Projekt "Naši skutoční priatelia - dopravné značky" v skupine príprava do školy. Zhrnutie hodiny v prípravnej skupine

Abstrakt lekcie na tému: "Štátne symboly Ruska"

Cieľ:
Formovať úctivý postoj k štátnym symbolom Ruska.
Úlohy:
- upevniť vedomosti o názve rodnej krajiny;
- upevniť vedomosti o symboloch Ruska: vlajka a erb;
- predstaviť deťom nové symboly Ruska - hymnu;
- pokračovať vo formovaní pôvodnej myšlienky pôvodu moderného štátneho znaku, jeho funkčného účelu;
-pokračovať v práci na rozvoji súvislej reči;
- zdokonaliť dialógovú a monologickú reč;
- posilniť schopnosť odpovedať na otázky;
- prostredníctvom umeleckého slova, hudby vychovávať k vlasteneckému cíteniu (láske a úcte k vlasti).
Vybavenie a materiály: plagát s maľovanou brezou, bez listov; brezové listy zo zeleného papiera, štetec, lepidlo, stojan na štetce, ilustrácie zobrazujúce symboly Ruska, nahrávka hymny, didaktická hra „Zbierajte vlajku Ruska“.
Prípravné práce: komunikácia počiatočných poznatkov o štátnych symboloch Ruska; čítanie literárnych textov; konsolidácia materiálu pomocou ilustrácií; Maľovanie; vykonávanie aplikácií; didaktické hry.

Priebeh kurzu.

1. Organizačný moment.
Vychovávateľ: Deti, spojme sa za ruky a stisnime si dlane pevnejšie, aby sme pocítili, akí sme priateľskí chlapci, a vykonajte náš pozdravný rituál:
Všetky deti sa zhromaždili v kruhu
Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ.
Držme sa spolu za ruky
A usmievajte sa jeden na druhého!
Úžasný! Akí ste dobrí ľudia!
Nabite sa navzájom pozitívnou, dobrou energiou! Pohodlne sa usaďte: držte chrbát rovno, ruky na kolenách. Môžete ísť do krajiny "Vedomosti".
2. Hlavná časť.

Dnes budeme pokračovať v rozhovore o štátnych symboloch Ruska: niečo zopakujeme, ale s niečím sa zoznámime prvýkrát. A aby náš výlet nebol nudný, prišla k nám na návštevu ………………….
Kto je tento záhadný hosť, hádajte sami. Ak to chcete urobiť, počúvajte hádanky:
Alena stojí, zelený šál,
Tenký tábor, biele slnečné šaty. (breza)
Kmeň sa zmení na biely, čiapka sa zmení na zelenú,
Stojí v bielom oblečení, visiace náušnice. (Breza)
Lepkavé púčiky, zelené listy,
S bielou kôrou stojí pod horou. (Breza)
Zelená, nie lúka,
Bela, nie sneh,
Kučeravý, nie človek. (breza)
Takže náš hosť je ……….
deti: Breza.
Vychovávateľ: Výborne! správne. Deti, breza je tiež symbolom našej vlasti, iba národnej.


Silný vietor odtrhol listy našej brezy. Ak chcete ozdobiť brezu novými listami, musíte odpovedať na otázky a dokončiť niektoré z mojich úloh.
Ak správne odpoviete na otázku alebo správne splníte úlohu, získavate právo nalepiť si leták na konárik brezy.
Takže chlapci! Na našej planéte je toľko rôznych krajín. Ale je na nej len jedna krajina, ktorú milujeme, ktorú voláme naša vlasť.
Povedzte mi, prosím, v ktorej krajine s prekvapivo krásnym názvom to žijeme?
deti:"Žijeme v krajine zvanej Rusko."
(Správne zodpovedané dieťa lepí list na brezu)
Poprosím ďalších 2-3 žiakov, aby som si látku upevnil:
Vychovávateľ: správne. Toto je Rusko.
Kto môže a chce zobraziť hranicu nášho štátu na mape?
(Dieťa (2-3) ukazuje hranicu Ruska pomocou ukazovateľa.)
Ten, kto správne ukazuje, lepí list brezy.
Vychovávateľ: Naša krajina je skvelá. Rozprestierala svoje rozlohy ďaleko: od západu na východ, od severu na juh.
(Čítanie básne N. Zabila „Naša vlasť“)
Aký veľký je môj pozemok
Aké široké sú priestory!
Jazerá, rieky a polia
Lesy, stepi a hory.
Rozšír moju krajinu
Zo severu na juh:
Keď je jar na jednej strane,
V druhom - sneh a fujavica.
Keď máme mŕtvu noc
Za oknom sčernie
Územie Ďalekého východu v tú hodinu
Už sa zobudilo slnkom.
A vlak cez moju krajinu
Na hranicu od hranice
Nie menej ako desať dní
A potom sa sotva ponáhľa ...
Vychovávateľ:Čo je vlasť?
deti: Toto je náš dom, ulica, dedina.
Vlasť je miesto, kde sme sa narodili a kde žijeme
Vlasť je krajina, v ktorej žijeme.
Naša vlasť je Rusko.
Vychovávateľ:
Veľká zem, milovaná zem,
Kde sme sa narodili a žijeme
Sme vlasť svetla,
Sme drahá vlasť,
Voláme našu vlasť
Vychovávateľ: Chlapci, poznáte básne o vlasti?
Vážme si ich.
(2-3 ľudia recitujú básne a lepia letáky)
deti: Zistil som, že mám veľkú rodinu:
A cesta a les,
V poli každý klásky!
Rieka, obloha je modrá - Všetko je moje - RODNÉ, milujem všetkých na svete! Toto je moja vlasť!
Vychovávateľ:"Naša vlasť, chlapci, nás tiež veľmi miluje."
Všetko môže byť rodná zem -
Môže sa nakŕmiť svojím chlebom,
Pite zo svojich prameňov
Prekvapte svojou krásou.
Kŕmiť bobule, huby,
Pite brezovú šťavu.
Všetko sa dá!
Nedokáže sa len tak ochrániť."
Vychovávateľ: A kto môže chrániť svoju rodnú Zem?
Kto môže chrániť Rusko?
deti: Vojaci, vojaci.
Vychovávateľ: Správne, kus lepidla. Staňme sa aj my na chvíľu vojakmi a trochu pochodujme:
Fyzická minúta:
A teraz je všetko v poriadku
Nabíjajme spolu!
A vy ste netopiere a ste netopiere,
Vojaci sú na prehliadke.
Tu prichádzajú tankisti
Potom strelci.
A potom - pechota:
Spoločnosť po spoločnosti,
Spoločnosť za spoločnosťou.
Vraciame sa na svoje miesta. Pohodlne sa usadíme, chrbát držíme vystretý, ruky na kolenách. Nezabudnite sledovať svoje držanie tela.
Vychovávateľ: Náš stromček nie je úplne oblečený, tak pokračujeme v rozhovore. Všetky krajiny vrátane Ruska majú svoje vlastné symboly. Pripomeňme si, aké sú tieto symboly? Pomenujte štátne symboly krajiny.


deti:Štátne symboly našej krajiny sú vlajka, štátny znak, hymna.
Vychovávateľ: Presne tak, jedným zo symbolov je vlajka.


Z akých farieb sa skladá ruská vlajka?
deti: Vlajka Ruska pozostáva z troch farieb: biela, modrá, červená.
(Na upevnenie učiva odpovedajú 2-3 deti.)
Deti, ktoré dávajú správne odpovede, lepia listy na konáre brezy.
Vychovávateľ: Aké sú pruhy na vlajke? (ak je pre nich ťažké odpovedať, položím hlavnú otázku: sú pruhy usporiadané horizontálne alebo vertikálne?)
deti: Pruhy sú usporiadané horizontálne: biela, modrá, červená.
Vychovávateľ:Čo znamená biela farba na ruskej vlajke?
deti: Biela farba na ruskej vlajke znamená mier.
Vychovávateľ:Áno, naša krajina je mierumilovná, na nikoho neútočí.
Čo znamená modrá farba?
deti: Modrá farba znamená vieru a nádej, vodu a nebo.
Učiteľ: Čo znamená červená?
deti:Červená znamená víťazstvo dobra nad zlom.
Vychovávateľ: Navrhujem, aby ste si dali pauzu.
Poďme si zahrať hru „Kto rýchlejšie zhromaždí vlajku Ruska“.
Didaktická hra „Zbierajte vlajku Ruska“.
(Prvé dieťa, ktoré správne zostaví vlajku, získa právo nalepiť brezový list na vizuálnu pomôcku.)
Vychovávateľ: K štátnym symbolom Ruska patrí aj štátny znak Ruska.


