Veselá hodina ruštiny.Mimoškolská aktivita. Hudobná prestávka "Nerozluční priatelia"

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

„Stredná škola č.2

ich. A. A. Arakantseva

Mesto Semikarakorsk

Mimoškolské podujatie v ruštine pre 1. ročník

"Zábavná lekcia"

Vypracovala: učiteľka základnej školy

Božko Anna Anatolievna

Ciele:

    Vzbudiť záujem o štúdium ruského jazyka.

    Rozvoj tvorivých schopností, zvedavosti.

    Zapájanie žiakov do aktívnych vzdelávacích aktivít

    Rozširovanie obzorov, rozvoj detskej reči.

5. Výchova k individuálnej a kolektívnej zodpovednosti za výsledok práce.

Priebeh udalosti:

učiteľ:

Dobrý deň, milí odborníci na ruský jazyk! Dnes vás čaká nie obyčajná hodina, ale zábavná hodina v „Škole gramotných“, ktorú navštevujú tí najzvedavejší žiaci prvých ročníkov. Pozývam všetkých do Krajiny slov, ktoré sú stavebným materiálom nášho jazyka.

Študent číta:

Všetko má svoje meno -

Aj zviera, aj predmet.

Okolo je veľa vecí

A neexistujú žiadne bezmenné.

A všetko, čo oko vidí

Nad nami a pod nami

A všetko, čo je v našej pamäti -

Označené slovami.

Sú tu počuť

A tam, na ulici a doma,

Jeden je nám už dávno známy,

Druhý je neznámy.

Slová, slová, slová, slová….

A je to také krásne

V šírom mori, mori slov,

Kúpte sa denne!

učiteľ:

Pomenujte obľúbenú zábavu detí. Odpoveď je zrejmá – je to hra. Hoci ste študenti, radi sa aj hráte. Poďme sa hrať a učiť sa rusky. Hádajte slová, ktorých význam vám bude daný.

1. Tretí deň v týždni.
2. Predmet, ktorým sa krája chlieb.
3. Listnatý strom s bielou kôrou.
4. Domáce zviera, ktoré dáva mlieko.
5. Predmet, ktorý sa nosí v zime, aby sa zahrial.
6. Obdobie, keď je naokolo všetko biele.

Slová ste uhádli rýchlo a správne. Všetky tieto slová majú len jeden význam. Ale nie vždy to tak je. Existuje veľa slov, ktoré majú viac ako jeden význam. Ako sa nazývajú takéto slová? Uveďte príklady polysémantických slov.

snímka 1: práca s kresbami

(elektrická platnička, čokoládová platňa, stavebná platňa)

Aké je všeobecné slovo pre všetky tieto predmety?

S každým slovom vytvorte vetu.

Uhádnite hádanku a nájdite polysémantické slovo.

Je všade - na poli aj v záhrade,

Ale do domu sa nedostane.

A ja nikam nejdem

Pokiaľ ide. (S. Marshak)

Aké je tu dvojzmyselné slovo?(ide)

Snímka 2:

Nahraďte slovo „ide“ slovami, ktoré dávajú zmysel.

Chlapec kráčakráčanie ).

Prší (leje ).

Auto idejazdí ).

Aký je význam slova „ide“?

- Uzatvárame: sSlovo „ide“ má viacero hodnôt, pretože má tri významy.

učiteľ: - Je potrebné rozlišovať a chápať význam slov. Pomôže vám to lepšie porozumieť slovám, ktoré čítate, a presnejšie vyjadriť svoje myšlienky.

Každý z vás vie, že naša reč pozostáva z viet a viet slov. Niekedy však nie je možné pochopiť, o čom veta hovorí, keď nepoznáme nielen význam jednotlivých slov, ale ani ustálené slovné spojenia, ktoré sa nazývajú frazeologické jednotky. Zvážte frázu"umyť si hlavu" vo vete"Otec mydlil synovi hlavu ».

snímka 3 ilustrácia

scéna:

1 študent: - No, všetko je jasné. Otec pomohol synovi umyť hlavu a namydlil ju.

