Oppitunnin teoreettiset perusteet. Menetelmät teoreettisten opetustuntien suorittamiseen

VALTIONTALOUSARVION AMMATILLINEN OPETUSLAITOS NSO "MASLYANINSKY INTERDISTRIAL AGRARIAN LYCEUM"

MASLYANINO-2015

    Johdanto

    Oppitunnin suunnittelulomakkeet

    Johtopäätös

    Käytetyt kirjat.

JOHDANTO

Ammatillisen PERUSKOULUTUSJÄRJESTELMÄN TEORIATUNNIEN SUUNNITTELUN PERIAATTEET

Tyypillinen tuntisuunnitelma

    Tavoitteiden ja tavoitteiden asettaminen

    suvaitsevaisuuden kasvatus.

    ajattelun kehittäminen;

    opetus- ja visuaaliset apuvälineet;

    valvontakeinoja.

6. Ryhmäkeskustelu

7. Itsehillintä ja itsetunto

8. Yhteenveto

9. Kotitehtävät

10.Erityinen toisto

11. Tiedon hankinnan valvonta

Oppitunnin suunnittelulomakkeet

    Suunnitelma -

    Abstrakti-

    Metodologinen kehitys -

Teoreettisen opetuksen tuntisuunnitelman likimääräinen kaava

    Oppitunnin tavoitteet:

TUTKIEN AIKANA

Oppitunnin vaiheet

Ajankäyttö

Assimilaatioaste

Opettajan toiminta

Harjoittelijoiden toiminta

    johdanto;

    yleistäminen ja systematisointi;

    valvonta ja todentaminen;

    yhdistetty;

    integroiva;

    epätavanomaista.

Suunniteltu kaavio teollisuuskoulutuksen tuntisuunnitelmasta

Oppitunnin tavoitteet:

TEKNOLOGINEN KORTTI (Aivohalvaustunti)

Oppitunnin vaiheet

Ajankäyttö

Assimilaatioaste

Opettajan toiminta

Harjoittelijoiden toiminta

    johdanto;

    koetunti.

    organisatorinen osa.

    Perehdyttävä koulutus.

    Viimeinen tiedotustilaisuus.

NOVOSIBIRSKIN ALUEEN VALTION TALOUSARVION ALUSASEEN AMMATILLINEN KOULUTUSLAITOS

"Ammattikoulu nro 77"

TEORIA- JA TEOLLISUUSKOULUTUKSEN OPPIEN SUUNNITTELU

erikoisalat ammatin mukaan

"Viimeistelyrakennustöiden mestari" G.I. Safronova

MASLYANINO-2014

    Johdanto

    Teoreettisten oppituntien suunnittelun periaatteet NPO-järjestelmässä

    Tyypillinen tuntisuunnitelma

    Oppitunnin suunnittelulomakkeet

    Teoreettisen opetuksen tuntisuunnitelman likimääräinen kaava

    Suunniteltu kaavio teollisuuskoulutuksen tuntisuunnitelmasta

    Johtopäätös

    Käytetyt kirjat.

JOHDANTO

Yksi teollisen koulutuksen opettajan tai mestarin ammatillisista tehtävistä on koulutustoiminnan järjestäminen koulutusprosessissa.

Kaikissa ammatillisissa toimissa, mukaan lukien pedagoginen, on kolme vaihetta. Nämä ovat kolme peräkkäistä vaihetta: valmisteleva, pää- ja loppuvaihe. Opetuksessa nämä ovat:

    Koulutustoiminnan suunnittelu, mukaan lukien tuloksen ennustaminen, ts. tavoitteiden asettaminen.

    Koulutustoiminnan suora järjestäminen.

    Opetustoiminnan tulosten arviointi ja analysointi.

Koska oppimisprosessin päämuoto on oppitunti, niin aktiivisuuslähestymistavan näkökulmasta tarkasteltuna voidaan väittää, että oppitunti on tietyntyyppinen opettajan ja opiskelijan toiminta. Siksi oppitunnin järjestäminen aktiviteettina sisältää kaikki kolme edellä mainituista vaiheista. Keskitytään yhteen niistä - valmisteluun. Valmisteluvaihe tässä tapauksessa on oppitunnin suunnittelu.

TEORIATUNNIEN SUUNNITTELUPERIAATTEET ALUSASEEN AMMATILLINEN KOULUTUSJÄRJESTELMÄSSÄ

    Tiedon kehittämisen organisointi ottamalla huomioon niiden synty- ja kehitysolosuhteet.

    Tiedon hallinnan deduktiivisen menetelmän prioriteetti induktiiviseen verrattuna.

    Tarkasteltavien käsitteiden paikan määrittäminen koko ammatillisen koulutuksen järjestelmässä.

    Muodostuu taidot toimia teoreettisella aineistolla käytännössä sekä taidot tehdä henkisesti asiallisia käytännön toimia.

Tyypillinen tuntisuunnitelma

    Tavoitteiden ja tavoitteiden asettaminen

Julkisen valtion järjestyksen perusteella opettaja, ennustaen toimintansa tuloksia, määrittää itselleen tehtävän - päästä mahdollisimman lähelle oppilaitoksen valmistuneen mallia. Ja minkä tahansa kirjoittajan omaksuman mallin olennainen osa on ammatillisesti koulutettu henkilö.

Valtio toteuttaa tilauksensa valtion standardin kautta, joka opettajan on otettava käyttöön koulutustoiminnan prosessissa. Standardi määrittelee sisällön vähimmäisvaatimusten laajuuden, joten sisällölle asetetaan tavoitteet (tarvittava luettelo didaktisista yksiköistä) ja koulutustaso (tiedot, taidot ja kyvyt).

Näin ollen opettaja, määritellyt opettamansa tieteenalan paikan kontekstissa muiden ammatti-, yleisammatti- tai akateemisen tyyppisten tieteenalojen kanssa, muotoilee oppimistavoitteen tieteenalalle kokonaisuutena ja jokaiselle oppitunnille erikseen, ts. ennustaa odotetun lopputuloksen.

