Zhrnutie lekcie logopedie "Zvuky, písmená Bb"

Abstrakt GCD pre deti stredného predškolského veku (učenie čítať a písať).

Téma: Znie „B“, „B“, zapamätanie si básne.

Vypracovala: , predškolská učiteľka

Cieľ: Pokračujte v učení sa rozlišovať medzi tvrdými a mäkkými spoluhláskami „B“, „B“ v slovách, vo frázovej reči.

Úlohy: Naučte sa pomenovať prvý zvuk slovami, nájdite slová v básni, ktoré obsahujú zvuky „B“, „B“.

Rozvíjať pozornosť, vizuálne – nápadité a logické myslenie.

Posilniť schopnosť deliť slová na slabiky pomocou diagramov.

Rozvíjať grafické zručnosti (kreslenie ciest, korálky).

Rozvíjať záujem o rečovú aktivitu a schopnosť samostatne riešiť rôzne kognitívne problémy.

Vybavenie: multimediálna prezentácia; projektor; obrazovka; obrázok klaunov Bim a Bom; obrázky predmetov a hračky pre zvuky „B“, „B“; jednotlivé zrkadlá; vlajky označujúce tvrdosť (mäkkosť spoluhlások); farebné ceruzky; jednotlivé karty pre príručku „Od slova k zvuku“; ilustrácie k básni G. Sapgira „Babička mala barana“.

GCD ťah

1. Org moment: psycho-gymnastika.

Chlapci, máte radi cirkus? (Áno)

Teraz si predstavte, že hráte na balalajke, trúbke, bubne.

2. Nahláste tému hodiny.

Dnes sa zoznámime so zvukmi „B“, „B“. Prišli nás navštíviť vtipní klauni: Bim a Bom.

Aký je prvý zvuk v mene Bom?

(zvuk „B“ je tvrdý, spoluhláskový).

Aký bol prvý zvuk, ktorý ste počuli v mene Bim?

(„Buď“ mäkký, súhlasný)

2. Artikulačná gymnastika (práca so zrkadlami).

Naše ústa sa milujú usmievať (úsmev)


A pohyblivý jazyk urobí prácu.

Náš jazyk urobil lopatu raz, dvakrát (špachtle)

A potom bol plot postavený krásou (plot)

Vedľa úplne nového plotu je drážka (drážka)

Prečo sa prúd vzduchu ponáhľa (cvičenie na vytvorenie prúdu vzduchu)

Mlynček na mäso sa musí robiť pomaly (mlynček na mäso)

Telesná výchova bola dobrá.

4. Charakteristika zvukov podľa artikulačných a akustických charakteristík.

Povedzme zvuk "B" pred zrkadlom.

Pysky sa zatvárajú a bránia vzduchu voľne opustiť ústa.

Ktorý zvuk „B“ je samohláska alebo spoluhláska?

(súhláska; tvrdý)

Ako určíme zvuk (samohláska alebo spoluhláska)

Môžeme spievať samohlásku (vlákno sa nepretrhne), ale nemôžeme spievať spoluhlásku (vlákno sa pretrhne)

Keďže vieme, že zvuk „B“ je spoluhláskový a tvrdý, označíme ho modrou farbou.

Zvuk „By“ je spoluhláskový, mäkký a budeme ho označovať zelenou farbou.

Povedzme znova zvuky „B“ a „B“. Zvuk „B“ je súhlasný, tvrdý.

Chlapci, zvuk „B“ je tvrdý ako kameň a zvuk „B“ je súhlasný, mäkký ako pierko.

5. Výslovnosť hlások „B“, „B“ v slabikách. Rozvoj koordinácie pohybu.

Bim a Bom radi hrajú na hudobné nástroje. Hrajú na bubon, trúbku a balalajku. Poďme sa s nimi hrať.

Na bubne:

Bam - bom - bum - bum.

Na potrubí:

Bi - ba - bo - bi - ba - bo.

Na balalajke:

Ba-bo-bu-ba-bo-bu.

Bim sa pýta, prečo potrebujete farebné ikony (na označenie zvuku).

Aký je zvuk "B"? (súhláska, tvrdo označená modrou farbou). Aký je zvuk "B"? (súhláska, mäkká, označujeme ju zelenou farbou).

6. Výslovnosť hlások v slovách. Určenie polohy hlásky v slove.

Bim a Bom nám priniesli darčeky, ktorých mená obsahujú zvuky „B“ a „B“. Len ja som bola zmätená, kto z nich priniesol akú tašku darčekov. Skúsme na to prísť spolu.

Čo je v našej prvej taške? (banán, téglik, luk, tamburína). Aký zvuk sa nachádza vo všetkých týchto slovách? (zvuk „B“). Kde vyslovujeme hlásku „B“ (na začiatku slova).

Čo máme v druhej taške? (ďalekohľad, veverička, hroch, lístok). Aký zvuk sa nachádza vo všetkých týchto slovách? (zvuk "B")

Kto nám teda dal prvú tašku darčekov? (prvú tašku dal Bom)

Kto dal druhú tašku? (Bim dal druhú tašku darčekov).

Prstová gymnastika "Butterfly"

Motýľ - krabica,

Lietať pod mrakom.

Vaše deti sú tam

Na brezovom konári.

Prekrížte zápästia oboch rúk a tlačte chrbty dlaní k sebe. Prsty by mali byť rovné. Z polohy „motýľ sedí na kvete“ (dlane rovné, napnuté, prsty vystreté) sa presunieme do polohy „motýľ v lete“: ľahké, ale ostré pohyby rúk v zápästiach – imitácia letu motýľa.

