Synopsa frontálnej hodiny v prípravnej skupine. Zvuk a písmeno I

Úlohy:

  1. Naučte sa rozlišovať hlásku U od radu samohlások, zvýraznite počiatočnú prízvukovú hlásku na pozadí slova, počúvajte slová so hláskou U.
  2. Rozvíjať sluchovú pozornosť, fonematické a zrakové vnímanie, všeobecnú a jemnú motoriku, myslenie.
  3. Cvičenie v schopnosti meniť výšku a silu hlasu, v používaní antoným ticho-hlasný, veľký-malý; Dopln vetu.
  4. Tvoriť schopnosť tvoriť množné číslo podstatných mien a podstatných mien so zdrobnenou príponou.
  5. Zvýšiť záujem o predgramotné kurzy.

Vybavenie: jednotlivé zrkadlá, jednoduché ceruzky, obrázok dievčaťa Uli, veľké a malé lietadlo, obrázky predmetov: žehlička, udica, slimák, kačica, káčatká, uši; cesty lietadla.

Plán - abstrakt. Pokrok v lekcii

I. Organizačný moment.

Logopéd vyzve deti, aby si sadli v danom poradí: Veronica, Katya, Sophia, Lisa, Camilla, Maxim.

II. artikulačné cvičenia.

Logopéd ukazuje obrázok dievčaťa: "Toto je Ulya, Uliana." (Toto meno opakujú najprv všetci v súzvuku, potom jednotlivé deti.)
Aký je prvý zvuk tohto názvu? (U). Ako vyzerajú naše pery, keď vyslovíme Y? ("Trubica"). Cvičenie pred zrkadlom: „Trubica“, „Úsmev“, „Dom sa otvára“, „Zvedavý jazyk“.

III. Zvuková artikulácia W.

Znova vyslovte zvuk Wu a pozrite sa na seba, v akej polohe sú pery? zuby?
Pysky s hadičkou, zuby sa nezatvárajú, uzavreté perami. Hlas spí alebo spieva? (spieva, takže zvuk je zvučný). Čo sa dá robiť so zvukom U? (natiahnuť, zaspievať). Deti vyslovujú hlásku „U“ zborovo a po jednom.



IV. Identifikácia zvuku U artikuláciou „Hádaj, aký zvuk“

Logopéd potichu vyslovuje hlásky: a-o-o-o-o-o ... Po určení hlásky ju deti vyslovia nahlas a s U aj tlieskajú (zachytia zvuk).

V. Telesná výchova "Hlasno-tiche"

Na tabuli sú dva obrázky s vyobrazením veľkého a malého lietadla. Sú lietadlá rovnaké alebo odlišné? Ako sa volá láskavo malé lietadlo? (lietadlo). Lietadlo letí, motor v ňom bzučí: U-U-U. Ako bzučí veľké lietadlo? (nahlas). málo? (tichý). Striedavo „lietame“ a bzučíme ako malé a veľké lietadlá. Ukážte hlasom, ako lietadlo vzlieta (zosilnenie hlasu so zvukom U), ako lietadlo pristáva? (oslabenie hlasu).

VI. Extrahovanie zvuku U zo slova.

Logopéd vyslovuje slová so začiatočnými prízvučnými samohláskami, deti určujú prvú hlásku v slove, hovor; keď počuli U na začiatku slova, roztiahli ruky do strán - krídla lietadla.

Lexikálny materiál: kačica, jeseň, udica, astra, uši, ihličie, bocian, ulica, oblak, večera, okná, august, ráno, Ira.

