Program scenáristickej hry Medzinárodného dňa gramotnosti. Metodický rozvoj v ruskom jazyku (10. ročník) na tému: Metodický rozvoj mimoškolského podujatia „Medzinárodný deň gramotnosti“

Vyučovacia hodina pre žiakov 1. – 4. ročníka. Medzinárodný deň gramotnosti

Lyapina Vera Valerievna učiteľka základnej školy MBOU Škola č. 47 Mestská časť Samara
Popis: Tento materiál môžu učitelia základných a stredných škôl použiť na realizáciu mimoškolskej aktivity venovanej Medzinárodnému dňu gramotnosti.
Cieľ: Zoznámenie detí s týmto sviatkom.
Úlohy:
- oboznámiť deti so sviatkom „Deň gramotnosti“;
- prispievať k rozvoju ústnej reči detí, schopnosti jasne odpovedať na otázky;
- prispievať k formovaniu potreby a túžby po poznaní.
- rozvíjať zvedavosť a záujem o procesy a javy globálneho rozsahu.

Postup hodín v triede


učiteľ
Medzinárodný deň gramotnosti oslavuje UNESCO od roku 1966 8. septembra. Oslavuje sa nielen v Rusku, ale aj v mnohých krajinách sveta.
Spoločnosť vynakladá maximálne úsilie na šírenie gramotnosti vo svete.Dnes organizujeme lekciu venovanú tomuto dátumu.
Hádaj hádanku:
Sejú pierkom
Žnú oči.
Jedia hlavou.
Pamäť je strávená.
(diplom)
Čo pre teba znamená byť gramotný?
(odpovede detí)
1 čitateľ
Na svete je deň gramotnosti.
Takže sa s ním stretneme.
Je nám veľmi drahý,
Tento deň je najdôležitejší.

O tom niet pochýb.
Každý potrebuje gramotnosť.
Bez nej sa nedá podpísať
Táto jemnosť je taká dôležitá!

Prajeme všetkým na svete
Naučte sa pravidlá hory.
Nechajte vedomosti rásť.
Čas otvoriť knihu!
2 čitateľ
Na Medzinárodný deň gramotnosti
Prajem vám to najlepšie, nie ste príliš leniví:
Na doplnenie slovnej zásoby,
Nezabudnite na svoju gramotnosť!
Gratulujeme ku Dňu gramotnosti!
A zo srdca ti to prajem
Mať čeliť
S inteligentnými ľuďmi!
3 čitateľ
Takže táto reč je vždy príjemná,
Aby to znelo komplikovane
A aby sa stalo to najlepšie -
Aby ľudia vedeli svoje

Vždy sa snažil zvýšiť
Koniec koncov, je pre nás ľahké to urobiť -
Všetko, čo musíte urobiť, je čítať viac
Rozvíja sa reč aj myseľ!

Teraz na sviatok gramotnosti
Prajeme vám, aby ste neurobili chyby
Ani slovami, ani skutkami v živote,
No, rozšírte svoju vedomostnú batožinu!

1 čitateľ
Čo môže byť na svete dôležitejšie,
Ako komunikovať so svojou spriaznenou dušou?
Slová budú jasné aj deťom,
Pravidlá kódexu sú predsa len v našich silách.

Nie, literáti nebudú preložení,
Aj keď chyby prekvapia každého.

Na tento sviatok sa môžete usmievať.
Tento oriešok môžeme premôcť.

Všetkým blahoželáme k tomuto sviatku.
Prajeme vám gramotnosť - celú hostinu!
Prajeme si, aby, podobne ako púčiky vo váze,
Mohla by naplniť náš svet.

2 čitateľ
V škole sa učia písmená
V škole sú pravidlá preplnené.
Je to dôležité, každý vie.
Nie je potrebné skrývať oči.

Gratulujem k tomuto sviatku.
Rýchlo priznávame:
Toto pravidlo je nesmrteľné!
Musíme dobyť hory!
3 čitateľ
Želáme si v deň, ktorý prišiel:
Nebojte sa slov.
Sila našej gramotnosti
Ako obvykle, ste tu správne!
1 čitateľ
V e-maile alebo v bežnom
Robiť chyby je úplne neslušné!
Aby si každý pamätal tieto pravidlá
Na našej planéte je deň gramotnosti!
Blahoželám všetkým k tomuto sviatku
Prajem vám, aby ste písali bez chýb z celého srdca!
2 čitateľ
Nechajte text napísať a napísať perom
Podľa pravidiel, a nie len tak, ako to znie!
Bez diplomu, priatelia, áno, áno, áno,
S istotou vám hovorím – nikde.
3 čitateľ
Každý chce byť gramotný a chce sa učiť.
V tomto prípade je veľmi dôležité nebyť vôbec lenivý.
A potom sú všetky dvere len pre vás!
Usmievajte sa jemne, láskavo osud.
Čokoľvek chcete, len nebuďte leniví
Život vám všetko ponúkne na striebornom podnose.
učiteľ
Pokračujte v prísloviach o gramotnosti
Vyberte si knihu (ako si vyberáte priateľa.)
Gramotnosť na učenie - (vždy sa hodí.)
Zlato sa ťaží zo zeme (a poznatky z kníh.)

Svet je osvetlený slnkom (a svet poznaním.)
Negramotný je ako slepý (a kniha mu otvára oči.)
Dobrá kniha je (najlepší priateľ.)

učiteľ
A bez čoho nie je možné stať sa gramotným?
Čo nám pomôže prekonať negramotnosť? Riešte hádanky.
Do poľa vleteli kavky
A sadol si do snehu...
Pôjdem do školy -
Viem ich pochopiť.
(Písmená.)

Aká voda je vhodná pre gramotných?
(Atrament.)

Na stránke základného náteru -
Tridsaťtri hrdinov.
Múdri muži-bogatyri
Každý gramotný vie.
(Abeceda.)

Pri stene je veľký a dôležitý
Dom je poschodový.
Sme dole
Všetci nájomníci sú už prečítaní.
(Polička.)

Mudrci sa usadili
V presklených palácoch, v tichu sám
Prezraďte mi tajomstvá.
(Kniha.)

