ცოდნის პირველადი ათვისების ეტაპის მიზანი. ახალი ცოდნის პირველადი პრეზენტაციის გაკვეთილი - გაკვეთილი

გაკვეთილის ტიპები GEF IEO-ს დანერგვისას

გაკვეთილის ტიპი

სპეციალური დანიშნულება

სწავლის ეფექტურობა

ახალი ცოდნის პირველადი პრეზენტაციის გაკვეთილი.

ახალი საგნობრივი ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების პირველადი ათვისება.

წესების, ცნებების, ალგორითმების საკუთარი სიტყვებით რეპროდუცირება, მოქმედებების შესრულება მოდელის, ალგორითმის მიხედვით.

გაკვეთილი საწყისი საგნობრივი უნარების ჩამოყალიბებაში.

შეძენილი ცოდნის ან სასწავლო ქმედებების მეთოდების გამოყენება საგანმანათლებლო პრობლემების (ამოცანების) გადაჭრის პირობებში.

დავალების შესრულების ნიმუშების სწორი რეპროდუქცია, ალგორითმებისა და წესების უშეცდომო გამოყენება საგანმანათლებლო პრობლემების გადაჭრაში.

საგნობრივი ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების გამოყენების გაკვეთილი.

საგნობრივი ცოდნის, უნარების გამოყენება გაზრდილი სირთულის საგანმანათლებლო პრობლემების გადაჭრის პირობებში.

ცალკეული სტუდენტების ან კლასის გუნდის მიერ გაზრდილი სირთულის პრობლემების დამოუკიდებელი გადაწყვეტა (სავარჯიშოების შესრულება).

საგნობრივი ცოდნის, უნარების განზოგადებისა და სისტემატიზაციის გაკვეთილი.

საგნობრივი ცოდნის, უნარების, უნივერსალური საგანმანათლებლო მოქმედებების სისტემატიზაცია (საგნობრივი პრობლემების გადაჭრა).

განზოგადებული დასკვნის ჩამოყალიბების უნარი, საყოველთაო საგანმანათლებლო საქმიანობის ფორმირების დონე.

გაკვეთილის ტიპი

სპეციალური დანიშნულება

სწავლის ეფექტურობა

გამეორების გაკვეთილი

საგნობრივი ცოდნის, უნარების კონსოლიდაცია, საყოველთაო საგანმანათლებლო საქმიანობის ფორმირება.

სავარჯიშოების უშეცდომო შესრულება, ამოცანის ამოხსნა მოსწავლის, კლასის გუნდის მიერ; უტყუარი სიტყვიერი პასუხები; შეცდომების პოვნისა და გამოსწორების, ურთიერთდახმარების უნარი.

საკონტროლო გაკვეთილი.

საგნობრივი ცოდნის, უნარების, შესაძლებლობების, პრაქტიკული პრობლემების გადაჭრის უნარის შემოწმება.

კონტროლის ან დამოუკიდებელი მუშაობის შედეგები.

მაკორექტირებელი გაკვეთილი.

დაშვებულ შეცდომებზე ინდივიდუალური მუშაობა.

შეცდომების დამოუკიდებელი აღმოჩენა და გამოსწორება.

კომბინირებული გაკვეთილი.

ამოცანების გადაჭრა, რომელთა დასრულება შეუძლებელია ერთ გაკვეთილზე.

დაგეგმილი შედეგი.

Სასწავლო ტური.

გარემომცველი სამყაროს ფენომენების უშუალო შესწავლა.

ცოდნის, შესაძლებლობების, უნარების გამოყენება გარემომცველი სამყაროს ფენომენების შესწავლაში რეალურ ცხოვრებისეულ სიტუაციებში; კრეატიული რეპორტაჟი.

პრაქტიკული, დიზაინის პრობლემების გადაჭრის გაკვეთილი.

თეორიული პოზიციების შესწავლის პრაქტიკული ორიენტაცია.

სასწავლო კურსის საშუალებების გამოყენება სამყაროს შესასწავლად.

გაკვეთილის ძირითადი ეტაპები GEF IEO-ს დანერგვის ფარგლებში

გაკვეთილის ძირითადი ეტაპები, ჰოლისტიკური საგანმანათლებლო პროცესის რეპროდუცირება

დაკვირვებული სასწავლო და სასწავლო პრაქტიკა

ჩამოყალიბებული უნარებისა და შესაძლებლობების დამოუკიდებელი შემოქმედებითი გამოყენება

გაზრდილი სირთულის საგანმანათლებლო პრობლემების გადაჭრა ან

პრაქტიკული ამოცანები.

დინამიური პაუზა

დინამიური პაუზის ძირითადი ტექნიკა.

ნასწავლის განზოგადება და მისი ჩართვა ადრე ნასწავლი საგნობრივი კომპეტენციებისა და UUD სისტემაში

ახალი შინაარსის გამოყენება წინასთან ერთად

შესწავლილი მასალა ფრონტალური გამოკვლევის პირობებში,

საუბრები, პრობლემების გადაჭრა და სავარჯიშოები.

UUD, ICT - კომპეტენციების ფორმირების ტექნიკა.

აქტივობის ასახვა

მოსწავლეთა ერთობლივი და ინდივიდუალური აქტივობების შედეგების შეჯამება (გაკვეთილზე შესწავლილი ახალი შინაარსი და ერთობლივი საგანმანათლებლო საქმიანობაში პირადი წვლილის შეფასება), მიზნის მიღწევა. UUD, ICT - კომპეტენციების ფორმირების ტექნიკა.

კონტროლი სკოლის მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის პროცესსა და შედეგზე

აქტივობების კონტროლისა და თვითშეფასების სწავლების მეთოდები. მოსწავლეთა უნარი დამოუკიდებლად იპოვონ და გამოასწორონ შეცდომები, დაადგინონ წარმატების ხარისხი. ეს გამოიხატება ბავშვების ზეპირ გამონათქვამებში და წერილობითი მუშაობის შედეგებში. UUD, ICT - კომპეტენციების ფორმირების ტექნიკა.

გაკვეთილის მოთხოვნები

ტრადიციული გაკვეთილი

გაკვეთილი GEF IEO-ს დანერგვის კონტექსტში

გაკვეთილის თემის გამოცხადება

მასწავლებელი ეუბნება მოსწავლეებს

სტუდენტების მიერ ჩამოყალიბებული

მიზნებისა და ამოცანების კომუნიკაცია

მასწავლებელი აყალიბებს და ეუბნება მოსწავლეებს, რა უნდა ისწავლონ

მოსწავლეები თავად აყალიბებენ, ადგენენ ცოდნისა და უცოდინრობის საზღვრებს

დაგეგმვა

მასწავლებელი ეუბნება მოსწავლეებს, რა სამუშაო უნდა გააკეთონ მიზნის მისაღწევად

მოსწავლეები გეგმავენ დასახული მიზნის მიღწევის გზებს

მოსწავლეთა პრაქტიკული აქტივობები

მასწავლებლის ხელმძღვანელობით მოსწავლეები ასრულებენ რიგ პრაქტიკულ დავალებებს (უფრო ხშირად გამოიყენება აქტივობების ორგანიზების ფრონტალური მეთოდი)

მოსწავლეები ახორციელებენ სასწავლო აქტივობებს დაგეგმილი გეგმის მიხედვით (გამოიყენება ჯგუფური, ინდივიდუალური მეთოდები)

კონტროლის განხორციელება

მასწავლებელი კურირებს მოსწავლეების მიერ პრაქტიკული სამუშაოს შესრულებას

მოსწავლეები აკონტროლებენ (გამოიყენება თვითკონტროლის, ურთიერთკონტროლის ფორმები)

შესწორების განხორციელება

მასწავლებელი მოსწავლეთა მიერ შესრულებული სამუშაოს შესრულებისა და შედეგების მიყოლისას ასწორებს

მოსწავლეები აყალიბებენ პრობლემებს და თავად ასწორებენ მათ.

მოსწავლეთა შეფასება

მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს გაკვეთილზე გაწეული სამუშაოსთვის

მოსწავლეები აფასებენ აქტივობებს მათი შედეგების მიხედვით (თვითშეფასება, ამხანაგების საქმიანობის შედეგების შეფასება)

გაკვეთილის შეჯამება

მასწავლებელი ეკითხება მოსწავლეებს, რა ახსოვთ

რეფლექსია მიმდინარეობს

Საშინაო დავალება

მასწავლებელი აცხადებს და კომენტარს აკეთებს (უფრო ხშირად - დავალება ყველასთვის ერთნაირია)

მოსწავლეებს შეუძლიათ აირჩიონ დავალება მასწავლებლის მიერ შემოთავაზებულიდან ინდივიდუალური შესაძლებლობების გათვალისწინებით.

    ახლის „აღმოჩენის“ გაკვეთილი ცოდნა.
    აქტივობამიზანი - მოსწავლეებში მოქმედების ახალი გზების განხორციელების უნარების ჩამოყალიბებას.

    რეფლექსიის გაკვეთილი.

    აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა უნარების ჩამოყალიბება მაკორექტირებელი-საკონტროლო ტიპის ასახვისთვის და მაკორექტირებელი ნორმის განხორციელებისთვის (საკუთარი სირთულეების დაფიქსირება საქმიანობაში, მათი მიზეზების დადგენა, სირთულეების დაძლევის პროექტის აგება და განხორციელება და ა.შ.).

    ზოგადი მეთოდოლოგიური ორიენტაციის გაკვეთილი.
    აქტივობის მიზანი:მოსწავლეთა აქტივობის უნარისა და შესწავლილი საგნის შინაარსის სტრუქტურირებისა და სისტემატიზაციის უნარის ჩამოყალიბება.

    გაკვეთილი განვითარების კონტროლის შესახებ.

    აქტივობის მიზანი:მოსწავლეთა საკონტროლო ფუნქციის განხორციელების უნარის ჩამოყალიბება.

ფედერალური სახელმწიფო საგანმანათლებლო სტანდარტის შედეგების საფუძველზე გაკვეთილის ანალიზის სქემა

მასწავლებელი:____________. Კლასი:___. ნივთი:__________. თემა:_____________________

გაკვეთილის ფრაგმენტები: მოსწავლეთა აქტივობების სახეები, დავალებები და ა.შ.

აქტივობის ტიპის ტექნოლოგიების გამოყენება:

    პრობლემის დიალოგი (პრობლემური სიტუაცია, გამოსავლის ძიება, ახლის გამოყენება და ა.შ.).

    პროდუქტიული კითხვა (ტექსტთან მუშაობა კითხვამდე, კითხვის დროს, წაკითხვის შემდეგ).

    საგანმანათლებლო წარმატების შეფასება (თვითშეფასება ალგორითმის მიხედვით და სხვ.).

