Príprava dieťaťa na školu: tvrdá práca alebo vzrušujúca hra? Úvod učiteľa. Rozvoj jemných motorických schopností prstov

Komplexná lekcia

pripraviť deti na vstup do školy vo veku 5-6 rokov

Ciele: znalosť písmena „A“; rozvoj schopnosti rozlíšiť hlásku [a] medzi ostatnými hláskami v slove; rozpoznanie písmena „A“ v tlačenom texte; písanie písmena „A“.

Úlohy: rozvoj logického myslenia, rozvoj pozornosti, formovanie schopnosti spočítať daný počet jednotlivých predmetov z rôznych predmetov; vyhodnotiť počet položiek a skontrolovať odhady počítaním; podporovať samostatné čítanie, rozvíjať pozornosť, monológnu reč, fonematický sluch; pestovať pozitívny vzťah k vzdelávacím aktivitám, zapájať sa do dialógu s učiteľom a rovesníkmi, do kolektívnej diskusie; ústne formulovať vlastný názor a postoj; odpovedať na otázky učiteľa jednoduchými rečovými prostriedkami,

Deti majú 5-6 rokov.

Veľkosť skupín je 12-15 osôb.

Štruktúra každej vyučovacej hodiny pozostáva zo 4 etáp: organizačná, prípravná (pozitívny motivačný postoj k vzdelávacej a kognitívnej činnosti dieťaťa); hlavná fáza pozostáva z troch blokov (rozvoj reči s prvkami gramotnosti, rozvoj logického myslenia a matematických schopností, rozvoj predstavy o svete okolo); záverečná etapa (upevnenie získaných vedomostí, reflexia).Úlohy ktorejkoľvek etapy zahŕňajú cvičenia na rozvoj pozornosti, pamäti, predstavivosti, všeobecnej a jemnej motoriky, rozvoj tvorivých schopností, tvorivého myslenia a dynamických prestávok.

Táto komplexná lekcia na prípravu predškolákov na školskú dochádzku je súčasťou autorského kurzu, preto publikovanie, distribúcia bez uvedenia zdroja, ako aj vydávanie materiálu (a jeho jednotlivých častí) za vlastný je trestné zo zákona. Všetky práva vyhradené.

Pokrok v lekcii

    organizačný stupeň.

V tejto fáze je úlohou učiteľa zorganizovať žiakov, pripraviť ich na pracovný proces, upútať pozornosť a dôveru detí.

Stavanie detí v študovni.

II. Prípravná fáza.

Ahojte deti!

Len sme sa pozdravili. A aké ďalšie slová - pozdravy poznáte? (odpovede detí)

Podáme si ruku so susedom, opäť sa pozdravíme a začneme našu hodinu s úsmevom (snímka 2).

III. Hlavné pódium.

1) Rozvoj reči s prvkami gramotnosti.

A teraz všetku pozornosť venujte obrázku (snímka 3) pozri sa a mysli, co robi mama? (saje dieťa)

Ako spieva mama? (ah-ah-ah)

Teraz sa pozrite na listy, ktoré sú na vašich stoloch. Pomenujte, čo je nakreslené v ľavom hornom rohu listu. (odpovede detí: melón)

A-a-a-a-melon, hovor tak pomaly ako ja. Aký zvuk počujeme na začiatku tohto slova. (Ahh) Ak chcete povedať "A", musíte otvoriť ústa a "zapnúť" svoj hlas. Opakujte "ah-ah-ah."

Poznámka (snímka 4), bránia nám pery, zuby alebo jazyk voľne unikať vzduch z úst, keď povieme „A“? (nie, neprekáža). Máme v ceste hlasu bariéry? (nie)

Poďme sa pozrieť (snímka 5) na písmeno "A" (veľké) ako to vyzerá? (odpovede detí)

A je začiatok abecedy, a preto je slávna. A je ľahké ju spoznať: roztiahne nohy.

Teraz si na pracovnom liste vyfarbíme červenou ceruzkou písmeno „A“.

Prečítajte si, pod obrázkom, ako spieva mama (snímka 6).

Učiteľ ukazuje, deti opakujú.

Učiteľ ukáže na snímku (snímka 6).

A teraz sa poďme hrať. Žiadam vás, aby ste vstali od stola. Pravidlá sú nasledovné: ak sa slovo začína hláskou „A“, tak zdvihnete ruky hore, ak na začiatku slova počujete inú hlásku, tak si drepneme. (Dynamická pauza)

Učiteľka ukazuje a komentuje pravopis písmena „A“, deti pozerajú.

Najprv si precvičme písanie písmena „A“ vzduchom (deti opakujú po učiteľke). A teraz na hárkoch s úlohami zakrúžkujeme písmeno „A“ na hornom riadku.

Potom, čo deti samostatne predpíšu písmeno na spodnom riadku. Učiteľ komentuje zadanie.

Dynamická pauza. Prstová gymnastika.

Tento dom má päť poschodí: (ukážte roztiahnuté prsty pravej ruky)

Na prvom - žije rodina ježkov (dlane chrbtom k tvári, navzájom spojené v oblasti rúk, prsty roztiahnuté od seba)

Rodina králikov žije na druhom (robíme „uši navrchu“ a striedavo pohybujeme rukami)

Na treťom - rodina červených veveričiek (rukoväte pred hrudníkom so spustenými rukami, všetky prsty sú spojené)

Na štvrtom žije sýkorka s mláďatami (mávame uvoľnenými rukami)

Po piate, sova je veľmi šikovný vták. (Ukazováky oboch rúk sú pripevnené k spánkom, zvyšné prsty sú v päste)

No je čas pre nás

späť nadol: (vodorovnými dlaňami sa pohybujeme nadol)

Na štvrtom - sýkorka,

Belchata - o tretej,

Zajačiky - druhý,

Na prvom - ježkovia,

Prídeme k nim. (Prsty kráčajú po stole).

3) Rozvoj logického myslenia a matematických schopností.

Výborne! Vaše prsty si oddýchli a pokračujeme. A pred nami je hra „Nájdi extra“. Teraz vám ukážem obrázky a vy musíte nájsť ďalší obrázok a odpoveď. Nezabudnite zdvihnúť ruky!

Učiteľ ukazuje karty (snímky 7-16). Deti hľadajú „nadbytočné“ a odpovedajú.

