მარტივი ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მუშაობის შემოწმება. გაკვეთილის მონახაზი „კოჭის მაგნიტური ველი დენით

გეგმა - მე-8 კლასში ფიზიკის გაკვეთილის შეჯამება თემაზე:

კოჭის მაგნიტური ველი დენით. ელექტრომაგნიტები.

ლაბორატორიული სამუშაო No8 „ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების გამოცდა“.

გაკვეთილის მიზნები:ასწავლეთ ელექტრომაგნიტის აწყობა მზა ნაწილებისგან და ექსპერიმენტულად შეამოწმეთ რაზეა დამოკიდებული მისი მაგნიტური ეფექტი.

Დავალებები.

საგანმანათლებლო:

1. გაკვეთილზე აქტივობის თამაშის ფორმის გამოყენებით გაიმეორეთ თემის ძირითადი ცნებები: მაგნიტური ველი, მისი მახასიათებლები, წყაროები, გრაფიკული გამოსახულება.

2. მუდმივი და შესაცვლელი შემადგენლობის წყვილებში ორგანიზება ელექტრომაგნიტის აწყობისთვის.

3. შექმენით ორგანიზაციული პირობები ექსპერიმენტის ჩასატარებლად დენის გამტარის მაგნიტური თვისებების დამოკიდებულების დასადგენად.

განვითარება:

1. მოსწავლეებს განუვითარდეთ ეფექტური აზროვნების უნარები: შესასწავლ მასალაში მთავარის გამოკვეთის უნარი, შესწავლილი ფაქტებისა და პროცესების შედარების უნარი, აზრების ლოგიკურად გამოხატვის უნარი.

2. განუვითარდებათ ფიზიკურ აღჭურვილობასთან მუშაობის უნარ-ჩვევები.

3. მოსწავლეთა ემოციურ-ნებაყოფლობითი სფეროს განვითარება სხვადასხვა ხარისხის სირთულის პრობლემების გადაჭრისას.

საგანმანათლებლო:

1. შექმენით პირობები ისეთი თვისებების ჩამოყალიბებისთვის, როგორიცაა პატივისცემა, დამოუკიდებლობა და მოთმინება.

2. ხელი შეუწყოს პოზიტიური „მე – კომპეტენციის“ ჩამოყალიბებას.

შემეცნებითი.კოგნიტური მიზნის ამოცნობა და ჩამოყალიბება. შექმენით მსჯელობის ლოგიკური ჯაჭვები.

მარეგულირებელი.ისინი ადგენენ სასწავლო ამოცანას უკვე ნასწავლისა და ჯერ კიდევ უცნობის კორელაციაზე დაყრდნობით.

კომუნიკაბელური.ცოდნის გაზიარება ჯგუფის წევრებს შორის ეფექტური ერთობლივი გადაწყვეტილებების მისაღებად.

პირადი.შეგნებული, პატივმოყვარე და კეთილგანწყობილი დამოკიდებულება სხვა ადამიანის მიმართ, მისი აზრი.

გაკვეთილის ტიპი:მეთოდოლოგიური გაკვეთილი.

პრობლემაზე დაფუძნებული სწავლის ტექნოლოგია და CSR.

აღჭურვილობა ლაბორატორიული სამუშაოებისთვის:დასაკეცი ელექტრომაგნიტი ნაწილებით (განკუთვნილია ფრონტალური ლაბორატორიული სამუშაოებისთვის ელექტროენერგიაზე და მაგნიტიზმზე), დენის წყარო, რიოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი.

დემოები:

გაკვეთილის სტრუქტურა და მიმდინარეობა.

გაკვეთილის ეტაპი

სასცენო დავალებები

აქტივობა

მასწავლებლები

აქტივობა

სტუდენტი

დრო

მოტივაციური - საჩვენებელი კომპონენტი

ორგანიზაციული ეტაპი

ფსიქოლოგიური მომზადება კომუნიკაციისთვის

უზრუნველყოფს ხელსაყრელ განწყობას.

