Vyučovacia hodina 9. mája. Triedna hodina venovaná Dňu víťazstva

Cieľ:

výchova k vlasteneckému cíteniu medzi študentmi, formovanie hrdosti a vlastníctva histórie našej vlasti, rozvoj umeleckého a estetického vkusu.

Úlohy

1. Rozvíjať u žiakov zmysel pre vlastenectvo a úctu k pamiatke obrancov vlasti.

2. Prispievať k rozvoju tvorivých schopností žiakov.

3. Zlepšiť zručnosti a schopnosti hľadania správnych informácií.

Formulár správania: mimoškolskú činnosť.

Účastníci mimoškolských aktivít:žiaci 11. ročníka.

Všeobecné usmernenia:

Vyučovacia hodina je načasovaná tak, aby sa kryla s oslavou 9. mája. Úlohy sú vopred zadané samostatnej skupine študentov:

Úloha 1. Pripravte si minisprávu o histórii Svätojurskej stuhy.

Úloha 2. Učenie básničiek naspamäť.

Udalosť používa nasledovné metodické techniky:

Multimediálna prezentácia (slide show).

Poloha: Trieda.

Výzdoba triedy:

Demonštračný materiál (diapozitívy s materiálmi o druhej svetovej vojne).

Plagáty.

Vybavenie: multimediálne vybavenie, prezentácia.

Priebeh udalosti:

Úvod učiteľom. Dnes vás pozývam zamyslieť sa nad tým, čo je ľudská pamäť? Zamyslite sa a po minúte pokračujte vo vete: „Pamäť je ...“. (snímka 2)

Študenti odpovedajú do minúty, pričom každý vyjadruje svoj názor. ( Diskusia 3 min.).

Učiteľ: Pojem pamäť sa dá interpretovať rôznymi spôsobmi, podľa toho, z akého uhla pohľadu sa na to pozeráte. Historická pamäť je niečo, bez čoho nemôže existovať morálny človek, čo robí človeka občanom. Sú udalosti, ktoré sa po desaťročiach vymazávajú z pamäti ľudí a stávajú sa majetkom archívov. Existujú však udalosti, ktorých význam nielenže časom neklesá, ale naopak, každý rok nadobúda osobitný význam, stáva sa nesmrteľným. Chcel by som si ich pripomenúť v predvečer najkrajšieho sviatku - Dňa víťazstva. (snímka 3)

Študent. ( Čítanie básne).

Čo vieme o vojne?! - Málo…

Podľa rozprávania babičiek a mamičiek

Poznáme tú nádej a úzkosť

Ruka v ruke sme kráčali domov.

učiteľ. Čo viete o druhej svetovej vojne? ( Diskusia 5 min.)

Žiak rozpráva o histórii svatojurskej stuhy ( Úloha 1. 10 minút.).

Svätojurská stuha - dvojfarebná (dvojfarebná) oranžovej a čiernej farby. Sleduje jeho históriu od stuhy až po vojenský rád svätého Juraja Víťazného, ​​ktorý založila 26. novembra 1769 cisárovná Katarína II. Táto stuha bola s malými zmenami zaradená do systému vyznamenaní ZSSR ako „stužka stráží“ - znak zvláštneho vyznamenania pre vojaka. Je pokrytá blokom veľmi čestného „vojakovho“ Rádu slávy.

Čierna farba stuhy znamená dym a oranžová farba plameň. Stuhy sv. Juraja zaujímajú najčestnejšie miesto medzi početnými kolektívnymi oceneniami (vyznamenaniami) jednotiek ruskej armády.

učiteľ. Posledných sedem rokov sa každoročne koná kampaň s názvom „Stužka svätého Juraja“. Táto verejná akcia je venovaná oslave Dňa víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Akcia sa stala tradičnou a koná sa od 24. apríla do 12. mája.

Podľa organizátorov bolo hlavným cieľom akcie „v každom prípade nedopustiť, aby nové generácie nezabudli, kto a za akú cenu vyhral najstrašnejšiu vojnu minulého storočia, koho dedičmi zostávame, čo a koho“. mali by sme byť hrdí, na koho si pamätať."

Akcia sa koná pod heslami: „Víťazstvo starého otca je mojím víťazstvom“, „Tie. Ak si pamätáš!", "Pamätám si! Som hrdý!", "Sme dedičmi Veľkého víťazstva!" a ďalšie. (snímka 4)

Študent. ( Čítanie básne)

Nech je spomienka na ňu večná

Držte sa tejto múky

A deti dnešných detí,

A naše vnúčatá vnúčatá!

učiteľ. V dejinách každého národa sú udalosti, dátumy, ktoré by sa mali navždy uchovať v pamäti ľudí. Pre našu krajinu bol takýmto dátumom 9. máj – národný Deň pamäti a slávy, symbol neoddeliteľného spojenia medzi generáciami všetkých Rusov. Musíme nielen vedieť, ako ruský vojak zachránil celý svet pred katastrofou, ale pamätať si, za akú cenu to naši otcovia a dedovia dostali. Sme povinní zachovať hrdosť ľudí na toto víťazstvo, aby nebola vymazaná pamäť srdca. (snímka 5)

Neuhasiteľná pamäť generácií

A spomienka na tých, ktorých si tak posvätne ctíme,

Postavme sa ľudia na chvíľu

A v smútku budeme stáť a mlčať.

učiteľ. Uctme si minútou ticha pamiatku všetkých padlých počas druhej svetovej vojny. (snímka 6).

Stiahnite si prezentáciu:

Triedna hodina na Deň víťazstva "Ani vtedy sme neboli na svete ..."

Cieľ: formovanie vedomostí školákov o udalostiach Veľkej vlasteneckej vojny, o sovietskych hrdinoch, prispievať k formovaniu aktívneho občianskeho postavenia; vštepovanie vlastenectva.
Úlohy:
- vzdelávacie: oboznámiť školákov s udalosťami a hrdinami Veľkej vlasteneckej vojny;
- výchovné: pestovanie pocitu lásky k vlasti, hrdosti na vlasť;
- rozvíjanie: rozvíjanie zručností zdôrazniť to hlavné, formovať zručnosti práce s textom.
Typ lekcie: lekcia formovania nových vedomostí (multimediálna lekcia)
Vybavenie: Projektor, počítač s reproduktormi, pieseň „Svätá vojna“, prezentácia „Deň víťazstva“, letáky „Katya Susanina“, „Jazyky plameňa“ (lepiaca páska) podľa počtu detí (možné aj vo dvojiciach).
Na stole: Večný plameň.
Prípravné práce: príprava správ školákov o Alexandrovi Matveevičovi Matrosovovi, Ulyane Gromovej, Zine Portnovej, príprava plagátov deťmi 1. ročníka a zapamätanie si veršov z básne Andreja Kolačeva

Priebeh triednej hodiny:

I. Organizačný moment.

II. Nová téma.

učiteľské slovo.
Vážení učitelia a žiaci! Dnes sme sa zišli, aby sme si uctili pamiatku tých, ktorí zomreli počas Veľkej vlasteneckej vojny.
Snímka č. 1
Blíži sa 70. výročie Veľkého víťazstva.
V tento deň je blízko radosť aj smútok. V Rusku neexistuje rodina, ktorú vojna obišla. Preto si v tento deň, Deň víťazstva, každá rodina spomína na tých, ktorí zostali na bojiskách, a na tých, ktorí si po vojne vybudovali pokojný, láskavý život.
A túto hodinu chcem začať slovami:
Snímka č. 2


Znie pieseň „Svätá vojna“ Skladateľ: A. Alexandrov, text: V. Lebedev-Kuma

Práve sme dýchali vojnu...

