12 pași către dieta cu crudități butenko. Oda unui cocktail verde. Un capitol din cartea lui Victoria Butenko „12 pași pentru o dietă cu alimente crude”

12 pași către o dietă cu alimente crude Victoria Butenko

(Fără evaluări încă)

Titlu: 12 pași către o dietă cu alimente crude

Despre cartea „12 pași pentru o dietă cu alimente crude” Victoria Butenko

„12 pași pentru o dietă cu alimente crude” este un fel de instrucțiune despre respingerea alimentelor gătite. Autoarea Victoria Butenko vorbește despre teoria dietei cu alimente crude și dezvăluie principiile ei de bază. O dietă cu alimente crude constă în excluderea completă din alimentație a alimentelor care au suferit tratament termic. Această învățătură a devenit faimoasă în întreaga lume. Potrivit autorului, aceasta nu este doar o nouă opțiune de dietă, ci un stil de viață real.

Victoria Butenko s-a născut în Rusia, dar acum locuiește în SUA. Era o simplă gospodină, soție și mamă fericită. În 1994, scriitoarea i-a salvat pe toți cei dragi de diverse boli. Panaceul s-a dovedit a fi o dietă cu alimente crude - respingerea alimentelor fierte, înăbușite și prăjite. Astăzi, Victoria Butenko lucrează la Universitatea din Southern Oregon. Ea călătorește în jurul lumii, împărtășindu-și teoria despre o nouă opțiune alimentară.

În 12 pași către o dietă cu alimente crude, Victoria Butenko oferă o modalitate ușoară de trecere la alimente crude. Cu toții suntem obișnuiți cu pui prăjit, cereale și supe. Mulți nu vor înțelege: cum să renunți la toate acestea și să treci la varză crudă? Scriitorul a creat cartea pentru astfel de începători confuzi.

La început cititorului i se va părea că autorul ne invită în clubul alcoolicilor anonimi. Butenko vorbește despre mâncarea fiartă ca pe un fel de drog. Ea scrie că în orice moment se poate desprinde și poate gusta mâncarea procesată. Dar ea este ajutată de încrederea în beneficiile nelimitate ale unei diete cu alimente crude.

Primii pași din cartea „12 pași pentru o dietă cu alimente crude” sunt cei mai dificili pentru o persoană. Trebuie să-ți recunoști dependența de mâncarea gătită. Este întotdeauna dificil să renunți la modul obișnuit de viață, dar este necesar să-ți dezvolți voința în sine. Prin urmare, o dietă cu alimente crude nu este doar o metodă de nutriție, ci și o modalitate de dezvoltare spirituală.

La al patrulea-al șaptelea pas, trebuie să-ți schimbi dieta și rutina zilnică. Veți învăța să mențineți relații cu oameni care nu vă împărtășesc opiniile. Scriitorul vă va spune cum să faceți față ispitelor și să renunțați la alimentele preferate.

Ultimele capitole ale cărții „12 pași pentru o dietă cu alimente crude” sunt dedicate găsirii armoniei. Vei găsi rădăcinile dependenței de mâncarea gătită, vei învăța să folosești intuiția. Cartea vă va ajuta să vă schimbați nu doar dieta, ci întreaga viață. O dietă cu alimente crude vă permite să cunoașteți mai profund „eul” interior și să găsiți adevărata fericire. La final, autorul spune cum să ajuți rudele și prietenii să obțină aceeași armonie.

Pe site-ul nostru despre cărți lifeinbooks.net puteți descărca gratuit fără înregistrare sau puteți citi online cartea „12 pași pentru o dietă cu alimente crude” de Victoria Butenko în formate epub, fb2, txt, rtf, pdf pentru iPad, iPhone, Android și Aprinde. Cartea vă va oferi o mulțime de momente plăcute și o adevărată plăcere de citit. Puteți cumpăra versiunea completă de la partenerul nostru. De asemenea, aici veți găsi cele mai recente știri din lumea literară, aflați biografia autorilor tăi preferați. Pentru scriitorii începători, există o secțiune separată cu sfaturi și trucuri utile, articole interesante, datorită cărora vă puteți încerca să scrieți.

cuvânt înainte

Cei Doisprezece Pași către Dieta Crudității au deschis noi posibilități pentru întreaga mișcare a alimentelor crude. Noutatea constă în faptul că Victoria Butenko a atins pentru prima dată subiectul câți oameni depind literalmente de mâncarea fiartă. Din cauza acestei dependențe, le este foarte dificil să treacă fără probleme la o dietă cu alimente complet crude. Această carte este răspunsul la problemele lor.

