Otvorená hodina v seniorskej skupine Zem je miesto, kde žijeme. Zhrnutie lekcie „Planéta je náš domov“, prípravná skupina do školy

Tyulina Elena Nikolaevna
Názov práce: hudobný režisér
Vzdelávacia inštitúcia: GBDOU №124
lokalita: St. Petersburg
Názov materiálu: abstraktné
téma: Zhrnutie lekcie „Farebná planéta“
Dátum publikácie: 13.06.2016
kapitola: predškolská výchova

Súhrn komplexnej lekcie v

prípravná skupina "Farebná planéta"

pomocou ESM, ktorý zostavil pedagóg

prípravná skupina Pavlovič N.V. a

hudobný režisér Tyulina E.N.

GBDOU č. 124

Vek:
starší predškolský vek.
Miesto
: Hudobná sála
Trávenie času:
21.05 2014, 9.30
Cieľ:
 Zhrňte poznatky detí, že Zem je spoločným domovom pre všetkých žijúcich na Zemi.  Konkretizovať predstavy o obyvateľoch našej planéty.  Oboznámenie detí prípravnej školskej družiny s vnímaním ľudovej hudby, rozvíjanie schopnosti prejaviť jej charakter pomocou interpretačných a tvorivých zručností.
Programové úlohy
:
Návody:
 Vytváranie predstáv, že na Zemi je veľa krajín a rôznych národov.  Opravte názvy krajín, predstavte vlajky rôznych krajín, národné kroje, hudbu, tance.  Rozširovať obzory detí prostredníctvom spoznávania hudobnej kultúry iných krajín.  Rozvíjať tvorivé schopnosti a zručnosti hudobných a rytmických pohybov;  Expresivita prednesu hudobného materiálu.
vyvíja sa:
 Rozvíjať kognitívnu činnosť a obzory detí.  Rozvíjať emocionálne vedomie.  Rozvíjať výraznosť reči, aktivizovať slovnú zásobu detí.  Obohatiť vedomosti a hudobné dojmy detí o národných charakteristikách a zvykoch iných krajín.  Aktivovať slovnú zásobu detí.  Rozvíjať tvorivú činnosť detí tak, aby deti mali radosť a potešenie z predstavenia.

Vzdelávacie:
 Pestovať zmysel pre úctu k ľuďom rôznych národností, túžbu žiť v priateľstve so všetkými národmi Zeme.  Rozvíjať u detí zručnosti tolerantných vzťahov.
Technológia:
 Organizácia vnímania hudby z rôznych krajín, zameraná na estetický rozvoj detí.  Hra;  Multimédiá;  Technológie spolupráce. Dieťa, ktoré úspešne interaguje v tíme; Dieťa, ktoré odoláva netolerantným vzťahom; sociálne prispôsobené dieťa.
Výbava a vlastnosti:
Model zemegule, ilustrácia, encyklopédia, notebook, multimediálny projektor, plátno.
Didaktický materiál:
disk s materiálmi na usporiadanie „Krajiny sveta“ na základe materiálov stránky „Vaše dieťa“ //tvoyrebenok, CD s hudobným usporiadaním.
deti:
Fíni, Taliani, Francúzi, Rusi.
Metodické metódy:
Rozhovor, prezeranie ilustrácií, výtvarné slovo, didaktická hra „Kto kde býva? “„Zistite, koho vlajka?“, Zábavný kvíz, sledovanie tancov a počúvanie hudby národov sveta.
Hudobný materiál:

1. Pieseň "Karneval" (hudba a text Vashchenko)

2. Pieseň „Planet of Childhood“ (hudba A. Zhurbin, text P. Sinyavsky)

3. Fínska polka (fin. Nar)

4. Tarantella (taliansky Nar)

5. Pieseň „Žijem v Rusku“

(V.Tsvetkov, N.Zagumennikov)

6. Quadrille (ruský ľud)

7. "Slnečný kruh" (L. Oshanin, A. Ostrovsky)

Prípravné práce:
Preskúmanie atlasu „Svet a my“, preskúmanie ilustrácií o národoch sveta, čítanie básní V. Orlova „Farebná planéta“. Počúvanie hudby iných národov, prezeranie diapozitívov zobrazujúcich rôzne krajiny. Učiť sa básne, piesne, tance.
Priebeh lekcie:
Znie f / g piesne „Karneval“ múz a slov. Vaščenko, deti vstupujú do sály ako had a tancujú.
Vychovávateľ:
Náš domov je drahý, náš spoločný domov je Zem, kde s vami žijeme! Len sa rozhliadni: Tu je rieka, tam je zelená lúka. V hustom lese neprejdeš, Na púšti vodu nenájdeš! A niekde v horách leží sneh a niekde je v zime horúco ... Majú jedno meno: Lesy, hory a moria - Všetko sa nazýva Zem!
Pieseň „Planet of Childhood“ op. P. Sinyavsky, hudba.
.
Zhurbina.

opatrovateľka
: Deti, ktovie, čo to je? - zobrazenie zemegule. Odpovede detí.
Vychovávateľ:
správne. Toto je zemeguľa, model zemegule. Na zemeguli je päť kontinentov: Európa, Ázia, Amerika, Afrika, Austrália (zobraziť na zemeguli).
Vychovávateľ.
Deti, aké krajiny poznáte? (Odpovede detí zobrazené na obrazovke.)
Vychovávateľ:
Na našej Zemi je veľa krajín, kde žije veľa ľudí. Sú odlišné a navzájom si podobné. Ľudia sa líšia farbou vlasov a tvarom očí. Ľudia spievajú, tancujú, nosia rôzne oblečenie, rôzne krajiny majú rôzne tradície, ľudia hovoria rôznymi jazykmi.
Básne pre deti "Farebná planéta" (Sasha D.).

Sasha D.:
Na svete je veľa rôznych krajín, A na každú svieti slnko, A deti sa smejú všade, Dospievame zo dňa na deň, Pozývame ťa cestovať s nami, Cestuj po svete, Skúmaj túto planétu.
Poď, poďme!
Vika:
Viacfarebné deti žijú na svete.Žijú na jednej Viacfarebnej planéte. A táto planéta Pre všetky časy Pre všetkých viacfarebných Iba jedna.
Nikita:
Planéta sa točí, Veľká planéta, Zohrievajú ju dlane slnka, Ale ohrievajú planétu Oveľa teplejšie Úsmevy a smiech farebných detí!
Vychovávateľ.
Deti, každá krajina má svoju vlajku, pozrime sa? (Odpovede detí so zobrazením na obrazovke).
Vychovávateľ:
Navrhujem zahrať si hru „Kto kde býva? » Ja pomenujem krajinu a vy pomenujete ľudí, ktorí tam žijú.
Vychovať - ​​deti
: Amerika - Američania Rusko - Rusi Anglicko - Briti Francúzsko - Francúzska India - Indiáni Austrália - Austrálčania Nemecko - Nemci
opatrovateľka
: Presne tak, deti! Spolu s nami na zemeguli žijú ľudia rôznych národností. Líšia sa farbou pleti, jazykom, národnými tradíciami. Poďme snívať s vami. Ktorú krajinu by si chcel navštíviť, nájsť si priateľov a prečo?

deti:
povedzte 2-3 príbehy.
opatrovateľka
: Presne tak, deti! Chcem vás pozvať na výlet po krajinách a pozrieť sa, aké tance radi tancujú v rôznych krajinách a naša magická obrazovka nám v tom pomôže. Takže, chlapci, sme s vami vo Fínsku.

