Vyučovacia hodina 9. mája popoludní. História svätojurskej stuhy


Cieľ: formovať úctivý postoj k hrdinom druhej svetovej vojny, minulosti našej vlasti.
Úlohy:
1. predstaviť historické fakty Veľkej vlasteneckej vojny;
2. rozšíriť poznatky o Veľkej vlasteneckej vojne;
3. pestovať vlastenecké cítenie; úcta k staršej generácii, pocit hrdosti na svoju vlasť.
Tento materiál bol vypracovaný v rámci prípravy týždňa „Spomienka na účastníkov 2. svetovej vojny...“ ... Materiál je vhodný na mimoškolskú činnosť so žiakmi rôzneho veku, ako s mladšími žiakmi, tak aj so žiakmi stredného a vyššieho stupňa školy. Táto lekcia zahŕňa striedanie rôznych aktivít: rozhovor, čítanie básní na vojenskú tému, prezeranie vojenských fotografií a kníh, ako aj počúvanie zvukových nahrávok.
Podujatie je zamerané na občiansku a vlasteneckú výchovu mladej generácie, z ktorej sa odvíja budúcnosť našej krajiny.

Pokrok v lekcii

Pieseň znie A. Zatsepin, L. Derbenev - „Bola raz vojna“
-Ahojte chalani! Naša triedna hodina je dnes venovaná sviatku, ktorý sa u nás oslavuje s osobitým pocitom – so slzami v očiach, sviatku, ktorý poznajú a pamätajú ľudia na celom svete.
- Môže mi niekto povedať, aký sviatok sa blíži? (9. mája)
Čo je to za sviatok, čomu je venovaný? (Víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne)
-Správne, je 9. máj – Deň víťazstva. Narodili sme sa a vyrástli v pokojnej krajine. Pre nás je vojna históriou. Spomienka na vojnu je v prvom rade pamäťou ľudí. Uplynú roky, desaťročia, v živote ľudí sa stane veľa jasných a dôležitých udalostí, ale legendárny čin - Víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne - zostane navždy v našej pamäti.
- Veľká vlastenecká vojna je udalosť, nad ktorou čas nemá moc, udalosť, na ktorú nikdy nezabudneme.
Prečo si myslíte, že ľudia bojujú?
- Ľudia na zemi veľa bojovali. Vojny boli pre kráľov prospešné - dostali nové krajiny, naplnili svoje peňaženky zlatom.
- Čo je vojna?
Aké slová sa vám spájajú s vojnou? (bolesť, slzy, hrdina, vlastenec, krv, víťazstvo, pamäť, jar).
- Adolf Hitler začal v 20. storočí najstrašnejšiu vojnu na svete. (na výšku)
- Poďme po cestách vojny a pripomeňme si, aké to bolo.
- Bola letná nedeľa 22. júna 1941. Slnko jemne svietilo a svojimi lúčmi zohrievalo zem. Vtáky spievali všetkými svojimi hlasmi. Ľudia sa prebúdzali, robili si plány na deň voľna. Tisíce chlapcov a dievčat po celej krajine sa stretli s úsvitom. Nič nenaznačovalo problémy.
Všetko dýchalo takým tichom,
Zdalo sa, že celá zem ešte spí
Kto vedel, že medzi mierom a vojnou
Zostáva už len päť minút.
- A zrazu v rádiu prišla hrozná správa, že nacistické Nemecko zaútočilo na našu krajinu. Naša krajina je ohrozená.
Najdlhší deň v roku
So svojim bezoblačným počasím
Dal nám obyčajné nešťastie
Celé 4 dlhé roky.
- Krajina sa zmenila na obrovský bojový tábor. Všetci, mladí aj starí, sa postavili na obranu svojej vlasti, naši dedovia išli do vojny, zo školákov sa stali vojaci.
(Ermakovič Alexander)
Bolo štyridsaťjeden...
V tom tichom pokojnom čase
Nikto netušil, že vojna začne.
To nikto nevedel
Prídu sem nacisti.
Každý o tom počul v rádiu
A krajina na chvíľu zamrzla.
Lietadlá lietajú. ostreľovanie. Pády.
Naša zem je v plameňoch.
- Každý deň strávený vo vojne bol skutočným výkonom.
- Ako rozumiete slovu - "výkon"?
- Výkon je, keď sa človek daruje ľuďom, obetuje všetko v mene ľudí, dokonca aj svoj vlastný život.
-Je čin jedného človeka, dvoch, troch a je čin ĽUDU - keď ľud povstane, aby bránil vlasť, aby bránil svoju vlasť.

Podľa nemeckého plánu mala vojna trvať 3-4 mesiace. Nepriateľ sa však prepočítal. A až 4 roky bez spánku boli pred Dňom víťazstva.
-V prvých mesiacoch vojny naša armáda ustúpila. Na tri týždne naše jednotky stratili veľa lietadiel a tankov. Veľa našich vojakov zomrelo, mnohí boli zajatí.
-Výkony tých, ktorí museli prijať prvý úder nepriateľa, sú skvelé.
-Ako prví dostali úder sovietski pohraničníci. Malý oddiel pevnosti Brest (ilustrácia) zvádzal krutý boj s obrovskými silami nepriateľských jednotiek viac ako mesiac. Nacisti pevnosť obkľúčili, zhodili na ňu veľa bômb, no jej obrancovia naďalej odrážali nepriateľské útoky.
- Nikdy predtým nepriateľská armáda neutrpela také ťažké porážky ako v bojoch so sovietskymi vojakmi.
-Na stene pevnosti Brest napísal jednoduchý ruský vojak krvou: „Umieram, ale nevzdávam sa. Zbohom vlasti!
1 dieťa
Bol to začiatok bojov
Bol to začiatok vojny
Ustúpil, utrpel porážku,
Nemec nás zahnal do hlbín našej krajiny.
2 dieťa
A jeden "ostrov" na hranici,
Ten, ktorý neprijali nepriatelia,
Je na mape ako zrno,
Pevnosť Brest sa dlho nedala dobyť.
-Hitler odišiel do Moskvy. Veril, že ak jeho vojská vstúpia do Moskvy, naši ľudia budú pokorení. Nacisti nazvali svoj plán na dobytie Moskvy "Tajfún".
- Chlapci, čo si myslíte, čo je tajfún? (hurikán, ktorý ničí všetko, čo mu stojí v ceste).
-Takto chcel Hitler obkľúčiť a zničiť našu armádu tromi silnými údermi.
Hlavné mesto však čelilo hroziacemu nebezpečenstvu odvážne. Moskovčania premenili hlavné mesto na nedobytnú pevnosť.
Naši ľudia prežili. Do konca roku 1941 bol nepriateľ zastavený neďaleko Moskvy. Bitka o Moskvu bola vyhraná.
- Poďme si oddýchnuť.
Fizminutka.
Lietadlo letí po oblohe
Krídla, odhaľujúce vietor.
Zľahka sa vznáša
A točí sa vzduchom.
Teraz je čas ísť dole
Pristátie na pristátie.
Zliezli sme naľahko
A pomaly sa posaďte.
-Takže, hlavné mesto bolo slobodné, ale Leningrad (dnes Petrohrad) dobyli nepriatelia. V Leningrade začal hladomor. V Leningrade zomrelo od hladu veľa ľudí.
-Medzi hrdinami Leningradu boli aj mladí obyvatelia mesta. Jednou z nich je 11-ročná školáčka Tanya Savicheva (portrét). Nestrieľala na nacistov, nebola. Práve žila vo svojom rodnom meste vo veľmi ťažkých časoch. Deväť strán z malého zošita, ktorý sa našiel v jednom z leningradských domov, šokovalo celý svet. Tanya, vyčerpaná hladom, uchovávala tieto poznámky veľkými písmenami deň čo deň:
"Zhenya zomrel 28. decembra"
"Babka zomrela 25. januára"
"Strýko Vasya zomrel 13. apríla"
"Strýko Lesha zomrel 10. mája"
"Mama - 13. mája"
A posledné tri riadky uzatvárajú jej denník:
Savichevovci sú mŕtvi. Všetci zomreli. Zostala len Tanya.
Takto zahynula veľká leningradská rodina. Sama Tanya neprežila. Odviedli ju z Leningradu, ale hlad tak zničil zdravie dievčaťa, že zomrelo.
-Napriek všetkému Leningrad prežil.
- V tých vzdialených a hrozných rokoch nebolo ani jednej rodiny, ktorú by nepostihla vojna. Na fronte bojovali otcovia, dedovia, bratia. Ženy, ktoré nešli na vojnu, pracovali vo dne v noci v nemocniciach, ošetrovali ranených, deti im pomáhali.
Za činy na fronte, za nepriateľskými líniami, za prácu v továrňach a na poliach boli chlapci a dievčatá ocenení rádmi a medailami na rovnakom základe ako dospelí.
mladí hrdinovia,
Zostal si navždy mladý.
Pred vašou náhle oživenou formáciou
Stojíme bez toho, aby sme zdvihli viečka.

