Scenár otvorenej udalosti v geografii. Scenár mimoškolských aktivít v geografii „Najmúdrejší“

Mimoškolská činnosť v geografii

"GEOGRAFICKÝ KALEIDOSKOP"

Ciele podujatia:

➢ prehĺbenie vedomostí v oblasti geografie;

➢ zvýšenie kognitívneho záujmu študentov o predmet;

➢ rozvoj schopnosti aplikovať získané poznatky v neštandardnej situácii;

➢ podporovať schopnosť pracovať v skupine, zmysel pre vzájomnú pomoc a vzájomnú pomoc.

Príprava podujatia.

Podujatie sa môže konať v rámci geografického týždňa medzi tímami žiakov 10. – 11. ročníka. V hre sú 3 tímy po 5-6 ľudí.

Každý tím si vopred vyberie kapitána, vymyslí si meno a motto súvisiace s geografiou. Ako domácu úlohu si tímy pripravia 3 zaujímavé otázky na geografickú tému.

Priebeh udalosti.

Hra pozostáva zo šiestich etáp, ktoré sú hodnotené v závislosti od zložitosti určitým počtom bodov.

1. Reprezentácia príkazov. Názov tímu, pozdrav, motto. (1 bod)

2. Zahrejte sa. (Tímy sú pozvané, aby prediskutovali množstvo otázok.

(za každú správnu odpoveď -2 body)

3. Súťaž „Ty – mne, ja – tebe“ (tímy si navzájom kladú vopred pripravené otázky)

(za každú pripravenú otázku - 1 bod za každú správnu odpoveď - 2 body)

4. Súťaž kapitánov. (Stádium prebieha formou aukcie, kapitáni sa striedajú pri volaní morí Zeme, európskych krajín, cestovateľov atď.)

Vyhráva kapitán, ktorý koncept pomenoval ako posledný.)

1. miesto - 4 body

2. miesto - 2 body

3. miesto - 0 bodov.

5. Súťaž pantomímy. (Pomocou gest na zobrazenie geografického objektu alebo prírodného javu. Objekty: Jamajka, Panama, Austrália. Prírodné javy: tornádo, cunami, ľadovec) uhádnuté - 3 body.

1. miesto - 10 bodov

2. miesto - 5 bodov

3. miesto - 0 bodov.

Výsledky hry.

Víťazný tím je určený počtom získaných bodov.

Otázky do súťaže "Rozcvička"

1. Uveďte starovekého gréckeho vedca, ktorý zaviedol pojem „geografia“ a položil základy vedeckej geografie. (Eratosténes)

2. Kde na Zemi vždy vejú severné vetry? (na južnom póle)

3. Vymenuj najväčšiu rieku, ktorá netečie do oceánu. (Volga)

4. Ktoré more nemá vodu? (v akomkoľvek mori zobrazenom na geografickej mape)

5. Pomenujte body na Zemi, na určenie polohy ktorých stačí uviesť len ich zemepisnú šírku. (severný a južný pól)

6. V ktorej časti sveta sa pri pohybe na sever otepľuje? (v Austrálii)

7. Ak sa vzdialite od hraníc USA len 8 km, môžete byť v tejto krajine, ale nie v Mexiku a Kanade. (Rusko)

8. Fen, simum, bora. Čo spája tieto pojmy? (vietor)

9. V akej prírodnej oblasti rastú stromy, ktoré nemajú letokruhy? (lesný ekv.)

10. Ako sa volá a kde je najväčšia budova, ktorú na Zemi vytvorili živé organizmy? (Veľký bariérový útes pri pobreží Austrálie)

11. Americký oceánológ M. Mori o tomto fenoméne hovoril takto: „V oceáne je rieka. Počas najväčšieho sucha nevysychá a ani pri najväčších povodniach sa nevylieva z brehov. Jeho brehy a koryto sú vyrobené zo studenej vody a jeho pereje sú vyrobené z teplej vody. Nikde inde na svete nie je majestátnejší prúd vody.“ o čom to hovoríme? (prúdy v oceánoch)

12. V názve ktorého hlavného mesta štátu, ktorý sa nachádza na Kaukaze, stačí preusporiadať písmená, aby sme dostali názov planéty slnečnej sústavy? (Jerevan - Venuša)

13. Tento štát sa nachádza na pobreží Perzského zálivu. Jeho názov pozostáva z mena slávneho nemeckého skladateľa a európskej rieky, ktorá sa vlieva do Severného mora. (Bahrajn)

14. Kde sa nachádza a ako sa volá ostrov, ktorého názov v preklade z angličtiny znamená „novoobjavená zem“? (Newfoundland pri pobreží Severnej Ameriky)

15. Ktorý štát USA, ktorý sa nenachádza na území amerického kontinentu, sa teší sláve známeho letoviska sveta? (Havajské ostrovy)

16. Juhoamerická lama - apalco, žijúca v zemepisnej šírke rovníka, má hustú dlhú srsť. Ako si vysvetľujete tento rozporuplný fakt z pohľadu geografie? (lama žije v Andách, kde je na trópy relatívne chladno)

17. Nie je pravda, že máme predstavu spojenú so Saharou ako jedným z najhorúcejších území na Zemi? Severný pól naopak v našich predstavách vyčaruje fujavice a mrazy. Občas sa však stane, že teplota na severnom póle je vyššia ako na Sahare. Kedy je to možné? (v noci na Sahare môže byť -8 C, v lete na severnom póle môže byť nad 0 C)

18. Námorníci na celom svete poznajú prírodný maják, ktorý slúži ako orientačný bod v Tichom oceáne pri pobreží Strednej Ameriky. Čo je to za maják? (sopka Izalco, ktorá vybuchuje už 200 rokov)

19. Himaláje, ako viete, sú najvyššie hory, Andy sú najdlhšie. Existuje však na Zemi vyšší a rozšírenejší horský systém? Kde sa nachádza a ako sa volá? (Stredoatlantický hrebeň v Atlantickom oceáne)