2 študent: Vždy všetkému rozumiete. Tento návrh možno chápať úplne inak. Otec pokarhal svojho syna.

1 študent: A prečo si taký šikovný?

2 študent: Na rozdiel od vás počúvam učiteľa na hodinách a nekreslím lode ... (vytiahne z neho kus papiera s kresbou).

učiteľ: Upokojte sa, horúce hlavy!

1 študent: Čo si, Anna Anatolyevna, moja hlava nie je horúca.

učiteľ: Vôbec som nemyslel tvoju teplotu hlavy! Chcel som len povedať, že obaja ste „horúce hlavy“, teda pohoršení ľudia.

2 študent: No ja som chlap s hlavou!

1 študent: Úplne naučené! (krúti prstom na spánku ). Čo si myslíš, že som bez hlavy?

2 študent: Hlavu máš na správnom mieste a vietor v nej kráča.

1 študent: Úplne som mu prestal rozumieť, hovorí, že mám v hlave prievan.

učiteľ: Ticho! Zdá sa, že by si si mal ujasniť argument. Koniec koncov, význam týchto viet je sprostredkovaný frazeologickými obratmi - stabilnými kombináciami slov.

1 študent: Zdá sa, že ste nám o tom niečo povedali.

2 študent: Samozrejme, že áno! A ty si vtedy chytal vranu! Rozumieš teraz?

1 študent: Chápem, ale... nie naozaj.

učiteľ: Chlapci, pomôžme Petyovi a vysvetlite význam týchto frazeologických jednotiek:

Snímka 4:

Muž s hlavou - bystrý a premýšľavý človek.

Snímka 5:

Vietor mi fúka v hlave - ľahkomyseľný, ľahkomyseľný človek.

Snímka 6:

Havrana chytiť - Nepočúvaj.

1 študent: Teraz budem vždy počúvať učiteľa a budem vedieť ešte viac ako ty.

2 študent: No, uvidíme! (Choď preč )

učiteľ:

Z čoho sú všetky slová vyrobené? (zo zvukov)

Snímka 7:

Nájdite rovnaký zvuk v slovách: lyžica, píla, lyže, vianočný stromček(l ).

Snímka 8:

Hra "V zoo"

Pomenujte zvieratká v zoo, ktoré majú v názve písmeno „l“.

(Odpoveď: líška, kôň, slon, somár, koza, krokodíl, lev, vlk atď.)

navrhujemhra "List sa stratil" .

(didaktická hra - prezentácia)

Vtiahne myš do norky
Obrovský chlebový kopec (kôrka).

Nenaučil sa lekcie
A hral futbal.
Preto v zošite
Bol tam gól (počet).

Poľovník zakričal: „Ach!“ Dvere (zvieratá) ma prenasledujú.

Pred deťmi je Krysa (strecha) maľovaná maliarmi.

Doktor pripomenul strýkovi Mišovi: - Nezabudnite na jednu vec: Pred spaním si určite dajte desať volaviek (kvapiek).

Sneh sa topí. Tečie potok. Pobočky sú plné lekárov (veža).

Po vypustení bábiky z rúk sa Masha ponáhľa k svojej matke: - Tam sa plazí obrovský luk (chrobák) s dlhými fúzmi.

Hovorí sa, že jeden excentrik, V rieke chytil topánku, Ale potom dostal dom (sumca) na háčik.

Snímka 9:

Hra „Nájdite ďalšie slovo“

Na hracej ploche: kruh, priateľ, vlk, tiger, veža (extra slovo vlk, nie je tam písmeno g )

Snímka 10:

"Gramatická aritmetika"

poznámka „Do“ + zakopané hodnoty v zemi \u003d?

kanec - en + luk = ?

kva + rakovina - ak + tira =?

c + miesto na kotvenie = ?

lebka - n + mucha = ?

osýpky - b + idol - l + p \u003d?

učiteľ:

Chlapci, vidím, že sa vám páčil náš výlet do Krajiny slov. Na lekciách budete pokračovať v tejto ceste a dnes vás chcem pochváliť za vašu zvedavosť, za túžbu a túžbu plávať v šírom oceáne Poznania, kde na vás čakajú nové poznatky a nové objavy.

