Tiedon primaarisen assimilaatiovaiheen tarkoitus. Uuden tiedon ensisijaisen esittelyn oppitunti - oppitunti

Oppituntityypit GEF IEO:n käyttöönoton aikana

Oppitunnin tyyppi

Erityinen tarkoitus

Oppimisen tehokkuus

Uuden tiedon esittelyn oppitunti.

Uusien aihetietojen, taitojen ja kykyjen ensisijainen omaksuminen.

Sääntöjen, käsitteiden, algoritmien toisto omin sanoin, toimien suorittaminen mallin, algoritmin mukaan.

Oppitunti alkuainetaitojen muodostamisessa.

Hankittujen tietojen tai oppimistoimintojen menetelmien soveltaminen koulutusongelmien (tehtävien) ratkaisemisen olosuhteissa.

Tehtäväsuoritusnäytteiden oikea toisto, algoritmien ja sääntöjen virheetön soveltaminen koulutusongelmien ratkaisemisessa.

Oppitunti oppiainetietojen, -taitojen ja -taitojen soveltamisesta.

Aihetietojen, taitojen soveltaminen monimutkaisempien koulutusongelmien ratkaisemisen olosuhteissa.

Yksittäisten opiskelijoiden tai luokkaryhmän itsenäinen ratkaisu monimutkaisempiin ongelmiin (harjoitusten suorittaminen).

Ainetietojen, taitojen yleistäminen ja systematisointi.

Ainetietojen, taitojen systematisointi, yleismaailmalliset koulutustoimet (aineongelmien ratkaiseminen).

Kyky muotoilla yleinen johtopäätös, yleismaailmallisen koulutustoiminnan muodostumistaso.

Oppitunnin tyyppi

Erityinen tarkoitus

Oppimisen tehokkuus

toistotunti

Ainetietojen, taitojen lujittaminen, yleismaailmallisen koulutustoiminnan muodostuminen.

Harjoitusten virheetön suoritus, ongelmanratkaisu opiskelijan, luokkaryhmän toimesta; erehtymättömät sanalliset vastaukset; kyky löytää ja korjata virheet, tarjota keskinäistä apua.

Ohjaustunti.

Testataan ainetietoja, taitoja, kykyjä, kykyä ratkaista käytännön ongelmia.

Valvonnan tai itsenäisen työn tulokset.

Korjaava oppitunti.

Yksilötyö tehtyjen virheiden parissa.

Itsenäinen virheiden etsiminen ja korjaaminen.

Yhdistetty oppitunti.

Sellaisten ongelmien ratkaiseminen, joita ei voida suorittaa yhdellä oppitunnilla.

Suunniteltu tulos.

Opiskelukierros.

Suora tutkimus ympäröivän maailman ilmiöistä.

Tietojen, kykyjen, taitojen soveltaminen ympäröivän maailman ilmiöiden tutkimiseen tosielämän tilanteissa; luova raportointi.

Oppitunti käytännön suunnitteluongelmien ratkaisemisessa.

Teoreettisten määräysten tutkimuksen käytännön suuntautuminen.

Kurssin keinojen käyttäminen ympäröivän maailman tutkimiseen.

Oppitunnin päävaiheet GEF IEO:n käyttöönoton yhteydessä

Oppitunnin päävaiheet, kokonaisvaltaisen koulutusprosessin toistaminen

Havaittu oppiminen ja oppimiskäytännöt

Muodostuneiden taitojen ja kykyjen itsenäinen luova käyttö

Vaikeampien koulutusongelmien ratkaiseminen tai

käytännön tehtäviä.

Dynaaminen tauko

Dynaamisen tauon perustekniikat.

Opitun yleistäminen ja sisällyttäminen aiemmin opittujen ainekompetenssien ja UUD:n järjestelmään

Uuden sisällön käyttäminen edellisen kanssa

tutkittua materiaalia frontaalikartoituksen olosuhteissa,

keskusteluja, ongelmanratkaisua ja harjoituksia.

Tekniikat UUD:n muodostamiseen, ICT - kompetenssit.

Toiminnan heijastus

Opiskelijoiden yhteisen ja yksilöllisen toiminnan tulosten yhteenveto (tunnilla tutkittu uusi sisältö ja henkilökohtaisen panoksen arviointi yhteiseen koulutustoimintaan), tavoitteen saavuttaminen. Tekniikat UUD:n muodostamiseen, ICT - kompetenssit.

Valvonta koululaisten koulutustoiminnan prosessia ja tulosta

Toiminnan ohjauksen ja itsearvioinnin opetusmenetelmät. Opiskelijoiden kyky itsenäisesti löytää ja korjata virheitä, määrittää onnistumisaste. Se ilmenee lasten suullisissa lausunnoissa ja kirjallisen työn tuloksissa. Tekniikat UUD:n muodostamiseen, ICT - kompetenssit.

Oppitunnin vaatimukset

Perinteinen oppitunti

Oppitunti GEF IEO:n käyttöönoton yhteydessä

Oppitunnin aiheilmoitus

Opettaja kertoo oppilaille

Opiskelijoiden muodostama

Tavoitteiden ja tavoitteiden viestintä

Opettaja muotoilee ja kertoo oppilaille, mitä heidän tulisi oppia

Opiskelijat itse muotoilevat ja määrittelevät tiedon ja tietämättömyyden rajat

Suunnittelu

Opettaja kertoo opiskelijoille, mitä työtä heidän tulee tehdä saavuttaakseen tavoitteensa

Opiskelija suunnittelee tapoja saavuttaa tavoite

Opiskelijoiden käytännön toimintaa

Opettajan ohjauksessa opiskelijat suorittavat useita käytännön tehtäviä (useammin käytetään frontaalista toiminnan organisointimenetelmää)

Opiskelijat toteuttavat koulutustoimintaa suunnitellun suunnitelman mukaisesti (ryhmä, yksilölliset menetelmät)

Hallitsemisen harjoittaminen

Opettaja valvoo opiskelijoiden käytännön töiden toteutusta

Opiskelijat harjoittavat kontrollia (käytetään itsehillinnän muotoja, keskinäistä kontrollia)

Korjauksen toteuttaminen

Opettaja korjaa suorittaessaan ja seuratessaan opiskelijoiden suorittaman työn tuloksia

Oppilaat muotoilevat ongelmat ja korjaavat ne itse.

Opiskelija-arviointi

Opettaja arvioi oppilaiden työskentelyn oppitunnilla

Opiskelijat arvioivat toimintaa tulosten perusteella (itsearviointi, tovereiden toiminnan tulosten arviointi)

Oppitunnin yhteenveto

Opettaja kysyy oppilailta, mitä he muistavat

Pohdiskelu on käynnissä

Kotitehtävät

Opettaja ilmoittaa ja kommentoi (useammin - tehtävä on kaikille sama)

Opiskelijat voivat valita tehtävän opettajan ehdottamista omien kykyjensä mukaan.

    Oppitunti uuden "löydöstä". tietoa.
    toimintapäämäärä - opiskelijoiden valmiuksien muodostuminen uusien toimintatapojen toteuttamiseksi.

    Heijastusoppitunti.

    Aktiviteetin tavoite: opiskelijoiden kykyjen muodostuminen korjaus-kontrollityypin reflektointiin ja korjausnormin toimeenpanoon (omien toimintavaikeuksien korjaaminen, niiden syiden tunnistaminen, vaikeuksien voittamisen projektin rakentaminen ja toteuttaminen jne.).

    Yleisen metodologisen perehdytyksen oppitunti.
    Aktiviteetin tavoite: opiskelijoiden toimintakykyjen ja kykyjen jäsentää ja systematisoida opiskelun ainesisällön muodostuminen.

    Oppitunti kehityksen ohjauksesta.

    Aktiviteetin tavoite: opiskelijoiden valmiuksien muodostuminen ohjaustoiminnon toteuttamiseen.

Oppitunnin analysointikaavio liittovaltion koulutusstandardin tulosten perusteella

Opettaja:____________. Luokka:___. Asia:__________. Aihe:___________________________

Fragmentit oppitunnista: oppilaiden toimintotyypit, tehtävät jne.

Toimintatyyppisten teknologioiden käyttö:

    Ongelmadialogi (ongelmatilanne, ratkaisun etsiminen, uuden soveltaminen jne.).

    Tuottava lukeminen (työskentely tekstin kanssa ennen lukemista, lukemisen aikana, lukemisen jälkeen).

    Koulutuksen onnistumisen arviointi (itsearviointi algoritmin mukaan jne.).

Mitä tuloksia osoitetaan universaalien oppimistoimintojen muodossa (ilmoita ryhmä ja tietyt aktiviteetit):

    Sääntely: määritä tavoite ja laadi suunnitelma, toimi suunnitelman mukaan, arvioi tulos.

