Oppitunnin aihe: "Etuliitteiden oikeinkirjoitus pre- ja pre-." Työpajatunti

VENÄJÄN KIELEN TUNNIN TIIVISTELMÄ 6. LUOKKALLA (FSES:N MUKAISESTI)

Aihe:"Etuliitteiden -PRE ja -PRI oikeinkirjoitus."

Oppitunnin tyyppi: uuden tiedon hallintaan.

Näytä: yhdistetty.

Opettaja: Vorobjova Elena Sergeevna

Luokka: 6 "B"

MBOU Secondary School No. 18 nimetty. Mogilevtsevin veljekset, Bryansk

Päivämäärä: 27.9.2017

Oppitunnin tavoitteet:

Toiminta- edellytysten luominen tiedon ja toimintatapojen itsenäiselle omaksumiselle, tiedon etsimiselle ja käsittelylle, toimintatapojen valinnalle ja koulutustehtävien asettamiselle, lapsen itsensä kehittämiseksi.

Peruskonseptit: etuliite, morfeemi, oikeinkirjoitus.

Oppitunnin tavoitteet:

Koulutuksellinen:

Vokaalien e - ja etuliitteiden valintaehtojen tunnistaminen;

Edistää pre-/pri-etuliitekirjoituksen taidon kehittymistä;

Opiskelijoiden sanaston rikastaminen;

Koulutuksellinen:

Osallistu UUD:n muodostumiseen (henkilökohtainen, säätelevä, kognitiivinen):

kehittää kykyä muotoilla ja todistaa näkökantansa;

analysointi-, vertailu-, yleistystaitojen kehittäminen;

kehittää kykyä soveltaa uutta tietoa;

opiskelijoiden luovien ja puhekykyjen kehittäminen;

loogisten taitojen muodostuminen;

kehittää kykyä luottaa siihen, mikä on jo tunnettua, omaan subjektiiviseen kokemukseen;

kehittää kykyä muotoilla ongelma.

Koulutuksellinen:

edellytysten luominen äidinkielen kiinnostuksen ja kunnioituksen kasvattamiselle;

luoda edellytyksiä arvopohjaisen asenteen kehittymiselle sanoihin;

edellytysten luominen kommunikatiivisen UUD:n kehittymiselle:

suotuisan tuen ja kiinnostuksen, kunnioituksen ja yhteistyön ilmapiirin luominen.

Muodostettu UUD:

Henkilökohtainen: yhteistyötaitojen kehittäminen, muiden ihmisten mielipiteiden kunnioittaminen; yhteyksien luominen koulutustoiminnan ja sen motiivin välille.

Sääntely: lapsen itsensä kehittäminen (analyysi, tavoitteiden asettaminen, reflektointi).

Kognitiivinen: syy-seuraus-suhteiden luominen, kyky ryhmitellä, analysoida ja yleistää.

Kommunikaatiokykyinen: Kyky ilmaista ajatuksensa täysin, monologin ja dialogisen puheen hallinta.

Oppitunnin rakenne ja kulku:

Oppitunnin vaiheet

Opettajan toiminta

Opiskelijoiden toimintaa

Aika

  • Terveisiä. Ajan järjestäminen.

Aurinko on lämmittänyt

ja avaamme ikkunan.

Hymyillään toisillemme, jotta jokaisen sielusta tulee kevyt ja lämmin.

Kerro minulle, kuinka kirjoittaisit nämä sanat? (etuliitteellä PRI). Miksi? (Etuliitteellä on epätäydellinen toiminta).

Oikein hyvä. Tänään avaamme ikkunan tiedon maailmaan.

Lainaukset pari.

Motivoi opiskelijoita menestymään ja keskittymään.

Vastaa kysymyksiin.

  • Oppitunnin tavoitteiden ja tavoitteiden asettaminen.

Selvitetään mitä opiskelemme tänään? Ja miten teemme tämän? - Mitä me jo tiedämme tästä aiheesta? (työskentely kaavion kanssa - Liite 1).

Kysyä kysymyksiä.

Toimii taululla olevan kaavion kanssa.

Vastaa kysymyksiin.

Piirrä kaavio.

  • Tietojen päivittäminen.

Haluaisitko, että esittelen sinulle mielenkiintoisen sadun, jossa on monia sanoja etuliitteillä -PRE ja -PRI? Katso tulosteitasi. Luetaan tämä satu. (yksi opiskelija lukee).

Kerro minulle, oliko sinulla vaikeuksia lukea satua? Miksi?

Tämän tehtävän suorittamiseksi meidän on muistettava säännöt. Edessäsi on taulukoita, jotka on täytettävä. (Työskentele pareittain - laudalla on 2 opiskelijaparia).

Jos kaikki on tehty oikein, anna itsellesi 6 pistettä.

Toimii tekstin kanssa.

Kysyä kysymyksiä.

Työskentele tekstin kanssa.

He työskentelevät hallituksessa.

Vastaa kysymyksiin.

Muista säännöt.

  • Uuden tiedon ensisijainen assimilaatio.

Palataan satuun ja työstetään ketjua (Etutyö).

Hyvin tehty. Saimme tehtävän valmiiksi. Se, joka on kirjoittanut kaikki sanat oikein, saa 15 pistettä.

Minulla on sinulle lisää tehtäviä. Nyt tarjoan sinulle pelin nimeltä "Korvaus".(5 henkilöä - 2 sanaa taululla).

Ilmaise lause yhdellä sanalla etuliitteellä PRI- tai PRE-.

1) Sijaitsee lähellä rantaa. ( Rannikko).

2) Mieti hetki. (Ajattele sitä).

3) Alue koulun lähellä. ( Prishkolny).

4) Älä avaa ovea kokonaan. ( Avaa hieman).

5) Erittäin rauhallinen. ( rauhoittaa).

Katso taulua ja vertaa. Se, joka on kirjoittanut kaiken oikein, antaa itselleen 5 pistettä. Loput ovat pisteitä oikeiden vastausten lukumäärän perusteella. Hyvin tehty, teit sen.

Tarkistaa opiskelijoiden vastaukset, auttaa, jos heillä on vaikeuksia, ja korjaa, jos heillä on virheellinen vastaus.

Lisää puuttuvat kirjaimet ja korosta etuliitteet.

Taputtelemme jalkojamme
Taputamme käsiämme
Nyökkäämme päätämme.
Nostamme kätemme
Luovutamme
Ja aloitetaan taas kirjoittaminen.

  • Liikuntaminuutti.

Näyttää harjoitukset.

Toista opettajan jälkeen.

6) Ymmärryksen ensisijainen tarkistus, ensisijainen lujittaminen.

"Distributiivinen sanelu."

2 laudalla.

1. opiskelija ja 1. vaihtoehto kirjoittavat sanoja etuliitteellä PRI.

2. opiskelija ja 2. vaihtoehto kirjoittavat sanat, joihin on lisätty PRE.

Vaihda paperit ja tarkista toiset. (Vertaisvarmennus).

Rannikko, kaunis, valtava, juokse, tienvarteen, seiso, ihana, keskeytä.

Valvoo opiskelijoiden tehtävien suorittamista.

Suorita tehtävä ja tarkista, että se suoritettiin oikein.

