Vaatimukset oppitunnin järjestämiselle ja suorittamiselle. Metodologiset vaatimukset oppitunnin valmistelulle ja suorittamiselle aiheesta "Maailma ympärillä

Mikä on johtavassa asemassa opettajan työelämässä? Tietenkin oppitunti. Tämä on kovaa työtä, kun sinun on keskitettävä tahtosi ja huomiosi 45 minuutin ajan. Mutta juuri näinä hetkinä opettaja ymmärtää itsensä täydessä määrin. Tunti antaa tunteen ammatillisen toiminnan hyödyllisyydestä, ja opettaja osoittaa halunsa luovuuteen ja itsenäisyyteen. Opettaja akateemikko M.N. Skatkin huomautti, että oppitunti on opettajan luoma "pedagoginen työ".

Vain luova lähestymistapa oppituntiin, jossa otetaan huomioon uudet saavutukset pedagogiikan, psykologian ja parhaiden käytäntöjen alalla, varmistaa opetuksen korkean tason. On myös tarpeen ottaa huomioon henkilökohtainen kokemus, opettajan yksilölliset ominaisuudet, luokan kokoonpano ja nykyisen oppimateriaalin ominaisuudet. Oppituntiin valmistautuminen ei ole vain tiedettä, vaan myös taidetta, joka vaatii opettajalta inspiraatiota, impulssia ja luovuutta.

Muistatko perusvaatimukset nykyaikaisen oppitunnin järjestämiselle? Oletetaan, että rehtori tulee tunnillesi. Hän saattaa kiinnittää huomiota:

  • oppitunnin tavoitteet;
  • oppitunnin rakenne ja organisointi;
  • oppitunnin sisältö;
  • oppituntien metodologia;
  • opiskelijoiden työ ja käyttäytyminen luokkahuoneessa;
  • opiskelijoiden antamia kotitehtäviä.

Kuinka valmistautua nykyaikaiseen oppituntiin?

Muista, että yksikään oppitunti ei voi ratkaista kaikkia oppimisongelmia. Se on osa aihetta, kurssia, aihetta. On tärkeää olla aina tietoinen siitä, mikä paikka hänellä on aihejärjestelmässä, mitkä ovat hänen didaktiset tavoitteensa. Oppitunnin tulee olla aiheen, osion, kurssin looginen yksikkö, ja koska se on myös pedagoginen työ, sen sisällön tulee olla täydellinen, osien sisäinen kytkentä, yksi logiikka opettajan toiminnan jakamiseen ja opiskelijat.

Mahdollisia lähestymistapoja oppitunnille:

  • persoonallisuussuuntautunut;
  • toiminta;
  • systeeminen;
  • innovatiivinen ja luova.

Oppituntia arvioitaessa otetaan huomioon seuraavat asiat:

  • koulutuksen pakollisen vähimmäissisällön vaatimukset;
  • opettajan kykyjen itsearviointi;
  • opiskelijan yksilöllisten kykyjen ja tarpeiden diagnosointi.

Oppitunnin rakenne voi näyttää tältä:

  1. Oppitunnin aihe.
  2. Oppitunnin tavoitteet: kasvattava, kehittävä, kasvattava.
  3. Oppitunnin tavoitteet: vuorovaikutuksen organisointi; tiedon, taitojen, kykyjen hallitseminen; kykyjen kehittyminen, luovan toiminnan kokemus, viestintä jne.
  4. Oppitunnin sisältö: kognitiivisen toiminnan aktivointi, opiskelijoiden toimintataitojen hyödyntäminen mallin mukaisesti; luovan toiminnan kehittäminen; henkilökohtaisten suuntausten muodostuminen jne.

Lomakkeet:

  • uuden materiaalin selitys;
  • seminaari;
  • luento;
  • laboratorio-käytännön oppitunti jne.

Menetelmät:

  • sanallinen;
  • visuaalinen;
  • käytännöllinen;
  • lisääntymiskyky;
  • heuristinen;
  • ongelmanhaku;
  • tutkimus ja muut.

Varat:

  • kokeen laitteet;
  • didaktinen materiaali;
  • kartat, kaaviot, taulukot, laitteet laboratoriotyötä varten;
  • tietokone jne.