7. Rozdelenie slov na slabiky.

Chlapci, ako delíme slová na slabiky? Pomocou tlieskania. Pozrite sa na tabuľu a povedzte mi, kto je na obrázku? (Veverička) Koľko slabík má slovo veverička? (slovo veverička má 2 slabiky) A teraz si obdĺžnik pod obrázkom rozdelíme na rovnaký počet častí. To znamená, že obdĺžnik rozdelíme na 2 časti.

Prvý zvuk v slove veverička je zvuk „By“, spoluhláska, mäkká, zelená. Teraz urobte to isté na liste papiera.


Kto je teraz na obrázku? (vytiahne sa bubon) Koľko slabík je v slove bubon? (slovo bubon má 3 slabiky) Obdĺžnik teda rozdelíme na 3 časti. Aký je prvý zvuk v slove bubon? Prvý zvuk v slove bubon „B“ je spoluhláska, tvrdá, modrá.

Kto je teraz na obrázku? (nakreslí sa býk) Koľko slabík je v slove býk? (slovo býk má 1 slabiku) Delíme teda ten obdĺžnik alebo nie? V slove býk je prvá hláska „B“ spoluhláska, tvrdá, modrá.

8. Fyzické cvičenie.

Bim a bom nás pozývajú do tanca. (Deti tancujú na veselú rytmickú hudbu)

Všeobecná relaxácia:

Raz, dva - hlavu hore

Tri, štyri - širšie ramená

Päť, šesť - ticho si sadnite.

9.Zapamätanie básne.

Chlapci, pozrite sa na kresbu a počúvajte báseň.

Babička mala barana

Chytro bil na bubon,

A motýle tancovali

Pod oknom mojej starej mamy.

Zadanie a otázky:

Pomenujte slová z básne so zvukom „B“ (bol, baran, chytro, babičky, bubon, motýle).

Pomenujte slová zvukom „By“ (doba).

Čo robil baran u starej mamy?

(chytro bil do bubna).

Čo robili motýle?

(A motýle tancovali pod oknom mojej babičky).

Je to smutná, vtipná alebo vtipná báseň?

Prečítam ti tú báseň ešte raz a ty sa ju pokúsiš zapamätať.

10. Zvuk "B"

Chlapci, choďte na svoje miesta.

Bim a Bom vám ponúkajú hru „Connect Correctly“.

Pomenujte predmety, ktoré sú nakreslené na obrázku (ďalekohľad, luk, hroch, motýľ)

Pomenujte slová so zvukom „B“ (luk, motýľ). Pomenujte slová so hláskou „B“ (ďalekohľad, hroch).

Pomocou modrej ceruzky spojte obrázky, ktorých názvy začínajú tvrdou spoluhláskou „B“. (luk, motýľ) A s jemným zvukom spoluhlásky „By“ - zelená. (ďalekohľad, hroch)

11. Kreslenie „korálkov“

Bim a Bom radi kreslia a ponúkajú vám kresliť korálky.

Najprv si však natiahneme prsty.

Cvičenie "Ježek".

Z akých geometrických tvarov sú korálky vyrobené?

Akú farbu majú korálky?

Nakreslite a vyfarbite korálky, ako je znázornené na obrázku.

12. Reflexia.

Je čas, aby sa s nami Bim a Bom rozlúčili. Ďakujeme im, pretože vďaka nim sme sa vy a ja naučili toľko slov so zvukmi „B“, „B“.

Spomeňme si ešte raz na slová so zvukom „B“ (bubon, býk, banán, nádoba, luk, tamburína, motýľ, baran, babička)

Pomenujte slová so zvukom „B“ (veverička, ďalekohľad, hroch, baret, lístok)

A akou farbou označujeme zvuk „B“, „B“ (modrá je zvuk „B“, zelená je zvuk „B“).

Bim a Bom si prácu s vami naozaj užili. Ako suvenír vám dajú motýle.

Ciele:

  • rozvíjať fonematický sluch a fonematické vnímanie;
  • objasniť artikuláciu zvuku [b];
  • vedieť ho korelovať s písmenom;
  • obohatiť a aktivovať slovnú zásobu;
  • zlepšiť zvukovú analýzu slov.

Úlohy:

  • Vzdelávacie:
    • tvoriť plnohodnotné nápady počas cvičení zvukovej analýzy a syntézy slov so zvukmi [b-b];
    • naučiť sa nájsť miesto týchto zvukov v slovách, rozlišovať zvuky podľa tvrdosti a mäkkosti.
  • Nápravné a vývojové: rozvíjať jemnú motoriku a prozodickú stránku reči.
  • Vzdelávacie: rozvoj pozornosti, pamäti, vytváranie „situácie úspechu“.

Vybavenie:červené, modré a zelené krúžky, obrázky predmetov, písomky: slabiky, písmená, príručka „Rozvíjaj myslenie detí“.

Počas vyučovania

1. Organizačný moment

aký si ty?

(- Inteligentný, usilovný, zvedavý)

Naše úlohy?

(- Nielen pozerať, ale aj vidieť
Nielen počúvať, ale aj počuť.
Nielen hovoriť, ale aj premýšľať.
Pracujte spoločne a plodne).

Úžasný. Začíname plodne pracovať.

Dnes sa zoznámime s novými zvukmi a písmenami, ale najskôr...