Victoria scrie foarte atent despre modul în care cei 12 pași vă pot ajuta să treceți la o dietă cu alimente crude. Victoria a luat ca bază programul tradițional de recuperare a alcoolului în 12 pași și l-a aplicat dependenței noastre de alimente gătite, formulând un sistem foarte simplu pentru a ajuta oamenii să treacă cu succes la o dietă cu alimente crude.

Pentru mine, un naturopat, psihiatru, terapeut de familie și 100% crud da din 1983, ajutând mii de oameni să meargă crud, această carte a fost o revelație fără precedent. Tranziția mea către o dietă cu alimente crude a fost motivată de dezvoltarea mea spirituală și s-a întâmplat fără ajutorul nimănui și fără înțelegerea profundă a procesului. Personal, tranziția mea către o dietă cu alimente crude a fost ușoară, așa că îmi lipsea suficientă înțelegere pentru a aprecia în mod corespunzător dificultățile pe care le-au întâmpinat mulți dintre clienții mei.

Sunt directorul Centrului de Wellness Tree of Life din Patagonia, Arizona, SUA și folosim mulți dintre pașii descriși de Victoria în programul nostru de tranziție a alimentelor crude; dar înainte de publicarea cărții ei, nu aveam o înțelegere foarte clară a tuturor pașilor.

Da, explicăm pasul #2 că dieta cu alimente crude este viitorul umanității; da, predăm nivelul 3 - abilitățile de bază ale unei diete cu alimente crude, rețete și cum și în ce să le gătesc; predam pasii numarul 4 - sa tratezi cu intelegere, simpatie pentru cei care depind de mancarea fiarta; pașii numărul 5 - cum să eviți ispita; pasul 6 - privind crearea de grupuri de susținere a raw foodists; pașii numărul 7 - că mâncarea nu este centrul vieții; explicăm pasul 8 - cum să te reconstruiești și pasul 9 - psihologia dependenței de alimente; pasul numărul 10 – îi învățăm pe clienți să aibă încredere în intuiția lor în alegerea alimentelor; pasul numărul 11 ​​bucuria trezirii spirituale; și pasul #12 sprijin pentru mișcarea alimentelor crude.

Dar am sărit peste cel mai important pas – pasul #1 – ajutându-i pe cei cărora le este greu să-și dea seama că sunt neputincioși față de dependența lor incontrolabilă de mâncarea gătită și au nevoie de un program care constă din toți cei 12 pași. Pasul #1 este piatra de temelie a tuturor celorlalți pași.

Cei 12 pași pentru o dietă cu alimente crude sunt de neprețuit în ceea ce privește informațiile și sunt scrise într-un limbaj foarte accesibil. Înainte să vorbesc cu Victoria și apoi să citesc cartea, nu prea înțelegeam dificultățile pe care le implică trecerea la o dietă cu alimente crude. Mă înclin în fața Victoria și a cărții ei pentru că au articulat clar această problemă. Sunt foarte bucuros că această carte a ieșit pe piață. Il voi recomanda tuturor clientilor mei. Și deși nu toată lumea se confruntă cu problemele descrise în carte, cei care le au vor extrage multe cunoștințe și abilități din această carte. În cartea sa, Victoria împărtășește cititorului povești despre tranziția ei personală la o dietă cu alimente crude și despre dificultățile pe care ea și familia ei le-au întâmpinat în acest sens. Poveștile ei sunt destul de concrete și umane, aducând această carte mai aproape de cititor. Descrierea tranziției familiei Butenko la o dietă cu alimente crude, provocările cu care s-au confruntat și creșterea pe care au experimentat-o ​​în acest proces este o inspirație pentru toți. Când citești această carte, ți se pare că îți descrie dificultățile și îți oferă o soluție la problemele tale, sau cel puțin îți arată calea.

