Teoretické základy lekcie. Metodika vedenia teoretických vyučovacích hodín

ŠTÁTNY ROZPOČET ODBORNÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA NSO "MASĽANINSKIJ MEDZIDISTRIÁLNE AGRARICKÉ LYCEUM"

MASLYANINO-2015

    Úvod

    Formy dizajnu lekcií

    Záver

    Použité knihy.

ÚVOD

ZÁSADY NAVRHOVANIA TEORETICKÝCH HODÍN V SYSTÉME POČIATOČNÉHO ODBORNÉHO VZDELÁVANIA

Typický plán lekcie

    Stanovenie cieľov a cieľov

    výchova k tolerancii.

    rozvoj myslenia;

    učebné a vizuálne pomôcky;

    prostriedky kontroly.

6. Skupinová diskusia

7. Sebakontrola a sebaúcta

8. Zhrnutie

9. Domáce úlohy

10.Špeciálne opakovanie

11. Kontrola získavania vedomostí

Formy dizajnu lekcií

    plán -

    Abstrakt-

    Metodický vývoj -

Približná schéma rozvrhu hodín pre teoretické vzdelávanie

    Ciele lekcie:

POČAS VYUČOVANIA

Etapy lekcie

Trávenie času

Miera asimilácie

Činnosť učiteľa

Aktivity stážistov

    úvodný;

    zovšeobecňovanie a systematizácia;

    kontrola a overovanie;

    kombinované;

    integračný;

    nekonvenčné.

Približná schéma plánu hodín pre priemyselné školenie

Ciele lekcie:

TECHNOLOGICKÁ KARTA (HODINA ŤAHOV)

Etapy lekcie

Trávenie času

Miera asimilácie

Činnosť učiteľa

Aktivity stážistov

    úvodný;

    skúšobná lekcia.

    organizačná časť.

    Zaškolenie.

    Záverečná inštruktáž.

ŠTÁTNA ROZPOČTOVÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA ZÁKLADNÉHO ODBORNÉHO VZDELÁVANIA NOVOSIBÍRSKEHO KRAJA

"Odborná škola č. 77"

PROJEKTOVANIE LEKCIÍ PRE TEORETICKÉ A PRIEMYSELNÉ VÝCVIKY

špeciálne disciplíny podľa povolania

"Majster dokončovacích stavebných prác" G.I. Safronová

MASLYANINO-2014

    Úvod

    Zásady koncipovania teoretických hodín v systéme NPO

    Typický plán lekcie

    Formy dizajnu lekcií

    Približná schéma rozvrhu hodín pre teoretické vzdelávanie

    Približná schéma plánu hodín pre priemyselné školenie

    Záver

    Použité knihy.

ÚVOD

Jednou z odborných úloh učiteľa alebo majstra priemyselného výcviku je organizácia výchovno-vzdelávacej činnosti vo výchovno-vzdelávacom procese.

Každá odborná činnosť, vrátane pedagogickej, má tri stupne. Ide o tri po sebe nasledujúce etapy: prípravnú, hlavnú a záverečnú. Vo vyučovaní sú to:

    Navrhovanie vzdelávacích aktivít vrátane predpovedania výsledku, t.j. stanovenie cieľov.

    Priama organizácia vzdelávacích aktivít.

    Vyhodnotenie výsledku edukačnej činnosti a rozbor.

Keďže hlavnou formou procesu učenia je hodina, z hľadiska prístupu k aktivite možno tvrdiť, že hodina je určitým typom aktivity učiteľa a študenta. Organizácia hodiny ako aktivity preto zabezpečuje všetky tri vyššie uvedené etapy. Zamerajme sa na jeden z nich – prípravný. Prípravnou fázou je v tomto prípade návrh lekcie.

ZÁSADY NAVRHOVANIA TEORETICKÝCH HODÍN V SYSTÉME ZÁKLADNÉHO ODBORNÉHO VZDELÁVANIA

    Organizácia rozvoja vedomostí zvažovaním podmienok ich vzniku a vývoja.

    Prednosť deduktívnej metódy osvojovania vedomostí pred induktívnou.

    Určenie miesta uvažovaných pojmov v celom systéme odborného vzdelávania.

    Formovanie zručností na prácu s teoretickým materiálom v praxi, ako aj zručností na mentálne vykonávanie podstatných praktických činností.

Typický plán lekcie

    Stanovenie cieľov a cieľov

Na základe verejného poriadku si učiteľ, ktorý predpovedá výsledky svojej činnosti, určuje úlohu - čo najbližšie k modelu absolventa vzdelávacej inštitúcie. A neoddeliteľnou súčasťou modelu, ktorý si každý autor vezme, je odborne vyškolená osoba.

Štát plní svoj príkaz prostredníctvom štátnej normy, ktorú je učiteľ povinný realizovať v procese výchovno-vzdelávacej činnosti. Norma vymedzuje rozsah minimálnych požiadaviek na obsah, preto sú stanovené ciele pre obsah (potrebný zoznam didaktických jednotiek) a úroveň prípravy (požiadavky na vedomosti, zručnosti a schopnosti).

Učiteľ teda po určení miesta odboru, ktorý vyučuje v kontexte s inými odbormi odborného, ​​všeobecného odborného alebo akademického typu, sformuluje učebný cieľ pre odbor ako celok a pre každú vyučovaciu hodinu samostatne, t. predpovedá očakávaný výsledok.

