Abstrakt lekcie v skupine raného rozvoja „Budúci prvák“ podľa programu N.A. Fedosovej „Kontinuita“. Kurz "Od slova do písmena"

Názov: Zhrnutie lekcie o výučbe gramotnosti „Úvod do písmena K“
nominácia: Materská škola, Zhrnutie lekcie, GCD, trieda logopéda, Prípravná skupina

Pozícia: učiteľ logopéd, najvyššia kvalifikačná kategória
Miesto výkonu práce: MBDOU "Materská škola kombinovaného typu č. 40" Ne "
Miesto: región Kemerovo, mesto Yurga

Zhrnutie hodiny prípravy na vyučovanie gramotnosti detí
"Úvod do písmena K"
(prípravná skupina).

Cieľ: zoznámte deti s písmenom K.

Úlohy:

Zlepšiť schopnosť analyzovať vetu a skladať ju z písmen.

- uviesť písmeno K.

- nácvik osvojenia si slabičného spôsobu čítania.

- rozvíjať schopnosť vyberať slová pre štvorzvukový model.

- rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie, všeobecnú a jemnú motoriku.

Organizácia času

"Ahoj!"

Všade pozdravujem

Doma aj na ulici

Dokonca pozdravujem

Som susedovo kura.

ahoj zlaté slnko

ahoj modrá obloha

Ahoj voľný vánok

Ahoj malý dubák

ahoj ráno, ahoj poobede

Nie sme príliš leniví pozdraviť.

1. Úvodná časť.

Logopéd: Chlapci, vy ste už deti prípravnej skupiny. Čo to znamená?

Správne! Čoskoro pôjdete do školy a stanete sa školákmi. Dnes ti navrhujem hrať školu. Súhlasíš? Potom budem učiteľ a vy budete moji žiaci.

No poďme do školy

Začnime!

a) Hra „Hráme sa so slovami, delíme sa o ne rukami (nohami).“

Slová: auto, dom, pyramída, bábika, ananás, hrudka, kruh, chodec.

b) Artikulačná gymnastika pre pery a jazyk (všeobecný komplex).

Cvičenia: úsmev, trubica, guľomet, kôň.

2. Hlavná časť.

Práca slovo po obrázku(živé a neživé predmety).

kto to je Čo je to?

Logopéd:- Pozrite sa na obrázok (obrázok na tabuli je dievčatko s bábikou) a povedzte - Kto je to? Toto je dievča. Kto môže položiť otázku ako ja? správne.

Pozorne počúvajte otázku, ktorú teraz položím. - Čo je to? Toto je bábika.

- A prečo som sa pýtal na to dievča - Kto je to? A o bábike - Čo je to? (Dievča je nažive a bábika nie je živý predmet.)

3. Vypracovanie a zostavenie schémy návrhu.

Toto dievča má meno. Ako sa volá to dievča, teraz to zistíš sám, ja ti pomenujem zvuky a ty vytvoríš slovo [K] [I] [R] [A] - aké bolo meno?

Vymyslite vetu s týmto názvom pri pohľade na obrázok.

KIRA MÁ BÁBIKU.

- Koľko slov je vo vete? (3).

- Prvé slovo -U- je predložka, všimnite si, že ide o samostatné slovo pozostávajúce z jedného písmena.

- Vety začínajú vždy veľkým písmenom.

- Druhé slovo je Kira. Objasňujeme, že slová vo vete sa píšu oddelene od seba.

- Tretia je bábika.

Na konci vety je umiestnená bodka.

Teraz rozložte návrh.

/____ __________ __________ .

3. Práca s kartami. Hra „Zapáľte slovo lampášom“. Zvukovo-písmenová analýza slov.

OOOOO OOOO

bábika Kira

Aký je prvý zvuk? Akou farbou natrieme prvú zvukovú baterku?

Aký je druhý zvuk? Akou farbou natrieme druhú zvukovú baterku? Atď.

