Kuinka erottaa sanallinen adjektiivi partisiippitaulukosta. Sakramentin kielioppimerkit

Aihe: venäjä

Arvosana: 7

Shatskova Tatjana Viktorovna

MOU lukio nro 43, Volgograd

Interaktiivinen Smart Board

Teema "Ehtoollinen osana puhetta."

Oppitunnin aiheena on "Partiisiippien ja sanallisten adjektiivien välinen ero.

Yhden ja kahden n-kirjaimen oikeinkirjoitus partisiippeissa ja verbeissä

adjektiiveja."

Oppitunti aiheittain: 18

Tiedon, taitojen ja kykyjen soveltamisen oppitunti keskittyy yleissivistävää luokkaa.

Oppitunnin tavoitteet: opiskelijoiden tätä aihetta koskevien tietojen toistaminen ja testaus;

paljastaa aiheen ymmärryksen syvyyden ja kaiken edellisillä tunneilla opiskelun vahvuuden; oikeinkirjoitustaitojen ja vertailu-, yleistys- ja konkretisointitaitojen kehittäminen.

Puheen kehitys: johdonmukaisen tarinan kokoaminen kielellisestä aiheesta; työskennellä ortopedisten normien mukaisesti.

Toisto: vokaalit ennen yhtä ja kahta kirjainta n passiivisissa partisiippeissa; välimerkit osalauseissa.

Oppitunnin tavoitteet: vahvistaa opiskelijoiden teoreettisen tiedon hallinta tästä aiheesta, mikä auttaa kehittämään oikeinkirjoituksen valppautta; kehittää taitoja työskennellä Smart Boardin kanssa.

Oppitunnin rakenne:

I. Organisatorinen hetki.

II. Kotitehtävien tarkistaminen.

III. Oppitunnin aiheen ja tavoitteiden esittely.

IV. Peitetyn materiaalin aktivointi.

V. Teoreettisen materiaalin yleistäminen.

VI. Harjoituksia partisiippien ja sanallisten adjektiivien erottamiseen.

VII. Hankitun tiedon hallinta.

VIII. Kotitehtävät.

IX. Heijastus.

Tuntien aikana.

I. Organisatorinen hetki.

Opettaja tervehtii oppilaita ja merkitsee poissaolevat. Valmius oppitunnille tarkistetaan.

II. Kotitehtävien tarkistaminen.

Muodosta ja kirjoita näistä verbeistä menneen ajan todelliset ja passiiviset partisiipit. Korosta partisiipin päätteet ja osoita tutkitun oikeinkirjoituksen valinnan ehdot.

Ohita, kiellä, maksa, maksa, kasvata, pese, ja...tee, vesi, siirto,

irrottaa, ... ampua, aitaa ... synnyttää, skaalata ... kylvää, kylvää, osallistua (?) ja ... hukkua,

ymmärtää, nostaa, aloittaa.

Taululla on kolme opiskelijaa.

Ensimmäinen kirjoittaa sanoja, joissa on aukkoja ja selittää graafisesti lisätyt ortogrammit.

Toinen - kirjoittaa muistiin menneisyyden todelliset partisiipit, jotka on muodostettu näistä verbeistä.

Kolmas - kirjoittaa muistiin menneen ajan passiiviset partisiipit, jotka on muodostettu samoista verbeistä.

Tällä hetkellä luokka toimii suullisesti ja vastaa kysymyksiin:

Mitä oikeinkirjoituksia tästä harjoituksesta löytyy?

Mitä päätteitä käytetään aktiivisen ja passiivisen partisiipin muodostamiseen? (-usch-(-yushch), -ashch-(-yashch), -vsh-, -sh-, -em- (-om-), -im-, -nn-, -enn-(yonn),- t)

Mistä verbistä muodostit passiivisen partisiipin? Miksi?

(Verbistä to go non-native).

Sitten taululla suoritettu tehtävä tarkistetaan.

Huomio seuraavien partisiippien ääntämiseen . Kuva 1 (Liite 2)

Kuva 1

III. Oppitunnin aiheen ja tavoitteiden esittely.

Tämän päivän oppitunnin aihe on "Partiisiippien ja sanallisten adjektiivien ero. Yhden ja kahden n-kirjaimen oikeinkirjoitus partisiippeissa ja sanallisissa adjektiiveissa. Kuva 2 (Liite 2)

Viestintä oppitunnin tavoitteista.

Kuva 2

IV. Peitetyn materiaalin aktivointi.

1.Syntaktiset viisi minuuttia. Kuva 3 (Liite 2)

Välimerkkien toistaminen osallistuvassa liikevaihdossa; kyky käyttää partisiippeja suullisessa puheessa, tehdä kaavioita.

Tehtävä: Kirjoita lause uudelleen lisäämällä jokaiseen osaan osalause

liikevaihto; kirjoita sitten lause muistiin, piirrä sen kaavio, selitä välimerkit graafisesti.

Metsä syttyi tuleen ja tukahduttavaa savua alkoi nousta taivaalle.

Yksi oppilas kirjoittaa elektronisella kynällä lauseensa interaktiiviselle taululle.

Hän korostaa kynän avulla lauseen kieliopillista perustaa, laatii sen kaavion. Kaikki muut opiskelijat suorittavat tehtävän kentällä.

Sitten tulee varmistus.

Kuva 3

2. Oikeinkirjoitustyö. Kuva 4 (Liite 2)

Oikeinkirjoituksen toisto "Vokaalit ennen yhtä ja kahta n:ää passiivisissa partisiippeissa." Työskentely ortopedisten normien kanssa.

Tehtävä: täytä puuttuvat kirjaimet oikeinkirjoituksen tarkistusmenetelmällä.

Katsottu...albumi, viivästynyt töissä, ääriään myöten täytetty, punnittu tavara, likainen...lika, täynnä...pellolla, sinetöity...hammas, leikattu...materiaali, keksitty...laite kuunteli ... luentokurssia, kuuli ... kerran sadun.

