Formovanie tolerantných vzťahov vo výchovnom prostredí. Workshop pre pedagógov „Tolerancia je dôležitou podmienkou efektívnej interakcie“

Marina Vladimirovna Voronchikhina
Školenie pre učiteľov predškolskej vzdelávacej inštitúcie "Učíme sa byť tolerantní"

školenia: " Naučiť sa byť tolerantným".

Cieľ:

Rozvíjať koncept efektívnej komunikácie založenej na schopnosti robiť spoločné rozhodnutia, rozvíjať tolerantný postoj k názorom iných ľudí.

Úlohy školenia:

Rozvoj schopnosti sebapoznania (poznanie svojich silných a slabých stránok pri interakcii s inými ľuďmi);

Formovanie reflexných a nereflexných schopností počúvania;

Rozvoj sociálnej vnímavosti (schopnosť empatie a empatie).

Oboznámenie sa učitelia využívajúci tolerant technika „Ja som posolstvo“, „Vy ste vyhlásenie“

Formovanie súdržnosti tímu učitelia.

Vybavenie: definície tolerancia na veľkých listoch, 3 papiere na kreslenie, ceruzky, voskovky, poznámka na „daždivý deň“ pre každého účastníka.

Požadovaný čas pre školenia: 1-1,5 hodiny

Priebeh školenia

1. Zahrievacie cvičenie „Pozdravme sa rôznymi spôsobmi“

Cieľ: vytváranie emocionálne pozitívneho vzťahu k práci účastníkov v skupine.

Požadovaný čas: 5-7 minút.

Postup: Pozývam členov skupiny, aby sa pozdravili podľa zvykov národov Región Volga: v ruštine (objatie a tretí bozk, po čuvašsky (Laeh) atď.

2. Cvičenie "Čo je" tolerancie"

Cieľ: umožniť účastníkom sformulovať „vedecký koncept“ tolerancie; ukázať viacrozmernosť konceptu “ tolerancia".

materiálov: definície tolerancie písané na veľkých hárkoch kresliaceho papiera, kresliaci papier pre 3-4 skupiny účastníkov, ceruzky, voskovky.

Školenie: píšte definície tolerancie na veľké listy a pripevnite ich pred začiatkom hodiny na tabuľu alebo na steny chrbtom k publiku.

Požadovaný čas: 15-20 minút

Postup:

Na začiatku cvičenia je potrebné poskytnúť niekoľko informácií o koncepte „ tolerancia".(Dodatok 1)

Ďalej facilitátor rozdelí účastníkov do skupín po 3-4 ľuďoch. Každá skupina bude musieť vymyslieť svoju vlastnú definíciu. tolerancie a vytvorte jej logo. Definícia by mala byť krátky a výstižný. Po diskusii zástupca z každej skupiny predstaví rozvinutú definíciu ostatným účastníkom.

Účasťou v diskusiách na tému „Mali by ste učiteľ byť tolerantný?", "Čo učiteľa možno nazvať tolerantným? netolerantný?“, „Ako to pomáha tolerancia v práci učiteľa?” učitelia zoznámiť sa s týmito pojmami, zistiť, akú úlohu má prítomnosť tolerantný(netolerantný) kvality v práci učiteľ s deťmi a pre neho v záujme zachovania psychického zdravia.

3. Cvičenie „Ako sme si podobní“

Cieľ: zvyšovanie vzájomnej dôvery členov skupiny, formovanie tolerantné vzťahy.

Požadovaný čas: 10 minút.

Postup: Členovia skupiny sedia v kruhu. Facilitátor pozve jedného z účastníkov do kruhu na základe skutočnej alebo domnelej podobnosti so sebou samým. napríklad: „Sveta, poď ku mne von, lebo ty a ja máme rovnakú farbu vlasov (buď sme si podobní v tom, že sme obyvatelia Zeme, alebo sme rovnako vysokí atď.)". Sveta vstúpi do kruhu a vyzve jedného z účastníkov, aby odišiel rovnakým spôsobom. Hra pokračuje, kým nie sú všetci členovia skupiny v kruhu.

4. Cvičenie „Jazyk prijatia“ a „Jazyk odmietnutia“.

Cieľ: formovanie pohľadov učiteľov o tolerantnej interakcii,

Požadovaný čas:10 minút.

Postup: „Každý človek chce byť pochopený a akceptovaný taký, aký je. Schopnosť učiteľ k bezpodmienečnému prijatiu detí je v prvom rade zohľadnenie individuality dieťaťa. Potreba lásky, teda potreba druhého, je jednou zo základných ľudských potrieb. Jej spokojnosť je nevyhnutnou podmienkou pre normálny vývoj dieťaťa.

Bezpodmienečné prijatie neznamená tolerantnosť a úplný nedostatok kritiky. Svoju nespokojnosť môžete prejaviť len s individuálnym, konkrétnym konaním dieťaťa, ale s jeho osobnosťou ako celkom. Je veľmi dôležité nezakazovať dieťaťu prežívať negatívne pocity, bude oveľa produktívnejšie zistiť príčinu ich výskytu a prediskutovať situáciu.

Zostavenie zoznamu prvkov, diskusia o verbálnych a neverbálnych prejavoch.

Jazyk prijatia Jazyk odmietnutia

Úsmev Hrozba

Trest za očný kontakt

Povzbudenie Negatívny tón

Kompliment Porovnanie nie k lepšiemu

Hodnotenie činu, nie osobných vlastností Odmietnutie vysvetliť

Pozitívny telesný kontakt Urážka

Nadviazanie dobrých a dôveryhodných vzťahov medzi dospelými a dieťaťom nepochybne výrazne znižuje mieru nedorozumení a konfliktov.

5. Techniky „Ja som správa“, „Vy ste vyhlásenie“.

Cieľ: úvod učitelia s konaním v konkrétnych situáciách (komunikácia s deťmi, rodičmi, používanie komunikačných techník.

Technika „Ja som správa“ pozostáva z troch hlavných časti:

- diania (kedy, ak.);

- reakcia (Cítim.);

- váš preferovaný výsledok (Chcel by som., radšej., bol by som rád).

Primárnym cieľom „Ja som správa“ je komunikovať svoj názor, moju pozíciu, moje pocity a potreby; v tejto podobe ich ten druhý bude počuť a ​​rozumieť im oveľa rýchlejšie. Opakom „Ja som správa“ je „Vy ste vyhlásenie“.

„Vy ste vyhlásenie“ často narúšajú proces interakcie, pretože spôsobujú, že dieťa cíti odpor a horkosť, vytvára dojem, že má vždy pravdu dospelý: „Vždy nechávaš svoje veci“, „Si nenapraviteľný“

(Príloha 2)

6. Cvičenie „Kto sa pochváli najlepšie zo všetkých alebo pripomienka na upršaný deň“

(Toto cvičenie možno použiť ako domácu úlohu pre členov skupiny.)

Cieľ: rozvíjanie schopností udržať si pozitívny interné dialóg o sebe; rozvoj schopnosti introspekcie.

Požadovaný čas: 20 minút.

materiálov: formuláre so znakmi pre každého účastníka

Školenie. Nakreslite na dosku veľkú tabuľku zobrazenú na formulároch.