  • Dynamická pauza. A teraz všetci spolu vstali, nastražili uši a zopakovali po mne.

ka-ka-ka, ka-ka-ka: táto stena je vysoká (deti stoja na nohách a siahajú hore)

ka-ka-ka, ka-ka-ka: kto prišiel zďaleka? (priložia si pravú ruku na čelo so „šiltom“, prekvapene hľadia do diaľky).

ko-ko-ko, ko-ko-ko: hádžeme loptu vysoko (napodobňujme hádzanie lopty).

ko-ko-ko, ko-ko-ko: zvuk budeme počuť ľahko (rozpažte ruky do strán).

ku-ku-ku, ku-ku-ku: tu je kukučka na mrchu (rozpažte ruky do strán).

ku-ku-ku, ku-ku-ku: Ja pečiem pirohy pre všetkých (pičia pirohy dlaňami).

ak-ak-ak.ak-ak-ak: kozák jazdí na koni (skáče).

ok-ok-ok, ok-ok-ok: skáčeme cez hrbole a skáčeme (skáčeme z jednej nohy na druhú).

uk-uk-uk, uk-uk-uk: čo je to za klopanie (skákanie z jednej nohy na druhú).

yk-yk-yk, yk-yk-yk: naša mačka skáče na koberec! (skok na jednom mieste).

  • Komunikácia cieľa vyučovacej hodiny.

Zoznámenie sa s listom TO.

Na rovnej palici

Začiarkavacie políčko vpravo

Stále tam sedí -

Písmeno K sa na nás pozerá.

- Písmeno K sa skladá z troch paličiek, jednu veľkú rovnú čiaru dáme zvislo, dve priložíme šikmo do stredu.

Ako vyzerá list?

Akým smerom je písmeno otočené?

Názov hlások K a KY je písmeno K. Písmeno K je potrebné na zaznamenanie hlások K a KY.

Písmeno K je spoluhláska.

- Napíšte si do poznámkového bloku písmeno K.

  • Vyskladanie viet z písmen.(Používanie listových pokladníc).

- Kira je meno dievčaťa a mená sú veľké.

Kira má bábiku.

  • Slabičné čítanie.

List Komu rozhodol sa zoznámiť so samohláskami.

Dva zvuky, spoluhláska a samohláska, sa budú vyslovovať spolu.

Čo vzniká spojením dvoch zvukov? (slabika).

KA-KO-KU-KY-KI (otvorené slabiky)

AK-OK-UK-YK-IK (uzavreté slabiky).

  • Práca s kartami. Výber slov pre zvukové modely.

- navrhuje sa zvoliť slová pre model: O O O O.

(pevná spoluhláska, pevná spoluhláska, samohláska, pevná spoluhláska).

  • Zhrnutie lekcie.
  • rozvoj jemných motorických schopností, jemne koordinovaných pohybov;

vzdelávacie:

Vybavenie: zvukový záznam („ABC pre deti“), papierové palčiaky, obálky s prvkami písmen, listy s maľovanými tvárami (pre každé dieťa), magnetická abeceda.

Literatúra pre učiteľov a žiakov: učebnica - zošit "Od slova do písmena"

Pokrok v lekcii

I. Organizačný moment. Stanovenie cieľov.

II. Pracovať v pároch.

Hra "Rakavice"

  1. Počúvanie a / s.

(str. 28 "Od slova do písmena")

(hlásky v červenej farbe, tvrdé spoluhlásky v modrej farbe, mäkké hlásky v zelenej farbe).

Minút telesnej výchovy

-

Zajačik skákajúci po stene

A žmurká na mňa

skočil na obrázok

Ležal na kvete.

Tancovalo sa na strope

Skrýval sa v rohu.

Tu sa skrýva v zošite

Hrá sa s nami na schovávačku

Jeden dva tri štyri päť,

V kľude budeme pokračovať.

Kde sa nachádza nový zvuk, je tvrdý alebo mäkký?

Sú rovnaké alebo odlišné?

Napíšte písmená na strane 29

Minút telesnej výchovy

Hra - cvičenie "Prsty pozdravujú." Lakte sú na stole. Každým prstom pravej ruky sa dotknite palca ľavej ruky

dopredu a dozadu.

  1. Zábavné cvičenia.

IV. Zhrnutie lekcie.

V. Úvaha.

Zobraziť obsah dokumentu
"Zhrnutie lekcie v skupine raného rozvoja (príprava na školu) podľa programu N.A. Fedosovej "Kontinuita." Kurz rozvíjania tried "Od slova do písmena." »

Abstrakt lekcie v ranej rozvojovej skupine „Budúci prvák“

v rámci programu N.A. Fedosovej "Kontinuita"

Kurz rozvoja tried „Od slova do písmena“

učiteľ: Yrmak T.A.