რა შედეგებია ნაჩვენები უნივერსალური სასწავლო აქტივობების სახით (მიუთითეთ ჯგუფური და კონკრეტული ტიპის აქტივობები):

    მარეგულირებელი: განსაზღვრეთ მიზანი და შეადგინეთ გეგმა, იმოქმედეთ გეგმის მიხედვით, შეაფასეთ შედეგი.

    შემეცნებითი: ინფორმაციის ამოღება, დამუშავება (ანალიზი, შედარება, კლასიფიკაცია...), წარმოდგენა სხვადასხვა ფორმით.

    კომუნიკაბელური: საკუთარი პოზიციის გადმოცემა, სხვების გაგება (მათ შორის, გამოკვეთილი და იმპლიციტური ფორმით მოცემული ინფორმაციის კითხვა - ქვეტექსტი, კონცეფცია), თანამშრომლობა.

    პირადი: შეაფასეთ მოქმედებები, ახსენით მორალური შეფასებები და მოტივები, თვითგამორკვევა ღირებულებათა სისტემაში (დაწვრილებით იხილეთ ცხრილი UUD).

    რა შეიძლება გაკეთდეს უკეთესი შემდეგ ჯერზე?

განვითარების საკითხები:

- უნივერსალური სასწავლო აქტივობები;

- საგნობრივი უნარები.

მასწავლებელსა და მოსწავლეებს შორის ურთიერთობის სხვა პრობლემები, რომლებიც გაკვეთილის ამ ფრაგმენტში გამოჩნდა.

მე.საორგანიზაციო დრო.

მიზანი: სტუდენტების ჩართვა აქტივობებში პიროვნულად მნიშვნელოვან დონეზე. "მინდა, რადგან შემიძლია."

1-2 წუთი;

მოსწავლეებს უნდა ჰქონდეთ დადებითი ემოციური ორიენტაცია.

ბავშვების ჩართვა აქტივობებში;

შინაარსის არეალის შერჩევა.

მუშაობის მეთოდები:

მასწავლებელი გაკვეთილის დასაწყისში უცხადებს კეთილ სურვილებს ბავშვებს; სთავაზობს ერთმანეთს წარმატებები ვუსურვოთ (ხელში ტაშის დარტყმა მაგიდაზე მეზობელთან ერთად);

მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს დაფიქრდნენ, რა არის სასარგებლო გაკვეთილზე წარმატებული მუშაობისთვის; ბავშვები საუბრობენ;

დევიზი, ეპიგრაფი („მცირე იღბლით იწყება დიდი წარმატება“);

საშინაო დავალების თვითშემოწმება მოდელის მიხედვით.

მოამზადეთ ბავშვები სამუშაოდ, ესაუბრეთ მათ გაკვეთილის გეგმას („მოდით ვივარჯიშოთ მაგალითების ამოხსნაში“, „გაეცანით ახალ გამოთვლით ტექნიკას“, „დაწერეთ დამოუკიდებელი ნამუშევარი“, „გავიმეოროთ რთული ამოცანების ამოხსნა“ და ა.შ.)

II. ცოდნის განახლება.

მიზანი: „ახალი ცოდნის აღმოჩენისთვის“ აუცილებელი შესწავლილი მასალის გამეორება და თითოეული მოსწავლის ინდივიდუალურ საქმიანობაში სირთულეების იდენტიფიცირება.

1. 4-5 წუთი;

2. პრობლემური სიტუაციის გაჩენა.

ZUN და გონებრივი ოპერაციების აქტუალიზაცია (ყურადღება, მეხსიერება, მეტყველება);

პრობლემური სიტუაციის შექმნა;

ამოცნობა და დაფიქსირება ხმამაღალ მეტყველებაში: სად და რატომ წარმოიშვა სირთულე; გაკვეთილის თემები და ამოცანები.

პირველ რიგში, განახლებულია ახალ მასალაზე მუშაობისთვის საჭირო ცოდნა. პარალელურად მიმდინარეობს მუშაობა ყურადღების, მეხსიერების, მეტყველების, გონებრივი ოპერაციების განვითარებაზე.

შემდეგ იქმნება პრობლემური სიტუაცია, ნათლად არის გაწერილი გაკვეთილის მიზანი.

III. საგანმანათლებლო დავალების განცხადება.

მიზანი: სირთულეების განხილვა („რატომ არის სირთულეები?“, „რა ჯერ არ ვიცით?“);

გაკვეთილის მიზნის გამოთქმა პასუხის გასაცემად კითხვის სახით,

ან საგაკვეთილო თემის სახით.

სასწავლო ამოცანის დასახვის მეთოდები: პრობლემური სიტუაციიდან წახალისებული დიალოგი, თემისკენ მიმავალი დიალოგი.

IV. "ახალი ცოდნის აღმოჩენა"

(პროექტის მშენებლობა სირთულისგან თავის დასაღწევად).

ახალი ცოდნისა და მოქმედების გზების შესწავლის ეტაპი

მიზანი: KM-ის (ზეპირი ამოცანების) ამოხსნა და მისი გადაჭრის პროექტის განხილვა.

გზები: დიალოგი, ჯგუფური ან წყვილებში მუშაობა:

მეთოდები: დიალოგი, რომელიც წაახალისებს ჰიპოთეზებს, დიალოგი, რომელიც იწვევს ცოდნის აღმოჩენას, დიალოგი, რომელიც უპრობლემოდ მიდის.

დამოუკიდებელი კვლევითი საქმიანობის ორგანიზება;

ალგორითმის გამოყვანა.

ბავშვები ახალ ცოდნას მასწავლებლის ხელმძღვანელობით ჩატარებული დამოუკიდებელი კვლევის შედეგად იღებენ. ისინი ცდილობენ ახალი წესები საკუთარი სიტყვებით გამოხატონ.

დასასრულს შეჯამებულია დისკუსია და მოცემულია მოქმედებების ახალი ალგორითმების ზოგადად მიღებული ფორმულირება.

მათი უკეთ დასამახსოვრებლად, სადაც ეს შესაძლებელია,

გამოყენებულია წესების გამოსახულების ენაზე თარგმნის მეთოდი.

V. პირველადი დამაგრება.

ცოდნისა და მოქმედების მეთოდების კონსოლიდაციის ეტაპი

მიზანი: ახალი ცოდნის გამოთქმა, ჩაწერა საცნობარო სიგნალის სახით.

4-5 წუთი;

გზები: ფრონტალური მუშაობა, წყვილებში მუშაობა;

საშუალებები: კომენტარის გაკეთება, საკულტო სიმბოლოებით მარკირება, პროდუქტიული დავალებების შესრულება.

ამოცანების შესრულება ხმამაღალ მეტყველებაში გამოთქმით

პირველადი კონსოლიდაციის პროცესში მაგალითები წყდება კომენტარებით: ბავშვები ხმამაღლა მეტყველებაში წარმოთქვამენ ახალ წესებს. VI. დამოუკიდებელი მუშაობა თვითტესტით

სტანდარტის მიხედვით.

ინტროსპექცია და თვითკონტროლი

ცოდნის გამოყენების ეტაპი და მოქმედების მეთოდები

მიზანი: ყველამ თავად უნდა დაასკვნოს, რომ მან უკვე იცის როგორ.

4-5 წუთი;

მცირე რაოდენობით დამოუკიდებელი სამუშაო (არაუმეტეს 2-3 ტიპიური დავალება);

შესრულებულია წერილობით;

მეთოდები: თვითკონტროლი, თვითშეფასება.

კლასში დამოუკიდებელ სამუშაოს ჩატარებისას თითოეული ბავშვი თავის თავს უცხადებს ახალ წესებს.

ნამუშევრის შემოწმებისას ყველამ უნდა შეამოწმოს საკუთარი თავი – გაიგო თუ არა ყველაფერი, ახსოვდა თუ არა ახალი წესები. აქ აუცილებელია თითოეული ბავშვისთვის წარმატებული სიტუაციის შექმნა.

VII. ცოდნის სისტემაში ახალი ცოდნის ჩართვა და გამეორება.

7-8 წუთი;

პირველ რიგში, მოიწვიე მოსწავლეები ამოცანების ნაკრებიდან, აირჩიონ მხოლოდ ის, რომელიც შეიცავს ახალ ალგორითმს ან ახალ კონცეფციას;

შემდეგ ტარდება სავარჯიშოები, რომლებშიც ახალი ცოდნა გამოიყენება ადრე ნასწავლთან ერთად.

ადრე შესწავლილი მასალის გამეორებისას,

თამაშის ელემენტები - ზღაპრის გმირები, კონკურსები.

ეს ქმნის დადებით ემოციურ ფონს,

ეხმარება ბავშვებს სწავლისადმი ინტერესის განვითარებაში.

VIII. აქტივობის ასახვა (გაკვეთილის შედეგი).

მიზანი: მოსწავლეთა ინფორმირებულობა მათი UD (სასწავლო აქტივობა), საკუთარი და მთელი კლასის შედეგების თვითშეფასება.

2-3 წუთი;

კითხვები:

რა იყო დავალება?

შეძელით ამოცანის ამოხსნა?

Როგორ?

რა შედეგები მოჰყვა?

კიდევ რა უნდა გაკეთდეს?

სად შეიძლება ახალი ცოდნის გამოყენება?

პირველადი ფიქსაციის პროცესში იხსნება მაგალითები

სასწავლო პროცესის ორგანიზების ძირითადი ფორმა გაკვეთილია. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პირობა გაკვეთილიარის მისი ტიპის რაციონალური არჩევანი და მისი სტრუქტურის ძირითადი ელემენტების დაცვა.

საკმაოდ ხშირად არსებობს შეუსაბამობა მათ შორის გაკვეთილის ტიპიდა მისი ძირითადი სტრუქტურული ელემენტები (მაგალითად, სისტემატიზაციისა და განზოგადების გაკვეთილზე, ურთიერთობათა გარკვეულ სისტემაში საერთოდ არ არის სისტემატიზაცია, არამედ არის მხოლოდ ცალკეული ფაქტების ან მოქმედებების გამეორება სიის სახით). ეს განსაკუთრებით ეხება გაკვეთილებს თამაშების, შეჯიბრებების და ა.შ. ტიპიური შეცდომა ის არის, რომ ხანდახან ცნებები „გაკვეთილის თემის, მიზნებისა და ამოცანების განსაზღვრა“ ენაცვლება საგანმანათლებლო აქტივობების „მოტივაციას“.

არსებობს რამდენიმე მიდგომაგაკვეთილის კლასიფიკაცია: დიდაქტიკური მიზნის მიხედვით, შემეცნებითი საქმიანობის ორგანიზების მიზნის მიხედვით, სასწავლო პროცესის ძირითადი ეტაპების, სწავლების მეთოდების მიხედვით, მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის ორგანიზების მეთოდების მიხედვით.