Punainen kirjainobjektit käyttävät usean kloonin apuohjelmaa. Taululla työskentelevä opiskelija valitsee haluamasi kirjaimen ja lisää sen sanoihin; tekee johtopäätöksen.

Ortopedinen työ sanalla sinetöity. Sanan leksikaalinen merkitys selkiytetään, siitä tehdään lause.

Muut alan opiskelijat jäsentävät sanoja koostumuksen mukaan:

Vaihtoehto 1 - sekoitettu,

Vaihtoehto 2 on harkittu.

Muut opiskelijat kirjoittavat sanat interaktiiviselle taululle. Käyttämällä elektronisen kynän eri värejä opiskelijat korostavat morfeemeja sanoissa.

Kuva 4

V. Tämän aiheen taitojen ja kykyjen muodostamiseen tarvittavan teoreettisen tiedon toistaminen.

Frontaalinen keskustelu.

Nimeä adjektiivin merkit partisiipin sisällä.

Mitä eroa on todellisten partisiippien ja passiivisten partisiippien välillä?

Mitä partisippeja ei muodosteta perfektiiveistä?

(Todelliset nykypartisiipit; nykyiset passiiviset partisiipit.)

Mitä verbejä ei voida käyttää passiivisten partisiippien muodostamiseen?

Kerro meille н ja н oikeinkirjoituksesta substantiivista muodostetuissa adjektiiveissa.

Kuinka erottaa partisiippi sanallisesta adjektiivista? Kuva 5

Missä tapauksissa yksi ja kaksi kirjainta n kirjoitetaan partisiippeihin ja sanallisiin adjektiiveihin? Muista sanat - poikkeukset. Kuva 6

Opiskelijoiden on vastattava jokaiseen kysymykseen tarinan muodossa kielellisestä aiheesta. Sanat - poikkeukset on kirjoitettu muistikirjaan, otettu kehykseen.

Kun oppilaat vastaavat, opettaja laskee verhon "Siirrä verhoa - näet vastauksen", mikä sulkee tämän aiheen taulukot. Kuva 5.6 (Liite 2)

Pöydät valmistelee etukäteen opettaja.

Kuva 5

Kuva 6

VI. Seuraavan harjoitusryhmän tarkoituksena on tunnistaa opiskelijoiden tämän aiheen assimilaatioaste, yhden ja kahden n-kirjaimen kirjoitustaitojen muodostumisen taso partisiippeissa ja sanallisissa adjektiiveissa; kyky tunnistaa nämä puheen osat.

1. Kuva 7 (Liite 2) Tehtävä: jaa lauseet kahteen sarakkeeseen (n tai nn); tämän perusteella määritä puheen osa (partiisiippi tai sanallinen adjektiivi).

Haavoi ... th taistelija - haavoittunut ... th sotilas, kylvö ... th vilja - kylvö ... th jauhot,

hiustenleikkaus ... th boy - hiustenleikkaus ... hiusten leikkaus nollaan - hiusten leikkaus ... pää,

tislattu ... vesi, linja ... muistikirja, poltettu ... kahvi - poltettu ... kirje.

Alan opiskelijat suorittavat harjoituksen jakavat lauseita kahteen sarakkeeseen, lisäämällä puuttuvat kirjaimet. Tarkastetaan aiheen assimilaatioaste, kyky kirjoittaa yksi ja kaksi n adjektiiveihin ja partisiippeihin, erottaa nämä puheenosat toisistaan.

Kuva 7

Oppilaat suorittavat tämän tehtävän muistivihkoonsa. Sitten tulee vertaisarviointi. Lapset jakavat työnsä ja tarkistavat muistivihkojensa oikeinkirjoituksen, joka näkyy kloonatun taulun diassa. Kuva 8 (Liite 2). Siitä tehdään lisäjohtopäätöksiä.

Kuva 8

2. Täytä puuttuvat kirjaimet, perustele valintasi. Kuva 9 (Liite 2)

Etsi lauseita: adj. + substantiivi, adj. + substantiivi, joissa pääsana on substantiivi.

Pelko... hevonen, sammutettu... kalkki, sammumaton... tuli, vytka... matto, savustettu... makkara, kudonta... pöytäliina, asfaltti... tie, poukama ... miekka, auta ... maine.

Interaktiivisella taululla työskentelevän opiskelijan tulee lisätä puuttuvat kirjaimet, selittää valintansa; tunnistaa puheen osia.

Punaisen värisissä objekteissa (puheenosissa) ja objekteissa - vihreitä kirjaimia käytetään monikloonauksen hyödyllisyyttä. Opiskelija valitsee haluamasi puheosan ja kirjaimen (n ja nn) ja syöttää sen tekstiin. Lausekkeiden rakenteesta tehdään johtopäätös, määritetään niiden tyyppi (alisteiset lauseet). Opettaja valvoo luokan työtä.

Ortoeettista työtä tehdään sanalla asfaltoitu. Sen leksikaalinen merkitys selkiytetään, siitä tehdään lause.

Kuva 9

3 . Puheenkehitysharjoitukset:

3.1. "Palauta sananlasku." Kuva 10 (Liite 2)

Tehtävä: Täydennä lause ja kirjoita, mistä he puhuvat:

Ei hyvin räätälöity... (mutta hyvin ommeltu).

Ammuttu varpunen ... (et voi huijata akanoita).

Pelästynyt varis ... (pelkää pensasta).

Tunnustettu virhe on puoliksi korjattu).

Käytetään piilotekstin tekniikkaa, oikeat vastaukset piilotetaan verhon taakse.

Sitten tulee itsetestaus. "Siirrä verhoa - näet vastauksen." Sananlaskujen merkitys ilmaistaan. Oppilaat kertovat, missä tilanteissa näitä sananlaskuja voidaan käyttää; Selitä alleviivattu oikeinkirjoitus ja välimerkit.

Riisi. kymmenen

3.2. Selvitä metaforan merkitys. Kuva 11 (Liite 2)

Tee lause tällä lauseella (tahraantunut maine).