Znie hudba. Na obrazovke sa objavia pohľady na FÍNSKO.

Vychovávateľ:
Sme s vami vo Fínsku. Táto chladná, no tak priateľská krajina na severe Európy – Fínsko je krajinou príkladnej čistoty. Nájdete tu nekonečné jazerá a rieky, vodu, z ktorej sa dá piť, brezové a ihličnaté lesy, kde vám priamo pod nohami rastú huby a lesné plody, a pravú fínsku exotiku – polárna žiara – ohňostroje zrodené samotnou prírodou – skutočne úchvatný pohľad na arktickej oblohe. Fíni tento jav nazývajú „líščí oheň“.
Báseň Grisha P.:
Rieky, jazerá, polárna noc, Toto je Fínsko - dcéra severu! Trollovia z rozprávky, Lyže, sane, Borovice, žiarivosť, sobie záprahy, Závan ihličnatého ducha v tvári. Husky - psy, "ugi" - čižmy Tancujte fínsku polku, nohy!
Vychovávateľ:
Ľudia v tejto krajine radi tancujú polku.
Tancujte "Fínska polka". (Fín. Nar.)
Dobré pre Fínsko, ale ideme ďalej. Naša cesta vedie v Taliansku. Taliani tancujú Tarantellu.
Znie hudba na obrazovke - TALIANSKO.

Vychovávateľ:


Chlapci, sme v Taliansku!!! Predstavte si, že ste stratení v Taliansku! Okolo - žiadni priatelia, žiadni známi ... Predstavte si? Takže žiadny problém nie je strašný, Ak v Taliansku poznáte mená: Aldo, Adolfo, Niccolò, Angela, Nanni, Giuseppe, Tommaso, Carmela, Bianca, Rosina, Umberto, Luciano, Gianni, Giovanni, Sibilla, Silvano,
Enzo, Lorenzo ... a tak ďalej ... Vo všeobecnosti sa podlaha rozplače - Taliansko. Že sa do Kolosea každý nezmestí! (verše A. Usacheva)
Vika:
Taliansko, Taliansko Úžasná krajina! Koľko slnka, svetla a hudby je počuť!
Robert:
Potešíme vás veselou tarantellou. Zvoní veselá tamburína Volá nás tancovať!
TANEC TARANTELLY. (ital. nár.)

Vychovávateľ:
Nádherná krajina Taliansko, ale musíme ísť ďalej. Ideme do FRANCÚZSKA!!!
Básne o Francúzsku (číta Arthur M.).

Arthur:
Veľmi milujem Francúzsko, hoci nie som Francúz. A nachádzam v ňom miesta Pre úplne iný vkus: V nádhernom meste Plombier bol vynájdený PLOMBIR. A z Roquefortu išiel napríklad slávny SYR. Pravdepodobne na mieste Languedocu varený LANGUET, A kde je to nádherné mesto, v ktorom prvý jedlík ochutnal VINAIGRETE? Francúzsko mám veľmi rada, aj keď som v ňom ešte nebola. Kúpim mapu Francúzska - väčšiu a chutnejšiu!
Védy. pýta sa detí na hlavné mesto Francúzska a jeho pamiatky.

(
pomenujte hlavné mesto Francúzska, hlavnú rieku v Paríži, múzeum vo Francúzsku, zábavný park ....)

kvíz:
1. Ktorá krajina sa nazýva „hmlistý Albion“ 2. Vymenujte najväčšiu krajinu sveta 3. Obyvatelia ktorej krajiny majú veľmi radi cestoviny 4. Ako sa inak nazýva Japonsko 5. Pomenujte symbol Francúzska. A teraz je čas ísť domov do Ruska.
Na obrazovke je úvodná obrazovka s výhľadom na Rusko.
Naša krajina je veľmi krásna a veľmi veľká. Aké je hlavné mesto Ruska, aké ďalšie mestá poznáte? (Odpovede detí) Za starých čias Rusi veľmi radi organizovali jarmoky, hlavnou zábavou na jarmoku bolo hojdanie. Chcieť vyskúšať?.
D / hra "Ruskí majstri".

Dáša:
Ach, Rusko, ty, Rusko, Ako tvoja duša spieva, Moja drahá strana, Aký si dobrý!
Akim:
Volga je matka sa rozlieva, brezy a polia tu šumia, svitá šarlátová zora, Rusko, ty si nám drahý!
Egor:
Zlaté polia A brezy všade naokolo, Ty, moje Rusko, Ty si náš milovaný domov!
Vychovávateľ:
Rusko je bohaté na talenty, spievajú dievčatá a chlapci. Milujeme naše voľné piesne A brezy s bielymi kmeňmi!
Pieseň "Žijem v Rusku" (V. Tsvetkov, N. Zagumennikov) - účinkuje

Lisa.

Vychovávateľ:
Aký druh tanca radi tancujú v Rusku?
deti:
Štvorkolka!
Igor:
Ukážeme ruský štýl Ideme na štvorkolku!!!
Tanec "Quadrille" (ruský ľud)

opatrovateľka
: Čo myslíš, o čom snívajú všetci ľudia na zemi? (Výpovede detí.)
opatrovateľka
A: Samozrejme, všetci ľudia snívajú o mieri. Chcú spolu žiť pod slnkom, ako priateľská rodina. Toto je hlavná túžba všetkých ľudí, všetkých detí na planéte.
opatrovateľka
: Čo by si zaželal deťom celej zeme? (Odpovede detí) Vypočujme si básne o mieri a priateľstve, ktoré bude čítať Ira T.
Ira:
Chráňme každú veľkú a dôverčivú Modrú guľu pred nepriazňou osudu! Poďte, chlapci, Napriek zlému počasiu objíme planétu naším okrúhlym tancom! Rozptyľme nad ňou mraky a fajčime, nedovolíme, aby ju niekto urazil!
Deti na hudbu „Slnečného kruhu“ (L. Oshanina, A. Ostrovskij) opúšťajú sálu.

Synopsa GCD Kognícia

Obsah programu:

1. Vzdelávacie úlohy: poskytnúť vedomosti o bohatstve rodnej zeme, že ľud Ruska a národy iných krajín využívajú bohatstvo rodnej zeme; rozširovať a upevňovať vedomosti detí o povahe ich rodnej krajiny, kultúre, živote pôvodných obyvateľov Severu.

2. Vývojové úlohy: naučiť sa viesť rozhovor o prírode, vyjadrovať svoj názor, uvažovať a podávať potrebné vysvetlenia, rozvíjať súvislú reč, pamäť, myslenie, schopnosť uvažovať, vyvodzovať závery; rozvíjať nezávislosť

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Synopsa GCD Kognícia

« Kútik planéty, kde žijeme".

