Diferenciácia l y rečového materiálu. Rečový materiál na rozlíšenie zvukov "L" - "L"


Abstrakt z individuálnej logopedickej hodiny

so žiakom 1. stupňa základnej školy.

Záver reči: všeobecný nedostatočný rozvoj rečiIIIúrovni.

Téma: Zvuky a písmená L - Y.

Etapa: Diferenciácia hlások v slovách, vetách, v texte.

Ciele:

vzdelávacie:

Objasnite artikuláciu zvukov [Y] a [Lʼ] a zvýraznite podobnosti a rozdiely.

Dosiahnite jasnú diferenciáciu zvukov podľa ucha a vo výslovnosti.

Správne priraďte zvuky k príslušným písmenám.

Učte čítanie s porozumením.

nápravné:

Rozvíjajte fonematické povedomie a analýzu.

Práca na rozvoji plnosti zrakových, sluchových a kinestetických vnemov.

Prevencia dysgrafických chýb.

Rozvoj jemných motorických schopností rúk.

vzdelávacie:

Rozvíjanie schopnosti porozumieť učebnej úlohe.

Pestovanie udržateľného záujmu o hodiny logopedie.

Vybavenie: zrkadlo, zvukové artikulačné profily, počítač, prezentácia.

Plán lekcie.

ja. Org. moment.

II. Artikulácia a charakteristika zvukov.

III

IVDiferenciácia vo frázach.

V. Fyzické cvičenie.

VII

VIII. Diferenciácia v texte.

IX. Zhrnutie lekcie.

X. Domáca úloha

Priebeh lekcie.

ja. Org. moment.

II. Artikulácia a charakteristika zvukov.

Vlastnosti artikulácie zvuku [L"]. Vlastnosti artikulácie zvuku [Y].

Zvuk [L"] je mäkká spoluhláska.


Zvuk [Y] je vždy mäkká spoluhláska.



III. Diferenciácia v slabikách a slovách.

Hra „Naopak“.

Ja - ja - ja - la - la - la

ё – ё – ё – le – le – le

yu – yu – yu – lyu – lyu – lyu

e – e – e – le – le – le

ay - ay - ay - al - al - al

oh - oh - oh - ol - ol - ol

hej - hej - hej - el - el - el

juh – poklop lež – ježkovia

jód - ľad liezť - jesť

fossa – popruh stehno – Yashka

sukňa - Lyubochka Kolya - stávky

IV Diferenciácia vo frázach.



    Prečítajte si frázy.

bo l no dobre th včela l iné th ro th,Áno l youki th vyhne th kra th, hlboký el b e, ba l ny th tanec

    Doplňte frázy (podľa obrázkov).

krabica...str l aetóny th, hrad ... to isté l ezny th, washi l joj ... tým l evo th, zbohom l bpan ... záhrada th

Tento džbán... g l inyany th, a tento... - chrumkať l ny th.

Toto l es… l pravda th, a tento... - xvo th nás th.

Aký druh charakteru sú škriatkovia?

Tento trpaslík... ťažký l výročia th, a tento je l eniva th.

Tento trpaslík … starosti l a vy th, a tento je... l ichny th.

V.. Fyzické cvičenie.

Cvičenie na jemnú motoriku rúk.


Zhi l a vziať ja, netráp sa l a
Ale jedného dňa sušené slivky l A.
sto l a premýšľať a hádať
Ako môžeme dať mená všetkým? (Ohnite prsty oboch rúk)
ja aj keď nie vysoký l ik,
Ale veselý th zlomyseľný.
Všetci stojíte za mnou th
budem volať ja Bo lno dobre th. (Twist palcami oboch rúk, ostatné prsty sú zovreté v päsť)
ja naznačiť l mňam l Yu
Na kvety a na mesiac,
Som veľmi pozorný l ny th
Prst Uveďte prosím lny th. (Otočte ukazovákmi oboch rúk).

ja Stojím v strede
budem volať ja odteraz
Priemerná th pa l ec - veľa šťastia l ec
Tu je taco th ja Výborne! (Otočte prostrednými prstami oboch rúk)

Najmenej zo všetkých ja vziať e vo výške.
Ach ako ma l Pre najmenších to nie je ľahké!
Ale ja lľahko zistiť
Nechaj Malý prst budú volať. (Otočte malíčky oboch rúk)
Brat sám, bez ohľadu na to, ako uhádol,
To meno som si nedal.
ale e bez urážky Yu T,
Bezmenný volania Yu T!