Სამსახურისთვის მომზადება.

პირადი

მოტივაციისა და აქტუალიზაციის ეტაპი (გაკვეთილის თემისა და აქტივობის ერთობლივი მიზნის განსაზღვრა).

ცოდნის განახლებისა და გაკვეთილის მიზნების განსაზღვრის აქტივობების უზრუნველყოფა.

გთავაზობთ თამაშს და გაიმეორეთ თემის ძირითადი ცნებები. გთავაზობთ პოზიციური ამოცანის განხილვას და გაკვეთილის თემის დასახელებას, მიზნის განსაზღვრას.

პასუხის გაცემას, პოზიციური პრობლემის გადაჭრას ცდილობენ. განსაზღვრეთ გაკვეთილის თემა და მიზანი.

ოპერატიული - აღმასრულებელი კომპონენტი

ახალი მასალის სწავლა.

ხელი შეუწყოს მოსწავლეთა აქტიურობას პრობლემის დამოუკიდებელ გადაჭრაში.

გთავაზობთ აქტივობების ორგანიზებას შემოთავაზებული ამოცანების მიხედვით.

შეასრულეთ ლაბორატორიული სამუშაოები. იმუშავეთ ინდივიდუალურად, წყვილებში. ზოგადი სამუშაო.

პიროვნული, შემეცნებითი, მარეგულირებელი

ამრეკლავი - შეფასებითი კომპონენტი

ცოდნის კონტროლი და თვითშემოწმება.

მასალის ათვისების ხარისხის იდენტიფიცირება.

გთავაზობთ პრობლემების გადაჭრას.

გადაწყვიტე. უპასუხე. Დისკუსია.

პიროვნული, შემეცნებითი, მარეგულირებელი

შეჯამება, ასახვა.

ყალიბდება ინდივიდის, მისი შესაძლებლობებისა და შესაძლებლობების, უპირატესობებისა და შეზღუდვების ადეკვატური თვითშეფასება.

გთავაზობთ პასუხის გაცემას კითხვარის კითხვებზე „დროა გამოვიტანოთ დასკვნები“.

უპასუხე.

პიროვნული, შემეცნებითი, მარეგულირებელი

საშინაო დავალების წარდგენა.

შესწავლილი მასალის კონსოლიდაცია.

დაფაზე წერა.

ჩაწერილია დღიურში.

პირადი

1. გაიმეორეთ თემის ძირითადი ცნებები. შესასვლელი ტესტირება.

თამაში "განაგრძეთ შეთავაზება".

ნივთიერებებს, რომლებიც იზიდავს რკინის ობიექტებს, ეწოდება ... (მაგნიტები).

გამტარის ურთიერთქმედება დენთან და მაგნიტურ ნემსთან
პირველად აღმოაჩინა დანიელმა მეცნიერმა ... (Oersted).

ურთიერთქმედების ძალები წარმოიქმნება დირიჟორებს შორის, რომლებსაც ეძახიან ... (მაგნიტური).

მაგნიტის ადგილებს, რომლებშიც მაგნიტური ეფექტი ყველაზე მეტად არის გამოხატული, ეწოდება ... (მაგნიტის ბოძები).

ელექტრული დენის მქონე გამტარის გარშემო არის ...
(მაგნიტური ველი).

მაგნიტური ველის წყაროა ... (მოძრავი მუხტი).

7. ხაზები, რომელთა გასწვრივ ღერძები განლაგებულია მაგნიტურ ველში
პატარა მაგნიტურ ისრებს უწოდებენ ... (ძალის მაგნიტური ხაზები).

დირიჟორის ირგვლივ მაგნიტური ველის აღმოჩენა შესაძლებელია, მაგალითად, ... (მაგნიტური ნემსის გამოყენებით ან რკინის ფილების გამოყენებით).

9. სხეულებს, რომლებიც დიდხანს ინარჩუნებენ მაგნიტიზაციას, ეწოდებათ ... (მუდმივი მაგნიტები).

