Lexikálna téma prírodných spoločenstiev v prípravnej skupine. Približné lexikálne námety na fixovanie domácich úloh s deťmi prípravnej skupiny s onr

Tatiana Gazenkampf
Zhrnutie GCD o rozvoji reči v prípravnej skupine "Lexikálne hry a cvičenia"

Témou hodiny je „Lexikálne hry a cvičenia

Vzdelávacia oblasť "Rozvoj reči"

Prípravná veková skupina

Cieľ: obohatiť a aktivizovať reč detí, zlepšiť sluchové vnímanie reči.

Úlohy:

1. Rozvíjať schopnosť vyberať antonymá;

2. Rozvíjajte súvislú reč.

3. Rozvíjať motorickú a kognitívnu aktivitu;

4. Formovanie pozitívneho vzťahu k účasti na vyučovacej hodine, priateľské vzťahy, kooperatívne schopnosti.

Vybavenie: prezentácia, projektor

Priebeh lekcie:

I. Organizačný moment

Chlapci, dnes máme hostí na našej lekcii. Čo by sme im mali povedať?

Zaželáme našim hosťom dobré ráno. Povedzme všetci spolu: "Dobré ráno!"

Chlapci! Radi fantazírujete, hráte rôzne hry?

Dnes sa vydáme na cestu do krajiny, kam by sa chcel pozrieť každý z vás. A ktorý, to sa teraz dozviete.

Gule žijú vo svete

Balls-Smeshariki.

Tu je baran, volá sa Barash.

Múdry los, volá sa Losyash.

Malý králik, volá sa Krosh.

Tento králik je taký dobrý!

Okrúhle prasiatko

Prezývaný Nyusha.

Toto je krajina Smeshariki.

Smeshariki vás pozývajú na návštevu z nejakého dôvodu, žiadajú nás, aby sme vám pomohli splniť úlohy.V tejto krajine na vás čakajú rôzne testy. Ak sa s nimi vyrovnáte, dostanete sa do Sovunyi a ona vám dá Rád mudrcov krásnej reči. No odchádzame?

II. Hlavná časť lekcie

Koho stretneme ako prvého?

Tu vidíme niečí dom,

Stojí na brehu

A často chodí králik

Navštívte svojho priateľa.

Jeho priateľ, je veľmi šikovný,

Nosí okrúhle okuliare

Zbiera rarity

Komu to povedať?

Chlapci, tu je ježkov dom. Ježko vás požiada, aby ste mu pomohli vyrovnať sa so slovami „deň a lenivosť“.

Povedzte si tieto slová. Znejú podobne, no je medzi nimi rozdiel. Kto môže nájsť tento rozdiel.

Povedz ešte dve slová: mačka-veľryba. Aké zvuky sú zodpovedné za tvorbu rôznych slov?

Povedz ešte dve slová: syn-spi. Aké zvuky sú zodpovedné za tvorbu rôznych slov?

Tu vidíme krásny dom,

A všade naokolo rastú kvety

A hosteska je spravodlivá

Kráľovná krásy.

Nie, ešte nie som kráľovnou

Ale princezná áno,

Inšpirujte každého, koho poznáte

Pre veľké veci!

Kto je to nemotorný

Kto je najrýchlejší zo všetkých

Zhromaždili hostí?

No, samozrejme, je to Nyusha!

Nyusha vás žiada, aby ste vysvetlili význam niektorých slov.

Čo je podľa vás KOSA.

Správne, toto je účes aj pracovný nástroj.

Ukazuje sa, že slovo je jedno, ale má niekoľko významov. Takéto slová sa nazývajú polysémantické. Takých slov je veľa.

Skúste vysvetliť význam slova KĽÚČ.

Ako sa volá slovo, ktoré má viacero významov?

Skúste vysvetliť význam slova LIST.

Skúste vysvetliť význam slova KRAN.

Ako sa nazývajú slová s viacerými význammi?

Výborne! Nyusha sa s úlohou vyrovnal.

Ideme navštíviť ďalšieho hrdinu.

Tento dom je farebný

Ako majster dlhých uší!

A viditeľné už z diaľky

A bum bum!

Z toho, no, veľmi často,

Lebo ty to nepochopíš

Prečo taký nepokojný

Tento roztomilý králik Krosh!

Krosh nám ponúka malý odpočinok.

Fizminutka "Smeshariki".

Kráčame ako Sovunya

Drepeme ako Pin.

Robíme svah ako ježko.

Spolu s Kroshom bežíme.

Púdrujeme si nos ako Nyusha.

Losyash a ja, pozeráme do diaľky.

Roj postele ako Kopatych.

Mávame krídlami ako Karych.

Spolu s Barashom si chceme sadnúť.

Koho ďalší dom?

Pred nami je zelený dom

Je taký kvôli tráve

Žije tam vedec

Je to znalec krásy!

V tomto dome je veľa kníh

A táto fiktívna planéta,

Nazvite to zemeguľa.

Kto to je?

No, samozrejme - Losyash!

Čo si pre nás Losyash pripravil? A žiada nás, aby sme vyzdvihli slová s opačným významom. Ako to bude naopak.

VSTÁVAJ - KLAMAJ

MAKE UP – hádka

VZDAJTE-DOLE

ZAMARAŤ – ÚSMEV

Akí ste dobrí ľudia!

Počúvame hádanku. O ďalšom hrdinovi.

Vedeli ste, že na stromoch?

Viete si postaviť aj dom?

V tomto dome je džem

Liečivý čaj v dome

Veľmi múdra hostiteľka

Energický smiech,

Ak niekto ochorie

Vždy ide do Sovunya!

No, prišli sme do Sovunya, čo znamená, že sme splnili všetky úlohy. Sovunya vám dáva všetky medaily Dobrá práca.

III. Záverečná časť lekcie

Dnes ste odviedli skvelú prácu! Blahoželám vám k prijatiu objednávok. Povedz mi, boli úlohy ťažké? Ktorá úloha sa vám páčila najviac? Ďakujeme za vašu aktivitu!

Súvisiace publikácie:

Abstrakt lekcie o rozvoji reči v prípravnej skupine „Hry v krajine rozprávok“ Abstrakt lekcie o rozvoji reči v prípravnej skupine „Hry v krajine rozprávok“ Obsah programu: 1. Zafixovať si deti v pamäti.

"Zábavné hry a cvičenia na rozvoj reči"„Zábavné hry a cvičenia na rozvoj reči“ Odporúča vychovávateľka Černenko MN Deti majú často vývinové oneskorenie.

Hry a cvičenia na rozvoj reči detí od dvoch do troch rokov 1.-prípravný (od narodenia do 1 roku); 2. predškolské zariadenie (od 1 roka do 3 rokov); 3. predškolské zariadenie (od 3 do 7 rokov); 4. škola (od 7 do 17 rokov).

Didaktické hry a cvičenia na rozvoj reči pre deti prvej juniorskej skupiny Didaktické hry a cvičenia na rozvoj reči pre deti 1. juniorskej skupiny. septembra. Téma: "O dievčati Katya a vrchnom sivom sude" Účel:.

Didaktické hry a cvičenia na rozvoj súvislej reči u detí predškolského veku DIDAKTICKÉ HRY A CVIČENIA PRE ROZVOJ SPOJENEJ REČI U PREDŠKOLSKÝCH DETÍ 1. D / a „Urobme si šalát“ Účel: naučiť deti vyslovovať.

