Čo je to uzol v škôlke. Čo je uzol v predškolskom vzdelávaní

Pedagógovia musia organizovať aktivity celoživotného vzdelávania (CLC) v súlade s požiadavkami federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu pre DO – formou spoločného partnerstva medzi dospelým a deťmi. Učiteľ však často zostáva jedinou ústrednou postavou v priebehu výchovno-vzdelávacej činnosti. Nasvedčuje tomu aj skutočnosť, že úroveň rečovej aktivity detí zostáva nízka aj v triedach na rozvoj reči. Dôvodom je do značnej miery skutočnosť, že pedagógovia tradične používajú podrobné poznámky GCD, kde je obraz hodiny postavený veľmi podrobne, až po možné odpovede detí. Učiteľka niekedy nedovolí deťom prehovoriť, pretože sa boja, že nestihnú dokončiť to, čo si naplánovali. No predsa cieľom NOD je deti rozvíjať, a nie napĺňať vymyslený scenár.

V práci navrhujeme použiť plán-model GCD. Poskytuje predstavu o myšlienke a logike vzdelávacích aktivít, odráža postupnosť akcií a dialógu s deťmi, ale neobmedzuje pedagóga a deti v improvizácii, nápadoch, slobodnej voľbe a komunikácii.

Plán-model súvislej vzdelávacej činnosti z hľadiska objemu zaberá od 2/3 do 1 strany. Neobsahuje vzdelávací materiál, básne, hádanky, hry. Ich učiteľ berie zo kartoték a kníh, ak je to potrebné. Takýto plán si pedagóg ľahšie zapamätá ako podrobné zhrnutie alebo scenár. Napísanie takéhoto plánu zaberie menej času na papierovanie, čo vám umožní rýchlo sa pripraviť na vzdelávacie aktivity.

Modelový plán je univerzálny - môže ho použiť iný pedagóg: vezmite si nápad a rozviňte ho podľa vlastného uváženia.

Aká je štruktúra plánu

Plán-model má rámcový charakter, preto popisuje iba hlavné prvky GCD:

  • Fázy GCD vrátane stanovenia cieľov;
  • kľúčové otázky;
  • situácia voľby je prvkom partnerskej interakcie.

Stanovenie cieľov. Máme tu na mysli cieľ, ktorý si vychovávateľ vytýči, teda toto je cieľ výchovného pôsobenia. Modelový plán obsahuje aj krok stanovenia cieľov pre deti.

Príklad stanovenia cieľa GCD

Účel GCD musí byť relevantný. Napríklad učiteľ organizuje výskumné aktivity s cieľom rozšíriť predstavy detí o objekte alebo jave. Predškoláci však nedokážu spolupracovať: sú v konflikte, nevedia sa dohodnúť. Aký záver možno vyvodiť? V tejto fáze je v tejto konkrétnej skupine relevantnejšie formovať zručnosti bezkonfliktnej komunikácie. To znamená, že cieľom GCD je zorganizovať situáciu, v ktorej deti rozvíjajú zručnosti bezkonfliktnej komunikácie.

Moderný vzdelávací proces v predškolskej vzdelávacej inštitúcii by mal byť variabilný a flexibilný. Učiteľ ho môže postaviť s prihliadnutím na vlastnosti skupiny a konkrétnych detí.

Cieľ musí byť konkrétny. Je žiaduce, aby cieľ bol jeden. Častou chybou pedagógov je túžba objať nekonečnosť. Stanovili si toľko cieľov, že ich nie je možné dosiahnuť v časovom období určenom na vzdelávacie aktivity. Koniec koncov, je potrebné nielen realizovať cieľ, ale aj sledovať, ako úspešne sa to dá. To neznamená, že v procese GCD sa žiaci rozvíjajú iba jedným smerom. Integrácia hlboko prenikla do vzdelávacieho procesu a deti sa rozvíjajú rôznymi smermi. Ale pedagogická činnosť počas GCD bude efektívnejšia, ak sa pedagóg zameria na jeden konkrétny cieľ.

Cieľ musí byť merateľný. Pedagóg pri vykonávaní pedagogického pozorovania nebude môcť „zmerať“ dosiahnutie 4-5 cieľov. Koľko detí napríklad pokročilo v osvojovaní si nejakej zručnosti? Akú mieru samostatnosti prejavujú deti pri plnení praktických úloh? Koľko detí v skupine dodržiava pravidlá? A určiť, či bol dosiahnutý jeden cieľ, je v jeho silách.

Cieľ by mal byť dosiahnuteľný a korelovaný s určitým obdobím. Keď pedagóg plánuje vzdelávacie aktivity, nie je potrebné dávať strategické ciele. Napríklad nie je možné rozvinúť kognitívny záujem o deti za 20 minút, ale môžete na to vytvoriť podmienky, zorganizovať vzdelávaciu situáciu na rozvoj kognitívneho záujmu. V nasledujúcom prehľade bude môcť pedagóg uviesť tieto podmienky a potvrdiť, že cieľ GCD bol dosiahnutý.

Cieľ GCD musí súvisieť s cieľom vyššieho rádu. Hlavným princípom systému plánovania je sledovať od strategických cieľov (cieľov) k taktickým, od ročných cieľov k cieľom na mesiac, týždeň, konkrétne ciele a ciele každej vzdelávacej aktivity. Ciele a ciele by mali byť vzájomne prepojené.

Ciele GCD by mali odrážať kroky, ktoré učiteľ plánuje urobiť na dosiahnutie cieľa. Úlohou učiteľov sú často rovnaké ciele, niekedy dokonca širšie ako samotný cieľ, čo je nelogické. Rovnako je nesprávne meniť ciele a zámery pre obsah programu. Pedagogická činnosť nemôže byť bezcieľna.

Ak sú ciele a ciele stanovené správne, môžu poskytnúť všeobecnú predstavu o plánovanom GCD.

Motivácia. Ťažkosti pedagógom spôsobuje aj organizácia motivačnej etapy. Dá sa to posúdiť podľa toho, aké monotónne techniky používajú v poznámkach.

Učitelia, ktorí pracujú s deťmi predškolskom veku, mal by študovať metodickú literatúru, skúsenosti kolegov, uplatňovať tvorivý prístup k procesu, aby vzbudil u žiakov živý ohlas, skutočný záujem, zaujal ich rôznymi aktivitami. Je ťažké zakaždým vymyslieť veľkolepý, motivujúci a mobilizujúci začiatok, ale musíte sa o to snažiť. Svojvoľná pozornosť v predškolskom veku sa len formuje a pedagóg by sa mal snažiť, aby motívom účasti detí na GCD bol ich priamy záujem, a nie pokyny dospelého.