Pe lângă faptul că subliniază că mâncarea gătită ne face dependenți de ea, Victoria acordă multă atenție importanței alimentelor crude în menținerea sănătății și bunăstării noastre. Victoria ne împărtășește și experiența ei de a face alimente crude, dând clar că nu este vorba despre rețete, ci despre înțelegerea modului în care ne putem crea propriile preparate delicioase, hrănitoare și simple. După ce am citit cartea Victoriei, am apreciat înțelegerea ei profundă a problemei trecerii la o dietă cu alimente crude. De exemplu, ea subliniază cât de important este ca alimentele crude să aibă un gust bun, mai ales la început, întrucât oamenii sunt încă dependenți din punct de vedere psihologic de gustul alimentelor gătite. Totodată, ea subliniază că, după ce stai un timp pe cruditatea, nu vei mai avea nevoie de toate aceste preparate gourmet. Victoria împărtășește cu tine cunoștințe neprețuite care te vor ajuta să devii cu succes un raw foodist.

Poate că unul dintre cele mai importante elemente din cartea ei este că vă împărtășește propriile experiențe și pe cele ale familiei ei. Te ajută să înțelegi dependența ta de presiunea socială, de informațiile care au fost plantate în tine încă din copilărie, de mâncarea gătită și îți arată modul în care poate fi depășită totul.

Un alt aspect pozitiv al acestei cărți este că te ajută să devii propriul tău expert. În domeniul nutriției, există multe păreri contradictorii, fie că este vorba de o dietă cu crudități sau nu. Victoria te încurajează, după ce ai trecut printr-o detoxifiere, să ai încredere în dorințele corpului tău, pentru că acele dorințe îți spun de ce are nevoie corpul tău pentru a fi sănătos în acel moment. Apropo, capitolul despre detoxifiere face o treabă grozavă de a descrie curățarea ca parte integrantă a tranziției către sănătate. Victoria descrie cu măiestrie toate simptomele asociate cu o curățare și face din detoxifiere un eveniment de sărbătoare. În plus, transformă întregul proces de trecere la o dietă cu alimente crude, ceea ce nu este ușor pentru mulți, într-o sărbătoare - o sărbătoare a vieții și a iubirii de sine.

Această carte va deveni un clasic al dietei cu alimente crude. Sunt recunoscător pentru oportunitatea de a scrie prefața și o recomand oricui îi ajută pe alții să devină raw foodists, tuturor profesorilor de raw food și tuturor acelor doamne raw care au nevoie de sprijin. Pentru prima dată în ultimii ani, am citit o carte care oferă un asemenea sprijin pentru întreaga mișcare a raw food. Victoria Butenko a adus, fără îndoială, o mare contribuție la dieta cu crudități cu această carte. Îi sunt veșnic recunoscător pentru această contribuție!

Gabriel Kazents, Dr. Med. Ştiinţă

Director al centrului de reabilitare „Arborele vieții”


Draga cititorule,

Sunt convins că nu vă veți aminti gândurile sau cuvintele mele. Îți poți aminti propriile gânduri doar în timp ce citești sau asculți. Apoi descoperi adevărul pentru tine și îl aplici în viața ta. Așa că atunci când predau cursuri, mă conectez mereu cu publicul. Pun întrebări cheie și cer audienței să le răspundă sincer.

Butenko Victoria - 12 pași către o dietă cu alimente crude - citește o carte online gratuit

Abstract

Victoria scrie foarte atent despre cum, cu ajutorul lui „12 pași” poți trece la o dietă cu alimente crude. Victoria a luat ca bază programul tradițional de ajutorare a alcoolicilor „12 pași”și l-am aplicat la dependența noastră de mâncare gătită, formulând un sistem foarte simplu pentru a ajuta oamenii să treacă cu succes la o dietă cu alimente crude.

cuvânt înainte

Cei Doisprezece Pași către Dieta Crudității au deschis noi posibilități pentru întreaga mișcare a alimentelor crude. Noutatea constă în faptul că Victoria Butenko a atins pentru prima dată subiectul câți oameni depind literalmente de mâncarea fiartă. Din cauza acestei dependențe, le este foarte dificil să treacă fără probleme la o dietă cu alimente complet crude. Această carte este răspunsul la problemele lor.