5. Tiedon laadunvalvonta ja niiden korjaaminen.

  • Suullinen ohjaus: keskustelu, selitys; tekstin, karttojen, kaavioiden lukeminen.
  • Testi ja suullinen koe - aktiivisin ja perusteellisin tiedon testi.
  • Kirjallinen tarkistus: koe, esitys, sanelu, abstrakti, käytännön työt, didaktiset kokeet.

6. Oppitunnin itsetutkiskelu ja uusien tavoitteiden asettaminen.

  • Oppitunnin yleinen rakenne.
  • Oppitunnin didaktisen päätavoitteen toteuttaminen.
  • Opiskelijoiden kehittäminen oppimisprosessissa.
  • Koulutus oppitunnin aikana.
  • Didaktiikan perusperiaatteiden noudattaminen.
  • Opetusmenetelmien valinta.
  • Opettajan työ luokkahuoneessa.
  • Oppilastyöt luokkahuoneessa.

Oppitunnin perusvaatimuksia noudattaen opettaja suorittaa sen käyttämällä luovia kykyjään, metodologista tyyliään, joka riippuu sekä luokan luonteesta että opiskelijoiden yksilöllisistä ominaisuuksista. Oppitunnin tehokkaaksi järjestämiseksi ja suorittamiseksi on noudatettava tiettyjä sääntöjä:

  1. Oppitunnin tavoitteiden määrittäminen.
  2. Määritä oppitunnin tyyppi.
  3. Määritä oppitunnin tyyppi.
  4. Harjoittelumenetelmien ja -tekniikoiden valinta tavoitteiden mukaisesti.
  5. Oppitunnin rakenteen määrittäminen, joka vastaa tavoitteita, tavoitteita, sisältöä ja opetusmenetelmiä.

Tarkastellaan yksityiskohtaisemmin ensimmäisen säännön noudattamista - oppitunnin tavoitteiden määrittelyä. Osaatko muotoilla ne oikein? Melko usein nuoren opettajan oppituntien muistiinpanoissa voit lukea: "Kerro oppilaille eeppisten teosten genreistä jne.", "Esittele muovien ominaisuudet jne." Voidaanko tätä pitää oppitunnin tarkoituksena? Ei!

Opettajan toiminnan tarkoitus on hänen kognitiivinen halunsa, tietoinen päätös muuttaa opiskelijan koulutus-, kasvatuksen- ja kehitysastetta. Siksi oppitunnin tavoitteiden tulee olla mahdollisimman täsmällisiä.

Koulutuksen tarkoitus on uusien käsitteiden ja toimintatapojen muodostaminen opiskelijoille, tieteellisen tiedon järjestelmä jne. Se on täsmennettävä, esimerkiksi:

  • varmistaa, että opiskelijat oppivat lain, merkit, ominaisuudet, ominaisuudet ...;
  • yleistää ja systematisoida tietoa ...;
  • kehittää taitoja (mitä?);
  • korjata tiedon puutteita;
  • saavuttaa opiskelijoiden käsitteiden assimilaatio (mitä?).

Koulutuksen tarkoituksena on muodostaa opiskelijoissa tiettyjä persoonallisuus- ja luonteenpiirteitä.

Mitä persoonallisuuden piirteitä pitää kehittää? Ensinnäkin ihmisen moraaliset ominaisuudet, valmius työhön, isänmaan puolustamiseen jne.

Voimme esimerkiksi esittää seuraavan luettelon opetustavoitteista luokkahuoneessa:

  • isänmaallisuuden kasvatus;
  • ihmiskunta;
  • esteettinen maku;
  • tunnollinen asenne työhön;
  • toleranssi.

Kehittämisen tavoitteena on pääasiassa oppilaiden henkisten ominaisuuksien kehittäminen tunnilla: älykkyys, ajattelu, muisti ja tarkkaavaisuus, kognitiiviset taidot.

Jokainen luovasti työskentelevä opettaja, riippumatta siitä missä ja minkä luokan opiskelijaryhmässä hän työskentelee, kohtaa varmasti monia ongelmia, joiden ratkaisemiseksi hän toisinaan työskentelee koko pedagogisen elämänsä. Näihin kysymyksiin kuuluvat mielestämme tärkeimmät, nimittäin:

  • kuinka varmistaa jokaisen opiskelijan menestys oppimisessa;
  • kuinka säilyttää ja vahvistaa lapsen terveyttä hänen koulutustoimintansa järjestämisessä.

