Logopedická individuálna automatizácia vyučovacej hodiny sh. Individuálna logopedická lekcia „Automatizácia zvuku v slovách a vetách

Pripravila učiteľka - logopédka Saltanova Lyudmila Genrievna

Štátna verejná inštitúcia regiónu Samara

"Regionálne rehabilitačné centrum pre deti a dorast so zdravotným postihnutím"

Ciele:
1. Automatizácia správnej výslovnosti zvuku "Sh" v slovách, frázach.
2. Rozvoj fonematického vnímania.
3. Rozvoj fonematickej analýzy a syntézy.
4. Aktivizácia a obohatenie nominatívneho slovníka na tému „Nábytok“.
5. Rozvoj zručnosti slovotvorby podstatných mien pomocou zdrobňujúcich prípon.
6. Praktické využitie podstatných mien v tvare genitívu.
7. Praktické používanie podstatných mien v tvare jednotného čísla množného čísla.
8. Rozvoj priestorovej orientácie v rovine.
9. Rozvoj súvislej reči.

Opravný cieľ: rozvoj zrakového vnímania, myslenia, pozornosti, pamäti.

Vybavenie: príspevok „Priatelia Shipoliny“, príspevok „Kto je viac?“; manuál "Hranie so zvukom" Sh "; manuál „Čo umelec zabudol nakresliť?“; flanelgraf na tému „Nábytok“; panel „Izba“; manuál „Štvrtá extra“; manuál „Myši vyšli ...“.

Pokrok v lekcii

Organizácia času.

Logopéd: Toto je Shipolina. Shipolina je rada, že ste sa naučili správne vyslovovať hlásku Sh a chce sa s vami hrať.
Shipolina vám chce predstaviť svojich priateľov, ktorí tiež vedia syčať. Poďme spolu zasyčať: Shhhhh...

Úvodná časť.
Objasnenie artikulácie zvuku "Sh":

  • Keď vyslovíme hlásku „Sh“, špička jazyka je široká a opiera sa o horné zuby.
  • Pysky sú zaoblené a posunuté dopredu.
  • Zuby sú blízko seba, horné a spodné sú odkryté.
  • Prúd vzduchu je teplý, ide pozdĺž stredovej čiary jazyka, je ľahko cítiť, keď je chrbát ruky priložený k ústam.
  • Zvuk „Sh“ je spoluhláskový, hluchý, tvrdý. Zvuk „Sh“ žije v písmene „Sh“.

Logopéd: Pomôžte deťom vypustiť balón: pšššt.
Prejdite prstom po ceste, po ktorej sa had plazí: pšššt.
Ukáž, ako hus syčí: šššš..

Hlavná časť

1. Hra "V obchode!"
Logopéd: Shipolina rada chodí nakupovať. Hádajte, aké veci si kúpila, vyberte rým!
Shock-shock-shock - taška
Ishka-ishka - medveď atď.

2. Hra „Vyzdvihnite znamenie“

Ukážka: Šitie ... (stroj), hravé .... (dieťa) ...

3. Hra „Kto je viac?
Logopéd: Shipolina kreslila obrázky. Na obrázkoch sa ukázalo, že objekty majú rovnakú veľkosť, ale v skutočnosti nie sú. Povedzte jej, ktorý predmet je v skutočnosti väčší a ktorý menší.

4. Hra „Vyzvite akciu“
Logopéd: Počúvajte slová a vyberte k nim vhodné obrázky.
Ukážka: Už (Čo robí?) syčí.

5. Hra „Štvrtá extra“
Logopéd: Shipolina pre vás nakreslila obrázky. Vymenuj ich, ktorý obrázok je zbytočný, vysvetli prečo! Naberačka, pohár, klapka, nôž.

Výhoda „Štvrtá extra“.

Fizminutka.
Myši vyšli raz, (prechádzka)
Pozrite sa, koľko je hodín. (dlaň na čelo, otočte sa na stranu)
Raz, dva, tri, štyri (tlieskať)
Myši ťahali závažia. (pohyb rúk zhora nadol)
Zrazu sa ozvalo strašné zvonenie. (zakryť si uši rukami)
Myši utiekli. (beh)

Hlavná časť

6. Hra "Povedz mi slovo!"
Logopéd: Shipolina vás pozýva do svojho domu.
Aké predmety uvidíme v jej byte? (šatník, stolička, nočný stolík, vešiak, taburetka atď.)
Ako ich možno nazvať jedným slovom? (NÁBYTOK)
Shipolina vás pozýva zložiť malú poéziu. Ja začnem báseň a vy skončíte: dokončite posledné slovo!

Fluffy Vaska je darebák a tyran -
Ukradol klobásu, ľahol si na moju ... (pohovka)

Pohľad na obrázky v knihe je zaujímavý
Sedenie na mäkkom s chrbtom .... (kreslo)

Ak ste unavení z hrania
Potom si ľahnete na ... (posteľ)

Vasya skočil a skočil
A, samozrejme, unavený.
Čo by Vasya odpočíval
Musí si sadnúť na ... (stoličku)

Vyzerám trochu ako stôl
V kuchyni a na chodbe sú
Málokedy chodím do spálne
A moje meno je ... .. (stolička)

7. Hra „Jeden-viac“
Logopéd: Ja vymenujem jeden kus nábytku a vy ich vymenujete veľa.
Ja poviem „skriňa“ a vy poviete „skrinky“ a tak ďalej.

8. Hra "Pomenujte malý predmet!"
Logopéd: Pomenujem veľký predmet a vy - malý. Napríklad skriňa - skrinka. Atď.

9. Hra "Čo chýba?"
Logopéd: Shipolina požiadala umelca, aby nakreslil obrázky. Len umelec stále zabúdal niečo nakresliť. Pomôžte umelcovi, povedzte mi, čo nie je na každom obrázku.

Dieťa potrebuje odpovedať na otázku „čo nie?“, tvoriť genitív zo správnych slov.