Snímka č. 3


Týmito slovami sa dajú charakterizovať spomienky každého veterána Veľkej vlasteneckej vojny.

Štyri dlhé roky, 1418 dní, prebiehala na zemi najkrvavejšia a najstrašnejšia vojna v histórii ľudstva.
Snímka č. 4


22. júna 1941 o 3:15 prekročili nemecké jednotky hranice Sovietskeho zväzu. Tak začala Veľká vlastenecká vojna.
Snímka č. 5


„Rusko musí byť zlikvidované,“ vyhlásil Hitler vo svojom sídle 1. augusta 1940. Vojakom nemeckej armády povedal: „Musíte si byť vedomí, že ste predstaviteľom veľkého Nemecka. V záujme nemeckého ľudu musíte uplatniť tie najkrutejšie a najbezohľadnejšie opatrenia. Zabite každého Rusa. Nezastavujte sa, ak je pred vami starý muž, žena alebo dievča.
Snímka č. 6


A tisíce nemeckých zbraní spustili paľbu na zem, kde dozrievali jablká, kde spali deti.
Snímka číslo 7


Armáda Adolfa Hitlera bombardovala sovietske letiská, železničné uzly, námorné základne a pokojné mestá.
Státisíce sovietskych ľudí povstali na obranu svojej rodnej krajiny. Dlhé 4 roky až do 9. mája 1945 naši dedovia a pradedovia bojovali za oslobodenie vlasti od fašizmu. Urobili to pre budúce generácie, pre nás. Video(„Prvé dni vojny“ / Video CD Od Kremľa po Rechstag, - M .: Republikánske mediálne centrum, 2000)
Každý deň Veľkej vojny bol činom na fronte a za nepriateľskými líniami, prejavom bezhraničnej odvahy a vytrvalosti sovietskeho ľudu, lojality k vlasti.
Snímka č. 8


Prvé mesiace vojny boli prehnane ťažké: sovietske jednotky utrpeli ťažké straty a bolo veľmi ťažké pohnúť sa vpred. Ale do toho!
Jednou z takýchto ťažkých bitiek boli bitky v zime 1943 v regióne Pskov, kde museli zomrieť za každý meter svojej rodnej zeme. Hrdinovia zomreli. Jedným z nich bol Alexander Matrosov.

Študentská správa
Snímka č. 9


"Alexander Matveevich Matrosov"
Čin Alexandra Matrosova vstúpil do histórie Veľkej vlasteneckej vojny a stal sa živým príkladom skutočnej odvahy, lásky k vlasti a jeho ľudu.
V roku 1941, po napadnutí Sovietskeho zväzu nacistickými okupantmi, sa Matrosov dobrovoľne prihlásil a po nejakom čase bol zapísaný ako kadet vojenskej školy. V roku 1943, vzhľadom na mimoriadne ťažkú ​​situáciu na fronte, bol ako súčasť tých istých kadetov poslaný na front v predstihu.
27. februára 1943 sa pri malej dedinke Chernushki v regióne Pskov viedli prudké boje. Krasnoarmejcev si nenechal ujsť guľometnú paľbu nepriateľov a vážnou prekážkou sa stala nepretržitá guľometná paľba z jedného z bunkrov. Napriek zúfalým pokusom o zničenie nepriateľskej paľby sa všetky skončili neúspechom. Traja vojaci sa pokúsili obsadiť palebný bod, všetci traja zomreli smrťou statočných.
Potom sa gardový vojak Alexander Matrosov vydal s granátmi a samopalom k fašistickému guľometníkovi, ktorý sa usadil v bunkri. Napriek tomu, že si ho všimol fašista, Matrosov sa tvrdohlavo dostal na miesto streľby, keď nepriateľ presunul paľbu na stranu. Nakoniec sa mu podarilo dostať sa k bunkru čo najbližšie - granáty lietali jeden po druhom, ale, žiaľ, vybuchli v samotnom bunkri, bez toho, aby spôsobili akúkoľvek škodu nepriateľovi.
Doslova v sekundách pokoja vojak urobil dlhý skok na miesto streľby. Nepriateľ na jeho pohyb okamžite zareagoval dlhou dávkou guľometu. Matrosov si ľahol, nábojnice sa míňali, granáty boli celé a na rozmyslenie zostávalo len pár sekúnd.
Po streľbe na strieľňu vojaci rozptýlili nepriateľa a okamžite sa ponáhľali vpred s výkrikom „Vpred“, ostatní vojaci bežali za ním. Oživený nepriateľský guľomet prinútil všetkých znova si ľahnúť a potom sa Alexander Matrosov ponáhľal k bunkru a zakryl hruďou nepriateľské palebné miesto.

Cesta pre sovietskych vojakov bola otvorená ao hodinu neskôr bola dedina obsadená. Tento Matrosovov čin, podobne ako mnohé činy iných vojakov Červenej armády, sa stal skutočným symbolom odvahy, lásky k vlasti. Práve tieto činy prispeli významnou mierou k víťazstvu sovietskeho ľudu proti fašistickým útočníkom.
Alexander Matrosov získal v roku 1943 posmrtne titul Hrdina Sovietskeho zväzu.
V Ufe je pamätník Alexandra Matrosova.

konverzácia:
- Chlapci, aký bol výkon Alexandra Matrosova? ( Alexander Matrosov v roku 1943 na bode Chernushki, aby sovietski vojaci mohli ísť ďalej, zatvoril hruďou nepriateľské palebné miesto, čo otvorilo cestu Červenej armáde.).

učiteľské slovo
Snímka č. 10


Melódia „Rozlúčka Slovana“ od V.I. Agapkina
Nacisti zmenili naše mestá a dediny na ruiny, posmievali sa civilnému obyvateľstvu, našim vojnovým zajatcom, vyhladovali nás, pálili v peciach. Na okupovaných (dobytých) územiach nastolili fašistickí nepriatelia „nový poriadok“. Miestne obyvateľstvo bolo využívané na nútené práce: čistenie ciest, budovanie opevnení atď. Boli trestaní za všetko: za odmietnutie práce, za nočný presun. Na týchto územiach boli vytvorené tábory smrti, koncentračné tábory a väznice. Na ľuďoch boli páchané brutálne masakry.
Ale ľudia vzdorovali zo všetkých síl!