1. Ktorým kontinentom prechádzajú všetky poludníky? (Antarktida)

2. Demografická koncepcia, teda proces rastu miest a nárast počtu obyvateľov miest. (urbanizácia)

3. Najväčší ostrov na Zemi. (Grónsko)

4. Na ktorom kontinente sa nachádzajú Viktóriine vodopády? (Afrika)

5. Ako sa volá republika v rámci Ruska s hlavným mestom Machačkala? (Dagestan)

6. Forma vlády Dánska. (monarchia)

7. Čo je to súostrovie? (skupina ostrovov)

8. Hlavné mesto Austrálie. (Canberra)

9. Kde je chladnejšie: na severnom póle alebo na juhu? (na juhu)

10. Oceán, pomenovaný podľa krajiny ním umývanej. (indický)

11. Aké ročné obdobie je v Austrálii? (Leto)

12. Aké objekty na fyzickej mape sú zobrazené zelenou farbou? (roviny, nížiny)

13. Ruský prístav bez ľadu na Barentsovom mori. (Murmansk)

14. Najvyššie pohorie Európy. (Alpy)

15. Moderný názov ostrova Cejlón. (Srí Lanka)

16. Priehrada na rieke Don. (Tsimlyanskoe)

17. Krajina hraničiaca len s Ruskom a Čínou. (Mongolsko)

18. Faktor tvoriaci reliéf, vďaka ktorému vznikajú duny a duny. (vietor)

19. Názov štátu s hlavným mestom Madrid. (Španielsko)

20. Demografický ukazovateľ znázorňujúci rozdiel medzi počtom narodených a úmrtí v určitom čase. (prirodzený prírastok)

21. Administratívne centrum subjektu federácie, na území ktorej sa nachádzame. (Rostov)

22. Štát USA, cez ktorý prechádza polárny kruh. (Aljaška)

24. Je monzún stály vietor alebo premenlivý vietor? (premenná)

25. Najslanejšie jazero na Zemi. (Mŕtve more)

26. Štát, ktorý sa nazýva krajinou vychádzajúceho slnka. (Japonsko)

27. Nížina, kde sa nachádza najnižšie položené miesto v Rusku. (kaspický)

28. Bezstromová plocha subarktického pásma, pokrytá machom, lišajníkmi a kríkmi. (tundra)

29. Ukrajina – krajina východnej Európy alebo západu? (Východná)

30. Pevnina, objavená neskôr ako ostatné. (Antarktida)

1. Zmenšený model zemegule. (glóbus)

2. Najväčší ostrov pri pobreží Ruska. (Sachalin)

3. Čo je väčšie: najvyšší vrch Zeme alebo najhlbšia oceánska depresia? (koryto)

4. Proces akumulácie blízkych sídiel v okolí veľkého mesta. (aglomerácia)

5. Republika v rámci Ruska s hlavným mestom Kazaň. (Tatarstan)

6. Severná polárna oblasť Zeme. (Arktída)

7. Americký názov pre tornádo. (tornádo)

8. Najmenšia pevnina. (Austrália)

9. Akým smerom sa musíte pohnúť, aby ste sa dostali z Európy do Južnej Ameriky? (juhozápad)

10. Druh monarchie, v ktorej je hlavou štátu aj hlava cirkvi. (absolútna teokratická monarchia)

11. Ktorý kontinent obmýva Guinejský záliv? (Afrika)

12. Roztavená horúca masa vybuchnutá sopkami. (lava)

13. Hlavné mesto najľudnatejšieho štátu na Zemi. (Peking)

14. Republika v Rusku, hraničiaca s Rostovskou oblasťou. (Kalmykia)

15. V akej prírodnej oblasti rastie strom baobab? (savannah)

16. Ústie rieky Don. (Azovské more)

17. Štát s javorovým listom na vlajke. (Kanada)

18. Čiara na geografickej mape, od ktorej sa začína odpočítavanie zemepisnej dĺžky. (primárny meridián)

19. Jediné neobmedzené more na Zemi. (Sargasso)

20. Forma vlády Talianska. (republika)

21. Ktorý ostrov sa nachádza na západe: Island alebo Írsko? (Island)

22. Neustále vetry fúkajúce v trópoch. (pasátové vetry)

23. Prístroj používaný na stanovenie atmosférického tlaku. (barometer)

24. Koľko časových pásiem je v Rusku? (desať)

26. "Pole of Cold" Rossi. (Oymyakon)

27. Prevládajúce náboženstvo v Latinskej Amerike. (kresťanstvo)

29. Cestovatelia ktorej krajiny objavili Antarktídu? (Rusko)

30. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu. (OPEC)

1. Prístroj používaný na určenie strán horizontu. (kompas)

2. Pevnina, na ktorej sa nachádzajú Niagarské vodopády. (Severná Amerika)

3. Koľko subjektov federácie je zahrnutých v Rusku? (89 predmetov)

4. Hlavným mestom ktorého štátu je mesto Praha? (česky)

5. Čiara na geografickej mape, ktorá prebieha rovnobežne s rovníkom a má zemepisnú šírku 66,5º. (polarný kruh)

6. Najväčšie mesto Severnej Ameriky podľa počtu obyvateľov. (Mexico City)

7. Na ktorom brehu Donu je mesto Azov: vľavo alebo vpravo? (naľavo)

8. Najkratší ľudia na Zemi, žijúci v rovníkových lesoch. (pygmejovia)

9. Úzka úžina medzi Južnou Amerikou a ostrovom Tierra del Fuego, pomenovaná po veľkom moreplavcovi, ktorý ju objavil. (Magellanova úžina)

10. Jediná rieka tečúca z jazera Bajkal. (Angara)

11. Hraničí s Ruskom, štátom, ktorý sa nazýva „krajina tisícich jazier“. (Fínsko)

12. Hory kužeľovitého tvaru na zemskom povrchu alebo na dne oceánu, pomenované podľa starorímskeho boha ohňa. (sopky)

13. „Farebná“ rieka v južnej Afrike. (oranžová)