10. Hra "Vyčistite miestnosť!" (flanegraf, panel "Miestnosť")
Logopéd: Pomôžme Shipelochke upratať izbu! Dajme všetko na svoje miesto! Jedlá dávame do bufetu. Knihy sú na poličke. atď.

Výsledok
Logopéd: Naše hry so Shipolinou sa teda skončili. S akým zvukom sa hráme? Aké hry sa vám páčili najviac?

Viac na túto tému:

Natalya Akhtyamová
Abstrakt z individuálnej lekcie "Automatizácia zvuku [Ш] v slabikách a slovách"

Cieľ: automatizovať zvuk [w] v slabikách a slovách.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Stále sa učte správne vyslovovať zvuk [w] v slabikách a slovách.

Opravte artikuláciu a izolovanú výslovnosť zvuk [w].

Pokračujte vo vytváraní dlhého smerovaného prúdu vzduchu.

Naučte sa rozoznávať prítomnosť zvuk v slovách.

Posilnite schopnosť nájsť miesto znieť jedným slovom.

Cvičenie na tvorenie množného čísla podstatných mien.

Aktivovať slovná zásoba dieťa s prídavnými menami (pichľavý, okrúhly, vysoký, našuchorený, krikľavý, voňavý, farebný, zelený).

Vzdelávacie:

Rozvíjajte fonematický sluch, pozornosť, pamäť, jemnú motoriku rúk.

Vzdelávacie:

Pestovať záujem o činnosti prostredníctvom hry.

Kultivujte zručnosti sebaovládania.

Výchova zvedavosti, tvorivej predstavivosti.

prípravné práce:

Učenie artikulačných cvičení pre zvuk [w].

Učenie prstovej gymnastiky "Myš s mydlovými nôžkami".

Pracujte na všeobecných jazykových zručnostiach.

Vybavenie:

Mapa "Cesta malej myšky"; karty pre kĺbovú gymnastiku; šablónové obrázky listov s nakreslenými obrázkami; obrázok "Hus v rákosí" (prekrývajúce obrázky); košík; obrázky predmetov na cvičenie "Jablkový sad"; ceruzka; obrázky šťastných a smutných myší.

Priebeh kurzu.

Logopéd vyzve dieťa, aby sa pozrelo na obrázok.

Pozrite sa na čistinku je dom. Kto v ňom podľa vás býva? (odpoveď dieťaťa). Spoznáte to, keď vyriešite hádanku.

V podzemí, v skrini

Žije v norkách.

sivé dieťa,

Kto to je? (myš)

Presne tak, je to myš. Volá sa Shusha.

Spomeňme si, čo robia pery a jazyk, keď to hovoríme zvuk. Ktorá vyjde vzduchu: teplý alebo studený?

Logopéd: Shusha sa rozhodla ísť na krátky výlet a pozýva nás, aby sme išli s ňou. Vyrobila mapu, ktorá nielen ukáže cestu, ale pomôže aj to, aby ste si nič nepoplietli a nezabudli.

Pozri, tu je všetko zakreslené na mape.

Čo vidíte na úplnom začiatku?

(Dom.)

Šuša sa zobudila skoro ráno a umyla si tvár.

A budeme sa s ňou umývať.

Prstová gymnastika.

Myška si umývala labku mydlom

(jednou rukou "umyť"ďalší)

Každý prst v poradí.

(ukazovák sa dotýka každého prsta)

Tu mydlil Big,

("mydlo")

Po opláchnutí vodou.

Nezabudol som na ukazovateľ,

Umyte nečistoty a farbu.

Stredne napenený usilovne

Asi ten najšpinavší.

Bezmenný potretý pastou -

Koža okamžite sčervenala.

A malíček rýchlo umytý:

Veľmi sa bál mydla!

(rýchlo a opatrne "mydlo" malé prsty)

(Karelskaya E.)

A začal sa nabíjať. A budeme s ňou cvičiť. Pretože na cestovanie potrebujeme veľa síl.

Artikulačné cvičenia: "Lopata", "bagel", "Pohár"

Cvičenie "Lopata".

Jazyk je široký a hladký.

Ukazuje sa špachtľa.

Cvičenie "bagel".

Vložím svoje pery do rožka,

Každému ukážem svoje zuby.

Cvičenie "Pohár".

Náš jazyk zmúdrel.

Podarilo sa mu vyrobiť pohár.

Môžete si tam naliať čaj.

A piť so sladkosťami.

Cvičenie "zameranie".

Fúkam, fúkam, fúkam

A dostanem sa na nos.

Logopéd: Hľa, vetrík zafúkal, konáre stromov sa hojdali, lístie šumelo. Poďte a ukážeme vám, ako lístie šumí (dlho

vyslovuje zvuk [w]). Š-š-š-š-š.

Šuša cvičila a zrazu sa jej chcelo hrať s balónom. Ak je zle udržiavaný, potom začne vychádzať vzduchu: sh-sh-sh. Pozorne počúvajte a pevne zatnite päste, keď sa lopta začne ísť dole:

S, F, W, X, W, W, H, W.

SHA, SA, SHU, ZHI, SHI.

KLOBÚK, ROPUŠKA, KOŽUŠINOK, ČIŽMY, AUTO.

Logopéd: Šuša sa hral s loptou a išiel na prechádzku.

Vidíte, čo je namaľované v blízkosti domu? (Na mape sú zobrazené listy.)

Šuša bežal po suchej ceste listy: sh-sh-sh. Poďme za ňou a šuchotajme ako lístie. začnem slovo, a vy šuštíte myšou hlasnejšie, aby to skončiť: my ... du ... kama ... malá ... ceruzka ...

(Ukážem a pomenujem papier s nakresleným obrázkom a dieťa dokončí posledný zvuk.)

Áno, k jazierku. Tu sú trstiny. Šuša rád počúva, ako šuštia. Počúvajte trstinu a šušťajte ako oni (dieťa potrasie rukami zdvihnutými nad hlavu a povie slabikové reťazce):

ša-šu-ša; shi-sho-shi;

ona-sha-shu; ša-ši-šo.