7. Kotitehtävät.

Keksi ja kirjoita muistikirjaasi 10 esimerkkiä sanoista, joissa on etuliitteet -PRE ja -PRI. Jäsennä nämä sanat niiden koostumuksen mukaan.

Esittelee oppilaat d/z:iin

Kirjoita tehtävä muistiin päiväkirjaasi.

8. Heijastus.

Mikä on oppitunnin aihe?

Mitä tavoitteita asetit itsellesi ja saavutitko tuloksia?

Mitä teit luokassa?

Kerro minulle, pidätkö matematiikasta? Lasketaanpa, mikä on suurin mahdollinen pistemäärä, jonka voit ansaita tänään?

INTEGROINTI MATEMATIIKAN KANSSA

Miten meidän olisi kätevämpää lisätä nämä numerot?

Aivan oikein, tässä käytimme kommutatiivisia ja assosiatiivisia yhteenlaskulakeja.

ARVIOINTIKRITEERI:

30 - 25 b - "5"

24 - 19 b - "4"

18 - 14 b - "3"

Alle 14 b - toista aihe ja saat yksilöllisen tehtävän.

Kysyä kysymyksiä. Toimii piirin kanssa.

He vastaavat kysymyksiin ja työskentelevät kaavion kanssa. Tee muistiinpanoja arkeille.

9. Kommentointi ja merkintä.

Sarjat ja kommenttimerkit.

Liite 1.

  • Kauniina (= hyvin) iltana Vasilisa Viisas (= hyvin) näki (muista) oudon (muista) unen. ERITTÄIN hauskat (=erittäin) ja ERITTÄIN kauniit (=erittäin) puput laukkasivat HYPPIÄ (epätäydellinen toiminta) raivaamalla. Yhtäkkiä auringon peitti SUURI (= erittäin) pilvi. Tämä on saapunut (lähestyen) paha-halvettava (= erittäin) Serpent Gorynych. Hän LASKEE (lähestyi), ISTUI (epätäydellinen toiminta) ruoholle ja ajatteli (epätäydellinen toiminta). KÄSITTI (muistamaan) hänet Kashchei Vasilisa Viisaan (=erittäin) löytää, pelottavaksi (toiminnan epätäydellisyys), TUOTTAA hänen luokseen (lähestymisen). Mutta ylitsepääsemättömiä (= yli) ESTEITÄ (muista) syntyi Käärme Gorynychin tiellä.

  • Eräänä...punaisena iltana Vasilisa...viisaalla...näki...ihana unen. Voi...hauskoja ja niin edelleen...söpöt pienet puput laukkasivat kuin...hyppäävät aukion poikki. Yhtäkkiä aurinko peitti valtavan pilven. Tämä lentää... paha, pr... paha käärme Gorynych lensi. Hän vain… laskeutui, istui ruoholle ja… ajatteli. Kashchei käski hänen löytää Vasilisa Pr...viisaa, pelotella häntä, johtaa hänet hänen luokseen. Mutta ylitsepääsemättömiä esteitä syntyi Serpent Gorynychin tiellä.

Liite 2.

Etuliitteen merkitys

Esimerkkejä

Etuliitteen merkitys

esimerkkejä

Lähentäminen

JUOSTA

Viehättävä

LIITE

Liima

KESKEYTTÄÄ

Läheisyys

Merenranta

Epätäydellinen toimenpide

PEITE

MBOU "Kurkachinskaya lukio"

Tatarstanin tasavallan Vysokogorskyn kuntapiiri"

Yleinen oppitunti aiheesta

"Etuliitteet PRE- ja PRI-"

(venäjän kielen oppitunnin kehittäminen 6. luokalle)

Kehittäjä:

venäjän kielen opettaja

ja kirjallisuus

Abdullina G.I.

Aihe: Yleinen oppitunti aiheesta "Etuliitteiden oikeinkirjoitus PRE-, PRI-" 6. luokka

Oppitunnin tyyppi: opitun materiaalin toisto ja yleistäminen.

Oppitunnin tavoitteet:

Koulutuksellinen : yleistää ja systematisoida tietämys pre- ja pre-etuliitteiden oikeinkirjoituksesta; syventää ymmärrystä e-kirjainten oikean valinnan ehdoista ja etuliitteissä pre-, pre-;

Kehittäviä : kehittää kykyä luokitella tosiasioita, tehdä yleisiä johtopäätöksiä, kehittää oikeinkirjoituksen valppautta.

Koulutuksellinen :kehittää kykyä lähestyä luovasti koulutusongelmien ratkaisemista;

Tämä oppitunti on viimeinen osiossa "Etuliitteiden oikeinkirjoitus PRE, PRI".

Tuntien aikana

I. Organisatorinen hetki.

II Tavoitteen asettaminen, katso taulua, oppituntimme aiheena on pre- ja at-etuliitteiden oikeinkirjoitusta koskevien tietojen yleistäminen ja systematisointi.

Mitä meidän pitäisi mielestäsi tehdä tunnilla tänään?

Toista ja vahvista kyky kirjoittaa oikein etuliitteitä ennen ja at

III. . Etututkimus tutkitusta materiaalista:

Muistetaanpa mihin ryhmiin kaikki konsolit on jaettu?

-(muuttumaton, z-s, pre-pri )

- Mikä etuliitteiden ryhmä on vaikein kirjoittaa? Miksi?

(koska sinun on määritettävä arvo, eikä tämä ole aina helppoa)

Mikä määrittää esi-/etuliiteetujen oikeinkirjoituksen?

Kuinka monta merkitystä etuliitteellä on?

Kuinka monta ennakkoa konsolissa on?

Listaa ne. Antaa esimerkkejä.

IV Tutkitun materiaalin konsolidointi.

1. Täydennä puuttuvat kirjaimet ja selitä oikeinkirjoitus. Kuka on näiden rivien kirjoittaja ja mikä teos on kyseessä?

Vladimir Andreevich lähestyi kotimaataan Kistenevkaa. (Pushkin "Dubrovsky)"

"Jumalani! - rouva purskahti ulos, - kyllä, hän on pr.. söpö koira." (Turgenev "Mumu")

Lounastunti lähestyi, pihalta kuului taputtelua (Pushkinin "Tarina kuolleesta prinsessasta ja seitsemästä ritarista")

Nukut edelleen, rakas ystävä.. (Talviaamu")

2. Valikoiva sanelu. Jaa sanat ryhmiin niiden merkityksen mukaan

Ave. drive, ave ave, limp, ave. Koulupoika, ompele, lennä sisään. Tule juoksemaan, kiinnitä se, merenranta. Avaa hieman.

(tutkimus).

Yksilötyö (useat opiskelijat työskentelevät kortilla tällä hetkellä)

3. Peli " Etsi ylimääräinen sana"

Pr...kiinni, pr...mielenkiintoista, pr...voittaa

P..kyynel, pr...koulu, pr...tylsää

Pr...polta, pr...suurenna, pr...hauska

Aja...ajo, pr...revi, pr..ompele

Pr...meri, pr..luo, pr...asema

Pr...auki, pr...lähemmäs, pr...kaunis

Pr...ruuvi, pr...kierre, pr...rohkea

Peli "Kerää sanoja".

y, pre, mieli, n; paha, oi, ennen; y, ennen, hauska, n; viisas, viisas, hieno

Arvaa arvoituksia

Asuin keskellä pihaa
Missä lapset leikkivät
Mutta auringon säteiltä
Muutin puroksi.