GBOU stredná škola č. 806 (3)

Téma lekcie: "Písmená H, n"

Účel lekcie: oboznámiť deti s písmenami H, n

Úlohy: vzdelávacie:

    formovanie komunikačných zručností, kultúry komunikácie, spolupráce;

    formovanie kognitívnych motívov pre vzdelávacie aktivity, túžba objavovať vedomosti, získavať zručnosti;

    formovanie schopnosti každého študenta podieľať sa na práci v malých skupinách;

    formovanie schopnosti hodnotiť mieru svojho pokroku smerom k cieľu vyučovacej hodiny;

    obohacovanie slovnej zásoby, reči detí;

rozvíjanie:

    rozvíjať fonematické povedomie;

    rozvoj jemných motorických schopností, jemne koordinovaných pohybov;

    rozvoj dobrovoľnej pozornosti a pamäti, kognitívnych záujmov a iniciatívy študentov;

    rozvoj všeobecných vzdelávacích zručností a schopností;

vzdelávacie:

    pestovanie kultúry obchodnej komunikácie, pozitívny prístup študentov k názorom spolužiakov;

    rozvíjanie schopnosti vyjadriť svoj názor.

Vybavenie: zvukový záznam („ABC pre deti“), papierové palčiaky, obálky s písmenami, listy s maľovanými tvárami (pre každé dieťa), magnetická abeceda.

Literatúra pre učiteľov a študentov: učebnica - zošit "Od slova do písmena"

Pokrok v lekcii

I. Organizačný moment. Stanovenie cieľov.

Skontrolujte, chlapci, či máte všetko pripravené na začiatok hodiny.

Dnes bude naše prasiatko doplnené o nové poznatky. Zoznámime sa s novým listom as ktorým - sa dozviete o niečo neskôr. A teraz si spomeňme na tie písmená, ktoré už poznáme.

II. Pracovať v pároch.

Hra "Rakavice"

Rukavice sa deťom rozdávajú po jednom, pričom sú na nich napísané veľké a malé písmená. Na signál učiteľa každý hľadá pár svojich rukavíc. Po splnení úlohy obe deti prídu, priložia palčiaky na tabuľu a povedia napríklad: "Máme palčiaky s písmenami L l."

III. Oboznámenie sa s písmenami H, n.

    Počúvanie a / s.

Chlapci, vypočujte si nahrávku a / a povedzte, s ktorým listom sa zoznámime.

2. Pracujte s predmetnými obrázkami.

(str. 28 "Od slova do písmena")

Pomenujte slová pre obrázky predmetov.

Deti vyslovujú slovo, potom striedavo každú hlásku maľujú cez kruhy, ktoré predstavujú hlásky slova v rôznych farbách.

(hlásky v červenej farbe, tvrdé spoluhlásky v modrej farbe, mäkké hlásky v zelenej farbe).

Minút telesnej výchovy

- Vypustím slnečný lúč a ty ho budeš sledovať očami a otočením hlavy.

Zajačik skákajúci po stene

A žmurká na mňa

skočil na obrázok

Ležal na kvete.

Tancovalo sa na strope

Skrýval sa v rohu.

Tu sa skrýva v zošite

Hrá sa s nami na schovávačku

Jeden dva tri štyri päť,

V kľude budeme pokračovať.

    Práca s dejovou ilustráciou.

Popíšte, koho vidíte na obrázku.

Pomenujte slová, v ktorých ste počuli nové zvuky.

Kde sa nachádzajú na začiatku, v strede alebo na konci slova?

Na základe tohto obrázku vymyslite krátky príbeh.

Nakreslite a vyfarbite chýbajúce položky. Čo je to?

Kde sa nachádza nový zvuk, je tvrdý alebo mäkký?

4. Navrhovanie písmen ich prvkov, tlač písmen.

Zamyslite sa nad tlačenými písmenami, ktoré vidíte na str. 29.

Sú rovnaké alebo odlišné?

Ako sa od seba líšia?

Vyberte prvky listov z obálky, preskúmajte ich. Zostavte písmená z prvkov.