Obsah programu:

1. Vzdelávacie úlohy:poskytnúť vedomosti o bohatstve rodnej zeme, že ľud Ruska a národy iných krajín využívajú bohatstvo rodnej zeme; rozširovať a upevňovať vedomosti detí o povahe ich rodnej krajiny, kultúre, živote pôvodných obyvateľov Severu.

2. Vývojové úlohy:naučiť sa viesť rozhovor o prírode, vyjadrovať svoj názor, uvažovať a podávať potrebné vysvetlenia, rozvíjať súvislú reč, pamäť, myslenie, schopnosť uvažovať, vyvodzovať závery; rozvíjať nezávislosť

Organizácia času.

Vychovávateľ:

„Nech sa nahnevajú snehové búrky – všetko márne

Nechajte tmu 9 mesiacov v roku

A predsa je moja zem krásna,

Iného podobného na svete nenájdem.

Povedzte mi, deti, o čom je tá báseň? (odpovede detí)

správne, táto báseň hovorí o severe, čomu si myslíš, že bude naša hodina venovaná (odpovediam detí) celkom správne, pozri sa prosím na tabuľu, čo vidíš? (odpovede detí)

Toto je mapa zobrazujúca polostrov Yamal, jeho názov hovorí sám za seba, aký je? (odpovede detí)

opatrovateľka : Presne tak, výborne (Yamal t.j. „som malý“)

Navrhujem ísť na výlety po našom regióne (v Yamalo-Nenets Autonomous Okrug). Na konci cesty vás čaká prekvapenie. Dostať sa k nemu však nie je také jednoduché. Na ceste budú prekážky, ktoré musíme prekonať. Na začiatok si musíte pamätať a rozhodnúť, čo pôjdeme do tundry?

Deti vysvetľujú svoje vety (akým dopravným prostriedkom sa dá prejsť tundrou)

opatrovateľka : Sadnite si „pohodlne“, ideme!

Takže naša prvá zastávka je „Tábor“ (tábor je vyzdobený na stole 2 modely morových (letných a zimných) saní, kolíska, chlapec a dievča v národnom oblečení, modely jeleňov)

Pozvite deti, aby sa porozprávali o ľuďoch, bývaní, jeleňoch. (detské príbehy) (na čo, z čoho je vyrobený)

opatrovateľka : máš úplnú pravdu!

(V jednom zo stanov si deti všimnú obálky, v ktorých sú puzzle s obrázkom jeleňa a stanu). Deti podľa vlastného výberu sú rozdelené do dvoch tímov a idú na špeciálne pripravené miesto)

opatrovateľka : Čo si dostal? (odpovede detí) Výborne!

Deti, premýšľajte a povedzte mi, bez ktorého najdôležitejšieho zvieraťa by domorodí obyvatelia tundry nemohli žiť? (odpovede detí)

opatrovateľka : správne - toto je jeleň, je veľmi nenáročný. Od majiteľa nevyžaduje potravu, ani úkryt pred nepriaznivým počasím. Srnky strážia pastieri a ich pomocníci – psy.

Čo jedia jelene? čo jedia? (sobí mach)

opatrovateľka : Poďme ďalej. (Práca na interaktívnej tabuli)

Ďalšia prekážka sa volá „Hádaj“. Na tabuli pred vami je päť obrázkov, treba pomenovať čísla tých, ktoré patria do nášho regiónu:

Prvých päť snímok "Severné bobule";

Druhých päť snímok „Ryby žijúce v zálive Ob“;

Tretia päťka snímok „Zvieratá nášho regiónu“;

opatrovateľka : Výborne a zvládli ste túto prekážku, teraz je čas si oddýchnuť.

PHYSMINUT:

Polárna obloha noci je tmavšia. Prúdy pary z nozdier jeleňa.

Hej hej hej! (beh v kruhu s rukami zdvihnutými nad hlavou).

Po ceste sviští bežci na saniach. Sneh sa po ňom kĺže a preteká.

Hej hej hej! (lyžiarsky krok).

A vietor s mojou veselou pesničkou. Lieta nad rozlohami zasnežených polí.

Hej hej hej!

Pieseň môj priateľ letí za jeleňom a samotná črieda sa zhromažďuje v kruhu.

Hej hej hej! (behať okolo).

opatrovateľka : Poďme ďalej. Deti pozerajú a rozmýšľajú, čo je to za zastavenie? (odpovede detí) "Veža". (Na stole je vyzdobený: model ropnej plošiny, helikoptér, autá, fotografie zobrazujúce vrtákov a ropných robotníkov, ropné plošiny, kladenie potrubí)

Výborne, je to tak - toto je vrtná súprava. Náš kraj je bohatý, v jeho útrobách sa nachádza neoceniteľné bohatstvo – ropa a plyn.Plyn a ropu využívajú nielen obyvatelia Jamalu, nielen obyvatelia Ruska, ale aj ľudia z ďalekého zahraničia. Plyn a ropa sa posielajú potrubím ďaleko po celej našej krajine, ako aj do iných štátov.

Deti, čo si myslíte, prečo ľudia potrebujú plyn.(detské uvažovanie)

Prosím, vypočujte si hádanku:

Bez toho to nepôjde.

Žiadny autobus, žiadne auto

Raketa nevyletí

Hádajte, čo to je? (benzín)

Z čoho sa vyrába benzín?

(Benzín sa vyrába z ropy)

Výborne chlapci, máte pravdu. Ropa je pre ľudstvo veľmi potrebná, získava sa z nej benzín a iné palivá, ktoré uvedú do pohybu motory lietadiel, námorných a riečnych plavidiel, traktorov, áut – to všetko si dnes už nevieme predstaviť.

opatrovateľka : Deti, pozrite sa prosím na oblohu (je zapnutá interaktívna tabuľa s obrázkom polárnej žiary)

Nočná obloha sa rozžiarila

čo je úžasné?

A v tundre od neho

Stane sa svetlejším.

Deti: Polárna žiara.

Vychovávateľ: dobre vieš čo to jePolárna žiara je úžasná svetelná šou na Zemi. Je to brilantná, viacfarebná žiara na oblohe. Typická polárna žiara vyzerá ako žiariaci záves, dúhový s modro-zelenými svetlami prelínajúcimi sa s ružovou a červenou.

Keď nabité častice z vesmíru preniknú vysokou rýchlosťou do hornej atmosféry, zrazia sa s molekulami vzduchu a začnú žiariť. Polárne svetlá možno pozorovať iba v južných a severných polárnych oblastiach Zeme. Severné (polárne) svetlá môžete vidieť v zime, keď je jasné počasie

No a máme za sebou našu cestu po našom tak malom, ale tak krásnom a zaujímavom polostrove Yamal. Je čas, aby sme sa vrátili do škôlky, zatvorme oči a počítajme do 3, sme späť

VÝSLEDOK: -Kde si bol dnes?