Štátny znak Ruska je inštalovaný na špeciálnych hraničných stĺpoch.
Čo je zobrazené na erbe Ruska?
deti:Štátny znak Ruska zobrazuje dvojhlavého orla.
Vychovávateľ: Dvojhlavý orol je symbolom moci a moci našej krajiny. Jazdec, svätý Juraj Víťazný, prepichujúci hada kopijou, symbolizuje večné víťazstvo dobra nad zlom.
Zhrnutie.
Poďme si to teda trochu zhrnúť.
Vlajka Ruska, erb Ruska - čo to je?
deti: Vlajka Ruska, erb Ruska sú štátnymi symbolmi našej krajiny.
Vychovávateľ: Aký ďalší symbol som zabudol označiť?
deti: Zabudol si spomenúť hymnu Ruska.


Vychovávateľ:čo je to hymna?
deti: Hymna je u nás najdôležitejšia hudba.
Hymna je slávnostná pieseň o našej krajine, o tom, ako ju máme radi.
Vychovávateľ: Výborne, správne! Ešte chcem dodať, že keď sa hrá ruská hymna, treba vstať a počúvať ju v stoji a potichu. Takto prejavujeme úctu k našej krajine.
Hymna vždy znie na slávnostných podujatiach, rôznych súťažiach.
Vypočujme si jeden verš ruskej hymny.
(znie hymna, všetci počúvajú v stoji)
Posaďte sa.
Vychovávateľ: No chlapi. Brezu sme obliekli do nového šatu. Teraz si spomeňme, o čom sme hovorili?
deti: Hovorili sme o štátnych symboloch Ruska.
Vychovávateľ: Výborne chlapci! Myslím, že breza je národným symbolom našej vlasti, som veľmi spokojný s novým krásnym oblečením. Lekcia sa skončila. Ďakujem vám veľmi pekne za vašu pozornosť.

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola" sťahujem sa

Projekt "Štátne symboly Ruska"

(prípravná skupina)

Zostavila: Viskova N.V.

Vychovávateľ prvej kvalifikácie

mesto sťahujem sa

novembra 2017

1. Úvod.

Projektový pas

Téma projektu: "Štátne symboly Ruska"

Typ projektu: vzdelávací

Trvanie projektu: krátky

Rozsah projektu:územné - MDOU "Materská škola" mesto. Sťahujem, počet detí -9

Účastníci projektu:žiaci prípravnej skupiny „DÚHA“, rodičia žiakov, učiteľka skupiny Viskova N.V.

Relevantnosť projektu

Vlastenecké pocity sú uložené v procese života a bytia človeka, ktorý sa nachádza v špecifickom sociokultúrnom prostredí. Ľudia si od narodenia inštinktívne, prirodzene a nepozorovane zvykajú na svoje prostredie, prírodu a kultúru svojej krajiny, na spôsob života svojich ľudí. Základom formovania vlastenectva sú preto hlboké pocity lásky a náklonnosti ku kultúre svojej krajiny a ľudu, ku krajine, ktorú vnímame ako pôvodné, prirodzené a zaužívané ľudské prostredie.

V súčasnosti sa riešeniu problémov vlasteneckej výchovy venuje zvýšená pozornosť zo všetkých strán rozvoja, výchovy a vzdelávania, a to aj v našej predškolskej vzdelávacej inštitúcii - čo je už viac ako rok jednou z hlavných každoročných úloh.

Zoznámenie detí so štátnymi symbolmi Ruskej federácie je jednou z prioritných úloh, ktorá je uvedená aj v predškolskom programe. Nedá sa vypestovať rešpekt a hrdosť na to, o čom deti netušia. Už samotná formulácia úloh pre vlasteneckú výchovu detí predškolského veku implikuje viac-menej hlboké oboznámenie detí predškolského veku s vlajkou, erbom a hymnou. A úplne pochopiť, pochopiť, zapamätať si históriu pôvodu, význam farieb a obrázkov, ich vzájomné usporiadanie a funkcie štátnych symbolov Ruskej federácie nie je ľahká úloha ani pre dospelých!

Cieľ projektu

Pestovať úctu k svojmu ľudu, lásku k vlasti, hrdosť na ňu, úctu k štátnym symbolom Ruskej federácie.

Ciele projektu

Systematizovať a zovšeobecniť vedomosti detí o štátnych symboloch Ruskej federácie;

Vytvárať predstavy o pôvode, významoch, funkciách vlajky, erbu a hymny Ruskej federácie;

Objasniť a prehĺbiť vedomosti a predstavy predškolákov o Rusku ako štáte, v ktorom žijú;

Zoznámiť deti s erbom Moskvy, jeho pôvodom, účelom, symbolikou obrazov a farieb v ňom;

Rozvíjať súvislú reč detí metódou vizuálneho modelovania;

Rozvíjať tvorivé schopnosti detí, predstavivosť, pozornosť, pamäť;

Prispievať k výchove lásky k vlasti, udržiavať záujem o históriu svojej krajiny a jej kultúru.

Odhadovaný výsledok projektu

Deti by mali poznať štátne symboly Ruskej federácie - vedieť hovoriť o symbolike obrazov, význame a funkciách štátnych symbolov Ruska; mal by poznať hlavné mesto Ruska, jeho historický pôvod; vedieť prejaviť záujem, lásku a hrdosť na svoju vlasť.

Metodická podpora projektu

Logistika:rozvojové prostredie, prírodné prostredie, didaktické hry, spoločenské hry, vedecká a náučná literatúra, notebook, projektor, videorekordér, fotoaparát, kútik vlasteneckej výchovy v skupine, beletria, návody na Kh-ER, obrázky zobrazujúce symboly Ruskej federácie a iné krajiny sveta, hudobné diela.

Metodická podpora:program výchovy a vzdelávania v materskej škole „Od narodenia do školy“ spracoval N.E. Veraksy, T.S. Komárová, M.A. Vasilyeva; Výchovno-vzdelávací proces: plánovanie na každý deň podľa programu „Od narodenia do školy“, vyd. NIE. Verax. september-november. Prípravná skupina. / ed. - zostava N.N. Chernoivanov a ďalší: - Volgograd: Učiteľ, 2016; Hodiny občianstva a vlastenectva v materskej škole: Praktická príručka.-M.: ARKTI, 2007./aut.- Baranniková O.N.

Technológia:

Technológia šetriaca zdravie;

Informačné a komunikačné technológie;

Technológia vizuálneho modelovania;

Technológia projektovej činnosti.

2. Vývoj projektu.

Etapy realizácie projektu

Prípravná fáza projektu

1. Výber príbehov o vlasti.

2. Výber básní o vlasti, diskusia, memorovanie.

3. Počúvanie piesní o vlasti, hymny Ruska.

4. Výber hádaniek, prísloví a prísloví o vlasti, Moskve; práca na prísloviach a prísloviach o vlasti

5. Príprava rozhovorov o pamiatkach hlavného mesta, prezeranie fotografií.

6. Výber obrázkov, ilustrácií v knihách o vlasti, prírode, o Moskve.

7. Výber hlavného materiálu v kútiku o vlasteneckej výchove v skupine.

8. Výber didaktických a spoločenských hier.

9. Opakovanie symbolov Ruskej federácie.

10. Výber filmov, prezentácie na tému Štátne symboly Ruska.

11. Vykonávanie informačno-výchovnej práce medzi rodičmi predškolákov.

12. Odhaľovanie subjektívnej skúsenosti detí: čo vieme? čo môžeme urobiť? čo chceme vedieť?

13. Diagnostika detí vo veku 6-7 rokov na zistenie úrovne vedomostí o tejto téme.

14. Oboznámenie rodičov s témou projektu, účasť rodičov na projekte, príprava konzultácií a odporúčaní k téme.

Hlavná etapa projektu

mimovládna organizácia "Rozvoj reči"

NOD: „Erb a vlajka Ruska“ (pomocou vizuálneho modelovania); „Malé folklórne formy“ (príslovia, porekadlá, jazykolamy o vlasti).

Verbálne didaktické hry a cvičenia: „Nájdi slová s daným zvukom“, „Kto bol menovaný, odpovedá“, „Ja začnem a ty pokračuješ“, ​​„Vysvetli slovo“, „Vytvorte vetu podľa schémy“, „ Moje-moje-moje, „Povedz mi, ktoré?“, „Pomenujte hlavné mesto“, „Bielo-modro-červené“, „Zakrúžkujte bodky“, „Nad-pod-medzi“, „Porovnať“, „Nájsť a ukázať“, „Je všetko v poriadku?“, „Vytvorte vetu z niekoľkých slov“, „Prečiarknite prebytok“, „Zložte štátny znak Ruska“ a „Zložte vlajku Ruska“ (prekrytie metóda).

Vytváranie príbehov z obrázkov a obrázkov, popis obrázkov a obrázkov symbolov Ruskej federácie.