VII. Didaktická hra „One-many“.

Učiteľ vysvetľuje podmienky hry: "Budem hovoriť o jednom predmete a vy - o veľa."
Slovná zásoba: slimák - slimáky, železo - žehličky, kačica - kačice, udica - udice, úsmev - úsmevy, ulica - ulice, chrobák - chrobáky,

VIII. Didaktická hra „Dokončiť vetu“ (na základe obrázkov predmetov).

Dajte každému dieťaťu obrázok predmetu: železo, udica, slimák, kačica, káčatko, uši. Logopéd začne vetu, dieťa, ktorého obrázok zodpovedá významu, končí. Dieťa zdvihne svoj obrázok a celú vetu zopakuje.
- Mama žehlí veci ... (žehličkou).
- Na rybolov potrebujete ... (prút).
- Nosí domček na sebe... (slimák).
- Chlapec ochorel... (ucho).
- Pláva na rybníku ... (kačica)
- Mami - volá ju kačica ... (káčatká)

IX. Cvičenie na jemné motorické zručnosti "Stopy lietadla."

Vezmite ceruzky a nakreslite cesty z lietadla cez bodky a spievajte pieseň: U-U-U.
Aký zvuk ste študovali v triede? Rozlúčme sa s ním: natiahnite ruky dopredu a povedzte Woo.

Ciele lekcie:

Zoznámte deti s písmenom I;

Rozvíjať všeobecné, jemné motorické zručnosti detí;

Vzdelávať deti v manipulácii s písomkami.

Výbava: zrkadlá, písmeno I, plastelína

Pokrok v lekcii

Logopéd: Ahojte chalani. Teraz si sadne ten, kto mi povie slovo začínajúce na hlásku A (každé dieťa sa zamyslí a povie slovo, ktoré sa začína hláskou A, potom si sadne).

Chlapci, teraz si zahráme s vami:

1) Hra "Počúvajte, opakujte!". Logopéd vyzve deti, aby opakovali riadky slov. Chlapci, poviem vám slová a musíte si ich zapamätať a zopakovať, dobre? (Deti: áno)

Mac - tank - tak.

Aktuálne – tu – tak.

Býk - nádrž - strana.

Dámy - dom - dym.

2)Rozvoj všeobecných motorických zručností "Jeseň". Dobre chlapci, všetci ste odviedli skvelú prácu. A teraz všetci vstávame a opakujeme pohyby po mne.

Prázdna vtáčia búdka,
Vtáky odleteli

Mávajúc rukami, varte krídla.

Listy na stromoch tiež nesedia.

Hrbia sa.

Dnes celý deň všetci lietajú, lietajú ...

Vstanú, kráčajú v kruhu a mávajú rukami.

Zrejme aj v Afrike

Chcú lietať.

Bežia v kruhoch.

3) Rozvoj jemných motorických zručností "žeriavy". Výborne! A teraz sa budeme hrať s prstami.

Žeriavy lietajú lenivo.
Letia a lúčia sa:

Vlny so skríženými rukami.

So zelenými jedľami, s brezami a javormi, s údoliami, s jazerami, s pôvodnými plochami.

Ohýbajte jeden prst naraz, začnite palcom.

5) Oznámenie témy triedy.

Zoznámenie sa s písmenom I. Logopéd ukazuje písmeno I. A teraz chlapi, pozrite sa, ako vyzerá písmeno I.

Chlapci, pamätajte, že vidíme a píšeme písmeno a počujeme a vyslovujeme zvuk, pamätáte? (Deti: áno) Opakujte!

6) Rozvoj fonematického sluchu.

Opakovanie hlások po logopédovi: I, O, A, I atď.

Chlapci, poďme teraz všetci jeden po druhom vstať a zopakovať zvuky, ktoré vám poviem, dobre? (Deti: áno)

7) Fizkultminutka.

Výborne! Všetci sme unavení a nastal čas, aby sme si oddýchli, všetci vstávame a opakujeme pohyby po mne.

Vykonávanie pohybov podľa textu básne.

Ideme na ponožky

Pôjdeme na päte.

Ideme ako všetci chalani.

Raz-dva, raz-dva!

A ako nemotorný medveď.

8) Oprava písmena A v texte.

Výborne! Všetci sa posadili na svoje miesta a teraz si vypočujte hádanku a skúste ju uhádnuť.

Logopéd: Počúvajte, nezívajte,

Hádaj hádanku!

Prasa beží

Železný chrbát. (Ihla a niť.)