დიდაქტიკური მიზანი სასწავლო პროცესის უმნიშვნელოვანესი კომპონენტია, ამიტომ ამ საფუძველზე კლასიფიკაცია ყველაზე ახლოსაა რეალურ გაკვეთილთან. საინტერესო დიდაქტიკური მიზანზე დაფუძნებული გაკვეთილების ტიპოლოგიაარის გაკვეთილების კლასიფიკაცია ვ.ა. ონისჩუკი

გაკვეთილის ტიპი განსაზღვრავს მისი სტრუქტურის მახასიათებლებს (ელემენტების არსებობა, თანმიმდევრობა და ურთიერთდაკავშირება). ზოგიერთი გაკვეთილი მოიცავს სტრუქტურის ყველა ელემენტს, სხვები - მხოლოდ ზოგიერთს.

ახალი ცოდნის შესწავლის გაკვეთილი

მიზანი: მოსწავლეთა ასიმილაცია, აღქმა, გარკვეული ცნებების, კანონების, თეორიების გააზრება.

ახალი ცნებების, უნარებისა და შესაძლებლობების დაუფლების ყველაზე ეფექტურ პროცესს მოსწავლეები ახორციელებენ ენერგიული აქტივობის დროს, მასწავლებლის მიერ მრავალფეროვანი მეთოდების, სასწავლო საშუალებებისა და ტექნოლოგიების გამოყენების გამო.

გაკვეთილის სტრუქტურა

საშინაო დავალების შემოწმება, მოსწავლეთა საბაზისო ცოდნის გამრავლება და გასწორება (5-7 წთ.).

მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია. შეტყობინებები გაკვეთილის თემის, მიზნების, ამოცანებისა და სკოლის მოსწავლეების საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაციის შესახებ (5 წუთამდე).

ახალი მასალის აღქმა და პირველადი ინფორმირებულობა, სასწავლო ობიექტებში კავშირებისა და ურთიერთობების გააზრება (10-20 წუთი / უმცროსი მოსწავლისთვის / ან 10-30 წუთი / საშუალო სკოლის მოსწავლისთვის /).

ცოდნის განზოგადება და სისტემატიზაცია (10-15 წთ.).

გაკვეთილის შეჯამება და საშინაო დავალების მოხსენება (10 წუთამდე).

ყველაზე ხშირად, ასეთი გაკვეთილი არის კურსის შესავალი გაკვეთილი (თემა, განყოფილება), როდესაც იგი ოდნავ დაკავშირებულია წინა გაკვეთილის თემასთან. ასევე, სწორია ამ ტიპის გაკვეთილის არჩევა იმ შემთხვევაში, როდესაც მასალის შინაარსი რთული, მოცულობითია, შეიცავს ახალ ცნებებსა და დებულებებს მნიშვნელოვან რაოდენობას.

შეიძლება გამოყენებულ იქნას განმარტებითი-საილუსტრაციო, პრობლემური განცხადება. გაკვეთილი შეიძლება ჩატარდეს საუბრის, ლექციის, ექსკურსიის, ვიდეოგაკვეთილის, საგანმანათლებლო კონფერენციის სახით სტუდენტების მომზადებული მოხსენებებით (შეტყობინებებით). გაკვეთილზე მიზანშეწონილია შენიშვნების აღება, რეფერატების შედგენა, საცნობარო დიაგრამები, სახელმძღვანელოსთან მუშაობა, რუკა და ა.შ. მთავარია სტუდენტების მიერ ახალი მასალის შესწავლა არა პასიურად, არამედ მრავალფეროვანი აქტიური შემეცნებითი აქტივობების მსვლელობისას მიმდინარეობდეს.


უნარებისა და შესაძლებლობების დაუფლების გაკვეთილი

მიზანი: მოსწავლეთა მიერ ადრე ნასწავლი მასალის (ცოდნის, უნარების, უნარების) კონსოლიდაცია და გაცნობიერება, გარკვეული თეორიული მასალის, წესის ან ალგორითმის დაუფლება. უნარებისა და შესაძლებლობების ათვისების პროცესს მოსწავლეები ყველაზე ეფექტურად ახორციელებენ ენერგიული აქტივობის დროს, მასწავლებლის მიერ სხვადასხვა მეთოდების, სასწავლო საშუალებებისა და ტექნოლოგიების გამოყენების გამო.

გაკვეთილის სტრუქტურა

სტუდენტების საბაზისო ცოდნისა და პრაქტიკული გამოცდილების განახლება.

საშინაო დავალების შემოწმება, მოსწავლეთა საბაზისო ცოდნისა და გამოცდილების გამრავლება და გასწორება (მოსამზადებელი ამოცანები).

შეტყობინებები თემები, მიზნები, გაკვეთილის ამოცანები და სკოლის მოსწავლეების საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

ახალი მასალის შესწავლა (გაცნობითი სავარჯიშოები).

მიღებული ცოდნის პირველადი გამოყენება (საცდელი სავარჯიშოები).

სტუდენტების მიერ ცოდნის გამოყენება სტანდარტულ პირობებში უნარების დაუფლების მიზნით (სავარჯიშო სავარჯიშოები).

ა) სამოდელო სავარჯიშოები;

ბ) სავარჯიშოები ინსტრუქციის მიხედვით;

გ) სავარჯიშოები მასწავლებლის დავალებით.

ცოდნისა და უნარების კრეატიული გადაცემა ახალ პირობებში უნარების ჩამოყალიბების მიზნით (კრეატიული სავარჯიშოები).

გაკვეთილის შეჯამება და საშინაო დავალების ანგარიში.

ასეთი გაკვეთილის საფუძველი შეიძლება ეწოდოს ტრენინგს სხვადასხვა ვერსიით, რომელიც მოითხოვს სტუდენტს ცოდნისა და უნარების ახალ, არასტანდარტულ სიტუაციებში გადატანას. ასეთი გაკვეთილების ჩასატარებლად გამოიყენება პრაქტიკული სამუშაო. პედაგოგიურ ლიტერატურაში ამ კონკრეტული ტიპის გაკვეთილი რეკომენდებულია, როგორც ყველაზე შესაფერისი ისეთი საგნებისთვის, როგორიცაა ფიზიკა, ქიმია, გეოგრაფია, ბიოლოგია და, რა თქმა უნდა, კომპიუტერული მეცნიერება. Პრაქტიკული სამუშაოსასწავლო გეგმაში მნიშვნელოვანი რაოდენობითაა წარმოდგენილი და პრაქტიკული ამოცანები პრაქტიკულად ყველა ინფორმატიკის გაკვეთილის განუყოფელი ნაწილია.

გაკვეთილის შინაარსიამ ტიპს აქვს მნიშვნელოვანი შესაძლებლობები ამოცანების დიდი ცვალებადობისთვის და ხელს უწყობს ტრენინგის დიფერენციაციასა და ინდივიდუალიზაციას. უნარებისა და შესაძლებლობების ფორმირებისა და გაუმჯობესების გაკვეთილი შეიძლება ჩატარდეს თამაშების, შეჯიბრებების და ა.შ. და აერთიანებს მუშაობის როგორც ინდივიდუალურ, ისე ფრონტალურ და ჯგუფურ მეთოდებს.


მიზანი: ასწავლოს დამოუკიდებლად და შემოქმედებითად გამოიყენოს ცოდნა, უნარები და შესაძლებლობები ცხოვრების პირობებში, დაეხმაროს სტუდენტების მომზადებას ცხოვრებისთვის, წარმოებაში მუშაობისთვის, გააძლიეროს კავშირი თეორიასა და პრაქტიკას შორის, განავითაროს სტუდენტების შრომისმოყვარეობა, დამოუკიდებლობა და შემოქმედებითი აქტივობა სხვადასხვა გადაწყვეტაში. წარმოების ამოცანები და ცხოვრებისეული პრობლემები.

გაკვეთილის სტრუქტურა

საშინაო დავალების შემოწმება, გამრავლება და საბაზისო ცოდნის, უნარ-ჩვევებისა და შესაძლებლობების გასწორება, რომელიც აუცილებელია მოსწავლეებისთვის პრაქტიკული დავალების დამოუკიდებლად შესასრულებლად.

საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

პრაქტიკული მოქმედებების გამოყენების შინაარსისა და თანმიმდევრობის გააზრება.

მოსწავლეების მიერ დავალებების დამოუკიდებლად შესრულება მასწავლებლის ხელმძღვანელობით.

სტუდენტების მიერ მუშაობის შედეგების განზოგადება და სისტემატიზაცია.

მოსწავლეთა მოხსენება სამუშაოს მეთოდებისა და შედეგების შესახებ და შედეგების თეორიული ინტერპრეტაცია.

გაკვეთილის შეჯამება, საშინაო დავალების ანგარიში.


ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების გამოყენების გაკვეთილი(პრაქტიკული სამუშაო)

გაკვეთილის სტრუქტურა

შემოქმედებითი პრობლემის გადაჭრისთვის საჭირო მოსწავლეთა საბაზისო ცოდნისა და აქტივობების განახლება.

ახალი ცოდნის ათვისება.

ელემენტარული უნარების ჩამოყალიბება მათი გამოყენების საფუძველზე სტანდარტულ პირობებში.

დიფერენცირებული განზოგადებული უნარების ფორმირება.

პრობლემის ანალიზი (კრეატიული ელემენტების გადაჭრის გზების გამჟღავნება).

სამუშაოსთვის საჭირო აღჭურვილობის მომზადება.

სამუშაოს პრაქტიკული ნაწილის დამოუკიდებელი განხორციელება.

განზოგადებული ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების კრეატიული გამოყენება მუდმივად ცვალებად პირობებში ან ცხოვრებასთან ახლოს მყოფ სიტუაციებში.

კონტროლი, თვითკონტროლი, ურთიერთკონტროლი სამუშაოს შესრულების პროცესში.

გაკვეთილის შედეგები.

საშინაო დავალების შეტყობინება.


ცოდნის განზოგადებისა და სისტემატიზაციის გაკვეთილი

მიზანი: სტუდენტების მიერ ნასწავლი ცნებების შემოტანა თანმიმდევრულ სისტემაში, რომელიც უზრუნველყოფს მის ელემენტებს შორის კავშირებისა და ურთიერთობების გამოვლენას და ათვისებას; საგნის ძირითადი თეორიებისა და წამყვანი იდეების ან მეცნიერების შესაბამისი დარგის პრინციპების შეგნებული დაუფლება.

ეს გაკვეთილები მიზნად ისახავს ორი ძირითადი დიდაქტიკური ამოცანის გადაჭრას:

ა) სტუდენტების მიერ თეორიული ცოდნის საფუძვლებისა და შემეცნებითი საქმიანობის მეთოდების დაუფლების დონის შემოწმება და დადგენა;

ბ) სასწავლო მასალის გამეორება, გასწორება და ღრმად გააზრება.