Ona sama mlčí
Sto priateľov môže učiť.
(Kniha.)
1 čitateľ
Strašne zaujímavé čítanie:
Môžete sedieť, klamať
A - bez opustenia miesta -
Očami knihy BEH!
Áno áno! Prečítajte si - PRECHÁDZAJTE OČAMI:
Ruka v ruke s mamou, po sebe.
Chôdza - to je maličkosť,
Nebojte sa urobiť prvý krok!
Raz zakopol
A zrazu ty
Prečítajte si štyri písmená za sebou
A ty si išiel, išiel, išiel -
A prečítajte si prvé slovo!
Od slova do slova - akoby cez hrbole -
Ponáhľajte sa veselo pozdĺž čiar...
A tak sa nauč čítať -
Ako behať
skok...
Ako lietať!
Čoskoro viem na celej stránke
Budete sa trepotať ako vtáky...
Koniec koncov, obrovské a skvelé,
Ako nebo
svet magických kníh!
učiteľ
Svet čelí veľkému problému. Toto je boj proti negramotnosti. V mnohých krajinách zostáva 860 miliónov dospelých negramotných a viac ako 100 miliónov detí nechodí do školy.
Gramotnosť je miera schopnosti človeka písať a čítať vo svojom rodnom jazyku. Tradične slovo „gramotný“ znamená osobu, ktorá vie čítať a písať alebo iba čítať v akomkoľvek jazyku. Ľudia, ktorí vedia iba čítať, sa nazývajú aj „pologramotní“. Prečo je dôležité byť gramotný?
A veľa detí a dospelých navštevuje školu, ale nemožno ich nazvať gramotnými. Keďže v modernom svete sa počítačová gramotnosť stala nie menej dôležitou ako písanie a čítanie.
Deň gramotnosti sa stal jedným z hlavných v školách a vyšších inštitúciách Ruska. Pre študentov sú usporiadané kvízy, olympiády, KVN v rôznych predmetoch, pretože gramotnosť nie je len schopnosť správne písať, počítať a čítať. Ide o celý súbor vedomostí a zručností v rôznych vedných oblastiach, ktoré pomáhajú človeku byť úspešným. . Ľudia budú priťahovaní k takémuto človeku. A teraz máte na výber: vynaložte všetko úsilie, aby ste dosiahli túto výšku alebo ostaňte tým, koho slová budú na smiech. A pamätajte, že hlavnou vecou na ceste k svetlu je sebarozvoj a sebavzdelávanie.
Navrhujem, aby ste ukázali svoju úroveň gramotnosti.
Pokúste sa opraviť chyby:




Spojte slová v ľavom stĺpci so slovami v pravom stĺpci


učiteľ
Vysvetlite význam frazeologických jednotiek



3 čitateľ
Nech diplom opraví chyby
A neprestávaj ju učiť
Kto sa učí, veľa sa naučí,
A v Rusku sa nám bude žiť ľahšie.
Pracujte častejšie s interpunkciou
Sadnite si večer ku knihe, čítajte,
Nech je váš život pestrejší
Iba vedomosti, nebojte sa - absorbujte.


Prezentácia na tému: Medzinárodný deň gramotnosti

Knižničná hodina pre žiakov ročníkov 3.4.

Medzinárodný deň gramotnosti.

Cieľ: oboznámiť deti so sviatkom „Medzinárodný deň gramotnosti“.
Úlohy:
- oboznámiť deti so sviatkom „Deň gramotnosti“;
- podporovať rozvoj ústnej reči detí, schopnosť jasne odpovedať na otázky;
- prispievať k formovaniu potreby a túžby po poznaní.
- rozvíjať zvedavosť a záujem o procesy a javy globálneho rozsahu.

Počas vyučovania.

Medzinárodný deň gramotnosti oslavuje UNESCO od roku 1966 8. septembra. Oslavuje sa nielen v Rusku, ale aj v mnohých krajinách sveta.
Spoločnosť vynakladá maximálne úsilie na šírenie gramotnosti vo svete.Dnes organizujeme lekciu venovanú tomuto dátumu.
Hádaj hádanku:
Sejú pierkom
Žnú oči.
Jedia hlavou.
Pamäť je strávená.
(diplom)
Čo pre teba znamená byť gramotný?
(odpovede detí)

E-mailom alebo pravidelne
Robiť chyby je úplne neslušné!
Aby si každý pamätal tieto pravidlá
Na našej planéte je deň gramotnosti!
Blahoželám všetkým k tomuto sviatku
Prajem vám všetkým, aby ste písali bez chýb!

Cvičenie .V ruštine sú slová, ktoré sa píšu rovnako, ale podľa toho, kde kladieme prízvuk, majú rôzny význam. Dajte si stres a povedzte, čo toto slovo znamená.

Napíšem teda na tabuľu:hrad-hrad, cesta-cesta, iskra-iskra, čert-čert, dedina-dedina, múka-múka, vata-vata, stojany-stojky, žila-žila, priepasť-priepasť, zbabelci-zbabelci, duchovia-duchovia atď. e.(fonymá).

A existujú slová, v ktorých to isté slovo má rôzne významy:okuliare, vrkoč, kľúč, motýľ, pero, mašľa atď.( homonymá).

V jazyku dobrých slov
Veľmi.
Pokaziť ich je veľké zlo.
" CESTNÁ CESTA ".
Rovnaké slová
Občas si píšu.
A sotva môžete zmeniť zvuk -
Vypočujte si niečo iné.

zámok je, ale jezámok .
existuje
iskra a iskra .
Ak varí kanvica -
Prídete na to rýchlo.
Čiarky dať naraz
Ťažko sa to učí.
Ale bez nich význam fráz
Je možné prehrať!
Hovoria: "
Nemôžete vykonať
pardon
„... Rozhodni sa.
S interpunkciou v priateľoch -
Užitočné v živote.

Cvičenie. Pokračujte v prísloviach o gramotnosti.

Vyberte si knihu podľa vlastného výberu ... (priateľ.)
Naučiť sa čítať a písať je vždy ... (užitočné.)
Zlato sa ťaží zo zeme a vedomosti ... (z kníh.)

Svet je osvetlený slnkom a svet ... (poznanie.)
Negramotný človek je ako slepý, ale kniha má jeho oči... (otvorí sa.)
Dobrá kniha je najlepšia... (priateľ.)

A bez čoho nie je možné stať sa gramotným? Čo nám pomôže prekonať negramotnosť? Odpovede detí.

Cvičenie. Hádajte hádanky.

Do poľa vleteli kavky
A sadol si do snehu...
Budem študovať v škole -
Viem ich pochopiť.
(Písmená.)

Aká voda je vhodná pre gramotných?
(Atrament.)

Na stránke základného náteru -
Tridsaťtri hrdinov.
Múdri muži-bogatyri
Každý gramotný vie.
(Abeceda.)

Pri stene je veľký a dôležitý
Dom je poschodový.
Sme dole
Všetci nájomníci sú už prečítaní.
(Polička.)

Mudrci sa usadili
V presklených palácoch, v tichu sám
Prezraďte mi tajomstvá.
(Kniha.)

Ona sama mlčí
Sto priateľov môže učiť.
(Kniha.)

Svet čelí veľkému problému. Toto je boj proti negramotnosti. V mnohých krajinách zostáva 860 miliónov dospelých a viac ako 100 miliónov detí negramotných.
Čo je teda gramotnosť?

Gramotnosť - stupeň zručnosti osoby v písaní a čítaní v rodnom jazyku.

Tradične slovo „gramotný“ znamená osobu, ktorá vie čítať a písať alebo iba čítať v akomkoľvek jazyku. Ľudia, ktorí vedia iba čítať, sa nazývajú aj „pologramotní“.