9) Masáž tváre . Výborne, správne! A teraz sa budeme hrať s perami, prstami. Všetci sa pripravili.

Hladkanie, štípanie, klopkanie, vlnovité pohyby, hladkanie (podľa všeobecných pravidiel).

Rozvoj mimických svalov. Výborne! A teraz sa budeme hrať s našimi tvárami, budeme zobrazovať smútok, smútok, radosť, úsmev atď.

Vyjadrite stav smútku a smútku („Rozlúčite sa s lietajúcimi vtákmi“); zobrazujú radosť („Vtáky sa vrátili do svojich rodných krajín“).

10) Zahrajte si "Plasticine". Chlapci, a teraz vy a ja budeme na tomto liste a prilepíme vtáky z plastelíny. (Logopedik dá deťom písmeno I a plastelínu. Deti si vezmú plastelínu, urobia z nej malých vtáčikov a nalepia to na písmeno I).

11) Zhrnutie lekcie .

Logopéd: Aké písmeno a zvuk sme dnes stretli?

Deti: S písmenom a zvukom I.

Logopéd: Páčila sa vám naša lekcia?

Hodnotenie práce detí.

Logopéd: Výborne, chlapci, dnes sa vám všetkým veľmi dobre darilo. Za to vám dávam ako dar celý list I.

Zhrnutie lekcie frontálnej logopédie v rámci prípravy na vyučovanie gramotnosti na tému: „Zvuka [a], písmeno A“

Cieľ: znalosť hlásky [a], písmena A.

Úlohy:

Zoznámte deti so zvukom [a], jeho charakteristikami:

Uveďte pojem umiestnenia zvuku v slove (začiatok slova);

Predstavte písmeno A, opravte jeho vizuálny obraz;

Oboznámiť sa s rozdielom medzi zvukom a písmenom;

Naučte sa rozlišovať zvuk od množstva samohlások;

Upevniť vedomosti detí o ovocí;

Oprava-vývoj:

Rozvíjať sluchovú pozornosť, fonematické vnímanie;

Rozvíjať artikuláciu, jemné motorické zručnosti;

Pestujte si schopnosť počúvať jeden druhého.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Synopsa frontálnej lekcie o zvukovej výslovnosti a príprave na gramotnosť

Téma: Zvuk [a], písmeno A.

Cieľ: znalosť hlásky [a], písmena A.

Úlohy:

Nápravné a vzdelávacie:

Zoznámte deti so zvukom [a], jeho charakteristikami:

Uveďte pojem umiestnenia zvuku v slove (začiatok slova);

Predstavte písmeno A, opravte jeho vizuálny obraz;

Oboznámiť sa s rozdielom medzi zvukom a písmenom;

Naučte sa rozlišovať zvuk od množstva samohlások;

Upevniť vedomosti detí o ovocí;

Oprava-vývoj:

Rozvíjať sluchovú pozornosť, fonematické vnímanie;

Rozvíjať artikuláciu, jemné motorické zručnosti;

Nápravné a vzdelávacie:

Pestujte si schopnosť počúvať jeden druhého.

Demo materiál:bábika, obrázok plačúceho dievčatka, zámok princeznej Glasy, zvukový symbol [a] - červený veľký kruh, krátky a dlhý pásik, kartička s písmenom A.

Podklad:jednotlivé zrkadlá, písomky s úlohami (z Konovalenkovho zošita „Píšeme a čítame“), červené ceruzky.

Pokrok v lekcii

I. Úvodná časť (Organizačný moment)

Ahojte chalani. Ten, kto pomenuje ovocie, si sadne.

Artikulačná gymnastika.

A teraz pripravme jazyk a pery na lekciu a urobme cvičenia. Vezmite si zrkadlá, položte ich pred seba a začnite cvičiť.

- "Úsmev" - "rúrka"

- "Lopata"

- "Ihla"

- "Lopata" - "Ihla"

Výborne. Odložte zrkadlá nabok.