10. მაგნიტის იგივე პოლუსები ..., ხოლო საპირისპირო - ... (მოგერიება,

იზიდავენ

2. „შავი ყუთი“.

რა იმალება ყუთში? შეიტყობთ, თუ გესმით, რა არის საქმე ამბავში დარი წიგნიდან "ელექტროენერგია თავის აპლიკაციებში". ფრანგი მაგის წარმომადგენლობა ალჟირში.

„სცენაზე არის პატარა დაუთოებული ყუთი სახელურით სახურავზე. აუდიტორიიდან უფრო ძლიერ ადამიანს ვუწოდებ. ჩემი გამოწვევის საპასუხოდ, საშუალო სიმაღლის, მაგრამ ძლიერი აღნაგობის არაბი გამოვიდა...

- სასამართლოს მიუახლოვდი, - ვუთხარი მე, - და ყუთი ავწიე. არაბმა დაიხარა, ყუთი აიღო და ქედმაღლურად ჰკითხა:

- Არაფერი სხვა?

- ცოტაც მოიცადე, - ვუპასუხე მე.

შემდეგ, სერიოზული ჰაერის გამოთქმით, იმპერიული ჟესტი გავაკეთე და საზეიმო ტონით ვუთხარი:

- ახლა ქალზე სუსტი ხარ. სცადეთ ისევ აწიოთ ყუთი.

ძლიერმა კაცმა, რომელსაც სულაც არ ეშინოდა ჩემი მომხიბვლელობის, ისევ აიღო ყუთი, მაგრამ ამჯერად ყუთმა წინააღმდეგობა გაუწია და, მიუხედავად არაბის სასოწარკვეთილი მცდელობისა, გაუნძრევლად დარჩა, თითქოს მიჯაჭვული იყო ადგილზე. არაბი ცდილობს აწიოს ყუთი იმდენი ძალით, რომ ასწიოს უზარმაზარი წონა, მაგრამ ამაოდ. დაღლილი, სუნთქვაშეკრული და სირცხვილისგან იწვის, ბოლოს ჩერდება. ახლა ის იწყებს სჯერა ჯადოქრობის ძალას“.

(ია.ი. პერელმანის წიგნიდან "გასართობი ფიზიკა. ნაწილი 2".)

Კითხვა.რა არის ჯადოქრობის საიდუმლო?

Დისკუსია. გამოხატონ თავიანთი პოზიცია. „შავი ყუთიდან“ ამოვიღებ ხვეულს, რკინის ჩირქებს და გალვანურ უჯრედს.

დემოები:

1) მაგნიტურ ნემსზე სოლენოიდის (სპირალი ბირთვის გარეშე) მოქმედება, რომლის მეშვეობითაც პირდაპირი დენი მიედინება;

2) სოლენოიდის (სპირალი ბირთვით), რომლის მეშვეობითაც პირდაპირი დენი მიედინება არმატურაზე;

3) რკინის ფილების მოზიდვა ბირთვით ხვეულით.

ისინი ასკვნიან რა არის ელექტრომაგნიტი და აყალიბებენ გაკვეთილის მიზანს და ამოცანებს.

3. ლაბორატორიული სამუშაოების შესრულება.

ხვეულს, რომლის შიგნით არის რკინის ბირთვი, ე.წ ელექტრომაგნიტი.ელექტრომაგნიტი მრავალი ტექნიკური მოწყობილობის ერთ-ერთი მთავარი ნაწილია. მე გთავაზობთ შეაგროვოთ ელექტრომაგნიტი და დაადგინოთ რაზე იქნება დამოკიდებული მისი მაგნიტური ეფექტი.

ლაბორატორია #8

"ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების ტესტირება"

სამუშაოს მიზანი: დასრულებული ნაწილებიდან ელექტრომაგნიტის აწყობა და გამოცდილებით შემოწმება, თუ რაზეა დამოკიდებული მისი მაგნიტური მოქმედება.

