Deň vedomostí je vyučovacia hodina na základnej škole. Zbaví sa zvyku? Dunno si stiahne z pliec tašku

Vyučovacia hodina ku Dňu vedomostí „Dúha nad našou školou“

Cieľ: formovanie komunikačných vlastností človeka
Úlohy: podporovať formovanie potrieb zdravého životného štýlu, rozvíjať kognitívny záujem, pestovať lásku k vlasti
Rozvoj komunikačných kvalít osobnosti, tvorivých schopností, výchova kognitívneho záujmu
Vybavenie: gule siedmich farieb dúhy obrázok dúhy, oblaky, slnko, škola, obálky, semafory, dopravné značky.
- Dobré popoludnie, milé deti! Blahoželám vám k Dňu vedomostí! Letné prázdniny sa teda skončili a s nimi aj nezabudnuteľné horúce leto. Občas pršalo a po daždi sa na oblohe objavila rôznofarebná dúha. Naša triedna hodina sa volá „Dúha nad našou školou“. Musíte rozohnať mraky a potom sa nad našou školou objaví dúha. Mimochodom, koľko farieb má dúha? (Sedem) Na stoličkách máte gule siedmich farieb dúhy. Po poradí prejdete k tabuli a splníte úlohy. Na tabuli sa objaví prúžok a na ňom slová motta, pod ktorým budeme tento akademický rok žiť.
- Pamätajme na prvú farbu. (červená)
Navrhujem, aby deti, ktoré majú červené balóny, išli von. Úlohu zadávaš v školskej uniforme. (Deti by mali krásne prejsť na hudbu, demonštrujúc svoju školskú uniformu)
- Vďaka! Na hracej ploche sa objaví červený pruh so slovom „Live“
- Aká je ďalšia farba? (oranžová)
Deti vychádzajú s oranžovými balónikmi. Spomeňte si na časy, keď ste boli prváčikmi. aké ste mali pocity? Mali ste obavy zo svojej úlohy – pomocou pantomímy stvárniť hrdinov slávnej básne A. Barto "Do školy"
Prečo je dnes Peťa
Desaťkrát sa zobudil?

Do prvej triedy.
Už to nie je len chlapec
A teraz je z neho nováčik.
Má na sebe novú bundu
Zapínací golier.
Zobudil sa do tmavej noci
Boli len tri hodiny.
Strašne sa bál
Že lekcia sa už začala.
O dve minúty sa obliekol
Zo stola schmatol peračník.
Otec sa ponáhľal za ním
Dobehol som ho pri dverách.
Za stenou vstali susedia,
Elektrina bola zapálená
Za stenou vstali susedia,
A potom si opäť ľahli.
Zobudil celý byt,
Do rána som nemohla zaspať.
Dokonca aj moja stará mama snívala
Že opakuje lekciu.
Dokonca aj dedko sníval
Čo stojí pri tabuli
A nemôže na mape
Nájdite rieku Moskva.
Prečo je dnes Peťa
Desaťkrát sa zobudil?
Pretože to robí dnes
Do prvej triedy.
-Vďaka. A kto bol najumeleckejší? Rozptýlime oblak a objaví sa oranžový pás so slovom „skutky“.
-Aká je ďalšia farba? (žltá) Toto je farba slnka, ktorá každého zobudí. Deti vychádzajú so žltými balónikmi. úloha pre vás- dokončiť báseň.
Vstávať skoro ráno s červeným slnkom,
Postieľku plním sám, ráno robím ... (cvičenie)
Nie urazený, ale nafúknutý. Vedú ho cez pole.
A ak zasiahnu - neexistuje spôsob, ako držať krok s ... (loptou)
Na ľadovej plošine je krik, k bráne sa ponáhľa študent -
Všetci kričia: „Puk! Hokejka! Bey!
Zábavná hra ... (hokej)
Dva brezové kone ma nesú snehom.
Tieto červené kone a ich meno je ... (lyžovanie)
Kto ma dobehne na ľade? Pretekáme.
A nie sú to kone, ktoré ma nesú, ale tie lesklé... (korčule)
Vzal som dve dubové tyče, dve železné koľajnice,
Napchal som dosky na tyče, dajte mi sneh, pripravený ... (sánky)
Za jasného rána sa na tráve pozdĺž cesty leskne rosa.
Na ceste jazdia nohy a behajú dve kolesá.
Hádanka má odpoveď - toto je moje ... (bicykel)
- Musíte sa striedavo venovať telesnej výchove a športu, chodiť na čerstvý vzduch, aby ste boli zdraví. A teraz sa na doske objaví žltý pruh a slovo „svetlý“.
- Aká je ďalšia farba? (Zelená) Červená farba – v žiadnom prípade, žltá – buď pripravený na cestu, a na zelenú farbu – rolka! Poďme si všetci spolu zahrať hru „Semafor“. A teraz vychádzajú deti, ktoré majú zelené balóny. Vašou úlohou je uhádnuť dopravné značky. Odstránime ďalší oblak a objaví sa zelený pás a slová „a buďte priateľmi“.
- Aká je ďalšia farba? (Modrá) Vychádzajú deti s modrými balónikmi. Dostali sme listy od známych literárnych hrdinov. Vašou úlohou je uhádnuť, od koho sú.
Písmeno číslo 1.
Vyskytol sa problém s mojím menovaným bratom. A aby som ho zachránil, musel som prejsť dlhú cestu. Bolo to veľmi ťažké a niekedy aj nebezpečné. Na svojej ceste som toho stretol veľa, mnohí mi pomohli, ale len ja som mohol zachrániť svojho brata. Jeden môj priateľ sa za mňa opýtal jednej múdrej ženy: „Môžeš dať dievčaťu niečo, čo ju urobí silnejšou ako všetci ostatní? A žena odpovedala: „Silnejšia ako je, nemôžem ju urobiť. Nevidíš, aká veľká je jej sila? Nevidíš, že jej slúžia ľudia aj zvieratá? Veď bosá prešla pol sveta! Ak ona sama nemôže vstúpiť do komnaty kráľovnej a pomôcť svojmu bratovi, potom jej určite nepomôžeme! Teraz mi povedz, ako sa volám ja a môj brat?
(Gerda a Kai)
List č.2
V prvom rade vás žiadam: nezrádzajte ma. Utiekol som od vdovy. Dobrá vdova, správa sa ku mne dobre, ale tieto príkazy neznesiem! Ak chceš, vstávaj každé ráno v tú istú hodinu: nech sa páči, choď sa umyť, potom ťa brutálne škrabú na hlave hrebeňom. Potom choď do kostola, sadni si tam a klopkaj ušami - v kostole nemôžeš chytať ani muchy, nemôžeš ani žuť tabak. A nosiť topánky celú nedeľu, ale neopováž sa ich vyzuť. Tak dobre som sa usadil v prázdnych sudoch za opusteným bitúnkom. Môj priateľ hovorí, že zariadi zasvätenie a všetci budeme prisahať, že budeme stáť jeden za druhého a neprezradíme tajomstvá gangu. spoznal si ma?
(Huckleberry Finn)
List č.3
Dobrý deň! Wow, koľko máte chlapcov! Zaujímalo by ma, kto ich vychováva? Je to naozaj veľmi ťažká vec? Nedávno som sa musel venovať výchove chlapca. Aký bol hrubý! Vieš ako sedel? Zohnite nohu pod seba! Kávu som pila priamo z kanvice. Celú mandľovú tortu si napchal do úst a bez žuvania ju prehltol. A vliezol do vázy s džemom priamo rukami a nasával ich. Samozrejme som mu zakázala takto sa správať. A okrem toho tento chlapec nemal žiadnu schopnosť aritmetiky. Pravdepodobne už viete, kto som a kto je tento chlapec, ktorého sa snažím vychovať?
(Malvína a Pinocchio)
- Pripojíme modrý pruh a slová "ako sedem."
- A aká je ďalšia farba (modrá) Vychádzajú deti, ktoré majú modré gule. Pre vás je to hra „Zem. Voda. Vzduch. Oheň „Hádžem loptu, vyslovujem slová a ty musíš pomenovať obyvateľov vody, zeme, vzduchu a zahodiť loptu, ak poviem slovo „oheň“. Teraz rozptýlime oblak a pripojíme modrý prúžok a slovo „ona“.
-Aká je ďalšia farba? (Fialový) Vychádzajú deti, ktoré majú fialové balóny. Pred vami slová, dátumy. Musíte uhádnuť, na ktorú udalosť sa vzťahujú (22. jún 1941, G.K. Žukov, 1945, armáda) Áno, tieto slová a dátumy odkazujú na Veľkú vlasteneckú vojnu. V tom roku sme oslávili 75. výročie začiatku Veľkej vlasteneckej vojny. Každý občan by si mal pamätať na tých, ktorí bránili našu vlasť. Prikladáme fialový pásik s nápisom "jej farby".
-A tu je dúha nad našou školou! Vypočujme si báseň:
Vlasť, drsná a sladká,
Pamätá si všetky kruté súboje.
Nad hrobmi rastú háje,
Slavíci ospevujú život v hájoch.
Žijú s ňou milujú, trpia, tešia sa,
Padať a vstávať.
Dúha víťazí nad búrkou.
A život víťazí nad smrťou!
- Prajem vám všetkým pokojnú oblohu nad hlavou! Akým mottom sa budeme riadiť tento školský rok? "Žite jasnými skutkami a získajte priateľov, ako je jej sedem farieb."
-Myslím si, že náš život v tomto školskom roku bude jasný, zaujímavý, kreatívny.