Victoria scrie foarte atent despre modul în care cei 12 pași vă pot ajuta să treceți la o dietă cu alimente crude. Victoria a luat ca bază programul tradițional de recuperare a alcoolului în 12 pași și l-a aplicat dependenței noastre de alimente gătite, formulând un sistem foarte simplu pentru a ajuta oamenii să treacă cu succes la o dietă cu alimente crude.

Pentru mine, un naturopat, psihiatru, terapeut de familie și 100% crud da din 1983, ajutând mii de oameni să meargă crud, această carte a fost o revelație fără precedent. Tranziția mea către o dietă cu alimente crude a fost motivată de dezvoltarea mea spirituală și s-a întâmplat fără ajutorul nimănui și fără înțelegerea profundă a procesului. Personal, tranziția mea către o dietă cu alimente crude a fost ușoară, așa că îmi lipsea suficientă înțelegere pentru a aprecia în mod corespunzător dificultățile pe care le-au întâmpinat mulți dintre clienții mei.

Sunt directorul Centrului de Wellness Tree of Life din Patagonia, Arizona, SUA și folosim mulți dintre pașii descriși de Victoria în programul nostru de tranziție a alimentelor crude; dar înainte de publicarea cărții ei, nu aveam o înțelegere foarte clară a tuturor pașilor.

Da, explicăm pasul #2 că dieta cu alimente crude este viitorul umanității; da, predăm nivelul 3 - abilitățile de bază ale unei diete cu alimente crude, rețete și cum și în ce să le gătesc; predam pasii numarul 4 - sa tratezi cu intelegere, simpatie pentru cei care depind de mancarea fiarta; pașii numărul 5 - cum să eviți ispita; pasul 6 - privind crearea de grupuri de susținere a raw foodists; pașii numărul 7 - că mâncarea nu este centrul vieții; explicăm pasul 8 - cum să te reconstruiești și pasul 9 - psihologia dependenței de alimente; pasul numărul 10 – îi învățăm pe clienți să aibă încredere în intuiția lor în alegerea alimentelor; pasul numărul 11 ​​bucuria trezirii spirituale; și pasul #12 sprijin pentru mișcarea alimentelor crude.

cuvânt înainte

Cei Doisprezece Pași către Dieta Crudității au deschis noi posibilități pentru întreaga mișcare a alimentelor crude. Noutatea constă în faptul că Victoria Butenko a atins pentru prima dată subiectul câți oameni depind literalmente de mâncarea fiartă. Din cauza acestei dependențe, le este foarte dificil să treacă fără probleme la o dietă cu alimente complet crude. Această carte este răspunsul la problemele lor.

Victoria scrie foarte atent despre modul în care cei 12 pași vă pot ajuta să treceți la o dietă cu alimente crude. Victoria a luat ca bază programul tradițional de recuperare a alcoolului în 12 pași și l-a aplicat dependenței noastre de alimente gătite, formulând un sistem foarte simplu pentru a ajuta oamenii să treacă cu succes la o dietă cu alimente crude.

Pentru mine, un naturopat, psihiatru, terapeut de familie și 100% crud da din 1983, ajutând mii de oameni să meargă crud, această carte a fost o revelație fără precedent. Tranziția mea către o dietă cu alimente crude a fost motivată de dezvoltarea mea spirituală și s-a întâmplat fără ajutorul nimănui și fără înțelegerea profundă a procesului. Personal, tranziția mea către o dietă cu alimente crude a fost ușoară, așa că îmi lipsea suficientă înțelegere pentru a aprecia în mod corespunzător dificultățile pe care le-au întâmpinat mulți dintre clienții mei.

Sunt directorul Centrului de Wellness Tree of Life din Patagonia, Arizona, SUA și folosim mulți dintre pașii descriși de Victoria în programul nostru de tranziție a alimentelor crude; dar înainte de publicarea cărții ei, nu aveam o înțelegere foarte clară a tuturor pașilor.