- 4 roky bola vojna! V máji 1945, po krutých bojoch, naše jednotky vtrhli do hlavného mesta Nemecka a vztýčili vlajku svojej vlasti v centre Berlína. A v noci z 8. na 9. mája nemecké velenie podpísalo akt kapitulácie Nemecka, teda zastavenie bojov.
24. júna 1945 sa na Červenom námestí v Moskve konala prehliadka na pamiatku víťazstva. Prijal ho maršal Žukov. Počas vojny sa ukázal ako jeden z najväčších vodcov vojsk. Na prehliadke sa zúčastnili vojaci a dôstojníci.
Horí blikajúca sviečka.
Nefúkajte do plameňa v zhone.
A ty, magické svetlo,
Čo by ste nám mohli povedať?

-Pozrite sa, deti, na horiacu sviečku. Ako vyzerá plameň plameňa? (odpovede detí).
Ale tento oheň môže kedykoľvek zhasnúť. Kde si videl oheň, ktorý vždy horí? Ako sa to volá?
-Je to tak, je tam oheň, ktorý v ľuďoch vyvoláva zvláštne pocity a zvláštne spomienky. Toto je oheň na hrobe neznámeho vojaka - "Večný plameň". Prečo sa hrob tak volá? (odpovede detí).
- V našej krajine je veľa takýchto hrobov. V týchto hroboch sa nachádzajú pozostatky vojakov, ktorí zahynuli na bojisku počas vojny.
- Navrhujem, aby ste "zapálili" svoj Večný plameň (Študenti vystrihli "jazyky" plameňa pomocou šablóny. Prilepte ich na predtým pripravený hárok papiera na kreslenie). Nech ten istý jasný oheň horí v našich srdciach na pamiatku hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny
- Vlasť si pamätá svojich hrdinov. V každom meste, dedine sú pamätníky hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny.
- Pamätáte si, aké to bolo dnes ráno, včera a každý deň! Aké je dobré zobudiť sa a vedieť, že máte pred sebou nádherný deň a celý život. Že vám nič nehrozí.
(Semenova Sofia)
Pre šťastie a život vo svete,
Kvôli vojakom, ktorí vtedy padli,
Nech na planéte nie je vojna.
Nikdy! Nikdy! Nikdy!
-Teraz si vypočujte ďalšiu báseň, ktorú pripravili vaši súdruhovia.
1. Po celej krajine, medzi priateľmi
Búrlivý slávnostný dátum -
Veľké, slávne výročie
Víťazstvá sovietskeho vojaka.

2. Dni plynú, roky plynú,
A synovia ich otcov uspejú.
Ale nikdy nad nami
Pozdrav víťazstva nekončí.

3. Vtedy sme neboli na svete,
Keď ohňostroje duneli od konca do konca.
Vojaci! Dal si planétu
Veľký máj! Víťazný máj!

4. V celej krajine od konca do konca,
Také mesto a dedina neexistuje,
Kdekoľvek príde víťazstvo v máji
Skvelá deviatka.
- Na záver si vypočujme pieseň venovanú víťazstvu vo Veľkej vlasteneckej vojne. Možno niekto vie, ako sa to volá?
- "Deň víťazstva!"
- Týmto sa naše stretnutie skončilo. Zbohom! Do skorého videnia!

Mestská štátna vzdelávacia inštitúcia "Kireevské vzdelávacie centrum č. 3"

Mestská formácia Kireevsky District

UČEBNÁ HODINA

Na tému: „Rodičia sú šťastní,

deti a dedkovia na hrdý sviatok

naše víťazstvo!

Cl. vedúci: Kuleva Yu.A.

máj 2016

Predmet triedna hodina: „Rodičia, deti a starí otcovia sa tešia z hrdého sviatku nášho Víťazstva!“.

Trieda: 3 B

Počet študentov: 20

Formulár správania: rozhovor.

Ciele lekcie:

Predstavte si sviatok 9. mája, vysvetlite, čo pre našu krajinu znamenalo Víťazstvo;

Vysvetliť význam slov súvisiacich s témou, pracovať na zapamätaní si dôležitých dátumov;

Pestovať úctu k staršej generácii, k veteránom;

Rozvíjať reč, pokračovať v práci na obohatení slovnej zásoby;

Pestovať lásku k vlasti, úctu k histórii Ruska;

Rozvíjať tvorivé schopnosti žiakov;

Aktivovať kognitívnu činnosť žiakov, rozvíjať zručnosti samostatnej práce;

Rozvíjať schopnosť pracovať v tíme;

Byť schopný vyjadriť svoje myšlienky, argumentovať svoj názor.

Plánované výsledky:

Študenti sa musia naučiť históriu pôvodu sviatku, pamätať si nezabudnuteľné dátumy;

Pestujte si úctivý postoj k starším, k veteránom.

Vybavenie: PC, projektor, prezentácia na tému, slovník, fotografia rodného mesta, zoznam miest hrdinov, tabuľka dôležitých dátumov, záznamy piesní z vojnových rokov, film "Stalingrad", sviečka

Interdisciplinárne súvislosti: literatúra, história, hudba.

Počas vyučovania

I. Org. Moment

II. Aktualizovať

Úvodná diskusia:

učiteľ:

Aké ročné obdobie je za oknom? (Jar)

A čo znamená výraz „červený deň v kalendári“? (Dovolenka)

Sviatky sú rôzne: štátne a rodinné, náboženské a mestské. Napríklad 8. marec je štátny sviatok, oslavujeme ho po celej krajine. Veľká noc je cirkevný sviatok, pretože je spojený s cirkevným kalendárom.

Ale máme sviatok, ktorý je štátny aj rodinný. Toto je sviatok, ktorý sa nazýva „dovolenka so slzami v očiach“. Je Deň víťazstva.

Čo viete o tomto sviatku? Čo znamená dátum „9. máj“? (Toto je Deň víťazstva. 9. mája 1945 naši vojaci vyhrali vojnu proti nacistom.)

III. Príprava na vnímanie témy

Učiteľ: Naša krajina zažila najväčšiu tragédiu – vojnu. Čo znamená "vojna"? Ako rozumiete tomuto slovu? (Hrôza, smrť, strach, strata, hlad, slzy, smútok)

Tu je to, čo náš veľký spisovateľ L. Tolstoj povedal o vojne: "Vojna je najväčšie nešťastie, aké si človek mohol vymyslieť."