Postup konania. Účastníci sedia v kruhu. Moderátor začína rozhovor o tom, že každý z ľudí má záchvaty blues, „kyslú“ náladu, keď sa zdá, že v tomto živote nestojíte za nič, nič vám nevychádza. V takýchto chvíľach sa akosi zabúda na všetky vlastné úspechy, víťazstvá, schopnosti, radostné udalosti. Ale každý z nás má byť na čo hrdý. V psychologickom poradenstve takáto technika existuje. Psychológ spolu s osobou, ktorá sa na neho obrátila, vypracuje poznámku, v ktorej sú uvedené zásluhy, úspechy, schopnosti tejto osoby. Počas záchvatov zlej nálady vám čítanie poznámky dodáva odvahu a umožňuje vám adekvátnejšie sa zhodnotiť. Facilitátor vyzve účastníkov, aby urobili podobnú prácu. Účastníci dostanú formuláre s tabuľkami, do ktorých musia samostatne vyplniť nasledujúce stĺpce.

„Moje najlepšie vlastnosti“: V tomto stĺpci by mali účastníci napísať črty alebo charakteristiky svojej postavy, ktoré sa im na nich páčia a ktoré predstavujú ich silné stránky.

„Moje schopnosti a talent“: tu sú zaznamenané schopnosti a talenty v akejkoľvek oblasti, na ktorú môže byť človek hrdý.

„Moje úspechy“: Tento stĺpec zaznamenáva úspechy účastníka v akejkoľvek oblasti.

(príloha 3)

7. Cvičenie „Moje tolerantný kruh“.

Cieľ: rozvoj vzájomnej dôvery, formovanie súdržnosti tímu učitelia.

Požadovaný čas: 5 minút.

Postup: Členovia skupiny sú pozvaní postaviť sa do kruhu so zavretými očami, aby cítili teplo toho druhého, jednotu seba s ostatnými.

  • Pomoc pri vytváraní podmienok v predškolskom zariadení pre formovanie tolerantných postojov medzi učiteľmi a deťmi.
  • Oboznámiť pedagógov s pojmom tolerancia ako základná spoločenská hodnota.
  • Zvážte pojmy „tolerancia“, „neznášanlivosť“, „tolerantná osobnosť“, „hranice tolerancie“.
  • Podporovať rozvoj sociálnej náchylnosti, dôvery, schopnosti počúvať jeden druhého.
  • Ponúknite učiteľom hry na zvýšenie sebaúcty u detí.
  • Zvýšte sebaúctu prijímaním pozitívnej spätnej väzby a podpory od skupiny.

Vo vedeckej literatúre sa tolerancia chápe ako rešpekt a uznanie rovnosti, odmietnutie dominancie a násilia, uznanie rozmanitosti kultúr, noriem a presvedčení ľudskej komunity. Tolerancia znamená ochotu akceptovať iných takých, akí sú, a komunikovať s nimi na základe súhlasu.

Každý odkaz v komunite prispieva k výchove detí, počas ktorej sa v každom prípade uskutočňuje prenos hodnôt. Kľúčovú úlohu pri výchove detí má rodina, škôlka, škola. Materská škola je miestom socializácie a centrom komunity, miestom oboznamovania sa so spoločenskými hodnotami. Aby sa materská škola stala miestom vzťahov vybudovaných na hodnotách tolerancie, stanovuje si určité ciele výchovy v duchu tolerancie. Učitelia musia ovládať vhodné metódy na vytváranie tolerantných vzťahov v prostredí detí, vedieť efektívne komunikovať s deťmi v duchu tolerancie a dôvery.

1. Cvičenie „Sme si podobní!“.

Cieľ b:

    vytváranie uvoľnenej, priateľskej atmosféry v skupine;

    zvýšenie vnútroskupinovej dôvery a súdržnosti členov skupiny.

Postup: Členovia skupiny sedia v kruhu. Facilitátor pozve jedného z účastníkov do kruhu na základe skutočnej alebo domnelej podobnosti so sebou samým. Napríklad: „Poďte ku mne, prosím, tí, ktorí majú rovnakú farbu vlasov ako ja (alebo sme si podobní v tom, že sme obyvatelia Zeme, alebo sme rovnakej výšky atď.)“. Hra pokračuje, kým nie sú všetci členovia skupiny v kruhu.

2. Cvičenie „Tolerantná osobnosť“.

    oboznámiť účastníkov s hlavnými črtami tolerantnej osobnosti;

    umožniť učiteľom posúdiť mieru ich tolerancie.

Materiály: Formuláre dotazníkov pre každého účastníka (pozri prílohu).

Postup: Účastníci dostanú dotazníky. Facilitátor vysvetľuje, že 15 charakteristík uvedených v dotazníku je charakteristických pre tolerantného človeka.

Pokyny: Najprv do stĺpca A uveďte:

„+“ oproti týmto trom črtám, ktoré sú podľa vás u vás najvýraznejšie;

Potom v stĺpci AT dať:

„+“ oproti týmto trom črtám, ktoré sú podľa vás najcharakteristickejšie pre tolerantnú osobnosť;

Tento formulár vám zostane a nikto sa o výsledkoch nedozvie, takže môžete odpovedať úprimne, bez toho, aby ste sa na niekoho obzerali.

Na vyplnenie dotazníka máte 3-5 minút.

Potom facilitátor vyplní vopred pripravený dotazník priložený k tabuli. K tomu žiada zdvihnúť ruky tých, ktorí označili v kolónke AT prvá kvalita. Počet respondentov sa spočíta a zapíše do stĺpca formulára. Rovnakým spôsobom sa počíta počet odpovedí pre každú kvalitu. Tie tri vlastnosti, ktoré získali najviac bodov, sú jadrom tolerantnej osobnosti (z pohľadu tejto skupiny).

Účastníci majú možnosť:

  1. Porovnajte myšlienku tolerantnej osobnosti každého člena skupiny so všeobecnou myšlienkou skupiny.
  2. Porovnajte sebaobraz („+“ v stĺpci „A“) s portrétom tolerantného človeka, ktorý vytvorila skupina.

3. Cvičenie "Magic bag".

    pracovať s pojmom „tolerancia“ pomocou asociatívneho radu;

  • rozvoj fantázie, tvorivého myslenia.

Materiály: košík alebo taška s drobnosťami (napríklad hračky Kinder Surprise, odznaky atď.). Počet položiek musí presiahnuť počet členov skupiny.

Postup: Moderátor chodí v kruhu s „kúzelnou“ taškou s rôznymi drobnosťami. Účastníci si bez toho, aby sa pozreli do tašky, vezmú jednu vec. Keď sú všetci pripravení, facilitátor každého vyzve, aby našiel nejaké spojenie medzi touto témou a pojmom tolerancie. Príbeh začína účastníkom, ktorý ako prvý dostal hračku. Napríklad: „Mám loptu. Pripomína mi to zemeguľu. Myslím si, že tolerancia by sa mala šíriť po celom svete.“

  1. Cvičenie „Emblem of Tolerance“.

    pokračovanie v práci s definíciami tolerancie;

    rozvoj fantázie, expresívne spôsoby sebavyjadrenia.

Materiály: papier, farebné ceruzky alebo fixy, nožnice, lepiaca páska.