14. Najmenšie a najplytšie more na zemi. (Azov)

15. Republika v Rusku, bohatá na zlato a diamanty. (Jakutsko).

16. Ktorý záliv sa nachádza na západ: Kalifornia alebo Mexiko?

(Kalifornia)

17. Štát ležiaci na území hlavného mesta Talianska. (Vatikán)

18. Kto má absolútnu moc vo Vatikáne? (k pápežovi)

19. Jediný kontinent, na ktorom nie sú ľadovce. (Austrália)

20. Ako nazývame to, čo sa v Amerike nazýva préria alebo pampa? (step)

21. Administratívne centrum Karélskej republiky. (Petrozavodsk)

22. Aké objekty na fyzických mapách sú zobrazené hnedou farbou? (hory)

23. Vojensko-politická únia krajín Severnej Ameriky a Európy. (NATO)

24. Štát, s ktorým Rostovský región hraničí. (Ukrajina)

25. Na ktorom kontinente sa nachádza Mount Erebus? (Antarktida)

26. Oblasť vysokého atmosférického tlaku. (anticyklóna)

27. Lesy mierneho pásma s prevahou ihličnanov. (tajga)

28. Úzka úžina oddeľujúca Euráziu a Severnú Ameriku. (Beringov)

29. Druhý najväčší štát z hľadiska rozlohy. (Kanada)

Scenár mimoškolských aktivít pre ročníky 6.-9

Hra "Brain Ring", ročníky 6-9

Hru možno využiť počas prírodovedného týždňa, hodín v triede alebo ako mimoškolskú aktivitu. Účastníkmi sú žiaci 6. – 9. ročníka.
Cieľ:
Zlepšiť schopnosť študentov myslieť logicky, dávať odôvodnené odpovede na položené otázky.

Predbežná príprava:
- na hre sa zúčastňuje niekoľko tímov;
- hra je ohlásená vopred;
- vedúci-kapitáni naverbujú tímy, pripravia sa na hru (opakujú materiál o navrhovaných témach);
- vyrábajú sa „gombíkové lampy“: červená a zelená, stoly červené a zelené, gong;
- Vybrané otázky.
Pravidlá hry:
- Zúčastňujú sa 3 tímy
- dva tímy hrajú do troch bodov;
- každý tím môže odpovedať na každú otázku stlačením „tlačidla“;
- porota sleduje čas (60 sekúnd na diskusiu, ak tím odpovie skôr, porota zaznamená, v ktorej sekunde bola odpoveď daná, v prípade nesprávnej odpovede pokračuje v diskusii oponentský tím až do 60. sekundy);
- hra sa skladá zo štyroch kôl: v prvom kole hrajú dva tímy, v druhom - víťazný tím prvého kola a tretí tím; v treťom kole porazení z prvého kola a tretí tím;
- po každom kole zaznie gong;
- O víťazoch rozhoduje počet získaných bodov.

Priebeh hry.

Vedúci:
- Dobrý deň! Dnes organizujeme hru Brain Ring medzi tímami kapitánov (menuje vedúcich). Kapitáni, predstavte svoje tímy.
Vysvetľuje pravidlá hry. Zastupuje členov poroty.
- Tak teda začíname! Usporiadame kvalifikačné kolo, aby sme zistili, ktoré tímy začnú súťaž.
Hádanky:
1. Alena stojí: zelený šál, tenký tábor, biele slnečné šaty (Birch).
2. Na jar kvitnem, v lete plodím, na jeseň nevädnem, v zime neumieram. (Kožušinový strom, borovica).
- Pozývam tím k červenému stolu..., k zelenému stolu hráčov tímu.... Podporme naše tímy!
Zaznie gong. Prvé kolo.
Otázky 1. kola:
1. Otázka zo série "Neobyčajné pamiatky"
„Ktorému umiestnili na pobreží Antarktídy jednoduchý trojmetrový kríž z austrálskeho mahagónu so slovami „Bojujte a hľadajte, nájdite a nevzdávajte sa!“
(Robertovi Scottovi a jeho kamarátom, ktorí zomreli na spiatočnej ceste po dobytí južného pólu).
2. Otázka zo série "Olympiáda"
Prečo sa olympiáda v Soči začala o 20:14 moskovského času?
(2014).
„V sklade vojenských uniforiem v Petrohrade vládne panika, lesklé cínové gombíky záhadne zmizli. Ukazuje sa, že sa stalo nasledovné: pri nízkej teplote sa tento kov zmení na sivý prach, hovoria, že kov „ochorie“. Pomenujte chorobu.