Napíšte písmená na strane 29

Minút telesnej výchovy

Hra - cvičenie "Prsty pozdravujú." Lakte sú na stole. Každým prstom pravej ruky sa dotknite palca ľavej ruky

dopredu a dozadu.

    Zábavné cvičenia.

Počúvajte a potom rýchlo hovorte.

Na plytčine sme lenivo chytili burbota.

Dajte bodky pod písmená, ktoré poznáte.

IV. Zhrnutie lekcie.

Aké písmeno ste sa naučili v triede?

V. Úvaha.

Na papieri má každé dieťa troch ľudí s rôznymi výrazmi tváre.

Komu bolo v lekcii všetko jasné, s istotou sa vyrovnali so všetkými triedami a na malého muža vyčarili úsmev.

Ak je pre vás ťažké plniť úlohy, cítite sa neisto, tvár malého muža vykreslite neutrálne.

Pre ktorých bolo veľmi ťažké pracovať na hodine, nezvládli úlohy, vykreslili smutnú tvár malého muža.

Abstrakt lekcie v ranej rozvojovej skupine „Budúci prvák“
v rámci programu N.A. Fedosovej "Kontinuita"
Kurz rozvoja tried „Od slova do písmena“

Učiteľ: Yrmak T.A.
GBOU škola č. 806(3)
Moskva
05.12.2016

Téma lekcie: "Písmená H, n"

Účel hodiny: zoznámiť deti s písmenami H, n

Úlohy: vzdelávacie:
formovanie komunikačných zručností, kultúry komunikácie, spolupráce;
formovanie kognitívnych motívov pre vzdelávacie aktivity, túžba objavovať vedomosti, získavať zručnosti;
formovanie schopnosti každého študenta podieľať sa na práci v malých skupinách;
formovanie schopnosti hodnotiť mieru svojho pokroku smerom k cieľu vyučovacej hodiny;
obohacovanie slovnej zásoby, reči detí;
vyvíja:
rozvíjať fonematické povedomie;
rozvoj jemných motorických schopností, jemne koordinovaných pohybov;
rozvoj dobrovoľnej pozornosti a pamäti, kognitívnych záujmov a iniciatívy študentov;
rozvoj všeobecných vzdelávacích zručností a schopností;
vzdelávacie:
pestovanie kultúry obchodnej komunikácie, pozitívny prístup študentov k názorom spolužiakov;
rozvíjanie schopnosti vyjadriť svoj názor.

Vybavenie: zvukový záznam („ABC pre deti“), papierové palčiaky, obálky s prvkami písmen, listy s maľovanými tvárami (pre každé dieťa), magnetická abeceda.

Literatúra pre učiteľov a žiakov: učebnica - zošit "Od slova do písmena"

Pokrok v lekcii
I. Organizačný moment. Stanovenie cieľov.
- Skontrolujte, chlapci, či je všetko pripravené na začiatok hodiny.
Dnes bude naše prasiatko doplnené o nové poznatky. Zoznámime sa s novým listom as ktorým - sa dozviete o niečo neskôr. A teraz si spomeňme na tie písmená, ktoré už poznáme.
II. Pracovať v pároch.
Hra "Rakavice"
Rukavice sa deťom rozdávajú po jednom, pričom sú na nich napísané veľké a malé písmená. Na signál učiteľa každý hľadá pár svojich rukavíc. Po splnení úlohy obe deti prídu, priložia palčiaky na tabuľu a povedia napríklad: "Máme palčiaky s písmenami L l."
III. Oboznámenie sa s písmenami H, n.
Počúvanie a / s.
- Chlapci, vypočujte si nahrávku a / a povedzte mi, s akým listom sa zoznámime.
2. Pracujte s predmetnými obrázkami.
(str. 28 "Od slova do písmena")
- Pomenujte slová označujúce obrázky predmetov.
Deti vyslovujú slovo, potom striedavo každú hlásku maľujú cez kruhy, ktoré predstavujú hlásky slova v rôznych farbách.
(hlásky v červenej farbe, tvrdé spoluhlásky v modrej farbe, mäkké hlásky v zelenej farbe).
Minút telesnej výchovy
- Pustím slnečný lúč a ty ho budeš sledovať očami a otočením hlavy.
Zajačik skákajúci po stene
A žmurká na mňa
skočil na obrázok
Ležal na kvete.
Tancovalo sa na strope
Skrýval sa v rohu.
Tu sa skrýva v zošite
Hrá sa s nami na schovávačku
Jeden dva tri štyri päť,
V kľude budeme pokračovať.