IV. Stanovenie cieľov a cieľov lekcie

Učiteľ: Žijeme v nádhernej krajine, v nádhernej dobe. Obloha nad našou krajinou je pokojná. A to je šťastie, pretože na svete nie je nič horšie ako vojna! A žijeme s vami, lebo v tých vzdialených štyridsiatych rokoch sa obetovali naši dedovia a pradedovia, staré mamy a prababičky.

Teraz je našou povinnosťou si to pripomenúť, nezabudnúť na tie hrozné roky, keď milióny ľudí v našej krajine preukázali neuveriteľnú silu, odvahu a statočnosť, odvahu a zúfalú odvahu. Keď milióny ľudí išli na smrť, aby sme my mohli žiť.

V. Vysvetlenie témy

Učiteľ: Dnes vás pozývam na prechádzku do minulosti. Nebude to ľahká prechádzka. Potrebujeme to však na to, aby sme sami videli, čo je vojna a čo nás víťazstvo stálo.

Práca s prezentáciou (pozri prílohu)

Znie melódia valčíka „Promócie školy“.

Učiteľ: Bolo leto 1941. Stredoškoláci 21. júna oslavovali promócie na všetkých školách v krajine. Smiech a šťastie, sny o nádhernej budúcnosti, tanec až do rána, zábava. A náhle! Na úsvite sa ozval zlovestný zvuk ....Nahrávanie zvukov letiacich lietadiel, výbuchov.

22. júna 1941 fašistickí útočníci napadli našu vlasť. Vojna sa začala. Tisícky chlapcov a dievčat išli z absolventského plesu rovno na vojnu.Znie úryvok z piesne „Svätá vojna“.

Ako prví dostali úder obrancovia pohraničného mesta Brest.

O čine vojakov, ktorí slúžili v pevnosti Brest, bolo napísaných veľa básní a stále sa točia filmy. Na pamiatku tých, ktorí ako prví bránili vlasť, napísal básnik S. Shchipachev.

1) Práca so slovníkom:

Slová na tabuli: nacistickí útočníci, Veľká vlastenecká vojna, krajina, vlasť, vlasť.

otázky:

Prečo sa vojna volala vlastenecká vojna? (Ľudia bránili vlasť)

Čo znamená vlasť? (Vlasť, Vlasť)

Kto sú nacistickí útočníci? čo chceli? (Sú to fašisti, ktorí chceli zotročiť našich ľudí, prinútiť ich, aby na sebe pracovali. Neuznávali nikoho okrem svojho národa).

Ako rozumiete výrazu „Hrdinské mesto“? (Mesto známe hrdinskou obranou vo Veľkej vlasteneckej vojne).

Učiteľ: Naši bojovníci nebojovali o život, ale o smrť. Ale nacisti boli na vojnu dobre pripravení, mali viac zbraní, viac vojakov. Napriek zúfalému odporu naše jednotky ustupovali ďalej a ďalej.

Nacisti rátali s rýchlym víťazstvom. Začali útočiť v troch smeroch naraz: na Kyjev, na Moskvu a Leningrad, na mestá pri Čiernom mori.

2) Konverzácia:

Prečo si myslíte, že sa nacisti snažili okamžite dobyť Moskvu? (Toto je hlavné mesto našej krajiny, hlavné mesto štátu)

Ako sa teraz volá mesto Leningrad? (St. Petersburg)

Prečo chceli nacisti odrezať cestu k Čiernemu moru? (Chceli zničiť flotilu)

Ale nemohli sme dovoliť, aby sa po uliciach nášho hlavného mesta potulovali nacisti. A všetci sa postavili na obranu Moskvy – od mladých po starých. V septembri 1941, keď sa útočníci už priblížili k Moskve, obleteli krajinu slová veliteľa V. Kločkova: "Rusko je skvelé, ale nie je kam ustúpiť. Moskva je pozadu!" Bránený.

Znie to ako úryvok z piesne „March of the Defenders of Moscow“

Leningrad nedokázali poraziť ani nacisti. A na dlhých 871 dní dali mesto do blokády.

3) Pracujte s tabuľkou a slovníkom:

Blokáda je izolácia mesta s cieľom odrezať ho od sveta.

A na brehoch Čierneho mora sa rozpútali krvavé boje o každý kúsok zeme, o každú loď. V tejto sérii je veľa miest, ktoré výrazne prispeli k budúcemu víťazstvu: Kerč a Sevastopoľ, Odesa a Novorossijsk.

V roku 1943 prišiel zlom. A všetko to začalo bitkou pri Stalingrade. Prvýkrát sa sovietskym jednotkám podarilo získať také významné víťazstvo.

Bitka pri Stalingrade je najväčšia pozemná bitka v dejinách ľudstva. V tejto bitke zomrelo asi 2 milióny ľudí. Ale bolo to naše víťazstvo. A odvtedy sa 2. február oslavuje ako Deň vojenskej slávy Ruska.

Ako sa teraz volá mesto Stalingrad? (Volgograd)

Aké vojnové filmy ste videli?

Odvtedy sa začína víťazná ofenzíva našich jednotiek na všetkých frontoch. Nacisti začali ustupovať k hraniciam a potom naši vojaci hnali týchto dobyvateľov cez mestá Európy a oslobodili ich od nacistov.

Znie to ako úryvok z piesne „Road to Berlin“

A potom prišla jar 1945. Naši vojaci hnali nacistov až do Berlína. Nad hlavnou budovou nacistov – nad Ríšskym snemom sa vztýčil náš transparent. 9. mája 1945 bolo vyhlásené Víťazstvo!

Ľudia vítali prvý deň pokoja s radosťou. Všetci vyšli na ulicu. Cudzinci sa objímali a blahoželali. Plakal od šťastia.

A o polnoci v Moskve vypukol ohňostroj. 30 salv z 1000 zbraní oznámilo svetu, že najkrvavejšia a najbrutálnejšia vojna na svete sa skončila. A skončilo to naším víťazstvom!

Znie to ako úryvok z piesne „May Waltz“

Učiteľ zapáli sviečku.

Učiteľ: Pozrite sa na túto sviečku. Ako vyzerá oheň? Čo to symbolizuje?

Existuje oheň, ktorý symbolizuje pamäť. Pozrite sa na fotografiu „Hrob neznámeho vojaka v Moskve“. Pri tomto hrobe vždy horí oheň. A každý deň je zoradená čestná stráž. A príspevok sa volá „Príspevok #1“. Je najdôležitejší a najčestnejší.

Odkiaľ pochádza tento názov: Hrob neznámeho vojaka?

Prečo v blízkosti takýchto hrobov vždy horí oheň?

Prečo sú pri týchto hroboch vždy čerstvé kvety?

Nachádza sa v našom meste hrob neznámeho vojaka?

Aké pamiatky v našom meste sú postavené na počesť veľkého víťazstva?

Čo znamená nápis „Váš výkon je večný“?

Počas vojny zomrelo viac ako 20 miliónov sovietskych ľudí. Nikdy nezabudneme na tých, ktorí v týchto strašných dňoch bránili našu vlasť. Na pamiatku všetkých zosnulých vás žiadam, aby ste vstali. Uctme si ich pamiatku chvíľou ticha.

Učiteľ: Odvtedy uplynulo 70 rokov. Zostalo len málo ľudí, ktorí bojovali, žili a pracovali v tyle. Toto sú naši veteráni. Sú to hrdinovia. Práve im vďačíme za to, že žijeme pokojne a šťastne v tak krásnej krajine. Získali našu slobodu.

