Slávnostná triedna hodina „do krajiny poznania“. Interaktívna hra pre deti staršieho predškolského veku „Zbierajte portfólio

Didaktická hra „Zbierajte portfólio“

"Portfólio Tutyr"

Maksat. Uku asbaplarynyn isemnären haterdä nygytu. Alarga karata sakchyl karash tarbiyalu. Ukyrga baru telege buldyru.

Wen sú dobrí chlapci. Wenda 3 loptičky katnasha. Balalar uku asbaplyn portfolio, wenchyklarny kabinet kuyarga tieshlәr. Alyp baruchy kechkenә karty kүrsәtә һәm sory: Bu nәrsә? Bala rәsemdәge үrәtneң isemen әytә, kaisy zur kartochkaga tours kilә, shul bala rәsemne үzenә ala, shakmaklary tiz tulgan bala җiң.үche bula

"Zbierajte portfólio"

Cieľ. Opravte názvy školských pomôcok. Pestujte si k nim úctu. Podporujte túžbu študovať v škole.

Priebeh hry. Zúčastňujú sa 3 hráči. Deti by mali triediť školské potreby do aktovky a hračky do skrine. Hostiteľ ukazuje rozdelenú kartu a pýta sa: „Čo je to? (Bu nәrsә?), Hráči pomenujú kresbu a zoradia podľa pravidiel hry. Kto prvý zaplní prázdne miesta na svojej mape, vyhráva.

Kto žije v portfóliu:

Aktovka

V zime plné kníh
A v lete je prázdny a sladko spí.
Beží po ulici v zime
A v lete leží v izbe.

Ale je to naozaj horúce
Chytí ma za ruku
A opäť v daždi a snehovej búrke
Moja aktovka kráča so mnou.

Učiteľ je v mojej taške!
- SZO? To nemôže byť! naozaj?
- Pozri, prosím! je tu.
Volá sa to učebnica.

Zošity v kufríku zašuchotali,
Čo je v živote dôležitejšie, rozhodnite sa.
Linkovaný zápisník mrmle:
- Gramatika!

A v klietke bručí notebook:
- Matematika!
Aký zosúladený zápisník so zápisníkom,
Je to pre nás stále záhadou.

Záložka

Som inteligentná záložka.
Potrebujete, aby som udržal poriadok.
Neprevracajte stránku.
Kde leží - čítajte!

Som guma, som gumička.
Špinavý chrbát.
Ale moje svedomie je čisté:
Vymazal som škvrnu z listu!

Skicár

A o desiatej, o siedmej a o piatej
Všetci ľudia radi kreslia.
A každý smelo kreslí
Všetko, čo ho zaujíma.

Všetko je zaujímavé:
Ďaleký vesmír, blízko lesa,
Kvety, autá, pláže, rozprávky…
Poďme nakresliť všetko! Boli by tam farby

Áno, kúsok papiera na stole
Áno, pokoj v rodine a na zemi!

Ceruzka v peračníku drí
Ale nezlomí sa.
Rukoväť je tesná
Ale je ľahké ho nájsť.

Ceruzka

Som malá ceruzka
Napísal som sto prác.
A keď som začal
To s ťažkosťami vyliezlo do peračníka.

Študent píše a rastie
Ceruzka je opak.

V denníku domácich úloh,
A vedľa seba sú značky.
Akí sú dobrí!
Poď, mami, podpíš sa!

myslím potichu
Potom znova kliknem na účty.
Ak správne počítaš,
Vždy dostanete „päťku“!

strapec

Nad listom papiera
Vlajúci chvost štetca
A nielen mávať,
A rozmazáva papier

Maľujte v rôznych farbách.
Páni, aká krása!

Listy vytlačené
Veľmi opatrný.
Listy na písanie
Píšem sám.

Je veľmi zábavné písať perom:
Písmená sa navzájom držia za rúčky.
Viac o pere
- Ach, otcovia! povedalo pero. -

Čo znamená táto vlnovka?
- Ty atramentová hlava!
Napísali ste písmeno "A"!

Môj kompas, temperamentný cirkusák,
Jednou nohou nakreslí kruh
A druhý prepichol papier
Chytil - a ani krok.

Prečo spod orezávača
Kučeravé hobliny a piliny?
Ceruzka nechce písať
Tu to ostrí!