Mutta valtion ohella tilausta toteuttavat yhteiskunta, vanhemmat, työnantajat jne., ja niillä kaikilla on omat erilaiset tavoitteensa. Opettajan on yhdistettävä ne ja muutettava ne kolmiyhteiseksi tehtäväksi - kasvatus, kasvatus ja kehitys. Siksi opettajan on opetustuntia suunniteltaessa asetettava kasvatukselliset ja kehittämistavoitteet kasvatustavoitteiden ohella.

Koulutustavoitteita ovat mm.

    emotionaalisen ja henkilökohtaisen asenteen kasvattaminen elämän eri osa-alueisiin: yhteiskuntaan, työhön, ammattiin, oppilaitokseen, opittavaan aiheeseen, vanhempain, luontoon, itseensä, taiteeseen jne.;

    henkilökohtaisten ominaisuuksien muodostuminen: kollektivismi, isänmaallisuus, humanismi jne.;

    oppimisen tarpeen muodostuminen, aikomukset hallita sosiaalista kokemusta;

    motivoituneen positiivisen asenteen muodostuminen tulevaa ammatillista toimintaa kohtaan;

    suvaitsevaisuuden kasvatus.

Kehitystavoitteita ovat mm.

    kognitiivisten prosessien muodostuminen aistimisen kautta

viestintä, havainto, muisti, mielikuvitus;

    ajattelun kehittäminen;

    kiinnostuksen kehittyminen opiskeltavaa aihetta, ammattia, ympäröivää maailmaa kohtaan jne.

2. Aiemmin opitun materiaalin aktualisointi

Opettajan tulee auttaa oppilaita osallistumaan työhön, selvittämään useita kysymyksiä toistoa varten, keskittyen jo opitun materiaalin ja tulevan opiskelun väliseen yhteyteen tällä oppitunnilla. Suuri vaikutus on ongelmatilanteiden luominen, joiden ratkaisu on mahdollista uuden materiaalin opiskelun jälkeen.

Tämä tekniikka motivoi ammatilliseen toimintaan, jos osoitat opiskelutunnin aiheen ja ammatin välisen yhteyden. Motivaatioon vaikuttavat opettajan antamat esimerkit, jotka muodostavat positiivisen asenteen tulevaa ammattia kohtaan oppitunnin aiheen sisällön kautta.

3. Uuden materiaalin esittely

Opettaja välittää perustiedot opiskelijoille valitsemalla opetusvälineet. Oppimisvälineet ovat oppimisen sisällön ilmaisuvälineitä, joita käytetään ensisijaisesti koulutustiedon välittömään välittämiseen sekä oppimisprosessin hallintaan. Valituista opetusmenetelmistä (sanallinen, visuaalinen, käytännöllinen) riippuen voidaan käyttää seuraavia opetusvälineitä:

    koulutus- ja menetelmäkirjallisuus;

    opetus- ja visuaaliset apuvälineet;

    valvontakeinoja.

Tiedon antamisen lisäksi opettaja jäsentää ja järjestää materiaalin siten, että opiskelijat voivat käyttää sitä.

4. Harjoittele opettajan ohjauksessa

Opettaja voi poimia pieniä käytännön tehtäviä palautteen saamiseksi. Tämä mahdollistaa aineiston assimilaatioon liittyvien ongelmien ajoissa havaitsemisen ja tiedon lujittamisen alkuvaiheessa. Tämä tekniikka on käsitelty hyvin toimintakeskeisen tekniikan kuvauksessa.

5. Itsenäinen itsenäinen harjoitus

Hankitun tiedon itsenäinen soveltaminen Tämän harjoittelijoiden työn viimeinen vaihe voi olla mielipiteiden vaihto heidän välillään.

6. Ryhmäkeskustelu

Tätä työtä organisoimalla opettaja voi tunnistaa harjoittelijoiden näkemyksiä, kerätä ja keskustella erilaisista mielipiteistä ja johtaa ryhmäpäätökseen, ainoaan oikeaan. Opettajan tulee auttaa opiskelijoita muotoilemaan omat johtopäätöksensä.

7. Itsehillintä ja itsetunto

Tässä on tärkeää, että opettaja on mukana tunnilla ja antaa opiskelijoille selkeästi laaditun kriteerijärjestelmän, jonka avulla opiskelijat voivat itsenäisesti ohjata ja arvioida toimintansa tulosta. Tässäkin asiassa voit viitata toimintalähtöisyyden metodologiaan.

8. Yhteenveto

Tässä opettajan tulee antaa lyhyt analyysi oppilaiden toiminnasta oppitunnilla ja saadusta tuloksesta oppitunnin alussa asetettujen tavoitteiden näkökulmasta.

9. Kotitehtävät

Opettaja voi oppitunnilla saadun tuloksen yhteydessä yhdistää kotitehtävän opiskelun aiheen lujittamiseen, opiskeluaiheen tiedon syventämiseen, suosittelemiseen tai tietolähteen tarjoamiseen. Lisäksi opettaja voi antaa syventävän tehtävän seuraavaan aiheeseen, joka liittyy läheisesti juuri opiskeltuun. Tässä tapauksessa opettajalla on oltava useita vaihtoehtoja kotitehtäviin.

10.Erityinen toisto

Opettajalla on oikeus itse päättää, kuinka usein tällaista toistoa suorittaa. Tämä voi olla kerran viikossa tai kerran kuukaudessa. On tärkeää, että tämä on kehitetty järjestelmä.

11. Tiedon hankinnan valvonta

Ohjaustiheyden määrää myös opettaja itsenäisesti. Pääsääntöisesti jokaisessa harjoituksessa käytetään erilaisia ​​ohjaustyyppejä. Lisäksi suoritetaan väliohjausta, ts. kunkin ohjelman aiheen tutkimuksen lopussa. Tämän tyyppinen valvonta, kuten myös lopullinen, on säädetty alan työohjelmaa kehitettäessä.

Oppitunnin suunnittelulomakkeet

    Suunnitelma - tiivistelmä oppitunnin metodologisesta rakenteesta. Suunnitelmassa on kiinnitetty oppitunnin tavoitteet ja tavoitteet, sen tyypit, tunnilla toteutetut periaatteet ja valitut menetelmät.