Ako sa u nás oslavuje 9. máj? (Prehliadky, koncerty, každý blahoželá veteránom)

Znie pieseň „Deň víťazstva“.

VI. Oprava témy. Blesková anketa

otázky:

1) Aké sú dôležité dátumy Veľkej vlasteneckej vojny

2) Za čo sa udeľuje titul „Hrdinské mesto“?

3) Uveďte tieto mestá.

4) Ktoré ulice v našom meste sú pomenované po Víťazstve? Aké pamiatky boli postavené?

Znie úryvok z piesne „Pokloňme sa tým skvelým rokom“.

VII. Reflexia

Čo nové ste sa dnes naučili na lekcii?

Ako zablahoželať našim veteránom?

VIII. Domáca úloha

1) Doplňte zoznam miest hrdinov.

2) Naučte sa báseň o vojne.

3) Tvorivá úloha: Napíšte list neznámemu vojakovi.


Ciele: formovať zmysel pre vlastenectvo, lásku k vlasti, pocit hrdosti na vlasť na príklade hrdinských činov ľudí vo vojnových časoch, pestovať úctivý vzťah k staršej generácii, vojnovým pamätníkom.

Členovia: triedni žiaci, triedny učiteľ, rodičia, veteráni 2. svetovej vojny.

Vybavenie: notebook, reproduktory, list s výberom vojenských piesní

Priebeh udalosti

Čítanie básne Beloborodová Xénia:

Kedy to bude, neviem
V krajine bielonohých briez
Víťazstvo 9. mája
Ľudia budú oslavovať bez sĺz.
Pozdvihnite staré pochody
Armádne potrubia krajiny.
A maršál pôjde do armády,
nevidel túto vojnu.
A ani si nemyslím
Aký druh ohňostroja tam zasiahne,
Aké rozprávky budú rozprávať
A piesne, ktoré budú spievať.
Ale vieme to určite
Mali sme možnosť vedieť,
Čo sa stalo 9. mája
Ráno o 45.
(S. Orlov)

Znie fragment piesne „Deň víťazstva“ v podaní D. Tukhmanova.

Cl. ruky: Ahoj. Deň víťazstva… 9. máj… Toto je sviatok so slzami v očiach. Vo všeobecnosti dnes nie sme schopní rozumom pochopiť celý význam udalosti. Až v priebehu rokov je možné pochopiť drsnú vznešenosť prežitých dní, smrteľnosť bitiek, ktoré utíchli, plnú hĺbku pracovného výkonu veteránov.

Na ťažkých cestách vojny, za cenu miliónov životov, bolo vybojované víťazstvo, víťazstvo nad fašistickým Nemeckom, ktoré zotročilo polovicu sveta, považujúc sa za národ pánov. Pre niektorých sa vojna skončila tam, na bojisku, spolu so životom, no pre niektorých to stále žije v srdciach a hrozných nočných morách.

Večná pamiatka zosnulých! Večná sláva živým!

Znie fragment piesne „Pokloňme sa tým veľkým rokom“ v podaní I. Kobzona.

Čítanie básne Žirjakov Anton:

Pamätajte!
V priebehu storočí, v priebehu rokov - pamätajte!
O tých, ktorí už nikdy neprídu -
zapamätaj si!
Buď hodný pamiatky padlých!
Navždy hodný!
Ľudia!
Kým srdcia bijú - pamätajte!
Za akú cenu sa šťastie vyhráva, -
Prosím zapamätaj si!
Povedzte o nich svojim deťom
na zapamätanie!
Povedz o nich deťom detí,
zapamätať si tiež!
(R. Roždestvensky)

Cl. ruky: 1941 “ Silný rev dopadol na zem. Svetlo okamžite zhaslo. Steny kazematy sa otriasli. Zo stropu padal štuk. A cez ohlušujúce kvílenie a hukot čoraz zreteľnejšie prerážali valivé výbuchy ťažkých nábojov. Bežal niekde veľmi blízko.

Vojna! zakričal niekto.
- Toto je vojna, súdruhovia, vojna!

…Vonkajšie dvere odfúkol výbuch a bolo cez ne vidieť oranžové záblesky ohňa. Kazemata sa silno triasla. Všetci naokolo kvílili a stonali. A bolo 22. júna 1941 o 4:15 moskovského času.

Bezstarostný pokojný život vystriedala vojenská každodennosť. 4 roky vojny. 1418 dní bezprecedentného národného úspechu. 1418 dní krvi a smrti, bolesti a horkosti straty, smrti najlepších synov a dcér Ruska.

Pieseň "Cranes"
(spievajú Starikov Alexander, Borisova Anastasia, Volkova Anastasia, Beloborodova Ksenia, Davydova Polina, Atamanova Ksenia)

Cl. ruky: Bolo ťažké rozlúčiť sa s príbuznými, a najmä s blízkymi, s tými, s ktorými bolo žiaduce byť blízko každú minútu, zabudnúť na trpké odlúčenia od priateľov na fronte.

Čítanie básne Glazov Danil:

... Kama aj Volga poslali svojich synov do bitky,
A mamičky ešte dlho mávali farebnými šatkami.
Nevesty sa rozlúčili - vrkôčiky dievčaťa sa pokrčili,
Prvýkrát pobozkali svojich blízkych ako žena.
Kolesá hrkotali, liate kolesá hrkotali,
A vojaci spievali, celkom chlapsky
O bielych chatrčiach, o vernej Katya-Katyusha ...
A trhali tie piesne otca veliteľa práporu
Duša...
(M. Griezane)

Cl. ruky: Piesne ... Naozaj, piesne niekedy zahriali dušu vojaka. Aké piesne o vojne sa zachovali dodnes? Vypijeme niektoré z nich. (Výber piesne -Dodatok 1 )

Cl. ruky: Myšlienky na domov, príbuzných a blízkych vojakov po bitke zahriali, dodali im silu.

Čítanie básne Eranov Vladislav:

Počkaj na mňa a ja sa vrátim,
Len veľa čakaj.
Počkajte na smútok
Žltý dážď.
Počkajte, kým príde sneh
Počkajte, keď bude horúco
Počkajte, keď sa ostatní neočakávajú
Zabudnutie na včerajšok.
Počkajte, keď zo vzdialených miest
Listy neprídu.
Počkaj, kým ťa omrzia
Ktorí spolu čakajú.
Počkaj na mňa a ja sa vrátim.
Neprajte im dobre
Kto vie naspamäť
Je čas zabudnúť.
Nech syn a matka veria
Že nie som ja.
Nechajte priateľov unaviť sa čakaním
Sedia pri ohni
Na pamiatku duše budú piť horké víno.
Počkajte a neponáhľajte sa s nimi súčasne piť.

Počkaj na mňa a napriek tomu sa vrátim ku všetkým smrtiam.
Kto na mňa nečakal, nech povie: "Šťastie!"
Nechápte tých, ktorí na nich nečakali, ako uprostred ohňa
Čakaním si ma zachránil.
Ako som prežil, budete vedieť len vy a ja.
Vedel si len čakať ako nikto iný.
(K. Simonov)

Znie fragment piesne „Keby nebolo vojny“ v podaní V. Tolkunovej.

Cl. ruky: Iba so srdcom, ktoré prežilo smrteľný smútok z nenahraditeľnej straty, túžbou po rozlúčke, srdcom, ktoré oplakávalo nespočetné množstvo hrobov, ruín a popola tisícok miest a dedín, srdcom, ktoré nesie lásku k padlým bratom a synom, len srdce, ktoré poznalo veľký smútok a horúcu oduševnenú nenávisť, bolo prijať to, čo sa stalo. Vo svete bol obnovený mier.

