Hodina Svetového dňa gramotnosti. Podujatie Medzinárodný deň základnej gramotnosti

Júlia Faizulina
Scenár udalosti „Medzinárodný deň gramotnosti“

Cieľ: - predstaviť deti sviatku "Popoludnie gramotnosti» ;

Podporovať rozvoj ústnej reči detí, schopnosť jasne odpovedať na otázky;

Prispieť k formovaniu potreby a túžby po poznaní.

Rozvíjať zvedavosť a záujem o procesy a javy globálneho rozsahu.

Vybavenie:

žetóny

multimediálne vybavenie

Priebeh udalosti

Védy: Ahojte chalani! Dnes 8. septembra medzinárodný deň gramotnosti. Aký je podľa vás tento sviatok? A prečo sa oslavovalo?

(odpovede detí)

Védy: oslava tohto dňa je príležitosťou upozorniť na skutočnosť, že viac ako 15 % ľudí na svete zostáva negramotný.

Védy: Nikolaj Michajlovič Karamzin - veľký ruský spisovateľ povedal - ....

Chlapci, viete čo? gramotnosti?

(odpovede detí)

Védy: gramotnosti je stupeň zručnosti osoby v písaní a čítaní.

Aký typ človeka si myslíte, že sa dá nazvať gramotný?

(odpovede detí)

Védy: tradičný « gramotný» Človek je ten, kto vie čítať a písať alebo len čítať v akomkoľvek jazyku. V modernom zmysle to znamená schopnosť písať podľa zavedených noriem a pravidiel. gramatika a pravopis. Volajú sa ľudia, ktorí vedia len čítať pologramotný.

Védy: Už ste sa veľa naučili. Teraz budete mať príležitosť ukázať svoje vedomosti a zručnosti v praxi.

Navrhujem, aby ste sa trochu pohrali

snímka 10, snímka 11.

Hra "Pracujem ako kúzelník"

Chlapci dostávajú úlohy.: Premeňte podstatné mená na prídavné mená ženského rodu v jednotnom čísle. (hádžem loptu)

Stôl - jedáleň

Nábytok - nábytok

Pohovka - pohovka

Strawberry - jahoda

Mlieko – mliečne

mačka - mačka

Kniha - kniha

Dvor — dvor

Farba - farba

kvet - kvetinový

Drevo - drevené

Hra "Dokončiť slovo"

Hostiteľ volá časť slova (knihy) a hodí loptu. Dieťa musí chytiť loptu a doplniť slovo (.ha).

Ru - kA, baha, ssky, Ale - to, ha. Šťava. Mám. Vost,

V úlohe vedúceho môže striedavo pôsobiť dieťa a dospelý, Le - on, s, nta, vy, stnitsa,

Hra "Hádaj!"

Učiteľ hodí loptičku dieťaťu a volá frazeologické obraty. Žiaci chytia loptu a vysvetlia jej význam. Vyhráva ten, kto nikdy neurobil chybu.

Napríklad: koža a kosti - tenké; deravá pamäť – zábudlivá; na všetkých plachtách - rýchlo. Umyte kosti - diskutujte; dokonca aj krv z nosa je nevyhnutnosťou; po ruke - blízko; ako ryba vo vode - sebavedomo.

vodiť za nos

Význam. Klamať, zavádzať, sľubovať a sľub nesplniť.

Nalejte prvé číslo

Význam. Prísne potrestať, pokarhať niekoho

Kakao - porov. R.

Tyl - m.

Topoľ - r

Noc - w. R

Čipka - porov. R.

Royal - m. r kôň w. r klavír - porov. R

káva - m.r

trill - w. R

orgován - š. R

kakadu - m.

snímka 14. Ako sa volajú obyvatelia miest?

Moskovčania v Moskve

V Leningrade Leningraders

Obyvatelia Jekaterinburgu v Jekaterinburgu

V Omsku - Omsk

V Tomsku - Tomsk občania

V Chabarovsku - občania Chabarovska

In Vladimir - vladirtsy

Novgorodčania v Novgorode

Védy: spočítajte žetóny odmeňujúce víťazov.

Súvisiace publikácie:

„DEŇ ZDRAVIA“ V novembri sa v našej MBDOU „Materská škola všeobecného vývinového typu č.21“ uskutočnil „Deň zdravia“. V tento deň bol v našej škôlke deň.