K tomu je potrebné neustále dopĺňať prasiatko motivačných techník. Pre každú techniku ​​môžete prísť s podmieneným krátkym názvom, aby nebol podrobne popísaný v pláne.

Kľúčové otázky. Kľúčové otázky dávajú všeobecnú logiku GCD. Toto je niekoľko súvisiacich otázok, ktoré povzbudzujú deti k produktívnemu dialógu. Ich počet je 4-5, niekedy aj viac. Nútia vás premýšľať, uvažovať, konať a nakoniec viesť k výsledku.

Otázky môžu byť motivačné (podnecujúce k činnosti), usmerňujúce, problémové, hodnotiac-reflexívne.

Najčastejšie je väčšina otázok, ktoré učiteľ deťom kladie, reprodukčného charakteru, to znamená, že dieťa si musí niečo zapamätať, reprodukovať to, čo sa naučilo. Tieto otázky sú tiež potrebné. Ale na každom GCD musia byť otvorené otázky - tie, ktoré zahŕňajú podrobné odpovede a ich rôzne možnosti. To je dôležité najmä pre starších predškolákov. Čím viac bude učiteľ klásť otvorené otázky, tým zaujímavejší bude dialóg s deťmi.

Kľúčové otázky by mali byť krátke, jasné a zrozumiteľné. Ak deti v priebehu GCD hneď nepochopili podstatu otázky, je lepšie ju niekoľkokrát zopakovať, odkazujúc priamo na jednotlivých žiakov, a nepreformulovať otázku zakaždým, čím by som deti zmiatol. Len im treba dať čas na rozmyslenie.

Počas dialógu zaznie viac otázok a odpovedí, názorov, vyjadrení a úvah zo strany pedagóga a detí. Ale je nemožné a zbytočné plánovať a predpisovať ich všetky, ak sa pedagóg snaží o slobodnú komunikáciu.

Spolupráca. V tejto, ako aj v ďalšej fáze, pedagóg zabezpečuje výber materiálov, typ aktivity, partnera v aktivitách a komunikáciu. Aj keď dá dieťaťu nie široký výber, ale iba dve možnosti, umožní to predškolákovi, aby sa sám rozhodol.

Samostatná práca detí. Táto fáza nemôže byť zohľadnená v pláne, ak učiteľ nezahŕňa samostatnú prácu. Závisí to od účelu NOD. Ale ak to plánuje, musí v tejto fáze uviesť svoju úlohu. Učiteľ môže:

  • vykonávať individuálnu prácu s deťmi, ktoré potrebujú pomoc;
  • pokračovať v dialógu so všetkými žiakmi na tému GCD;
  • poskytnúť ďalšie informácie;
  • robiť si poznámky, aby sa potom dali zapísať do jednotlivých pozorovacích máp.

Reflexia je poslednou a povinnou etapou GCD. Dôležitou úlohou pedagóga je formovanie reflexných zručností ako indikátorov osobného rastu detí. Na konci vzdelávacej aktivity môžete a mali by ste prediskutovať:

  • výsledok – spĺňa ciele, očakávania na začiatku GCD (môže byť kolektívny (Podarilo sa nám?) a individuálny (Podarilo sa vám?);
  • momenty, ktoré si vyžadujú opravu (Čo by ste chceli opraviť?);
  • obsah (Čo ste sa naučili? Čo poviete doma?);
  • metódy, postupnosť činností (Ako ste dosiahli výsledok?)
  • interakcia v priebehu činností: pozornosť k záujmom iných, vzájomná pomoc;
  • postoj k tomu, čo sa deje, emocionálne pozadie (s akou náladou ste pracovali?);
  • perspektívy aktivít (Čo sa dá ešte urobiť? Čo by ste ešte chceli robiť? Zistite? Ktorý spôsob by ste si zvolili nabudúce?).

Šablóna modelového plánu GCD

AKO SLEDOVAŤ PREZENTÁCIU

Prechádzajte prezentáciou kliknutím myšou alebo použite šípky nižšie

Elektronická prezentácia plánu-modelu GCD

Aby bolo pre vás pohodlnejšie oboznamovať pedagógov s modelovým plánom GCD, použite

na vykonanie otvorenej kontroly OOD alebo na atestáciu

(písanie súhrnu VKD (OOD) pre každodennú organizovanú výchovno-vzdelávaciu činnosť sa uskutočňuje zápisom témy, cieľov, úloh, vybavenia a materiálu, priebehu VKD (OOD). V kalendárovom pláne sa uvádza len názov VKD. Je napísaná téma GCD (alebo OOD), abstrakt je priložený v rozšírenej forme na elektronických nosičoch alebo v papierovej podobe (na listoch A-4, v knižnej alebo časopiseckej verzii.

Zostavil: pedagóg GUTO "SRTSN č. 1"

Bavshina Ľudmila Ivanovna

2017

Titulná strana:

Zostavil: celé meno, funkcia

2. strana abstraktu

Vzdelávacia oblasť:

    kognitívny vývoj;

    rozvoj reči;

    umelecký a estetický rozvoj;

    fyzický vývoj;

    sociálny a komunikačný rozvoj (ako súčasť OOD)

prevod: sociálno-komunikačné, kognitívne, rečové, umelecké a estetické, fyzické)

Klasifikácia (typ) OOD: ___________________( napíšte alebo podčiarknite)

- podľa didaktickej úlohy:

    učenie sa nových vedomostí a zručností

    upevnenie predtým získaných vedomostí

    tvorivé uplatnenie vedomostí a zručností

    kombinované (spájanie didaktických úloh na učenie, opakovanie a upevňovanie vedomostí).

    jednotémové (klasické podľa sekcií vzdelávania)

    komplexné (rieši sa viacero didaktických úloh súčasne (systematizácia vedomostí, zručností a rozvoj tvorivých schopností a pod.). V komplexnom GCD sa riešia úlohy dvoch alebo viacerých druhov činnosti.

    Integrovaný (na princípe spojenia viacerých druhov detských aktivít a rôznych prostriedkov rozvoja reči). Integrácia môže byť tematická.