2. Rozvoj jemnej motoriky prstov...

Trochu sa pohráme.
Zatlieskajme si rukami.
Zahrejeme si prsty.
Stlačíme ich, uvoľníme.

Chlapci, pripomeňme si, aké pravidlo nás naučil náš kamarát Zvukoznaykin.

(Počujeme a hovoríme zvuky, ale vidíme a píšeme písmená).

3. Artikulačná gymnastika

Naše ústa sa milujú usmievať. ("úsmev")
A pohyblivý jazyk urobí prácu.
Náš jazyk urobil lopatu raz, dvakrát ("špatla")
A potom postavil plot. Krása! ("Plot")
Vedľa úplne nového plotu je drážka („Zholobok“)
Preteká ním prúd vzduchu (cvičenie na vytvorenie prúdu vzduchu)
Mletie mäsa by sa malo robiť pomaly („Mlynček na mäso“)

Telesná výchova bola dobrá.

4. Predmet správy

Dnes sú našimi hosťami zábavní klauni Bim a Bom. Aký je prvý zvuk v mene Bom? (Zvuk B). Aký bol prvý zvuk, ktorý ste počuli v mene Bim? (Podľa).

Dnes sa zoznámime so hláskami [B] a [B] a písmenami Bb.

Pomenujte slová s týmto zvukom.

5. Fonetické cvičenie.

Práca pred zrkadlom.

Vydajte zvuk.

Čo funguje, keď povieme -b-? Pery sa zatvoria a bránia vzduchu voľne opustiť ústa.

Čo je to, samohláska alebo spoluhláska, prečo?

Zahrajme si hru slony – žaby.

Napodobňujem slona a sťahujem si pery sosákom.

Napodobňujeme žaby a ťaháme pery priamo k ušiam.

Zatvorte uši a počúvajte, či je hlasitý alebo hluchý.

Zvuk [B]: spoluhláska; tvrdý, zvučný.

Zvuk [B]: spoluhláskový, mäkký, znelý, labiálny.

6. Výslovnosť hlások [B], [B] v slabikách. Rozvoj motorickej koordinácie

Bim a Bom radi hrajú na hudobné nástroje. Hrajú na bubon, trúbku a balalajku. Poďme sa s nimi hrať. Na bubon: bum-bom-bum-bum;

  • Na trúbke: bi-ba-bo-bi-ba-bo;
  • Na balalajke: ba-bo-bu-ba-bo-bu.

7. Rozbor slabík bi, ba, bu a slov Bim, Bom

Bim sa pýta, prečo potrebujete tieto farebné kruhy? (Na označenie zvukov.)

Čo sú to za hrady a prečo sú viacfarebné?

(V týchto hradoch žijú zvuky.

Červený hrad obsahuje samohlásky, modrý hrad obsahuje tvrdé spoluhlásky a zelený hrad obsahuje mäkké spoluhlásky.)

Vezmite modrý kruh do ľavej ruky a červený kruh do pravej.

Dávam vám zvuky [b], [a]. Akú slabiku si dostal? (bah).

A teraz vám Bom dáva zvuky [b], [o].

Vráťte mu slabiku. (bo).

Aký zvuk chýba tejto slabike na vytvorenie jej názvu? (Zvuk [m]).

Bim vám dáva slabiku bi v kruhoch.

Pridajte zvuk k slabike bi, aby ste vytvorili meno Bim.

Kto dokáže vytvoriť diagram slov Bim a Bom na tabuli?

8. Výslovnosť hlások v slovách. Určenie polohy hlásky v slove.

Bim a Bom nám priniesli darčeky, ktorých mená obsahujú zvuky [B], [B]. Len ja som bola zmätená, kto z nich priniesol akú tašku darčekov. Skúsme na to prísť spolu.

Čo je v našej prvej taške? (Banán, balalajka, korálky, náramok, papier, téglik, špendlík).

Aký zvuk sa nachádza vo všetkých týchto slovách? (Zvuk [B]).

Kde ste vyslovili hlásku [B]? (Na začiatku slova).

Čo máme v druhej taške? (Obväz, ďalekohľad, veverička, hroch, lístok).

Aký zvuk sa nachádza vo všetkých týchto slovách? (Zvuk [B]).

Kto nám teda dal prvú tašku darčekov? (Prvú tašku daroval Bom).

Kto dal druhú tašku? (Druhú tašku darčekov dal Bim).

9. Vývoj fonematických reprezentácií.

Chlapci, zahrajme si hru „Chyťte slovo“.

Budete musieť tlieskať, aby ste zachytili slová so zvukmi [B] a [B].

(Mašľa, téglik, pery, bochník, panamský klobúk, list, kanec, sobol, autobus, pavúk, lístok, abeceda, tulipán, kufor, album).

Výborne, odviedli ste dobrú prácu.

10. Rozdelenie slov na slabiky. Rozvoj pozornosti a pamäti.

Bim a Bom sa ponúkajú, že si zahrajú hru „Čo chýba?

Na stole leží: bubon, korálky, papier, ďalekohľad, špendlík, veverička.

Dieťa zavrie oči a jeden predmet je skrytý. Potom sa pozorne pozrie a musí povedať, ktorý predmet chýba. (Špendlík je preč).

Koľko slabík obsahuje slovo špendlík? (Slovo špendlík má tri slabiky.)

11. Fyzické cvičenie.

Je čas na oddych.

Kvet spal (deti si drepli)
A zrazu som sa zobudil (vstali, ruky na opasku)
Už nechcel spať (nakláňa sa do strán)
Naštartoval, striasol sa (potrasie rukou)
Vzniesol sa hore (ruky hore)
A odletel (mávajú rukami, sadnú si za stôl).