Študentská správa
Snímka č. 11


Správa "Ulyana Gromova"
Ulyana bola desiatou žiačkou, keď sa začala Veľká vlastenecká vojna. Ulyana Gromová bola rozhodná, odvážna podzemná pracovníčka, vyznačujúca sa pevným presvedčením a schopnosťou vzbudzovať dôveru v ostatných.
Aktívne sa podieľa na príprave vojenských operácií Mladej gardy, distribuuje letáky, zbiera lieky, pracuje medzi obyvateľstvom, agituje Krasnodontsy, aby narušili plány okupantov na zásobovanie potravinami, nábor mladých ľudí do Nemecka. V októbri 1942 bola predstavená do sídla podzemnej komsomolskej organizácie Mladá garda.
Keď sa v Krasnodone začalo zatýkanie, Ulya sa spolu s Mayou Peglivanovou pokúsili kontaktovať väzňov a vypracovali plány na útek. Ale 10. januára ich samotných zatkla polícia, ona skončila vo fašistických žalároch. Ulyana Gromová sa počas výsluchov správala dôstojne a odmietla poskytnúť akékoľvek dôkazy o činnosti podzemia.
„...Ulyana Gromova bola zavesená za vlasy, na chrbte bola vyrezaná päťcípa hviezda, bola odrezaná hruď, telo bolo spálené rozžeraveným železom a na rany bola posypaná soľ, bola priložil na rozpálenú pec. Mučenie pokračovalo dlho a nemilosrdne, no ona mlčala. Keď sa po ďalšom bití vyšetrovateľ Čerenkov spýtal Ulyany, prečo sa správa tak provokatívne, dievča odpovedalo: „Nechala som. pripojte sa k organizácii, aby ste neskôr požiadali o odpustenie; Ľutujem len jednu vec, to málo, čo sa nám podarilo! Ale nič, možno nás Červená armáda ešte stihne zachrániť!...“ Z knihy A.F. Gordeeva „Čin pre život“
Po krutom mučení ju 16. januára 1943 kati popravili a hodili do bane č.
"Ulyana Gromova, 19 rokov, na chrbte mala vyrezanú päťcípu hviezdu, mala zlomenú pravú ruku, zlomené rebrá" (Archív KGB pod Radou ministrov ZSSR, d. 100-275, zv. 8) .
Pochovali ju v masovom hrobe hrdinov na centrálnom námestí mesta Krasnodon.
Dekrétom Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR z 13. septembra 1943 bola členke veliteľstva podzemnej komsomolskej organizácie „Mladá garda“ Ulyane Matveevne Gromovej posmrtne udelený titul Hrdina Sovietskeho zväzu.

konverzácia:
- Chlapci, aký je výkon Ulyany Gromovej? ( Napriek neľútostnému mučeniu Ulyana Gromová, členka podzemnej organizácie „Mladá garda“, ukázala, že poskytla akékoľvek dôkazy o aktivitách podzemia.)
Prežiť túto vojnu bolo obzvlášť ťažké pre deti. Spomeňme si na svetoznáme denníky Tanye Savichevovej.
- O čo im ide? ( Rozprávajú o tom, ako ľudia prežili v obliehanom Leningrade a ako zomrela Tanyina rodina).

Snímka č. 12


Deti a vojna sú nezlučiteľné pojmy. Hovorí sa: "Vo vojne nie sú deti."
- Ako tomu rozumieš? ( Keď je v krajine vojna, ktorú sprevádza streľba a hlad, potom nie je rozdiel, či ste dospelý alebo dieťa, nikoho to nešetrí.)

So začiatkom Veľkej vlasteneckej vojny sa deti museli rozlúčiť so svojím detstvom:
Učiteľ číta báseň.
Nepoznal som ho z kníh -
Kruté slovo - vojna!
Reflektory zúrivo blikajú
Vtrhla do nášho detstva.
Smrteľné tony ocele
Nočný poplach Serena
V tých dňoch sme nehrali vojnu -
Práve sme dýchali vojnu...

A.Ioffe
Tieto slová, ktoré sme prevzali v epigrafe lekcie, živo zobrazujú život detí, vašich rovesníkov v ťažkých rokoch vojny. Ale neskrývali sa, ale stáli bok po boku vedľa dospelých a plnili úlohy, ktoré im boli pridelené.

výkon študentov.
Snímka č. 13


Správa "Zina Portnova".
Od prvých dní vojny sa po celej krajine ponáhľali na front milióny ľudí.
Včerajší školáci, študenti, mládež obliehali vojenské prihlasovacie a náborové úrady, žiadali – nepýtali! - presvedčili, a keď to nepomohlo, potom s úprimným citom išli do falšovania - precenili (roky) na rok, ba aj dva, svoj vek.
Vojna je záležitosťou mužov, no mladí občania vo svojich srdciach cítili, že sú zapojení do diania v ich rodnej krajine a oni, skutoční vlastenci, nemohli zostať bokom od tragédie, ktorá sa im odohrávala pred očami. Doslova išli do akejkoľvek dĺžky, aby sa stali obrancami vlasti. Sčasti sa im hovorilo aj po svojom: brat, dcéra, žiak. Na fronte všetci, pokiaľ to bolo možné, na rovnakej úrovni s dospelými, vykonávali svoju vojenskú prácu.
Za odvahu, nebojácnosť a hrdinstvo boli vyznamenané rádmi a medailami desaťtisíce synov a dcér plukov, juniorov a mladých partizánov. A Zina Portnová získala vysoký titul Hrdina Sovietskeho zväzu.
Zina Portnová sa narodila v Leningrade, študovala na škole číslo 396. V roku 1941 absolvovala 7. ročník. Hneď po skúškach išla Zina spolu so svojou mladšou sestrou Galyou na dovolenku k tete do Bieloruska. Tu našli vojnu a nacistickú okupáciu. Dievčatá išli najťažšou cestou 60 km, aby sa dostali k babičke do dediny Zui. Zina vystopovala podzemnú mládežnícku organizáciu „Young Avenger“. Od tej chvíle začal jej ťažký život plný nebezpečenstva. Roznášala letáky a správy o priebehu bojov našej armády. Dievča dobre poznalo nemecký jazyk a získalo veľmi dôležité informácie o nepriateľovi, naučilo sa presne strieľať a dodržiavať najprísnejšie tajomstvo. Čoskoro bola poverená ťažkou a nebezpečnou úlohou - pod maskou kuchynskej pracovníčky bola neustále v škole na preškoľovanie veliteľského štábu nacistických vojsk. Dozvedela sa prísne tajné údaje o silách nepriateľa. S jej účasťou bolo zničených viac ako tucet dôstojníkov. Keď bolo nebezpečné byť v jedálni, Zinu a jej sestru premiestnili do partizánskeho oddielu.
Jedného dňa, po splnení úlohy, bola Zina zajatá nepriateľmi. Bola vystavená tvrdému mučeniu a mučeniu. Ale všetko márne. Mladý partizán mlčal. Potom sa výsluchu ujal sám náčelník štábu. Ale ani jemu sa to nepodarilo. Zina využila, že sa gestapák otočil k oknu, schmatla zo stola pištoľ a jedným výstrelom zabila dôstojníka. Bola však zadržaná a hodená do pivnice. V mrazivé januárové ráno v roku 1944 odviezli Zinu na popravu. Dali to na okraj otvoru. Zina nič nevidela. Mala vypichnuté oči. Zina získala titul Hrdina Sovietskeho zväzu. V prístave Vladivostok bola po nej pomenovaná loď.

konverzácia:
- Chlapci, aký je Zinin výkon? ( Zina plnila nebezpečné úlohy, infiltrovala sa do organizácie, aby získala informácie o dôstojníkoch. Keď ju zatkli. Počas výsluchov, dokonca aj pri mučení, bola ticho)

učiteľské slovo
Snímka č. 14


V januári 1944 sa začalo oslobodzovanie území ZSSR od nacistických útočníkov. 27. januára bola blokáda Leningradu definitívne zrušená. Ale veľké množstvo ruských, sovietskych ľudí zostalo vo fašistickom zajatí, kde život nebol sladký. O živote v nemeckom zajatí sa dozviete z listu Katy Susanina.