Obrátená hra:

A prišiel rad na teba a mňa

Zahrajte si opačnú hru

poviem slovoVYSOKÝ

A ty odpovieš... (NÍZKA)

poviem slovoFAR

A ty odpovieš... (ZATVORENÉ)

poviem slovoSTROP

A ty odpovieš... (PODLAHA)

poviem slovoSTRATENÝ

A ty hovoríš... (NÁJDENÉ)

poviem ti slovoZBABENÝ

Odpovieš... (odvážny)

TerazŠTART poviem

No odpovedzte, ... (KONIEC)!


učiteľ:

Ďakujem chlapci za skvelú prácu! Teším sa na vás na nových hodinách v „Škole gramotných“.

    Viditeľnosť:

    krížovky.

    Zhrnutie lekcie

    ja Organizácia času

    Kladný postoj:(znie tichá melódia)

    1. "Intelektuáli"

    2. "gramotní"

    3. "Lingvisti"

    Zahriať sa:

    Súťaž č.1

    Súťaž v gramotnosti: (správne chyby).

    Súťaž č. 2

    1-tím

    nie je tam žiadny boj

    ... len opásať

    ... nie je žiadna veda

    ... vek učiť sa

    ... a peniaze na problémy

    ...a budú tam myši

    Oblečenie pre chudobných...

    Žiadna bolesť...

    Žiadny hluk...

    Chlieb si nechaj na jedlo...

    Bol by chlieb...

    Žiť navždy...

    2-tímový

    ...ale nerozumel som

    ... dávajú dve bez prehry

    ... áno, je to málo užitočné

    ...a bude koniec

    ... taká je sláva

    ... je tam poklad

    Keďže sa lano nekrúti...

    Kde je to dobré...

    Aká je dohoda...

    Dožil sa plešatosti.

    Za jeden zlomený...

    veľa volám...

    3-tímový

    Koreň doktríny je trpký.

    Rodné miesto - drahá matka, ...

    Najlepší darček je myseľ...

    Sneh na poliach...

    Starý priateľ je lepší...

    Opäť sa postarajte o šaty...

    ...a práca je sladká.

    ...najhorším nešťastím je nevedomosť.

    ... dve nové.

    ... a cudzia zem je macocha.

    ... chlieb v košoch.

    ... a česť už od mladosti.

    Súťaž č.3

    Kapitán 1. mužstva

    Kapitán 2 tímov

    Kapitán 3 tímov

    2. Je gramatický základ vety dodatkom a okolnosťou?

    Súťaž č.4"Humanitárna matematika"

    Súťaž č.5

    Tímy si doma pripravia popisy hlavných postáv akéhokoľvek programu (prvý prečíta druhý, druhý tretí, tretí prvý tím). Je potrebné uviesť autora diela, názov diela a hrdinu. Za každý správny popis dostane tím 5 bodov.

    Súťaž č.6Hádaj frazeologické jednotky

    Súťaž č.7Hádaj krížovku

    Zhrnutie:

    Posledný krok lekcie:

Zobraziť obsah dokumentu
"Zhrnutie lekcie na tému: "Veselý gramotný""

MINISTERSTVO ŠKOLSTVA A VEDY REPUBLIKY KAZACHSTAN

Škola-gymnázium č. 30 mesta Astana

ROZVOJ

mimoškolské aktivity: "Klub veselých literátov"

Vedie: učiteľka ruského jazyka

a literatúru M. K. Sultanova

Astana, 2016

Ciele mimoškolských aktivít:

    rozvíjať intelektuálne schopnosti žiakov, rozširovať ich obzory;

    rozvíjať pozornosť, vyrovnanosť, cieľavedomosť;

    kultivovať inteligenciu a zvedavosť.

Viditeľnosť: interaktívna tabuľa, obálky so zadaniami, plagáty s

krížovky.

Zhrnutie lekcie

jaOrganizácia času

Kladný postoj:(znie tichá melódia)

Keď sa usmievame, je menej pravdepodobné, že urobíme chyby.