გაკვეთილის სტრუქტურა

შეტყობინების თემები, მიზნები, გაკვეთილის ამოცანები და სკოლის მოსწავლეების საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

მოსწავლეთა საბაზისო ცოდნის რეპროდუცირება და კორექტირება.

ძირითადი ფაქტების, მოვლენების, ფენომენების გამეორება და ანალიზი.

ცნებების განმეორება, განზოგადება და სისტემატიზაცია, ცოდნის შესაბამისი სისტემის, წამყვანი იდეებისა და ძირითადი თეორიების ათვისება.

სისტემატიზაციისა და განზოგადებისთვის ხაზგასმულია კურსის ძირითადი კითხვები. ყურადღებას იქცევს უკვე ნასწავლ მასალაში ნიმუშების, ლოგიკური კავშირების, პროცესებისა და ფენომენების ღრმა არსის აღმოჩენა და გამჟღავნება, ინდივიდუალურიდან უფრო ფართო განზოგადებებზე გადასვლამდე. უნდა აღინიშნოს, რომ სისტემატიზაცია გულისხმობს ცალკეული ფაქტების ასახვის გარკვეულ ფორმას ურთიერთობათა გარკვეულ სისტემაში – სქემა, რომელიც აჯამებს ცხრილს. ნებისმიერ შემთხვევაში, ცალკეული ფაქტების ან ქმედებების მარტივი რეპროდუცირება თემის შესწავლის ბოლოს არ შეიძლება ჩაითვალოს სისტემატიზაციად. ეს იქნება მარტივი გამეორება.

ამ ტიპის გაკვეთილი შეიძლება იყოს მიმოხილვის ლექციის, საუბრის, გამოკითხვის, დავალებების სისტემის დანერგვის და ა.შ.


ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების კონტროლისა და კორექტირების გაკვეთილები.

ამ ტიპის გაკვეთილები განკუთვნილია:

ა) მოსწავლეთა მიერ თეორიული მასალის ათვისების დონის მონიტორინგი, უნარ-ჩვევების და შესაძლებლობების ჩამოყალიბება;

ბ) მოსწავლეთა მიერ შეძენილი ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების კორექტირება.

მიზანი: ნასწავლი მასალის ხარისხისა და სიძლიერის შემოწმება, უნარებისა და შესაძლებლობების ფორმირება, კორექტირება, ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების ხარვეზების გამოვლენა, ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების ათვისების ხარისხის დადგენა.

გაკვეთილის სტრუქტურა

1. სკოლის მოსწავლეთა სასწავლო აქტივობის მოტივაცია და გაკვეთილის თემის, მიზნებისა და ამოცანების კომუნიკაცია:

სკოლაში შეძენილი ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების ცხოვრებისეულ სიტუაციებში ფართო და თავისუფლად გამოყენების აუცილებლობის ჩვენება;

შეტყობინება გაკვეთილზე ამოცანების ხასიათის, მათი განხორციელების თანმიმდევრობისა და მეთოდების შესახებ, დამოუკიდებელი მუშაობის შედეგების პრეზენტაცია.

2. ფაქტობრივი მასალის შესახებ მოსწავლეთა ცოდნისა და საგნებსა და მოვლენებში ელემენტარული გარეგანი კავშირების გამოვლენის უნარის შემოწმება:

ზეპირი ფრონტალური საუბარი;

ზეპირი ინდივიდუალური გამოკითხვა.

3. მოსწავლეთა ძირითადი ცნებების (კანონების) ცოდნის შემოწმება და მათი არსის ახსნის უნარი, მსჯელობაში და მაგალითებში ყველაზე დამაჯერებელი არგუმენტების მოყვანა:

წერილობითი ნამუშევარი (8-10 წთ.)

ინდივიდუალური გამოკითხვა.

4. მოსწავლეთა ცოდნის გაგების სიღრმისა და მათი განზოგადების ხარისხის შემოწმება:

წერილობითი გამოკითხვა;

ცხრილის თვითშედგენა ან შევსება.

5. ცოდნის გამოყენება სტუდენტების მიერ სტანდარტულ პირობებში:

წერილობითი პრობლემის გადაჭრა (გამოთვლითი, თვისებრივი ან შემეცნებითი)

დამოუკიდებელი პრაქტიკული დავალებების შესრულება მზა მონაცემებით, ჩამოყალიბებული კითხვებით და მოქმედებების შესრულების ცნობილი ხერხით.

6. ცოდნის გამოყენება შეცვლილ (არასტანდარტულ) პირობებში:

რთული შემოქმედებითი წერილობითი სამუშაოს შესრულება, რომელიც მოითხოვს მიღებული ცოდნისა და ახალ პირობებში მოქმედებების შესრულების მეთოდების გადაცემას;

რთული შემოქმედებითი პრაქტიკული ამოცანების განხორციელება.

7. შესრულებული დავალებების შემოწმება, ანალიზი და შეფასება.

8. გაკვეთილის შედეგები და საშინაო დავალების მესიჯი.

ასეთი გაკვეთილები ტარდება თემის, განყოფილების შესწავლის ბოლოს და ასრულებს მთელ რიგ ფუნქციებს: საკონტროლო, სწავლება, საგანმანათლებლო, დიაგნოსტიკა და ა.შ.

ტესტირების გაკვეთილები შეიძლება მოეწყოს ძალიან მრავალფეროვანი გზით (საკონკურსო თამაშების სახით, ცოდნის კონტროლი და ა.შ.), მათ აქვთ ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობის შერწყმის საკმარისი შესაძლებლობები.


კომბინირებული გაკვეთილი

გაკვეთილის სტრუქტურა:

გამოიყენება სხვადასხვა ტიპის გაკვეთილების სტრუქტურული ელემენტების სხვადასხვა კომბინაცია.

1. მოსწავლეთა სენსორული გამოცდილების და საბაზისო ცოდნის აქტუალიზაცია.

2. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

3. შეტყობინების თემები, საგაკვეთილო ამოცანები.

4. მოსწავლეთა მიერ ახალი სასწავლო მასალის აღქმა და ათვისება.

5. უნარების დაუფლების მიზნით ცოდნისა და მოქმედებების მოსწავლეთა მიერ სტანდარტულ პირობებში გამოყენება (სავარჯიშო სავარჯიშოები).

6. ცოდნისა და უნარების კრეატიული გადაცემა ახალ პირობებში უნარების ჩამოყალიბების მიზნით (კრეატიული სავარჯიშოები).

7. მოსწავლეთა მიღწევების ანალიზი.

8. გაკვეთილის შედეგები.

ზემოთ განხილული გაკვეთილის სტრუქტურები საორიენტაციოა. ისინი ითვალისწინებენ ცვალებადობას მოსწავლეთა ასაკის, მათი მომზადების, საგანმანათლებლო მასალის შინაარსის, სწავლების მეთოდების, გაკვეთილების ადგილმდებარეობის მიხედვით და ა.შ.

GEF გაკვეთილის თითოეული ტიპის სავარაუდო სტრუქტურა

1. ახალი ცოდნის დაუფლების გაკვეთილის სტრუქტურა:

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

3) ცოდნის აქტუალიზაცია.

6) პირველადი დამაგრება.

7) ინფორმაცია საშინაო დავალების შესახებ, ბრიფინგი მისი შესრულების შესახებ

8) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

2 გაკვეთილის სტრუქტურა ცოდნისა და უნარების ინტეგრირებული გამოყენებისათვის (კონსოლიდაციის გაკვეთილი).

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) საშინაო დავალების შემოწმება, მოსწავლეთა საბაზისო ცოდნის გამრავლება და გასწორება. ცოდნის განახლება.

4) პირველადი დამაგრება

ნაცნობ სიტუაციაში (ტიპიური)

შეცვლილ სიტუაციაში (კონსტრუქციული)

5) კრეატიული გამოყენება და ცოდნის შეძენა ახალ სიტუაციაში (პრობლემური ამოცანები)

6) ინფორმაცია საშინაო დავალების შესახებ, ინსტრუქციები მისი შესრულების შესახებ

3. გაკვეთილის სტრუქტურა ცოდნისა და უნარების განახლებისთვის (განმეორებითი გაკვეთილი)

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) საშინაო დავალების შემოწმება, ამოცანების შემოქმედებითად გადაწყვეტისათვის საჭირო მოსწავლეთა ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების გამრავლება და გასწორება.

3) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

4) ცოდნის აქტუალიზაცია.

საკონტროლო გაკვეთილისთვის მომზადების მიზნით

ახალი თემის შესასწავლად მოსამზადებლად

6) ცოდნის განზოგადება და სისტემატიზაცია

4. ცოდნისა და უნარების სისტემატიზაციისა და განზოგადების გაკვეთილის სტრუქტურა

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

3) ცოდნის აქტუალიზაცია.

4) ცოდნის განზოგადება და სისტემატიზაცია

მოსწავლეთა მომზადება განზოგადებული აქტივობებისთვის

რეპროდუქცია ახალ დონეზე (გადაფორმებული კითხვები).

5) ცოდნისა და უნარების გამოყენება ახალ სიტუაციაში

6) ასიმილაციის კონტროლი, დაშვებული შეცდომების განხილვა და მათი გამოსწორება.

7) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

5.გაკვეთილის სტრუქტურა ცოდნისა და უნარების კონტროლისთვის

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

3) ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების გამოვლენა, მოსწავლეთა ზოგადსაგანმანათლებლო უნარების ფორმირების დონის შემოწმება. (დავალებები მოცულობის ან სირთულის კუთხით უნდა შეესაბამებოდეს პროგრამას და იყოს შესაძლებელი თითოეული მოსწავლისთვის).

კონტროლის გაკვეთილები შეიძლება იყოს წერილობითი კონტროლის გაკვეთილები, ზეპირი და წერილობითი კონტროლის კომბინაციის გაკვეთილები. კონტროლის სახეობიდან გამომდინარე, ყალიბდება მისი საბოლოო სტრუქტურა.

4) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

6. ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების გამოსწორების გაკვეთილის სტრუქტურა.

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

3) ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების დიაგნოსტიკის (კონტროლის) შედეგები. ტიპიური შეცდომებისა და ცოდნისა და უნარების ხარვეზების იდენტიფიცირება, მათი აღმოფხვრის გზები და ცოდნისა და უნარების გაუმჯობესება.

დიაგნოსტიკური შედეგებიდან გამომდინარე მასწავლებელი გეგმავს სწავლების კოლექტიურ, ჯგუფურ და ინდივიდუალურ გზებს.

4) ინფორმაცია საშინაო დავალების შესახებ, ბრიფინგი მისი შესრულების შესახებ

5) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

7. კომბინირებული გაკვეთილის სტრუქტურა.

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

3) ცოდნის აქტუალიზაცია.

4) ახალი ცოდნის პირველადი ათვისება.

5) გაგების პირველადი შემოწმება

6) პირველადი დამაგრება

7) ასიმილაციის კონტროლი, დაშვებული შეცდომების განხილვა და მათი გამოსწორება.