- podľa formy organizácie

    tradičné OOD alebo GCD;

    netradičné (exkurzia, súťaž, divadelná, konzultačná, rolová hra, cestovanie, kvíz, koncert, intelektuálna hra - "Znalci vyšetrujú", "Pole zázrakov", "Čo? Kde? Kedy?", KVN atď. .)

Formy GCD alebo OOD: spoločné aktivity dospelého a detí

Forma organizácie NOD alebo OOD: (Podčiarknite, čo sa hodí):

Individuálne (s jedným dieťaťom).

Podskupina (individuálne-kolektívne).

Predné (všeobecná skupina)

(kognitívny vývin, vývin reči, kreslenie, modelovanie, aplikácia, hudba, telesná výchova) - podčiarknite podľa potreby

Cieľ: konečný výsledok, o čo sa snažíme (podstatné meno - rozvoj, vytváranie podmienok, formovanie, výchova, posilňovanie a pod.).

Úlohy: 1. Edukačné.

2.Rozvíjanie.

3. Výchovné. (Pozrite si vzorové úlohy na písanie...)

Úlohy predpisovať slovesom v neurčitom tvare: vytvárať, posilňovať, vzdelávať, realizovať atď..

Úlohy: Vzdelávacie úlohy (je napísané, čo sa budú deti na tejto hodine učiť). V úlohách nepíšte sloveso „učiť sa“! Je gramotnejšie písať - „propagovať“, „vytvárať zručnosť“, „vytvárať podmienky“, „rozvíjať“ atď.
2. Výchovné úlohy (píše sa, že si upevníme, ujasníme, nezabúdame na rozvoj psychických funkcií a rôznych vlastností).
3. Výchovné úlohy (aké duševné, estetické, mravné a vôľové vlastnosti sa budú formovať).
Malo by sa pamätať na to, že každá nová úloha sa píše z nového riadku.

Približné formulácie vzdelávacích úloh GCD pre komunikáciu nových poznatkov:

„Vytvorte deťom podmienky, aby získali vedomosti o...“

„Motivovať deti k samoštúdiu...“

„Umožniť deťom s pomocou dospelého dozvedieť sa o...“

„Formulovať u detí potrebu správne používať privlastňovacie zámená v ich vlastnej reči“

Približné formulácie vzdelávacích úloh GCD školiaceho a záverečného charakteru:

"Aktualizácia vedomostí detí o ..."

"Rozšíriť vedomosti detí0 ... prostredníctvom organizácie nezávislých experimentálnych aktivít"

„Dať príležitosť uviesť do praxe nadobudnuté poznatky o...“

"Upevniť schopnosť samostatnej činnosti ..."

    Vývinové úlohy sú zvyčajne zamerané na rozvoj vyšších psychických funkcií (myslenie, pamäť, predstavivosť, pozornosť), všeobecnej, jemnej, artikulačnej motoriky, prozodických zložiek reči (hlas, rytmus, tempo, intonácia), dýchania reči.

    Formulácia vývinových úloh by mala zodpovedať programovým úlohám a musí začínať slovesom.

    V závislosti od toho, do akej miery sa u detí formuje funkcia, na ktorej chcete pracovať, sa uskutoční výber slovesa:

    Ak funkcia nie je vytvorená, úloha sa začne slovami „formulár ...“, „začať pracovať na vývoji ...“ atď.

Ak funkcia nie je dostatočne formovaná, alebo je potrebné upevniť nejakú zručnosť, potom bude výber nasledovný: „pokračovať vo formovaní ...“, „pokračovať vo vývoji ...“, „zlepšovať ...“ atď. .

    Výchovné úlohy sú spravidla zamerané na rozvoj osobných vlastností dieťaťa, jeho emocionálno-vôľovej sféry.

    Formulácia vzdelávacích úloh by mala zodpovedať programovým úlohám a musí začínať slovesom.

    V závislosti od toho, do akej miery sa u detí formuje kvalita (vlastnosť), na ktorej chcete pracovať, výber slovesa sa uskutoční:

Ak kvalita (vlastnosť) nie je vytvorená, úloha sa začne slovami „formovať ...“, „vzdelávať ...“ atď.

Ak kvalita (vlastnosť) nie je dostatočne formovaná, alebo je potrebné ju upevniť, potom bude výber slovesa nasledovný: „pokračovať vo forme ...“, „pokračovať vo vzdelávaní ...“, „zlepšiť sa“. ...", atď.

P prípravné práce: (ak sa vykonáva)s deťmi, celý objem frontálnej a individuálnej práce s deťmi (Rozhovory s deťmi, pozorovanie, čítanie beletrie, kde boli na exkurzii, čo sa naučili a pod.)

Slovník nových slov: (ak existuje) - pre logopedickú, defektologickú, tyflopedagogickú OOD je povinná

Vzdelávacie technológie:_______________ (napíš alebo podčiarkni)

    IKT technológie;

    technológie šetriace zdravie;

    dizajnová technológia

    výskumná technológia

    informačné a komunikačné technológie;

    osobnostne orientované technológie;

    technologické portfólio predškoláka a pedagóga

    herná technológia

    Technológia TRIZ

    technológie prostredia, v ktorom sa predmet rozvíja

    technológie problémového učenia

Vyučovacie metódy: ____________________________ (napíš alebo podčiarkni)

Praktické:

    skúsenosti

    cvičenie

    experimentovanie

    modelovanie

Vizuálne:

    pozorovanie

    predvádzanie vizuálnych pomôcok

Verbálne:

    učiteľkin príbeh

    rozhovor

    čítanie beletrie

Hranie:

    didaktická hra

    imaginárna situácia v rozšírenej podobe

    s/r hra

Typy detských aktivít: (Podčiarknite, čo sa hodí)

veková kategória (1 rok - 3 roky)

Objektívne aktivity a hry s kompozitnými a dynamickými hračkami;

Experimentovanie s materiálmi a látkami (piesok, voda, cesto atď.,

Komunikácia s dospelým a spoločné hry s rovesníkmi pod vedením dospelého,

Samoobsluha a úkony s domácimi potrebami - náradím (lyžica, naberačka, lopatka atď.,

Vnímanie významu hudby, rozprávok, poézie, prezeranie obrázkov, pohybová aktivita;

pre deti predškolského veku

veková kategória (3 roky - 8 rokov)

Herné aktivity vrátane hrania rolí, hrania s pravidlami a iných typov hier,

Komunikatívnosť (komunikácia a interakcia s dospelými a rovesníkmi,

Kognitívny výskum (výskum objektov okolitého sveta a experimentovanie s nimi,

Vnímanie beletrie a folklóru, samoobsluha a základné domáce práce (v interiéri aj exteriéri,

Konštrukcia z rôznych materiálov vrátane konštruktérov, modulov, papiera, prírodných a iných materiálov (konštrukčný model),

Jemné (kresba, modelovanie, aplikácia, úžitkové umenie),

Hudobné (vnímanie a chápanie významu hudobných diel, spev, hudobné a rytmické pohyby, hra na detských hudobných nástrojoch)

Motorická (ovládanie základných pohybov) forma činnosti dieťaťa.