Objednávku však okrem štátu vykonáva aj spoločnosť, rodičia, zamestnávatelia atď. a všetci majú svoje odlišné ciele. Učiteľ ich musí spojiť a pretaviť do trojjedinej úlohy – vzdelávanie, výchova a rozvoj. Preto musí učiteľ pri koncipovaní výchovno-vzdelávacej hodiny stanoviť vzdelávacie a rozvojové ciele spolu so vzdelávacími cieľmi.

Vzdelávacie ciele zahŕňajú:

    výchova emocionálneho a osobného postoja k rôznym aspektom života: spoločnosť, práca, povolanie, vzdelávacia inštitúcia, študovaný predmet, rodičia, príroda, seba, umenie atď .;

    formovanie osobných vlastností: kolektivizmus, vlastenectvo, humanizmus atď.;

    formovanie potreby učenia, zámery osvojiť si sociálnu skúsenosť;

    vytváranie motivovaného pozitívneho postoja k budúcej profesionálnej činnosti;

    výchova k tolerancii.

Rozvojové ciele zahŕňajú:

    formovanie kognitívnych procesov prostredníctvom pocitov

komunikácia, vnímanie, pamäť, predstavivosť;

    rozvoj myslenia;

    rozvoj záujmu o študovaný predmet, o povolanie, o okolitý svet a pod.

2. Aktualizácia predtým preštudovaného materiálu

Učiteľ by mal pomôcť študentom zapojiť sa do práce, vytriediť množstvo otázok na zopakovanie, zamerať sa na prepojenie medzi už preberanou látkou a nadchádzajúcim štúdiom v tejto lekcii. Veľkým efektom je vytváranie problémových situácií, ktorých riešenie je možné po preštudovaní nového materiálu.

Táto technika poskytuje motiváciu k profesionálnej činnosti, ak poukážete na súvislosť medzi témou preberanej hodiny a profesiou. Príklady uvádzané učiteľom pôsobia na motiváciu, formovanie pozitívneho vzťahu k budúcemu povolaniu prostredníctvom obsahu témy vyučovacej hodiny.

3. Prezentácia nového materiálu

Učiteľ sprostredkúva žiakom základné informácie výberom prostriedkov výučby. Učebné nástroje sú prostriedky na vyjadrenie obsahu učenia, ktoré slúžia predovšetkým na priamy prenos vzdelávacích informácií, ako aj na riadenie učebného procesu. V závislosti od zvolených vyučovacích metód (verbálne, názorné, praktické) možno použiť tieto učebné pomôcky:

    náučná a metodická literatúra;

    učebné a vizuálne pomôcky;

    prostriedky kontroly.

Učiteľ okrem poskytovania informácií materiál štruktúruje a organizuje tak, aby ho žiaci vedeli použiť.

4. Cvičiť pod vedením učiteľa

Učiteľ môže prevziať malé praktické úlohy na vytvorenie spätnej väzby. To umožňuje včas odhaliť problémy pri asimilácii materiálu a upevniť znalosti v počiatočnej fáze. Táto technika je dobre pokrytá v popise metodológie zameranej na akciu.

5. Samostatná samostatná prax

Samostatná aplikácia nadobudnutých vedomostí Záverečnou fázou tejto práce stážistov môže byť výmena názorov medzi nimi.

6. Skupinová diskusia

Organizáciou tejto práce môže učiteľ identifikovať názory účastníkov, zbierať a diskutovať o rôznych názoroch a viesť k prijatiu skupinového rozhodnutia, ktoré je jediné správne. Učiteľ by mal pomôcť žiakom formulovať ich vlastné závery.

7. Sebakontrola a sebaúcta

Tu je dôležité, aby učiteľ mal na hodine a poskytol žiakom jasne vypracovaný systém kritérií, pomocou ktorého môžu žiaci samostatne kontrolovať a hodnotiť výsledok svojej činnosti. V tejto otázke sa tiež môžete odvolať na metodológiu zameranú na činnosť.

8. Zhrnutie

Tu musí učiteľ stručne analyzovať aktivity študentov na hodine a dosiahnutý výsledok z hľadiska cieľov stanovených na začiatku hodiny.

9. Domáce úlohy

V súvislosti s výsledkom získaným na vyučovacej hodine môže učiteľ prepojiť domácu úlohu s upevňovaním preberanej témy, s prehlbovaním vedomostí o preberanej téme, odporúčaním alebo poskytnutím zdroja informácií. Okrem toho môže učiteľ zadať pokročilú úlohu k ďalšej téme, ktorá úzko súvisí s práve preberanou. V tomto prípade musí mať učiteľ niekoľko možností na domácu úlohu.

10.Špeciálne opakovanie

Učiteľ má právo samostatne rozhodnúť, ako často bude tento druh opakovania vykonávať. Môže to byť raz za týždeň alebo raz za mesiac. Dôležité je, že ide o rozvinutý systém.

11. Kontrola získavania vedomostí

Frekvenciu kontroly určuje aj učiteľ samostatne. Na každom tréningu sa spravidla používajú rôzne druhy ovládania. Okrem toho sa vykonáva medzikontrola, t.j. na konci štúdia každej témy programu. Tento druh kontroly, ako aj záverečná, je zabezpečený pri príprave pracovného programu pre disciplínu.

Formy dizajnu lekcií

    plán - zhrnutie metodickej štruktúry vyučovacej hodiny. Plán stanovuje ciele a zámery vyučovacej hodiny, jej typy, zásady implementované na vyučovacej hodine a zvolené metódy.