Čítanie beletrie:

  • básne o vlasti, Moskva - Gusev „Chráňte Rusko“, E. Axelrod „Náš domov“, V. Orlov „Rodný“, V. Stepanov „Vlajka Ruska“, I. Ageeva "Ruská vlajka - trikolóra", V. Stepanov "Erb Ruska", T. Guseva "Glóbus", V. Stepanov "Moskva", N. Dobronravov "Moskva so zlatou kupolou", I. Tokmakova "Červené námestie", diela ruských básnikov a spisovateľov o prírode Ruska S. Yesenina, A. Tolstého, A. Puškina;
  • príbehy - z knihy S.V. Novikov „Dejiny pôvodného obyvateľstva“ - „Naši slovanskí predkovia“; K.D. Ushinsky „Naša vlasť“;
  • čítanie ruských ľudových rozprávok, výber autorských rozprávok a eposov o víťazstve bojovníkov nad príšerami.

mimovládna organizácia "Sociálny a komunikačný rozvoj"

Situačné rozhovory a témy na diskusiu: „Kde môžem vidieť obraz vlajky Ruskej federácie? erb Ruskej federácie?“, „Kde môžete počuť hymnu Ruskej federácie?“, „V akých prípadoch zdobia mesto, dedinu štátnymi vlajkami?“, „Prečo potrebujete vedieť štátne symboly Ruskej federácie?“, „Aký význam má pre vás vlajka, erb a hymna Ruska?“, „Povedzte nám o znaku Moskvy“, „Čo viete o štátnych symboloch republika Komi?“, „Čo viete o erbe mesta Pechora?“

Hry na hrdinov: "Štadión", "Prehliadka mesta", "Materská škola", "Stretnutie s významnými ľuďmi"

Súťažný kvíz „Erb-vlajka-hymna“

mimovládna organizácia "kognitívny rozvoj"

NOD „Naša vlasť-Rusko“, „Symboly Ruskej federácie“, „Moskva je hlavné mesto Ruska. Erb Moskvy

GCD na papierovej konštrukcii a obrázok „Vlajka Ruska“, od konštruktéra „Budovy s vlajkou“

GCD podľa FEMP "Zloženie čísla 8": cvičenie na zostavenie čísla z dvoch menších čísel (s použitím obrázkov erbu Ruska (8 kusov) a erbu mesta Moskvy (8 kusov ) aby bolo číslo 8)

Prechádzka: pozorovanie v uliciach mesta a dediny, hľadanie obrázkov štátnych symbolov Ruska, Komi a mesta Pečora; stavba známych obrázkov zo štátnych symbolov zo snehu, kreslenie na snehu palicami

mimovládna organizácia "Umelecký a estetický rozvoj"

GCD o vizuálnej aktivite „Kreslenie vlajky Ruska“

GCD pre aplikáciu „Ruské brezy“ (metóda trhania papiera)

NOD o vizuálnej aktivite „Vyberte a vyfarbite štátny znak“

mimovládna organizácia "Fyzický rozvoj", "Zdravie"

NOD "Sme športovci Ruska"

Ranné cvičenia (vonkajší komplex s gymnastickými palicami)

Rozhovory o zdravom životnom štýle, o zdraví národa

Záverečná fáza projektu

1. Tvorba albumov: o Rusku "Moja vlasť - Rusko", o Moskve "Pamiatky Moskvy", o symboloch republiky Komi a meste Pečora

2. Doplnenie kútika o vlasteneckej výchove o didaktické pomôcky a stolové hry.

3. Tvorivá úloha s rodičmi „Zložte s rodičmi báseň o svojej vlasti“

4. Diagnostika predškolákov na osvojenie si nových poznatkov k projektovej téme

3. Výsledky projektu.

Deti poznajú štátne symboly Ruska (vlajka, erb a hymna), erb mesta Moskvy, erb mesta Pečora.

Deti poznajú význam symbolov a obrázkov na obraze Štátnych symbolov.

Deti poznajú funkcie štátnych symbolov Ruska.

Deti sa oboznámili s históriou vzniku štátnych symbolov a vyobrazeniami na nich.

Rodičia žiakov sa radi zúčastnili a spolupracovali s predškolským výchovným zariadením.

Žiaci získali skúsenosti s produktívnou interakciou v práci, zvýšili svoju kognitívnu aktivitu.

Došlo k doplneniu rozvíjajúceho sa prostredia v kútiku vlasteneckej výchovy.

4. Implementácia a šírenie skúseností k téme projektu.

Návrh výstavy o umeleckom a estetickom vývoji v prijímacej miestnosti na tému projektu.

Doplnenie osobnej webovej stránky vychovávateľky Viškovej N.V ..

5. Zoznam použitej literatúry.

Hodiny občianstva a vlastenectva v materskej škole. O.N. Barannikova. Praktický sprievodca. – M.: ARKTI, 2007.

Rodná história. S.V. Novikov. - M.: Eksmo, 2004

Štátny znak, vlajka Ruska: zoznamujeme predškolákov a žiakov základných škôl so štátnymi symbolmi - M.: ARKTI, 2002.

6. Prílohy k projektu.

1. Diagnostika úrovne vedomostí predškolákov prípravnej skupiny na tému projektu „Štátne symboly Ruska“

2. NOD pre mimovládnu organizáciu "RR" - "Znak a vlajka Ruska"

3. Didaktický materiál k téme projektu

4. Fotoreportáž o realizácii projektu "Štátne symboly Ruska"

Dodatok 1.

Diagnostika úrovne vedomostí predškolákov prípravnej skupiny na tému projektu „Štátne symboly Ruska“

Účel diagnostiky v prípravnej fáze projektu: identifikovať úroveň (objem) vedomostí o danej téme.

Na vykonanie diagnostiky medzi deťmi prípravnej skupiny bol pripravený demonštračný a rozdávací materiál, hudobné diela a zostavený zoznam nasledujúcich otázok:

1. Čo je to? (vlajka, erb a hymna Ruska)

2. Vymenuj farby vlajky Ruska.

3.Čo znamenajú farby ruskej vlajky?

4. Čo je zobrazené na erbe Ruska?

5. Čo znamenajú zobrazené symboly erbu Ruska?

6.Kde môžem vidieť obraz ruskej vlajky? Kde môžete vidieť vlajku Ruskej federácie?

7.Kde môžem vidieť obraz erbu Ruska? Kde môžete vidieť erb Ruskej federácie?

8. Poznáte hymnu Ruska?

9. Kedy a kde si môžete vypočuť ruskú hymnu?

10. Prečo krajina potrebuje štátne symboly?

Kritériá existujúcich vedomostí u detí v tomto štádiu boli hodnotené podľa trojúrovňového systému indikácií:

Nízka úroveň - dieťamá čiastočne asimilované, nepresné, neúplné zobrazenia podľa špecifikovaného kritéria.

Stredná úroveň – dieťa si osvojilo s menšími nepresnosťami predstavy podľa určeného kritéria.

Vysoká úroveň - dieťa sa plne naučilo nápady podľa určeného kritéria.

Diagnostiky sa zúčastnilo 8 detí prípravnej skupiny. V tejto fáze som zistil, že zásoba potrebných vedomostí je malá. Deti boli vo výpovediach bezradné, v odpovediach zmätené. Väčšina detí vedela odpovedať na prvú, druhú a tretiu diagnostickú otázku. Najťažšie bolo odpovedať na piatu, ôsmu, deviatu a desiatu otázku. Na základe diagnostických údajov získaných v prvej fáze projektu som získal tieto výsledky:

Nízka úroveň – 3 deti – 37,5 %

Priemerná úroveň – 5 detí – 62,5 %

Vysoká úroveň - 0%

Realizácia projektových aktivít na zvolenú tému, využitie vybraných vzdelávacích technológií, spolupráca s rodičmi umožnila predškolákom prípravnej skupiny dosiahnuť pozitívnejšiu dynamiku pri asimilácii a raste vedomostí na tému „Štátne symboly Ruska“. V záverečnej fáze projektu som vykonal rediagnostiku predškolákov, aby som si osvojil nové poznatky o tejto téme. V dôsledku diagnózy sa zistilo nasledovné:

Nízka úroveň – 1 dieťa – 12,5 %

Stredne pokročilá úroveň – 4 deti – 50 %

Vysoká úroveň – 3 deti – 37,5 %

Zo získaných výsledkov je vidieť, že ku koncu projektu sa vedomosti detí zvýšili, no stále existuje dieťa s nízkou úrovňou osvojovania vedomostí v dôsledku oneskorenej rečovej aktivity.

Úlohy projektu tak možno považovať za splnené na 87,5 %.

Dodatok 2

GCD o vývoji reči „Znak a vlajka Ruska“

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči „Znak a vlajka Ruska“ (prípravná skupina) s prvkami vizuálneho modelovania

Typ NOD: lekciu na upevnenie získaných vedomostí

Typ GCD: tematická lekcia

Téma GCD: Erb a vlajka Ruska

Veková skupina detí: 6-7 rokov

Obsah programu:

1. Učebné úlohy:

Pokračujte vo vytváraní predstáv detí o ruských symboloch; o histórii vzniku a funkčnom účele erbu a vlajky, o symbolickom účele farieb a obrazov;

2. Vývojové úlohy:

Rozvíjať súvislú reč; Rozšírte vedomosti o slovách;

Rozvíjať schopnosť rozprávať podľa predloženého plánu;

Rozvíjať kognitívny záujem detí, rozširovať ich obzory; rozvíjať u detí schopnosť tvorivého myslenia.

