Abstrakt lekcie o rozvoji reči „Mladí rozprávači. Vypracovanie príbehu založeného na obrázku „Sasha a snehuliak“

Informácie o autorovi

Evtušenko A.A.

Saratovský región

Charakteristiky zdrojov

Úrovne vzdelania:

Predškolská výchova

Položky:

Literatúra

Cieľová skupina:

opatrovateľka

Typ zdroja:

Didaktický materiál

Stručný popis zdroja:

Abstrakt lekcie o rozvoji reči v druhej juniorskej skupine na túto tému

"Zostavenie príbehu založeného na obrázku sprisahania" Sasha a snehuliak "

vzdelávacie ciele.

  • Upevnenie predstáv o zime a jej znakoch.
  • Spresnenie, rozšírenie a aktivácia slovníka na tému "Zima"
  • Povzbudzujte deti, aby riešili hádanky.
  • Zdokonaľovanie gramatickej stavby reči (koordinácia podstatných mien s prídavnými menami).
  • Naučte sa s pomocou učiteľa zostaviť poviedku na základe zápletky.

rozvojové ciele.

Rozvoj zrakovej pozornosti, myslenia, pamäti, koordinácie reči s pohybom.

vzdelávacie ciele.

· Formovanie zručností spolupráce, iniciatívy.

Vybavenie. Dejový obrázok na tému „Sasha a snehuliak“, obrázky o zime, snehové vločky s hádankami, fľaše s strúhanou penou a slamky na kokteil podľa počtu detí, kazeta so záznamom hry P.I. Čajkovského „Zimné ráno“.

prípravné práce. Pozorovania zimných javov, rozhovory o zime, zimných radovánkach.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Oznámenie témy vyučovacej hodiny. Vytváranie emocionálne pozitívneho zázemia, rozvoj myslenia .

Vychovávateľ. Chlapci, cestou do škôlky som našiel snehové vločky. Tieto snehové vločky sú nezvyčajné. Majú hádanky. Počúvajte a skúste hádať.

Učiteľ robí hádanky:

Sneh na poliach, Blizzard kráča.

Ľad na riekach, kedy sa to stane? (v zime)

Prišla zima. Medveď prestal revať:

Voda sa zmenila na ľad. Medveď sa v lese uložil na zimný spánok.

Zajačik ušatý sivý Kto povie, kto vie

Premenený na bieleho zajačika. Kedy sa to stane? (v zime)

Vychovávateľ. Dnes v lekcii budeme hovoriť o zime, jej znakoch.

2.D / a „Vyber si slovo“ Aktivuj prídavné mená v reči detí.

- Aká je zima?(Chlad, sneh, mráz...). Čo je sneh v zime?(Studené, biele, nadýchané...) Čo sú snehové vločky?(Malý, studený, biely...). Aká je obloha v zime?(Sivá, pochmúrna ...). Čo sú to snehové záveje?(Veľké, biele, snehové...). Aký vietor?(Studené, ľadové...).

Vychovávateľ. Chcete, aby bol sneh vo fľašiach?

3. Cvičenie "Blizzard"» Vytvorenie usmerneného prúdu vzduchu.

Učiteľka rozdáva deťom malé plastové fľaše naplnené strúhanou penou. Vo veku každej fľaše je upevnená slamka na koktail.

Učiteľ ukazuje, ako správne vykonať cvičenie.

4. Vzhľadom na obraz "Sasha a snehuliak" Konsolidácia zručnosti zostavovania opisného príbehu na základe sprisahania.

Učiteľka upriami pozornosť detí na obrázok. Deti s pomocou učiteľa vymyslia podľa obrázka krátky príbeh.

Aké ročné obdobie je zobrazené na obrázku? Prečo si to myslíš? Čo chlapec oslepil? Ako sa volá chlapec? Chlapec sa volá Sasha. Z čoho vyrobil Sasha snehuliaka? Pozrite sa na snehuliaka a povedzte nám, aký je to snehuliak.(Snehuliak je veľký, zasnežený, na hlave má vedierko, oči od uhlia, nos z mrkvy...) Potom učiteľ zhrnie: - Veľa snehu padol v zime. Chlapec Sasha vytvoril snehuliaka zo snehu. Snehuliak má namiesto klobúka vedro, uhlíkové oči, mrkvu namiesto nosa, rúčky vetvičiek. Učiteľ vyzve deti, aby zopakovali príbeh (úlohu plnia 3-4 deti).

5. Telovýchovná minúta. Rozvoj koordinácie reči s pohybom.

Učiteľka pozýva deti k odpočinku. Deti sú pozvané na koberec na rozcvičku.

Znie hudba z hry P.I.Čajkovského „Zimné ráno“.

Napadlo trochu bieleho snehu (v kruhu).

Zhromaždime sa všetci do kruhu (zastavme sa).

Sadneme si na sane (drep).

A rútime sa z hory na saniach.

Sneh, sneh, sneh, biely sneh (vstaň, mávaj rukami).

Točí sa, padá na každého.

Deti sa všetky postavili na lyže (imitácia lyžovania).

Bežali za sebou.

Oslepili sme hrudu snehu („nakreslili“ rukami veľký kruh)

Vyrobili sme snehuliaka („nakreslite snehuliaka z troch hrudiek“).

Hral, hral,

A pustili sme sa do práce (prejdime na ich miesta)

Vychovávateľ. Vypočujte si hádanku:

6. Hra "Oživte obrázok." Naučte deti, ako odpovedať na otázky.

Vychovávateľ. Chlapci, odporúčam vám zahrať si hru "Oživte obrázok"

Na stole sú obrázky. Dieťa ide k tabuli, odfotí sa a povie, čo na nej vidí.

7. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Učiteľ hodnotí prácu detí. Deti, dobre urobené. Dobre odpovedali na otázky, vymysleli príbeh podľa obrázka.

Všetci hovoríte krásne!

No, získajte darčeky!

Na stole je košík s prekvapením.


Dudnik Oksana Ivanovna

Logopedické hodiny pre deti so všeobecným nedostatočným rozvojom reči 2.–3
(1. ročník štúdia)
Logopedické hodiny pre deti so všeobecným nedostatočným rozvojom reči 2.–3. stupňa ZIMA
Téma"Zima" (lekcia číslo 1)
Cieľ:
- zhoda prídavných mien s podstatnými menami;
- výber definícií pre podstatné mená.
Vybavenie: sprisahanie a obrázky predmetov o zime, snehové vločky (čipy).

PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Logopéd vyzve deti, aby počúvali a opakovali tieto reťazce slov:
sneh - sneženie - snehové vločky
blizzard — blizzard — metelica
sane - lyže - šmykľavky
kožuch - plstené čižmy - klobúk
2. Úvod do témy. Logopéd sa pýta detí, čomu možno tieto slová pripísať. Uhádli, o čom sa budeme na hodine rozprávať? Deti vymenúvajú čo najviac znakov zimy. S otázkami im pomáha logopéd.
3. Logopéd vezme hračku žirafy a hlási, že na lekciu dorazil hosť z ďalekej horúcej Afriky. Zimu nikdy nevidel a žiada deti, aby o nej povedali. A žirafa odovzdá príbehy detí všetkým zvieratám Afriky. Vedie sa frontálny rozhovor s deťmi o príznakoch zimy. Upresňuje sa, že ide o najchladnejšie obdobie v roku, keď napadne veľa snehu, ľudia sa obliekajú do teplého oblečenia. Stromy stoja holé a zamrznuté, veľa vtákov odlieta do teplejších oblastí, divé zvieratá prežijú zimu.
4. Telesná výchova. Druhýkrát môžete cviky opakovať s iným rytmom „áno-áno-áno“.
Zamrzli sme s vami? Áno áno áno.
Drkotáme zubami? Áno áno áno.
Tlieskame rukami? Áno áno áno.
Dupeme nohami? Áno áno áno.
5. Výber slov-definície pre podstatné mená. Logopéd hovorí, že teraz bude potrebné povedať čo najviac slov o snehu, vločke, vetre, mraze. Za každé slovo dostane dieťa vločku alebo čip. Na konci cvičenia sa žetóny spočítajú.
6. Zhoda prídavných mien s podstatnými menami. Hra "O čom som premýšľal." Na tabuli je zavesených niekoľko obrázkov znázorňujúcich slnko, oblaky, sneženie, oblaky ... Logopéd zavolá prídavné meno a deti si podľa obrázka vyberú to správne slovo. Ďalšou možnosťou je, že deti takto dokončia vetu a potom celú vetu zopakujú, napr.: „Fúka studený ... vietor. Po oblohe plávajú oblaky.
7. Výsledok hodiny. O akom ročnom období hovorili?

Téma"Zima" (lekcia číslo 2)
Cieľ:
- aktivácia slovníka na danú tému;
- objasnenie predikatívnej slovnej zásoby k téme;
- upevnenie priestorových zobrazení (dole, hore, vľavo, vpravo, vedľa seba);
- rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia.
Výbava: palice, dve krásne krabičky.

PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Hra „Pomenujte pár slov“. Logopéd volá slová vo dvojiciach. Napríklad: sánky - šmykľavka, korčule - ľad, zima - mráz, sneh - závej, šmykľavka - lyžovanie, sneh - snehuliak, fujavica - vietor, ľad - rieka... Prvá možnosť: logopéd zavolá prvé slovo, tzv. dieťa - druhé. Druhá možnosť: deti samostatne pomenúvajú dvojice slov, ktoré počuli.
2. Rozvoj jemnej motoriky. Cvičenie "Snehové vločky lietajú." Zamračené dlane - nad stolom. Každým prstom sa striedavo dotýkame veka stola, pričom počítame: jedna vločka, dve vločky ....
3. Konsolidácia priestorových zobrazení. Deti zvažujú niekoľko možností pre snehové vločky. Potom nezávisle vyložia z palíc ten, ktorý sa im páči, a diskutujú o svojich činoch. "Dal som krátku palicu napravo, ďalšiu vedľa nej, dal som dlhú palicu na spodok ...".
4. Spresnenie predikatívneho slovníka. Logopéd ponúka deťom vypočuť si Dunnovu esej na tému „Zima“. Ponúka opravu chýb.
Prišla zima. Oteplilo sa. Napadol biely nadýchaný sneh. Jasné slnko svieti celý deň. Stromy sú pokryté zelenými listami. Deti spúšťajú člny.
5. Telesná výchova. Pozri lekciu číslo 1.
6. Rozšírenie slovesného slovníka. Hra „Zbierajte slová“. Logopéd ponúka odpoveď na otázku: "Čo robí sneh?". Na výber je veľa slov; aby sa nestratili, vložíme ich do krásneho zimného boxu. Jeden tím - v jednom, druhý - v druhom. Deti po pomenovaní slova vložia čip do svojej škatuľky. „Čo robí sneh? - Ide, padá, klame, prikrýva, trbliece sa, točí sa, strieborne, roztápa sa, chrumká... Čo robí ľad? - Topí sa, trbliece sa, praská, láme sa, leskne sa, žiari, pokrýva, drobí sa...“. Na konci spočítajú, ktorý tím má v rámčeku viac slov.
7. Rozvoj myslenia, pamäti. Logopéd vyzve deti, aby hádanku uhádli. Pýta sa hádajúcich detí: „Aké slová naznačujú, že odpoveďou je snehová vločka?“. Rodičom ponúka, že sa doma naučí hádanku a uhádne.
Pozeráš - letí, sedí na nose
Hneď sa roztopí. (Snehová vločka)
8. Zhrnutie vyučovacej hodiny. Spomeňte si, čo sme robili v triede.

Téma"Zimná zábava" (relácia číslo 3)
Cieľ:
- zvládnutie niektorých tvarov skloňovania: podstatné mená v jednotnom a množnom čísle, podstatné mená v rode;
- osvojiť si zručnosť zostaviť jednoduchú vetu na demonštráciu akcií a obrázkov.
Vybavenie: obrázky zobrazujúce vybavenie na zimné športy, maľba „Zima“ (s podkreslenými momentmi).

PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Hra "Jeden - veľa". Korčule - korčule, palice - palice, puk - puky, vločka - snehové vločky, závej - snehové záveje, cencúľ - námraza, šmýkačka - šmýkačka, mráz - mráz, fujavica - fujavice, fujavica - fujavice, snehová guľa - snehové gule, Snehulienka - Snehulienka . ..
2. Úvod do témy. Logopéd pozýva deti riešiť hádanky. Hádanie obrázky sú umiestnené na tabuľu.
Rieka tečie - ležíme, ľad na rieke - budeme bežať (korčule).
Na prechádzke sú bežce rovnako dlhé.
Tieto kone sú červené a volajú sa ... (lyžovanie).
Celé leto sme stáli a čakali na zimu.
Čakali sme na čas, ponáhľali sme sa z hory (sane).
Porazte túto palacinku palicou, nešetrite svojou silou,
Keď vletí do brány, všetko "Hurá!" kričať lov (práčka).
Nie som obyčajná palica
A trochu schúlený.
Hrať hokej bezo mňa
Pre deti nezaujímavé (palica).
„Na čo sú tieto predmety? - Na zimné hry, na zimné radovánky. - Aké hry si môžete vymyslieť so sánkami, korčuľovaním, lyžovaním, palicami a pukmi?
3. Tvorenie podstatných mien jednotného a množného čísla v páde genitívu. Hra „Kto je pozorný“. Logopéd ponúka deťom obrázok a hovorí, že umelec naň zabudol nakresliť nejaké predmety. Kto ich nájde a odpovie na otázku, čo na obrázku nebolo (korčule, lyže, hokejky, palice, obojky, lopaty, sane, feeder)?
4. Telesná výchova. Imitácia akcií: výroba snehových gúľ, lyžovanie, vrážanie puku do bránky, hádzanie snehových gúľ.
5. Načrtnutie vety v minulom čase. Hra „Kde sme boli, vám nepovieme, ale ukážeme vám, čo sme robili.“ Dve deti sa dohodnú na ukážke akejsi aktivity, ktorá odráža zimné radovánky detí. Ukazujú mu. Ostatní hádajú a diskutujú o nich. „Olya a Sasha sa išli korčuľovať. Dima a Oleg robili snehové gule.
6. Zostavenie jednoduchej vety podľa zápletkového obrázku. Napríklad: „Deti vyrábajú snehuliaka. Dievčatá sa korčuľujú.
7. Výsledok hodiny. „Spomeňte si, aké predmety som pre vás pripravil na začiatku hodiny. Na čo ich potrebujeme?

Téma"Zima" (lekcia číslo 4)
Cieľ:
- aktivácia slovníka na tému "Zima";
- upevnenie priestorových zobrazení (dole - hore, vľavo - vpravo, hore);
- rozvíjanie súvislej reči, zostavovanie príbehu z obrázku.
Vybavenie: maľba "Sasha a snehuliak", manuál "Rôzni snehuliaci", geometrické tvary.

PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Hra „Pomenujte zimné slovo“.
2. Konsolidácia priestorových zobrazení. Logopéd vyzve deti, aby hádanku uhádli.
Nevychovali ma, urobili ma zo snehu.
Namiesto nosa šikovne dali mrkvu.
Oči sú uhlíky, ruky sú uzly (snehuliak).
"Aké slová ti pomohli uhádnuť, o kom je táto hádanka?" Ďalej deti vyskladajú snehuliaka z geometrických tvarov podľa pokynov logopéda (na etapy).
3. Rozvoj súvislej reči. Preskúmanie obrazu "Sasha a snehuliak". „Aké ročné obdobie je znázornené na obrázku, ako ste uhádli? Prečo bol chlapec taký prekvapený? Teraz ste pomenovali slová sneh, snehuliak, sneženie, vločka, hýľ. Počúvajte znova, zopakujem ich. Všimli ste si, že tieto slová sú si navzájom podobné, napríklad príbuzní? Sú to príbuzní, príbuzní.
Alebo možno niekto uhádol, ktoré z týchto slov je najdôležitejšie? Presne tak – slovo „sneh“. A teraz vám poviem zaujímavý príbeh. Chlapec Sasha vyšiel na dvor a uvidel veľkého snehuliaka. Sasha vyzerá prekvapene. odkiaľ prišiel? Snehuliaka vyrobili deti z materskej školy počas prechádzky. Ako ho však vytesali, to už prezradíme Sashe. Najprv si treba spomenúť, ako deti začali vyrezávať, čo robili neskôr, kam dali najmenšiu hrčku, z čoho boli oči a nos? Čo nasadili snehuliakovi na hlavu? (vypočujte si 1-2 príbehy).
4. Telesná výchova.
Ako sneh na kopci, sneh, zdvihni ruky hore
A pod kopcom sneh, sneh, drep
A na vianočnom stromčeku sneh, sneh, ukáž konáre vianočného stromčeka
A pod stromom sneh, sneh, drep
A pod stromom medveď spí, zobrazte medveďa
Ticho, ticho, nerob hluk. trasúcim sa prstom
5. Vypočujú si ešte 1-2 príbehy. Vyhodnoťte, kto bol zaujímavejší.
6. Rozvoj logického myslenia. Hra "Nájdi rozdiel medzi týmito snehuliakmi." Deti dostanú obrázky 2-4 snehuliakov, ktoré sa v niektorých detailoch líšia. Ponúknite sa, že ich nájdete
7. Výsledok hodiny.
Téma "Divoké zvieratá v zime" (lekcia číslo 5)
Cieľ:
- aktivácia a rozširovanie slovnej zásoby na danú tému;
- Zlepšenie zručnosti vedenia dialógu, schopnosť samostatne položiť otázku.
Vybavenie: séria obrazov "Divoké zvieratá v zime".
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Hra "Aký druh zvieraťa?". "Dnes budeme hovoriť o zvieratách, ktoré žijú v našich lesoch." Deti stoja v kruhu. Prvé dieťa má v ruke balón. Zdvihne loptu a povie: "Tu je to zviera." Deti: "Aké zviera?" Dieťa: „Toto je vlk“ (prihrá loptu druhému a hra pokračuje). Deti bez opakovania vymenúvajú zvieratká – obyvateľov našich lesov.
2. Rozvoj jemnej motoriky. Deti zobrazujú prstami zajaca, ježka, líšku, vlka.
3. Logopéd: Chlapci, zatvorte oči a ja zazvoním na strieborný zvonček. Och, skončili sme v zimnom lese. Všade naokolo je biely, nadýchaný sneh. Ticho. Potom však praskol konár. Pozrime sa, kto to je tam na čistinke (vystavená je séria obrazov „Elk“, „Zima“). Kto je to na zasneženej lúke? Presne tak, los. Poďme zistiť, ako žijú v zimnom lese. Dieťa je nasadené na klobúk. Deti mu kladú otázky.
Deti: Je ti zima?
Elk: Nie, narástla mi teplá podsada. A ja sa neustále hýbem.
Deti: Čo jedávate v zime? Ako vám ľudia pomáhajú? Atď.
Terapeut: Poďme ďalej. Tu padal z hustého smrekového snehu. Kto tam skáče? (vystavená je séria obrázkov „Veverička“). Dieťa je nasadené na veveričku. Deti kladú otázky.
Deti: Kto ste? - Som biely. pred kým utekáš? - Prenasleduje ma kuna, je to môj nepriateľ. - Kde sa skryješ? - V dutine. - Čo jedávate v zime? Ako sa uchránite pred mrazom?
Logopéd: Niečo sa pre nás stalo cool. Poďme sa hrať, aby sme sa udržali v teple.
4. Telesná výchova. Súbor cvičení "Warm Up".
5. Logopéd: Pokračujme v putovaní zimným lesom (vystavená je séria obrázkov „Líška“). Na hlave dieťaťa je čiapka z líšky.
Deti: Lisa, čo tu hľadáš?
Fox: Vidíte, park prichádza zo snehu.
Deti: Kto je tam?
Fox: Toto je môj priateľ medveď. Pod snehom má brloh. Spí v ňom.
Deti: Čo robíš? Aké jedlo nájdete? Ako sa udržiavate v teple v chladnom počasí?
Logopéd: A tu sú naši obľúbenci - zajačiky. Poďme bližšie a požiadajme ich, aby povedali o tom, ako žijú v zimnom lese (séria obrázkov „Zajace“).
Deti: Zajace, čo to robíš?
Zajac: Jeme seno.
Deti: A kto vám to pripravil?
Zajac: Ľudia dávajú v lete stoh.
Deti: Je ti zima? Prečo si si prezliekol kabát? čo ešte jedávaš?
Logopéd: A teraz buď ticho. Kto je to v poli?
Deti: Toto sú vlci (séria obrázkov „Vlci“).
Logopéd: Áno, na čistinke odpočíva celá svorka vlkov (rovnakým spôsobom prebieha rozhovor s vlkmi). Prechádzali sme sa zimným lesom. Aj trochu unavený. Čas ísť domov. Zatvor oči. Zazvoní na zvonček. Tak sme sa vrátili z lesa do našej škôlky.
6. Výsledok hodiny. „Koho ste stretli v zimnom lese? Kto nás dnes nestretol?
Téma "Zimujúce vtáky" (lekcia č. 6)
Cieľ:
- aktivácia a rozširovanie slovnej zásoby na danú tému;
- upevnenie zovšeobecňujúceho konceptu;
- použitie predložky on;
- rozvoj súvislej reči: schopnosť prerozprávať krátky príbeh.
Vybavenie: kŕmidlo, obrázky vtákov.
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Hra s ďalekohľadom. Deti sa pozerajú cez ďalekohľad a odpovedajú na otázku. Kde teraz môžete vidieť vtáky? (Na strechu, na plot, na kŕmidlo, na konár stromu, na sneh atď.)
2. Upevnenie materiálu k téme. Logopéd žiada pomenovať vtáky, ktoré stretávame na prechádzke, v parku, v areáli materskej školy (sýkorka, vrabec, ovsená kaša, hrdlička, straka, vrana, králik, krížovka, stehlík, voskovka, kavka). Obrázky týchto vtákov sú vystavené. „Tieto vtáky u nás zostali na zimu. Toto sú zimné vtáky. Nemajú strach z chladu. Čo si myslíte, že jedia v zime? - Vtáky nachádzajú horský popol, semená orgovánu, šišky, semená rôznych bylín. Áno, jedlo je v zime náročné. Ako môžeme pomôcť vtákom prežiť dlhú a studenú zimu? "Môžete zavesiť kŕmidlá, dať do nich jedlo: zrná, semená, strúhanku, obilniny."
3. Použitie predložky on vo vete. Hra „Vtáky na kŕmidle“. Podávač visí. Deti majú obrázky zimujúcich vtákov. Dieťa vyjde von, položí svojho vtáčika na kŕmidlo. Diskutuje sa o akcii: „Na kŕmidlo priletela sýkorka. Ku kŕmidlu priletela holubica.
4. Telesná výchova. Hra "Vrabce sa zahrievajú." Deti „lietajú“, „klujú“, „skočia“, „mávia krídlami“, „cvrlikajú“.
5. Rozvoj súvislej reči. Logopéd: „Všetky vtáky klovali a odleteli. Zostalo len jedno mláďa. Vypočujte si príbeh o nej. Sýkorku ľahko spoznáte. Má žlté prsia s čiernou kravatou, snehobiele líčka. Na hlave má čiernu zamatovú čiapku. Pre malé vtáky je ťažké nájsť potravu v zime. Pomôžte teda vtákovi: kŕmte ho chlebom a semenami. Po otázkach na text a opätovnom prečítaní zaznejú 3-4 príbehy.
6. Výsledok hodiny. Pomenujte opäť podľa obrázkov zimujúcich vtákov.
DIVOKÉ ZVIERATÁ
Téma "Divoké zvieratá" (lekcia číslo 1)
Cieľ:
- aktivácia a rozširovanie slovnej zásoby na danú tému;
- vytvorenie zovšeobecňujúceho pojmu;
- praktické využitie podstatných mien v inštrumentálnom páde bez predložky a predložkového pádu podstatných mien s predložkou в;
Vybavenie: obrázky voľne žijúcich zvierat.
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Hra "Ty, môj priateľ, nezívaj, odpovedz na moju otázku." Logopéd kladie deťom rôzne otázky, napríklad: „Aké je teraz ročné obdobie? Je uhorka zelenina? Koľko nôh má kura? V akej rozprávke žije Michailo Ivanovič?
2. Rozvoj jemnej motoriky. Cvičenia „Poďme do lesa“, „Stromy“.
3. Úvod do témy. Logopéd hovorí, že v lese nikoho nevidno, treba si zobrať ďalekohľad (cvičenie „Ďalekohľad“). Na tabuli sa objavujú obrázky divých zvieratiek - zajac, diviak, los, medveď, líška, ježko... Deti tieto zvieratká volajú jedno po druhom: "Vidím ...". Logopéd zovšeobecňuje: „Kto je to? Kde žijú? Kto im dáva jedlo? Kto robí dom? "Toto sú zvieratá, ktoré nazývame divoké."
4. Použitie podstatných mien v inštrumentálnom páde. Logopéd žiada predstaviť si situáciu, keď k nám prídu diviaky. Čím by sme ich mohli kŕmiť?
Zajac - mrkva, kapusta (uvádza sa, že v lese žerie kôru stromov, trávu, listové vetvičky, mladé výhonky).
Proteín – orechy, huby, šišky.
Medveď - maliny, med, ryby.
Los - konáre, seno, tráva.
Ježek - jablká, huby, mlieko.
K uvedeným potravinám môžete vkladať obrázky, deti budú mať možnosť si podľa nich vybrať.
5. Telesná výchova. "Tri medvede".
Tri medvede spadli, deti idú v kruhu,
Otec bol veľký, veľký, ruky hore,
Mama - trochu menšia, ruky na úrovni hrudníka,
A syn je len dieťa, sadnite si,
Bol veľmi malý, kolísal sa v podrepe,
Chodil s hrkálkami. „zvoniace“ hrkálky.
6. Rozširovanie slovnej zásoby prídavných mien. Logopéd rozpráva deťom o tom, koho stretli medvede v lese na ceste domov. Najprv stretli prefíkanú červenú chlpatú líšku (upresňuje sa, o akú líšku išlo). Stretli aj zbabelého bieleho zajaca ušatého, malého skákajúceho veľkookého veveričky. A tiež obrovský dobrý rohatý los, okrúhly ostnatý ježko. Nahnevaný hladný zubatý vlk. Po rozhovore si môžete ešte raz ujasniť, s kým sa medvede stretli.
7. Použitie podstatných mien v predložkovom páde s predložkou c. „Medvedom trvalo dlho, kým sa dostali domov, a nakoniec prišli. Ako sa volá ich dom? - Berloga. Logopéd hlási, že aj ostatné zvieratká, na ktoré cestou narazili, sa tiež ponáhľali domov, a žiada deti, aby ich doma pomenovali. Veverička (kde?) - v dutine, vlk - v brlohu, zajac - pod kríkom, líška - v diere.
