Logopēdiskās nodarbības "Skaņas, burti Bb" kopsavilkums

GCD kopsavilkums vidējā pirmsskolas vecuma bērniem (lasīt un rakstīt).

Tēma: Skaņas “B”, “B”, dzejoļa iegaumēšana.

Sagatavoja: , pirmsskolas skolotāja

Mērķis: Turpiniet mācīties atšķirt cietās un mīkstās līdzskaņu skaņas “B”, “B” vārdos, frāzes runā.

Uzdevumi: Iemācieties nosaukt vārdos pirmo skaņu, atrodiet dzejolī vārdus, kas satur skaņas “B”, “B”.

Attīstīt uzmanību, vizuālo – tēlaino un loģisko domāšanu.

Stiprināt spēju sadalīt vārdus zilbēs, izmantojot diagrammas.

Attīstīt grafiskās prasmes (zīmēt celiņus, krelles).

Attīstīt interesi par runas darbību un spēju patstāvīgi risināt dažādas kognitīvās problēmas.

Aprīkojums: multivides prezentācija; projektors; ekrāns; klaunu Bima un Boma attēls; priekšmetu attēli un rotaļlietas skaņām “B”, “B”; individuālie spoguļi; karodziņi, kas norāda uz cietību (līdzskaņu maigumu); krāsu zīmuļi; individuālas kartītes rokasgrāmatai “No vārda līdz skaņai”; ilustrācijas G. Sapgira poēmai “Vecmāmiņai bija auns”.

GCD kustība

1. Org moments: psihovingrošana.

Puiši, vai jums patīk cirks? (Jā)

Tagad iedomājieties, ka spēlējat balalaiku, trompeti, bungas.

2. Ziņot par nodarbības tēmu.

Šodien iepazīsimies ar skaņām “B”, “B”. Pie mums ciemos ieradās smieklīgi klauni: Bims un Boms.

Kāda ir pirmā skaņa vārdā Bom?

(skaņa “B” ir cieta, līdzskaņa).

Kāda bija pirmā skaņa, ko dzirdējāt vārdā Bim?

(“Esi” mīksts, līdzskaņs)

2. Artikulācijas vingrošana (darbs ar spoguļiem).

Mūsu mute mīl smaidīt (smaidīt)


Un kustīgā mēle paveiks darbu.

Mūsu mēle vienu, divas reizes uztaisīja lāpstu (lāpstiņa)

Un tad žogu uzcēla skaistums (žogs)

Blakus pavisam jaunajam žogam ir grope (groove)

Kāpēc gaisa plūsma steidzas (vingrinājums gaisa plūsmas radīšanai)

Gaļas maļamā mašīna jāveic lēni (gaļas maļamā mašīna)

Fiziskā izglītība bija laba.

4. Skaņu raksturojums pēc artikulācijas un akustiskām īpašībām.

Teiksim, skaņa "B" spoguļa priekšā.

Lūpas aizveras un neļauj gaisam brīvi izkļūt no mutes.

Kura skaņa “B” ir patskaņa vai līdzskaņa?

(līdzskaņi; grūti)

Kā noteikt skaņu (patskaņu vai līdzskaņu)

Mēs varam dziedāt patskaņu (pavediens nepārtrūkst), bet mēs nevaram dziedāt līdzskaņu (pavediens pārtrūkst)

Tā kā mēs zinām, ka skaņa “B” ir līdzskaņa un cieta, mēs to apzīmēsim zilā krāsā.

Skaņa “By” ir līdzskaņa, mīksta, un mēs to apzīmēsim zaļā krāsā.

Pieņemsim, ka atkal skaņas “B” un “B”. Skaņa “B” ir līdzskaņa, smaga.

Puiši, skaņa “B” ir cieta kā akmens, un skaņa “B” ir līdzskaņa, maiga kā spalva.

5. Skaņu “B”, “B” izruna zilbēs. Kustību koordinācijas attīstība.

Bim un Bom ļoti patīk spēlēt mūzikas instrumentus. Viņi spēlē bungas, trompeti un balalaiku. Spēlēsim ar viņiem.

Uz bungas:

Bam - bom - bum - bum.

Uz caurules:

Bi - ba - bo - bi - ba - bo.

Uz balalaikas:

Ba-bo-bu-ba-bo-bu.

Bim jautā, kāpēc jums ir vajadzīgas krāsainas ikonas (lai norādītu skaņu).

Kāda ir "B" skaņa? (līdzskaņi, stingri apzīmēti ar zilu krāsu). Kāda ir "B" skaņa? (līdzskaņs, mīksts, mēs to apzīmējam zaļā krāsā).