Správne odpovede: mašľa, pes, kura, kobylka, káčatko, čižmy, medvieďa, posteľ, čiapka, hríb.

Ďalšia úloha sa vykoná na listoch. Pozrite, v spodnej časti listu sú tri obrázky a tri obdĺžniky. Treba spočítať, koľko rýb je v akváriu a nakresliť do obdĺžnika (ktorý je pod obrázkom), toľko kruhov, koľko je rýb v akváriu. Poďme na to! A teraz musíte nakresliť toľko kruhov, koľko je kvetov vo váze; ježko našiel huby.

Kontrola vzorky (snímka 17).

Chlapci, pozrite sa na snímku a skontrolujte výsledky. Kto neurobí ani jednu chybu, nech zdvihne ruku. Výborne! Takže, teraz zdvihnite ruky, kto všetko nevystihol správne. Prečo si myslíš? (odpovede detí: prehrali, vynechali kruh, rozptyľovali sa, ponáhľali sa atď.) Nabudúce buďte opatrnejší a určite sa vám to podarí! Dovtedy si oddýchneme.

Dynamická pauza. Mobilná hra.

Išiel som do lesa s košíkom, (kráčame na mieste)

Prešiel všetky paseky. (otočte sa okolo vlastnej osi)

Priblížil som sa k starému vianočnému stromčeku (sadli sme si do drepu)

A našiel obrovskú hubu. (vyskočiť)

3) Rozvoj predstáv o okolitom svete a umeleckých a estetických aktivitách.

A opäť tu máme zábavnú hru s názvom "Čí chvost?" Čo by sa podľa vás malo v tejto hre urobiť? (odpovede detí)

Učiteľ ukazuje obrázky zvierat a zvieracích chvostov (snímka 18). Deti sledujú a reagujú.

Zajac má zajačí chvost, líška má chvost, vlk má vlčí chvost.

Pomenovali ste tri zvieratá: zajac, líška, vlk. Čo majú spoločné? (odpovede detí: žijú v lese, divoké zvieratá)

Správne! Všetko sú to divoké zvieratá.

IV. Záverečná fáza.

Chlapi, každý má na stoloch plastelínu. Vyrobte, prosím, z plastelíny písmeno, ktoré ste sa dnes naučili čítať a písať. Aký list napíšeš? (odpovede detí).

A čo písmeno „A“?

Deti vyrábajú písmeno "A" z plastelíny. Učiteľ pomáha. Po splnení úlohy deti ukážu svoju prácu.

Reflexia

Páčila sa vám aktivita?

Čo si dnes robil na hodine?

Čo nové ste sa dnes naučili?

Čo ťa najviac bavilo robiť počas hodiny?

Ktorá úloha bola najťažšia?

ako pôjdeš domov?

Poďme to nakresliť. Otočte listy a na zadnej strane uvidíte veľký štvorec. V ňom musíte nakresliť svoju náladu. Ak máte dobrú náladu, nakreslite slnko s úsmevom, ak nie - smutné slnko. (Deti kreslia slnko.) -Dúfam, že každý má slnko s úsmevom!

Rozlúčka.

Nuž, deti, naša lekcia sa skončila. Ste skvelí kamaráti. Dnes sme sa veľa naučili, počuli a dúfame, že si zapamätáme (snímka 19).

Zbohom! Teším sa na vás na našej ďalšej hodine.

Dobrý deň, milí kolegovia a starostliví rodičia! V tejto sekcii zverejním moje hodiny s deťmi v rámci prípravy na školskú dochádzku.

Dnes, 1. júna, je moja domáca škola otvorená! Prečo domáce? Kurzy vediem u seba doma. Mám privát, kde sa najväčšia a najpriestrannejšia miestnosť v deň vyučovania mení na študovňu.

Mám tiež dostatočne veľký dvor na hranie detí a záhradný pozemok, čo bude tiež zohrávať úlohu pri výchove a rozvoji mojich malých žiakov. No a hlavne je tam veľká skúsenosť s pedagogickou prácou so žiakmi základnej školy a skúsenosť práve matky troch detí.

Čudujete sa, že moja škola bola otvorená 1. júna, prvý deň letných prázdnin? Toto má svoje vysvetlenie. Po prvé, letné prázdniny sú pre školákov prázdninami a moji malí žiaci sú ešte predškoláci. Po druhé, leto je časom učiteľských prázdnin. Starostliví rodičia sa totiž v tomto čase obracajú o pomoc na učiteľov základných škôl. A ich žiadosť o pomoc je jednoduchá: "Prosím, pripravte dieťa do školy."

Moji malí žiaci tento rok ešte nechodia do školy. Preto sa u nich mienim učiť do 31. mája 2015, teda presne rok. V mojej malej skupine sú zatiaľ 4 deti. Toto sú moji dvaja synovia: šesťročný Pavlusha a štvorročný Andryusha a dcéry mojich blízkych priateľov, dve päťročné dievčatá Laduška a Sashenka. Tím je malý, no spája ho jeden duch a spoločný cieľ. Najdôležitejšie je, že mám asistentky, dve úžasné mamy študentiek. Jedna matka je umelkyňa a druhá učiteľka hudobnej školy.

Nemám vlastnú osobnú metodiku prípravy detí na školskú dochádzku. Ale je tu 17 ročná prax učiteľky na základnej škole a skúsenosť mnohodetnej matky. S mojou najstaršou dcérou, ktorá má 24 rokov, sme absolvovali prípravu na školu, základný stupeň a jednotnú štátnu skúšku v 11. ročníku a 5 ročníkov na vysokej škole.

Existuje 5 hlavných cieľov, ktoré sa spoločne pokúsime dosiahnuť ako základ pre vedenie predškolských hodín.

1. Rozvoj pamäti a pozornosti.

2. Dopĺňanie slovnej zásoby, rozvoj reči a všeobecného rozhľadu.

3. Rozvoj jemnej motoriky prstov.

4. Naučiť sa počítať do prvej desiatky a abecedy.

5. Estetický rozvoj (hudba, kresba).

A teraz podrobne opíšem priebeh lekcie 1.