II. Hlavná časť.

1. Posolstvo témy vyučovacej hodiny.

Chlapci, dnes je u nás na návšteve bábika Anna. Má pre vás úlohu:

Vypočujte si a pomenujte prvý zvuk slovami:

autobus, anténa, melón, akrobat.

Správne, je počuť zvuk [a]. Zvuk [a] je samohláska, dá sa spievať, pretože vzduch voľne prechádza a nenaráža na prekážky. Zvuk [a] žije v červenom zámku princeznej Glasy. Zvuk [a] je označený červenou farbou, pretože ide o samohlásku.

Pozrite sa na obrázok: dievča plače. Aký zvuk vydáva, keď plače? (zvuk [a])

správne. A dnes v lekcii s vami budeme hovoriť o zvuku [a].

2. Spresnenie artikulácie zvuku.

Poďme spolu vysloviť hlásku [a]. Pri vyslovovaní hlásky [a] pery nakreslia veľký kruh. Povedzme znova zvuk [a] a pozrime sa do zrkadla. Výborne.

Teraz sa pozrite, mám v rukách červený kruh - toto je zvukový symbol [a] (zobrazuje zvukový symbol - veľký červený kruh) Takto to označíme.

3. Hra „Chyťte zvuk“

Takže, chlapci, budete musieť zachytiť zvuk [a]. Keď to budete počuť, tlieskajte rukami.a, y, o, a, s a, a, uh, y, a.

4. Hra "Dlhé - krátke"

L .: Mám dva pásy: jeden je dlhý, druhý krátky. Ak ukážem dlhý pás, musíte zvuk [a] spievať dlho, a ak ukážem krátky, krátko.

5. Prstová gymnastika.

Je čas si trochu oddýchnuť a pohrať sa s prstami.

Zdieľali sme pomaranč.Rozlomte pomyselný pomaranč.

Veľa z nás Ukáž 10 prstov.

A je sám. Ukážte jeden prst.

Tento plátok je pre ježka.Ohýbajte jeden prst naraz

Tento plátok je pre rýchle.počnúc veľkým na ľavej ruke.

Tento plátok je pre káčatká.

Tento plátok je pre mačiatka.

Tento plátok je pre bobra.

A pre vlka - šupka.Hádzací pohyb pravou rukou.

Hnevá sa na nás - problémy!!!Zatínajú päste a tlačia sa na hruď.

Utekaj - kto kam ide!"Prebehnite" prsty po stole.

6. Práca na písomkách.

Chlapci, Anya pre vás priniesla letáky s úlohami. Pozorne si prezrite obrázky a pomenujte ich.Zakrúžkujte obrázky, ktorých názvy začínajú zvukom [a].

Výborne, názvy týchto obrázkov začínajú zvukom [a].

7. Zoznámenie sa s písmenom A.

Chlapci, pozrite sa, čo som nakreslil. Toto je písmeno A. Chlapci, pamätajte, že zvuk [a] v písmene je označený písmenom A.

Písmeno A je vysoké a štíhle.

Je veľmi podobný oblúku.

Nájdite písmeno A na papieri v pravom hornom rohu.Prejdite po ňom prstom (kruh) a vyfarbite ho červenou ceruzkou. Prečo červená, kto mi to povie?

Pretože zvuk [a] je samohláska a označujeme ju červenou farbou.

Počúvajte pravidlo na rozlíšenie zvuku od písmena: počujeme, vyslovujeme a spievame zvuky a píšeme, vidíme a čítame písmená.

Skúsme si vyrobiť písmeno A z našich prstov.

Písmeno A z prstov: ukazovák a prostredník pravej ruky sú spustené nadol, zvyšok je zovretý v päsť a ukazovák ľavej ruky tvorí „pás“.

Takže, teraz napíšme písmeno A prstom vo vzduchu na stôl.

III. Zhrnutie lekcie.

Chlapci, kto dnes prišiel na našu lekciu? ( bábika Anna)

Aký je prvý zvuk v mene bábiky A - a - ani ( zvuk [a])

Dnes sme sa stretli so zvukom [a].