Tanec "valčík"
(tancuje Vizgalin Dmitrij a Vysotskaya Jekaterina)

Cl. ruky: Dúfam, že vás naša hodina v triede dotkla srdca a spôsobila, že ste hrdí na svojich ľudí. Na záver našej akcie by som vám chcel zaželať pokojnú oblohu nad hlavou. A záleží len na vás a mne, či zachováme pre naše deti spomienku na tie už vzdialené udalosti, či nepripustíme novú krvavú bitku.

Po tomto podujatí deti veteránom zablahoželali, spolu s rodičmi položili kvety k Pamätníku víťazstva.

Literatúra:

  1. Publicistika a eseje z vojnových rokov. Leonid LEONOV „Meno radosti“.
  2. B. Vasiliev. "Nie je na zozname."
  3. http://www.arhpress.ru/kosmodrom/2004/5/13/11.shtml
  4. http://www.prazdnik.by/content/detail/11/191/49582/

Účel podujatia: Výchova k historickej gramotnosti a zmyslu pre vlastenectvo u mladej generácie, formovanie pocitu spolupatričnosti k historickým udalostiam, ktoré sa odohrali počas vojnových rokov.

Priebeh udalosti

Vedúci: Každý rok v máji naša krajina oslavuje Deň víťazstva

Čitateľ:

Náš svetlý máj!
Náš máj sa blíži!
Všetci ľudia išli na sviatok,
Celé Červené námestie spieva,
Spieva o radostnej jari
A o vzdialenom slávnom dni
O Dni víťazstva vo vojne!

Vedúci:- Dlhé, bolestivé 4 roky trvala táto vojna na území nášho štátu, ktorý sa vtedy nazýval Sovietsky zväz. Všetci ľudia povstali, aby bránili svoju vlasť, a tak bola zvolaná vojna domáci. Všetci, mladí aj starí, išli bojovať proti nepriateľovi, ktorý prišiel do našej krajiny s vojnou: zmocniť sa, zničiť, vyhubiť, vypáliť dediny a dediny, zahnať do zajatia a zabiť ruský ľud.

Čitateľ:

Pamätajte!
V priebehu storočí, v priebehu rokov
Pamätajte!
O tých, ktorí už nikdy neprídu -
Pamätajte!

Vojna - neexistuje tvrdšie slovo,
Vojna - neexistuje smutnejšie slovo,
Vojna – niet krajšieho slova
V úzkosti a sláve týchto rokov.
A na našich perách je to iné
Nemôže byť a nie je.

Zaznie pieseň „Svätá vojna“, slová V. Lebedev-Kumach, hudba A. Aleksandrov.

Vedúci: 22. júna 1941, bez vyhlásenia vojny, zradne porušujúc útočnú zmluvu medzi Nemeckom a ZSSR, nacistické jednotky náhle vtrhli na územie našej vlasti. Tak začala Veľká vlastenecká vojna.

„Pozor! Moskva hovorí! Vysielame dôležité vládne posolstvo. Občania a občania Sovietskeho zväzu! Nemecké ozbrojené sily dnes o 4. hodine ráno bez akéhokoľvek vyhlásenia vojny zaútočili na hranice Sovietskeho zväzu.

Krajina prekvitala. Ale nepriateľ spoza rohu
Urobil nájazd, išiel s nami do vojny.
V tej búrlivej hodine
Stať sa oceľovou stenou
Všetci mladí sa chopili zbraní na obranu svojej rodnej vlasti.

Na obranu vlasti sa postavili nielen dospelí, ale aj deti. Bojovníci, ktorí išli do boja, zložili prísahu vlasti, že budú konať rýchlo a odvážne a nebudú šetriť svoje životy kvôli porážke nepriateľa. Po kvapkách budú dávať svoju vôľu, svoju silu a svoju krv pre šťastie svojho ľudu a svojej milovanej vlasti!

Čitateľ:

Tu je štyridsiaty prvý rok, koniec júna,
A ľudia išli pokojne spať večer predtým.
Ale ráno to už vedela celá krajina
Že sa začala hrozná vojna

Čitateľ:

Jún... Západ slnka sa blížil k večeru.
A more sa prelialo počas bielej noci,
A ozval sa zvučný smiech chlapcov,
Nevedieť, nepoznať smútok.

Čitateľ:

júna. Vtedy sme ešte nevedeli
Chôdza zo školských večerov
Že zajtra bude prvý deň vojny,
A skončí sa to až v 45. v Máji.

Čitateľ:

Všetko dýchalo takým tichom,
Zdalo sa, že celá zem ešte spí
Kto vedel, že medzi mierom a vojnou,
Zostáva len 5 minút.

Vedúci: Krátka noc sa skončila 22. júna 1941. Blížil sa úsvit ... a zrazu si pohraničníci našich západných stanovíšť všimli, že sa z cudziny akoby presúval tmavý mrak, ktorý sa rýchlo blížil a všetko napĺňal zlovestným rachotom. Nie, to nebol búrkový mrak, to bola armáda fašistických lietadiel. Prekročila vzdušné hranice Sovietskeho zväzu a začala svoj hrozný biznis – bombardovanie miest, železničných staníc, vojenských a civilných objektov.

Po fašistických lietadlách zasiahlo nepriateľské delostrelectvo, do akcie vyrazili tanky s krížmi na vežiach a po nich pechota. Začala sa najkrvavejšia a najkrutejšia, najťažšia a najtragickejšia vojna zo všetkých vojen, ktoré boli predtým na zemi.

Veľká vlastenecká vojna začala...

Čitateľ:

Najdlhší deň v roku
So svojim bezoblačným počasím
Dal nám obyčajné nešťastie
Na všetko, na všetky štyri roky.
Vedúci: Vojna a mládež... Vojna a matky... a vdovy... Ale najhoršie, najneľudskejšie je Vojna a deti. Deti vojny... Boli to deti vojny, ktoré dreli pri strojoch, pochovávali svojich blízkych, mrzli, umierali od hladu v obliehanom Leningrade.

Čitateľ:

Deti vojny - a fúka zima.
Deti vojny – a to zaváňa hladom
Deti vojny - a vlasy na konci:
Na ofine detí ... sivé pásiky.

Čitateľ:

Oči sedemročného dievčaťa
Ako dve vyblednuté svetlá.
Výraznejšie na detskej tvári
Veľký, ťažký smútok.

Čitateľ:

Je ticho, bez ohľadu na to, čo sa pýtaš,
Žartuješ s ňou - ona v odpovedi mlčí,
Akoby nemala sedem, ani osem
A veľa, veľa trpkých rokov.

1. hostiteľ: Deti sa stretli s vojnou v rôznom veku. Niektorí sú maličkí, iní sú tínedžeri. Niektorí boli na prahu dospievania. Vojna ich zastihla v hlavných mestách a malých dedinách, doma a na návšteve u starých mám, vo vidieckom tábore, v popredí aj vzadu.

2. vedúci: Zo školskej lavice išli chalani dopredu. Tí, ktorí bojovali na fronte, dali všetku svoju silu, aby dosiahli víťazstvo nad nepriateľom. Mnohí z nich sa nevrátili. Doma zostali len ženy a deti.

Zaznie pieseň „Dark Night“.

Vedúci: Počas vojnových rokov zomrelo viac ako 26 miliónov našich občanov. Minútou ticha si uctíme pamiatku tých, ktorí položili svoje životy v boji za mier a šťastie na zemi, za náš život s vami.