3. Výchovné úlohy:

Vzbudiť v deťoch zmysel pre vlastenectvo, úctu k znaku a vlajke našej krajiny.

Práca so slovnou zásobou:Vlasť, vlastenec, žezlo, orb.

Vybavenie: Kútik vlasteneckej výchovy v skupine, notebook, projektor, magnetická tabuľa, list s fotografiami londýnskych pamiatok, papierová holubica, nahrávka ruskej hymny

Demo materiál:Vlajka a erb Ruska, kresby detí, obraz erbu Moskvy; schéma-plán na zostavenie príbehu o vlajke a erbe Ruska; prezentácia "Naša vlasť-Rusko", fotografie s pamiatkami Moskvy.

Podklad:farebné pruhy štátnej vlajky Ruska (pre návrh), jednotlivé symboly štátneho znaku Ruska (pre návrh), lepiaca tyčinka, tyčinky.

Predošlá práca: Skúmanie vlajok rôznych krajín, albumov s erbmi rôznych miest, staré mince. Rozhovory o erbe a vlajke Ruska, zapamätanie si básní, výrokov, prísloví o vlasti. Pozorovanie v uliciach obce a mesta, hľadanie obrázkov štátnych symbolov Ruskej federácie. Čítanie legiend a rozprávok o vlasti. Manuálna práca "Štátna vlajka Ruskej federácie". Ruské ľudové hry.

Samostatná práca:pomoc pri nadväzovaní kontaktu s rovesníkmi, pomoc pri realizácii praktických činností

Spolupráca s rodičmi:

Štruktúra a metodologické techniky:

  1. Úvodná časť - 5 min.

Vzhľad hrdinu "Holubica-poštár"

Motivačný list

Hľadanie spôsobov riešenia problému

  1. Hlavná časť - 25 min.

"Cestovanie vlakom v Rusku"

Stanica "Štát"

Stanica "Hra"

Zhrnutie

  1. Záverečná časť – 5 min.

Zhrnutie lekcie

Výroba listu a obálky priateľom z Anglicka.

Organizácia detí v NOD

Pokrok v lekcii

Deti v strede skupiny spolu s učiteľom.

Zaklopať na dvere. Letí papierový holub-poštár.

Vychovávateľ:

Chlapci, pozri, vieš kto to je?

Deti vyjadrujú svoje názory. (holubica-poštár)

Zaujímalo by ma, čo nám priniesol? (list)

Prečítajme si adresu na obálke a zistíme, komu je určená. A ak je to pre nás, tak si to prečítame.

Učiteľ list prečíta.

Ahojte milí chlapci! Žijeme v Anglicku, v hlavnom meste krajiny, v meste Londýn. Anglicko je naša vlasť, na ktorú sme veľmi hrdí a máme ju veľmi radi. Sme hrdí na naše štátne symboly krajiny, sme hrdí na slávne pamiatky nášho mesta. Posielame vám fotografie. Povedz nám o svojej vlasti.

Deti a učiteľ umiestňujú fotografie z písmena na magnetickú tabuľu. Deti a učiteľ sedia na stoličkách pri tabuli a prezerajú si fotografie.

Učiteľ vedie deti k odpovedi:

Čo ste pochopili z listu? Čo môžeme urobiť? ako to urobíme?

(deti ponúkajú riešenia, výber správneho riešenia)

Čo si myslíte, keď naši priatelia dostanú od nás list, čo sa budú môcť dozvedieť?

Pripomeňme si, čo už vieme o našej vlasti.

Ako sa volá naša krajina? Pomenujte hlavné mesto Ruska.

Ako sa volajú ľudia žijúci v našej krajine?

Akým jazykom hovoríme my Rusi?

Učiteľ upozorňuje deti na snímky prezentácie „Naša vlasť-Rusko“.

Vychovávateľ:

Pozrite sa, aká obrovská a veľká je naša krajina. Naše Rusko zaberá na Zemi veľmi veľké územie. Je taká veľká, že ak chceme cestovať z konca na koniec, vlakom to bude trvať celý týždeň, lietadlom aj celý deň. A práve teraz navrhujem ísť na cestu vlakom cez rozlohy našej vlasti!

Vykonávanie fyzických cvičení a prstovej gymnastiky na hudbu vlasti.

Hlavné mesto našej vlasti - Moskva

(R zdvihnite ruky hore, obopnite prsty pravej ruky prstamiľavá ruka)

Je to veľmi dlhá cesta - dva dni.

(zvýšiť index a stredprsty pravej ruky hore)

S vysokou hlavnou vežou,

(vstaň na prsty, zdvihni sa)

So zvonkohrou

(vztiahnite ruky, natiahnite sa)

A s obrovskou rozlohou

(na úrovni rozpažte ruky do strán hrudník)

So skromným názvom

(ohnite ruky v lakťoch, natiahnite ich dopredu)

Volá sa Červená

A vyzerá to skvele.

Múzeá sa tam nepočítajú,

(ohnite ruky v lakťoch aroztiahnite všetky prsty)

Sú tam divadlá a pamätníky.

(ľavou rukou ohnite dva prsty pravá ruka)

Poďme navštíviť priateľov

(striedavo ohnuté paže v lakťochtlačí ich dopreduprsty zaťaté v päste)

Aby som vám o tom povedal.

(ohnite ruky v lakťoch a natiahnite saich dopredu, dlaňami nahor)

Učiteľ sa spolu s deťmi pohybuje po skupine, napodobňujúc jazdu vlakom, v rukách atribútov štátnych symbolov - vlajok Ruska.

Vychovávateľ:

Chlapci, prichádzame na prvú stanicu s názvom "Štát" (Kútik vlasteneckej výchovy v skupine)

Sadnú si na stoličky na „Štátnej stanici“

Rozhovor s deťmi.

Vychovávateľ:

Chlapci, ako sa volá naša vlasť? (Rusko)

Ako inak môžeme nazvať našu vlasť? (Krajina, vlasť, štát)

Čo je vlasť? (odpovede detí)

miluješ svoju krajinu? Čo znamená „Miluj svoju krajinu“? (odpovede detí) Ako sa volá človek, ktorý miluje svoju vlasť? (vlastenec)

Vy a ja vieme, že naše Rusko je štát a každý štát má svoje charakteristické znaky a symboly.

Aké štátne symboly Ruska poznáte? (vlajka, erb a hymna Ruska)

Aká je štátna hymna? (odpovede detí) Prečo potrebujeme štátnu hymnu? (detské predpoklady) Keď zaznie štátna hymna, čo treba urobiť? Kde si môžete vypočuť ruskú hymnu? Poďme si spoločne zaspievať prvý verš štátnej hymny.

Všetci sa postavia a pri hudbe spievajú ruskú hymnu.

O akých štátnych symboloch Ruska sme ešte nehovorili? (o vlajke a erbe Ruska)

Navrhujem úlohu-hru "Zbieraj a drž?"

Praktická úloha. Aby ste to dosiahli, musíte sa rozdeliť do dvoch tímov a zhromaždiť a prilepiť obrázok vlajky a erbu Ruska na stôl.

Predškoláci vykonávajú praktickú úlohu (skupinová práca)

Prebieha fyzická minúta

U nás sú hory vysoké,

Rieky sú hlboké

Stepi sú široké

Lesy sú veľké

A my sme takí chlapi!

Ďalšia úloha pre tímy.

Úloha pre prvý tím „Vytvor príbeh o štátnej vlajke Ruska“ podľa plánu, úloha pre druhý tím „Vytvor príbeh o štátnom znaku Ruska“ podľa plánu.

Učiteľ položí každému tímu na stôl plán, aby zostavil príbeh o vlajke a erbe Ruska. Po príprave jedno z detí z každého tímu rozpráva podľa svojho plánu o štátnom symbole Ruska.

Čo môžeme kúpiť na štátnej stanici pre našich priateľov - Britov? (návrhy pre deti - môžete odfotiť vlajku a štátny znak Ruska)

Vychovávateľ:

Chlapci, čas zastávky na tejto stanici sa končí a musíme ísť ďalej. Posaďte sa, vlak odchádza!

Učiteľ a deti sa pohybujú po skupine.

Blížime sa k ďalšej stanici „Igrovaya“ (navrhnutá fotografiami moskovských pamiatok)

Na tejto stanici, ako ste už možno uhádli, budeme oddychovať a hrať sa.

Prvá hra „Hádaj a meno“

Deti stoja v polkruhu a vymenúvajú pamiatky Moskvy.