6. Skaņu izruna vārdos. Skaņas pozīcijas noteikšana vārdā.

Bims un Boms mums atnesa dāvanas, kuru nosaukumos ir skaņas “B” un “B”. Tikai es biju neizpratnē, kurš no viņiem kuru dāvanu maisu atnesa. Mēģināsim to izdomāt kopā.

Kas ir mūsu pirmajā somā? (banāns, burka, loks, tamburīns). Kāda skaņa ir atrodama visos šajos vārdos? (skaņa “B”). Kur mēs izrunājam skaņu “B” (vārda sākumā).

Kas mums ir otrajā somā? (binoklis, vāvere, nīlzirgs, biļete). Kāda skaņa ir atrodama visos šajos vārdos? (skaņa "B")

Tātad, kurš mums uzdāvināja pirmo dāvanu maisiņu? (pirmo somu iedeva Boms)

Kurš iedeva otro maisu? (Bims iedeva otro dāvanu maisu).

Pirkstu vingrošana "Tauriņš"

Tauriņš - kaste,

Lidojiet zem mākoņa.

Jūsu bērni ir tur

Uz bērza zara.

Sakrustiet abu roku plaukstas un saspiediet plaukstu aizmugures kopā. Pirkstiem jābūt taisniem. No pozīcijas “tauriņš sēž uz zieda” (plaukstas taisnas, saspringtas, izstiepti pirksti) pārejam uz pozīciju “tauriņš lidojumā”: vieglas, bet asas roku kustības plaukstu locītavās - tauriņa lidojuma imitācija.

7. Vārdu sadalīšana zilbēs.

Puiši, kā mēs sadalām vārdus zilbēs? Izmantojot aplauzumus. Paskaties uz tāfeles un pasaki, kurš ir attēlā? (Vāvere) Cik zilbju ir vārdam vāvere? (vārdam vāvere ir 2 zilbes) Un tagad mēs sadalīsim taisnstūri zem attēla vienādās daļās. Tas nozīmē, ka mēs sadalīsim taisnstūri 2 daļās.

Pirmā skaņa vārdā vāvere ir skaņa “By”, līdzskaņa, mīksta, zaļa. Tagad dariet to pašu uz savas papīra lapas.


Kurš tagad ir attēlā? (uzvilktas bungas) Cik zilbju ir vārdam bungas? (vārdam bungas ir 3 zilbes) Tātad taisnstūri sadalām 3 daļās. Kāda ir vārda bungas pirmā skaņa? Pirmā skaņa vārda bungā “B” ir līdzskaņa, cieta, zila.

Kurš tagad ir bildē? (tiek uzzīmēts vērsis) Cik zilbju ir vārdam bullis? (vārdam bullis ir 1 zilbe) Tātad mēs sadalām taisnstūri vai nē? Vārdā bullis pirmā skaņa “B” ir līdzskaņa, cieta, zila.

8. Fiziskie vingrinājumi.

Bim un bom aicina mūs dejot. (Bērni dejo jautras ritmiskas mūzikas pavadībā)

Vispārējā relaksācija:

Viens, divi - galvu uz augšu

Trīs, četri - platāki pleci

Pieci, seši - apsēdieties klusi.

9.Dzejoļa iegaumēšana.

Puiši, skatieties zīmējumu un klausieties dzejoli.

Vecmāmiņai bija auns

Viņš gudri sit bungas,

Un tauriņi dejoja

Zem vecmāmiņas loga.

Uzdevums un jautājumi:

Nosauciet dzejoļa vārdus ar skaņu “B” (bija, auns, gudri, vecmāmiņas, bungas, tauriņi).

Nosauciet vārdus ar skaņu “By” (sit).

Ko auns darīja pie vecmāmiņas?

(viņš gudri sita bungas).

Ko darīja tauriņi?

(Un tauriņi dejoja zem manas vecmāmiņas loga).

Vai šis ir skumjš, smieklīgs vai humoristisks dzejolis?

Es jums vēlreiz nolasīšu dzejoli, un jūs mēģināt to atcerēties.

10. Skaņa "B"

Puiši, dodieties uz savām vietām.

Bim un Bom piedāvā jums spēli “Pievienojieties pareizi”.

Nosauciet attēlā uzzīmētos objektus (binoklis, loks, nīlzirgs, tauriņš)

Nosauciet vārdus ar skaņu “B” (loks, tauriņš). Nosauciet vārdus ar skaņu “B” (binoklis, nīlzirgs).