Lumiukko =-

Talo maksaa:
Kuka tulee sisään?
Hän saa myös älykkyyttä.

Koulu =-

Jackdaws lensi kentälle
Ja istui lumessa...
Menen kouluun -
Voin selvittää ne!

Opettaja =-

Potkaisi sarvet
Kävele niityillä.
Ja torvet illalla
Saapui maidon kanssa.

Liikuntaminuutti

4.Digitaalinen sanelu (1., 2.)

Kiinni, valtava, esikaupunki, estää, hypätä, naurettavaa, polttaa, liioitella, liittää, keskeyttää.

(1,2,1,2,1.2.1.2,1,2)

5. Opiskelija työskentelee taulun ääressä.Luen muutaman sanan leksikaalisen merkityksen Ožegovin "Venäjän kielen sanakirjasta", ja sinä kirjoitat nämä sanat muistiin korostaen niiden etuliitettä.

Makaa vähän aikaa - makaa

istua tuolin reunalla - istu alas

Ei kestä kauan sairastua, ei kestä kauan sairastua

nosta hieman - nosta

Pysäytä väliaikaisesti - tauko

6. Työskentely painetuilta arkeilta

1. Täytä puuttuvat kirjaimet:

Venäjän kieli muuttaa pimeyden valoksi, antaa merkityksen ja painon sanoillemme ja teoillemme, tuo iloa sydämiin, osaa hyväillä kuin äiti ja ... paljastaa elämän salaisuudet kuin viisas isä.

2. Korvaa nämä lauseet yhdellä sanalla .

valtionpäämies ___________presidentti

anna jotain - esitä

oopperalaulaja, pääroolien esiintyjä - prima

este tiellä - este

näytelmän tai elokuvan ensiesitys ______ensi-ilta

henkilö, jolla on oikkuja -

suusta suuhun siirtynyt tarina - legenda

läheinen tuttava, mutta ei hyvä ystävä - petturi

sääntöjen rikkominen on rikos

3. Selitä, miksi nämä sanat kirjoitetaan eri tavalla, ja perustele vastauksesi.

Seuraaja – vastaanottaja______________________________________________________________________

antaminen___________________________________________________________________________________________, selite - _____________________________________________________________

rikkoa - aloittaa_________________________________________________________________

kumartaa - kumartaa__________________________________________________________________

jäädä – saapua______________________________________________________________________

opettaa – pudota_________________________________________________________________

5 Korvaa lauseet synonyymeillä rakenteilla sanalla esi- Ja at-.

Toimia petollisesti (petollisesti), kohdella epäoikeudenmukaisesti (puolue), kulkea vapaasti (esteitä), mennä jatkuvassa virrassa (jatkuvasti), olla kokouksessa (olla läsnä), kohdella kunnioittamatta (halveksuen) , rikkoa uskollisuus (pettää).

6. Valitse antonyymit etuliitteineen esi- Ja at-, tee lauseita heidän kanssaan .

Muuta pois (tule lähemmäs); hyvin vähän (erittäin paljon); lisää (lisää); erittäin paha (esilaji); kunnioittaa (halveta); siirtyä pois (tuoda lähemmäksi); ruma (kaunis); myöhempi (edellinen).

8. Heijastus

Mitä opimme tunnilla?

Mitä opimme

9. Luokittelu. Kotitehtävät

Federal State Educational Standard venäjän kielen oppitunti 6. luokalla: "Etuliitteet PRE ja PRI" Tavoitteet: Koulutus: muodostaa käsitys etuliitteiden PRE ja PRE oikeinkirjoituksesta. näytä ehdot kirjainten e oikealle valinnalle ja etuliitteissä at, pre. Kehittäminen: Varmista, että opiskelijat kehittävät kykyä luokitella tosiasioita ja tehdä yleisiä johtopäätöksiä; edistää oikeinkirjoituksen valppauden kehittymistä ja kykyä lähestyä luovasti koulutusongelmien ratkaisemista; kehittää kykyä soveltaa tietoa uudessa oppimistilanteessa; kehittää itsenäisen työn taitoja; parantaa tutkimustaitoja: analyysi, synteesi, vertailu, vertailu jne.; luoda edellytykset opiskelijoille kehittää kykyään työskennellä ajan kanssa; kehittää kommunikatiivisia, sääteleviä, kognitiivisia universaaleja koulutustoimia. Kasvatus: muodostaa positiivinen asenne tietoon. kasvattaa kunnioituksen tunnetta äidinkielensä rikkautta kohtaan. Suunnitellut tulokset Henkilökohtainen: kestävän kiinnostuksen muodostuminen luovaa toimintaa kohtaan, luovien kykyjen ilmentyminen; äidinkielen kiinnostuksen ja kunnioituksen kasvattaminen, arvopohjainen asenne sanoihin; suotuisan tuen ja kiinnostuksen, kunnioituksen ja yhteistyön ilmapiirin luominen; opiskelijoiden vuorovaikutus ryhmä- ja parityössä, toistensa kunnioittaminen. Aihe: valitse etuliite pre(at) merkityksen mukaan, opettele selittämään etuliitteiden vokaalien oikeinkirjoitus. Meta-aihe: Kognitiivinen: jäsentää tietoa, rakentaa tietoisesti ja vapaaehtoisesti puheen lausumaa suullisessa muodossa, lukea ja kuunnella, poimia tarvittavaa tietoa, selittää sanan merkityksen tutkimisen aikana havaittuja kielellisiä ilmiöitä, prosesseja, yhteyksiä ja suhteita. Sääntely: oivaltaa itsensä oppimisen liikkeellepanevana voimana, kykynsä ylittää esteitä ja itsekorjaus, hyväksyä ja ylläpitää oppimistehtävää, suunnitella toimintansa tehtävän mukaisesti, tehdä toimintoon tarvittavia muutoksia sen valmistumisen jälkeen. sen arvioinnin ja tehdyn työn virheet huomioon ottaen hahmottaa riittävästi opettajan ja vertaisten arvioita. Kommunikaatio: organisoi ja suunnittele kasvatusyhteistyötä opettajan ja ikätoverien kanssa, vuorovaikutuksessa kumppaneiden kanssa tiedon vaihtamiseksi, konfliktittoman yhteistyön varmistaminen ryhmissä, valmius keskustella eri näkökulmista, kyky kuulla ja kuunnella. Opetusmenetelmät ja -muodot: osittain haku; visuaalinen ja sanallinen; itsenäisen työn menetelmät; henkilö; höyrysauna; ryhmä. Tekniikat: yhteistyön pedagogiikka, opiskelijoiden kollektiivinen projektitoiminta. eriytetty terveydenhuolto, koulutus ja tutkimus yksilöllinen lähestymistapa toimintaan,