8) ინფორმაცია საშინაო დავალების შესახებ, ინსტრუქციები მისი შესრულების შესახებ

9) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

გაკვეთილის სტრუქტურა ONZ.

1. მოტივაცია (თვითგამორკვევა) სასწავლო აქტივობებისთვის („უნდა“ - „მინდა“ - „შეიძლება“) 1-2 წთ.

2. ინდივიდუალური სირთულის აქტუალიზაცია და დაფიქსირება საცდელ საგანმანათლებლო მოქმედებაში - 5-6 წუთი.

3. სირთულის ადგილის და მიზეზის დადგენა - 2-3 წუთი.

4. სირთულიდან გამოსვლის პროექტის აგება -5-6 წთ.

5. აშენებული პროექტის განხორციელება - 5-6 წთ.

6. პირველადი კონსოლიდაცია გარე მეტყველებაში გამოთქმით - 4-5 წუთი.

7. დამოუკიდებელი მუშაობა თვითტესტით სტანდარტის მიხედვით - 4-5 წუთი.

8. ცოდნის სისტემაში ჩართვა და გამეორება - 4-5 წთ.

9. საგანმანათლებლო აქტივობის რეფლექსია - 2-3 წთ.

სტუდენტების სწავლის უნარი:

1-4 წთ. – ინფორმაციის 60%.

5 - 23 წთ. – ინფორმაციის 80%.

24 -34 წთ. - 50% ინფორმაცია

35 -45 წთ. - 6% ინფორმაცია

როგორ ავაშენოთ გაკვეთილი მოთხოვნების განსახორციელებლად მეორე თაობის სტანდარტები?

GEF IEO-ს ფარგლებში გაკვეთილის ასაგებად, მნიშვნელოვანია გვესმოდეს, რა უნდა იყოს გაკვეთილის ეფექტურობის კრიტერიუმები.

1. გაკვეთილის მიზნები დასახულია მასწავლებლიდან მოსწავლეზე ფუნქციის გადაცემის ტენდენციით.

2. მასწავლებელი სისტემატიურად ასწავლის ბავშვებს რეფლექსური მოქმედების განხორციელებას (მათი მზადყოფნის შეფასება, უცოდინრობის გამოვლენა, სირთულეების მიზეზების პოვნა და ა.შ.)

3. გამოიყენება სწავლების მრავალფეროვანი ფორმები, მეთოდები და ტექნიკა, რომლებიც ზრდის მოსწავლეთა აქტიურობის ხარისხს სასწავლო პროცესში.

4. მასწავლებელი ფლობს დიალოგის ტექნოლოგიას, ასწავლის მოსწავლეებს კითხვების დასმას და პასუხს.

5. მასწავლებელი ეფექტურად (გაკვეთილის მიზნის შესაბამისი) აერთიანებს განათლების რეპროდუქციულ და პრობლემაზე დაფუძნებულ ფორმებს, ასწავლის ბავშვებს წესით და შემოქმედებით მუშაობას.

6. გაკვეთილზე დგინდება ამოცანები და თვითკონტროლისა და თვითშეფასების მკაფიო კრიტერიუმები (მოსწავლეებს შორის არის საკონტროლო-შეფასების აქტივობების განსაკუთრებული ფორმირება).

7. მასწავლებელი ყველა მოსწავლის მიერ სასწავლო მასალის გაგებას, ამისთვის სპეციალური ტექნიკის გამოყენებით აღწევს.

8. მასწავლებელი ცდილობს შეაფასოს თითოეული მოსწავლის რეალური პროგრესი, ხელს უწყობს და მხარს უჭერს მინიმალურ პროგრესს.

9. მასწავლებელი კონკრეტულად გეგმავს გაკვეთილის საკომუნიკაციო ამოცანებს.

10. მასწავლებელი იღებს და წაახალისებს მოსწავლის მიერ გამოთქმულ საკუთარ პოზიციას, განსხვავებულ აზრს, ასწავლის მათი გამოხატვის სწორ ფორმებს.

11. გაკვეთილზე დაყენებული სტილი, ურთიერთობის ტონი, თანამშრომლობის, თანაშემოქმედების, ფსიქოლოგიური კომფორტის ატმოსფეროს შექმნა.

12. გაკვეთილზე ხორციელდება ღრმა პიროვნული გავლენა „მასწავლებელი – მოსწავლე“ (ურთიერთობებით, ერთობლივი აქტივობებით და ა.შ.)

განვიხილოთ გაკვეთილის სავარაუდო სტრუქტურა აქტივობის მიდგომის ფარგლებში ახალი ცოდნის დანერგვისთვის.

1. სასწავლო აქტივობების მოტივაცია. სასწავლო პროცესის ეს ეტაპი გულისხმობს მოსწავლის ცნობიერ შემოსვლას საკლასო ოთახში სასწავლო აქტივობების სივრცეში.

ამ მიზნით, ამ ეტაპზე ორგანიზებულია მისი საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია, კერძოდ: 1) განახლებულია მისთვის მოთხოვნები საგანმანათლებლო საქმიანობის მხრიდან („უნდა“);
2) შექმნილია პირობები საგანმანათლებლო საქმიანობაში ჩართვის შიდა მოთხოვნილების გაჩენისთვის („მინდა“);

3) ჩამოყალიბებულია თემატური ჩარჩო („მე შემიძლია“) შემუშავებულ ვერსიაში არის საგანმანათლებლო საქმიანობაში ადეკვატური თვითგამორკვევის და მასში თვითდამკვიდრების პროცესები, რაც გულისხმობს მოსწავლის მიერ მისი რეალური „მეს“ შედარებას. გამოსახულება "მე ვარ იდეალური სტუდენტი", საკუთარი თავის შეგნებული დაქვემდებარება ნორმატიული მოთხოვნების საგანმანათლებლო საქმიანობის სისტემაში და მათი განხორციელებისთვის შინაგანი მზადყოფნის განვითარება.

2. საცდელ სასწავლო აქტივობაში ინდივიდუალური სირთულის აქტუალიზაცია და დაფიქსირება. ამ ეტაპზე ეწყობა მოსწავლეთა მომზადება და მოტივაცია საცდელი საგანმანათლებლო მოქმედების სწორად დამოუკიდებლად განხორციელებისთვის, მისი განხორციელება და ინდივიდუალური სირთულეების დაფიქსირება. შესაბამისად, ეს ეტაპი მოიცავს:

1) მოქმედების შესწავლილი მეთოდების აქტუალიზაცია, საკმარისია ახალი ცოდნის ასაგებად, მათი განზოგადება და ნიშნების ფიქსაცია;
2) შესაბამისი ფსიქიკური ოპერაციებისა და შემეცნებითი პროცესების აქტუალიზაცია;
3) საცდელი საგანმანათლებლო მოქმედების მოტივაცია („უნდა“ - „შეიძლება“ - „მინდა“) და მისი დამოუკიდებელი განხორციელება;
4) საცდელი საგანმანათლებლო მოქმედების განხორციელებაში ინდივიდუალური სირთულეების დაფიქსირება ან მისი დასაბუთება. 3. სირთულის ადგილისა და მიზეზის დადგენა. ამ ეტაპზე მასწავლებელი აწყობს მოსწავლეებს სირთულის ადგილისა და მიზეზის ამოცნობაში. ამისათვის სტუდენტებმა უნდა:

1) აღადგინოს შესრულებული ოპერაციები და დააფიქსიროს (სიტყვიერად და სიმბოლურად) ადგილი - ნაბიჯი, ოპერაცია, სადაც წარმოიშვა სირთულე;

2) დააკავშირონ თავიანთი მოქმედებები გამოყენებული მოქმედების მეთოდთან (ალგორითმი, კონცეფცია და ა. ამ კლასის ან ზოგადად ტიპის თავდაპირველი პრობლემა და პრობლემები

4.პროექტის აგება სირთულიდან გამოსასვლელად (მიზანი და თემა, მეთოდი, გეგმა, საშუალებები). ამ ეტაპზე მოსწავლეები კომუნიკაციური ფორმით განიხილავენ პროექტს მომავალი სასწავლო აქტივობებისთვის: დაისახეთ მიზანი (მიზანი ყოველთვის აღმოიფხვრას წარმოქმნილი სირთულე), შეთანხმდნენ გაკვეთილის თემაზე, აირჩიონ მეთოდი, შეადგინონ გეგმა. მიაღწიოს მიზანს და განსაზღვროს საშუალებები - ალგორითმები, მოდელები და ა.შ. ამ პროცესს მასწავლებელი უძღვება: ჯერ შესავალი დიალოგის, შემდეგ სწრაფი, შემდეგ კი კვლევის მეთოდების დახმარებით.

5. აშენებული პროექტის განხორციელება. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს პროექტი: განიხილება სტუდენტების მიერ შემოთავაზებული სხვადასხვა ვარიანტები და შეირჩევა საუკეთესო ვარიანტი, რომელიც ფიქსირდება ენაში სიტყვიერად და სიმბოლურად. მოქმედების აგებული მეთოდი გამოიყენება საწყისი პრობლემის გადასაჭრელად, რამაც გამოიწვია სირთულე. დასასრულს, ირკვევა ახალი ცოდნის ზოგადი ბუნება და დაფიქსირდა ადრე წარმოშობილი სირთულის დაძლევა.

6. პირველადი კონსოლიდაცია გარე მეტყველებაში გამოთქმით. ამ ეტაპზე მოსწავლეები კომუნიკაციის სახით (ფრონტალურად, ჯგუფურად, წყვილებში) წყვეტენ მოქმედების ახალი მეთოდის ტიპურ ამოცანებს ამოხსნის ალგორითმის ხმამაღლა წარმოთქმით.

7. სტანდარტის მიხედვით დამოუკიდებელი მუშაობა თვითტესტით. ამ ეტაპზე გამოიყენება მუშაობის ინდივიდუალური ფორმა: მოსწავლეები დამოუკიდებლად ასრულებენ ახალი ტიპის დავალებებს და ახორციელებენ თვითშემოწმებას ეტაპობრივად სტანდარტთან შედარებით. დასასრულს ეწყობა საგანმანათლებლო აქტივობებისა და კონტროლის პროცედურების აგებული პროექტის განხორციელების საშემსრულებლო რეფლექსია. სცენის ემოციური ორიენტაცია მოიცავს, თუ ეს შესაძლებელია, თითოეული მოსწავლისთვის წარმატებული სიტუაციის ორგანიზება, რაც მას მოტივაციას უქმნის შემდგომ შემეცნებით საქმიანობაში ჩართვისთვის.