A kto sa tu skrýva v rákosí? Toto je hus. Hus sa zľakla a zamávala krídlami. Ukážte, ako to robí (dieťa hovorí slabiky, napodobňujúc mávanie krídel rukami):

popol-popol; osh-osh;

ish-ish; ucho-ucho

Logopéd: Myška kráčala, kráčala po ceste a blížila sa k rieke a na moste nie je niekoľko tabúľ. Potrebujeme ho vyliečiť. Naľavo dávame tie obrázky do názvu ktorých zvuk"SH" sa stretne ako prvý slová, v strede - ak zvuk sa vyskytuje v strede a vpravo sú tie obrázky, ktorých názov zvuk"SH" nakoniec slová. Každému slovo vyberieme znamenie. Aký druh šípky? (ostnatý)

Aká lopta? (okrúhly)

Aký šatník? (vysoký)

Aká mačka? (načechraný)

Čo je to konvalinka? (voňavý)

Akú ceruzku? (farba)

Aká žaba? (zelená)

Koho sme cestou stretli? Čierna mačka. Chce chytiť myš.

Dynamická pauza.

Tu prichádza čierna mačka

Skrývanie, čakanie na myš.

Myš pôjde okolo noriek

A mačku to nezasiahne.

Logopéd: Myška utiekla od mačky a bežala ďalej po ceste. Myška nás zaviedla do jabloňového sadu. Šuša začal zbierať jablká do košíka, ale len tie, ktoré mali na zadnej strane obrázok. zvuk [w]. (Pred dieťaťom obrázky: kožuch, vajíčko, auto, tanier, kačica, topánky, skriňa, vankúš, posteľ, gaštan, ceruzka, žaba, okno). Pomôžme myške. Spolu sme nazbierali veľa jabĺk.

Teraz si zahráme hru "Jeden je veľa". (hrat sa s slová ktoré boli vložené do košíka).

Logopéd Otázka: Ako sa dostanete späť domov? Pomôže nám mapa. Tu je známa cesta. A potom pôjdeme po krátkej ceste. Na mape je vyznačená sotva viditeľnou čiarou. Vezmite ceruzku a nakreslite čiary tak, aby bola naša cesta jasne viditeľná. (Dieťa nakreslí ceruzku pozdĺž bodkovaných čiar).

Tu je Shushiho dom. Je čas, aby sme sa s myšou rozlúčili. Dnes ste jej veľmi pomohli!

Čo sme dnes zvuk sa naučil vyslovovať?

Naša prechádzka sa skončila. A ak ste mali záujem, vezmite si so sebou vtipnú myš, ale ak nie, tak smutnú.

Súvisiace publikácie:

Zhrnutie lekcie „Automatizácia zvuku [Р] v slabikách, slovách a vetách“ Ciele: - upevniť správnu výslovnosť hlásky „P“ v slabikách, slovách, vetách; - rozvíjať fonematický sluch, artikulačné motorické schopnosti.

Synopsa skupinovej lekcie „Automatizácia zvuku [C] v slabikách, slovách“ Téma: „Automatizácia hlások [y] v slabikách, slovách“ Ciele: Edukačné: - ujasniť si správnu artikuláciu a výslovnosť ojedinelých.

Synopsa individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [L] v slabikách a slovách. Náš hosť - Luntik"Účel: správne a zreteľne vysloviť zvuk [L] v slabikách a slovách. Úlohy: Nápravné a vzdelávacie: -automatizujte hlásku [L] v slabikách,.

Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [L] v slabikách, slovách, vetách“ Ciele: 1. Nápravno-výchovné: nácvik správnej výslovnosti hlásky [l], podľa akustických a artikulačných znakov v slabikách,.

Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [C] v slabikách, slovách“ Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [C] v slabikách, slovách“ Logopéd Vishnyakova OA Účel: automatizovať.

Účel: automatizovať zvuk [r] v slabikách, slovách. Úlohy: Nápravné a vzdelávacie: - opraviť správnu výslovnosť hlásky [r].

2. lekcia Automatizácia zvuku [ц] v obrátených slabikách, v slabikách (intervokalická poloha, v priamych otvorených slabikách. Účel: zautomatizovať.

Zhrnutie individuálnej lekcie „Automatizácia zvuku [c] v slabikách“ Synopsa individuálnej lekcie "Automatizácia zvuku [c] v slabikách" Elena Solovieva Lekcia 2 Automatizácia zvuku [c] v opačných slabikách,.

Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny pre deti vo veku 5–6 rokov „Automatizácia zvuku [w] v slabikách a slovách“ Téma: „Priestor“Účel: Vytvorenie správnej výslovnosti zvuku [w] v slabikách a slovách. Úlohy: Nápravné a vzdelávacie: formovať nápady.

Zhrnutie lekcie „Automatizácia zvuku [g] v slabikách, slovách a frázach“ Téma: automatizácia zvuku [g] v slabikách, slovách a frázach. Úlohy: Opravte správnu výslovnosť hlásky [g] v slabikách, slovách.

Knižnica obrázkov:

Úlohy:

1. Výchovné: objasniť predstavy detí o zvuku (Sh).

2. Opravné:

  • upevniť zručnosti správnej výslovnosti hlásky (Ш) v slabikách, slovách, vetách, jazykolamoch;
  • rozvíjať artikuláciu a jemné motorické zručnosti;
  • rozvíjať fonematické povedomie;
  • rozvíjať rečové dýchanie;
  • naučiť sa meniť silu hlasu;
  • rozvíjať jasnosť dikcie, intonačnú expresívnosť.

3. Rozvíjanie:

  • upevniť schopnosť určiť miesto zvuku v slove;
  • rozvíjať schopnosť spájať zvuky do slov;
  • rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie;
  • cvičenie v zhode podstatných mien s číslovkami;
  • cvičenie v schopnosti gramaticky dokončiť vetu.

4. Vzdelávacie:

  • vytvárať pozitívnu motiváciu v triede;
  • kultivovať zručnosti verbálnej komunikácie s hračkou a medzi sebou navzájom, schopnosť počúvať.