Savienojiet attēlus, kuru nosaukumi sākas ar cieto līdzskaņu “B”, izmantojot zilu zīmuli. (loks, tauriņš) Un ar maigu līdzskaņu skaņu “By” - zaļš. (binoklis, nīlzirgs)

11. Zīmējums “Pērlītes”

Bim un Bom patīk zīmēt, un viņi piedāvā jums zīmēt krelles.

Bet vispirms mēs izstiepsim pirkstus.

Vingrinājums "Ezītis".

No kādām ģeometriskām formām ir izgatavotas krelles?

Kādā krāsā ir krelles?

Uzzīmējiet un izkrāsojiet krelles, kā parādīts attēlā.

12.Atspulgs.

Nu, ir pienācis laiks Bim un Bom atvadīties no mums. Mēs sakām viņiem paldies, jo, pateicoties viņiem, jūs un es iemācījāmies tik daudz vārdu ar skaņām “B”, “B”.

Vēlreiz atcerēsimies vārdus ar skaņu “B” (bungas, bullis, banāns, burka, loks, tamburīns, tauriņš, auns, vecmāmiņa)

Nosauciet vārdus ar skaņu “B” (vāvere, binoklis, nīlzirgs, berete, biļete)

Un kādu krāsu mēs izmantojam, lai norādītu skaņu “B”, “B” (zilā ir skaņa “B”, zaļā ir skaņa “B”).

Bim un Bom ļoti patika strādāt ar jums. Viņi jums dāvina tauriņus kā suvenīru.

Mērķi:

  • attīstīt fonēmisko dzirdi un fonēmisko uztveri;
  • precizēt skaņas artikulāciju [b];
  • prast to korelēt ar burtu;
  • bagātināt un aktivizēt vārdu krājumu;
  • uzlabot vārdu analīzi.

Uzdevumi:

  • Izglītojoši:
    • skaņu analīzes un vārdu ar skaņu sintēzes vingrinājumu laikā veidot pilnvērtīgas idejas [b-b];
    • iemācīties atrast šo skaņu vietu vārdos, atšķirt skaņas pēc cietības un maiguma.
  • Korekcijas un attīstības: attīstīt smalko motoriku un runas prozodisko pusi.
  • Izglītojoši: uzmanības, atmiņas attīstīšana, “veiksmes situācijas” veidošana.

Aprīkojums: sarkani, zili un zaļi apļi, priekšmetu attēli, izdales materiāli: zilbes, burti, rokasgrāmata “Attīstīt bērnu prātus”.

Nodarbību laikā

1. Organizatoriskais moments

Kāds tu esi?

(- Gudrs, centīgs, zinātkārs)

Mūsu uzdevumi?

(- Ne tikai skatīties, bet arī redzēt
Ne tikai klausīties, bet arī dzirdēt.
Ne tikai runāt, bet arī domāt.
Strādājiet kopā un auglīgi).

Apbrīnojami. Sākam auglīgi strādāt.

Šodien iepazīsimies ar jaunām skaņām un burtiem, bet vispirms...

2. Pirkstu smalko motoriku attīstīšana...

Paspēlēsimies mazliet.
Sasitīsim plaukstas.
Mēs sasildām pirkstus.
Mēs tos saspiežam, mēs tos atvelkam.

Puiši, atcerēsimies, kādu likumu mums mācīja mūsu draugs Zvukoznajkins.

(Mēs dzirdam un runājam skaņas, bet mēs redzam un rakstām burtus).

3. Artikulācijas vingrošana

Mūsu mute mīl smaidīt. ("Smaids")
Un kustīgā mēle paveiks darbu.
Mūsu mēle vienreiz, divas reizes uztaisīja lāpstu (“Lāpstiņa”)
Un tad viņš uzcēla žogu. Skaistums! (“Žogs”)
Blakus pavisam jaunajam žogam ir rieva (“Zholobok”)
Caur to plūst gaisa straume (vingrinājums gaisa plūsmas attīstīšanai)
Gaļas malšana jāveic lēni (“gaļas maļamā mašīna”)

Fiziskā izglītība bija laba.

4. Tēmas ziņojums

Šodien mūsu viesi ir jautrie klauni Bims un Boms. Kāda ir pirmā skaņa vārdā Bom? (B skaņa). Kāda bija pirmā skaņa, ko dzirdējāt vārdā Bim? (Pēc).

Šodien mēs iepazīsimies ar skaņām [B] un [B] un burtiem Bb.

Nosauciet vārdus ar šo skaņu.

5. Fonētiskais vingrinājums.

Darbs spoguļa priekšā.

Izdari skaņu.

Kas darbojas, ja sakām -b-? Lūpas aizveras un neļauj gaisam brīvi iziet no mutes.

