Ako žiť v ľudskom svete? Ako žiť vo svete s ľuďmi, svetom a sebou samým (Filozofia slobodného človeka) Odsek 7 ako žiť vo svete ľudí.

AKO ŽIŤ VO SVETE ĽUDÍ?
Ciele: dostať do povedomia žiakov myšlienku, ktorú ľudia potrebujú
rôzne osobné a sociálne spôsoby regulácie ľudského správania;
vytvárať primárne predstavy o pojmoch „svedomie“, „morálka“, „právo“.
Požiadavky na vedomosti, zručnosti a schopnosti žiakov.
Študenti si uvedomujú, že ľudia potrebujú rôzne osobné a sociálne veci
spôsoby regulácie ľudského správania; mať prvotnú predstavu
pojmy „svedomie“, „morálka“, „právo“, môžu vysvetliť, čo je
„zlaté pravidlo morálky“ (schopnosť študentov používať nové
znalosti je možné skontrolovať pomocou otázok za textom odseku a
kreatívne zadania).
Počas vyučovania
I. Kontrola domácich úloh.
Študenti si pamätajú hlavné pojmy predchádzajúcej hodiny: „konflikt“,
"kompromis", "spolupráca" - a demonštrovať výsledky skupiny
domáce úlohy, plagáty s pravidlami alebo pravidlami pre východisko z konfliktu,
pomôcť vyhnúť sa konfliktom.
II. Aktualizácia základných vedomostí a problémov.
učiteľ. Témou našej lekcie je „Ako žiť vo svete ľudí? Spoliehajúc sa na
ako by ste na to reagovali
otázka?
Žiaci (možná odpoveď sa zbiera z rôznych
odpovede študentov). V predchádzajúcej lekcii dejepisu sme prišli na to, že
Musíte žiť nielen pre seba, ale aj vedľa iných, pre iných. Všetci ľudia,
žijúcich na našej planéte tvoria jednu spoločnosť – ľudstvo. Od
každého z nás, budúcnosť ľudstva závisí od našich činov.
učiteľ. Okrem dobrých skutkov človek koná aj zlé skutky.
skutky. Viete rozoznať dobrý skutok od zlého?
Študenti ponúkajú rôzne odpovede. Učiteľ usmerňuje odpovede, a
žiaci dospejú k záveru, ktorý vysvetľujú dospelí (rodičia a učitelia).
čo môžeme a čo nemožno robiť a prečo.

učiteľ. Ale učitelia a rodičia nemôžu byť okolo každého
minútu. Ako môže človek zistiť svoje činy, keď nikto nie je
kontroly?
Učiteľ (s pomocou žiakov formuluje problém). Ako muž
dokáže pochopiť, že urobil zlý skutok, ak mu to nikto nepovie?
Ako človek vie, čo je dobré a čo zlé?
III. Objavovanie nových poznatkov.
učiteľ. Prečítajme si dialóg medzi Anyutou a otcom, pomôže nám to vyriešiť
nastolený problém.
Žiaci si prečítajú text na str. 32 na slová "... svedomie bude hrýzť."
učiteľ. Aký nový koncept sa objavil v replike pápeža? Počul si
hovoríš "svedomie" od dospelých? Za akých okolností? Co si myslis
znamená to?
Študenti vytvárajú predpoklady a testujú ich čítaním dialógov postáv až do
slová "... toto nerobí svedomitý človek."
učiteľ. Čo pomohlo otcovi prísť na to, že bez nej neísť do práce
dôvody sú zlé?
Študenti. Otec pomáhal svedomiu.
učiteľ. Ako otec vysvetlil Anyute, čo je svedomie?
Študenti. Otec povedal, že ak urobí zlý skutok, tak áno
nebude to podľa svedomia: "Tak ma bude hrýzť svedomie." Otec sa bude báť
nebude si môcť nájsť miesto pre seba, pretože vie, že konal zle, kvôli nemu
môžu utrpieť záujmy iných ľudí a spoločnosti. Ľudia okolo vás si budú myslieť
že je nespoľahlivý, nečestný, bezškrupulózny. A ocko o ňom nechce hovoriť
myslel zle, rozčuľuje ho to.
učiteľ. Zhodujú sa otcove myšlienky o slove „svedomie“ s vašimi?
predpoklady? Prečítajme si, akú definíciu nový pojem ponúka
výkladový slovník na konci učebnice na str. 123.
Žiaci pracujú so slovníkom, hľadajú nové slovo a čítajú
definícia pojmu.
Učiteľ ponúka doplnenie nových vedomostí čítaním textu učebnice.
Študenti si prečítajú posledný odsek na str. 32 a pokračujte v čítaní na str. 33 do slov
"O takomto človeku sa hovorí, že je nehanebný."
učiteľ. Myslíte si, že táto schopnosť cítiť sa dobre
čo je zlé, človek je obdarený od narodenia, je to vrodená vlastnosť?