Didaktické hry a cvičenia na formovanie gramaticky správnej reči detí strednej skupiny Didaktický materiál Podstatné mená. Súradenie podstatných mien s prídavnými menami, číslovky, zámená v rode, číslo, pád.

V tomto akademickom roku 2015-2016 sme sa rozhodli vziať program N. Nishchevovej za základ v logopedickej skupine rôzneho veku. Program je dobre prepracovaný, je k nemu dostatok didaktického materiálu a metodických rozpracovaní.

Každý pracovný týždeň je venovaný konkrétnej téme. V rámci tejto témy pracujú všetci špecialisti: logopéd, pedagógovia, hudba. Vedúci a inštruktor telesnej výchovy.

Na začiatku týždňa sa podáva rečový materiál, ktorý je potrebné zaviesť do reči detí. Pedagógovia na hodinách využívajú „Rečopedickú päťminútovku“, ktorá zahŕňa cvičenia na všeobecnú, jemnú a artikulačnú motoriku.

Raz za dva týždne sa plánujú a vedú integrované hodiny na preberané témy. Na štúdium tém s rodičmi boli vyvinuté „Lexikálne témy pre stránku“. Zahŕňajú nielen rečové minimum a rečové hry, ale aj zaujímavé fakty na túto tému, maľby veľkých umelcov, literárne diela a karikatúry.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Lexikálna téma pre skupinu rôzneho veku od 5 do 7 rokov MADOU "Materská škola kombinovaného typu č. 8 "Breza" na roky 2015 - 2016.

Logopéd: Shikhova V.S.

september, 1-3 týždne Vyšetrenie detí logopédom. Vypĺňanie rečníckych lístkov.

September, 4. týždeň jeseň. Jesenné znamenia. Stromy na jeseň.

Október, 1. týždeň Záhrada. Zelenina.

Október, 2. týždeň Záhrada. Ovocie.

Október, 3. týždeň Les. Huby a lesné plody.

Október, 4. týždeň Hmyz Príprava hmyzu na zimu.

november, 1. týždeň Sťahovavé a vodné vtáctvo. Príprava vtákov na odlet.

November, 2. týždeň Jesenné oblečenie a obuv. Klobúky.

november, 3. týždeň Domáce zvieratá a ich mláďatá. Chov domácich miláčikov.

november, 4. týždeň Divoké zvieratá a ich mláďatá. Príprava zvierat na zimu.

December, 1. týždeň Zima. Zimujúce vtáky.

December, 2. týždeň Nábytok. Účel nábytku. Kusy nábytku. Materiály, z ktorých je nábytok vyrobený.

December, 3. týždeň Riad. Druhy jedál. Materiály, z ktorých je riad vyrobený.

December, 4. týždeň Nový rok.

Január, 1. týždeň Zimná dovolenka.

Január, 2. týždeň Nákladná a osobná doprava. Druhy dopravy. Profesie v doprave.

Január, 3. týždeň profesie dospelých. pracovné akcie.

Január, 4. týždeň MATERSKÁ ŠKOLA. Profesie.

Február, 1. týždeň Stavebníctvo. Stavebné profesie.

Február, 2. týždeň Zvieratá horúcich krajín.

Február, 3. týždeň Naša armáda.

Február, 4. týždeň Izbové rastliny. Reprodukcia a starostlivosť.

Marec, 1. týždeň Jar. Príznaky jari. Deň matiek. Prvé jarné kvety.

Marec, 2. týždeň Sladkovodné a akvarijné ryby.

Marec, 3. týždeň Naša rodná zem.

Marec, 4. týždeň Hlavným mestom našej vlasti je Moskva.

Apríl, 1. týždeň Jarné práce v obci. Rastliny a zvieratá na jar. Sťahovavé vtáky na jar.

Apríl, 2. týždeň Priestor.

Apríl, 3. týždeň Zákony o cestnej premávke.

Apríl, 4. týždeň Mail. Čítame S.Ya. Marshak "Leningradský poštár"

máj, 1. týždeň Odkiaľ sa vzal chlieb. Povolanie pekára.

máj, 2. týždeň Kvety na lúke. Leto. Letné mesiace.

máj, 3. týždeň Čoskoro do školy. Školské potreby.

máj, 4. týždeň Čítame A.S. Puškina.

Náhľad:

Logopedická päťminútová téma „Jeseň. Stromy na jeseň(4. september týždeň)

Cvičenie na všeobecné motorické zručnosti

"dážď"

Nám na dlhej tenkej nohe (skákanie na jednej nohe v kruhu)

Po ceste prší.

V kaluži - pozri. pozri! (Postavte sa tvárou do kruhu, vykonajte rytmické drepy)

Vyfukuje bubliny.

Kríky zvlhli, (Ruky hore, trasúce sa kefami. Nakloňte sa, ruky na podlahu)

Kvety sú mokré.

Mokrý sivý vrabec (vstal, ruky pozdĺž tela, trasenie kefami)

Rýchlejšie schne perie.

"Vietor a lístie" (úryvok)

Vietor letel lesom (Bežia v kruhu na špičkách a mávajú rukami)

Vietor počítal listy.

Tu je dubový, (stoja tvárou v tvár v kruhu,

Tu je javor, jeden prst je ohnutý na oboch rukách

Tu je vyrezaný jarabina pre každý riadok)

Tu zo zlatej brezy.

A posledný list z osiky

Vietor hodil na cestu. (Spustia ruky a podrepnú.

Vietor obišiel les, Bežia v kruhoch na špičkách a mávajú rukami)

Vietor bol priateľský k lístiu.

Cvičenie jemnej motoriky

"Stromy" ( Ruky pred vami, dlane smerujúce k vám. Prsty sú roztiahnuté a napnuté.)

Na poli je strom (Kývajte rukami zo strany na stranu)

Vietor hýbe konáre.

Strom sa kymáca, (hojdajte rukami nadol – nahor bez ohýbania prstov)

Deti sa usmievajú.

"korene"

(Dlane sú dole. Prsty sú roztiahnuté a napnuté. Držte pozíciu na počítaní do 5-10)

vysoký krásny

stromy tu rastú, (ukážte stromy rukami)

A korene sú pod zemou

piť pre nich vodu. (Ukáž korene rukami)

Cvičenie na artikulačné motorické zručnosti

"hroch" (ústa otvorené a zatvorené čo najširšie, podržte až 5 impulzov, opakujte 3-4 krát)

"had" (usmejte sa, otvorte ústa, vystrčte jazyk z úst, potom sa schovajte, opakujte 3-4 krát)

"Vymiesiť cesto" (usmejte sa, otvorte ústa, zahryznite si do jazyka zubami, plesknite do jazyka perami, zahryznite si do jazyka zubami a s námahou ho pretiahnite cez zuby)

rečové hry

"Chyť a vyzleč"(rozdelenie na slabiky názvov stromov)

"Štvrtá extra"(odlíšenie príznakov jesene od ostatných ročných období)

chitogovorka

"Žena má fazuľu, starý otec má duby"

Náhľad:

Logopedická päťminútová téma "Záhrada. Zelenina." (október, 1. týždeň)

Cvičenie na všeobecné motorické zručnosti

"kapusta"

Tu! Tu! Tu! (Rytmické údery okrajmi dlaní o stôl.)