Čo zaujímavé a nové ste sa naučili počas našej cesty na Yamal

(každé dieťa odpovie)


Ciele:

  1. Prehĺbiť myšlienku, že planéta Zem je obrovská guľa, z ktorej väčšina je pokrytá vodou. Okrem vody existujú kontinenty - pevná zem - suchá zem, kde žijú ľudia.
  2. Oboznámiť deti s vedeckou verziou vzniku kontinentov na planéte Zem, so symbolmi zeme, vody na mapách a glóbusoch, s názvami a umiestnením kontinentov na mape.
  3. Viesť k pochopeniu jedinečnosti našej planéty, keďže len na Zemi je život.
  4. Zvýšte túžbu chrániť našu Zem.
  5. Povzbudzujte deti, aby robili závery na základe informácií, ktoré majú.
  6. Rozvíjať predstavivosť, asociatívne a kreatívne myslenie.
  7. Zlepšiť dialogické a monologické formy reči.

Materiály a vybavenie:

Veľký obraz častí sveta (kontinentov), ​​zemegule, fyzická mapa sveta, mapa „slnečnej sústavy“ (pre deti), plagát „Slnečná sústava“, didaktický obrázok „Všetko“ -Zem“, obrazy zobrazujúce rôzne národy obývajúce planétu Zem, jablko, kolovrat.

Pokrok v lekcii

Na strednej stene sály visí veľký panel zobrazujúci zemeguľu. Na bočnej stene sú umiestnené: stará mapa, mapa zeme pred Cookovým objavom, fyzická mapa sveta, plagát „Slnečná sústava“. Na stolíkoch pri stene sú rozložené knihy o planéte Zem, o kozme, diapozitívy a ilustrácie „Vesmír“, „Ľudia sveta“.

Vstupujú deti.

Znie melódia ruskej ľudovej piesne „Vlasť“ („Vidím nádhernú slobodu“).

učiteľ. Dobré popoludnie moji mladí priatelia! Chlapci, žijeme v krajine, ktorá má úžasne krásne meno - Rusko. Veľká je naša vlasť! Voľne sa šíril zo snehu a ľadu Ďalekého severu k južným moriam, od Baltského mora po Tichý oceán. Toto je obrovský štát!

Urobili sme veľa zaujímavých a vzrušujúcich výletov po našej rodnej krajine. Čo si videl okolo seba?

deti. V Rusku sú vysoké hory, plné rieky, hlboké jazerá, husté lesy a nekonečné stepi.

deti. Sú tu malé rieky, svetlé brezové háje, slnečné lúky, rokliny, močiare a polia.

učiteľ. Sme hrdí na naše veľké Rusko, jeho rozmanitú prírodu, bohaté prírodné zdroje a najmä pracovitých a talentovaných ľudí, ktorí ho obývajú. Ale na svete sú aj iné krajiny, kde žijú tí istí ľudia, ale hovoria inými jazykmi. A všetci máme spoločný domov. Ak hádanku uhádnete, zistíte, ako sa volá:

Žiadny začiatok, žiadny koniec
Žiadna zadná časť hlavy, žiadna tvár.
Každý vie, mladý aj starý,
Že náš dom je obrovská guľa.

deti. Zem.

deti. A ľudia stále hovoria: "Nikoho som neporodila, ale všetci ma volajú matka."

učiteľ.Čo viete o našej planéte? Čo je to Zem?

deti. Naša planéta je obrovská, obrovská guľa. Tak veľké, že prejsť okolo neho trvá veľa, veľa dní, ba mesiacov.

deti. Je okrúhla ako jablko. Zem sa točí okolo Slnka ako lietadlo okolo veže. Navyše sa sám otáča okolo svojej osi a otáča sa ako vrchol, len pomaly.

deti. Zem je satelitom Slnka. Je oveľa menšia ako Slnko. Spolu s našou planétou obieha okolo Slnka osem ďalších planét.

deti. Ale len na našej Zemi je život.

Učiteľ pristúpi k plagátu, ktorý zobrazuje slnečnú sústavu a pozýva deti, aby medzi týmito planétami našli náš domov – Zem.

Dieťa nájde a ukáže.

učiteľ. A kto chce ukázať našu rodnú planétu na hviezdnej mape?

Deti predvádzajú.

učiteľ. Ako ste vedeli, že je to Zem?

deti. Naša planéta je modrá.

učiteľ. Prečo je modrá?

deti. Na Zemi je veľa vody.

deti. Keď sa astronauti pozerajú na našu planétu z vesmíru, zdá sa im to ako svietiaca guľa krásnej modrej farby.

učiteľ. Výborne chlapci! Prečo si myslíš, že na Zemi je život?

deti. Zem má vodu na pitie a vzduch na dýchanie.

učiteľ. Správny. Voda a vzduch sú nevyhnutné pre všetky živé organizmy.

Moji priatelia! Ale mali ľudia vždy tieto vedomosti? Ukazuje sa, že nie. Ako však nakreslili Zem, na ktorej žili? Veľmi odlišné. Ich nápady sa nám dnes zdajú fantastické, rozprávkové, nepravdepodobné. Pozrime sa, ako vymaľovali náš svet.

Ukážka ilustrácií.

deti. V dávnych dobách si ľudia mysleli, že Zem je obrovská a plochá, ako palacinka alebo ako tanier a dá sa dostať až na okraj Zeme.

deti. Niektorí hovorili, že ho podopierali tri obrovské veľryby, ktoré plávajú v oceáne.

deti. Iní tvrdili, že plochú Zem podopierajú tri slony, slony stoja na chrbte obrovskej korytnačky a korytnačka pláva v oceáne...

deti. Dokonca sa našli odvážlivci, ktorí snívali o tom, že sa dostanú do tohto kraja a uvidia, čo tam na okraji Zeme je a či je možné z neho spadnúť.

deti. Ľudia vyrazili pešo, na koňoch alebo loďou.

učiteľ. A dostali sa až na kraj sveta?

deti. nie Len čo sa dostali k moru alebo oceánu, verili, že ich cesta sa skončila: tu je okraj Zeme. Nie je nič iné ako voda.

učiteľ. Deti, ale boli tu aj ľudia, ktorí po dosiahnutí pobrežia prestúpili na loď a pokračovali v ceste. Boli to títo navigátori, ktorí sa nakoniec presvedčili, že keď sa z nejakého miesta vydajú na cestu a stále sa pohybujú tým istým smerom, z nejakého dôvodu sa vracajú tam, kde cestu začali. "Prečo sa to deje?" mysleli si ľudia. Áno, pretože zrazu si niekto uvedomil, že Zem nie je plochá ako palacinka. Nie, je guľatá ako lopta.

učiteľ. Veľkú úlohu v poznaní nášho sveta zohrala doba veľkých námorných plavieb. Magellan urobil prvú cestu okolo sveta na piatich lodiach. Jeho lode sa tri roky plavili vpred a vpred, bez toho, aby menili smer a kontrolovali svoju cestu hviezdami. V rozbúrených vodách oceánu sa stratili štyri lode. A len jedna loď s názvom „Victoria“ obehla Zem a vrátila sa do prístavu z druhej, opačnej strany. Ľudia tak pochopili, aká veľká je naša Zem, a dokázali, že Zem je guľa a dá sa s ňou jazdiť.