Skupinová práca
Materiál „Katya Susanina“.
Čítanie rozhovoru:
- Chlapci, aká udalosť vás napadla z Katyinho príbehu?
- Bolo ľahké žiť vo vojenskom zajatí? ( V zajatí bol život veľmi ťažký: boli zle kŕmené, nútené tvrdo pracovať a kopané)
- Čo sa stalo Katyinej mame? prečo? ( Katyinu matku zabili Nemci, pretože nechcela zradiť svojho manžela a povedala, že príde a vyhodí ich odtiaľto)
V čo dievča verilo? o čom sa ti snívalo? ( Káťa verila, že jej otec žije a pomstí sa Nemcom za ňu a za jej matku.)
- Splnil sa jej sen? ( Áno, vyhrali Rusi a nacistov z našej krajiny „vyhádzali“.)

učiteľské slovo
Snímka č. 15


Rovnako ako Káťa, všetci sovietski ľudia od roku 1941 do roku 1945 snívali len o jednej veci - o víťazstve!
21. apríla 1945 Červená armáda vtrhla na predmestie Berlína a 25. apríla obsadila mesto. 8. mája 1945 Nemecko podpísalo akt bezpodmienečnej kapitulácie.

III. Ukotvenie

učiteľské slovo.
Spomeňme si na tých hrdinov, o ktorých sme dnes hovorili, a naplňte klaster. Chlapci odpovedajú na otázky.
Snímka č. 16(po kliknutí sa objavia mená postáv, ktoré deti rozpoznávajú podľa činov)

Žiaci 1. stupňa vychádzajú s plagátmi s obrázkami slnka, oblohy, lístia atď. a nahovorte ich replikami z básne Andreja Kolačeva.
Študent č.1 (plagát so slnkom): Nakreslím jasné slnko!
Študent č. 2 (obloha plagát): Namaľujem modrú oblohu!
Študent č. 3 (Kresba školy, slnečnej oblohy a jesenného lístia):
Nakreslíme jesenné listy
Škola, stream, neposední kamaráti.
A prečiarknite našou spoločnou kefou
Výstrely, výbuchy, oheň a vojny
.

učiteľské slovo
Uctme si pamiatku všetkých sovietskych hrdinov, ktorí nám dali pokojnú oblohu.
Všetci vstávajú. MINÚTOVÉ TICHO

učiteľské slovo:
Snímka č. 17(Pieseň „Victory Day“ od skladateľa D. Tukhmanova a básnika V Kharitonova znie na kliknutie)


Národy ZSSR boli podrobené tvrdej skúške. Víťazstvo prišlo za vysokú cenu. Zabitý, zomrel na zranenia, zomrel v zajatí - 27 miliónov ľudí.

Reflexia

Na tabuli je nápis: "Večný plameň - - pamiatka zosnulých" a je nalepený obraz náhubku Večného plameňa.
Na pamiatku hrdinov vždy horí Večný plameň pri Hrobe neznámeho vojaka. A vedľa sú tabuľky s menami tých vojakov, ktorí nás bránili, ale zomreli.
Uctme si pamiatku a vyjadrime slová vďačnosti v plameňoch večného plameňa (Na „jazyky plameňa“ deti napíšu slová vďačnosti a pripevnia ich k „večnému plameňu“ na tabuľu lepiacou páskou)

Epigraf: Nič nie je zabudnuté

Nikto nie je zabudnutý.

Cieľ: Rozšírte porozumenie detí o Veľkej vlasteneckej vojne.

Úlohy:

1. Vzbudzovanie vlasteneckého cítenia u študentov a úcta k pamiatke obrancov vlasti.

2. Zlepšenie zručností a schopností nájsť potrebné informácie.

3. Rozvoj záujmu o štúdium historickej minulosti našej krajiny.

4. Oboznámiť sa s históriou našej krajiny počas Veľkej vlasteneckej vojny.

5. Rozvíjať reč žiakov, tvorivosť; podporiť záujem študentov o diela napísané počas Veľkej vlasteneckej vojny.

Prípravné práce:

Cvičenie 1: Expresívne čítanie básní naspamäť.

Úloha 2: Prednes vlasteneckých piesní.

Úloha 3: Zber informácií o účastníkoch Veľkej vlasteneckej vojny.

Úloha 4: Príprava prezentácie „Medaily a rády Veľkej vlasteneckej vojny“.

Úloha 5: Spoločné nástenné noviny „Deň víťazstva“.

Úloha 6: Späť do minulosti "História St. George's Ribbon (mini-správa)".

Účastníci podujatia: 8. trieda.

Vybavenie: Balóny, Svätojurská stuha, vlajky, plagáty s vojenskou tematikou, nástenné noviny, prezentácia (slide show), ukážkové obrázky "Mestá - hrdinovia", na tabuli - téma, epigraf.

Plán triedy:

1. Úvodné poznámky.

2. Čítanie básní naspamäť.

3. História Svätojurskej stuhy.

4. Informačný blok „Účastníci Veľkej vlasteneckej vojny“.

5. Odovzdávanie „Rádov a medailí Veľkej vlasteneckej vojny“.

6. Konverzácia "Mestá - hrdinovia."

7. Prednes vlasteneckých piesní.

Priebeh udalosti:

1. Organizačný moment.

2. Úvodný príhovor triedneho učiteľa: Táto hodina je venovaná pamiatke všetkých padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne...

Presne pred 71 rokmi sa Veľká sovietska armáda svojou krvou a potom zaslúžila o toto víťazstvo pre nás.

Nech je spomienka na ňu večná

Držte sa tejto múky

A deti dnešných detí,

A naše vnúčatá vnúčatá!

Nevidel som ťa - a neviem

Čítal som vaše mená na tanieroch.

Ivanovci, Petrovci, Michajlovci sú tu.

Zo Smolenska, Rjazane a Pskova sú.

Na otvorených vojnových priestranstvách je veľa padlých vojakov,

Áno, nie každý má obelisky v pamäti.

Tento zoznam je veľký, od A po Z.

Neznámi vojaci boli chránení zemou.

Je znepokojená a zranená - pre popol svojich synov,

Nie podľa Božích pravidiel, on je v nej.

Zem ticho plače - bolesť bola zmytá dažďami,

Nemali by byť tak neznámi.

A zem sa nás pýta - počúvaj ju,

Mať hroby pre všetkých synov.

Tu, nad čerstvým kopcom, stojí kríž od vnúčat ...

A nič nie je zabudnuté a nikto nie je zabudnutý.

Posledný riadok tejto básne sa stal epigrafom našej akcie s vami.

3. Čítanie básní naspamäť.