A častejšie sme odmenení darmi osudu.

Nech sú tieto dary dobrými známkami v lekcii. Usmejme sa na seba a snažme sa udržať si dobrú náladu na celý deň. (Chlapci sa na seba pozrú a usmejú sa)

Učiteľ: Dobrý deň, milé deti! Som rád, že ťa vidím v našej triede, na našej hre. Predstavujem vám tri tímy:

1. "Intelektuáli"

2. "gramotní"

3. "Lingvisti"

Dnes budete musieť bojovať v intelektuálnom súboji medzi sebou. Najprv by sme mali spomedzi študentov vybrať odborníkov. Ich úlohou je objektívne hodnotiť tímy.

Zahriať sa: tímy si budú musieť rýchlo vybrať kapitána tímu.

Súťaž č.1

Súťaž v gramotnosti: (správne chyby). Ako prvý odpovie tím, ktorého kapitán ako prvý zdvihne signálnu kartu.

Odosielanie jasné. Taed občerstvenie. Snežienky otvárajú svoj hlas. Na breze rozkvitli zelené listy. Sat bol naplnený hlasmi veží a veveričiek.

Súťaž č. 2

Zbierajte príslovia z dvoch častí:

1-tím

2-tímový

3-tímový

Súťaž č.3 Hra pre kapitánov "Pravdivé a nepravdivé tvrdenia."

Prečítate si údaje na afirmačnej snímke, odpoviete „ÁNO“ alebo „NIE“.

Kapitán 1. mužstva

1. Subjekt odpovedá na otázky Čo robiť? Čo robiť?

2. Označuje predikát predmet?

3. Hlavnými členmi vety sú podmet a prísudok?

4. Označuje subjekt činnosť?

Kapitán 2 tímov

1. Je predikát vyjadrený slovesom?

2. Podstatné meno odpovedá na otázky Kto? Čo?

3. Je fráza veta?

4. Predmet môže byť vyjadrený len podstatným menom.

Kapitán 3 tímov

1. Označuje podstatné meno osobu?

2. Je gramatický základ vety dodatkom a okolnosťou?

3. Veta, ktorá má podmet aj prísudok, sa nazýva dvojčlenná?

4. Vyjadruje sa podmet vždy len podstatným menom?

Súťaž č.4 "Humanitárna matematika"

Keď mala Vasilisa Múdra 18 rokov, Koschei Nesmrteľný sa rozhodol oženiť sa s ňou. Vasilisa sa spýtala, koľko truhlíc zlata má Koshchei. Koschey odpovedal, že má 27 360 truhlíc plných zlata. A každý rok pribudne 33 truhlíc. Vasilisa sľúbila, že sa vydá za Koshcheia, keď bude mať 30 000 truhlíc plných zlata. Koľko rokov bude mať Koshcheiova nevesta v deň svadby? (98 rokov).

Súťaž č.5 "Hádaj" (domáca úloha)

Tímy si doma pripravia popisy hlavných postáv akéhokoľvek programu (prvý prečíta druhý, druhý tretí, tretí prvý tím). Je potrebné uviesť autora diela, názov diela a hrdinu. Za každý správny popis dostane tím 5 bodov.

Súťaž č.6 Hádaj frazeologické jednotky

Snímka obsahuje kresby s obrázkami frazeologických jednotiek, tímy budú musieť uhádnuť, ako frazeologická jednotka znie.

Súťaž č.7 Hádaj krížovku

    Hlavný člen vety, ktorý pomenúva toho, kto koná, prežíva nejaký stav, odpovedá na otázky: kto? čo?

    Hlavný člen vety, ktorý pomenúva dej, stav alebo znak podmetu a odpovedá na otázky: čo podmet robí? aký je predmet? čo je predmet?

    Sekcia vedy o jazyku, ktorá študuje frázy a vety, pravidlá ich konštrukcie?

    Samostatný slovný druh, ktorý označuje predmety, znaky alebo veličiny, no nepomenúva ich?