Oppituntimatka satumaahan. Aihe. Etuliitteiden oikeinkirjoitus at, pre. Tuntien aikana. I Organisaatiohetki (1 min.). 8.008.01 II Oppitunnin tavoitteet ja tavoitteet. Dia: Hei kaverit, tarkista valmiutesi oppitunnille. Tervehditään toisiamme ja vieraita. Istu alas. Tänään meillä on epätavallinen oppitunti. Teemme matkan satumaahan, vierailemme yhdessä sen kaupungeista. Dia: Toivon, että autatte toisianne tunnilla tänään, Slide: että ratkaisette syntyvät ongelmat yhdessä, Slide: että löydätte jotain uutta ja mielenkiintoista, Dia: ja mikä tärkeintä, että hyvä mieli ei jätä sinua. Nostetaan siis tietämyksen askeleita kohti uusia löytöjä. Dia: Kirjoitetaan muistivihkoon matkan lähtöpäivä (30. marraskuuta) ja lähtöpaikka (luokkatyö). kirjoita arkille Arvioinnin nimiin. III Opiskelijoiden aiemmin hankittujen tietojen päivittäminen (5 min): 8.018.06 Dia: 1. Kielellinen lämmittely. Ensin tarkistetaan kuinka valmis olet matkaan. Ja tehdäksemme tämän meidän on ratkaistava kielellinen arvoitus. Kiinnitymme aina sanan alkuun ja vaihdamme sen merkityksen helposti uuteen. Meitä on paljon puheessa! FOR, U, ENNEN, EI, ILMAN, BY, RAS! Ja muitakin on, meitä kaikkia on vaikea laskea! Muistakaa lujasti, ystävät, sillä kielellä ette voi elää ilman meitä!!! Mistä morfeemista puhumme? (Puhumme etuliitteestä) PRESSURE (taululla) Mikä on etuliite? Määrittele (osa sanasta). PRESIDENTTI ON siis MERKITTÄVÄ OSA SANAA, JOKA SEISÄÄ ENNEN JUURETTA JA PALVELEE UUSIEN SANOJEN MUODOSTAMISEEN (laudalla). Mihin ryhmiin runon etuliitteet voidaan luokitella?

1. 2. Muuttumattomat etuliitteet Etuliitteet Z (S). Edessämme on portti satumaahan. Voit avata ne suorittamalla tehtävän. Runossa on vain osa etuliitteistä, ja loput ovat hajallaan ja sekoittuneet. 2. Työskentely taulukon kanssa Dia: – Jaa kaikki etuliitteet kahteen ryhmään: muuttumattomat etuliitteet ja z (s) -etuliitteet. Kirjoitamme vastaukset muistivihkoon kahteen sarakkeeseen. Dia: Vaihda muistikirjoja keskenään ja tarkista, että näytteen tehtävät on suoritettu oikein. pisteet arviointilomakkeelle, kirjoita B ensimmäiselle luokkatoverin sinulle antamalle tehtävälle. 3. Oppitunnin tehtävän muotoilu. Ja mitä etuliitteitä ei sisällytetty 1. tai 2. sarakkeeseen? Pre ja at - Voitko sanoa, miksi joissain etuliitteissä on i-kirjain ja toisissa e? Ei, koska emme ole vielä tutkineet tätä sääntöä. Meillä on ongelma. Mikä? (MILLOIN KIRJOITTAA JA MILLOIN KIRJOITTAA ENNEN? – taululle) III. Uuden materiaalin oppiminen (10 min). 8.068.10 1. Oppitunnin aiheen ja tavoitteiden määrittäminen. – Yritä muotoilla oppitunnin aihe – (PRESIDENTIEN OIKINNOINTI PR, PR) – taululle – Kirjoita aihe työkirjoihin. – Yritä muotoilla oppitunnin tarkoitus tukisanojen avulla: – TUTUSTU... JOHDANTO- JA PAINA-PAINIKKEELLA. - OPPIA...... KÄYTÄ OIKINTASÄÄNTÖJÄ KIRJALLISESTI JA KIRJOITTAESSA (taululle) Etuliitteet - Angelina + Anya Etuliitteiden kaupunki on iloinen tavata sinut. Täällä sinua tervehtii konsolien paraati. Naiset Etuliitteet ovat täällä, katso, ne on kirjoitettu juuren kanssa. Root todellisena kansalaisena väistyy omille naisilleen. Konsolit seisovat kaikki edessä, ne sulautuvat juuriin - ne ovat matkalla!

Löydämme itsemme tänään "Etuliitteiden ja prefiksien" kaupungista. Pre: Hei kaverit! Pri: Terveisiä teille kaikille! Pre: Saimme tietää, että aiot vain puhua tänään etuliitteiden Pre ja Pri Pri oikeinkirjoituksesta: Siksi kiirehdimme sinua auttamaan. Loppujen lopuksi, kuka siitä pitää, jos he eivät vain tiedä sitä, vaan myös kirjoittavat sen väärin. Pre: Siksi päätimme tavata sinut henkilökohtaisesti. Pre: PRE rauhallinen ja erittäin hauska kaveri PRE, Pre: PRE vaatimaton ystävä, oikeussivu, runoilija. Milloin: Jos tiellä on este, PRE ei lannistu ja voittaa sen välittömästi. Missä Pre on aina menestys. Pre: Ja PR ei kiirehdi, ja sulkee hieman silmänsä, tähtää, istuu alas, asettuu tuoliin ja hyppää... Pre: Liioittele hieman. Pre: Olen iloinen voidessani vähätellä. Milloin: PRE keskeyttää kappaleen. Pre: PR-kuorot vireessä. Opettaja: Nämä kaverit ovat erilaisia, he ovat ystäviä, kaksi ystävää: Etuliitteet PRE ja PRI. No, voimme katsoa, ​​että ensimmäinen tuttavuus on tapahtunut. Oletko huomannut kuinka erilaisia ​​vieraamme ovat? Ja jokaisella on oma tehtävänsä. Ensinnäkin opetellaan tunnistamaan ne silmästä. Suosittelen jakamista 3 ryhmään. 2. Tutkimustyö. 8.108.16 Toinen pysäkki, New Knowledge Lane. Suosittelen, että tutkit vähän itse ja otat selvää, millä ehdoilla kirjoitamme ja millä ennakkoon. Sinun on täytettävä reittilomakkeen taulukko, josta tulee pääsylippusi upeaan kaupunkiin. Dia: Avaa kuitenkin ensin oppikirja sivuilla 128 ja 130, lue teoreettinen materiaali, joka auttaa sinua suorittamaan tämän tehtävän. Ja myös tiedot etuliitteiden oikeinkirjoituksesta sisältyvät runoriveihin. Katso tarkemmin. Olemme pre- ja pre-consoleita. Opi erottamaan meidät, erottamaan meidät toisistaan. Muista ensin neljä merkitystä: Epätäydellinen toiminta ja lähestymistapa, Jonkin läheisyys johonkin, Älä unohda liittymistä. Lähestyessään Onko juna saapunut, onko höyrylaiva purjehtinut, Astronautti on lentänyt universumista Kaikista, purjehtii, On kirjoitettu milloin, epäilemättä. joka saapuu, tulee, Kiinnitys Ruuvi kierretty, pyörä ruuvattu. Liimattu, ommeltu taitavasti Muista, että kun he puhuvat kaikesta, Ne ystävälliset kädet ovat kiinnittyneet... Jotain lähellä oleminen Tienvarsimäellä Pre PRE on erinomainen kiinnitys. Hän tarvitsee ylimääräistä kaikessa. Sanalla sanoen, tarkistamme tai vaihdamme sen ENNEN. Sanan ”erittäin” merkityksessä Predlinny saavuttaa katolle kädellä, Predlinny ei anna sinulle karkkia. Kuka on tämä hyvin erityinen Pre kirjoitamme samaan aikaan. Samanlainen kuin etuliite per. Lokakuussa sataa jatkuvasti, mutta sade ei ole lukutaitoiselle este. Missä pere ja pre ovat hyvin samanlaisia,