Študenti. Vieme, že človekom sa stáva až v spoločnosti.
Výchovou a vzdelávaním získava tie osobné vlastnosti,
ktoré ho odlišujú od sveta zvierat a robia z neho človeka. Takže aj tento
schopnosti, ktoré nadobudne v priebehu školenia a vzdelávania.
učiteľ. Vráťme sa k problému, ktorý sme nastolili na začiatku hodiny a
Skúsme to vyriešiť, na základe nových poznatkov.
Žiaci (riešenie problému). V priebehu výchovy a vzdelávania
človek nadobúda schopnosť vycítiť, kde je dobro a kde zlo. Toto
schopnosť sa nazýva svedomie. Vďaka svedomiu o každom z nich
činy si človek môže povedať, či je dobrý alebo zlý. Svedomie
vyžaduje byť úprimný, keď nikto nemôže kontrolovať činy
človeka, keď sa o jeho prípadnom podvode nikto nedozvie. Ak človek nie je
premýšľa o svojich činoch, o tom, či kazí životy iných ľudí alebo nie,
hovoria, že jeho svedomie „mlčí“. A samotná osoba sa nazýva nečestná
alebo nečestné.
IV. Hra "Roboty".
Učiteľ vyzve študentov, aby sa na pár minút postavili a sedeli.
premeniť na kovových robotov.
učiteľ. Roboty môžu vykonávať akcie iba na príkaz a
počúvajte iba hlasové príkazy.
Učiteľ „počítačový hlas“ začne dávať príkazy: „Urobte tri
krok vpred“, „Nešvihni rukami“, „Otoč sa doprava a skoč
dvakrát“ atď. Je potrebné poskytnúť študentom dostatok času na strávenie
robotov, bude si to vyžadovať aspoň 6-8 rôznych tímov. Tímy
by malo byť uskutočniteľné. Daj mi po chvíli
nevykonateľný príkaz, napríklad „vzlietnuť“. Keď je akcia zapnutá
pokazí, prikážte: „A teraz ste opäť ľudia. konať
sám za seba! Môžete robiť akýkoľvek pohyb, ktorý chcete."
Potom, čo sa žiaci samostatne presunú, učiteľ ich o to požiada
vráťte sa na lekciu, sadnite si za lavicu a prediskutujte svoje dojmy z rozcvičky.
učiteľ. Bavilo vás byť robotmi? Co si myslis
Líšia sa roboty od ľudí?

Študenti pravdepodobne odpovedia, že roboty poslúchajú iba príkazy a
ľudia rozhodujú, čo robiť.
učiteľ. Kto je zodpovedný za to, že roboty niektoré nedokážu vykonávať
príkaz? Kto je zodpovedný za ľudské činy? Prečo by človek
treba zodpovednosť? Je podľa vás táto kvalita relevantná?
charakter človeka na našu lekciu? Vysvetlite odpoveď.
V. Rozširovanie nových poznatkov.
Práca v učebnici.
Učiteľ ponúka upevniť vedomosti získané skúmaním obrázka v
učebnica na str. 33 a dokončenie úlohy k nemu.
Skupinová práca.
Na to študenti sedia v skupinách po 4-6 ľuďoch. V každej skupine
je vybraný kapitán tímu, ktorý vedie diskusiu o verziách.
(Pozrite si prílohu lekcie „Pozrite sa na svoje
"zrkadlo"".)
T a s t pre skupinu p:
1. Pozri si nákresy v učebnici na str. 33 a dokončite za nich úlohu.
2. Napíš na papier 10 najdôležitejších pravidiel správania, podľa teba,
ktoré musí dodržiavať každý človek v spoločnosti.
Žiaci sa delia o výsledky skupinovej práce. Počúvanie každej skupiny
učiteľ ponúka na porovnanie navrhnuté pravidlá správania a poznámku
zápasy. Študenti poznamenávajú, že väčšina týchto pravidiel je odlišná
zápas skupín.
učiteľ. Čo nám to hovorí? Je pravda, že existujú všeobecné pravidlá
správania, ktoré akceptuje celá spoločnosť. Treba ich poznať a dodržiavať.
každý. Kedy a ako podľa vás vznikli tieto pravidlá v spoločnosti?
Počas diskusie žiaci prídu na to, že takými pravidlami sú ľudia
Neprišli na to naraz, vyvinuli sa postupne. Ako potvrdenie
z vytvorených predpokladov učiteľ navrhuje prečítať si ho v učebnici na str. 34
posledný odsek.
učiteľ. Ako sa vyvinuli vzťahy medzi ľuďmi v primitívoch
spoločnosť? Boli tam v tejto prvej fáze ľudského vývoja
pravidlá správania?
Študenti. Nie, prežili len tí najsilnejší.