V dome sa ozve klopanie.

Nakrájame kapustu (uchopenie pohybov oboma rukami.)

Pereterli, solené

Tu je niekoľko príprav!

Áno, napchané do vane. (Fúka oboma rukami do stola.)

Teraz je u nás všetko v poriadku. (Podajte si ruky.)

"Dedko sial hrášok"

Dedko sial hrach. (Stojí tvárou v tvár v kruhu V strede kruhu „dedko“.)

Hrach nebol vobec zly. (Všetci spolu skákajú na nohách, ruky na opasku.)

Okrúhle, zvučné, žlté, hladké (Striedavo dupte nohami na miesto.)

Veľmi jemné, veľmi sladké. (Sadnú si.)

Zrazu padlo vrece hrachu, (Skáčuce, deti sa rozpŕchli, na slovo „chata“

Úbohý dedko zastonal. "dedko" začne špiniť deti. Každý novo zafarbený

Bol tam hrášok a na vás - pripája sa k reťazi za „dedkom“.)

Váľalo sa okolo chaty! („Starý otec“ musí pozbierať všetok „hrach.“)

"Varenie kapusty"

Nakrájame kapustnicu! (2p.) (S rovnými, napätými dlaňami napodobňujeme pohyby) sekery: hore - dole.

Nakrájame kapustu! (2b.) (Energetické pohyby dlaní tam a späť.)

Kapustu osolíme! (2p.) (Prsty sa zbierajú štipkou, „osolíme kapustu.“)

Kapustu roztlačíme! (2b.) (Súčasne stláčame prsty v päste, potom striedavo.)

Potrieme kapustu! (2b.) (Prsty jednej ruky sú zovreté v päsť a robia rytmické pohyby hore a dole dlaňou druhej ruky. Potom ruky vymeníme.)

“hosteska raz prišla z trhu...”

Hosteska raz prišla z trhu,

Hosteska priniesla domov z trhu:

Zemiaky, kapusta, mrkva, hrášok,

Petržlen a repa, oh!

Prikryté pokrievkou, v upchatom hrnci

Varené, varené vo vriacej vode:

Zemiaky, kapusta, mrkva, hrášok

Petržlen a repa, oh!

A zeleninová polievka bola dobrá! (Pri vypisovaní zeleniny ohýbame prsty.)

"žaby" (usmejte sa, ukážte zatvorené zuby. Počítajte pery. Opakujte 3-4 krát)

"slon" (Potiahnite zatvorené pery dopredu a držte ich pod počítadlom.)

Náhľad:

Logopedická päťminútová téma "Ovocie. Záhrada." (október, 2. týždeň)

Cvičenie na všeobecné motorické zručnosti

"záhradník"

Včera sme sa prechádzali po záhrade (Chodia v kruhu, držia sa za ruky.)

Zasadili sme ríbezle. (Zobrazujú, ako vykopú jamu a zasadia do nej krík.)

Vybielili sme jablone (napodobňujeme pohyb hore a dole.)

Limetka. Bieliť.

Opravili sme plot (napodobňujte údery kladivom.)

Začali sme rozhovor: (Stojú tvárou v kruhu. Jedno dieťa ide do kruhu - záhradník)

Hovoríš, náš záhradník,

Čo nám dáte za odmenu?

Dámy ako odmena (pre každé meno sú ohnuté prsty)

fialová slivka,

medové hrušky,

Najväčšie zrelé jablká.

Čerešne celý kilogram.

Tu je to, čo vám dám ako odmenu!

Cvičenie jemnej motoriky.

"Čo dám do košíka?"(úryvok)

Čo si dám do košíka? (Ruky predstavujú košík)

Počítaš a ja ti to poviem.

Hrušky, slivky a dule (Ohnite prsty na každom mene.)

Zavolám ti po poriadku.

Marhule a granátové jablko

Máte spočítané všetko?

Broskyňa, zrelé hrozno,

Veľa jabĺk a granátových jabĺk.

Veľmi zrelá tomel

Vezmem so sebou aj ja.

Cvičenie na artikulačné motorické zručnosti.

"palacinka" (Ústa sú otvorené. Široký jazyk leží na spodnej pere. Počítajte.)

“Lahodný džem”(Olízame si pery jazykom do kruhu jedným smerom a potom druhým smerom.)

Náhľad:

Logopedická päťminútová téma „Les. Neskorá jeseň. Huby, bobule“ (október, 3. týždeň)

Cvičenie na všeobecné motorické zručnosti

"Na huby"

Všetky malé zvieratká na okraji (Idú v okrúhlom tanci.)

Hľadá huby a vlny

Veveričky vyskočili, (Skáču v podrepe, trhajú imaginárne huby.)

Ryzhik trhal.

Liška bežala (Bežia v kruhu, zbierajú imaginárne huby.)

Zbierané líšky.

Zajace vyskočili, (Skáču v stoji, zbierajú imaginárne huby.)

Hľadali chyby.

Medveď prešiel, (Kývajú sa, potom dupnú pravou nohou)

Muchovník drvený.

N. Nishcheva

Cvičenie jemnej motoriky.

"huby"

Hore - päť krokov (položte prsty na stôl.)

V krabici je päť húb. (Zatvorte prsty ako kôš, palce - rukoväť.)

Amanita muscaria je nebezpečná huba. (Ohnite prsty na každom mene.)

A druhá je líška,

Červený pigtail.

Tretia huba je vlna,

Ružové ucho. Náhľad:

Logopedická päťminútová téma "Hmyz a pavúky." (október, 4. týždeň)

Cvičenie na všeobecné motorické zručnosti

"Moshkara a žaba"

Nad riekou vo večerných hodinách (Voľne sa pohybujte okolo skupiny, zobrazujúc hmyz.)

Midges s komármi sa krútia.

Zo všetkých strán je počuť pískanie,

Buď škrípanie alebo zvonenie.

Dokončíš to do rána?

Vyšla žaba na prechádzku (dieťa skočí do stredu kruhu - žaba.)

Žaba žltobruchá (Začína zisťovať mláďatá pakomárov.)

Odletieť od vody

Aby ste sa vyhli problémom!

N. Nishcheva

"Muchy na webe"Deti stoja v kruhu, spúšťajú ruky. Predstavujú web. Vnútri sú 3 deti. Zobrazujú muchy, muchy a bzučanie. Na signál logopéda "Muchy!" deti - muchy sa snažia vyletieť z kruhu, "pavučina" ich von nepustí.

Cvičenie jemnej motoriky.

"včela"

Kde je sladké, tam krúži, (Ruka v päsť. Ukazovák je odložený a točí sa v kruhu)

Štípe a bzučí

A dostane sa do kompótu,

Dáva nám sladký, lahodný med.

Cvičenie na artikulačné motorické zručnosti.

"Škrečok je tučný a tenký."(Líčka sa nafúknu a potom stiahnu.)

"Balóny" (Nafúkneme jedno alebo druhé líce.)

Patter.

"Osa nemá fúzy, nemá fúzy, ale fúzy."