O akom liste hovoríme?

Akú farbu má zvuk [a]?

čo sa vám najviac páčilo?

Výborne, dnes sa vám darilo, pozorne ste počúvali, odpovedali na otázky.

Poďme sa rozlúčiť s bábikou Anya.

Naša lekcia sa skončila.


Zhrnutie frontálnej hodiny v prípravnej skupine pre deti s OHP na tému „Zvuk a písmeno I“


Popis: abstrakt pre logopédov prípravnej logopedickej skupiny detí s ONR

Téma: "Zvuk a písmeno "I"

Cieľ: aktualizácia predstáv o zvuku a písmene „I“.
Úlohy:
upevniť myšlienku artikulačného obrazu zvuku [I];
zlepšiť schopnosť charakterizovať zvuk podľa schémy;
naučiť sa rozlišovať hlásku [I] od množstva samohlások, slabík, slov;
rozvíjať fonematické vnímanie;
zlepšiť schopnosť určiť polohu hlásky [I] v slove;
upevniť predstavy o vizuálnom obraze písmena „I“;
zlepšiť schopnosti analýzy zvuku;
rozvíjať pozornosť, pamäť, vizuálno-figuratívne myslenie;
rozvíjať jemné motorické zručnosti.
zlepšiť zručnosť tvorenia množného čísla podstatných mien.

Vybavenie: mnemotechnická tabuľka hádanky „Oslík“, námetové obrázky (osol, vŕba, pomaranč, moriak, korčule, brána, sediaci človek), obrazovka, plánová schéma na opis zvuku samohlásky, mnemotechnická tabuľka „Zvuk a písmeno“, magnetické písmená, farebné magnetické kruhy, jednotlivé zrkadlá na stupačke, zvukové pravítka, pokladničky na písmená, tlačiarenské dosky, štipce na prádlo.

Priebeh lekcie:

I. Organizačný moment:
Logopéd učiteľ: - Ten, kto si pamätá slová začínajúce na hlásku [A] alebo [U], si sadne.

II. Hlavná časť:
Logopéd: - Chlapci, pozrite sa na mnemotechnickú tabuľku a uhádnite hádanku:
Ser, ale nie vlk,
Ušatý, ale nie zajac,
S kopytami, ale nie koňom.
(Osol)

Logopéd: - Na našu hodinu prišiel somár Ijáček. Aký je prvý zvuk, ktorý počujete v jeho mene? Osol chce skontrolovať, čo viete o zvuku [A].

Artikulácia zvuku [I]:
Logopéd: - Chlapci, somár Ijáček vás pozýva, aby ste si vzali zrkadlá a pozreli sa na svoje artikulačné orgány, keď vyslovíte zvuk [I] (zrkadlá sú počuť). Navrhuje sa vysloviť hlásku [I] a zvážiť artikuláciu.
Logopéd: Pozrite sa do zrkadla. Povedz to dlho: a-a-a. Vnímajte, čo robia pery, zuby, jazyk, hlasivky.

Zvuková charakteristika [I]
Logopéd učiteľ: - Povedzte somárovi o zvuku [I]:
1. Zvuk [I] - samohláska, "žije" v červenom dome.
2. Vyslovuje sa za účasti hlasu (je cítiť vibráciu hlasiviek).
3. Zvuk [A] možno spievať, ťahať.
4. Označené červeným krúžkom.
5. Pery sú natiahnuté v úsmeve.

6. Vzduch voľne vychádza z úst - brána v plote je otvorená.

Logopéd: - Výborne. Jeden, dva, tri - odstráňte všetky zrkadlá.

Hra „Chyťte zvuk“
Logopéd: - Chlapci, Ijáček chce skontrolovať, aký ste pozorný. Osol bude vydávať sériu zvukov, slabík a slov. A tlieskate rukami, ak počujete zvuk [I]. Pripraviť sa. Začaté:
U, A, ja, A, U, O, ja, O, U, ja.
IR, OM, IM, AT, KI, IT.
JEDĽA, VRBA, JABLKO, MORKA, KOZÁK, IHLA, SLIVKA, KAŠA, MYŠKA, SOVA.