Druhá hra Ruská ľudová hra "Zlatá brána". Spolu s učiteľom si zapamätajte slová hry: „Zlatou bránou sa neprejde vždy: prvý raz je odpustené, druhýkrát je zakázané a tretíkrát vás už nepustíme!

Po skončení hry sa učiteľ pýta detí:

Čo môžeme kúpiť na stanici Igrovaya našim anglickým priateľom? (Hádanky detí - fotografie s pamiatkami)

Chlapci, čas strávený na stanici "Igrovaya" sa skončil a my ideme s vami z dlhej cesty späť do škôlky.

Učiteľ sa pohybuje spolu s deťmi v skupine a vracia sa späť do stredu skupiny.

Tak a sme späť v našej rodnej škôlke! Cestovali sme cez rozlohy Ruska. O našej vlasti už vieme veľa. Aký bol pre vás náš výlet? (deti sa podelia o svoje dojmy). Čo by ste povedali svojmu priateľovi alebo blízkemu o svojej vlasti? (odpovede detí).

Z výletu sme si priniesli drobné suveníry pre našich priateľov zo zahraničia. Urobme obálku a pošleme ju poštovým holubom do Anglicka. Učiteľka spolu s deťmi vloží do obálky štátne symboly Ruska, pamiatky Moskvy a uvítací list a priloží ho k holubici.

Učiteľ napíše list pod diktátom detí.

Dodatok 3

Didaktický materiál k téme projektu

Úlohy na tvorenie lexikálnych a gramatických kategórií

A obohatenie slovnej zásoby

1. Ako voláme Rusko? prečo? (kompilácia synonymického radu)

Rusko-Vlasť-Vlasť-Vlasť-Vlasť-Vlasť

2. Aké národy žijú v Rusku?

3. Dokončite vetu:

Štít je výzbroj starovekého bojovníka, navrhnutý tak, aby…

Kopija je výzbroj starovekého bojovníka navrhnutá tak, aby…

Koruna je...

4. Zváženie mincí v nominálnych hodnotách 5, 10, 50 kopejok.

Ako sa volajú tieto mince? Kto je na nich vyobrazený? Prečo sa tak volajú?

Zvážte mince v nominálnych hodnotách 1,2,5 rubľov. Čo je na nich zobrazené?

5.Čo viete o...? Vyberte slová, ktoré najpresnejšie charakterizujú predmet (osobu).Napríklad: Orol - hrdý, slobodný ...

6. Aké biele, modré, červené predmety poznáte?

Biela (th, th) - ..., modrá (-her, -th) - ..., červená (th, th) ...

7. Čo nazývame červenou farbou?

8. Aké slová vyjadrujú lásku k vlasti?

Milovaný, posvätný, bezhraničný, drahý, mocný, veľký, slobodný.

9. Vyberte správnu odpoveď.

Ako sa volá naša krajina? (Nemecko, Rusko, Lotyšsko)

Ako sa volá hlavné mesto nášho štátu? (Moskva, Paríž, Kyjev, Tula)

Ako sa volá tvoje rodné mesto? (Moskva, Pečora, Petrohrad)

Pomenujte hlavné námestie, rieku, ulicu vášho mesta.

10. Vytvorte vetu s dvojicami slov.

Juraj víťazný oštep.

Emblém.

11. Slová sa rozpadli. Navrhovať.

Obloha, stúpať, orol, zadarmo, c.

Naživo, Moskva, v, Moskovčania.

12. "Vysvetlite slovo"

Víťazný, biely kameň, zlatohlavý, dvojhlavý, drakobijca.

Texty na čítanie a učenie sa naspamäť

Som ruský človek a mám ruskú povahu

Milý ku mne a ja to spievam.

Som Rus, syn môjho ľudu,

Pozerám sa na svoju vlasť s hrdosťou.

V. Gusev

natívny

Zistil som, že mám
Je tam veľká rodina
A cesta a les,
V poli každý klásky!

Rieka, modrá obloha
Toto je všetko moje, drahý!
Toto je moja vlasť!
Milujem všetkých na svete!

V. Orlov

Vlasť

Ak povedia slovo „Vlasť“,
Okamžite príde na myseľ
Starý dom, ríbezle v záhrade,
Hrubý topoľ pri bráne.

Pri rieke je plachá breza
A rumančekový kopček...
A iní si zrejme spomenú
Váš rodný moskovský dvor ...

V mlákach prvé člny
Nad povrazom dupot nôh
A veľká susedná továreň
Hlasný radostný klaksón.

Alebo je step červená od maku,
Zlatý celok…
Vlasť je iná
Ale každý ho má!

Z. Alexandrovej

Vlajka Ruska - trikolóra,
Tri pruhy upútajú pozornosť.
A každý má novú farbu
A farba má svoje tajomstvo.

Spodná červená - najjasnejšia,
Farba víťazstiev v horúcich bitkách,
Ruská krv, ktorá sa ťaží
A na ľudí sa nezabúda.

V strede vlajky je modrá,
Ako Volga na rovine...
Modrá pôvodných riek
Miluje ruských ľudí.

Hore ako oblaky
Farba snehu a mlieka.
Čistá biela je farbou sveta
Hovorí – žiadne vojny!

Ageeva I.

„Naše hlavné mesto sa volá Moskva!

Naše hlavné mesto je mestom hrdinov!

Moskva mala veľa nepriateľov

Krajina odohnala všetkých z Moskvy!

Moskva mala veľa priateľov!

Naša Moskva ich má viac.“

T.Khodakov

V istom kráľovstve sa stalo veľké nešťastie, napadol ho zúrivý drak-had. Usadil sa v tmavej jaskyni na brehu mora. Spálil zem ohňom, zničil domy. Obyvatelia tohto kráľovského štátu sa modlili. Had požadoval, aby sa každý deň nasýtil čerstvým mäsom. Ale monštrum bolo nenásytné a čoskoro už nikomu nezostali žiadne ovce, kravy ani kozy - had zožral všetko. Potom prikázal hadovi, aby k nemu každý deň priviedol človeka, aby ho zjedol. Hodili lós a kráľova dcéra mala ísť. Priviedli ju na pobrežie a nechali ju tam. V tomto čase prechádzal okolo seba statočný Egory (George). biely kôň . Nemohol nechať princeznú v ťažkostiach, bojoval s hadom a udrel ho kopijou, porazil ho.

Veľkovojvoda Jurij, prezývaný Dolgorukij, išiel so svojou družinou zo slávneho mesta Kyjev do mesta Vladimir. Cesta išla cez husté lesy, bažinaté močiare. Zrazu princ uvidel uprostred močiarov obrovskú šelmu. Mal tri hlavy, jeho vlasy boli pestré v mnohých farbách. Princ a jeho spoločníci sa pri pohľade na tento zázrak zastavili v úžase. A šelma, ktorá sa zjavila ľuďom, zmizla, akoby sa rozplynula v hmle. Spolu s veľkovojvodom jazdil učený grécky veštec. A Jurij Dolgorukij sa ho opýtal ... Čo znamená vzhľad nádherného zvieraťa?

Prediktor to vysvetlil takto:

V blízkosti týchto miest vyrastie veľké trojuholníkové mesto a okolo neho sa rozprestrie veľké kráľovstvo. A pestrofarebnosť kože zvieraťa znamená, že sa tu budú zbiehať rôzne národy a teraz sa vám splní znamenie.

Je to rozprávka, ale s veľkým významom. Napokon sa splnilo znamenie - vyrástlo veľké mesto - Moskva.

Texty na prerozprávanie

Naša vlasť

K.D.Ushinsky

Naša vlasť, naša vlasť - Matka Rusko.

Rusko nazývame vlasť, pretože v ňom od nepamäti žili naši otcovia a starí otcovia.

Hovoríme tomu vlasť, pretože sme sa v nej narodili. Hovoria v nej našou rodnou rečou a všetko, čo je v nej, je pre nás domáce; a matka - pretože nás kŕmila svojím chlebom, napájala nás svojimi vodami, naučila sa jej jazyk, ako matka nás chráni a chráni pred všetkými nepriateľmi.

Veľká je naša vlasť - Svätá ruská zem! Tiahne sa od západu na východ v dĺžke takmer jedenásťtisíc míľ; a zo severu na juh o štyri a pol.

Rusko sa rozprestiera nie v jednej, ale v dvoch častiach sveta: v Európe a v Ázii...

Na svete je veľa a okrem Ruska všelijaké dobré štáty a krajiny, ale človek má jednu vlastnú matku - má ju a svoju vlasť.

Moskva

Podľa E. Osetrova

„Moskva je hlavou všetkých miest ...“ Neuvádzajte príslovia, výroky, výroky, piesne o hlavnom meste Moskve.

Moskva - hlavné mesto Ruska, žije v srdci každého. Ak by ste spojili všetky ulice hlavného mesta do jednej, tiahla by sa naprieč celým Ruskom. Srdcom Moskvy je Kremeľ, Červené námestie.