OBECNÝ ROZPOČET PREDŠKOLSKÉ VZDELÁVACIE INŠTITÚCIE KOMBINOVANÁ MATERSKÁ ŠKOLA "Bell" YaNAO, región Tyumen, mesto Noyabrsk
Polyakova Ľudmila Ivanovna,
učiteľ logopéd,
prvej kvalifikačnej kategórii

Lexikálna téma: "Naša vlasť - Rusko"
Nová slovná zásoba
Podstatné mená: vlasť, krajina, štát, región, Rusko, hranica, hlavné mesto, mesto, dedina, dedina.
Slovesá: milovať, chrániť, chrániť, chrániť, chrániť, starať sa, byť hrdý.
Prídavné mená: milovaný, jedinečný, obrovský, krásny.
1. Naučte sa jazykovú frázu:.
Zhura-Zhura-Crane!
Preletel cez sto pristátí.
Letel okolo, obchádzal
Krídla, nohy tvrdo pracovali.
Spýtali sme sa žeriava:
"Kde je najlepšia zem?"
Odpovedal letiac:
"Radšej neexistuje žiadna rodná zem!"
P. Voronko

2. Hra: „Vyzdvihnite cedule pre našu vlasť, Rusko“ Vlasť – čo?
(milovaný, nesmierny, mocný, drahý, bezhraničný, bezbranný, krásny, bohatý, zábavný, obrovský, krásny, smutný)
3. Hra „Ktoré slovo sa nehodí?“:
Rusko, Rus, rosa, Rusi.
Vlasť, rodná, rodičia, radosť.
Otec, vlasť, zúfalstvo, otcovstvo.
4. Hra „Mestá Ruska“ (rozdelená na slabiky, slová sú názvy ruských miest): Moskva, Tver, Sa-ma-ra, Tu-la, Nov-go-rod, Pskov,
Murmansk, Ros-tov, Vo-ro-než, So-či, Tyu-men, No-jabrsk.
7. Vykonajte zvukový rozbor slov: Moskva, Nojabrsk.
8. Naučte sa verš naspamäť:
Obloha je v Rusku modrá
Rieky v Rusku sú modré.
Nevädze a nezábudky
Nerastú nikde krajšie.
Sú tam javory a duby,
A čo sú to huby!
Pečú aj v rúre.
Tu sú také kalachi!
V. Gusev
Lexikálna téma: "Naše mesto, naša ulica, náš dom."
Súvisiaci slovník:
Podstatné mená: Rusko, Moskva, Nojabrsk, november, obyvateľ mesta, adresa, ulica, pruh, chodník, trávnik, vchod, balkón, knižnica, múzeum, pamätník, kiosk, železničná stanica, park, fontána, budova, kostol, mešita, cirkus, divadlo, štadión,
Prídavné mená: mestský, novembrový, široký, úzky, rovný, jednoposchodový, poschodový, nový, starý, drevený, tehlový.
Slovesá: žiť, stavať, pohybovať sa, zlepšovať sa.

1. Pokračujte vo vete:
Naše mesto má veľa ulíc (domov, ľudí...)
Domy sú jednopodlažné (poschodové, drevené, murované, veľké, nové, malé...)
“Ulice sú široké (úzke, rovné, rovné, nové...)”

2. Počítajte do desať a späť
Jedno veľké mesto, dve veľké mestá...
Jedna krásna ulica...
Jeden vysoký dom...

3. Čo je nadbytočné a prečo?
Dom, domov, dym, sušienky.
Mesto, mestský, hrach, mestský obyvateľ.
Ulica, pruh, ulica, slimák.

4. Vymenuj čo najviac ulíc v našom meste.

5. Opravte vety:
Domy stoja nad ulicou
Bývame v domoch
Z prvého poschodia je vidieť oveľa ďalej ako z posledného

6. Vytvorte príbeh o svojom meste podľa plánu:
1. Ako sa volá krajina, v ktorej žijete?
2. Ako sa volá hlavné mesto našej vlasti
3. Ako sa volá vaše mesto?
4. Uveďte svoju domácu adresu
5. Čo sa nachádza na vašej ulici (obchody, iné inštitúcie?)
6. Čo sa ti páči na tvojom meste?
7. "Čo by ste ukázali hosťom nášho mesta?" (atraktivity mesta).
Lexikálna téma: "Obrancovia vlasti."
Súvisiaci slovník:
Podstatné mená: vojak, vlasť, ostreľovač, dôstojník, strelec, tankista, veliteľ,
raketa, tank, výsadkár, pilot, pohraničná stráž, námorník, výsadkár, pilot vrtuľníka,
guľomet, hrdina, padák, bomba, odvaha, nepriateľ;
Slovesá: bojovať, chrániť, bojovať, vyhrať, bojovať, zraniť, liečiť;
Prídavné mená: vojenský, statočný, odvážny, odvážny, odvážny, zbabelý ...

Rozvoj slovnej zásoby, gramatickej stavby reči:
1. Porozprávajte sa so svojím dieťaťom o nadchádzajúcom sviatku "Deň obrancu vlasti", o tom, komu sa v tento deň zablahoželá. Zvážte so svojím dieťaťom ilustrácie a fotografie súvisiace s ruskou armádou v novinách, časopisoch, knihách. Pozrite si program „Slúžiť vlasti“ v televízii, urobte vzdelávací rozhovor so svojím dieťaťom, ktorý by mu pomohol rozvíjať úctivý postoj k armáde a obrancom vlasti.
2. „Ako sa volá armáda“, ktorá:

lietanie vo vrtuľníku
jazdí na tanku
slúžiaci v pechote
skoky s padákom - stráži hranice vlasti
slúžiace na lodi
ovláda lietadlo -

3. "Pokračovať vo vetách":
V armáde slúži veľa ľudí (vojaci, tankisti, pohraničníci, piloti, výsadkári...)
Naši obrancovia vedia ako (bojovať, bojovať, brániť, vyhrať....)
Naši vojaci (čo?) (statoční, odvážni, odvážni, odvážni ...)
Naši vojaci bojujú (ako?) (statočne, odvážne, smelo, odvážne)
4. "Čo robia":
pilot -
pilot tankového vrtuľníka
parašutista - pohraničná stráž -
námorník -
5. "Počítajte do päť":
Jeden ľahký tank, dva ľahké tanky, päť ľahkých tankov
Jedna ponorka, dve ponorky, päť ponoriek
Jeden tanker, dva tankery, päť tankerov
6. "Vysvetlite slovo":
pohraničnej stráže
vojenské
7. „Aké slovo sa nehodí?“: Tanya, tank, tanker, tank.
Pohraničník, hranica, granát

Vážení rodičia! Vám sa ponúka hry v tematických kartách na všetky lexikálne témy, ktorá pomôže vášmu dieťaťu spriateliť sa so slovom, naučiť ho rozprávať, nájsť zaujímavé slová a v dôsledku toho bude reč vášho dieťaťa bohatšia a rozmanitejšia.

Tieto hry môžu byť zaujímavé a užitočné pre všetkých členov rodiny. Môžu sa hrať cez víkendy, sviatky, všedné večery, keď sa dospelí a deti stretnú po inom pracovnom dni.

Pri hre so slovom zvážte náladu dieťaťa, jeho schopnosti a schopnosti.

Hrajte s dieťaťom na rovnakej úrovni, povzbudzujte jeho odpovede, radujte sa z úspechov a malých víťazstiev!