Práca s dejovou ilustráciou.
- Opíšte, koho vidíte na obrázku.
- Pomenujte slová, v ktorých ste počuli nové zvuky.
- Kde sa nachádzajú na začiatku, v strede alebo na konci slova?
- Napíšte krátky príbeh o tomto obrázku.
- Nakreslite a vyfarbite chýbajúce položky. Čo je to?
- Kde sa nachádza nový zvuk, je tvrdý alebo mäkký?
4. Navrhovanie písmen ich prvkov, tlač písmen.
- Zvážte tlačené písmená, ktoré vidíte na str. 29.
- Sú rovnaké alebo odlišné?
- Ako sa navzájom líšia?
- Vyberte prvky listov z obálky, preskúmajte ich. Zostavte písmená z prvkov.
- Napíšte písmená na str. 29
Minút telesnej výchovy
Hra - cvičenie "Prsty pozdravujú." Lakte sú na stole. Každým prstom pravej ruky sa dotknite palca ľavej ruky
dopredu a dozadu.
Zábavné cvičenia.
- Počúvajte a potom rýchlo hovorte.
Na plytčine sme lenivo chytili burbota.
- Pod písmená, ktoré poznáte, dajte bodky.
IV. Zhrnutie lekcie.
Aké písmeno ste sa naučili v triede?
V. Úvaha.
Na papieri má každé dieťa troch ľudí s rôznymi výrazmi tváre.
- Vyhodnoťte svoju prácu v triede.
- Komu bolo v lekcii všetko jasné, s istotou sa vyrovnali so všetkými triedami a na malého muža vyčarili úsmev.
- Ak je pre vás ťažké plniť úlohy, cítite sa neisto, tvár malého človiečika vykreslite neutrálne.
- Pre koho bolo veľmi ťažké pracovať na hodine, nevedeli sa vyrovnať s úlohami, vykreslili smutnú tvár malého muža.


Priložené súbory


Zhrnutie učiva pre pracovný zošit

"Od slova do písmena" N.A. Fedošová

Abstrakt bol
: učiteľ MBOU TsO "Karazey" materská škola "Zemlyanichka" Cherkasova Olga Vladimirovna
Lekcia č. 8 (1. časť, s. 20-21)

Predmet:
Kompilácia príbehu na tému „Zimné radovánky“
Vzdelávacie oblasti:
Kognitívny vývin, vývin reči, telesný vývin.
Cieľ:
Objasniť predstavy detí o zimných hrách, zábave (snehové gule, lyžovanie, sánkovanie, lyžovanie). Naučiť sa porozumieť obsahu zápletky na danú tému, zdôrazniť najvýznamnejšie informatívne znaky, vytvoriť logické súvislosti.
Vzdelávacie:
Zdokonaľovanie a rozvoj ústnej reči: Zostavenie príbehu na tému „Zimné radovánky“. Vytváranie návrhov na otázky učiteľov. Triedenie viet podľa tém: o zime, o zimných hrách. Tvorba jasnej výslovnosti hlások: Diferenciácia hlások [h], [h ']. Práca so slovnou zásobou: Rozbor básne: začiatok deja, koniec deja (čo je prvé, čo je potom). Formovanie gramatickej stavby reči: Používanie slovies stojí, jazdí, rozpráva, chodí. Zostavenie viet pomocou predložiek in, on, for, under, with, about. Hygienické pravidlá pri písaní: Písanie vo vymedzenom priestore (čiara) (kresba podľa predlohy).
vyvíja sa:
Rozvíjať kognitívnu činnosť, schopnosť vyjadrovať a odôvodňovať svoje úsudky.
Vzdelávacie:
Aby ste si vytvorili potrebné zručnosti a schopnosti, počúvajte dospelého a riaďte sa jeho pokynmi.
Predpoklady pre UUD:
- Komunikatívnosť: Schopnosť vytvárať ústne prejavy; Schopnosť počúvať učiteľa, klásť otázky; pozorne počúvajte rečníka. - Regulačné: Schopnosť vykonávať činnosti podľa daného pravidla. - Kognitívne: Schopnosť identifikovať spoločné črty predmetov a rozdiely, vytvárať analógie; zostaviť celok z častí.
-
Osobnosť: Mať pozitívny vzťah k triedam.