učiteľ. Zmenilo sa niečo v spoločnosti vývojom človeka?
Študenti. Áno, „čím rozumnejší sa človek stal, tým láskavejší a
vzťahy medzi ľuďmi sa stali spravodlivejšími“ (prečítané z učebnice).
Učiteľ (číta z učebnice): „Tak ľudia postupne tvorili
pravidlá, ktoré umožňovali každému, aj tomu najslabšiemu členovi spoločnosti
ži pokojne a neboj sa uraziť. Tieto sú všeobecne akceptované a schválené
väčšina ľudí nazýva pravidlá morálkou. Nájdite seba a
Prečítajte si definíciu tohto nového pojmu v slovníku na str. 120.
učiteľ. Pozri sa ešte raz na tie pravidlá, ktoré si napísal
listy. Zvážte, či sa dajú spojiť do jedného pravidla, ktoré pokrýva
všetko čo si vymenoval?
Študenti odpovedajú rôzne. Ak pravidlo nie je sformulované
úplne, učiteľ ponúka študentom situácie, v ktorých "ich vládne"
pozorovaný, ale skutok sa ukáže ako zlý. Napríklad študenti ponúkajú
také pravidlo: "Nikdy nebojuj." Učiteľ ponúka situáciu: chlapci
vysmiať sa spolužiačke, uraziť ju, počkať po škole, odniesť
veci. Dievča sa nevie brániť. Možno sa bude musieť pustiť do boja
otočil si sa a prešiel okolo. Čo ti hovorí tvoje svedomie? Atď.
V priebehu diskusie o rôznych variantoch hlavného pravidla študenti prichádzajú na
záver, že by ste sa mali správať k ostatným tak, ako chcete
liečil ťa. Učiteľ navrhuje prečítať si znenie tohto všeobecného textu
pravidlá na konci odseku na str. 35.
učiteľ. Toto pravidlo sa nazýva aj
"Zlaté pravidlo
morálka“. Prečo si myslíš?
učiteľ. Zvážte, aký trest čaká toho, kto poruší
morálne požiadavky? Správne, porušovateľ môže byť karhaný, zahanbený,
prestať byť rešpektovaný, považovaný za nečestnú osobu.
Niekedy je takéto verejné odsúdenie pre človeka ťažšie ako
trest. A za porušenie akých pravidiel môže byť osoba trestne stíhaná a
uväzniť?
Študenti uvádzajú príklady takýchto pravidiel: neprivlastňujte si cudzí majetok,
nepoškodzovať ľudský život a zdravie a pod.
učiteľ. Tieto pravidlá sú tiež súčasťou univerzálnej morálky, ale oni
chránené silou zákona.
Táto časť pravidiel správania sa nazýva právo.