Postup: Účastníci vytvoria emblém tolerancie.

Každý si sám vyskúša nakresliť taký znak, ktorý by sa dal vytlačiť na prebaly, štátne vlajky... Proces kreslenia trvá 5-7 minút. Po dokončení práce si účastníci navzájom preskúmajú svoje kresby (na to môžete chodiť po miestnosti). Po zhliadnutí výtvorov ostatných by mali byť účastníci rozdelení do podskupín na základe podobnosti medzi kresbami. Je dôležité, aby sa každý účastník samostatne rozhodol o vstupe do konkrétnej skupiny. Každá z výsledných podskupín by mala vysvetliť, čo majú ich kresby spoločné, a navrhnúť slogan, ktorý by odrážal podstatu ich emblémov (diskusia - 3-5 min.). Záverečnou fázou cvičenia je prezentácia emblémov každej podskupiny.

Pre úspešné formovanie tolerantných postojov na individuálnej úrovni je dôležité vedieť, aké sú hlavné rozdiely medzi tolerantnými a netolerantnými osobnosťami. Psychológovia veria, že netolerantnú osobnosť charakterizuje myšlienka vlastnej exkluzivity, túžba preniesť zodpovednosť na okolie, vysoká úzkosť, potreba prísneho poriadku a túžba po silnej moci. Tolerantný človek je človek, ktorý sa dobre pozná a pozná druhých. Prejav sympatií, súcitu je najdôležitejšou hodnotou tolerantnej spoločnosti a črtou tolerantného človeka.

5. Skupinová diskusia „Tolerantná osobnosť. netolerantná osobnosť. Hranice tolerancie“.

S akými prejavmi tolerancie – intolerancie ste sa v živote stretli? (zo skúseností účastníkov)

S akými prejavmi tolerancie – intolerancie ste sa v dejinách ľudstva stretli?

Kde sú hranice tolerancie?

Problém tolerancie je vhodné začať riešiť od staršieho predškolského veku, keďže práve vtedy sa kladú hodnotové základy svetonázoru, tento vek je citlivý na výchovu k morálke.

  1. Formovanie predstáv dieťaťa o sebe ako o jedinečnej, sebahodnotnej, nenapodobiteľnej osobnosti.
  2. Rozvíjanie predstáv o iných ľuďoch na základe porovnávania sa s nimi, zdôrazňovania podobností a rozdielov.
  3. Komunikácia poznatkov o okolitom svete v súlade so základným programom (osobitosti kultúry, spôsobu života, spôsobu života, rodinného života...)
  4. Formovanie vnútornej a vonkajšej právnej kultúry tak, aby sa hlavné morálne vlastnosti (spravodlivosť, rešpekt, súcit, sebaúcta, dobrá vôľa) stali neoddeliteľnou súčasťou života predškolákov.

Aby bola práca na výchove k tolerancii medzi predškolákmi plodná, je potrebné zapojiť široké spektrum aktivít a rôznych druhov aktivít pre predškolákov. Ide o obrovskú každodennú prácu učiteľov.

Základy tolerancie sa u predškolákov kladú v procese práce v triede, pri voľnočasových aktivitách, v bežnom živote, pri hrových aktivitách.

Pri vytváraní tolerancie medzi predškolákmi je potrebné používať herné metódy, pretože hra je hlavnou činnosťou predškolských detí.

Ponúkam niekoľko hier, ktoré sa môžu hrať s deťmi predškolského veku na zvýšenie sebaúcty, podporu dobrej vôle a vzájomného rešpektu.

6. Cvičenie „Kúzelné okuliare“ (pre deti)

Účel: Prekonanie odcudzeného postavenia vo vzťahu k rovesníkom.

Postup: Moderátor oznámi: „Chcem vám ukázať čarovné okuliare. Ten, kto si ich oblečie, vidí v druhých len to dobré, aj to, čo človek pred každým skrýva. Teraz si skúsim nasadiť tieto okuliare... Akí ste všetci krásni, zábavní a múdri." Pri prístupe ku každému dieťaťu dospelý vymenúva niektoré zo svojich dobrých vlastností. „Teraz chcem, aby ste si tieto okuliare striedavo skúšali a dobre sa pozreli na svojho suseda. Možno si všimneš niečo, čo si si predtým nevšimol."

7. Cvičenie "To je skvelé!" (pre deti)

Cieľ: Zvýšiť sebaúctu, získať podporu od skupiny.

Postup: Členovia skupiny stoja v kruhu.

Inštrukcia: Teraz jeden z nás vystúpi z kruhu a povie o svojej obľúbenej vlastnosti, zručnosti alebo talente (napríklad „Milujem tanec“, „Viem skákať cez kaluže“). V reakcii na každé takéto vyhlásenie by všetci, ktorí stoja v kruhu, mali zborovo odpovedať: „To je skvelé!“ a súčasne zdvihnite palec.

Účastníci sa v kruhu striedajú.

8. Cvičenie „Potlesk“ (pre deti).

Postup: Účastníci sedia v kruhu. Moderátor žiada všetkých, ktorí majú určitú zručnosť alebo kvalitu, aby sa postavili (napríklad: „Postavte sa všetci, ktorí vedia vyšívať, lyžovať, radi pozerajú televízne programy, snívajú o tom, že sa naučí hrať tenis“ atď.). Zvyšok skupiny tlieska tým, ktorí sa postavili.

  1. Cvičenie „Compliments“ (pre deti).

Cieľ: Zvýšiť náladu a sebaúctu, aktivizovať členov skupiny.

Postup: Účastníci sedia v kruhu. Vedúci hodí loptu tomu, kto chce pochváliť (napríklad: „Si láskavý“ atď.). Potom kompliment povie účastník, ktorý mal loptu.

Hra pokračuje, kým všetci členovia skupiny nedajú kompliment.

Ako sa stať tolerantným? V prvom rade musíte byť sami sebou, mať zmysel pre humor, vidieť svoje chyby a nedostatky.

Ak prejavíme toleranciu voči sebe, staneme sa tolerantnými voči ostatným a potom je pre nás jednoduchšie prijímať ľudí takých, akí sú.

10. Cvičenie „Kvet mojej tolerancie“.

Účel: Zvýšenie sebaúcty, rozvoj dôvery v skupinu.

Čo mi pomáha byť tolerantný?

Na list nakreslite kvet s okvetnými lístkami podľa počtu ľudí. Meno je napísané v strede. Na jeden z okvetných lístkov si človek napíše kvalitu, ktorá mu podľa jeho názoru pomáha byť tolerantný.

11. Spätná väzba od členov skupiny:

Čo sa ti dnes páčilo, čo bolo ťažké, čo by si chcel povedať?

Literatúra

  1. Soldatova G.U., Shaigerova L.A., Sharova O.D. „Žiť v mieri so sebou samým a ostatnými“ - M: „Genesis“, 2001.
  2. Fopel K. Ako naučiť deti spolupracovať? - M.: "Genesis", v 4 zväzkoch, 2003-2004.