Rozvoj spojenej reči. Vymýšľanie príbehov

  1. Napíšte príbeh o svojom obľúbenom meste podľa plánu:

Ako sa volá tvoje obľúbené mesto?

Kto a kedy bol založený?

Hlavné námestie, ulica, rieka vo vašom meste.

Hlavné atrakcie vášho mesta.

Váš vzťah k mestu

2. Vytvorte príbeh o štátnej vlajke Ruskej federácie podľa plánu:

Aký je názov tejto vlajky?

Čo znamená štátna vlajka Ruska?

Aký je to tvar?

Koľko farieb má ruská vlajka?

Čo znamená červená (modrá, biela)?

V akom poradí sú pruhy a prečo?

Kde môžete vidieť štátnu vlajku Ruskej federácie?

3. Zostavte popisný príbeh o štátnom znaku Ruska.

Erb ktorej krajiny je zobrazený na obrázku?

Aký predmet je tvarom podobný erbu?

Čo sa nachádza v strede erbu a prečo?

Kto je zobrazený v strede erbu a prečo?

Kto je zobrazený na erbe Moskvy a čo robí?

Aké ďalšie položky sú zobrazené na erbe Ruskej federácie?

Kde môžem vidieť obraz erbu Ruska?

Čo symbolizuje erb Ruska?

Úlohy na spoločnú realizáciu s rodičmi

  1. Odporúčania.
  • Povedzte svojmu dieťaťu o svojom rodnom meste.
  • Povedzte dieťaťu o veľkých sviatkoch krajiny.
  • Upevniť vedomosti dieťaťa o štátnych symboloch Ruska zodpovedaním otázok uvedených nižšie.

Úlohy k téme "Štátna vlajka Ruska"

1. Zvážte so svojím dieťaťom obraz ruskej vlajky a odpovedzte na otázky:

Akú farbu majú pruhy na ruskej vlajke?

Aké predmety bielej, červenej, modrej farby poznáte? (biela, červená, modrá)

Čo znamená červená, modrá, biela?

2. Skúste si s deťmi zapamätať, kde nájdete vyobrazenie štátnej vlajky Ruska?

3. Zahrajte si s deťmi hru „Nad-pod-medzi“ (umiestnenie pruhov vlajky)

4. Vyfarbite vlajku Ruska.

Úlohy k téme „Národná hymna Ruska“

Odpovedaj na nasledujúce otázky:

Kedy sa hrá štátna hymna?

Aké slová vyvolávajú pocit hrdosti na vlasť?

Úlohy k téme „Štátny znak Ruska“

Kto je zobrazený na erbe Ruska?

Obrysy akého starovekého brnenia pripomínajú erb?

Čo viete o orlovi?

Vyfarbiť erb Ruska?

Vytvorte príbeh o erbe Ruska podľa plánu.

Dodatok 5

Fotoreportáž o aktivitách projektu

Konštrukcia z Lego-konštruktéra "Building with flag"

Stavba z papiera a odpadového materiálu "Vlajka Ruska"

Umelecké dielo "Vlajka Ruska"

Herné cvičenie „Zbierajte a zložte vlajku a štátny znak Ruska“

Aplikácia "Ruské brezy"

„Vytvorte príbeh o štátnej vlajke Ruska podľa plánu“

„Skomponujte príbeh o štátnom znaku Ruska podľa plánu“


Ľudmila Magžhanová
Pedagogický projekt "Tajomné znaky a symboly"

"MBDOU "Materská škola Polaznensky č. 8"

Projekt

« Tajomné znaky a symboly» Vyvinuté: Magzhanova L. A.

Kholod I.I.

vyhliadka projektu: informačný, dlhodobý.

členov projektu: učitelia seniorská skupina č. 4 Magzhanova L. A., Kholod I. I.

Cieľová skupina: žiaci družiny a ich rodičia.

Relevantnosť: V rôznych častiach programu, ktorý realizujeme, sa počíta s tým, že predškoláci si osvoja rôzne modely, rôzne, rozvinú si zručnosti na ich vytváranie a aplikáciu v procese poznávania. Zvládnutie modelovania zabezpečuje u detí predškolského veku efektívnejší rozvoj vlastností, vzťahov, závislostí, rozvoj zložiek kognitívnej činnosti, aktiváciu kognitívnych záujmov a samostatnosť. rozvoj symbolický aktivita sa považuje za ukazovateľ pripravenosti na školu, za kritérium intelektuálneho rozvoja. Bez špeciálnej práce má však značná časť detí nízku úroveň rozvoja modelovacích schopností - ťažkosti s dôsledným porovnávaním objektu s modelom, chýbajúca predbežná analýza modelu, nepochopenie pravidiel modelovania, doslovné vnímanie symboly a znaky. Hovoríme o vývoji praktických akcií na používanie modelu (použitie hotových modelov, ich reprodukovanie známe situácie, vykonávanie jednoduchých zmien, nahradenie, kódovanie a dekódovanie modelu, symbolov, znamenia.

Cieľ: Vytváranie motivácie k zvládnutiu znakovo-symbolické systémy a prostriedky, objasňujúce skúsenosti detí s ich vývojom.

Úlohy:

1. Rozvíjať kognitívnu činnosť detí prostredníctvom rozvoja rôznych symbolický nástroje a modelovanie;

2. Zintenzívniť rozvoj rôznych symbolické prostriedky; viesť k pochopeniu ich funkcií, pravidiel konštrukcie, aktivovať túžbu ovládať a využívať ich v procese poznávania;

3. Rozvíjať zručnosti a akcie: modelovanie, substitúcia, kódovanie, dekódovanie, vytváranie a transformácia modelu, predbežná analýza objektu a náhrad, porovnávanie a skúmanie objektu a modelu, zmena modelu.

4. Rozvíjať kognitívnu činnosť, samostatnosť v procese poznávania, osvojenie si modelovania, symbolické prostriedky.

5. Motivovať rodičov k participácii na problémovo-hernej komunikácii s deťmi v procese osvojovania symbolické prostriedky.

Vzdelávacie oblasti:

1. Poznávanie

2. Komunikácia

3. Čítanie beletrie

4. Socializácia

5. Umelecká tvorivosť

7. Bezpečnosť

8. Telesná kultúra

Implementácia projektu

Informačné a motivačné

1. Vývoj projektu, oboznámenie so svojimi základnými predstavami o deťoch a ich rodičoch;

2. Identifikácia úloh, ktoré je potrebné riešiť v procese implementácie projektu, plánovanie činnosti;

3. Štúdium odbornej literatúry, zbieranie materiálov k danej téme.

Formatívne

Tímová práca učiteľka s deťmi:

1. V rámci hľadania odpovede na otázku "Prečo potrebujeme znamenia viesť rozhovor « Známky okolo nás» .(program "dúha" s 118)

2. Práca s manuálom "Spoznaj svet"

3. Prechádzky a výlety po uliciach obce "Hľadám znamenia» ;

"O čom hovoria? nápisy na uliciach» (program "dúha" s 119)

4. Skúmanie detských ilustrovaných encyklopédií za účelom hľadania informácií o vzhľade symboly a znaky.

5. Exkurzia do kuchyne "O čom hovoria? značky na obale

S diskusiou o vymenovaní znamenia, symbolov objasnenie ich obsahu.

6 cvičení v používaní modelov, znamenia, znakov za čas

vzdelávacie oblasti: "vedomosti", "komunikácia",

"Čítanie beletrie";

7. Fixovanie výsledkov vynájdených činností znaky a symboly v Discovery Notebook;

8 Cvičenie „Kto si všimne viac znaky a symboly

9. Úvod do znakov a symbolov v každodennom živote (označenie symboly hračiek, manuály, schémy – postupnosti akcií).

Samostatná činnosť:

1. Hry a cvičenia na rozvoj zručností modelovania, kódovania, dekódovania rôznych znaky a symboly:

-"Vyber si (vymyslieť) podpísať do predmetu, slovo"

- "Kde je koho obrys?";

- "tiene";

- "Kreslenie pre iného";

- "Poďme nabiť";

- "Urobiť obrázok";

- "Hádam";

- "Čo zistíme?";

- "Magický počítač";

- "Magická fotografia";

- "Podobné - nie podobné";

- "Nájdi rodinu";

- "Nájdi poklad";

- "Kde priletela včela?"

Hry s blokmi Gyenesh

produktívna činnosť:

Nakreslite a ozdobte prvé písmeno mena a priezviska;

Konštrukcia z dielov "zázračný kríž"-2, 3, "Zázračná stovka",

"Konštruktor písmen", "Priehľadné námestie", hry s "Geokontom",

"Igrovisor" a ďalšie výhody V.V. Voskoboviča s skicovaním a vyfarbovaním figúr.