12. Cvičenie na rozvoj prozodickej stránky reči.

Aby škriatkom nebolo tak smutno, dáme im pieseň.

13. Predstavenie písmena B. Čítanie slabík

Chlapci, aký zvuk nám predstavili klauni Bim a Bom? (So ​​zvukmi B, B).

Chceli by ste vidieť, ktoré písmeno predstavuje tieto zvuky?

Najprv si však spomeňme, aké pravidlo nás naučil Zvukoznaykin? (Vidíme a píšeme listy).

Čo vám tento list pripomína?

Tento list má veľké brucho,
Nosenie čiapky s dlhým priezorom.

Nájdite toto písmeno vo svojom zámku Sound-Letter.

Pred vami sú prvky listu, skúste ho správne zložiť.

Prečítajte si, čo chce Bim povedať Bumovi? (Ba, bo, bi, bu, by).

Kto si môže z písmen poskladať mená? (Bim, Bom).

14. Fonematické vnímanie. Extrakcia zvuku [B]

Zo série zvukov: P, B, V, T, B, P, F, B

Zo série slabík: PA, BA, BY, PE, BU, PO

Zo série slov (vyberte obrázky so zvukom [B])

Určte polohu hlásky [B] v slove.

15. Tlač písmena B a slov s písmenom B.

16. Organizácia záveru vyučovacej hodiny

Je čas, aby sa s nami Bim a Bom rozlúčili. Ďakujeme im, pretože sme sa vďaka nim naučili toľko slov so zvukmi [B] a [B].

Zapamätajme si slová s hláskami [B] a [B].

(Lístok, papier, téglik, veverička, luk, ďalekohľad, poznámkový blok).

Dakujem za radu!

Poznámky k lekciám poskytujú materiál o náprave porúch písomnej reči so skupinou OHP, 2. ročník. Fascinujúci materiál vytvára podmienky pre úspešné zvládnutie materiálu a rozvoj schopnosti rozlišovať zvuky [b]-[b]/

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Predmet: Diferenciácia spoluhláskových zvukov „B-B“ v slabikách a slovách.

Ciele lekcie:

1 ) Vzdelávacie:

  • Upevnenie zručnosti rozlišovania zvukov „B-B“ pomocou materiálu slabík a slov.
  • Posilnite schopnosť rozlíšiť zvuky „B-B“ na základe písmena samohlásky pri čítaní slabík a slov.
  • Posilnite schopnosť vytvárať diagramy slov, rozdeliť slová na slabiky, nájsť slabiky so zvukmi „B - B“.

2) Nápravné a vývojové:

  • Rozvoj artikulačnej motoriky.
  • Rozvoj fonematického sluchu na materiáli slabík a slov so spoluhláskami „B-B“.
  • Objasnenie a obohatenie slovnej zásoby detí na základe slov so zvukmi „B-B“.

3 ) Vzdelávacie:

  • rozvíjanie pozornosti k odpovediam súdruhov, vytrvalosť, presnosť, vzbudzovanie záujmu o život zvierat.

Vybavenie : obrázkový materiál na rozvoj artikulačnej motoriky, slová s hláskami „B-B“, prezentácia „Cirkus. Zvieratá, ktorých mená obsahujú zvuky „B“ a „B“, tabuľky slov na čítanie s písmenom „B“, slabiky.

Priebeh lekcie:

  1. Org. moment. Dnes nás čaká ťažká úloha, ale dnes budeme spolupracovať s rozprávkovými postavičkami – škriatkami.
  2. Rozcvička reči:

Učiteľ logopéd:

Ako môže fungovať náš jazyk,

Ukážeme to všetkým hosťom.

Pozrite sa očami do zrkadla.

A opakujte všetky pohyby.

1. "Maliar"

Dnes ráno sme vstali

A nepoznali svoje mesto.

Každý stĺp a každý dom

Namaľoval ju maliar.

2. "Umyme si zuby"

Zuby si treba čistiť dvakrát

Každé ráno a každý večer.

3. "palacinky"

Upiekli sme nejaké palacinky

A necháme to na okne.

4. “Lahodný džem”

S radosťou sme jedli palacinky

Zašpinil sa džemom.

Na odstránenie džemu z pier

Ústa je potrebné olizovať.

5. "Pohár"

Jedli sme chutné palacinky

Chceli sme piť čaj.

6. "Hodiny"

Tik-tak, tik-tak

Jazyk sa takto hojdal.

Ako kyvadlo hodín.

Ste už pripravený hrať?

7. "Hrebeň"

Som kamarát s vlasmi.

Dám ich do poriadku.

Som vďačná za svoj účes

A volám sa hrebeň.

8. "Hojdačka"

Deti sedeli na hojdačke

A leteli vyššie ako smrek.

Dokonca sa dotkol slnka

A potom sa vrátili.

9. "Behemot"

Otvoríme ústa širšie,

Hráme sa na hrochy.

Otvorme ústa dokorán,

Ako hladný hroch

A potom zavrieme ústa.

Hroch odpočíva.

10. "Žaby"

Napodobňujeme žabu

Pysky ťaháme priamo k ušiam.

11. "Slon"

Budem napodobňovať slona

Stiahnem si pery s proboscis.

12. "Žaby a slony"

Raz - žaba s hustým bruchom

Two je veľký a milý slon.

13. "Had"

Napodobňujeme hada

Budeme s ňou na rovnakej úrovni.