Prečo je dôležité byť gramotný? Odpovede detí.
A veľa detí a dospelých navštevuje školu, ale nemožno ich nazvať gramotnými. Keďže v modernom svete sa počítačová gramotnosť stala nie menej dôležitou ako písanie a čítanie.
Deň gramotnosti sa stal jedným z hlavných v školách a vyšších inštitúciách Ruska. Pre študentov sú usporiadané kvízy, olympiády, KVN v rôznych predmetoch, pretože gramotnosť nie je len schopnosť správne písať, počítať a čítať. Ide o celý súbor vedomostí a zručností v rôznych vedných oblastiach, ktoré pomáhajú človeku byť úspešným. . Ľudia budú priťahovaní k takémuto človeku. A teraz máte na výber: vynaložte všetko úsilie, aby ste dosiahli túto výšku alebo ostaňte tým, koho slová budú na smiech.

ponúkam tiukázať svoju úroveň gramotnosti.
1.Súťaž. .

1. Koho podľa ruského príslovia živia nohy?
a) kôň
b) bežec;
c) obuvník
G)vlk .

2. Kto má na hore pískať, aby sa stalo niečo nemožné?
a) slávik zbojník;
b) prezident;
v) rakovina ;
d) policajt.

3. Kto je hladký, pretože jedol a je na boku?
a) ploštice;
b) vlk;
c) medveď;
G) kat .

4. Aké bobule je v porovnaní s veľmi dobrým, slobodným životom?
jahoda;
b) malina ;
c) čerešňa;
d) kustovnica.

4. Aká rastlina existuje?
a) Petka-i-Vasily Ivanovič;
b) Tom a Jerry;
c) Sasha-and-Masha;
G)Ivan da Marya .

5. Aké brehy zvyčajne majú mliečne rieky?
a) tvaroh;
b) kyslá smotana;
v) želé ;
d) oleje.

6. Ktorý zajačik skočil pod vianočný stromček?
a) biela;
b) malé;
v) sivastý ;
d) čokoláda.

4. Aké plemeno pastierskych psov neexistuje?
a) škótsky
b) nemčina;
c) belošský;
G) antarktickej .

2. Herno-zborová výslovnosť.

V ruštine sú slová, v ktorých ak sa jedno písmeno odoberie zo začiatku alebo konca, zvyšok slova tiež dáva zmysel.

Napríklad slovo -VÍŤAZSTVO.

V akom hoteli ste bývali?

VÍŤAZSTVO“.

čo si čakal?

- OBED.

Čo sa stalo?

- PROBLÉM.

Čo chýba?

- JEDLO.

Kričal si?

- ÁNO.

Čo kričali?

- ALE!

3. Hra „Zbieraj slovo“

Trail + skúsenosti = stopár

Hala + ježkovia = vklady

Plyn + smrek = gazela

Fa + soľ = fazuľa

stupeň+us=stupeň

Banka + ústa = bankrot

Bója + vôl = byvol

4. Hra "Listy sa stratili."

Teraz prečítam báseň, v ktorej sa písmenká stratili. Musíte opraviť chybu, pomenovať správne slovo a povedať, ktoré písmeno sa stratilo.

Ako sa to stalo, nie je známe

Stratil sa len list:

Skočil do niekoho domu

A - hostí v ňom!

Ale hneď ako som vstúpil

List - zlomyseľný,

veľmi zvláštne veci

Začalo sa to diať.

Poľovník zakričal: - Ach!

dvere prenasledujú ma! (zvieratá)

Pred deťmi

Potkan maliari maľujú. (strecha)

Pozrite sa chlapci:

rak vyrastal v záhrade. (maky)

Vypadla mi bábika z rúk

Masha sa ponáhľa k svojej matke:

Tam sa plazí zelenáCibuľa ( chyba)

S dlhými fúzmi!

Hovorí sa, že jeden rybár

V rieke som vylovil topánku.

Ale potom on

Chytil som sadom. (som)

Sneh sa topí. Tečie potok.

Konáre sú plnélekárov. (veže)

Zbierali sme nevädze

Na našich hlaváchšteniatka. (vence)

Starý dedo Pahom

Nakoza jazdil na koni. (kôň)

chybabúdka nedokončil: (buchta)

Neochota. Unavený.

Na zažltnutej tráve

kvapkyLev jeho lístie. (les)

Mama ssudy išli (dcéry)

Na ceste popri dedine.

Misha nerúbal palivové drevo,

sporákvrchnáky utopil. (kúsky)

More sa pred nami mení na modré

lietaťtričká nad vlnami. (čajky)

A. Šibajev

4. Úloha.

Hovorím to slovo v jednotnom čísle a vy ho musíte povedať v množnom čísle.

mačka-mačky

Plte

Problém - problémy

Múka-

Krtko - krtkovia

Jaskyne

Oblúk - oblúky

Ruka-ruky

jedlo-

Slivka-slivky

Mane — hriva

čuduj sa-

Zrátané a podčiarknuté: nie každé slovo má množné číslo.

A našu lekciu by som rád uzavrel nasledujúcou básňou:

Nech diplom opraví chyby
A neprestávaj ju učiť
Kto sa učí, veľa sa naučí,
A v Rusku sa nám bude žiť ľahšie.
Pracujte častejšie s interpunkciou
Sadnite si večer ku knihe, čítajte,
Nech je váš život pestrejší
Iba vedomosti, nebojte sa - absorbujte.

Dodatok.

Čítanie rolí. Lingvistický vtip „Nepríjemné veci“.

Lingvistický vtip „Nepríjemné veci“.

Ahoj!
- Hej!
- Čo to nesieš?
- Nosím rôzne veci.
- Absurdné? Prečo sú trápne?
- Ty sám si absurdný, ako to vidím ja. Nosím rôzne veci. Rôzne! pochopené? Tu prinášam kriedu...

- Čo sa nepodarilo?
- Nechajte ma na pokoji.
- Prečo, hovoríte: "Zlyhal som!" Čo sa niečo nepodarilo?

- Prinášam kriedu!!! Treba počúvať. Nosím kriedu. Miška. Bude potrebovať.
- No, ak ho dostane jeho žena, prečo hovoríš?
- Aká manželka? Toto je Miškina žena?! A ty si vtipálek! Povedal som: "Bude musieť." Potrebné, tzn.
- To je ono...
- A pre Mishku mám tiež dobrú správu: Našiel som značku, ktorú už dlho hľadal.

- Tamarka?
- Áno.
- A nič, kráska?

- Krásne! Taká zelená.
- Tak ako?
- Zelená farba.
- Počkaj, počkaj... Čo je to: jej vlasy sú možno zelené?