Študent 1:Ľudia! Kým srdcia bijú.

Pamätajte! Za akú cenu sa šťastie vyhráva?

Pamätajte! Tvoja pieseň letí.

Pamätajte! O tých, ktorí nikdy nespievajú.

Pamätajte! Povedzte o nich svojim deťom.

Zapamätať si! Vo všetkých časoch nesmrteľnej zeme.

Študent 2: O tých dňoch sme nevedeli

Rozptýlil sa po svete a vošiel do každého domu.

Nepoznali sme vojnu, -

Rozprávali nám o tom naši starí otcovia.

Všetci sme šťastní, pretože sme sa narodili neskôr.

Študent 3: Predné rany bolia a bolia,

Čo poznačilo vojnu.

Sme s vami, milí veteráni!

Celá naša krajina sa ti klania!

Triedny učiteľ: Neodmysliteľnými atribútmi tohto sviatku boli a sú: Prehliadka víťazstva, večný plameň a Svätojurská stuha.

Prvá Prehliadka víťazstva sa konala v Moskve 22. júna 1945 o 10:00 na Červenom námestí. Potom bola prestávka na obnovu našej vlasti. Po prestávke sa každoročne vo väčšom rozsahu konala Prehliadka víťazstva.

Vo všetkých veľkých mestách Ruska, ako aj v parku Lenin Komsomol v Machačkale ste pravdepodobne videli večný plameň. Horí na pamiatku všetkých, ktorí zomreli vo Veľkej vlasteneckej vojne.

Ďalší 1 symbol tohto sviatku ožil po kampani Stužka sv. Juraja pred 7 rokmi.

4. História Svätojurskej stuhy.

Študent 4: Svätojurská stuha - dvojfarebná oranžová a čierna. Sleduje jeho históriu od stuhy až po vojenský rád svätého Juraja Víťazného, ​​ktorý založila 26. novembra 1769 cisárovná Katarína II. Táto stuha bola s malými zmenami zaradená do systému vyznamenaní ZSSR ako "George Ribbon" - znak zvláštneho vyznamenania pre vojaka.

Študent 5: Je pokrytá blokom veľmi čestného „vojakovho“ Rádu slávy.

Čierna farba stuhy znamená dym, oranžová farba plameň. Stuhy sv. Juraja zaujímajú najčestnejšie miesto medzi početnými kolektívnymi oceneniami častí Ruska.

Študent 6: Táto verejná akcia je venovaná oslave Dňa víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Akcia sa stala tradičnou a koná sa od 24. apríla do 12. mája.

Študent 7: Podľa organizátorov bolo hlavným cieľom akcie „za každú cenu nedopustiť, aby nové generácie nezabudli, kto a za akú cenu vyhral najstrašnejšiu vojnu minulého storočia, koho dedičmi zostávame, čo a koho by sme mali byť hrdý, na koho si pamätať."

Triedny učiteľ: Pamiatku všetkých padlých počas Veľkej vlasteneckej vojny si uctime minútou ticha.

5. Informačný blok „Účastníci Veľkej vlasteneckej vojny“.

Z nášho regiónu odišlo na front viac ako 4 tisíc ľudí (Levashinsky), viac ako polovica zomrela pri obrane svojej vlasti. A to je len malý zlomok mŕtvych. Celkovo vo Veľkej vlasteneckej vojne zomrelo viac ako 26 miliónov ľudí.

Za hrdinské činy spáchané počas Veľkej vlasteneckej vojny bol čestný titul Hrdina Sovietskeho zväzu - najvyšší stupeň vyznamenania u nás - udelený viac ako 11 600 ľuďom. Z toho 115 ľudí dostalo takúto vysokú poctu dvakrát a viackrát. Z nášho okresu boli dvaja: Zulpukar Zulpukarovič Abdarakhmanov a Anatolij Nikolajevič Chutorjanskij.

6. Prezentácia "Rády a medaily Veľkej vlasteneckej vojny (slide show)".


Obrázok bude tu: /data/edu/files/p1461115523.jpg (207x155)
Obrázok bude tu: /data/edu/files/d1461115576.jpg (204x157)
Obrázok bude tu: /data/edu/files/v1461115618.jpg (130x198)
Obrázok bude tu: /data/edu/files/o1461115693.jpg (207x155)

Študent 8: Ocenenia udeľované za účasť vo vojenských operáciách druhej svetovej vojny a za zvláštne úspechy na fronte a vzadu: Rad víťazstva, Lenin, Červená hviezda, Červený prapor, Suvorov, Kutuzov, Ushakov, Nakhimov, Sláva, Alexander Chmelnicky, Svet Druhá vojna; medaily „Zlatá hviezda“, „Za odvahu“, „Za víťazstvo nad Nemeckom vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945“, „Za dobytie Berlína“, „Za obranu Kaukazu“, „Partizán vlasteneckej Vojna“, „Za vojenské zásluhy“, „Za obranu sovietskej Arktídy“, „Za dobytie Budapešti“, „Za obranu Leningradu“, „Za dobytie Königsbergu“, „Za dobytie Viedne“ , "Za obranu Odesy", "Za obranu Moskvy", "Za oslobodenie Prahy", "Za oslobodenie Belehradu", "Za obranu Stalingradu", "Za obranu Sevastopolu", " Za statočnú prácu vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941 - 1945“.

7. Ukážkové obrázky "Mestá - hrdinovia".

Triedny učiteľ: Za hrdinskú nezištnosť dostali mnohé mestá Sovietskeho zväzu titul „Hrdinské mesto“ (práca s demonštračnými obrázkami).

Obrázok bude tu:

Tento metodický vývoj možno využiť pri realizácii vyučovacej hodiny v 3.-5.

Cieľ: Formovať úctivý postoj k hrdinom druhej svetovej vojny, minulosti našej vlasti.

Úlohy:- oboznámiť študentov s vykorisťovaním ľudí počas druhej svetovej vojny;

Rozšíriť vedomosti študentov o Veľkej vlasteneckej vojne;

Vštepiť mladším žiakom vlastenecké cítenie: úctu k staršej generácii, pocit hrdosti na svoj ľud, svoju vlasť.

Vybavenie: počítač, projektor, plátno.

Predbežná príprava spočíva v tom, že je potrebné vopred rozdať žiakom verše na prednes naspamäť a skupinám zadávať úlohy na prípravu príbehov o pionierskych hrdinoch.

Priebeh kurzu.

Úvodný rozhovor.

Aktualizujte poznatky o Dni víťazstva. (- Aký sviatok sa blíži? Akému podujatiu je venovaný?)

učiteľ: Sú tam udalosti, dátumy, mená ľudí, ktorí sa zapísali do histórie mesta, okraja krajiny a dokonca aj histórie celej Zeme. Píšu sa o nich knihy, rozprávajú sa legendy, tvoria sa básne a hudba. Hlavná vec je, že sú zapamätaní. A táto spomienka sa odovzdáva z generácie na generáciu a nedovoľuje, aby vzdialené dni a udalosti vybledli. Jednou z týchto udalostí bola Veľká vlastenecká vojna nášho ľudu proti nacistickému Nemecku. Každý by si mal zachovať jej pamiatku. (snímka 1)

1 čitateľ:

Tí, ktorí išli do boja za svoju vlasť, prežili a zvíťazili ....