Lekcia 1

V deň vyučovania budú so mnou deti v predškolskom veku 2 hodiny. Každá lekcia je zložitá a nie je možné poskytnúť predškolákom také množstvo informácií na jeden záťah. Každá fáza lekcie by nemala trvať dlhšie ako 15-20 minút. Medzi každou etapou budú hry vonku, hry v miestnosti na koberci, hudobné prestávky a samozrejme práca na pozemku. Každému dieťaťu som pridelila záhradnú posteľ - malú záhradku, kde budú deti sadiť rôzne rastliny. Počas leta sa budeme o sadenice starať, pozorovať ich rast a vývoj. No, dúfam, že nakoniec budeme žať.

Teraz poďme bod po bode:

1. Rozvoj pamäti a pozornosti.

Obrázky na „fotenie“ si môžete vybrať sami, ale ak chcete, podelím sa s vami o moju prezentáciu s výberom obrázkov.

Stiahnuť ▼ Prezentácia je dostupná na webovej stránke:

2. Dopĺňanie slovnej zásoby, rozvoj reči a všeobecného rozhľadu.

Na prvej hodine som sa obmedzil na karty podľa metódy Glena Domana (domáce a divoké zvieratá).

3. Rozvoj jemnej motoriky prstov.

Tu používam recept Olesya Zhukova. Tu sú stránky písanky, ktoré som si vybrala na prvú hodinu. Môžete si ich stiahnuť zo stránky webu (kliknite na obrázok a zväčší sa, potom kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť „Uložiť obrázok ako ...“)


4. Naučiť sa počítať do prvej desiatky a ABC.

Školenie počítania:

Prvá vec, s ktorou som začal, bola hlasová prezentácia podľa metódy Glenna Domana „Matematika z plienok“. Pri slove „od kolísky“ nie som vôbec v rozpakoch. Páči sa mi táto technika a nezáleží mi na tom, že moji malí študenti už dávno vyliezli z týchto plienok.

Čísla som urobil v programe Microsoft Word vo formáte A4, vytlačil a nastrihal.

Pre túto časť hodiny mám na sklade ďalšiu prezentáciu "Učíme sa počítať od 1 do 5. Zbierka pre deti." Tu najprv vizuálne predstavím pojem „číslo“ a až potom „číslo“. Všetky obrázky na snímkach sa zobrazia po kliknutí. Prechod na ďalšiu snímku je tiež na kliknutie. Kvalita prezentácie je vynikajúca. Túto prezentáciu si môžete vyzdvihnúť priamo na stránke.

Stiahnuť ▼ prezentácia:

Na prvej hodine som rozdal blok „Počítaj od 1 do 5“, pretože moji študenti už čísla poznajú. Tu na stránke „Nachalochka“ nájdete ďalšie materiály na túto tému v časti „Matematika“.

ABC. Zvuk [a] a písmená Aa.

Na prácu s abecedou používam úlohy z nasledujúcich zdrojov:

Pracovný zošit "Výučba batoliat gramotnosti"

Základný náter od N. S. Zhukovej

Strana z písanky Olesya Zhukova s ​​písmenom A (pozri vyššie na tejto strane).

Svoju hodinu bližšie neopisujem, pretože tento článok je určený predovšetkým mojim kolegom – učiteľom základných škôl. Ale vedia, čo a kde povedať, aké otázky sa majú pýtať atď.

5. Estetická výchova.

Na prvej hodine som použil svoje obľúbené „maľovanie prstami“. Viac o tomto type kresby si môžete prečítať na tej istej stránke Taratorky. V bočnej ponuke vyberte nadpis „Kresba“ a potom „Kreslenie prstami“. Na stránke webu si môžete stiahnuť obrázky na vyfarbenie. Na tejto stránke mám aj detské obrázky na vyfarbenie, ktoré sú vhodné na kreslenie prstami. Pozri tu: (odkaz na stiahnutie pod flash videom).

Všetky fázy lekcie boli úspešne ukončené. Navyše, chlapci nemohli odísť. Keď si pre deti prišli ich mamy, museli so mnou stráviť ešte pár hodín.

Moja ďalšia hodina je naplánovaná na stredu 4. júna. Priebeh lekcie č.2 a všetky nasledujúce budú zverejnené na webovej stránke. Ak vás téma „Príprava dieťaťa na školu“ zaujala – čakajte na môj nový článok. Prihláste sa na odber noviniek a buďte informovaní o najnovších správach z mojej stránky.

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

„Stredná škola č.18

pomenované po Hrdinovi Sovietskeho zväzu

Eduard Dmitrievič Potapov"

Prípravné triedy

"Škola prvého stupňa"

Lekcia 1

učiteľ

Zatsepina E.M.

Mičurinsk

Úvodná lekcia: "Úvod"

Priebeh kurzu.

  1. Úvod učiteľa.

Vážení chlapci! Gratulujeme k začiatku školy!Dnes je to prvýkrát, čo si sadol do lavíc v škole. Nech ešte nie si študent. Ale budeme mať skutočné lekcie.

Spoznáme sa, zistíme

školský poriadok, to znamená, že sa naučíme byť žiakmi.Naučíte sa sedieť za stolom, písať, čítať.Prajem vám všetkým veľa úspechov! Začnime s prvou lekciou.

Poďme hrať? Budem ti klásť otázky, ak súhlasíš, tlieskaj.

Prišiel si z domu?

Teraz je jar?

Kto má dnes dobrú náladu?

Skúsim hádať. Prečo si dnes taký šťastný?

Pretože si dnes veľmi múdry a krásny?

Pretože si dnes prišiel prvýkrát do školy?

Pretože si dnes stretol svojho učiteľa?

To všetko je veľmi dobré, deti, ale asi ma naozaj chcete lepšie spoznať, však?

učiteľ : Volám sa... Ak zabudnete moje meno, príďte ku mne a opýtajte sa. dobre? Som váš prvý učiteľ. Od detstva som sníval o tom, že sa stanem učiteľom. Mám veľmi rada deti. Mám…. Milujem... Nepáči sa mi... Mojou najväčšou vášňou je... Ty a ja sa budeme spolu učiť a ja ti vždy rád pomôžem.

Poviem ti všetko:

Prečo sa deje hrom

A o severe a o juhu,

A o všetkom, čo je okolo

O medveďovi, o líške

A o bobuliach v lese.

Naučím ťa kresliť

Stavať, šiť a vyšívať.