Scenár sviatku "Medzinárodný deň čaju""15. december - Deň čaju!" Vedenie. Milé deti! Dospelí a batoľatá. Ďakujeme za odloženie podnikania. Ponáhľali sa do našej svetlej sály. Komu.

Scenár udalosti „Deň čaju“ Scenár podujatia „Deň čaju“ Vyplnil: Učiteľka MŠ č. 67 „Snežienka: Konogorova Ľudmila Alexandrovna, Ulan-Ude.

Scenár udalosti "Deň matiek" Zoznam podujatí pre skupinu č. 2 ku Dňu matiek „Na celom svete nie je nikto drahší ako mama“ 1. Konverzácia „Ako môžeš potešiť mamu“ 2. Slovná hračka.

Scenár udalosti „Deň víťazstva“Účelom sviatku je podporovať vlastenectvo, úctu k činom svojho ľudu počas Veľkej vlasteneckej vojny a pocity lásky.

Scenár podujatia na Dni otvorených dverí s deťmi v predškolskom veku „Rozprávkový deň“Účel: Uskutočňovať interakciu s rodinami žiakov. Úlohy: vytvárať podmienky pre účasť rodičov na výchovno-vzdelávacom procese skupiny;

Ruština je z hľadiska učenia po čínštine považovaná za najťažší jazyk na svete. Pre nás, Rusov, je to divoké, ale pre cudzincov je to celkom blízke a pochopiteľné. A výslovnosť a dialekty a množstvo malých slov, synoným, homoným a nakoniec gramatiky - všetko je dané väčšine cudzincov, ktorí študujú „veľkých a mocných“ s veľkými ťažkosťami. Ak je však pre nich negramotnosť ospravedlniteľná, potom nás tento fakt zahanbuje. Tento jav však prebieha bez ohľadu na jazyk, ktorým človek hovorí. Je navrhnutý tak, aby eliminoval zhubný neduh, ktorý sa vyskytuje v dôsledku neochoty učiť sa a ovládať svoju rodnú alebo potrebnú reč.


história sviatku

Medzinárodný deň gramotnosti, venovaný odstráneniu neochoty človeka písať a hovoriť bez chýb, sa každoročne oslavuje 8. septembra. Tento sviatok založilo UNESCO pred menej ako polstoročím - v roku 1966. Dôvodom tohto podujatia bolo odporúčanie „Svetovej konferencie ministrov školstva o odstránení negramotnosti“. Podujatie sa konalo v Teheráne rok predtým, na jeseň.

Je známe, že na svete je stále veľa negramotných ľudí, ktorí nevedia poriadne písať ani čítať, napriek evidentnému pokroku vo všetkých sférach života, najmä v oblasti informácií. Vskutku, okrem vyspelej Európy a Ameriky je tu aj Afrika, Ázia, kde žije množstvo národov, ktoré ani netušia, aké dôležité je ovládať písanie a navyše ich vedieť správne aplikovať v praxi.

Štatistiky potvrdzujú vyššie uvedené. V súčasnosti je viac ako 15 % svetovej populácie negramotných. Je nepravdepodobné, že budete prekvapení, keď sa dozviete, že 2/3 tohto ukazovateľa pripadá na podiel samice. Takmer 40% negramotných dospelých žije v Indii, 1/5 z nich žije v afrických krajinách. Avšak aj vo vysoko rozvinutých krajinách stále existujú ľudia, ktorí úplne neovládajú zručnosti písania a čítania. To je každý piaty človek alebo 160 miliónov obyvateľov. V členských štátoch EÚ je 75 miliónov ľudí negramotných. Čo sa týka detskej generácie, viac ako sto miliónov detí na planéte nechodí do školy.


Samozrejme, situácia v polovici 20. storočia bola oveľa horšia. UNESCO tak ustanovením Medzinárodného dňa gramotnosti sledovalo najdôležitejší cieľ: zjednotiť a zintenzívniť úsilie svetového spoločenstva v procese šírenia gramotnosti a implementácie vzdelávacieho programu.



Rok 2002 bol veľmi dôležitým rokom pre tých, ktorí tvorili Medzinárodný deň gramotnosti a vynaložil všetko úsilie, aby prosperoval. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vyhlásilo Dekádu gramotnosti OSN. O rok neskôr schválila aj Akčný plán OSN pre dekádu gramotnosti, ktorým UNESCO poverila „pozíciou“ koordinátora zodpovedného za realizáciu konkrétnych aktivít v rámci tohto podujatia.