Da, explicăm pasul #2 că dieta cu alimente crude este viitorul umanității; da, predăm nivelul 3 - abilitățile de bază ale unei diete cu alimente crude, rețete și cum și în ce să le gătesc; predam pasii numarul 4 - sa tratezi cu intelegere, simpatie pentru cei care depind de mancarea fiarta; pașii numărul 5 - cum să eviți ispita; pasul 6 - privind crearea de grupuri de susținere a raw foodists; pașii numărul 7 - că mâncarea nu este centrul vieții; explicăm pasul 8 - cum să te reconstruiești și pasul 9 - psihologia dependenței de alimente; pasul numărul 10 – îi învățăm pe clienți să aibă încredere în intuiția lor în alegerea alimentelor; pasul numărul 11 ​​bucuria trezirii spirituale; și pasul #12 sprijin pentru mișcarea alimentelor crude.

Dar am sărit peste cel mai important pas – pasul #1 – ajutându-i pe cei cărora le este greu să-și dea seama că sunt neputincioși față de dependența lor incontrolabilă de mâncarea gătită și au nevoie de un program care constă din toți cei 12 pași. Pasul #1 este piatra de temelie a tuturor celorlalți pași.

Cei 12 pași pentru o dietă cu alimente crude sunt de neprețuit în ceea ce privește informațiile și sunt scrise într-un limbaj foarte accesibil. Înainte să vorbesc cu Victoria și apoi să citesc cartea, nu prea înțelegeam dificultățile pe care le implică trecerea la o dietă cu alimente crude. Mă înclin în fața Victoria și a cărții ei pentru că au articulat clar această problemă. Sunt foarte bucuros că această carte a ieșit pe piață. Il voi recomanda tuturor clientilor mei. Și deși nu toată lumea se confruntă cu problemele descrise în carte, cei care le au vor extrage multe cunoștințe și abilități din această carte. În cartea sa, Victoria împărtășește cititorului povești despre tranziția ei personală la o dietă cu alimente crude și despre dificultățile pe care ea și familia ei le-au întâmpinat în acest sens. Poveștile ei sunt destul de concrete și umane, aducând această carte mai aproape de cititor. Descrierea tranziției familiei Butenko la o dietă cu alimente crude, provocările cu care s-au confruntat și creșterea pe care au experimentat-o ​​în acest proces este o inspirație pentru toți. Când citești această carte, ți se pare că îți descrie dificultățile și îți oferă o soluție la problemele tale, sau cel puțin îți arată calea.

Pe lângă faptul că subliniază că mâncarea gătită ne face dependenți de ea, Victoria acordă multă atenție importanței alimentelor crude în menținerea sănătății și bunăstării noastre. Victoria ne împărtășește și experiența ei de a face alimente crude, dând clar că nu este vorba despre rețete, ci despre înțelegerea modului în care ne putem crea propriile preparate delicioase, hrănitoare și simple. După ce am citit cartea Victoriei, am apreciat înțelegerea ei profundă a problemei trecerii la o dietă cu alimente crude. De exemplu, ea subliniază cât de important este ca alimentele crude să aibă un gust bun, mai ales la început, întrucât oamenii sunt încă dependenți din punct de vedere psihologic de gustul alimentelor gătite. Totodată, ea subliniază că, după ce stai un timp pe cruditatea, nu vei mai avea nevoie de toate aceste preparate gourmet. Victoria împărtășește cu tine cunoștințe neprețuite care te vor ajuta să devii cu succes un raw foodist.

Poate că unul dintre cele mai importante elemente din cartea ei este că vă împărtășește propriile experiențe și pe cele ale familiei ei. Te ajută să înțelegi dependența ta de presiunea socială, de informațiile care au fost plantate în tine încă din copilărie, de mâncarea gătită și îți arată modul în care poate fi depășită totul.