HRA „ZBER AKTUÁLKU“

Čítate svojmu dieťaťu báseň. Keď pomenujete vec, ktorú si vezmete do školy, deti hlasno tlieskajú rukami. Ak však tento predmet v škole nie je potrebný, deti dupú nohami.

Študent išiel do triedy
Žetóny si zobral do zálohy
učebnice a knihy,
hračkárska myš,
hodinová parná lokomotíva,
Farebná plastelína,
štetce a farby,
vianočné masky,
Guma a záložky,
zošívačka a zošity,
Rozvrh, denník.
Zhromaždené študentovi školy!

BÁSNE – ZÁHADY

Na stránke abecedy
Tridsaťtri hrdinov.
Mudrci - hrdinovia
Každý gramotný vie.
(abeceda)

Na bielych stránkach nevšednej knihy
Môže sa objaviť more, les a dom.
Ak nie ste leniví, ak tvrdo pracujete
A vyfarbite ceruzkami celé...
(Album)

Vtáky sedeli na stránkach
Poznajú pravdu a rozprávky.
(písmená)

Čierny, krivý, celý nemý od narodenia.
Postavia sa do radu – teraz prehovoria.
(písmená)

Prilepte loď, vojak,
Lokomotíva, auto, meč.
Pomôžte vám
Viacfarebné...
(papier)

Existuje úplne iný vták.
Ak sedí na stránke
To so sklonenou hlavou
Vrátim sa domov.
(dvojka)

Som veľký, som študent!
V mojom batohu...
(Denník)

Ako sa má študent
Povie každému...
(Denník)

Každý študent musí
Vezmite si so sebou do školy...
(Denník)

Stojaci na jednej nohe
Otočí, otočí hlavu
Ukazuje nám krajiny
Rieky, hory, oceány.
(Glóbus)

Neje, nepije -
Spieva nahlas piesne.
Z triedy do triedy
Dáva svoj hlas.
(hovor)

Kulik nie je super, objednáva sto chlapov:
Potom si sadnite a študujte, potom vstaňte a rozíďte sa.
(hovor)

Kulík nie je veľký
Objednávky stoviek chlapov:
Tak si sadnite a študujte
Potom vstaňte - rozíďte sa.
(hovor)

Ak to zostríte
Všetko kreslíš
Čo chceš!
slnko, more,
Hory, pláž...
Čo to je?..
(Ceruzka).

Kto vyfarbí náš album?
No samozrejme...
(ceruzka)

inteligentná Ivaška,
Červené tričko,
Kde to prejde, tam sa to dotkne,
zostáva stopa.
(ceruzka)

Hovorí ticho
ale jasné a nudné.
Hovoríš s ňou častejšie -
byť štyrikrát múdrejší.
(kniha)

Nie krík, ale s listami,
Nie košeľa, ale šitá
Nie osoba, ale hovorí.
(kniha)

farebné stránky
nuda bez vody.
Strýko je dlhý a tenký
nosí vodu s bradou.
(Farby a štetec)

ty ceruzka
Vyfarbite všetky kresby.
Aby ste ich neskôr opravili
Veľmi užitočný...
(guma)

Rovná čiara, poď
Môžete kresliť sami!
Je to ťažká veda!
Užitočné tu...
(Pravítko)

Milujem priamosť
som priamy.
Vytvorte si novú vlastnosť
Pomáham všetkým.
Čokoľvek bezo mňa
Nakreslite tašku.
Hádajte priatelia
Kto som?..
(Pravítko)

Na čiernej oblohe
zajac biely
skákal, bežal,
vyrobené slučky.
Stopa za ním bola tiež biela.
kto je tento zajac?
(krieda)

Biely kameň sa roztopil
Ľavé stopy na doske.
(krieda)

Pri borovici a jedle
Listy sú ihličie.
A na tom, čo listy
Rastúce slová a riadky?
(Na notebookoch)

Vyzerám ako krabica
Položil si na mňa ruky.
Študent, poznáš ma?
No, samozrejme, ja -. ..
(Peračník)

Pinocchiovo portfólio nie je veľké ani malé,
K dispozícii sú notebooky, základný náter a ...
(Peračník)

Som pripravený oslepiť celý svet -
Dom, auto, dve mačky.
Dnes som vládcom -
Mám...
(Plasticína)