    Rozhovor dvoch alebo viacerých ľudí sa nazýva...?

    Odvetvie vedy o jazyku, ktoré študuje správnu interpunkciu?

    Interpunkčné znamienko, ktoré je umiestnené medzi homogénnymi členmi alebo medzi časťami zložitej vety?

Zhrnutie: odborníci počítajú body a hodnotia každý tím. Odovzdávanie cien každému tímu.

Posledný krok lekcie:

Skupinový spev „Pieseň o láskavosti“. Ďakujem všetkým za lekciu!

Fragmenty z mimoškolských aktivít

"Klub veselých literátov"

Odovzdanie ceny víťaznému tímu.

Zábavné hodiny ruštiny (2. ročník)
Hostiteľ: Každý vie, že hodina ruského jazyka je vážna vec. A mnohí z vás sú naštvaní, keď v zošite vidíte veľa chýb. Pri štúdiu ruštiny je veľmi dôležité naučiť sa správne a správne písať slová a vety. Ako viete: slová sa skladajú zo zvukov a písané zvuky sú označené ikonami - písmenami. A čo sa môže stať, ak písmená pomiešate v slovách, zistíte, keď si vypočujete báseň A. Šabajeva „Smutná správa“.
Prišiel mi list, pozerám, -
Z tábora, od Mišky
"Tu je nádherný luk a ja sa lízam," -
Napísané v liste.
„Lizovanie cibule?! Aké zázraky!
Pravdepodobne si robí srandu darebák"
Čítal som ďalej: „Tu je líška. Krásny úžasný prút.
A čo tká, nemôžem na to prísť, dokonca ani prasknúť:
"Keď sa otryat dostane do žiadostivosti, pijem piesne"
"Iný deň som našiel smútok v líške a bol som veľmi potešený"
nie! nie! On nežartuje. Bojím sa:
Môj priateľ je vážne chorý.
Keď sa vráti, treba ho liečiť: prinútiť sa naučiť pravidlá.
(napíšte zvýraznené vety na tabuľu)
Hostiteľ: aké pravidlá chlapec nepozná? Pomôžte mu opraviť jeho chyby. (Za každú opravenú chybu – 1 bod pre tím)

SPOZNÁME tímy a porotu.
1 tím "VOYANTS", 2 tím "CONSONANTS", 3 tím "SIGNS b a b",
Tím 4 "SLOVO" (každý tím hovorí o sebe)

Výkon tímu:
1. Samohlásky sa naťahujú vo znenej piesni.
Môžu plakať a kričať.
Môžu kolíska dieťa v postieľke,
Ale pískať a trucovať nechcú.
2. A spoluhlásky súhlasia s šušťaním, šepotom, škrípaním,
Dokonca aj smrkať a syčať. Ale oni nechcú spievať.
1. Vzduch voľne prúdi ústami, nie sú tam žiadne prekážky.
Hlas sa zúčastňuje, hlas volá. Získa sa zvuk (hláska)
2. Vzduch láme bariéry, vzniká hluk.
Nie je tam vôbec žiadny hlas, ale zvuk sa prebíja.
Ako sa volá tento zvuk? Toto je (bezhlasá spoluhláska)
4. Samohlásky sa kamarátia so spoluhláskou, tvoria spolu slabiku.
"MA" a "SHA" (pamätajte: MASHA), prišli k nám na lekciu.
Ak stoja slabiky vedľa seba, získajú sa slová.
"TY" a "KVA" a spolu - "PUMPKVA"
"SO" a "VA" - čítajte "SOVA".
Koľko samohlások v slove - toľko slabík.
Pozná to každý študent.
3. Mäkký znak a tvrdý znak hovoria takto:
- Koľko koláčov zjem?
Mäkké znamenie odpovie: "Sedem!"
Mäkké znamenie je prefíkané znamenie. Nedávajte mu meno.
Nevyslovuje sa, ale často sa pýta v slove.
Prečo sa KÚT pri dome okamžite zmenil na UHLÍK?
Žiadny oheň, len tak. Urobilo to jemné znamenie.
Tichý plný znak sa nijako nevyslovuje.
Ale veľa slov to potrebuje, budeme sa to musieť naučiť.
Či sa vám to páči alebo nie, je to v abecede.