Un alt aspect pozitiv al acestei cărți este că te ajută să devii propriul tău expert. În domeniul nutriției, există multe păreri contradictorii, fie că este vorba de o dietă cu crudități sau nu. Victoria te încurajează, după ce ai trecut printr-o detoxifiere, să ai încredere în dorințele corpului tău, pentru că acele dorințe îți spun de ce are nevoie corpul tău pentru a fi sănătos în acel moment. Apropo, capitolul despre detoxifiere face o treabă grozavă de a descrie curățarea ca parte integrantă a tranziției către sănătate. Victoria descrie cu măiestrie toate simptomele asociate cu o curățare și face din detoxifiere un eveniment de sărbătoare. În plus, transformă întregul proces de trecere la o dietă cu alimente crude, ceea ce nu este ușor pentru mulți, într-o sărbătoare - o sărbătoare a vieții și a iubirii de sine.

Această carte va deveni un clasic al dietei cu alimente crude. Sunt recunoscător pentru oportunitatea de a scrie prefața și o recomand oricui îi ajută pe alții să devină raw foodists, tuturor profesorilor de raw food și tuturor acelor doamne raw care au nevoie de sprijin. Pentru prima dată în ultimii ani, am citit o carte care oferă un asemenea sprijin pentru întreaga mișcare a raw food. Victoria Butenko a adus, fără îndoială, o mare contribuție la dieta cu crudități cu această carte. Îi sunt veșnic recunoscător pentru această contribuție!

Gabriel Kazents, Dr. Med. Ştiinţă

Director al centrului de reabilitare „Arborele vieții”


Draga cititorule,

Sunt convins că nu vă veți aminti gândurile sau cuvintele mele. Îți poți aminti propriile gânduri doar în timp ce citești sau asculți. Apoi descoperi adevărul pentru tine și îl aplici în viața ta. Așa că atunci când predau cursuri, mă conectez mereu cu publicul. Pun întrebări cheie și cer audienței să le răspundă sincer.

Și, de asemenea, pe parcursul acestei cărți, îți voi pune întrebări foarte importante, cititorului meu, ca și cum ai fi în clasa mea. Vreau să-ți spun că este foarte important să fii sincer. Nu pentru mine, din moment ce pe cei mai mulți dintre voi nu vă voi vedea niciodată. Te rog să fii sincer cu tine însuți. Și promit să fiu sincer cu tine. Astfel, vom construi un dialog. Dialogul sincer este cel mai bun mod de a urmări adevărul. Când vorbesc în clasa mea despre dependența de mâncarea gătită, oamenii râd. Când spun că trebuie să creăm o societate „Anonim, dependentă de mâncarea fiartă” – toată lumea râde și mai tare. Dar de fapt nu este deloc amuzant. Majoritatea oamenilor trec la o dietă cu alimente crude din motive foarte întemeiate - la fel ca mine, soțul meu și copiii mei. Am avut de ales: să devin un raw foodist și să trăiesc sau să mor. Am trecut la o dietă cu alimente crude și trăiesc - sănătos și fericit. Sunt recunoscător familiei mele pentru sprijinul acordat. Când i-am văzut pe alții încercând să devină raw foodists, mi-am dat seama cât de dificil este să urmezi o dietă cu raw food fără sprijin. Când trecem la o dietă cu alimente crude, ne opunem a tot ceea ce este considerat normal și general acceptat.

Cu mare empatie pentru toti cei carora le este greu sa adere la o dieta cu cruditati, eu, cu sprijinul familiei mele, am creat acest program in 12 pasi. Și înainte de a o traduce într-o carte, ea a predat-o în multe dintre clasele mele timp de un an. Am explicat cei „12 pași” pentru o dietă cu alimente crude, care se bazează pe teoria că suntem dependenți de mâncarea gătită. Și toți cei care au trecut prin cursurile mele mănâncă 100% alimente crude și nu au nicio tentație să mănânce mâncare gătită. Deloc! Acești „12 pași” vă ajută să rămâneți crud, indiferent de situație. Acest program funcționează! În prezent, diferite persoane folosesc acest program pentru a crea grupuri de sprijin săptămânale. „12 pași pentru o dietă cu alimente crude” este studiat în multe orașe din SUA și Europa. Și în fiecare zi sunt din ce în ce mai multe dintre aceste grupuri. Am vrut să testăm acest program cât mai mult timp, dar am primit un număr atât de mare de solicitări pentru carte din toată lumea încât am decis să o tipărim acum. Continuăm să lucrăm la Programul în 12 pași și intenționăm să publicăm o versiune actualizată a acestei cărți în viitor. În prima parte a acestei publicații, vom discuta de ce o dietă cu alimente crude este cea mai sănătoasă și mai hrănitoare. În a doua parte, vă vom explica cum să respectați o dietă cu alimente crude folosind programul în 12 pași.

