Oppitunti Aihe "Magneettivuo. Sähkömagneettisen induktion ilmiö, luokka 9

TUNTISUUNNITELMA

Teema "Magneettivuo. Sähkömagneettisen induktion ilmiö, luokka 9

Oppitunnin tavoitteet:

Tavoitteena on saavuttaa koulutustuloksia.

Omat tulokset:

– kognitiivisten etujen, älyllisten ja luovien kykyjen kehittäminen;

– itsenäisyys uuden tiedon ja käytännön taitojen hankkimisessa;

– arvoasenteiden muodostuminen oppimistuloksia kohtaan.

Metasubject tulokset:

- uuden tiedon itsenäisen hankinnan, koulutustoiminnan organisoinnin, tavoitteiden asettamisen, suunnittelun taitojen hallinta;

- toimintatapojen hallitseminen epätyypillisissä tilanteissa, heurististen ongelmien ratkaisumenetelmien hallinta;

- taitojen muodostuminen tarkkailla, korostaa pääasiaa, selittää nähtyä.

Aiheen tulokset:

tietää: magneettivuo, induktiovirta, sähkömagneettinen induktioilmiö;

ymmärtää: virtauksen käsite, sähkömagneettisen induktion ilmiö

pystyä: määrittää induktiovirran suunta, ratkaista OGE:n tyypilliset ongelmat.

Oppitunnin tyyppi: uuden materiaalin oppiminen

Oppituntilomake: opiskelutunti

Tekniikka: kriittisen ajattelun teknologian elementit, ongelmalähtöinen oppiminen, ICT, ongelmallinen dialogitekniikka

Oppitunnin varusteet: tietokone, interaktiivinen taulu, kela, jalusta jalustalla, tankomagneetti - 2 kpl, esittelygalvanometri, johdot, laite Lenzin säännön esittelyyn.

Tuntien aikana

Alkaa: 10.30

1. Organisaatiovaihe (5 minuuttia).

Hei kaverit! Tänään johdan fysiikan oppituntia, nimeni on Innokenty Innokentevich Malgarov, Kyllakhin koulun fysiikan opettaja. Olen erittäin iloinen saadessani työskennellä kanssasi, lukiolaisten kanssa, toivottavasti tämän päivän oppitunti on tuottava. Tämän päivän tunnilla arvioidaan tarkkaavaisuutta, itsenäisyyttä, kekseliäisyyttä. Tuntimme motto kanssasi on "Kaikki on hyvin yksinkertaista, sinun tarvitsee vain ymmärtää!". Nyt kämppäkaverit katsovat toisiaan, toivottavat onnea ja kättelevät. Taputan joskus käsiäni palautteen saamiseksi ja sinä toistat. Tarkastetaanko? Hämmästyttävä!

Katsokaa näyttöä. Mitä me näemme? Aivan oikein, vesiputous ja kova tuuli. Mikä sana (yksi!) yhdistää nämä kaksi luonnonilmiötä? Joo, virtaus. Veden virtaus ja ilman virtaus. Tänään puhumme myös flowsta. Vain täysin erilaisesta purosta. Arvaatko mitä? Mitä aiheita olet aiemmin käsitellyt? Aivan oikein, magnetismi. Siksi kirjoita oppitunnin aihe laskentataulukoihisi: Magneettivuo. Sähkömagneettisen induktion ilmiö.

Alkaa: 10.35

2. Tiedon toteutus (5 minuuttia).

Harjoitus 1. Katsokaa näyttöä. Mitä voit sanoa tästä kuvasta? Täytä laskentataulukoiden tyhjät kohdat. Keskustele kumppanin kanssa.

1. Johtimen ympärillä syntyy virtaa magneettikenttä. Se on aina suljettu;

2. Magneettikentän ominaisvoima on magneettinen induktiovektori 0 "style="border-collapse:collapse;border:none">

Katso näyttöä. Vastaavasti täytä toinen sarake ääriviivaa varten magneettikentässä.

Katsokaa esittelytaulukkoa, kiitos. Pöydällä näet telineen, jossa on liikkuva keinu, jossa on kaksi alumiinirengasta. Yksi kokonainen ja toinen - slotilla. Tiedämme, että alumiinilla ei ole magneettisia ominaisuuksia. Aloitamme magneetin viemisen renkaaseen uralla. Mitään ei tapahdu. Aloitetaan nyt magneetin tuominen koko renkaaseen. Kiinnitä huomiota, sata rengasta alkaa "karkaamaan" magneetista. Pysäytämme magneetin liikkeen. Myös rengas pysähtyy. Sitten alamme poistaa varovasti magneettia. Nyt rengas alkaa seurata magneettia.

Yritä selittää näkemäsi (oppilaat yrittävät selittää).