Farbenie znamenia návštevnosť pre následné hry na hranie rolí;

Návrh podľa schémy, porovnanie schémy a konštrukcie (remeslá).

Práca s rodičmi:

Organizovanie výstavy základov, abecedy v centre gramotnosti;

Výstavu vyzdobia rodičia chlapcov (album): „Modely áut a ich symbolika» .

Stretnutia so zaujímavými ľuďmi „Profesionál symbolov

Obohacovanie rozvíjajúceho sa prostredia prostredníctvom didaktických hier s

použitie znaky a symboly;

Pomoc pri vytváraní kolekcií ikon, kalendárov.

Diagnostické:

1. Realizácia reflexie procesu a výsledkov činností v

implementáciu projektu.

Prezentácia:

1. Zovšeobecnenie a prezentácia vo voľnom čase "Veselí piráti"

2. Stanovenie perspektív:

Pokračovať v práci na tejto téme v prípravnej skupine.

Témy na štúdium:

Šport symbolika;

rôzne abecedy;

priestor symbolika;

Aj erby symbolov;

Kreslíme schémy budov;

Časové smery.

ocakavane vysledky:

1. Mať záujem o znaky a symboly pochopenie ich úlohy a

význam pre človeka.

2. Dostupnosť vedomostí a rozvoj zručností v dekódovaní znamenia, vytvorenie vášho symbolov, použiť symbolov v každodennom živote.

3. Obohacovanie rozvojového prostredia prostredníctvom rôznych znaky a symboly.

4. Vytváranie atmosféry spolupráce, dôvery, vzájomnej

akcie s rodičmi žiakov.

Literatúra:

Verbenets A. M. „Ovládanie vlastností a vzťahov predmetov deťmi piateho roku života prostredníctvom modelovania“ / / Metodické rady pre program "detstvo".-SPb.: DETSKÁ TLAČ, 2006.

Lavrentieva T. V. „Tvorba schopnosti vizuálneho modelovania v známosť s priestorovými vzťahmi

niyami//Rozvoj kognitívnych schopností v procese predškolského vzdelávania. -M.: Pedagogika,1986.

Lebedeva S. A. "Vývoj kognitívnej aktivity predškoláka na základe schematizácie" Otázky psychológie. -1997.-№5

A. M. Verbenets "Zvládnutie simulácie"//Predškolák 5-7 rokov v škôlke// Petrohrad "DETSKÁ TLAČ",2010

konverzácie:

- "Hlavné časti ulice";

-"Dobrý zlý";

O pravidlách bezpečnej jazdy na bicykli;

O pravidlách správania sa na ulici;

O práci regulátora;

Diskusia o problémových situáciách;

- "Cesta do materskej školy";

- "Zelená, žltá, červená" stretnutie s inšpektorom dopravnej polície;

- "Aké sú autá?";

- Pravidlá pre chodcov.

lekcie:

- "Bezpečné správanie";

- "Cesta, doprava, chodci";

- "Správanie detí na cestách a uliciach";

Hra: „Kto lepšie pozná pravidlá cestnej premávky?“;

- „Mestská a vidiecka doprava“;

Súťaž: „Najlepší chodec“.

Práca s rozložením:

Hracie situácie na pôdoryse mestskej ulice;
- hry s usporiadaním ulíc: umiestnenie dopravných značiek;

- "Správne umiestnite značky";

Hra „Vezmi dieťa cez cestu“;

Diskutujte o miestach, ktoré sú bezpečné pre cyklistiku.

Konštrukcia:

Stavba osobných áut od dizajnéra „Lego“ a hranie sa;

Konštrukcia transportu zo šnúrok do topánok, počítacích palíc;

Výroba atribútov dopravného dispečera.

Didaktické hry:

-"Kto a čo robí na ulici";
- "Každý obrázok má svoje miesto";
-"Správne nesprávne";
-"Nájdi rozdiely";

- "Kto bude riadiť auto po trati rýchlejšie?";

- "Prechádzka po meste";

-"Čo je zle?";

- "Správne umiestnite značky";

-"Dobrý zlý";

- "Rozpoznať dopravnú značku";

- "Rýchlo odpovedz", "Regulátory".

Vonkajšie hry:

- "Labyrint", "Jazda - nespadnúť", "Kone";
- "Chodci a autá";
- "Kto bude správne riadiť auto po ceste?";
- "Tri farby"";

- "Najrýchlejší", "Zručný chodec";

-"Zimná cesta";
- hra-súťaž „Kto rýchlejšie zloží auto?“;

- "Preteky saní";

Telesná kultúra voľný čas "Moja bezpečnosť".

Hry na hranie rolí:

"Dispečer", "Záchranné služby", "Cestovanie vlakom", "Záchranné služby", "Ja som vodič", "Autoservis".

Čítanie beletrie:

N. Dedyaeva "Nehrajte sa na ceste";
-Michalkov S. "Chôdza opatrne";

Mikhalkov S. "Cyklista";
- hádanie a hádanie hádaniek, čítanie básní o doprave a pravidlách cestnej premávky;

Pishumov Y. "Strážca";
-Ja. Pishumov "Cestná abeceda".

Umelecká kreativita:

Maľovanie: skúmanie a kreslenie dopravných značiek, kreslenie paličkami, prsty na krupicu, "Autá sa ponáhľajú na záchranu."

Aplikácia:"Naša ulica", "Autobus", "Autá na ceste", "Loď", "Farebné autá",
"Sme vo vlaku";

modelovanie rôzne druhy dopravy, dopravné značky, "Wand" atď.

Divadelné hry:

Dramatizácia rozprávky N. Pavlova „V aute“;

S. Mikhalkov "Slacker semafor" s pomocou hudobného režiséra a pedagógov

Prechádzky:

Cieľové prechádzky a pozorovania: chôdza po chodníku, chôdza na parkovisko, chôdza na zastávku MHD, do autoservisu,

Exkurzie: "Naša ulica", "Osobná doprava", "Moja dedina", exkurzia na križovatku

Cieľ: formovanie úctivého postoja k štátnym symbolom.

Úlohy:

- obohatiť prvotné predstavy o symbolike Ruska;

- stimulovať prejavy kognitívneho záujmu o fenomény histórie a kultúry svojej krajiny;

- formovať zručnosti správania primerané znalostiam symboliky, samostatné uplatňovanie získaných vedomostí v herných činnostiach.

Vybavenie: obrázky vlajky a štátneho znaku Ruska a zvukový záznam hymny krajiny, pieseň „Pozerám sa do modrých jazier ...“ (hudba L. Afanasyev, text I. Shaferan), dokumenty zobrazujúce rus. erb; stolová hra s potlačou „Nájdi vlajku“, mapa sveta, mince; obrázky vlajok rôznych štátov; pre každé dieťa - pásiky papiera v červenej, modrej a bielej farbe, audio prehrávač.

Pokrok v lekcii

opatrovateľka. Chlapci, Marina Sergeevna, učiteľka z inej materskej školy, sa na nás obrátila o pomoc. Povedala, že v ich škôlke otvorili múzeum štátnych symbolov. Koľko zaujímavého materiálu priniesli do tohto múzea rodičia, deti, pedagógovia! V múzeu materskej školy sú vzorky erbov ruských miest, ktoré vyrobili deti v triedach aplikácií, ako aj priniesli rodičia a deti z turistických výletov, zbierky vlajok rôznych krajín, odznaky zobrazujúce rôzne erby. , pohľadnice s pohľadmi na mestá našej krajiny, rôzne suveníry. Ich múzeum obsahuje aj hry, maľovanky, mozaiky, albumy, ktoré pomáhajú deťom dozvedieť sa viac o štátnych symboloch rôznych ruských miest. Ale v ich múzeu je málo materiálu, pomocou ktorého môžete deťom zaujímavým a vzrušujúcim spôsobom rozprávať o štátnych symboloch Ruska. Marina Sergeevna sa na vás náhodou neobrátila o pomoc. Vie, že ste na túto tému veľa čítali a rozprávali, vo svojej skupine máte veľa kníh, hier, albumov, pomocou ktorých sa môžete dozvedieť veľa zaujímavostí o erbe a vlajke. Ruska. Ako môžete pomôcť Marina Sergeevna?

deti. Môžete písať príbehy, vytvárať kresby, aplikácie, rozprávať sa o našich hrách, vyberať obrázky.

opatrovateľka. Výborne, chlapci, všetko ste navrhli správne, ale aby boli príbehy zaujímavé, navrhujem, aby ste si dnes zapamätali všetko, čo viete o štátnych symboloch Ruska. Ako všetky štáty sveta, aj naša krajina má svoje charakteristické znaky. ktoré?

deti. Erb, vlajka, hymna.

opatrovateľka. Čo je to erb?

deti. Znak, symbol, rozlišovací znak.

opatrovateľka. Áno, štátny znak je znak, zobrazuje to, čo je pre štát dôležité a významné. Kto je zobrazený na erbe Ruska?

deti. Dvojhlavý orol.

opatrovateľka. Je to tak, zlatý dvojhlavý orol je zobrazený na pozadí červeného štítu. Prečo si myslíte, že bol orol vybraný ako symbol Ruska?

deti. Je to nebojácny, hrdý, slobodný vták, jedna z jeho hláv sa pozerá na východ, druhá na západ.

opatrovateľka. Áno, týmto spôsobom bdelo pozoruje obrovské rozlohy našej vlasti. Orol sa tiež veľmi stará o svoje mláďatá. Pozrite sa, ako náš orol rozprestieral svoje krídla nad celým Ruskom, akoby sa chcel zavrieť, chrániť svoje mestá, svojich občanov pred všetkými problémami a nešťastiami. O erbe Ruska bolo vynájdených veľa básní. Vypočujte si jeden z nich.

dieťa

Rusko má majestát

Na erbe je dvojhlavý orol,

Na západ, na východ

Mohol sa hneď pozrieť.