(Cínový mor).
4. Otázka zo série Živý svet
„Začiatkom 20. storočia zomrelo v Afrike na uhryznutie týmto zvieraťom asi 50 tisíc ľudí ročne a na 1/3 územia nebolo možné rozvinúť chov dobytka. Toto nebezpečné zviera zabilo viac ľudí a hospodárskych zvierat ako levy a krokodíly. Pomenujte ho."
(Mucha Tsetse).
5. Otázka zo seriálu „Komisová geografia“
"Pomenujte najtenší a najostrejší plášť na svete." (Mys Agulhas v Afrike).
Vedúci:
- Skončilo sa prvé kolo našej hry. Slovo má porota.
(Porota vyhlási výsledky prvého kola).
Vedúci:
- Začať druhé kolo
Otázky 2 kolá.
1. Otázka zo série Živý svet
„Idete na výlet do džungle Madagaskaru. Skúsení priatelia vám poradili, aby ste v dusné popoludnie našli „cestovateľský strom“ a prečo?
(„Strom cestovateľa“, revenala, má kmeň až 15 m, na vrchole korunovaný vejárom 25-30 listov, ktorých spodná časť obsahuje veľké množstvo vlhkosti).
„V Moskve je pamätník venovaný dobyvateľom vesmíru. Z akého kovu je vyrobený?
(Titan).
3. Otázka zo seriálu „Komisová geografia“
"Ktorá rieka sa ti zmestí do dlane, ktorá do pohára, ktorá do kalamára a ktorá do kanistra?"
(Don, Oka, Níl, Istra).
"Jeho nedostatok spôsobuje ochorenie štítnej žľazy, o aký prvok ide?".
(Jód).
„Fisht je štadión v Soči, kde sa konalo otvorenie olympijských hier v roku 2014. Na počesť akého geografického objektu je pomenovaný, kde sa nachádza?
(Hora na Kaukaze, "Sivá hora").
Vedúci:
- Druhé kolo našej hry sa skončilo. Slovo má porota.
(Porota vyhlási výsledky druhého kola).
Vedúci:
- Začať tretie kolo Hry Brain Ring. Tím je pozvaný k červenému stolu ..., k zelenému stolu vás žiadam, aby ste išli k tímu ...!
Otázky 3. kola.
1. Otázka zo seriálu „Komisová geografia“
"Čo má čižma, hora a vlna?" (Podošva).
2. Otázka zo série Živý svet
„V Brazílii, kde sú časté suchá, sú stromy so sudovitými kmeňmi. Prečo potrebujú takéto kufre?
(Sudovité stromy poskytujú príležitosť akumulovať vlhkosť, aby prežili obdobie sucha).
3. Otázka zo série „Zábavná chémia“
"Táto látka je na Venuši hojná a na Zemi sa používa na výrobu šumivej vody a hasenie ohňa." Pomenujte to.
(Oxid uhličitý).
4. Otázka zo série „Vynikajúci ľudia“
"Tento veľký ruský skladateľ bol tiež vynikajúcim chemikom."
(Alexander Porfiryevič Borodin).
5. Otázka zo série "Olympiáda"
"V akom jazyku sa podľa protokolu začali olympijské hry v Soči?"
(Francuzsky).
Vedúci:
- Tretie kolo je za nami a my čakáme na výsledky tohto kola od poroty.
(Porota vyhlási výsledky).
Vedúci:
- A naša hra sa dostala do finále. A pozývam tím k zelenému stolu ..., k červenému stolu - tím ...
otázky záverečného kola.
1. Otázka zo série „Zábavná chémia“
„Aquatofana narobila v Taliansku v 17. storočí veľa hluku. Tofana, sicílčanka, predávala ženám tekutinu bez farby a zápachu. Na zabitie človeka z neho stačilo 5-6 kvapiek. Smrť prichádzala pomaly a bezbolestne. Muž postupne strácal silu a chuť do jedla, neustále ho trápil smäd. Aký prvok bol v tejto kvapaline?
(arzén).
2. Otázka zo série "Neobyčajné pamiatky"
„Stará dáma“ je to, čo ju dnes domorodí ľudia nazývajú. Tento „kus železa“ je hrozný, no priťahuje sa k nemu ako magnet. Jej narodenie vyvolalo rozruch. Dnes je najznámejším symbolom mesta. O akej budove to hovoríš?"
(O Eiffelovej veži, postavenej v Paríži v roku 1899 pre svetovú výstavu).
3. Otázka zo série Živý svet
"Ktorej rastline sa hovorí 'stopa bieleho muža'?"
(Plantain).
4. Otázka zo série "Chémia a človek"
„Táto látka sa nazýva „látka nevyčerpateľných možností“. V mnohých krajinách zohrávali úlohu peňazí. Pomenujte ho."
(Soľ).
5. Otázka zo série „Zábavná geografia“
"Aká rieka" v pokojnom počasí "urobil N.V. Gogoľ "vyliaty zo skla?"
(Dneper).
Vedúci:
- Naša hra sa skončila. Za zhrnutie dostane slovo porota.
Výsledky hry sa sčítajú, určia sa tímy, ktoré sa umiestnili na 1., 2., 3. mieste.
Tímové ocenenia.

Otvorená mimoškolská aktivita

Intelektuálna hra „Vlastná hra“

Medzi žiakmi 6.-8

Účel: zhrnúť poznatky získané na hodinách

Pracovať na rozvoji tvorivosti žiakov realizáciou úloh, ktoré sú obsahovo a formálne rôznorodé.

Uplatňovať poznatky žiakov v praxi, zvyšovať záujem o mimoškolskú činnosť, pestovať kolektívne vzťahy.

Do hry sú vybrané dva tímy po 6-7 ľudí, nezávislý moderátor a porota zložená z 3-5 študentov stredných škôl

Vedenie

Dnes je medzi tímami bitka.

Ale nech nie je medzi vami žiadna urážka.

Koniec koncov, víťaz alebo porazený

Dnes bude medzi vami

Budeme radi, ak budete v boji

Ukážte svoju vynaliezavosť.

Zručnosť, vedomosti a zábava vám to dovolia

Hrať o remízu.

Vedúci: Nie v televíznom divadle, ale medzi školskými stenami, teraz začíname zábavnú "Vlastnú hru"

Tímy sa navzájom pozdravia.

Pozdrav tímu (názov tímu, motto, emblém)

AT jazdec kladie krátke otázky najprv jednému, potom druhému tímu. Do 30 sekúnd musia študenti odpovedať na otázku, za každú správnu odpoveď - 1 bod.

1 súťaž "Rozcvička"

1. tím.

1. Najhlbšie jazero na svete ( Bajkal)

3. Živý obal Zeme (biosféra)

4. Začiatok rieky (zdroj)

5. Najväčší oceán ( Ticho)

6. Prehĺbenie, ktorým rieka preteká ( kanál)

7. Pomyselná čiara rozdeľujúca zemeguľu na dve hemisféry ( rovník)

2. tím.

1. Najvyšší vrch sveta ( Everest)

3. Vzduchový obal Zeme (atmosféra)

4. Koniec rieky ( ústa)

5. Najchladnejší oceán (Arktída)

6. Ľadový blok v oceáne ( ľadovec)

7. Bezdrevná prírodná oblasť s prevahou trávnatých porastov (Step)

2. súťaž: „Naprieč krajinou“

Tímy sa striedajú v hádaní, o ktorom geografickom objekte hovoria. Ak prvý tím nemôže odpovedať, potom odpovie druhý tím a získa ďalší bod. Každá otázka môže mať iný počet bodov v závislosti od náročnosti.