Mestská vzdelávacia inštitúcia

Stredná škola Pervomajskaja

"Tolerancia ako jedna z hlavných kompetencií učiteľa"

učiteľ spoločenských vied

Y. V. Tereshkina

Pervomaisk

Podmienky:


Tolerancia

V angličtine - pripravenosť byť tolerantný; vo francúzštine postoj, keď človek myslí a koná inak ako vy sami; v čínštine - byť skvelý vo vzťahu k ostatným; v arabčine - milosrdenstvo, trpezlivosť, súcit; v ruštine - schopnosť akceptovať iných takých, akí sú.

kompetencie je súbor určitých vedomostí, zručností, osobných vlastností v určitej oblasti činnosti.

Odborná spôsobilosť - schopnosť úspešne konať na základe praktických skúseností, zručností a vedomostí pri riešení odborných problémov.

Nové skutočnosti vzdelávania zvyšujú zložitosť odbornej a pedagogickej činnosti spojenej s intelektuálnym a emocionálnym stresom, prekonávaním psychických ťažkostí. Zmeny v oblasti vzdelávania sú sprevádzané rozširovaním profesijných funkcií učiteľa, ktorého „repertoár“ správania dopĺňa výkon funkcie konzultanta, dizajnéra, výskumníka a iných. Štúdiom pedagogicko-psychologickej literatúry sa zistilo, že väčšina pracovného dňa učiteľa (66,2 %) sa odohráva v napätom prostredí a najviac napäté sú situácie komunikácie medzi učiteľom a žiakmi, takže teraz je najvýznamnejším problémom rozvoj tolerancie ako profesionálnej hodnoty moderného učiteľa.

Rozvoj tolerancie je jedným z najdôležitejších aspektov profesijnej prípravy učiteľa, pretože prispieva k vytváraniu harmonických vzťahov s kolegami, študentmi, ľuďmi okolo i celým svetom, vytvára podmienky pre zvyšovanie emocionálnej stability, dobrej psychickej pohody. -bytie.

Tolerancia učiteľa sa prejavuje v postoji k dieťaťu ako k človeku, ktorý má dobré aj zlé vlastnosti, akceptuje ho také, aké je. Úlohou učiteľa je teda budovať svoju aktivitu, rozvíjať u dieťaťa jeho najlepšie vlastnosti a oslabovať, obmedzovať jeho negatívne. Tolerancia je v autoritatívnom štýle komunikácie nemožná. Jednou z podmienok výchovy k tolerancii nielen medzi žiakmi, ale aj medzi učiteľmi je preto rozvíjanie humanistických princípov komunikácie s deťmi a ich rodičmi učiteľom pri organizácii výchovno-vzdelávacieho procesu.


Činnosť učiteľa pri vytváraní tolerantných vzťahov spočíva v pripravenosti a schopnosti vstúpiť do dialógu, spolu s ostatnými hľadať pravdu a hlásiť výsledky svojho hľadania formou zrozumiteľnou každému, kto túto pravdu potrebuje.

Učiteľ je dušou vzdelávacieho procesu. Tak ako duša dáva telu životnú energiu, ktorú potrebuje, tak učiteľ dáva žiakom energiu na osvojenie si hodnôt a pochopenie podstaty vzťahov. Vyučovanie mieru a tolerancie závisí od prítomnosti atmosféry spolupráce v triede, škole. A takúto atmosféru vytvárajú tolerantní a mierumilovní učitelia. Preto je tolerancia jednou z hlavných kompetencií učiteľa. Ak je učiteľ tolerantný, sebavedomý, otvorený, nedirektívny, benevolentný, vystupuje vo vzťahu k žiakovi ako mentor, asistent, bude mať pozitívny vplyv na ostatných. Preformulujme si známe porekadlo „Deti milujú odrazenou láskou“ na niečo pre nás relevantné: „Deti sa správajú tak, ako sa správame my.“

Prejav tolerantného alebo netolerantného postoja k deťom je determinovaný tým, ako učiteľ rieši rozpor medzi požiadavkami, ktoré na deti v súlade s prijatými normami kladie, a mierou ich skutočného plnenia zo strany detí. Netolerantný prístup k deťom zo strany učiteľov sa najčastejšie vyskytuje, keď dieťa z jedného alebo druhého dôvodu nespĺňa požiadavky, čo spôsobuje podráždenie a agresiu. Tolerantný učiteľ zase dokáže prekonať svoje podráždenie, pochopiť skutočné motívy správania dieťaťa, ktoré vyvolávajú negatívnu reakciu, a v konečnom dôsledku prejaviť trpezlivosť, akceptovať dieťa, pochopiť fakt, že proces výchovy a vzdelávania nie je poskytujú jednorazový účinok a výsledky sa môžu dostaviť po mnohých rokoch. Zároveň takmer každý učiteľ chápe dôležitosť a význam trpezlivosti a tolerancie v pedagogickom procese, avšak nie každý skutočne vie, ako túto vlastnosť získať. T tolerantný učiteľ:


  • uvedomuje si, že je vnímaný ako vzor;

  • učí sa a využíva príslušné zručnosti na podporu dialógu a mierového riešenia konfliktov;

  • podporuje kreatívne prístupy k riešeniu problémov;

  • podporuje zapojenie žiakov a rodičov do rozhodovania a rozvoja programov spoločných aktivít;

  • učí kriticky myslieť a vie oceniť pozície druhých;

  • oceňuje kultúrnu rozmanitosť a vytvára podmienky na spoznávanie kultúrnych rozdielov a ich prejavy v živote.
Tipy pre pedagógov:

  1. Nikdy neponižujte a nepotláčajte osobnosť študenta. Nútiť deti, aby nasilu robili to, čo sa nám zdá dobré, znamená vzbudzovať v nich odpor k tomu, čo sa nám zdá dobré.

  2. Je neprijateľné deliť deti na múdre a hlúpe, bohaté a chudobné, dobré a zlé. Je potrebné vyhnúť sa jednoznačným, kategorickým hodnoteniam a nesprávnemu porovnávaniu detí medzi sebou.

  3. Môžete hodnotiť činy, pohľady, ale nie samotné deti.

  4. Môžete porovnávať dieťa nie s iným dieťaťom, ale iba so sebou samým, čím zdôrazníte pozitívne alebo negatívne zmeny, ktoré sa v ňom za dané obdobie udiali.

  5. Zbavte sa pedagogického autoritárstva a despotizmu, ilúzie o vlastnej neomylnosti a zaručenej správnosti. Záchrana pred zhubnou túžbou po moci - v reflexii, neustálom sebaovládaní.

  6. Usmievajte sa častejšie! Buď priateľský! V škole nie je nič nepríjemnejšie ako zachmúrená, nahnevaná tvár učiteľa.

  7. Skutočný učiteľ v sebe neustále rozvíja originalitu, zo všetkých síl bojuje s formalizmom a ľahostajnosťou, prejavuje iniciatívu a kreativitu.

  8. Učiteľ, pozri sa na svet očami dieťaťa.

  9. Skutočný učiteľ miluje školu, nie seba v škole. Váži si láskavý prístup kolegov, detí, rodičov a je pripravený pomôcť bez toho, aby čakal, kým sa ho o to spýtajú.

  10. Osobnosť dieťaťa je pre učiteľa cieľom, objektom a výsledkom pedagogickej činnosti, samotné dieťa je rovnocenným subjektom interakcie.