Vybavenie a materiály:

Demo materiál:

Podklad:

Trvanie:

Štruktúra NOD (OOD):

    Úvod- 3 minúty.



    II. Hlavná časť- 15 minút.


    c) telesná výchova;



    III. Záverečná časť- 2 minúty.
    a) zovšeobecnenie pedagóga;


    Priebeh NOD (OOD):

Abstraktná štruktúra písania

Titulná strana:

Názov inštitúcie (úplný, podľa štatútu)

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít (organizované vzdelávacie aktivity)

Zostavil: celé meno, funkcia

Dátum udalosti: deň, mesiac, rok

2. strana abstraktu

Stupeň všeobecného vzdelania: predškolská výchova

Téma GCD (OOD):__________________________________

Dátum: _____________________

Čas strávený: _______________________

Vek študentov: ________________

Vzdelávacia oblasť: _____________________________ (hlavný smer vývoja)

Integrácia vzdelávacích oblastí: _______________________________________________

Klasifikácia (Typ) GCD alebo OOD: __________________________________________

Formuláre NOD alebo OOD: _______________________________________________________________

Forma organizácie NOD alebo OOD: _____________________________________________

Organizované vzdelávacie aktivity v súlade so základným druhom činnosti ______________________________________________________

Cieľ: ________________________________________________________________.

Úlohy: 1. Edukačné.

2.Rozvíjanie.

3. Výchovné.

Pprípravné práce: ____________________________________________

Slovník nových slov: _____________________________________________________________

Vzdelávacie technológie: _______________________________________

Vyučovacie metódy: __________________________________________________

Typy detských aktivít: ____________________________________________

Vybavenie a materiály:

Demo materiál:

Pracovný list: Trvanie: Štruktúra GCD (OOD):

ja . Úvod- 3 minúty.
a) čítanie básne „Jeseň“ od A.S. Puškin;
b) sledovanie jesennej oblohy z okna;
c) slovná didaktická hra „Vymysli si slovo“ (výber prídavných mien k slovám obloha, jeseň, lístie).
II. Hlavná časť- 15 minút.
a) rozhovor o poveternostných javoch na jeseň;
b) prezeranie kalendárov počasia;
c) telesná výchova;
d) zostavovanie príbehov o jesennom počasí;
e) pomenovanie jesenných znamení a porekadiel o jeseni deťmi;
f) didaktická hra „Z akého listu stromu“ ... atď.
III. Záverečná časť- 2 minúty.
a) zovšeobecnenie pedagóga;
b) analýza GCD (o tom, aké vedomosti deti preukázali).
A nakoniec začína popis priebehu GCD.
Priebeh NOD (OOD):

Priebeh GCD je písaný priamou rečou. Nezabudnite napísať všetky slová, ktoré učiteľ povie, očakávané odpovede detí, zovšeobecnenia učiteľa. Ak počas hodiny učiteľ potrebuje vykonať nejaké akcie, je to uvedené v súhrne.

Svetlana Široková
Konzultácie pre učiteľov. Rozdiel medzi komplexnou lekciou a GCD.

Organizovaný a organizovaný materiál: učiteľka prvej kvalifikačnej kategórie Shirokova Svetlana Alexandrovna

Rozdiel medzi komplexnou lekciou a GCD.

(na pomoc učiteľovi)

KOMPLEXNÁ LEKCIA– realizácia úloh prostredníctvom rôznych typov činností s asociatívnymi väzbami medzi nimi. Zároveň jeden typ činnosti dominuje a druhý ho dopĺňa, vytvára emocionálnu náladu.

GCD (integrovaný)- rovnocenne spája poznatky z rôznych vzdelávacích oblastí, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Zároveň na lekciu pedagóg má možnosť riešiť viaceré problémy rozvoja.

Koncept INTEGRÁCIE

Integrácia – stav prepojenosti (fúzie) oddelené diferencované časti do jedného celku, ako aj pedagogický procesčo vedie k tomuto stavu.

Integrácia v priamo vzdelávacej oblasti – spája poznatky z rôznych vzdelávacích oblastí na rovnocennom základe, pričom sa navzájom dopĺňajú.

V štruktúre GCD sú uvedené nasledovné: požiadavky:

1. Jasnosť, kompaktnosť, stručnosť vzdelávacieho materiálu;

2. Rozumnosť a logická nadväznosť preberanej látky sekcií programu na každej lekciu;

3. Vzájomná závislosť, prepojenosť materiálu integrovateľných objektov v každom štádiu lekcie;

4. Veľká informačná kapacita použitého vzdelávacieho materiálu na lekciu;

5. Systematická a prístupná prezentácia materiálu;

6. Potreba rešpektovať časový rámec lekcie

Štruktúra GCD

1. Úvod. Vzniká problémová situácia, ktorá stimuluje aktivitu detí hľadať jej riešenie.

2. Hlavná časť. Deti získavajú nové poznatky potrebné na vyriešenie problematického problému na základe obsahu rôznych častí programu na základe vizualizácie. Paralelne sa pracuje na obohatení a aktivizácii slovnej zásoby, na výučbe súvislej reči.

3. Záverečná časť. Deťom sa ponúka akákoľvek praktická práca (didaktická hra, kreslenie atď.) konsolidovať prijaté informácie alebo aktualizovať predtým získané informácie, alebo sa tieto dve časti kombinujú v priebehu GCD.

Vzory GCD

GCD je jeden celok, štádiá GCD sú fragmenty celku;

etapy a Komponenty GCD sú v logickej a štrukturálnej závislosti;

didaktický materiál vybraný pre GCD zodpovedá plánu;

reťazec informácií je organizovaný ako "dané" a "Nový" a odráža nielen štrukturálnu, ale aj sémantickú súvislosť.