Vedúci:

Jazdite cez moria, oceány,

Je potrebné preletieť nad celou zemou;

Na svete sú rôzne krajiny

Ale taký ako ten náš sa nenájde.

    Tieto jazerá sa tiež nazývajú moria. Jeden z nich je najväčší na Zemi, druhý je najhlbší. Jedna vyniká najnižšími brehmi ležiacimi pod hladinou oceánu, druhá je obklopená horskými masívmi. Pomenujte tieto jazerá.

(Odpoveď: Kaspické more a jazero Bajkal)

2 Ktorému polostrovu, ktorý sa svojím názvom sťažuje na svoju veľkosť, venoval básnik L. Lantsui tieto riadky:

Náš polostrov je pretkaný cestami,

Ako stopár s úzkymi pásmi,

V tundre je veľa ciest...

Naši starí otcovia kráčali po zemi,

Pozdĺž nití ciest číhajúcich v hmle,

A nevedeli, čo majú pod nohami,

Čo je to prehistorický plameň

Transformované na uhlie, ropu a plyn,

Zrejme nás čaká driemanie.

(odpoveď z polostrova Yamal)

3. Jeden z polostrovov sa nazýva krajina sopiek. Mnohé požiarne chrliace hory sa tiahnu stovky kilometrov od severozápadu k juhozápadu. Na úpätí sopiek vyvierajú stovky horúcich prameňov. Čo je to za polostrov?

(odpoveď: polostrov Kamčatka)

4. Básnik A Chepurov vo svojich básňach „Cesta k oceánu“ opísal stretnutie s touto riekou takto:

„Aké sily Ďalekého východu

Dalo by sa urobiť taký zázrak?

A neodkladali svoju odpoveď:

Z veľkej hory, kde je les a kameň pochmúrny,

Argun a Shilka - dve rieky utiekli ......

Ktorá rieka vzniká sútokom týchto riek?

(Odpoveď: Rieka Amur).

3 Súťaž „Pridať riadok“

Kaskáda vody letí z hôr, takže toto je ……………… .. (vodopád)

Volga je široká a hlboká, matka …………………. (rieka)

Krása pohladí oči mladej borovice ………….. (Bor)

Slnečné svetlo svieti ticho, ticho ………………… (oceán)

Zlaté kopy sena sa „usadili“ ………………………… ( brehoch)

Táto hornatá hora sa pýši priesmykmi ……………………………… (hrebeň)

Hory nás priťahujú viac ako raz slávne ………… .. ( Kaukaz)

Hra s divákmi Hádanky

Som dobrý a vysoký

Oblaky ma hladia

A horolezci každý rok

Ponáhľaj sa ku mne zo všetkých zemepisných šírok (Vrch)

Chrlím popol, kamene, lávu,

Od zlosti trasiem všetkým naokolo

A zároveň vyzerám skvele.

Čo som? Hádaj kamarát. (sopka)

Som na stojane, som okrúhly,

Môžete ma otočiť

Pozrite si rieky a jazerá

Piesky, moria, lesy a hory,

Celý svet Zeme od konca do konca.

Čo som? Hádaj. (glóbus)

Som prúd vody

letiaci dole

V dúhovom svetle

V postriekaní penou.

Skús si ma predstaviť

A budete vedieť hneď. (vodopád)

4 Súťaž „Signálne hádanky“.

Každý tím musí uhádnuť, čo je zobrazené na obrázkoch.

A získajte správnu odpoveď

5 Súťaž "Anagram"

1. Usporiadajte písmená tak, aby ste dostali názvy najdôležitejších vied o povahe Zeme:

I O O Y M K L A G T L …………… klimatológie……………………………

O O O E I A T R L M G ……………… meteorológia………………………….

2. Usporiadajte písmená tak, aby sa získalo priezvisko zakladateľa náuky o pôde:

E U O A D V P K …………… Dokučajev ………………….

6 Súťaž „Temný kôň“.

Musíte uhádnuť, o čo ide. Za každú správnu odpoveď -2 body. Tímy odpovedajú postupne, alebo ktorý tím odpovie ako prvý.

    Narodil sa v Portugalsku a patril do starej, najchudobnejšej šľachtickej rodiny. Bola stránka kráľovnej Leonory. Päť lodí pod jeho velením sa vydalo na cestu. Plávanie bolo mimoriadne náročné. Všetko bolo: silné búrky, tropické horúčavy, neistota, hlad, choroby. Do Španielska sa vrátila iba jedna loď. A z posádky 265 ľudí sa do vlasti vrátilo len 18 námorníkov. Sám navigátor zahynul na jednom z ostrovov v boji s domorodcami. Urobili veľký geografický objav. Kto bol tento odvážny námorník?

(odpoveď: F Magellan)

    Životopis jeho života je do značnej miery tajomný a tragický. Až do konca svojich dní nepoznal význam svojho činu a bol presvedčený, že objavil námornú cestu do Ázie, za čo dostal titul „admirál mora – oceánu“.

Ani on, ani jeho súčasníci nedokázali oceniť význam a veľkosť jeho činu. Zomrel trpiaci osamelosťou, chudobou a zabudnutím. O kom to hovoríme?

(odpoveď: H. Columbus)

7 Súťaž Logický reťazec (čo je zbytočné?)

Balchaš Bajkal Azov Čad (Azov)

Jupiter Saturn Urán Mars (Mars)

Afrika Austrália Madagaskar Eurázia (Madagaskar)

Pre divákov, zatiaľ čo tímy rozhodujú o logickom reťazci

"Vtipné otázky"

Prečo kačice plávajú? (z brehu)

Aké kamene nie sú v mori (suchý)

Aká choroba na zemi neochorie? (námorná)

Aký opasok by ste sa neopásali? (geografické)

Koľko rovníkov možno nakresliť na zemeguli (jeden)

Súťaž 8 kapitánov „Najviac“

najväčší oceán (Ticho)

Najchladnejší oceán (Arktída)

Najmenší kontinent (Austrália)

Najväčší ostrov na svete? (Grónsko)

Najhlbšia priekopa v oceáne? (Mariánska)

Najbližšia hviezda k nám (slnko)

najteplejší kontinent (Afrika)

najväčšia planéta (Jupiter)

9 Súťaž "Geografické loto"

Každý tím zbiera loto.