- Kto má vlasy?
- Áno, Tamarka niečo má.
- Čo-och?!
- No, sám si povedal: "Tamarka sa našla."
- Ta! Značka! Marek, rozumieš? Ten, ktorého Mishka už dlho hľadá. pochopené? Zelená taká... Tu je nakreslený oblúk.
- Áno, je Tamarka stále nakreslená? Na pečiatke to znamená, že Tamarka je nakreslená, však? To by som povedal!
- Áno, vypadni so svojou Tamarkou, hlúpa hlava! Je tu oblúk! Oblúk!!! Ani tomu nerozumieš? Zatiaľ nemám čas.
- Až do! Pozri, nestrácaj svoje trápne veci.
- No ty...
- Áno! Stop, stop!
- Čo ešte?
- Pozdrav ho.
- Komu?
- Je známe, komu: Tamarka, Miška a Miškina manželka.

Použitý materiál:

2. http://xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/553050/

3.Kalendár, folklór, tematické prázdniny 1-4 triedy, Moskva. "VAKO", 2006. Séria "Mozaika detskej rekreácie".

4. Rozvoj detskej pamäti.L. V. Cheremoshkina.

Berezina Galina Valentinovna
EXTRA TRIEDA AKTIVITA
DEŇ GRAMOTNOSTI
Ciele:
Stimulovať záujem o štúdium ruského jazyka;
Vytvárať podmienky, aby žiaci preukázali svoje vedomosti a zručnosti;
Zvýšiť rešpekt k ruskému jazyku.
Hardvér: projektor, plátno, počítač.
Doplnkový materiál: slovníky, prezentácia, letáky.
Učiteľ: Ahoj chlapci. Dobrý deň, hostia!
Udalosti HOD
Otočte sa k sebe, pozerajte sa jeden druhému do očí, usmievajte sa na seba
kamarát, zaželajte si navzájom dobrú pracovnú náladu pri hre. Teraz
pozri sa na mňa. Prajem aj vám, aby ste spolupracovali, niečo objavovali
Nový.
snímka 1
Učiteľ: Prečítajte si príslovia a povedzte, o čom sa budeme rozprávať.
lekciu.
Kto je oveľa gramotnejší, ten nebude priepasť.
Gramotnosť je vždy užitočné učiť sa.
Na dúšok polievky je potrebná lyžica a na čerpanie vedomostí je potrebný list.
Gramotný nie je ten, kto vie čítať, ale ten, kto počúva a rozumie.
Odpovede študentov.
Učiteľ: Ako chápete, čo je gramotnosť?
snímka 2
aa
- stupeň zručnosti osoby v písaní a čítaní
Zrnitosť
materinský jazyk. Tradične slovo „gramotný“ znamená
človek, ktorý vie čítať a písať alebo len čítať v jazyku.
V modernom ponímaní to znamená schopnosť písať podľa
zavedené pravidlá gramatiky a pravopisu. Ľudia, ktorí môžu len
čítané sa nazývajú pologramotné.
1

Berezina Galina Valentinovna
Učiteľ: Boli ľudia vždy gramotní? Odpovede študentov
Učiteľ: Naozaj, ľudia neboli vždy a nie všetci gramotní. Takže
OSN v roku 1966 stanovila dátum Medzinárodného dňa gramotnosti -
8. septembra.
snímka 3
Medzinárodný deň gramotnosti je medzinárodný sviatok, ktorý sa oslavuje
v systéme OSN 8. septembra. Tento dátum prijalo UNESCO v roku 1966
podľa odporúčania Svetovej konferencie ministrov školstva
za odstránenie negramotnosti.
snímka 4
Odstránenie negramotnosti v ZSSR sa začalo v roku 1918. Potom
masívne začali otvárať školy pre tínedžerov, ako aj pre negramotných
dospelých. Boli vytvorené špeciálne kurzy na prípravu učiteľov
pracovať s negramotným obyvateľstvom. finančnú podporu na tento účel
réžiu zabezpečovali ľudia ako V. Majakovskij, V. Bryusov, M.
Gorky a ďalší.Do 30. roku života prestal byť problém negramotnosti akútny
sociálneho charakteru, do 40. roku života bolo úlohou vykoreniť negramotnosť
takmer vyriešené a už v 50. rokoch sa ZSSR stal takmer úplne
gramotná krajina.
snímka 5
Dnes je počet gramotných ľudí na svete
v priemere štyri miliardy. Napriek týmto pokrokom viac
860 miliónov dospelých stále zostáva
negramotný. Tiež približne 100 miliónov detí a mládeže
ludia nechodia do skoly.
snímka 6
Aby sa moderný človek dal kategorizovať
gramotných ľudí, nestačí mu vedieť len počítať a písať. V našom
dobe je potrebné byť všestranne rozvinutou osobnosťou.
učiteľ:
SKVELÝ, SILNÝ, PRAVDIVÝ, ZADARMO,
JAR ŽIVOTNEJ SILY ĽUDU!
HRU SME VENOVALI DNES VÁM,
NÁŠ HRDÝ, NÁŠ RUŠTINA, NÁŠ RODNÝ JAZYK!
2

Berezina Galina Valentinovna
Učiteľ: Naša hra pozostáva z prológu, niekoľkých nominácií a epilógu.
Tímová hra. Na ihrisku sú 2 tímy: Literates a Smarties. Tímy
vybrať veliteľov.
Výber poroty (z hostí).
PRIEBEH HRY
PROLÓG


Mimochodom
Povedal okrem iného,
"Krásnejšie", "Chceme to tak",
„Voľný čas, vodič, úrok, pôžička,

"Nad plán, ktorý plníme",
Agent volal celý deň.
V. Mass, M. Červinskij
Čas - 1 minúta.
Porota hodnotí správnosť úlohy (Max. - 3 body)
Učiteľ prečíta správnu odpoveď.
Mimochodom
Povedal okrem iného,
"Krásnejšie", "Chceme to tak",
„Voľný čas, vodič, úrok, pôžička,
Štvrťrok, portfólio, bulletin,
"Nad plán, ktorý plníme",
"Agent volal celý deň."
SEKCIE RUSKÉHO JAZYKA
Snímka 7
II.SLOVNÁ ZÁSOBA
Slovná zásoba je časť vedy o jazyku, ktorá študuje slovnú zásobu ruského jazyka.
1. FRAZEOLOGICKÉ JEDNOTKY.
3

Berezina Galina Valentinovna
1.1.Povedzte jedným slovom
∙ V celom duchu. (rýchlo)
∙ Na dosah ruky. (Zavrieť)
∙ Bezhlavo. (rýchlo)
∙ Zahryznite si do jazyka. (Zmlkni)
Za každú správnu odpoveď - 1 bod (max. 4 body)
1.2. "Dokázať frazeológiu"
1. Priateľskejší ako títo dvaja chalani
To vo svete nenájdete.
Zvyčajne sa označujú ako:
... („Nerozleješ to vodou“).