Moje drahé dievčatá a chlapci. Milé mamy a otcovia, staré mamy a dedkovia! Nastal teda dlho očakávaný deň – 1. september. Blahoželám všetkým ku Dňu vedomostí!!!

Dnes ste prišli prvýkrát do 1. ročníka. A samozrejme. tento deň je pre vás veľmi vzrušujúci a radostný!

Pokúsim sa uhádnuť, prečo si dnes taký šťastný. Ak hádam správne, tlieskaš rukami.

Si šťastný, pretože:

prišiel prvýkrát do školy;

dnes ste veľmi elegantná a krásna;

máte dobrú náladu;

stali ste sa školákmi;

stretli ste sa so svojou triedou a so svojím prvým učiteľom.

som rada, že ťa vidím

A dnes v túto hodinu

Vezmem ťa so sebou!

Cez polia, cez hory

Existuje magická krajina

Má veľa rôznych testov.

A je plná zázrakov!

Budeme na nej cestovať veľa dní.

Akú krajinu máme zistiť. Vie niekto čítať?

Dnes sa vydáme na dlhú a vzrušujúcu cestu Krajinou poznania. Naša cesta bude trvať 4 roky - 4 zimy, 4 jari, 4 jesene, 816 dní a 32 tisíc lekcií.

Chlapci, viete prečo musíte ísť do školy?

(učiť sa, učiť sa nové veci, spoznávať priateľov, komunikovať)

V tejto krajine môžu cestovať len školáci.

Kto sú školáci?

Ako inak sa dajú nazvať? (žiaci)

V krajine vedomostí sú pre študentov pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať! Tu počúvajte!!!

No, chlapi, šuhaj, drž hubu!

Lekcia začína.

Stať sa študentom

Tu je to, čo si musíte zapamätať.

Sedíte v triede

Ticho, ticho, ako myš.

Váš chrbát je tesne vedľa vás

Urob to ako ja.

Ak chcete povedať

Buď vypadni, alebo vstaň

Musíte sa držať za ruku.

Pamätáte si? Chcete ísť do Krajiny vedomostí?

Tak a teraz sa vydáme na nezvyčajnú cestu, týmto autobusom!

Cestou si urobíme zastávky. Na každom musíme dokončiť úlohy. Na konci cesty, ak splníme všetky úlohy, čaká nás odmena!!!

Myslím, že všetci sú pripravení! Môžeme ísť na výlet!

Chlapci! Mnohí z vás sa so mnou už dlho poznáte, no sú tu chalani, ktorých musíme spoznať už dnes! Navrhujem, aby ste to urobili okamžite! Moje meno je Natalia Nikolaevna!

Som tiež prvák
Idem do novej triedy.
Mám obavy, srdce mi bije
Silnejší ako ty!
Ale zvládam úzkosť.
A vám, moji priatelia, sa to bude páčiť.
S veľkým potešením
Naučím vás.
Aby nám všetko vyšlo,
Všetci musíme byť priateľmi.

A teraz, na môj signál, každý z vás vysloví nahlas svoje meno. pripravený?

Raz, dva, tri, povedz mi svoje meno!

Zoznámenie nefungovalo, ukázalo sa, že jeden hluk.

V krajine poznania platí pravidlo: "Musíte hovoriť postupne."

Nestojí za to hovoriť so všetkými spolu, nikto nikoho nebude počuť.

Musíme hovoriť jeden po druhom, nahlas, jasne, zreteľne.

Vždy je príjemné počuť pokojnú reč.

Teraz sa poďme navzájom spoznať. Mám nádherný balón. Pomôže nám spoznať sa navzájom. Podávajte si loptu a ten, kto ju má, nech ju pomenuje.

Loptová hra "Úvod"

Veľmi rád som počul vaše mená.

Tu nás stretáva poštár Pechkin s tajomnými listami. Potrebujete hádať, kto poslal tieto listy?

1. „Uložiť! Pomoc! Zožral nás Sivý vlk!

(Deti z rozprávky "Vlk a sedem detí")

2. Odišiel som od babky, od dedka som odišiel, čoskoro budem s tebou. Kolobok")

3. Nestihnem prísť na dovolenku, utiekli mi nohavice. (Špinavý od Moydodyra)

4. Veľmi rozrušený, náhodne rozbil zlaté vajce.(Myš z rozprávky "Ryaba Hen")

5. Milé deti, pomôžte! Nájdite sklenenú papučku!("Popoluška")

Výborne! Rozprávkové postavy poznáte veľmi dobre! A je čas, aby sme sa pohli ďalej...

Kým nám ide autobus, vypočujme si chalanov, ktorí si na dnešné stretnutie pripravili básničky!!!