Chlapci, skúste uhádnuť, čo hovorí hádanka:

Dom je na ulici

Deti sa k nemu ponáhľajú.

Noste zošity, knihy

Dievčatá a chlapci. (Škola.)

Kde si teraz? (Sme v škole.)

O čom je táto hádanka?

Tu dievčatá a chlapci

Získajte zošity, knihy.

Usilovne pracovať

Pozorne počúvajú.

Tie deti sú jedna rodina.

Kto sú, pýtam sa ťa?

(Trieda, školáci, študenti.)

Na každej lekcii sa s vami „učia“ rozprávkové postavičky. Dnes k nám na hodiny prišiel veselý Carlson.(Snímka 2) Ani on nikdy nechodil do školy, ale veľmi rád by sa všetko naučil.

  1. Oboznámenie sa s pravidlami správania sa v škole, v triede.

učiteľ . Stretli ste ma a tiež nášho rozprávkového hrdinu, ale ako vás môžem spoznať? Prišiel som na to! Teraz napočítam do troch a všetci spolu nahlas vyslovíte svoje mená.

Obchod? Jeden dva tri! Ničomu som nerozumel, niektoré: Wow!

Poďme hlasnejšie! Jeden dva tri!

Chlapci, čo sa deje, prečo nepočujem vaše mená? Keď všetci hovoria súčasne, je tam hluk, je pre mňa ťažké pochopiť, čo hovoríte. Čo robiť?

Deti ponúkajú rôzne možnosti. Najprv sa musíme pokúsiť vyjadriť všetko okrem zdvihnutej ruky. Počas besedy učiteľ vedie deti k tomuto pravidlu.

učiteľ : Počúvajte, deti, čo nám Carlson ponúka – zdvihnite ruku? Chlapci, skúsme sa zoznámiť takto: ak chcete odpovedať, zdvihnite ruku. Ukážte, ako zdvihnúť ruku. Ako inak môžete zdvihnúť ruku, deti? Vyberme si najpohodlnejší spôsob zdvihnutia ruky.(Predstavenie znaku) (Snímka 3).

V škole platí pravidlo:

"Ak sa chceš porozprávať, zdvihni ruku!"

(Učiteľ ukazuje, ako správne zdvihnúť ruku.)

(Spolu s deťmi sme teda stanovili nové pravidlo a okamžite sme stanovili jeho implementáciu.)

Prečo potrebujeme toto pravidlo? (Na zoznámenie).

učiteľ b: Skúsme. Kto nám chce povedať svoje meno?

(Učiteľ sa spýta troch alebo štyroch detí pomocou nového pravidla).

Máme síce malú, ale už školu. A škola má iné pravidlá. Chcete vedieť, ktoré?

Ak chcete odpovedať - nerobte hluk.

Ale len zdvihnite ruku.

Ak chceš odpovedať - musíš vstať,

Keď vám dovolia sadnúť si, sadnite si.

Stôl nie je posteľ

A nedá sa na ňom ležať.

Sedíte za svojím stolom harmonicky

A správať sa dôstojne.

A teraz ťa chcem lepšie spoznať. viem ako na to. Teraz zdvihnete ruky podľa pravidla, keď počujete úlohu. Buď opatrný! Takže začnime:

Ruky hore... chlapci.

Dievčatá zdvihnú ruky.

- Tí, ktorí majú domáceho maznáčika, zdvihnú ruky.

Kto miluje zmrzlinu, zdvihne ruky.

Tí, ktorí majú luky, zdvihnú ruky.

Tí, ktorí žijú na ulici, zdvihnú ruky ... (názov ulice).

Ruky dvíhajú tí, ktorí sa budú učiť na 1. stupni. (Všetky deti zdvihnú ruky, učiteľka kontroluje správnosť odpovedí).

To je super, teraz som zistila, kto z vás miluje zmrzlinu a kto má domácich miláčikov.

Chlapci, páči sa vám práca podľa nového pravidla? Takže súhlasíte s jeho prijatím do nášho školského života?

Zhrnutie lekcie.

Bolo to zaujímavé?

Aký je teraz náš školský poriadok?

Kedy by ste mali zdvihnúť ruku?

Čo ďalšie dôležité sa stalo dnes na lekcii? Prečo sa ľudia stretávajú?

Keďže sme sa stali priateľmi, poďakujme si.

Čítanie

Téma hodiny: "Zoznámenie sa s rečou, písmenami."

Ciele lekcie: zoznámiť deti s písmenami; predstaviť pojmy „hlásky“, „súhlásky“; naučiť sa nájsť pracovný riadok v notebooku; vzbudiť lásku k čítaniu; práca na rozvoji jazyka.

1. Telesná výchova „Parná lokomotíva“.(Snímka 4).

(Pohyb lakťami, signál).

Lokomotíva zabzučala a vagóny zobrali!

Choo-choo-choo, choo-choo-choo ďaleko, rozkývam ťa!

Zelené prívesy bežia, bežia, bežia

A okrúhle kolesá sú všetky klop, áno klop, áno klop!

2. Vyjadrenie témy a účelu hodiny.

Pozrite sa, kam sme prišli. Sme v neznámej krajine s názvom „Reč“(Snímka 5).

A aby ste sa nebáli, treba spoznať jeho obyvateľov.

Všetko, čo hovoríme, je reč. Hádajte, ako sa volá reč, ktorú teraz používame? (Hlasité, krásne atď.)

Takáto reč sa nazýva ústna, pretože používame ústa (ústa), všetko vyslovujeme pomocou hlasového aparátu, keď je dobre viditeľná práca pier. Ústnu reč používame, keď hovoríme, počúvame, pýtame sa. Ústna reč, ktorú počujeme a vyslovujeme.

Všetko, o čom sme práve hovorili, je ústna reč.

Ale okrem ústnej reči existuje reč, ktorá je v knihách, novinách označená písmenami. Čítame to. Toto je písaný jazyk. Zručnosti písania si osvojujeme v procese učenia sa písať.

Teraz si vypočujte báseň:

Hlučný jesenný les

Zlaté lístie.

Rozlúčte sa s teplým letom

je nám za tebou smutno.

Zazvoní zvonček

Hlasný a veselý.

Dnes sú všetci chlapmi

Pozýva do školy.