    Kognitiivinen: poimi tietoa, käsittele sitä (analyysi, vertailu, luokittelu...), esitä se eri muodoissa.

    Kommunikaatio: välittää kantaansa, ymmärtää muita (mukaan lukien eksplisiittisessä ja implisiittisessä muodossa annetun tiedon lukeminen - aliteksti, käsite), tehdä yhteistyötä.

    Henkilökohtainen: arvioi toimintaa, selitä moraalisia arvioita ja motiiveja, määrittele itse arvojärjestelmässä (katso tarkemmin taulukko UUD).

    Mitä voisi tehdä paremmin ensi kerralla?

Kehitysongelmat:

- yleinen koulutustoiminta;

- oppiainetaidot.

Muita opettajan ja oppilaiden välisen vuorovaikutuksen ongelmia, jotka ilmenivät tässä oppitunnin osassa.

minä.Ajan järjestäminen.

Tarkoitus: opiskelijoiden osallistuminen toimintaan henkilökohtaisesti merkityksellisellä tasolla. "Haluan, koska voin."

1-2 minuuttia;

Opiskelijoilla tulee olla positiivinen emotionaalinen suuntautuminen.

Lasten osallistuminen toimintaan;

Sisältöalueen valinta.

Työtavat:

Oppitunnin alussa opettaja toivottaa lapsille hyvää; tarjoaa toivottaa toisilleen onnea (taputus kämmenelle pöydällä olevan naapurin kanssa);

Opettaja kehottaa lapsia pohtimaan, mikä on hyödyllistä oppitunnin onnistuneelle työlle; lapset puhuvat;

Motto, epigrafi ("Vähellä onnella suuri menestys alkaa");

Kotitehtävien itsetarkastus mallin mukaan.

Aseta lapset työhön keskustelemalla heidän kanssaan tuntisuunnitelmasta ("harjoitellaan esimerkkien ratkaisemista", "tutustu uuteen laskentatekniikkaan", "kirjoita itsenäinen työ", "toista yhdistelmätehtävien ratkaisu" jne.)

II. Tiedon päivitys.

Tarkoitus: opitun materiaalin toistaminen, joka on tarpeen "uuden tiedon löytämiseksi" ja vaikeuksien tunnistaminen kunkin opiskelijan henkilökohtaisessa toiminnassa.

1. 4-5 minuuttia;

2. Ongelmatilanteen ilmaantuminen.

ZUN:n ja henkisten toimintojen (tarkkailu, muisti, puhe) aktivointi;

Ongelmatilanteen luominen;

Tunnistaminen ja kiinnittyminen kovaääniseen puheeseen: missä ja miksi vaikeus syntyi; oppitunnin aiheet ja tavoitteet.

Ensin päivitetään uuden materiaalin työskentelyyn tarvittava tieto. Samaan aikaan on meneillään huomion, muistin, puheen ja henkisten toimintojen kehittäminen.

Sitten syntyy ongelmatilanne, oppitunnin tarkoitus on selkeästi kirjoitettu.

III. Selvitys koulutustehtävästä.

Tarkoitus: keskustelu vaikeuksista ("Miksi on vaikeuksia?", "Mitä emme vielä tiedä?");

lausua oppitunnin tarkoitus kysymyksen muodossa, johon on vastattava,

tai oppitunnin aiheen muodossa.

Oppimistehtävän asettamismenetelmät: ongelmatilanteesta rohkaiseva dialogi, aiheeseen johtava dialogi.

IV. "Uuden tiedon löytäminen"

(projektin rakentaminen vaikeuksista selviämiseksi).

Uuden tiedon ja toimintatapojen oppimisvaihe

Tarkoitus: KM:n (suulliset ongelmat) ratkaiseminen ja sen ratkaisuprojektin keskustelu.

Tapoja: dialogi, ryhmä- tai parityöskentely:

Menetelmät: vuoropuhelu, joka kannustaa hypoteeseihin, dialogi, joka johtaa tiedon löytämiseen, dialogi, joka johtaa ilman ongelmia.

Riippumattoman tutkimustoiminnan järjestäminen;

Algoritmin johtaminen.

Lapset saavat uutta tietoa itsenäisen, opettajan johdolla tehdyn tutkimuksen tuloksena. He yrittävät ilmaista uudet säännöt omin sanoin.

Lopussa keskustelusta tehdään yhteenveto ja annetaan yleisesti hyväksytty uusien toimintaalgoritmien muotoilu.

Muistaaksesi ne paremmin, jos mahdollista,

käytetään tapaa kääntää säännöt kuvien kielelle.

V. Ensisijainen kiinnitys.

Tiedon ja toimintatapojen lujittamisen vaihe

Tarkoitus: uuden tiedon ääntäminen, tallennus referenssisignaalin muodossa.

4-5 minuuttia;

Tapoja: etutyö, parityöskentely;

Keinot: kommentoiminen, merkitseminen ikonisilla symboleilla, tuottavien tehtävien suorittaminen.

Tehtävien suorittaminen ääntämisellä kovalla puheella

Ensisijaisen konsolidoinnin yhteydessä esimerkkejä ratkaistaan ​​kommentoimalla: lapset lausuvat uudet säännöt kovalla puheella. VI. Itsenäinen työskentely itsetestauksella

standardin mukaan.

Itsetutkiskelu ja itsehillintä

Tiedon soveltamisvaihe ja toimintatavat

Tarkoitus: jokaisen on päätettävä itse, että hän jo osaa.

4-5 minuuttia;

Pieni määrä itsenäistä työtä (enintään 2-3 tyypillistä tehtävää);

Tehty kirjallisesti;

Menetelmät: itsehillintä, itsearviointi.

Suorittaessaan itsenäistä työtä luokkahuoneessa jokainen lapsi lausuu itselleen uudet säännöt.

Työtä tarkistaessaan jokaisen tulee tarkistaa itse - ymmärsikö hän kaiken, muistiko hän uudet säännöt. Tässä on tarpeen luoda menestystilanne jokaiselle lapselle.

VII. Uuden tiedon sisällyttäminen tietojärjestelmään ja toisto.

7-8 minuuttia;

Pyydä ensin oppilaita valitsemaan tehtäväjoukosta vain ne, jotka sisältävät uuden algoritmin tai uuden käsitteen.

Sitten tehdään harjoituksia, joissa uutta tietoa hyödynnetään yhdessä aiemmin opitun kanssa.

Kun toistat aiemmin opittua materiaalia,

pelielementit - satuhahmot, kilpailut.

Tämä luo positiivisen tunnetaustan,

Auttaa kehittämään lasten kiinnostusta oppimiseen.

VIII. Toiminnan heijastus (tunnin tulos).

Tarkoitus: opiskelijoiden tietoisuus UD:sta (oppimisaktiviteetista), oman ja koko luokan tulosten itsearviointi.

2-3 minuuttia;

Kysymyksiä:

Mikä oli tehtävä?

Pystyitkö ratkaisemaan tehtävän?

Miten?

Mitkä olivat tulokset?

Mitä muuta pitää tehdä?

Missä uutta tietoa voidaan soveltaa?

Ensisijaisen kiinnityksen prosessissa esimerkit ratkaistaan

Koulutusprosessin tärkein organisointimuoto on oppitunti. Yksi tärkeimmistä ehdoista oppitunti on rationaalinen tyyppinsä valinta ja sen rakenteen pääelementtien noudattaminen.

Usein niiden välillä on ristiriita oppitunnin tyyppi ja sen tärkeimmät rakenteelliset elementit (esimerkiksi systematisoinnin ja yleistämisen oppitunnilla tietyssä suhdejärjestelmässä ei ole lainkaan systematisointia, vaan se on vain yksittäisten tosiasioiden tai toimien toistoa luettelon muodossa). Tämä pätee erityisesti oppitunteihin pelien, kilpailujen jne. muodossa. Tyypillinen virhe on, että joskus käsitteet "tunnin aiheen, tavoitteiden ja päämäärien määrittely" korvataan opetustoiminnan "motivaatiolla".

On olemassa useita lähestymistapojaoppituntien luokittelu: didaktisen tavoitteen mukaan, kognitiivisen toiminnan järjestämisen tavoitteen mukaan, koulutusprosessin päävaiheiden, opetusmenetelmien, opiskelijoiden koulutustoiminnan organisointimenetelmien mukaan.

Didaktinen tavoite on oppimisprosessin tärkein osa, joten tämän perusteella tehty luokittelu on lähimpänä todellista oppituntia. mielenkiintoista oppituntien typologia didaktisen tarkoituksen perusteella on V.A.:n oppituntien luokitus. Onischuk

Oppitunnin tyyppi määrittää sen rakenteen piirteet (läsnäolo, järjestys ja elementtien yhteenliittäminen). Jotkut oppitunnit sisältävät kaikki rakenteen elementit, toiset - vain jotkut.