ინსტრუქციები სამუშაოსთვის

დავალება ნომერი 1.გააკეთეთ ელექტრული წრე ბატარეისგან, კოჭისგან, გასაღებისგან, რომელიც აკავშირებს ყველაფერს სერიულად. დახურეთ წრე და გამოიყენეთ კომპასი კოჭის მაგნიტური პოლუსების დასადგენად. გადაიტანეთ კომპასი კოჭის ღერძის გასწვრივ იმ მანძილზე, რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის გავლენა კომპასის ნემსზე უმნიშვნელოა. ჩადეთ რკინის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ნემსზე. გააკეთე დასკვნა.

დავალება ნომერი 2.აიღეთ ორი ხვეული რკინის ბირთვით, მაგრამ სხვადასხვა რაოდენობის მონაცვლეობით. შეამოწმეთ ბოძები კომპასით. განსაზღვრეთ ელექტრომაგნიტების გავლენა ისრზე. შეადარე და გამოიტანე დასკვნა.

დავალების ნომერი 3. ჩადეთ რკინის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ისრზე. გამოიყენეთ რიოსტატი წრეში დენის შესაცვლელად და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ისრზე. გააკეთე დასკვნა.

ისინი მუშაობენ სტატიკურ წყვილებში.

1 რიგი - დავალება ნომერი 1; 2 რიგი - დავალება ნომერი 2; 3 რიგი - დავალება ნომერი 3.

მუშაობა წყვილ ცვლაში.

1 რიგი - დავალება ნომერი 3; 2 რიგი - დავალება ნომერი 1; 3 რიგი - დავალება ნომერი 2.

1 რიგი - დავალება ნომერი 2; 2 რიგი - დავალება ნომერი 3; 3 რიგი - დავალება ნომერი 1.

ექსპერიმენტების დასასრულს, დასკვნები:

1. თუ ხვეულში გადის ელექტრული დენი, მაშინ ხვეული ხდება მაგნიტი;

2. კოჭის მაგნიტური მოქმედება შეიძლება გაძლიერდეს ან შესუსტდეს:
ა) კოჭის მობრუნების რაოდენობის შეცვლა;

ბ) კოჭში გამავალი დენის სიძლიერის შეცვლა;

v. რკინის ან ფოლადის ბირთვის შეყვანა კოჭში.

თვითტრენინგის ფურცელი, თვითშეფასება.

1. შესასვლელი ტესტირება.თამაში "განაგრძეთ შეთავაზება".

1.__________________________

2.__________________________

3.__________________________

4.__________________________

5.__________________________

6.__________________________

7.__________________________

8.__________________________

9.__________________________

10._________________________

2. ლაბორატორიული სამუშაო No8 „ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მოქმედების გამოცდა“

სამუშაოს მიზანი: დასრულებული ნაწილებიდან _______________ შეკრება და გამოცდილებით გადამოწმება, რაზეა დამოკიდებული _____________ მოქმედება.

მოწყობილობები და მასალები: გალვანური უჯრედი, რიოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი, ელექტრომაგნიტის ასაწყობი ნაწილები.

სამუშაო პროცესი.

დავალება ნომერი 1.

დავალება ნომერი 2.

დავალება ნომერი 3.

განცხადება

სრულიად ვეთანხმები

ნაწილობრივ ვეთანხმები

ნაწილობრივ არ ვეთანხმები

სრულიად არ ვეთანხმები

შევიძინე ბევრი ახალი ინფორმაცია გაკვეთილის თემაზე

თავს კომფორტულად ვგრძნობდი

გაკვეთილზე მიღებული ინფორმაცია სამომავლოდ გამომადგება.

გაკვეთილის თემაზე ყველა ჩემს კითხვაზე მივიღე პასუხი.

ამ ინფორმაციას აუცილებლად გავუზიარებ ჩემს მეგობრებს.

თემა: ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მუშაობის ტესტირება.

მიზანი: შეაგროვეთ ელექტრომაგნიტი მზა ნაწილებიდან და გამოცდილებით შეამოწმეთ მისი მაგნიტური ეფექტი.