    Abstrakt- Detailný dizajn lekcie. Zaznamenáva nielen všetko, čo je v pláne, ale podrobne uvádza aj obsah didaktických jednotiek, techniky a metódy jednotlivých etáp, všetky činnosti učiteľa a žiakov.

    Metodický vývoj - súbor všetkých materiálov, ktoré poskytujú lekciu, ako aj popis použitých technológií.

Približná schéma rozvrhu hodín pre teoretické vzdelávanie

    Téma programu ____________________________________________

    Téma lekcie _______________________________________________

    Ciele lekcie:

    vzdelávacie ____________________________________________

    vzdelávacie ___________________________________

    vývoj _____________________________________

    Typ a typy lekcie ___________________________________________

    Vyučovacie metódy__________________________________________

    Prostriedky vzdelávania_________________________________________

    Literatúra_______________________________________________

POČAS VYUČOVANIA

Etapy lekcie

Trávenie času

Miera asimilácie

Činnosť učiteľa

Aktivity stážistov

Typy a typy teoretických vyučovacích hodín:

    úvodný;

    osvojenie si nových vedomostí a zručností;

    opakovanie a upevňovanie vedomostí a zručností;

    zovšeobecňovanie a systematizácia;

    kontrola a overovanie;

    kombinované;

    integračný;

    nekonvenčné.

Približná schéma plánu hodín pre priemyselné školenie

V skupine _________ Profesia ________________

Majster____________________________

Téma programu č. __________________

Téma hodiny ______________________________

Ciele lekcie:

Vzdelávacie _____________________

Vzdelávacie __________________

Rozvoj ____________________

Typ a typ lekcie _____________________________

Spôsoby vykonávania __________________________

Školenia a výrobné práce ______________

Materiálno-technické vybavenie __________

Vizuálne pomôcky a TCO ___________________

Literatúra__________________________________

POČAS VYUČOVANIA

Etapy lekcie

Trávenie času

Miera asimilácie

Činnosť učiteľa

Aktivity stážistov

Typy a typy lekcií priemyselného školenia:

    úvodný;

    lekcia cvičení pracovných operácií a techník;

    lekcia pri vykonávaní komplexnej práce;

    skúšobná lekcia.

Štruktúra hodiny priemyselného školenia:

    organizačná časť.

    Zaškolenie.

    Hlavnou časťou sú cvičenia a samostatná práca.

    Záverečná inštruktáž.

Plán lekcie na tému: "Výplne"

učiteľ: Chervova Natalya Viktorovna

OU: GPOU s. Tarasovo

Profesia:"omietač"

Disciplína: Veda o materiáloch

Téma lekcie:"výplne"

Typ lekcie: učenie sa nových vedomostí

Účel lekcie: zovšeobecnenie a systematizácia poznatkov na tému: „Výplň“.

Úlohy:

Vzdelávacie:

1. prispieť k zovšeobecneniu poznatkov na tému „Úloha a vlastnosti plnív“;

2. systematizovať a prehĺbiť vedomosti na tému „Klasifikácia kameniva“;

3. aplikovať získané poznatky v konkrétnych situáciách.

vyvíja sa:

    podporovať vytváranie vzťahov príčina-následok, schopnosť analyzovať, vyvodzovať závery, robiť návrhy;

    zabezpečiť rozvoj reči žiakov.

    rozvíjať nápadité myslenie, fantáziu, predstavivosť, tvorivý prístup k vykonávanej práci.

Vzdelávacie:

    Podporovať rozvoj zodpovednosti, partnerstva;

    Zvýšte záujem o zvolené povolanie.

    Posilnite zručnosti tímovej práce.

Formy organizácie vzdelávacej a poznávacej činnosti žiakov: frontálne, skupinové, individuálne.

Vyučovacie metódy: práca v mikroskupinách, praktická práca (cvičenia), premietanie diapozitívov, rozhovor.

Interdisciplinárne prepojenia:Špeciálna technika, priemyselné školenia.

Materiálno-technické vybavenie:TCO ( projektor)

Vzdelávacia a metodická podpora:

    karty s pokynmi;

    žiacke pracovné zošity;

    učebnica V.A. Smirnov "Veda o materiáloch";

    karty - úlohy;

    vzorky materiálu.

Počas vyučovania

1. Organizačný moment

Pozdrav, odsúhlasenie výplatnej pásky, aktivizácia žiakov k práci, stanovenie cieľov.

2. Kontrola predtým naučeného materiálu

Zistite stupeň asimilácie predtým študovaného materiálu (karta - úloha)

Možnosti odpovede

Správny

1. Medzi "spojovače" patria:

a) piesok, kamienky, piliny

b) sadra, vápno, tekuté sklo

c) cement, hlina, piesok

2. Hydraulické spojivo zahŕňa:

a cement, hydraulické vápno

b) cement, hlina

c) sadra, sadrový íl, tekuté sklo

3. Portlandský cement je... spojivo

a) vzduch

b) hydraulické

c) omietková omietka

4. Riešenie je:

a) zmes spojiva, vody a piesku

b) zmes spojiva a vody

c) zmes spojiva, kameniva a vody racionálne zvolená zmes spojiva, vody, piesku a potrebných prísad

5. Maltová zmes je:

a) zmes spojiva, kameniva a voda

b) zmes spojiva, kameniva a vodou pred tuhnutím

c) zmes spojiva, plniva a voda po vytvrdnutí.

6. Aké spojivo pri tvrdnutí zväčšuje svoj objem?

a) cement

b) vápno

Ústny prieskum.