BÁSNE DETÍ

1. Chodili sme do škôlky,

Mali sme malé problémy.

A teraz sme vyrástli

Stal sa opakom.

2. V škole sú všetky okná umyté,

Žalúzie sú hore.

Aby bol svetlý a čistý

Aby učenie bolo zábavné.

3. Kúpili si nové knihy,

perá a zápisníky,

Pokúsim sa to mať vo svojom portfóliu

Všetko bolo v poriadku.

4. Dušou budem študovať,

Vykonajte všetky úlohy.

Aby dostali päťky

Budem sa snažiť.

Sľubujeme, že sa naučíme

Na „štyri“ a na „päťku“.

6. Pomôžem dospelým,

Pozorne načúvať.

Nakreslím písmená

Som veľmi usilovný.

Výborne chlapci! Ďakujem za verše! Dorazili sme na ďalšiu zastávku...

Tu nás čaká veselý Dunno. Má problém. Aj on ide do prvej triedy, no nevie, čo si má vziať so sebou do školy. Pomôžme mu poskladať kufrík a zahrať si hru tzv

"Áno alebo nie".

Otočte sa k sebe

A potriasť si rukou s priateľom.

Zdvihnite všetky ruky

A pohybovať sa na vrchole.

Veselo kričme: "Hurá!"

Je čas začať hry!

Pomáhate si navzájom

Zodpovedz otázky:

"Iba ÁNO a len NIE!"

Prosím, dajte mi odpoveď.

Ak NIE poviete

Potom poklepte nohami

Ak poviete ÁNO,

Potom tlieskajte rukami

Teraz je našou úlohou zhromaždiť VEĽKÉ portfólio.

Dáme dnu vrecko so sladkosťami? (ÁNO)

A čo policajná pištoľ? (NIE)

Dáme tam vinaigrette? (NIE)

Alebo možno ľahký úsmev? (ÁNO)

Dáme zrelý pomaranč? (ÁNO)

A obchod s potravinami? (NIE)

Kvetinový kôš pre priateľov? (ÁNO)

A čo farebné praclíky? (ÁNO)

Dáme šalát do vrecka? (NIE)

Úsmev a úspech? (ÁNO)

Živý detský zvučný smiech? (ÁNO)

A teraz sa pozrime, čo náš Dunno zaradil do portfólia.

HRA "Čo je v Dunnovom kufríku?"

(Musíte vložiť ruku do kufríka a hádať, čo tam leží, a povedať, či je tento predmet v škole potrebný alebo nie!)

ZÁHADY RODIČOV

1. Škola otvorila svoje brány,
Pustite nováčikov dnu.
Ktovie chlapi
ako sa volajú? (žiačky prvého stupňa)

4. Na zasneženom poli,
Na ceste,
Môj jednonohý kôň sa ponáhľa.
A veľa, veľa rokov
Zanecháva čiernu stopu. (ceruzka)

2. Vtáky sedeli na stránkach
Poznajú skutočný príbeh a bájky. (listy)

5. Odhaľte svoje tajomstvá
Pripravený pre kohokoľvek.
Ale nebudete od nej počuť ani slovo. (kniha)

3. Kulik nie je skvelý,
Objednávky stoviek chlapov:
Tak si sadnite a študujte
Potom vstaň - rozíď sa. (zavolaj)

6. V ruke nosím nový dom,
Dvere domu sú zamknuté.
Tu sú nájomníci papier,
Všetky sú strašne dôležité. (aktovka)

7. V bielom poli modrá
Linky natiahnuté
A priatelia ich nasledujú
Vedú sa navzájom za ruky. (Notebook)

8. Je tam veselý svetlý dom,

Je v ňom veľa šikovných chlapov,

Píšu a počítajú

Kreslite a čítajte. (škola)

Pozri, nechali nám tu pohľadnice.. Ach, chlapci, na všetkých pohľadniciach niekto škodlivý vymazal mená všetkých odosielateľov ... Prečítajme si, čo nám tu píšu.

Myslím, že môžete hádať, kto vám chce zablahoželať k Dňu vedomostí!

1 Želám si zo srdca

Zdravie pre vás deti!

Aby sa nebáli očkovania,

Denne otužované,

Aby vás bronchitída netrápila.

Milý doktor ... (Aibolit).

2. Prajem ti darček

obrovská torta,

Čokoláda a sušienky

Marmeláda a džem

Staňte sa tučnejším, vyšším

Čakanie na vašu odpoveď na streche. (Carlson)

3. Chcem ti priať

Získajte len päťky

Dobré knihy na milovanie

Buďte priateľmi s matematikou.

Z Piero, Malvína

Váš priateľ... (Pinocchio)

- A ešte jedno želanie. Niečo zvláštne, zlé. No tak, chlapci, určte, kto vám takto zablahoželal?

4. Nech máte školský rok

Znáša iba škaredé veci!

Získajte iba dvojky

Veľmi zriedkavo možné - trojčatá,

Poraziť okná a výklady,

Nechoďte nakupovať

Majte viac bitiek

Dobrý deň, stará žena ... (Shapoklyak)

Samozrejme, priatelia, nesplníte želania starej ženy Shapoklyak? -.)

Na tabuli sú rôzne písmená - A, Y, B, Z, T. O, M. a čísla - 5, 4, 1, 7, 3, 6, 2.

Nájdite list, ktorý vám pomôže odpovedať na otázky:

Kto je dnes prvák? (ja)

Kto sa ponáhľal na dovolenku? (ja)

Kto sa bude dobre učiť? (ja)

Kto sľubuje, že nebude lenivý? (ja)

Kto bude krásne písať do zošita? (ja)

Kto nebude hovoriť v triede? (ja)

Kto sa bude hrať s deťmi? (ja)

Ktoré písmeno pomohlo zodpovedať všetky otázky? (písmeno I)

Koľkokrát ste odpovedali „ja“?

Nájdite také číslo. (7)

Dostal som nové slovo 7.

Pozor! Pozor! Práve teraz sa vo veľkej školskej krajine, v krajine vedomostí, zrodila veľká priateľská rodina! Táto rodina je naša 1 trieda "B"!

V našej rodine 26 človek, 11 dievčatá a 15 chlapci.

Teraz každý z vás 2 rodiny. Jeden je doma: mama, otec, starí rodičia, bratia a sestry. Druhý – v škole – to sú vaši učitelia a spolužiaci, s ktorými sa ešte budete kamarátiť.

A teraz sa na seba usmejme, pretože každý vie, že priateľstvo začína úsmevom. Ach, pozri, úsmevy v triede sa rozžiarili, akoby sa každý z vás zmenil na lúč slnka.

Urobme si naše "cool" slnko. Urobme to takto. Každý má na stole lúč. Napíšte naň svoje meno alebo niečo nakreslite.

(Deti plnia úlohu, znie hudba).

Tí, ktorí dokončia úlohu, príďte ku mne.

Vyrábame chladné slnko.

Chlapci, pozrite sa, koľko lúčov máme, koľko nás je. A všetci sme jedna trieda - 1 "B". V tejto triede budete každý deň dostávať darčeky. Ale to nie sú hračky ani sladkosti, to sú vedomosti.