Medzinárodný deň gramotnosti sa každoročne oslavuje pod špecifickým mottom.. V roku 2006 teda téma sviatku znela „Čítateľská gramotnosť zaisťuje trvalo udržateľný rozvoj“, v roku 2007 – „Čítateľská gramotnosť a zdravie“ a pred 4 rokmi bola sloganom dátumu práca „Význam gramotnosti pre ženy“. V minulom roku 2013 boli podujatia Medzinárodného dňa gramotnosti zorganizované pod záštitou témy „Gratmotnosť v 21. storočí“.

Na sviatok 8. septembra sa konajú mnohé sympóziá, odovzdávanie cien, kolokviá a semináre. Ceny sa udeľujú za určité úspechy v oblasti činnosti súvisiacej s odstraňovaním negramotnosti. Ide napríklad o cenu kráľa Sejonga, ktorá sa udeľuje jednotlivcom, ktorí dosiahli konkrétne výsledky v procese šírenia gramotnosti po celom svete. Ďalšie ocenenie, Konfuciova cena, nachádza svojich hrdinov v oblasti podpory gramotnosti vo vidieckych oblastiach, ako aj medzi ženskou populáciou.

Aké sú plány UNESCO pre ďalšie kroky v oblasti vzdelávacieho programu? Hlavnou úlohou personálu mierovej organizácie je: do roku 2015 znížiť počet negramotných dospelých na polovicu, s osobitným dôrazom na ženskú polovicu. Inými slovami, plánuje sa implementácia stratégie Vzdelávanie pre všetkých.



Pojem gramotnosti

Zo školskej lavice nás učia, že je potrebné vedieť čítať a písať plynule a správne bez chýb. Inými slovami, učia gramotnosti. Koniec koncov, veľa dverí v živote je otvorených pre gramotného človeka. Gramotnosť však nie sú len určité zručnosti písania, čítania, správnej reči a zručne zostavených viet. Gramotnosť je tiež motorom pokroku (rozumej osobného a duchovného rozvoja). Gramotný človek sa cíti najlepšie, bystrý, kompetentný a má pocit, že dokáže veľa. Vďaka gramotnosti dokáže subjekt odhaliť svoj vrodený potenciál, rozvíjať prirodzené sklony, schopnosti a talenty a zároveň ich demonštrovať verejnosti.

Úroveň gramotnosti človeka v určitom štádiu života slúži ako kritérium, podľa ktorého je možné určiť, či je ďalšie vzdelávanie a rozvoj jednotlivca pravdepodobné alebo nie. Môžete namietať, že v dnešnej dobe sú „peniaze všetko“. Mnoho nekompetentných zamestnancov dnes totiž zaplavuje firmy rôzneho zamerania. A to je veľmi zlé - trpí kvalita vyrobeného tovaru a služieb, proces kontaktovania výrobcu a distribútora. poskytovateľ a spotrebiteľ. Na základe všetkého vyššie uvedeného môžeme konštatovať: gramotnosť je právom a zároveň povinnosťou každého z nás, ako aj nástrojom kultúrneho a civilizovaného rozvoja spoločnosti.

Dôvody negramotnosti

Prečo dieťa vyrastá ako negramotné, napriek tomu, že sa s ním rodičia pravidelne učia, chodí do školy a múdra hlava je daná prírodou? Ak sa s takouto otázkou obrátime na špecialistov, menovite na psychológov a sociológov, dostaneme tieto odpovede:

  • Nedostatok lásky k čítaniu. V dôsledku toho nie je zvykom každý deň vziať do ruky zaujímavú knihu a ponoriť sa do fiktívneho, takého príťažlivého sveta. Dnes číta len málo ľudí a tí, ktorí tento proces neignorujú, si vyberajú na čítanie nesprávnu vec.
  • Internetová komunikácia je dosť vplyvný faktor. Netizens už dlho vyvinuli svoj vlastný virtuálny slang. Časté skratky slov a pravopisné chyby sa navyše nevedomky duplikujú v štandardnom písomnom prejave.
  • Výchovná príprava. Žiaľ, na školách a univerzitách dnes chromá. Je to preto, že kompetencie učiteľov často zanechávajú veľa želaní. A mnohí učitelia sú príliš leniví na to, aby si svoje povinnosti plnili v plnej miere.
  • Lenivosť samotného študenta. Je tiež dôležitým faktorom pri rozvoji negramotnosti u človeka. Prečo čítať knihu, keď si môžete zahrať vzrušujúcu počítačovú hru alebo kopať loptu na dvore s priateľmi?