Vybavenie: hračky (Masha a Miška), symboly zvukov (farebné označenie), príručka „Sound Mosaic“, žetóny červenej a zelenej farby, mnemotechnické tabuľky „Listy“, mnemotechnické tabuľky jazykolamov nakrájaných na kartičky, jesenné suché listy alebo rezané listy z papiera, obrázky predmetov so zvukom (Sh), košík so šiškami a orieškami, malé hračky so zvukom (Sh), taška, balóny.

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment.

Sme pozvaní na návštevu lesa,
Ponúkajú tam hrať.

Logopéd ukáže deťom pozvánku, prečíta ju: "Všetkých čakám v lesnom domčeku, zahráme sa, oddýchneme si."

Navštívime sa? (Áno)

Poďme po ceste do lesa,
Na lúke nájdeme domček.

Deti sedia na stoličkách. Logopéd ukazuje obrázok lesného domčeka.

2. Rozvoj fonematického sluchu.

Rozvoj zmyslu pre rytmus, sluchovú pozornosť, pamäť. Cvičenie "Klop ako ja."

Kto nás čaká v dome? Aby ste to zistili, musíte zaklopať ako ja.

Deti striedavo opakujú rytmický vzor klopaním po drevených lyžičkách.

Logopéd vytiahne hračky (Mishka a Masha).

Mishka býva v dome. Masha ho často navštevuje. Aký rovnaký zvuk spoluhlásky počujete v ich menách - Mishshka, Mashshsha? (zvuk (SH))

Mishka zistila, že sa s Mášou učíte správne vyslovovať ich obľúbenú hlásku a rozhodla sa pozvať vás na návštevu, aby ste sa spoločne pohrali so hláskou (Sh).

3. Artikulačná gymnastika s prvkami prstovej gymnastiky.

Medveď navrhuje najskôr prebudiť jazyky, aby sa pokúsili rozprávať. Ukážme, čo vidíme v lese, a prsty nám pomôžu:

Široké cesty v lese cvičenie na jazyk „Scapula“, dlane otočte zadnou stranou nadol).

Zajac skáče z hrbolčeka na hrbolček (cvičenie pre jazyk „Swing“, striedavo zdvíhajte a spúšťajte ruky hore a dole).

Veverička cvaká orechy (cvičenie na jazyk „Kôň“, cvičenie s prstami „Kliky“).

Pod stromami rastú huby (cvičenie pre jazyk a prsty "Huba").

- Nazbierajte huby do košíka ( cvičenie na jazyk „Pohár“, cvičenie s prstami „Kôš“).

Poďme sa skryť za stromy (cvičenie na jazyk „Hide and Seek“, cvičenia s prstami „Do päste“, „Z pästi“).

4. Výslovnosť izolovanej hlásky (Ш).

V lese veje vetrík, trasie konáre stromov, lístie šumí (Š - š - š ...).

Deti rukami zobrazujú, ako vietor trasie vetvami stromov, a dlho vyslovujú zvuk (Ш).

5. Analýza artikulácie zvuku (Ш).

Čo robia špongie, zuby, jazyk, keď vyslovíme zvuk (Ш)? ( Pysky „Ring“, zuby „Plot“ s malou štrbinou, jazyk navrchu a podobne ako „Pohár“.)

6. Zvuková charakteristika (Sh).

Pripravte si prsty. Ohýbame ich do päste a hovoríme o zvuku (Ш):

  • Zvuk (Ш) - spoluhláska alebo samohláska? (súhláska);
  • Aká je bariéra zvuku (Sh)? (zuby, jazyk);
  • Hlasový alebo hluchý? (hluchý);
  • Tvrdé alebo mäkké? (pevné);
  • Akú farbu reprezentujeme? (Modrá).

Nájdite na hracej ploche symbol zvuku (Sh).

Deti ukazujú farebné označenie hlásky (Ш) (modrý kruh s čiapočkou).

7. Automatizácia zvuku (Sh) v slabikách.

Sluchová diferenciácia slabík. Pracujte na sile hlasu. Spoliehanie sa na mnemotechnické tabuľky "Listy". Koordinácia reči s pohybom.

V lese padá lístie. Ako sa volá tento prírodný úkaz? (pad listov)

Listy padajú a šuštia svoje slabičné piesne. Pozorne počúvajte, ktorá slabika-skladba je iná (na základe mnemotechnickej tabuľky č. 1):

ša - šo - ša - ša (šo)

popol - uš - uš - uš (popol)

Pomenujte prvú a poslednú slabiku:

ša - šo - šu - ši (sha, shi)

shta - shtu - shty - shto (shta, čo)

Lístie šuští inak. Zopakujme si ich piesne (slabikový rad so zmenou rytmického vzoru, na základe mnemotechnických tabuliek č. 2, 3):

ša-ša - ša-ša-ša

shku-shku - shku-shku-shku

ish-ish-ish — ish-ish

šoš-šoš-šoš - šoš-šoš

A teraz si zahrajme hru "Ticho - nahlas naopak." Ak listy hlasno šuštia, potom ich sotva počujete. Ak počujete tiché šušťanie, potom hlasno šuštíte.

Deti reprodukujú slabičné riadky a rukami zobrazujú, ako listy padajú a menia silu hlasu:

ša - aša - ša - aša

woo - woo - woo - woo

Nazbierajme jesennú kyticu listov. Opakujte po mne slabičné piesne, snažte sa nemýliť a zbierať listy.

Deti reprodukujú sériu slabík. Pre každú slabiku sa odoberie jesenný list a vytvorí sa z nich kytica.

ša-šo-šu-ši

popol - osh - ush - ish

8. Rozvoj fonematického sluchu.

Rozlišujte medzi správnou a nesprávnou výslovnosťou hlásky (Ш). Cvičenie "Správne - nesprávne."

Manuál "Zvuková mozaika".

Na lesných čistinkách sčervenajú kyslé bobule. Ako sa to volá? (brusnica)

Rozložíme vzor bobúľ. Ak počujete správny zvuk (Ш), vložte červený čip, ak je nesprávny - zelený čip. Pripomínam, že žetóny sú rozložené zľava doprava, začínajúc od horného radu.