Príklad písania abstraktné

1. Abstraktné priama výchovná činnosť v prípravnej skupine

2. Navrhnuté podľa témy týždňa "ktoré?"

3. Téma: (uveďte predmet lekcie)

4. Účel: (uveďte účel tohto lekcie)

5. Úlohy GCD (uvedené sú úlohy pre hlavnú vzdelávaciu oblasť):

6. Úlohy integrovateľných vzdelávacích oblastí (vyčíslené, úloha môže prejsť niekoľkými oblasťami)

7. Odhadovaný výsledok:

8. Aktivity: (uveďte tie, ktoré budú použité na lekciu: produktívny, komunikatívny atď.)

9. Formy organizácie spoločných aktivít.

10. (formuláre, ktoré zodpovedajú určeným druhom činností sú predpísané a používajú sa v GCD)

11. Predbežné Job: (ak je to potrebné)

12. Materiál pre GCD: (prevod)

13. Účasť rodičov na konaní GCD: (V prípade potreby)

Školenie prebieha v sekciách programu. Deti dostávajú základné vedomosti, ktoré sú prístupné ich pochopeniu. Zvládnutím týchto úsekov výchovy sa deti pripravujú na asimiláciu školských predmetov. V materskej škole sa konajú 2 - 3 GCD denne, v trvaní od 10 do 30 minút, v závislosti od vekových charakteristík dieťaťa, zvyčajne ráno.

Štruktúra GCD
- organizovanie času;
- začiatok GCD (inštalácie do priebehu GCD);
- pokrok GCD;
hodnotenie činnosti detí, zhrnutie (ukončenie GCD). V predškolskom vzdelávacom zariadení prevládajú vizuálne a herné metódy v kombinácii s verbálnymi. E.I. Tikheeva veril, že proces výučby detí v materských školách by mal byť postavený na viditeľnosti vo vyučovaní. Argumentovala tým, že osobitná organizácia prostredia zároveň prispieva k rozšíreniu a prehĺbeniu predstáv detí.

Pri organizovaní vzdelávania detí v predškolskej vzdelávacej inštitúcii a vykonávaní GCD musia učitelia brať do úvahy tieto požiadavky:
Nemali by ste miešať proces učenia s hrou, pretože. v hre dieťa vo väčšej miere ovláda spôsoby komunikácie, ovláda medziľudské vzťahy.
GCD by mala mať rozvojový charakter, zabezpečiť maximálnu aktivitu a nezávislosť procesu poznávania.
Široko využívať didaktické hry na vyučovacie účely (stolotlač, hry s predmetmi (zápletkové didaktické a dramatizačné hry), verbálne) a herné techniky, didaktický materiál.
GCD v predškolských vzdelávacích inštitúciách by sa nemalo vykonávať podľa školských technológií.
GCD by sa malo uskutočňovať v určitom systéme, prepojenom s každodenným životom detí (vedomosti získané v triede sa využívajú pri voľných aktivitách).
Pri organizácii vzdelávacieho procesu je užitočná integrácia obsahu, ktorá umožňuje, aby bol proces učenia zmysluplný, zaujímavý pre deti a prispieva k efektívnosti rozvoja. Na tento účel sa vykonáva integrovaná a komplexná GCD. Štruktúrujte priamo vzdelávacie aktivity
Začiatok NOD zahŕňa organizáciu detí:
Presmerovanie pozornosti detí na nadchádzajúcu aktivitu, podnecovanie záujmu o ňu, vytváranie emocionálnej nálady, presné a jasné nastavenia pre nadchádzajúcu aktivitu (sekvencia úlohy, očakávané výsledky)

Priebeh (proces) GCD.

Samostatná duševná a praktická činnosť detí, plnenie všetkých výchovných úloh.
V procese tejto časti GCD sa uskutočňuje individualizácia školenia (minimálna pomoc, rady, pripomienky, navádzacie otázky, ukážka, dodatočné vysvetlenie). Učiteľ vytvára pre každé dieťa podmienky na dosiahnutie výsledku.
Záver GCD je venovaný zhrnutiu a vyhodnoteniu výsledkov výchovno-vzdelávacej činnosti. V mladšej skupine učiteľ chváli usilovnosť, chuť do práce, aktivuje pozitívne emócie. V strednej skupine má diferencovaný prístup k hodnoteniu výsledkov činnosti detí. V seniorských a prípravných až školských skupinách sú deti zapojené do hodnotenia a sebahodnotenia výsledkov.
V závislosti od sekcie školenia, od cieľov GCD môže byť metodika vykonávania každej časti GCD odlišná. Po vykonaní GCD učiteľ analyzuje jeho účinnosť, vývoj programových úloh deťmi, vedie reflexiu aktivity a načrtáva perspektívu aktivity.

Trojjediný cieľ priamej výchovnej činnosti (GCD)
Vzdelávacie: zvýšiť úroveň rozvoja dieťaťa
Výchovné: formovať morálne vlastnosti jednotlivca, postoje a presvedčenia.
Rozvíjať: pri vyučovaní rozvíjať u žiakov kognitívny záujem, tvorivosť, vôľu, emócie, kognitívne schopnosti - reč, pamäť, pozornosť, predstavivosť, vnímanie. GCD prebehne správne, v plnom rozsahu, v prospech detí, ak učiteľ pred jeho vykonaním správne vypracuje akčný plán, pripraví a zorganizuje všetko.

Aby ste správne zorganizovali GCD, musíte dobre porozumieť niektorým problémom a identifikovať rozdiel medzi „povolaním“ a „GCD“ ...