Každý z nás sa musí postaviť za gramotnosť – aspoň za svoju a svojich blízkych. V opačnom prípade dôjde k opačnému vývoju osobnosti a Darwinova teória sa bude realizovať v praxi, iba v opačnom smere ...

8. september sa na celom svete tradične oslavuje ako Deň gramotnosti. Tento sviatok, ktorý sa k nám prvýkrát dostal v roku 1966 z iniciatívy UNESCO, má upriamiť pozornosť ľudstva na stav gramotnosti v modernom svete. Existuje množstvo dôvodov, prečo je gramotnosť základom vzdelávania všetkých ľudí. Prioritou zostáva, že len gramotná spoločnosť bude schopná efektívnejšie riešiť naliehavé problémy svojho rozvoja.

V predvečer tohto dňa pracovníci Ústrednej knižnice. P.I. Fedorov usporiadal každoročnú kampaň "Byť gramotný je dôležitý!". Študenti gymnázia č. 1 odpovedali na kvízové ​​otázky, zapojili sa do Biblio Battle „Ruský jazyk proti“, otestovali si svoje znalosti ruského pravopisu a interpunkcie, pripomenuli si výroky a príslovia o čítaní a gramotnosti.
Prebiehajúci Deň gramotnosti nás núti zamyslieť sa nad tým, čo hovoríme a ako to hovoríme, pretože pred použitím toho či onoho slova alebo slovného spojenia v reči musíme presne poznať jeho význam a výkladové slovníky sú v tom najlepšími pomocníkmi. Platí to najmä pre mladých ľudí, ktorí „žijú“ textovými správami a sociálnymi sieťami.
Na záver podujatia boli účastníkom odovzdané záložky do kníh s pravidlami ruského jazyka.

Dňa 8. septembra zorganizovali knihovníci Mestského odboru č. 1 akciu Rodné slovo, rodná reč, venovanú Medzinárodnému dňu gramotnosti. Podujatie sa konalo na námestí pred Palácom kultúry Kriolit.

Každý, kto sa chcel zúčastniť kvízu „Znalci ruského jazyka“. Účastníci odpovedali na otázky, overili si svoje znalosti ruského pravopisu a interpunkcie. Primerane svojmu veku odpovedali aj na testy „Správne hovorte a píšte rusky“, „Verbálne kódovanie“, „Povedzte to inak“ a „Opravte chyby“. Boli rozdané letáky „Buďte gramotní“.
Na podujatí bola usporiadaná knižná výstava „Môj jazyk je jasný a skvelý“, na ktorej boli prezentované učebnice ruského jazyka a kultúry reči, slovotvorné slovníky ruského jazyka, výkladové a pravopisné slovníky ruského jazyka, príručky o ruský jazyk a praktická štylistika a na ňom bola vykonaná revízia.

Do pozornosti prítomných bola prezentovaná aj výstava-knižnica. V ponuke boli knihy rôznych žánrov, vrátane detektívok, historických a ženských románov, detskej a vojenskej literatúry atď. Tí, ktorí chceli knihy aktívne triediť. Niektorí si brali hromady kníh, aby potešili svojich príbuzných a priateľov.

K Medzinárodnému dňu gramotnosti usporiadala knižnica Novosamarskaya výstavu kníh „Smart Books“, ktorá predstavila vysvetľujúce, pravopisné a iné slovníky, referenčné knihy.
Pre návštevníkov knižnice sa uskutočnila testovacia kampaň „Skontrolujte si gramotnosť“. Účastníci testovacej akcie odpovedali na otázky, overili si svoje znalosti pravopisu a interpunkcie. Pre študentov Novosamarskej školy sa uskutočnila aj poučná knižničná lekcia.

Chalani si urobili výlet do Krajiny slov a dozvedeli sa, prečo je potrebné nielen správne písať, ale aj správne rozprávať. Spoločne sme sa naučili jazykolamy, zúčastnili sa rozprávkového kvízu a dokonca sme napísali krátky diktát.

Deti s radosťou, ba dokonca s potešením sa dozvedeli, že v tento deň môžu písať diktáty nielen oni, školáci, ale aj ich rodičia a dokonca aj starí rodičia. Výlet bol ukončený prehliadkou kníh, ktoré boli prezentované na výstave „Smart Books“. Najgramotnejší dostali ceny.