Všetko najlepšie k narodeninám našej triede!

HRA "To som ja, to som ja, to všetko sú moji priatelia!"

Kto z vás je na prestávke

Bude sa plaziť po kolenách?

Nikto nie je nikdy smutný

Potešiť priateľa sladkosťou?

Budete na prestávke

Bojovať s kamarátom ako jeleň?

Postaví sa niekto z vás

Ak dôjde k hádke?

Kto sú dievčatá za vrkôčiky?

Zbaví sa zvyku?

Kto tu nebude lenivý

Bude dobré študovať?

Pozor! Teraz vidím, že nastala tá najslávnostnejšia chvíľa.

Teraz je čas zložiť sľub prváka. Prečítam frázu a vy budete nahlas opakovať v zbore: „Prisaháme!

Nauč sa písmenká, nauč sa čítať... Prisaháme!
Naučte sa písať a počítať... Prisaháme
V lekcii sa snažte nechytať vrany ... Prisaháme!
Chráňte učebnicu, nehádžte a nerobte si žarty ... Prisaháme!
Dokončite všetky domáce úlohy... Prisaháme!
Prísť do školy včas... Prisaháme!
Staňte sa o rok múdrejším a dospelým... Prisaháme!
Staňte sa pýchou rodičov a učiteľov... Prisaháme!

Teraz ste od tohto momentu považovaní za žiakov 1. „B“ triedy.

Čo si mysleli tvoji rodičia – zabudli sme na teba? Bez ohľadu na to, ako! Musíte tiež zložiť prísahu.

Prisahám, či som matka alebo či som otec

Vždy povedzte svojmu dieťaťu „dobrá práca“!

Prisaháme!

Prisaháme, že nikdy nebudeme kričať na deti,
Len občas trochu pokarhať!

Prisaháme!

Buďme pokojní ako voda v rieke,

Budeme múdri ako hviezda na oblohe!

Prisaháme!

Prisahám, že odídem v pravý čas,

Prisahám, že nebudem meškať na hodinu.

Prisaháme!

Za dvojky prisahám, že ho nebudem karhať

A robte lekcie, aby ste mu pomohli.

Prisaháme!

A ak poruším svoju prísahu,

Potom dám svoj posledný zub,

Potom môj sľub baby

Denne kŕmte vareným kondenzovaným mliekom!

Prisaháme!

Potom budem dokonalý rodič

A nikdy nezabudnem na svoj sľub!

Prisaháme!

Týmto sa naša dnešná cesta končí.

Pokračujme zajtra.

Dnes ste zvládli všetky úlohy a zaslúžite si odmenu.

A odmena bude pre vás, taká červená päťka.

Nech sa stane symbolom vášho školského úspechu.

Každému dávam päťku.

Veľa šťastia mojim prvákom!!! Vám, milí rodičia, vytrvalosť a porozumenie a nám všetkým spoločne - zhovievavý postoj k sebe navzájom.

Triednická hodina na 2. stupni prvého septembra

Predmet:"Lekcia mieru"
Úlohy:
Naučiť žiakov druhého stupňa starať sa o druhých, pomáhať kamarátom, rešpektovať ich názor;
Naučiť deti žiť podľa zákonov dobra a spravodlivosti, dať do súladu svoje záujmy so záujmami svojich spolužiakov;
Vychovávať, rozvíjať a zvyšovať najlepšie vlastnosti človeka: vlastenectvo, občianstvo, hrdosť na vlasť, snaha o mier.

Priebeh prázdnin:

(študent) Dnes som v druhej triede!
V tento jesenný deň
Pokojné a úžasné
Bude nálada!
Dnes je náš slávnostný deň,
Viem, že sa mu to už nikdy nestane.
Aj keď sa máme ešte veľa čo učiť,
No dnes, ahoj, 2. trieda!

učiteľ:- Milé deti, rodičia, hostia, som veľmi rád, že sme sa opäť zišli na prvé školské prázdniny, deň poznania. Chlapci, skončili sa vám prvé letné prázdniny, začal sa nový školský rok. Už ste sa veľa naučili, veľa naučili a teraz ste už druháci.
Dnes je naša prvá lekcia a budeme sa rozprávať o veľmi vážnych a dôležitých veciach.
Najprv však chcem, aby našu triedu zdobil jeden z najúžasnejších a najkrajších prírodných úkazov a to, čo sa naučíte uhádnutím hádanky.
(študent) Zakorenené v zemi na minútu
Viacfarebný zázračný most.
Zázrak - majster urobil
Most je vysoký bez zábradlia.
(Dúha.)
Teraz sa v našej triede objaví dúha, ale nie jednoduché, ale magické slová, o ktorých bude dnes reč
Slová sa objavujú, keď deti plnia úlohy:
1. Vyriešte hádanku (SVET)

2. Uhádni hádanku (RODINA)
Milujem pole a brezy,
A lavička pod oknom
Nudím sa - utri si slzy,
Spomienka na domorodca.
Nikam nepôjdem
Budem tu pracovať, bývať,
Drahé miesto do srdca
Vždy budem milovať!
Poznám toto miesto
poznáš priateľov?

3. Odpovedzte na otázku Ako sa volá naša vlasť? RUSKO
4. Uhádni hádanku (RODINA)
Bez čoho na svete
Dospelí nemôžu žiť a deti?
Kto vás podporí priatelia?
Vaša priateľská ... (rodina)
5. Vyriešte hádanku (DOM)


6. Uhádni hádanku (ŠKOLA)
Veľký, priestranný, svetlý dom.
Je v nej veľa dobrých chlapov.
Krásne písanie a čítanie.
Deti kreslia a počítajú...
7. Vyriešte hádanku (priateľstvo)


učiteľ:(Slová sa objavujú na dúhe) Výborne, chlapci, o tom všetkom si dnes povieme.
(študent) Všetkých nás obklopuje úžasný svet:
Kvapky dažďa klopú a slnko svieti,
mačka mňauká,
pes vrčí,
Niekto chce