Victoria scrie foarte atent despre cum, cu ajutorul lui „12 pași” poți trece la o dietă cu alimente crude. Victoria a luat ca bază programul tradițional de ajutorare a alcoolicilor „12 pași”și l-am aplicat la dependența noastră de alimente gătite, formulând un sistem foarte simplu pentru a ajuta oamenii să treacă cu succes la o dietă cu alimente crude.

    Capitolul opt - Pasul #1 Recunosc că am devenit dependent de alimente gătite și dieta mea a scăpat de sub control 10

    Capitolul Nouă - Pasul #2 Cred că mâncarea vegetariană crudă este cea mai naturală dietă pentru o ființă umană 12

    Capitolul Zece - Pasul #3 Voi dobândi abilitățile necesare, voi învăța rețete de bază cu alimente crude și voi cumpăra echipamentul necesar pentru a - găti alimente vii 12

cuvânt înainte

Cei Doisprezece Pași către Dieta Crudității au deschis noi posibilități pentru întreaga mișcare a alimentelor crude. Noutatea constă în faptul că Victoria Butenko a atins pentru prima dată subiectul câți oameni depind literalmente de mâncarea fiartă. Din cauza acestei dependențe, le este foarte dificil să treacă fără probleme la o dietă cu alimente complet crude. Această carte este răspunsul la problemele lor.

Victoria scrie foarte atent despre modul în care cei 12 pași vă pot ajuta să treceți la o dietă cu alimente crude. Victoria a luat ca bază programul tradițional de alcool în 12 pași și l-a aplicat dependenței noastre de mâncare gătită, formulând un sistem foarte simplu pentru a ajuta oamenii să tranzițieze cu succes la o dietă cu alimente crude.

Pentru mine, un naturopat, psihiatru, terapeut de familie și 100% crud da din 1983, ajutând mii de oameni să meargă crud, această carte a fost o revelație fără precedent. Tranziția mea către o dietă cu alimente crude a fost motivată de dezvoltarea mea spirituală și s-a întâmplat fără ajutorul nimănui și fără înțelegerea profundă a procesului. Personal, tranziția mea către o dietă cu alimente crude a fost ușoară, așa că îmi lipsea suficientă înțelegere pentru a aprecia în mod corespunzător dificultățile pe care le-au întâmpinat mulți dintre clienții mei.

Sunt directorul Centrului de Wellness Tree of Life din Patagonia, Arizona, SUA și folosim mulți dintre pașii descriși de Victoria în programul nostru de tranziție a alimentelor crude; dar înainte de publicarea cărții ei, nu aveam o înțelegere foarte clară a tuturor pașilor.

Da, explicăm pasul #2 că dieta cu alimente crude este viitorul umanității; da, predăm nivelul 3 - abilitățile de bază ale unei diete cu alimente crude, rețete și cum și în ce să le gătesc; predam pasii numarul 4 - sa tratezi cu intelegere, simpatie pentru cei care depind de mancarea fiarta; pașii numărul 5 - cum să eviți ispita; pasul 6 - privind crearea de grupuri de susținere a raw foodists; pașii numărul 7 - că mâncarea nu este centrul vieții; explicăm pasul 8 - cum să te reconstruiești și pasul 9 - psihologia dependenței de alimente; pasul numărul 10 – îi învățăm pe clienți să aibă încredere în intuiția lor în alegerea alimentelor; pasul numărul 11 ​​bucuria trezirii spirituale; și pasul #12 sprijin pentru mișcarea alimentelor crude.

Dar am sărit peste cel mai important pas – pasul #1 – ajutându-i pe cei cărora le este greu să-și dea seama că sunt neputincioși față de dependența lor incontrolabilă de mâncarea gătită și au nevoie de un program care constă din toți cei 12 pași. Pasul #1 este piatra de temelie a tuturor celorlalți pași.