Käytetään piilotekstitekniikkaa. Opiskelijat työskentelevät alalla.

Kuva 11

Tehtävä tarkistetaan suullisesti. Metaforan tahriintunut maine (vaurioitunut maine) merkitys selkiytyy. Kuva 12 (Liite 2). Yksi oppilaista laskee verhon saadakseen oikean vastauksen. Oppilaat lukevat lauseensa.

Kuva 12

4. Voimistelu silmille.

Tarkoitus: lievittää visuaalista väsymystä.

1. Pystysuorat silmien liikkeet ylös ja alas.

2. Vaaka oikea - vasen.

3. Silmien pyörittäminen myötä- ja vastapäivään.

4. Piirrä taululle näkyvä käyrä silmilläsi useita kertoja, ensin yhteen suuntaan ja sitten toiseen suuntaan.

VII. Itsenäinen tiedon ja taitojen soveltaminen. Kuva 13 (Liite 2)

1. Itsenäinen työ vaihtoehtojen parissa ja jälkitarkastukset. Nauhoitukset tehdään taululle merkeillä. Harjoittelee kykyä muodostaa adjektiiveja ja partisiippeja näistä verbeistä.

Miksi verbistä ostaa vain partisiipit muodostetaan?

(Tämä on täydellinen verbi).

Kuva 13

2. Testi aiheesta "Partiisiippien ja verbaalisten adjektiivien välinen ero.

Yksi ja kaksi n-kirjainta partisiippeissa ja sanallisissa adjektiiveissa.

Tämän testin avulla on mahdollista analysoida opiskelijoiden tietämyksen muodostumista tästä aiheesta ja selvittää н ja н oikeinkirjoitustaitoja partisiippeissa ja adjektiiveissa, kykyä erottaa nämä puheenosat. Opiskelijoiden tulee valita oikeat vastaukset tarjotuista vaihtoehdoista. Sitten töitä

lähetetty tarkistettavaksi. Kuva 14 (Liite 2)

Kuva 14

Kuva 14

3. Töiden jättämisen jälkeen suoritetaan koetarkastus korostaakseen oppilaiden huomio tähän aiheeseen liittyviin oikeinkirjoitukseen. Valitse "ketjun varrella" ja valitse haluamasi selitys.

Näytön himmennys on käytössä.

Oppilaat kommentoivat, ja opettaja työskentelee interaktiivisella taululla ja avaa verhon peräkkäin. Kuva 15 (Liite 2)

Kuva 15

Kuva 15

VIII. Luovat kotitehtävät. Kuva 16 (Liite 2)

Tarkastus seuraavalla oppitunnilla.

Kuva 16

Harjoitus 124.

Tehtävä: kopioidessasi lisää puuttuvat pilkut ja korvaa verbin epämääräinen muoto täydellä tai lyhyillä passiivisilla partisiippeilla. Selitä н ja нн käyttö jälkiliitteissä.

Kirjoita nonfiction-seuranta käyttämällä partisiippeja ja sanallisia adjektiiveja ja selitä, kuinka käyttäytyä julkisilla paikoilla.

On melko monia tyyppejä, joiden mielestä on mahdollista juosta ulos talosta (rypistyneessä) lippassa ... tai hatussa ... (ra ... anna) roikkuvilla ... korvilla. Niissä on aina hihna (leitettävä pois), napit (ei) tarpeeksi, kengät (ei pestävä) heti ostopäivästä lähtien. On (...) niitä, jotka ajattelevat, että on mahdotonta roskauttaa vain huoneissa, mutta linja-autoissa ja johdinautoissa, kaduilla (ilman) ajattelematta he heittävät (rypistelevät) jäätelökäärien kuorta (kuori) appelsiinin ytimistä ( syö) omenoita.

Ix. Heijastus.

Tarkoitus: edistää oman toiminnan analysointikyvyn muodostumista ja kehittymistä

Opettaja ehdottaa, että jokainen oppilas arvioi tavoitteen saavuttamisen asteen oppitunnin alussa ja analysoi psykologista tilaa kolmella tasolla.

Kuva 17 (Liite 2)

Kuva 17

Lapset tekevät viimeisen itsearvioinnin.

Esitetään kysymyksiä, jotka kannustavat oppilaita analysoimaan toimintaansa oppitunnilla:

Miten tästä oppitunnista oli sinulle hyötyä?

Mitä tiedon puutteita olet auttanut täyttämään?

Mitä haluaisit tehdä seuraavalla oppitunnilla?

Miten haluaisit työskennellä?

Onko osallistumisesi tunnille mielestäsi riittävä saavuttaaksesi tavoitteesi?

Lapset vastaavat kysymyksiin ja tekevät siten yhteenvedon oppitunnin työstä ja analysoivat toimintaansa tällä oppitunnilla.

Opettaja kiittää oppilaita heidän työstään ja arvostaa heidät.

Dia projisoidaan interaktiiviselle taululle. Kuva 18 (Liite 2)


Kuva 18

Joskus puheenosat ovat hyvin samankaltaisia ​​​​toistensa kanssa monin tavoin. Useimmiten voit hämmentyä partisiippien ja adjektiivien määrittelyssä, koska molemmat puheenosat pystyvät vastaamaan kysymykseen "mitä?" ja niillä on samanlainen merkitys kuin lauseen jäsenellä. Samalla on erittäin tärkeää määrittää adjektiivi ja osasana kirjallisesti, koska sen avulla voit ilmaista ajatuksesi tarkimmin tekstissä. Ymmärtääksesi, miten nämä puheosat eroavat toisistaan, sinun on purettava ne ja löydettävä niiden ominaisuudet.

Adjektiivi - Tämä on Osa puhetta, joka tarkoittaa ominaisuutta, kuuluvuutta tai merkkiä toisesta puheosan, esimerkiksi substantiivista, ilman minkään toiminnan merkkiä. Se on substantiiviin kuuluva riippuvainen osa, joten useimmissa tapauksissa se kopioi sen ominaisuudet ja määritelmän. Adjektiivi voi siis muodostaa jopa kolme sukupuolta: maskuliininen, neutraali ja feminiininen, sillä voi olla yksikkö- tai monikkonumero, ja se voi myös muuttaa kirjainkokoaan, mikä riippuu pääsubstantiivista, johon se liittyy. Pohjimmiltaan adjektiivi pystyy vastaamaan kysymyksiin "mitä?" tai "kenen?"