აღჭურვილობა:

  • დენის წყარო (ბატარეა ან აკუმულატორი);
  • რეოსტატი;
  • გასაღები;
  • დამაკავშირებელი მავთულები;
  • კომპასი;
  • ნაწილები ელექტრომაგნიტის ასაწყობად.

ინსტრუქციები სამუშაოსთვის

1. შექმენით ელექტრული წრე დენის წყაროდან, კოჭიდან, რეოსტატიდან და გასაღებიდან, დააკავშირეთ ყველაფერი სერიულად. დახურეთ წრე და გამოიყენეთ კომპასი კოჭის მაგნიტური პოლუსების დასადგენად.

2. გადაიტანეთ კომპასი კოჭის ღერძის გასწვრივ ისეთ მანძილზე, რომ ხვეულის მაგნიტური ველის გავლენა კომპასის ნემსზე უმნიშვნელო იყოს. ჩადეთ რკინის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის მოქმედებას ნემსზე. გააკეთე დასკვნა.

3. გამოიყენეთ რიოსტატი დენის შესაცვლელად წრედში და დააკვირდით ელექტრომაგნიტის ეფექტს ისრზე. გააკეთე დასკვნა.

4. აკრიფეთ რკალის მაგნიტი ასაწყობი ნაწილებიდან. შეაერთეთ ელექტრომაგნიტის ხვეულები ერთმანეთთან სერიით ისე, რომ საპირისპირო მაგნიტური პოლუსები მიიღება მათ თავისუფალ ბოლოებზე. შეამოწმეთ ბოძები კომპასით. გამოიყენეთ კომპასი, რათა დაადგინოთ სად არის მაგნიტის ჩრდილოეთი და სად სამხრეთი პოლუსი.

ლაბორატორია No. 8 _____________________

თარიღი

ელექტრომაგნიტის აწყობა და მისი მუშაობის ტესტირება.

სამიზნე: აკრიფეთ ელექტრომაგნიტი მზა ნაწილებიდან და გამოცდილებით შეამოწმეთ რაზეა დამოკიდებული მისი მაგნიტური ეფექტი.

აღჭურვილობა: ელექტრომომარაგება, რიოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი (მაგნიტური ნემსი), რკალისებური მაგნიტი, ამპერმეტრი, სახაზავი, ელექტრომაგნიტის ასაწყობი ნაწილები (კოჭა და ბირთვი).

Უსაფრთხოების წესები.ყურადღებით წაიკითხეთ წესები და მოაწერეთ ხელი, რომ ეთანხმებით მათ დაცვას..

ფრთხილად! Ელექტროობა! დარწმუნდით, რომ გამტარების იზოლაცია არ არის გატეხილი. მაგნიტურ ველებზე ექსპერიმენტების ჩატარებისას საათი უნდა აიღოთ და მობილურზე გადადოთ.

მე წავიკითხე წესები და ვეთანხმები მათ დაცვას. ________________________

სტუდენტის ხელმოწერა

სამუშაო პროცესი.

  1. შეადგინეთ ელექტრული წრე დენის წყაროდან, კოჭიდან, რიოსტატიდან, ამპერმეტრიდან და გასაღებიდან, დააკავშირეთ ისინი სერიულად. დახაზეთ მიკროსქემის შეკრების სქემა.
  1. დახურეთ წრე და გამოიყენეთ მაგნიტური ნემსი კოჭის პოლუსების დასადგენად.

გაზომეთ მანძილი ხვეულიდან ნემსამდე L 1 და მიმდინარე I 1 coil.

ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები ცხრილში 1.

  1. გადაიტანეთ მაგნიტური ნემსი კოჭის ღერძის გასწვრივ ასეთ მანძილზე L2,

რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის გავლენა მაგნიტურ ნემსზე უმნიშვნელოა. გაზომეთ ეს მანძილი და დენიმე 2 ხვეულში. ასევე ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები ცხრილში 1.