8. ცოდნის სისტემაში ჩართვა და გამეორება. ამ ეტაპზე იდენტიფიცირებულია ახალი ცოდნის გამოყენებადობის საზღვრები და შესრულებულია ამოცანები, რომლებშიც შუალედურ საფეხურად გათვალისწინებულია მოქმედების ახალი ხერხი. ამ ეტაპის ორგანიზებით მასწავლებელი ირჩევს დავალებებს, რომლებშიც სწავლობს ადრე შესწავლილი მასალის გამოყენებას, რომელსაც აქვს მეთოდოლოგიური მნიშვნელობა მომავალში მოქმედების ახალი მეთოდების დანერგვისთვის. ამგვარად, ერთის მხრივ ხდება გონებრივი მოქმედებების ავტომატიზაცია შესწავლილი ნორმების მიხედვით, მეორე მხრივ კი მზადება მომავალში ახალი ნორმების დანერგვისთვის.

9. საგანმანათლებლო აქტივობის ასახვა გაკვეთილზე (სულ). ამ ეტაპზე ფიქსირდება გაკვეთილზე შესწავლილი ახალი შინაარსი, ეწყობა მოსწავლეების მიერ საკუთარი სასწავლო აქტივობების რეფლექსია და თვითშეფასება. დასასრულს, მისი მიზანი და შედეგები ურთიერთკავშირშია, დაფიქსირდა მათი შესაბამისობის ხარისხი და გამოიკვეთა საქმიანობის შემდგომი მიზნები.

1. ახალი ცოდნის დაუფლების გაკვეთილის სტრუქტურა:

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

3) ცოდნის აქტუალიზაცია.

6) პირველადი დამაგრება.

7) ინფორმაცია საშინაო დავალების შესახებ, ბრიფინგი მისი შესრულების შესახებ

8) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

3. გაკვეთილის სტრუქტურა ცოდნისა და უნარების განახლებისთვის (განმეორებითი გაკვეთილი)

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) საშინაო დავალების შემოწმება, ამოცანების შემოქმედებითად გადაწყვეტისათვის საჭირო მოსწავლეთა ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების გამრავლება და გასწორება.

4) ცოდნის აქტუალიზაცია.

§ საკონტროლო გაკვეთილისთვის მომზადების მიზნით

§ ახალი თემის შესასწავლად მომზადების მიზნით

6) ცოდნის განზოგადება და სისტემატიზაცია

2 გაკვეთილის სტრუქტურა ცოდნისა და უნარების ინტეგრირებული გამოყენებისთვის (კონსოლიდაციის გაკვეთილი)

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) საშინაო დავალების შემოწმება, მოსწავლეთა საბაზისო ცოდნის გამრავლება და გასწორება. ცოდნის განახლება.

3) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

4) პირველადი დამაგრება

§ ნაცნობ სიტუაციაში (ტიპიური)

§ შეცვლილ სიტუაციაში (კონსტრუქციული)

5) კრეატიული გამოყენება და ცოდნის შეძენა ახალ სიტუაციაში (პრობლემური ამოცანები)

6) ინფორმაცია საშინაო დავალების შესახებ, ინსტრუქციები მისი შესრულების შესახებ

4. ცოდნისა და უნარების სისტემატიზაციისა და განზოგადების გაკვეთილის სტრუქტურა

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

3) ცოდნის აქტუალიზაცია.

4) ცოდნის განზოგადება და სისტემატიზაცია

მოსწავლეთა მომზადება განზოგადებული აქტივობებისთვის

რეპროდუქცია ახალ დონეზე (გადაფორმებული კითხვები).

5) ცოდნისა და უნარების გამოყენება ახალ სიტუაციაში

6) ასიმილაციის კონტროლი, დაშვებული შეცდომების განხილვა და მათი გამოსწორება.

7) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

სამუშაოს შედეგების ანალიზი და შინაარსი, დასკვნების ფორმირება შესწავლილ მასალაზე

5. გაკვეთილის სტრუქტურა ცოდნისა და უნარების კონტროლისთვის

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

3) ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების გამოვლენა, მოსწავლეთა ზოგადსაგანმანათლებლო უნარების ფორმირების დონის შემოწმება. (დავალებები მოცულობის ან სირთულის კუთხით უნდა შეესაბამებოდეს პროგრამას და იყოს შესაძლებელი თითოეული მოსწავლისთვის).

კონტროლის გაკვეთილები შეიძლება იყოს წერილობითი კონტროლის გაკვეთილები, ზეპირი და წერილობითი კონტროლის კომბინაციის გაკვეთილები. კონტროლის სახეობიდან გამომდინარე, ყალიბდება მისი საბოლოო სტრუქტურა.

4) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

6. ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების გამოსწორების გაკვეთილის სტრუქტურა.

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

3) ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების დიაგნოსტიკის (კონტროლის) შედეგები. ტიპიური შეცდომებისა და ცოდნისა და უნარების ხარვეზების იდენტიფიცირება, მათი აღმოფხვრის გზები და ცოდნისა და უნარების გაუმჯობესება.

დიაგნოსტიკური შედეგებიდან გამომდინარე მასწავლებელი გეგმავს სწავლების კოლექტიურ, ჯგუფურ და ინდივიდუალურ გზებს.

4) ინფორმაცია საშინაო დავალების შესახებ, ბრიფინგი მისი შესრულების შესახებ

5) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

7. კომბინირებული გაკვეთილის სტრუქტურა.

1) საორგანიზაციო ეტაპი.

2) გაკვეთილის მიზნისა და ამოცანების დასახვა. მოსწავლეთა საგანმანათლებლო საქმიანობის მოტივაცია.

3) ცოდნის აქტუალიზაცია.

4) ახალი ცოდნის პირველადი ათვისება.

5) გაგების პირველადი შემოწმება

6) პირველადი დამაგრება

7) ასიმილაციის კონტროლი, დაშვებული შეცდომების განხილვა და მათი გამოსწორება.

8) ინფორმაცია საშინაო დავალების შესახებ, ინსტრუქციები მისი შესრულების შესახებ

9) რეფლექსია (გაკვეთილის შეჯამება)

GEF გაკვეთილის თვითანალიზი

მასწავლებლის კვალიფიკაციის ამაღლება და სასწავლო პროცესი დიდწილად დამოკიდებულია გაკვეთილის კარგად ორგანიზებულ ინტროსპექციაზე. მასწავლებელი განიცდის სირთულეებს თანამედროვე გაკვეთილის მოდელირებასა და შემუშავებაში, ეს არის თვითანალიზი, რომელიც საშუალებას მისცემს მას დაადგინოს კლასში გარკვეული საგანმანათლებლო ამოცანების გადაჭრის არასაკმარისი ეფექტურობის მიზეზები, გაითვალისწინოს ისინი სასწავლო პროცესის შემდგომი დიზაინის დროს. . მასწავლებლისთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს გაკვეთილის ინტროსპექციას, ზოგადად რეფლექსიურ აქტივობას, რადგან მასწავლებელს, რომელმაც არ ისწავლა საკუთარი ქმედებების გააზრება, რომელსაც არ შეუძლია უკან გაიხედოს და გაკვეთილის მსვლელობა აღადგინოს, ნაკლებად სავარაუდოა. ოდესმე ნამდვილად ღრმად დაეუფლეთ GEF-ის მეორე თაობას.

Თვითანალიზი გაკვეთილი საშუალებას გაძლევთ:

- სწორად ჩამოაყალიბონ და დასახონ თავიანთი საქმიანობის მიზნები და მოსწავლეთა აქტივობები გაკვეთილზე;

- განუვითარდებათ მათი პედაგოგიური საქმიანობის პირობებსა და მიზნების მიღწევის საშუალებებს შორის კავშირის დამყარების უნარი;

- ჩამოუყალიბონ თავიანთი პედაგოგიური მუშაობის შედეგების მკაფიოდ დაგეგმვისა და პროგნოზირების უნარი;

- ჩამოუყალიბდეს მოსწავლეს თვითშეგნება, როცა ის იწყებს მოქმედების მეთოდებსა და გაკვეთილის საბოლოო შედეგს შორის კავშირის დანახვას.

გაკვეთილის ინტროსპექტივა – მასწავლებლის თვითგანვითარების საშუალება

გაკვეთილის ინტროსპექციის გეგმა

1. კლასის მახასიათებლები:

- ინტერპერსონალური ურთიერთობები;

- ბიოლოგიური და გონებრივი განვითარების ხარვეზები;

- კლასის ხარვეზები.

2. გაკვეთილის ადგილი შესასწავლ თემაში:

- წინა და შემდგომ გაკვეთილებთან გაკვეთილის კავშირის ბუნება.

3. დიდაქტიკური მიზნებისათვის განსაზღვრული გაკვეთილის ზოგადი მიზნის მახასიათებლები: აღმზრდელობითი, განმავითარებელი და აღმზრდელობითი.

4. გაკვეთილის გეგმის მახასიათებლები:

- სასწავლო მასალის შინაარსი;

- სწავლების მეთოდები;

- სწავლების მეთოდები;

- შემეცნებითი საქმიანობის ორგანიზების ფორმები.

5. როგორ აშენდა გაკვეთილი გეგმის შესაბამისად:

- გაკვეთილის ეტაპების ანალიზი, ე.ი. როგორ იმოქმედა გაკვეთილის მსვლელობაზე (დადებითად, უარყოფითად) გამოყენებული სწავლება და საგანმანათლებლო ელემენტები, საბოლოო შედეგის მიღებაზე.

6. გაკვეთილის ინტროსპექციის სტრუქტურული ასპექტი:

- გაკვეთილის თითოეული ელემენტის ანალიზი;

- მისი წვლილი შედეგის მიღწევაში;

- გაკვეთილის თითოეული ელემენტის ოპტიმალური არჩევანის დადასტურება.

7. ფუნქციური ასპექტი:

- რამდენად შეესაბამებოდა გაკვეთილის სტრუქტურა საერთო მიზანს;

- კლასის შესაძლებლობებთან შესაბამისობა;

- მასწავლებელსა და მოსწავლეს შორის ურთიერთობის სტილის ანალიზი;

- გავლენა გაკვეთილის შედეგზე.

8. გაკვეთილის საბოლოო შედეგის შეფასების ასპექტი:

- გაკვეთილზე საყოველთაო საგანმანათლებლო აქტივობების ფორმირება;

- გაკვეთილის საერთო მიზანსა და გაკვეთილის შედეგებს შორის უფსკრულის დადგენა;

- შესვენების მიზეზები;

- დასკვნები და თვითშეფასება.

გაკვეთილის პედაგოგიური თვითანალიზის სისტემური მიდგომა

ᲛᲔ. კლასის მოკლე ზოგადი მახასიათებლები

1. კლასის ზოგადი მზადყოფნა:

- ბავშვების წყვილებში მუშაობის უნარი;

- ბავშვების მცირე ჯგუფებში მუშაობის უნარი;

- ერთმანეთის მოსმენისა და ფრონტალურად ურთიერთობის უნარი;

- საკუთარი თავის შეფასების და ერთმანეთის ურთიერთშეფასების უნარი.