Oppitunti uuden tiedon oppimiseen

Tarkoitus: opiskelijoiden assimilaatio, havainto, tiettyjen käsitteiden, lakien, teorioiden ymmärtäminen.

Tehokkain prosessi uusien käsitteiden, taitojen ja kykyjen hallitsemiseksi tapahtuu opiskelijoiden toimesta aktiivisen toiminnan aikana, koska opettaja käyttää erilaisia ​​​​menetelmiä, opetusvälineitä ja tekniikoita.

Oppitunnin rakenne

Kotitehtävien tarkistus, opiskelijoiden perustietojen kopiointi ja korjaus (5-7 min.).

Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi. Viestit oppitunnin aiheesta, tavoitteista, tavoitteista ja koululaisten koulutustoiminnan motivaatiosta (enintään 5 minuuttia).

Uuden materiaalin havainnointi ja ensisijainen tietoisuus, yhteyksien ja suhteiden ymmärtäminen opiskelukohteissa (10-20 min / Nuoremmalle opiskelijalle / tai 10-30 min / Lukiolaiselle /).

Tiedon yleistäminen ja systematisointi (10-15 min.).

Oppitunnin yhteenveto ja läksyjen raportointi (enintään 10 minuuttia).

Useimmiten tällainen oppitunti on kurssin (aihe, osio) johdantotunti, kun se liittyy hieman edellisen oppitunnin aiheeseen. Tämän tyyppinen oppitunti on myös oikein valita, jos materiaalin sisältö on monimutkainen, laaja, sisältää huomattavan määrän uusia käsitteitä ja säännöksiä.

Voidaan käyttää selittävää-kuvaavaa ongelmanselvitystä. Oppitunti voidaan pitää keskustelun, luennon, retken, videotunnin, koulutuskonferenssin muodossa opiskelijoiden valmiilla raporteilla (viesteillä). Oppitunnin aikana kannattaa tehdä muistiinpanoja, piirtää abstrakteja, referenssikaavioita, työskennellä oppikirjan, kartan jne. kanssa. Tärkeintä on, että opiskelijoiden uuden materiaalin opiskelu ei etene passiivisesti, vaan erilaisten aktiivisten kognitiivisten toimintojen aikana.


Taitojen ja kykyjen hallitsemisen oppitunti

Tarkoitus: aiemmin opitun materiaalin (tiedot, taidot) lujittaminen ja tiedostaminen, tietyn teoreettisen materiaalin, säännön tai algoritmin hallinta opiskelijoiden toimesta. Opiskelijat suorittavat taitojen ja kykyjen omaksumisprosessin tehokkaimmin voimakkaan toiminnan aikana, koska opettaja käyttää erilaisia ​​​​menetelmiä, opetusvälineitä ja tekniikoita.

Oppitunnin rakenne

Opiskelijoiden perustietojen ja käytännön kokemusten päivittäminen.

Kotitehtävien tarkistaminen, opiskelijoiden perustietojen ja kokemusten kopiointi ja korjaus (valmistavat tehtävät).

Viestit oppitunnin aiheet, tavoitteet, tavoitteet ja koululaisten koulutustoiminnan motivaatio.

Uuden materiaalin oppiminen (johdantoharjoitukset).

Hankitun tiedon ensisijainen soveltaminen (koeharjoitukset).

Opiskelijoiden tiedon soveltaminen standardiolosuhteissa taitojen hallitsemiseksi (harjoitusharjoitukset).

a) malliharjoitukset;

b) harjoitukset ohjeiden mukaisesti;

c) harjoitukset opettajan ohjeiden mukaan.

Luova tiedon ja taitojen siirtäminen uusiin olosuhteisiin taitojen muodostamiseksi (luovat harjoitukset).

Oppitunnin yhteenveto ja kotitehtäväraportti.

Tällaisen oppitunnin perustana voidaan kutsua koulutusta erilaisissa versioissa, jotka vaativat opiskelijalta tiedon ja taitojen siirtämistä uusiin, epätyypillisiin tilanteisiin. Tällaisten oppituntien suorittamiseen käytetään käytännön työtä. Pedagogisessa kirjallisuudessa tämän tyyppistä oppituntia suositellaan sopivimmaksi oppiaineiksi, kuten fysiikka, kemia, maantiede, biologia ja tietysti tietojenkäsittelytiede. Käytännön työ Opetussuunnitelmassa esitellään merkittäviä määriä ja käytännön tehtävät ovat olennainen osa lähes jokaista tietojenkäsittelyn oppituntia.

Oppitunnin sisältö Tällä tyypillä on merkittäviä mahdollisuuksia tehtävien suureen vaihteluun ja se edistää koulutuksen eriyttämistä ja yksilöllistymistä. Taitojen ja kykyjen muodostumista ja parantamista koskeva oppitunti voidaan pitää pelien, kilpailujen jne. muodossa. ja yhdistää sekä yksilö- että frontaali- ja ryhmätyömenetelmiä.


Tarkoitus: opettaa itsenäisesti ja luovasti soveltaa tietoja, taitoja ja kykyjä elämänolosuhteissa, auttaa valmistautumaan elämään, tuotantotyöhön, vahvistaa teorian ja käytännön yhteyttä, kehittää opiskelijoiden ahkeruutta, itsenäisyyttä ja luovaa aktiivisuutta erilaisten ratkaisujen ratkaisemisessa. tuotantotehtävät ja elämänongelmat.

Oppitunnin rakenne

Kotitehtävien tarkistaminen, opiskelijoiden itsenäiseen käytännön tehtävän suorittamiseen tarvittavien perustietojen, -taitojen ja -taitojen kopioiminen ja korjaaminen.

Koulutustoiminnan motivaatio.

Käytännön toimien sisällön ja toteutusjärjestyksen ymmärtäminen.

Opiskelijoiden itsenäistä tehtävien suorittamista opettajan ohjauksessa.

Työn tulosten yleistäminen ja systematisointi opiskelijoiden toimesta.

Opiskelijoiden raportti työn menetelmistä ja tuloksista sekä tulosten teoreettinen tulkinta.

Oppitunnin yhteenveto, kotitehtäväraportti.


Oppitunti tietojen, taitojen ja kykyjen soveltamisesta(käytännön työ)

Oppitunnin rakenne

Luovaan ongelmanratkaisuun tarvittavien opiskelijoiden perustietojen ja toimintojen päivittäminen.

Uuden tiedon assimilaatio.

Perustaitojen muodostuminen niiden soveltamisen perusteella standardiolosuhteissa.

Eriytettyjen yleisten taitojen muodostuminen.

Ongelmaanalyysi (luovien elementtien ratkaisutapojen paljastaminen).

Työhön tarvittavien laitteiden valmistelu.

Työn käytännön osan itsenäinen toteutus.

Yleistetyn tiedon, taitojen ja kykyjen luova soveltaminen jatkuvasti muuttuvissa olosuhteissa tai elämää lähellä olevissa tilanteissa.

Hallinta, itsehillintä, keskinäinen valvonta työnteon prosessissa.

Oppitunnin tulokset.

Kotitehtävän viesti.


Tiedon yleistämisen ja systematisoinnin oppitunti

Tarkoitus: tuoda opiskelijoiden oppimat käsitteet yhtenäiseksi järjestelmäksi, joka mahdollistaa sen elementtien välisten yhteyksien ja suhteiden paljastamisen ja assimiloinnin; aiheen perusteorioiden ja johtavien ideoiden tai asianomaisen tieteenalan periaatteiden tietoinen hallinta.

Nämä oppitunnit on tarkoitettu ratkaisemaan kaksi didaktista päätehtävää:

a) opiskelijoiden teoreettisen tiedon perusteiden ja kognitiivisen toiminnan menetelmien hallintatason tarkistaminen ja hallinta;

b) opetusmateriaalin toisto, korjaaminen ja syvemmä ymmärtäminen.

Oppitunnin rakenne

Viestiaiheet, tavoitteet, oppitunnin tavoitteet ja koululaisten koulutustoiminnan motivaatio.

Opiskelijoiden perustietojen jäljentäminen ja korjaaminen.

Perusfaktien, tapahtumien, ilmiöiden toisto ja analysointi.

Käsitteiden toisto, yleistäminen ja systematisointi, vastaavan tietojärjestelmän omaksuminen, johtavat ideat ja perusteoriat.

Systematisointia ja yleistämistä varten kurssin keskeiset kysymykset korostetaan. Huomio kiinnitetään jo opitun materiaalin löytämiseen ja paljastamiseen kuvioiden, loogisten yhteyksien, prosessien ja ilmiöiden syvän olemuksen, siirtymiseen yksilöstä laajempiin yleistyksiin. On huomattava, että systematisointi tarkoittaa tietynlaista yksittäisten tosiasioiden heijastusta tietyssä suhdejärjestelmässä - kaaviota, joka tekee yhteenvedon taulukosta. Joka tapauksessa yksittäisten tosiasioiden tai toimien yksinkertaista toistamista aiheen tutkimuksen lopussa ei voida pitää systematisointina. Siitä tulee yksinkertainen toisto.