Nový dom sa nosí v rukách,
Dvere domu sú zamknuté.
Tu sú nájomníci papier,
Všetky sú strašne dôležité.
(Aktovka a učebnice)

Existuje, priatelia, taký vták:
Ak sedí na stránke
Som veľmi rád
A celá moja rodina je so mnou.
(Päť)

Čo je na konci stránky
Ozdobiť celý zápisník?
Na čo môžeš byť hrdý?
No, samozrejme, číslo...
(Päť)

Ak všetko vieš
To máš v škole...
(Päť)

Aké nudné, bratia,
Jazda na chrbte niekoho iného!
Kto by mi dal pár nôh,
Aby som mohol behať sám
Takto by som tancoval!
Nie, som v škole...
(batoh)

Ak jej dáte prácu
Ceruzka pracovala márne.
(elastický)

Teraz som v klietke, potom v rade
Pokojne mi napíšte
Môžete tiež kresliť
Čo som ja...
(Notebook)

Vždy by to malo byť v poriadku
Tvoja škola...
(notebooky)

Aby bolo kde písať
V škole potrebujeme...
(Notebook)

Náklady na dom:
Kto do nej vstúpi
To a myseľ
Získať.
(škola)

Čiernou bielou
Z času na čas si píšu.
Trenie handrou -
Vymazať stránku.
(Školská tabuľa)

Didaktická hra „Zbierajte portfólio“ pre deti prípravnej skupiny

Cieľ: stanovenie názvov a účelu školských pomôcok.

Úlohy:

1) Vzdelávacie:

upevniť vedomosti detí o tom, čo potrebuje prvák na štúdium v ​​škole;

formovať záujem o vzdelávacie aktivity a túžbu študovať v škole.

2) Vývoj:

vytvárať podmienky pre rozvoj pozornosti, myslenia, pamäti, presnosti, súvislej reči.

3) Vzdelávacie:

pestovať túžbu študovať v škole;

pestovať priateľstvá medzi deťmi.

Prípravné práce: Skúška ilustrácií „Školský život“. Rozhovory o škole. Exkurzia do školy. Dej - hra na hrdinov "Škola". Hádanky o školských pomôckach.

Materiály:

aktovka so "smutným výrazom"

telefón

obálka s kartami - hádanky o školských pomôckach

2 kufríky - na hru

vzdelávacie potreby - pre hru

Priebeh hry

Org.moment

Vychovávateľ: Chlapci, do našej škôlky prišiel nezvyčajný hosť a kto to je, zistíte, ak uhádnete hádanku. Tak počúvaj:

Dievča, chlapec

Obsahuje zošity, knihy,

Pero, štetec, album,

Nie je v nej miesto pre bábiky. (aktovka)

Vychovávateľ: Máte pravdu, samozrejme, že ide o školskú tašku (učiteľ ukazuje školskú tašku deťom so „smutným výrazom na tvári“). Tu je! Och, chlapci, čo si myslíte - akú náladu má náš hosť? (odpovede detí).

Vychovávateľ: Milé portfólio, prečo si taký smutný, čo sa stalo? (aktovka „odpovedá“ do ucha učiteľa) vyskytol sa problém s kufríkom – nevie nájsť svojho majiteľa. Chlapci, myslíte, že ho môžeme nechať v takej ťažkej situácii? (odpovede detí). Navrhujem zavolať stratených a nájdených (učiteľ zavolá strateným a s vysvetlením situácie požiada o pomoc). Chlapci, kým čakáme na majiteľa aktovky, skúsme rozveseliť nášho hosťa a dokážeme to, ak mu povieme, čo vieme o škole.

Aktualizácia základných vedomostí

Hovorte o škole: kto vie, čo je škola?

kto z vas chce ist do skoly?

prečo musíš ísť do školy?

Čo nové a zaujímavé ťa čaká v škole? (odpovede detí)

Minút telesnej výchovy

Formovanie nových poznatkov

pedagóg: Chlapci, v kufríku som našiel nejakú obálku. Navrhujem pozrieť sa, čo je v ňom (hádanky o školských pomôckach).