Skice (tvorivé domáce úlohy).
Žiaci hrajú scénky - úryvky z detských rozprávok, karikatúry,
v ktorom postavy robia „zlé“ skutky a tým porušujú pravidlá
morálky. Po zhliadnutí scénok žiaci vymenujú, ktoré pravidlá porušili.
hrdinov a aký trest ich môže čakať za každý z týchto prečinov.
VI. Samostatná aplikácia a využitie získaných vedomostí.
Učiteľ vyzve žiakov, aby odpovedali na otázky, p. 35 (voliteľné, tie
čo pomôže upevniť vedomosti získané na vyučovacej hodine).
Žiaci odpovedajú na otázky a vyvodzujú závery. Učiteľ môže selektívne
Vyhodnoťte odpovede študentov a prideľte im známky.
VII. Zhrnutie lekcie.
učiteľ. Aké nové poznatky ste na hodine získali? S čím novým
poznáš pojmy? Pomohli tieto znalosti vyriešiť problém: „Ako
človek môže pochopiť, že urobil zlý skutok, ak nikto
výzvy? Ako človek vie, čo je dobré a čo zlé? Komu
k akému rozhodnutiu sme dospeli? Čo je to "zlaté pravidlo morálky"
podarilo sa ti to dostat von?
Študenti odpovedajú na otázky učiteľa, čím sa opäť posilňujú
nadobudnuté vedomosti a sú vyškolení v používaní nových konceptov.
učiteľ. Na konci hodiny navrhujem vrátiť sa tam, kde sme začali
našu lekciu, na tému „Ako žiť vo svete ľudí?“. Pamätajte si, ako ste odpovedali
túto otázku na začiatku hodiny. Čo by ste teraz pridali k svojej odpovedi?
Domáca úloha: Prečítajte si učebnicu na str. 32–35, skontrolujte svoje
vedomosti odpovedaním na otázky po texte. Nájsť nové pojmy v slovníku, vedieť
dať im definíciu.

1. Ukážte šípkami, ktoré definície zodpovedajú slovám v rámčeku.

Zelenou ceruzkou podčiarknite porušenie pravidiel morálky, červenou ceruzkou porušovanie zákonov.

2. Pomôžte deťom zistiť a pochopiť, ktoré činnosti sú dobré a ktoré zlé (pod obrázky vložte znamienko „+“ alebo „-“).

Čo nám pomáha vedieť, či je čin dobrý alebo zlý?

Dobré skutky potešia mňa aj ľudí okolo mňa a po spáchaní zlých skutkov ma svedomie mučí a iní ľudia odsudzujú.

3. Často počujete slovo „nie“ od dospelých, keď komunikujete s inými deťmi a dospelými. Vysvetlite, prečo to nemáte dovolené.

Pokračujte vo voľných stĺpcoch tabuľky zoznamom toho, čo nesmiete robiť. Vysvetli prečo.

4. Pozrite sa na obrázok. Na aké pravidlo sused zabudol?

Zabudol, že v noci sa nemá robiť hluk, aby susedom neprekážalo pri oddychu.

Čo by mal výtržník urobiť? Napíšte svoju odpoveď.

Pozícia (názor): Verím, že votrelec by mal okamžite prestať robiť hluk.
Argument(y):pretože kvôli jeho činom nemôže nikto v celom dome pokojne spať.

Urobte si poznámku "Zlaté pravidlá, ktoré pomôžu v živote."

1 Poslúchaj svojich rodičov a učiteľov.
2 Robte tak, ako chcete, aby sa s vami zaobchádzalo.
3 Nerob veci, pre ktoré ťa mučí tvoje svedomie.
4 Dodržiavajte zákony vašej krajiny.
5 Snažte sa vyhýbať konfliktným situáciám.
6 Nebuďte leniví študovať a učiť sa niečo nové.
7 Nebojte sa priznať svoje chyby a napraviť ich.

5. Vyriešte krížovku "Človek a svet ľudí." Na akékoľvek vhodné miesto v krížovke napíšte slovo „morálka“ a dajte mu definíciu.

Vodorovne:
4. Konflikt záujmov, ktorý vedie k sporu (konflikt).
5. Skupina ľudí so spoločnými záujmami (spoločnosť).

Vertikálne:
1. Záväzné pravidlá správania pre všetkých (zákony) .
2. Časť pravidiel správania, ktoré štát zapísal do zákonov a chránil vlastnou silou (správny) .
3. Schopnosť človeka rozhodovať o tom, čo je dobré a čo zlé (svedomie) .

morálne - spoločensky uznávané pravidlá správania, ktoré nie sú zapísané v oficiálnych zákonoch, ale dodržiavajú ich všetci.

učiteľ. Prečo niektorí ľudia žijú medzi ľuďmi ľahko a vyrovnane, bez toho, aby namáhali iných a neuťahovali sa, zatiaľ čo iní trpia, trpia a čo je smutnejšie, zariaďujú to aj iným.