Javor zaklope na okno

červená a žltá labka,

A vrabec bude štebotať:

Veľa šťastia chalani!

Akú reč teraz počúvaš?

(Na tabuli visí obrázok hradu, do ktorého budeme umiestňovať naučené písmená. Z jednej strany samohlásky, z druhej spoluhlásky)

Obrázok hradu (Snímka 6).

Samohlásky sa rozprestierajú vo vyjadrenej piesni

Môžu plakať a kričať.

Volanie a strašenie v temnom lese

A kolíska Alyonka v kolíske,

Ale pískať a reptať nevedia.

A súhlasia spoluhlásky

Šepkať, šepkať, škrípať.

Dokonca aj smrkať a syčať,

Ale oni nechcú spievať.

  1. Úvod do samohlások.

A, o, u, s a.

Učiteľ robí hádanky, deti ich hádajú a písmená sú umiestnené na zámku.

Tu sú dva stĺpy šikmo,

A medzi nimi je pás.

Poznáte tento list? ALE?

Písmeno A je priamo pred vami!

Hra "Kto je viac?"(Snímka 7).

Zamyslite sa nad slovami, ktoré začínajú na písmeno A.

Hra „Povedz mi slovo“.

Hádanky. (Snímka 8).

  1. Je veľká ako futbalová lopta

Ak je zrelý - každý je šťastný.

Chutí to tak dobre.

A jeho meno je (vodný melón).

  1. Je najlepší na svete.

Lieči choré zvieratá

A raz hroch

Vytiahol ho z močiara.

Je slávny, je slávny

Toto je doktor (Aibolit).

  1. Aby som ťa zobral

Nepotrebujem ovos.

Nakŕm ma benzínom, daj mi gumu na kopytá,

A potom, dvíhajúc prach,

Pobeží (auto).

(Snímka 9).

Toto písmeno nemá žiadny uhol,

Preto je okrúhla.

Zatiaľ je okrúhla

Mohol som sa kotúľať.

Hádanky. (Snímka 10).

(všetky odpovede začínajú písmenom o).

  1. Žiadne okná, žiadne dvere

Plný ľudí. (uhorka)

  1. Na zelenej krehkej nohe

Lopta pri dráhe vyrástla.

Vetrík šumel

A rozohnal túto loptu. (púpava)

  1. Nie motory, ale hluk.

Nie piloti, ale lietanie.

Nie hady, ale žihadlo. (osy)

(Snímka 11).

V každom lese je uzol

Uvidíte písmeno W.

fonetické nabíjanie. (Snímka 12).

Ako vyje vlk?

Ako plače dieťa v kočíku?

Ako na seba volajú deti v lese?

Ako kikiríka kukučka?

(Snímka 13).

Tu je sekera, poleno neďaleko.

Máte, čo potrebujete:

Ukázalo sa, že písmeno s -

Všetci by ste to mali vedieť.

Hra "List sa stratil." (Snímka 14).

S-r, m-lo, r-s, r-tank.

(Snímka 15).

Dostal som kladivo.

Z dosák zvalil list.

Koľko dosiek je tam?

Tri!

A aké písmeno?

Hra "Pomenujte písmeno a." (Snímka 16).

Ira, Igor, Ivan, Inga, Inna, Ilya, Irina, Ilona.

Fizkultminutka. (Snímka 17).

Si unavený?

Potom sa všetci spoločne postavili.

Dupali nohami,

Tlieskali rukami.

Skrútené, otočené

A všetci si sadli za stoly.

Pevne zatvoríme oči, spolu počítame do 5.

Otvárame. blikanie

A pokračujeme v práci.

Počúvame a vyslovujeme zvuky. Zviditeľniť zvuky, označiť ich

vymyslené písmená. Tu je abeceda. Je ilustrovaný.(Snímka 18).

(Položte na tabuľu farebnú abecedu s obrázkami zvierat, vtákov alebo kvetov

každé písmeno).

Potrebuje človek listy na sprostredkovanie ústneho alebo písomného prejavu?

Pravopis každého písmena pozostáva z niekoľkých prvkov.(Snímka 19).

Zhrnutie.

Pomôžte mi dokončiť túto vetu:

Všetko, čo hovoríme, je ... (reč).

Reč prebieha ústne a písomne

Nevidíme... (zvuk).

Aby bol zvuk viditeľný, je potrebné ho označiť ... (znakom alebo písmenom).

Dlho očakávaný hovor je vydaný -

A lekcia sa skončila.(Snímka 20).

Dlho očakávaný hovor je vydaný -

Lekcia začína.(Snímka 20).

List

ja otvor môj zápisník

A ja si ľahnem

Nebudem sa pred vami skrývať, priatelia,

Držím ceruzku.

Budem sedieť rovno, nebudem sa zohýbať

Vezmem tú prácu.

V zápisníku vidíte skladbu. Je dosť úzky. Vašou úlohou je kráčať po ceste bez toho, aby ste prekročili jej hranice. A aby vaše prsty poslúchali, treba ich zahriať.

Vykonáva sa masáž prstov.

Tento prst je najhrubší, najsilnejší a najväčší.

Tento prst slúži na to, aby ste to ukázali.

Tento prst je najdlhší a stojí v strede.

Tento prst je bezmenný, je najnepokojnejší.

A malíček, hoci malý, je veľmi šikovný a odvážny.

  1. Naučiť sa nájsť pracovnú čiaru (zobrazenie na tabuli). (Snímka 21).

Umiestnite bodky pozdĺž celej úzkej čiary až po červenú čiaru.

Umiestnite jednu bodku na hornú časť čiary a druhú na spodnú časť čiary.

Jeden dva tri štyri päť!

Deti vyšli na prechádzku.

Plsť na lúke.

Bežím rýchlejšie!

Masliaky, harmanček, ružová kaša

Zhromaždili našu triedu.

Tu je naša kytica!

Matematika

Téma hodiny: "Fascinujúca krajina" Matematika ". Úvod do čísel. Číslo 1"

Ciele lekcie:

  1. Zistite, ako deti vedia počítať;
  2. Zoznámenie sa s číslom 1;
  3. Naučte sa riešiť jednoduché problémy.

Počas vyučovania

Dlho očakávaný hovor je vydaný -

Lekcia začína.