8. Upevnenie materiálu. Číta sa báseň.
Medveď hnedý spí v brlohu, zajac sa trasie pod kríkom,
Liška červená - v diere spí ježko v suchej tráve.
Vlčica sedí v brlohu a veverička sa pozerá von z priehlbiny.
Názvy obydlí divej zveri sú opäť upevnené. Básničku sa deti učia s pani učiteľkou večer.
9. Výsledok hodiny. „Koho ste dnes stretli? Prečo ich nazývame divokými?"
Téma "Divoké zvieratá" (lekcia č. 2)
Cieľ:
- pokračujeme v rozširovaní a aktivizácii slovnej zásoby detí k danej téme;
- nácvik praktického používania privlastňovacích prídavných mien;
- praktické využitie podstatných mien v inštrumentálnom páde.
Vybavenie: obrázky divých zvierat, rozrezané na kúsky, domčeky zajaca a líšky.
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Čítanie básne „Kto kde spí“ (zbor, pozri lekciu č. 1).
2. Rozvoj jemnej motoriky. Cvičenie "Ježek" a "Zajačik".
3. Používanie privlastňovacích prídavných mien. Logopéd zavesí na tabuľu dva obrázky: ľadový domček líšky a lykový domček zajaca, navrhuje pripomenúť rozprávku „Líška a zajac“. „Čí ľadovňa? - Líšky. - A koho lýko? - Zajac. - Čo sa stalo s líščím domom? - Roztopený. - Kto vyhnal nezvaného hosťa zo zajačej búdy? „Zajac pre radosť pozval hostí do domu. Teraz zistíme kto." Spoza domu je viditeľný líščí chvost. "Čí je to chvost?" V budúcnosti sa diskutuje o situácii so zajačími ušami, ježkovými ihlami, medvedou labkou a losími rohmi.
4. Použitie podstatného mena v inštrumentálnom páde. Na stoloch detí sú obrázky predmetov zobrazujúcich zeleninu, ovocie a bobule. Logopéd hovorí, že všetci hostia sa zhromaždili, posadili sa za prestretý stôl. "Čím môžete pohostiť hostí?" Dieťa zdvihne vhodný obrázok a povie: „Poprajme ježkovi jablko. Veveričku ošetríme orechmi. Zajaca ošetríme mrkvou atď.“
5. Telesná výchova. Hra "Kto je rýchlejší." Deti majú obrázky s časťami tiel zvieratiek. Najprv sa špecifikuje, čo je na obrázkoch nakreslené: líščí chvost, telo ježka, medvedia labka, líščie uši atď. Deti začnú behať po skupine, no na signál logopéda začnú pridávať obrázky líšky, medveďa a ježka. Kto bude rýchlejší, koho portrét uvidíme ako prvý? Po skončení súťaže položte otázku, koho portrét ste získali.
6. Rozvoj pamäti, používanie podstatného mena v genitívnom páde. Hra "Kto je preč." "Zvieratá boli pohostené zajacom, je čas sa rozlúčiť a teraz zistíme, kto odišiel prvý." Deti si pamätajú, kto bol na návšteve u zajaca, kto odišiel. Potom deti zatvoria oči a logopéd v tomto čase odstráni jeden obrázok zvieraťa. Deti určujú, kto je preč. "Vlk, medveď, los sú preč."
7. Upevnenie materiálu. Hra "Koho vidím v lese." Logopéd dáva pokyny, podľa ktorých sa deti-poľovníci začínajú pohybovať od pomyselnej čiary (domu). Musia povedať vetu: "Vidím ... (líška, medveď, los, ježko, vlk)." Po pomenovaní akéhokoľvek zvieraťa urobte krok vpred. Vyhráva ten, kto sa najviac priblíži k druhej línii – „lesu“.
8. Zhrnutie vyučovacej hodiny. „Koho sme dnes navštívili? Kto ešte prišiel na návštevu?
Téma "Divoké zvieratá" (lekcia číslo 3)
Cieľ:
- obohatenie slovnej zásoby detí o podstatné mená označujúce mláďatá voľne žijúcich zvierat;
- praktické používanie podstatných mien v jednotnom a množnom čísle v pádoch nominatívu a genitívu;
- vypracovanie praktickej stavby jednoduchej vety.
Vybavenie: obrázky predmetov: divé zvieratá a divé zvieratá s mláďatami, lopta.
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Loptová hra „Povedz mi, koho chvost?“.
2. Rozvoj jemnej motoriky. Prsty sa zmenia na malých mužov a idú do lesa (cvičenie „Cvičenie“). Logopéd počas cvičenia kladie otázky: „Kto tu býva? Prečo ich nazývame divokými?"
3. Používanie podstatných mien v pádoch nominatívu a genitívu. Logopéd robí hádanky.
V lete blúdi bez cesty,
Medzi borovicami a brezami
A v zime spí v pelechu,
Skryje nos pred chladom.
(medveď)
Červená s nadýchaným chvostom, žije pod kríkom. (líška)
V zime biela, v lete sivá
Nikoho neuráža, ale každého sa bojí. (zajac)
Šedý, zubatý, potulujúci sa po poli,
Hľadá sa teliatka, jahňatá. (Vlk)
Obrázky uhádnutých zvieratiek sú umiestnené na tabuli. Logopéd hlási, že všetky zvieratá majú malé mláďatá. Vystavené sú obrázky divých zvierat s mláďatami. „Kto je s líškou? - Líška má mláďatá. - Má líška veľa ľudí? - Líšky. Podobným spôsobom odpovedajú deti aj o iných mláďatách - ježkoch, mláďatách, veveričkách, zajačikoch atď.
4. Tvorenie množného čísla podstatného mena. Hra "Jeden - veľa".
Líška mláďatá - líška,
ježko - ježko,
medvieďatá - medvedík,
vlčiaky - mláďa,
zajačik - zajačik,
veveričky — veverička.
5. Telesná výchova. Mláďatá divých zvierat sa radi hrajú na čistinke. Deti sú vyzvané, aby stvárnili malé mláďatá šantiace sa na čistinke (pod záznamom).
6. Konsolidácia nového materiálu. Hra Nájdi svoju mamu. Deti dostanú obrázky divých zvierat a logopéd má obrázky ich mláďat. Logopéd vysvetľuje, že zvieratká sa hrali a stratili sa. Musíme im pomôcť nájsť ich matky. Logopéd ukazuje obrázok a kladie otázky: „Kto je to? Kto má jeho matku? ako sa vola mama? Kto je to na líške? .. ".
7. Výsledok hodiny. Deti dostávajú siluety zvierat. "Kto je to?" Koho som ti dal?
Téma "Divoké zvieratá" (lekcia č. 4)
Cieľ:
- aktivácia slovníka na danú tému;
- rozšírenie slovnej zásoby prídavných mien;
- rozvoj súvislej reči;
- rozvoj jemnej motoriky, pozornosti, pamäti.
Vybavenie: tematické obrázky voľne žijúcich zvierat a ich mláďat.
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Hra „Kto s kým prišiel na návštevu?“. Na tabuli sú zobrazené obrázky divých zvierat s mláďatami. Deti odpovedajú na otázku logopéda: „Kto k nám prišiel? "Na návštevu prišla líška s mláďatami atď."
2. Rozširovanie slovnej zásoby prídavných mien. Hra "Kto vie viac slov?" (pre voľne žijúce zvieratá sú vybrané slová-definície).
Líška (čo?) - našuchorená, červená, prefíkaná, rýchla, opatrná ...
Zajac (čo?) - zbabelý, rýchly, dlhouchý, biely, rýchlonohý, našuchorený, plachý, plachý ...
Medveď (čo?) - PEC, nemotorný, hnedý, silný ...
3. Rozvoj jemnej motoriky. "Príbeh zajacov" „Kedysi boli dva zajace (zajace sú zobrazené s prstami). Jeden sa chváli: „Dokážem rýchlo hýbať ušami – takto“ (hýbeme ušami). - A môžem (na druhej strane hýbeme „ušami“). - A viem skladať uši (striedavo skladať). - A môžem (na druhej strane ukazujeme). - A viem chodiť po ušiach (na stole sa pohybujú dva prsty-uši). Zajačia matka videla chvastúňov a povedala: „No, chvastúni, rýchlo si vyčistite uši“ (dva prsty sa o seba trú).
4. Rozvoj súvislej reči. Na stole pred deťmi sú rozložené obrázky divokých zvierat. Logopéd hovorí deťom, že teraz sa naučia skladať hádanky podľa nasledujúceho vzoru: „Toto je divoké zviera. Žije v našich lesoch. Je červená, našuchorená, prefíkaná. Žije v diere, žerie myši. kto to je?" Logopéd upozorňuje deti na skutočnosť, že samotné zviera sa nevolá, ale iba o ňom hovorí. Deti si podľa vlastných obrázkov vymýšľajú puzzle. Na prstoch je zobrazené zviera, o ktorom je hádanka vyrobená. Zaznie 5-6 hádaniek a na konci cvičenia sa ukáže, kto urobil hádanky lepšie, ako skutočné.
5. Zhrnutie vyučovacej hodiny. "Čo sme dnes robili v triede?"
Téma "Divoké zvieratá" (lekcia číslo 5 - KVN)
Cieľ:
- upevnenie nadobudnutých vedomostí o voľne žijúcich zvieratách;
- praktické používanie privlastňovacích prídavných mien, podstatných mien v inštrumentálnom páde;
- rozvoj súvislej reči;
- rozvoj pozornosti, pamäti;
- výchova kvalít silnej vôle, schopnosť aplikovať vedomosti v nezvyčajnom prostredí.
Vybavenie: obrázky divých zvierat, zvierat s mláďatami, obrázky s výtvarnou chybou, na rozvoj súvislej reči (schéma).
PROCES ŠTÚDIA
Logopéd vystupuje ako vedúci a vysvetľuje deťom podmienky súťaže.
1. Zahrejte sa. Každý tím dostane tri otázky.
Kto žije v pelechu? Kto žije na strome?
Čo jedáva zajac v zime? Kto má rád maliny?
Komu rastie les na čele? Ktoré zadné nohy sú dlhšie ako predné?
2. Aukcia. Tímy sa striedajú v pomenovaní divokých zvierat a tím, ktorý pomenuje zviera ako posledný, vyhráva.
3. "Kto s kým prišiel?" Na stojanoch sú zobrazené obrázky divých zvierat s mláďatami. Zástupcovia tímov (každý traja ľudia) musia bezchybne povedať, kto prišiel na návštevu.
Líška s dvoma mláďatami. Ježko s tromi ježkami.
Zajačik s dvoma králikmi. Veverička s jednou veveričkou.
Vlčica s tromi mláďatami. Medvedica s dvoma mláďatami.
4. Súťažte pozorne (nájdite chybu umelca). Zástupcovia tímov určujú, aké chyby umelec urobil vo svojich obrazoch. Vyhráva ten, kto nájde a správne pomenuje všetky chyby.
Líška má medvedie uši. Ježek má zajačie uši.
Líška má zajačí chvost. Ježek má chvost veveričky.
5. Domáce úlohy. Každý tím si pripraví „domáce úlohy“. Pozostáva z nasledovného: je potrebné urobiť hádanku o divom zvierati v akejkoľvek podobe súperovi - vo forme opisného príbehu, textu, dramatizácie ...
6. Priekopníci. Každému tímu je ponúknutá obrázková schéma „Stopy v snehu“. Je potrebné uhádnuť, koho sú to stopy, vymyslieť a vyrozprávať príbeh.
7. Pomenujte zvieratko rôznymi spôsobmi. Zapamätajte si čo najviac mien zajaca (pre jedno družstvo) a líšky (pre druhé).
Zajac - zajac, zajačik, zajačik, zajačik, zajac, ušatý, zbabelec ...