Logopéd strieda správnu a nesprávnu výslovnosť hlásky (Ш) v slovách. Deti rozložia na tablet vzor žetónov.

Čo vyšlo z červených žetónov? (kríž)

9. Automatizácia zvuku (SH) v slovách.

Vianočný stromček prekrýva obrázok objektu so zvukom (Ш). Deti kúskom obrázka pomenujú predmet nakreslený na obrázku a odstránia vianočný stromček. Cvičenie "Hádaj, čo je predmetom."

Medveď v lese ukrýval rôzne predmety. Hádajte, aké sú to stromy?

10. Automatizácia zvuku (SH) vo vetách.

Zamyslite sa nad tým, čo môže mať Máša vo svojom šatníku a aké môže mať Mishka?

Deti si vyberú a rozložia obrázky so slovami:

Máša má vo svojom šatníku ... (šampón, klobúk, cievka, kožuch, matrioška, ​​kvaš).

Miška má v skrini ... (paličku, ceruzku, šortky, košeľu, šidlo, šachy).

11. Upevňovanie zručnosti zvukovej analýzy slov.

Určenie miesta zvuku (Ш) v slovách. Cvičenie "Dajte to na police."

Pomôžme Miške dať veci do poriadku. Uložme veci do skrine na police. Na hornú poličku položíme predmety so zvukom (Ш) na začiatku slova. Na strednej poličke predmety so zvukom (Ш) v strede slova a na spodnej poličke - na konci slova.

Deti určia miesto hlásky (Ш) v slove a rozložia obrázky na police. Potom pomenujú všetky položky na každej poličke a skontrolujú správnosť úlohy.

12. Automatizácia zvuku (Sh) v slovách.

Zhoda čísloviek s podstatnými menami. Cvičenie "Počítanie".

Masha zbierala pre Mishku lesné dobroty. Spočítaj, koľko šišiek a orieškov je v košíku?

Deti vyberajú z košíka šišky (orechy) a počítajú:

Jedna rana, dve rany...

Jeden orech, dva orechy...

Čo je viac v košíku? Čo je v košíku menej?

13. Fyzik. minútu.

Cvičenie pozornosti "Tick-tak, Máša, zobuď sa."

Pozri, Masha sa unavila a zaspala. Prejdeme okolo nej potichu, aby sa nezobudila. Ale na slová „Masha, zobuď sa“, ju musíte zobudiť tým, že vezmete Mashu do rúk. Pozrime sa, kto je z vás najpozornejší a najrýchlejší.

Tik-tak, Masha ... spí jednu hodinu,
Tick ​​​​- tak, Masha ... spí dve hodiny,
Tik-tak, Máša ... spí tri hodiny,
Tik-tak, Máša... zobuď sa.

14. Automatizácia zvuku (SH) vo vetách.

Rozvoj jemných motorických schopností. Cvičenie s prstami "Muž".

Mishka má veľa priateľov. Poďme ich nájsť.

Deti, ktoré svojimi prstami zobrazujú „chodiaceho malého muža“, si vyberú hračku so slovami:

Chodil som, chodil, chodil a ... (myš, žaba, kôň, mačka, opica, medveď) našiel som.

Ako môžete zavolať všetkých priateľov Mishky jedným slovom? (šelmy, zvieratá)

Zvieratká sa s vami chcú hrať na schovávačku. Pozri, schovali sa do tašky (logopéd vloží hračky do tašky).

Rozvoj zrakovej, hmatovej pamäte. Cvičenie "Kto robí hluk vo vreci?".

Deti hmatom identifikujú hračku a vytiahnu ju z tašky so slovami:

Hluk v taške...

Rozvoj zrakovej pozornosti, pamäti. Cvičenie "Kto je nezbedný vo vreci?".

Deti zatvárajú oči. Logopéd vloží do tašky nejaké hračky. Po otvorení očí by deti mali určiť, ktoré hračky sú preč:

Nezbedník vo vreci...

15. Automatizácia zvuku (Sh) v jazykolamoch.

Rozvoj jasnosti dikcie, intonačnej expresivity.

Máša a Miška, dozvedeli sme sa o tebe pár jazykolamov. Chcete ich počúvať. (Áno, veľmi). Najprv však budú chlapci zbierať čisté slová.

Mnemotablety sú rozrezané na kartičky (obr. č. 4). Deti si zo zmiešaných kariet vyberú obrázky jazykolamov, poskladajú ich a vyrozprávajú (mnemotechnické tabuľky č. 5, 6).

Naša Máša si umýva krk a uši pod sprchou.

Miška má hrbolčeky, Miška má hrčky.

A teraz skúsme povedať jazykolamy v mene Máše a Mišky. Ako by ich vyslovovali?

Deti vyslovujú jazykolamy a menia svoj hlas (pre Mashu - vysokým hlasom, pre Mishku - tichým hlasom).

16. Výsledok hodiny.

Aký zvuk si dnes urobil najviac?

Akú hru by ste si chceli znova zahrať?

Čo bolo pre teba ťažké?

17. Hodnotenie rečovej aktivity detí.

Dnes ste odviedli skvelú prácu, keď ste správne vyslovovali zvuk (Ш).

Masha a Mishka sa s vami radi hrali. Aby ste na nich nezabudli, pripravili si pre vás prekvapenia so zvukom (Sh).

Vytvorte si z prstov „košík“. Medveď tam dá zvuky. Spojíte ich a zistíte, čím vás chcú Máša a Miška potešiť:

W, a, p, s (lopty).

Deti dostávajú balóny.

Referencie:

  1. Kodolbenko E.A. Šifrované frázy. M., 2011.
  2. Konovalenko V.V., Konovalenko S.V. Automatizácia zvukov u detí. M., 2007.
  3. Smirnová L.N. Učíme zvuky Sh, S. M., 2002.
  4. Školnik Yu.K. logopédia. M., 2006.