Partiisiippi on verbin erityinen muoto, joka tarkoittaa substantiivin toimintaa, mutta edustaa tätä toimintaa merkkinä. Sillä on sekä verbien että adjektiivien ominaisuuksia. Se pystyy adjektiivin tavoin vastaamaan kysymykseen "mitä?", mutta pääkysymykset partisiipin merkityksessä ovat: "mitä hän tekee?", "mitä hän tekee?" ja mitä sinä teit?".

Mitä yhtäläisyyksiä adjektiivien ja partisiippien välillä on

Kahden puheosan välisten tärkeimpien erojen määrittämiseksi voidaan ottaa kaksi esimerkkiä: kaunis ja koristelu. Ensin tunnistetaan kahden sanan erityispiirteet.

  • Molemmat puheen osat voidaan hylätä sukupuolen mukaan.

Kaunis mekko, kaunis väri.

Sisustussisustus, koristelu hattu.

  • Molemmat puheenosat hylätään numeerisesti.

Kauniita mekkoja ja hattujen koristelu.

  • Myös puheenosia hylätään tapausten mukaan.

kaunis mekko- R. p.

Koristeellinen hattu- TV. P.

  • Parsitiivi voi olla lyhyessä muodossa samalla tavalla kuin adjektiivi. Esimerkiksi, luotu(luodusta) on sakramentti ja valkoinen(valkoisesta) on adjektiivi.
  • Lauseen jäseninä sekä partisiippi että adjektiivi toimivat määritelminä.

Tärkeimmät erot puheenosien välillä

Seuraavaksi tarkastellaan esimerkkejä näiden puheenosien erityispiirteet, jotka osoittavat partisiippimerkkien olemassaolon.

Myös venäjän kielessä on adjektiiveja, jotka on luotu partisiippeista. Niitä kutsutaan sanalliset adjektiivit, toinen nimi on adjektiivisesti koulutettu.

Sanalliset muodot tulevat seuraavista:

  1. Uuden merkityksen kohteen ilmaantuminen. Esimerkki − liikkeellepaneva voima.
  2. Kuvannollisen merkityksen sakramentin ilmestyminen. Esimerkki − loistava suoritus.
  3. Kun partisiippi tarkoittaa kuvausta toiminnon suorittamisesta, mutta siitä tulee sitten pysyvä konnotaatio tälle substantiiville. Esimerkiksi, maitotiiviste. Katso tarkkaan, koska tässä tapauksessa jopa sanan oikeinkirjoitus muuttuu, koska partisiippia käytettäessä on oikein kirjoittaa "tiivistynyt".
  4. Siinä tapauksessa, että puheosa osoittaa mahdollisuutta, että esine joutuu jonkinlaisen vaikutuksen alaisena. Esimerkiksi määrittelemätön adjektiivi.

Määritysmenetelmät

Tapa määrittää nämä puheen osat on melko helppoa.. Tätä varten sinun on lisättävä lauseeseen sana valitun partisiipin tai adjektiivin jälkeen, jolla on samanlainen merkitys. Esimerkiksi ehdotus "Hän löysi ryömivän käärmeen" voidaan vaihtaa "Hän löysi käärmeen ryömimässä maassa." Sana hiipivä toimii tässä tapauksessa osallistumismuotona.

Mutta tällä lauseella "Hän astui luokkahuoneeseen nopealla askeleella" emme voi muuttaa sen merkitystä ja lisätä sanoja, koska sana fast on adjektiivi, joka on täysin riippuvainen sanan substantiivista - askel.

Seuraava tapa erottaa kaksi puheen osaa ei ole enää niin helppoa. Se luottaa tietoon sekä partisiippien että adjektiivien muodostamisesta. Useimmissa lauseissa partisiippi on tupla H sen jälkiliitteessä, ja attribuuttisana on vain yksi, mutta molemmissa näissä säännöissä on poikkeuksensa, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota.

Kuinka löytää sakramentti kirjeestä

Löytääksesi osallistuvan sanan nopeasti muiden puheen osien joukosta, sinun tulee muistaa selvästi sen erityispiirteet. Ensinnäkin tämä jolla on erityinen verbimuoto, joka ilmaisee objektin ominaisuuden ja laadun sen toiminnalla. Toiseksi, osasana voi muodostaa kaksi merkkiä kerralla, jotka siirretään hänelle verbistä ja adjektiivista.

  1. Yritä välittömästi esittää kysymys ehdotetulle osasanalle. Jos sana vastaa kysymyksiin "mitä?", "Mitä hän tekee?", "Mitä hän teki?", tämä on se osa puhetta, jonka tarvitsemme.
  2. Jotta ei eksyisi sanojen merkityksiin, ei pidä unohtaa, että osallisilla sanoilla, toisin kuin adjektiiveilla, on muoto, aika ja niihin voidaan soveltaa myös modaali- ja siirtymäominaisuuksia. Muista myös, että osasanat muodostetaan aina verbisanoista ja adjektiivit substantiivista.
  3. Tarkista valitun sanan pääte. Jos tämä on kelvollinen passiivinen osallistumissana, sinulla on päätteet -usch, -yushch, -ashch tai -yashch. Esimerkiksi, työskentelee. Jos partisiipillä on passiivinen muoto ja se on nykymuodossa, niin nämä ovat jälkiliitteitä -em tai -im. Esimerkiksi, luotu.
  4. Opi myös löytämään partisitiivisanoja menneisyydestä. Heille on päätteet -lice, -sh. Esimerkiksi, syöty, mennyt. Menneen ajan passiivisilla partisiisiliitteillä on pääte -nn, -t, -enn. Esimerkiksi, koristeltu, heijastettu, kaadettu.
  5. On hyödyllistä löytää lyhyt osasana koko lauseen joukosta. Lyhyt muoto syntyy passiivisista osallisista sanoista. Esimerkiksi, liimattu. On muistettava, että lyhyissä partisiippeissa käytetään aina yhtä H-kirjainta.