Tämäntyyppinen oppitunti voi olla yleisluento, keskustelu, kyselyt, tehtäväjärjestelmän toteuttaminen jne.


Tietojen, taitojen ja kykyjen hallinnan ja korjaamisen oppitunnit.

Tämän tyyppiset oppitunnit on tarkoitettu:

a) seurata opiskelijoiden teoreettisen materiaalin assimilaatiotasoa, taitojen ja kykyjen muodostumista;

b) opiskelijoiden hankkimien tietojen, taitojen ja kykyjen korjaaminen.

Tarkoitus: opitun materiaalin laadun ja vahvuuden tarkistaminen, taitojen ja kykyjen muodostuminen, säätöjen tekeminen, tiedon, taitojen ja kykyjen puutteiden tunnistaminen, tiedon, taitojen ja kykyjen assimiloinnin laadun tunnistaminen.

Oppitunnin rakenne

1. Koululaisten koulutustoiminnan motivointi ja oppitunnin aiheen, tavoitteiden ja tavoitteiden kommunikointi:

Koulussa hankittujen tietojen, taitojen ja kykyjen laajan ja vapaan käytön tarpeen osoittaminen elämäntilanteissa;

Viesti oppitunnin tehtävien luonteesta, niiden suoritusjärjestyksestä ja menetelmistä, itsenäisen työn tulosten esittämisestä.

2. Varmistetaan opiskelijoiden tietoaineiston tuntemus ja kyky paljastaa esineiden ja ilmiöiden alkeellisia ulkoisia yhteyksiä:

Suullinen frontaalinen keskustelu;

Suullinen henkilökohtainen kysely.

3. Tarkastellaan opiskelijoiden peruskäsitteiden (lakien) tietämystä ja kykyä selittää niiden olemusta, antaa vakuuttavimmat perustelut tuomioissaan ja esimerkeissään:

Kirjallinen työ (8-10 min.)

Yksilöllinen kysely.

4. Opiskelijoiden tiedon ymmärryksen syvyyden ja yleistyksen asteen tarkistaminen:

Kirjallinen kysely;

Taulukon itse kokoaminen tai täyttö.

5. Opiskelijoiden tiedon soveltaminen standardiolosuhteissa:

Kirjallinen ongelmanratkaisu (laskennallinen, laadullinen tai kognitiivinen)

Itsenäisten käytännön tehtävien suorittaminen valmiilla tiedoilla, muotoilluilla kysymyksillä ja tunnetulla toimintatavalla.

6. Tiedon soveltaminen muuttuneissa (epästandardeissa) olosuhteissa:

Monimutkaisen luovan kirjallisen työn suorittaminen, joka vaatii hankitun tiedon ja menetelmien siirtoa toimien suorittamiseksi uusissa olosuhteissa;

Monimutkaisten luovien käytännön tehtävien toteuttaminen.

7. Tehtyjen tehtävien todentaminen, analysointi ja arviointi.

8. Oppitunnin tulokset ja kotitehtävän viesti.

Tällaiset oppitunnit pidetään aiheen, osan tutkimuksen lopussa, ja ne suorittavat useita toimintoja: valvonta, opetus, koulutus, diagnosointi jne.

Testaustunteja voidaan järjestää hyvin monipuolisesti (kilpailupelien, tiedonhallinnan jne. muodossa), niillä on hyvät mahdollisuudet yhdistää yksilö- ja ryhmätyöskentelyyn.


Yhdistetty oppitunti

Oppitunnin rakenne:

käytetään erityyppisten oppituntien rakenteellisten elementtien erilaisia ​​yhdistelmiä.

1. Opiskelijoiden aistikokemuksen ja perustietojen toteuttaminen.

2. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

3. Viestiaiheet, oppitunnin tehtävät.

4. Opiskelijoiden uuden oppimateriaalin käsitys ja omaksuminen.

5. Opiskelijoiden tiedon ja toimintojen soveltaminen standardiolosuhteissa taitojen hallitsemiseksi (harjoitusharjoitukset).

6. Luova tiedon ja taitojen siirtäminen uusiin olosuhteisiin taitojen muodostamiseksi (luovat harjoitukset).

7. Opiskelijoiden saavutusten analysointi.

8. Oppitunnin tulokset.

Edellä käsitellyt oppituntien rakenteet ovat suuntaa-antavia. Ne tarjoavat vaihtelua opiskelijoiden iästä, valmistautumisesta, opetusmateriaalin sisällöstä, opetusmenetelmistä, oppituntien paikasta jne.

Jokaisen GEF-oppitunnin likimääräinen rakenne

1. Uuden tiedon hallinnan oppitunnin rakenne:

1) Organisaatiovaihe.

3) Tiedon toteutuminen.

6) Ensisijainen kiinnitys.

7) Tietoa kotitehtävistä, tiedotus sen toteuttamisesta

8) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

2 Oppitunnin rakenne tietojen ja taitojen integroitua soveltamista varten (konsolidoinnin oppitunti).

1) Organisaatiovaihe.

2) Kotitehtävien tarkistaminen, opiskelijoiden perustietojen kopioiminen ja korjaaminen. Tiedon päivitys.

4) Ensisijainen kiinnitys

tutussa tilanteessa (tyypillinen)

muuttuneessa tilanteessa (rakentava)

5) Luova soveltaminen ja tiedon hankkiminen uudessa tilanteessa (ongelmatehtävät)

6) Tietoa kotitehtävistä, ohjeet sen toteuttamiseen

3. Oppitunnin rakenne tietojen ja taitojen päivittämistä varten (toistotunti)

1) Organisaatiovaihe.

2) Tehtävien luovaan ratkaisuun tarvittavien opiskelijoiden tietojen, taitojen ja kykyjen kotitehtävien tarkistaminen, kopioiminen ja korjaaminen.

3) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

4) Tiedon toteutuminen.

valmistautuakseen ohjaustuntiin

valmistautuakseen uuden aiheen tutkimiseen

6) Tiedon yleistäminen ja systematisointi

4. Tietojen ja taitojen systematisoinnin ja yleistämisen oppitunnin rakenne

1) Organisaatiovaihe.

2) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

3) Tiedon toteutuminen.

4) Tiedon yleistäminen ja systematisointi

Opiskelijoiden valmistaminen yleiseen toimintaan

Jäljentäminen uudelle tasolle (uudelleenmuotoiltu kysymykset).

5) Tiedon ja taitojen soveltaminen uudessa tilanteessa

6) Assimilaation hallinta, keskustelu tehdyistä virheistä ja niiden korjaamisesta.

7) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

5.Oppitunnin rakenne tietojen ja taitojen hallintaan

1) Organisaatiovaihe.

2) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

3) Tietojen, taitojen ja kykyjen tunnistaminen, opiskelijoiden yleissivistystaitojen muodostumistason tarkistaminen. (Tehtävien määrän tai vaikeusasteen tulee vastata ohjelmaa ja olla jokaisen opiskelijan toteuttamiskelpoisia).

Valvonnan oppitunnit voivat olla kirjallisen valvonnan oppitunteja, suullisen ja kirjallisen valvonnan yhdistelmän oppitunteja. Ohjaustyypistä riippuen sen lopullinen rakenne muodostuu.

4) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

6. Oppitunnin rakenne tietojen, taitojen ja kykyjen korjaamiseksi.

1) Organisaatiovaihe.

2) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

3) Tietojen, taitojen ja kykyjen diagnostiikan (kontrollin) tulokset. Tyypillisten virheiden ja puutteiden tunnistaminen tiedoissa ja taidoissa, keinot niiden poistamiseen ja tietojen ja taitojen parantamiseen.

Diagnostisista tuloksista riippuen opettaja suunnittelee kollektiivisia, ryhmä- ja yksilöllisiä opetustapoja.

4) Tietoa kotitehtävistä, tiedotus sen toteuttamisesta

5) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

7. Yhdistetyn oppitunnin rakenne.

1) Organisaatiovaihe.

2) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

3) Tiedon toteutuminen.

4) Uuden tiedon ensisijainen assimilaatio.

5) Ymmärryksen alkutarkastus

6) Ensisijainen kiinnitys

7) Assimilaation hallinta, keskustelu tehdyistä virheistä ja niiden korjaamisesta.

8) Tietoa kotitehtävistä, ohjeet sen toteuttamiseen

9) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

Oppitunnin rakenne ONZ.