Merenrantakaupungissa, koulun tontilla on mukavaa, nirsoillekin – vapaus. Epätäydellinen toiminta: kieli purettu, ei kokonaan purettu. Palanut ei tarkoita, että se palaa. Muista mitä on tehty, mutta ei aivan, He kirjoittavat etuliitteellä milloin. Sinun tarvitsee vain laittaa se sinne... (E. Uspensky) Joten, tutustuttiin etuliitteisiin PRE ja PR. Tehdään yhteenveto tutkimustyöstämme. Dia: Tarkista, täytitkö taulukon oikein, kiinnitä huomiota näyttöön. Arvioi työsi. Päätetään vielä kerran, milloin etuliite PRI kirjoitetaan ja milloin PRE? (taululla) kommentti Matvey Dreval (dialla). Johtopäätös: Jos etuliite tarkoittaa liittymistä, lähestymistä, läheisyyttä tai epätäydellistä toimintaa, siihen kirjoitetaan I-kirjain (tämä on etuliite PR) Johtopäätös: Jos etuliite on merkitykseltään lähellä sanaa VERY tai etuliitettä PERE , silloin siihen kirjoitetaan kirjain E (tämä on etuliite PRE ) Mikä määrää vokaalin valinnan etuliitteissä PR ja PR? Johtopäätös: Vokaalin valinta etuliitteissä PR ja PRE riippuu etuliitteen merkityksestä Dia: Tarkastellaan algoritmia. Kuinka noudattaa sääntöä? Kuka kommentoi? Roma, tule hallitukseen. Dia: Koska, kaverit, on vielä sanoja, jotka sinun on muistettava. Puhumme tällaisista sanoista seuraavassa oppitunnissa. TAULUKKO ”Etuliitteiden PR ja PR oikeinkirjoitus” Etuliitteen merkitys 1. Toiminnan epätäydellisyys, voidaan rinnastaa sanaan ”hieman”, ”vähän”, ei kauaa” 2. Lähentäminen 3. Liittyminen. 4. Läheisyys johonkin, voidaan rinnastaa sanaan "lähellä", "lähellä" Esimerkkejä purettu, palanut saapui, purjehti, saapui, tulee, lentää, purjehtii ruuvattuna, ruuvattuna, liimattu, ommeltu, kiinnitetty tienvarteen kukkula, merenrantakaupungissa, na prishkolny, prigozhy, pravlye PRE Etuliitteen merkitys Samanlainen kuin sanan "erittäin" merkitys Samanlainen kuin etuliite re Esimerkit esipitkä, edeltävä ahne jatkuva, ei este IV . Uuden materiaalin ensisijainen konsolidointi (10 min). 8.168.26 Olemme siis ratkaisseet etuliitteiden kaupungin mysteerin. Nyt käytännössä voit tarkastaa, kuka on hallinnut teorian lujasti.

Seuraava pysäkki "Gramoteev Boulevard". 1. Olemme istuneet liian kauan: Suosittelen lämmittelemistä. Sinun on jaettava lauseet ryhmiin taululla. Lauseet ovat pöydälläsi. Kaikkien on mentävä ulos ja löydettävä heidät. Kuka on valmis? Vastaukset: lähestyy liittymistä läheisyyteen toiminnan epätäydellisyydellä hyvin paljon yli tule autolla ompele nappikippi pahville kiire ensijuoksu ensimmäinen asema hotelli koulusivusto noudata sääntöä mielenkiintoinen tarina nousu varpaille kiinnitä neula kiva lapsi kiltti ihminen odottamaton este keskeyttää keskustelu Arvioi työtäsi. Oikeasta vastauksesta 5 pistettä. Hyvin tehty! Jatkamme matkaamme. 2. Soobrazhayka Street Etsi harjoitus. 329. Korvaa lause yhdellä sanalla etuliitteellä PR. Kutsumme heitä ketjuun ja kirjoitamme sanat ylös. Sanan oikein nimenneet antavat itselleen 5 pistettä. V. Opetusmateriaalin alkuymmärryksen seuranta (4 min). 8,26 8,30 1. "Check"-neliö. Dia: Allekirjoita etuliite prI tai prE, korosta se ja yhdistä sana, jolla on samanlainen merkitys. _liimakiinnitys _vähennä lähestymistapaa _epämiellyttävä läheisyys _ole (lähesty) epätäydellinen toiminta _järven keskeytys _repi "erittäin" Dia: Tarkista standardin mukainen. Arvioi työsi. takertua vähentyä epämiellyttävä saapua järvenrantaan keskeyttää yhteys (liittää liimalla) epätäydellinen toiminta "erittäin" lähestymistapa (saapua, tulla jonkun luo) lähestyä läheisyys (lähellä, vieressä) pere (keskeytä)

2. Pysäytä "Zakreplyaika". 8.308.35 Valitse yksi kortti, jonka avulla voit työstää tehtävää, joka on sinulle toteutettavissa. Voit keskustella saman kortin suorittaneiden kanssa. Käytä teoreettista materiaalia. Punainen kortti on vaikea (joka selviää siitä saa 5 pistettä). Vihreä kortti on keskivaikea (joka selviää siitä saa 4 pistettä). Sininen kortti on yksinkertainen (joka selviää siitä saa 3 pistettä). Ryhmä 1 (vahvat, punaiset kortit) 1. Lisää sanat, joissa on etuliitteet PRE ja PRI niiden merkityksen mukaan. Ivanushka käveli koko päivän ja () polkunsa korkealle muurille. () hän seisoi () kiven päällä ja alkoi ajatella. Kuinka ratkaista tämä ongelma? Ja () hänestä tuli sitten uskollinen ystävä: "Hei, minun pieni kytyräselkäinen hevoseni! () minulle, ystäväni! Ryhmä 2 (keskikokoiset, vihreät kortit) 1. Lisää sanoja hakasulkeiden sijaan huomioiden suluissa annettujen etuliitteiden merkitys. Ivanushka käveli koko päivän ja () (lähestyi) polkuaan korkealle muurille. () (epätäydellisyys) hän oli () (läheisyydessä) kivellä ja alkoi ajatella. Kuinka ratkaista tämä ongelma? Ja () (epätäydellisyys) hänestä tuli sitten uskollinen ystävä: "Hei, minun pieni kytyräselkäinen hevoseni! () (lähestyen) minua, kaveri!" Ryhmä 3 (heikot, siniset kortit) 1. Lisää sanat etuliitteillä PRE ja PR käyttämällä sanoja viitteeksi. Sanat viitteeksi: toi, istui, tien varrella, kutsui, tule juoksemaan. Ivanushka käveli koko päivän ja () polkunsa korkealle muurille. () hän seisoi () kiven päällä ja alkoi ajatella. Kuinka ratkaista tämä ongelma? Ja () hänestä tuli sitten uskollinen ystävä: "Hei, minun pieni kytyräselkäinen hevoseni! () tule luokseni, ystäväni! Dia: Tarkista standardi ja arvioi työsi. Lopullinen versio. Ivanushka käveli koko päivän, ja hänen polkunsa johti (lähestyi) korkealle muurille. Hän istuutui (epätäydellisyyteen) tienvarsikivelle (läheiselle) ja ajatteli. Kuinka ratkaista tämä ongelma? Ja sitten hän soitti (epätäydellisyyteen) uskolliselle ystävälleen: "Hei, minun pieni kytyräselkäinen hevoseni! Tule juoksemaan (lähestymään) minua, ystäväni!” VI. Yhteenveto. (4 min). Heijastus. 8.358.39 Matkamme on päättynyt, mutta emme sano hyvästit etuliitteille. Tapaamme heidät seuraavalla oppitunnilla. Mutta jotta tiedosta olisi hyötyä tulevaa käyttöä varten, toistakaamme oppitunti nyt. Haluan palata oppituntimme alkuun. Muistatko, mitä tavoitteita asetamme oppitunnille? Oletko saavuttanut sen? Mitä uutta opimme satumaassa? Opimme toisesta etuliitteiden ryhmästä, jolla on 6 eri merkitystä. Eri etuliitteet kirjoitetaan eri sääntöjen mukaan. Tästä riippuen ne jaetaan 3 ryhmään. Mitä opiskelit? (oppinut soveltamaan oikeinkirjoitussääntöjä kirjoittaessa). Voita este, Älä riko lakia, Hyvällä säällä Kiinnikkeen kanssa Kun tuomme sen lähemmäksi, liimaamme ja ompelemme. Nostetaan sitä hieman korkeammalle