    Abstrakti- Yksityiskohtainen oppitunnin suunnittelu. Se ei vain korjaa kaikkea, mitä suunnitelmassa on, vaan myös yksityiskohtaisesti didaktisten yksiköiden sisältöä, kunkin vaiheen tekniikat ja menetelmät, kaikki opettajan ja opiskelijoiden toimet.

    Metodologinen kehitys - sarja kaikista oppitunnin tarjoavista materiaaleista sekä kuvaus käytetyistä teknologioista.

Teoreettisen opetuksen tuntisuunnitelman likimääräinen kaava

    Ohjelman teema __________________________________________________

    Oppitunnin teema __________________________________________________

    Oppitunnin tavoitteet:

    koulutuksellinen __________________________________________

    koulutuksellinen _________________________________

    kehittyy ________________________________________

    Oppitunnin tyyppi ja tyypit __________________________________________________

    Opetusmenetelmät_________________________________________

    Koulutusvälineet_____________________________________________

    Kirjallisuus______________________________________________

TUTKIEN AIKANA

Oppitunnin vaiheet

Ajankäyttö

Assimilaatioaste

Opettajan toiminta

Harjoittelijoiden toiminta

Teoreettisten opetustuntien tyypit ja tyypit:

    johdanto;

    uusien tietojen ja taitojen hallitseminen;

    tietojen ja taitojen toistaminen ja lujittaminen;

    yleistäminen ja systematisointi;

    valvonta ja todentaminen;

    yhdistetty;

    integroiva;

    epätavanomaista.

Suunniteltu kaavio teollisuuskoulutuksen tuntisuunnitelmasta

Ryhmässä _____________ Ammatti _______________

Hallita___________________________

Ohjelman teema nro _________________

Oppitunnin teema ______________________________________

Oppitunnin tavoitteet:

Koulutuksellinen ____________________

Koulutuksellinen _________________

Kehitetään _______________________

Oppitunnin tyyppi ja tyyppi ___________________________________

Suoritusmenetelmät ______________________________

Koulutus ja tuotantotyö _____________

Materiaalit ja tekniset laitteet __________

Visuaaliset apuvälineet ja TCO __________________

Kirjallisuus_________________________________

TUTKIEN AIKANA

Oppitunnin vaiheet

Ajankäyttö

Assimilaatioaste

Opettajan toiminta

Harjoittelijoiden toiminta

Teollisuuden koulutustuntien tyypit ja tyypit:

    johdanto;

    työtoimintojen ja -tekniikoiden harjoitusten oppitunti;

    oppitunti monimutkaisen työn toteuttamisesta;

    koetunti.

Teollisuuden koulutustunnin rakenne:

    organisatorinen osa.

    Perehdyttävä koulutus.

    Pääosa on harjoitukset ja itsenäinen työskentely.

    Viimeinen tiedotustilaisuus.

Tuntisuunnitelma aiheesta: "Täyteaineet"

Opettaja: Chervova Natalya Viktorovna

OU: GPOU s. Tarasovo

Ammatti:"Rappari"

Kuri: Materiaalitieteen

Oppitunnin aihe:"Täyteaineet"

Oppitunnin tyyppi: uuden tiedon oppiminen

Oppitunnin tarkoitus: tiedon yleistäminen ja systematisointi aiheesta: "Täyteaineet".

Tehtävät:

Koulutuksellinen:

1. edistää tietämyksen yleistämistä aiheesta "Täyteaineiden rooli ja ominaisuudet";

2. systematisoida ja syventää tietämystä aiheesta "Aggregaattien luokittelu";

3. soveltaa hankittua tietoa erityistilanteissa.

Kehitetään:

    edistää syy-seuraus-suhteiden muodostumista, kykyä analysoida, tehdä johtopäätöksiä, tehdä ehdotuksia;

    varmistaa opiskelijoiden puheen kehittyminen.

    kehittää mielikuvituksellista ajattelua, fantasiaa, mielikuvitusta, luovaa lähestymistapaa suoritettuun työhön.

Koulutuksellinen:

    Edistää vastuullisuuden, kumppanuuden kehittämistä;

    Lisää kiinnostusta valittua ammattia kohtaan.

    Vahvistaa tiimityötaitoja.

Opiskelijoiden koulutus- ja kognitiivisen toiminnan organisointimuodot: frontaalinen, ryhmä, yksilö.

Opetusmenetelmät: työskentely mikroryhmissä, käytännön työt (harjoitukset), diaesitys, keskustelu.

Tieteidenväliset yhteydet: Erikoistekniikka, teollinen koulutus.

Materiaali ja tekniset varusteet:TCO ( projektori)

Opetus- ja metodologinen tuki:

    ohjekortit;

    opiskelijoiden työkirjat;

    oppikirja V.A. Smirnov "Materiaalitiede";

    kortit - tehtävät;

    materiaalinäytteet.

Tuntien aikana

1. Organisatorinen hetki

Tervehdys, palkanlaskenta, opiskelijoiden aktivointi työhön, tavoitteiden asettaminen.

2. Aiemmin opitun materiaalin tarkistaminen

Selvitä aiemmin opitun materiaalin assimilaatioaste (kortti - tehtävä)

Vastausvaihtoehdot

Oikein

1. "Sideaineet" sisältävät:

a) hiekkaa, kiviä, sahanpurua

b) kipsi, kalkki, nestemäinen lasi

c) sementti, savi, hiekka

2. Hydraulinen sideaine sisältää:

ja sementti, hydraulinen kalkki

b) sementti, savi

c) kipsi, kipsisavi, nestemäinen lasi

3. Portlandsementti on... sideaine

a) ilmaa

b) hydraulinen

c) kipsi kipsi

4. Ratkaisu on:

a) sideaineen, veden ja hiekan seos

b) sideaineen ja veden seos

c) sideaineen, kiviaineksen ja veden seos järkevästi valittu seos sideaineesta, vedestä, hiekasta ja tarvittavista lisäaineista

5. Laastin seos on:

a) sideaineen, kiviaineksen seos ja vettä

b) sideaineen, kiviaineksen seos ja vettä ennen asettumista

c) sideaineen, täyteaineen seos ja vettä kovettumisen jälkeen.

6. Mikä sideaine lisää tilavuutta kovettumisen aikana?

a) sementtiä

b) kalkki

Suullinen kysely.