Hra jeden k mnohým:
Logopéd: - Osol Ijáček priniesol loptu. Pomenujem predmet a hodím loptičku. Kto ho chytí, pomenuje predmety, keď ich je veľa:
ponožka - ponožky, pančucha - pančuchy, zámok - zámky, krieda - pastelky, piesok - piesky, hrudka - hrudky, lupeň - lupene, golier - obojky.

Logopéd: Aký zvuk počujete na konci každého slova?

Hra „Určite miesto zvuku v slove“
Logopéd: - Chlapci, Ijáček vám priniesol obrázky (umiestňuje obrázky predmetov). Pomenujte, čo to je. Čo majú tieto slová spoločné? (Všetky slová majú zvuk [I]).
Logopéd: - Chlapci, ukážme Eeyorovi, ako môžete pracovať so zvukovými linkami. Určme miesto hlásky [I] v slove moriak / korčule / pomaranč.

Dynamická pauza:
(Prstová gymnastika „Orange“ k piesni E. Železnovej „Zdieľali sme pomaranč“).
Logopéd: - Pomaranč je Ijáčkovo obľúbené ovocie. Zaspievajme somárikovi pieseň o pomaranči a pomôžme si prstami:

Zdieľali sme pomaranč; Pri každom slove sú prsty zovreté v päsť.
Je nás veľa a on je jeden.
Tento plátok je pre ježka, ohýbanie prstov, počnúc veľkým.
Tento plátok je pre rýchle,
Tento plátok je pre káčatká,
Tento plátok je pre mačiatka,
Tento plátok je pre bobra,
A pre vlka - šupka. Hádzací pohyb pravou rukou.
Hnevá sa na nás problémy!!! Zatínajú päste a tlačia ich na hruď.
Utečte ktokoľvek!!! Prsty na stole.
Zubková Ľ.

Vizuálny obraz písmena "I"
Logopéd učiteľ: - Chlapci, zopakujme si podľa schémy: "Hovoríme a počujeme zvuk, vidíme písmeno a píšeme."


Logopéd: - Aké písmeno označuje zvuk [I]? (písmeno "I"). Pozri - toto je písmeno "ja". Ako ona vyzerá? (Navrhuje sa zvážiť obrázky „Ako vyzerá písmeno, ktoré vyzerám“).



Zopakujme si báseň o písmene „I“:
Pozrite sa na bránu:
Prečo to nie je písmeno I?
Medzi dvoma rovnými doskami
Jeden si ľahol.
V. Stepanov

Učiteľ logopéd:- Z koľkých prvkov pozostáva písmeno "I"? Pamätajte, že „ja“ je „správne“ písmeno (navrhuje sa zvážiť mnemotechnickú tabuľku „Ľavé a pravé písmená“).
Učiteľ logopéd:- Nájdite písmeno "I" pri pokladni.
Učiteľ logopéd:- Nakreslite písmeno "I" vo vzduchu (v sede a v plnom raste).
Učiteľ logopéd: - Postavme písmeno "I" z prstov:
ukazováky,
Ako keby kolóny zamrzli.
Stred vľavo mierne ohnutý,
Natiahol pravý prst.

Logopéd: - Zostavte písmeno „I“ zo špendlíkov.
Logopéd: - Výborne. Raz, dva, tri - dajte všetko do domov.

Analýza zvuku a písanie slova z písmen pokladnice:
Logopéd: - Chlapci, somárik si pre vás pripravil hádanku:
Kučery spadli do rieky
A z niečoho smutný
A ty si z čoho smutný?
Nikomu to nepovie.
(Vŕba)

Logopéd: - Z písmen pokladne vytlačte slovo „IVA“. Kto chce ísť k tabuli a urobiť si zvukovú analýzu slova "VRBA"? Zvyšok to robí po svojom. Teraz sa pozrime, sú všetci rovnakí?

