მზადყოფნის შემოწმება, სტუდენტების ჩართვა აქტივობებში პირადად მნიშვნელოვან დონეზე.

გაკვეთილის დასაწყისში მოსწავლეთა ხელმისაწვდომობის შემოწმება;

სამუშაო ადგილის მზადყოფნის შემოწმება

პრობლემური სიტუაციის განცხადება, "ემოციური შესვლა გაკვეთილზე"

ფრონტალური

საჭირო დიდაქტიკური ხელსაწყოებისა და აღჭურვილობის არსებობა (შეფასებული მასწავლებლის მიერ)

2. საბაზისო ცოდნის გამეორება და განახლება

შესწავლილი მასალის გამეორება, სირთულეების გამოვლენა თითოეული მოსწავლის ინდივიდუალურ აქტივობებში

საბაზისო ცნებების ცოდნის შემოწმება შესწავლილი სასწავლო მასალისგან

კითხვა, "თავსატეხის" ამოხსნა

ფრონტალური

მოსწავლეთა აქტივობისა და პასუხების ანალიზი

3. გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია

ჩამოაყალიბეთ გაკვეთილის მიზანი და ამოცანები, განსაზღვრეთ მათი ცოდნისა და უცოდინრობის საზღვრები, კითხვების ფორმირება, გამოწვევები, მიზნების დასახვა.

„ბრეინშტორმინგი“, ტრენინგის თემისა და მიზნის განსაზღვრა

პრობლემური სიტუაციის განცხადება

ფრონტალური

მასწავლებლის მიერ მოსწავლეთა მუშაობის შეფასება მოსწავლეთა პრობლემური სიტუაციის გადაჭრისას

4. ახალი ცოდნის პირველადი ათვისება

სასწავლო მასალის თანმიმდევრული პრეზენტაცია დაგეგმილი გეგმის მიხედვით და მოსწავლეთა მუშაობის ორგანიზება მის გააზრებასა და ათვისებაზე.

    სლაიდ პრეზენტაციასთან მუშაობა;

    მუშაობა მაგნიტურ დაფაზე;

    სახატავ დაფაზე მუშაობა;

    მუშაობა ბლოკნოტში.

საუბარი, თავსატეხების ამოხსნა, ერთობლივი გრაფიკული სამუშაო

ფრონტალური

მასწავლებლის მიერ მოსწავლეთა აქტივობისა და მუშაობის შეფასება

5. შესავალი პრაქტიკულ გამოყენებაში

გაკვეთილის თემასა და თეორიულ ცოდნას შორის სპეციალობის ჰოლისტიკური პროფესიული მომზადების პროცესთან კავშირის გაცნობიერება.

    სლაიდი - პრეზენტაცია;

    ლანდშაფტის კომპოზიციის ელემენტების ფორმების ანალიზი;

შედარება, ანალიზი

ფრონტალური

მასწავლებლის მიერ მოსწავლეთა აქტივობისა და ლოგიკური აზროვნების შეფასება

6. ასიმილაციის კონტროლი, დაშვებული შეცდომების განხილვა და მათი გამოსწორება

გაკვეთილის შედეგების შეჯამება მოსწავლეებთან ერთად გაკვეთილზე გაწეული სამუშაოსთვის.

გაკვეთილის დასაწყისში დაბრუნება, დასახული და მიღწეული მიზნის შედარება

შედარება, ანალიზი

ფრონტალური

მოსწავლეთა მიერ მიღწეული მიზნისა და ამოხსნილი ამოცანების გააზრების შეფასება

7. ინფორმაცია საშინაო დავალების, გრაფიკული სამუშაოს შესახებ და მისი განხორციელების ინსტრუქციები

მოსწავლეთა ორიენტაცია

საშინაო დავალება, გრაფიკული სამუშაოს დავალება და ინსტრუქცია მისი განხორციელების შესახებ.

ფრონტალური

მოსწავლეების მიერ საშინაო და გრაფიკული სამუშაოს შესრულების ინსტრუქციებისა და რეკომენდაციების გაგების შეფასება

8. გაკვეთილის შეჯამების რეფლექსიის ეტაპი

აცნობეთ მოსწავლეებს მათი საქმიანობის ემოციური მდგომარეობის შესახებ.