Prvý si vezme kartičku s otázkami, druhý k nej zoberie kartičku s odpoveďou, potom druhý kartičku s otázkou a tretí k nej kartičku s odpoveďou atď. Karty - odpovede sú vyhotovené vo forme fotografií, schém alebo častí karty. Karty s otázkami:

    Prúd vody, ktorý tečie vlastným kanálom. (rieka)

    Prirodzená priehlbina naplnená vodou. (jazero)

    Voda umiestnená pod zemou. (podzemná voda)

    Obrovské územia, ktoré rozdeľujú oceány na časti (kontinenty)

    Silné prúdy vody v oceánoch spôsobené rozdielom teplôt vody. (prúdy)

    Časť svetového oceánu oddelená od neho vzostupom pevniny. (More)

    Malý kúsok zeme obklopený zo všetkých strán vodou. ostrov)

    Úzka vodná plocha spájajúca veľké vodné plochy. prieliv)

    Jazero v Kazachstane, ktorého západná časť je svieža a východná časť je slaná (bolkhash)

Hra s divákmi Hádanky

Sú k nemu priťahovaní

Počas slnečných dní jasno.

A na nich v každom veku

Mraky odpočívajú. (hory)

Ak sa tam pozriete

Ak sa pozriete sem.

Všade je len voda,

Aj dnes, aj vždy. (More)

Žiadna električka ani metro

Ráno tečie vedro

Mlieko od kravy

V lete sú deti bosé,

Traktor dune na poli,

A za poľom - lesné porasty (dedina)

Mnoho rokov v horách za sebou

Sneh padá a krúpy sa sypú

Zrážky sú také veľké

A jeho meno je (ľadovec)

10 Súťaž „V krajine múdrosti“

Musím bez problémov odpovedať, môj priateľ:

Čo je menšie ako more, ale väčšie ako rybník? (jazero)

Potácanie sa o kamene horských bariér,

Rieka sa zmenila na plavbu (vodopád)

V sto moriach, ten obr

Volá sa (oceán)

Každý toto miesto obchádza:

Tu je zem ako cesto,

Sú tam ostrice, trsy, machy…….

Žiadna podpora nôh. (bažina)

Žije v moriach a riekach

A často lieta po oblohe.

A ako sa nudí lietať,

Opäť padá na zem. (voda)

Zhrnutie hry

Ceremoniál odmeny víťaza

Večer „Znalci geografie“ pre žiakov 7.-11

Autor: Tembayeva T.N., učiteľka dejepisu a geografie, stredná škola Voskresenskaya, okres Kachir, región Pavlodar, Kazachstan
Popis materiálu: Kognitívny záujem o predmet sa prejavuje nielen v triede, ale aj v mimoškolských aktivitách. Materiál je určený pre stredoškolákov. Počas akcie boli použité otázky z geografie pre kurz 7-11 ročníkov. Materiál, ktorý som navrhol, bude zaujímať učiteľov, žiakov a ich rodičov.
Predmet: Geografia
Trieda: 7-11
téma: večer "Znalci geografie"
Cieľ: integrácia poznatkov a pochopenie podstaty jednotlivých javov a procesov z oblasti fyzickej a ekonomickej geografie.
Úlohy:
1. Rozšíriť obzory žiakov, záujem učiť sa nové veci.
2. Vštepovať zručnosti samostatnej práce s doplnkovou literatúrou.
3. Pestovať cieľavedomosť, pracovitosť, túžbu po poznaní.
Vybavenie: karty úloh, fyzická mapa sveta
Prípravná fáza: príprava dvoch tímov – meno, motto, znak.
Večerný program
Geografia - "most medzi prírodou a spoločnosťou"
N.N. Baranský
Čas na organizáciu:
Kohézna hra: „Prekvapenie“ - študenti si vezmú žetóny, na zadnej strane ktorých je znázornený obrys pevniny, úlohou študenta je povedať úžasné informácie o pevnine.

1. Bol prvým, kto v staroveku použil výraz „geografia“?
Odpoveď: Prvý, kto použil výraz „geografia“, bol grécky vedec Eratosthenes.
2. V akej prírodnej zóne môže voda zamrznúť aj pri kladnej teplote vzduchu?
Odpoveď: voda môže zamrznúť aj pri kladnej teplote vzduchu v tropických púšťach. Veľká suchosť vzduchu spôsobuje intenzívne vyparovanie, čo prispieva k silnému ochladzovaniu vrchnej vrstvy zemského povrchu, následkom čoho je voda pokrytá tenkou vrstvou ľadu.
3. Zemepisná poloha „hučiacich“ zemepisných šírok?
Odpoveď: „hučiace“ zemepisné šírky sa nachádzajú v oblasti štyridsiatej rovnobežky južnej pologule.
4. Dažďová voda nemá chuť, ale niekedy obsahuje soľ, ako sa tam dostala?
Odpoveď: Vietor láme striekance vody z morských vĺn a unáša ich do vzduchu, voda sa vyparuje a malé kryštáliky soli padajú do zrážok.
5. Vieme, kde sú póly Zeme: geografické, magnetické, chladné, tepelné, ale kde je pól vetra?
Odpoveď: Pól vetra sa nachádza v Antarktíde.
6. V púšti sa zrazu pred pohľadom cestovateľov objaví pohľad na obrovské jazero, vysvetľujúci tento prírodný úkaz.
Odpoveď: fatamorgána vzniká v dôsledku lomu a odrazu svetelných lúčov v atmosfére a nerovnomerného rozloženia hustoty vzduchu, v dôsledku čoho sa objavujú imaginárne obrazy.
7 . Prečo mraky nepadajú na Zem?
Odpoveď: Mraky nepadajú na Zem, pretože sú podporované stúpajúcim prúdom vzduchu.
8. Hra "Tematický tenis"
Každý tím je pozvaný na jedného účastníka. Učiteľ vyvoláva tému, žiaci sa striedajú vo vyvolávaní slov súvisiacich s danou témou, kým sa človek nezastaví.
Téma: Ekológia
9. Viete, kedy začína: „meteorologické“ leto, „astronomické“?
Odpoveď: "meteorologické" leto začína 1. júna, "astronomické" - od 22. júna.
10. Moskovský hrebeň, hora - Kremeľ na severnom okraji Tibetu, sa otvoril ...
Odpoveď: Moskovský hrebeň, horu - Kremeľ na severnom okraji Tibetu, objavil N.M. Prževalskij
11. Sú ryby v Puddle, v Taza?
Odpoveď: V Luzha - rieke povodia Oka a v Taz, v rieke tečúcej do zálivu Karského mora s rovnakým názvom - sa nachádzajú ryby.
12. Vysvetlite fenomén „žiara“ mora.
Odpoveď: „žiara“ mora sa objavuje ako výsledok akumulácie obrovského množstva svetelných mikroskopických organizmov.
13. Hra „Pridať podrobnosti“
Aby ste preukázali získané vedomosti, musíte vety rozšíriť.
1) Kazachstan sa nachádza na euroázijskom kontinente.
2) Park patrí do antropogénneho prírodného komplexu.
14. Najmenšie zo svetových morí je tak pomenované kvôli hornine, ktorá sa našla na jednom z ostrovov nachádzajúcich sa v tomto mori. Nazvite to more.
Odpoveď: Marmarské more, z náleziska bieleho mramoru nájdeného na ostrove Marmara.
15. Pomenujte kontinenty, kde žijú zvieratá zobrazené na fotografii.
ALE.
AT.