Mutta kysymys on kysymys: kuinka työskennellä oppitunnilla koko luokan ja samanaikaisesti jokaisen oppilaan kanssa? Uskomme, että tätä varten on välttämätöntä käyttää opiskelijalähtöistä lähestymistapaa koulutukseen. Tarjoamme sinulle muistutuksen persoonallisuuslähtöisen oppitunnin ominaispiirteistä ja suunnitelman oppitunnin itsetutkiskeluun.

Persoonallisuuslähtöisen oppitunnin piirteet

Oppitunnin ideana on luoda olosuhteet opettajalle maksimoida koulutusprosessin vaikutus lapsen yksilöllisyyden kehittymiseen.

Seuraavia periaatteita käytetään koulutusprosessin rakentamisessa:

  • itsensä toteuttaminen;
  • yksilöllisyys;
  • subjektiivisuus;
  • valinta;
  • luovuus ja menestys;
  • uskoa, luottamusta ja tukea.

Koulutuksen järjestämiseen kuuluu:

  • erilaisten pedagogisten tekniikoiden käyttö lapsen henkilökohtaisen kokemuksen päivittämiseksi ja rikastamiseksi;
  • koulutusvuorovaikutuksen luonteen suunnittelu opiskelijan henkilökohtaisten ominaisuuksien perusteella;
  • erilaisten viestintämuotojen, erityisesti dialogin ja polylogin, käyttö;
  • menestymistilanteen luominen opiskelijoille;
  • luottamuksen ja suvaitsevaisuuden ilmentyminen koulutusvuorovaikutuksessa;
  • kannustaa opiskelijoita tekemään kollektiivinen ja yksilöllinen valinta tehtävän tyypistä ja tyypistä sekä sen toteuttamismuodosta;
  • pedagogisen tuen tekniikoiden ja menetelmien valinta opettajan toiminnan ensisijaisiksi tavoiksi oppitunnilla;
  • oppilaiden käyttämä seuraavia puhekäänteitä: "Uskon, että ...", "Minusta näyttää siltä, ​​​​että ...", "Mielestäni ...", "Luulen ...".

Oppitunnin itsetutkiskelu

Luokka_______________________________________________________________
Oppitunnin teema __________________________________________________________
Oppitunnin tyyppi ja rakenne:________________________________________

Kysymyksiä itsetutkiskelua varten:
1. Mikä on tämän oppitunnin paikka aiheessa? Miten tämä oppitunti liittyy edelliseen, miten se "toimii" seuraavilla oppitunneilla?
2. Lyhyt psykologinen ja pedagoginen kuvaus luokasta (heikkojen, vahvojen oppilaiden määrä). Mitä opiskelijoiden ominaisuuksia otettiin huomioon oppituntia suunniteltaessa?
3. Mikä on oppitunnin kolmiyhteinen didaktinen tavoite (sen opetus-, kehitys-, kasvatuskomponentit)? Arvioi onnistumista tämän tavoitteen saavuttamisessa, perustele oppitunnin suoritusindikaattorit.
4. Mikä on sisällön, muotojen ja opetusmenetelmien valinta oppitunnin tarkoituksen mukaisesti?
5. Jaettiinko oppitunnin kaikille vaiheille varattu aika järkevästi? Ovatko "linkit" näiden vaiheiden välillä loogisia?
6. Vastaavatko valitut didaktiset materiaalit, TCO, visuaaliset apuvälineet oppitunnin tavoitteita?
7. Miten opiskelijoiden tietojen, taitojen ja kykyjen omaksumisen valvonta on järjestetty? Missä oppitunnin vaiheessa? Mitä muotoja ja menetelmiä käytetään? Miten tiedon säätely ja korjaaminen on järjestetty?
8. Millainen on oppitunnin psykologinen ilmapiiri ja oppilaiden ja opettajien välinen kommunikaatiovuorovaikutus?
9. Miten arvioit oppitunnin tuloksia? Pystyitkö saavuttamaan kaikki oppitunnin tavoitteet? Jos se ei toiminut, miksi ei?
10. Mitkä ovat tulevaisuuden näkymät?