Charakteristické znaky priamej výchovnej činnosti predovšetkým v
* formy organizácie,
* pri zmene postavenia učiteľa vo vzťahu k deťom,
* pri aktualizácii štruktúry GCD.
Poďme po poriadku...
Čo nám ponúkajú federálne štátne vzdelávacie štandardy? Vzdelávací blok je vylúčený z vzdelávacieho procesu, ale nie je vylúčený proces učenia, ale mení sa forma vyučovania. V spoločnej činnosti detí a dospelých sa objavuje nová forma - priam výchovná činnosť, naplnená novým obsahom. Ak predtým existovala pozícia - vzdelávacia činnosť a hra, potom dnes - hra a iné typy detských činností. Teraz sa nám ponúka riešiť stanovené ciele a zámery v spoločných činnostiach dospelého a detí (GCD a režimové chvíle) a samostatných činnostiach detí. Ponúka sa nám opustiť výchovný model v materskej škole, t.j. z tried. A to si vyžaduje, aby sa učitelia obrátili na nové formy práce s deťmi, ktoré by im umožnili, obrazne povedané, učiť predškolákov tak, aby o tom nevedeli.
Na tento účel sa odporúča použiť: herné techniky, časté zmeny činností, rôzne herné úlohy, ktoré vám umožnia vytvoriť pozitívne emocionálne pozadie, atmosféru ľahkosti a dosiahnuť svoje ciele. A práve preto sa kladie dôraz na integráciu vzdelávacích oblastí.
Ak bol na začiatku hodiny hlavným cieľom rozvoj vedomostí, zručností, zručností (ZUN), teraz je hlavným cieľom skutočná aktivita (činnosť) detí a rozvoj vedomostí, zručností a zručností je vedľajším efektom. činnosť. Hlavná činnosť sa realizuje prostredníctvom detských aktivít.
Podľa GEF sa trochu zmenili a musíte sa ich naučiť znova: (8)
- hra,
- komunikatívny,
- vnímanie beletrie a folklóru,
- konštrukcia z rôznych materiálov,
- obrázkový,
- motor,
- sebaobsluha a základné domáce práce.
Výber aktivít vykonávajú učitelia samostatne v závislosti od kontingentnosti detí, úrovne vypracovania rámcového vzdelávacieho programu predškolského vzdelávania a riešenia konkrétnych výchovných problémov.
Príklady foriem vzdelávacích aktivít a druhov aktivít v Dodatok 1. Ďalším rozlišovacím znakom je mení sa štýl správania dospelého (učiteľa). : od administratívno-regulačných k uvoľneným-dôverčivým, partnerským. Je potrebné pripomenúť hlavné tézy organizácie partnerských aktivít dospelého s deťmi, na ktoré poukazuje N.A. Korotková:
- zapojenie vychovávateľa do činnosti na rovnakom základe s deťmi (nie „hore“, nie „v blízkosti“, ale „spolu“);
- dobrovoľné zapájanie predškolákov do aktivít (bez duševného a disciplinárneho nátlaku), a na to, aby sa to dosiahlo, je potrebné deti čo najviac zaujať (motivácia);
- voľná komunikácia a pohyb detí pri činnostiach (podľa organizácie pracovného priestoru);
- otvorený čas ukončenia aktivít (každý pracuje svojim tempom).
Partnerská pozícia učiteľa prispieva k rozvoju aktivity u dieťaťa, samostatnosti, schopnosti rozhodovať sa, snažiť sa niečo urobiť bez strachu, že to dopadne zle, vyvoláva túžbu dosiahnuť cieľ, podporuje emocionálny komfort V triede je hlavným modelom organizácie vzdelávacieho procesu vzdelávací. Učiteľ vysloví tému hodiny a poskytne hotové vedomosti („učiteľ hovorí - dieťa počúva a pamätá si“). Hlavnými formami práce s deťmi pri organizácii GCD sú skúmanie, pozorovanie, experimentovanie, výskum, zber, realizácia projektov, workshop atď. Tu je proces asimilácie nových vedomostí deťmi efektívnejší, pretože vychádza z osobnej skúsenosti dieťaťa a jeho zóny záujmov. Nemôžete prinútiť dieťa, aby niečo pochopilo, musí sa zaujímať. Úlohou učiteľa je preto budovať GCD tak, aby čo najviac udržal pozornosť dieťaťa, jeho záujem a nadšenie pre vzdelávacie aktivity.
Tu sa dostávame k tretiemu rozlišovaciemu znaku - štruktúru. A spočiatku je potrebné zamyslieť sa nad motiváciou, s ktorou sa vzdelávacia činnosť priamo začína. Motivácia môže byť rôzna: praktická, hravá, kognitívna. Malo by obsahovať niečo, čo v deťoch vzbudí záujem, prekvapenie, úžas, potešenie, jedným slovom niečo, po čom deti budú chcieť „toto“. Skôr ako prejdem k štruktúre GCD, rád by som sa na to zameral.
Jednou z hlavných vlastností NOD je systémovo-činný prístup do jej organizácie. Alebo jednoducho „aktivitný prístup“ – organizácia a riadenie aktivít dieťaťa učiteľom pri riešení špeciálne organizovaných výchovno-vzdelávacích úloh rôznej zložitosti a problémov (L.G. Peterson). V podmienkach akčného prístupu pôsobí detská osobnosť ako aktívny tvorivý princíp, dochádza k jeho sebarozvoju a sebaaktualizácii jeho osobnosti. A práve z hľadiska technológie prístupu činnosti je potrebné dodržiavať zásady konštrukcie, resp. štruktúry GCD. Tu uvádzam zjednodušenú štruktúru GCD, neskôr ju analyzujeme, rozdelíme a špecifikujeme každú jej časť (úplná analýza v prílohe 2).
Úvodná časť.
1. Vytvorenie hernej situácie (problémová situácia, stanovenie cieľa, akákoľvek motivácia), podnietenie aktivity detí k hľadaniu jej riešenia. Na organizovanie detí môže byť aj akékoľvek cvičenie.
Hlavná časť.
2. Navrhovanie riešení problémovej situácie. Prijímanie opatrení. Deti získavajú nové poznatky potrebné na vyriešenie problematického problému na základe obsahu rôznych sekcií programu na základe viditeľnosti, alebo deti samotné získavajú poznatky výskumom, hľadaním, objavmi...
Záverečná časť.
3. Analýza výsledkov výkonov, reflexia. Stručne povedané, poďme analyzovať každú z troch častí ... Úvodná časť GCD, rysy práce na vytváraní hernej motivácie v rôznych vekových štádiách.
Mladší vek: informujete deti, že sa niečo stalo niektorým herným postavičkám, obraciate sa na deti s otázkou, či súhlasia s poskytnutím požadovanej pomoci, postupne deťom ponúkate svoje možnosti, ako sa z tejto situácie dostať...
Stredná skupina: môžete si priniesť postavu, pretože. v tomto veku už deti zvládajú roly, alebo deti rolu preberajú a konajú v nej. Na tento účel učiteľ pozve deti, aby sa hrali. Potom sa spolu s deťmi účinkujúcimi v úlohe najprv zadá herná úloha (treba niečo urobiť) a potom tréningová úloha (naučíme sa, ako na to).
Seniorská skupina: hlavnou vecou nie sú postavy, ale zápletky, konštrukcia zápletky (samotná postava neexistuje, ale je tu list). Pozemky môžu byť dlhé (cestovanie v stroji času). V priebehu priamo vzdelávacích aktivít je možné využiť drobné pomôcky, zavedené roly, meniace sa roly.
V prípravnej skupine zostáva potreba tvorby hernej motivácie, no už tu sa môžu pridávať problémové situácie. Problémová situácia je plánovaný, učiteľom špeciálne koncipovaný prostriedok zameraný na vzbudenie záujmu detí o preberanú tému. Inými slovami, problémová situácia je situácia, v ktorej dieťa chce riešiť problémy, ktoré sú preňho ťažké, no nemá dostatok údajov, a musí ich hľadať samo. Správne vytvorená problémová situácia prispieva k tomu, že dieťa: formuluje problém (úlohu), nachádza jeho riešenie, rieši a samo kontroluje správnosť tohto riešenia.