35 tematických kariet pre rodičov na všetky lexikálne témy sú zamerané na rozvíjanie lexikálnej a gramatickej stavby detskej reči, ktoré ponúkajú slovné hry a odporúčania na rozvoj reči a oboznamovanie sa s vonkajším svetom v súlade s témou týždňa na celý akademický rok v st. logopedická skupina.

V kartách bola reč vybraná na rozvoj jemnej motoriky, myslenia, zrakovej pozornosti podľa lexikálnej témy.

Rodičia si doma s deťmi môžu zapamätať básne, vykonávať herné cvičenia v poetickej forme. Logopéd odovzdá kartu rodičom domov. Logopéd vo večerných hodinách vysvetľuje rodičom metodiku vykonávania hier a herných cvičení, aké učivo je potrebné doplniť v logopedickom individuálnom zošite dieťaťa. Rodičia s deťmi môžu cez víkendy pracovať na tematických kartičkách doma.

Rodičia sa tak systematicky oboznamujú s prácou, ktorá sa vykonáva v skupine, a môžu si upevniť vedomosti získané v materskej škole.

Témy a úlohy kariet:

Téma: "Divoké zvieratá"

1. Pozorne si prezri obrázok hádanky a nájdi na ňom obrázky divých zvierat, pomenuj ich, pomenuj obydlie, kde tieto zvieratká žijú. Vyfarbite ich.

1. Cvičenie "Nakresli obrázok a vyfarbi." Je potrebné dokončiť druhú polovicu vianočného stromčeka a vyfarbiť celý výkres.

2. Pozri si obrázky, vyfarbi ich. Zoraďte obrázky a vytvorte príbeh na tému „Nový rok“ podľa plánu:

Aký sviatok prišiel? Čo sa dáva na tento sviatok?
- Kto by mal priniesť darčeky?
Pre koho boli darčeky?
- Čo vzal Santa Claus, aby dal darčeky?
Aké darčeky dal Santa Claus do tašky? Aká bola taška a koľko darčekov v nej bolo?
- Na čo vzal Santa Claus darčeky deťom? Ako sa deti tešili z darčekov?

1. Nechajte dieťa vystrihnúť všetky tvary a zostavte z nich figúrku snehuliaka. Nalepte si postavičku snehuliaka do zošita na logopédiu.

2. Vyfarbite len tie obrázky, ktoré sa týkajú zimy. Vysvetli prečo?

1. Pozorne si prezri obrázok, pomenuj vtáky a jedlo. Nakreslite ceruzkou čiaru od vtáka k potrave, ktorú vták žerie.

2. Pozorne si prezri obrázok hádanky a nájdi na ňom obrázky všetkých zimujúcich vtákov. Vyfarbite ich. Pomenujte všetky vtáky.

1. Zakrúžkujte ktorýkoľvek kus nábytku na obrázku a potom ho vyfarbite.

2. Povedzte nám, aký máte nábytok. Najprv vyberte slová, ktoré ho opíšu a ktoré odpovedajú na otázku „Čo?“ Povedzte mi podľa plánu, ktorý ste urobili s Irinou Vladimirovnou. Napríklad: Maľoval som sedačku. Je nový, mäkký, pohodlný, pásikavý. Má sedadlo, operadlo, podrúčky. Sú na nej vankúše. Môžete si sadnúť na pohovku a čítať knihu.

Téma: "Doprava"

1. Pomenujte všetky dopravné prostriedky, ktoré vidíte na obrázku. Vyfarbite každé vozidlo rovnakou farbou.

2. Cvičenie "Čo je nadbytočné?" Zistite, ktoré zo slov je zbytočné:

Lietadlo, vrtuľník, vlak, vesmírna loď. Čo je nadbytočné? Vysvetlite odpoveď.
- Autobus, loď, loď, loď. Čo je nadbytočné? Vysvetlite odpoveď.
- Trolejbus, sklápač, taxík, autobus. Čo je nadbytočné? Vysvetlite odpoveď.

3. Budete pohybovať autom po ihrisku a hovoriť, čo robí. Napríklad: Moje auto vyšlo z garáže a išlo po ulici. Moje auto išlo po ulici a zastalo pred obchodom. Moje auto prišlo na most, vošlo na most, prešlo cez most, zišlo z mosta. Moje auto prešlo okolo domu, prešlo cez ulicu až do garáže.

Snažte sa neopakovať. Nechajte svoje auto vykonávať rôzne akcie.

4. Nechajte dieťa odpovedať na otázky.

čo je to doprava?
- Pomenujte vozidlo.
- Nájdite dopravné obrázky vo svojich knihách / časopisoch.
Prečo človek potrebuje dopravu?
- Hra „Tlieskajte, ak počujete názov prepravy“ (dospelý volá: lietadlo, autobus, koberec - lietadlo, elektrický vlak, kosačka na trávu, vlak)

5. Hádaj a nauč sa hádanku:

Aký zázrak - modrý dom! Nosí gumené topánky
Je v nej veľa detí. A je poháňaný benzínom! (autobus)

Téma: "Profesie"

1. Pozrite sa na obrázok. Nájdite obrázok krajčírky, zakrúžkujte ho a všetko, čo krajčírka potrebuje, potom výkres vyfarbite.

2. Spojte obrázky do párov pomocou čiar a vytvorte vety so slovami „aby“. Napríklad: Sestra potrebuje striekačky na podávanie injekcií a jód na mazanie škrabancov.

3. Naučte sa ľubovoľnú báseň podľa vlastného výberu.

Mason
V uličke rastie dom
Murár kladie steny.
S ním je asistent - stierka,
Stierková stierka.
Dom bude postavený načas.
Murivo bude pevné.

Maliar
Maliar prišiel do nového domu,
Maľovať steny, dvere, podlahy?
A tá páska na okne
Veril mi, že budem maľovať.

Tesár
Šikovne zaznamenal denník,
Ráma urobí baldachýn.
Má dechtový overal
Ako vonia borovicový les.

žeriavnik
Chôdza, chôdza oceľový žeriav
Cez tehlovú stenu.
Za jeho prelamovanou šípkou
Operátor žeriavu sleduje povinnosť.
Neúnavne tlačí
Je v pákach v kokpite.
Rozpráva sa so žeriavom;
„Pomôžete robotníkom.
Podporujte ľudí tvrdou prácou.
Ľudia stavajú domy pre ľudí.

doktor
Všetky choroby lieči lekár,
Popichá - neplač.
Zabavte sa pohľadom okolo seba:
Detský lekár je pre deti kamarát.
A.Stepanov

Čistič ulíc
Domovník vstane za úsvitu,
Sneh sa na dvore vyčistí.
Domovník zbiera odpadky
A piesok posype ľad.
V. Majestátne

Logopéd
Aby sme boli zdraví.
Zazneli všetky zvuky
Kto sa o nás stará?
Logopédi – taká je doba
Maséri, zdravotná sestra
A, samozrejme, lekári.
N.Nishcheva

opatrovateľka
Kto nás víta s úsmevom
Odpovedá na otázky
Učí nás počítať, vyrezávať
A robiť remeslá?
Naši pedagógovia -
Sme priatelia priatelia.