1. Motivaatio (itsemääräämiskyky) oppimistoimintoihin ("pakko" - "halua" - "voi") 1-2 min.

2. Yksilöllisen vaikeuden toteutus ja kiinnittäminen kokeiluopetustoiminnassa - 5-6 minuuttia.

3. Vaikeuden paikan ja syyn tunnistaminen - 2-3 minuuttia.

4. Projektin rakentaminen vaikeuksista selviämiseen -5-6 min.

5. Rakennetun projektin toteutus - 5-6 min.

6. Ensisijainen lujittaminen ääntämisellä ulkoisessa puheessa - 4-5 minuuttia.

7. Itsenäinen työ itsetestauksella standardin mukaan - 4-5 minuuttia.

8. Tietojärjestelmään sisällyttäminen ja toisto - 4-5 minuuttia.

9. Opetustoiminnan heijastus - 2-3 min.

Opiskelijoiden kyky oppia:

1-4 min. – 60 % tiedoista

5-23 min. – 80 % tiedoista

24-34 min. – 50 % tietoa

35-45 min. – 6 % tietoa

Kuinka rakentaa oppitunti vaatimusten toteuttamiseksi Toisen sukupolven standardit?

Oppitunnin rakentamiseksi GEF IEO:n puitteissa on tärkeää ymmärtää, mitkä pitäisi olla oppitunnin tehokkuuden kriteerit.

1. Oppitunnin tavoitteet asetetaan pyrkimällä siirtämään tehtävä opettajalta oppilaalle.

2. Opettaja opettaa lapsia systemaattisesti suorittamaan refleksiivistä toimintaa (arvioimaan valmiuksiaan, havaitsemaan tietämättömyyttä, etsimään vaikeuksien syitä jne.)

3. Opetuksessa käytetään erilaisia ​​muotoja, menetelmiä ja tekniikoita, jotka lisäävät opiskelijoiden aktiivisuutta koulutusprosessissa.

4. Opettaja omistaa dialogitekniikan, opettaa oppilaita esittämään ja vastaamaan kysymyksiin.

5. Opettaja yhdistää tehokkaasti (tunnin tarkoituksenmukaisesti) lisääntymis- ja ongelmaperusteisia kasvatusmuotoja, opettaa lapsia toimimaan säännön mukaan ja luovasti.

6. Tunnilla asetetaan tehtävät ja selkeät kriteerit itsekontrollille ja itsearvioinnille (opiskelijoiden keskuudessa on erityinen ohjaus- ja arviointitoiminnan muodostus).

7. Opettaja saavuttaa kaikkien oppilaiden ymmärryksen oppimateriaalista käyttämällä tähän erityisiä tekniikoita.

8. Opettaja pyrkii arvioimaan jokaisen oppilaan todellista edistymistä, rohkaisee ja tukee minimaalista edistymistä.

9. Opettaja suunnittelee erityisesti oppitunnin viestintätehtävät.

10. Opettaja hyväksyy ja kannustaa opiskelijan ilmaisemaan hänen oman kantansa, erilaisen mielipiteen, opettaa niiden oikeat ilmaisumuodot.

11. Oppitunnilla asetettu tyyli, suhteiden sävy luo yhteistyön, yhteisluomisen ja psykologisen mukavuuden ilmapiirin.

12. Oppitunnilla toteutetaan syvä henkilökohtainen vaikuttaminen "opettaja - opiskelija" (suhteiden, yhteisten toimintojen jne.)

Tarkastellaanpa oppitunnin likimääräistä rakennetta uuden tiedon tuomiseksi toimintolähestymistavan puitteissa.

1. Motivaatio oppimistoimintaan. Tämä oppimisprosessin vaihe sisältää opiskelijan tietoisen sisääntulon luokkahuoneen oppimistoimintojen tilaan.

Tätä tarkoitusta varten tässä vaiheessa organisoidaan hänen motivaationsa koulutustoimintaan, nimittäin: 1) päivitetään hänelle vaatimuksia koulutustoiminnan puolelta ("pakko");
2) luodaan olosuhteet sisäisen tarpeen syntymiselle koulutustoiminnassa ("Haluan");

3) luodaan temaattinen viitekehys ("Voin"). Kehitetyssä versiossa on koulutustoiminnassa riittävän itsemääräämisprosessin ja siinä itsensä vahvistamisen prosesseja, joihin liittyy opiskelijan vertaaminen todelliseen "minään" imago "olen ihanteellinen opiskelija", tietoinen itsensä alistuminen koulutustoiminnan normatiivisten vaatimusten järjestelmälle ja sisäisen valmiuden kehittäminen niiden toteuttamiseen.

2. Yksilöllisen vaikeuden aktualisointi ja kiinnittäminen kokeellisessa oppimistoiminnassa. Tässä vaiheessa järjestetään opiskelijoiden valmistautuminen ja motivointi kokeiluopetustoiminnan asianmukaiseen itsenäiseen toteuttamiseen, sen toteuttamiseen ja yksilöllisten vaikeuksien korjaamiseen. Näin ollen tämä vaihe sisältää:

1) tutkittujen toimintatapojen aktualisointi, joka riittää uuden tiedon rakentamiseen, yleistämiseen ja merkkien kiinnittämiseen;
2) vastaavien henkisten toimintojen ja kognitiivisten prosessien aktualisointi;
3) kokeiluopetustoiminnan motivaatio ("pakko" - "voi" - "halua") ja sen itsenäinen toteutus;
4) yksilöllisten vaikeuksien fiksaatio kokeilukasvatustoimen toteuttamisessa tai sen perustelut. 3. Vaikeuden paikan ja syyn tunnistaminen. Tässä vaiheessa opettaja järjestää oppilaat tunnistamaan vaikeuden paikan ja syyn. Tätä varten opiskelijoiden on:

1) palauttaa suoritetut toiminnot ja korjata (suullisesti ja symbolisesti) paikka - askel, operaatio, jossa vaikeus syntyi;

2) korreloi toimintansa käytettyyn toimintatapaan (algoritmi, käsite jne.) ja tämän perusteella tunnistaa ja kiinnittää ulkoiseen puheeseen vaikeuden syyn - ne tietyt tiedot, taidot tai kyvyt, jotka eivät riitä ratkaisemaan alkuperäinen ongelma ja tämän luokan tai tyypin ongelmat yleensä

4. Projektin rakentaminen vaikeuksista selviämiseksi (tavoite ja teema, menetelmä, suunnitelma, keinot). Tässä vaiheessa kommunikatiivisessa muodossa opiskelijat harkitsevat projektia tulevaa oppimista varten: asettavat tavoitteen (tavoitteena on aina poistaa ilmennyt vaikeus), sopia oppitunnin aiheesta, valitse menetelmä, rakentaa suunnitelma saavuttaa tavoite ja määrittää keinot - algoritmit, mallit jne. Tätä prosessia johtaa opettaja: ensin johdantodialogin avulla, sitten pikaisesti ja sitten tutkimusmenetelmien avulla.

5. Rakennetun hankkeen toteuttaminen. Tässä vaiheessa hanketta ollaan toteuttamassa: keskustellaan opiskelijoiden esittämistä eri vaihtoehdoista ja valitaan paras vaihtoehto, joka on kielellä verbaalisesti ja symbolisesti kiinnitetty. Rakennettua toimintatapaa käytetään ratkaisemaan alkuperäinen ongelma, joka aiheutti vaikeuksia. Yhteenvetona uuden tiedon yleisluonne selkiytetään ja aiemmin syntyneen vaikeuden voittaminen kiinnitetään.

6. Ensisijainen lujittaminen ääntämisellä ulkoisessa puheessa. Tässä vaiheessa opiskelijat kommunikaatiomuodossa (edessä, ryhmissä, pareittain) ratkaisevat tyypillisiä tehtäviä uudelle toimintatavalle lausumalla ratkaisualgoritmi ääneen.

7. Itsenäinen työskentely standardin mukaisella itsetestauksella. Tässä vaiheessa käytetään yksilöllistä työmuotoa: opiskelijat suorittavat itsenäisesti uudentyyppisiä tehtäviä ja suorittavat itsetutkiskelun, askel askeleelta standardiin verrattuna. Lopuksi järjestetään suoriutuva reflektointi rakennetun koulutustoiminnan ja valvontamenettelyjen projektin toteutuksesta. Lavan emotionaalinen suuntautuminen koostuu mahdollisuuksien mukaan jokaiselle opiskelijalle sellaisen menestystilanteen järjestämisestä, joka motivoi osallistumaan kognitiiviseen jatkotoimintaan.