Kruglova I.V.

Opetusprosessin järjestelmän päälinkki on oppitunti, ja opiskelijoiden tehokkuus ja siten heidän akateeminen suorituskykynsä ja terveydentila riippuu siitä, kuinka hygieenisesti järkevä se on rakennettu.

1. Oppitunnin kesto (lukuun ottamatta 1. luokkaa) ei saa ylittää 45 minuuttia. Ensimmäisellä luokalla kesto on 35 minuuttia.

2. Ylityötä voidaan ehkäistä paitsi oppitunnin keston säätelyllä myös sen elementeillä, joten oppitunti tulee rakentaa eri toimintojen (kirjoittaminen, lukeminen, suullinen työ, luova toiminta) vuorottelulle. Erilliset opetustoiminnot oppitunnissa pääaineissa (kirjoittaminen, lukeminen, matematiikka) vaikuttavat merkittävästi kehon toiminnalliseen tilaan ja lasten suorituskykyyn. Opiskelijoiden erityyppisten koulutustoimintojen (paperilta lukeminen, kirjoittaminen, kuuntelu, kyselyt jne.) keskimääräinen jatkuva kesto luokilla 1-4 ei saa ylittää 7-10 minuuttia, luokilla 5-11 - 10-15 minuuttia. Oppituntien tiheyden tulee olla 80 %.

3. Ala-asteen opettajan tulee järjestää liikuntatunteja luokkahuoneessa parantaakseen lasten henkistä suorituskykyä ja lievittääkseen heidän staattista lihasjännitystä. Pakollinen kahden liikuntaminuutin suorittaminen kullakin tunnilla. Fyysistä kasvatusta tulisi tehdä suorituskyvyn laskun vaiheessa, sillä se estää sekä henkisen että lihasväsymyksen kehittymisen. Sen keston tulisi olla 2-3 minuuttia, mikä vähentää väliaikaisesti visuaalisen analysaattorin ja selkärangan kuormitusta, optimoi aivoverenkierron tilan ja opiskelijan tunneäänen. Kirjoitustunneilla liikuntatunteja tulisi pitää 15 ja 25 minuutin välein. Harjoitussarjoja on vaihdettava, muuten niistä tulee yksitoikkoisuutta lisäävä tekijä. Liikuntaminuutin positiivinen vaikutus ilmenee, jos se suoritetaan seisoma-asennossa peräpeilit auki luokassa.

On toivottavaa, että lapset seuraavat liikkeitä lauluilla, lukuun ottamatta oppitunteja, joille on ominaista huomattava kuormitus äänilaitteistoon. Ne auttavat luomaan oikeamman hengitysrytmin ja parantavat ryhtiä, koska laadukas äänen ääntäminen tarvitsee optimaalisen järjestyksensä.

Säännellyn tietokonetyöskentelyn, kirjoittamisen, lukemisen, matematiikan opetuksen loppuun tulee liittää erityinen harjoitussarja silmämunan ulkoisille lihaksille ja sen mukautuville laitteille.

4. Teknisten opetusvälineiden käyttö. Tekniset opetusvälineet (televisio, video, elokuva ja filminauhat, äänitallenteet) opetusprosessissa poistavat oppitunnin yksitoikkoisuuden, antavat tunneille emotionaalisuutta ja auttavat lisäämään opiskelijoiden tehokkuutta ja akateemista suoritusta, mutta niiden käyttö vaikuttaa kielteisesti keskushermostoon. hermosto-, näkö- ja kuuloanalysaattorit. Siksi elokuvanauhojen, elokuvien ja televisio-ohjelmien katselun optimaalinen kesto eri luokkien tunneilla on säännelty (taulukko nro 7).

Nykyaikaiset vaatimukset oppitunnille ovat kolmenlaisia:

1. Didaktinen

Selkeä määritelmä oppitunnin paikasta muiden oppituntien joukossa,

Oppitunnin sisällön vastaavuus opetussuunnitelmaan ottaen huomioon opiskelijoiden valmistautuminen,

Ottaen huomioon kokonaisvaltaisen pedagogisen prosessin periaatteet,

Menetelmien ja tehokkaampien koulutusvälineiden ja -menetelmien valinta,

Tieteidenvälisten yhteyksien läsnäolo.