  1. Počítajte do 10 a späť
  2. Počet položiek. (Snímka 24).
  1. Zoznámenie sa s číslom 1. (Snímka 24).

Začnime predstavenie

Prekvapte deti!

Stretneme sa s priateľmi:

Jednotkou som ja!

Kráčam po napnutom lane

Beriem všetkých so sebou.

  1. Riešenie problémov pomocou obrázkov predmetov (+1, -1). (Snímka 25).

Ukazuje sa, že mačka má tri mačiatka.

Mačka má tri mačiatka.

Hlasno mňaukajú.

V košíku hľadáme:

Kam sa podel?

Zrazu vidíme: spod lavice

Mačka to vytiahne.

Postavil sa prvý

A vyliezol z koša.

Koľko mačiatok ešte nevie chodiť?

5. Telesná výchova.(Snímka 26).

Zostaňte na jednej nohe

Ako keby si bol solídny vojak.

Ľavá noha - k hrudníku.

Pozri, nespadni.

Teraz zostaňte vľavo

Ak ste statočný vojak.

  1. List v zošite. (Snímka 27).

Otvorte poznámkový blok so slovami:

ja otvor môj zápisník

A ja si ľahnem

Nebudem sa pred vami skrývať, priatelia,

Držím ceruzku.

Budem sedieť rovno, nebudem sa zohýbať

Vezmem tú prácu.

6. Nakreslite jablko do albumu a vytieňujte ho paličkami.

Cvičte doma. (Snímka 28).

  1. Opakujte písmená a, o, y, s a.
  2. Nájdite slová, ktoré obsahujú tieto písmená.
  3. Nakreslite jablko do albumu a vytieňujte ho paličkami.

(Snímka 30).

No skúsili sme

Kresliť a šantiť

Ale je čas, aby sme sa rozlúčili!

Dovidenia, deti!

Dodatok

Extrakcia zvuku.(Snímka 29).

Potrebujeme súrne pomôcť jednej volavke. Mala pohotovosť.

Rozprávka "Kuracie kuriatko"

Kuriatko Kuriatko sa vyliahlo ako prvé z vajíčka a teraz sedelo na verande a čakalo, kým sa vyliahnu ostatné kuriatka.

Mami, zle sedíš! Vidíte – už sa nikto nevyliahne!

Kuriatko bolo také prekvapené, že len zavrelo oči.

Tak si sadni, - hovorí Chick, - a ja sa pôjdem prejsť. Chick vyšiel na pole, podišiel ku kvetu a povedal:

Kvitneš zle! Je potrebné kvitnúť kvetinou smerom nadol, potom na vás nebudú sedieť všetky druhy motýľov a chrobákov.

Hej húsenica, zle sa plazíš!

Ale ako by to malo byť? - prekvapila sa húsenica.

Musíme sa stočiť a zrolovať, bude to rýchlejšie! Povedal a išiel ďalej.

Vyzerá - volavka chytá žaby,

Hej, volavka, zle lovíš! Vidieť to správne! A ako skočiť do močiara.

Potom by Chick skončil, no - volavka ho vytiahla.

Ak chcete učiť, hovorí volavka, musíte niečo vedieť sami. Chápeš, kuriatko?

(G. Yudin)

Čo sa stalo s volavkou? Akú lekciu sa kura naučilo?

Pomenujte slová so zvukom c.

Písanie do zošitov

Vybavenie

  1. Magnetické písmená, čísla.
  2. Kresba hradu.
  3. Obrázky predmetov na počítanie.

Literatúra:

  1. Markovskaya I.M. Tréning interakcie rodič-dieťa. - Petrohrad: Reč, 2002.
  2. Program prípravného kurzu

učiteľka základnej školy Lapshina Tamara Gennadievna

učiteľ základnej školy, 2010

  1. Fopel.K. Ako naučiť deti spolupracovať? Psychologické hry a cvičenia: Praktická príručka v 4 zväzkoch. - M.: Genesis, 2001.
  2. Fopel K. pozastaviť energiu. Psychologické hry a cvičenia: Praktická príručka. - M.: Genesis, 2001.

Školský psychológ č. 5,2010


Mestská rozpočtová inštitúcia doplnkového vzdelávania

"Centrum detskej kreativity"

Orenburg

Zhrnutie lekcie

Téma: "Čas"

Vek detí -5-6 rokov

učiteľ doplnkového vzdelávania

prvej kvalifikačnej kategórii

Chekrygina O.I.

Orenburg

Cesta do krajiny času

Účel lekcie : formovanie predstáv o čase u detí staršieho predškolského veku,Oboznámenie sa s hodinami a ich účelom.

Úlohy:

vyvíja sa:

Rozvoj pozornosti, logického myslenia, predstavivosti.

Návody:

Oboznámenie detí s hodinami a ich účelom

Formovanie schopnosti detí hodnotiť časové intervaly.

Upevňovanie vedomostí o dňoch v týždni.

Posilnenie schopnosti navigácie vo vesmíre podľa plánu.

Pedagógovia: Rozvoj kultúry správania, schopnosť voľne komunikovať s rovesníkmi.

Forma lekcie: skupina

Materiály a ozariadení : plán trasy, balíček, ilustrácie znázorňujúce nezvyčajné hodiny (slnko, sviečkové, pieskové, moderné) audionahrávka, listy zošita, jednoduché ceruzky, krížovka, hodiny - tablety podľa počtu detí, kartičky s krúžkami, čísla, obrázky s hodinami.

Plán lekcie:

1. Organizačný moment.

Deti vstúpia do skupiny, nájdu plán. So zameraním na plán kráčajú 10 krokov vpred, 5 krokov doprava, 3 kroky vpred, 8 krokov doľava. Smer hovoria deti. Nájdu balík so zastavenými hodinami a kazetou.

Chlapci, tento balík je z krajiny presného času.(Vypočutie záznamu).

Milí chlapci, pomôžte! Dostali sme sa do problémov. Kľúč k hlavným hodinám mesta sa stratil, takže v krajine nastal zmätok. Čas plynie rýchlo, potom pomaly. Dni v týždni sa zmenili: ráno nasleduje večer a noc po dni. Prosím, pomôžte mi nájsť kľúč, prosím!"

Pomôžeme obyvateľom čarovnej krajiny?