8. Sisällyttäminen tiedon ja toiston järjestelmään. Tässä vaiheessa kartoitetaan uuden tiedon sovellettavuuden rajat ja tehdään tehtäviä, joissa välivaiheena tarjotaan uusi tapa toimia. Tämän vaiheen järjestämisessä opettaja valitsee tehtävät, joissa harjoitellaan aiemmin opitun materiaalin käyttöä, jolla on metodologista arvoa uusien toimintatapojen käyttöönotolle tulevaisuudessa. Kyseessä on siis toisaalta henkisten toimintojen automatisointi tutkittujen normien mukaisesti ja toisaalta valmistautuminen uusien normien käyttöönottoon tulevaisuudessa.

9. Opetustoiminnan heijastus oppitunnilla (yhteensä). Tässä vaiheessa tunnilla opiskeltava uusi sisältö kiinnitetään ja järjestetään opiskelijoiden reflektointia ja itsearviointia omasta oppimistoiminnastaan. Yhteenvetona voidaan todeta, että sen tavoite ja tulokset korreloidaan, niiden noudattamisaste on kiinteä ja toiminnan lisätavoitteet hahmotellaan.

1. Uuden tiedon hallinnan oppitunnin rakenne:

1) Organisaatiovaihe.

3) Tiedon toteutuminen.

6) Ensisijainen kiinnitys.

7) Tietoa kotitehtävistä, tiedotus sen toteuttamisesta

8) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

3. Oppitunnin rakenne tietojen ja taitojen päivittämistä varten (toistotunti)

1) Organisaatiovaihe.

2) Tehtävien luovaan ratkaisuun tarvittavien opiskelijoiden tietojen, taitojen ja kykyjen kotitehtävien tarkistaminen, kopioiminen ja korjaaminen.

4) Tiedon toteutuminen.

§ valmistautuaksesi ohjaustuntiin

§ valmistautuakseen uuden aiheen tutkimiseen

6) Tiedon yleistäminen ja systematisointi

2 Oppitunnin rakenne tietojen ja taitojen integroitua soveltamista varten (vahvistustunti)

1) Organisaatiovaihe.

2) Kotitehtävien tarkistaminen, opiskelijoiden perustietojen kopioiminen ja korjaaminen. Tiedon päivitys.

3) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

4) Ensisijainen kiinnitys

§ tutussa tilanteessa (tyypillinen)

§ muuttuneessa tilanteessa (rakentava)

5) Luova soveltaminen ja tiedon hankkiminen uudessa tilanteessa (ongelmatehtävät)

6) Tietoa kotitehtävistä, ohjeet sen toteuttamiseen

4. Tietojen ja taitojen systematisoinnin ja yleistämisen oppitunnin rakenne

1) Organisaatiovaihe.

2) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

3) Tiedon toteutuminen.

4) Tiedon yleistäminen ja systematisointi

Opiskelijoiden valmistaminen yleiseen toimintaan

Jäljentäminen uudelle tasolle (uudelleenmuotoiltu kysymykset).

5) Tiedon ja taitojen soveltaminen uudessa tilanteessa

6) Assimilaation hallinta, keskustelu tehdyistä virheistä ja niiden korjaamisesta.

7) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

Työn tulosten analysointi ja sisältö, johtopäätösten tekeminen tutkitusta materiaalista

5. Oppitunnin rakenne tietojen ja taitojen hallintaan

1) Organisaatiovaihe.

2) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

3) Tietojen, taitojen ja kykyjen tunnistaminen, opiskelijoiden yleissivistystaitojen muodostumistason tarkistaminen. (Tehtävien määrän tai vaikeusasteen tulee vastata ohjelmaa ja olla jokaisen opiskelijan toteuttamiskelpoisia).

Valvonnan oppitunnit voivat olla kirjallisen valvonnan oppitunteja, suullisen ja kirjallisen valvonnan yhdistelmän oppitunteja. Ohjaustyypistä riippuen sen lopullinen rakenne muodostuu.

4) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

6. Oppitunnin rakenne tietojen, taitojen ja kykyjen korjaamiseksi.

1) Organisaatiovaihe.

2) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

3) Tietojen, taitojen ja kykyjen diagnostiikan (kontrollin) tulokset. Tyypillisten virheiden ja puutteiden tunnistaminen tiedoissa ja taidoissa, keinot niiden poistamiseen ja tietojen ja taitojen parantamiseen.

Diagnostisista tuloksista riippuen opettaja suunnittelee kollektiivisia, ryhmä- ja yksilöllisiä opetustapoja.

4) Tietoa kotitehtävistä, tiedotus sen toteuttamisesta

5) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

7. Yhdistetyn oppitunnin rakenne.

1) Organisaatiovaihe.

2) Oppitunnin tavoitteen ja tavoitteiden asettaminen. Opiskelijoiden koulutustoiminnan motivointi.

3) Tiedon toteutuminen.

4) Uuden tiedon ensisijainen assimilaatio.

5) Ymmärryksen alkutarkastus

6) Ensisijainen kiinnitys

7) Assimilaation hallinta, keskustelu tehdyistä virheistä ja niiden korjaamisesta.

8) Tietoa kotitehtävistä, ohjeet sen toteuttamiseen

9) Pohdiskelu (oppitunnin yhteenveto)

GEF-tunnin itseanalyysi

Opettajan taitojen ja koulutusprosessin parantaminen riippuu suurelta osin hyvin organisoidusta oppitunnin itsetutkiskelusta. Opettajalla on vaikeuksia nykyaikaisen oppitunnin mallintamisessa ja suunnittelussa, juuri itseanalyysi antaa hänelle mahdollisuuden tunnistaa syyt tiettyjen opetustehtävien riittämättömyyteen luokkahuoneessa, ottaa ne huomioon koulutusprosessin jatkosuunnittelussa. . Opettajalle oppitunnin itsetutkiskelu, reflektiivinen toiminta yleensä on erityisen tärkeää, koska opettaja, joka ei ole oppinut ymmärtämään omaa toimintaansa, joka ei pysty katsomaan taaksepäin ja palauttamaan oppitunnin kulkua, ei todennäköisesti koskaan todella syvästi hallitsemaan toisen sukupolven GEF.

Itsetutkiskelu Oppitunnilla voit:

- muotoilemaan ja asettamaan oikein toimintansa ja oppilaiden toiminnan tavoitteet oppitunnilla;

- kehittää kykyä luoda yhteyksiä pedagogisen toimintansa edellytysten ja tavoitteiden saavuttamisen keinojen välille;

- muodostaa kyky selkeästi suunnitella ja ennakoida pedagogisen työnsä tuloksia;

- muodostaa opiskelijan itsetietoisuutta, kun hän alkaa näkemään yhteyden toimintatapojen ja oppitunnin lopputuloksen välillä.

Oppitunnin itsetutkiskelu - keino opettajan itsensä kehittämiseen

Oppitunnin itsetutkiskelusuunnitelma

1. Luokan ominaisuus:

- ihmissuhteet;

- puutteet biologisessa ja henkisessä kehityksessä;

- luokan puutteita.

2. Oppitunnin paikka tutkittavassa aiheessa:

- oppitunnin yhteyden luonne edelliseen ja seuraaviin oppitunteihin.

3. Oppitunnin yleistavoitteen ominaisuudet, jotka on määritelty didaktisiin tarkoituksiin: kasvattava, kehittävä ja kasvattava.

4. Tuntisuunnitelman ominaisuudet:

- koulutusmateriaalin sisältö;

- opetusmenetelmät;

- opetusmenetelmät;

- kognitiivisen toiminnan organisointimuodot.

5. Näin oppitunti rakennettiin suunnitelman mukaan:

- analyysi oppitunnin vaiheista, ts. kuinka käytetyt opetus- ja opetuselementit vaikuttivat oppitunnin kulkuun (positiivisesti, negatiivisesti) lopputuloksen saavuttamiseksi.

6. Oppitunnin itsetutkiskelun rakenteellinen puoli:

- oppitunnin kunkin elementin analyysi;

- hänen panoksensa tuloksen saavuttamisessa;

- todiste oppitunnin kunkin elementin optimaalisesta valinnasta.

7. Toiminnallinen puoli:

- kuinka oppitunnin rakenne vastasi yleistä tavoitetta;

- luokan kykyjen noudattaminen;

- analyysi opettajan ja opiskelijoiden välisten suhteiden tyylistä;

- vaikutus oppitunnin lopputulokseen.

8. Oppitunnin lopputuloksen arvioinnin näkökohta:

- yleismaailmallisen koulutustoiminnan muodostuminen oppitunnissa;

- määritetään ero oppitunnin yleistavoitteen ja oppitunnin tulosten välillä;

- tauon syyt;

- johtopäätöksiä ja itsearviointia.

JÄRJESTELMÄLÄHESTYMISTAPA TUNNIN PEDAGOGISEN ITSENALYYSIIN

minä Luokan lyhyt yleiskuvaus

1. Luokan yleinen valmistautuminen:

- lasten kyky työskennellä pareittain;

- lasten kyky työskennellä pienryhmissä;

- kyky kuunnella toisiaan ja olla vuorovaikutuksessa frontaalisesti;

- kyky arvioida itseään ja arvioida toisiaan vastavuoroisesti.