Téma: "Naša armáda"

1. Vytvorte s dieťaťom vety o ľuďoch vo vojenských povolaniach tak, aby počet slov v nich zodpovedal vetnej schéme, a slová vo vete spočítajte. Napríklad: Tanker stojí blízko tanku.

2. Naučte sa s dieťaťom jednu básničku.

Tankman
Dnes som bol tankista
Pretekal som v tanku na čistom poli,
Cez rokliny, cez kopce.
Tank som šoféroval sám.
Nič, je to krabica.
Nádrž je ako skutočná,
Trochu podrastiem
Idem slúžiť v armáde.
I. Nishcheva

Na hranici
Na konároch viseli vtáky
Hviezdy na oblohe nehoria.
Číhal na hraniciach
Jednotka pohraničnej stráže.
Pohraničníci nespia
Na domácej hranici:
Naše more, naša zem
Strážia hranicu.

Námorník
Stráži naše more
Slávny, udatný námorník.
Hrdo lieta vo vesmíre
Naša rodná ruská vlajka.

Téma: "Domáce zvieratá"

1. Hra „Zaobchádzajte so zvieratami“
Pamätajte, čím človek kŕmi domáce zvieratá. Nakreslite čiary na spojenie zvieraťa a toho, čo jedí. Povedzte, koho a čo ste liečili.

Téma: "Jedlá"

1. Hra "Pomoc Petya." Musíš pomôcť našej Peťovi. Pomôžte mu nájsť a ukázať riad. Zafarbite riad. Len to treba nielen ukázať, ale aj rozdeliť mená na slabiky. Napríklad: Na stole je pohár. Toto slovo má dve slabiky.
Na závese visí lyžička. Toto slovo má tiež dve slabiky.

2. Zvážte riad doma s dieťaťom, nechajte dieťa povedať, na čo je toto jedlo, čo sa dá s týmto jedlom robiť. Vyberte čo najviac slov, ktoré odpovedajú na otázku "Čo robiť?" Napríklad: Mám panvicu. Môžete na ňom vyprážať rezne a palacinky. Dá sa umývať a čistiť.

3. Hra "Čo je s čím?"

čajník s výlevkou;
strúhadlo s otvormi;
panvica s rukoväťou;
hrniec s pokrievkou;
tanier s dnom a pod.

Téma: "Hračky"

1. Cvičenie "Pomoc Peťa"

Pomôžte našej kamarátke Peťovi. Vidíš, aká je jeho izba upchatá? Nevie nájsť svoje hračky. Ukážme a pomenujeme všetky hračky, ktoré sú v izbe.

2. Vytvorte príbeh o hračke podľa plánu:

Ako sa to volá?
- Aká je to farba?
- Aká je to veľkosť?
- Z čoho je to vyrobené?
- Aká je to farba?
- Ako sa cíti?
- Z akých častí sa skladá?
Ako sa s ňou môžeš hrať?

3. Hra "Z čoho je hračka vyrobená?" Dospelý pomenuje, z čoho je hračka vyrobená, a dieťa povie, čo to je.

stroj je vyrobený zo železa, je to železo;
lietadlo je vyrobené z plastu, je ...;
matrioška je vyrobená z dreva, to je...;
medveď je vyrobený z plyšu, on ...;
bábika je z gumy, je...atď.

1. Pozrite sa na obrázok. Tiene, aké predmety vidíš? Ktorý tieň je zbytočný a prečo?

2. Naučte sa básničku s dieťaťom:

Obliekol si nohy do nových čižiem,
Kráčate, nohy, rovno po ceste.
Kráčaš, dupeš, nešpliechaš cez kaluže,
Nechoďte do blata, neroztrhajte si čižmy.

3. Hra "One-many": čižmy - čižmy, čižmy - čižmy, topánky - topánky, papuče, papuče atď.

4. Hra "Povedz opak." Asimilácia antoným:

veľký malý,
dieťa - dospelý,
krátko dlho,
čistý - špinavý,
suchý mokrý
vysoký - nízky atď.

Téma: "oblečenie"

1. Cvičenie „Zostavte matriošku“. Vyfarbite matriošku. Pozrite sa na hniezdnu bábiku a povedzte o oblečení, ktoré na nej vidíte. Napríklad: Matrioška má krásne červené letné šaty, bielu bundu a rôznofarebnú šatku. Zostavte rovnakú hniezdnu bábiku z častí. Najprv si ich vystrihnite a nalepte do logopedického zošita.

2. Nájdite oblečenie v skrini. Uveďte názvy šiat, ktoré vidíte.

3. Opýtajte sa svojho dieťaťa na hádanky o oblečení a nechajte ho hádať.

Som ako dáždnik - nezmoknem,
Chránim ťa pred dažďom
A ochránim ťa pred vetrom
Tak čo som?
(pršiplášť)

Dali bratom teplý domov,
Žiť spolu.
Veľký brat nesúhlasil
A vyriešené oddelene.
(palčiaky)

Päť skríň, jedny dvere.
Aby ste nezamrzli, päť chlapov
Sedia v skriniach.
(rukavice)

Aký priateľ bez koho
Odchádzate v zime z domu?
(Čiapka)

Dážď, plač silnejšie
Oblečiem si nový ... (plášť).
Vchádzaš do jedných dverí
A vy vyjdete z troch
Myslíš, že si sa dostal von
V skutočnosti vstúpil.
(tričko)

Téma: "Les, huby, lesné plody"

1. Aké huby ste videli na obrázku hádanky. Pomenujte ich.

2. Hra "Meno veľa." Deti by mali doplniť vetu: „V lese je veľa ...“ (huby, bobule, zvieratá, stromy, listy atď.)

3. Hra "Čo je to?" Deti musia dokončiť vetu a potom ju úplne zopakovať.

Breza, osika, dub je ... (stromy).
Orgován, lieska, šípka je ... (kríky).
Harmanček, nevädza, nezábudka - to je ... (kvety).
Medovka, russula, muchovník - to je ... (huby).
Komár, kobylka, chrobák sú ... (hmyz).
Kukučka, sova, orol - to je ... (vtáky).
Zajac, líška, vlk je ... (divoké zvieratá).
Jahody, čučoriedky, brusnice sú (bobule)

Téma: "Ovocie"

1. Dieťa vymenúva názvy ovocia a prstom obkresľuje obrys pomenovaného ovocia. Vyfarbite obrázok.

2. Hra "Nazvite to láskyplne." Dospelý volá veľké ovocie a malé.

jablko - jablko;
oranžová - oranžová atď.

3. Hra „Čo budeme variť?“. Dospelý volá ovocie a dieťa, čo sa z neho dá uvariť.

Z jablka - jablkový džem;
z banánovo - banánového pyré;
z citróna - citrónová šťava;
hruškový kompót.

Téma: "jar"

1. Vyfarbite obrázok jari.

2. Hra "Prečo?" Vytváranie viet so zväzkom „pretože“.

Prečo sa topí sneh?
Prečo bežia streamy?
Prečo bežia streamy?
Prečo púčiky napučiavajú?
Prečo vtáky lietajú?
Prečo sa objavuje hmyz? Atď.

3. Hra „Tlieskajte rukami“

Dospelý vyslovuje slová: otepľuje sa, padá lístie, topí sa, fujavica, mrmle, teplo, jasnejšie, zima, napučiavať, vletieť, topiť, ľadová nádielka, mrznúť, fujavica, sneženie, slnko. Ak je reč o jari, dieťa tlieska rukami.