Dňa 10. septembra sa v novosibirskej pobočke číslo 23 uskutočnila vzdelávacia knižničná lekcia „Russian Language Bureau“ pre malých čitateľov pri príležitosti Medzinárodného dňa gramotnosti. Pani knihovníčka porozprávala deťom o histórii ruského jazyka. Chlapci hádali hádanky, zistili „Aké tajomstvá uchovávajú slovníky“, otestovali svoje znalosti ruského jazyka pomocou testov pomocou slovníkov pravopisu.

Zamestnanec Čebotarevského pobočky č. 31 uskutočnil akciu - výzvu "Buďte gramotní!". Bolo navrhnuté zložiť interaktívne testy zamestnancom Ruskej pošty, oddelenia pre prácu s vidieckym obyvateľstvom, FAP. Na návštevníkov dedinského obchodu a predajcov čakal test Otestujte si svoje vedomosti. Do akcie sa v ten deň so záujmom zapojili aj všetci návštevníci vidieckej knižnice. Akcia ukázala, že na vlastnú gramotnosť netreba nikdy zabúdať, treba ju stále zlepšovať. Treba čítať viac kníh, trénovať pamäť. V spoločnosti sú gramotní ľudia cenení. A byť gramotný je vždy módne a prestížne. S týmto vyhlásením súhlasili všetci účastníci akcie.

Medzinárodný deň gramotnosti je medzinárodný sviatok, ktorý sa v systéme OSN oslavuje 8. septembra. Tento dátum prijalo UNESCO v roku 1966 na základe odporúčania Svetovej konferencie ministrov školstva na odstránenie negramotnosti.

Počet gramotných ľudí na svete je dnes v priemere štyri miliardy. Napriek týmto pokrokom je viac ako 860 miliónov dospelých stále negramotných. Okrem toho približne 100 miliónov detí a mladých ľudí nechodí do školy. Mnohé deti, dospievajúci a dospelí zapísaní do rôznych vzdelávacích programov nespĺňajú požiadavky modernej spoločnosti na gramotnosť. Je potrebné rozšíriť programy gramotnosti zamerané na skupiny študentov, ktorí si vyžadujú osobitnú pozornosť.

Gramotnosť je vždy dôležitá
Nie je to pre nás novinka.
Zmenené jedno písmeno
A ešte slovo.

Šťastnú gramotnosť, priatelia,
chcem ti zablahoželať
Prajem vám čiarky
Umiestnite na správne miesto.

Aby nebolo pochýb
Ako správne písať
A v dobrej nálade
Zostaňte neustále.

Teraz je v móde byť gramotný -
Jasne ovládajte svoj rodný jazyk
Vyberte správne slová
A myslel som si, že hlava je správna.

Šťastný deň gramotnosti, blahoželám vám,
Prajem vám, aby ste neurobili chyby v slovách,
Študuj a pracuj a čítaj knihy
Rozvíjajte svoju reč systematicky!

Dnes je významný a výnimočný deň – Medzinárodný deň gramotnosti. Rád by som, samozrejme, vyjadril uznanie tým, ktorí obohatili naše vedomosti, vzdelávajú ľudí, šíria gramotnosť medzi obyvateľstvom. Pretvárate a obohacujete naše životy. Ďakujem a prajem pekné sviatky! Všetci ostatní by chceli poznať a rešpektovať svoj rodný jazyk, písať správne, potom nedôjde k nedorozumeniu.

Vedieť, kde napísať „o“, kde „a“,
Ukázať, kam umiestniť
Toto by ste mali vždy vedieť
Prinútiť všetkých!
A tu sa netreba hrať:
"Píšeme, ako najlepšie vieme!"
V živote by mal byť každý
Sme len gramotní.

Ako sa hovorí: gramatika nie je sprostá, ale nevadí, že ju používa každý na Zemi. A to je dnes najpravdivejšie zo všetkých možných prianí. Šťastný Medzinárodný deň gramotnosti, nech najväčší problém v spoločnosti majú tí, ktorí si mýlia „ss“ a „ss“.

Pripomeňme si dnes, aký veľký a mocný je náš jazyk! Zvuk gramotnej reči je krásny, je príjemný pre ľudský sluch. Ľahko čitateľný krásne poskladaný text. Šťastný Deň gramotnosti, Šťastný Deň reči! Za poznaním, túžbou po vede, po práci jednoduchého školského učiteľa.