Žiadam všetkých, aby vstali! (Prejde chvíľa ticha)

Čitateľ:

Večná sláva a večná pamäť
Padli v krutom boji!
Bojoval statočne a vytrvalo s nepriateľmi
Ste za svoju vlasť!

Neplač!
Drž stonanie, trpké stonanie v hrdle.
Buď hodný pamiatky padlých!
Navždy hodný!

Ľudia!
Kým srdcia bijú - pamätajte!
Za akú cenu sa šťastie vyhráva, -
Prosím zapamätaj si!

Vedúci: Na jar 1945 sa Veľká vlastenecká vojna skončila.
8. mája 1945 bol podpísaný akt úplnej a bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka a 9. máj bol vyhlásený za deň Veľkého víťazstva veľkého sovietskeho ľudu nad nacistickým Nemeckom. Naša armáda porazila fašistov a oslobodila národy celého sveta od tohto najväčšieho zla. A zatiaľ sa u nás 9. mája oslavuje Deň víťazstva!

Cena víťazstva sa skladá z mnohých faktorov:

    Vďaka talentu vojenských vodcov a veliteľov bola vytvorená silná vojenská armáda, ktorá bola schopná dôstojne odmietnuť nepriateľa.

    Zúfalá viera nášho ľudu vo víťazstvo.

    A najstrašnejšou platbou za víťazstvo je 27 miliónov sovietskych ľudí, ktorí zomreli v bitkách, ktorí zomreli na zranenia a hlad, ktorí zomreli v táboroch smrti a pri bombardovaní.

Čitateľ:

Takže opäť na pozemskej planéte
Tá katastrofa sa už neopakovala.
Potrebujeme,
Takže naše deti
Toto sa pamätalo
Ako sme my!
Nemusím sa báť
Aby sa na túto vojnu nezabudlo:
Koniec koncov, táto spomienka je naším svedomím
Ona je
Koľko energie potrebujeme...

Čitateľ:

Ešte sme tu neboli
Keď ohňostroje duneli od konca do konca.
Vojaci. Dal si planétu
Veľký máj!
Víťazný máj!

Čitateľ:

Dnes sviatok vstupuje do každého domova.
A na rad prichádza radosť ľuďom s ním.
Blahoželáme vám k skvelému dňu,
Šťastný deň našej slávy!
Šťastný Deň víťazstva!

Zaznie pieseň „Deň víťazstva“. Sl.V Kharitonov, hudba. D. Tukhmanová.

Vedúci:

Víťazstvo! Slávne víťazstvo!
Aké mala šťastie!
Nech je obloha navždy jasná.
A tráva bude zelenšia.

Víťazstvo! Víťazstvo!
V mene vlasti - víťazstvo!
V mene živých - víťazstvo!
V mene budúcnosti - víťazstvo!

Nezabudnime na tento dátum
čím sa vojna skončila
Víťaz - vojak
Stovky poklonov k zemi!

Ďakujem vám vojaci
Na život, na detstvo a na jar
Pre ticho
Pre pokojný domov
Pre svet, v ktorom žijeme.

Vyučovacia hodina na Deň víťazstva „Ani vtedy sme neboli na svete...“

Cieľ: formovanie vedomostí školákov o udalostiach Veľkej vlasteneckej vojny, o sovietskych hrdinoch, prispievať k formovaniu aktívneho občianskeho postavenia; vštepovanie vlastenectva.
Úlohy:
- vzdelávacie: oboznámiť školákov s udalosťami a hrdinami Veľkej vlasteneckej vojny;
- výchovné: pestovanie zmyslu lásky k vlasti, hrdosti na vlasť;
- rozvíjanie: rozvíjanie zručností zdôrazniť to hlavné, formovať zručnosti práce s textom.
Typ lekcie: lekcia o formovaní nových vedomostí (multimediálne lekcie)
Vybavenie: Projektor, počítač s reproduktormi, pieseň „Svätá vojna“, prezentácia „Deň víťazstva“, letáky „Katya Susanina“, „Jazyky plameňa“ (lepiaca páska) podľa počtu detí (možné aj vo dvojiciach).
Na stole: Večný plameň.
Prípravné práce: príprava správ školákov o Alexandrovi Matveevičovi Matrosovovi, Ulyane Gromovej, Zine Portnovej, príprava plagátov deťmi 1. ročníka a zapamätanie si veršov z básne Andreja Kolačeva

Priebeh triednej hodiny:

I. Organizačný moment.

II. Nová téma.

učiteľské slovo.
Vážení učitelia a žiaci! Dnes sme sa zišli, aby sme si uctili pamiatku tých, ktorí zomreli počas Veľkej vlasteneckej vojny.
Snímka č. 1
Blíži sa 70. výročie Veľkého víťazstva.
V tento deň je blízko radosť aj smútok. V Rusku neexistuje rodina, ktorú vojna obišla. Preto si v tento deň, Deň víťazstva, každá rodina spomína na tých, ktorí zostali na bojiskách, a na tých, ktorí si po vojne vybudovali pokojný, láskavý život.
A túto hodinu chcem začať slovami:
Snímka č. 2


Znie pieseň „Svätá vojna“ Skladateľ: A. Alexandrov, text: V. Lebedev-Kuma

Práve sme dýchali vojnu...

Snímka č. 3


Týmito slovami sa dajú charakterizovať spomienky každého veterána Veľkej vlasteneckej vojny.

Štyri dlhé roky, 1418 dní, prebiehala na zemi najkrvavejšia a najstrašnejšia vojna v histórii ľudstva.
Snímka č. 4


22. júna 1941 o 3:15 prekročili nemecké jednotky hranice Sovietskeho zväzu. Tak začala Veľká vlastenecká vojna.
Snímka č. 5


„Rusko musí byť zlikvidované,“ vyhlásil Hitler vo svojom sídle 1. augusta 1940. Vojakom nemeckej armády povedal: „Musíte si byť vedomí, že ste predstaviteľom veľkého Nemecka. V záujme nemeckého ľudu musíte uplatniť tie najkrutejšie a najbezohľadnejšie opatrenia. Zabite každého Rusa. Nezastavujte sa, ak je pred vami starý muž, žena alebo dievča.
Snímka č. 6


A tisíce nemeckých zbraní spustili paľbu na zem, kde dozrievali jablká, kde spali deti.
Snímka číslo 7


Armáda Adolfa Hitlera bombardovala sovietske letiská, železničné uzly, námorné základne a pokojné mestá.
Státisíce sovietskych ľudí povstali na obranu svojej rodnej zeme. Dlhé 4 roky až do 9. mája 1945 naši dedovia a pradedovia bojovali za oslobodenie vlasti od fašizmu. Urobili to pre budúce generácie, pre nás. Video(„Prvé dni vojny“ / Video CD Od Kremľa po Rechstag, - M .: Republikánske mediálne centrum, 2000)
Každý deň Veľkej vojny bol činom na fronte a za nepriateľskými líniami, prejavom bezhraničnej odvahy a vytrvalosti sovietskeho ľudu, lojality k vlasti.
Snímka č. 8


Prvé mesiace vojny boli prehnane ťažké: sovietske jednotky utrpeli ťažké straty a bolo veľmi ťažké pohnúť sa vpred. Ale do toho!
Jednou z takýchto ťažkých bitiek boli bitky v zime 1943 v regióne Pskov, kde museli zomrieť za každý meter svojej rodnej zeme. Hrdinovia zomreli. Jedným z nich bol Alexander Matrosov.