მოსწავლეთა ემოციური განწყობის ამოცნობა

გაკვეთილის მოსწავლეების მიერ გამოკითხვა, შეფასება

ფრონტალური

მოსწავლეთა ქულების ანალიზი

ლიტერატურა:

მთავარი:

    სახელმწიფო სტანდარტები ESKD

    პავლოვა ა.ა. ხატვის საფუძვლები. მ.: აკადემია, 2014. - 272გვ.

    ტომილოვა ს.ვ. საინჟინრო გრაფიკა მშენებლობა. მ.: აკადემია, 2012. -336გვ.

    პუიჩესკუ F.I. საინჟინრო გრაფიკა. მ.: აკადემია, 2012. - 320გვ.

დამატებითი:

    ბოგოლიუბოვი ს.კ. ინდივიდუალური დავალებები ხატვის კურსისთვის: სახელმძღვანელო საშუალო სპეციალიზებული საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის. მე-3 გამოცემა, სტერეოტიპული. გადაბეჭდილია მეორე გამოცემიდან 1994 წ. - M .: შპს ID "ალიანსი", 2007. - 368 გვ.

დანართი A

ინდივიდუალური დავალების ბარათები

თემაზე გრაფიკული სამუშაოს შესრულება

„კომპლექსური ნახაზი და იზომეტრიული პროექცია

გეომეტრიული სხეულების ჯგუფები »

დანართი B

შესრულებული გრაფიკული დავალების ნიმუში

დანართი B

ღია გაკვეთილის ფოტო მასალა

ტექნოლოგიაში ნაპოვნი ნაწილების ფორმები არის სხვადასხვა გეომეტრიული სხეულების ან მათი ნაწილების ერთობლიობა.

დეტალური ნახატების შესასრულებლად და წასაკითხად, თქვენ უნდა იცოდეთ როგორ არის გამოსახული გეომეტრიული სხეულები.

ვერტიკალური ღერძით სწორი ცილინდრის პროექციების აგება (ნახ. 4.6, ) იწყება ცილინდრის ფუძის გამოსახულებით, რომელიც არის წრე. ვინაიდან წრე პარალელურია საპროექციო სიბრტყის π1-თან და, შესაბამისად, მასზე გამოსახულია დამახინჯების გარეშე, მისი ჰორიზონტალური პროექცია არის წრე, ხოლო ფრონტალური და პროფილის პროგნოზები არის ჰორიზონტალური ხაზის სეგმენტები, ტოლი წრის დიამეტრის. ცილინდრის ფრონტალური და პროფილის პროგნოზები გამოსახულია სწორი ხაზის სეგმენტებით, რომლებიც წარმოადგენს მისი ბაზისა და ექსტრემალური გენერატორების პროგნოზებს. სიმეტრიის ღერძი შედგენილია ყველა პროექციაზე. ცილინდრის ზომები განისაზღვრება მისი ფუძის დიამეტრით და სიმაღლით.

ცილინდრის ფრონტალური და პროფილის პროგნოზები ერთნაირია, ამიტომ ამ შემთხვევაში პროფილის პროექცია ზედმეტია. ნახ. 4.6 ყველა გეომეტრიული სხეულის ნახაზი შესრულებულია სამ პროექციაში მხოლოდ იმ მიზნით, რომ აჩვენოს, თუ რა პროექციები აქვთ ამ სხეულებს.

რევოლუციის კონუსის ერთი გამოსახულება (ნახ. 4.6, ) ცილინდრის გამოსახულების მსგავსია. ასე რომ, ჰორიზონტალურ პროექციაზე, კონუსი გამოსახულია წრეში. მასზე გამოიყენება ცენტრის ხაზები. წრის დიამეტრი უდრის კონუსის ფუძის დიამეტრს. კონუსის დანარჩენი ორი გამოსახულება არის ტოლფერდა სამკუთხედები. ამ პროგნოზებზე ასევე გამოიყენება სიმეტრიის ღერძი. კონუსისთვის მიუთითეთ მისი ფუძის დიამეტრი და სიმაღლე.