A niekto kričí.
Listy na stromoch šumia vo vetre,
Vták cvrliká a potom prestane.
Aký krásny je náš svet, staraj sa oň,
Chráňte si to, vážte si to a milujte to!
učiteľ: Akú nádhernú báseň nám prečítal Nikita.
A aký je svet?
učiteľ: Máš pravdu, svet je to, čo nás obklopuje: tráva, slnko, obloha, stromy, vtáky, chrobáky, pavúky.
Ale aj tak sa pozrime do slovníka. Čo znamená slovo MIR?
1. SVET - Vesmír,
planéta,
zemegule, ako aj obyvateľov, ľudí na zemeguli.
2. SVET - priateľské vzťahy, dohoda medzi niekým, absencia vojny;
ticho, pokoj;
dohoda o ukončení vojny.
učiteľ:- A aké príslovia skladali naši ľudia, sa naučíte prácou v skupinách a plnením úlohy: pozbierajte príslovie.
Príslovia: Mier buduje, vojna ničí.
Mier na planéte - šťastné deti.
Postaviť sa spolu za mier – vojna nebude.
Zlý pokoj je lepší ako akákoľvek hádka.
- Prečítajte si a vysvetlite význam príslovia.
učiteľ: Ukazuje sa, že 1. september sa neslávi len ako Deň poznania, ale v tento deň sa na celom svete oslavuje Deň pokoja.
1. september 1939 Pred 77 rokmi sa začala druhá svetová vojna. Národy sa z toho veľa naučili, ale to hlavné je, že proti vojne treba bojovať skôr, ako začne.
História našej krajiny je zaujímavá a rôznorodá. Naši ľudia ju opakovane bránili pred útokmi nepriateľov. Jednou z najväčších udalostí bola Veľká vlastenecká vojna proti nacistom. Naši vojaci vyhnali nepriateľa z ruskej zeme. Medzi vojakmi boli naši krajania-Karatuziáni. Čo pomohlo našim ľuďom vydržať v tomto veľkom boji? (Priateľstvo národov, láska k vlasti.)
Ako sa volá naša krajina?
Ak dlho, dlho, dlho
Letíme v lietadle
Ak dlho, dlho, dlho
Musíme sa pozrieť na Rusko.
Tak uvidime
Aj lesy, aj mestá
oceánske priestory,
Stuhy riek, jazier, hôr...

Rusko je naša veľká vlasť. Okrem veľkej vlasti má každý človek aj malú vlasť.
- A čo si myslíš, čo je to malá vlasť? (chlapi hovoria)
Malá vlasť je miesto, kde je váš domov, vaši rodičia, kde vyrastáte, študujete, hráte sa s priateľmi.
- Naša malá vlasť je dedina Karatuzskoye, okres Karatuzsky, územie Krasnojarsk.
(študent) Malá vlasť -
Ostrov zeme.
Ríbezle pod oknom
Čerešne rozkvitli.
kučeravá jabloň,
A pod ňou je lavička -
Láskavý málo
Moja vlasť!
MOJE - pretože tu je moja rodina, moji priatelia, môj dom, moja ulica, moja škola ...
MALÝ – pretože je to malá časť mojej obrovskej krajiny.
MATKA - pretože tu žijú ľudia, ktorí sú môjmu srdcu blízki.
učiteľ Chlapci, myslím, že zaujímavosti našej obce poznáte ľahko. (ukážte fotku, deti hádajú)
Každý z vás má svoju vlastnú cestu životom, svoju vlastnú cestu, ale nechajte v srdci každého z vás žiť lásku k svojej rodnej krajine, rodnej krajine, k svojmu rodnému mestu a ulici, na ktorej ste bývali, LÁSKA K MALEJ VLASTI . Každý človek by mal byť užitočný, investovať kúsok svojej duše pre dobro svojej vlasti.
- A čo môžeme teraz urobiť pre našu malú vlasť? (učte sa, saďte stromy, starajte sa o vodné plochy, pamiatky, milujte a rešpektujte svojich rodičov, svoju rodinu)

(študent)Čo môže byť cennejšie ako rodina?
Srdečne sa stretáva s domom otca.
Tu na vás vždy s láskou čakajú
A na ceste ich sprevádza dobro.
Učiteľ Ľudová múdrosť hovorí: Vážiť si rodinu znamená byť šťastný.

Myslíte si, že naša trieda sa dá nazvať rodinou? (názory detí).

učiteľ Máte pravdu, že naša trieda sa dá nazvať aj rodinou. Samozrejme, nie sme príbuzní, ale vidíme sa každý deň v škole a na dvore, učíme sa spolu niečo nové, radujeme sa z víťazstiev a sme naštvaní z neúspechov. Nie nadarmo sa učiteľkám hovorí cool mamy. Chcela by som, aby naša trieda ostala takouto rodinou až do promócie a stala sa ešte priateľskejšou.

Pozrite sa okolo seba, je nás 10. A každý z nás je jedinečný. Ale spolu sme jedna rodina, čo znamená, že potrebujeme domov. A teraz to postavíme. Na stenách triedy sú tehly. Musíte ich zbierať. No nie všetky tehly sa nám hodia na stavbu domu. Ktoré tehly sú pre nás vhodné, určte sami. (tehly: porozumenie, láska, úcta, dôvera, láskavosť, starostlivosť, pomoc, priateľstvo, hrubosť, zlo, závisť, lož) Žiaci stavajú domček na doske.
Výborne! Ak má každá rodina žiť šťastne, musí v nej vládnuť Porozumenie Láska Rešpekt Dôvera Láskavosť Starostlivosť Pomoc Priateľstvo
A ako ste priateľskí a pamätajte na pravidlá správania v škole, teraz skontrolujeme. Prečítal som si vetu a ty ju dokončil.
Skoro ráno do triedy pri okne
Pokukuje na nás (slnko)
Práve vchádzame do kancelárie.
Hovoríme všetkým (ahoj)
V našej triede platí zákon
Vstup do dievok (zakázaný)
Stôl nie je posteľ
A nemôžete na ňom (klamať).
Nehovorte v triede
Ako v zámorí (papagáj)
Na kreslenie potrebujeme farbu
A budeme čítať (rozprávky)
Ak chcete odpovedať - nekričte,
A len ruka (zdvihnúť)
Ak chcete získať 5
Lekcie pre každého (učiť sa)
Prišiel k tabuli - nebuď ticho
Lekcia rýchlejšie (odpoveď)
učiteľ- Výborne, chlapci, nezabudli ste na pravidlá správania sa v škole a na hodine.
A prečítam vám pravidlá priateľov.
1. Neberte cudzie, zdieľajte, čo môžete.
2. Nebojujte sa – je to veľmi trápne.
3. Hrajte fér, nesklamte ani nepodvádzajte svojich súdruhov.
4. Snažte sa byť vždy upravení a zdvorilí.
5. PAMATUJTE SI! Nie ste najlepší, nie ste najhorší!
6. Si jedinečný pre seba, rodičov, učiteľov, priateľov.
7. Hovorte častejšie: buďme priatelia, hrajme sa, pomôžme.
8. Neuťahujte.
9. Buďte láskaví a veľkorysí v pomoci, milujte nielen seba, ale aj ostatných.
Súhlasíte s tým, že budete viazaní týmito pravidlami.
Študent
Späť do školy! Nebol som v ňom viac ako 90 dní!
A úprimne povedané: chýbala mi!
Chcel som vytiahnuť knihy, vziať zošity a peračník.
Pretože ja, chlapi, som už unavený z oddychu.
Študent
Budem študovať s dušou, robiť všetky úlohy.
Získať päťky – budem sa snažiť.
Pomôžem dospelým, urobím všetko opatrne,
Listy budem tlačiť veľmi usilovne.
Študent
V našej triede je strop vybielený, steny čisté.
Toto leto robili mamičky šikovne všetko.
Študent
Mama všetko vyprala, závesy tu boli zavesené.
Byť jasný a čistý, učiť sa zábavne.
Kúpili si nové knihy, perá a zošity,
Budem sa snažiť, aby bolo v portfóliu všetko v poriadku.
Učiteľ Naša prvá hodina nového akademického roka sa skončila. Dotkli sme sa najdôležitejších tém dnešného života. Ste síce ešte deti, ale ak si každý človek na našej planéte už od malička myslí, že najdôležitejšou vecou v živote je mier, láska, rodina, priateľstvo, nikdy nebudeme mať vojny.
Prajem vám všetkým veľa zdravia a úspechov v štúdiu. Naozaj dúfam, že sa v škole budete správať dôstojne, priateľsky. Nech vám všetky vedomosti získané v škole zostanú a pomôžu vám prekonať životné ťažkosti.
Veľa šťastia, milí žiaci druhého stupňa!
(Dávam symbolické darčeky)

Babarykina Tatyana Vladimirovna

MOU "Stredná škola č. 36", Angarsk

učiteľka na základnej škole

triedna hodina ku Dňu vedomostí 2-4 bunky.