2. Kasvatus- ja kehittämismenetelmät.

Koululaisten muistin, huomion ja ajattelun muodostuminen,

yksilön moraalisten ominaisuuksien koulutus,

Kognitiivisen kiinnostuksen ja motiivien kehittäminen,

Opettajan noudattaminen pedagogista tahdikkuutta, kestävyyttä ja kärsivällisyyttä,

Luovien kykyjen kehittäminen,

Ongelmatilanteen luominen.

3. Oppitunnin organisatoriset vaatimukset.

Hyvin harkittu tuntisuunnitelma

Oppitunnin selkeys (tunnin rakenteen mukaisesti),

Työkurin luominen,

Opetusvälineiden ja tietotekniikan käyttö,

Oppitunnin täydellisyys, sen joustavuus ja liikkuvuus.

Opetusprosessin suunnittelu ja opettajan valmistaminen oppituntiin.

Koulukäytännössä on kaksi päätyyppiä suunnittelua:

1. kalenteri - temaattinen,

2. oppitunti.

Kalenteri-teemasuunnittelu osoittaa:

1. kurssin aiheet ja osat,

2. opetustuntien määrä kullekin

2.10 Opettajan valmistaminen oppituntiin

Oppituntiin valmistautuminen on jatkuvasti välttämätön osa opettajan ammatillista toimintaa.

Opettajalla tulee olla hyvä käsitys kaikkien koulussa opetettavien aineiden sisällöstä, niiden opiskelujärjestyksestä, sillä vain tällä ehdolla voidaan luoda tieteidenvälisiä yhteyksiä, opetuksen käytännön suuntautumista, mikä on erityisen tärkeää apukoulussa. .

Oppituntien suunnittelu

Yksi opettajan oppituntiin valmistelemisen vaiheista on teemasuunnittelu. Yhteenveto opiskeluaiheista annetaan oppiaineen opetusohjelmassa. Opettaja jakaa aiheen materiaalia tietylle tunnille. Kertoo aiheen opiskelujärjestyksen oppituntikohtaisesti. Määrittää kunkin oppitunnin tavoitteet ja tavoitteet, sen likimääräisen sisällön ja ehdotetut työskentelytavat. Teemasuunnittelussa aiheen sisällössä on määriteltävä yleisimmät ja päätehtävät, korostettava teoreettisia ja käytännön säännöksiä, löydettävä sopivimmat menetelmät tietojen, taitojen ja kykyjen lujittamiseen. Tämän perusteella aiheen materiaali jaetaan oppituntien kesken. Opettajan tulee tietää etukäteen, millä tunnilla on selvempi teoreettinen sisältö, mikä tunti sopii paremmin itsenäiseen työskentelyyn tai harjoituksiin, mikä tunti omistaa tiettyjen taitojen harjoittelemiseen jne.

Teemasuunnittelu sisältää yleensä seuraavat asiat: kunkin oppitunnin aiheen nimi; koulutus-, kasvatus- ja korjaustavoitteet ja -tavoitteet; materiaalin pääsisältö; esitystavat; mahdolliset havainnot; visuaalisten apuvälineiden, teknisten opetusvälineiden käyttö; materiaalin assimilaation oletetut hallintamuodot; oppituntien kalenteripäivät.

Temaattinen suunnittelu luo mahdollisuuden integroituun lähestymistapaan aineiden opiskeluun, auttaa ja helpottaa opettajan valmistautumista jokaiseen oppituntiin.

oppitunnin suunnittelu riippuu teemasta ja edustaa erityisen suunnitelman kehittämistä erillisen oppitunnin pitämiseksi. Tuntisuunnittelussa määritellään ensin materiaalin aihe ja sisältö; asetetaan erityisiä koulutus-, kasvatus- ja korjaustehtäviä; oppitunnin tyyppi ja rakenne määritellään. Oppitunnin kulku suunnitellaan sen vaiheiden ja rakenteellisten elementtien perusteella. Tuntisuunnitelma sisältää seuraavat kohteet: päivämäärä, aiheen nimi; oppitunnin tavoitteet ja tavoitteet; oppitunnin varustaminen visuaalisilla apuvälineillä ja teknisillä opetusvälineillä; oppitunnin kulku (vaiheittain oppitunnin tyypin mukaan); oppitunnin tulosten analyysi (tulokset, johtopäätökset, mahdollinen todentaminen); kotitehtävä.