Joka ei liity ja merkitsee merkkiä toiminnalla (proseduurimerkki). Siksi partisiippi voidaan korvata käännöksellä verbillä, josta se muodostuu. Esimerkiksi rakennettu talo on talo, joka on rakennettu.

Erota sanallinen adjektiivi ja nykyajan todellinen partisiippi:
- on riippuvainen sana. Esimerkiksi: silmät loistavat (mistä?) ilosta - ehtoollinen;
Adjektiivi voidaan korvata toisella adjektiivilla. Esimerkiksi: silmät loistavat (osalause) ilosta - loistavat (adjektiivi) esitykset (loistavat esitykset - upea, näyttävä, onnistunut, erinomainen);
- termit ovat aina adjektiiveja (kirjoituskone);
- partikkeli EI vähennä verbiä, joten sanaa käytetään jo roolissa (sopimattomat ehdot - adjektiivi).

Erottele menneen ajan adjektiivi ja todellinen partisiippi:
- ehtoollinen-SHII muuttuu usein adjektiiveiksi (viime vuosi on adjektiivi);
- ehtoollinen, jotka muodostuvat intransitiivisten perfektiivisten verbien varresta, saavat kvalitatiivisen merkityksen ja niistä tulee verbaalisia adjektiiveja. Esimerkiksi: sukupuuttoon kuolleet (lähteestä mene ulos - intransitiivinen täydellinen muoto, adjektiivi) silmät, mutta sammunut (osalause) tuli.

Erota sanallinen adjektiivi ja nykyajan passiivinen partisiippi (-MY):
- sana on adjektiivi, jos se on muodostettu perfektimuotoisesta verbistä ja intransitiivisista muotoverbeistä;
- sana on partisiippi, jos se on muodostettu imperfektiivisesta verbistä;
- jos instrumentaalitapauksessa (aiheessa) on riippuvainen sana, niin pääosa on partisiippi. Esimerkiksi: ei-rakastamat (adjektiivi) lelut, joita ei rakasta (osalause) lapsen (aihe)lelut.

Erottele adjektiivi ja passiivinen mennyt partisiippi:
- jos sana voidaan korvata verbillä muuttamatta lauseen olemusta ja korvata riippuvainen sana instrumentaalisessa tapauksessa, niin tämä on partisiippi (puhdistetut varat - löytää varauksia, jalostettu (kenen?) Päävaraus) ;
- jos voit korvata sen toisella adjektiivilla, käyttää vertailuasteita tai sanasta -O:han, niin tämä on adjektiivi (hienot tavat - jalot tavat, erittäin hienostuneet tavat, hienosti);
- erottaa adjektiivi kuviollisessa merkityksessä (avoin (passiivinen menneisyyden partisiippi jälkiliitteellä -T-) ovi - avoin (adjektiivi) kasvot).

Kirjoita -Н- ja -НН-:
-N- adjektiiveissa, jotka on muodostettu imperfektiivisistä verbeistä, ilman sanaa (neulottu lippalakki);
-HH- sisään ehtoollinen x, muodostettu imperfektiivisistä verbeistä, riippuvaisella sanalla (neulottu korkki);
-HH- sisään ehtoollinen x, muodostettu perfektiivisistä verbeistä (sidottu (solmio) takki);
-NN- sanallisissa adjektiiveissa, jotka on muodostettu imperfektiivisistä verbeistä kielissä -OVA-, -EVA- (marinoidut (marinoidut) kurkut).

Lähteet:

  • sanalliset adjektiivit ovat

Löytää partisiippi muiden puheenosien lisäksi on tiedettävä, mikä erottaa sen niistä. Ensinnäkin tämä on verbin erityinen muoto, joka tarkoittaa kohteen merkkiä toiminnalla. Toiseksi sillä on verbin ja adjektiivin piirteitä.

Tarvitset

  • 1. Sanat
  • 2. Ehtoolliset

Ohje

Katso mitä tällä sanalla on. Jos nämä ovat nykyajan todellisia partisiipioita, tapaat -usch-, -yushch-, -ash-, -yashch. Esimerkiksi myöntäminen. Jos nämä ovat nykyajan passiivisia partisiippeja, nämä ovat jälkiliitteet -em-, -im-. Esimerkiksi vapautettu.

Määrittele menneen ajan todelliset partisiipit oikein. Niille on ominaista jälkiliitteet –vsh-, -sh-. Esimerkiksi lukeminen, tuominen. Passiivisissa menneissä aikamuodoissa merkit ovat jälkiliitteitä –nn-, -t-, -enn-. Esimerkiksi piirretty, loukkaantunut, laulettu.

Lähteet:

  • "Moderni venäjän kieli", Beloshapkova V.A. 1989.

Ehtoolliset ja gerundit, samoin kuin osa- ja adverbilauseet, suorittavat eri tehtäviä lauseessa, näyttelevät eri rooleja. Niillä on myös selkeitä morfologisia eroja.

Ohje

Partiisilause(vallankumous) viittaa välttämättä määriteltävään sanaan - substantiivi tai pronomini, riippuu siitä, muuttuu numeroissa, sukupuolissa ja sillä on täydellinen ja - jotkut - lyhyt muoto.
Esimerkiksi: hymyilevä henkilö; me, tämän asiakirjan allekirjoittajat, ...
Myös muut sanan nimelliset osat voivat toimia määriteltynä sanana, jos ne ovat substantiivin merkityksessä.
Esimerkiksi: siisti ruokasali; "154.", joka pyysi laskeutumista, ... (o). Toisin kuin partisiippi, partisiippi on muuttumaton sanamuoto.
Esimerkiksi: makaa liikkumatta; jäätyi seisomaan tuulessa.