ნახ. 4.6, inწარმოდგენილია ბურთის ნახატი და ვიზუალური გამოსახულება. ბურთის ყველა პროგნოზი არის წრე. მათი დიამეტრი უდრის ბურთის დიამეტრს. თითოეულ სურათზე დახატულია ცენტრის ხაზები.

ბურთის მსგავსად, კუბს აქვს სამი იდენტური პროექცია (ნახ. 4.6, ). მისი ყველა სახე კვადრატულია. კუბის ზომები განისაზღვრება სამი განზომილებით: სიგრძე, სიგანე და სიმაღლე, რომლებიც ერთმანეთის ტოლია.

რეგულარული სამკუთხა პრიზმის გამოსახულების აგება (ნახ. 4.6, ) უნდა დაიწყოს ფუძიდან - ტოლგვერდა სამკუთხედი. პროექციების შუბლის სიბრტყეზე, პრიზმის უკანა სახე გამოსახულია სრული ზომით, ორი წინა სახე სიგანით არის დამახინჯებული. პროფილის პროექციაზე მართკუთხედის სიგანე უდრის პრიზმის ფუძის ფიგურის სიმაღლეს. ჰორიზონტალურ და ფრონტალურ პროექციებზე დახაზულია ღერძული ხაზები, პროფილის პროექციაზე არ არის სიმეტრიის ღერძი. რეგულარული სამკუთხა პრიზმისთვის მიუთითეთ მისი სიმაღლე, ფუძის მხარის სიგრძე და კუთხე.

ბრინჯი. 4.6.

რეგულარული ექვსკუთხა პრიზმის მართკუთხა პროექციების აგება (ნახ. 4.6, ) ასევე დაიწყეთ ზედა ხედის დახატვით, რომელიც არის რეგულარული ექვსკუთხედი. მთავარ ხედში შუა სახე ნაჩვენებია სრული ზომით, ხოლო გვერდითი სახეების სიგანე დამახინჯებულია. პროფილის პროექციაზე სახეები გამოსახულია როგორც დამახინჯებული სიგანეში. რეგულარული ექვსკუთხა პრიზმის ზომები განისაზღვრება მისი სიმაღლით და სიგანეზე, უდრის ფუძის მხარის სიგრძის ორჯერ.

ნახ. 4.6, კარგადმოცემულია სამი პროექცია და რეგულარული ოთხკუთხა პირამიდის ვიზუალური გამოსახულება. მისი ფუძე, პროექციების ჰორიზონტალური სიბრტყის პარალელურად, მასზეა დაპროექტებული სრული ზომით, ე.ი. ნაჩვენებია როგორც კვადრატი. გვერდითი კიდეები, რომლებიც მიდიან ფუძის ზემოდან პირამიდის ზევით, ნაჩვენებია დიაგონალის სახით. შუბლის და პროფილის პროექციები არის ტოლფერდა სამკუთხედები, რომელთა სიმაღლე უდრის პირამიდის სიმაღლეს. სიმეტრიის ღერძი უნდა იყოს მონიშნული ყველა პროგნოზზე. რეგულარული ოთხკუთხა პირამიდისთვის მიუთითეთ ფუძის ორი მხარის სიგრძე და სიმაღლე.

რეგულარული ექვსკუთხა პირამიდის გამოსახულებები მსგავსია (ნახ. 4.6, ). მისი ჰორიზონტალური პროექცია არის რეგულარული ექვსკუთხედი დიაგონალებით, რომლებიც ასახავს პირამიდის გვერდით კიდეებს. შუბლის პროექციაზე სამი სახე ჩანს, პროფილზე კი ორი. სიმეტრიის ღერძი შედგენილია ყველა პროექციაზე. რეგულარული ექვსკუთხა პირამიდის ზომები განისაზღვრება მისი სიმაღლით და სიგანეზე, უდრის ფუძის მხარის სიგრძის ორჯერ.