1 študent. Kvalitu života ovplyvňujú v prvom rade názory na vzťah medzi ľuďmi, ktoré sa berú ako základ.

2 študent. Vybudovaním správneho pohľadu na život sa vyhneme mnohým problémom, konfliktom a nebudeme vytvárať problémy a konflikty iným.

1 študent. Každý človek je slobodný.

2 študent. Nikto nie je majetkom nikoho: ani rodičia, ani príbuzní, ani blízki.

1 študent. Neprišli sme na tento svet, aby sme splnili niečie očakávania.

2 študent. Iní však nežijú vo svete preto, aby splnili naše očakávania.

1 študent. Nikto nemôže byť a nesmie sa stať mojím majetkom – ani rodičia, ani príbuzní, ani blízki.

3 študent. Kto komu čo dlhuje.

4 študent. Poznáte ľudí, ktorí by sa museli starať o vaše záujmy?

3 študent. Dokonca aj naši rodičia sa o nás starajú, pretože nás majú radi.

4 študent. Nikto mi nie je nič dlžný. Preto, ak mi niekto niečo urobil alebo povedal niečo dobré (aspoň sa o to pokúsil), som mu vďačný. Ak nie, nebudem sa na neho hnevať.

3 študent. Nerád ľudí rozčuľujem, rád im pomáham. Vďačnosť ma teší, ale nikdy s ňou nepočítam, tým menej ju nevyžadujem.

učiteľ. Akonáhle to urobíte so svojimi zásadami, život sa pre vás a s vami stane oveľa príjemnejším a ľahším. Nebude sa mať kto uraziť, no aj vás menej sklame.

4 študent. Nikto mi nie je nič dlžný – ja nikomu nič nedlhujem – som slobodný človek. Ale ja som duševne zdravý človek, takže ma teší robiť dobré skutky a snažím sa ich robiť. A ak som nemohol alebo nechcel niekomu niečo urobiť, nebudem sa obviňovať.

3 študent. Obviňovať a týrať seba je rovnako neľudské ako týrať a obviňovať iných.

4 študenti ( čítanie na plagáte). „Tak ako ostatní neprišli na tento svet, aby splnili moje očakávania, tak ani ja som sem neprišiel, aby som splnil ich očakávania“ (Frederick Perls).

5 študent. Veľké problémy, ako vo vzťahoch, tak aj celkovo v živote, vytvárajú pocit viny.

6 študent. Prežívanie viny a ľútosti sa vo všeobecnosti považuje za podstatnú vlastnosť mravne zrelého človeka.

5 študent. Zároveň potrápia duše slušných ľudí, pričom každý pád a každú menšiu chybičku poznačia úderom.

6 študent. Navyše, čím je človek slušnejší, tým bolestivejšie ho „hryzie“ svedomie a trápi jeho vinu.

učiteľ. Ak za to nemôžem ja, kto? Úvahy o vinníkovi.

Ak ste odhodlaní stať sa civilizovaným človekom a už ste sa naučili zdržať sa nadávok, neriešte veci päsťami, ale bežnou konverzáciou, ďalší ťažký krok k ovládnutiu morálky (k formovaniu celej osobnosti) bude schopnosť požiadať o odpustenie a odpustiť.

5 študent. Odpustiť nie je ľahké. Odpúšťajte skutočne, nie slovami.

6 študent. Odpustenie je oslobodenie vlastnej duše od zášti, zla a nenávisti k druhému. Ale...

5 študent. Predtým, ako dokážete niekomu odpustiť, musíte najprv obviňovať.

6 študent. Obvinenie je zášť, zlo a nenávisť. Stojí to za to znečistiť dušu?

5 študent. Ak nebudeme nikoho viniť, potom v našom živote nebude žiadny vinník a nebudeme mať komu odpustiť.

6 študent. Prirodzene, niekedy sa môže objaviť nevôľa. Oplatí sa ich však pustiť do hĺbky duše? A na povrchu nebudú žiť dlhšie ako pár minút.

5 študent. Ľudia okolo nás sú často sebeckí, agresívni, hlúpi, nevychovaní, nečestní a nevďační.

6 študent. Nebuďte z toho prekvapení, pobúrení ani naštvaní. Prijmite to ako realitu nášho nedokonalého sveta.