(Ukážte prstenník oboch rúk, zvyšok pritlačte palcami k dlani.)

VI. Diferenciácia v jazykolamoch

"O th- O th- O th“ – stoná mo th bo l naozaj th.

Jedol b – jedol b – jedol b – k l juquenna th mačiatko l b.

L Yu - l Yu - l vy – tí l ephon ja jeho th l mňam l Yu.

L e thl e thl e th- nechceš vodu l e th.

A th- A th- A th- dobre pozametať th.

U th– r th– r th- Nakreslím obrázok th.

VII. Diferenciácia vo vetách.

    Hádajte a zapamätajte si hádanku.

Sto kôň l naozaj th, chvost l nyano th. (ihla)

    Uprav vetu takto:

obdivovať krásu javorových listov

Ja... Ty... On... Ona... My... Ty... Oni...

VIII. Diferenciácia v texte.

K. I. Chukovsky "Doktor Aibolit"

Vytvorte vety pomocou slov: Aibolit, liečiť, liečiť, liečiť, líškať, klovať.

Dobrý doktor . Sedí pod stromom. Príďte k nemu... a krava, vlčica, chrobáčik, červík a medvedica. Všetci... , ... dobrý doktor !

A prišla do Aibolitu. A Barbos prišiel za Aibolitom: "Mám kura... v nose!"

IX. Zhrnutie lekcie.

Čo sme sa naučili v lekcii?

Ktorá úloha bola najťažšia?

Nakreslite svoju náladu.

X. Domáca úloha(vytlačené a vložené do zošita).

XI. Hodnotenie výkonu študentov.


Predstavte si, že zobrazené figúrky sú vyrobené z rôznych materiálov. Pomenujte, aké budú, ak budú z ľadu (ľadový lev, ľadový smrek a pod.) alebo hliny (hlinený delfín, hlinená ľalia, hlinený tuleň a pod.). Hovorte zreteľne kombinácie slov, sledujte výslovnosť hlások L a Y.


DRUHÁ ETAPA

ROZLIŠENIE ZVUKU L – Y VO VETÁCH A SPOJENEJ REČI

Diferenciácia hlások L - Y v rôznych slovách vety

Lena má sukňu. Lyuba má bobule. Leni má jód. Leva má na sebe tričko. Luda má jachtu. Yana má limonádu. Yana má citrón. Yana má leva. Yana má kanvu. Yana má masliaky.

Rozlíšenie hlások L - J v jednom slove vety

Hovorte svoje vety jasne. Sledujte výslovnosť hlások L a Y.

Julia a Ilya kráčajú po čistinke. Ilya má pravítko, Julia má lepidlo. Ilya a Julia kráčajú uličkou. Júlia nalieva vodu z kanvy. Ilya naleje lepidlo do pohára. Lilya a Julia nedávajú bielizeň za bránu. Lilya zalieva ľaliu z kanvy. Na Juliinej aleji boli smreky, lipy a javory. Na jeseň odlietajú labute na juh. Julia a Ilya lepia tapetu lepidlom na tapety. Teta Lia letí do Antalye.

Diferenciácia hlások L - Y v riekankách

Hovorte básne jasne. Sledujte výslovnosť hlások L a Y.

Na vetvách jedle ležal mráz, môj Ilya je taký lenivý muž,

Smrekové konáre zbeleli. Len mi daj pokoj.

Dal kanvicu:
Jazdili sme a jazdili, - nenalejem!

Odviezli sme sa do jamy. - Tak potom umyt riad.

Jazdili okolo jamy alebo lepili knihy lepidlom,

A išli sme domov. Nalejte mačke vodu!

Ale lenivý muž má jednu odpoveď:

Nie! Nie! Nie! Mám kanvu

Ach, aká kanva, mory lietajú vysoko,

Videli ste moju novú kanvu? Mol letí nízko

Ľadová voda, roztopená voda Mole lietajú ďaleko,

Naplním a zalejem kvety. Moľa letí blízko!


Diferenciácia hlások L - Y v jazykolamoch

Jazykové jazykolamy hovorte najskôr pomalým tempom a potom rýchlym tempom, pričom zachovávajte jasnosť a hlasitosť výslovnosti. Sledujte výslovnosť hlások L a Y.

Tieň, tieň, tieň, pozdĺž ulice je plot.



Idem po ulici, fúkam dlhú fajku.

Kolja napichuje kolíky, Iľja umýva kanvu.