Triedna hodina ku Dňu vedomostí

"Naša trieda"

Učiteľ: Som rád, že vás môžem privítať, môj drahý!

Učiteľ: Keď sa stretneme s úsvitom, povieme mu...

Deti: Dobrý deň!

Učiteľ: S úsmevom slnko dáva svetlo a posiela nám svoje ...

Deti: Dobrý deň!

Učiteľ: Keď sa stretnete po mnohých rokoch, kričíte na svojich priateľov ...

Deti: Dobrý deň!

Učiteľ: A usmejú sa na vás ako odpoveď na milé slovo ...

Deti: Dobrý deň!

Učiteľ: Poďme sa spojiť, všetci ako odpoveď si povieme ...

Deti: Dobrý deň!

Učiteľ: Takto jednoducho a ľahko sme sa pozdravili po rusky. A aké gestá môžeme použiť, keď povieme „ahoj“? (mávať rukou, tlieskať si navzájom). Dajte si navzájom pozdravy. A z nejakého dôvodu boli rodičia skromní, nerozdávali pozdravy. No, ak nechcú pozdraviť, potom ich chytia. Hra „Chyť ahoj“: rodičia tlieskajú rukami, približujú sa k jednému alebo druhému, v momente, keď tlieska, učiteľ rýchlo prejde dlaňou medzi dlane tlieskania. Ten sa zasa snaží „chytiť ahoj“ tlieskaním, teda rukou učiteľa.

Učiteľ: Skvelé! Všetky pozdravy boli rozdané. Urobili sme to v ruštine a viete, že každý národ a kmeň má svoje zaujímavé pozdravné gestá. Poďme trochu fantazírovať. Predstavte si:

1. TY Z TIBETU

Ukážte svojmu partnerovi jazyk, objímte ho, trieť si nosy o seba.

2. STE MAORI

Ohnite ukazovák pravej ruky, prisuňte ho ku špičke nosa a trieť nos kĺbom druhej falangy.

3. STE Z KMEŇA KOIRI Z NOVEJ GUINEY

V kmeni Nová Guinea sa Koiri pri stretnutí navzájom šteklia bradou.

4. SI TANGANYKA

Medzi kmeňmi, ktoré žijú na brehoch jazera Tanganika, sa pozdrav začína vzájomným tlieskaním po bruchu, následným tlieskaním a podávaním rúk.

5. VY Z INDICKÉHO KMEŇA AINU

Na stretnutí si Ainuovia založia ruky, zdvihnú ich na čelo, otočia dlane nahor a udierajú sa - muži po fúzoch a ženy po hornej pere, potom si podajú ruky.

6. STE NOVÝ ZÉLAND

Pozdrav od Novozélanďanov: keď sa stretnú, najprv zúrivo a staccato vykrikujú slová, potom sa plesknú rukami po stehnách, potom z celej sily dupnú nohami a pokrčia kolená a nakoniec nafúknu hruď, vypuknú oči a z času na čas vyplazujú jazyk.

Učiteľ: To sú také úžasné pozdravy!

No, letné prázdniny sa skončili, zazvonil školský zvonec. Celých 9 mesiacov sa musíme učiť, komunikovať medzi sebou v triede a mimoškolských aktivitách, a to je 1085 triednických hodín, 210 akademických dní, 34 triednických hodín, 30 školských a 25 triednických aktivít. Môžete pokračovať v tomto zozname, ale teraz sa pokúsime odpovedať na otázku: „S kým chceš byť tak dlho: s kamarátom zo školy alebo s osobou, ktorá nikdy nepríde na záchranu, sa nebude pýtať:“ Ako si lekcia, nebude sa s tebou rozprávať cez prestávku?" Samozrejme, odpoveď je jasná – s kamarátkou.

Pozrite sa okolo seba, je nás 21. Máme šťastie: každý z nás môže mať v triede 20 kamarátov. A je to úžasné! Áno, áno, počuli ste dobre, tento rok je nás 21. Do našej priateľskej rodinky pribudol prírastok. Zatiaľ o nich nič nevieme, ale to nevadí, veď máme „kúzelnú stoličku“. „Magic Chair“ ukazuje len dobré vlastnosti ľudí. Skúsme vidieť tieto vlastnosti a črty. Začnem s vaším dovolením. Čarovná stolička ukazuje, že Dima a Danil sú veľmi zvedaví. Pokračujú ďalšie deti a rodičia (láskavý, sympatický, bystrý, trpezlivý, usilovný, usilovný, pracovitý, vyšportovaný, talentovaný, skromný, kreatívny, pekný atď.).

Tu sme sa stretli! A teraz povedzme chlapom, a v akej rodine skončili. Naša trieda je predsa veľká rodina. Zamyslime sa nad tým, čo je to za rodinu. Ku každému písmenu slova „TRIEDA“ pomenujte slová, ktoré charakterizujú priateľskú triedu.

K - silný, spoločenský, chladný, chladný, kreatívny

L - láskavý, zvedavý, obratný, láskavý

A - aktívny, umelecký

S - šťastný

C - nezávislý

Učiteľ: Myslím, že Dima a Danil sú veľmi šťastní, že sa dostali do takej skvelej triedy! A akí sme múdri! Dáme správnu odpoveď na akúkoľvek otázku. Teraz to dokážeme.

Chlapci, dnes ja

Budem klásť zložité otázky.

Ak je odpoveď záporná,

Odpovedzte prosím "nie"

A kladne - potom

Povedzte nahlas slovo „áno“.

Nepochybujem chlapci

Každá myseľ má komoru

Ale mam pre teba radu:

„ÁNO“ odpovedá, „NIE“ odpovedá

Neponáhľajte sa dať

Dobre premýšľajte a hovorte.

1. Za jasného dňa uvidíte krtka,

Vznášanie sa na oblohe, však? …

2. Čitateľ, ktorý čítal, vždy

Jesť knihu, však? ...

3. Tenký chlapec, ako kostra,

Jednoduché zdvihnutie tyče? ...

4. Z letiskového vlaku

Vzlietnuť po páse? ...

5. Chodci majú sen -

Zakopnutie, pád do diery? ...

6. Keď príde zima

Letia všetky losy na juh? ...

7. Ropucha pre istotu nemá chvost.

Má to krava? ...