Vyplazme jazyk a schovajme ho.

Len takto a nie inak.

14. "Kôň"

Som šťastný kôň

Tmavý ako čokoláda.

Hlasno kliknite jazykom

Hlasno počuť dupot kopýt. (Lukni prstami)

16. "Plachta"

Na rieke pláva plachetnica

Loď na prechádzku

Volám všetkých chalanov.

17. "Mačka sa hnevá"

Pozrite sa von oknom

Uvidíte tam mačku.

Mačka prehla chrbát

Zasyčala a skočila.

18. "Balón"

Nafúkol som balón.

Poštípal ho komár.

Balón praskol, žiadny problém.

Nafúknem nový balón.

19. "Komár"

Príchod v noci

Nedáva nám spať.

Zlo zvoní a krúti sa v tvojom uchu.

Len to nie je dané do vašich rúk.

20. "Huby"

Pod brezou pri ceste

Huba rastie na hrubej stopke.

21. "Akordeón"

Poďte, otvorte ústa, maličká.

Hrám na harmonike.

22. "Ďateľ"

Ďateľ zatĺkal do stromu,

Stále opakoval červovi:

"Hoci je skrytý pod kôrou,

Stále budeš moja"

Učiteľ – logopéd: Výborne! Jazyk odviedol skvelú prácu.

  1. Určenie témy lekcie:

Naši škriatkovia sa volajú Bim a Bom. (snímka 1)

Vypočujte si ich mená: Bim - Bom.

Znejú ich mená rovnako?(nie)

Aké sú prvé zvuky v ich menách?("B-B")

Znejú prvé zvuky v ich menách rovnako?

(Nie, je to iné. Kusovník – „B“, BIM – „B“)

Poďme charakterizovať tieto zvuky.

B - spoluhláska, znela tvrdo.

B - spoluhláska, vyjadrená, mäkká.

  1. Ako jazyk mení svoju polohu pri vyslovovaní zvukov „B-B“.

(Pri zvuku „B“ je jazyk plochý, špička jazyka sa mierne odsúva od spodných zubov a pri zvuku „B“ je chrbát jazyka zakrivený a špička jazyka je pritlačená k spodným zubom. zuby.)

Aké zvuky budeme dnes rozlišovať?

(Dnes budeme rozlišovať zvuky „B-B“).

  1. Na písmene je označený písmenom B b. (byť)
  2. Otvorme si zošity, zapíšme si dnešný dátum a tému našej hodiny:

Zvuky „B - B“ sú označené písmenom B. Písmeno B („B-B“)

Téma hodiny je napísaná na tabuli.

  1. Rozlišovanie hlások „B-B“ v slabikách.

Učiteľ logopéd:

Každý trpaslík sa rozhodol postaviť si dom pre seba.

Bom si vybral slabiky s tvrdou spoluhláskou „B“ a Bim s mäkkou spoluhláskou „B“.

Rozoberieme tehly. Bom sú modré (BA, BY, BE BO, BU) a Bim sú zelené (BI, BYU, BE, BYA, BYO).

(Rozobrať, prečítať, rozdeliť do 2 domov).

(Ja, Yu, ja, E, Yo)

(A, O, U, S, E)

Akú farbu mal Bomov dom a aký Bimov dom?(Modrá a zelená).(snímka 2)

Tieto farby používame na označenie tvrdých a mäkkých spoluhlások v písaní.

  1. Rozvoj fonematického sluchu na základe nerečových zvukov.

Gnómovia radi hrali na zvony. Hádajte, kto hrá Bim alebo Bom?

U Bíma zvonček spieval bim - bim - bim - bim. Bomov zvon zahučal - bom - bom - bom - bom.

A keď zahrali duet, teda spolu, ich melódia znela takto: bom - bim - bom - bim - bom - bim - bom. Počúvanie zvonenia zvonov.

9. Gnómovia Bim a Bom veľmi radi spievali slabičné piesne. Teraz pomenujem slabiky a ty ich napíš do 2 riadkov

v 1. riadku s tvrdou spoluhláskou „B“ a v 2. riadku slabiky s mäkkou spoluhláskou „B“. (dokončenie diela).

BA, BU, BE, BYA, BU, BI, BE, BO, BYO, BYU.

  • Skontrolujeme: Prečítajte si slabiky prvého riadku. BA, BU, BU, BE, BO.
  • Čo myslíte, ktorý trpaslík spieval tieto slabiky? (Bom)
  • Prečítajte si slabiky 2 riadkov. BE, BYA, BI, BYO, BYU.
  • Čo myslíte, kto spieval tieto slabiky? (Bim)

Fyzické cvičenie.

Gnómovia sa prikrčili nízko.

Trpaslíci vysoko zdvihli ruky.

Gnómovia doširoka roztvárajú náruč.

Trpaslíci bežia rýchlo (bežia na mieste).

Gnómovia sú zábavní (usmial sa).

Gnómovia si ticho sadnú k písacím stolom.

Diferenciácia spoluhláskových zvukov „B-B“ v slovách.

  1. Trpaslíci radi jedli. Vytiahnite jedlo z košíka a hádajte, kto ho zjedol, Bim alebo Bom?

Prečítajte si slovo, zistite, aký zvuk má"B" alebo "B" . Podčiarknite písmeno „B“ príslušnou farbou.

Záver: Aké samohlásky sa píšu po mäkkej spoluhláske „B“

(ja, Yu, ja, E, Yo)

Aké samohlásky sa píšu po tvrdej spoluhláske?