2. კომუნიკაციის ზოგადი მახასიათებლები.

3. რა ჭარბობს: მეტოქეობა თუ თანამშრომლობა? ლიდერებისა და აუტსაიდერების პრობლემა.

4. ბავშვების ჩართვა საგანმანათლებლო საქმიანობაში და მისი ფორმირების ზოგადი დონე კლასში.

5. ამ დროისთვის პროგრამის განვითარების ზოგადი მახასიათებლები.

II. საგაკვეთილო პროექტის ეფექტურობის ანალიზი

1. გაკვეთილის მიზნის რეალობა.

2. როგორ მოვაწყოთ სამუშაო კლასში?

3. რისი შესწავლა იყო დაგეგმილი? Რისთვის? ამ მასალის როლი საგანში. მასწავლებელმა კარგად იცის მასალა?

4. რა (ე) ცნებები იყო დაგეგმილი სტუდენტების მიერ ასიმილაციისთვის? რა სხვა ცნებებს ეყრდნობიან ისინი? რა ცნებებს ეფუძნება?

5. რა იციან სტუდენტებმა შესწავლილი კონცეფციის შესახებ?

6. შესწავლილი კონცეფციის მახასიათებლების არსი, რომელიც უნდა იყოს სტუდენტების ყურადღების ცენტრში.

7. რა საგანმანათლებლო მოქმედებები უნდა განახორციელონ მოსწავლეებმა ამ კონცეფციისა და მოქმედების ზოგადი რეჟიმის დასაუფლებლად?

8. როგორ იყო მოსწავლის წყალი პროექტირებული სასწავლო ამოცანაში?

9. როგორ დაიგეგმა საგანმანათლებლო პრობლემის გადაჭრის დარჩენილი ეტაპების განხორციელება?

10. ითვალისწინებდა თუ არა გაკვეთილის დიზაინი რეალურ სირთულეებს, რომლებიც ბავშვებს შეიძლება წააწყდნენ სასწავლო ამოცანის ამოხსნისას? იწინასწარმეტყველეს თუ არა მოსწავლეთა შესაძლო შეცდომები?

11. ამ მასალის დაუფლების რა კრიტერიუმები იყო ასახული საგაკვეთილო პროექტში?

12. ზოგადი დასკვნა საგაკვეთილო პროექტის რეალობისა და ეფექტურობის შესახებ.

III. როგორ განხორციელდა გაკვეთილი მისი გეგმის მიხედვით?

1. ემთხვევა თუ არა გაკვეთილის მიზანი მის საბოლოო შედეგს? რა არის უფსკრული? პროგრამა წარმატებით განხორციელდა? თუ კი, რატომ? თუ არა, რატომაც არა?

2. შეესაბამება თუ არა ორგანიზაციის ფორმა გაკვეთილის მიზანს? მოახერხა თუ არა მასწავლებელმა დისკუსიის თანაბარი წევრის როლის შესრულება?

3. როგორ შექმნა მასწავლებელმა გაკვეთილის დასაწყისში წარმატების სიტუაცია?

4. რა მეთოდები გამოიყენეს იმისათვის, რომ მოსწავლეებმა მიიღონ სასწავლო დავალება? როგორ იმოქმედა მან გადაწყვეტილების შემდგომ კურსზე?

5. მიიღეს თუ არა სასწავლო დავალება მოსწავლეებმა?

6. რამდენად ეფექტური იყო პრობლემის პირობების გარდაქმნის ეტაპი?

7. როგორ შექმნა მასწავლებელმა სიტუაცია, როცა ბავშვებმა ისეთი სასწავლო აქტივობები მიიღეს, როგორიცაა მოდელის მოდელირება და ტრანსფორმაცია?

8. რა ფორმებს იყენებდა მასწავლებელი კონკრეტული პრობლემების გადაჭრის ორგანიზებისთვის? დავალებების დონე, მათი „ინტერესობა“ ენობრივი თუ მათემატიკური მასალის თვალსაზრისით?

9. როგორ იყო ორგანიზებული კონტროლი? კონტროლი განხორციელდა დამოუკიდებელ ქმედებებად თუ შედიოდა სხვა ქმედებებში? რას აკონტროლებდა მოსწავლე: მოქმედების შესრულების პროცესს თუ მხოლოდ შედეგს? როდის განხორციელდა კონტროლი: მოქმედების დასაწყისში, მოქმედების დროს თუ მისი დასრულების შემდეგ? რა საშუალებებისა და ფორმების არსენალი გამოიყენა მასწავლებელმა ბავშვების კონტროლის მოქმედების დასაუფლებლად?

10. იმუშავეს ბავშვებმა საკუთარ შეფასებაზე თუ გამოიყენეს მასწავლებლის შეფასება?

IV. გაკვეთილის მთლიანობის შეფასება

1. რამდენად აკმაყოფილებდა გაკვეთილის შინაარსი ფედერალური სახელმწიფო საგანმანათლებლო სტანდარტის მოთხოვნებს?

2. რა დონეზე იყო ორგანიზებული მოსწავლე-მოსწავლე, მოსწავლე-მასწავლებელი, მოსწავლე-ჯგუფური ურთიერთქმედება გაკვეთილზე?

3. თვითგადაწყვეტის პროცესში სასწავლო ამოცანის ეტაპების ურთიერთქმედების დახასიათება. მონიშნეთ ყველაზე ძლიერი და სუსტი ეტაპები (მათი განხორციელების ხარისხით) და მათი გავლენა გაკვეთილის საბოლოო შედეგზე.

4. მოსწავლეთა რეფლექსიული აქტივობა სასწავლო პრობლემის გადაჭრის შედეგად.

თანამედროვე გაკვეთილის სახეები.

მნიშვნელოვანი დიდაქტიკური პრობლემაა გაკვეთილების ტიპოლოგია. მან ხელი უნდა შეუწყოს გაკვეთილის შესახებ მონაცემების მოწესრიგებას, სისტემას მიზნების ფართო სპექტრისთვის, რადგან ის იძლევა საფუძველს გაკვეთილების შედარებითი ანალიზისთვის, მსგავსი და განსხვავებული გაკვეთილების შესახებ მსჯელობისთვის. გაკვეთილების ზუსტი და დასაბუთებული ტიპოლოგიის არარსებობა აფერხებს პრაქტიკული საქმიანობის ეფექტურობას.

გაკვეთილის ტიპი ასახავს წამყვანი მეთოდოლოგიური ამოცანის აგების თავისებურებებს.

გაკვეთილის ტიპები

გაკვეთილის ტიპი

სპეციალური დანიშნულება

სწავლის ეფექტურობა

ახალი ცოდნის პირველადი პრეზენტაციის გაკვეთილი

ახალი საგნისა და მეტა სუბიექტური ცოდნის პირველადი ათვისება

წესების, ცნებების, ალგორითმების საკუთარი სიტყვებით რეპროდუცირება, მოქმედებების შესრულება მოდელის, ალგორითმის მიხედვით

გაკვეთილი საწყისი საგნობრივი უნარების ჩამოყალიბება, საგნობრივი უნარების დაუფლება

შეძენილი საგნობრივი ცოდნის ან საგანმანათლებლო ქმედებების მეთოდების გამოყენება საგანმანათლებლო პრობლემების (დავალებების) გადაჭრის პირობებში.

დავალების შესრულების ნიმუშების სწორი რეპროდუქცია, ალგორითმებისა და წესების უშეცდომო გამოყენება საგანმანათლებლო პრობლემების გადაჭრაში

გაკვეთილი მეტასაგნისა და საგნის ცოდნის გამოყენებაში

უნივერსალური საგანმანათლებლო აქციების გამოყენება გაზრდილი სირთულის საგანმანათლებლო პრობლემების გადაჭრის პირობებში

ცალკეული სტუდენტების ან კლასის გუნდის მიერ გაზრდილი სირთულის პრობლემების დამოუკიდებელი გადაწყვეტა (სავარჯიშოების შესრულება).

საგნობრივი ცოდნის განზოგადებისა და სისტემატიზაციის გაკვეთილი

საგნობრივი ცოდნის სისტემატიზაცია, საყოველთაო საგანმანათლებლო საქმიანობა (საგნობრივი პრობლემების გადაჭრა)

განზოგადებული დასკვნის ჩამოყალიბების უნარი, UUD-ის ფორმირების დონე

საგნობრივი ცოდნის გამეორების გაკვეთილი

საგნობრივი ცოდნის კონსოლიდაცია, UUD-ის ფორმირება

სავარჯიშოების უშეცდომო შესრულება, პრობლემის გადაჭრა ცალკეული მოსწავლეების, კლასის გუნდის მიერ; უტყუარი სიტყვიერი პასუხები; შეცდომების პოვნისა და გამოსწორების, ურთიერთდახმარების უნარი

საკონტროლო გაკვეთილი

საგნობრივი ცოდნის შემოწმება, პრაქტიკული ამოცანების გადაჭრის უნარი

კონტროლის ან დამოუკიდებელი მუშაობის შედეგები

მაკორექტირებელი გაკვეთილი

დაშვებულ შეცდომებზე ინდივიდუალური მუშაობა

შეცდომების დამოუკიდებლად პოვნა და გამოსწორება

ინტეგრირებული გაკვეთილი

შესწავლის კონკრეტული ობიექტის შესახებ მიღებული ცოდნის ინტეგრირება სხვადასხვა გზით

საგაკვეთილო მასალის ცოდნის გაღრმავება ინტერდისციპლინარული ცოდნის განხორციელებით

კომბინირებული გაკვეთილი

ამოცანების გადაჭრა, რომელთა დასრულება შეუძლებელია ერთ გაკვეთილზე

დაგეგმილი შედეგი

არატრადიციული გაკვეთილები (სასწავლო ტური, სასწავლო მოგზაურობა, ლაბორატორიული სახელოსნო, გაკვეთილი ბიბლიოთეკაში, მუზეუმში,

კომპიუტერული კლასი, საგნობრივი ოფისი)

UUD-ის გამოყენება გარემომცველი სამყაროს ფენომენების შესწავლაში რეალურ ცხოვრებისეულ სიტუაციებში; მოხსენებების კრეატიული დიზაინი; ლაბორატორიული აღჭურვილობის გამოყენების უნარი; დამატებითი ინფორმაციის წყაროების გამოყენების შესაძლებლობა

გაკვეთილი პრაქტიკული, დიზაინის ამოცანების გადაჭრის

თეორიული პოზიციების შესწავლის პრაქტიკული ორიენტაცია

კურსების ინსტრუმენტების გამოყენება სამყაროს შესასწავლად

მარშრუტიზაცია.