8. Mama ti kúpi sladkosti.

Za lenivosť? ...

9. V trolejbuse po zakúpení cestovného lístka

Potrebujete ísť na strechu? ...

10. Čo jedáva žaba na obed -

Slon s hráškom, však? ...

Otázky sa skončili, priatelia!

A chválim všetkých, chalani, ja.

Účet sa skončil.

Kto sa nemýli - dobre!

A kto sa čo i len trochu pomýlil,

Nie dobre urobené, ale kladivo!

Učiteľ: To je ono! A akí sme opatrní!

Hra pozornosti "Nos, podlaha, strop." Učiteľ pomaly ukazuje na podlahu, vyslovuje slovo „podlaha“ atď. Ale úlohou učiteľa je zmiasť deti, takže po chvíli, volajúc „nos“, ukazuje na strop atď.

Učiteľ: A takú stálu pozornosť sme dostali od našich pozorných rodičov. Ukážme, akí sú pozorní. Hra "Aj my!" Po každej fráze učiteľa by rodičia mali zopakovať tie isté slová „My tiež!“.

Dnes ráno som sa zobudil... (my tiež!)

Umyla som sa teplou vodou... (my tiež!)

Vypil som lahodný čaj ... (my tiež!)

Vyšiel som na ulicu so skvelou náladou... (my tiež!)

Na ulici som stretol mačku ... (my tiež!)

Mačka sa zľakla... (my tiež!)

A vyliezol som po odkvapovej rúre na strechu... (My tiež!)

Učiteľ: Máme takých úžasných rodičov! Ráno liezť po odtokových rúrach!

No, myslím si, že bystrú myseľ a pozornosť v štvrtej triede budete určite potrebovať! A okrem toho príde vhod vrece trpezlivosti a voz elánu! A ako snívame o štúdiu na jednu okrúhlu päťku! A každý z nás má s novým školským rokom kopu rôznych prianí! A keď si želajú všetky deti a dospelí na planéte? (V Novom roku za zvuku zvonkohry).

Ale 1. september je aj prvým dňom nového roka, Novým akademickým rokom. Preto si v tento deň môžete zaželať niečo pre seba do budúcnosti. A budeme to robiť organizovaným spôsobom. Tu mám fľašu a veľa malých lístkov. Na papieriky si každý z vás po premýšľaní napíše 1, 2 alebo 3 hlavné túžby, môžu sa týkať len vzdelávacieho procesu. Potom ich zrolujeme a dáme do fľaše a schováme a na konci štvrtého štvrťroka na poslednej vyučovacej hodine skontrolujeme, či sa naše želania splnili. A tak to začalo... (Rodičia počítajú 12-krát).

Učiteľ: Aby ste splnili svoje želania, musíte čarovať. Trikrát povedzte vetu: "IKRETYAP AN YASTICHU UCHOH"(toto je veta „chcem sa učiť za päť“ vyslovená naopak). Potom musíte rozhodiť rukami s roztiahnutými prstami, ktorých, ako viete, je päť na každej ruke a ktoré práve symbolizujú požadované hodnotenie.

A aby ste upevnili silu kúzla, musíte urobiť „obeť“. Vytiahnite vlasy z obočia a vložte ich do dlane (počkajte všetkých chalanov). A teraz to všetko sfúknime.

Prázdninový scenár. Deň vedomostí - 1. september v 4. ročníku.

Priebeh dovolenky

učiteľ:
Ak sa ráno zobudíte
A za oknom som videl:
Všetci oblečení a s kvetmi,
A dom je plný zábavy;
Ak cestou uvidíte
Chodí veľa školákov
Takže prišla jeseň
Začal ……….(deti končia „školský rok“)
učiteľ:
- Chlapci, dávajte pozor na tabuľu. Čo spája deti na týchto obrázkoch? (Odpovede detí: „Deti idú do školy“, „Deti majú v rukách kytice“, „1. september“, „Deti sú oblečené“ atď.)
1 snímka


-Čo sa deje 1. septembra v ruských školách ?
-Aký je to deň? (slávnostné)
-Ako sa volá tento sviatok? (Deň vedomostí)
učiteľ:
Dňa 1. septembra oslavujú školáci, študenti, učitelia a všetci, ktorí sa zapojili alebo niekedy zapojili do vzdelávacieho procesu. Oficiálne sa tento sviatok objavil v štátnom kalendári v roku 1984, no 1. september je už dlhé roky výnimočným dňom, a to nielen pre školákov. Čo predchádzalo vzniku školských prázdnin a prečo sa nový školský rok začína prvým jesenným dňom?
- História 1. septembra ako špeciálneho dňa má svoje korene v staroveku, konkrétne v 4. storočí nášho letopočtu. V roku 325 Konštantín Veľký, rímsky cisár, ktorý z kresťanstva urobil dominantné náboženstvo, zvolal prvý ekumenický koncil, na ktorom sa okrem iného rozhodlo o začatí nového roka 1. septembra.
2 snímka


V Rusku oslavovali Nový rok v marci až apríli a to trvalo dosť dlho. Až koncom 15. storočia začalo pravoslávne Rusko oslavovať začiatok nového roka 1. septembra. Prvým rokom, ktorý sa v Rusku začal 1. septembra, bol rok 1492. A stalo sa tak dekrétom Jána III. 3 snímka


Prečo sa školský rok začína 1. septembra?
-Všetky prvé školy boli pričlenené ku kostolom, a preto sa v nich vyučovalo
sa začal cirkevným novým rokom – od 1. septembra. Tu je jednoduché vysvetlenie. Presný dátum vzniku tradície začatia štúdia 1. septembra nie je známy. Mimochodom, 1. septembra nielenže oslávili Nový rok a začali študovať, ale aj vyberať dane. Prvý deň nového roka bol cársky dedič tradične predstavený ľudu, ak v minulom roku práve dovŕšil 14 rokov (vek plnoletosti „starým ruským spôsobom“). Tento deň sa okrem iného nazýval Deň semien (na počesť sv. Simeona Stylitu). Pri tejto príležitosti boli v domoch a na námestiach inštalované stromčeky (nie ihličnaté) a ozdobené stuhami, sviečkami a korálkami (niečo vám to pripomína, však?).

Septembrový „Nový rok“ v Rusku netrval dlho: už v roku 1699 vydal Peter Veľký dekrét odložiť Nový rok na 1. januára, aby sa nelíšil od Európy. Tak sa stalo, že rok 1699 trval len 4 mesiace – od 1. septembra do 1. januára, kedy sa začal nový rok 1700. Štúdium však začalo už v septembri - nemôžete nútiť študentov, aby študovali bez prestávky dlhšie ako rok, aby ste im zabezpečili jesenné prázdniny a ďalší akademický rok začali až 1. januára 1701. 4snímka


- Asi záležalo aj na našej klíme: veď studené jesenné prázdniny by deťom priniesli oveľa menej radosti a úžitku ako teplé letné. Vo všeobecnosti zostala tradícia začiatku školského roka po starom 1. septembra nedotknutá. Preto práve 1. septembra idú deti do školy – pretože skôr tento deň bol prvým dňom nielen školského, ale aj kalendárneho roka!