  11. Nezabúdajte, že tie najdôležitejšie otázky nekladiete ľuďom, ale sebe, ale odpovede na ne treba hľadať spoločne. Sebapoznanie, sebariadenie je starosťou každého učiteľa.

  12. Ak ostatní nezdieľajú vaše názory, nie je to indikátorom ich zlyhania.

  13. Netrpte tým, že nie všetko je v okolitej realite a ľuďoch usporiadané, prísne, správne. Prijmite svet okolo seba taký, aký je.

  14. Buďte tolerantní k ľudským nedostatkom a slabostiam. Vedieť si priznať, keď sa mýlite, a v prípade potreby sa ospravedlniť.

  15. Zaujímajte sa o produktívnu komunikáciu s ľuďmi, obráťte sa na to pozitívne, čo majú, obráťte ľudí na svoju dobrú stránku.
Pri určovaní úrovne tolerancie existujú dva póly: agresivita a dobrá vôľa. Je potrebné mať na pamäti, že na vytvorenie atmosféry priaznivej pre rozvoj tolerancie musia mať učitelia komunikatívnu kompetenciu, rozumieť neverbálnemu jazyku, ktorý ovplyvňuje medziľudské vzťahy:

Pozitívny vplyv - úsmev, prikývnutie, zdvihnutie obočia, pozorný pohľad, otvorená náruč, podanie ruky, potlesk;

Negatívny vplyv - zamračenie, pohľad spod privretých viečok, nepriateľský pohľad, zámer, výsmech, ruky prekrížené na hrudi, držanie „ruky k bokom“, pohľad nasmerovaný na stranu počas študentovej odpovede.

Správanie učiteľa študentom veľa napovie o tom, čo k nim učiteľ skutočne cíti. Musíte neustále sledovať svoj štýl komunikácie so študentmi. Odborná spôsobilosť a individuálne schopnosti učiteľa rozhodujú o úspešnosti akéhokoľvek diania vo výchovno-vzdelávacom procese.

Výchova ku kultúre tolerancie by sa mala uskutočňovať podľa vzorca: „rodičia + deti + učiteľ“. Aktivity, na ktorých sa zúčastňujú rodičia, sú dobrým príkladom interakcie dvoch najdôležitejších faktorov v živote dieťaťa – školy a rodiny, spájajúc sily vo výchovno-vzdelávacom procese zameranom na pestovanie otvoreného, ​​neodsudzujúceho postoja k ľudskej rozmanitosti. Cesta k tolerancii je vážna emocionálna, intelektuálna práca a duševný stres, pretože je to možné len na základe zmeny seba, svojich stereotypov, svojho vedomia.

Nedávajte najavo svoju nadradenosť nad osobou, aj keď je to váš študent, musíme povedať. V každom dieťati vidíme niečo dobré. Tolerancia by mala byť taká, aby sme dokázali prijať ako užitočné aj názory, ktoré sú nám opačné, vzhľadom na to, že si vďaka nim svoje názory uvedomujeme, prehodnocujeme.

Dielňa

Aký význam vkladajú študenti pod pojem „tolerantný učiteľ“?

Výsledky ankety:

„Tolerantný učiteľ je predovšetkým tolerantný človek. To isté platí pre všetkých študentov. Nerozdeľuje ich na bohatých a chudobných, zlých a dobrých. Odvážny v komunikácii so študentmi, ktorí sú iní ako ostatní“

A teraz skúsme urobiť skupinový portrét tolerantného človeka.

Vykonávame prieskum, pričom vysvetľujeme význam pojmov a zhrnieme.

Dotazník

„Črty tolerantnej osobnosti“



Tolerantné osobnostné črty

Stĺpec A

Stĺpec B

dispozícia voči iným

blahosklonnosť

trpezlivosť

zmysel pre humor

citlivosť

dôvera

altruizmus

tolerancia k rozdielom

sebaovladanie

benevolenciou

schopnosť nesúdiť iných

humanizmus

zručnosti v počúvaní

zvedavosť

empatia

Pokyny: Najprv v stĺpci A uveďte: „+“ pred tie tri znaky, ktoré sú podľa vás u vás najvýraznejšie; „0“ vedľa troch vlastností, ktoré máte najmenej vyjadrené. Potom v stĺpci B uveďte: „+“ pred tie tri znaky, ktoré sú podľa vás pre tolerantného človeka najcharakteristickejšie. Tento formulár vám zostane a nikto sa o výsledkoch nedozvie, takže môžete odpovedať úprimne, bez toho, aby ste sa na niekoho obzerali.


Tolerantné osobnostné črty:

Dispozícia voči iným znamená dobrý prístup, súcit s ostatnými.

Človek s touto vlastnosťou zostáva vždy jednoduchý a otvorený.

blahosklonnosť- je to tolerantný postoj k niečím slabostiam, nedostatkom, absencia nadmerných požiadaviek.

trpezlivosť- je to charakterová črta, ktorá pomáha znášať fyzický, duševný alebo emocionálny stres, schopnosť dlho sa usilovať o cieľ, a to aj bez toho, aby ste na začiatku dosiahli výsledok alebo dosiahli bezvýznamný výsledok.

Zmysel pre humor- schopnosť človeka ľahko sa vžiť do toho, čo sa deje, robiť vtipné komentáre, správať sa vtipne v niektorých situáciách.

Citlivosť je to úctivý prístup a starostlivosť o ľudí, pozornosť k ich potrebám a požiadavkám.

Dôvera- je to psychologický stav, na základe ktorého sa spoliehame na niekoho, na názor, ktorý sa nám zdá smerodajný.

Altruizmus- schopnosť nezištne obetovať vlastné záujmy v prospech záujmov iného.

Tolerancia k rozdielom pozícia otvorenosti a rešpektu k rozdielom medzi ľuďmi (národnostnými, náboženskými...)

Sebaovládanie znamená byť pánom svojej mysle, svojich emócií,

schopnosť disciplinovať sa.

dobrá vôľa- neustály pozitívny vzťah k životnému prostrediu.

Schopnosť nesúdiť iných schopnosť porozumieť druhému, postaviť sa na jeho miesto.

Humanizmus- ľudskosť vo vzťahu k ľuďom.

Zručnosti v počúvaní- jeden zo spôsobov, ako prejaviť úctu človeku, nadviazať s ním hlboký kontakt, pochopiť podstatu povedaného.

zvedavosť- aktívny záujem o okolitý svet, javy, ľudí.

Schopnosť empatie schopnosť súcitiť s druhým, prežívať s ním jeho stav mysle.

Milujte sa a naučte sa odpúšťať!


Ďakujem za tvoju pozornosť!

Literatúra:

1. Baibakov A.M. Úvod do pedagogiky tolerancie: Pre učiteľov a stredoškolákov, M., 2002.

2. Deklarácia zásad tolerancie. Schválené rezolúciou 5.61 Generálnej konferencie UNESCO zo 16. novembra 1995.

3. Kleptsová E.Yu. Tolerancia učiteľa k deťom je základom prevencie maladjustácie vo výchovných ústavoch//Problémy sociálnej adaptácie detí.