Ukážte ilustrácie plachetníc.

učiteľ. Prečo mali ľudia v staroveku nesprávnu predstavu o štruktúre nášho sveta?

deti. V staroveku sa ľudia nemohli pohybovať po Zemi na veľké vzdialenosti. Veď tam neboli cesty, lode, vlaky, lietadlá. Preto sa nikomu nepodarilo dosiahnuť „koniec zeme“, aby skontroloval príbehy o veľrybách, slonoch, korytnačkách.

Fizkultminutka. Znie hudba.

Učiteľ číta hádanku, deti vykonávajú pohyby:

Niekto ráno, pomaly (Chôdza na mieste.)
Nafúkne žltý balónik (Deti fúkajú a rozťahujú ruky.)
A ako sa vám vymkne z rúk - (Zdvihnite ruky, tlieskajte.)
Naokolo sa zrazu rozsvieti. (Otočí sa nabok.)
Čo je to za loptu?

deti (v zbore). Slnko.

učiteľ. Priatelia, čo potom obklopuje Zem? A je obklopený obrovským priestorom, ktorý sa nazýva vonkajší priestor alebo vesmír. Tento priestor nie je prázdny, je vyplnený rôznymi vesmírnymi telesami - hviezdami, planétami, kométami a meteoritmi.

Nad Zemou je obrovský vzdušný oceán – atmosféra a každý deň, každú hodinu, každú minútu, bez toho, aby sme si to všimli, sa v ňom „kúpeme“. A okoloidúci na ulici a mačky, a psy, a holuby, a dokonca aj električky a trolejbusy sa „kúpu“ v tomto oceáne. Je to pre náš život veľmi dôležité. Dýchame vzduch, zvieratá, vtáky a rastliny dýchajú vzduch – všetok život na Zemi sa bez neho nezaobíde. A ak by tento oceán zmizol, naša Zem by sa za pár minút stala planétou bez života. Vzduchová škrupina Zeme je jej úžasná modrá „košeľa“. V takejto „košeličke“ sa naša planéta neprehrieva žiarou slnka, neprechladne kozmickým chladom, ako napríklad Mesiac a planéta Merkúr. Vzduchová škrupina je bojová reťaz, ktorá chráni Zem pred vesmírnymi "projektilmi" - meteoritmi. Ďalšou dôležitou prácou vzdušného oceánu je sledovanie klímy na našej planéte, destilácia studeného vzduchu na juh, teplého vzduchu na sever. A len vďaka vzduchovému obalu – atmosfére na Zemi, jedinej planéte v celej slnečnej sústave, existuje život.

Deti, ako si predtým ľudia predstavovali oblohu?

deti. Keď si ľudia mysleli, že Zem je plochá, mysleli si, že cez deň je pokrytá modrou čiapkou – oblohou, cez ktorú sa pohybuje Slnko. A v noci to nejaký obrovský gigant zatvára čiernou čiapkou. Len táto čiapočka je plná dier, má veľa malých dier, cez ktoré sa dostáva svetlo na Zem.

učiteľ. Tieto diery sú hviezdy. Až vtedy si ľudia uvedomili, že hviezdy sú niečo úplne iné. Koľko z vás vie, čo sú hviezdy?

Odpovede detí.

učiteľ. Presne tak, hviezdy sú obrovské ohnivé gule. Prečo sa nám zdajú také malé?

deti. Sú od nás veľmi ďaleko.

učiteľ. Ktorá hviezda je nám najbližšia?

deti. Toto je naša hviezda - Slnko.

deti. Dáva našej planéte svetlo a teplo, bez nej by na Zemi nebol život.

Znie vesmírna hudba.

Deti a učiteľ stoja v kruhu. V strede kruhu je veľký obraz Všezeme (vyrobený z kúskov pripevnených zvnútra).

učiteľ. Pred mnohými miliónmi rokov bola Zem obrovským kontinentom. V dôsledku prírodných katakliziem sa tento kontinent začal rúcať, začali sa z neho oddeľovať veľké i malé kusy.

Učiteľ odstráni držiaky z modelu All-Earth. Deti majú na rukách veľké a malé kúsky „sushi“. Pri starostlivom skúmaní v nich deti spoznávajú obrysy moderných kontinentov a ostrovov.

Deti sú pozvané, aby pri pohľade na fyzickú mapu sveta nezávisle rozložili kontinenty a ostrovy na modrú hmotu, ktorá zobrazuje oceán.

Deti zvažujú kontinenty, pomenujú ich.

deti. Afrika, Amerika, Austrália, Európa, Ázia, Antarktída.

Učiteľ ich ukazuje na zemeguli.

učiteľ. čo je glóbus?

deti. Zemeguľa je malý model Zeme. Zobrazuje to, čo je na skutočnej Zemi: oceány a pevninu.

učiteľ. Môžete vidieť, že zemeguľa sa otáča okolo svojej osi. (Otočí zemeguľu.) Zem sa takto otáča. Zem vystavuje Slnko na jednu alebo druhú stranu. Takže hovoria: "Deň a noc - deň preč!".

Kontinenty sú obývané zvieratami, rastú na nich rôzne rastliny, žijú rôzne národy. Učiteľ ukazuje ilustrácie, knihy, plagáty. Ponúka vypočutie básne V. Orlova „Spoločný dom“.

dieťa.

Pod jednou modrou
Bývame pod spoločnou strechou.
Dom pod modrou strechou
Aj priestranné, aj veľké.
Dom sa točí okolo slnka
Aby nám bolo teplo
Takže každé okno
Mohlo by to svietiť.
Aby sme žili vo svete
Neboj sa, nevyhráža sa
Ako dobrí susedia
Alebo dobrých priateľov.

učiteľ. Zem nie je len pevnina, ale aj oceány a moria. Chlapci, čo je viac na zemeguli - voda alebo zem?

Odpovede detí.

učiteľ. Deti, predstavte si, že Zem je jablko.

Učiteľ ošúpe jablko a nechá asi pätinu šupky.

učiteľ. Toto bude zem a všetko ostatné budú rieky, jazerá, moria, oceány. Takto vidíte, že zem zaberá malú časť Zeme. Možno viete, ako sa nazývajú niektoré moria a oceány?

Odpovede detí.

Učiteľ ukazuje moria a oceány na zemeguli a potom ukazuje diapozitívy „Planéta Zem“.

učiteľ. Naša planéta Zem je nádherná a úžasná. Ako dlho človek žije, vždy, celý svoj život obdivuje jej krásy a chápe jej tajomstvá a tajomstvá.

Zem je naším spoločným domovom pre všetkých, ktorí na nej žijú. Každý ju potrebuje a každý, kto na nej žije, potrebuje aj Zem. Máme spoločnú strechu nad hlavou - modrú oblohu. Pod nohami máme spoločnú podlahu – zemský povrch, pre všetkých máme jednu lampu a sporák – Slnko. Máme spoločný prívod vody a ventilátor - vietor.

Znie hudba Y. Chichkova „Scherzo“.