Upevnenie nových poznatkov

Didaktická hra „Zbierajte portfólio“

Priebeh hry . Na stole sú dve aktovky. Na ďalších stoloch sú vzdelávacie potreby: zošity, primery, peračníky, perá, farebné ceruzky atď. Po krátkom rozhovore o tom, že školáci sami zbierajú všetko potrebné na štúdium do portfólií, začnú deti hru. Dvaja hráči prídu k stolu; na povel si musia vybrať potrebné vzdelávacie pomôcky, starostlivo ich vložiť do kufríka a zavrieť. Kto to urobí ako prvý, vyhráva.

Aby hra mohla pokračovať, deti, ktoré úlohu splnili, si namiesto seba vyberú iných účastníkov.

Zhrnutie

Hovor.

Vychovávateľ: Áno, áno, dobre, určite to pošleme ďalej ... Chlapci, našiel sa majiteľ aktovky - to je jeden školák, ktorý priniesol svoju sestričku do škôlky a tak sa ponáhľal, že si zabudol aktovku na lavičke pri vchode. rozlúčme sa s kufríkom a prajeme si, aby v ňom jeho majiteľ nosil samé päťky.

Vychovávateľ: Chlapci, radi ste sa so mnou hrali?

Kto si pamätá, o čom sme dnes hovorili?

Čo nové ste sa naučili?

Výborne! Čo ste dnes boli pozorní.

Anastasia Martynenko
Synopsa interaktívnej hry „Zbierajte portfólio“

Synopsa interaktívnej hry« Zostavte kufrík»

Cieľ: rozvoj myslenia, pozornosti, pozorovania, fixovanie názvov a účelu školských pomôcok, hra pomôže deťom zapamätať si, aké školské pomôcky by mali byť v škole portfólio.

Pracovná forma: individuálne a skupinové.

Vek: 6-7 rokov (prípravná skupina na šk

Hra a didaktika zariadení: interaktívna tabuľa, notebook, prezentácia hry« Zostavte kufrík» .

Úlohy:

1. Pestujte medzi deťmi priateľské vzťahy

2. Tvar úrok k učebným aktivitám a chuti študovať v škole

pohybovať sa hry: na obrazovke sa zobrazí snímka s obrázkom školskej témy a nápisom « Zostavte kufrík»

Výchovný psychológ: „Chlapci, čoskoro pôjdete všetci do školy a budete si musieť vyzdvihnúť svoje kufrík, ktorý by mal obsahovať len to najnutnejšie na štúdium. Dnes navrhujem zhromaždiť našu spoločnú školu kufrík. Čo je podľa teba najdôležitejšie v škole?"

Odpovede detí

Výchovný psychológ: "Správne! Takže začnime.

Je tu pre vás jedna hra

Poďme sa teraz hrať

Budem robiť hádanky

A vy ich musíte uhádnuť, priatelia!

V tomto okamihu sa na obrazovke zobrazí prvá snímka, ktorá zobrazuje kufrík, okolo ktorej sú rôzne predmety vrátane obrázkov-odpovedí na hádanky. Nasledujúce snímky vyzerajú rovnako.

Výchovný psychológ: „Dookola sú zobrazené odhady portfólio Po uhádnutí hádanky musíte kliknúť na obrázok - odpoveď. Ak ste uhádli správne, položka sa skryje kufrík. Ak to nie je správne, zostane tam, kde je. Takže prvý záhada: potom som v klietke, potom v rade; napíš na ne ak môžeš! Vieš kresliť... čo som?"

Na starosti sú deti: notebook a kliknite na požadovaný obrázok

Po každej odpovedi detí slovné povzbudenie učiteľa

Druhá snímka

Výchovný psychológ: „Výborne, správne! Ďalšie záhada: v tejto úzkej krabici; nájdete ceruzky, perá, perá, sponky, gombíky, čokoľvek pre dušu“

Na starosti sú deti: peračník a kliknite na požadovaný obrázok

Tretia snímka

Výchovný psychológ: „Farebné sestry; nuda bez vody. Strýko, dlhý a tenký, nosí vodu s bradou. A sestry nakreslia dom a fajčia s ním.