1 súťaž. K sviatku nám poslali telegram, ale slabiky sú v ňom pomiešané. Vymeňte si slabiky a prečítajte si text.
DORO KIDS
JAZYKY KOHOKOĽVEK!
(Drahí chlapci! Gratulujeme k sviatku ruského jazyka.)

2 súťaž. A) Odstráňte kvet a nájdite názov zeleniny: OGRUOMRAESCHTSKA.
B) Nájdite stromy: TOBPEROYOLZAY.
C) Nájdite dva druhy ovocia: YABGLROUSKAO.

Hostiteľ: Každý vie, že hodiny ruského jazyka sú vážna vec. Aj v takejto vážnej disciplíne sa však nájde dôvod na žarty. V ruštine existuje vtip založený na komickom použití slov, ktoré znejú podobne, ale majú odlišný význam. Hovorí sa tomu slovná hračka (v preklade z francúzštiny ako slovná hračka). Slovné hry môžu byť rôzne. Tu je známa hra so slovom „víťazstvo“:
- V akom hoteli ste bývali? (VÍŤAZSTVO)
- Čo si čakal? (večera)
- Čo sa stalo? (PROBLÉMY)
- Čo chýba? (JEDLO)
- Kričal si? (ÁNO)
- Čo kričali? (AA A)

Scéna "IMPACT" (miestnosť, dievča Tanya chodí po miestnosti a drží si hlavu)
Tanya: Veľmi ma bolí hlava, ale veľmi chcem ísť do školy. Unavený byť chorý. Potrebujete brať lieky. (vezme si fľaštičku s liekom a prečíta) „Užite 1 polievkovú lyžicu 3-krát denne. Po jedle - jedlo. (Tanya si vezme liek a začne škrípať: mali-má-má)
Brat: Čo sa stalo, Tanya? Prečo škrípeš?
Tanya: Vzala som si liek. A tam je napísané (číta sa)
Brat: Tanya, zle si to prečítala. Treba užívať po jedle! (t.j. po jedle)
Tanya: Oh! A je to pravda. Učiteľ v škole nám povedal, že význam slova sa mení podľa umiestnenia stresu.

Hostiteľ: V ruštine je veľa takých slov, ktoré sú ako dve kvapky vody. Počúvame básne a snažíme sa ich dokončiť.
Nikto nemohol vstúpiť do domu - na dverách bol (zámok).
Rukami ryjem piesok. Kráľovský (hradný) útvar.
Zo steny trčia (klinčeky), zavesím - ako plagát na ne.
A na narodeniny Viky prinášam (karafiáty) ako darček
(Veveričky) skáču na konáre, prinášajú deťom orechy.
Pečiete koláčiky: vyšľahajte bielka

3 súťaž. hádanky pre divákov.
A) Neviem čítať, ale celý život píšem. (pierko)
B) Čierna Ivaška - drevená košeľa. Kam vedie nos, tam dá poznámku. (ceruzka)
C) Biely zajačik skáče na čiernom poli. (krieda a doska)
D) Nie ker, ale s listami. Nie košeľa, ale šitá. Nie osoba, ale hovorí. (kniha)
D) Päť skríň a jedny dvere. (rukavica)
E) Nová nádoba, ale celá v dierach. (sito)
G) Nejedia ma samého, ale málokedy jedia bezo mňa. (soľ)
I) Sito je visiace, nie skrútené rukou. (web)
K) Narodil sa v lese, ale hospodári doma. (metla)
L) Nie na ryby, ale nastavuje siete. (pavúk)

4 súťaž. Overme si znalosť abecedy. (každý tím dostane kartičku so slovami, ktoré treba zoradiť v abecednom poradí)
UCHA, DÁŽDNIK, HODINKY, MAČKA, POUZDRO, MESTO, JEDĽA, KOTVA, STOLIČKA, kdoule, OKNO, ŠŤUKA, KRAVA, CHLIEB, ZÁBRANA
(dulo, mesto, smrek, dáždnik, krava, mačka, okno, peračník, stolička, ucho, chlieb, hodinky, šťuka, obrazovka, kotva)