Deti si nasadili klobúky hmyzu, vtákov, zvierat. Hrá sa hudobná skladba, deti tancujú a zobrazujú zvieratá. Skladba končí voľnou formáciou detí.

Deti čítajú poéziu.

Prvé dieťa.

Naša planéta Zem je veľmi štedrá a bohatá:
Hory, lesy a polia - náš drahý domov, chlapci!

Druhé dieťa.

Zachráňme planétu
Žiadna iná taká na svete neexistuje.
Rozptyľme nad tým mraky a dym,
Nedovolíme, aby jej niekto ublížil.

Tretie dieťa.

Postaráme sa o vtáky, hmyz, zvieratá.
To nás len urobí lepšími.
Ozdobíme celú zem záhradami, kvetmi ...

Všetky deti.

Takú planétu potrebujeme!

Znie hudba Eria Mariconiho „Raindrops“.

učiteľ.

Náš domov je náš domov, náš spoločný domov -
Krajina, kde žijeme!
Stačí sa pozrieť okolo seba:
Tu je rieka, tu je zelená lúka.
V hustom lese neprejdete,
V púšti nenájdete vodu!
A niekde sneh leží hora,
V zime niekde teplo...
Majú jedno meno:
Lesy, hory a moria -
Všetko sa volá Zem!

Literatúra

  1. Levitan E.P. Deťom o hviezdach a planétach. - Petrozavodsk: Krugozor, 1995.
  2. Levin B., Radlová L. Astronómia v obrazoch. - M .: Literatúra pre deti, 1967.
  3. Grizik T. Poznám svet. - M .: Vydavateľstvo "Výchova predškoláka", 2004.
  4. Skorolupová O.A. Dobývanie vesmíru. - M.: LLC "Vydavateľstvo Scriptorium 2000", 2003.
  5. Klushantsev P.V. Čo povedal ďalekohľad? - L .: Detská literatúra, 1980.

Náhľad:

Ruská federácia

Republika Sakha (Jakutsko)

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia "Tsvetik-Semitsvetik"

Obec Berkakit, okres Neryungri

678990, Republika Sakha (Jakutsko), okres Neryungrinsky, obec Berkakit, ulica Basharina, 5.

Abstrakt lekcie v kognitívnom smere (regionálna zložka)

Téma: "Kútik planéty, kde žijeme"

Pripravené:

Učiteľka Lešková A.A.

"Kútik planéty, kde žijeme"

Účel: Realizácia regionálnej zložky zoznámením detí staršej skupiny s rodnou krajinou.

Úlohy:

Vzdelávacie úlohy: Rozšíriť a upevniť vedomosti detí o povahe ich rodnej krajiny, kultúre, živote pôvodných obyvateľov Severu; upevniť vedomosti detí o faune Jakutska, vytvoriť si počiatočnú predstavu o „ Červená kniha Jakutska“, o niektorých vtákoch a zvieratách uvedených v Červenej knihe.

Rozvojové úlohy: naučiť sa viesť rozhovor o prírode, vyjadrovať svoj názor, uvažovať a podávať potrebné vysvetlenia, rozvíjať súvislú reč, pamäť, myslenie, schopnosť uvažovať, vyvodzovať závery; rozvíjať nezávislosť.

Vzdelávacie: pestovať starostlivý postoj k prírode, túžbu podieľať sa na jej ochrane a ochrane. Aktivujte detský slovník (Červená kniha, rezerva).

Priebeh lekcie:

Chlapci, pozrite sa, koľko hostí je v našej sále, pozdravme ich.

Eberde (ahoj).

Chlapci, dnes vás pozývam na prehliadku múzea.

Vychovávateľ: ako sa volá osoba, ktorá vedie prehliadku?

Deti: Sprievodca.

Pripomeňme si pravidlá správania sa v múzeu.

deti: Nehovor. Nedotýkajte sa exponátov rukami.

Nehrajte si žarty, pozorne počúvajte, odpovedajte na otázky úplnou odpoveďou, pohybujte sa potichu.

sprievodca: Výborne, začnime s prehliadkou.

Poďme na mapu. Ako sa volá naša krajina?

Deti: Rusko.

sprievodca: Je to tak, je naša krajina veľká alebo malá?

Deti: Veľké.

sprievodca: Samozrejme, že je veľká, a preto bola naša krajina rozdelená na mnoho republík.

sprievodca: Chlapci, existuje niečo ako „malá vlasť“, ako chápete, čo je „malá vlasť“? Malá vlasť je miesto, kde ste sa narodili, kde žijú vaši rodičia. Toto je vaša obec, kde študujete alebo navštevujete materskú školu. Toto je naša republika Povedzte mi chlapci, ako sa volá naša republika?

Deti: Sakha Yakutia.

sprievodca: Pozrite sa na mapu Ruska. Naše Jakutsko zaberá pomerne veľké územie a je najväčším regiónom Ruska. (Učiteľ drží ukazovateľ pozdĺž hranice Jakutska).

A teraz sa pozrime na mapu Jakutska.

Čo je možné vidieť na mape?

deti: Rieky, moria, mestá.

Sprievodca: Ktoré mestá Jakutska poznáte?

deti: Jakutsk, Mirnyj, Aldan, Lensk a samozrejme naše rodné mesto – mesto Neryungri!

Sprievodca: Chlapci, Jakutsko je veľmi mnohonárodná republika, medzi veľkým počtom národností sú zástupcovia pôvodných obyvateľov Republiky Sakha.

Domorodí ľudia sú ľudia, ktorí žili na týchto územiach od staroveku.

K pôvodným obyvateľom Republiky Sakha (Jakutsko) patria:

Jakuti, Dolgani, Evenkovia, Evenovia, Yukagiri, Čukchi.

sprievodca: Poďme sa pozrieť, ako žijú domorodí obyvatelia Jakutska.

Príbytkom Jakutov bola búdka alebo chum - chata vyrobená z tyčí vo forme kužeľa pokrytá brezovou kôrou, plsťou alebo jeleňovou kožou; Balagan je zimné obydlie Jakutov, letné obydlie Jakutov sa nazýva urasa (považovanie za obydlie).

Od 20. storočia Jakuti začali stavaťchatrče .

A teraz navrhujem, aby sme si vy a ja pozreli video o kultúre a živote národov severu.

  1. Skladacie obydlie - kamoš - je prispôsobené podmienkam kočovného životného štýlu. V centre moru sa skôr zapálil oheň, teraz sa zapaľuje železná piecka.
  2. Muži sa venujú rybolovu, lovu, chovu jeleňov. Soby majú pre ľudí veľký význam - je to tiež dopravný prostriedok na pohyb po rozsiahlych oblastiach Jakutska. Kože jeleňa sa používajú na zateplenie domova, ako aj na výrobu odevov a národnej jakutskej obuvi - vysokých kožušinových topánok. Jelenie mäso sa používa na varenie.
  3. Ženy varia jedlo, vychovávajú deti, vyšívajú vzory na kožušinové oblečenie korálkami. Oblečenie je zdobené aplikáciami v podobe geometrických ornamentov.
  4. V súčasnosti sa národné oblečenie častejšie používa ako slávnostné. Iba kočovní pastieri sobov nosia oblečenie z jelenej srsti, ktorá je najviac prispôsobená drsnému severskému podnebiu.
  5. Folklór národov severu je rôznorodý:

rituál (rituál);

pieseň,

tanec.