ცხრილი 1

Coil

ბირთვის გარეშე

L 1 სმ

მე 1, ა

L 2 სმ

მე 2, ა

4. ჩადეთ რკინის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით მოქმედებას

ისრზე ელექტრომაგნიტი. გაზომეთ მანძილი L 3 კოჭიდან ისრამდე და

მიმდინარე სიძლიერე I 3 ბირთვის ხვეულში. ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები

ცხრილი 2.

  1. გადაიტანეთ მაგნიტური ნემსი ბირთვის კოჭის ღერძის გასწვრივ

მანძილი L 4 , რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის მოქმედება მაგნიტურზე

ისარი ოდნავ. გაზომეთ ეს მანძილი და დენიმე 4 კოჭში.

ასევე ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები მე-2 ცხრილში.

ცხრილი 2

Coil

ბირთვი

L 3 სმ

მე 3, ა

L 4 სმ

მე 4, ა

  1. შეადარეთ მე-3 პუნქტითა და მე-4 პუნქტით მიღებული შედეგები. Კეთებადასკვნა: ______________

____________________________________________________________________

  1. გამოიყენეთ რიოსტატი დენის შესაცვლელად წრედში და დააკვირდით ეფექტს

ისრზე ელექტრომაგნიტი. Კეთებადასკვნა: _____________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

  1. აკრიფეთ რკალისებური მაგნიტი ასაწყობი ნაწილებისგან. ელექტრომაგნიტური კოჭები

დააკავშირეთ სერიულად ისე, რომ საპირისპირო მაგნიტური პოლუსები მიიღება მათ თავისუფალ ბოლოებზე. შეამოწმეთ ბოძები კომპასით, დაადგინეთ, სად არის ელექტრომაგნიტის ჩრდილოეთი და სად სამხრეთი პოლუსი. დახაზეთ თქვენს მიერ მიღებული ელექტრომაგნიტის მაგნიტური ველი.

სატესტო კითხვები:

  1. რა მსგავსებაა დენის მქონე ხვეულსა და მაგნიტურ ნემსს შორის? __________ ________________________________________________________________________________________________________________
  1. რატომ იზრდება დენის გადამტანი ხვეულის მაგნიტური ეფექტი, თუ მასში შედის რკინის ბირთვი? _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  1. რა არის ელექტრომაგნიტი? რა მიზნებისთვის გამოიყენება ელექტრომაგნიტები (3-5 მაგალითი)? _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________
  1. შესაძლებელია თუ არა ცხენოსანი ელექტრომაგნიტის ხვეულების შეერთება ისე, რომ კოჭის ბოლოებს ერთი და იგივე ბოძები ჰქონდეს? _______________________
    ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  1. რა პოლუსი გამოჩნდება რკინის ლურსმანის წვეტიან ბოლოში, თუ მაგნიტის სამხრეთ პოლუსი მის თავთან ახლოს იქნება? ახსენით ფენომენი ___________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

სამიზნე: მზა ელექტრომაგნიტის შეკრება დეტალები და გამოცდილებარომელზედაც დამოკიდებულია მისი მაგნიტური მოქმედება.

აღჭურვილობა: კვების ბლოკი, რეოსტატი, გასაღები, დამაკავშირებელი მავთულები, კომპასი (მაგნიტური ნემსი), რკალისებური მაგნიტი, ამპერმეტრი, სახაზავი, ელექტრომაგნიტის ასაწყობი ნაწილები (კოჭა და ბირთვი).
Უსაფრთხოების წესები. ყურადღებით წაიკითხეთ წესები და მოაწერეთ ხელი, რომ ეთანხმებით მათ დაცვას. .

ფრთხილად! Ელექტროობა! დარწმუნდით, რომ გამტარების იზოლაცია არ არის გატეხილი. მაგნიტურ ველებზე ექსპერიმენტების ჩატარებისას საათი უნდა აიღოთ და მობილურზე გადადოთ.

მე წავიკითხე წესები და ვეთანხმები მათ დაცვას. ________________________

სტუდენტის ხელმოწერა

სამუშაო პროცესი.