Na starosti sú deti: maľovať a kliknite na požadovaný obrázok

štvrtá snímka

Výchovný psychológ: „Rovná čiara, no tak, nakreslite si ju sami! Je to ťažká veda! Užitočné tu…”

Na starosti sú deti: pravítko a kliknite na požadovaný obrázok

Piata snímka

Výchovný psychológ: „Sme tvoji súdruhovia - ty sa o nás staráš. Netrhaj nás, nevťahuj do nás, študuj nás. Vždy vám pomôžeme veľa sa naučiť. Celý svet okolo vidieť a stať sa dobrým"

Na starosti sú deti: knihy a kliknite na požadovaný obrázok

Šiesta snímka

Výchovný psychológ: „Do rúk beriem čarovné prútiky; Nakreslím nimi mamu a sestru. Dom, rieka a huby, slnko, obloha a kvety. Páčia sa mi palice, palice sú navrchu drevené a dookola farebné.”

Na starosti sú deti: ceruzky a kliknite na požadovaný obrázok

Na obrazovke sa zobrazí snímka kufrík a dve hračky

Výchovný psychológ: „Výborne chlapci, uhádli ste všetky hádanky a pozbierali kufrík. Ale pozrite sa, čo zostalo na obrázku?

Na starosti sú deti: hračky

Výchovný psychológ: "V škole nie sú potrebné hračky?"

Na starosti sú deti: Nie

Výchovný psychológ: „Tak skontrolujeme, či sú v škole potrebné hračky? Ak chcete zistiť správne zostavené aktovka alebo nie musíte na to kliknúť"

Dieťa klikne na kufrík, roztočí sa a objaví sa nápis "Si skvelý!"

Výchovný psychológ: „Výborne chlapci! Správne ste uhádli všetky hádanky a pozbierali ste ich kufrík len tie najnutnejšie predmety na štúdium!“

Na záver si deti spolu s pani učiteľkou zatlieskajú

Ak chcete použiť ukážku prezentácií, vytvorte si Google účet (účet) a prihláste sa: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Zostavte portfólio Prezentáciu pripravila učiteľka základnej školy Savina Galina Vladimirovna

Obsahuje peračník, zošity A chlebíček na raňajky. Všetky učebnice sú v poriadku Žiak nosí do školy. Leskne sa ako lesk, - za chrbtom je krásne...

Dáva nám úlohy, neunavuje nás učiť, kúzelník nám pomáha, náš súdruh, náš ...

Učebnice drží tak, aby nespadli, aby stáli celý čas na stole. Tabuľku, príklady a pravidlá ľahko nájdete v rámčeku, ak je učebnica v ...

Jej listy sú bielo-biele, neopadávajú z konárov. Robím na nich chyby Medzi pruhmi a bunkami.

Vyzerám ako krabica, dávaš do mňa perá. Študent, poznáš ma? No jasné, že som...

Hádajte, aká maličkosť - Ostrý zobák, nie vtáčik, S týmto zobákom ona Seje, seje semená Nie na poli, nie v záhrade - Na listy vášho zošita.

Ak to zaostríte, nakreslite, čo chcete! Slnko, more, hory, pláž. Čo to je?..

Ak jej dáte prácu - Ceruzka pracovala márne.

Rovná čiara, no tak, nakreslite ju sami! Je to ťažká veda! Užitočné tu... Skicár

Raz! Dva! A hneď sa ceruzka opäť brúsi. Hobliny, ako na píle, - Pracoval som tu ...

Som pripravený oslepiť celý svet - dom, auto, dve mačky. Dnes som vládcom - mám ...

Nakreslím leto, moju matku a seba. Panama je na mne. More, dúha a dom. Všetko drží v sebe... Skicár

Zasahujem do farieb, dostanem novú farbu. Nie je to vždy veľké, ale je to nepochybne pohodlné. Je priateľská k farbám. No povedz mi, kto to je?

Známky, poznámky Učiteľ do nej píše. Nájdeme v nej aj rozvrh hodín. Udržuje a chráni si ho Vzorný študent. „Päťka“ je v nej plná, nám známa...

Zbierajte portfólio, nájdite prebytok.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Hra „Zbierajte portfólio“

Interaktívnu hru možno využiť počas Dňa vedomostí v 1. ročníku na iných podujatiach. Postavené vo forme "prasiatka"....

prezentácia „Skladanie slov do viet“

Táto prezentácia môže byť použitá na hodinách ruského jazyka pri štúdiu témy "kombinácie ZhI-SHI, CHA-SCHA, CHU-SCHU" ...

Lekcia hry „Zbierajte úrodu“

Lekcia na tému: Vývoj reči a okolitého sveta. Pre deti so stredne ťažkou až ťažkou mentálnou retardáciou....