    Popíšte všeobecné vlastnosti portlandského cementu?

    Aká je činnosť a značka cementu?

    Aké sú druhy portlandského cementu?

    Aktívne minerálne prísady do portlandského cementu?

4. Aktualizácia základných vedomostí potrebných na štúdium novej témy

Komunikácia účelu, témy a úloh štúdia nového materiálu; naznačujú jeho praktický význam.

5. Vysvetlenie nového materiálu

a) motivácia na zavádzanie nových konceptov.

b) vysvetlenie nového materiálu pomocou TCO a názorných pomôcok.

    Všeobecné informácie o typoch a účele zástupných symbolov;

    Úloha a vlastnosti zástupných symbolov;

    Klasifikácia kameniva;

    Súhrnné ukazovatele kvality;

Zhrnutie nového materiálu.

1. Všeobecné informácie o typy a účel zástupných symbolov

Na prípravu betónových, maltových, tmelových a adhezívnych zmesí na minerálnych spojivách, kamenive a plnivách sa používajú špeciálne prísady, ktoré sa do zmesi pridávajú v suchej forme alebo po zmiešaní s vodou.

1.1 Kamenivo - sypká zmes zŕn prírodných alebo umelých

pôvodu, ktoré majú určitú veľkosť.

2. Úloha a vlastnosti zástupných symbolov.

2.1 Objem kameniva - 85 % z celkového objemu betónu;

70 % z celkového objemu roztoku.

2.3 Úloha zástupných symbolov:

Čím viac kameniva v betóne alebo malte, tým lacnejší betón, malta;

Znížené zmršťovanie malty, betónu;

Zvyšuje sa schopnosť praskania malty, betónu;

Určte vlastnosti betónu, malty (ľahký betón alebo malta, dobré tepelne vodivé vlastnosti, dekoratívne vlastnosti).

2.3 Vlastnosti zástupných symbolov.

Výsledkom použitia pórovitého kameniva sú ľahké betóny a malty s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Použitím drveného mramoru, andezitu, farebného skla, sľudy získavame dekoratívne malty a betóny na dokončovacie práce.

3. Klasifikácia kameniva.

3.1 Podľa veľkosti zŕn: sú malé (0,16 - 5 mm) a veľké (5 - 70 mm)

3.2 Rozlišujem podľa tvaru: okrúhle a drsné.



riešenia


jemné kamenivo

hrubé kamenivo


Štrk - hladké zaoblené častice

Drvený kameň - častice nepravidelného tvaru, drsné



3.3 Podľa pôvodu sa plnivá delia na:

1. Na prirodzenom;

2. umelý;

3. na priemyselný odpad.

Zástupné symboly



Priemyselný odpad

(palivová troska, hrubý popol z tepelných elektrární, popol a troskové zmesi)

umelé kamenivo

Prírodné kamenivo


Tepelné spracovanie prírodných surovín a priemyselného odpadu

(expandovaná hlina, termolit, trosková pemza)

    Mechanická obnova

Horniny (žula, diabas, vápenec, vulkanický tuf, štrk, kremenný piesok, mramor


Pridružené horniny


odpad z obohacovania


4. Indikátory kvality plniva.

Objemová hmotnosť

Malý (porézny)

Ťažký (hustý)


Viac ako 1200 kg/m3

Menej ako 1200 kg/m3


Značka 200…800


Značka: 1200


4.2 Zloženie zŕn – čím menšie zrno, tým menej dutín v malte alebo betóne.

4.3 Minerálne zloženie - charakteristika horniny, hodnotenie puklín, stupeň zvetrávania, údaje o nečistotách, radiácii.

4.5 Pevnosť - charakterizovaná stupňom 8-24, čím slabší štrk, tým viac zŕn.

4.6 Mrazuvzdornosť - je podľa značky odhadovaná od F 15 do F300.

6. Konsolidácia študovaného materiálu

1. Schopnosť žiakov dať do vzájomného vzťahu pojmy druhov a vlastností plnív. 2. Upevnite si vedomosti získané na hodine (študenti si navzájom položia dve otázky na novú tému hodiny a zapíšu si ich na hárok, potom si navzájom vymenia hárky s otázkami, potom si navzájom vyhodnotia odpovede).

7. Zhrnutie lekcie

Sebahodnotenie a hodnotenie žiakov a skupín. Argumentácia známok, komentáre k hodine.

8. Domáce úlohy

Informácie o domácich úlohách.

Téma hodiny teoretickej výchovy ___________________________________________________________

Skupina č. ______________________profesia ______________________________________________

CELÉ MENO. učiteľ, ktorý viedol hodinu __________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