Keskeytä ilkeä unelma, Hymyile ystävällisesti, Sulje polkusi, Täällä kirjoitetaan etuliite kaikkialle... Kaikki yhdessä: Pre. Ja tuomme jotain. Rauhoitetaan sitä hieman, makaamme vähän, laitetaan se järjestykseen ja istutaan lepäämään. 1. Itogovaya-katu. Luokittelu. Laske yhteen kaikki itsearviointilomakkeen pisteet ja anna itsellesi arvosana asteikolla. Tänään luokassa olin tyytyväinen työhönne ja vastauksiinne. Olet uutta tietoa. Voitimme vaikeudet. Ajattele virheitä. Sain suuren ilon kommunikoida kanssasi. Venäjän kieli ei ole sinulle este. me työskentelimme. hieno Hankittu dia: Viimeistele lause: Opin... Nyt voin... Se oli mielenkiintoista... Oppitunnilla saadusta tiedosta on hyötyä.... Tee minulle muistiinpano aiheen viereen. + oletko hallitsenut aiheen, ? On vivahteita, jotka vaativat selvennystä, en ymmärtänyt mitään. VII. Kotitehtävä (1 min). 8.398.40 Valinta: Etsi kirjallisesta tekstistä ja kirjoita muistiin 5 lausetta, jotka sisältävät sanoja etuliitteillä pre ja at. Tai Keksi johdonmukainen teksti aiheesta "Konsolien seikkailut ennen ja aikana". Kun suoritat tehtävää, lue kappale 31 uudelleen. Toista "Kohde". Oppitunti on ohi. Kiitos oppitunnista. Jos aikaa jää

Kiinnitä nyt huomiota lausumiin. Kiva tietää, että olet oppinut jotain. (Moliere) Tiedän, etten tiedä mitään. (Sokrates) Tieto alkaa yllätyksestä (Aristoteles) Kerro minulle - ja minä unohdan, näytä minulle - ja muistan, ota minut mukaan - ja sitten ymmärrän. Konfutse Mikä lause kuvastaa parhaiten toimintaasi luokkahuoneessa? Se mikä sinulle parhaiten sopii, on työskentelytapasi.

"Etuliitteiden oikeinkirjoitus at- ja pre-"

Oppitunnin tavoitteet:

Koulutuksellinen: tutustuttaa opiskelijat oikeinkirjoitukseen ja sen graafiseen merkintään kirjallisesti; kouluttaa oppilaita ulkoa etuliitteiden perusmerkityksiä; toista -з (-с) alkavien etuliitteiden oikeinkirjoitus

Koulutuksellinen: kehittää lasten kykyä hankkia itsenäisesti tietoa; kehittää henkisiä toimintoja: analyysi, synteesi, vertailu, luokittelu sekä huomio, muisti, looginen ajattelu; kehittää kognitiivisia ja luovia kykyjä erilaisten toimintojen avulla.

Koulutuksellinen: herättää kiinnostusta venäjän kielen tunteja kohtaan: kehittää kommunikatiivisia suhteita.

Oppitunnin tyyppi: oppitunti uuden materiaalin oppimisesta.

Laitteet: nauhoitusesimerkit taululle, viitekaavio, signaali, yksittäiset kortit.

Tuntien aikana:

I. Organisatorinen hetki.

Maksu onnistumisesta. Toivo itsellesi menestystä ja sano itsellesi: "Olen tarkkaavainen, ajattelen, olen tarkka!

P. Mobilisointivaihe.

Kohde: aseta oppilaat havaitsemaan uutta materiaalia, toista muuttuvien etuliitteiden oikeinkirjoitus -з(-с)

Taululle on kirjoitettu sanat:

Ole...maukasta, ole..meluisa, tyyneyttä, lepoa..rauhaa, pr..juokse, pr..koulu, ja..tulki, ja..anna, pr..ystävällinen.

Mihin ryhmiin ja miksi nämä sanat voidaan jakaa?

Kirjoita muistiin sanat, joiden etuliitteet päättyvät -з(-с). Valitse etuliitteen oikeinkirjoitus, muista sääntö.

Muistikirjojen keskinäinen tarkistus, yksi oppilas taululla lisää kirjaimia ja kertoo säännön.

Mitä sanoja on jäljellä? Lue ne. Voimmeko kirjoittaa ne nyt? (Ei, koska emme tiedä sääntöjä)

III. Muotoile oppitunnin aihe ja tarkoitus.

Kaverit, mitä luulet meidän tekevän luokassa tänään?

Muotoile oppitunnin aihe.

Opettaja kirjoittaa oppitunnin aiheen taululle, lapset vihkoon.

Muotoile oppitunnin tarkoitus sen aiheen perusteella.

(Tutustu vokaalien kirjoitussääntöön e - ja etuliitteissä pre- ja pre-)

IV. Uuden materiaalin oppiminen.

Käännytään havainnointi- ja analyysiaineistoon. Taululle on kirjoitettu sanat:

Aja..ajaa, pr..lennä, pr..ui

Pr..ompele, pr..liima, pr..lyö

Ave..koulu, ave..tie

Oikea..auki, oikea..polta,

oi, kiltti, oi rakas,

pr..grad, pr..tear

Kaverit, mitä mieltä olette, mitkä vokaalit e tai i meidän pitäisi kirjoittaa etuliitteisiin? Miksi?

Kuuntele miesten mielipiteitä.

Mietitään jokaisen sanan merkitystä. Sinun on määritettävä nämä arvot itse.