Nie je veľa gramotných,
Je to zlé, to je fakt.
Veľmi často je človek krásny,
A otvára ústa - len hlupák!

Na Medzinárodný deň gramotnosti
Učte sa, prosím, priatelia!
Čítajte knihy, slovníky,
Je škoda byť negramotný, to sa nedá!

Deň gramotnosti oslavuje
Dnes celá planéta.
Hodné tejto oblasti
Veľká úcta.

Chcem byť šikovný
A snažiť sa o to najlepšie.
Pred vzdelanými predsa dverami
Všetky sa otvoria.

Knižničná hodina pre žiakov ročníkov 3.4.

Medzinárodný deň gramotnosti.

Cieľ: oboznámiť deti so sviatkom „Medzinárodný deň gramotnosti“.
Úlohy:
- oboznámiť deti so sviatkom „Deň gramotnosti“;
- podporovať rozvoj ústnej reči detí, schopnosť jasne odpovedať na otázky;
- prispievať k formovaniu potreby a túžby po poznaní.
- rozvíjať zvedavosť a záujem o procesy a javy globálneho rozsahu.

Počas vyučovania.

Medzinárodný deň gramotnosti oslavuje UNESCO od roku 1966 8. septembra. Oslavuje sa nielen v Rusku, ale aj v mnohých krajinách sveta.
Spoločnosť vynakladá maximálne úsilie na šírenie gramotnosti vo svete.Dnes organizujeme lekciu venovanú tomuto dátumu.
Hádaj hádanku:
Sejú pierkom
Žnú oči.
Jedia hlavou.
Pamäť je strávená.
(diplom)
Čo pre teba znamená byť gramotný?
(odpovede detí)

E-mailom alebo pravidelne
Robiť chyby je úplne neslušné!
Aby si každý pamätal tieto pravidlá
Na našej planéte je deň gramotnosti!
Blahoželám všetkým k tomuto sviatku
Prajem vám všetkým, aby ste písali bez chýb!

Cvičenie .V ruštine sú slová, ktoré sa píšu rovnako, ale podľa toho, kde kladieme prízvuk, majú rôzny význam. Dajte si stres a povedzte, čo toto slovo znamená.

Napíšem teda na tabuľu:hrad-hrad, cesta-cesta, iskra-iskra, čert-čert, dedina-dedina, múka-múka, vata-vata, stojany-stojky, žila-žila, priepasť-priepasť, zbabelci-zbabelci, duchovia-duchovia atď. e.(fonymá).

A existujú slová, v ktorých to isté slovo má rôzne významy:okuliare, vrkoč, kľúč, motýľ, pero, mašľa atď.( homonymá).

V jazyku dobrých slov
Veľmi.
Pokaziť ich je veľké zlo.
" CESTNÁ CESTA ".
Rovnaké slová
Občas si píšu.
A sotva môžete zmeniť zvuk -
Vypočujte si niečo iné.

zámok je, ale jezámok .
existuje
iskra a iskra .
Ak varí kanvica -
Prídete na to rýchlo.
Čiarky dať naraz
Ťažko sa to učí.
Ale bez nich význam fráz
Je možné prehrať!
Hovoria: "
Nemôžete vykonať
pardon
„... Rozhodni sa.
S interpunkciou v priateľoch -
Užitočné v živote.

Cvičenie. Pokračujte v prísloviach o gramotnosti.

Vyberte si knihu podľa vlastného výberu ... (priateľ.)
Naučiť sa čítať a písať je vždy ... (užitočné.)
Zlato sa ťaží zo zeme a vedomosti ... (z kníh.)

Svet je osvetlený slnkom a svet ... (poznanie.)
Negramotný človek je ako slepý, ale kniha má jeho oči... (otvorí sa.)
Dobrá kniha je najlepšia... (priateľ.)

A bez čoho nie je možné stať sa gramotným? Čo nám pomôže prekonať negramotnosť? Odpovede detí.

Cvičenie. Hádajte hádanky.

Do poľa vleteli kavky
A sadol si do snehu...
Budem študovať v škole -
Viem ich pochopiť.
(Písmená.)

Aká voda je vhodná pre gramotných?
(Atrament.)

Na stránke základného náteru -
Tridsaťtri hrdinov.
Múdri muži-bogatyri
Každý gramotný vie.
(Abeceda.)

Pri stene je veľký a dôležitý
Dom je poschodový.
Sme dole
Všetci nájomníci sú už prečítaní.
(Polička.)