2.11 Vastaus tähän kysymykseen ei ole niin yksinkertainen, vaikka vain siksi, että analyyseja on monenlaisia ​​ja jokaisella on oma tarkoituksensa. Tieteessä on tapahtumaa, sisältöä, käsitteellistä ja fenomenologista, elementaarista, kausaalista, loogista, rakenteellista ja toiminnallista jne. analyysityypit. On aivan luonnollista, että opettaja on kiinnostunut hyvin täsmällisestä analyysistä, joka antaisi perustan mahdollisille parannuksille oppitunnin kulkua. Tavalla tai toisella mikä tahansa analyysi tuo tieteellisen komponentin opettajan toimintaan, koska se on pääasiallinen tapa tietää jotain. Analyysi on looginen kognition menetelmä, joka on kohteen (ilmiön, prosessin) mentaalinen hajottaminen osiin, elementteihin tai piirteisiin, niiden vertailu ja peräkkäinen tutkiminen olennaisen, ts. tarvittavat ja tietyt ominaisuudet ja ominaisuudet. Psykologinen ja pedagoginen teoria on kehittänyt lukuisia oppitunnin analysointiin perustuvia järjestelmiä. Nykyaikainen oppitunti on kaukana yksitoikkoisesta ja yhtenäisestä rakenteellisesta ja sisällöllisestä kaavasta. Siksi jokainen erityinen opettaja, johtaja määrittää itselleen ne muodot, jotka ovat hänelle hyväksyttävimmät, vastaavat paradigmaa, jossa hän harjoittaa toimintaansa. Mutta juuri tässä yhteydessä alkaa epäilyn ja hämmennyksen aika: humanistinen pääarvo - kyky valita - muuttuu reflektointitarpeeksi, johon opettajamme eivät ole taipuvaisia. Heillä ei ole aikaa eikä halua valita, koska valinnan perustana on jo metodologia, jolla on erittäin merkityksetön paikka opettajan pedagogisessa koulutuksessa. Metodologisesti pätevällä opettajalla on kuitenkin sellainen mahdollisuus pedagogisen tietoisuuden esitoiminnan muodossa, joka "virittää" ajattelua ja "suunnittelee" taloudellista, nopeaa ja tarkkaa valintaa. Tällaiseen tuntianalyysimallin valintaan riittää, että tietää nykyaikaiset oppilaiden koulutuksen laatukriteerit, omaa merkityksenhakutoiminnan taidot tunnistaa ja voittaa koulutuksen ja kasvatuksen kriisisolmuja, jäsentää olemassa olevaa tietoa uudelleen. , rakentaa pedagogisen toiminnan kulttuurisia ja inhimillisiä merkityksiä, hallita taidot valita ja muokata opiskelun tiedon sisältöä, mallintaa ja suunnitella olosuhteita ja keinoja, jotka tukevat ja kehittävät opiskelijoiden persoonallisia tietoisuuden rakenteita henkilökohtaisen minänsä perustana -organisaatio. Mutta tämä on erityinen aihe, josta voidaan keskustella opettajien kanssa, jotka ovat valinneet itsenäisesti persoonallisuuslähtöisen kasvatusparadigman. Tämä on käsikirjamme erillisen osan aihe.

2,12 Koulujen sisäinen valvonta - koulun koulutusprosessin kattava tutkimus ja analysointi, jotta kaikki sen työt voidaan koordinoida tehtäviensä mukaisesti, ehkäistä mahdolliset virheet ja tarjota tarvittavaa apua opetushenkilöstölle Valvontamenetelmät: kysely, testaus, sosiaalinen kysely, seuranta, kirjalliset ja suulliset kyselyt, testit, yhdistetty verifiointi, havainnointi, dokumentoinnin tutkiminen, oppituntien itseanalyysin analyysi, keskustelu opiskelijan toiminnasta, ajoitus, opiskelijoiden koulutuksen tulokset toimintaa.