Jekaterina Frolová
Náčrt individuálnej logopedickej hodiny "Automatizácia zvuku [Ш]"

Náčrt individuálnej logopedickej hodiny« Automatizácia zvuku [W]» .

Predmet: « Automatizácia zvuku [W]»

dieťa: Máša, 5 rokov. 6 mesiacov, OHP (úroveň 3)

Cieľ lekcie: Automatizácia zvuku Sh v slabikách, slová a vety.

Úlohy:

Rozvinúť pohyb pier dopredu, odkryť horné a dolné zuby, posilniť svaly pier, ich pohyblivosť;

Vypracovať pohyby jazyka nahor a rozvíjať jeho pohyblivosť. propagovať

natiahnutie hyoidného väzu;

Opravte správnu výslovnosť fonémy;

Rozvíjať jemné motorické zručnosti prstov;

Zdokonaľte artikulačný a akustický obraz zvuk Sh;

Uveďte charakteristiku zvuk;

Opravte grafický obrázok písmena W;

Formovanie schopnosti identifikovať danosť zvuk v slovách, slabiky, izolované;

Zlepšiť dynamickú organizáciu pohybov;

Formovať zručnosť tvorenia podstatných mien s deminutívnymi príponami;

Naučiť sa zhodovať číslovky s podstatnými menami v jednotkách. a veľa ďalších. číslo;

Automatizujte zvuk Sh v texte;

Rozvíjajte sluchovú pamäť;

Rozvíjať verbálne a logické myslenie;

Vytvárať motiváciu pre kognitívnu činnosť;

Pestovanie pozitívneho emocionálneho a hodnotového vzťahu k druhým.

Vybavenie: Papierová obálka s pozvánkou, obrázkom Malého mývala, obrázkom košíka s pohárom džemu a rožkami, zvuk cesta s obrazom hada, obraz lesného domu, obraz strážneho psa, krabica s písmenami, obrazy báječných hrdinovia: Chipolino, Pinocchio, Shapoklyak, Cheburashka, Malvina, Shrek, Vintik, Shpuntik, Funtik, Sharik, obraz labyrintu so sedmokráskami, balón.

Org. moment.

Logopéd:

Ahoj Masha! Dnes mi prišla obálka. Chcete vedieť, čo v ňom je?

Máša:

Logopéd: (otvorí obálku, ukáže pozvánku, prečíta ju)

A obsahuje pozvánku od Tiny medvedík čistotný: "Všetkých čakám v lesnom dome, zahráme sa, oddýchneme si". Navštívime sa?

Máša:

Hlavná časť.

Logopéd:

Nenavštívime s prázdnymi rukami. Pozrime sa, čo mám v košíku Baby Raccoon. (Zobrazuje obrázok košíka, z ktorého viditeľné: pohár džemu a bagely). Urobil som mu pohár džemu. Urobme si cvičenie "Lahodný džem."

Usmievajte sa, otvorte ústa a jazykom si olíznite peru v tvare pohára, pričom robte pohyby zhora nadol. Môžete pokračovať v pohybe a vložiť jazyk do úst bez toho, aby ste ničili "poháre".

Masha robí cvičenie.

Logopéd číta báseň:

Ako keby džem ležal na perách -

olizujem to "pohár" do vlastných úst.

Logopéd:

Čo ešte je v košíku:

Máša:

Bagely.

Logopéd:

Urobme si cvičenie "bagel".

Zavrieme zuby, zaokrúhlime pery a mierne sa natiahneme dopredu. Pri vykonávaní by mali byť viditeľné horné aj dolné zuby. držíme "bagel" počítanie do 5-10.

Masha vykonáva cvičenie bagel.

Logopéd číta báseň:

Znázornili sme bagel -

Hladko zaoblené pery.

Teraz sa nedajú zavrieť.

"bagel" musia byť zachované.

Logopéd:

V našom košíku je ešte veľa voľného miesta. Nazbierame huby.

V lese nájdeme sto húb,

Poďme okolo čistinky.

Nevezmeme to do krabice

Bledý bastard.

Prehľadáme všetky duby,

Vianočné stromčeky a osiky

A dobré huby

Dám do košíka.

Ukáž mi, ako môžeš cvičiť "huba".

Usmejte sa, otvorte ústa dokorán, prilepte jazyk k podnebiu tak, aby sa hyoidné väzivo natiahlo ( "stipe"). V tejto polohe vydržte 5-10 sekúnd.

Máša cvičí "huba".

Logopéd číta báseň:

Otvorím ústa dokorán

Akoby som sa chystal kliknúť.

Nasávam jazyk na podnebí

Čeľusť dole - a celá štúdia.

Logopéd:

Aby ste zistili, ktoré zvuk dnes sa naučíme, ako správne vyslovovať, musíte pozorne počúvať báseň:

Aký zvláštny hluk všade naokolo

Listy šuštia môjmu priateľovi.

Jeseň prišla k dverám

Je čas nosiť čiapku a šál.“ ( Logopéd vyslovuje prehnane zvuk [W])

Uhádli ste čo? zvuk vyslovíme dnes?

Máša:

Áno, zvuk Sh.

Logopéd:

Je to tak, dnes sa naučíme správne vyslovovať zvuk Sh.

Takmer sme prišli k domu Malého mývala, no na cestu sa vyšplhal had, ktorý za sebou začal zanechávať vzory. (stopy) a syčať. Počkajme, kým sa plazí, a potom sa vydajte po jej stopách. ( Logopéd dáva dieťaťu obraz hada a vzorovanú cestu). Najprv nakreslite pozdĺž čiar prstom a potom ceruzkou. Nezabudnite syčať ako had.

Masha robí cvičenie a syčí: SHSHSHSH.

Logopéd:

Čo robia špongie, zuby, jazyk, keď vyslovujeme zvuk Sh?

Máša:

pery "prsteň", zuby "plot" s malou štrbinou, jazyk je hore a vyzerá ako "pohár".

Logopéd:

A aký vzduch pri vyslovení vydýchneme zvuk Sh?

Máša:

Vzduch je teplý.