2. Začali sme mesto
Doslova ... (pozdĺž a naprieč).

3. A na ceste sme tak unavení,
Čo je sotva ... (ťahajú nohy)

4. Falošné, zamieňať slová,
Spievajú ... (niektorí v lese, niektorí na palivové drevo)

2. PRÍSLOVKY.
učiteľ:
Nie nadarmo sa hovorí,
Bez nich nemôžete žiť!
Sú to skvelí pomocníci.
A skutočných priateľov v živote.
Niekedy nás vedú
Múdri dávajú rady
Niekedy učia
A zachráň nás pred problémami.
Príslovie sa nikdy nezlomí -
Smútok jej predsa nerobí problém.
A naša reč je červená s príslovím!
Tak začnime, páni.
A teraz začíname súťaž odborníkov na ľudovú múdrosť.
SÚŤAŽ "NÁJDITE DRUHÚ POLOVIČKU"
4

Berezina Galina Valentinovna
1 tím
Kniha na dedine je ako okno v chatrči.
Kniha nie je červená v písaní, je červená v mysli.
Kniha pomôže v práci, pomôže v ťažkostiach.
Čítajte knihy, ale nezabúdajte na veci.
Kto veľa číta, veľa vie.
2 tím
Vedomosti sú potrebné v živote ako puška v boji.
Nehovorte o tom, čo ste sa naučili, ale hovorte o tom, čo ste sa naučili.
Čím viac sa naučíš, tým sa staneš silnejším.
Kde niet vedomostí, niet odvahy.
Nepozná ten, kto veľa prežil, ale ten, kto nadobudol vedomosti.
Za správne splnenie úlohy - 1 bod.
Snímka 8
3. SLOVNÍKY.
Slovníky predstavujú celý vesmír v abecednom poradí. Ak dobre
myslite, že slovník je kniha kníh. Ostatné knihy z nej stačí vytiahnuť.
(A. Francúzsko)
Výstava slovníkov
Učiteľ: Naozaj potrebujeme v živote slovník, ako si myslel Anatole France?
Potom začneme súťaž. Ja určím účel slovníka a vy
určiť jej názov. Za každú správnu odpoveď získate 1 bod.
Tímy sa striedajú v odpovediach na otázky.
Dáva lexikálny význam slova. (vysvetľujúce)
Vyberá slová, ktoré sú si významom blízke (Slovník synoným)
Vyberá slová, ktoré sú v lexikálnom význame opačné. (Slovná zásoba
antonymá)
Obsahuje informácie o histórii slova.
(etymologické)
Obsahuje informácie o použitých frázach
v prenesenom zmysle. (Frazeologické).
Označuje správnu výslovnosť slov. (ortoepické).
Má správny pravopis slova. (pravopisný).
Otázky: Do ktorej skupiny patria slová?
5

Berezina Galina Valentinovna
Správna odpoveď - 1 bod
Príkaz úlohy 2:
Koreň je v slove MLADÝ.
Prípona je v slove KOSTS.
Koniec je v slove BYLINKY.
(dobre urobené)
snímka 11
V. MORFOLÓGIA
Morfológia je oblasť vedy o jazyku, v ktorej sa slovo študuje ako súčasť
reč.
5.1. Obnoviť text. Definujte časti reči.



TELENIE.

LETO.
Prišlo leto. V lese je ticho. Medvede jedia maliny. Zhromažďujú sa bielkoviny
orechy. Na čistinke šantia zajačiky v šedých kožuchoch. Vlci ich lovia. (desať
podstatné mená, 5 slovies).
5.2. mená
Na tabuli sú tváre chlapca a dievčaťa. Pod nimi sú uvedené nn, ll, mm.
Aké mená im možno dať?
Úloha: napíšte čo najviac mužských a ženských mien
naznačená obojaká spoluhláska.
Ktorý tím vymenuje najviac mien, získa 1 bod.
MENÁ
ŽENA
E
PÁNSKE
7

Berezina Galina Valentinovna
Alla
Anna
Bella
Jeanne
Isabel
Inna
Marianne
Nonna
Nellie
Rimma
Stella
Susanna
Emma
Ella
Apollo
Apollinaris
Gennady
John (zastarané od Ivana)
Nevinný
Kirill

5.3. SÚŤAŽ "DARK IZBA"

čiastka.
PAR;
PAR;
PAR;
PAR;
PAR.
(Skleník, parter, heslo, párty, chlap, parket)
snímka 12
VI. FONETIKA
Fonetika je oblasť vedy o jazyku, ktorá študuje zvukové zloženie reči.
Zadanie tímom: rozdeľte slová do 3 stĺpcov tak, aby boli:
PÍSMENA > ZVUKY;
LISTY< ЗВУКОВ;
PÍSMENA = ZVUKY.
rodina.
PÍSMENA > ZVUKY
PÍSMENA = ZVUKY
LISTY< ЗВУКОВ
8

Berezina Galina Valentinovna

Za správnosť získava družstvo 1 bod.

snímka 13
VII.Pravopis
Pravopis je oblasť vedy o jazyku, ktorá študuje správny pravopis slov.

1 tím

moja porcia ... ty. (5 písmen Y)
Za správnu odpoveď - 1 bod, ak sú chyby - 0 bodov.
2 tím
C ... filmy v c ... rk hrané,
Hral na c ... mbaloch,
Na motorke ... lepidlo raz ... bodnutie,
A c...fr vedel veľa.
Dostal sa z c ... lindry
Mrkva a uhorka...
A len jeden nevedel
Kde a kde si. (2 písmená Y)
ZÁVEREČNÁ ČASŤ HRY
EPILOG
Učiteľ: Ako epilóg vám ponúkam kvíz. Tímy podľa
budú kladené otázky. Za každú správnu odpoveď - 1 bod.
Ak tím odpovie nesprávnu, otázka sa presunie na iný tím.
OTÁZKY V KVÍZU.
1. Meno apoštola Petra v hebrejčine znamená presne toto.
Stáva sa, že je základným kameňom a niekedy je kameňom úrazu. Nosí to zlý človek
prsia. V spore ho môže nájsť kosa. (Kameň)
2. Je veľmi malá, no s jej pomocou môžete jednému ukončiť život
rozprávkový hrdina, ktorý sa vyznačuje nadmernou chudosťou. Hlupák
9