Pri bráne Antipas je tenká tenká lipa.

Jedli sme, jedli lienky zo smrekovca, ledva sme ich dojedli zo smreka.

Videli sme lieň, jeden dlhší ako jeden.

Rozlišovanie hlások L - Y v príbehoch

Jasne, zvýraznite všetky zvuky L a Y, zopakujte najprv každú vetu a potom celý príbeh.



LILY

Julia a Olya sa prechádzali po záhrade. Olya má motyku, Julia má napájadlo. Za domom je lipová aleja. Na uličke sú ľalie. Olya naleje vodu do kanvy a podáva ju Julii: "Yulya, zalievaj ľalie!" Júlia polieva každú jednu ľaliu! Julia a Olya milujú svoju záhradu.

BABA LYUBA

Olya má babičku Lyubu. Baba Lyuba je už dlho chorá. Olenka je ešte malá, nechodí do lekárne. Olyina matka ide do lekárne. Olenka miluje babičku Lyubu. Olya dáva chorej žene Lyuba kvapky, tablety a vodu v pohári. Raz, keď Olenka videla na stole veľa piluliek, začala plakať a povedala: „Babka! Môžem za teba vypiť všetky pilulky, len nebuď chorý!"

NA klzisku

Tolya a Vitalik vždy kráčali spolu. V zime sa korčuľovali na korčuliach, vyrábali snehuliaka a zrážali dlhé námrazy. Tolya a Vitalik sami zaplnili klzisko pri svojom dome. Deti zo susedných domov sa spolu korčuľovali na klzisku. Na korčule sa postavila aj malá Lenya. Tolya a Vitalik pomohli Lene. Všetky deti sa zabávali. Leninova matka upiekla pre Tolyu a Vitalika lahodný citrónový koláč.

MOBILNÝ TELEFÓN

Jedno leto išli Galya a Lida do lesa. Prechádzali sa lesom, plietli vence a hľadali jahody. Vtáky spievali v lese a kvitli poľné kvety. Galya a Lida dlho kráčali lesom a stratili sa. Potom si deti spomenuli na mobil. Zavolali domov, Lidin otec. Otec prišiel do lesa autom.


Diferenciácia hlások L - Y v jazykolamoch

Pozorne počúvajte začiatok každej riekanky. Pridajte požadovaný počet rovnakých slabík, ktoré vyhovujú riekanke.

Vo vrecúšku je lahodný ananás, ako-tak, ako-tak.

Barbos priniesol kosť, os-os-os, os-os-os.

Smečka Sosiskina nebola zbabelec, my-my-my, my-my-my.

Sánkujem sa dole, je-je-je, je-je-je.

Sovy leteli do lesa, es-es-es, es-es-es.

Počul som silné basy, ako-tak, ako-tak.

Na tanieri je marhuľa, os-os-os, os-os-os.

Tam, pri móle, longboat, as-as-as, as-as-as.

Upevnenie výslovnosti hlásky C v rôznych spätných slabikách

Za dospelým jasne a pomaly opakujte rôzne slabičné „píšťalky“.

as-us-is is-os-as is-us-is is-os-us

os-is-us us-je-os os-es-ako us-os-es

ŠTVRTÁ ETAPA

UKLADANIE ZVUKU SLOVAMI

Posilnenie výslovnosti hlásky C na začiatku slov. Rozvoj sluchovej pozornosti a pamäti

Objasnite význam neznámych slov. Je zrejmé, že zdôraznite zvuk C vo svojom hlase a opakujte každé 3 slová. Potom naspamäť pomenujte 5 slov.

Záhrada - šťava - sumec. Polievka - mrcha - sama. Sovy - sóda - sto. Posypať - plné - uspokojujúce. Zubáč - suchý - hruď. Nádoba - taška - deň. Suchá - sane - škôlka. Čižma - syn - stroj.

Oprava výslovnosti hlásky C uprostred slov. Rozvoj sluchovej pozornosti a pamäti

Skontrolujte význam neznámych slov. Jasne, zvýraznením zvuku C hlasom opakujte každé 3 slová. Potom pomenujte 5 slov sami.

Osa – kosa – líška. Nosenie - pastierstvo - v lese. Bosá – kosa – les. Kus - ponožka - piesok. Váhy – nosy – fúzy. Vrkoče - korálky - fúzy. Riad - šatka - balík. Kočík - maska ​​- tanec.