5 študent. Navyše, každý z nás je súčasťou tohto sveta. A každý z nás môže byť občas aj sebecký, agresívny, hlúpy, nevychovaný, nečestný a nevďačný.

6 študent. Vzájomným odporom a snahou o nápravu stále nič nedosiahneme, okrem väčšieho napätia a odcudzenia. Je len jedna cesta – napraviť sa a byť tolerantný k druhým.

1 študent. Nech pre nás nie sú zlí ľudia.

2 študent. Neexistujú zlí ľudia, rovnako ako neexistuje zlé počasie. Aj keď nie každé počasie nám vyhovuje na niektoré špecifické prípady.

1 študent. V chladný deň bude hlúpy obviňovať a karhať počasie a rozumný človek sa teplo oblečie alebo sa bude sťažovať, že sám nebol rozvážnejší.

2 študent. Milujme tento svet taký, aký je. Naučme sa žiť v takých podmienkach, ktoré sa vyvíjajú, medzi takými ľuďmi, akými nás obklopujú.

1 študent. Ale ak existuje príležitosť byť preč od človeka, ktorý prináša viac problémov a škody ako radosti a úžitku, využite túto príležitosť.

2 študent. Vzhľadom na možnosť výberu je vždy lepšie zvoliť si príjemnejšie prostredie, vrátane ľudského.

1 študent. Ak je šanca, že na vás auto hodí blato, bolo by rozumnejšie prejsť na druhú stranu ulice, ako za ním mávať päsťami a nadávať za ním.

2 študent. Čokoľvek robíme, na svete musí byť viac dobra.

1 študent. Je lepšie nepovedať nič, ako odpovedať hrubo.

2 študent. Môžete sa aktívne a pevne brániť, ako každý iný človek, ale za žiadnych okolností by ste sa nemali zohnúť k pomste.

1 študent. A ak váš osobný nepriateľ robí dobrý skutok, pomôžte mu.

2 študent. Pamätajte: bez ohľadu na to, čo robíme, na svete musí byť viac dobra.

učiteľ. Postoj k sebe, k ľuďom, k svetu sú veľmi zložité otázky. Dnes ste sa zoznámili s jedným uhlom pohľadu na niektoré problémy života, ktorý sa zdá byť celkom rozumný a logický.

Princípy života, ktoré si zvolíte, budú do značnej miery určovať kvalitu vašej existencie.

Aby ste presne pochopili, ako žiť vo svete ľudí, musíte si sami určiť, čo by ste chceli na sebe zmeniť. Na začiatok objektívne zhodnoťte svoje správanie predtým, ako sa rozhodnete urobiť zmeny vo svojom živote.

  • Pozrite sa na seba zvonku, premýšľajte o každej chybe a zlom skutku, ako aj o zvykoch.
  • Po analýze sa pustite do postupnej a systematickej opravy chýb.
  • Pestujte si pozorný postoj ku každému človeku vo vašom okolí. Pretože bez takejto kvality je šanca dostať sa v spoločnosti do nepríjemnej pozície.

Keď každý vie, ako rešpektovať názor druhého, komunikácia medzi ľuďmi bude príjemnejšia a harmonickejšia. V spoločnosti sa treba držať v pohode, pretože rozdiel medzi ľuďmi je hneď viditeľný. Čím sa ľudia líšia:

  • Niektorí sa stratia pred veľkým publikom, v hlučných spoločnostiach nenachádzajú odvahu viesť dialóg, do hlavy im vchádzajú hlúpe a zbytočné myšlienky.
  • Iní ľudia v akejkoľvek hlučnej a veľkej spoločnosti majú pocit, akoby boli doma a rozprávali sa so svojimi blízkymi. Preto je ich správanie obzvlášť pokojné, sebavedomé a obľúbené v každom spoločenskom kruhu. Takíto ľudia milujú komunikáciu, a preto vedia, ako na to.

Ako si uľahčiť život

Ako žiť medzi ľuďmi a pokojne s nimi komunikovať? Nie je potrebné okamžite mať talent, možno ho rozvíjať, aby ste získali vysokú dynamiku rozvoja. Je potrebné viac komunikovať, trénovať spôsob komunikácie, nadväzovať nové známosti v oblasti intelektuálne rozvinutých a jednoducho zaujímavých ľudí. Zamyslite sa nad tým, že začnete viac čítať, napríklad ruskú klasiku, navštevovať divadlá, múzeá, čítať zaujímavé časopisy a držať krok so všetkými svetovými udalosťami. Takáto zmena správania zaručuje pozornosť vašej osobe, schopnosť nájsť spoločnú tému s akýmkoľvek partnerom.