4. Stručná filozofická encyklopédia M., Progress. Encyklopédia, 1994

Skončila sa mestská etapa XVI. celoruskej súťaže tvorivosti detí a mládeže v oblasti požiarnej bezpečnosti „Horiaci ker“. Do tejto súťaže sa zapojili aj naši žiaci. Mnohí sa stali laureátmi a víťazmi, získali pamätné ceny a diplomy.

Mladé talenty v Divadle Magic Lantern

V dňoch divadla Mestské divadelné centrum „Kúzelná lucerna“ opäť otvorilo svoje brány jubilejnému X. mestskému festivalu bábkových divadiel materských škôl „Bábika, ja ťa poznám!“ Naši žiaci spolu s učiteľmi pripravili hudobnú rozprávku v modernom podaní „Mačka, kohút a líška“. Na tomto festivale nie sú žiadni porazení. Mladí diváci boli ocenení pamätnými cenami a diplomom v nominácii „Originálne herecké riešenie“

Maslenitský týždeň

Spolu so Skomorokhsom, ruskou kráskou a samozrejme slnkom, sa v predvečer sviatku konali Maslenitsa zábavy. Vrúcne piesne, ľudové hry a zábava s plstenými čižmami, preťahovanie lanom, štafetový beh s panvicami a vtipné vtipy sa tešili veľkej obľube detí i dospelých!

Blahoželáme matkám a babičkám k Medzinárodnému dňu žien

V predvečer tohto nádherného jarného sviatku sa v materskej škole konali matiné pre matky a staré mamy. Deti zaspievali, zatancovali, zarecitovali básne a svojim milovaným mamám venovali dojemné vlastnoručne vyrobené darčeky.


Nezvyčajné blahoželanie k dňu 8. marca

Chlapci zo skupiny č.12 (učiteľka Rizo Olga Anatolyevna) pripravili pre svoje dievčatá nezvyčajné blahoželanie. Priamo z vody sa objavila kytica kvetov!

Vo svete vedy o semafore

27. februára prišiel k deťom predškolského veku skutočný inšpektor dopravnej polície! Porozprávala deťom o hlavných dopravných značkách, spolu s inšpektorom sa deti zahrali rôzne hry, zopakovali si pravidlá cestnej premávky a pozreli si náučnú rozprávku.

Dôstojné finále súťaže "Učiteľ roka - 2019"

26. februára sa konalo finále mestskej súťaže odborných zručností „Pedagóg roka 2019.“ Náš pedagóg je psychológ Novik Oksana Yurievna primerane zvládol súťažné úlohy a stal sa VÍŤAZ! Blahoželáme nášmu kolegovi a prajeme ďalšie profesionálne úspechy!

Vodná štafeta na počesť Dňa obrancu vlasti

V predvečer sviatku Dňa obrancu vlasti sa chlapci zo skupiny č.12 (učiteľka rizo Olga Anatolyevna) zúčastnili vodnej štafety. Prehliadke velila Irina Vladimirovna, športová riaditeľka Krasnychu, a na brehu chlapcom „fandila“ podporná skupina. Chlapci ukázali všetky svoje schopnosti, ukázali šikovnosť a vynaliezavosť, rýchlosť plávania, silu v preťahovaní lanom a dokázali, že sú skutočnými budúcimi obrancami našej vlasti.

Svetový deň maľovania slnka na snehu

31. január je Svetový deň kreslenia slnka na snehu. Aj naše predškolské deti sa rozhodli podporiť túto skvelú akciu a zišli sa pri veselom okrúhlom tanci. Vtipné spevy, piesne a okrúhle tance so Slnkom a Petruškou zostali v pamäti detí dlho a potom všetci začali maľovať slnko na sneh farbami, farebnou vodou a dokonca aj špachtľami!

"Interakcia učiteľov a rodičov pri výchove k tolerancii"

V ruskej spoločnosti sa opakovane pokúšali vyriešiť problém socializácie detí so zdravotným postihnutím, napríklad vytvorením špeciálnych rehabilitačných centier. Ich hlavnou črtou však bolo, že zdraví učitelia komunikovali s postihnutými deťmi. V prípade inkluzívneho vzdelávania komunikujú zdravé deti s deťmi so zdravotným znevýhodnením. Osobitná pozornosť je venovaná procesu vstupu postihnutých detí do všeobecného vzdelávacieho procesu a mimoškolských aktivít, ich vnímaniu bežnými deťmi, ich rodičmi, učiteľmi, tolerantným postojom k postihnutým deťom.

Moderná občianska spoločnosť je nemožná bez aktívneho zapojenia všetkých jej členov do rôznych aktivít, rešpektovania práv a slobôd každého jednotlivca, poskytovania potrebných záruk bezpečnosti, slobody a rovnosti.

Táto problematika je aktuálna najmä pri aktivitách zameraných na zapojenie ľudí s určitým telesným postihnutím (dokonca by sme povedali - skôr rysmi) do nášho sociálneho prostredia. Koncept zdravotne postihnutého človeka je vo svojej podstate chybný, týmto ľuďom pripisujeme komplex menejcennosti, v ktorý sami začínajú veriť. Veľa príležitostí v štúdiu, rozvoji a športe je im uzavretých. Postoj bežných ľudí k postihnutým charakterizujú predsudky a predsudky. Navyše v našej spoločnosti sa tento postoj pestuje už od detstva.

Jednou z možností riešenia tohto problému je rozvoj inštitúcie inkluzívneho vzdelávania v Rusku zameranej na:

    zapojenie detí so zdravotným znevýhodnením do vzdelávacieho procesu;

    socializácia detí so zdravotným postihnutím v modernej spoločnosti;

    vytvorenie aktívneho behaviorálneho postoja u detí so zdravotným postihnutím, aby sa s istotou zaradili do modernej spoločnosti;

    schopnosť premeniť svoje nedostatky na cnosti;

    zmena postoja modernej spoločnosti k ľuďom so zdravotným postihnutím prostredníctvom spomínaného zapojenia detí so zdravotným postihnutím do našej spoločnosti.

Systém inkluzívneho vzdelávania zahŕňa vzdelávacie inštitúcie stredného, ​​odborného a vysokoškolského vzdelávania. Jeho cieľom je vytvorenie bezbariérového prostredia pri výchove a vzdelávaní ľudí so zdravotným postihnutím. Z tohto súboru opatrení vyplýva tak technické vybavenie vzdelávacích inštitúcií, ako aj rozvoj špeciálnych vzdelávacích kurzov pre učiteľov a ostatných študentov zameraných na ich prácu a rozvoj interakcie s ľuďmi so zdravotným postihnutím, rozvoj tolerancie a zmeny postojov. Okrem toho sú potrebné špeciálne programy na uľahčenie procesu adaptácie detí so zdravotným postihnutím vo všeobecnej vzdelávacej inštitúcii.

Interakcia učiteľov a rodičov pri výchove k tolerancii.

Rodičia sú prvými a hlavnými vychovávateľmi detí a je nemožné v dieťati formovať toleranciu, ako akúkoľvek inú vlastnosť, ak nie sú spojencami učiteľov pri riešení tohto problému.