Katsokaa näyttöä. Tässä on piilotettu vihje. (Opiskelijat päättelevät, että muuttamalla magneettivuoa saat sähkövirran).

Tehtävä 4. Osoittautuu, että jos muutat magneettivuon, voit saada sähkövirran piiriin. Tiedät jo, kuinka virtausta muutetaan. Miten? Aivan oikein, voit vahvistaa tai heikentää magneettikenttää, muuttaa itse ääriviivan aluetta ja muuttaa ääriviivatason suuntaa. Nyt kerron yhden tarinan. Kuuntelet tarkasti ja teet tehtävän 4 rinnakkain.

Vuonna 1821 englantilainen fyysikko Michael Faraday Oerstedin (tieteilijä, joka löysi magneettikentän virtaa sisältävän johtimen ympäriltä) työn innoittamana asetti itselleen tehtävän hankkia sähköä magnetismista. Lähes kymmenen vuoden ajan hän kantoi johtoja ja magneetteja housujen taskussaan yrittäen saada niistä sähkövirtaa tuloksetta. Ja eräänä päivänä, aivan vahingossa, 28. elokuuta 1831, hän onnistui. (Valmista ja näytä esittely). Faraday havaitsi, että jos kela laitetaan nopeasti magneetin päälle (tai poistetaan siitä), siihen syntyy lyhytaikainen virta, joka voidaan havaita galvanometrillä. Tätä ilmiötä on kutsuttu elektromagneettinen induktio.

Tätä virtaa kutsutaan induktiovirralla. Sanoimme, että mikä tahansa sähkövirta synnyttää magneettikentän. Indusoitunut virta luo myös oman magneettikentän. Lisäksi tämä kenttä on vuorovaikutuksessa kestomagneetin kentän kanssa.

Määritä nyt interaktiivisen taulun avulla induktiovirran suunta. Mitä johtopäätöstä voidaan tehdä induktiovirran magneettikentän suunnasta?

Aloitus: 11.00

5. Tiedon soveltaminen eri tilanteissa (10 minuuttia).

Suosittelen sinua ratkaisemaan OGE:ssä fysiikan tehtäviä.

Tehtävä 5. Nauhamagneetti tuodaan tasaisella nopeudella kiinteään alumiinirenkaaseen, joka on ripustettu silkkilangalle (katso kuva). Mitä sormukselle tapahtuu tällä hetkellä?

1) rengas pysyy levossa

2) rengas vetää puoleensa magneettia

3) magneetti hylkii rengasta

4) rengas alkaa pyöriä langan ympäri

Tehtävä 6.

1) Vain kohdassa 2.

2) Vain kohdassa 1.

4) Vain kohdassa 3.

Alkaa: 11.10

5. Heijastus (5 minuuttia).

On aika arvioida oppituntimme tuloksia. Mitä olet oppinut? Saavutettiinko oppitunnin alussa asetetut tavoitteet? Mikä oli sinulle vaikeaa? Mistä pidit erityisesti? Millaisia ​​tunteita koit?

6. Tietoja kotitehtävistä

Etsi oppikirjoista aiheet "Magneettinen vuo", "Sähkömagneettisen induktion ilmiö", lue ja katso, voitko vastata kysymyksiin itsetutkiskelua varten.

Kiitos vielä kerran yhteistyöstäsi, mielenkiinnostasi ja yleisesti ottaen erittäin mielenkiintoisesta oppitunnista. Toivon, että opiskelet fysiikkaa hyvin ja sen pohjalta maailman rakenteen.

"Se on hyvin yksinkertaista, sinun täytyy vain ymmärtää!"

Sukunimi, oppilaan nimi ________________________________________________ 9. luokan oppilas

Päivämäärä "________" ____________________2016

TYÖTARKKI

Oppitunnin aihe: ______________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

644 " style="width:483.25pt;border-collapse:collapse;border:none">

Tehtävä 4. Täytä aukot.

1. Ilmiötä virran esiintymisestä suljetussa johtimessa (piirissä), kun tähän piiriin läpäisevä magneettikenttä muuttuu, kutsutaan nimellä ___________________________;

2. Tässä piirissä esiintyvää virtaa kutsutaan _________________________;

3. Induktiovirran synnyttämä piirin magneettikenttä suunnataan kestomagneetin magneettikentän ___________________ -osaan (Lenzin sääntö).

http://pandia.ru/text/80/300/images/image006_55.jpg" align="left hspace=12" width="238" height="89"> Tehtävä 6. Siinä on kolme samanlaista metallirengasta. Magneetti poistetaan ensimmäisestä renkaasta, magneetti työnnetään toiseen renkaaseen ja kiinteä magneetti sijaitsee kolmanteen renkaaseen. Missä renkaassa indusoitunut virta kulkee?

1) Vain kohdassa 2.

2) Vain kohdassa 1.