Mudrci sa usadili
V presklených palácoch, v tichu sám
Prezraďte mi tajomstvá.
(Kniha.)

Ona sama mlčí
Sto priateľov môže učiť.
(Kniha.)

Svet čelí veľkému problému. Toto je boj proti negramotnosti. V mnohých krajinách zostáva 860 miliónov dospelých a viac ako 100 miliónov detí negramotných.
Čo je teda gramotnosť?

Gramotnosť - stupeň zručnosti osoby v písaní a čítaní v rodnom jazyku.

Tradične slovo „gramotný“ znamená osobu, ktorá vie čítať a písať alebo iba čítať v akomkoľvek jazyku. Ľudia, ktorí vedia iba čítať, sa nazývajú aj „pologramotní“.

Prečo je dôležité byť gramotný? Odpovede detí.
A veľa detí a dospelých navštevuje školu, ale nemožno ich nazvať gramotnými. Keďže v modernom svete sa počítačová gramotnosť stala nie menej dôležitou ako písanie a čítanie.
Deň gramotnosti sa stal jedným z hlavných v školách a vyšších inštitúciách Ruska. Pre študentov sú usporiadané kvízy, olympiády, KVN v rôznych predmetoch, pretože gramotnosť nie je len schopnosť správne písať, počítať a čítať. Ide o celý súbor vedomostí a zručností v rôznych vedných oblastiach, ktoré pomáhajú človeku byť úspešným. . Ľudia budú priťahovaní k takémuto človeku. A teraz máte na výber: vynaložte všetko úsilie, aby ste dosiahli túto výšku alebo ostaňte tým, koho slová budú na smiech.

ponúkam tiukázať svoju úroveň gramotnosti.
1.Súťaž. .

1. Koho podľa ruského príslovia živia nohy?
a) kôň
b) bežec;
c) obuvník
G)vlk .

2. Kto má na hore pískať, aby sa stalo niečo nemožné?
a) slávik zbojník;
b) prezident;
v) rak ;
d) policajt.

3. Kto je hladký, pretože jedol a je na boku?
a) ploštice;
b) vlk;
c) medveď;
G) kat .

4. Aké bobule je v porovnaní s veľmi dobrým, slobodným životom?
jahoda;
b) malina ;
c) čerešňa;
d) kustovnica.

4. Aká rastlina existuje?
a) Peťka a Vasilij Ivanovič;
b) Tom a Jerry;
c) Sasha-and-Masha;
G)Ivan da Marya .

5. Aké brehy zvyčajne majú mliečne rieky?
a) tvaroh;
b) kyslá smotana;
v) želé ;
d) oleje.

6. Ktorý zajačik skočil pod vianočný stromček?
a) biela;
b) malé;
v) sivastý ;
d) čokoláda.

4. Aké plemeno pastierskych psov neexistuje?
a) škótsky
b) nemčina;
c) belošský;
G) antarktickej .

2. Herno-zborová výslovnosť.

V ruštine sú slová, v ktorých ak sa jedno písmeno odoberie zo začiatku alebo konca, zvyšok slova tiež dáva zmysel.

Napríklad slovo -VÍŤAZSTVO.

V akom hoteli ste bývali?

VÍŤAZSTVO“.

čo si čakal?

- OBED.

Čo sa stalo?

- PROBLÉM.

Čo chýba?

- JEDLO.

Kričal si?

- ÁNO.

Čo kričali?

- ALE!

3. Hra „Zbieraj slovo“

Trail + skúsenosti = stopár

Hala + ježkovia = vklady

Plyn + smrek = gazela

Fa + soľ = fazuľa

stupeň+us=stupeň

Banka + ústa = bankrot

Bója + vôl = byvol

4. Hra "Listy sa stratili."

Teraz prečítam báseň, v ktorej sa písmenká stratili. Musíte opraviť chybu, pomenovať správne slovo a povedať, ktoré písmeno sa stratilo.

Ako sa to stalo, nie je známe

Stratil sa iba list:

Skočil do niekoho domu

A - hostí v ňom!

Ale hneď ako som vstúpil

List - zlomyseľný,

veľmi zvláštne veci

Začalo sa to diať.

Poľovník zakričal: - Ach!

dvere prenasledujú ma! (zvieratá)

Pred deťmi

Potkan maliari maľujú. (strecha)

Pozrite sa chlapci:

rak vyrastal v záhrade. (maky)

Vypadla mi bábika z rúk

Masha sa ponáhľa k svojej matke:

Tam sa plazí zelenáCibuľa ( chrobák)

S dlhými fúzmi!