    Kuvaile portlandsementin yleisiä ominaisuuksia?

    Mikä on sementin toiminta ja merkki?

    Mitkä ovat portlandsementin tyypit?

    Aktiiviset mineraalilisäaineet portlandsementille?

4. Uuden aiheen opiskeluun tarvittavien perustietojen päivittäminen

Uuden materiaalin opiskelun tarkoituksen, aiheen ja tehtävien tiedottaminen; osoittavat sen käytännön merkityksen.

5. Uuden materiaalin selitys

a) motivaatio uusien käsitteiden käyttöönotolle.

b) uuden materiaalin selitys TCO:n ja visuaalisten apuvälineiden avulla.

    Yleistä tietoa paikkamerkkien tyypeistä ja tarkoituksesta;

    Paikkamerkkien rooli ja ominaisuudet;

    Aggregaattien luokitus;

    Kootut laatuindikaattorit;

Yhteenveto uudesta materiaalista.

1. Yleistä tietoa aiheesta paikkamerkkien tyypit ja tarkoitus

Betonin, laastin, mastiksin ja liimaseosten valmistukseen mineraalisten sideaineiden, kiviainesten ja täyteaineiden päällä käytetään erityisiä lisäaineita, jotka lisätään seokseen kuivassa muodossa tai veteen sekoitettuna.

1.1 Kiviainekset - luonnollisten tai keinotekoisten jyvien löysä seos

alkuperä, jolla on tietty koko.

2. Paikkamerkkien rooli ja ominaisuudet.

2.1 Kiviainetilavuus - 85 % betonin kokonaistilavuudesta;

70 % liuoksen kokonaistilavuudesta.

2.3 Paikkamerkkien rooli:

Mitä enemmän kiviainesta betonissa tai laastissa, sitä halvempi betoni, laasti;

Vähentynyt laastin, betonin kutistuminen;

Laastin, betonin halkeilukyky paranee;

Määritä betonin, laastin ominaisuudet (kevytbetoni tai laasti, hyvät lämmönjohtavuusominaisuudet, koristeelliset ominaisuudet).

2.3 Paikkamerkkien ominaisuudet.

Huokoisten kiviainesten käyttö johtaa kevyisiin betoneihin ja laasteihin, joilla on hyvät lämmöneristysominaisuudet.

Murskattua marmoria, andesiittia, värillistä lasia, kiilleä käyttämällä saamme koristelaasteja ja betoneja viimeistelytöihin.

3. Aggregaattien luokittelu.

3.1 Jyvien koosta: on pieniä (0,16-5 mm) ja suuria (5-70 mm)

3.2 Erotan muodon perusteella: pyöreä ja karkea.



ratkaisuja


hieno kiviaines

karkea kiviaines


Sora - sileät pyöristetyt hiukkaset

Murskattu kivi - epäsäännöllisen muotoisia hiukkasia, karkeita



3.3 Alkuperän mukaan täyteaineet jaetaan:

1. Luonnollisilla;

2. keinotekoinen;

3. teollisuusjätteitä varten.

Paikkamerkit



Teollisuuden jätettä

(polttoainekuona, lämpövoimalaitosten karkea tuhka, tuhka ja kuonaseokset)

keinotekoiset aggregaatit

Luonnolliset aggregaatit


Luonnonraaka-aineiden ja teollisuusjätteiden lämpökäsittely

(paisutettu savi, termoliitti, kuonahohkakivi)

    Mekaaninen restaurointi

Kivet (graniitti, diabaasi, kalkkikivi, vulkaaninen tuffi, sora, kvartsihiekka, marmori


Liittyvät kivet


rikastusjätteet


4. Täyteaineen laatuindikaattorit.

Bulkkitiheys

Pieni (huokoinen)

Raskas (tiheä)


Yli 1200 kg/m3

Alle 1200 kg/m3


Merkki 200……800


Merkki: 1200


4.2 Raekoostumus - mitä pienempi rakeisuus, sitä vähemmän laastissa tai betonissa on tyhjää tilaa.

4.3 Mineraalikoostumus - kiven ominaisuudet, halkeamien arviointi, säänkesto, tiedot epäpuhtauksista, säteily.

4.5 Lujuus - ominaista arvosana 8-24, mitä heikompi sora, sitä enemmän rakeita.

4.6 Pakkaskestävyys - on merkin arvioima välillä F 15 - F300.

6. Tutkitun aineiston konsolidointi

1. Opiskelijoiden kyky suhteuttaa toisiinsa käsitteet täyteaineiden tyypeistä ja ominaisuuksista. 2. Vahvista oppitunnilla saatuja tietoja (oppilaat esittävät toisilleen kaksi kysymystä oppitunnin uudesta aiheesta ja kirjoittavat ne arkille, vaihtavat sitten kysymyksiä keskenään ja arvioivat sitten toistensa vastauksia).

7. Oppitunnin yhteenveto

Opiskelijoiden ja ryhmien itsearviointi ja arviointi. Arvosanojen argumentointi, kommentit oppitunnista.

8. Kotitehtävät

Tietoja kotitehtävistä.

Teoreettisen koulutuksen oppitunnin teema ___________________________________________________________________

Ryhmänro _________________________ammatti __________________________________________________

KOKO NIMI. opettaja, joka piti oppitunnin _____________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