Rodina dáva dieťaťu dôležitú skúsenosť interakcie s ľuďmi, učí sa v nej komunikovať, ovláda komunikačné techniky, učí sa počúvať a rešpektovať názory iných, byť trpezlivé a opatrné k svojim blízkym. Pri osvojovaní si zážitku tolerantného správania má veľký význam osobný príklad rodičov a príbuzných. Formovanie tolerancie u dieťaťa výrazne ovplyvňuje predovšetkým atmosféra vzťahov v rodine, štýl interakcie medzi rodičmi, medzi príbuznými, deťmi.

Problém tolerancie je spoločný pre učiteľov aj rodičov. Rodina môže škole pomôcť mnohými spôsobmi. Veľmi často sú to však rodičia, ktorí zasievajú semienko nepriateľstva, nevraživosti, pričom si to ani nevšimnú. Deti absorbujú hodnotenia svojich rodičov, vnímajú ich negatívny postoj k iným ľuďom, nie ako všetci ostatní. Udalosti ukázali, že nevraživosťou dospelých sú nakazené aj deti.

V tomto ohľade je potrebné vykonávať cieľavedomú prácu s rodičmi študentov a vysvetľovať im dôležitosť výchovy ku kultúre komunikácie u detí. Je dôležité zorganizovať spoločnú diskusiu o týchto problémoch so žiakmi a rodičmi, osobný príklad dospelých vštepuje žiakom zmysel pre úctu k iným ľuďom, toleranciu k iným názorom. Je veľmi ťažké vytvoriť toleranciu u detí, ak rodičia túto vlastnosť nemajú.

Je nepravdepodobné, že učiteľ bude schopný prevychovať rodičov, ale je možné ovplyvniť povahu vzťahu medzi rodičmi a deťmi, korigovať ich konanie vo vzťahu k dieťaťu a iným ľuďom počas špeciálnej práce. Táto interakcia by mala byť založená na myšlienke humanizmu, čo znamená:

    identifikácia a zohľadnenie záujmov, potrieb účastníkov interakcie pri organizácii spoločných aktivít a komunikácie;

    spoliehanie sa na pozitívne aspekty rodičov a detí;

    dôvera v dieťa a rodičov;

    akceptovanie rodičov ako svojich spojencov, podobne zmýšľajúcich ľudí pri výchove dieťaťa;

    prístup s optimistickou hypotézou k rodine, rodičom, dieťaťu, k riešeniu vznikajúcich problémov;

    záujem o osud dieťaťa, rodinné problémy, ochrana záujmov dieťaťa a rodiny, pomoc pri riešení problémov;

    podporovať vytváranie humánnych, benevolentných a rešpektujúcich vzťahov medzi rodičmi a deťmi;

    starostlivosť o zdravie dieťaťa, o zdravý životný štýl rodiny;

    vytváranie situácií prejavu vzájomnej pozornosti, starostlivosti o rodinu, deti, rodičov.

Jednou z úloh učiteľov je regulovať vzťah medzi rodičmi a deťmi, čo prispieva k vytváraniu tolerancie medzi interagujúcimi stranami, čo znamená:

    štúdium stavu, sledovanie výsledkov interakcie medzi rodičmi a deťmi;

    identifikácia ťažkostí, problémov interakcie v rodine a výber pedagogických prostriedkov jej regulácie;

    organizovanie štúdia a zovšeobecňovanie osvedčených postupov interakcie medzi rodičmi a deťmi;

    podpora najlepších výsledkov interakcie medzi rodičmi a deťmi;

    učiť žiakov a rodičov spolupracovať a komunikovať;

    vytváranie priaznivej atmosféry, prostredia pre nadväzovanie kontaktov medzi rodičmi a deťmi pri organizovaní spoločných aktivít.

Interakcia medzi učiteľmi a rodičmi je založená na princípoch vzájomnej dôvery a rešpektu, vzájomnej podpory a pomoci, trpezlivosti a tolerancie voči sebe navzájom.

Práca učiteľov s rodičmi na formovaní tolerancie u detí sa uskutočňuje s prihliadnutím na charakteristiky rodiny, rodičov a predovšetkým rodinných vzťahov.

Pre pochopenie osobnosti je veľmi dôležité poznať bezprostredné sociálne prostredie, v ktorom je vychovávaná. Takže doma, v rodine, dieťa je v iných, v porovnaní so školou, výchovno-vzdelávacích podmienkach, preto úlohou učiteľa školy je pomáhať rodičom žiaka pokračovať v začatej línii vzdelávania v škole. A samotný učiteľ zvláda svoje úlohy úspešnejšie, ak nájde asistentov v osobe svojich rodičov.

S rodinou školáka sa môže učiteľ zoznámiť rôznymi formami, začať môže malým dotazníkom pre rodičov. Pomocou nej možno získať údaje o sociálnych a životných podmienkach, v ktorých žije rodina žiaka, a o chápaní rodičov úloh, cieľov rodinnej výchovy a ich úsilia v tomto smere. Dotazník prinúti samotných rodičov zamyslieť sa nad svojím postojom k dieťaťu a identifikovať nesprávne kalkulácie v rodinnej výchove. Na základe výsledkov dotazníka sa určia hlavné otázky na rozhovor s rodičmi žiaka.

V škole sa môže uskutočniť súťaž esejí pre rodičov „Moje dieťa“.

Účasť rodičov v tejto súťaži svedčí o záujme o ich dieťa a obsah esejí ukáže, ako rodičia vnímajú a vidia svoje deti, čo je pre nich významné.

Je užitočné porovnať výsledky prieskumu rodičov s názormi a odpoveďami na podobné otázky detí. Pre deti základných škôl môžete ponúknuť kreslenie alebo písanie eseje na tému „Moja rodina“ alebo „Deň voľna v našej rodine“.

Vzťah medzi rodičmi a deťmi možno študovať v špeciálne vytvorených situáciách.

Najlepším spôsobom, ako študovať vzťah medzi rodičmi a deťmi, formovanie tolerancie a to, čo je potrebné v deťoch rozvíjať, cieľavedome vychovávať, je robiť rodinné súťaže, organizovať spoločné aktivity rodičov a detí.

Identifikácia problémov vo výchove detí, rodinných vzťahoch a správaní rodičov umožní organizovať špeciálne vzdelávanie rodičov, naučiť ich zručnostiam tolerantnej komunikácie.

Organizácia psychologického a pedagogického vzdelávania rodičov o problémoch podpory tolerancie u detí zabezpečuje:

    berúc do úvahy vek a individuálne charakteristiky detí;

    vzájomný vzťah, súlad programov, foriem výchovy k tolerancii u detí a predmetov výchovy rodičov;

    identifikovanie problémov vo výchove k tolerancii u detí a ich zohľadnenie pri určovaní tém výchovy rodičov.

    podstata pojmu „tolerancia“, jej hlavné charakteristiky a prejavy;

    typy tolerancie;

    faktory ovplyvňujúce utváranie tolerancie u detí;

    vzťahy v rodine ako faktor výchovy k tolerancii u detí;

    metódy výchovy k tolerancii u detí;

    príklad rodičov vo výchove k tolerancii u detí;

    znaky výchovy k tolerancii u žiakov rôzneho veku.

Približné témy tried a rozhovorov s rodičmi:

    Úloha komunikácie v živote dieťaťa.

    Príčiny konfliktov u detí.

    Ako naučiť deti komunikovať?

    Ako naučiť dieťa porozumieť iným ľuďom?