Líška - líška, líška, líška, červená, cheat, Lisa Patrikeevna ...
8. Porota zhŕňa. Vymenuje najlepšie odpovede, najlepších hráčov. Všetci účastníci KVN sú ocenení cenami.
HYDINA
Téma "Hydina" (lekcia číslo 1)
Cieľ:
- aktivácia a rozširovanie slovnej zásoby na danú tému;
- cvičenie v používaní predikatívneho slovníka;
- osvojenie si schopnosti radiť číslovky s podstatnými menami.
Vybavenie: obrázky hydiny, záznam tanca káčatiek.
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. "Kto bude kým, keď vyrastú?" (Zajac - zajac, medvedica - medvedica, teliatko - kravička, jahniatko - ovečka, pulec - žaba ...)
2. Úvod do témy. Logopéd pozýva deti, aby si vypočuli báseň „Na hydinovom dvore“.
Naše kačice ráno - kvak-kvak-kvak,
A moriak uprostred dvora - lopta-guľa-lopta,
Naše husi pri rybníku - ha-ha-ha,
Naše sliepky v okne - ko-ko-ko,
A ako nám bude kohútik Peťo skoro ráno spievať ku-ka-re-ku.
"Koho som pomenoval v tejto básni?" Zoznam detí. Na tabuli sú zobrazené obrázky - kura, kačica, morka, hus. „Ako môžete pomenovať všetkých, ktorých vidíte na týchto obrázkoch, jedným slovom? kto to je - Toto sú vtáky. Prečo si myslíte, že sú to vtáky? - Pretože majú zobák, krídla, telo pokryté perím, 2 nohy. - Tieto vtáky žijú vedľa človeka, on sa o ne stará. Čo sú teda tieto vtáky? - Domáce vtáky.
3. Rozšírenie slovesného slovníka. Hra Čo robí? Deti sú rozdelené do dvoch tímov. Hra sa hrá formou súťaže. Kto pomenuje viac slov, odpovie na otázku.
Hus (čo robí?) - chichotá sa, pláva, chodí, stojí, leží, žerie, štípe, nesie, vyliahne, syčí ...
Kuriatko (čo to robí?) - behá, kluje, hrabká, pije, nesie, vyliahne sa, žerie, vzlieta, chodí, volá, chichotá, chichotá sa...
Zistite, ktoré slová sa vzťahujú iba na kurča (kluky, klky ...).
Ktorá len hus (syčí, chichotá...).
5. Zhoda čísloviek s podstatnými menami. Hra "Vtáčia škôlka". „Skoro ráno priniesli vtáky do vtáčej škôlky mláďatá. Kto sem prišiel?" Zobrazia sa obrázky. „Sliepky, húsatá, morky, káčatká. Celý deň sa mláďatká hrali, zabávali a občas sa aj pohádali. Večer si po ne prišli mamičky a všetci sa poplietli. Ako môžu matky nájsť svoje mláďatá? Na tabuli je obrázok "kuriatka". Ako bude sliepka volať svoje mláďatá? - Ko-ko-ko, ko-ko-ko, kuriatka, poďme domov. Kto k nej pribehol? - Kurčatá. S kým išlo kura domov? - S kurčatami (podobne ako s inými vtákmi). - Všetky kurčatá boli rozobraté. A spočítajme, koľko kuriatok má kuriatka. Jedno kura, dve kurčatá...
6. Výsledok hodiny. "O kom sme sa dnes v triede bavili?"
Téma "Hydina" (lekcia číslo 2)
Cieľ:
- aktivácia a rozširovanie slovnej zásoby na danú tému;
- osvojiť si zručnosť spájať číslovky s podstatnými menami;
- nácvik používania predložky pod.
Vybavenie: obrázky hydiny, obrázky hydinových kurčiat pre každé dieťa, obrázok "Birdyard", geometrické tvary.
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Pri stoloch budú sedieť deti, ktorých miesto je pri stole vpravo, vľavo.
2. Rozvoj jemnej motoriky. "Hrebenatka". "Peťa, Peťo-kohútik, ukáž mi svoj hrebeň." Prsty sú prepojené. Konce prstov pravej ruky tlačia na hornú časť chrbta dlane ľavej ruky a ohýbajú ju tak, aby prsty ľavej ruky vstali ako kohút hrebeň.
3. Rozvoj priestorového myslenia a predstavivosti. „Peter-kohútik – koho je to otec? - Kura. - A kto je matkou sliepky? "Kura má matku kura." Potom deti vyskladajú kurča z geometrických útvarov: dva kruhy, dva trojuholníky, dve palice. Najprv vyložia zobák kurčaťa, „pozrie sa dole, klbú“ a potom nezávisle pohybujú trojuholníkovým zobákom, ako keby kura „pil“.
4. Opakovanie učiva. "Vtáčia rodina" Logopéd vystaví obrázok kuriatka, deti volajú jeho rodičov. Obrázky kohúta a kuriatka sú umiestnené vedľa seba. Opäť sa volá celá rodina. Podobne: kačica - káčer - káčatko, hus - hus - húska, moriak - moriak - moriak.
5. Telesná výchova. Kačací tanec.
6. Zhoda čísloviek s podstatnými menami. Hra "Počítajte mláďatá." Každé dieťa má obrázok s jedným alebo druhým počtom kurčiat. Deti hovoria: „Mám dve káčatká. Mám päť moriek. Mám jednu hus. Mám päť sliepok...“.
7. Porovnanie dvoch vtákov: hus - kura. Na tabuli sú veľké obrázky, na ktorých je vyobrazená hus a kura. „Pozrime sa, ako sú si tieto vtáky podobné? - Obaja majú krídla, zobáky, nohy, krk, trup, telo pokryté perím... - A teraz poďme nájsť rozdiely. - Hus je väčšia, kura menšie. Hus je celá biela, kura strakaté. Hus má dlhý krk, kura krátky. Zobák husi je tupý, kura ostrý. Hus má hrubšie nohy, kura tenšie.
8. Použitie predložky pod. Zápletka „Birdyard“, „Morka, kura, hus, kačica chodili po dvore. Zrazu z ničoho nič vyskočil pes. Hlasno štekala. Všetci sa zľakli a utekali sa schovať. Kurča sa schovalo pod verandu, kačica vyliezla pod drevo, moriak vbehol pod lavicu a hus si sadla pod krík. Sedia a čakajú, kým nezvaný hosť vyjde z dvora. Kto sa prechádzal po dvore? Koho sa vtáky boja? kde si sa schoval?
9. Výsledok hodiny.
Téma "Hydina" (lekcia číslo 3)
Cieľ:
- upevňovanie zručnosti pri spájaní čísloviek s podstatnými menami;
- rozvoj súvislej reči, prerozprávanie deja.
Vybavenie: obrázky, flanelograf na motívy rozprávky K.I. Chukovsky "Kura".
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. Hra "Kto má koľko." Každé dieťa má obrázok s iným počtom hydiny. Deti volajú: „Mám dve husi. Mám tri morky. Mám päť kačíc ... “.
2. Opakovanie učiva. Hra „Vyberte pár“. Na tabuli sú zobrazené obrázky: hus, moriak, kohút, kačica. Deti vyzdvihnú pár a pomenujú ich.
"Hus je hus, moriak je moriak, kačica je káčer, kohút je kura."
3. Čítanie rozprávky od K.I. Chukovsky "Kura" (s jeho zobrazením na flanelografe).
Žilo tam kura. Bol malý. Tu je jeden. Ale myslel si, že je veľmi veľký, a dôležito zdvihol hlavu. Páči sa ti to. A mal matku. Mama ho veľmi milovala. Mama bola taká. Nakŕmila ho červami. A tam boli také červy. Raz takto do mojej mamy vbehla čierna mačka. Kurča zostalo samé pri plote. Zrazu vidí: veľký krásny kohút vyletel na plot, takto natiahol krk. A z plných pľúc zakričal: "Ku-ka-re-ku!" A dôležito sa rozhliadol: „Ja nie som odvážlivec? nie som dobrý? Kuraciemu to veľmi chutilo. Natiahol aj krk, takto. A z celej sily kričal: „Či-pi-pi! Aj ja som šprt! Aj ja som skvelá!" Ale potkol sa a spadol do kaluže. V mláke sedela žaba. Uvidela ho a zasmiala sa: „Ha ha ha! Ste ďaleko od kohúta! A bola tam táto žaba. Potom matka pribehla ku kura. Takto sa nad ním zľutovala.
4. Telesná výchova. Kačací tanec.
5. Prerozprávanie príbehu. Logopéd navrhuje najskôr prerozprávať rozprávku celú spolu, potom po častiach, od začiatku do konca.
6. Logopéd vyzve deti, aby sa zamysleli nad tým, čo mama povedala kuriatku, aké slová. Vypočujte si všetky možnosti, ktoré deti ponúkajú. Odhad.
7. Výsledok hodiny. Uveďte všetky postavy v rozprávke "Kura".
VTÁKY
Téma "Sťahovavé vtáky" (lekcia č. 1)
Cieľ:
- rozšírenie slovníka na danú tému;
- aktivácia predikatívneho slovníka;
- zlepšiť schopnosť viesť dialóg, klásť otázky;
- rozvoj pamäti, pozornosti.
Vybavenie: obrázky sťahovavých vtákov, zimujúcich vtákov.
PROCES ŠTÚDIA
1. Organizačný moment. „Pomenujte znamenia jari“ (s loptou). Dieťa pomenuje jeden znak jari a odovzdá loptu ďalšiemu.
2. Rozvoj jemnej motoriky. Cvičenie „Vták letí“, „Nakŕmte kurčatá“.
3. Úvod do témy. Logopéd vyzve deti, aby vyriešili hádanky.
Čierny, obratný, kričiaci „krak“, nepriateľ červov (veža).
Na stožiari je palác. Na dvore je spevák. A volá sa... (škorec).
Kto je na vianočnom stromčeku, počíta sučku: „Ku-ku. Ku-ku? (kukučka).
Chce - bude letieť rovno, chce - visí vo vzduchu,
Padá ako kameň z výšin. A na poliach spieva, spieva (lark).
Prichádza k nám s teplom, prešiel dlhú cestu.
Vyrezáva dom pod oknom z trávy a hliny (lastovička).
Túla sa cez špinavé močiare, chytá v nich žaby,
Hlúpi skokani (volavka, žeriav).
Na tabuľu sú umiestnené odhady (obrázky). Pomenujte ešte raz všetky vtáky spoločne a jednotlivo. „Ako osloviť všetkých jedným slovom? kto to je - Vtáky. Prečo si myslíte, že sú to vtáky? Prečo sme tieto vtáky nevideli v zime? - Odleteli do teplejších oblastí. - Ako sa volajú vtáky, ktoré v zime odlietajú do teplejších oblastí a na jar sa opäť vracajú? - sťahovavé vtáky“.
4. Rozvoj logického myslenia. Hra "Štvrtá je zbytočná." Vystavené 3 sťahovavé vtáky, 1 zimujúci; 3 zimujúce vtáky, 1 sťahovavý; 2 zimujúce vtáky, 2 sťahovavé; všetky sú sťahovavé.
5. Rozšírenie slovesného slovníka. Nájdite čo najviac slov na odpoveď na otázku: „Čo dokáže vták? (za každé slovo čip, na konci - kto má viac) - Skrútiť, nosiť, nosiť, kŕmiť, behať, skákať, lietať, spievať, vyliahnuť, chytiť, klovať, zachrániť ... “.
6. Telesná výchova. Hra Vtáky sa učia lietať. Imitácia: natiahli si nohy, trochu sa posadili, leteli. „Kto letí? - Som veža. Som škorec...“
7. Schopnosť klásť otázky. Hra "Hádaj, akého vtáka sme uhádli?". Na doske - obrázky vtákov (3-4 kusy). Jedno dieťa opustí skupinu. Zvyšok súhlasí, mysli na jedného vtáka. Dieťa môže položiť iba tri otázky (hra sa hrá 3-4 krát).
8. Zhrnutie vyučovacej hodiny. O kom dnes hovorili? Uveďte zoznam letov
Celé znenie materiálu Logopedické hodiny pre deti so všeobecným nedostatočným rozvojom reči 2.-3.stupňa nájdete v súbore na stiahnutie.
Stránka obsahuje úryvok.