Tým, ktorí boli spálení v peciach Buchenwald,

Tým, ktorí pri prechodoch riek išli ako kameň ku dnu.

Tým, ktorí navždy bez mena upadli do fašistického zajatia,

Tí, ktorí boli pripravení dať svoje srdce za spravodlivú vec,

Tí, ktorí si namiesto pontónových mostov ľahli pod autá.

Venované všetkým, ktorí sa dostali do nesmrteľnosti a vyhrali...

2 čitateľ:

Celá zemeguľa je pod vašimi nohami.

Žijem. Dýcham. Ja spievam.

Ale vždy v mojej pamäti

Zabitý v boji.

Dovoľte mi nevymenovať všetky mená

Neexistujú žiadni pokrvní príbuzní.

Nie preto žijem?

Čo zomreli?

učiteľ. Na úsvite 22. júna 1941 sa začala Veľká vlastenecká vojna. Dlhé 4 roky až do 9. mája 1945 naši dedovia a pradedovia bojovali za oslobodenie svojej vlasti od fašizmu. Urobili to pre budúce generácie, pre nás. Hovorme o tejto spravodlivej vojne našim deťom a vnúčatám, aby si to pamätali.

3 čitateľ:

Jún... Západ slnka sa blížil k večeru.

A more sa prelialo počas bielej noci,

A bolo počuť zvučný smiech chlapcov,

Nevedieť, nepoznať smútok.

4 čitateľ:

Jún ... Vtedy sme ešte nevedeli,

Chôdza zo školských večerov

Že zajtra bude prvý deň vojny,

A to sa skončí až 45., v máji.

5 čitateľ:

Zdalo sa, že kvety sú studené,

A trochu vybledli od rosy.

Úsvit, ktorý kráčal trávami a kríkmi.

Hľadali nemeckými ďalekohľadmi.

6 čitateľ:

Všetko dýchalo takým tichom,

Zdalo sa, že celá zem ešte spí

Kto vedel, že medzi mierom a vojnou,

Zostáva už len 5 minút.

1. V prvý deň vojny mali 17-20 rokov. Z každých 100 chlapov v tomto veku, ktorí išli na front, sa 97 nevrátilo. 97 zo 100! Je to tu, vojna! Pamätajte!

2. Vojnou je 1725 zničených a vypálených miest a mestečiek, vyše 70 tisíc dedín a dedín u nás. Vojna znamená 32 000 vyhodených závodov a tovární, 65 000 kilometrov železničných tratí. Pamätajte!

3. Vojna je 900 dní a nocí obliehaného Leningradu. To je 125 gramov chleba denne. Sú to tony bômb a nábojov padajúcich na civilistov. Pamätajte!

4. Vojna je 20 hodín pri stroji denne. Je to plodina pestovaná na zemi zasolená potom. Sú to krvavé mozole na dlaniach dievčat a chlapcov ako ste vy. Pamätajte!

5. Vojna ... Z Brestu do Moskvy - 1000 km, z Moskvy do Berlína - 1600. Spolu: 2600 km - ak počítate v priamke.

6. Zdá sa to málo, však? Lietadlom asi 4 hodiny, ale čiarkami a plastickým spôsobom - 4 roky 1418 dní. Pamätajte!

učiteľ:- Keď hovoríme o vojne, často hovoríme o hrdinských činoch. Ako rozumiete slovu „feat“? (Študenti diskutujú.)

Výkon je, keď sa človek vo veľkom nezaujatom popudu duše daruje ľuďom, v mene ľudí obetuje všetko, aj svoj život.

Je čin jedného človeka, dvoch, troch, stoviek, tisícov a je čin ĽUDU, keď ľud povstane, aby bránil vlasť, jej česť, dôstojnosť a slobodu. (snímka 4)

Takmer celá západná Európa ležala pod kovanou pätou nacistických útočníkov, keď nacistické Nemecko zvrhlo silu svojich tankov, lietadiel, zbraní a granátov na náš štát. A bolo potrebné byť veľmi silným ľudom, mať oceľový charakter, mať veľkú morálnu silu, aby odolal nepriateľovi, prekonal jeho nespočetné sily.

Z nekonečnej sibírskej nížiny

Do lesných lesov a močiarov

Hrdinský ľud povstal,

Naši veľkí, mocní ľudia!

Vyšiel von: slobodný a správny,

Odpovedať na vojnu vojnou

Postavte sa za svoj rodný štát

Pre našu mocnú krajinu!

(snímka 5-10)

Všetci sa postavili na obranu vlasti. Echeloni išli na front, vytvorili sa partizánske oddiely, ženy a deti sa postavili na pracovnú hliadku.

Bojovali v partizánskych oddieloch, pracovali vo vojenských továrňach, zbierali teplé oblečenie pre frontových vojakov a koncertovali pred ranenými v nemocniciach. S vojnou sa stretli v rôznom veku. Niektorí sú maličkí, iní sú tínedžeri. Niektorí boli na prahu dospievania. Vojna ich zastihla v hlavných mestách a malých dedinách, doma a na návšteve u starej mamy, v pionierskom tábore, v popredí i hlbokom tyle.

Kruté slovo - vojna!

Reflektory zúrivo blikajú

Vtrhla do nášho detstva.

Smrteľné tony ocele

Siréna nočného poplachu.

V tých dňoch sme nehrali vojnu -

Práve sme dýchali vojnu. (A.Ioffe)

Tu je len pár riadkov zo spomienok detí tých rokov.

Študent."Na začiatku vojny som mal 12 rokov. Moja rodina sa z Moskvy neevakuovala. V prvom roku vojny školy nefungovali, ale my sme nečinne nesedeli. Zbierali sme liekovky a podávali sme ich do nemocníc. A na jar a v lete nás vozili na zber žihľavy, z ktorej sa v nemocniciach varila kapustnica. My, deti, sme počas bombardovania mali službu na strechách a hasili sme zápalné bomby“ (T.S. Ivleva, tlačiareň.)

Študent.„Vojna zastihla našu rodinu, rodinu vojenského lekára, neďaleko Brestu 22. júna 1941. Moja matka a sestra zomreli pred mojimi očami. Mal som deväť a pol roka. Zdvihli ma dvaja vojaci a začali sme opúšťať obkľúčenie, aby sme sa dostali k vlastnému. Prešli sme front a ja som bol zaradený ako žiak, syn pluku, do špeciálneho spravodajstva na veliteľstve 4. armády. Vykonával som prieskumné misie, ale začiatkom roku 1942 som sa dostal pod paľbu, bol som zranený, poslaný do tyla na ošetrenie ... .. (Yu.G. Podtykailov, strojný inžinier) Príbehy študentov o priekopníkoch-hrdinoch.

(snímka 11-14)

učiteľ: Ale samozrejme, že najväčšie bremeno vojny niesla na svojich pleciach žena – matka. (snímka 15)

Viem, že máš v srdci úzkosť - Nie je ľahké byť matkou vojaka! Viem, že máš oči na ceste. Odkiaľ som raz odišiel. Viem, vrásky sa prehĺbili a ramená sa trochu zhrbili. Dnes sme bojovali na život a na smrť, mami, za teba, za naše stretnutie.