Cartea „12 pași către o dietă cu alimente crude” este neprețuită din punct de vedere al informațiilor și este scrisă într-un limbaj foarte accesibil. Înainte să vorbesc cu Victoria și apoi să citesc cartea, nu prea înțelegeam dificultățile pe care le implică trecerea la o dietă cu alimente crude. Mă înclin în fața Victoria și a cărții ei pentru că au articulat clar această problemă. Sunt foarte bucuros că această carte a ieșit pe piață. Il voi recomanda tuturor clientilor mei. Și deși nu toată lumea se confruntă cu problemele descrise în carte, cei care le au vor extrage multe cunoștințe și abilități din această carte. În cartea sa, Victoria împărtășește cititorului povești despre tranziția ei personală la o dietă cu alimente crude și despre dificultățile pe care ea și familia ei le-au întâmpinat în acest sens. Poveștile ei sunt destul de concrete și umane, aducând această carte mai aproape de cititor. Descrierea tranziției familiei Butenko la o dietă cu alimente crude, provocările cu care s-au confruntat și creșterea pe care au experimentat-o ​​în acest proces este o inspirație pentru toți. Când citești această carte, ți se pare că îți descrie dificultățile și îți oferă o soluție la problemele tale, sau cel puțin îți arată calea.

Pe lângă faptul că subliniază că mâncarea gătită ne face dependenți de ea, Victoria acordă multă atenție importanței alimentelor crude în menținerea sănătății și bunăstării noastre. Victoria ne împărtășește și experiența ei de a face alimente crude, dând clar că nu este vorba despre rețete, ci despre înțelegerea modului în care ne putem crea propriile preparate delicioase, hrănitoare și simple. După ce am citit cartea Victoriei, am apreciat înțelegerea ei profundă a problemei trecerii la o dietă cu alimente crude. De exemplu, ea subliniază cât de important este ca alimentele crude să aibă un gust bun, mai ales la început, întrucât oamenii sunt încă dependenți din punct de vedere psihologic de gustul alimentelor gătite. Totodată, ea subliniază că, după ce stai un timp pe cruditatea, nu vei mai avea nevoie de toate aceste preparate gourmet. Victoria împărtășește cu tine cunoștințe neprețuite care te vor ajuta să devii cu succes un raw foodist.

Poate că unul dintre cele mai importante elemente din cartea ei este că vă împărtășește propriile experiențe și pe cele ale familiei ei. Te ajută să înțelegi dependența ta de presiunea socială, de informațiile care au fost plantate în tine încă din copilărie, de mâncarea gătită și îți arată modul în care poate fi depășită totul.

Un alt aspect pozitiv al acestei cărți este că te ajută să devii propriul tău expert. În domeniul nutriției, există multe păreri contradictorii, fie că este vorba de o dietă cu crudități sau nu. Victoria te încurajează, după ce ai trecut printr-o detoxifiere, să ai încredere în dorințele corpului tău, pentru că acele dorințe îți spun de ce are nevoie corpul tău pentru a fi sănătos în acel moment. Apropo, capitolul despre detoxifiere face o treabă grozavă de a descrie curățarea ca parte integrantă a tranziției către sănătate. Victoria descrie cu măiestrie toate simptomele asociate cu o curățare și face din detoxifiere un eveniment de sărbătoare. În plus, transformă întregul proces de trecere la o dietă cu alimente crude, ceea ce nu este ușor pentru mulți, într-o sărbătoare - o sărbătoare a vieții și a iubirii de sine.

Această carte va deveni un clasic al dietei cu alimente crude. Sunt recunoscător pentru oportunitatea de a scrie prefața și o recomand oricui îi ajută pe alții să devină raw foodists, tuturor profesorilor de raw food și tuturor acelor doamne raw care au nevoie de sprijin. Pentru prima dată în ultimii ani, am citit o carte care oferă un asemenea sprijin pentru întreaga mișcare a raw food. Victoria Butenko a adus, fără îndoială, o mare contribuție la dieta cu crudități cu această carte. Îi sunt veșnic recunoscător pentru această contribuție!

Gabriel Kazents, Dr. Med. Ştiinţă

Director al centrului de reabilitare „Arborele vieții”