Odpoveď: A - Austrália; B - Afrika; S-Eurázia
16. Bleskový turnaj
1) Oceľové vojvodstvo
Odpoveď: Luxembursko
2) Táto krajina má módne letovisko, horský raj, kde sa vyrábajú poštové známky
odpoveď: Monako
3) Krajina - bankár, výrobca značkových hodiniek
Odpoveď: Švajčiarsko
4) Krajina, ktorá je neustále vo vojne s morom
Odpoveď: Dánsko
5) 80 tisíc jazier v krajine
odpoveď: Fínsko
6) Krajina „ružovej“ ropy

odpoveď: Bulharsko
7) Na mieste jabloňovej rokliny sa objavil „jablkový otec“.
Odpoveď: Almaty
8) Zdravotná sestra v roľníckej rodine alebo v meste v Austrálii
odpoveď: krava
9) Plaz, mesto, rieka na západnej Ukrajine
Odpoveď: Už
10) Strom je symbolom Afriky, strážcom savany
Odpoveď: Baobab
17. Hra "Desať otázok!"
Študentovi, jednému z tímu, učiteľ prilepí nálepku so slovom na čelo (môžete použiť názvy kontinentov) - účastník môže tímu položiť 10 otázok, na ktoré môže odpovedať iba ÁNO alebo NIE ! Úloha: uhádni, aké slovo je napísané na nálepke.

Na záver večera zhrnieme výsledky a odmeníme víťazov.

Účel: Zvýšiť záujem o predmet geografia

Upevniť vedomosti v predmete geografia

Forma: tímová hra

Vybavenie: pozvánky pre členov tímu, prezentácia otázok, perá, hárky papiera, kartičky, diplomy

Účastníci: žiaci 7 tried „A“, 7 „B“, 7 „C“, 7 tried „G“.

Z každej triedy je 5 študentov členmi tímu, ostatní hostia sú podpornou skupinou.

Priraďte každej skupine podpory: Prezentujte svoju triedu (originálnu, zaujímavú, kreatívnu)

Na udelenie: Diplomy - 4 kusy (každá trieda, jeden víťaz, traja účastníci), 3 diplomy (najaktívnejšiemu účastníkovi, za najoriginálnejšiu odpoveď účastníkovi sympatie publika), 4 diplomy (aktívnym fanúšikom) Spolu 11 diplomov

Dekorácia: Počítač, projektor, plátno, kresby, emotikony

Pokrok v mimoškolskej aktivite

Moderátor: Dobré popoludnie, milí priatelia, hostia, členovia poroty, rodičia, chlapci, účastníci,

Moderátor: Študent 7 „A“ číta „Geografia namäkko“ Boris Zakhoder

Otcovia!

glóbus

Zrazil ma autobus!

Zmačkané do koláča

Úplne nový glóbus!

Veľa

Naša Zem videla

Ale nevidel

Taký škandál!

na nerozoznanie

Planéta sa stala.

Všetko je zmätené:

časti sveta,

kontinenty,

ostrovy,

oceány,

Všetky rovnobežky a poludníky

Kompasy, chudák

Bojujte v hysterii:

Severný pól -

V Južnej Amerike!

Juh sa rozpadol

Aké menej odolné

Pre dvoch: na Západ

A na Východ.

Afrika vyrobená

salto smrteľné,

Na konci

Obe Ameriky sa postavili.

A aby toho nebolo málo

poburujúce

Prišiel do Austrálie

Ázijská menšina!

Počuješ? Počuť

Je tŕň jedovatý?

Už to vrie

Arktický oceán -

Zaplavuje sa

saharská púšť

A otáča sa

Parný oblak!

Z najvyššej hory

Everest -

Teraz doľava

Mokré miesto.

A slávne

Erijské jazero

schoval

Vo veľmi hlbokej jaskyni.

Biele more

mierne scvrknutý,

Čierne more

Úplne vybielené.

A neznámy

Dokonca aj vedci

volaj ho biely

Alebo Čierna!

Namiesto mocného

Rieky Orinoko

Vrch Orinoko

stojí sám

A evidentne

Veľa utrpenia

Keďže nikde nie je

Nespadne!