Indikaattorit Kriteeri Painokerroin Pisteet pisteinä
1. Tarkoitus 1.1. Ohjelman vaatimusten ja opiskelijoiden tarpeiden täyttäminen a) vastaa oppitunnin aiheiden sisältöä, sisältää edellytykset opiskelijoiden kehittymiselle ja itsensä kehittämiselle; b) vastaa oppitunnin aiheen sisältöä, ei sisällä opiskelijoiden kehityksen ja itsensä kehittämisen varmistamista; c) ohjelman vaatimuksia ja opiskelijoiden tarpeita ei noudateta
1.2. Sopii opiskelijoille a) keskittyy opiskelijoiden fyysisiin, älyllisiin (henkisiin) ja sosiaalisiin kykyihin; b) keskittyy vain opiskelijoiden yleisiin koulutustaitoihin; c) ei vastaa opiskelijoiden kykyjä
1.3. Oppitunnille varatun ajan noudattaminen a) tavoite voidaan saavuttaa oppitunnille varatussa ajassa; b) asetettu tavoite voidaan saavuttaa osittain oppitunnille varatussa ajassa; c) oppitunnille asetettua tavoitetta ei voida saavuttaa
2. Oppitunnin rakenne 2.1. Opetustoiminnan vaiheiden ja niiden tehtävien yhteys oppitunnin tarkoitukseen a) tehtävät jokaisessa vaiheessa vastaavat yleistä tavoitetta, älä ylikuormita sitä; b) muotoiltujen tehtävien avulla ei voida täysin saavuttaa oppitunnin tavoitetta; c) oppitunnin tavoitteet ja tehtävät ovat epäjohdonmukaisia
2.2. Opetustoiminnan täydellisyys oppitunnin tavoitteiden ratkaisemiseksi a) jokaisessa koulutustoiminnan vaiheessa opettaja stimuloi ja järjestää opiskelijoiden itsenäistä toimintaa; b) opiskelijoiden itsenäinen toiminta on rajoitettua, opettaja esittää koulutustietoa ja työskentelytapoja sen kanssa valmiissa muodossa; c) opettaja ei keskity opiskelijoiden potentiaaliin. Suorittaa kaikki toimet itse pakottaen opiskelijat toistamaan hänen jälkeensä
2.3. Harjoittelun vaiheiden ajallisen jakautumisen rationaalisuus a) opettaja jakaa aikaa erilailla ottaen huomioon oppimistehtävien monimutkaisuuden kussakin vaiheessa; b) oppitunnin yksittäisten vaiheiden koulutusongelmien ratkaisemiseen kuluvaa aikaa ei ole määritelty selkeästi; c) opettaja ei määrittänyt aikaa jokaiselle oppitunnin vaiheelle
2.4. Opiskelijoiden henkisen suorituskyvyn tason vastaavuus heidän fysiologisten ominaisuuksiensa kanssa a) Täysi ottelu b) Osittainen ottelu c) Ei ottelua
3. Oppitunnin sisältö, muodot, menetelmät a) sisältö, muodot ja menetelmät vastaavat oppitunnin tavoitteita (opetus, kasvattaminen, kehittäminen); b) on osittainen vastaavuus; c) oppitunnin sisältö, menetelmät, muodot ovat sopimattomia
4. Harjoittelun tulokset a) tuloksen täydellinen yhteensopivuus tavoitteen kanssa; 6) tulos ja tavoite korreloivat osittain; c) tulos ei täytä tavoitetta
5. Oppitunnin emotionaalinen luonne a) ilmapiiri on rauhallinen, opiskelijat työskentelevät kiinnostuneena, ahkerasti, opettaja on ystävällinen; b) tilanne on rauhallinen, oppilaat ovat passiivisia, eivät osoita kiinnostusta, opettaja on välinpitämätön; c) opettaja ja oppilaat ovat ärsyyntyneitä, heidän välillään ei ole yhteyttä
6. Pedagoginen tekniikka 6.1. Näyttelijäntyö, oratorio a) kasvojen ilmeet, eleet, liikkeet avaruudessa, puhenopeus, sana, intensiteetti, opettajan emotionaalisuus on tarkoitettu kehittämään oppilaiden tunteita, empatiaa, heidän huomioaan, puhekulttuuria; b) opettajan näyttelijä- ja puheominaisuudet eivät ilmene riittävästi luokkahuoneessa, ne eivät ole oppitunnin kasvattavia tekijöitä; c) opettajalla ei ole näyttelijä- ja puhetaitoja. Emotionaalisesti puristettu
6.2. Valitun johtamistyylin optimaalisuus opiskelijoiden toiminnassa luokkahuoneessa a) opettaja osoittaa demokraattista tyyliä (takakkainen, ystävällinen, ryhtyy vuoropuheluun Kanssa opiskelijat heidän elämänkokemuksensa perusteella); b) opettaja osoittaa vapaata tyyliä (välinpitämätön, seuraa oppilaiden johtoa, ei kiinnitä huomiota heidän vaikeuksiinsa jne.); c) opettaja osoittaa autoritaarista tyyliä (ei käy vuoropuhelua oppilaiden kanssa, käyttää puheessa pakottavaa tunnelmaa, tekee ankaria kommentteja, rikkoo vuorovaikutuksen eettisiä normeja)
Maksimipisteet

Klo 0,85 ≤ k ≤ 1 - oppitunnin (luokat) korkea taso

Klo 0,70 ≤ k< 0,85 - хороший уровень проведенного урока (занятия)

0,60 k kohdalla< 0,70 - удовлетворительный уровень проведенного урока (занятия)

Haarukka< 0,60 - низкий уровень проведенного урока (занятия)

F - todellinen pisteiden määrä

N - pisteiden enimmäismäärä

Kaavio oppitunnin puutteiden ja niiden syiden analysoimiseksi

Tyypillisiä haittoja oppitunnin johtamisessa Puutteiden syyt
Ei tiedä miten Tietää mutta ei osaa Ei ole mahdollisuutta ei valmisteltu Muut syyt
Oppitunnin järjestäminen; irrationaalinen rakenne; oppitunnin osien aika on määritetty väärin (alleviivattu)
Menetelmät ja metodologiset tekniikat opiskelijoiden aktivointiin: ei käytössä: sovellettu riittämättömästi (alleviivaus)
Opiskelijoiden tiedon valvonta: ei suoritettu; frontaalisia muotoja ei käytetä; annettu virallisesti (alleviivaus)
4 Opiskelijoiden itsenäinen työskentely materiaalin opiskelun aikana: ei suoritettu; suoritettu tehottomasti (alleviivaus)
Opiskelijoiden itsenäinen työ tiedon lujittamiseksi: ei suoritettu; suoritettu tehottomasti (alleviivaus)
Visuaaliset apuvälineet: ei sovellu; käytetty pedagogisesti väärin (alleviivaus)
Tekniset koulutusapuvälineet: ei sovelleta; käytetty pedagogisesti väärin (alleviivaus)
Aiheiden välistä viestintää ei tehdä
Tieteen ja tekniikan nykyaikaiset saavutukset eivät heijastu
Oppituntimateriaalin opetusmahdollisuuksien käyttö: ei käytössä; ei käytetty tarpeeksi (alleviivaus)
Oppitunnin materiaalin konsolidointi: ei suoritettu: se on muodollinen (alleviivaus)
Kotitehtävä: ei annettu; myönnetty virallisesti ilman ohjetta; eivät sisällä elementtejä opiskelijoiden luovasta työstä (alleviivaus)
Opettajan pedagoginen tekniikka: omistaa heikosti puhetekniikan; pedagogisen tahdin rikkomukset; ei vakiintunutta tyyliä työssä (alleviivaus)
Muita oppitunnin haittoja