Berezina Galina Valentinovna
bude hľadať v kope sena a ten, kto sa veľmi trápi, si na ne sadne.
Len z nej nové šaty. Čo je to za položku? (ihla)
3. Môžete do nej presunúť vodné vtáctvo, ale všetko bude
bezvýsledne. Dá sa rozdrviť v mažiari a preniesť v sitku. môže byť skrytý v
jeho konce a jazdite po ňom vidlami. Je mŕtva, živá a na želé. ALE
ak nechceš odpovedať na moju otázku, tak si ju napíš do úst. Ale v
svoje vlastné záujmy na to odpovedať. Čo je to? (voda)
4. Potrebuje zjesť puding, aby sa niečo naučila. Už dávno ona
mal takmer cenu zlata. Bola umiestnená hosťovi priamo do riadu. Ak hosť
rešpektovali, potom toho dali veľa, a ak nie, tak to nedali vôbec. Čo to je
za jedlý predmet? (soľ)
5. Má zvláštnu schopnosť vznietiť sa na tom, kto je zapletený.
pri krádeži. Dá sa odstrániť, zlomiť, chytiť do náručia; môžu dokonca
vracať! V bežnom živote sa bez neho vzhľadom na jeho vlastnosti nezaobídete
našu klímu. A pre rozprávkových hrdinov je to často neviditeľné. A čo
je to potrebná položka? (Čiapka)
6. Zvláštne, každý sa z nejakého dôvodu bojí zistiť, kde trávi zimu, ale netrpezlivo
Čakajú, že keď vylezie na horu, zapíska. Keď sa človek hanbí resp
po kúpeli je presne ako on. Je to sladká voda
bezstavovec je zvečnený v jednej z bájok I. A. Krylova. Uhádol si to
kto to je (rakovina)
7. V rozpore so zdravým rozumom je piaty v košíku. A čo je najviac
prekvapivo, niektorí vtipkári do nej radi pchajú palice. Na tom dokonca
môžeš žiť, ale môžeš sa v tom točiť. Ale z nejakého dôvodu ho obzvlášť milujú
bielkoviny. Čo je to? (Koleso)
8. Mladomanželia ho veľmi dobre poznajú, pretože je vedľa nich celý.
mesiac. A keď je to celý sud, potom sú, nebojím sa povedať toto slovo,
škodcov, ktorí sú pripravení ho pokaziť pridaním muchy do masti. Jeho
zbožňovaný jedným zástupcom cicavcov, ktorý rád predstiera, že je oblak.
a čo to je? (Med)
9. Vie biť, alebo vie otvárať dvere. Môže a nemusí byť mokrá.
byť suchý. Niekedy sa ho môžete dotknúť a niekedy je to len nástroj.
niečo rozlúštiť alebo pochopiť. Čo je to? (kľúč)
10. Herkules ich nasledoval do záhrad Hesperidiek. Stalo sa to predmetom
nezhody medzi Hérou, Aténou a Afroditou. A predstavte si, kvôli nemu
Dokonca začala vojna! Keď je plno, nemá kam spadnúť. Co si myslis
je to položka? (Apple)
11. Je životne dôležitá, ale patrí niekomu inému; niekedy ho žiadajú, aby nebol, ale
niekedy prerušujú od neho kvass; a je kamarát so soľou. Čo je to? (chlieb)
12. S jej pomocou našiel starogrécky hrdina Theseus cestu von z labyrintu
Minotaur a Ariadna mu ho dala. Je červeno-biele a zlé počasie
nič z toho nezostane suché. Čo je to za položku? (vlákno)
10

Berezina Galina Valentinovna
13. Môže poskytnúť službu, alebo môže stúpiť na ucho. Ale vo všeobecnosti pre neho
vyzerá jedna z postáv nesmrteľnej básne N. V. Gogoľa. kto to je
(medveď)
14. Sú chudobní, nešťastní! A prenasledujú ich a okamžite sa o to usilujú
dvoch a zabijú, opäť - z chamtivosti, dvoch. A hovoria o nich
ako keby trpeli komplexom menejcennosti. A vo všetkom ľudovom
rozprávky oni blázni zostávajú. Kto to je? (zajac)
REFLEXIA
Hra mi dala život....
Bolo to zaujímavé…..
Chcel som….
Zhrnutie hry. Vyhlásenie víťazného tímu.
študent:
Báseň „Materinský jazyk“.
Náš krásny jazyk
Bohaté a zvučné
Taká silná a vášnivá
To je jemné - melodické.
Má to aj úsmev.
A presnosť a náklonnosť.
Napísané ním
A príbehy a rozprávky -
magické stránky,
Vzrušujúce knihy!
Milujte a udržujte
Náš skvelý jazyk!
DODATOK
1 súťaž „Hovor správne“
Úloha: opraviť chyby v básni, zdôrazniť slová.
Mimochodom
Povedal okrem iného,
"Krásnejšie", "Chceme to tak",
„Voľný čas, vodič, úrok, pôžička,
Štvrťrok, portfólio, bulletin,
"Nad plán, ktorý plníme",
Agent volal celý deň.
V. Mass, M. Červinskij.
_______________________________________________________________
11

Berezina Galina Valentinovna
"Nájsť pár"
1 tím
kniha v obci
Nie červená kniha s listom,
Kniha pomôže v práci,
čítať knihy,
Kto veľa číta

pomôcť v ťažkostiach.
vie veľa.
že okno je v chatrči.
červená na mysli.
nezabudni na veci.
"Naučte sa slovo"
pôvodu (2 body).
1 tím
latinsky "discere" "učiť sa", "discipulus" "študent". "…………………."
najprv to znamenalo „vedu“, „výcvik“, potom nadobudlo aj význam „prísny“.
poriadok“, „obmedzenosť“ to sú vlastnosti potrebné na robenie vedy.
________________________________________________________________
"Obnoviť text"
Zadanie do tímov: obnovte navrhovaný text.
1. tím, aby spočítal, koľko podstatných mien v texte.
2. tím spočíta, koľko slovies je v texte.
TELENIE.
Hotel Nstuoipla. V lseu hoit. Mdvdeei layatmko loynima. blkei ryutbaoshi
rhoei. Zykai in khyres bushkhak ryazveyats en lopyane. Vlkoy htotosya an hin.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
12

Berezina Galina Valentinovna
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Úloha pre tímy: vymyslite 5 slov zo 6 písmen, ktoré začínajú slabikou
ods. Družstvo získava 1 bod za rýchlosť a 1 bod za správnosť a
čiastka.
PAR;
PAR;
PAR;
PAR;
PAR.
Yula, šitie, uhlie, ona, slávici, čiara, vchod, rozmrazený, príbeh, peň, most,
rodina.
PÍSMENA > ZVUKY

PÍSMENA = ZVUKY

LISTY< ЗВУКОВ

Zadanie tímom: koľko písmen Y je v tomto texte?
1 tím
Nafukovanie na c...garku, c...gan c...dil swill v c...nk koryte. "C...c,
kurčatá ... n syn! - c ... zakričal na bežiaci c ... film, dostaneš viac
moja porcia ... ty.
1 súťaž „Hovor správne“
Úloha: opraviť chyby v básni, zdôrazniť slová.
13