Zhrnutie lekcie

33 Téma „Zvuk a písmeno h"

NAVŠTÍVIŤ ZOYU

Materiál. Bábiky Aza, Liza, Zoya; predmety alebo ich obrazy (váza, dáždnik, televízor, zvonček, mozaika); hračky (zajačik, koza, Dunno); kresby kvetov (ruže, mimóza, nezábudky); peračníky so súpravou na zvukový rozbor slov a slovný rozbor viet.

Pokrok v lekcii

Orgmoment

Psychogymnastika

Hra: Komár. Logopéd drží visiaci papier s vyobrazením komára a hovorí: z-z-z-z. Deti mimikou napodobňujú rôzne stavy: „otravný komár“, „bojíme sa komára“, „poštípaný komárom“, „komára odháňame“, „komára sa nebojíme“.

2. Izolovaná výslovnosť zvuku h. Izolácia prvej hlásky od slova Zoja. Zvuková charakteristika

Ráno priletel komár, zobudí Zoju: z-z-z-z. Ako znel komár? (Z-z-z-z.) Aký je prvý zvuk v mene dievčaťa? (Zvuk h.)

3. Zvuková výslovnosť h v slabikách. Analýza a syntéza (log pre, pre, pre

"Chyťte" zvuky za. Akú slabiku vrátiš? (Slabika za.) "Lo- vite" zvuky z, o. Akú slabiku si dostal? (Zo.)"Daj" mi prvý zvuk slabiky zu ... (h), druhý... (y).

4. Zvuková výslovnosť h v slovách. Určenie polohy zvuku. Rozvoj fonematických reprezentácií

Ako láskavo volala Zoyina matka? (Zojushka, Zoinka, Zoya-shenka.) Hádajte, čo robila Zoya ráno. Pohla sa... (záves) posteľ... (spustené) urobil... (nabíjanie) Ko-Sichki... (spletený) obväz... (zviazaný) vyčistené... (zuby). Ako sa volá pasta, ktorú používate na čistenie zubov? (Zub.) A prášok? (Zubné.) Potom Zoya odišla do kuchyne... (raňajky). Ráno sme... (raňajkujeme).

Zoyu navštívili dvaja priatelia. Dajte im mená so zvukom h. (Liza, Aza.) Hádajte, čo si so sebou priniesli.