Taktiež hry s pravidlami môžu slúžiť ako motivácia, deti pravidlá dodržiavajú. Používa sa súťažná hra s nastavením výhry (používajú sa žetóny). Dajte každému dieťaťu príležitosť zažiť situácie víťazstiev a prehier.
Pri absencii motivácie nedochádza k rozvoju logiky.
Pravidlá pre budovanie motivácie:
zohľadnenie veku (vo vyššom veku kognitívny záujem vytláča hernú motiváciu);
motivácia by mala byť ekonomická (2-3 minúty), nemala by dominovať, inak sa stráca kognitívny záujem;
úplnosti situácie, charakter by sa mal prejaviť pri priamo výchovnej činnosti.
Hlavná časť NOD.
Po načrtnutí úlohy na spoločnú realizáciu (deti si sami vyberú cieľ alebo niekoľko cieľov, stanovenie cieľov), dospelý ako rovnocenný účastník ponúka všetky spôsoby, ako ju realizovať. V samotnom procese činnosti postupne „nastavuje“ rozvíjajúci sa obsah (nové úlohy, metódy činnosti a pod.); ponúka svoj nápad alebo výsledok na detskú kritiku; prejavuje záujem o výsledky iných; je súčasťou vzájomného posudzovania a interpretácie konania účastníkov; zvyšuje záujem dieťaťa o prácu rovesníka, podporuje zmysluplnú komunikáciu, vyvoláva vzájomné hodnotenie, diskusiu o vznikajúcich problémoch. Odpovede detí nehodnoťte, prijímajte akékoľvek. V procese aktivity sa učiteľ vždy pýta detí: „Prečo, prečo to robíte?“ Tak, aby dieťa pochopilo každý krok. Ak dieťa urobí niečo zlé, dajte mu príležitosť, aby samo pochopilo: „čo presne je zlé“, môžete poslať na pomoc múdrejšie dieťa.
Záverečná časť NOD.
Výsledky a reflexia.
V prvom rade sa táto časť vyznačuje „otvoreným koncom“: každé dieťa pracuje vlastným tempom a samo sa rozhoduje, či štúdium alebo prácu dokončilo alebo nie. Hodnotenie konania detí dospelým možno podať len nepriamo, ako porovnanie výsledku s cieľom dieťaťa: čo chcelo urobiť – čo sa stalo.
Nepýtajte sa detí: páčilo sa vám to alebo nie? Musíte sa opýtať: "Prečo ste to všetko urobili?" Aby ste pochopili, či dieťa splnilo cieľ ... Alebo "Na čo ste to potrebovali?", "Mohli by ste sa niekedy hodiť?" ...
Nájsť niekoho, koho za niečo pochváliť, nielen za výsledok, ale aj za aktivity v procese práce.Pri organizovaní priamo výchovno-vzdelávacej činnosti spočíva odborné postavenie učiteľa vo vedome rešpektujúcom postoji k akémukoľvek vyjadreniu dieťaťa k obsahu diskutovanej témy. Musíte si vopred premyslieť, ako diskutovať o detských „verziách“: nie v prísne hodnotiacej forme (správne alebo nesprávne), ale v rovnocennom dialógu. Iba v tomto prípade sa deti budú snažiť, aby ich „počuli“ dospelí. Zároveň sa dieťa počas celého GCD dostáva do situácie, v ktorej potrebuje argumentovať, namietať, žiadať a hodnotiť, venovať sa iným druhom komunikácie, t.j. hovoriť. Toto je technológia systémovej aktivity.
A niektoré ďalšie nuansy v organizácii NOD.
1. Učiteľ by mal byť emotívny, výtvarný, využívať maximálnu viditeľnosť, prvky rozprávky, prekvapenia, veľa herných momentov.
2. Deti by nemali sedieť za stolmi, iba pri práci v zošitoch alebo s písomkami. Musia sa pohybovať v skupinovom priestore (učiteľ na to využíva dynamiku, relaxačné pauzy, prstové hry, logorytmiku, herný tréning, pohybové minúty, okrúhle tanečné hry spojené spoločnou témou).
3. A, samozrejme, integrácia GCD, ktorá obnáša zmenu typov detských aktivít (dramatizácia rozprávky s výstavbou zo stavebného materiálu, vytváranie atribútov pre akúkoľvek hru s teatrálnosťou; počúvanie hudobného diela s čítaním poézie , skúmanie diel výtvarného umenia a kresby atď. .d.).
Viete, ako často sa mení nálada a záujmy detí ... v tom spočívajú výhody GCD, zmeny, vzájomné prenikanie v rôznych oblastiach. Výhody integrovaného GCD spočívajú aj vo zvyšovaní motivácie k učeniu, počas ktorého sa na jav nahliada z viacerých strán a tvorí kognitívny záujem.
Integrovaná GCD v materskej škole núti žiakov k duševnej aktivite učí deti prijímať informácie, myslieť mimo rámca, porovnávať a zovšeobecňovať a vyvodzovať závery. Veľmi dobre viete, že prechod na rôzne aktivity pomáha udržať pozornosť detí, čo zvyšuje efektivitu GCD, zmierňuje únavu a prepätie. Deti sa venujú veľkému záujmu. A teraz, keď ste zistili zásadné rozdiely medzi staromódnou aktivitou a aktivitou GCD, môžete dospieť k záveru, že povolanie-gcd ide o zábavnú aktivitu, ktorá je založená na jednej zo špecifických detských aktivít (alebo viacerých - integračných) realizovaných spoločne s dospelou osobou a je zameraná na zvládnutie jednej alebo viacerých vzdelávacích oblastí deťmi (integrácia obsahu vzdelávacích oblastí).
GCD by malo zabezpečiť aktivitu detí, obchodnú interakciu a komunikáciu, zhromažďovanie určitých informácií o svete okolo nich deťmi, vyhľadávanie a experimentovanie. A hoci lekcia mení formu, proces učenia zostáva. Učitelia sa naďalej „venujú“ deťom. Ale učí deti tak, opakujem, že o tom nevedia. Toto je hlavný postulát nových transformácií. Dodatok 1. Formy výchovno-vzdelávacej činnosti (Príklady foriem práce)Motorická detská aktivita
- Mobilné hry s pravidlami
- Mobilné didaktické hry
- Herné cvičenia, herné situácie
- Súťaže, voľný čas
- Rytmus, aerobik, fitness detí
- Športové hry a cvičenia.
- Atrakcie
- Športové prázdniny
- Gymnastika (ráno a prebudenie)
- Organizácia plavby
Zahrajte si detskú aktivitu
- Príbehové hry, hry s pravidlami
- Vytvorenie hernej situácie (podľa režimových momentov s použitím diel spisovateľov)
- Hry s rečovým sprievodom
- Hry s prstami
- Divadelné hry
Produktívne detské aktivity
- Dielňa na výrobu produktov detskej tvorivosti
- Realizácia projektov
- Detský dizajn
- Experimentálne aktivity
- Výstavy, mini múzeá
Čítanie beletrie pre deti
- Čítanie, diskusia
- zapamätanie, rozprávanie
- Konverzácia
- Divadelné aktivity
- Samostatná umelecká rečová činnosť
- Kvíz, KVN
- Otázky a odpovede
- Prezentácie kníh
- Výstavy v knižnom kútiku
- Literárne prázdniny, voľný čas.
Kognitívno - výskumná činnosť
- Pozorovanie, exkurzia
- Riešenie problémových situácií
- Experimentovanie, výskum
- Zberateľstvo
- Simulácia
- Realizácia projektu
- Intelektuálne hry (puzzle, kvízy, žartovné úlohy, rébusy, krížovky, šarády)
- Dizajn
- Záľuby
Komunikatívne detské aktivity
- Rozhovor, situačný rozhovor
- Rečová situácia
- Vytváranie a hádanie hádaniek
- Hry a herné situácie (zápletkové, s pravidlami, divadelné)
- Etudy a predstavenia
- Logaritmika
Aktivita pracujúcich detí
- Povinnosť, úlohy, úlohy
- Samoobslužná
- Spolupráca Dodatok 2
Úplná analýza NOD.
GCD je zostavené s prihliadnutím na prístup k aktivitám a jednotná technológia pre budovanie tried je problematickým dialógom.
Úvod
1. Úvod do hernej situácie (alebo organizačného momentu).
2. Motivácia.