Ukazovatele Kritériá Hmotnostný koeficient Skóre v bodoch
1. Účel 1.1. Splnenie požiadaviek programu a potrieb študentov a) zodpovedá obsahu tém vyučovacej hodiny, zahŕňa poskytovanie podmienok pre rozvoj a sebarozvoj žiakov; b) zodpovedá obsahu témy vyučovacej hodiny, nezahŕňa zabezpečenie rozvoja a sebarozvoja žiakov; c) nedochádza k súladu s požiadavkami programu a potrebami študentov
1.2. Vhodné pre študentov a) zamerané na fyzické, intelektuálne (mentálne), sociálne možnosti žiakov; b) zamerané len na všeobecné vzdelávacie zručnosti žiakov; c) nezodpovedá schopnostiam žiakov
1.3. Dodržiavanie času určeného na lekciu a) cieľ možno dosiahnuť v čase vyhradenom na vyučovaciu hodinu; b) stanovený cieľ je možné čiastočne dosiahnuť v čase vyhradenom na vyučovaciu hodinu; c) cieľ stanovený na vyučovacej hodine nemožno dosiahnuť
2. Štruktúra vyučovacej hodiny 2.1. Prepojenie etáp výchovno-vzdelávacej činnosti a ich úloh s účelom vyučovacej hodiny a) úlohy v každej fáze zodpovedajú všeobecnému cieľu, nepreťažujte ho; b) formulované úlohy neumožňujú plne dosiahnuť cieľ vyučovacej hodiny; c) ciele vyučovacej hodiny a jej úlohy sú v rozpore
2.2. Úplnosť vzdelávacích aktivít na riešenie cieľov vyučovacej hodiny a) učiteľ na každom stupni výchovno-vzdelávacej činnosti podnecuje a organizuje samostatnú činnosť žiakov; b) samostatná činnosť žiakov je obmedzená, učiteľ predkladá vzdelávacie informácie a spôsoby práce s nimi v hotovej forme; c) učiteľ sa nezameriava na potenciál žiakov. Všetky činnosti vykonáva sám a núti študentov, aby po ňom opakovali
2.3. Racionalita rozloženia fáz tréningu v čase a) učiteľ rozdeľuje čas diferencovane s prihliadnutím na zložitosť učebných úloh v každej fáze; b) nie je jasne stanovený čas na riešenie výchovných problémov v jednotlivých etapách vyučovacej hodiny; c) učiteľ neurčil čas pre každú fázu vyučovacej hodiny
2.4. Súlad úrovne duševnej výkonnosti žiakov s ich fyziologickými vlastnosťami a) Celý zápas b) Čiastočný zápas c) Žiadny zápas
3. Obsah, formy, metódy vyučovacej hodiny a) obsah, formy a metódy zodpovedajú cieľom vyučovacej hodiny (vyučovať, vzdelávať, rozvíjať); b) existuje čiastočná zhoda; c) nevhodný obsah, metódy, formy vyučovacej hodiny
4. Výsledky školenia a) úplný súlad výsledku s cieľom; 6) výsledok a cieľ čiastočne korelujú; c) výsledok nespĺňa cieľ
5. Emocionálny charakter hodiny a) atmosféra je pokojná, žiaci pracujú so záujmom, usilovne, učiteľ je priateľský; b) situácia je pokojná, žiaci sú pasívni, nejavia záujem, učiteľ je ľahostajný; c) učiteľ a žiaci sú podráždení, nedochádza medzi nimi ku kontaktu
6. Pedagogická technika 6.1. Herectvo, oratórium a) mimika, gestá, pohyby v priestore, rýchlosť reči, dikcia, intenzita, emocionalita učiteľa sú zamerané na rozvoj citov, empatie žiakov, ich pozornosti, kultúry reči; b) herecké a rečnícke kvality učiteľa sa v triede dostatočne neprejavujú, nie sú výchovnými činiteľmi vyučovacej hodiny; c) učiteľ nemá herecké a rečnícke kvality. Emocionálne upnutý
6.2. Optimálnosť zvoleného štýlu vedenia v činnosti žiakov v triede a) učiteľ preukazuje demokratický štýl (taktný, priateľský, vstupuje do dialógu sštudentov na základe ich životných skúseností); b) učiteľ prejavuje liberálny štýl (ľahostajný, nasleduje vedenie žiakov, nevenuje pozornosť ich ťažkostiam a pod.); c) učiteľ prejavuje autoritársky štýl (nevedie dialóg so študentmi, používa v prejave rozkazovaciu náladu, strohé komentáre, porušuje etické normy interakcie)
Maximálny počet bodov

Pri 0,85 ≤ k ≤ 1 - vysoká úroveň lekcie (triedy)

Pri 0,70 ≤ k< 0,85 - хороший уровень проведенного урока (занятия)

Pri 0,60 k< 0,70 - удовлетворительный уровень проведенного урока (занятия)

Vidlička< 0,60 - низкий уровень проведенного урока (занятия)

F - skutočný počet bodov

N - maximálny počet bodov

Schéma na analýzu nedostatkov lekcie a ich príčin

Typické nevýhody pri vedení lekcie Príčiny nedostatkov
nevie ako Vie, ale nemôže Nemá príležitosť nepripravený Iné dôvody
Organizácia hodiny; iracionálna štruktúra; čas pre prvky lekcie je nesprávne určený (podčiarknuť)
Metódy a metodické techniky na aktivizáciu žiakov: neuplatnené: aplikované nedostatočne (podčiarknuť)
Kontrola vedomostí žiakov: nevykonáva sa; čelné formy sa neuplatňujú; formálne (podčiarknuté)
4 Samostatná práca študentov v priebehu štúdia látky: neuskutočnila sa; vykonávané neefektívne (podčiarknuť)
Samostatná práca žiakov na upevňovaní vedomostí: neuskutočňuje sa; vykonávané neefektívne (podčiarknuť)
Vizuálne pomôcky: neaplikovateľné; aplikoval pedagogicky nesprávne (podčiarkni)
Technické školiace pomôcky: neuplatňuje sa; aplikoval pedagogicky nesprávne (podčiarkni)
Medzipredmetová komunikácia sa neuskutočňuje
Moderné výdobytky vedy a techniky sa neodrážajú
Využívanie vzdelávacích možností vyučovacieho materiálu: nepoužíva sa; nedostatočne využitý (podčiarknuť)
Konsolidácia vyučovacieho materiálu: neuskutočnila sa: je formálna (podčiarknuté)
Domáca úloha: nevydaná; vydané formálne bez pokynov; neobsahujú prvky tvorivej práce žiakov (podčiarknuté)
Pedagogická technika učiteľa: slabo vlastní techniku ​​reči; porušenie pedagogického taktu; žiadny ustálený štýl v práci (podčiarknuť)
Ďalšie nevýhody lekcie