Perusteet koulun sisäisen valvonnan järjestämiselle: - Venäjän federaation koulutuslaki - Yleisen oppilaitoksen malliasetus - Venäjän federaation opetusministeriön kirje, päivätty 10. syyskuuta 1999 nro 22-06-874 "Tarkastus- ja valvontatoimien varmistamisesta" - Oppilaitoksen peruskirja - Koulun työntekijöiden sisäiset määräykset - Säännöt HSC:stä (oppilaitoksen paikallinen laki)

Ohjauksen on oltava: Monikäyttöinen - eli se on tarkoitettu erilaisten asioiden tarkistamiseen (kasvatus-, metodologinen, tutkimus- ja kokeellinen toiminta, koulun koulutus- ja aineellisen perustan parantaminen, hygienia- ja hygieniavaatimusten täyttäminen, turvatoimien noudattaminen jne.); Monenkeskinen - tarkoittaa erilaisten ohjausmuotojen ja -menetelmien soveltamista samaan kohteeseen (etumainen, temaattinen, opettajan toiminnan henkilökohtainen ohjaus jne.); Monivaiheinen - saman kohteen valvonta eri johtamistasoilla (esimerkiksi opettajan työtä koulutusprosessin aikana valvovat johtaja, apulaisjohtajat, metodologisten yhdistysten puheenjohtajat jne.). Valvontamenetelmä on tapa käytännössä toteuttaa valvontaa tavoitteen saavuttamiseksi. Tehokkaimmat ohjausmenetelmät koulutustoiminnan tilan tutkimiseen ovat: Havainto(seuraa jotain huolellisesti, tutki, tutki); Analyysi(analyysi syiden tunnistamisella, kehityssuuntien määrittäminen); Keskustelu(liikekeskustelu mistä tahansa aiheesta, johon kuuntelijat osallistuvat näkemysten vaihtoon); Dokumentoinnin opiskelu( perusteellinen tutkimus jonkun perehtymiseksi, selkeyttämiseksi); Kyselylomake(tutkimusmenetelmä kyselyn kautta); Ajoitus(toistuvien toimintojen suorittamiseen tarvittavan työajan kustannusten mittaaminen); Suullinen tai kirjallinen tietokoe(testi oppimistason tunnistamiseksi).

koulutusvaatimukset, joissa säädetään koulutuksen koulutustoimintojen toteuttamisesta:

Moraalisen, moraalisen, työkoulutuksen yhtenäisyys, maailmankuvan muodostuminen, opiskelijan poliittinen kulttuuri;

Oma-aloitteisuuden, vastuullisuuden, tunnollisuuden, ahkeruuden muodostuminen;

Kehitetään tapa systemaattiseen työhön, kurinalaisuuteen jne.

Didaktiset vaatimuksetmitkä ovat:

Koulutuksen periaatteiden täytäntöönpanossa;

Selkeässä määrittelyssä tavoitteet, koulutuksen tavoitteet. Opettajan tulee tietää, mikä oppimiskykyyhtälö opiskelijan tulee saavuttaa tietyllä tunnilla (syvyys, tietoisuus, voima, volyymi, kyky itsenäiseen työskentelyyn mallin, algoritmin tai luovasti)

Työn organisoinnissa (sisällön, menetelmien, tekniikoiden valinta, oppitunnin rakenteen, materiaalivarustelun, tahdin ja rytmin määrittäminen jne.);

Psykologiset vaatimukset. Opettajan tulee ottaa huomioon opiskelijoiden psykologiset ominaisuudet, heidän todelliset oppimismahdollisuudet, edistää opiskelijoiden positiivista asennetta opetus- ja kognitiiviseen toimintaan sekä muodostaa positiivista motivaatiota. On myös tärkeää, että opettajan asenne oppitunnin johtamiseen vaatii malttia, tarkkaavaisuutta, itsehillintää, itsehillintää, yhteydenpitoa luokkaan ja niin edelleen.