Upevnenie výslovnosti zvuku C. Formovanie schopností analýzy zvuku

Rozložte 8-10 obrázkov z prílohy 5. Vypočujte si začiatok slova. Ukážte a pomenujte predmet, na ktorý dospelý myslel. Ak viete pomenovať predmet, ktorý nie je na obrázkoch, získate dodatočnú cenu!

li... o... kapu... fa...

com... ana... auto... pod...

bu...ve...ako...

* skústevysloviťŠtartslováTakže, Akotomožno počuť ("vis", "nos"), AnieAkošpalda ("váhy", "ponožka"). Pamätajte, Čodieťaorientujenazvukvrstvava, Anienajehopísanie. Sledujtecvičeniepredtýmtieodvtedy, ZbohomdieťaniebudevytrvalourčiťVšetkyslováAutor:ichzačiatok.

Oprava výslovnosti hlásky C na začiatku, v strede a na konci slov. Rozvoj fonematického uvedomovania

Rozložte obrázky z prílohy 5. Najprv vyberte tie, ktorých mená začínajú hláskou C. Dajte ich na kôpku. Jasne, zdôraznite zvuk C vo svojom hlase, pomenujte každý predmet 3-krát. Ak ste obrázok pomenovali správne, odložte ho. Zložte obrázky, pomenované s chybami, opäť na kôpku a 5-krát zreteľne a nahlas vyslovte slová.

Urobte to isté s obrázkami z prílohy 5, v názvoch ktorých je počuť hlásku C v strede a na konci slova.

Posilnenie výslovnosti hlásky C v opakovaných slovách.

Rozvíjanie zmyslu pre rým

Odpovedzte na otázku dospelého rýmovaným slovom. Potom jasne zvýraznite zvuk C a zopakujte ho požadovaný počet krát, aby ste dostali „opakovania odpovedí“.

Dospelý hovorí Dieťa hovorí

Komu dám dve misky? Mačička, mačička, mačička, mačička.

Prší sa dážď z neba? Do lesa, do lesa, do lesa, do lesa.

Kto nosil papuče na pohovku? Pes, pes, pes, pes.

Prečo si nemohol dopiť drink? Šťava, šťava, šťava, šťava.

Čo nám priniesol sused? Kvas, kvas, kvas, kvas.

Čo pridám do fazule? Soľ, soľ, soľ, soľ.

Upevnenie výslovnosti hlásky C v slovách. Rozvoj pamäte a logického myslenia

Usporiadajte obrázky z prílohy 5. Roztrieďte ich do skupín (zvieratá, rastliny, dopravné prostriedky, domáce potreby atď.). Pozrite si obrázky z jednej skupiny a snažte sa zapamätať si čo najviac slov. Potom sa otočte chrbtom k obrázku a zreteľne, hlasom zvýraznite hlásku C, pomenujte predmety spamäti.

Upevnenie výslovnosti hlásky C v spojeniach slov s predložkou pri

Odfoťte chlapca a dievča z Prílohy 2. Dajte im mená so zvukom (Sonya a Sanya). Potom zoberte obrázky z prílohy 5 a zdieľajte obrázky medzi deťmi, ako uznáte za vhodné. Výsledné kombinácie slov povedzte 3-4 krát.

Napríklad: U Kabelka Sony. Sonya má korálky. Sanya má lietadlo. Sanya má šabľu.

Upevnenie výslovnosti hlásky C v rôznych slovách

slabičné zloženie. Budovanie zručností

zvukovo-slabičná analýza

Vezmite slabičné „autá“ z prílohy 2 a všetky obrázky z prílohy 5. Rozložte obrázky a povedzte všetky slová, rozdeľte ich na slabiky. Spočítajte počet slabík vo všetkých slovách (aby ste to urobili, vložte ruku pod spodnú čeľusť a spočítajte jej pohyby). Potom „umiestnite“ každý predmet do príslušného slabičného „auta“.

Je lepšie rozložiť obrázky vedľa „vozíkov“ nie v hromadách, ale vo zvislých radoch. Takže pre dieťa aj dospelého bude jednoduchšie skontrolovať správnosť úlohy.

Upevnenie výslovnosti hlásky C v jazykolamoch

Objasnite význam neznámych slov. Jednoznačne s dôrazom na hlásku C zopakujte každé slovo 5-krát rýchlym tempom, pri zachovaní hlasitosti a zrozumiteľnosti výslovnosti.