Dodatok 7

Štruktúra plánu hodiny podľa disciplíny

Téma č.2 "Názov témy podľa perspektívno-tematického plánu"

Lekcia č. 12 (2 hodiny)

Ciele lekcie:

§ Vyučovanie (vyučovacie ciele a ciele učenia) -

§ Vývoj -

§ Vzdelávacie -

Typ lekcie:

Typ triedy:

Vyučovacie metódy:

Vyučovacie metódy:

Vzdelávacia a metodická podpora:

Materiálno-technické vybavenie:

Počítačový softvér (podľa potreby):

Základné pojmy, ktoré je potrebné si osvojiť (zoznam vzdelávacích prvkov):

Náčrt lekcie (podrobne opíšte body nižšie)

1. Plán na štúdium novej témy (otázky k téme)

2. Súhrn k téme (podľa otázok študijného plánu témy)

3. Etapy konkrétneho typu vyučovacej hodiny (popis etáp), berúc do úvahy danú schematickú štruktúru typov vyučovacích hodín a možné etapy vedenia tried v súlade so štruktúrou.

Etapy vyučovacej hodiny osvojovania a primárneho upevňovania nových vedomostí

1. Organizácia začiatku vyučovacej hodiny

2. Kontrola domácich úloh

3. Príprava študentov na učenie sa nového materiálu (aktualizácia vedomostí)

4. Učenie sa nového materiálu

5. Primárny vedomostný test

6. Primárne upevnenie vedomostí

7. Kontrola a samoskúšanie vedomostí

8. Zhrnutie hodiny, reflexia.

9. Vydávanie a vysvetľovanie domácich úloh

Schematická štruktúra hodiny podľa typu osvojenia a primárneho upevňovania nových poznatkov

(pozri kroky lekcie)

Ďalšie možnosti pre schematickú štruktúru lekcie:

Plán postupu lekcie po etapách

(vyplňte tabuľkový formulár na základe zovšeobecnenia a systematizácie obsahu plánu hodiny)

Fáza lekcie (názov) Činnosť učiteľa Študentské aktivity Čas vyhradený na tento krok (v minútach) Očakávané výsledky (na úrovni študentov) Mechanizmy hodnotenia (pre fázu testovania vedomostí)
1. Organizačná časť
2. Kontrola domácich úloh
3. Príprava na učenie sa nového materiálu

V tejto časti zvážime niektoré prístupy ku konceptu lekcie.

Hodina je úsek vzdelávacieho procesu, ktorý je ukončený v sémantickom, časovom a organizačnom zmysle. Napriek krátkemu trvaniu je vyučovacia hodina komplexnou a zodpovednou etapou vzdelávacieho procesu – celková kvalita tréningu v konečnom dôsledku závisí od kvality jednotlivých vyučovacích hodín.

Hodina je považovaná za multivariantnú formu organizovania cieľavedomej interakcie (aktivity a komunikácie) medzi učiteľmi a žiakmi určitého zloženia, systematicky uplatňovanú v určitej etape vzdelávacieho procesu (v určitých časových úsekoch) na kolektívne a individuálne riešenie problémy vzdelávania, rozvoja a výchovy.

Vyučovacia hodina sa chápe ako hodina vedená učiteľom so skupinou študentov stáleho zloženia a rovnakej úrovne zaškolenia.

Vyučovacia hodina je forma organizácie pedagogického procesu, v ktorej učiteľ na presne stanovený čas riadi kolektívne poznávacie a iné činnosti stálej skupiny žiakov s prihliadnutím na vlastnosti každého z nich s využitím typov, prostriedky a metódy práce, ktoré vytvárajú priaznivé podmienky pre všetkých žiakov na osvojenie si základov preberaného učiva priamo vo vyučovacom procese, ako aj na výchovu a rozvoj kognitívnych schopností a duchovných síl školákov.

Hodina zostáva vedúcou organizačnou formou učenia. Pred viac ako 300 rokmi opísal Ja. A. Komenský v knihe „Veľká didaktika“ triednický systém vzdelávania. Počas niekoľkých storočí sa vyučovacia hodina menila (prednáška, laboratórna práca, seminár a pod.), ale zostala pohodlnou formou organizácie vzdelávacieho procesu. Na hodine spolupôsobia všetky zložky štruktúry edukačného procesu (obr. 1) .

Vzťah týchto štruktúrnych komponentov je spôsobený činnosťou učiteľa a žiakov.

Hodina odráža všetky výhody systému triednych hodín. Formou vyučovacej hodiny je možné efektívne organizovať nielen vzdelávacie a poznávacie, ale aj iné rozvíjajúce aktivity žiakov.