Liite 7

Tuntisuunnitelman rakenne oppiaineittain

Aihe nro 2 "Aiheen nimi perspektiivi-teemasuunnitelman mukaan"

Oppitunti 12 (2 tuntia)

Oppitunnin tavoitteet:

§ Opetus (opetustavoitteet ja oppimistavoitteet) -

§ Kehittäminen -

§ Koulutuksellinen -

Oppitunnin tyyppi:

Luokan tyyppi:

Opetusmenetelmät:

Opetusmenetelmät:

Opetus- ja metodologinen tuki:

Materiaali ja tekniset varusteet:

Tietokoneohjelmisto (tarvittaessa):

Hallittavat peruskäsitteet (luettelo koulutuselementeistä):

Oppitunnin hahmotelma (kuvaile yksityiskohtaisesti alla olevia kohtia)

1. Suunnittele uuden aiheen opiskelu (aihekysymykset)

2. Yhteenveto aiheesta (aiheopintosuunnitelman kysymysten mukaan)

3. Tietyn tyyppisen oppitunnin vaiheet (vaiheiden kuvaus), ottaen huomioon annettu tuntityyppien kaavamainen rakenne ja mahdolliset tuntien johtamisen vaiheet rakenteen mukaisesti.

Uuden tiedon hallitsemisen ja ensisijaisen lujittamisen oppitunnin vaiheet

1. Oppitunnin alun järjestäminen

2. Kotitehtävien tarkistaminen

3. Opiskelijoiden valmistaminen uuden materiaalin oppimiseen (tietojen päivittäminen)

4. Uuden materiaalin oppiminen

5. Perustietokoe

6. Ensisijainen tiedon lujittaminen

7. Tiedon valvonta ja itsetutkiskelu

8. Oppitunnin yhteenveto, pohdiskelu.

9. Kotitehtävien antaminen ja selittäminen

Oppitunnin kaavamainen rakenne uuden tiedon hallitsemisen ja ensisijaisen vahvistamisen tyypin mukaan

(katso oppitunnin vaiheet)

Muita vaihtoehtoja oppitunnin kaavamaiseen rakenteeseen:

Oppitunnin etenemissuunnitelma vaiheittain

(täytä taulukkomuotoinen lomake tuntisuunnitelman sisällön yleistyksen ja systematisoinnin perusteella)

Oppitunnin vaihe (nimi) Opettajan toiminta Opiskelijoiden toimintaa Tälle vaiheelle varattu aika (minuutteina) Odotetut tulokset (opiskelijatasolla) Arviointimekanismit (tiedon testausvaihetta varten)
1. Organisatorinen osa
2. Kotitehtävien tarkistaminen
3. Valmistautuminen uuden materiaalin oppimiseen

Tässä osiossa tarkastelemme joitakin lähestymistapoja oppitunnin käsitteeseen.

Oppitunti on koulutusprosessin segmentti, joka valmistuu semanttisessa, ajallisessa ja organisatorisessa mielessä. Lyhyestä kestosta huolimatta oppitunti on monimutkainen ja vastuullinen vaihe koulutusprosessissa - koulutuksen yleinen laatu riippuu viime kädessä yksittäisten oppituntien laadusta.

Oppituntia pidetään monimuotoisena muotona organisoida määrätietoinen vuorovaikutus (toiminta ja kommunikaatio) tietyn koostumuksen omaavien opettajien ja opiskelijoiden välillä, jota sovelletaan systemaattisesti koulutusprosessin tietyssä vaiheessa (tiettyinä ajanjaksoina) yhteisen ja yksilöllisen ratkaisun saavuttamiseksi. koulutuksen, kehityksen ja kasvatuksen ongelmat.

Oppitunti ymmärretään oppitunniksi, jonka opettaja johtaa jatkuvan kokoonpanon ja saman koulutustason opiskelijaryhmän kanssa.

Oppitunti on pedagogisen prosessin organisointimuoto, jossa opettaja ohjaa tarkasti määrätyn ajan pysyvän oppilasryhmän kollektiivisia kognitiivisia ja muita toimintoja ottaen huomioon kunkin opiskelijan ominaispiirteet, käyttäen tyyppejä, työskentelyvälineet ja -menetelmät, jotka luovat suotuisat olosuhteet kaikille opiskelijoille opiskella olevan aineen perusteiden hallitsemiseen suoraan oppimisprosessissa sekä koululaisten kognitiivisten kykyjen ja henkisten vahvuuksien kasvattamiseen ja kehittämiseen.

Oppitunti on edelleen johtava organisatorinen oppimisen muoto. Yli 300 vuotta sitten Ya. A. Comenius kuvasi kirjassa "Great Didactics" luokkaopetusjärjestelmää. Oppitunti on muuttunut useiden vuosisatojen ajan (luento, laboratoriotyöt, seminaari jne.), mutta se on edelleen kätevä tapa järjestää koulutusprosessi. Oppitunnilla kaikki koulutusprosessin rakenteen komponentit ovat vuorovaikutuksessa (kuva 1).

Näiden rakenteellisten komponenttien suhde johtuu opettajan ja opiskelijoiden toiminnasta.

Oppitunti heijastelee kaikkia luokkatuntijärjestelmän etuja. Oppitunnin muodossa on mahdollista järjestää tehokkaasti paitsi koulutus- ja kognitiivisia, myös muita opiskelijoiden kehittäviä toimintoja.