Je silný, múdry a hrdý.

Je slobodným duchom Ruska.

V. Stepanov

opatrovateľka. Čo teda znamená orol zobrazený na erbe?

deti. Bdelosť, odvaha, sloboda.

opatrovateľka. Čo drží orol v pravej labke?

deti. Žezlo.

opatrovateľka. Čo má na ľavej labke?

deti. Moc.

opatrovateľka. Čo vidíme nad hlavami orla?

deti. koruny.

opatrovateľka. V dávnych dobách slúžili koruna, žezlo a orb ako znaky kráľovskej moci. Čo je to žezlo?

deti. Toto je prútik zdobený drahými kameňmi, zlatom.

opatrovateľka. Áno, žezlo je prútik zdobený zložitými rezbami, zlatom a drahými kameňmi. Poukazuje na to, čo treba urobiť, aby bol štát silný a bohatý. čo je to štát?

deti. Je to lopta s krížikom navrchu.

opatrovateľka. Áno, sila je zlatá guľa s krížikom navrchu. Ten, kto riadi štát, ho musí chrániť, „udržiavať“. Dnes nám pripomínajú historickú minulosť našej vlasti a symbolizujú jednotu Ruska a jeho nezávislosť od iných štátov. Pozrite sa pozorne na erb. Na hrudi orla je umiestnený červený štít. Kto je na ňom vyobrazený?

deti. Juraj Víťazný.

opatrovateľka. Áno, na štíte je vyobrazený Juraj Víťazný, ako udiera kopijou do draka. Čo preslávilo Georgea?

deti. Toto je hrdina, ochranca, bojoval s drakom a porazil ho.

opatrovateľka. To je pravda, George slúži ako symbol všetkého jasného a dobrého, nápadného čierneho zla v podobe draka. Starostlivo sme preskúmali erb Ruska. Čo to symbolizuje?

deti. Víťazstvo dobra nad zlom, odvaha, sloboda, bdelosť.

opatrovateľka. Správne, erb Ruska symbolizuje spravodlivosť, víťazstvo dobra nad zlom. Vypočujte si báseň o erbe, ktorá hovorí, kde ho môžete vidieť.

dieťa

Nehľadajte erby

Pod osinou, ako huby!

Nájdeme ich na minciach

A na obálkach s pečiatkou,

A na opečiatkovanom papieri

Na pečatiach a na vlajke.

S. Krupin

opatrovateľka. A kde inde môžete vidieť erb Ruska?

deti. Na hraničných priechodoch, vládnych budovách, na dokumentoch.

opatrovateľka. Chlapci, prečo je erb zobrazený na minciach, dôležitých dokumentoch?

deti. Aby ľudia mohli rozlíšiť mince našej krajiny od mincí iných krajín a pečať s erbom sa dáva na dôležité listiny.

Učiteľ vyzve deti, aby zvážili rôzne dokumenty s erbmi, mincami a bankovkami a dokončili hernú úlohu: nájsť a vybrať ruské mince z rôznych štátov.

Na malých ruských minciach, kopejkách, je zobrazený jazdec, ktorý zabíja draka kopijou. Čo myslíte, odkiaľ pochádza názov týchto mincí?

deti. Od slova "kopije".

opatrovateľka. Je to tak, obraz Georga s kopijou sa už dlho razí na drobné mince a slovo „penny“ pochádza zo slova „kopije“. Aké iné rozlišovacie znamenie okrem erbu má každá krajina?

deti. Vlajka.

Vychovávateľ.Štátna vlajka je symbolom slobody, nezávislosti a autonómie štátu. Každý štát má svoju vlajku. Navrhujem, aby ste si zahrali hru, počas ktorej si budete pamätať, že vlajky rôznych krajín môžu byť do istej miery podobné, ale nikto nie je rovnaký.

Hra "Nájsť vlajku"

Deti dostávajú malé kartičky so suchým zipsom s obrázkom známych vlajok rôznych krajín (Rusko, Amerika, Japonsko, Čína, Anglicko, Francúzsko, Nemecko atď.). Na návrh učiteľky deti prikladajú kartičky k mape sveta na správne miesto.

Vychovávateľ. Chlapci, aký je rozdiel medzi štátnymi vlajkami rôznych krajín?

deti. Farba.

Vychovávateľ.Áno, hlavným prvkom vlajky je farba. Akú farbu má ruská vlajka?

deti. Pruhované, bielo-modro-červené.

Vychovávateľ. Presne tak, vlajka, ktorú má teraz Rusko, je pruhovaná, bielo-modro-červená. Prvýkrát sa takáto vlajka objavila za vlády Petra I., no odvtedy sa mnohokrát zmenila. Čo myslíte, stali sa tieto farby farbami štátnej vlajky Ruska náhodou?

deti. nie

opatrovateľka. Čo ti pripomína biely pásik?

deti. Biele kmeňové brezy, sneh, oblaky, sedmokrásky na lúke.

opatrovateľka. A čo modrý pásik?

deti. Obloha, rieky, jazerá, moria.

Vychovávateľ.Čo vám pripomína červený pásik?

deti.Červená je farba slnka, ohňa, tepla.

opatrovateľka. Biela, modrá a červená sú farby, ktoré zodpovedali populárnym predstavám o kráse sveta, dobrote a spravodlivosti. Zrejme nebola náhoda, že sa stali farbami štátnej vlajky Ruska. Navrhujem, aby ste si sami rozložili vlajku Ruska z viacfarebných pruhov, ktoré ležia na vašich stoloch.

Deti plnia úlohu.

Čo znamená štátna vlajka Ruska?

deti. Jednota krajiny, nezávislosť.

opatrovateľka. Čo znamená biela farba ruskej vlajky?

deti. Svet.

opatrovateľka. Áno, biela farba znamená pokoj, čistotu, noblesu, dokonalosť, nevinnosť. Čo znamená modrá farba vlajky?

deti. Viera, vernosť.

opatrovateľka. Áno, modrá farba ruskej vlajky znamená vernosť, nebo, cudnosť, duchovnosť. Čo znamená červená?

deti. Odvaha, hrdinstvo.

Vychovávateľ.Áno, červená znamená ochranu viery, odvahu, hrdinstvo, štedrosť. Existuje veľa básní o vlajke Ruska. Vypočujte si jeden z nich.

dieťa

Svieti pod slnkom, vlní sa pod vetrom

Symbol Ruska a znak -

Trojfarebný banner, náš banner,

Štátna vlajka, transparent.

Takto sa kolíše pod holým nebom!

Všade je s nami navždy:

Červená ako slnko, modrá ako more

Biela ako padlý sneh.

N. Gol

Vychovávateľ. Pokračujme v rozhovore o štátnych symboloch Ruska.

Učiteľ zaraďuje zvukovú nahrávku ruskej hymny. Deti vstávajú a počúvajú.

Povedz mi, prosím, čo teraz počúvame?

deti. ruská hymna.

opatrovateľka. Hymna je literárne a hudobné dielo, ktorým sa oslavuje štát. Prečo ľudia vstávajú počas predstavenia štátnej hymny?

deti. Pretože ho všetci rešpektujú.

opatrovateľka. Áno, ľudia sú veľmi úctiví a opatrní, pokiaľ ide o symboly, takže keď sa hrá štátna hymna, postavia sa a počúvajú ju v stoji. Tak sme si pripomenuli štátne symboly Ruska. Vaše príbehy nahrané pomocou hlasového záznamníka pošlem lektorke Marine Sergeevne. Čo jej ešte môžeš poslať?

deti. Naše kresby, popisy hier, fotografie, zvukový záznam štátnej hymny.

Vychovávateľ. Navrhujem, aby ste po lekcii vybrali potrebné kresby, fotografie, pripravili popisy hier pomocou diagramov. Myslím si, že pomôžu Marina Sergeevna a deti z jej skupiny pripraviť zaujímavé albumy, hry, knihy pre múzeum štátnych symbolov.