  1. Akoutské národné nástroje sú bubon, tamburína,

kyryympa - strunový nástroj so sláčikom a khomusom.

sprievodca: Jakutsko je zvláštny, nezvyčajný región. Rastie tu veľa rôznych stromov a bobúľ. Pripomeňme si, aké stromy a bobule rastú v Jakutsku.

Choďte k stolu, vezmite karty a pomenujte, čo je na nich zobrazené?

deti: borovica, smrek, breza, céder, jaseň červený, vŕba, osika, čerešňa vtáčia.

deti: čučoriedky, brusnice, brusnice, ríbezle, medovka.

sprievodca: Pripojte svoje karty k našej mape.

sprievodca: V lesoch Jakutska žije veľa rôznych zvierat a vtákov. Poďme sa na ne pozrieť (deťom sa ponúka, aby zvážili vypchaté vtáky a zvieratá).

  1. tetrova hlucháňa - veľký vták, spoznáte ho podľa jasne červeného obočia. Tetrev hlucháň uprednostňuje hluché miesta v lesoch. Tieto vtáky milujú močiare, ktoré sú bohaté na rôzne bobule. Pre tohto vtáka je typické jarné vystavenie.

Počúvajme rozprávanie tetrova hlucháňa.

  1. A tento vták je luskáčik.

Vták plne ospravedlňuje svoje meno - "luskáčik": v tajge sa živí takmer výlučne samotnými cédrovými orechmi, ktorým dobre prispôsobený zobák pomáha dostať sa zo šišiek. Vylupujú orechy do posledného zrnka, plnia si strumu orechmi a potom ich schovávajú v odľahlých kútoch lesa.

Populácia cédra do značnej miery závisí od počtu tohto vtáka. Tak užitočná je činnosť tohto malého vtáčika! Počúvajte hlas tohto vtáka.

  1. Spoznali ste tohto vtáka? Toto je ďateľ- malý vták. Čo môžete povedať o tomto vtákovi? Zobák je ostrý a silný. Prelomí kôru stromu, aby našiel domčeky pre hmyz. Majú veľmi dlhý jazyk a to všetko preto, aby si mohli zaobstarať vlastné jedlo. Počúvajme jeho hlas.
  2. chocholatý vták . Na hlave je hrebeň. Tieto vtáky sú veľmi mobilné, obratne a rýchlo bežia medzi trávou. Keď sa na lúke alebo poli objaví človek alebo zviera, niekoľko vtákov naraz vyletí, aby sa stretli, a kričia „kto si, ten si“. Pre poľnohospodárstvo je veľkým prínosom chochlačka, ktorá ničí hmyzích škodcov.

A teraz sa pozrime na niektoré zvieratá žijúce v lesoch Jakutska.

  1. Medveď . Najväčšie dravé zviera našich lesov. Medveď v zime spí v brlohu. pedagóg: Prečo medveď spí v zime?

deti: V zime je pre medveďa ťažké nájsť potravu.

Sprievodca : Ako spí celú zimu a nič neje?

Deti: Medveď na jeseň dobre žerie a pod kožou sa mu hromadí tuk.

  1. A tento nemotorne vyzerajúci, ale veľmi rýchly, silný a obratný dravec - rosomák. Všežravý predátor - živí sa zajacmi, vtákmi, hlodavcami, rybami, bobuľami. Napriek veľkej sile, silným zubom a ostrým pazúrom je hlavnou zbraňou nepríjemný zápach, ktorý neznesie žiadne zviera, a tak na rosomáka nikto neútočí. A ideme ďalej.
  2. Toto je líška. Líška si v zime nepremieňa kožuch. Prečo si myslíš, že líška má taký nadýchaný chvost? Chvost hreje, stopy zametajú.

Líška vie – líška, v kožuchu celá krása. Chlapci, čo si myslíte, že jedáva líška?

koho vyňuchá líška pod snehom Líška loví myši. V zime sa život v lese zastaví a hlavnou potravou líšky sú myši – hraboše. Líška myši - to znamená, že loví myši.

  1. zajac - biely zajac vyhrabáva v zime dieru v snehu, v zime je biely, v lete sivá srsť. Živí sa trávou, kôrou stromov, konármi kríkov. Rýchle nohy a ostrý sluch zachraňujú zajaca pred predátormi.

Chlapci, navrhujem povedať báseň o tomto zvierati.

sprievodca: Teraz si zahráme hru„Nájdi ďalšie zviera a vtáky“.

Medzi obrázkami musíte nájsť ďalšie zvieratá alebo vtáky a povedať, prečo sú extra.

(Zajac, líška, vlk, polárna líška, medveď hnedý, sob, tiger, koala, hroch)

Tiger, koala, ......, sú zbytočné, keďže nežijú v Jakutsku. Výborne!

Potom si vyberte zviera, ktoré žije v Jakutsku a pripevnite ho na mapu.

Teraz sa pozrime na našu mapu. Aká krásna sa stala.

sprievodca: Chlapci, a viete, v Jakutsku stále žije veľa zvierat a niektoré z nich sú uvedené v tejto knihe. Viete ako sa volá táto kniha?Toto je Červená kniha. Obsahuje všetky živočíchy a rastliny, ktorým hrozí smrť. Na Zemi ich zostalo veľmi málo!

- A kto povie, ako môžete pomôcť zvieratám, ktoré sú ohrozené smrťou?

deti: Treba ich chrániť! Potrebujú pomoc. Zakázať lov, treba kŕmiť, neničiť im hniezda.

sprievodca: Správne a tiež,boli vytvorené rezervy na ochranu vzácnych živočíchov a rastlín. Rezervácia je kus prírody, ktorý je chránený. Na jeho území nemôžete loviť, loviť ryby, rúbať stromy. V Jakutsku máme veľa prírodných rezervácií.

A teraz vám navrhujem, aby ste si zahrali hru "Polar Owl and Eurasian".

Účel: kultivovať obratnosť, vytrvalosť, rozvíjať rýchlostné schopnosti.

Polárna sova je v rohu miesta alebo miestnosti. Ostatní hráči sú Európania.

Za tichých rytmických úderov malej tamburíny pobehujú evrazky na mieste, za hlasného úderu tamburíny sa evrazky stávajú stĺpom, nehýbte sa. Polárna sova letí okolo evrazhki a ten, kto sa pohybuje alebo nestojí v kolóne, odnáša so sebou. Na konci hry (po troch alebo štyroch opakovaniach) sú zaznamenaní hráči, ktorí sa vyznačovali väčšou vytrvalosťou.

Pravidlá hry: Hlasné údery by nemali znieť dlho. Deti musia rýchlo reagovať na zmenu ťahov.

sprievodca: A chlapci, chcem vám povedať o severnom zázraku, toto sú severné svetlá. Viete, čo je polárna žiara - pozoruhodná svetelná šou na Zemi, trblietavá, viacfarebná polárna žiara na oblohe.