Vytváranie predstáv o pripravovaných aktivitách. (Herná situácia by mala priamo súvisieť s témou hodiny: čo treba deti naučiť). Hlavnou úlohou v tejto fáze je vytvorenie záujmu medzi žiakmi o obsah GCD, smerovanie pozornosti detí, odhalenie vzdelávacej úlohy. Formovanie zručností počúvať a riadiť sa pokynmi dospelého.
3. Vyhlásenie problému.
Ťažkosti v hernej situácii. Táto fáza umožňuje učiteľovi predstaviť deťom vlastnosti a ciele nadchádzajúcej aktivity alebo vytvoriť problémovú situáciu, ktorú je potrebné vyriešiť.
Hľadanie východiska z ťažkej situácie.
Hlavná časť
4. Aktualizácia vedomostí
Úlohy tejto etapy: aktualizácia existujúcich vedomostí, nápadov. Vytváranie situácie, v ktorej je potrebné získať nové nápady a zručnosti. Činnosť učiteľa: pomocou navádzania, problémových otázok, rozprávania, vysvetľovania, organizácie pátracích aktivít viesť deti k reprodukovaniu informácií potrebných k úspešnému vyriešeniu problémovej situácie, prípadne k učeniu niečoho nového.
5. „Objavovanie“ detí nových vedomostí, spôsob konania.
V tejto fáze pedagóg pomocou úvodného dialógu organizuje budovanie nových vedomostí, ktoré spolu s deťmi v reči jasne zafixuje.
5. Samostatná aplikácia nového v praxi. Alebo aktualizácia už existujúcich poznatkov, nápadov, (výkon práce).
Úloha tejto etapy: osvojenie si metód konania, uplatnenie získaných (už existujúcich) zručností, nápadov. Činnosťou učiteľa je organizovať praktické činnosti, poskytovať potrebnú pomoc, organizovať interakciu pri dosahovaní výsledkov.
Zaradenie nových poznatkov do vedomostného systému dieťaťa a opakovanie. V tejto fáze pedagóg ponúka hry, v ktorých sa využívajú nové poznatky v spojení s už naučenými. Je tiež možné zahrnúť ďalšie úlohy na trénovanie mentálnych operácií a aktivít, ako aj úlohy vývojového typu zamerané na prípravu detí vopred na nasledujúce hodiny.
Záverečná časť
6. Výsledok hodiny. Systematizácia vedomostí.
Zhrnutie GCD z rôznych hľadísk: kvalita osvojenia si nových vedomostí, kvalita vykonanej práce, zovšeobecnenie skúseností získaných dieťaťom. Na záver učiteľ spolu s deťmi fixuje nové poznatky v ústnom prejave a organizuje porozumenie ich činnosti v triede pomocou otázok: „Kde si bol?“, „Čo si robil?“, „Čo si robil? učiť sa?“, „Komu ste pomohli?“. Vychovávateľ poznamenáva: „Dokázali sme pomôcť, pretože sme sa naučili ..., naučili ...“.
7. Reflexia. Formovanie základných zručností sebakontroly, sebahodnotenia (pre mladší vek - odraz nálady a emocionálneho stavu, pre staršieho - odraz aktivity alebo obsahu vzdelávacieho materiálu).