(A, O, U, S, E)

  1. Gnómovia posielali listy a žiadali o pomoc, aby zistili, ako znejú ich obľúbené spoluhlásky v slovách.

Pozrime sa na obrázky. Vypočujte si ich mená. Zakryte každé slovo príslušným farebným čipom. Ak slovo „B“ znie tvrdo, použite modrý čip, ak „B“ znie jemne, použite zelený čip.

Vykonanie, overenie.

Kontrola učiteľa.

  1. Všetci veľmi milujú cirkus, škriatkovia aj obri. Pozrite si prezentáciu (snímka 7) „Cirkus.Zvieratá, ktorých mená obsahujú zvuky „B“ a „B“.

Hej chlapci, poponáhľajte sa

Vezmite svojich priateľov do cirkusu!

Kto vystúpi?

Skúsme vymenovať všetkých.

Pavián, bobor, jazvec,

Leopard, bizón a chipmunk,

Hroch, ťava, veľryba beluga,

Veverička, byvol, býk, beluga

Opica, bizón, baran.

Ropucha, zebra a diviak.

Deti hádajú mená zvieratiek.

Na aké 2 skupiny možno tieto zvieratá rozdeliť?

(Zvieratá horúcich krajín a zvieratá stredného Ruska). Pamätáte si, aké zvuky dnes rozlišujeme?

Úloha: Zapíšte slovo – graficky, rozdeľte slovo na slabiky, zapíšte slabiky s písmenom „B“.

Belka, bar suka, kanec, be hemot, biz on, bu locker.

Záver: Aké samohlásky sa píšu po mäkkej spoluhláske „B“

(Ja, Yu, ja, E, Yo)

Aké samohlásky sa píšu po tvrdej spoluhláske?

(A, O, U, S, E)

  1. Fyzické cvičenie. (Snímka 28)

V cirkuse znie veselá melódia. (Rytmus klepania).

  1. Práca s kartami.

Zh.ba, b.ran, b.yvol, b.k, b.rs, b.gemot, b.rsuk, b.locker, b.lka, b.zon, ob.zyana, b.luga.

  1. Zhrnutie lekcie:

Čo sme sa naučili v triede:

  • Naučili sme sa rozlišovať medzi hláskami „B“ a „B“ v slabikách a slovách.
  • Rozlišujte zvuky „B-b“ na základe samohláskypísmeno pri čítaní slabík a slov. https://accounts.google.com

    Popisy snímok:

    Logopedická hodina Téma: Diferenciácia spoluhláskových hlások „B-B“ v slabikách a slovách. Autor: učiteľ a logopéd: Vulfovič Nadezhda Alekseevna MBOU Stredná škola č. 5 - „Škola zdravia a rozvoja“, Radužnyj Chanty-Mansijský autonómny okruh.

    Téma: Diferenciácia spoluhláskových zvukov „B-B“ v slabikách a slovách. Plánovaný výsledok: Vytvorenie podmienok na upevnenie zručnosti rozlišovania zvukov „B-B-B“ na materiáli slabík a slov, na rozvoj schopnosti rozlišovať zvuky „B-B-B“ na základe samohlásky pri čítaní slabík a slov, zručnosti kreslenia zostavte diagram slov, rozdeľte slová na slabiky, nájdite slabiky so zvukmi „B - B“.

    Dom pre škriatkov

    Zvony zvonia

    Pieseň slabík. --- --- --- ---

    fyzická minúta

    Hej chlapci, rýchlo zožeňte svojich priateľov do cirkusu! Kto vystúpi? Skúsme vymenovať všetkých.

    chipmunk

    opice

    VEVERIČKA Hroch JAZVEC BIZÓN CHIPMUNK BOAR

    Veselý rytmus

    Výborne! Čo ste sa naučili na hodine?


    Nápravné a rozvojové úlohy.

    1. Naučte dieťa zdôrazňovať prvok rytmického vzoru.

    2. Rozvíjať u dieťaťa dynamickú prax.

    3. Naučte dieťa zreteľne vyslovovať hlásky [B], [B"], rozlišujte ich podľa ucha a vo výslovnosti.

    4. Naučte dieťa deliť dve-tri slabičné slová na slabiky bez spoluhlások.

    5. Pokračujte v učení výberu príbuzných slov pre dané slovo.

    6. Učte zvukovú analýzu slov.

    Cvičenie 1. Didaktické cvičenie „Počúvajte a opakujte“ (rozvíjanie sluchovej pozornosti).

    Dospelý udrie do bubna trikrát: raz silno a dvakrát slabo (rytmický vzor!!!) a dieťa musí opakovať, pričom silou úderu zvýrazní požadovaný prvok. Potom sa môže rytmický vzor meniť, napr.: !! !!,!! ! atď.

    Úloha 2. Didaktické cvičenie „Rob ako ja“ (rozvoj koordinácie rúk).

    Dieťa podľa vzoru (najskôr spolu s dospelým a potom samostatne) vykonáva tieto pohyby rukami súčasne: pravá ruka - päsť, ľavá ruka - dlaň atď.

    Úloha 3. Predstavujeme zvuk [B].

    Dospelý vysloví vetu (hlasom zvýrazní hlásku [B]) a opýta sa dieťaťa, aký zvuk v nej často počuje:

    Barana Buba bolí zub...

    Dospelý ukazuje pred zrkadlom a vysvetľuje dieťaťu artikuláciu zvuku [B]:

    — pery sú zatvorené a potom otvorené s okamžitým uvoľnením vzduchu;

    - krk „funguje“.