  1. შეადგინეთ ელექტრო, კოჭა, რეოსტატი, ამპერმეტრი და გასაღებიმათი სერიული შეერთებით. დახაზეთ მიკროსქემის შეკრების სქემა.



ელექტრული წრედის შეკრების დიაგრამა


  1. დახურეთ წრე და გამოიყენეთ მაგნიტური ნემსი კოჭის პოლუსების დასადგენად.
გაზომეთ მანძილი ხვეულიდან ნემსამდე1 და მიმდინარე სიძლიერემე1 ხვეულში.

ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები ცხრილში 1.

16


  1. გადაიტანეთ მაგნიტური ნემსი კოჭის ღერძის გასწვრივ ასეთ მანძილზე2 ,
რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის გავლენა მაგნიტურ ნემსზე უმნიშვნელოა. გაზომეთ ეს მანძილი და დენიმე2 ხვეულში. ასევე ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები ცხრილში 1.

ცხრილი 1


Coil

ბირთვის გარეშე


1, სმ

მე1, მაგრამ

2, სმ

მე2, მაგრამ

4. ჩადეთ რკინის ბირთვი ხვეულში და დააკვირდით მოქმედებას

ელექტრომაგნიტი ისრზე. გაზომეთ მანძილი3 კოჭიდან ისრამდე და

მიმდინარე სიძლიერემე3 ბირთვის ხვეულში. ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები

ცხრილი 2.


  1. გადაიტანეთ მაგნიტური ნემსი ბირთვის კოჭის ღერძის გასწვრივ
მანძილი4 , რომელზედაც ხვეულის მაგნიტური ველის მოქმედება მაგნიტურზე

ისარი ოდნავ. გაზომეთ ეს მანძილი და დენიმე4 ხვეულში.

ასევე ჩაწერეთ გაზომვის შედეგები მე-2 ცხრილში.

ცხრილი 2


Coil

ბირთვი


3, სმ

მე3, მაგრამ

4, სმ

მე4, მაგრამ

  1. შეადარეთ მე-3 პუნქტითა და მე-4 პუნქტით მიღებული შედეგები. Კეთებადასკვნა: ______________
____________________________________________________________________

  1. გამოიყენეთ რიოსტატი დენის შესაცვლელად წრედში და დააკვირდით ეფექტს
ელექტრომაგნიტი ისრზე. Კეთებადასკვნა: _____________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________


  1. აკრიფეთ რკალისებური მაგნიტი ასაწყობი ნაწილებისგან. ელექტრომაგნიტური კოჭები
შორის დაკავშირება მემკვიდრეობაისე, რომ საპირისპირო მაგნიტური პოლუსები მიიღება მათ თავისუფალ ბოლოებზე. შეამოწმეთ ბოძები კომპასით, განსაზღვრასად არის ელექტრომაგნიტის ჩრდილოეთი და სად სამხრეთი პოლუსი. დახაზეთ თქვენს მიერ მიღებული ელექტრომაგნიტის მაგნიტური ველი.




17

სატესტო კითხვები:

    რა მსგავსებაა დენის მქონე ხვეულსა და მაგნიტურ ნემსს შორის? __________ ________________________________________________________________________________________________________________

  1. რატომ კოჭის მაგნიტური მოქმედება, რომლის მეშვეობითაც მიედინება დენი, ძლიერდება, თუ მასში რკინის ბირთვი შედის? _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. რა არის ელექტრომაგნიტი? რა მიზნებისთვის გამოიყენება ელექტრომაგნიტები (3-5 მაგალითი)? _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________

  1. შესაძლებელია თუ არა ცხენის ბორბლების შეერთება ელექტრომაგნიტი ისეისე რომ ხვეულის ბოლოებს ერთი და იგივე ბოძები ჰქონდეს? ____________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. რა პოლუსი გამოჩნდება რკინის ლურსმანის წვეტიან ბოლოში, თუ მაგნიტის სამხრეთ პოლუსი მის თავთან ახლოს იქნება? ახსენით ფენომენი ___________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________