5 súťaž. Hádajte interpunkčné znamienka.
1. Kučera vyzerá ako malé ucho,
Hovorí nám, aby sme sa trochu postavili
A vydajte sa na cestu.
Vyjde na trať – na každého vyloží nohu. (čiarka)
2. Leží s palicou na linke -
Prejdite cez most. (pomlčka)

3. Má veľké oči. Prechádzky, pýšiace sa nápismi.
Tak chcem, aby nám vysvetlil, čo je čo. (dvojbodka)
4. Sú tri klebety za sebou, rozprávajú sa, ale tajne.
Niektoré vzdialené nejasné náznaky. (elipsa)
5. Vždy odpočúvajte, čo hovoria ostatní. (citácie)
6. Slová otvárajú náruč:
- Čakáme na vás, drahí bratia! (zátvorky)

Hostiteľ: A tu je známa fráza. V prípade potreby uveďte čiarku.
VYKONAŤ BY NEMAL BYŤ PARTY. (Napíš na tabuľu)

6 súťaž. Uhádni meno. (do prázdnych políčok napíšte prvé písmená slov - obrázky. Zvisle dostanete meno chlapca - slávneho hrdinu diela L. Tolstého)

Zhrnutie výsledkov súťaží. Ceremoniál odmeny víťaza.


Priložené súbory

Vek detí: 2. stupeň.

Ciele:

- rozvíjať vynaliezavosť, logické myslenie;
- vzbudzovať lásku k ruskému jazyku.

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment, komunikácia témy a cieľov vyučovacej hodiny

Vážení chlapci! Naša dnešná lekcia nie je jednoduchá, ale zábavná a zábavná. Nečakajú vás prísne pravidlá a cvičenia, ale veselé rozprávky, básničky, hádanky, hry a hlavolamy. Koniec koncov, toto je celý náš ruský jazyk - úžasný, zaujímavý, fascinujúci a úplne - vôbec nie nudný!

2. Zahrejte sa

Vedeli ste, že v rozprávkach sa niekedy dejú neuveriteľné veci? Takže teraz sa stane zázrak.

(Objavia sa študenti, v rukách majú plagáty s listami)

Teraz by ste si mali rýchlo prečítať, čo je napísané na každom plagáte krásnym a priateľským spôsobom.

1 plagát: ABCDEZH - vyvalený na ježkovi.
2 plagát: IIKLMNO - spolu vyliezli von oknom.
3 plagát: PRSTUFFH - osedlal kohúta.
4 plagát: TSCHSHSHCHEYUYA - to sú všetci moji priatelia!

Študent prečíta báseň:

Písmená sú ikony, ako bojovníci na prehliadke,
V jasnom poradí postavenom v rade.
Každý stojí na určenom mieste,
A všetko sa volá - ABECEDA!

3. "Hádaj, aká rozprávka"

1. Môj otec mal zvláštneho chlapca,
Nezvyčajné drevené.
Mal dlhý nos.
čo je to rozprávka? Tu je otázka.
("Zlatý kľúč")

2. Čakanie na mamu s mliekom,
A pustili vlka do domu
Kto to boli?
Malé deti?
("Sedem kôz")

3. Utekajte pred špinavosťou
Poháre, lyžice a hrnce.
Hľadá ich, volá
A cestou sa ronia slzy.
("Fedorinov smútok")

4. A cesta je ďaleko,
A cesta nie je jednoduchá
Sadnite si na peň
Zjedol by som koláč.
("Masha a medveď")

4. "Školské hádanky"

Koľko rokov žijú ľudia na Zemi, hádanky žijú rovnaký počet rokov. Obsahujú múdrosť ľudí.

Hádajte, čo je potrebné pre každého študenta.