Hlavné pravidlo komunikácie s ľuďmi

Nikdy by ste o ľuďoch nemali hovoriť zlé veci, aj keď sa na nich hneváte, neohovárajte - to nie je vlastnosť, ktorá je vlastná dobre vychovanému človeku. Správajte sa tak, aby ste boli hodní vysokej a príjemnej spoločnosti. Keď sa rozhodnete vtipkovať, zamyslite sa nad tým, či by bol humor vhodný a neublížil tomu druhému. Nikdy nežartujte o:

  • vzhľad;
  • hlas;
  • správanie;
  • názov.

Akýkoľvek vtip na takéto témy človeka okamžite urazí, pretože on za takéto veci rozhodne nemôže.

Vaše správanie by nemalo byť predstierané, malo by vychádzať zo srdca, úprimne a byť vaším osobným rozhodnutím. Každý človek musí mať pocit vlastnej hodnoty. Neprerušujte partnera, počúvajte ho až do konca a potom vyjadrite svoj názor. A ak vás prerušili - nekričte, počúvajte a pokojne pokračujte v dialógu, potom v spoločnosti zostanete s povesťou dobre vychovaného a zdržanlivého človeka. Ako by mal človek žiť s inými ľuďmi bez toho, aby spôsoboval konfliktné situácie? Napríklad zavolajte svojich partnerov menom, keď ste dostali darček, potom vyjadrite svoj obdiv a usmejte sa. Oplatí sa to urobiť, aj keď sa vám darček nehodí.

Ak chcete, aby sa každý váš deň skončil úspešne, príjemnými známosťami, komunikáciou a zostal dobre vychovaným človekom, potom sa naučte zapájať ľudí do zaujímavých rozhovorov, byť úžasným konverzátorom a získať si spoločnosť. Keď pôjdete medzi radmi v divadle, otočte sa tvárou k sediacim. A ak ste si už sadli, tak sa postavte tak, aby človek ľahšie dosiahol svoje miesto.

Aby ste pochopili, ako žiť vo svete ľudí, musíte akceptovať skutočnosť, že bez ohľadu na to, čo cítite o určitej osobe, stále musíte byť k nej zdvorilí. Každý slušný človek má zmysel pre takt a proporcie. Byť taktný znamená byť schopný cítiť náladu každého partnera, akceptovať zvláštnosti jeho charakteru, nájsť pre neho určitú schému komunikácie a spoločný jazyk. Ak sa naučíte konať týmto spôsobom, potom vás začnú oslovovať samotní ľudia a budú s vami chcieť nadviazať kontakty.

Pamätajte tiež na pravidlo „prvého dojmu“. Ak sa v prvý deň stretnutia a začiatku komunikácie v hlučnej spoločnosti ukážete inak, ako by ste chceli, alebo zanecháte na seba nepríjemnú spomienku, potom bude oveľa ťažšie situáciu zlepšiť. Preto stojí za to kontrolovať každé vaše slovo a vtip a po niekoľkých stretnutiach s týmto človekom sa budete môcť správať uvoľnene, pretože zachytíte jeho náladu a charakter.

Ak sa naučíte dodržiavať takéto odporúčania, po určitom čase budete môcť vidieť, že váš spoločenský kruh sa nenápadne, ale sebavedomými krokmi rozvíjal a rozširoval. Bude pre vás jednoduchšie začať akúkoľvek konverzáciu s osobou, ktorú nepoznáte, rýchlo nájsť tému, ktorá bude zaujímať jeho aj vás. Je všeobecne známe, že nikto nemôže byť dlho v stave osamelosti. Ako žiť v ľudskom svete? Riešenie tohto problému je veľmi jednoduché - vaša túžba a trpezlivosť naučiť sa, ako sa rozvíjať. Ak dokážete prekonať svoje obavy a pochybnosti o sebe, navždy zabudnete na osamelosť.


Pozor, iba DNES!

INÉ

Každý z nás, bez ohľadu na vek, si musel položiť otázku, ako si získať rešpekt ostatných. ...