Študentská správa
Snímka č. 9


"Alexander Matveevich Matrosov"
Čin Alexandra Matrosova vstúpil do histórie Veľkej vlasteneckej vojny a stal sa živým príkladom skutočnej odvahy, lásky k vlasti a jeho ľudu.
V roku 1941, po napadnutí Sovietskeho zväzu nacistickými okupantmi, sa Matrosov dobrovoľne prihlásil a po nejakom čase bol zapísaný ako kadet vojenskej školy. V roku 1943, vzhľadom na mimoriadne zložitú situáciu na fronte, bol ako súčasť tých istých kadetov poslaný na front v predstihu.
27. februára 1943 sa pri malej dedinke Chernushki v regióne Pskov viedli prudké boje. Krasnoarmejcev si nenechal ujsť guľometnú paľbu nepriateľov a vážnou prekážkou sa stala nepretržitá guľometná paľba z jedného z bunkrov. Napriek zúfalým pokusom o zničenie nepriateľskej paľby sa všetky skončili neúspechom. Traja vojaci sa pokúsili obsadiť palebné miesto, všetci traja zomreli smrťou statočných.
Potom sa gardový vojak Alexander Matrosov vydal s granátmi a samopalom k fašistickému guľometníkovi, ktorý sa usadil v bunkri. Napriek tomu, že si ho všimol fašista, Matrosov sa tvrdohlavo dostal na miesto streľby, keď nepriateľ presunul paľbu na stranu. Nakoniec sa mu podarilo dostať sa k bunkru čo najbližšie - granáty lietali jeden po druhom, ale, žiaľ, vybuchli v samotnom bunkri bez toho, aby spôsobili akúkoľvek škodu nepriateľovi.
Doslova v sekundách pokoja vojak urobil dlhý skok na miesto streľby. Nepriateľ na jeho pohyb okamžite zareagoval dlhou dávkou guľometu. Matrosov si ľahol, nábojnice sa míňali, granáty boli celé a na rozmyslenie zostávalo len pár sekúnd.
Po streľbe na strieľňu vojaci rozptýlili nepriateľa a okamžite sa ponáhľali vpred s výkrikom „Vpred“, ostatní vojaci bežali za ním. Oživený nepriateľský guľomet prinútil všetkých znova si ľahnúť a potom sa Alexander Matrosov ponáhľal k bunkru a zakryl hruďou nepriateľské palebné miesto.

Cesta pre sovietskych vojakov bola otvorená ao hodinu neskôr bola dedina obsadená. Tento čin Matrosova, rovnako ako mnohé činy iných vojakov Červenej armády, sa stal skutočným symbolom odvahy, lásky k vlasti. Práve tieto činy prispeli významnou mierou k víťazstvu sovietskeho ľudu proti fašistickým útočníkom.
Alexander Matrosov v roku 1943 získal posmrtne titul Hrdina Sovietskeho zväzu.
V Ufe je pamätník Alexandra Matrosova.

konverzácia:
- Chlapci, aký bol výkon Alexandra Matrosova? ( Alexander Matrosov v roku 1943 na bode Chernushki, aby sovietski vojaci mohli ísť ďalej, zatvoril hruďou nepriateľské palebné miesto, čím sa otvorila cesta pre Červenú armádu.).

učiteľské slovo
Snímka č. 10


Melódia „Rozlúčka Slovana“ od V.I. Agapkina
Nacisti zmenili naše mestá a dediny na ruiny, posmievali sa civilnému obyvateľstvu, našim vojnovým zajatcom, vyhladovali nás, pálili v peciach. Na okupovaných (dobytých) územiach nastolili fašistickí nepriatelia „nový poriadok“. Miestne obyvateľstvo bolo využívané na nútené práce: čistenie ciest, budovanie opevnení atď. Trestali za všetko: za odmietnutie práce, za nočný presun. Na týchto územiach boli vytvorené tábory smrti, koncentračné tábory a väznice. Na ľuďoch boli páchané brutálne masakry.
Ale ľudia vzdorovali zo všetkých síl!

Študentská správa
Snímka č. 11


Správa "Ulyana Gromova"
Ulyana bola žiačkou desiateho ročníka, keď sa začala Veľká vlastenecká vojna. Ulyana Gromová bola rozhodná, odvážna podzemná pracovníčka, ktorá sa vyznačovala pevným presvedčením a schopnosťou vzbudzovať dôveru v ostatných.
Aktívne sa podieľa na príprave vojenských operácií Mladej gardy, distribuuje letáky, zbiera lieky, pracuje medzi obyvateľstvom, agituje Krasnodontsy, aby zmarila plány okupantov na zásobovanie potravinami, nábor mladých ľudí do Nemecka. V októbri 1942 bola predstavená do sídla podzemnej komsomolskej organizácie Mladá garda.
Keď sa v Krasnodone začalo zatýkanie, Ulya sa spolu s Mayou Peglivanovou pokúsili kontaktovať väzňov a vypracovali plány na útek. Ale 10. januára ich samotných zatkla polícia, ona skončila vo fašistických žalároch. Ulyana Gromova sa počas výsluchov správala dôstojne a odmietla poskytnúť akékoľvek dôkazy o činnosti podzemia.
„...Ulyana Gromova bola zavesená za vlasy, na chrbte bola vyrezaná päťcípa hviezda, bola odrezaná hruď, telo bolo spálené rozžeraveným železom a na rany bola posypaná soľ, bola priložil na rozpálenú pec. Mučenie pokračovalo dlho a nemilosrdne, no ona mlčala. Keď sa vyšetrovateľ Čerenkov po ďalšom zbití spýtal Uljany, prečo sa správa tak provokatívne, dievča odpovedalo: „Nechcem. pripojte sa k organizácii, aby ste neskôr požiadali o odpustenie; Ľutujem len jednu vec, to málo, čo sa nám podarilo! Ale nič, možno nás Červená armáda ešte stihne zachrániť!...“ Z knihy A.F. Gordeeva „Čin pre život“
Po krutom mučení ju 16. januára 1943 kati popravili a hodili do bane č.
"Ulyana Gromova, 19 rokov, na chrbte mala vyrezanú päťcípu hviezdu, mala zlomenú pravú ruku, zlomené rebrá" (Archív KGB pod Radou ministrov ZSSR, d. 100-275, zv. 8) .
Pochovali ju v masovom hrobe hrdinov na centrálnom námestí mesta Krasnodon.
Dekrétom Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR z 13. septembra 1943 bola členke veliteľstva podzemnej komsomolskej organizácie „Mladá garda“ Ulyane Matveevne Gromovej posmrtne udelený titul Hrdina Sovietskeho zväzu.

konverzácia:
- Chlapci, aký je výkon Ulyany Gromovej? ( Napriek neľútostnému mučeniu Ulyana Gromová, členka podzemnej organizácie „Mladá garda“, dokázala poskytnúť akékoľvek dôkazy o aktivitách podzemia.)
Prežiť túto vojnu bolo obzvlášť ťažké pre deti. Spomeňme si na svetoznáme denníky Tanye Savichevovej.
- O čo im ide? ( Rozprávajú o tom, ako ľudia prežili v obliehanom Leningrade a ako zomrela Tanyina rodina).

Snímka č. 12


Deti a vojna sú nezlučiteľné pojmy. Hovorí sa: "Vo vojne nie sú deti."
- Ako tomu rozumieš? ( Keď je v krajine vojna, ktorú sprevádza streľba a hlad, potom nie je rozdiel, či ste dospelý alebo dieťa, nikoho to nešetrí.)

So začiatkom Veľkej vlasteneckej vojny sa deti museli rozlúčiť so svojím detstvom:
Učiteľ číta báseň.
Nepoznal som ho z kníh -
Kruté slovo - vojna!
Reflektory zúrivo blikajú
Vtrhla do nášho detstva.
Smrteľné tony ocele
Nočný poplach Serena
V tých dňoch sme nehrali vojnu -
Práve sme dýchali vojnu...