Zloženie, zostup, píšťalka, dopyt, sklápač, schopný, párky, ospalý, záchranca, pumpa, námraza, vesmír, borovička, sólista.

Upevnenie výslovnosti hlásky C v slovách. Rozvoj logického myslenia

Jasne, s dôrazom na hlásku C, pomenujte všetky zvieratá (jazvečík, osa, slon, nosorožec, líška, slávik). Uveďte zvieratá od najväčšieho po najmenšie, potom zmeňte poradie a pomenujte ich od najmenšieho po najväčšie.

Posilnenie výslovnosti hlásky C na začiatku, v strede a na konci slov. Formovanie schopností analýzy zvuku

Vezmite diagramy z Prílohy 3 označujúce polohu zvuku v slove. Rozložte všetky obrázky z Prílohy 5 a povedzte ich mená, pričom zvýraznite zvuk C. Potom umiestnite každý obrázok pod príslušný diagram.

Automatizácia zvuku [th], diferenciácia [th] – [l].

  1. Vyslovte zvuk [th] niekoľkokrát jasne a nahlas, s perami v úsmeve, so zatvorenými a viditeľnými zubami, špičkou jazyka za spodnými rezákmi.
  2. Vyslovujte zvuk [th] v kombinácii so samohláskamia, e, o, y (i, e, e, yu).
  3. Povedzte citoslovcia „ay!“ a "och!" a vysvetliť dieťaťu, v akých prípadoch sa používajú. Súčasne vykonajte pohyby tváre. Áno! – byť prekvapený (zdvihnúť obočie, ukázať prekvapenie na tvári).

Oh! – bolí (zvrašte obočie, znázornite utrpenie na tvári).

Dieťa nasledujúc dospelého opakuje citoslovcia a vykonáva pohyby tváre.

4. Hra "Hádaj, čo mi je." Dospelý vysloví jedno z citosloviec „ay!“ alebo „Ach!“ a dieťa dáva svojej tvári primeraný výraz – prekvapenie alebo utrpenie. Potom dospelý znázorní tie isté stavy a dieťa ich vysloví a povie „ach!“ alebo "och!"

5. Vykonajte cvičenie „Prsty hovoria ahoj“ pri recitovaní:

a) slabiky ay, ach, hej, y;

b) zvuky: й+а=я, й+о=е, й+е=е, й+у=у.

Vykonajte cvičenie najprv pravou rukou, potom ľavou rukou a potom oboma rukami súčasne.

6. Hra „Spievajte ako vták“. Požiadajte dieťa, aby za ním povedalo nasledujúce dvojice a reťaze:

a – I I – La I – I – La

o – jo – le le – le – e

u – yu yu – lyu yu – lyu – yu

e – e e – le le – e – le

7. Hovorte čisto:

Ay - ah - ah - hodiť loptu

Oh - oh - oh - s tou rukou

Hej - hej - hej - udrel silnejšie

El - el - el - priamo na cieľ.

Ja - ja - ja, ja - ja - ja - toto je moja pieseň.

Yu - yu - yu, yu - yu - yu - spievam pieseň nahlas.

E - e - e, e - e - e - dám ti to.

Jo - yo - yo, yo - yo - yo - na vaše narodeniny.

8. Naučte sa básne:

Jeseň, jeseň, jeseň, sneh,

Nech sú všetci šťastní, všetci sú šťastní.

Smrek vyzerá ako ježko

Smrek v ihličí, ježko tiež.

Jazdili sme, jazdili sme,

Išli sme hore do jamy,

Jazdili sme okolo jamy

9. Opakujte jazykolam:

Lena ledva jedla.

Nechcel som jesť z lenivosti.

10. Hra „Pomenujte to láskavo“.

Požiadajte dieťa, aby najprv zopakovalo,a potom povedz slová sám.

Yana – Yanochka

Júlia – Yulechka

Egor - Egorushka

Yura - Yurochka

Yasha – Yashenka

11. Hra „Pridať slovo“.

Dospelý najprv prečíta vety dieťaťu,intonačne zvýrazní posledné slovo v riadku a potom pri opätovnom čítaní vyzve dieťa, aby ich „pridalo“ samo.

Organizujte automatizáciu zvuku vo forme herných aktivít. Triedy by mali trvať 15-20 minút pre deti mladšie ako 4,5 roka a staršie - 30 minút. Nemalo by sa dovoliť, aby sa dieťa unavilo.

Pred pokračovaním v automatizácii sa dieťa musí naučiť správne vyslovovať izolovaný zvuk.