Mikä yhteinen merkitys yhdistää ryhmän 1 (2 - 6) sanat?

Kunkin ryhmän sanojen merkityksen parissa lapset kirjoittavat esimerkkejä muistikirjaan, opettaja lisää puuttuvat kirjaimet taululle, osoittaa graafisesti oikeinkirjoituksen ja kirjoittaa merkityksen suluissa.

Pojat, tehkää johtopäätökset - versiot siitä, milloin se on kirjoitettu ja - e etuliitteissä?

Työskennellessään opiskelijat määrittävät itse etuliitteiden merkitykset taululle asteittain:

AT -

Lähestyminen = lähellä

Liittyminen = toisilleen

Sijainti lähellä = noin

Osittainen toiminta = vain vähän

ENNAKKO-

Ennen = erittäin

Ennen = uudelleen

Etuliite PRE- on etuliite PERE- tytär. Hän on hyvin samanlainen kuin äitinsä sekä ulkonäöltään että merkitykseltään. Vain yksi kirje, jota hän ei ottanut äidiltään. Kumpi? Ja nyt merkityksen samankaltaisuuden ansiosta se voi korvata RE- verbeissä

lohko - lohko

rikkoa - astua yli

keskeyttää - keskeyttää

Pojat, tehkää yleinen johtopäätös, kun etuliitteet PRI- ja PRE- kirjoitetaan?

Yhdessä lastenohjelmassa "Baby Monitor" kuului seuraava kappale:

PR- vai PR-, PR- vai PR-?

Tämä ei ole salaisuus ollenkaan.

-Saat vastauksen heti.

Onko juna saapunut, onko se lähtenyt?

Höyrylaiva

Astronautti lensi ulos

Universumi -

Kaikista tulleista

Se lentää, se purjehtii,

Se on kirjoitettuAT - epäilemättä.

Kierrettiin ruuvi, ruuvattiin pyörä,

Liimattu, ommeltu taitavasti

-Muista mitä on kirjoitettuAT -Kaikesta,

Mitä hyvät kädet tekivät.

Purin kieltäni ~ en aivan purra sitä

Palanut ei tarkoita, että se palaa.

Muista, mitä on tehty, mutta ei aivan tehty

He kirjoittavat etuliitteelläAT -.

Predlinny tavoittaa sinut katolta kädellä

ahne ihminen ei anna sinulle karkkia.

Kuka on hyvin tätä ja sitä

- ENNEN - kirjoitamme samaan aikaan.

Lokakuussa sataa jatkuvasti,

Mutta lukutaitoisille sade ei ole este.

Missä ne ovat hyvin samankaltaisiaPERE - JaPRE

-On vainPRE - sinun täytyy laittaa se.

Fizminutka "Lisäosat".

V. Opitun lujittaminen.

Tavoite: lujittaa hankittua tietoa.

Vaihe 1- ensisijainen konsolidointi: päättelyalgoritmin soveltaminen.

1) Suullinen oikeinkirjoitusanalyysi (etutyö ja kommentointi)

Taululle on kirjoitettu sanat:

tule, merenranta, juotos, söpö, erittäin hauska, tauko, istu alas.

2) Monimutkainen huijaus

Oppilaat menevät vuorotellen taululle, selittävät ensin sanan oikeinkirjoituksen ja lisäävät sitten puuttuvan kirjaimen

Pr..ruuvi, pr..perho, pr..iloinen, pr..meri, pr..rae

3) Kuka on isompi? Anna omat esimerkisi jokaisesta merkityksestä. Selitä oikeinkirjoitus.

Vaihe 2- toissijainen kiinnitys.

4) Yksilölliset kortit (tehtävän edellä suorittaneille)

5) Työskentely signaalikorttien kanssa E JA

Laskeudu, kiinnitä, erittäin vakava, merenranta, kaunis, laukkaa ylös, polttaa, kiltti, avaa, istu alas, hyvin pitkä, lohko.

6) Morfologinen charade "Kerää sana".

Muodosta sana ottamalla mainitut morfeemit muista sanoista

Juureni on hinnassa,

Etsi esseestä minulle etuliite,

Kaikki näkivät jälkiliitteeni muistikirjassa,

Kaikki sama - olen päiväkirjassa ja lehdessä.

(arvosana)

VI Oppitunnin yhteenveto.

Mistä säännöstä opimme tänään luokassa?

Mitä sinun on tiedettävä, jotta et tekisi virheitä etuliitteiden PRI- ja PRE- oikeinkirjoituksessa?

Opettaja arvioi oppilaiden työtä tunnilla.

VII. Kotitehtävä: § 54 (tee OK)

Vokaalien oikeinkirjoitus etuliitteissä pre ja at

(tunnin yhteenveto)

Toteuttaja:

Golovko Maria Sergeevna,

Venäjän kielen opettaja ja

Kirjallisuus MBOU "Secondary School No. 1"

Mariinsk, 2014

Sisältö:

1. Esittely.

2. Oppitunnin yhteenveto.

3. Johtopäätös.

4. Luettelo käytetystä kirjallisuudesta.

Johdanto.

6. luokan venäjän kielen tuntimuistiinpanot on koottu uuden materiaalin oppimisen ongelmadialogisen oppitunnin mallin mukaisesti. Tuntitavoitteet asetetaan siten, että toimintoja siirretään opettajalta oppilaalle. Tuottava ja ongelmallinen työmuoto yhdistetään.

Oppitunnin aikana asetetaan kriteerit itsekontrollille ja itsearvioinnille. Opetuksessa käytetään muotoja ja menetelmiä, jotka lisäävät opiskelijoiden aktiivisuutta.

Oppitunti on rakennettu siten, että lapsille opetetaan refleksiivistä toimintaa tiedon valmiuden arvioimiseksi ja tietämättömyyden ja vaikeuksien syiden löytämiseksi.

Oppitunti luo yhteistyön ja mukavuuden ilmapiirin.

Vokaalien oikeinkirjoitus etuliitteissä pre ja pr.

Oppitunnin tavoitteet:

Esittele oppilaille oikeinkirjoitus "Vokaalien e ja i oikeinkirjoitus etuliitteissä pre, pr" ja niiden graafinen merkintä kirjaimessa;

Kouluttaa opiskelijat määrittämään pre- ja at-etuliitteiden perusmerkityksiä;

Paranna oikeinkirjoitustaitoja.

Henkilökohtainen:

    ymmärtää suoritetun toiminnan arvoa,

    muodostaa arvoasenne yhteistä kognitiivista toimintaa kohtaan.

Kognitiivinen ja säätelevä:

    kehittää taitoja suunnitella, ohjata, säädellä ja analysoida omaa koulutustoimintaa;

    tavoitteiden asettaminen, kyky jäsentää tietoa (kaavion rakentaminen);

    kehittää oppilaiden puhetta, rikastuttaa lasten sanastoa;

    kehittää älykkyyttä, ajattelua, muistia.

Kommunikaatiokykyinen:

    luoda opiskelijoiden positiivista motivaatiota venäjän kielen tunnille ottamalla kaikki mukaan aktiiviseen toimintaan;

    kasvattaa tarvetta arvioida toimintaansa.

    viljellä puhekulttuuria, rakkautta sanoihin ja äidinkieleen.