Oppitunnin etuna pedagogisen prosessin organisointimuotona on, että siinä on suotuisat mahdollisuudet yhdistää frontaali-, ryhmä- ja yksilötyötä; antaa opettajalle mahdollisuuden systemaattisesti ja johdonmukaisesti esittää aineistoa, ohjata kognitiivisten kykyjen kehittymistä ja muodostaa opiskelijoiden tieteellistä maailmankuvaa; stimuloi opiskelijoiden muun tyyppisiä aktiviteetteja, mukaan lukien koulun ulkopuoliset ja kotitoiminnot; luokkahuoneessa opiskelijat hallitsevat paitsi tiedon, taitojen ja kykyjen järjestelmän, myös itse kognitiivisen toiminnan menetelmät; oppitunnin avulla voit ratkaista tehokkaasti koulutusongelmia pedagogisen toiminnan sisällön ja menetelmien avulla.

Laadukkaan oppitunnin pitäminen ei ole helppoa edes kokeneelle opettajalle. Paljon riippuu siitä, kuinka opettaja ymmärtää ja täyttää oppitunnin vaatimukset, jotka määräytyvät sosiaalisen järjestyksen, opiskelijoiden henkilökohtaisten tarpeiden, koulutuksen päämäärien ja tavoitteiden sekä opetusprosessin lain ja periaatteiden perusteella.

Yleisistä vaatimuksista, jotka korkealaatuisen nykyaikaisen oppitunnin on täytettävä, erottuvat seuraavat:

1. Tieteen viimeisimpien saavutusten, edistyneen pedagogisen käytännön hyödyntäminen, opetusprosessin lakeihin perustuvan oppitunnin rakentaminen.

2. Toteutus luokkahuoneessa kaikkien didaktisten periaatteiden ja sääntöjen optimaalisessa suhteessa.

3. Asianmukaisten edellytysten luominen opiskelijoiden tuottavalle kognitiiviselle toiminnalle ottaen huomioon heidän kiinnostuksen kohteet, taipumukset ja tarpeet.

4. Opiskelijoiden toteuttamien tieteidenvälisten yhteyksien luominen.

5. Yhteys aiemmin opittuihin tietoihin ja taitoihin, tukeutuminen opiskelijoiden saavutettuun kehitystasoon.

6. Kaikkien persoonallisuuden osa-alueiden kehityksen motivointi ja aktivointi.

7. Opetustoiminnan kaikkien vaiheiden logiikka ja emotionaalisuus.

8. Pedagogisten keinojen tehokas käyttö.

9. Yhteys elämään, tuotantotoimintaan, opiskelijoiden henkilökohtaiset kokemukset.

10. Käytännössä tarpeellisten tietojen, taitojen, rationaalisten ajattelu- ja toimintatapojen muodostaminen.

11. Oppimiskyvyn muodostuminen, tarve jatkuvasti täydentää tiedon määrää.

12. Jokaisen oppitunnin perusteellinen diagnostiikka, ennustaminen, suunnittelu ja suunnittelu.

Jokainen oppitunti on suunnattu kolmiyhteisen tavoitteen saavuttamiseen: kouluttaa, kouluttaa, kehittyä. Tätä silmällä pitäen oppitunnin yleiset vaatimukset on määritelty didaktisissa, koulutus- ja kehittämisvaatimuksissa.

Didaktisiin vaatimuksiin kuuluvat:

1. Jokaisen oppitunnin koulutustavoitteiden selkeä määritelmä.

2. Oppitunnin tietosisällön järkeistäminen, sisällön optimointi sosiaaliset ja henkilökohtaiset tarpeet huomioiden.

3. Kognitiivisen toiminnan uusimpien teknologioiden esittely.

4. Erityyppisten, muotojen ja menetelmien järkevä yhdistelmä.

5. Luova lähestymistapa oppitunnin rakenteen muodostukseen.

6. Erilaisten kollektiivisen toiminnan muotojen yhdistäminen opiskelijoiden itsenäiseen toimintaan.

7. Toiminnallisen palautteen antaminen, tehokas valvonta ja hallinta.

8. Tieteellinen laskelma ja oppitunnin hallinta.

Oppitunnin koulutusvaatimukset sisältävät:

1. Oppimateriaalin koulutusmahdollisuuksien määrittäminen, toiminta luokkahuoneessa, realistisesti saavutettavissa olevien koulutustavoitteiden muodostaminen ja asettaminen.

2. Asetetaan vain ne kasvatustehtävät, jotka seuraavat orgaanisesti kasvatustyön tavoitteista ja sisällöstä.

3. Opiskelijoiden koulutus yleisinhimillisistä arvoista, elintärkeiden ominaisuuksien muodostuminen: pitkäjänteisyys, tarkkuus, vastuullisuus, ahkeruus, riippumattomuus, tehokkuus, tarkkaavaisuus, rehellisyys jne. .

4. Huomaavainen ja herkkä suhtautuminen opiskelijoihin, pedagogisen tahdikkuuden vaatimusten noudattaminen, yhteistyö opiskelijoiden kanssa ja kiinnostus heidän menestymiseensä.

Kehittyviin vaatimuksiin, joita sovelletaan jatkuvasti kaikilla tunneilla, ovat mm.

1. Opiskelijoiden positiivisten motiivien muodostuminen ja kehittäminen kasvatus- ja kognitiiviseen toimintaan, kiinnostuksen kohteet, luova aloite ja toiminta.

2. Opiskelu ja opiskelijoiden kehitystason ja psykologisten ominaisuuksien huomioon ottaminen, "proksimaalisen kehityksen vyöhykkeen" suunnittelu.

3. Koulutusistuntojen toteuttaminen "johtavalla" tasolla, mikä stimuloi uusien laadullisten muutosten alkamista kehityksessä.

4. Opiskelijoiden älyllisen, emotionaalisen ja sosiaalisen kehityksen "harppausten" ennustaminen ja koulutustilaisuuksien toiminnallinen uudelleenjärjestely ottaen huomioon tulevat muutokset.

Siten olemme tarkastelleet lähestymistapoja oppitunnin käsitteen määrittelyyn, joiden perusteella voimme päätellä, että oppitunti on pedagogisen prosessin organisointimuoto, joka on tiukasti määritelty ajassa, tietyllä oppilaiden kokoonpanolla, systemaattisesti. sovelletaan tietyssä koulutusprosessin vaiheessa.