    Symbol zvuku: rytmus basového bubna: BBBB...

    Charakteristický zvuk: spoluhláskový zvuk (špongie vytvárajú bariéru pre vzduch), tvrdý, zvučný. Označenie: modrý kruh so zvončekom.

    Úloha 4. Fonetické cvičenie. Chlapec spadol zo sánky - prásk! buch!

    Úloha 5. Didaktické cvičenie „Tlieskajte rukami, keď počujete zvuk [B]“:

    d, t, b, b...; áno, ba, du...; baran, krava, býk, plot, straka...

    Úloha 6. Dospelý vyzve dieťa, aby po ňom opakovalo slabiky a hlasom zdôraznilo prízvuk:

    ba-ba-ba-ba, rád-bu-bo-ba...

    Úloha 7. Dokončite poslednú slabiku slovami:

    BA: ver..., od..., že..., pracovať..., strieľať..., bojovať...;

    BY: tr..., gu..., klum..., buch..., von...

    Úloha 8. Vyberte slová pre prvú slabiku:

    BA: -ton, -gazh, -nech...;

    BU: -ket, -maga, -tylka, -ton...;

    BO: -rya, -bik...

    Úloha 9. Didaktické cvičenie „Funny Ball“. Naučte dieťa deliť slová na slabiky (dieťa vyslovuje slovo po slabikách a pri každej slabike udrie loptičkou o podlahu):

    boo-sy, ba-na-ny, bo-you, for-bo-ry, by-ki...

    Úloha 10. Práca s obrázkami (ak je to ťažké, použite karty a modrý kruh so zvončekom).

    Vyberte obrázky, ktorých názvy majú na začiatku slova zvuk [B].

    Vyberte obrázky, ktorých názvy majú v strede slova zvuk [B].

    Úloha 11. Dieťa je požiadané, aby si samostatne zapamätalo slová s hláskou [B], aby určilo miesto hlásky [B] v slovách.

    Úloha 12. Nájdite súvisiace slová so slovom

    baba - babka, babka...

    Úloha 13. Naučte sa čisté výroky:

    Ba-ba-ba - nová fajka.

    Bu-bu-bu - vzali sme fajku.

    Len keby tam nebola fajka.

    Úloha 14. Predstavujeme zvuk [B"].

    Dospelý požiada dieťa, aby uhádlo hádanku a pomenovalo prvú hlásku v odpovedi.

    Žije v dutine

    Áno, hryzie orechy. ( Veverička)

    Symbol zvuku: zvuk malého bubna: biť, biť, biť...

    Charakteristický zvuk: spoluhláska, mäkký, znejúci. Označenie: zelený kruh so zvončekom.

    Úloha 15. Fonetické cvičenie. Baran bľačí: včela...

    Úloha 16.

    biť, biť, biť, biť...; bya, bya, di, tie...; mačka, hroch, bizón, krava, urážka...

    Úloha 17. Opakujte niekoľko slabík po dospelom a zdôraznite vo svojom hlase tú zdôraznenú:

    bah-bah-bah-bah; bee-bee-bye-bee...

    Úloha 18. Z množstva obrázkov vyberte len tie, ktorých názvy obsahujú zvuk [B"].

    Úloha 19. Rozlišovanie zvukov [B] - [B"].

    Didaktické cvičenie „Tlieskajte rukami, ak počujete zvuk [B"]“:

    b, b, b, b, b...; bya, bye, bye, bye...

    Určite podľa sluchu ďalšie slovo v rade ([B] alebo [B"]):

    baran, korálky, sud, hroch; biela, veverička, býk, bizón.

    Hádajte hádanky, pomenujte prvý zvuk v hádankách:

    Cez hory, cez údolia

    Nosí kožuch a kaftan. (Baran)

    Sestry stoja na poli,

    henbane šaty,

    Čiapky sú zelené. ( Brezy)

    Bez krídel, ale rýchlejšie ako vtáky

    Lieta zo stromu na strom. ( Veverička)

    Čo nalejete do panvice?

    Áno, ohýbajú to štyrikrát? (palacinky)

    Úloha 20. Vložte do notebooku obrázky s obrázkami predmetov, ktorých názvy obsahujú zvuky [B] a [B"].

    Vyber slová s hláskami [B] a [B"], rozdeľ ich na slabiky S týmito slovami vytvorte vety.

    Porovnajte slová a vytvorte vetu s každým slovom:

    byť - biť, boli - biť, zabudnúť - skórovať.

    Naučte sa jazykolamy:

    Všetci bobri sú k svojim bobrom láskaví.

    Baran bitkár vyliezol do buriny.

    Úloha 21. Predstavujeme písmeno B:

    B - veľký sud s kohútikom,

    Pijeme zo suda skoro ráno.

    V. Kovšikov

    Ako inak vyzerá písmeno B?

    Hry s písmenami.

    Úloha 22. Zvuková analýza slov (vytváranie diagramov slov z kruhov, analýza):

    Baba, Bim.

    Skladanie slov z písmen strihovej abecedy, čítanie, prepisovanie písmen paličkovým písmom pod diktátom.

    Hodina fonetiky so skupinou 2 študentov. Prvá úroveň.

    Trvanie– 90 min.

    Účel lekcie: produkcia zvukov [B"], [P"], [V"], [F"]. Nácvik správnej výslovnosti týchto hlások.