Hlavná časť.

- Do čarovnej krajiny sa vyberieme nezvyčajným autobusom. Miesta sú označené číslami. A kde si potrebujete sadnúť, povedia vám karty. Musíte nájsť taký údaj, koľko kruhov je na karte.

V múzeu hodín.

Učiteľ vedie prehliadku Múzea hodín (prezentujú sa ilustrácie nezvyčajných hodín).

Myslíte si, že ľudia môžu žiť bez hodiniek?(výroky detí)

Dokonca aj v staroveku, keď neexistovali hodiny, ľudia používali prírodu na sledovanie času (zobrazujúce ilustrácie prírodných hodín).

Kedysi dávno, keď ešte neboli hodiny, ľudia spoznávali čas podľa slnka. Slnko vychádzalo, čo znamená, že je čas vstávať a tak ďalej až do večera. Raz si istý muž všimol, že tiene zo všetkých predmetov sa pohybujú, predlžujú a skracujú v závislosti od polohy slnka na oblohe, a vynašiel hodiny: vykopal stĺp do zeme, okolo stĺpa nakreslil kruh a rozdelil ho. to na rovnaké časti. Každá časť sa rovnala jednej hodine. Slnko vychádzalo a tieň sa pomaly pohyboval v kruhu.

Čo myslíte, ako sa volali hodiny? (solárne)

Vedel ich človek vždy využiť?

Slnečné hodiny mali nevýhodu – ukazovali čas len za slnečného dňa. Bolo to veľmi nepohodlné, preto ľudia vymysleli vodné hodiny. Pozostávali z dvoch nádob, voda po kvapkách pretekala z jednej nádoby do druhej a podľa toho, koľko vody vytieklo, sa určovalo, koľko času ubehlo.

Ako sa volajú tieto hodinky?

Áno, sú to presýpacie hodiny. Ukazujú denný a nočný čas, letný a zimný čas. Za každého počasia. Dva sklenené kužele sú spojené dohromady, piesok sa naleje dovnútra. Keď hodiny bežia, piesok z horného kužeľa sa sype do spodného.

Všetok piesok sa vysypal – čo znamená, že uplynulo 3.5.10 minút. Ľudia dodnes používajú presýpacie hodiny.

Kto vie, kde sa používajú presýpacie hodiny?

Boli tam hodiny – sviečka. Na sviečku boli aplikované divízie. Do spodnej divízie bol zapichnutý špendlík so závažím. Keď sviečka dohorela na tento dielik, závažie dopadlo na kovovú tácku – to znamenalo, že uplynul určitý čas.

Ľudia prišli s mnohými druhmi hodín.

Ako nazvať jedným slovom hodiny, ktoré visia na stene.(Nástenný).

Kde sú v našom múzeu?(Napravo).

Sú na stole?(počítač) .

Sú umiestnené(Vľavo).

- Nosíte hodinky na ruke?(zápästie).

Sú na podlahe?(Vonkajšie).

- V čom sa hodinky líšia?

V čom sú všetky hodinky rovnaké?

(Učiteľ a deti majú modely hodín )

Čísla na hodinkách sú vytlačené na ciferníku. Pohyblivé ručičky ukazujú, koľko je momentálne hodín. Šípky sú rôzne: jedna je dlhšia, druhá je kratšia. Dlhá veľká šípka sa pohybuje rýchlejšie. Ukazuje zápisnicu. Malý krátky ide v kruhu veľmi pomaly. Ukazuje hodiny. Minúta je krátky časový úsek a hodina je dlhý čas. Ak veľká dlhá ručička prešla cez ciferník, prešla jedna hodina. Krátka ručička sa počas tejto doby bude pohybovať z jednej číslice na druhú. Ak chcete zistiť, koľko je hodín, musíte sa pozrieť, ako sú umiestnené šípky.

Nastavte obe šípky na 12. (Urob to ako ja .)

Teraz ukazujú presne 12 hodín.

Teraz položte krátku hodinovú ručičku na číslo 1 a dlhú minútovú ručičku na číslo 12. (Hodiny ukazujú presne jednu hodinu) .

Otočíme krátku hodinovú ručičku, dlhú minútovú nastavíme na 12.

Nastavte minútovú ručičku na 12 a hodinovú na 2.(To znamená, že sú presne 2 hodiny.)

Aký čas ukazujú hodiny? (Presne 2 hodiny ).

Keď povieme, že na hodinách je presne 2, 3, 4, 7, 9 hodín, dlhá ručička hodín je vždy na čísle 12 a krátka je blízko čísla, ktoré ukazuje danú hodinu.

Nastavte ručičky na hodinách tak, aby ukazovali presne 5 hodín. - Koľko hodín ukazujú hodiny?(5 hodín).

Ako sú umiestnené šípky?(Dlhá minútová ručička je na 12 a krátka hodinová na 5).

Nastavte ručičky tak, aby hodiny ukazovali presne 7, 9, 12 hodín.

Ako sú umiestnené šípky?

Akú otázku si kladieme, keď sa pýtame na čas?(koľko hodín, koľko je hodín) .

Dnes sme sa veľa naučili o hodinkách.

Existujú magické hodiny? (nie .)

Obyvatelia krajiny presného času sa obávajú, že ich dni sú pokazené

týždňov. Pomôžme im.

Minút telesnej výchovy

Hodiny bežia, hodiny bežia

Hodinky šetria minúty. (Deti stoja v kruhu, ruky dole .)

(Kývajúce sa ramená ako kyvadlo.)

Tiki-tiki-tiki-tiki tak-tak-tak

Tiki-tiki-tiki-tiki tak-tak-tak

Hodiny bežia, hodiny bežia

Hodiny vám nenechajú lenivosť. (Deti stoja v kruhu, ruky pred sebou. .)

(Kývajúce sa ramená ako kyvadlo .)

Tiki-tak, tiki-tak

Ak si pamätáte, všetko sa v krajine presného času zmenilo, vrátane denného času: ráno prichádza po večeri a deň po noci. Poďme lúštiť krížovku a zistiť, aké hlavné slovo sa v nej skrýva.

Krížovka.

Vodorovne:

1. Rýchlo čakať
zajtra
Deti idú spať.

Zavčasu, bez ohňa. Kedy?( AT večer).