Myös tässä kappaleessa pohdittiin oppitunnin tärkeimpiä vaatimuksia, nimittäin didaktisia, kasvatuksellisia ja kehittämistä.

Kaikki tämä auttaa ymmärtämään, millainen oppitunnin tulisi olla, mitä sen tulisi sisältää ja mitä vaatimuksia sen tulee täyttää, mikä antaa meille mahdollisuuden luoda laadukkaimman oppituntiprojektin.

Jokaisessa oppitunnissa voidaan erottaa sen päävaiheet, joille on ominaista opettajan ja oppilaiden erilaiset toiminnot. Nämä elementit voivat toimia eri yhdistelminä ja siten määrittää oppitunnin rakenteen, oppitunnin vaiheiden välisen suhteen eli rakenteen.

Oppitunnin rakenteen mukaan tulisi ymmärtää oppitunnin elementtien suhde niiden erityisessä järjestyksessä ja keskinäinen yhteys toisiinsa.

Minkä tahansa oppitunnin suorittaminen koostuu kolmesta vaiheesta: valmisteleva, aktiivisen oppimisen vaiheet, oppitunnin tulosten arvioinnin vaiheet. Näiden vaiheiden sisältö voidaan esittää seuraavalla E. Stonesin kehittämällä kaaviolla

Ι. Koulutus:

1. Oppitunnin tavoitteiden määrittely oppilaiden oppimisen kannalta

2. Oppitunnin tarkoituksen analysointi sen pääelementtien tunnistamiseksi.

3. Opiskelijoiden oppimien keskeisten ominaisuuksien, käsitteiden ja taitojen tunnistaminen.

4. Opiskelijoiden nykyisen opetettavan aineen taitotason tarkistaminen.

5. Päätetään, miten tarjotaan asteittaista oppimista, joka takaa opiskelijalle korkean menestymisen.

6. Päätetään opiskelijoiden tekemien toimien tyypistä, annettavan palautteen luonteesta, opetusmateriaalin esittämismenetelmistä ja sen assimilaatioasteen arvioinnista.

ΙΙ. Koulutus:

7. Selvitys oppitunnin alussa uuden materiaalin luonteesta, joka opiskelijoiden tulee hallita.

8. Esimerkkejä, jotka antavat käsityksen tutkittavien käsitteiden kaikista tärkeimmistä ominaisuuksista.

9. Järjestetään esimerkkejä niin, että käsitteiden opettaminen on taloudellista ja tehokasta.

10. Tuodaan vastaesimerkkejä, jotka eivät liity utopistisiin käsitteisiin.

11. Uusien esimerkkien tuominen käsitteen ymmärtämisen laajentamiseksi.

12. Auta opiskelijoita oppimisen alkuvaiheessa. Se on aluksi merkittävää, mutta vähitellen häviää, kun opiskelijat voivat osoittaa oppivansa ilman ulkopuolista apua.

13. Kannustaa opiskelijoita tavalla tai toisella, antaa heidän tuntea oppimisen sujuneen hyvin ja lisätä heidän kiinnostuksensa oppimiseen.

14. Opiskelijoiden rohkaiseminen selittämään itsenäisesti uusia käsitteitä kysymyksillä, kehotteilla, hypoteeseilla jne.

15. Nostetaan kaikkien opiskelijoiden motivaatiotasoa varmistamalla korkea oppimisen menestys.

16. Palautteen antaminen opiskelijoiden toiminnasta oppimisen kaikissa vaiheissa.

17. Motorisia taitoja opetettaessa ohjauskäytännön harjoitusten järjestäminen suhteessa taidon suoritusedellytysten muuttumiseen.

18. Motorisia taitoja opetettaessa varmistetaan sujuva siirtyminen osataidosta toiseen.

19. Opiskelijoiden rohkaiseminen itsenäiseen, analyyttiseen ja heuristiseen ongelmanratkaisuun.

ΙΙΙ. Arviointi:

20.Tarkistaa opiskelijoiden kyky soveltaa hankittua oppia uusissa tilanteissa (siirtyminen muuttuviin olosuhteisiin).

21. Opiskelijoiden kiinnostuksen arviointi opiskelua kohtaan.

22. Opiskelijoiden saavutusten vertailu tämän oppitunnin tavoitteisiin.

Oppituntien rakenteiden, niiden organisointimenetelmien ja didaktisten tavoitteiden monimuotoisuus viittaa niiden tyyppeihin.

Annetaan oppituntien luokittelu B.P:n mukaan. Esipov ottaen huomioon niiden rakenteelliset ominaisuudet:

1.Oppitunti oppilaiden tutustuttamiseksi uuteen materiaaliin tai uuden tiedon välittämiseen. Tällaisen oppitunnin rakenne: edellisen materiaalin toisto, joka on uuden oppimisen perusta; opettajan selitys uudesta materiaalista ja työstä oppikirjan kanssa; ymmärryksen todentaminen ja tiedon ensisijainen konsolidointi; kotitehtävä.

2.Tiedon vahvistamisen oppitunti. Sen rakenne: kotitehtävien tarkistaminen; suullisten ja kirjallisten harjoitusten suorittaminen; tehtävien suorittamisen tarkistaminen; kotitehtävä.

3.Oppitunti taitojen ja kykyjen kehittämisestä ja vahvistamisesta. Se sisältää teoreettisen tiedon toistamisen; käytännön tehtävien ja harjoitusten toteuttaminen; itsenäisesti suoritetun työn todentaminen; kotitehtävä.

4.Tiedon yleistämisen ja systematisoinnin oppitunti. Tällaiset oppitunnit pidetään yksittäisten aiheiden, osien, koulutuskurssien tutkimuksen lopussa. Niiden pakollisia elementtejä ovat opettajan johdanto ja johtopäätös, ja materiaalin toisto ja yleistäminen tapahtuu lyhytsanomien ja opettajan ja opiskelijoiden välisten keskustelujen muodossa.

5.Oppitunnilla testataan tietoja, taitoja ja kykyjä. Tällaisen oppitunnin päätehtävänä on tunnistaa opiskelijoiden oppimistaso ja tunnistaa puutteet materiaalin hallitsemisessa. Tässä tapauksessa voidaan käyttää kirjallisia tai suullisia valvontamuotoja.