Mami, píšem ti tieto riadky,

Posielam ti synove pozdravy.

Veľmi si ťa pamätám

Tak dobre - nie sú žiadne slová!

Pre život, pre vás, pre vašu rodnú zem

Kráčam smerom k olovenému vetru,

A nech sú teraz medzi nami kilometre,

Si tu, si so mnou, moja drahá!

V mnohých rodinách sa zachovali trojuholníky vojakov-listy, ktoré z frontu posielali otcovia a dedovia, manželia a synovia, bratia. Napísali, že sa vrátia domov a len s víťazstvom Dobrý deň, milý Maxim! Ahoj môj milovaný syn! Píšem spredu, Zajtra ráno - späť do boja! Budeme riadiť nacistov. Opatruj sa, syn, matka, Zabudni na smútok a smútok - vrátim sa s víťazstvom! Konečne ťa objímem. Zbohom. Tvoj otec.

učiteľ:Ženy nepracovali len vzadu . . Boli to zdravotné sestry, lekári, sestričky, skauti, signalisti. Mnohých vojakov zachránili pred smrťou nežné láskavé ženské ruky. (snímka 16, 17)

Zbrane dunia, guľky pískajú. Zranený úlomkom granátu vojaka. Sestra šepká: „Poď, podporím ťa, obviažem ti ranu!“ – zabudol som na všetko: slabosť aj strach, vyniesol som ho z boja na rukách. Koľko lásky a tepla v nej bolo! Mnohé sestry zachránili pred smrťou.

Vedenie. Zomrelo asi 40 miliónov sovietskych ľudí. Hádajte, čo to znamená? To znamená - 30 zabitých na 2 metre pôdy, 28 tisíc zabitých denne. To znamená - zomrel každý štvrtý obyvateľ krajiny.

Ticho chlapci, chvíľa ticha
Uctme si pamiatku hrdinov
A raz zazneli ich hlasy
Ráno sa stretli so slnkom,
Naši rovesníci sú takmer.
Nie sú medzi nami žiadni
Kto išiel na front a nevrátil sa.
Pamätajme si v priebehu storočí, v priebehu rokov,
O tých, ktorí už nikdy neprídu.
Spomeňme si!

Prosím všetkých, aby vstali. Skloňme hlavy pred veľkosťou výkonu sovietskeho vojaka. Uctme si pamiatku všetkých zosnulých chvíľou ticha.

Chvíľka ticha.

A napriek tomu nastal vo vojne zlom a začalo sa oslobodzovanie okupovaných území. Po vyčistení územia našej krajiny od fašistov oslobodili naši vojaci národy Európy z fašistického jarma.

Ľudstvo je zaviazané tým miliónom ľudí, ktorí zomreli pri obrane svojej vlasti pred zotročením, zajatím, fašizmom, ktorý hrozil zničením všetkých slovanských národov. Vďační potomkovia zachovávajú pamiatku zosnulých, starajú sa o neoznačené hroby a masové hroby, kladú kvety na pomníky a obelisky, pomenúvajú ulice po hrdinoch. (snímka 19)

Sme tu s vami nie preto, že dátum, Ako zlomyseľný zlomok, spomienka horí v hrudi. K hrobu neznámeho vojaka Prídete na sviatky a všedné dni. Chránil ťa na bojisku. Spadol bez toho, aby urobil krok späť. A tento hrdina má meno - jednoduchý vojak Veľkej armády.

V pamätné dni prichádzajú tisíce Rusov na cintorín Piskarevskoye v Petrohrade, do Mamaev Kurgan vo Volgograde, (snímka 20) do Sapungory v Sevastopole, k pamätníku upáleným obyvateľom dediny Krasukha v Pskovskej oblasti a do iné posvätné miesta. Čin osloboditeľov sovietskej armády je ctený nielen v našej krajine. V Nemecku v parku Treptow stojí pamätník bojovníka – osloboditeľa. Ide o víťazného vojaka, na ktorého hruď sa s dôverou držalo nemecké dievča, ktoré zachránil. (snímka 21)

Na prelome štvrtej jari

Ako odmena za roky úzkosti,

Šíri sa v dyme a prachu

Berlín nám ležal pri nohách!

Hromy zbraní neustávajú.

V dymovom opare zúri plameň,

A ľudia si hovoria

Na Zemi je spravodlivosť!

Lámanie železa a kameňa

Nemilosrdne rozdrvil nepriateľa!

Vlajka víťazstva nad Nemeckom

Vztýčil zástavu svojej pravdy!

Prešiel ohňom a vodou

Nezišiel zo svojej cesty.

Sláva, sláva ľudu - hrdina!

Sláva jeho slávnej armáde!

A v Berlíne, na slávnostnom dátume,

Bol postavený tak, aby stál po stáročia,

Pamätník sovietskeho vojaka

So zachráneným dievčaťom v náručí.

Stojí ako symbol našej slávy.

Ako maják žiariaci v tme

Je to vojak môjho štátu,

Chráni mier na celej Zemi!

Slnko svieti na Deň víťazstva A vždy bude svietiť pre nás. V krutých bojoch sa nášmu starému otcovi podarilo vyhrať Nepriateľa. Stĺpy pochodujú v rovnomernej formácii, A piesne sa sypú sem a tam, A na nebi hrdinských miest sa leskne slávnostný ohňostroj! (slide 25) V tento deň sa v každom meste našej krajiny konajú slávnostné zhromaždenia. A v popredí sú veteráni - tí, ktorí prešli vojnou. (snímka 2)

Nosiť rozkazy
Ako cez sviatky, tak aj vo všedné dni.
Na prísnych tunikách
A trendy bundy. Nosiť medaily,
Aby všetci ľudia videli
Ty, ktorý si vydržal vojnu na vlastných pleciach.

(snímka 27) Nech už nikdy nebude vojna! Nechajte pokojné mestá spať. Nechajte prenikavé zavýjanie sirény Neznej mi nad hlavou. Ani jeden nepustil náboj, ani jeden nečmáral samopal. Nech naše lesy rozozvučia Len hlasy vtákov a detí. A nech roky plynú pokojne, nech nikdy nebude vojna!

Stiahnite si prezentáciu:

1. ponorte deti do atmosféry Veľkej vlasteneckej vojny v rokoch 1941 - 1945,

2. zaviesť niektoré vojenské pojmy;

3. rozšírte si obzory;

4. rozvíjať pozornosť, myslenie, sémantickú pamäť, predstavivosť;

5. pestovať zmysel pre vlastenectvo.

Vybavenie: výtlačky krížoviek.

Priebeh lekcie:

Dnes budeme hovoriť o Veľkej vlasteneckej vojne. Dúfam, že táto lekcia vám pomôže získať trochu viac vedomostí o tejto veľmi dôležitej udalosti pre našu krajinu. Niet divu, že každý rok 9. mája slávnostne oslavujeme Deň víťazstva, jeden z najvýznamnejších sviatkov nášho ľudu.

Začnime rozcvičkou. Zavolám frázu a ak súhlasíte, zdvihnite ruku.