2. Viestinnän yleiset ominaisuudet.

3. Mikä vallitsee: kilpailu vai yhteistyö? Johtajien ja ulkopuolisten ongelma.

4. Lasten osallistuminen koulutustoimintoihin ja sen muodostumisen yleinen taso luokkahuoneessa.

5. Yleiset ominaisuudet ohjelman kehityksestä tähän mennessä.

II. Tuntiprojektin tehokkuuden analyysi

1. Oppitunnin tarkoituksen todellisuus.

2. Kuinka organisoida työ luokkahuoneessa?

3. Mitä oli tarkoitus opiskella? Mitä varten? Tämän materiaalin rooli aiheessa. Tietääkö opettaja materiaalin tarpeeksi hyvin?

4. Mitä (th) käsitteitä opiskelijat suunnittelivat assimiloitaviksi? Mihin muihin käsitteisiin he (se) luottavat? Mitkä käsitteet ovat perustana?

5. Mitä opiskelijat tietävät tutkittavasta käsitteestä?

6. Tutkittavan käsitteen ominaisuuksien olemus, jonka tulisi olla opiskelijoiden huomion kohteena.

7. Mitä opetustoimenpiteitä opiskelijoiden tulisi suorittaa hallitakseen tämän käsitteen ja yleisen toimintatavan?

8. Miten opiskelijan vesi heijastui oppimistehtävään?

9. Miten koulutusongelman ratkaisun jäljellä olevien vaiheiden toteuttaminen suunniteltiin?

10. Oliko oppitunnin suunnittelussa todellisia vaikeuksia, joita lapset saattoivat kohdata oppimistehtävän ratkaisemisen aikana? Ennustettiinko mahdollisia oppilaiden virheitä?

11. Mitkä kriteerit tämän materiaalin hallitsemiselle hahmoteltiin oppituntiprojektissa?

12. Yleinen johtopäätös oppituntiprojektin todellisuudesta ja tehokkuudesta.

III. Miten oppitunti sujui sen suunnitelman mukaan?

1. Vastaako oppitunnin tarkoitus sen lopputulosta? Mikä on aukko? Onko ohjelma toteutettu onnistuneesti? Jos kyllä, miksi? Jos ei, miksi ei?

2. Vastaako organisaatiomuoto oppitunnin tavoitetta? Onnistuiko opettaja ottamaan keskustelun tasa-arvoisen jäsenen roolin?

3. Miten opettaja loi onnistumistilanteen oppitunnin alussa?

4. Millä menetelmillä luotiin tilanne oppilaiden hyväksymiselle? Miten hän vaikutti päätöksensä jatkoon?

5. Ovatko oppilaat hyväksyneet oppitehtävän?

6. Kuinka tehokas ongelman olosuhteiden muuttamisvaihe oli?

7. Miten opettaja loi tilanteen, jossa lapset ottavat vastaan ​​sellaisia ​​oppimistehtäviä kuin mallin mallintaminen ja muuntaminen?

8. Mitä muotoja opettaja käytti järjestääkseen tiettyjen ongelmien ratkaisun? Tehtävien taso, niiden "mielenkiintoisuus" kielellisen tai matemaattisen materiaalin näkökulmasta?

9. Miten valvonta organisoitiin? Suoritettiinko valvonta itsenäisenä toimenpiteenä vai sisältyikö se muihin toimiin? Mitä opiskelija kontrolloi: toiminnon suorittamisprosessia vai vain tulosta? Milloin valvonta suoritettiin: toimenpiteen alussa, toimenpiteen aikana vai sen jälkeen? Mitä keinoja ja muotoja opettaja käytti hallitakseen lasten ohjauksen?

10. Työskentelivätkö lapset oman arvioinnin parissa vai käyttivätkö he opettajan arviointia?

IV. Oppitunnin eheyden arviointi

1. Missä määrin oppitunnin sisältö täytti liittovaltion koulutusstandardin vaatimukset?

2. Millä tasolla oppilas-opiskelija, opiskelija-opettaja, opiskelija-ryhmä-vuorovaikutus järjestettiin tunnilla?

3. Karakterisoida oppimistehtävän vaiheiden vuorovaikutusta itsepäätöksenteossa. Korosta vahvimmat ja heikoimmat vaiheet (niiden toteutuksen laadun kannalta) ja niiden vaikutus oppitunnin lopputulokseen.

4. Opiskelijoiden reflektiivinen toiminta oppimisongelman ratkaisun tuloksena.

Nykyaikaisen oppitunnin tyypit.

Oppituntien typologia on tärkeä didaktinen ongelma. Sen pitäisi auttaa saamaan oppituntia koskevat tiedot järjestykseen, järjestelmä moniin eri tarkoituksiin, koska se tarjoaa perustan oppituntien vertailevalle analyysille, arvioiden samankaltaisia ​​ja erilaisia ​​oppitunteja. Tarkan ja perustellun oppituntien typologian puute haittaa käytännön toiminnan tehokkuutta.

Oppitunnin tyyppi heijastaa johtavan metodologisen tehtävän rakentamisen piirteitä.

Oppituntien tyypit

Oppitunnin tyyppi

Erityinen tarkoitus

Oppimisen tehokkuus

Oppitunti uuden tiedon esittelystä

Uuden aiheen ja meta-ainetiedon ensisijainen assimilaatio

Sääntöjen, käsitteiden, algoritmien jäljentäminen omin sanoin, toimien suorittaminen mallin, algoritmin mukaan

Oppitunti alkuainetaitojen muodostamisessa, ainetaitojen hallinta

Hankittujen aineosaamisen tai kasvatustoiminnan menetelmien soveltaminen koulutusongelmien (tehtävien) ratkaisemisen olosuhteissa

Tehtäväsuoritusnäytteiden oikea toisto, algoritmien ja sääntöjen virheetön soveltaminen koulutusongelmien ratkaisemisessa

Oppitunti meta-aineen ja ainetiedon soveltamisessa

Yleismaailmallisten koulutustoimien soveltaminen monimutkaisempien koulutusongelmien ratkaisemisen olosuhteissa

Yksittäisten opiskelijoiden tai luokkaryhmän itsenäinen ratkaisu monimutkaisempiin ongelmiin (harjoitusten suorittaminen).

Oppiainetiedon yleistämisen ja systematisoinnin oppitunti

Ainetietojen systematisointi, yleismaailmallinen koulutustoiminta (aineongelmien ratkaiseminen)

Kyky muodostaa yleinen johtopäätös, UUD:n muodostumistaso

Oppiaiheiden toiston oppitunti

Aineosaamisen lujittaminen, UUD:n muodostus

Harjoitusten virheetön suoritus, yksittäisten opiskelijoiden, luokkaryhmän ongelmanratkaisu; erehtymättömät sanalliset vastaukset; kyky löytää ja korjata virheet, tarjota keskinäistä apua

Ohjaustunti

Ainetietojen testaus, kyky ratkaista käytännön ongelmia

Valvonnan tai itsenäisen työn tulokset

Korjaava oppitunti

Yksilötyö tehtyjen virheiden parissa

Virheiden etsiminen ja korjaaminen itse

Integroitu oppitunti

Tietystä tutkimusobjektista saadun tiedon yhdistäminen erilaisten

Tuntimateriaalin tuntemuksen syventäminen poikkitieteellistä tietoa toteuttamalla

Yhdistetty oppitunti

Sellaisten ongelmien ratkaiseminen, joita ei voida suorittaa yhdellä oppitunnilla

Suunniteltu tulos

Epäperinteiset oppitunnit (opintokierros, opintomatka, laboratoriotyöpaja, tunti kirjastossa, museo,

atk-luokka, ainetoimisto)

UUD:n soveltaminen ympäröivän maailman ilmiöiden tutkimukseen tosielämän tilanteissa; raporttien luova suunnittelu; kyky käyttää laboratoriolaitteita; kyky käyttää lisätietolähteitä

Oppitunti käytännön suunnitteluongelmien ratkaisemisessa

Teoreettisten kannanottojen opiskelun käytännön suuntautuminen

Kurssityökalujen käyttäminen maailmaan tutustumiseen

Reititys.

Oppitunnin aihe

Oppitunnin tyyppi

Oppitunnin päivämäärä

Koulutusresurssit

Tuntisuunnitelma

Oppitunnin tavoitteet

Opetuksen muodot ja menetelmät

Perustermit ja käsitteet

Suunnitellut koulutustulokset:

Oppii:

Heillä on mahdollisuus oppia:

Oppitunnin organisaatiorakenne

Oppitunnin vaihe

Opettajan toiminta

Opiskelijoiden toimintaa

Keskinäisen vuorovaikutuksen organisointimuodot oppitunnilla

UUD

Ajan järjestäminen

Tiedon päivitys

Uuden materiaalin oppiminen

Ensisijainen ymmärtäminen ja lujittaminen

Oppitunnin tulokset.