4. Hra „Povedz mi správne“:

Kvitnú listy alebo kvety?
Trepotanie vtákov alebo líšok?
Topiaca sa snehová vločka alebo slza?
Bublajúce potoky alebo veže?
Púčiky alebo listy napučiavajú?
Je tam hmyz alebo vtáky?
Praskajúci ľad alebo ľadový drift?

1. Obrázková logická hra „Čo vidíš?“ Musíte povedať, čo vidíte na obrázku, a prstom zakrúžkovať obrázok.

2. Dieťa sa musí naučiť: hlavné znaky jesene (ochladzovanie, zmena farby rastlín, padajúce lístie, oblaky, dažde; zber; let vtákov na juh).

3. Hra "Prišla k nám jeseň." Zahrajte sa so svojím dieťaťom so slovom „jeseň“.

Čakali sme ... (jeseň).
Nebolo to dlho ... (jeseň).
Sme radi... (jeseň).
Obliekame sa teplo ... (na jeseň).
Spievame piesne o ... (jeseň).
Milujeme ... (jeseň).

Téma: "Zelenina"

1. Musíte sa pozrieť na obrázok, pomenovať a ukázať všetku zeleninu, ktorá je na ňom zobrazená.
Vyfarbite obrázok.

2. Hra "Urobiť návrh." Deti musia dokončiť vetu a potom ju úplne zopakovať.

Paradajka je okrúhla a mrkva ...
Uhorka je oválna a tekvica ...
Cibuľa je horká a mrkva ...
Uhorka je zelená a repa ...
Reďkovka je malá, ale reďkovka ...
Cuketa je veľká, ale tekvica...
Paradajky sú kyslé a cesnak ...
Mrkva v zemi a paradajka ...

3. Rýmovaný príbeh "Kôš s úrodou." Učte sa naspamäť so svojím dieťaťom.

Zina zozbierala a vložila do košíka:
Tu je červená paradajka - nádherná zelenina,
Tu je oválna uhorka - zelený chlapík,
Tu je krásna mrkva - dlhý cop,
Tu je vynikajúci zemiak - na polievku a okroshku,
Tu je veľká cvikla – radi ju jeme.

4. Cipollino a jeho priatelia ťa prišli navštíviť, naozaj chcú vidieť, aký si šikovný. Budú sa s vami hrať a klásť vám veľmi ťažké otázky. Pozor, za dobrú prácu vás odmenia!

Prečo človek potrebuje zeleninu?
Čo sa dá variť zo zeleniny?
Ako si ľudia pripravujú zeleninu na zimu?
Povedz mi všetko, čo vieš o mrkve
(monologický príbeh aspoň 6 viet)
Vysvetlite príslovie: Cibuľa vás zachráni pred siedmimi chorobami!

5. Pomocou pohára nakreslite kruh do logopedického zošita. Ako vyzerá?

Toto je signor Tomato. Vyfarbite ju červenou ceruzkou.

Skúste s rodičmi pripraviť tieto zábavné, chutné a veľmi zdravé sendviče:

Téma: "Hmyz"

1. Cvičenie "Čo ukryl umelec?"

Pozri sa na obrázok. Čo skrýval umelec v tejto kresbe? (Plátky medu, hrniec s medom, lyžica a dve včely) Zakrúžkujte včely pozdĺž obrysu a potom ich vyfarbite.

2. Loptová hra „Dokončiť vetu“

Chrúst má krátke krídla, zatiaľ čo vážka…
Chrobák má hrubé fúzy a motýľ ...
Čmeliak má široký chrbát a vodný chodec ...

3. Tvorte vety o dvoch hmyzoch naraz. Napríklad: Pestrofarebný motýľ vznášajúci sa nad lipovým konárom a žltý motýľ krúži nad kvetom ďateliny.

Chlpatý čmeliak zbiera nektár z kvetu ďateliny a včela si chce vziať nektár z kvetu konvalinky.

Téma "Náš dom"

1. Nakreslite krásny vidiecky dom. Dieťa nakreslí druhú polovicu domčeka a vymaľuje celý domček.

2. Naučte sa naspamäť báseň „Nový dom“

Nákladné auto priviezlo, vrčalo,
Celé tehlové telo.
A druhú priniesol vodič
Drvený kameň, vápno a malta.
Zvonenie a hromy sú všade naokolo.
Rýchlo stavajú nový dom.
Je takmer pripravený
A tím maliarov
Farby fasády na modro:
V dome bude materská škola.

Téma "Kvety"

1. Pozrite sa pozorne na tento obrázok. Nájdite na ňom poľný kvet, zakrúžkujte a správne vyfarbite.

2. Naučte sa jednu z básní naspamäť.

elegantné šaty,
žlté brošne,
Ani škvrna
Na pekných šatách.
Tak zábavné tieto sedmokrásky
Tu sa hrajú
Ako deti, v tagoch.
E. Serova

Púpava na ceste
V nadýchanom klobúku
S dlhou nohou.
Našiel som ho v lese
Ale neberiem to so sebou:
Vezmem si to len v kytici,
Vietor fúka – bez klobúkov.
L. Agračeva

Téma: "stromy"

1. Opakujte so svojím dieťaťom:

čo rastie v lese;
kto v ňom býva;
štruktúra stromu, jeho zmena v závislosti od sezóny;
Načo sú stromy?

2. Zahrajte si s dieťaťom hru „Zbierajte herbár“

Vyberiem dubový list z duba.
Otrhávam javorový list z javora.
Z brezy vyberiem brezový list atď.

3. Pomenuj a ukáž na obrázku časti stromu: korene, kmeň stromu, konáre, listy, koruna, vrchol stromu.

Téma: "Časti tela"

1. Hra o pozornosť "Nájdi chybu." Dospelý vysloví vetu a dieťa nájde chybu a vetu správne zopakuje.

Skáču rukami a dotýkajú sa nohami;
- očami čuchajú a nosom pozerajú;
- jedia ušami a počúvajú ústami;
- tlieskať nohami a dupať rukami;
- berú to nechtami a škrabú rukami.

2. Hra „Odpovedzte na otázky“

Koľko nôh (ruky; prsty na ruke, na dvoch rukách, na nohe; oči; uši; nos; vlasy) máš?
- Koľko labiek má kura (pes)?

3. Hra "Jeden - veľa"

Dospelý pomenúva jednu časť tela a dieťa veľa.
Napríklad: čelo - čela, ústa - ústa, lakeť - lakte,
nos - nosy, oko - oči, ucho - uši, líca - líca,
obočie - obočie, bočné - boky, nosná dierka - nozdry, prst - prsty.

4. Hra "Počítajte do päť." Zhoda čísel s podstatnými menami: jeden prst, dva prsty atď.,

ruka, ucho, nos, oko.

5. Nakreslite tvár osoby.

Téma: "Zvieratá severu"

1. Hra "Čí mláďatá?"

Vytváranie zložitých viet so spojením „a“.

Dospelý začne vetu a dieťa ju musí dokončiť a potom ju celú zopakovať.

Medveď má plyšového medvedíka a mačka ....
Tuleň má pečať a krava má ... .
Tučniak má tučniaka a vlk ....
Jeleň má jeleňa a líška ....