Tak sme prišli do domu Malého mývala. Jeho dom stráži pes menom Sharik. Ktoré zvuk prvý v slove Sharik?

Máša:

Logopéd:

správne, zvuk Sh. Zvuk(W)- spoluhláska alebo samohláska? ;

Hlasový alebo hluchý? ;

Tvrdé alebo mäkké?

Máša:

Spoluhláska, hluchý, tvrdý.

Výborne, správne. Malý mýval, aby pobavil svojich hostí, pripravil zaujímavé úlohy:

(logopéd dáva dieťaťu krabicu s písmenami vo vnútri).

Logopéd:

Otvorte krabicu a vyberte písmená, ktoré sú v nej. Pozorne si ich prezri a ukáž spoluhlásku, ktorou je dom zvuk Sh.

Máša rozloží písmená, hľadá písmeno Sh a ukáže ho logopéd.

Logopéd:

- Ďalšia úloha: Hra „Chyťte zvuk» . Tlieskajte rukami, keď to počujete zvuk"SH". H, S, W, B, C, F, W, L, M, W.

Teraz tlieskajte, keď počujete slabiku, ktorá má zvuk"SH".

Po, Sha, To, Shu, Ma, Pu, Shi, Mi, Sho.

Máša tlieska.

Logopéd:

A teraz je čas sa trochu uvoľniť. Malý mýval si pre nás pripravil takúto zábavu nabíjanie:

Nabíjačka pre zvieratá.

Jeden - drep, dva - skok.

Toto je náklad králika.

A líšky ako sa zobudiť (pretrieť oči päsťami)

Radi sa naťahujú (natiahnuť)

Určite si zívnite (zívanie, zakrývanie úst rukou)

No vrtite chvostom

(pohyb bokov do strany)

A vlčiaky ohýbajú chrbát (predklon v chrbte)

A zľahka skákať (ľahký skok hore)

No, medveď je PEC (paže ohnuté v lakťoch, dlane spojené pod opaskom)

Labky široko od seba (nohy na šírku ramien)

Jeden, potom obaja spolu (prechádzanie z nohy na nohu)

Dlhé šliapanie vody (kývanie trupu do strany)

A komu nabíjanie nestačí, začína odznova.

Máša cvičí.

Logopéd:

Ďalšia úloha, ktorú nám Little Raccoon ponúka "pridať slabiku". Ja vyslovím slabiky a vy pridáte slabiku Sha. Pozrime sa, čo môžeme urobiť.

Ka, cha, kry, labky….

Máša pridáva slabiky a vyslovuje slová: kaša, misa, strecha, rezance.

Logopéd:

A teraz pridáte slabiku shi.

Kama, clavi, malý, grue….

Máša pridá slabiku a vysloví slová: trstina, kľúče, kozliatka, hrušky.

Logopéd:

Ďalšia hra sa volá "Povedz mi ako sa mám". Budem vyslovovať jazykolamy a ty po mne opakuješ.

Sha-sha-sha-naša Máša je dobrá

Šo - šo - šo - dobre sa učím

Šu-šu-šu, šup-šu-šu- mávam ti rukou

Popol-popol-popol, popol-popol-popol - postavili sme búdu

Osh - osh - osh, osh - osh - osh, mám brošňu na blúzke

Máša opakuje pre logopéd.

Logopéd:

V Little Raccoon sa dnes zišlo veľa rozprávkových hrdinov. Poďme zistiť, ktorý z nich má meno, ktoré začína na zvuk Sh. Ukážem a pomenujem hrdinu a ty budeš tlieskať, keď pomenujem toho, na ktorého meno sa začína zvuk Sh. (Logopéd zobrazuje obrázky s obrázkami hrdinov a volá ich mená).

Chipolino, Pinocchio, Shapoklyak, Cheburashka, Malvina, Shrek, Cog, Shpuntik, Funtik, Sharik.

Máša tlieska, keď to počuje slová: Shapoklyak, Shrek, Shpuntik, Sharik.

Logopéd:

Ktorú z týchto rozprávkových postavičiek máte najradšej?

Máša menuje hrdinu.

Logopéd:

Máte možnosť darovať tomuto hrdinovi kyticu kvetov. Aby ste to urobili, musíte prejsť bludiskom, počítať a zbierať všetky sedmokrásky. ( Logopéd dáva dieťaťu nakreslené bludisko s obrázkom sedmokrásky.)

Máša prechádza prstom po bludisku a myslí si: jeden harmanček, dve sedmokrásky ... päť sedmokrások.

Logopéd:

Ďalšia hra sa volá "Nazvi to sladko". Počúvajte slová, volajte ich láskavo.

Lopta, klobúk, šortky, taška, hrbolček.

Máša:

Lopta, klobúk, šortky, taška, hrbolček.

Logopéd:

Návštevu sme si užili, ale je čas ísť domov. Veď návšteva je dobrá, ale doma je lepšie. Rozlúčme sa s Malým mývalom a zopakujme fráza: Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie.

Máša:

Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie.

Logopéd:

Späť pôjdeme tou istou cestou cez les. Navrhujem zozbierať kyticu konvaliniek a dať ich mame. Opakuj po mne Návrhy: (logopédčíta jednu vetu po druhej a dieťa ju opakuje)

Konvalinky milujú tieň pod dubmi. Prídete na miesto, kde sú konvalinky. Sú viditeľné konvalinky. A na nepokosenej lúke sú rumančeky a hrachor myšiak. V blízkosti rieky, tŕstia. Vietor kýva rákosie. Šuštia a prerušujú ticho. Natrháte si konvalinky – a pôjdete domov. Dobré konvalinky!

Máša opakuje text po jednej vete.

Záverečná časť.

Logopéd:

Je naša trieda sa končí ale nelúčime sa zvuk Sh. Dnes vás navštívi. Doma budete s rodičmi plniť nové úlohy, ktoré máte v zošite. (Logopéd lepí domáce úlohy do zošita dieťaťa)

ša - šo - šu ši - ona - ša

šo - šu - ša ona - ši - šo

šu - šo - ša ši - šu - ona

ona - šu - šu šu - ši - ša

zvuk Zvuk

Cvičenie číslo 2. Počítajte do päť.