Predmety a hračky sú vystavené.

Prvý zvuk v slove m, posledný - a.Čo je toto? (Mozaika.) prvý zvuk v, posledný - a, pomenovať slovo. (Váza.) Dievčatá priniesli... (mozaika, váza, hodinový zajačik, hračkársky televízor, dáždnik) a ďalšie kvety... (ruže, nezábudky, mimóza).

Rozvoj sluchovej pozornosti a pamäti

Dievčatá sa rozhodli hrať "Telefón". Je potrebné oznámiť telefonicky slová: Králiček, mozaika, dáždnik, váza, a teraz: nezábudky, ruže, mimóza.

Deti opakujú slová v danom poradí.

Zvukovo-slabičná analýza a syntéza

Aza navrhuje hrať sa so slovami iným spôsobom. Položte holé ki na ruky a zatvorte oči. Aza povie slovo a ty zdvihneš toľko prstov, koľko slabík je v slove. Slová sú tzv.

Teraz doplňte chýbajúce slabiky v slovách: mrazivý ... (zy), ta...(PS), vodnár...(PS), gro...(za). Teraz Aza pomenuje prvú slabiku a vy - celé slovo: gla... (oči), str... (vážka pre...(hrad), byť ... (breza), za ... (záclona), za ... (vletieť), ta ... (kotvy).



Zoya a Aza sa rozhodli zistiť, koľko slabík a zvukov obsahuje slovo povodí. Čo myslíte, koľko slabík má toto slovo? Aká je prvá slabika? A druhá slabika? Zakrúžkuj hlásky tohto slova. Pomenujte zvuky samohlásky. Koľko spoluhlások? Kde je spoluhláska h?

Fizminutka

Zoya a Aza nám ponúkajú, aby sme s nimi cvičili a S hodinový zajačik.

Čítanie básne je sprevádzané napodobňovaním pohybov.

Skok-skok, skok-skok, Na špičkách, vytiahnite sa!

Zajačik vyskočil na peň. Položíme labky na stranu,

Hlasno bije do bubna, Na špičkách, hop-hop-hop.

Výzvy na hranie skoku. A potom drep

Labky hore, labky dole, aby labky neomrzli.

V. Volina

8. Zvuková výslovnosť h v ponukách. Vytváranie viet na základe kľúčových slov. Praktické osvojenie si slovesných tvarov hovor

Opíšte, ako sa deti hrali s hračkami.

Deti sa rozprávajú. Tvorte vety so slovami mozaika, zajačik, váza.

Logopéd ponúka vetné schémy.

Lisa si zrazu spomenula, že potrebuje zavolať... (hovor). A teraz ty, Dima (Mitya), hovor.

Telefón je prinesený dieťaťu.

Čo robíš? ja... (volá) ja... (Zavolám).Čo si robil? (Volal.) Ty už... (volal). Budeme... (hovor). my... (zavoláme si).čo sme urobili? (Zavolali.)9. Výslovnosť hlásky z v spojenej reči Lisa má veľmi rada čisté reči. Poskladajme jej čisté frázy so slovom koza.

Na-za-za, na lúke je koza.

Zu-zu-zu, spolu sme pásli kozu.

Zy-zy-zy, kozí zvonček.

Pre-za-pre, choď domov, koza.

A tu sú Zoyine čisté slová. Zopakujme si ich s ňou.

Zajačika Buba bolí zub.

Zoya je zajačiková hostiteľka.

Spanie v nádrži Zoya Bunny.

Zu-zu-zu, zu-zu-zu,

Sme v kotline s mojou Lisou.

Zoznámenie sa s písmenom Z

Viete ako sa volá táto kniha? (ABC.) Zoya vzala abecedu , list h pomenovaný v ňom. Vidíte, ako vyzerá písmeno z? (//S číslo tri.)



3 - nie len kučera,

3 - jar, praclík, hobliny.

B. Stepanov

Pozrite sa na toto písmeno: Je to ako číslo tri.

C. Marshak

11. Čítanie slabík pre, pre, pre, pre, pre. Skladanie slov z rôznych slabík

Prečítajme si s dievčatami slabiky pre, pre, pre, pre, pre. A teraz od slabík ta, ani nie, do, by, zu, zy vymyslieť slová. (Kone, umývadlá, zuby.) Pomôžme Zoye vyradiť jej meno z rozdelenej abecedy.

Zhrnutie lekcie

Aký zvuk sme dnes študovali? Kto nám pomohol? Čo to je? (Súhlasný, tvrdý, zvučný zvuk.) Aké písmeno poznáš? (S písmenom z.) A aké číslo toto písmeno vyzerá? (Číslo tri.)

34 Téma „Zvuky z, h" a písmeno Z

LET STARSHIP

Materiál. Obrázky hviezdnej lode, "hviezdnych mužov", hradu, zvierat (zebra, bizón, vážka, opica, kobylka, zajac, medúza), vtákov (penavka, brhlík, rybárik, červienka), rastlín (jahody, hríb), produkty ( hrozienka, marshmallows); predmety (zámok, klince, kôš, záves); farebné symboly zvukov, písmen.

Pokrok v lekcii

Organizačný moment.

Na akej planéte to žijeme? (Na zemi.) Kto sme? (Zem nie je, deti Zeme.) A kto žije vo hviezdach? (Deti hviezd.) Posiela nám ich obľúbené zvuky z, z“.

Správa k téme lekcie

Deti hviezd nám poslali hviezdne signály: z-z-z-z,z"-z"-z"-z",

3. Charakteristika zvukov z, z" artikulačné a akustické vlastnosti. Označte ich farebnými symbolmi

Rozvoj súvislej reči je najdôležitejšou podmienkou budúceho úspechu vyučovania dieťaťa v škole. Len s dobre vyvinutým súvislým prejavom dokáže podrobne odpovedať na zložité otázky školského učiva, dôsledne a úplne, rozumne a logicky vyslovovať vlastné úsudky, reprodukovať obsah textov z učebníc, beletristických diel a ústneho ľudového umenia, a nakoniec, nevyhnutnou podmienkou písania programových prezentácií a esejí je pomerne vysoká úroveň rozvoja súvislej reči dieťaťa. Šikovné používanie takejto technológie ako TRIZ v triedach rozvoja reči v materskej škole úspešne pomáha rozvíjať myslenie, vynaliezavosť a samozrejme reč u predškolákov.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Synopsa GCD o vývoji reči v strednej skupine.

téma: Učenie rozprávania z obrázku "To je snehuliak!".

Vzdelávacie oblasti:"Komunikácia", "Zdravie", "Umelecká tvorivosť".

Prioritná úloha:rozvoj spojenej reči.

Vzdelávacie úlohy:objasnenie a aktivácia slovníka na tému „Zima“; formovať schopnosť starostlivo zvážiť obrázok, uvažovať o jeho obsahu (pomocou otázok od pedagóga); naučiť sa zostaviť podrobný príbeh podľa obrázka, podľa plánu; naučiť schopnosť vymyslieť názov pre obrázok.

vyvíja sa: cvičenie v hádaní hádaniek; rozvíjať predstavivosť a kreativitu; rozvíjať jemné motorické zručnosti rúk; kultivovať samostatnosť a presnosť v práci.

Vzdelávacie: pestovať schopnosť pozorne počúvať príbehy svojich kamarátov, dopĺňať odpovede.

Samostatná práca:Alice, Nemka, Egor. aktivizovať reč detí pri odpovedaní na otázky.

Vybavenie: sprisahanie obrázka na tému „To je snehuliak!“, obrázky o zime, snehová vločka s hádankou,

Prípravné práce:pozorovanie zimných javov počas prechádzky, rozprávanie o zimných radovánkach, prstová gymnastika.

Priebeh kurzu.

Deti stoja v kruhu

1. Organizačná chvíľa, oznámenie témy vyučovacej hodiny.

Chlapi, pozri sa na tabuľu, opäť nás čaká vlak, ktorým každý deň cestujeme do krajiny poznania.

A čo teraz urobíme a povieme nám ... .

Hra čiernej skrinky

Čo tam leží sa dozviete, keď uhádnete moju hádanku.

záhada:

Biele, ale nie kyslé

Studená, ale nie zmrzlina

Lieta, točí sa, ale nie motýľ.

Čo je toto? (Snehová vločka)

Lexico-gramatické dielo

Hra „Words of Winter“ (práca s prasiatkom slov)

- Chlapci, odovzdávajúc si snehovú vločku, budete volať slová zima (to sú zimné radovánky a prírodné javy, oblečenie, všetko, čo súvisí so zimným obdobím), a všetky tieto slová zhromaždíme v našej krabici. Učiteľ berie do rúk poslednú snehovú vločku a volá slovo snehová búrka, vysvetľuje význam slova (snehová búrka so silným ničivým vetrom). „Vloží“ toto slovo do poľa a zatvorí ho.

Hra „Na čo sa môže premeniť snehová vločka?