Berezina Galina Valentinovna
Mimochodom
Povedal okrem iného,
"Krásnejšie", "Chceme to tak",
„Voľný čas, vodič, úrok, pôžička,
Štvrťrok, portfólio, bulletin,
"Nad plán, ktorý plníme",
Agent volal celý deň.
V. Mass, M. Červinskij
__________________________________________________________________
"Nájsť pár"
2 tím
V živote sú potrebné vedomosti
Nehovorte o tom, čo ste sa naučili
Uč sa viac
Kde niet vedomostí
Nepozná ten, kto veľa žil
ale ten, kto nadobudol vedomosti.
nie je odvaha.
ako puška v boji.
a hovor o tom, čo vieš
staneš sa silnejším
"Naučte sa slovo"
Úloha pre tímy: identifikovať slovo (1 bod), poskytnúť informácie o
pôvodu (2 body).
2 tím
Jedno zo slov, ktoré sa zdajú čisto ruské, slovanské, ale v skutočnosti
vlastne požičané, len veľmi dávno. Prišiel v staroveku z
Gotické „kaldingy“ „studený prameň“ (pamätajte na nemecké „kalt“
"chladný"). Presná kópia gotického slova žila aj v starom ruskom jazyku:
namiesto "………." Dalo by sa povedať „študent“.
"Obnoviť text"
Zadanie do tímov: obnovte navrhovaný text.
1. tím, aby spočítal, koľko podstatných mien v texte.
2. tím spočíta, koľko slovies je v texte.
TELENIE.
14

Berezina Galina Valentinovna
Hotel Nstuoipla. V lseu hoit. Mdvdeei layatmko loynima. blkei ryutbaoshi
rhoei. Zykai in khyres bushkhak ryazveyats en lopyane. Vlkoy htotosya an hin.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Berezina Galina Valentinovna
NN LL MM
CHLAPEC
DIEVČA
17

Berezina Galina Valentinovna
Nie. Názov súťaže
1
"Hovor správne"
Literáti
nerdi
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Povedzte jedným slovom
"Dokázať frazeológiu"
NÁJSŤ DRUHÚ
POL"
SLOVNÍKY.
definovať slovo
"HÁDAJ SLOVO"
Obnoviť text. Definujte
Časti reči.
mená
"TMAVÁ IZBA"
distribuovať slová
koľko písmen je v tomto texte
s?
13
KVÍZ
Celkový počet bodov
18

Hodina v triede:

„Medzinárodný deň gramotnosti“.

Ciele lekcie:

Ak chcete vzbudiť lásku k ruskému jazyku, rozvíjajte záujem o ruský jazyk ako akademický predmet.

Pestovať zmysel pre vlastenectvo, toleranciu;

Rozšírte študentom obzory.

Ciele lekcie:

Vytvorenie úplnej odpovede na otázku;

Formovanie schopnosti pracovať v skupine.

Prispieť k výchove mravných vlastností u žiakov;

Povzbudzujte študentov, aby sa zlepšovali.

Registrácia: Plagáty s vyhláseniami o ruskom jazyku, karty.

1. Úvodné slovo učiteľa:

- V. Berestov má nádhernú báseň, ktorú poznám od detstva:

Aké dobré je vedieť čítať!
Nemusíš ísť k mame
Netreba ísť k babke
- Čítajte, prosím! Čítať!
Sestru nemusíš prosiť.
- No, prečítajte si ďalšiu stránku!
Nemusíte volať.
Nie je potrebné čakať.
Môžete si vziať
A čítajte!

Súhlasím, je lepšie nehovoriť o potrebe byť gramotným človekom!

Dnes vám zazvonil prvý školský zvonec. Žiaci rôznych vekových kategórií si sadli za lavice, aby začali alebo pokračovali na ťažkej ceste do Krajiny poznania. A už 8. septembra bude celý svet oslavovať ďalší dátum súvisiaci so vzdelávaním - Medzinárodný deň gramotnosti.

Preto sa naša triedna hodina nazýva „Medzinárodný deň gramotnosti.

2. História a tradície.

Sviatok vďačí za svoj vznik ministrom školstva rôznych krajín (Rusko, Amerika, Francúzsko atď.), ktorí sa pred polstoročím – v roku 1965 – zišli v Teheráne na Svetovej konferencii, aby diskutovali o probléme negramotnosti obyvateľstva planéty. . V tom čase bola situácia žalostná: 44 % dospelých na celom svete zostalo negramotných. Členovia ukončenej konferencie pripravili 19. septembra vyše 80 odporúčaní, medzi ktorými bolo aj ustanovenie dňa gramotnosti. A o rok neskôr sa prvýkrát slávil Medzinárodný deň gramotnosti 8. septembra.

Postupne má oslava tohto dňa svoje tradície. Na svetovej úrovni sa okrem každoročných konferencií, ktoré sa konajú v sídle UNESCO, udeľujú ceny vo výške 20-tisíc dolárov pomenované po kráľovi Sejongovi a Konfuciovi za podporu gramotnosti.

A samozrejme, v rôznych kútoch sveta sa otvárajú rôzne vzdelávacie centrá, výstavy, premietania filmov. Konajú sa majstrovské kurzy, otvorené hodiny, súťaže atď.

V Rusku si Deň gramotnosti práve získava na popularite. Napríklad od roku 2011 existuje akcia, ktorá sa už stala medzinárodnou, „Total Dictation“. Na školách, univerzitách a iných vzdelávacích inštitúciách sa Deň gramotnosti tiež stal jedným z hlavných. Pre študentov sú usporiadané kvízy, olympiády, KVN v rôznych predmetoch, pretože gramotnosť nie je len schopnosť správne písať, počítať a čítať. Ide o celý súbor vedomostí a zručností v rôznych vedných oblastiach, ktoré pomáhajú človeku byť úspešným.

Deň gramotnosti.

(súťažný program pre žiakov 1. – 4. ročníka)

Ciele: oboznámiť deti so sviatkom „Deň gramotnosti“, ktorý prispieva k rozvoju ústnej reči detí, schopnosti jasne odpovedať na položené otázky.

1 .Učiteľ: Každý rok sa viac a viac ľudí učí čítať a písať, na svete sa v súčasnosti považujú za gramotných viac ako 4 miliardy ľudí. Viac ako 860 miliónov dospelých však zostáva negramotných a približne 100 miliónov detí nechodí do školy.

čo je gramotnosť? "Gramotnosť je schopnosť človeka zmysluplne čítať a písať jednoduché texty v rodnom jazyku. Pre dieťa sa za minimálny stupeň gramotnosti považuje pravidelná dochádzka do základnej školy" (Veľká sovietska encyklopédia).

Medzinárodný deň gramotnosti je jedným z medzinárodných dní, ktoré sa oslavujú v systéme Organizácie Spojených národov. UNESCO ju založilo v roku 1966 na odporúčanie „Svetovej konferencie ministrov školstva na odstránenie negramotnosti“, ktorá sa konala v septembri 1965 v Teheráne.

1-čítačka

Gramotnosť je vždy dôležitá

Nie je to pre nás novinka.

Zmenené jedno písmeno

A ešte slovo.

Šťastnú gramotnosť, priatelia,

chcem ti zablahoželať

Prajem vám čiarky

Umiestnite na správne miesto.

Aby nebolo pochýb

Ako správne písať

A v dobrej nálade

Zostaňte neustále.