Partiisilause ja määrittelyfunktiot - yksittäinen tai laajalle levinnyt, johdonmukainen tai epäjohdonmukainen, eristetty tai eristämätön.
Esimerkiksi: Ne, jotka rauhoittuivat hiljaa ja kuuliaisesti pudottivat keltaisia.
Partisiipejä lyhyessä muodossa käytetään vain yhdistelmäpredikaatin nimellisosana.
Esimerkiksi: Hiukset hopeoituvat varhaisharmailla hiuksilla.Partisiipin ja partisiipin vaihtuvuus toimivat eri olosuhteina.
Kalpea, aamunkoitto laantuu (I. Nikitin).

Muodolliset piirteet, jotka erottavat partisiipit ja gerundit, ovat jälkiliitteitä.
Koululuokissa kaikki tiedot päätteistä on koottu taulukoihin, jotka on julkaistu. Mukavuuden vuoksi ne voidaan kirjoittaa esimerkiksi muistikirjan kanteen.
Reaaliparasiippien johdannaisliitteet: -usch-(-yusch-), -ashch-(-yashch); -vsh-, -sh-; passiivinen: - om-(-em-), -im-; -enn-, -nn-, -t-.
Imperfektin ja täydellisen muodon adverbien johdannaisliitteet: -a-, -ya-, -uchi-, -yuchi-, -in-, -lice-, -shi-.

Partiisiippi on erityinen verbimuoto, jolla on sekä verbin että adjektiivin ominaisuuksia. Verbistä partisiipillä on aspekti, transitiivisuus, refleksiivisyys ja lupaus, ja adjektiivista tapausten, numeroiden ja sukupuolen muutos sekä sopivuus substantiivin kanssa. Parsitiivi, kuten adjektiivi, merkitsee objektin merkkiä.

Sakramentin kielioppimerkit

Erikoismuotona sillä on joitain tämän puheosan piirteitä. Ne ovat täydellisiä ja epätäydellisiä: "- kehotettuja", "innostaa - huolissaan"; palautettava ja peruuttamaton: "päättänyt", "nukahtamassa"; nykyinen ja mennyt aikamuoto: "ajattelua", "juoksemista".

Toisin kuin verbillä, partisiipillä ei ole tulevaisuuden muotoa.

Objektin merkkiä merkitsevä partisitiivi, kuten adjektiivit, riippuu kieliopillisesti siitä ja on samaa mieltä sen kanssa sukupuolen, lukumäärän ja kirjaimen suhteen. Esimerkiksi: "kiehuva virta - kiehuva virta - kiehuva virta - kiehuva virta; kiehuvaa laavaa, kiehuvaa maitoa."

Partiisityypit ja -muodot

Leksinen merkitys - toiminnan merkki esineestä - koostuu tämän puheosan kieliopillisista piirteistä. Esimerkiksi: "laululinnut" (ne, jotka laulavat nyt), "laulavat linnut" (ne, jotka lauloivat ennen), "käsitelty aihe" (se, josta joku keskustelee nyt), "käsitelty aihe" (se, joka jo keskusteltu).

Näin ollen partisiippeja on 4 muotoa: todellinen nykyinen ja mennyt aika, passiivinen nykyinen ja mennyt aika.

Ensimmäinen partisiippiryhmä (pätevä nykyinen aika) muodostetaan nykyisen ajan pohjasta käyttämällä jälkiliitteitä -usch- (-yusch-), -ashch- (-yashch-). Suffiksin valinta riippuu verbistä. Esimerkiksi: "cry-ut - cry-usch-y", "kol-yut - kol-yushch-y" - I-konjugaatio; "Let-at - let-ash-th", "kle-yat - glue-box-th" - II konjugaatio.

Menneen ajan todelliset partisiipit muodostetaan infinitiivistä korvaamalla päätteet -т, -ти sufikseilla -вш-, -ш-. Esimerkiksi: "run-be-bezha-vsh-th", "carry-ti - carry-sh-th".

Present passiiviset partisiipit muodostetaan nykyajan verbeistä käyttämällä päätteitä -em- (I-konjugaatio) ja -im- (II-konjugaatio): "lele-em - lele-em-th", "stor-im - store -im-th" ."

Passiiviset menneisyydet muodostetaan verbin epämääräisen muodon varresta, jossa on -nn-, jos verbit päättyvät -at, -et. Verbit -it saavat päätteen -enn-, samoin kuin verbit -ti, -ch ja verbit, jotka päättyvät -ot, -ut-, -yt- päätteen -t-. Esimerkiksi: "kirjoita - kirjoita-n-th", "kaappaa - sieppaa-en-th", "tallenna - tallenna-en-th", "unohda - unohda-t-th".

Lyhyet partisiipit, samoin kuin lyhyet adjektiivit, ovat lauseessa yhdistetyn nimipredikaatin nominaaliosa.

Passiivisilla partisiipillä on lyhyt muoto, jossa on katkaistu: -a, -o, -s. Esimerkiksi: "lähetetty, lähetetty, lähetetty, lähetetty".

Yritän luoda jotain viitetiivistelmän kaltaista niille, joiden on vaikea määrittää puheen osaa ja jotka vastaavasti hämmentyvät partisiippien ja sanallisten adjektiivien oikeinkirjoituksessa.

Kysymykset, selvennykset ja päätökset ovat tervetulleita.

Partiisiipit eroavat adjektiiveista paitsi verbin merkkien läsnäolossa myös niiden merkityksessä.

Adjektiivit tarkoittavat vakiomerkkejä kohteita ja partisiipit - merkit, jotka kehittyvät ajan myötä.

Esimerkiksi: punainen (yleensä punainen) - punastuminen, punoitus (muuttuu, muuttuu punaiseksi ajan myötä); vanha (yleensä vanha) - ikääntyminen, ikääntyminen (vanhenee tietyn ajan kuluessa).

offtopic

Partisiipit voivat menettää verbin merkityksen ja merkit ja muuttua adjektiiveiksi. Tässä tapauksessa partisiippi tarkoittaa objektin pysyvää merkkiä (menettää aikaluokan), menettää kyvyn saada alisteisia (riippuvaisia) sanoja sen kanssa, ohjaussubstantiivit: sopimaton piano, uhmakas ilme, pyrkivä runoilija, loistava vastaus.