V roku 1984 Najvyšší soviet ZSSR ustanovil nový sviatok - Deň
Vedomosti. Dátum prázdnin bol najobľúbenejším dňom všetkých prvákov – prvý september ! 5 snímka

V skutočnosti, dávno pred rokom 1984, bol 1. september slávnostným dňom. Vždy v tento deň chodili dievčatá do školy v bielych zásterách a chlapci v nažehlených oblekoch. Žiaci niesli v rukách kvety pre svojich milovaných učiteľov. V školách sa konali slávnostné montážne linky a po oficiálnych akciách stredoškoláci robili pikniky či párty. Rodičia čerstvo vyrazených prvákov často doma prestierajú slávnostný stôl. Jedným slovom, 1. september bol dlho skutočným sviatkom, hoci až do roku 1984 nebol oficiálne uznaný. Spravodlivosť však zvíťazila a 1. september sa stal červeným dňom kalendára.

Hoci je 1. september ako Deň vedomostí považovaný za medzinárodný sviatok, tradícia začínať školský rok týmto dňom neexistuje vo všetkých krajinách. Napríklad, (6 snímok ) v Japonsku prvý zvon zvoní v apríli a posledný zvonček v marci nasledujúceho roku. V USA nie je jasne definovaný dátum prvého dňa nového školského roka. Dátum určuje každý vzdelávací obvod: ukazuje sa, že americké deti z rôznych štátov chodia do školy v rôzne dni – niekto koncom júla, niekto v auguste a niekto v septembri. V Austrálii sa školský rok začína vo februári a v Nemecku v polovici októbra.7 snímka

učiteľ:

Som veľmi rád, že ťa vidím dozrievať, múdrejšie už v 4. ročníku. Teraz ste absolventmi. Od zajtra začíname serióznou prácou, pracovné dni. A nech je pre vás tento rok láskavý, plodný, tvorivý. A dnes si zariadime malú rozcvičku. Pozrime sa, či ste cez leto nestratili vedomosti.

učiteľ:

Teraz si dáme sľuby na tento rok.
Hra „Doplňte frázu“8 - 10 snímka

(Na interaktívnej tabuli sa najskôr objaví začiatok vety, deti ju prečítajú nahlas a po niekoľkých sekundách druhú časť vety. Deti ju prečítajú tiež a na konci dodajú „Sľubujeme“).
1. Nikdy nechoďte do školy……s nenaučenými hodinami;
2. Nikdy nepozdravuj učiteľa ..... zapchaj si ústa žuvačkou;
3. Nikdy nenoste vymeniteľné topánky....v jednej taške so sendvičmi;
4. Nikdy neriešte problémy…….. kopírovaním od suseda;
5.Nikdy neotvárajte učebnice…….špinavé ruky;
6. Nikdy nenoste do školy kvety…… natrhané z kvetinového záhona;
7.Nikdy nerobte domáce úlohy…….na hodine telesnej výchovy;
8. Nikdy nepočúvajte učiteľov... ...napoly
9. Nikdy nebuďte v službe v triede ... ... neslušne;
10. Nikdy neotvárajte dvere školy…….kopanie.

Hra "Šifrovanie" 11 snímka

učiteľ: -Rozlúštiť slová vorkach (štyri), tyokyarap (päť), akvod (dva). Ako možno tieto tri slová nazvať jedným slovom? (značka)


- Dostávať päťky je veľmi pekné, všetci ťa chvália, tešia sa s tebou, ale o dvojke nechcem nikomu rozprávať! Teraz vás otestujem na pripravenosť prijímať päťky alebo dvojky. Nezívajte, kde je potrebné pridať značku.
Ak ste sa znova nenaučili báseň,
Že za domácu úlohu dostanete nepochybne len ... .. (dve).
Celý deň som riešil problém s tapetou, ktorú ste v byte,
Ale zabudol som všetko prepísať a dostanete ... .. (dve).
Tak sa naučil po anglicky, že si sotva stihol ísť do školy,
Ale odpovedal vynikajúco a do denníka zapíšu ...... (päť).
Buďte usilovní, opatrní, pozrite sa na učiteľa,
Ak je práca bez chýb, tak diár ozdobí ...... (päť).
Znalosť celej násobilky sa samozrejme bude hodiť,
Keby ste mali dosť trpezlivosti a dostanete ... .. (päť).

Kvíz.

učiteľ:

Rozdeľme sa na dva tímy. V mojej krabici sú listy papiera, na ktorých sú napísané otázky. Niekto z tímu vytiahne papier a nahlas prečíta otázku. Počítam do desať, rýchlo diskutujete ako tím a odpoviete: Ak neviete odpoveď, odpovie druhá skupina.
1. Ako sa volá plus bez paličky? (mínus)
2. Bábika v bábike, čo to je? (Matryoshka)
3. Jedného muža sa spýtali, koľko má detí. Odpovedal: „Mám štyroch synov a každý má sestru.“ Koľko má detí? (5 detí: 4 synovia a 1 dcéra)
4. Dvaja chlapci hrali dámu 2 hodiny. Koľko hodín hral každý chlapec dámu? (2 hodiny)
5. Kde má kobylka ucho? (Na nohe)
6. Ktoré vtáky nelietajú? (Tučniaky, pštrosy)
7. Majú lienky prospech? (Áno, jedia vošky)
8. Kedy si môžeš porezať ruku o vodu? (Keď sa zmení na ľad)
9. Čoho je na záhone viac - kvety alebo tulipány? (Farby)
10. Ako sa volá najvyšší chlapec, ak je známe, že Sasha je vyšší ako Kolja a Kolja a Denis sú rovnako vysokí. (Sasha)
11. Kto je autorom diela „Mačací domček“? (S.Ya. Marshak)
12. Sestra brata Ivanuška. (Alyonushka)
13. Zajačik, ktorý sa môže objaviť len za jasného slnečného dňa. (Slnečný zajačik)
14. Chytil zlatú rybku. (Starý muž)
15. Aká poznámka sa dáva do polievky? (soľ)
16. Zajac, moderátor obľúbeného detského predstavenia. (Stepashka)
17. Kto je viac v škole – deti alebo chlapci? (deti)
18. Obľúbená mena pirátov. (zlato)
19. Plochý geometrický obrazec s tromi rohmi. (Trojuholník)
20. Aký tvar tvorí koleso? (Kruh)
21. Na aký nástroj hral epický hrdina Sadko? (gusli)
22. Kedy sa mala Popoluška vrátiť z plesu? (Presne o 12:00 v noci)

učiteľ:

Vedomosti sme si overili, no pamätáte si, ako sa správať v škole? Každé družstvo si napíše pravidlá na papieriky 1. družstvo - pravidlá správania sa v jedálni., pravidlá správania sa na hodine 2. družstvo - pravidlá správania sa cez prestávku, pravidlá správania sa na ihrisku. Dávam ti 10 minút.
(Jeden tím si prečíta pravidlá, druhý ich dokončí)

učiteľ:

Teraz môžeme povedať, že sme pripravení na nové poznatky. Veľa šťastia absolventom!!!