Vznášajúce sa na oblohe

sťahovavé vtáky,

Nerozumiem,

Kam ísť -

Do južného obratníka

Vtáky lietali

A prišiel

Do ríše fujavice.

blízko rovníka

Ľadové kryhy plávajú

túlajú sa tučniaky

V stepiach Ukrajiny

A na diaľniciach

Európe

tigre bežia,

slony,

Antilopy!

Ľadový medveď

Nosené cez les:

hľadá cestu

do vlasti,

K pólu.

A to spod stromčeka

Vyzerá zarazene

Miška

prvý videný

Lev!

Niekde v Antarktíde

Hlasný rev

modrá od chladu

Hroch:

Ahoj!

Nie je čas dať sa opäť do poriadku?!

Nepotrebujeme geografiu

Uvarené na mäkko!

Hostiteľ: Aby sa takýto príbeh neopakoval, navrhujem dať si do poriadku myšlienky a zahrať si hru „Najmúdrejší“. Ale skôr ako začneme, chcem vám predstaviť hostí a členov poroty.

Teraz je čas spoznať tímy. Prezentovať ich budú skupiny fanúšikov.

Tak prosím.

7 "A"

7 "B"

7 "B"

7 "G"

moderátor: Je čas na rozcvičku

Vašou úlohou je za dve minúty poskladať z daného slova čo najviac slov. Slovo Kilimandžáro (slovo sa objaví na obrazovke)

Prezentácia 1 "Zahrievanie"

Čas 2 minúty

Moderátor: Každý člen poroty má na stole protokoly. Táto súťaž sa odhaduje za každé slovo 1 bodom. Áno, tiež, milá porota, nezabudnite na prezentácie tímov. Za to sa môžete ohodnotiť, ako sa rozhodnete.

Hostiteľ: Čas vypršal.

Takže slovo účastníkom a porota starostlivo hodnotí, vyhýbajúc sa opakovaniu. To znamená, že ak prvý tím pomenoval toto slovo, nasledujúce tímy ho prečiarknu.

V pozdrave bolo prvých 7 „A“, teraz slovo 7 „B“, potom 7 „C“, 7 „G“ a 7 „A“.

Moderátor: Porota je pripravená vyhlásiť výsledky.

Porota stále rokuje.

Slovo poroty

Hostiteľ: A teraz je čas na „Hlavnú hru“. Veľa šťastia účastníkom, trpezlivosť fanúšikom a hosťom.

Prezentácia 2 "Hlavná hra"

Za každú správnu odpoveď 1 bod, otázky 15 a 16 majú hodnotu 5 bodov.

Chcem si zapamätať postupnosť. Začína 7 "B", potom 7 "G", 7 "A". 7 "B".

Za správanie nemôžem povedať, že fanúšikom, ktorých tímy porušujú disciplínu, budú tomuto tímu odrátané body.

Veľa šťastia ešte raz.

Hostiteľ: Áno, zápas bol horúci. Zhŕňa porota. Účastníci si môžu oddýchnuť a ja navrhujem, aby sa fanúšikovia upokojili. Dvaja dobrovoľníci z každej triedy. Vašou úlohou je umiestniť na mapu názvy geografických objektov. (Geografické objekty sú napísané na farebných hárkoch, treba ich nájsť na mape a nalepiť) Kto sa vyrovná rýchlejšie, prinesie svojmu tímu 5 bodov.

Na listoch:

Tasmánia

Carpentaria

miláčik

Melbourne

Byron

York

Vzduch

Murray

Perth

Kosciuszko

Anjel

Titicaca

aconcagua

Horn

Iguazu

Paraná

Kaaba Branco

Amazon

Atacama

Brasilia

Yukon

Mackenzie

McKinley

Washington

Labrador

Florida

Winnipeg

hurónsky

Murchison

Mississippi

Almadi

Níl

Líbya

Čad

Namib

Madagaskar

Nyasa

Atlas

Limpopo

južná Afrika

Hostiteľ: Výborne! Vyriešené rýchlo. Budete si však musieť chvíľu počkať, pretože slovo si vezme porota, aby zhrnula výsledky „Hlavnej hry“.

Slovo poroty.

Hostiteľ: No, teraz môžeme skontrolovať našich fanúšikov. Aké kontinenty ste navštívili? Austrália, Afrika, Južná Amerika a Severná Amerika. Pozrime sa.

Je to tak, porota môže ísť ku karte a znova skontrolovať. Takže, máte slovo, milá porota.

Hostiteľ: Výborne, chlapci. Tým sa však hra nekončí. Naším hosťom je účastník regionálnej hry „Najmúdrejší“ _______________, žiak _____________ triedy a pripravil si pre vás „kontrolnú otázku“

"Kontrolná otázka": Mnoho ľudí verí, že púšť Sahara, a to je úplne správna myšlienka, je jedným z najhorúcejších miest na Zemi? Severný pól s nekonečnými ľadovými poľami, fujavicami a mrazmi sa naopak pripisuje jednej z najchladnejších oblastí planéty. Môže sa však stať, že teplota na ďalekom severe bude vyššia ako v saharskej púšti?

Moderátor: Čas 3-5 minút

Odpoveď na „bezpečnostnú otázku“: V dôsledku intenzívneho žiarenia teplota na saharskej púšti v noci veľmi prudko klesá. Jeho denná amplitúda niekedy dosahuje 25 alebo viac. Najmä v severných oblastiach Sahary teplota v noci po horúčavách cez deň klesá na -8ºC. Je zaujímavé, že na unášanej ľadovej kryhe na Ďalekom severe teplota v júli často vystúpi nad 0 °C. Je teda dosť možné, že teplota vzduchu na severnom póle by bola vyššia ako v rovnakom čase na saharskej púšti.

Moderátor: Takže váš tím odpovedá. Všetky odpovede sú vypočuté. Porota to zhrnie prijatím správnej odpovede.

Hostiteľ: Nastal najdojímavejší moment. Zhrnieme.

Slovo poroty.

Hostiteľ: Prajem vám všetko najlepšie,

Akcie podobné ako plná miska

A tak to bolo aj vo vašom živote

Zajtra je lepšie ako včera.

Ďakujem za pozornosť!