➢ V roku 1945 ZSSR zaútočil na Nemecko. (Nie, Nemecko - na ZSSR.)

➢ Druhá svetová vojna trvala 1418 dní. (Áno)

➢ Slovo „Vlasť“ je podobné slovám „Vlasť“, „Vlasť“. (Áno)

➢ G. K. Žukov - legendárny veliteľ druhej svetovej vojny, maršál ZSSR. (Áno)

➢ Výkon je, keď sa človek stane slávnym, populárnym. (Nie, vtedy urobí ušľachtilý čin a riskuje svoj život.)

➢ ZSSR do začiatku vojny prekonal Nemecko v počte zbraní a vojakov. (nie)

➢ Bývalí účastníci vojny sa nazývajú veteráni. (Áno)

➢ Leningrad je obliehané mesto. (Áno)

➢ Spravodajstvo je zhromažďovanie informácií o nepriateľovi, teréne, potrebných na posúdenie situácie a rozhodnutie. (Áno)

Aby sme sa ponorili hlbšie do atmosféry tých vojnových rokov, splníme nasledujúce úlohy. Dám vám pár slov. Skúste ich pospájať vo svojej fantázii, zapamätajte si. Potom poviem prvé slovo z dvojice a vy - druhé.

vojna - svetový ostreľovač - guľka

boj - oddychové lietadlo - bombardovanie

rana - nemocničný list - rodina

predná - zadná časť - hrdina

skaut - vysielačka partizáni - les

odmena - všeobecné víťazstvo - sviatok

V ďalšej úlohe vás požiadam, aby ste sa zamysleli nad tým, ako tieto skupiny slov súvisia s druhou svetovou vojnou:

➢ Moskva, Leningrad, Stalingrad, Kursk. (Názvy miest, o ktoré vypukli kruté boje.)

➢ G. K. Žukov, K. K. Rokossovskij, A. M. Vasilevskij, I. S. Konev. (generáli)

➢ V. Talalikhin, D. Karbyshev, N. Gastello, A. Matrosov. (hrdinovia)

učiteľ. Myslíte si, že je to vo vojne strašidelné? (Odpoveď detí.) A ako si predstavujete boj proti sebe? (Odpovede detí.) Skúste zo štyroch „popletených“ riadkov poskladať slávne básne poetky Yu.Druniny, účastníčky 2. svetovej vojny.

O vojne nič nevie.

Meliu som videl len raz.

Raz - v skutočnosti. A stokrát vo sne.

Kto hovorí, že vojna nie je strašidelná,

O vojne nič nevie.

Naši dedovia a pradedovia sa samozrejme báli. Ale napriek všetkému prešli do útoku a kričali "Hurá!", "Za vlasť!" bili nacistov, lebo vedeli, že okrem nich ich rodnú zem, rodinu, blízkych nikto neochráni. Aby sa povzbudili, často vyslovovali takéto príslovie. Zoberte „kľúč“ a dešifrujte ho:

Odpoveď: "Dve úmrtia sa nemôžu stať, ale jednej sa nedá vyhnúť." (Čítajte v stĺpcoch.)

Ďalšia úloha sa volá „Vyberte slovo“. Tak ako druhé slovo prvého riadku súvisí s prvým, tak aj druhé slovo druhého riadku musí súvisieť s prvým.

➢ Moskva – Rusi.

Berlín - ... (fašisti, Nemci, nacisti.)

➢ Lietadlo je obloha.

Nádrž - ... (pole, lúka, pozemok.)

➢ Výkon – sláva.

Zrada - ... (hanba, smútok, nešťastie.)

Chcem pred vami otvoriť len niekoľko strán análov Veľkej vlasteneckej vojny. Začnem príbehom o bitke pri Smolensku, ktorá sa odohrala v lete 1941. Je známe, že Smolensk sa nazýva „kľúčové mesto“, „kľúč“ od brán Moskvy. Počas stáročnej histórie Moskvy sa nepriatelia opakovane pokúšali dobyť naše hlavné mesto a cesta k nemu často viedla cez Smolensk. A toto slávne mesto sa vždy postavilo na obranu bieleho kameňa a kládlo nepriateľovi vážny odpor. Tak to bolo aj tentoraz. Nacisti mali na začiatku vojny výraznú prevahu v počte zbraní a vojska. Snívali o tom, že jedným bleskom otvoria brány do Moskvy. Ale neuspeli. Pri Smolensku sa začali kruté, krvavé boje. Dva mesiace tvrdohlavého odporu stáli nacistov draho. Mnohí z nich, snívajúci o víťaznom pochode ulicami Moskvy, našli svoju smrť na poliach Smolenskej oblasti.

V bitke pri Smolensku sa zrodila sovietska garda. Týmto titulom boli ocenení najlepší z najlepších, hrdinské jednotky Červenej armády. Slúžiť v nich sa považovalo za česť.

Takmer v rovnakom čase, neďaleko bieloruského mesta Orsha, bola prvýkrát na bojisku použitá nová impozantná zbraň - raketový mínomet, ktorý vydesil a spanikáril nacistov svojou bezprecedentnou silou salvy. Volalo sa to, ako ste možno uhádli, láskavé ženské meno „Kaťuša“. Prečo presne? Ešte pred začiatkom druhej svetovej vojny napísali autori Matvey Blanter a Michail Isakovsky pieseň o dievčati a jej milovanom, ktorý slúži v armáde. Táto pieseň sa stala neuveriteľne populárnou. Dokonca aj vy poznáte tieto riadky:

Rozkvitli jablone a hrušky

Nad riekou plávali hmly...

„Kaťuša“ sa stala jedným zo symbolov krajiny. Spievalo sa všade: vpredu aj vzadu. Bola akoby kúskom zo šťastných pokojných čias, pripomenula si rodnú zem, blízkych a blízkych. Ukazuje sa, že aj táto pieseň bojovala. Preto bojovníci nazvali novú zbraň „Kaťuša“.

Aké ďalšie druhy zbraní poznáte? (Odpovede detí.)

Vezmite zápalky a skúste z nich vyskladať model nejakého typu zbrane, napríklad lietadla alebo tanku. (Deti pracujú.)

Na záver – samostatná práca. Vyriešte krížovku "Vojenské". Ak ste sa aktívne zapojili do dnešnej lekcie, nebudete mať problém ju zvládnuť. (Deti dostanú výtlačky krížoviek, pracujte.)

1. Hlavný veliteľ armády ZSSR počas druhej svetovej vojny. (Stalin)

2. Starý bojovník. (veterán)

4. Synonymum slova „Vlasť“. (vlasť)

5. Delostrelecká zbraň so ženským menom. ("Kaťuša")

6. Tento ušľachtilý čin robí človek riskujúci svoj život. (feat)

7. Legendárny veliteľ druhej svetovej vojny. (Žukov)

8. Ochranná pokrývka hlavy bojovníka. (Prilba) Vertikálne.

9. Rýchly útok. (útok)

10. Obliehané mesto. (Leningrad)

11. Zhromažďovanie informácií o nepriateľovi. (spravodajská služba)

12. Ozbrojené sily krajiny. (armáda)

učiteľ. A teraz pokračujte, prosím, frázou: „Dnes som sa naučil ...“.