1) Ak je ceruzka zlomená -
Som váš verný pomocník.
Ja ako lekár ho liečim -
Rýchlo, ostro ostriť.
(Strúhadlo)

2) Teraz som v klietke, potom v rade,
Pokojne na ne napíšte!
Môžete tiež kresliť.
Čo som?
(Notebook)

3) Ak to zaostríte,
Kreslíte si, čo chcete.
Slnko, more, hory, pláž.
(ceruzka)

4) Hovorí potichu,
Ale jasné a nie nudné.
Hovoríš s ňou častejšie -
Budete štyrikrát múdrejší.
(kniha)

5) Ozve sa dlho očakávaný hovor,
Toto skončilo...
(lekcia)

6) V ruke nosím nový dom,
Dvere domu sú zamknuté
Existujú papieroví nájomníci,
Všetky sú strašne dôležité.
(aktovka)

7) V čiernom poli je zajac biely
Skákal, bežal, robil slučky,
Stopa za ním bola tiež biela.
Kto je tento králik?
(krieda)

8) Sedím, skoro plačem,
Veľmi ťažké…
(úloha)

Výborne! Vyriešili ste všetky hádanky.

5. "V krajine karikatúr"

Boli ste niekedy v Cartoonland?
- A aké karikatúry poznáte?
- Môžete pomenovať postavy svojich obľúbených karikatúr?

(Objaví sa Carlson s kvízom)

Kvízové ​​otázky:

1) Kto vyjadril úlohu vlka v m / f "No, počkajte!" (Anatolij Papanov)
2) Ako sa volal somárik z m / f o Mackovi Pú? (Eeyore)
3) Aký je názov Munchausen? (barón)
4) Ako sa volal Winniein kamarát Pú? (prasiatko)
5) Z ktorého mesta boli známi hudobníci, o ktorých vieme zo známeho m / f? (Brémy)
6) Koľko ošípaných bolo v jednom m / f a ako sa volali? (tri, Nif - Nif, Naf - Naf, Nuf - Nuf)

6. Hádanky

Chlapci, je tu pre vás jedna úloha, je veľmi zaujímavá. Potrebujete vyriešiť hádanky. Kto vie, čo je hlavolam? (Ide o slovo alebo vetu, ktorá je zašifrovaná pomocou rôznych znakov: písmen, číslic, kresieb atď.). Naučme sa hádať hádanky.

Vy a ja sme hádali jednotlivé slová a teraz skúsime prečítať vetu - rébus.

(Biely kožuch - ochrana do šikma)

7. "Hudba a ruský jazyk"

Teraz zaznie prvý verš Trubadúrovej piesne z m/f „The Bremen Town Musicians“. Úloha: zapíšte si všetky podstatné mená, ktoré počujete.

(cesta, princezná, kráľ, srdce, heslo)

8. "Slovostroj"

Pred zašifrovaním slov. Potrebujete rozlúštiť mená rozprávkových postáv.

9. "Kto je viac?"

Zo slova GRAMATIKA musíte poskladať čo najviac slov.

(Odpovede: gram, rám, podložka, veľryba, mak, tma, rakovina, gama, kliešť, strelnica, make-up, mier, mama, mím, hojdacia sieť, značka, oblúk, marec, rakita, moment, hra, kaviár, karma, kúzelník, temnota, achát, rytmus, čpavok, rám, tiger, kliešť, svet).

10. "Najviac - najviac"

Takže, milí chlapci, teraz prečítam začiatok prísloví a porekadiel a vy končíte.

1. Lastovička začína deň a slávik _________________. (cums)
2. Práca sa živí a lenivosť _____________. (kazí sa)
3. Leto zbiera a zima ____________. (zje sa)
4. Mier sa buduje a vojna ____________. (ničí)
5. Odvážny víťazí, ale zbabelec __________. (zomrie)
6. Človek ochorie z lenivosti a ______________ z práce. (zdravie)

11. Zhrnutie. Reflexia

Kto si myslí, že táto lekcia bola užitočná?
- Kto bol so sebou spokojný?
- Aké sú vaše návrhy alebo pripomienky?
- Čo by ste dnes chceli sebe a sebe navzájom zaželať?

dakujem za tvoju pracu.