2 .Napriek značnému pokroku v mnohých krajinách zostáva viac ako 860 miliónov dospelých negramotných a viac ako 100 miliónov detí nechodí do školy. Nespočetné množstvo detí, mladých ľudí a dospelých zapísaných do školských alebo iných vzdelávacích programov nespĺňa štandard potrebný na to, aby sa v dnešnom čoraz zložitejšom svete považovali za gramotných.
Menej ako 50 krajín poskytuje všeobecný prístup k základnému vzdelávaniu.
Asi 20 % dospelej populácie sveta je negramotných.

Odstránenie negramotnosti v ZSSR sa začalo v roku 1918. Potom sa začali hromadne otvárať školy pre tínedžerov, ale aj negramotných dospelých. Boli vytvorené špeciálne kurzy na prípravu učiteľov na prácu s negramotným obyvateľstvom. V 30. rokoch 20. storočia prestal mať problém negramotnosti akútny spoločenský charakter, v 40. rokoch bola úloha odstraňovania negramotnosti takmer vyriešená a už v 50. rokoch sa ZSSR stal takmer úplne gramotnou krajinou.

Pripomeňme, že každý rok sa Medzinárodný deň gramotnosti koná pod rôznymi heslami.Mottom Medzinárodného dňa gramotnosti je tento rok Sila gramotnosti (do ruštiny ho preložíme parafrázou Francisa Bacona takto: „Gramotnosť je sila!“Na to, aby moderného človeka zaradili medzi gramotného človeka, nestačí, aby vedel len počítať a písať. V našej dobe je potrebné byť všestranne rozvinutou osobnosťou.

2-čítačka

Nemusíš ísť k mame

Netreba ísť k babke

Prosím čítajte! Čítať!

Sestru nemusíš prosiť.

No, prečítajte si ďalšiu stránku!

Nemusíte volať.

Nie je potrebné čakať.

Môžete si vziať

3 .Gritotnosť je ľudským právom, prostriedkom rozširovania individuálnych slobôd a možností, ako aj nástrojom rozvoja individuálneho ľudského potenciálu a spoločnosti ako celku. O možnostiach ďalšieho vzdelávania rozhoduje aj úroveň gramotnosti.

Gramotnosť je základom základného vzdelania pre všetkých, je nevyhnutnou podmienkou na odstránenie chudoby, obmedzenie rastu populácie, dosiahnutie rodovej rovnosti a dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja, mieru a demokracie. Vzdelávanie pre všetkých (EFA) je založené na gramotnosti, a to z dobrého dôvodu.

Kvalitné základné vzdelanie dáva žiakom zručnosti, ktoré potrebujú pre neskorší život a pre ďalšie vzdelávanie. Gramotní rodičia častejšie posielajú svoje deti do školy. Gramotný človek má viac príležitostí na celoživotné, ďalšie vzdelávanie a gramotné spoločnosti majú lepšie mechanizmy na prispôsobenie sa novým výzvam rozvoja.

3-čítačka

Byť inteligentný -

dobre,

A negramotní

Strašné!

Ak do školy

Nekráčaj,

Môžete sa stať

Vôbec

Nešťastné!

4. LITERATÚRA, gramatika dobre. schopnosť čítať a písať; niekedy len prvý, schopnosť čítať. Ľudia hovoria: poznať gramotnosť. || Gramata názov akýkoľvek kráľovský list, písanie suverénnej osoby; teraz rescript; || osvedčenie o udelení práv, majetku, vyznamenaní, vyznamenaní osobe alebo spoločenstvu. || Ľudia volajú gramatika alebo gramatika akýkoľvek list alebo poznámku a dokonca aj akýkoľvek kus papiera. Žite v tichu a napíšte nám gramatiku. Píše gramatiku, ale pýta si poznámky. Naučiť sa čítať a písať je vždy užitočné. Gramotnosť je pevná, ale jazyk škrípe. Zo starej pamäti, že podľa gramatiky. Podľa listu sa zastavil, údaj nebol daný. A on sám nie je rád, že je veľmi gramotný. Gramotnosť nie je suchá. živé písmeno,ústny prejav. mŕtva gramatika(pevnosť) nie zadarmo

Abeceda je veda a chlapci sú buk (múka).

Vyberte si knihu, ako keby ste si vybrali priateľa.

Naučiť sa čítať a písať je vždy užitočné.

Zlato sa ťaží zo zeme a vedomosti z kníh.

Kniha od nepamäti vychováva človeka.

Kniha nie je perníková, ale vábi k sebe.

Kniha nie je lietadlo, ale zoberie tridsať krajín.

Čítanie knihy je ako lietanie na krídlach.

Svet je osvetlený slnkom a svet poznaním.

Negramotný človek je ako slepý, ale kniha mu otvára oči.

Nie je hanba nevedieť, hanba je nepoučiť sa.

Jedna dobrá kniha je lepšia ako mnohé poklady.

Poznať knihy - získať myseľ.

Dobrá kniha je váš najlepší priateľ.

5. Najstaršie ruské knihy, ktoré sa dostali do našej doby, pochádzajú z 11. storočia. Ale ručne písané knihy, samozrejme, existovali aj predtým. Prišli k nám spolu s prijatím kresťanstva. Rusko potrebovalo gramotných ľudí. V tom čase sa deti učili čítať a písať vo farských školách z kníh, ktoré boli v Rusku: Apoštol, Evanjelium a Žaltár. Takto píše poetka N. Konchalovskaya:

Reader. A za starých čias deti študovali -

Učil ich cirkevný úradník, -

Prišiel za úsvitu

A opakovali písmená takto:

A áno B - ako Az a Buki,

V - ako Vedi, G - Slovesá

A učiteľ pre vedu

V sobotu všetkých zbičoval.

To je na začiatku úžasné

Náš list bol!

UČITEĽKA: Venovanie prvákom ako čitateľom.(Dajte zošity)

Hádanky pre prvákov:

1. Tridsaťtri sestier -

Malý rast.

Ak poznáte naše tajomstvo

Ukážeme to celému svetu. (Písmená.)

2 Ten list nepoznám, ale píšem celý život. (Ceruzka, plniace pero.)

3 .nemá jazyk,

A kto navštívi

Vie veľa. (Kniha.)

4 .Pri stene je veľký a dôležitý

Dom je poschodový.

Sme dole

Všetci nájomníci sú už prečítaní. (Polička.)

5. Nie krík, ale s listami,

Nie košeľa, ale šitá

Nie osoba, ale hovorí. (Kniha.)

Súťažný program Prezentácia.

Literatúra:

1.V.I.Dal. Príslovia ruského ľudu. Moskva: I. "EKSMO", 2007.

2. Moje školské prázdniny: scenáre, súťaže, kvízy - Doneck: I. "Donechchina", 2006.

3. Prezentácia „Medzinárodný deň gramotnosti“ a „Program súťaže“