Esimerkiksi: Hän piti myös Tit Nikonychista ... kaikkien rakastamasta (yhteiskunta) ja kaikkien rakastamasta. (I. Gontšarov)

Kun hän soitti suosikkikappaleitani (adjektiivi) pianolla... Nautin niiden kuuntelemisesta. (A. Tšehov).

Passiiviset partisiipit muunnetaan helpoimmin adjektiiveiksi: hillitty luonne, hyvä mieli, kireät suhteet, hämmentynyt ilme.

Partisiippeja käytetään pääasiassa kirjapuheen tyyleissä, eikä niitä juuri koskaan löydy arkikielestä.

Erottaaksesi partisiipin ja adjektiivin, muista aluksi yksi yksinkertainen asia:

partisiippi voidaan korvata käännöksellä verbillä, josta se muodostuu.

Esimerkiksi rakennettu talo on talo, joka on rakennettu;

offtopic

Parsitiivilla voi olla riippuvainen sana.

Esimerkiksi: silmät loistavat (mistä?) ilosta - ehtoollinen.

ja adjektiivi voidaan korvata toisella adjektiivilla.

Esimerkiksi:

loistavat (osalause) silmät ilolla - korvaa: silmät jotka loistavat + on riippuvainen sana "ilolla"

loistavat (adjektiivi) esitykset - korvaa: upeat esitykset, erinomaiset esitykset, upeat esitykset.

offtopic

Termit ovat aina adjektiiveja (kirjoituskone);

Partikkeli EI vähennä verbiä, joten sanaa käytetään jo adjektiivina (sopimattomat ehdot - adjektiivi);

Ehtoolliset päällä - shi muuttuvat usein adjektiiveiksi (viime vuosi on adjektiivi).

Kuinka erottaa ei-rakastamaton ei-rakastavasta?

Partiisiippi - jos on riippuvainen sana + muoto on muodostettu imperfektiivisesta verbistä, ts. vastata kysymykseen "mitä tehdä?"

Esimerkiksi:

ei rakastettu (johdettu verbistä - "mitä tehdä?" - "rakastaa", majatalon näkemys) lapsen (< - это зависимое слово) игрушки.

Toistetaan ja selvennetään:

Jos sana voidaan korvata verbillä muuttamatta sen olemusta lauseita ja korvaava riippuva sana instrumentaalitapauksessa siis tämä on sakramentti

(jalostetut reservit - etsi reservit, jalostettu (kenen toimesta?) Varannon johtaja);

Jos saan korvata toisella adjektiivilla, käytä vertailuasteita tai muodosta sanasta -O adverbi, sitten se on adjektiivi

(puhdistetut tavat - jalot tavat, erittäin hienostuneet tavat, hienosti);

Kaikissa epäilyttävissä tapauksissa kokeile synonyymejä tai yritä muodostaa verbimuoto, lisätä riippuvainen sana, niin ajan myötä se on helpompi erottaa.

Kirjaimet Н ja НН verbaalisissa adjektiiveissa ja partisiippeissa

Yksi kirjain H kirjoitettu adjektiiveilla jälkiliitteillä -n-, -en-, muodostettu imperfektiivisistä verbeistä ilman etuliitettä:

Esimerkiksi: ladattu (yksi "n", koska sana on muodostettu verbistä "kuorma" ilman etuliitettä, verbi on epätäydellinen, koska se vastaa kysymykseen "mitä tehdä?") Kone, neulottu (yksi "n" , koska se on muodostettu verbistä "neuloa" ilman etuliitettä) pusero.

Adjektiivit eivät sisällä riippuvia sanoja. Jos riippuvainen sana ei liity millään tavalla, sinulla on adjektiivi edessäsi.

Kaksi kirjainta HH on kirjoitettu:

a) partisiipusissa, sekä sanallisesti adjektiivit, jotka on muodostettu perfektiivisistä verbeistä, etuliitteillä ja ilman:

suolattu voi, rikotut asiat (partiisiipit);

hajamielinen henkilö (adjektiivi, joka on muodostettu täydellisen muodon verbistä "hajauttaa", joka vastaa kysymykseen "mitä tehdä?"), epätoivoinen askel (adjektiivi, joka on muodostettu täydellisen muodon verbistä "toivota", vastaus kysymykseen "mitä tehdä?")

Poikkeukset: älykäs poika, nimeltään veli;

b) partisiippeissa riippuvaisen sanan kanssa:

täytetty (millä?) tiileillä, neulottu (millä?) virkattu;

Ja jos ahkera J. selittää minulle kommenteissa omin sanoin, miksi "kuormattu auto" on kirjoitettu yhdellä "n" ja "auto kuormattu tiilellä" kahdella, niin hän saa pullan.

c) Opiskelemme ulkoa (huijaamme. tukahdutamme, niin että aina ja ikuisesti) adjektiiveja-poikkeuksia: ennennäkemätön, ennenkuulumaton, odottamaton, odottamaton, haluttu, pyhä, odottamaton, lyöty (askel), tehty (katso), söpö, hidas;

d) passiivisista partisiippeista muodostetuissa adjektiiveissa on -ovanny, -ovanny: riimitty, pätevä, juuriltaan revitty (poikkeukset: taottu, pureskeltu).

He näkivät "ovanny, yovanny" - he kirjoittivat kaksi "n"

3. Lyhyillä partisiippeilla kirjoitetaan yksi H-kirjain,

lyhyissä verbaalisissa adjektiiveissa kirjoitetaan kaksi N-kirjainta.

Lyhyen muodon partisiipin ja lyhyen muodon adjektiivin erottamiseksi lauseessa voit käyttää samoja periaatteita kuin täysmuodon erottamisessa.

a) jos lyhyt muoto on mahdollista korvata lyhyen muodon synonyymillä, sinulla on edessäsi adjektiivi.