Prípravné práce:
Rozhovor o zime, hádanie hádaniek o zimných mesiacoch; čítanie beletrie: báseň S. Yesenina "Zima", "Snehové vločky" Sergey Kozlov, "Snehulienka" Jurij Kushak.
Vybavenie:

- pre deti:
Pracovný zošit č.1, pero, farebné ceruzky.
- pre učiteľa:
Obrázky zobrazujúce klobúky a topánky; obrázky predmetov; pracovný zošit č.1; magnetofón, zvukový záznam Čajkovského „Ročné obdobia“.
Plán akcie:
1. Vypracovanie príbehu na tému „Zimné radovánky“; 2. Diferenciácia hlások [h], [h '] 3. Rozbor básne, zapamätanie. 4. Telesná výchova. 5. Klasifikácia predmetov 6. Zvuková analýza slova lopta. 7. Práca vo vymedzenom priestore čiary (kresba podľa predlohy) 8. Výsledok hodiny.
Pokrok v lekcii

1. Vypracovanie príbehu na tému „Zimné radovánky“.
Učiteľ prečíta hádanku. Keď je všetko pokryté sivým snehom A slnko sa s nami lúči skoro? (v zime) Učiteľka navrhuje pozrieť si obrázok na strane 20. - Ako sa volá ten obrázok? Aké ročné obdobie je zobrazené na obrázku? (zima) - Povedz mi, aká je zima? (krásna, studená biela, zasnežená, ...) - Povedz mi, aký sneh? (nadýchané; biele ako vata, cukor; chrumkavé, ostnaté, malé, suché, jemné, trblietavé, lesklé, sypké, ......). Z čoho sa skladá sneh? (zo snehových vločiek) - Pozri a povedz mi, aké snehové vločky? (prelamované, strieborné, jemné, nadýchané, čipkované, svetlé, vzorované, studené, trblietavé, krištáľové). - Kto je zobrazený v popredí obrázku (blízko)? - Čo robia deti v pozadí (ďaleko)? - Čo sa ti páči na zimnom obrázku? Detské príbehy podľa obrázka (individuálne aj kolektívne).
2. Diferenciácia hlások [h], [h '].
Ďalej ponúknite deťom čisté jazyky so zvukmi
[
h], [h ’] (podľa výberu učiteľa)
3. Rozbor básne, zapamätanie.

Učiteľka ponúka na 21. strane vypočutie básne V. Fetisova „Farby zimy“. O akom ročnom období je báseň? (v zime) - Čo pripravila zima? (farby) - Pre koho ich pripravila? (na pole, zore, stromy, deti) - Aké farby pripravila pre deti? (červená - kto hrá, modrá - kto sa bojí pohnúť) - Prečo si myslíš, že zima chalanov tak natrela? Učiteľ číta báseň s nastavením na zapamätanie. Práca na výslovnosti: intonácia, rýchlosť reči, pauzy. Zvýrazňovanie slov.
4. Telesná výchova.

"Ako sa máš?"
Ako sa máš? - Páči sa ti to! plávaš? - Páči sa ti to! ako beháš? - Páči sa ti to! Pozeráš sa do diaľky? - To je ono! Tešíte sa na obed? - Páči sa ti to! sleduješ? - Páči sa ti to! Spíte ráno? - Páči sa ti to! Robíš si srandu? - Páči sa ti to!
5. Klasifikácia položiek
Ďalej hra „Ktorá položka je zbytočná?“
6. Zvukový rozbor slova lopta.
Učiteľ ponúka zvýraznenie zvukov a zostavenie schémy slovnej gule.
7. Pracujte v obmedzenom priestore linky

(kresba podľa predlohy)
Vyplnenie zadaní v zošite č.1, str.21 - Zakrúžkujte obrys. Nakreslite podľa vzoru.
8. Výsledok hodiny: -
Čo sa vám na dnešnej lekcii najviac páčilo? (Odpoveď). a co si zistil? (Odpoveď). Aké vlastnosti vám pomohli pri plnení úloh? (Trpezlivosť, pozornosť, vôľa, koncentrácia). Aká úloha vám robila ťažkosti? Kto je spokojný s prácou v triede?