2. časť Vypracovanie príbehu podľa obrázka.

Skúmanie obrazu "Toto je snehuliak!" a hovoriť o tom.

Učiteľ umiestni obrázok na tabuľu a zorganizuje rozhovor. Dáva príležitosť zvážiť to, vymeniť si dojmy. Potom požiada, aby vymyslel názov pre obrázok. Učiteľ nazýva najúspešnejšie mená, vysvetľuje, že sú najpresnejšie a najvýstižnejšie.

"A umelec nazval svoj obraz" Toto je snehuliak! "Je pravda, že snehuliak je dobrý?

Rozhovor o maľovaní:

Aké ročné obdobie je zobrazené na obrázku? Prečo si to myslíš?

Čo deti oslepili? Z čoho je snehuliak vyrobený? (Aký bol sneh?)

Pozrite sa na snehuliaka a povedzte mi, aký je to snehuliak. (Snehuliak je veľký, veselý, na hlave má vedro, uhľové oči, mrkvový nos ...)

Povedzte nám, čo sa deje okolo snehuliaka?

Páčil sa vám snehuliak?

Učiteľ potom zhrnie:

Bol krásny zimný deň, okolo bolo veľmi krásne. Napadlo veľa snehu. Deti a pani učiteľky sa vybrali na prechádzku. Sasha sa išiel sánkovať a Yura a Lena začali robiť snehuliaka. Snehuliak sa ukázal byť veľký, veselý. Snehuliak má namiesto klobúka vedierko, uhľové oči, mrkvu namiesto nosa a vlasy boli vyrobené z vetvičiek. Je veľmi pekný.

Fizminutka

Jeden dva tri štyri. (Deti ohýbajú prsty pod počítadlom).

Vytvorili sme s vami snehovú guľu. (Robia snehovú guľu pre zábavu).

Okrúhle, tvrdé, veľmi hladké. (Deti „hladkajú“ snehovú guľu).

A už vôbec nie sladké. („Vyhrážajte sa“ prstom).

Jeden, zvracať, chytiť dva. (Imitácia hádzania snehových gúľ.

Vypadneme tri, oh, rozbili sa!)

Učiteľ vyzve deti, aby zopakovali príbeh (úlohu plnia 2-3 deti). Výborne, chlapci, máte dobré príbehy, a teraz pokračujme v príbehu (TRIZ) (učiteľ ukáže smutnú tvár snehuliaka a požiada ho, aby vymyslel príbeh, prečo bol snehuliak zrazu smutný?) Potom sa zmení tvár snehuliaka k veselej a žiada, aby prišiel a povedal, prečo sa snehuliak stal tak veselým?

TRIZ "Oživme snehuliaka a nechajme ho rozprávať o sebe"

Zhrnutie hodiny, vyhodnotenie práce

deti.

Tak čo sme dnes robili chalani? (späť do vlaku)

Čo sa vám nepodarilo?

Kreslenie „Vtipných snehuliakov“.

Učiteľ: Skúste nakresliť snehuliaka.

Koľko snehových gúľ potrebuje snehuliak?

Akú veľkosť majú tieto gule a ako sú usporiadané?

Čo môže slúžiť ako pokrývka hlavy snehuliaka?(vedro, uzáver, panvica).

Aké kusy oblečenia je možné nakresliť pre snehuliaka?(Šál, opasok).

Čo mu dať?(Lopata, metla, palica, vianočný stromček).

Aký výraz tváre môže mať snehuliak?(Veselý).


Abstrakt lekcie o rozvoji reči v strednej skupine.

Prerozprávanie príbehu N. Kalininovej „Pomocníci“.

Vychovávateľka Beleva S.N.

Cieľ: rozvoj súvislej, gramaticky správnej reči.

Programové úlohy:

Súvislý prejav: naučiť sa prerozprávať príbeh, všímať si nezrovnalosti s textom pri prerozprávaniach súdruhov;

Slovná zásoba a gramatika: upevniť schopnosť tvoriť názvy náradia analogicky; dávajte pozor na nepodobnosť niektorých mien;

Zvuková kultúra reči: upevniť predstavy o zvukovej skladbe slova, o určitom slede zvukov; naučiť sa samostatne vyberať slová s určitými zvukmi - [s] a [w].

Kultivujte kultúru správania s dospelými a rovesníkmi.

Metódy a techniky : slovné, čítanie príbehu N. Kalinina „Pomocníci“; vizuálny, zobrazujúci obraz „Sasha a snehuliak“; praktická, hra „Obchodný riad“.

Materiál:

Misky - dve cukorničky, dve misky na chlieb, dve misky na obrúsky, dve krekry, dve soľničky a dve misky na maslo (rôzne tvarom, veľkosťou, materiálom); obraz "Sasha a snehuliak".

Organizácia detí:frontálna skupina.

Priebeh lekcie:

Deti vstupujú do skupiny, učiteľ víta:

Vymyslel niekto jednoducho a múdro

Pri stretnutí pozdravte: "Dobré ráno!"

dobré ráno slnko a vtáky

Dobré ráno usmievavé tváre.

Organizačný moment: Na stole je položená kniha s jasnými obrázkami.

Chlapci, robil som poriadok v knihách na poličke a natrafil som na veľmi zaujímavú knihu. Dnes som ti to priniesol. Rád čítaš knihy? Potom si vypočujte poviedku N. Kalininu „Pomocníci“.

Čítam príbeh.

Otázky pre deti:

  1. O kom je tento príbeh?
  2. Čo urobili Sasha a Alyosha
  3. Čo chlapci zabudli urobiť?
  4. Ako sa tento príbeh skončí?
  5. Kto by mohol povedať: „To sú pomocníci“?

Znovu čítam príbeh. Deti prerozprávajú text, dbám na úplnosť obsahu, výraznosť intonácie.

Chválim deti za dobré plné prerozprávania.

Chlapci, dnes som priniesol veľa rôznych vecí. Príďte sa na ne pozrieť. (Deti prídu k stolu, pozrú si riad, pomenujú ho, z čoho je vyrobený, na čo je určený).

Aký je názov všetkých týchto vecí? (stolový riad)

Chcete si zahrať obchod so stolovým riadom?

Nákup sa však môže uskutočniť potom, čo poviete, ako položka vyzerá, jej účel; Ak nesprávne pomenujete jedlá, predávajúci nepochopí kupujúceho a vec nepredá. (Deti vymýšľajú a opisujú predmety, učiteľka dopĺňa, opravuje. Osobitná pozornosť by sa mala venovať masle a soľničke).

Telesná výchova:Deti stoja v polkruhu.

Jeden, dva, tri, štyri, päť (ohnite prsty na ruke)

Pomôžme mame (skákanie na dvoch nohách)

Rýchlo umyli poháre (trite dlaňou o dlaň)

A nezabudli na taniere (kruhové pohyby dlaňami)

Odstránili sme všetok riad (zdvihnite ruky na nohy)

Sme veľmi, veľmi unavení (spadnuté ruky).

Obraz "Sasha a snehuliak" je zavesený

Chlapci, pozrite sa, aký obrázok som vám dnes priniesol. (Pohľad detí)

Pre Snehuliaka bolo nudné stáť sám s metlou, ale prišiel chlapec. Ako sa volal, hádajte, deti, vy - v jeho mene zaznie zvuk [w]. (Deti uvádzajú mená chlapcov so zvukom [w])

Moje meno je Sasha, povedal chlapec Snehuliakovi - A tvoj?

Môj je Snehuliak, odpovedá Snehuliak.

Ako zaujímavo znejú naše mená: Saša, snehuliak. Buďme s vami priateľmi a hrajte slová a zvuky!

Pozri sa na mňa a moje oblečenie, - hovorí Sasha. - Čo mám na sebe?

(Deti nazývajú oblečenie klobúk, kožuch, šatka, nohavice. Učiteľ tieto slová vyslovuje).

Deti, aký rovnaký zvuk počuť v týchto slovách?

Aké ďalšie slová so zvukom [w] poznáte? (deti volajú)

Potom sa snehuliak pýta Sashy: "Aký je rovnaký zvuk v názvoch mojich šiat?" (Deti sa pozerajú a volajú: snežienka, modré vedro, vločky, hýľ na hlave. Učiteľ vymenúva všetky slová).

Aký zvuk počuť v týchto slovách?

Myslite na slová so zvukom [c]. (Deti volajú, učiteľka pridáva, opravuje, chváli).

Chlapci, dnes sme dokončili veľa rôznych úloh. Čo sme urobili ako prvé? (prerozprávanie príbehu) A potom? (hral hru "obchod s tovarom") A na koniec? (vymýšľali slová so zvukmi [w] a [s]).

Boli ste skvelí kamaráti a teraz sa postavte do kruhu. Tu je tvoj čarovný prútik. Posielajte to ďalej, chváľte sa navzájom, láskavo volajte menom. (Deti podávajú palicu a volajú meno, Sashenka, Mashenka, Anya ...).