Polárne svetlá možno pozorovať iba v južných a severných polárnych oblastiach Zeme. Severné (polárne) svetlá môžete vidieť v zime, keď je jasné počasie (zobrazuje video o polárnych svetlách).

Otázky pre deti:

  1. Ako sa volá kraj, v ktorom žijeme?
  2. Aký bohatý je náš región?
  3. Aké opatrenia boli prijaté na ochranu prírody nášho regiónu?
  4. Čo robia domorodí obyvatelia Republiky Sakha?

Sprievodca : „Dnes sme pokračovali v spoznávaní kraja, v ktorom žijeme od narodenia, dozvedeli sme sa, aký je obrovský, bezhraničný, bohatý, žije v ňom veľa rôznych národov. Naša krajina je síce drsná, ale príroda je veľmi krásna.

Sprievodca : A na záver si vypočujme básničku, ktorú povedia naši chlapi. "Milovaná zem" (autor Tatyana Demina)

  1. Nad tajgou svieti slnko

V hĺbke hučí rieka

A vietor fúka po oblohe

Zlaté oblaky.

  1. Nemotorný medveď kráča

drví zelené listy,

V kríkoch sa potulujú jelene

Štipka sobov mach a trávu.

  1. Milujem tvoje priestory

Jakutská krajina, rodná zem,

Kde lesy, polia a hory.

Uchvátený krásou.

  1. Buď vždy taká krásna

Zažiar jasnou hviezdou

Jakutská zem, milovaná zem

Žite navždy v pamäti!

Zbohom.

kөrsүөkhkhe dieri. ( Korsүөkhkhe dieri)


KÚH PLANÉTY, KDE ŽIJEME.
ROZPRÁVKOVÝ PALÁC

Implementácia obsahu programu vo vzdelávacích oblastiach : « kognitívny vývoj», « Vývoj reči», « Umelecký a estetický vývoj».

Typy detských aktivít: komunikatívne, kognitívno-výskumné, vizuálne.

Ciele : vytvoriť si predstavu o environmentálnych problémoch rodného mesta(dediny) ; predstaviť vám flóru a faunu vašej oblasti; pestovať lásku k rodnej krajine;naučiť sa vytvárať báječné obrázky; upevniť schopnosť nakresliť základ budovy a vymyslieť detaily zdobenia, urobiť náčrt jednoduchou ceruzkou a potom nakresliť obrázok vo farbe, doviesť myšlienku do konca, dosiahnuť najzaujímavejšie riešenie; rozvíjať schopnosť hodnotiť kresby v súlade s úlohou obrazu; zlepšiť metódy práce s farbami, spôsoby získavania nových farieb a odtieňov.

Ciele pre predškolskú výchovu : má predstavu o vlajke a erbe rodnej krajiny, jej zemepisnej polohe; tvorí príbeh o prírode pôvodnej krajiny, flóre a faune; nezávisle vykonáva kresbu rozprávkového paláca iným spôsobom, pričom sleduje proporcie.

Materiály a vybavenie : biely papier o niečo väčší ako bežný list; kvaš, akvarel(namiesto farby môžete dať farebné ceruzky, potom sa obsah programu trochu zmení a počas hodiny by ste mali venovať pozornosť technike kreslenia ceruzkami) .

Obsah
organizované aktivity detí

1. Úvodné slovo vychovávateľa.

Hádaj hádanku:

Na poli sa objavil dom,

Premenil sa na domov

Pre myši, ježka, sýkorky,

Veveričky, včely a líšky.

(Teremok.)

Čo sa stalo s vežou, keď prišiel medveď? Pomôžme obyvateľom Teremoku postaviť nový dom.

2. Rozhovor o rodnej zemi.

Znie pieseň „Naša zem“.

Prečo sa naša hodina dnes začala tak nezvyčajne? Prečo si myslíte, že sa hrala práve táto skladba?(Pretože budeme hovoriť o našom regióne.) Čo už viete o svojej rodnej krajine? Prečo potrebujeme vedieť o mieste, kde žijeme? Každé územie má svoje vlastné symboly: vlajku a erb. Zvážte erb svojej rodnej krajiny. Opíš to. Ktorá rieka preteká celým územím vašej rodnej krajiny? Zvážte ilustrácie o svojej rodnej krajine.

3. Kresba "Rozprávkový palác".

V určitom kráľovstve, v určitom štáte žili kráľ a kráľovná a ich deti, princovia a princezné. kde žili? V chatrči, veži alebo paláci? Dnes nakreslíme palác. Môže byť vysoký dva alebo tri poschodia. Teraz pomenujem postavy z rozprávok, ktoré poznáte, a poviete, ktorá z nich bývala vo veži, kto bývala v chatrči a kto v paláci.(zoznam príbehov) . Poďme hrať rozprávku! Predstavte si, že v dávnych, vzdialených časoch ste boli architektmi. Tak sa kedysi nazývali architekti. A žili ste v ďalekom kráľovstve, v ďalekom štáte. A kráľovstvu vládol cár Saltan, ktorý mal 3 synov-princov a 3 dcéry-princezné. Kráľove deti vyrástli. Cár si k sebe zavolal architektov a prikázal im, aby vymysleli a nakreslili paláce pre svoje deti a nezaškodilo by, keby sa sami presťahovali do nového paláca. Architekti sa poklonili kráľovi a išli vymýšľať svoje projekty. No, chlapci, skúsime nakresliť paláce pre našich hrdinov? Zvážte ilustrácie zobrazujúce rozprávkové paláce. Čo sú rozprávkové paláce? Ako sú zdobené?(Rôzne mreže, balkóny, stĺpy.) Zvážte neobvyklý tvar okien, stĺpov, dverí, krásnych klenutých striech. Aký palác chceš nakresliť? Najprv musíte urobiť kresbu jednoduchou ceruzkou. Nakreslite obdĺžnikovú alebo štvorcovú stenu paláca. Nezabudnite, že nad a na boku by mal byť priestor pre nadstavce a veže. Keď je kresba pripravená, musíte maľovať cez steny, je lepšie zvoliť svetlé farby a pre strechy - svetlé a tmavé. Tí, ktorí rýchlo splnia úlohu, môžu v blízkosti paláca nakresliť stromy, kvety, vtáky alebo rozprávkové postavičky.

Deti kreslia samy.

4. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Položme obrázky na stenu. Budú tu žiť figúrky postáv.

V blízkosti obrázku umiestni figúrku rozprávkového hrdinu.

Kráľ architektov sa pýta: „Kto vynašiel tento palác? Povedz nám, dobrý človek(alebo červené dievča) čo je dobré na tvojom paláci?"

Dieťa povie, potom si vyberie postavu, ktorá bude bývať v paláci.

Súhlasíš, Ivan Tsarevič, aby si žil v takom paláci? Kráľ ďakuje architektom: „Ďakujem vám, dobrí chlapi a červené panny, za vašu prácu. Potešili ste celú kráľovskú rodinu. Prídu zahraniční hostia, uvidia takú krásu a roznesú slávu po celom svete!“