2. Zostavovanie hádaniek o zvieratách zo severu. Napríklad: Je veľký, na labkách nemá veľké pazúry, srsť má bielu. Chytá ryby v diere. kto to je

3. Hra "Nakŕmme zvieratká." Asimilácia kategórie datívu.

Medvedí biely med,
Rybu dám tuleňovi,
Dám trávu jeleňom.

4. Nakreslite zviera zo severu.

Téma: "Divoké zvieratá horúcich krajín"

1. Hra „Štvrtá extra“:

Slon, lev, pes, tiger;
- krokodíl, klokan, žirafa, mačka;
- zajac, zebra, kobra, panter.

2. Hra "Povedz mi dobre." Ukážka: "Kobra je rýchlejšia ako korytnačka."

Kto rýchlo? (korytnačka alebo kobra)
Kto je ťažší? (krokodíl alebo klokan)
kto je silnejší? (tiger alebo zebra)
kto je väčší? (slon alebo lev)
kto je vyšší? (žirafa alebo tiger)

3. Hra "Prečo?"

Prečo má opica chvost?
Prečo potrebuje slon chobot?
Prečo potrebuje tiger tesáky? atď.

4. Vyfarbi obrázok a nakresli zvieratko Afriky.

Téma: "Naše mesto"

1. Hra "Kde bývaš?"

Každé dieťa musí poznať svoju adresu (ulica, číslo domu a bytu, poschodie); povedať, aké inštitúcie sú v blízkosti jeho domu.

2. Hra "Ktoré slovo je kratšie?" Dospelý povie dve slová a dieťa určí, ktoré slovo je kratšie.

Dom - dom;
semafor - električka;
mesto - križovatka;
cesta - obchod;
byt - poschodie.

3. Príbeh založený na kľúčových slovách "Deti na prechádzke."

Deťom sú ponúknuté slová, z ktorých vytvoria súvislý príbeh na danú tému.
Približná slovná zásoba: deti, chôdza, prechádzka, žeriav, nový dom, postaviť, semafor, červené svetlo, zastávka, autá, nákladné auto, autobus, trolejbus, hasičské auto, žlté svetlo, zelené svetlo, ľudia.

4. Vyfarbite obrázok mesta.

Téma "Jedlo"

1. Hra "Čím pohostíš priateľa?" Asimilácia kategórie inštrumentálneho prípadu.
Deti postupujú podľa modelu tvorby viet: „Budem liečiť ...“

2. Hra "Čo z čoho?" Asimilácia kategórie genitívu jednotného čísla s predložkou z:

syr sa vyrába z mlieka;
chlieb je vyrobený z cesta;
kompót je vyrobený z ovocia;
polievka sa robí zo zeleniny atď.

3. Nakreslite figúrky tak, aby ste dostali jedlo.

Téma: "Rodina"

1. Hra "Čo sa zmenilo?"

Pred dieťa je položených niekoľko malých predmetov (figúrky vyrobené z čokoládových vajíčok môžu byť pre túto hru veľmi vhodné), sú požiadané, aby si predmety pozorne prezreli a zapamätali si ich. Potom ponúknu dieťatku, aby zavrelo oči alebo sa odvrátilo. V tomto čase dospelý odstráni alebo vymení figúrky. Keď dieťa otvorí oči, odpovie na otázku dospelého: "Čo sa zmenilo?"

2. Hra „Kto sa bez niečoho nezaobíde“

Pomáha dieťaťu naučiť sa identifikovať základné znaky. Dospelý číta sériu slov. Z týchto slov je potrebné vybrať iba dve, najdôležitejšie, bez ktorých sa hlavný predmet nezaobíde. Napríklad záhrada... ktoré z týchto slov sú najdôležitejšie: rastliny, záhradník, pes, plot, zem? Bez čoho nemôže byť záhrada? Môže existovať záhrada bez rastlín? Prečo? .. Bez záhradníka ... psa ... plota ... zeme? .. Prečo?

Každé z navrhnutých slov je podrobne analyzované. Hlavná vec je, že dieťa chápe, prečo je toto alebo to slovo hlavnou, podstatnou črtou tohto konceptu.

Vzorové úlohy: Čižmy (šnúrky, podošva, päta, zips, čižmy); Rieka (breh, ryba, rybár, blato, voda); Mesto (auto, budova, dav, ulica, bicykel); Hra (karty, hráči, pokuty, tresty, pravidlá); Čítanie (oči, kniha, obrázok, tlač, slovo); Vojna (lietadlá, zbrane, bitky, zbrane, vojaci); Škola (učiteľ, žiaci, stoly, stoličky, knihy, zošity).

3. Hra "Popísať"

Pred dieťa sa položí akýkoľvek predmet, ktorý má čo najviac vlastností – napríklad loptička je guľatá, lesklá, tvrdá, hladká, alebo naopak – mäkká, drsná.

Písací stroj - veľký, malý, lesklý, trblietavý, svetlý, tmavý, jednofarebný (viacfarebný)
Dieťa by malo pomenovať čo najviac znakov.

Téma "Hydina"

1. Hra „Pomenujte mačiatko s láskou.“ Napríklad: kura - kura;

2. Hra "Kto bol." Napríklad: Sliepka bola kura.
Kurča bolo vajce atď.

3. Vymysli príbeh o hydine podľa plánu a do logopedického zošita nakresli opísaného vtáčika.

Prečo sa tieto vtáky nazývajú domáce?
- Čo jedáva hydina?
- Kde môžete vidieť hydinu?
Ako sa volá čeľade hydiny? (Napríklad: káčer, kačica, káčatko).
- Vymenujte charakteristické znaky vzhľadu vtáka.
Aké sú výhody hydiny pre ľudí?

4. Vysvetlite dieťaťu význam prísloví: „Stáva sa, že kura spieva ako kohút“; „Čakanie na hus, nenechajte si ujsť kačicu“, „Sliepky sa počítajú na jeseň“.

Téma: "Maminkin sviatok"

1. Zostavenie príbehov o MDŽ na prezentáciu podľa obrázkového plánu.

Téma: "Deň víťazstva"

1. Zostavovanie príbehov o obrancoch našej vlasti podľa plánu.

Téma: "Ryby"

1. Hra "Pamätajte a pomenujte." Loptová hra. Dospelý ponúka dieťaťu, odovzdávajúc si loptu, zavolajte riečne ryby. Dbajte na to, aby sa dieťa neopakovalo. Napríklad: ostriež, šťuka…

2. Hra "Nazvite to láskyplne." Loptová hra. Dospelý zavolá akúkoľvek rybu, napríklad: „Rýchla šťuka“ a hodí loptičku dieťaťu. Dieťa chytí loptu, láskavo zavolá túto rybu: „Rýchla šťuka“ a vráti loptu dospelému. Hra pokračuje.

3. Hra "Povedz opak." Loptová hra. Dieťa stojí pred dospelým. Dospelý zavolá frázu a hodí loptu dieťaťu. Dieťa chytí loptu, zavolá frázu „naopak“ (antonymum) a vráti loptu. Hra pokračuje. Napríklad: Pomalá ryba. - Svižná, rýchla ryba.

(9 páčilo sa mi, priemerné skóre: 5,00 z 5)