A.Ioffe
Tieto slová, ktoré sme prevzali v epigrafe lekcie, živo zobrazujú život detí, vašich rovesníkov v ťažkých rokoch vojny. Ale neskrývali sa, ale stáli bok po boku vedľa dospelých a plnili úlohy, ktoré im boli pridelené.

výkon študentov.
Snímka č. 13


Správa „Zina Portnova“.
Od prvých dní vojny sa po celej krajine milióny ľudí ponáhľali na front.
Včerajší školáci, študenti, mládež obliehali vojenské prihlasovacie a náborové úrady, žiadali – nepýtali! - presvedčili, a keď to nepomohlo, potom s úprimným citom išli do falšovania - precenili (roky) na rok, ba aj dva, svoj vek.
Vojna je záležitosťou mužov, no mladí občania vo svojom srdci cítili, že sú zapojení do diania v ich rodnej krajine a oni, skutoční vlastenci, nemohli zostať bokom od tragédie, ktorá sa im odohrávala pred očami. Doslova zašli akokoľvek ďaleko, aby sa stali obrancami vlasti. Sčasti sa nazývali aj po svojom: brat, dcéra, žiak. Na fronte všetci, pokiaľ to bolo možné, na rovnakej úrovni s dospelými, vykonávali svoju vojenskú prácu.
Za odvahu, nebojácnosť a hrdinstvo boli vyznamenané rádmi a medailami desaťtisíce synov a dcér plukov, juniorov a mladých partizánov. A Zina Portnová získala vysoký titul Hrdina Sovietskeho zväzu.
Zina Portnová sa narodila v Leningrade, študovala na škole číslo 396. V roku 1941 absolvovala 7. ročník. Hneď po skúškach išla Zina spolu so svojou mladšou sestrou Galyou na dovolenku k tete do Bieloruska. Tu našli vojnu a nacistickú okupáciu. Dievčatá išli najťažšou cestou 60 km, aby sa dostali k babičke do dediny Zui. Zina vystopovala podzemnú mládežnícku organizáciu „Young Avenger“. Od tej chvíle začal jej ťažký život plný nebezpečenstva. Roznášala letáky a správy o priebehu bojov našej armády. Dievča dobre poznalo nemecký jazyk a získalo veľmi dôležité informácie o nepriateľovi, naučilo sa presne strieľať a dodržiavať najprísnejšie tajomstvo. Čoskoro jej bola zverená ťažká a nebezpečná úloha - pod maskou kuchynskej pracovníčky bola neustále v škole na preškoľovanie veliteľského štábu nacistických vojsk. Dozvedela sa prísne tajné údaje o silách nepriateľa. S jej účasťou bolo zničených viac ako tucet dôstojníkov. Keď začalo byť nebezpečné byť v jedálni, Zinu a jej sestru presunuli do partizánskeho oddielu.
Jedného dňa, po splnení úlohy, bola Zina zajatá nepriateľmi. Bola vystavená tvrdému mučeniu a mučeniu. Ale všetko márne. Mladý partizán mlčal. Potom sa výsluchu ujal sám náčelník štábu. Ale ani jemu sa to nepodarilo. Zina využila, že sa gestapák otočil k oknu, schmatla zo stola pištoľ a jedným výstrelom zabila dôstojníka. Bola však zadržaná a hodená do pivnice. V mrazivé januárové ráno v roku 1944 odviezli Zinu na popravu. Dali to na okraj otvoru. Zina nič nevidela. Mala vypichnuté oči. Zina získala titul Hrdina Sovietskeho zväzu. V prístave Vladivostok bola po nej pomenovaná loď.

konverzácia:
- Chlapci, aký je Zinin výkon? ( Zina plnila nebezpečné úlohy, infiltrovala sa do organizácie, aby získala informácie o dôstojníkoch. Keď ju zatkli. Počas výsluchov, dokonca aj pri mučení, bola ticho)

učiteľské slovo
Snímka č. 14


V januári 1944 sa začalo oslobodzovanie území ZSSR od nacistických útočníkov. 27. januára bola blokáda Leningradu definitívne zrušená. Ale veľké množstvo ruských, sovietskych ľudí zostalo vo fašistickom zajatí, kde život nebol sladký. O živote v nemeckom zajatí sa dozviete z listu Katy Susanina.

Skupinová práca
Materiál „Katya Susanina“.
Čítanie rozhovoru:
- Chlapci, aká udalosť vás napadla z Katyinho príbehu?
- Bolo ľahké žiť vo vojenskom zajatí? ( V zajatí bol život veľmi ťažký: boli zle kŕmené, nútené tvrdo pracovať a kopané)
- Čo sa stalo Katyinej mame? prečo? ( Katyinu matku zabili Nemci, pretože nechcela zradiť svojho manžela a povedala, že príde a vyhodí ich odtiaľto)
V čo dievča verilo? o čom sa ti snívalo? ( Káťa verila, že jej otec žije a pomstí sa Nemcom za ňu a za jej matku.)
- Splnil sa jej sen? ( Áno, vyhrali Rusi a nacistov z našej krajiny „vyhádzali“.)

učiteľské slovo
Snímka č. 15


Rovnako ako Káťa, všetci sovietski ľudia od roku 1941 do roku 1945 snívali len o jednej veci - o víťazstve!
21. apríla 1945 Červená armáda vtrhla na predmestie Berlína a 25. apríla obsadila mesto. 8. mája 1945 Nemecko podpísalo akt bezpodmienečnej kapitulácie.

III. Ukotvenie

učiteľské slovo.
Spomeňme si na tých hrdinov, o ktorých sme dnes hovorili, a naplňte klaster. Chlapci odpovedajú na otázky.
Snímka č. 16(po kliknutí sa objavia mená postáv, ktoré deti spoznajú podľa činov)

Žiaci 1. stupňa vychádzajú s plagátmi s obrázkami slnka, oblohy, lístia atď. a nahovorte ich veršami z básne Andreja Kolačeva.
Študent č.1 (plagát so slnkom): Nakreslím jasné slnko!
Študent č. 2 (obloha plagát): Namaľujem modrú oblohu!
Študent č. 3 (Kresba školy, slnečnej oblohy a jesenného lístia):
Nakreslíme jesenné listy
Škola, stream, neposední kamaráti.
A prečiarknite našou spoločnou kefou
Výstrely, výbuchy, oheň a vojny
.

učiteľské slovo
Uctme si pamiatku všetkých sovietskych hrdinov, ktorí nám dali pokojnú oblohu.
Všetci vstávajú. MINÚTOVÉ TICHO

učiteľské slovo:
Snímka č. 17(Pieseň „Victory Day“ od skladateľa D. Tukhmanova a básnika V Kharitonova znie na kliknutie)


Národy ZSSR boli podrobené tvrdej skúške. Víťazstvo si vyžiadalo vysokú cenu. Zabitý, zomrel na zranenia, zomrel v zajatí - 27 miliónov ľudí.

Reflexia

Na doske je nápis: "Večný plameň - - spomienka na zosnulých" a nalepený obraz náhubku Večného plameňa.
Na pamiatku hrdinov vždy horí Večný plameň pri Hrobe neznámeho vojaka. A vedľa sú tabuľky s menami tých vojakov, ktorí nás bránili, ale zomreli.
Uctme si pamiatku a vyjadrime slová vďačnosti v plameňoch večného plameňa (Na „jazyky plameňa“ deti napíšu slová vďačnosti a prilepia ich k „večnému plameňu“ na tabuľu lepiacou páskou)