    Výchova k citlivosti a pozornosti detí.

    Etika rodinnej komunikácie u detí.

    Pestovanie tolerantného prístupu k ľuďom.

Vzorové otázky do diskusie (možná spoločná účasť rodičov a detí po vzájomnej dohode):

    Čo znamená byť tolerantný v jednaní s ľuďmi?

    Existuje hranica tolerancie? Čo (kde) je?

    Potrebujete byť sami sebou?

    Potrebujete sa ovládať?

    Dá sa žiť bez konfliktov?

Možné situácie na diskusiu:

    Vaše dieťa hovorí, že rodičia jeho kamaráta mu kúpia všetko, čo chce. čo odpovieš?

    Vaše dieťa udrelo spolužiaka, ktorý:

a) nazval ho urážlivo; b) ponižoval, urážal dievča; c) neustále sa vysmieva spolužiakom, ktorí sú slabší ako on atď. Vaše činy.

Je lepšie brať situácie na diskusiu zo života triedneho kolektívu, školy, bez uvádzania mien.

Pre formovanie vzájomnej úcty, citlivosti a pozornosti medzi deťmi a rodičmi, pre vytvorenie priaznivej atmosféry v rodine je vhodné, aby triedny učiteľ vykonal nasledujúcu prácu.

1. Vytváranie situácií na pestovanie úctivého prístupu detí k rodičom:

    organizovanie gratulácií k sviatkom, narodeninám (príprava darčekov, prekvapení pre rodičov);

    vedenie esejí, ktorých témy súvisia s príbehom ich blízkych, rodiny („Moja rodina“, „Ako pracujú moji rodičia“, „Moja genealógia“ atď.);

    tvorivé stretnutia s rodičmi, ktorí sa rozprávajú o svojom povolaní, záľubách, pohľadoch na aktuálny problém;

    organizovanie výstav výsledkov práce rodičov.

2. Spolupracujte s rodičmi na vytvorení priaznivej atmosféry v rodine:

    oboznámenie rodičov s tradíciami, ktoré rozvíjajú vzťahy v rodine (udržiavanie rodinných sviatkov, vzájomná príprava prekvapení, gratulácie k dôležitým udalostiam pre každého člena rodiny, rozdelenie povinností medzi rodičov a deti);

    podpora skúsenosti s vytváraním pozitívnych vzťahov v rodine, súhlas rodičov, ktorí zabezpečujú priaznivú atmosféru pre dieťa v rodine.

3. Organizácia spoločných aktivít rodičov a detí:

    organizovanie rodinných súťaží v škole a triede - "Športová rodina", "Priateľská rodina", "Čítateľská rodina", súťaž rodinných novín a pod.;

    prezentácia výsledkov spoločnej tvorivosti rodičov a detí, príbeh o záľubách v rodine („Svet našich koníčkov“, organizovanie výstav tvorivých rodinných prác);

    vedenie spoločných záležitostí (pešie výlety, pracovné záležitosti, výzdoba kancelárií, všeobecné upratovanie, exkurzie atď.);

    plnenie kreatívnych rodinných úloh pri príprave podujatí (výzdoba zviditeľnenia, predstavenie, prezentácia projektu a pod.);

    vykonávanie rodinných úloh v akademických predmetoch (robiť výpočty; opísať pozorovania; vykonávať experimenty; určiť objednávku na výrobu domáceho predmetu pre domácnosť, vypracovať projekt na jeho výrobu, realizovať tento projekt a prezentovať výsledky spoločnej práce; pripraviť správa o probléme atď.).

    1. Usporiadanie „rodinnej hostiny“.

      Vedenie spoločných tried, workshopov pre rodičov a deti, napríklad o otázkach komunikácie, vzťahov medzi rodičmi a deťmi, výberu povolania a iné (s prihliadnutím na podnety rodičov a detí).

      Vytváranie spoločných záujmových združení, klubového typu.
      Vzťah medzi deťmi a rodičmi je najlepšie naštudovať a upraviť pri organizovaní spoločných aktivít učiteľov, žiakov a rodičov.

Vykonávanie cielenej práce s rodičmi a deťmi na formovaní tolerancie môže priniesť výsledky, ak je učiteľ sám príkladom tolerantného a rešpektujúceho postoja k rodičom a deťom, ukazuje pozitívny príklad humánnej interakcie s rodinou.

Niekoľko nápadov, ktoré vám pomôžu začať. Nižšie sú uvedené niektoré konkrétne návrhy.

1. Učte svojich študentov o nebezpečenstvách povýšenia a o tom, ako a prečo môže ponižovať deti so špeciálnymi potrebami. Pomôžte im uvedomiť si, že zaobchádzanie s ľuďmi spôsobom, ktorý reaguje na ich potreby, je jednoduchá spravodlivosť, nie charita z vašej strany. Musíte mať zdroje informácií (ľudí, videá, knihy, časopisy), ktoré vám v tomto úsilí pomôžu.

2. Zvážte spôsoby, ako môžete nestranne reagovať na potreby všetkých študentov. Napríklad, ak jeden z nich ochorie, zavolajte mu alebo mu napíšte pomocou bežnej pošty alebo e-mailu. Keď má niektorý zo študentov problémy s prácou, buďte flexibilní, aj keď ide o jedného z najšikovnejších alebo naopak najťažších študentov.

3. Povzbudzujte všetky deti, aj tie so špeciálnymi potrebami, aby si navzájom pomáhali. Niektorí študenti môžu robiť veci, ktoré pomôžu iným. Niekto môže napríklad potrebovať, aby mu niekto držal bundu. Dôležitý je samotný fakt pomoci a nezáleží na tom, či je veľká alebo malá.

4. Povedzte žiakom o ľuďoch, ktorí spolupracujú s ostatnými a pomáhajú im, bez toho, aby si mysleli, že ich neskôr pochvália alebo poďakujú. Patria sem napríklad policajti, lekári, hasiči, sociálni pracovníci, právnici a dokonca aj učitelia a rodičia. Kultúra pomoci by mala byť súčasťou kultúry triedy.

5. Ukážte odmietanie nežiaduceho správania pri zachovaní postoja akceptovania každého žiaka ako jednotlivca. Niektoré deti možno nepotrebujú neustálu pozornosť. Iní, naopak, potrebujú pozornosť, pretože sa cítia neisto. Viete, aké nežiaduce správanie môžu mať deti a niektorí dospelí. Musí sa posudzovať podľa pravidiel triedy, či má študent špeciálne potreby alebo nie. Ako však už bolo spomenuté vyššie, pre nikoho nie je tajomstvom, že správanie konkrétneho žiaka môže častejšie nezodpovedať normám pre jeho osobitný stav. To isté platí pre študentov, ktorí sa necítia dobre, nemajú možnosť sa dobre naraňajkovať, alebo vyrastajú v nepriaznivej atmosfére. Možno sa budete musieť vyrovnať s tým, že od jedného študenta budete očakávať menej ako od druhého, ak chcete akceptovať individuálne potreby každého z nich. Zistíte, že deťom vyhovuje, že im dávate rôzne úlohy a očakávate od nich iné výsledky, ak im vysvetlíte, prečo to robíte. Nič nepotlačí odpor tak ako otvorenosť a čestnosť.