    Jazykový materiál:

    1. Schematické nákresy artikulácie naznačených spoluhlások.

    2. Písomky – cvičenia pre žiakov.

    PLÁN LEKCIE

    Organizačný moment (1 min): Pozdrav, rozdanie časti písomky študentom.

    Úvodný rozhovor (3-5 minút): Ako sa majú žiaci, čo robili včera večer, rozprávali sa o počasí.

    Rozcvička reči: Opakovanie zvukov naučených v poslednej lekcii.

    Borya Pole mi dala karamel,
    Polya Bore - čučoriedka.

    Vera Fedya podala lampu,
    Fedya Vera - sladkosti.

    Dážď na mlákach

    Dáva body.

    Akože, dochádza teplo.

    Ako lastovičky

    Letáky

    Snažia sa odletieť.

    Alejou prší

    A to až do úplnej tmy

    Pozýva vás na prechádzku

    Čižmy, pršiplášte, dáždniky.

    Nový materiál:

    Ak po písmene "?" náklady:

    b ь, I I, E e, E e, Yu yu, And and

    potom zvuk "?" sa stáva mäkkým.

    Artikulácia:

    Pevné Mäkký

    NOVÝ MATERIÁL [B"] a [P"]

    · [B"]- mäkká spoluhláska.

    pery sú zatvorené a otvorené pod tlakom vydychovaného vzduchu. Špička jazyka je pritlačená k spodným zubom, chrbát jazyka je vyklenutý. Hlasivky fungujú, hrdlo sa chveje (je tam hlas).

    Opakovanie rozdielu polohy jazyka pre tvrdé a mäkké spoluhlásky.

    Počúvajte a opakujte slabiky:

    Bya-bya-bya Bya-bya-bya Bya-bya-bya Bya-bya-bya Bi-bi-bi Bya - bya - bya - bye - bi Bya - bye - bye - bi - bya Bya - bye - bi - bya - bye Be - bi - bya - bye - bye Bya - bya - bye - bye - bye

    Opakovanie slov so zvukom [B"] po učiteľovi:

    Pod stresom: bežať, biť, obväzovať, bitka, korálky, chudobný, chudoba, biela, veverička, breh, chata, utláčaný, milovať, zlomiť; obed, večerať, závod, bielenie, dieťa, chlapi, byaka, ty, seba, poprsie.

    Bez prízvuku: bizón, lístok, ďalekohľad, knižnica, problém, hroch, benzín, bielizeň, baret, breza, úrad, kancelária, zbierať, brať, opica, behať, bieliť, rozpočet, úrad, rozpočet t.

    Na konci slova: smútok, chlad, holubica, ľadová diera.

    Čisté výroky:

    Bee - beep - beep - auto hučí, bez benzínu nepôjdem.

    Včielka – píp – píp – netrúbi nahlas.

    Buď – buď – buď – hrám na trúbku.

    Buď - buď - buď - poďme k tebe.

    príslovie: Dajte si pozor na problémy, kým sú preč.

    Rozlišovanie zvukov B – B

    Opakujte slabiky:

    Ba - bya - bi bu - byu bo - byo

    Bya - ba bi - byu - bu byo - bo

    Ba - bya - ba byo - bi - byu - bu - byo byo - bo - byo

    Bya - ba - bya bi - bya - bi bu - byu - bu bo - byo - bo

    Opakujte slová:

    Tanky - byaki Bunt - obväz

    Balet - lístok Byť - biť

    Bow-bandage Was - beat

    Kanec - kabína Baton - betón "

    Lyuba - milovať Shirt - sekať

    Bun - veverička

    Bolí - vybieliť

    Čisté výroky:

    Keby som tak mohol priniesť huby.

    Len keby boli na dvore stĺpy.

    Ba - ba - ba - z okna trčí fajka.

    Bi - bi - bi - miluješ ma.

    výroky: Bohatí nie sú bratom chudobných.

    Prečítajte si vety a usporiadajte slová v tabuľke nižšie:

    Budeme študovať listy. V byte máme nový nábytok, v zime sa ponoríme do ľadovej diery. Dozvieme sa veľa! Lyuba nesie plechovku mlieka. Na brehu sedí rybár. Psík má búdku pod brezou. Milujem žemľu s džemom. Pekár nám klope na dvere! K oknu priletela holubica. Borya rozbil vázu. Chudák hroch bolí brucho. Lyuba ide do kancelárie. Vyhral som auto.

    Opakovanie slov so zvukom [P"] po učiteľovi:

    Pod stresom: hostina, peň, spievať, pec, päť, päta, fľaky, pivo, vŕzgať, jedlo, píla, pizza, pena, Peťa, sporák, spev, zase med huby, vrieť, chrápať; finišovať, piliny, prasiatko, finišovať, hučať, čuchať, piecť, spievať, kvapky, chrápať, sapéry, náprstok.

    Bez prízvuku: piť, pivónia, list, pilot, koláč, kohút, pieseň, piesok, tučniak, sušienky, peračník, pierko, rukavica, priehlbina, vriaca voda, počítač, utopiť sa, pyré, piť, kapitán, dokončiť písanie, kvapôčky, písať, chrápať , dopredu, kapucňa.

    Na konci slova: močiar, vyrážka, opuch, reťaz, step.

    Čisté výroky:

    Pe-pe-pe - škvrny v obilninách.

    Pite, pite, pite – dopite vodu!

    Čúrať-čúrať – nešmýkať.

    Pi-pi-pi - kopírovanie vedomostí.

    Patter: Peťo pílil peň pílou. Pri pňoch je opäť päť. Spod pilníka lietajú piliny.