Takmer každý človek počul frázu: "Vaša duša je v tme." Doslova to znamená, že veľa ľudí...

V poslednej dobe sa čoraz viac ľudí obracia na psychológov s otázkami: Nemilujem svojho manžela, čo mám robiť alebo „Čo robiť, ...

Za najčestnejšieho spomedzi všetkých tvorov sa považuje človek. Hoci právo byť ním nazývaný z hľadiska etiky si treba zaslúžiť...

Ak sa spýtate niekoľkých ľudí, čo znamená byť vzdelaný, pravdepodobne dostanete rôzne odpovede.…

Žijeme vo veľkých mestách, cestujeme v doprave a chodíme po uliciach s množstvom ľudí, pracujeme v kanceláriách ...

Väčšina ľudí chce vedieť, ako prinútiť ľudí, aby vás počúvali. Schopnosť počúvať partnera je rovnako dôležitá. Vlastniť ich...

Po niekoľkých minútach komunikácie s cudzincom môže každý človek vo všeobecnosti povedať, či je mu tento človek príjemný alebo ...

Pre niektorých ľudí od detstva je ťažké komunikovať, byť v širokom okruhu ľudí, vo firme. Niektorí ľudia jednoducho nie...

Pre každého človeka je pojem slušného správania úplne odlišný. Všetko závisí od výchovy, prostredia, v ktorom rastie...

Tempo moderného života sa neustále zrýchľuje, každý deň musíme komunikovať s obrovským množstvom ľudí.…

Náš život je často plný negativity a agresivity. Nemáme radi ľudí a oni nemajú radi nás. Preto existuje veľa…

1. Ukážte šípkami, ktoré definície zodpovedajú slovám v rámčeku.

  • Zelenou ceruzkou podčiarknite porušenie morálnych pravidiel, červenou farbou.

2. Pomôžte deťom zistiť a pochopiť, ktoré činnosti sú dobré a ktoré zlé (pod obrázky vložte znamienko „+“ alebo „-“).

  • Čo nám pomáha vedieť, či je čin dobrý alebo zlý?

Dobré skutky potešia mňa aj ľudí okolo mňa a po spáchaní zlých skutkov ma svedomie mučí a iní ľudia odsudzujú.

3. Často počujete slovo „nie“ od dospelých, keď komunikujete s inými deťmi a dospelými. Vysvetlite, prečo to nemáte dovolené.

  • Pokračujte vo voľných stĺpcoch tabuľky zoznamom toho, čo nesmiete robiť. Vysvetli prečo.

4. Pozrite sa na obrázok. Na aké pravidlo sused zabudol?

Zabudol, že v noci sa nemá robiť hluk, aby susedom neprekážalo pri oddychu.

  • Čo by mal výtržník urobiť? Napíšte svoju odpoveď.

Pozícia (názor): Verím, že votrelec by mal okamžite prestať robiť hluk.
Argument(y):pretože kvôli jeho činom nemôže nikto v celom dome pokojne spať.

  • Urobte si poznámku "Zlaté pravidlá, ktoré pomôžu v živote."
  1. Počúvajte svojich rodičov a učiteľov.
  2. Robte tak, ako chcete, aby sa s vami zaobchádzalo.
  3. Nerob veci, pre ktoré ťa mučí tvoje svedomie.
  4. Dodržiavajte zákony svojej krajiny.
  5. Pokúste sa vyhnúť konfliktným situáciám.
  6. Nebuďte leniví študovať a učiť sa niečo nové.
  7. Nebojte sa priznať svoje chyby a opraviť ich.

5. Vyriešte krížovku "Človek a svet ľudí." Na akékoľvek vhodné miesto v krížovke napíšte slovo „morálka“ a dajte mu definíciu.

Vodorovne:
4. Konflikt záujmov, ktorý vedie k sporu.
5. Skupina ľudí so spoločnými záujmami.

Vertikálne:
1. Záväzné pravidlá správania pre všetkých.
2. Časť pravidiel správania, ktoré má štát zapísané v zákonoch a chráni ich silou.
3. Schopnosť človeka rozhodovať o tom, čo je dobré a čo zlé.

Morálka – pravidlá správania prijaté v spoločnosti, ktoré nie sú zapísané v oficiálnych zákonoch, ale dodržiavajú ich všetci.