Výhodami vyučovacej hodiny ako formy organizácie pedagogického procesu sú priaznivé možnosti spájania frontálnej, skupinovej a individuálnej práce; umožňuje učiteľovi systematicky a dôsledne prezentovať látku, riadiť rozvoj kognitívnych schopností a formovať vedecký svetonázor žiakov; stimuluje iné typy aktivít žiakov vrátane mimoškolských a domácich aktivít; na vyučovacích hodinách si žiaci osvojujú nielen systém vedomostí, zručností a schopností, ale aj samotné metódy kognitívnej činnosti; lekcia umožňuje efektívne riešiť výchovné problémy prostredníctvom obsahu a metód pedagogickej činnosti.

Odovzdať kvalitnú hodinu nie je jednoduché ani pre skúseného učiteľa. Veľa závisí od pochopenia a splnenia požiadaviek učiteľa na vyučovaciu hodinu, ktoré sú determinované spoločenskou objednávkou, osobnými potrebami žiakov, cieľmi a zámermi výchovy, zákonitosťami a zásadami výchovno-vzdelávacieho procesu.

Medzi všeobecnými požiadavkami, ktoré musí spĺňať kvalitná moderná lekcia, vynikajú tieto:

1. Využívanie najnovších poznatkov vedy, pokročilej pedagogickej praxe, budovanie vyučovacej hodiny na základe zákonitostí výchovno-vzdelávacieho procesu.

2. Realizácia v triede v optimálnom pomere všetkých didaktických zásad a pravidiel.

3. Zabezpečenie vhodných podmienok pre produktívnu poznávaciu činnosť žiakov s prihliadnutím na ich záujmy, sklony a potreby.

4. Nadväzovanie interdisciplinárnych prepojení realizovaných študentmi.

5. Prepojenie s predtým študovanými vedomosťami a zručnosťami, spoliehanie sa na dosiahnutý stupeň rozvoja žiakov.

6. Motivácia a aktivizácia rozvoja všetkých sfér osobnosti.

7. Logika a emocionalita všetkých etáp výchovno-vzdelávacej činnosti.

8. Efektívne využívanie pedagogických prostriedkov.

9. Prepojenie so životom, výrobná činnosť, osobná skúsenosť žiakov.

10. Formovanie prakticky potrebných vedomostí, zručností, racionálnych metód myslenia a činnosti.

11. Formovanie schopnosti učiť sa, potreba neustáleho dopĺňania objemu vedomostí.

12. Dôkladná diagnostika, prognózovanie, návrh a plánovanie každej vyučovacej hodiny.

Každá lekcia je zameraná na dosiahnutie trojjediného cieľa: vzdelávať, vzdelávať, rozvíjať. S ohľadom na to sú všeobecné požiadavky na vyučovaciu hodinu špecifikované v didaktických, vzdelávacích a rozvojových požiadavkách.

Didaktické požiadavky zahŕňajú:

1. Jasná definícia vzdelávacích cieľov každej vyučovacej hodiny.

2. Racionalizácia informačného obsahu vyučovacej hodiny, optimalizácia obsahu s prihliadnutím na sociálne a osobné potreby.

3. Zavedenie najnovších technológií kognitívnej činnosti.

4. Racionálna kombinácia rôznych typov, foriem a metód.

5. Kreatívny prístup k formovaniu štruktúry vyučovacej hodiny.

6. Spájanie rôznych foriem kolektívnej činnosti so samostatnou činnosťou žiakov.

7. Poskytovanie operatívnej spätnej väzby, efektívna kontrola a riadenie.

8. Vedecký výpočet a zvládnutie vyučovacej hodiny.

Vzdelávacie požiadavky na lekciu zahŕňajú:

1. Stanovenie vzdelávacích možností vzdelávacieho materiálu, aktivít v triede, formovanie a stanovovanie reálne dosiahnuteľných vzdelávacích cieľov.

2. Stanovenie len tých výchovných úloh, ktoré organicky vyplývajú z cieľov a obsahu výchovno-vzdelávacej práce.

3. Výchova žiakov k univerzálnym ľudským hodnotám, formovanie životne dôležitých vlastností: vytrvalosť, presnosť, zodpovednosť, pracovitosť, samostatnosť, výkonnosť, pozornosť, čestnosť atď.

4. Pozorný a citlivý prístup k žiakom, dodržiavanie požiadaviek pedagogického taktu, spolupráca so žiakmi a záujem o ich úspešnosť.

Požiadavky na vývoj neustále implementované vo všetkých lekciách zahŕňajú:

1. Formovanie a rozvíjanie pozitívnych motívov žiakov k vzdelávacej a poznávacej činnosti, záujmov, tvorivej iniciatívy a aktivity.

2. Štúdium a zohľadnenie úrovne vývinu a psychologických charakteristík študentov, navrhnutie „zóny proximálneho vývinu“.

3. Vedenie školení na „vedúcej“ úrovni, stimulovanie nástupu nových kvalitatívnych zmien vo vývoji.

4. Prognostické „skoky“ v intelektuálnom, emocionálnom, sociálnom rozvoji študentov a prevádzková reštrukturalizácia tréningov s prihliadnutím na nadchádzajúce zmeny.

Uvažovali sme teda o prístupoch k definícii pojmu vyučovacia hodina, na základe ktorých môžeme konštatovať, že vyučovacia hodina je forma organizácie pedagogického procesu, striktne vymedzená v čase, s určitým zložením študentov, systematicky uplatňované v určitom štádiu výchovno-vzdelávacieho procesu.

Aj v tomto odseku boli zohľadnené hlavné požiadavky na vyučovaciu hodinu, a to didaktické, vzdelávacie a rozvojové.