III. Zhrnutie lekcie:
Logopéd: Výborne chlapci. Somár Eeyore vás veľmi rád navštívil!
Logopéd: - Chlapci, o akom zvuku sme sa dnes bavili? Aké je to písmeno? Ako vyzerá „ja“?
Logopéd: - Eeyore si pre vás pripravil domácu úlohu na strane 6 v pracovnom zošite „Píšeme a čítame“ (Konovalenko). Naučte sa tiež hádanku o somárovi pomocou mnemotechnickej tabuľky.

Povzbudzovanie detí. Rozlúčka.

Cieľ:
1. Oboznámte deti s artikuláciou zvuku [C]. .
2. Cvičenie správnej výslovnosti hlásky [C] v slabikách, slovách, texte.
2. Naučiť sa popísať artikuláciu zvuku a charakterizovať ho; .
3. Pokračujte v deťoch v hľadaní danej hlásky v slove, určte polohu hlásky C v slovách.
4. Naďalej učte deti vykonávať zvukovú analýzu slov.
5. Naučte deti vytvárať vety.
6. Rozvíjať pamäť, myslenie, predstavivosť;
Priebeh lekcie:
1. Org. moment.
Deti stoja blízko magnetickej tabule
P o p e d: Chlapci, počúvajte a dokončite slovo:
Ak sa dni skracujú

A noc je dlhšia
Zem je pokrytá snehom
Tak sme prišli...
Deti: Zima.
L o p e d: Aké je teraz ročné obdobie?
Deti: Zima.
Logopéd: Áno, chlapi, keď sa pozrieme z okna, uvidíme, že teraz máme zimu. Teraz sa pozrite na tabuľu a vyberte len tie obrázky, ktoré sú vhodné na zimu.
(deti si vyberú obrázky: snehuliak, snehové vločky, námraza, sneh, sane)
Potom logopéd vyzve deti, aby si sadli na svoje miesta.
2. Nahlásenie témy vyučovacej hodiny.
Logopéd: Počúvajte a povedzte, aký je prvý zvuk, ktorý počujeme pri slovách: SNEHULIEN, SNEH, VLOČKY, SOPOL?
Deti: V týchto slovách počujeme prvý zvuk C.
Logopéd: Dnes sa na lekcii zoznámime s hláskou C, naučíme sa túto hlásku správne vyslovovať.
3. Charakterizácia a artikulácia zvuku C
Skúsme vysloviť hlásku C. Vezmime si zrkadlá a uvidíme, čo nám pomáha vysloviť hlásku C?
Deti: Pery, zuby, jazyk.
Logopéd: Keď vyslovíme hlásku C, kde máme jazyk?
Deti: Dole.
Logopéd: Keď vyslovíme hlásku C, naše zuby vytvoria malú medzeru, jazyk sa opiera o spodné zuby.
L o p e d: Chlapci, opíšte zvuk C.
Deti: Zvuk C - spoluhláska, tvrdá.
Logopéd: Akú farbu označujeme spoluhláskové pevné zvuky?
Deti: V modrom.
Logopéd: Chlapci, povedzme ešte raz hlásku C. Ale na to si treba predstaviť, že v dlaniach máme snehové vločky a musíme ich sfúknuť studeným vzduchom. A na to musíme vysloviť zvuk S.
Deti si fúkajú na dlane a v tomto čase logopéd zapne magnetofónový záznam „Blizzard“. Hráme hudbu.
SNEHOVÉ VLOČKY ÚLOHY
L o g o p e d: Chlapci, všetci ste tak usilovne sfúkli snehové vločky, až sa vytvorila fujavica. A začalo snežiť. Ako sa volá prírodný úkaz, keď sneží?
Deti: Sneženie.
L o p e d: Tu sú snehové vločky. ( Logopéd otvorí tabuľu, na ktorej sú na magnetoch nalepené snehové vločky). A tieto snehové vločky nie sú jednoduché, ale magické. Každá snehová vločka vám priniesla úlohu. Ak ich urobíte všetko správne, sneh prestane padať. Skúsime?
D e t i: Áno.
4. Výslovnosť hlásky C v slabikách.
Logopéd vezme prvú vločku a prečíta zadanie.
Chyťte snehovú guľu a potom to zopakujte
A vráť sa ku mne znova!
Logopéd číta reťaze slabík a hádže deťom „snehovú guľu“. Dieťa zopakuje reťazec slabík a vráti „snehovú guľu“ logopédovi.
SA-SY-SU SO-SE-SA SU-SY-SA
AC-US-YS OS-YS-US SKA-SKAO-SKU
SPA-SPA-SPA SPA-SPO-SPA