Hovorí sa, že jeden rybár

V rieke som vylovil topánku.

Ale potom on

Chytil som sadom. (som)

Sneh sa topí. Tečie potok.

Konáre sú plnélekárov. (veže)

Zbierali sme nevädze

Na našich hlaváchšteniatka. (vence)

Starý dedo Pahom

Nakoza jazdil na koni. (kôň)

chybabúdka nedokončil: (buchta)

Neochota. Unavený.

Na zažltnutej tráve

kvapkyLev jeho lístie. (les)

Mama ssudy išli (dcéry)

Na ceste popri dedine.

Misha nerúbal palivové drevo,

sporákvrchnáky utopil. (kúsky)

More sa pred nami mení na modré

lietaťtričká nad vlnami. (čajky)

A. Šibajev

4. Úloha.

Hovorím to slovo v jednotnom čísle a vy ho musíte povedať v množnom čísle.

mačka-mačky

Plte

Problém - problémy

Múka-

Krtko - krtkovia

Jaskyne

Oblúk - oblúky

Ruka-ruky

jedlo-

Slivka-slivky

Mane — hriva

čuduj sa-

Zrátané a podčiarknuté: nie každé slovo má množné číslo.

A našu lekciu by som rád uzavrel nasledujúcou básňou:

Nech diplom opraví chyby
A neprestávaj ju učiť
Kto sa učí, veľa sa naučí,
A v Rusku sa nám bude žiť ľahšie.
Pracujte častejšie s interpunkciou
Sadnite si večer ku knihe, čítajte,
Nech je váš život pestrejší
Iba vedomosti, nebojte sa - absorbujte.

Aplikácia.

Čítanie rolí. Lingvistický vtip „Nepríjemné veci“.

Lingvistický vtip „Nepríjemné veci“.

Ahoj!
- Ahoj!
- Čo to nesieš?
- Nosím rôzne veci.
- Absurdné? Prečo sú trápne?
- Ty sám si absurdný, ako to vidím ja. Nosím rôzne veci. Rôzne! pochopené? Tu prinášam kriedu...

- Čo sa nepodarilo?
- Nechajte ma na pokoji.
- Prečo, hovoríte: "Zlyhal som!" Čo sa niečo nepodarilo?

- Prinášam kriedu!!! Treba počúvať. Nosím kriedu. Miška. Bude potrebovať.
- No, ak ho dostane jeho žena, prečo hovoríš?
- Aká manželka? Toto je Miškina žena?! A ty si vtipálek! Povedal som: "Bude musieť." Potrebné, tzn.
- To je ono...
- A tiež mám dobrú správu pre Mishku: našiel som značku, ktorú už dlho hľadal.

- Tamarka?
- Áno.
- A nič, kráska?

- Krásne! Taká zelená.
- Teda ako?
- Zelená farba.
- Počkaj, počkaj... Čo je to: jej vlasy sú možno zelené?

- Kto má vlasy?
- Áno, Tamarka niečo má.
- Čo-och?!
- No, sám si povedal: "Tamarka sa našla."
- Ta! Mark! Marek, rozumieš? Ten, ktorého Mishka už dlho hľadá. pochopené? Zelená taká... Tu je nakreslený oblúk.
- Áno, je Tamarka stále nakreslená? Na pečiatke to znamená, že Tamarka je nakreslená, však? To by som povedal!
- Áno, vypadni so svojou Tamarkou, hlúpa hlava! Je tu oblúk! Oblúk!!! Ani tomu nerozumieš? Zatiaľ nemám čas.
- Zbohom! Pozri, nestrácaj svoje trápne veci.
- No ty...
- Áno! Stop, stop!
- Čo ešte?
- Pozdrav ho.
- Komu?
- Je známe, komu: Tamarka, Miška a Miškina manželka.

Použitý materiál:

2. http://xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/553050/

3.Kalendár, folklór, tematické prázdniny 1-4 triedy, Moskva. "VAKO", 2006. Séria "Mozaika detskej rekreácie".

4. Rozvoj detskej pamäti. L.V. Cheremoshkina. Populárna príručka pre rodičov a učiteľov. Jaroslavľ: „Academy of Development“, 1997. Séria „Učte sa, hrajte sa spolu.“