Povedz slová.

lavica - popruh
ihla - zem
slon je silný
úsmev - slimák
labka - klobúk
metla - slučka
luk - poklop
jedol - smrek
Yula - Yulia
čelo - ľad
mláka - Luda
kút - uhlie
päsť - svetluška
pilot - let
záhon - brusnica
oceľ - oceľ

Vyslovujte vety a text.

Olya spievala.
Naša Júlia je ako top.
Kolja má v ruke vlajku a na boku fľašu.
Môžete položiť strechu, môžete obývať dom.
Uvoľnil som päsť a v mojej dlani bola svetluška.
Prechádzali sme sa poliami a všetko, čo sme našli, sme si rozdelili na polovicu.
Tu sú dvaja psi kráčajúci na zadných nohách v módnych klobúkoch.
Lev je nepochybne silný, ale je slabší ako slon.
Lietadlá lietajú, sedia v nich piloti.
Jazdí kombajn na kolesách, reže zrelé klasy.
Luda, máš pod nohami mláka.
Kavka si sadla na strechu klubu a čistila si zobák.
Larisa nepotrebuje hocijakú farbu, ale modrú farbu.
Rahové uhlie v tomto rohu.
Po kamienkoch pri rieke sa prechádza kavka.
Zobudil ma budík.

V lese bola veverička.

V lese bola veverička a veverička mala deti. Veverička žila v dutine. Misha a Kolja prišli a vzali ich dnu. A veveričky žili vo svojej klietke.

Podľa L. Tolstého.

Pomenujte zvieratká:pre leva - levíčatá, pre líšku - ..., pre žabu - ..., pre labuť - ..., pre tuleňa - ..., pre srnca - ....

Uhádnite to sami a hádajte to pre svojich priateľov.

Kopal som zem a nebol som vôbec unavený.
A kto so mnou kopal, je unavený.
(Lopata)

Biele na bielom napísalo, kde beží.
Červenovláska si to prečíta a nájde bieleho.
(Zajac a líška)

Aký odvážny vták letel po oblohe?
Ostala z nej len biela stopa.
(lietadlo)

Okrúhla, ryšavá vec spadla zo stromu,
Lyuba to dostala do úst.
(Apple)

Tu sú ihly a špendlíky, ktoré vyliezajú spod lavice.
Pozerajú na mňa, chcú mlieko.
(ježko)

Spinning stojí za to alebo ide,
A ak prestanete, padne.
(Yula)

Opakujte slová:labka, lak, lama, lavica, husky, konvalinka, guma, plutvy, lastovička, rezance, veža, lampa, srnka, lasica, los, úlovok, kôň, lotos, vinič.
Ktoré z týchto slov znamenajú štvornohé zvieratá, ktoré vtáky a ktoré rastliny? Čo sa tu môže pohybovať samo a čo nie?

Ďalšie slová:šatka, šaty, plagát, plameň, planéta, oblak, blúzka, hladké podlahy, trieda, chumáč, ľadové bloky, biele kľúče, klaun, vlajka, vlajka, flotila.
Vymenuj slová, ktoré znamenajú oblečenie. Aké slová odpovedajú na otázky: Kto? Čo? Ktoré?

Hovorte, nespěchejte a uistite sa, že neurobíte chybu.

Stôl je blízko stola, stôl je blízko podielu.

Čiapka pod čiapku, čiapka pod čiapku.

Mlieko utieklo, utieklo, utieklo.
Ťažko som to chytil.
Byť hosteskou nie je jednoduché.

Dedko sadil cibuľu a pestoval cibuľu.
Vnuk videl luk a odtrhol vrch luku.
Úžasná vec: padajú slzy - od vnuka!

Ruky sme mali od mydla, riad sme si umývali sami.
Sami sme umývali riad a pomáhali sme mame.

Valya si namočila plstené čižmy v rozmrazenom mieste.
Valenkine plstené čižmy sušia na kope.

Mydlové mydlo Mama Milu. Mila dostala mydlo do oka.
Mama Mila povedala: "Nehnevaj sa, dcéra Mila!"
- Nehnevám sa, povedala Mila. - Kričím mydlo.

Bell.

Modrý zvonček sa ti a mne poklonil.
Zvončeky sú veľmi zdvorilé. a ty?

Biele labute.

Biele labute žijú na oblohe, labute hladko plávajú po oblohe.
Biele perie sa mierne krúti. Dobrý deň, labutí sú mraky.