Hygieniavaatimukset tavoitteena on tarjota luokkahuoneessa olosuhteet, jotka vaikuttavat oppilaiden terveyteen. Ne eivät liity pelkästään ilmanvaihtojärjestelmän, valaistusstandardien, pöytäten koon ja sijoittelun noudattamiseen, vaan myös positiivisen mikroilmaston luomiseen luokkahuoneessa. Henkilökohtaisten hygieniavaatimusten toteuttamisesta vastaa opettaja. Joten koululaisten väsymys voidaan estää, jos vältetään yksitoikkoisuus työssä, yksitoikkoisuus, lisääntymistoiminta jne.

Turvallisuusmääräysten noudattaminen.

Vaatimukset kotitehtävien järjestämiselle.

1. Tuo opiskelijat ajatukseen kotitehtävien tekemisen tarpeesta, mikä edellyttää positiivisten motiivien herättämistä koululaisten toimintaan.

2. Anna läksyt koko luokan huomiolla.

3. Anna ohjeita läksyjen tekemiseen.

Nykyaikaisten oppituntien tyypit

Perinteinen oppituntien typologia perustuu koostumukseen ja sen rakenteellisiin komponentteihin. Näissä olosuhteissa määritellään seuraavan tyyppiset oppitunnit:

Johdatus, oppitunti uuden materiaalin oppimisesta, oppitunti tiedon lujittamisesta ja taitojen ja kykyjen kehittämisestä, iteratiivinen-yleistäminen, kontrolli-tarkistus.

Johtavien menetelmien mukaan ne erottavat: luentotunti, kiistatunti, pelitunti, matkatunti jne. Didaktisten suunnitelmien (lähestymistapojen) mukaan perinteisten oppituntien (yhdistetty, informatiivinen) ohella integroitu oppitunti , ongelmaoppitunti jne. erotetaan toisistaan.

Nykyään yleisin on oppituntien typologia tarkoituksen mukaan. Joten kognitiivisten tavoitteiden mukaan ne erottavat: 1. - oppitunti uuden tiedon hallitsemisesta, 2. - oppitunti taitojen ja kykyjen muodostamisesta; 3. - oppitunti tiedon soveltamisesta; 4. - oppitunti tiedon yleistämisestä ja systematisoimisesta; 5. - oppitunti koulutussaavutusten seurannassa ja arvioinnissa; 6. - yhdistetty oppitunti.

Yhä useammat tutkijat ovat taipuvaisia ​​pohtimaan, onko tarkoituksenmukaista luoda oppituntijaksoja, joiden toteuttaminen mahdollistaisi opiskelijoiden osallistumisen sellaisiin toimintoihin, joissa asetetut tavoitteet saavutetaan. Jakso on tietty sarja oppitunteja, jotka on yhdistetty jonkin kriteerin mukaan ja jotka voidaan toistaa. Joten silmukka voi sisältää esimerkiksi:

Johdanto oppitunti;

Uuden tiedon omaksumisen oppitunnit;

Oppitunnit uusien taitojen kehittämiseksi;

Yleistämisen, systematisoinnin oppitunnit;

Tietojen ja taitojen hallinnan ja korjaamisen oppitunnit;

Viimeinen oppitunti.

Opiskelijoiden oppimistoimintojen tyypit

1. Yksilötyö.

2. Etutyö

3. Kollektiivinen tapa

4. Ryhmätyö

5. Linkkilomake

6. Prikaatin univormu

7. Parityö

Koulutuskeinot

Opetuskeinot ymmärretään tiedon lähteiksi, joiden avulla opettaja opettaa ja opiskelijat oppivat.

Opetusvälineitä ovat: opettajan sana, oppikirjat, opetusvälineet, antologiat, hakuteokset ja muut didaktiset materiaalit, tekniset opetusvälineet, mukaan lukien joukkoviestimet, laitteet jne.

Oppimisvälineet voidaan ryhmitellä seuraaviin ryhmiin:

Sanallinen - opettajan suullinen sana, painettu teksti, didaktiset materiaalit jne.;

Visuaalinen - taulukot, kaaviot, piirustukset, kaaviot, todelliset esineet, mallit jne.;

Erityiset - laitteet, instrumentit jne.;

Tekninen - näyttö, ääni, yhdistetty jne.

Nykyaikaisia ​​teknisiä koulutusvälineitä (TTY) ovat mm.

Videoprojektorit;

Suuret näytöt;

Henkilökohtainen tietokone;

videokamera; VCR jne.