Heidän näkemyksensä ovat hyvin rajalliset (eli kapea, kapea - lyhyt adjektiivi);

b) jos näemme riippuvaisen sanan, meillä on sakramentti.

Oblomolaisten intressit rajoittuivat kapeaan arkisten huolenaiheiden piiriin (rajoittuivat (millä?) kapeaan huolenaiheiden piiriin - lyhyt ehtoollinen).

Adjektiivi- itsenäinen esineen merkkiä ilmaiseva ja kysymyksiin vastaaminen mikä? mikä? mikä? mikä? jonka?

Esimerkiksi: kylmä; rikki.

Partiisilause- verbin erityinen muoto, joka ilmaisee toiminnan merkkiä esineestä ja vastaa kysymyksiin mikä? mikä? mikä? minkälainen?

Esimerkiksi: rikki, käsillä rikki.

Adjektiivit voidaan muodostaa substantiivista ( kylmä - kylmä;

lasi - lasi) ja verbeistä ( tauko - rikki).

Verbeistä muodostetut adjektiivit tulee erottaa partisiippeista.

sis. p adj.

Vertailla: Ranskalainen puhui rikki venäjää. - Murtamistani oksista kerättiin nippu polttopuita.

Verbaalisten adjektiivien ja partisiippien erottamisen pääpiirteet

Verbaalisilla adjektiiveilla ei ole etuliitettä (paitsi EI) tai riippuvainen sana.

adj. ehtoollinen ehtoollinen

Vertailla: maalattu (maalaamaton) lattia - maalattu harjata lattia - päällä maalattu lattia.

Verbaaliset adjektiivit voidaan muodostaa prefiksittomista imperfektiivisistä verbeistä ja partisiippeja prefiksittömistä perfektiiveistä.

adj. partisiippi

Vertailla: kulunut puku - ostettu puku.

kuluminen - unsov.v. osta - sov.v.

Sanat, joissa on pääte -ovn-/-evn- ilman etuliitteitä tai riippuvaisia ​​sanoja, ovat verbaalisia adjektiiveja.

adj. sis.

Vertailla: taottu rintakehä - taitava hevonen.

Jotkut partisiipit voivat muuttua adjektiiveiksi. Niiden erottamiseksi määritellään näiden sanojen leksiaalinen merkitys.

Esimerkiksi: nimetty (veli)- nimetty korkeampi veli. Valitsemme synonyymit: ystävyyssuhde ja edellä mainittu. Näemme, että sanojen leksiaalinen merkitys on erilainen. Parsitiivi säilyttää yhteyden verbin kanssa.

Esimerkkejä sanallisista adjektiiveista:

- istutettu isä - toimii isänä häissä;

- fiksu lapsi on älykäs, nopeajärkinen, tarttuu lennossa.

Kiinnitä huomiota näiden sanojen stressiin.

Bibliografia

  1. Razumovskaya M.M., Lvova S.I. ja muut venäjän kieli. 7. luokka. Oppikirja. - 13. painos - M.: Bustard, 2009.
  2. Baranov M.T., Ladyzhenskaya T.A. ja muut venäjän kieli. 7. luokka. Oppikirja. - 34. painos - M.: Koulutus, 2012.
  3. Venäjän kieli. Harjoitella. 7. luokka. Ed. S.N. Pimenova - 19. painos - M.: Bustard, 2012.
  4. Lvova S.I., Lvov V.V. Venäjän kieli. 7. luokka. 3 tunnin kuluttua - 8. painos. - M.: Mnemosyne, 2012.
  1. Kuinka erottaa partisitiivi adjektiivista? ().
  2. Venäjän kieli kaavioissa ja taulukoissa. Oikeinkirjoitus partisiippiliitteet ().
  3. Devyatova N.M. Partiisiipit ja sanalliset adjektiivit ().
  4. Didaktiset materiaalit. Osio "Ehtoollinen" ().
  5. Partiisiipin muodostus ().

Kotitehtävät

Tehtävä numero 1

Jaa lauseet kahteen sarakkeeseen: partisiippi tai sanallinen adjektiivi.

Haava ... th taistelija - haavasta ... th sotilas, kylvö ... th vilja - kylvö ... th jauhot, hiustenleikkaus ... th poika - hiustenleikkaus ... hiusten leikkaus nollaan - hiustenleikkaus ... th pää , tislattu ... th vesi, liinavaatteet ... th muistikirja, poltettu ... th kahvi - poltettu ... th kirje.

Tehtävä numero 2. Muodosta jokaisesta verbistä kaikki mahdolliset partisiippi- ja verbaaliset adjektiivit mallin mukaan:

adj. adj. sis. sis.

Maali:maalattu lattia - maalaamattomat laudat - maalattu penkki - maalattu

seinät - kehyksiä ei maalata.

Verbit: keittää, hämmentää, kutoa, kuivata, hauduttaa, paistaa, pelotella, paistaa.

Tehtävä numero 3. Sano lauseita. Perustele painopisteen paikka verbeissä, partisiippeissa ja verbaalisissa adjektiiveissa.

Lapsen hemmottelu on hemmoteltu lapsi; karbonaattivesi - hiilihapotettu vesi; laskostettu hame - laskostettu hame; päivämäärä käsikirjoitus - päivätty käsikirjoitus; dekolte - dekoltee-mekko; annos lääke - annosteltu lääke; lohkoratkaisu - estetty ratkaisu; validoi lippu - validoitu lippu; maskin syöttö - peitetty syöttö; sinetti vaunu - sinetöity vaunu; pilata koira - hemmoteltu koira; kopioi asiakirjoja - kopioida asiakirjoja; fancy-mekkopallo työpäivän normalisoimiseksi - normalisoitu päivä; ryhmälauseet - ryhmitellyt virheet; asentaa laitteet - asennetut laitteet; muodostaa tiimi - muodostettu joukkue; sarjakuva kuva; varustaa joukkue - varustettu joukkue.