5. Hľadanie hlásky C v slovách. Určenie miesta hlásky C v slove.

Logopéd prečíta úlohu na druhej snehovej vločke.

Pomôžte snehuliakovi

Pomenujte všetky jeho obrázky.

Odstráňte dodatočný obrázok.

Pred každým dieťaťom je karta, ktorá zobrazuje snehuliaka, a v každom rohu obrázku (sánky, ananás, líška, domček).

Logopéd: Pomenujte obrázok, ktorý je v ľavom hornom rohu.

Deti: Líška.

Logopéd: Pomenujte obrázok, ktorý je v ľavom dolnom rohu.

Deti: Sanki.

Logopéd: Pomenujte obrázok, ktorý je v pravom hornom rohu.

Deti: Ananás.

Logopéd: Pomenujte obrázok, ktorý je v pravom dolnom rohu.

Deti: Dom.

Logopéd: Chlapci, nájdite obrázok, na ktorom nie je zvuk C. Zatvorme tento obrázok snehovou guľou.

Deti zatvoria obrázok „domček“ bielym kruhom.

Logopéd prečíta úlohu na tretej snehovej vločke.

Pomenujte zvyšok obrázkov.

A kde zaznie zvuk C - určte!

Logopéd: Chlapci, vezmite si zvukové pravítka a zvukový symbol C. Počúvajte a povedzte mi, kde je počuť zvuk C v slove líška?

Deti: V slove líška zaznieva hláska C v strede slova.

L o h o p e d: Kde je počuť hlásku C v slove sánky?

Deti: Zvuk C zaznie na začiatku slova.

Logoped: Kde je hláska C v slove ananás?

Deti: Na konci slova zaznie hláska C.

6. Telesná výchova.

Logopéd prečíta úlohu na štvrtej vločke.

Bavte sa s nami

Tancujte a točte sa.

Sme snehové vločky, sme vločky,

(Ruky na opasku, ohýbanie dopredu a dozadu)

Nemáme odpor k pradeniu -

(Otočte sa na miesto)

Sme snehové vločky - baleríny,

(Ruky na opasku, naklonenie doprava a doľava)

Tancujeme dňom i nocou.

(Položte pravú nohu a potom ľavú nohu na pätu)

Vybielili sme stromy

(potriasť rukami nad hlavou)

Strechy pokryté páperím.

(Dajte ruky dole)

Zem bola pokrytá zamatom,

A zachránený pred chladom.

(ukazuje na zem, rozhadzuje rukami)

7. Zvukový rozbor slova SANI.

Logopéd prečíta úlohu na piatej snehovej vločke.

Získajte modré karty

A rozobrať slovo sane.

Deti spolu s logopédom robia zvukový rozbor slova sane.

8. Kreslenie deformovaných viet.

Logopéd prečíta úlohu na šiestej snehovej vločke.

Pomôžte

Všetky vety sú správne.

Logopéd kladie na tabuľu dejový obrázok zimy a číta zdeformované vety.

Deti vyrábajú snehuliaka. (Deti vyrábajú snehuliaka)

Sánka Váňa. (Vanya sa sánkuje)

Lyžovať Sonya jazdiť. (Sonya lyžuje)

9. Výsledok hodiny.

Výborne, chlapci, splnili ste všetky úlohy snehových vločiek. A sneženie skončilo.