Heijastus

Kotitehtävät





Oppitunnin tarkoitus Oppitunnin tyyppi TULOS 1. Uuden tiedon ja (tai) oppimistoimintojen ensisijainen assimilaatio. Oppitunti uuden tiedon ja (tai) oppimismenetelmien esittelystä Sääntöjen, algoritmien käsitteiden jäljentäminen omin sanoin; suorittaa toimintoja mallin mukaan. 2. Hankittujen tietojen tai oppimistoimintojen menetelmien soveltaminen KM:n ja harjoitusten ratkaisemisen olosuhteissa Uusien taitojen hallinnan tai alkutaitojen muodostumisen oppitunti


Oppitunnin tarkoitus Oppitunnin tyyppi TULOS 3 Taitojen ja kykyjen soveltaminen monimutkaisemman KM:n ratkaisemisen olosuhteissa Oppitunti tietojen, taitojen ja taitojen soveltamisesta Yksittäisten oppilaiden tai luokan pääryhmän itsenäisyys monimutkaisempien KZ:n ratkaisemisessa . 4. Tiedon tai toimintatapojen systematisointi. Oppitunti ZUN:ien yleistämisestä ja systematisoinnista. Kyky muodostaa yleispätevä johtopäätös, käydä keskustelua 5. ZUN:ien konsolidointi tai kokeeseen valmistautuminen ZUN:ien toistamisen oppitunti Erehtymätön ongelmanratkaisu, harjoitusten suorittaminen oikeilla vastauksilla, kyky löytää ja korjata virheitä. Koulutustilaisuuksien järjestämismuodot


Oppitunnin tarkoitus Oppitunnin tyyppi TULOS 6. Ainetietojen hallitsemisen tason tai yleissivistystaitojen ja -taitojen muodostumisen tarkastus. Valvontatunti Tarkastuksen tai itsenäisen työn tulokset. 7. Sellaisten ongelmien ratkaiseminen, joita ei voida ratkaista jonkin yllä mainitun harjoittelumuodon puitteissa. Yhdistetty oppitunti Suunniteltu tulos Perustuu materiaaliin "Nykyaikaisen peruskoulun oppitunnin tekniikka ja aspektianalyysi" R. G. Churakova. Koulutustilaisuuksien järjestämismuodot




O NOPEA TUNNISTA Oppitunnin vaihe on suhteellisen valmis osa sitä, ja sen määrää didaktinen tehtävä. Koulutusmateriaalin sisältö, harjoittelijoiden kognitiivisen (käytännöllisen) toiminnan tyyppi, välitulos suhteessa koko harjoitukseen ja aikatekijä.


TUNNIN VAIHEET 1. Organisatorinen hetki 2. Oppitunnin tavoitteen asettaminen alussa tai oppitunnin aikana 3. Tietojen päivittäminen oppitunnin alussa tai sen aikana tarpeen mukaan 4. Uuden teoreettisen oppimateriaalin ensisijainen käsitys ja omaksuminen ( säännöt, käsitteet, algoritmit) 5 Teoreettisten periaatteiden soveltaminen harjoitusten suorittamisen ja tehtävien ratkaisun olosuhteissa 6. Itsenäinen työskentely itsetutkinnan kera 7. Tietojärjestelmään sisällyttäminen, toisto 8. Reflektori


TUNNIN VAIHE TARKOITUS TULOKSET 1. Organisaatiohetki Keskittyneen huomion järjestäminen oppitunnin alussa Tervehdys, onnentoivotus .... Muodollinen valmius tuleviin aktiviteetteihin, vapaaehtoisen huomion herättäminen 2. Oppitunnin tavoitteen asettaminen oppitunnin alussa tai sen aikana Muodostaa lasten ajatuksia siitä, mitä he oppivat tunnilla, mitä he oppivat. Oppilaat muotoilevat itsenäisesti aiheen ja tehtävän, oletukset oppitunnin sisällöstä Oppilaiden tietoisuus oppitunnin päätavoitteesta yleisessä koulutusjaksossa tutkittavasta aiheesta. Muotoiltu ja kiinteä tavoite 3. Tiedon aktualisointi oppitunnin alussa tai sen aikana tarpeen mukaan Toista käsite, sääntö, algoritmi, algoritmin käyttötapa Tilanteen luominen, jossa on tarve hankkia uutta tietoa Tarvittavan tiedon toistaminen uuden materiaalin onnistuneeseen omaksumiseen


TUNNIPAIHE TAVOITE 4. Uuden teoreettisen oppimateriaalin (säännöt, käsitteet, algoritmit) ensisijainen havainto ja omaksuminen Muodostaa käsitys ..., käsite, kyky työskennellä oppikirjan sisällysluettelo Tietoinen käsite, sääntö , kuvio, algoritmi ... (ilmaistuna lasten puheessa ) 5. Teoreettisten määräysten soveltaminen harjoitusten suorittamisen ja tehtävien ratkaisun olosuhteissa Toimintatavan muodostaminen Harjoitusten suorittaminen mallin mukaisesti Opiskelijoiden toistaminen toimintatapoista , harjoitusten suorittaminen mallin mukaan, kielioppisääntöjen soveltaminen 6. Muodostuneiden taitojen ja kykyjen itsenäinen, luova käyttö Vaikeutuneiden tehtävien valinta tai käytännön tehtävät Opiskelijat suorittavat tehtäviä itsenäisesti uudella tavalla Kyky soveltaa uutta tietoa (toimintatavat) ) epätyypillisissä tilanteissa


TUNNIN VAIHEp TULOS 7. Dynaaminen tauko ... toiminnan tyypin vaihto 8. Opitun yhteenvedon tekeminen ja sisällyttäminen aiemmin opittujen ZUNien järjestelmään


VAIHETUNNIN TULOS 9. Toiminnan reflektointi Oman vastuun muodostaminen työnsä tuloksista Keskustelu - Mitä uutta opit? -Miten? - Mitkä ovat tulokset? Uuden sisällön lyhyt toisto, henkilökohtaisen panoksen arviointi oppitunnille, kotitehtävien ymmärtäminen. Itsearviointi henkilökohtaisesta panoksesta toiminnan kokonaistulokseen. Tavoitteen ja toiminnan tuloksen välinen korrelaatio. 10. Opetustoiminnan prosessin ja tuloksen valvonta (voi olla erillisenä vaiheena tai sisällyttää kaikkiin oppitunnin vaiheisiin) Valvoa opiskelijoiden kykyä käyttää hankittuja tietoja, taitoja ... Suulliset lausunnot, kirjallinen työ


Kokonaisvaltaista opetusprosessia toistavan oppitunnin päävaiheet (linkit) Havaittavissa olevat opetusmenetelmät ja opetukset Aiheen tulokset Meta-aiheen tulokset Henkilökohtaiset tulokset Organisaatioprosessi Oppitunnin tavoitteen asettaminen oppitunnin alussa tai sen aikana Tietojen päivittäminen oppitunnin alussa tai prosessissa tarpeen mukaan opetusmateriaalia Teoreettisten määräysten soveltaminen harjoitusten suorittamisen ja ongelmien ratkaisun olosuhteissa. Muodostettujen taitojen ja kykyjen itsenäinen, luova käyttö Dynaaminen tauko


Oppitunnin teema Tuntityyppi Odotetut tulokset Opiskelijoiden toiminnan ominaisuudet Arviointivälineet ja saavutukset Vastauksen laskenta ja kirjaaminen Uch. (2 t.) s. 39 TVET (2 t.) s. nimi - ohjata toimintaansa tehtävän suorittamisen tulosten perusteella R: ottaa huomioon toiminnan pisteet, jotka ovat yksilöineet opettaja uudessa. opetusmateriaali yhteistyössä opettajan kanssa; - suunnitella toimintaasi tehtävän ja sen toteuttamisen edellytysten mukaisesti, mukaan lukien sisäinen suunnitelma; K: olla vuorovaikutuksessa (yhteistyössä) työpöydän naapurin kanssa. Kasvatus- ja kognitiivinen kiinnostus uuteen oppimateriaaliin ja menetelmiin uuden tietyn ongelman ratkaisemiseksi. - keksi tehtäviä tälle valmiille ratkaisulle ja vastaa siihen; - kirjoita muistiin TVET-tehtävän ratkaisu ja vastaus (2 tuntia) s. 63, 4 (1) Uch. pp (lisämäärä) Matematiikan teemasuunnittelu 1. luokka (tunnin kehittämiseen)