To všetko prispieva k pochopeniu toho, aká by mala lekcia byť, čo by mala obsahovať a aké požiadavky by mala spĺňať, umožní nám to vytvoriť ten najkvalitnejší projekt lekcie.

Na každej hodine možno rozlíšiť jej hlavné etapy, ktoré sa vyznačujú rôznymi činnosťami učiteľa a žiakov. Tieto prvky môžu pôsobiť v rôznych kombináciách a tým určovať stavbu vyučovacej hodiny, vzťah medzi fázami vyučovacej hodiny, teda jej štruktúru.

Štruktúru lekcie treba chápať ako pomer prvkov lekcie v ich určitej postupnosti a vzájomnej prepojenosti.

Vedenie akejkoľvek lekcie pozostáva z troch fáz: prípravný, fázy aktívneho učenia, fázy hodnotenia výsledkov vyučovacej hodiny. Obsah týchto fáz možno znázorniť pomocou nasledujúcej schémy, ktorú vypracoval E. Stones

ja Školenie:

1. Definovanie cieľov vyučovacej hodiny z hľadiska učenia sa žiakov

2. Analýza účelu lekcie s cieľom identifikovať jej hlavné prvky.

3. Identifikácia kľúčových vlastností, pojmov a zručností, ktoré si žiaci osvoja.

4. Kontrola aktuálnej úrovne znalostí žiakov v predmete, ktorý sa budú vyučovať.

5. Rozhodovanie o tom, ako zabezpečiť postupné učenie, ktoré zaručí študentovi vysokú úspešnosť.

6. Rozhodovanie o druhu činností vykonávaných študentmi, o povahe spätnej väzby, ktorá by sa mala poskytnúť, o metódach prezentácie vzdelávacieho materiálu a hodnotení stupňa jeho asimilácie.

ja. vzdelanie:

7. Vysvetlenie na začiatku vyučovacej hodiny o povahe novej látky, ktorú musia žiaci zvládnuť.

8. Poskytovanie príkladov, ktoré poskytujú predstavu o celom rozsahu kľúčových charakteristík študovaných konceptov.

9. Usporiadanie príkladov tak, aby koncepcie vyučovania boli ekonomické a efektívne.

10. Prinášanie protipríkladov, ktoré nesúvisia s utopickými konceptmi.

11. Prinášanie nových príkladov s cieľom rozšíriť chápanie pojmu.

12. Pomôžte žiakom v počiatočných fázach učenia. Spočiatku je to významné, ale postupne mizne, keď študenti môžu demonštrovať učenie bez vonkajšej pomoci.

13. Povzbudzovanie študentov tým či oným spôsobom, umožňujúce im cítiť, že učenie ide dobre, a zvyšovať ich záujem o učenie.

14. Povzbudzovanie žiakov k samostatnému vysvetľovaniu nových pojmov prostredníctvom otázok, podnetov, hypotéz atď.

15. Zvýšenie úrovne motivácie všetkých žiakov zabezpečením vysokej úspešnosti v učení.

16. Poskytovanie spätnej väzby k činnostiam žiakov vo všetkých fázach ich učenia.

17. Pri výučbe pohybových zručností radenie kontrolných praktických cvičení v nadväznosti na meniace sa podmienky na vykonávanie danej zručnosti.

18. Pri výučbe motoriky zabezpečenie plynulého prechodu z jednej čiastkovej zručnosti do druhej.

19. Vedenie študentov k samostatnému, analytickému a heuristickému riešeniu problémov.

ja. Hodnotenie:

20.Kontrola schopnosti žiakov aplikovať nadobudnuté učenie v nových situáciách (prenos do meniacich sa podmienok).

21. Hodnotenie záujmu študentov o predmet, ktorý študujú.

22. Porovnanie výsledkov žiakov s cieľmi tejto hodiny.

Rôznorodosť štruktúr vyučovacích hodín, metód ich organizácie a didaktických cieľov naznačuje rôznorodosť ich typov.

Uveďme klasifikáciu hodín podľa B.P. Esipov s ohľadom na ich štrukturálne vlastnosti:

1.Lekcia oboznamovania študentov s novým materiálom alebo odovzdávania nových poznatkov. Štruktúra takejto lekcie: opakovanie predchádzajúcej látky, ktorá je základom pre učenie sa novej; vysvetlenie novej látky a práce s učebnicou učiteľom; overenie porozumenia a primárne upevnenie vedomostí; domáca úloha.

2.Lekcia upevňovania vedomostí. Jeho štruktúra: kontrola domácich úloh; vykonávanie ústnych a písomných cvičení; kontrola plnenia úloh; domáca úloha.

3.Lekcia rozvíjania a upevňovania zručností a schopností. Zahŕňa reprodukciu teoretických vedomostí; realizácia praktických úloh a cvičení; overenie samostatne vykonanej práce; domáca úloha.

4.Lekcia zovšeobecňovania a systematizácie vedomostí. Takéto hodiny sa konajú na konci štúdia jednotlivých tém, sekcií, školení. Ich povinnými prvkami sú úvod a záver učiteľa a opakovanie a zovšeobecnenie učiva sa uskutočňuje formou krátkych správ a rozhovorov medzi učiteľom a študentmi.

5.Lekcia preverujúca vedomosti, zručnosti a schopnosti. Hlavnými úlohami takejto hodiny je zistiť úroveň učenia sa žiakov a identifikovať nedostatky pri osvojovaní látky. V tomto prípade možno použiť písomnú alebo ústnu formu kontroly.