გაკვეთილის თემა

გაკვეთილის ტიპი

გაკვეთილის თარიღი

საგანმანათლებლო რესურსები

Გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მიზნები

სწავლების ფორმები და მეთოდები

ძირითადი ტერმინები და ცნებები

დაგეგმილი საგანმანათლებლო შედეგები:

Ისწავლის:

მათ ექნებათ შესაძლებლობა ისწავლონ:

გაკვეთილის ორგანიზაციული სტრუქტურა

გაკვეთილის ეტაპი

მასწავლებლის აქტივობა

მოსწავლეთა აქტივობები

გაკვეთილზე ურთიერთქმედების ორგანიზების ფორმები

UUD

ორგანიზების დრო

ცოდნის განახლება

ახალი მასალის სწავლა

პირველადი გააზრება და კონსოლიდაცია

გაკვეთილის შედეგები.

ანარეკლი

Საშინაო დავალება





გაკვეთილის მიზანი გაკვეთილის ტიპი შედეგი 1. ახალი ცოდნის და (ან) სასწავლო აქტივობების მეთოდების პირველადი ათვისება. ახალი ცოდნის პირველადი პრეზენტაციის გაკვეთილი და (ან) სასწავლო მოქმედებების მეთოდები საკუთარი სიტყვებით რეპროდუცირება წესების, ალგორითმების ცნებების შესახებ; მოქმედებების შესრულება მოდელის მიხედვით. 2. შეძენილი ცოდნის ან სასწავლო ქმედებების მეთოდების გამოყენება კმ-ის ამოხსნის პირობებში და სავარჯიშოები ახალი უნარების დაუფლების ან საწყისი უნარების ჩამოყალიბების გაკვეთილი.


გაკვეთილის მიზანი გაკვეთილის ტიპი შედეგი 3 უნარებისა და შესაძლებლობების გამოყენება გაზრდილი სირთულის კმ-ის ამოხსნის პირობებში ცოდნის, უნარებისა და უნარების გამოყენების გაკვეთილი დამოუკიდებლობა გაზრდილი სირთულის კზ ამოხსნის ცალკეული სტუდენტების ან კლასის ძირითადი გუნდის მიერ. . 4. ცოდნის ან მოქმედების მეთოდების სისტემატიზაცია. ZUN-ების განზოგადებისა და სისტემატიზაციის გაკვეთილი. განზოგადებული დასკვნის ჩამოყალიბების, დებატების წარმართვის უნარი 5. ZUN-ების კონსოლიდაცია ან ტესტისთვის მომზადება ZUN-ების გამეორების გაკვეთილი უტყუარი პრობლემის გადაჭრა, სავარჯიშოების შესრულება სწორი პასუხებით, შეცდომების პოვნისა და გამოსწორების უნარი. ტრენინგების ორგანიზების ფორმები


გაკვეთილის მიზანი გაკვეთილის ტიპი შედეგი 6. საგნობრივი ცოდნის ათვისების დონის ან ზოგადსაგანმანათლებლო უნარებისა და შესაძლებლობების ჩამოყალიბების შემოწმება. საკონტროლო გაკვეთილი საკონტროლო ან დამოუკიდებელი მუშაობის შედეგები. 7. სასწავლო სესიის ერთ-ერთი ზემოაღნიშნული ფორმის ფარგლებში ვერ გადაიჭრება პრობლემების გადაჭრა. კომბინირებული გაკვეთილი დაგეგმილი შედეგი მასალებზე დაყრდნობით „დაწყებით სკოლაში თანამედროვე გაკვეთილის ტექნოლოგია და ასპექტის ანალიზი“ რ.გ.ჩურაკოვა. ტრენინგების ორგანიზების ფორმები




გაკვეთილის E TAP გაკვეთილის ეტაპი არის მისი შედარებით დასრულებული ნაწილი, რომელიც განისაზღვრება დიდაქტიკური ამოცანებით. სასწავლო მასალის შინაარსი, მსმენელთა შემეცნებითი (პრაქტიკული) აქტივობის ტიპი, შუალედური შედეგი მთელ სასწავლო სესიასთან მიმართებაში და დროის ფაქტორი.


გაკვეთილის ეტაპები 1. ორგანიზაციული მომენტი 2. გაკვეთილის მიზნის დასახვა დასაწყისში ან გაკვეთილზე 3. ცოდნის განახლება გაკვეთილის დასაწყისში ან საჭიროებისამებრ 4. ახალი თეორიული საგანმანათლებლო მასალის პირველადი აღქმა და ათვისება ( წესები, ცნებები, ალგორითმები) 5 თეორიული პრინციპების გამოყენება სავარჯიშოების შესრულების და ამოცანების ამოხსნის პირობებში 6. დამოუკიდებელი მუშაობა თვითგამოკვლევით 7. ცოდნის სისტემაში ჩართვა, გამეორება 8. რეფლექსია.


გაკვეთილის ეტაპი მიზანი შედეგი 1. ორგანიზაციული მომენტი გაკვეთილის დასაწყისში ორიენტირებული ყურადღების ორგანიზება მისალმებები, კეთილი სურვილები .... ფორმალური მზადყოფნა მომავალი აქტივობებისთვის, ნებაყოფლობითი ყურადღების მიქცევა 2. გაკვეთილის მიზნის დასახვა დასაწყისში ან გაკვეთილის მსვლელობისას ჩამოუყალიბდეს ბავშვებს წარმოდგენები იმის შესახებ, თუ რას ისწავლიან გაკვეთილზე, რას ისწავლიან. მოსწავლეები დამოუკიდებლად აყალიბებენ თემას და დავალებას, ვარაუდებს გაკვეთილის შინაარსთან დაკავშირებით.მოსწავლეთა ინფორმირებულობა გაკვეთილის მთავარი მიზნის შესახებ სასწავლო სესიების ზოგად სისტემაში შესასწავლ თემაზე. ჩამოყალიბებული და დაფიქსირებული მიზანი 3. ცოდნის აქტუალიზაცია გაკვეთილის დასაწყისში ან მის დროს საჭიროებისამებრ. გაიმეორეთ ცნება, წესი, ალგორითმი, ალგორითმის გამოყენების მეთოდი. ახალი მასალის წარმატებით ათვისებისთვის


გაკვეთილის ეტაპი ობიექტური შედეგი 4. ახალი თეორიული საგანმანათლებლო მასალის პირველადი აღქმა და ათვისება (წესები, ცნებები, ალგორითმები) წარმოდგენა ..., ცნება, სახელმძღვანელოსთან მუშაობის უნარი ცნობიერი ცნება, წესი. , ნიმუში, ალგორითმი ... (გამოხატული ბავშვების მეტყველებაში) 5. თეორიული დებულებების გამოყენება სავარჯიშოების შესრულებისა და ამოცანების ამოხსნის პირობებში აქტივობის მეთოდის ფორმირება სავარჯიშოების შესრულება მოდელის მიხედვით მოქმედების მეთოდების მოსწავლეების მიერ რეპროდუცირება. მოდელის მიხედვით სავარჯიშოების შესრულება, გრამატიკული წესების გამოყენება 6. ჩამოყალიბებული უნარებისა და შესაძლებლობების დამოუკიდებელი, შემოქმედებითი გამოყენება გაზრდილი სირთულის ან პრაქტიკული ამოცანების შერჩევა მოსწავლეები დამოუკიდებლად ასრულებენ დავალებებს ახლებურად ახალი ცოდნის გამოყენების უნარი (მოქმედების ხერხები). ) არასტანდარტულ სიტუაციებში


გაკვეთილის ეტაპი შედეგი შედეგი 7. დინამიური პაუზა ... აქტივობის ტიპის შეცვლა 8. ნასწავლის შეჯამება და ადრე ნასწავლი ZUN-ების სისტემაში ჩართვა


ეტაპობრივი გაკვეთილი PDURESULT 9. აქტივობების ასახვა პერსონალური პასუხისმგებლობის ჩამოყალიბება მათი მუშაობის შედეგებზე საუბარი - რა ისწავლეთ ახალი? -Როგორ? - როგორია შედეგები? ახალი შინაარსის მოკლე გამეორება, გაკვეთილზე პირადი წვლილის შეფასება, საშინაო დავალების გააზრება აქტივობის საერთო შედეგში პირადი წვლილის თვითშეფასება. აქტივობის მიზანსა და შედეგს შორის კორელაცია. 10. საგანმანათლებლო აქტივობების პროცესსა და შედეგზე კონტროლი (შეიძლება იყოს ცალკე ეტაპად ან მოიცავდეს გაკვეთილის ყველა ეტაპს) აკონტროლოს მოსწავლეთა უნარი გამოიყენოს მიღებული ცოდნა, უნარები... ზეპირი განცხადებები, წერილობითი სამუშაო.


გაკვეთილის ძირითადი ეტაპები (ბმულები), რომელიც ასახავს სრულყოფილ სასწავლო პროცესს დაკვირვებადი სწავლების მეთოდები და სწავლებები საგნის შედეგები მეტა საგნის შედეგები პერსონალური შედეგები ორგანიზაციული პროცესი გაკვეთილის მიზნის დასახვა გაკვეთილის დასაწყისში ან მსვლელობისას ცოდნის განახლება გაკვეთილის დაწყება ან საგანმანათლებლო მასალის საჭიროების პროცესში თეორიული დებულებების გამოყენება სავარჯიშოების შესრულებისა და ამოცანების გადაჭრის პირობებში ჩამოყალიბებული უნარებისა და შესაძლებლობების დამოუკიდებელი, შემოქმედებითი გამოყენება დინამიური პაუზა.


გაკვეთილის თემა გაკვეთილის ტიპი მოსალოდნელი შედეგები მოსწავლეთა აქტივობების მახასიათებლები შეფასების საშუალებები და მიღწევები პასუხის გამოთვლა და ჩაწერა უჩ.(2სთ.) გვ.39 პროფესიული სწავლება (2სთ.) გვ.სახელი - რ დავალების შესრულების შედეგების მიხედვით აკონტროლონ თავიანთი აქტივობები: გათვალისწინებულ იქნეს გამოვლენილი სამოქმედო პუნქტები. მასწავლებელი ახალში. სასწავლო მასალა მასწავლებელთან თანამშრომლობით; - დაგეგმეთ თქვენი მოქმედება ამოცანისა და მისი განხორციელების პირობების შესაბამისად, მათ შორის შიდა გეგმაში; K: ურთიერთობა (თანამშრომლობა) მეზობელთან მაგიდაზე. საგანმანათლებლო და შემეცნებითი ინტერესი ახალი საგანმანათლებლო მასალისა და ახალი კონკრეტული პრობლემის გადაჭრის მეთოდების მიმართ. - მოიფიქრეთ ამოცანები ამ მზა გადაწყვეტისთვის და უპასუხეთ; - ჩაწერეთ პროფესიული განათლების პრობლემის გადაწყვეტა და პასუხი (2 საათი) გვ.63, 4 (1) უჩ. pp (დამატებითი) თემატური დაგეგმვა მათემატიკაში 1 კლასი (გაკვეთილის განვითარებამდე)