Jedna trstina, dve trstiny .... päť trstín.

Jedna chata, dve chaty... päť chatrčí.

Jedna vrstva, dve vrstvy.......päť vrstiev.

Jedna škola, dve školy… päť škôl.

Jedno šidlo, dve šidlá…. päť šidiel.

Uistite sa, že keď vyslovujete zvuk[w] hrot jazyka bol zdvihnutý k alveolám a bočné okraje jazyka susedili s hornými bočnými zubami. Zvuk[w] vyslovovať ho dlho a pevne.

Vysvetlite dieťaťu význam neznámych slov.

Logopéd:

Čo sme dnes robili lekciu? čo sa vám najviac páčilo?

Máša:

Naučili sme sa vyslovovať zvuk Sh. Páčilo sa mi zbierať sedmokrásky cez bludisko.

Logopéd:

Dnes si odviedol dobrú prácu, povedal si to správne zvuk Sh. Vezmite si túto zábavnú loptu. (Logopéd dať dieťaťu balón.

Ciele:

Nápravné a vzdelávacie:

W posilniť artikuláciu a izolovanú výslovnosť hlásky Sh, pokračovať v učení ako správne vyslovovať hlásku Sh v slabikách a slovách, naučiť sa určovať prítomnosť hlásky v slovách, precvičiť si tvorenie podstatných mien v množnom čísle podľa Im.P.

Oprava-vývoj:

Rozvíjať artikuláciu a jemné motorické zručnosti; fonematický sluch; sila orálneho výdychu; zraková pozornosť, pamäť, myslenie.

Nápravné a vzdelávacie:

Pestovať kognitívny záujem o hodiny logopedie, pozitívny emocionálny postoj k hodine.

Priebeh kurzu.

1. Organizačný moment: Pravidlo reči:

Každý deň, vždy, všade

V triede, v hre

Nahlas, zreteľne, rozprávanie

A nikdy sa nikam neponáhľame!

2. Nahlásenie témy vyučovacej hodiny. " Dnes sa vy a ja budeme naďalej učiť, ako vysloviť zvuk Sh.

3. Nácvik artikulačno-prstovej hry(cvičenia na zvuk Sh)

Rozprávka: Bola raz jedna myš. Zobudila sa vo svojom dome, otvorila okno a vyšla na verandu, vyhrievala sa na slnku ("Lopata") a myška išla domov piť čaj zo šálky ("Pohár"). Vypila jednu šálku čaju, druhú, tretiu. Spomenula si, že mala džem a bagel („Vynikajúci džem“, „šiška“). Potom myš uvidela chumáč a rozhodla sa s ním trochu pohrať („Zameranie“).

4. Rozvoj fonematického sluchu.

Zrazu sa chcela hrať s balónom. Ak ho zle držíte, začne z neho vychádzať vzduch: pšššt. Pozorne počúvajte a pevne zatnite päste, keď loptička začne klesať: S, Ž, W, X, W, F, H, W, SHA, SA, SHU, ZHI, SHI, KLOBÚK, ROPUCHA, KOŽUS, ČIŽMY, AUTO

(Logoped vyslovuje hlásky, slabiky, slová a dieťa rozlišuje hlásku Sh, slabiky s hláskou Sh, slová s hláskou Sh).

5. Analýza artikulácie

  • Pysky zaoblené a mierne dopredu
  • Zuby blízko seba, ale nedotýkajú sa
  • Široká špička jazyka je zdvihnutá k alveolám, ale nie je pritlačená k nim.
  • Stredná časť jazyka sa ohýba nadol.
  • Bočné okraje sú pritlačené k horným stoličkám.

Široký prúd teplého vzduchu prechádza rovnomerne stredom jazyka

Zvuková hra: « Had zasyčí ": nádych nosom, výdych: Š-Š-Š-Š-Š

6. Vyjednávanie o poslednom zvuku

A potom sa chcela hrať na schovávačku. Myška sa skryla vo svojom domčeku a ticho šuští: sh - sh - sh. Prečo tak vrčí? Pozerá sa na svoje obrázky. Pozrieme sa a šuštíme spolu s myškou: my ..., du ..., kamy ..., malý ....

(Rečový terapeut ukáže a zavolá dieťaťu obrázok a ono dokončí posledný zvuk.)

7. Automatizácia v slabikách.

Myška si sadla ku klavíru a spievala šuštiace pesničky. Počúvajte ich a spievajte spolu s myškou: ša - šu - ša, ši - šo - ši, ona - ša - šu, ša - ši - šo.

(Dieťa „hrá“ prstami na „klavír“ a vyslovuje reťaze slabík.)

A potom išla hrýzť orechy: asha yshi esh ush popol

(Dieťa vyslovuje slabiky a spája prsty na oboch rukách)

8. Automatizácia v slovách.

A) Myš išla na prechádzku, ale nemôže nájsť cestu. Pomôž jej. Musíte vybrať iba tie obrázky, v ktorých názve je zvuk Sh, a vyradiť ich z obrázkov

trať.

b) myš sa rozhodla ísť cestou do obchodu. Myš videla veľa rôznych predmetov.

(Pred dieťaťom sú rozložené obrázky: kožuch, auto, skriňa, vankúš atď.).

Hra "Jeden - veľa" sa koná:

kožuch - kožuchy, auto - šatník - klobúk - vankúš -

No a teraz je čas na myš a domov.

d) Myška prišla domov a začala skladať poéziu. A aby ste to myške uľahčili, povedzte jej posledné slová.

Nosí jasný hrebeň, myš sa osprchuje,

náš veselý ... umýva chvost, umýva ...

Tu beží dieťa, Pneumatiky jemne šuchotali -

Grey ... Ide to k nám ....

9. Výsledok hodiny. Je čas, aby sme sa s myšou rozlúčili. Dnes si jej veľmi pomohol! A aký zvuk ti pomohol v triede?