2. Aký druh hosťa zaháňa noc?(Ut R o).
3. Most sa tiahol v dĺžke sedem míľ.
A na konci mosta je zlatá míľa.
(H e delenie).

4. Šesťdesiat sekúnd preletelo a( m iné) Ukázalo sa, že.

5. Mesiac kráča po oblohe,
Buď chybný alebo kompletný.
Ako sme mesiac nazývali,
Kalendár vám pomôže.(Mesiac ja tsy).
Slovo sa zobrazuje vertikálne
ČAS .

Prečo sa hodiny zastavili v krajine presného času?(Stratil som kľúč) . Myslím, že viem, ako pomôžeme obyvateľom čarovnej krajiny.

Vezmite ceruzky a listy papiera.

Grafický diktát.

6 buniek vpravo, 1 dole, 1 vpravo, 2 dole, 1 vľavo, 1 dole, 2 vľavo, 5 dole, 1 vpravo, 1 dole, 3 vľavo, 6 hore, 2 vľavo, 1 hore, 1 vľavo, 2 hore, 1 vpravo, 1 hore.

Nakreslili sme teda čarovný kľúč a pomohli obyvateľom čarovnej krajiny. Čarovné hodiny opäť tikajú. A aby nám pomohli dostať sa späť do našej skupiny, obyvatelia vymysleli spôsoby, ako nám ušetriť čas.

Zatvorte oči, otočte sa

Vo „Filipke sa nájdeš.

Zhrnutie lekcie:

O čom sme sa dnes rozprávali?

čo si sa naučil?

Čo nové ste sa naučili?

Ako sme pomohli obyvateľom krajiny presného času?

Marina Solovieva
Hodina matematiky „Jeden, veľa. Číslo, číslo 1"

Téma: Jeden, veľa. Číslo, číslo 1"

Základná učebnica: Shevelev KV Zábavná matematika. Pracovný zošit pre predškolákov 4-75 rokov. / K. V. Ševelev. - M .: / Vydavateľstvo "Yuventa", 2013. - 40 s. : chorý.

Úlohy:

Vzdelávacie: poskytnúť predstavu o pojmoch: jeden, veľa. Uveďte tvorenie a pomenovanie čísla 1.

Praktické: podporovať formovanie grafických zručností pri kreslení objektov podľa buniek.

Rozvíjať: pokračovať v rozvoji jemnej a všeobecnej motoriky rúk, zrakového vnímania, pozornosti, pamäti, reči, logického myslenia, predstavivosti.

Vzdelávacie: kultivovať schopnosť prísť na záchranu, priateľské vzťahy.

Typ lekcie:úvod do nového materiálu

Didaktický materiál pre učiteľa:

Pre učiteľa: laptop, hračka Petruška, obrázkové karty, literatúra.

Pre žiakov: matematické zošity, červené a zelené jablká.

Plán lekcie:

1. Organizačný moment (emocionálna nálada na lekciu)

2. Aktualizácia poznatkov.

2.1. Zoznámenie sa s pojmom „jeden“, „veľa“

2.2. Konsolidácia pojmov „jeden“, „veľa“

3. Zovšeobecnenie a systematizácia študovaného materiálu.

3.1. Práca s tlačenými zošitmi

3.2. Práca s demo materiálom

3.3. Práca s tlačenými zošitmi

4. Zhrnutie vyučovacej hodiny

5. Relaxácia

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment

Učiteľ: Ahoj deti!

Učiteľ: Dnes prišla Petruška na našu hodinu (Učiteľ ukazuje obrázok Petrušky)

Dnes mi pomôže viesť moju lekciu.

2. Aktualizácia a systematizácia získaných poznatkov.

Učiteľ: Je to zábavná hračka a volá sa...

Deti unisono hovoria: "Petržlen!".

Učiteľ: Petržlen nám priniesol zaujímavú hru. Poďme hrať?

Učiteľ ukazuje spárované kartičky a pýta sa, čo je nakreslené na jednej a čo na druhej (jedna loptička na jednej a veľa loptičiek na druhej). Potom každému dieťaťu rozdá jednu kartu a spýta sa:

Kto má jednu loptu?

Kto má veľa lôpt? Atď.

Po zvážení všetkých párových obrázkov učiteľ postaví pred deti dve škatule rôznych veľkostí a ponúkne im, že tam vložia svoje kartičky: do malej škatuľky - karty s jednou hračkou, do veľkej škatule - s niekoľkými hračkami atď.

Učiteľ: Akí dobrí chlapi! Teraz si dajme pauzu a zahrajme si hru „Správne dokončite báseň“

Mesiac vychádza večer.

Koľko mesiacov je na oblohe? (jeden)

Kohút ako významný gentleman

Prechádzka po dvore (sám)

Macko Pú sa ponáhľa do brlohu:

Sú tam hrnce medu (veľa)

Les v snehu, biela cesta,

Snežilo (veľa)

3. Zoznámenie sa s číslom 1.

Učiteľ: Otvorte zošity, skúsme do buniek napísať číslo 1.

Chlapi robia prácu

Učiteľ: Chlapci, naša Petruška nepozná geometrické tvary! Ukážme mu geometrické tvary!

Učiteľ ukazuje kartičky s geometrickými tvarmi, deti volajú.

Učiteľ: Geometrické obrazce sú nakreslené aj vo vašich zošitoch. Vyfarbite tie obrázky, ktoré sú nakreslené po jednom.

Chlapci si robia domáce úlohy.

Učiteľ: Výborne! Unavený? Poďme si oddýchnuť!

Ruky potrebujú starostlivosť

(ruky natiahnuté pred vami)

Koniec koncov, majú veľa starostí:

Je ťažké písať celý deň

(zatínať a uvoľňovať päste)

A vyrezávať a kresliť.

(tlieskať)

Natiahnutý teda

(zdvihnúť ruky)

Rozpažme ruky širšie.

(rozpažte ruky do strán)

To je všetko. Koniec nabíjania.

Sadnite si za stôl chlapci.

Učiteľ: Chlapci, náš Petruška sa s nami lúči, mal by ísť s chalanmi na ďalšiu hodinu. Poďme sa s ním rozlúčiť! Páčilo sa vám hrať s Petruškou?

Povedzte nám, čo nové ste sa naučili v našej dnešnej lekcii?