Tuntien aikana:

    Ajan järjestäminen (itsemäärääminen toimien suhteen, luokan valmiuden tarkistaminen oppitunnille. Tervehdys.)

    Tietojen päivittäminen. (10 minuuttia), (kognitio, säätely, viestintä UUD).

Sanat kirjoitetaan taululle, luokka saa tehtävän lisätä puuttuvat vokaalit.

Oikein..elävä,oikea..juoksu,oikea..imarteleva,oikea..viisas,oikea..koulu,oikea..ajo, oikea..avoin, oikea..ompele, oikea..luokka, oikea..kirjoita.

Mikä yhdistää nämä sanat? (etuliitteet pre ja at).

Määritä etuliite (morfeemi, joka tulee ennen juurta ja toimii uusien sanojen muodostamisessa).

Millaisia ​​konsoleita on olemassa? (muuttuva ja muuttumaton)

Mikä ongelma ilmaantui tehtävää suoritettaessa? (ongelma vokaalien kirjoittamisessa pre- ja pr-etuliitteissä).

Joten mikä on tämän päivän oppitunnin aihe? (vokaalit etuliitteissä pre, at).

Mieti, mistä etuliitteiden vokaalien oikeinkirjoitus voi riippua? (vokaalien oikeinkirjoitus etuliitteissä riippuu leksikaalisesta merkityksestä).

Selvitä sanojen merkitys? (lähestyminen, liittyminen, lisäys, läheisyys, toiminnan epätäydellisyys, merkitykset "erittäin", "uudelleen").

Vuorovesi juoksee, tulee - lähestyy;

koulun läheisyys;

Viehättävä, viisas - tarkoittaa "erittäin";

Avaa hieman - epätäydellinen toiminta;

Ompele, ominaisuus - liittyminen;

Block-merkitys "yli".

3 . Tehdyn työn tuloksena laadimme vertailukaavion . (15 minuuttia), (ilmoit., oppiminen UUD).

Olen saapunut

ryömi

Laukkaa ylös

Ommeltu

Liitetty

Sidottu

Prishkolny

Prirechny

Järven rannalla

Purrut

Käy makaamaan

Poltettu

Pre

1. kiltti, viisas = erittäin

2.keskeytä, block=reverse

Joten mikä määrittää vokaalien oikeinkirjoituksen pre- ja at-etuliitteissä? (leksikaalisesta merkityksestä).

Opiskelija antaa yksityiskohtaisen vastauksen kaavion mukaan uudesta aiheesta (ensisijaisen tiedon konsolidoinnin järjestäminen konstruoidun kaavion mukaan, uuden tiedon lausuminen puheessa).

4. Tiedon konsolidointi käytännössä.

Tehtävä nro 1. (5 minuuttia), (viestintä, oppiminen).

Korvaa lauseke yhdellä sanalla etuliitteellä, joka osoittaa graafisesti.

Makaa hetki (makaa makuulle), istu reunalla (istu alas), ei kovin sairaaksi (sairastu), riko lakia (rikos), tule lähelle jotain (mene lähemmäksi), seuraa jonkun jalanjälkiä (jahtaa), erittäin kaunis (ihana) ), erittäin tylsä ​​(erittäin tylsä), opettaa lapsia (opeta).

Tehtävä nro 2 .(5 minuuttia), (viestintä, oppiminen).

Työ ryhmissä. Lajittele sanat merkityksen mukaan. Lisää omia esimerkkejäsi.

1. ryhmä - lähestyy,

2. ryhmä - liittyminen,

Ryhmä 3 - "yli, erittäin"

Ryhmä 4 – läheisyys,

Ryhmä 5 – keskeneräinen toimenpide.

Ratsastaa, rullata ylös, naulata, kiinnittää, rannikko, ylistää, rauhallinen, voittaa, pysäyttää, liioitella, epämiellyttävin, istua alas, juosta ylös, ilkeä, vähätellä, kiirehtiä, nousta, lisätä, sisäkenttä, erittäin hyvä, asema neliö, purjehtia ylös, ruuvata sisään.

5. Oppitunnin pohdiskelu. (5 minuuttia), (henkilökohtainen, kommunikoiva).

Mikä oli mielestäsi vaikeaa?

Mitä uutta opit?

Mitä muistat eniten?

- Työskentelin aktiivisesti, ymmärsin kaiken, olin hyvällä tuulella

- Ymmärsin kaiken, mutta minua hävetti aktiivisesti työskennellä luokassa

- Osallistui tunnille

Liimaa valitut "kasvot" taululla olevalle Whatman-paperiarkille. Saat luokasta "muotokuvan".

D/z ryhmittäin .

Ryhmä 1: etsi oikeinkirjoitussanakirjasta vokaalien kirjoitusasu prefikseista ja joita ei tunnilla tutkittu. Valmista luokalle tarina näistä tapauksista (vahvista tapauksista - etuliitteet ennen monimutkaisia ​​​​tapauksia).

Ryhmä 2: opettele sääntö, kirjoita tarina käyttäen kaikkia etuliitteiden kirjoittamistapauksia ennen ja milloin oppitunnilla tehdyn kaavion mukaan.

6. Oppitunnin yhteenveto.

Johtopäätös.

Ongelmadialoginen oppitunti uuden materiaalin oppimisessa. Oppitunnin aikana syntyy ongelmatilanne - ristiriitoja, jotka synnyttävät opiskelijoiden halun ratkaista ongelma itse. Aloittamalla dialogin opettajan kanssa he tunnistavat ristiriidan - he artikuloivat sen ja tiedostavat sen.

Opiskelijassa kehittyy tehdyn työn tuloksena arvoasenne yhteiseen kognitiiviseen toimintaan, kyky ilmaista ajatuksiaan riittävän täydellisesti ja täsmällisesti vuorovaikutuksen tehtävien ja ehtojen mukaisesti, kyky jäsentää tietoa sekä kyky. paljastaa uutta materiaalia tiiviin kaavion tai algoritmin mukaan.

Sekä kokemuksen muodostuminen ja kehittäminen arvioivassa ja käytännön toiminnassa elämäntilanteissa, kyky arvioida tunnilla tehtyä työtä itsenäisesti.

Luettelo käytetystä kirjallisuudesta:

1. Venäjän kieli: oppikirja. 6 luokalle. Yleissivistävä koulutus laitokset/(M.T. Baranov, T.A. Ladyzhenskaya, L.A. Trostentsova ja muut; tieteellinen toimittaja N.M. Shansky - 27. painos - M.: Koulutus, 2007. - 239 s.

2. Venäjän kielen oikeinkirjoitussanakirja/Venäjän kielen instituutti.; Toimitusryhmä: V. V. Lopatin, B. Z. Bookchina, L. P. Kalakutskaya ja muut - 30. painos, ster.-m.: Rus. Yaz., 2004.-516 s.

3. Skok, G. B. Kuinka suunnitella koulutusprosessi kurssille [Teksti]: oppikirja, käsikirja opettajille / G. B. Skok, N. I. Lygina, N. I. Kolesnikova, E. V. Nizovskikh. - Novosibirsk: NSTU Publishing House, 1999. - 83 s.

4. Samolova, T.N. Venäjän kieli 5. Harjoituskokoelma.-Novosibirsk-2000-104 s.