Kas tas ir, patskaņis vai līdzskaņs, kāpēc?

Spēlēsim spēli ziloņi - vardes.

Es atdarinu ziloni, velkot lūpas ar savu probosci.

Mēs atdarinām vardes, velkot lūpas taisni pret ausīm.

Aizveriet ausis un klausieties, vai viņš ir balss vai kurls.

Skaņa [B]: līdzskaņa; grūti, skanīgi.

Skaņa [B]: līdzskaņa, mīksta, balsīga, labiāla.

6. Skaņu [B], [B] izruna zilbēs. Kustības koordinācijas attīstība

Bim un Bom ļoti patīk spēlēt mūzikas instrumentus. Viņi spēlē bungas, trompeti un balalaiku. Spēlēsim ar viņiem. Uz bungas: bam-bom-boom-bum;

  • Uz trompetes: bi-ba-bo-bi-ba-bo;
  • Uz balalaikas: ba-bo-bu-ba-bo-boo.

7. Zilbju bi, ba, bu un vārdu Bim, Bom analīze

Bims jautā, kāpēc jums ir vajadzīgi šie krāsainie apļi? (Lai apzīmētu skaņas.)

Kādas ir šīs pilis un kāpēc tās ir daudzkrāsainas?

(Šajās pilīs dzīvo skaņas.

Sarkanajā pilī ir patskaņi, zilajā pilī ir cietie līdzskaņi, un zaļajā pilī ir mīksti līdzskaņi.)

Paņemiet zilo apli kreisajā rokā un sarkano apli labajā.

Es dodu jums skaņas [b], [a]. Kādu zilbi tu dabūji? (bah).

Un tagad Bom dod jums skaņas [b], [o].

Atdod viņam zilbi. (bo).

Kādas skaņas trūkst šai zilbei, lai iegūtu tās nosaukumu? (Skaņa [m]).

Bim dod jums zilbi bi apļos.

Pievienojiet zilbei bi skaņu, lai izveidotu nosaukumu Bim.

Kurš var izveidot diagrammu ar vārdiem Bim un Bom uz tāfeles?

8. Skaņu izruna vārdos. Skaņas pozīcijas noteikšana vārdā.

Bims un Boms mums atnesa dāvanas, kuru nosaukumos ir skaņas [B], [B]. Tikai es biju neizpratnē, kurš no viņiem kuru dāvanu maisu atnesa. Mēģināsim to izdomāt kopā.

Kas ir mūsu pirmajā somā? (Banāns, balalaika, krelles, rokassprādze, papīrs, burciņa, piespraude).

Kāda skaņa ir atrodama visos šajos vārdos? (Skaņa [B]).

Kur jūs izrunājāt skaņu [B]? (Vārda sākumā).

Kas mums ir otrajā somā? (Bandāža, binoklis, vāvere, nīlzirgs, biļete).

Kāda skaņa ir atrodama visos šajos vārdos? (Skaņa [B]).

Tātad, kurš mums uzdāvināja pirmo dāvanu maisiņu? (Pirmo somu uzdāvināja Bom).

Kurš iedeva otro maisu? (Otro dāvanu maisu uzdāvināja Bim).

9. Fonēmisko attēlojumu attīstība.

Puiši, spēlēsim spēli “Noķer vārdu”.

Jums būs jāaplaudē, lai uztvertu vārdus ar skaņām [B] un [B].

(Lokītis, burka, lūpas, klaips, Panamas cepure, vēstule, kuilis, sable, autobuss, zirneklis, biļete, alfabēts, tulpe, bagāžnieks, albums).

Labi darīts, jūs paveicāt labu darbu.

10. Vārdu sadalīšana zilbēs. Uzmanības un atmiņas attīstība.

Bims un Boms piedāvā spēlēt spēli “Kas trūkst?”

Uz galda guļ: bungas, krelles, papīrs, binoklis, adata, vāvere.

Bērns aizver acis un tiek paslēpts viens priekšmets. Tad viņš uzmanīgi skatās un jāpasaka, kura priekšmeta trūkst. (Piespraudes vairs nav).

Cik zilbju ir vārda pin? (Vārdam pin ir trīs zilbes.)

11. Fiziskie vingrinājumi.

Ir pienācis laiks atpūsties.

Puķe gulēja (bērni pietupās)
Un pēkšņi es pamodos (viņi piecēlās, rokas pie jostas)
Viņš vairs negribēja gulēt (noliecas uz sāniem)
Iedarbināja, nokratījās (paspiež roku)
Pacēla augšup (rokas uz augšu)
Un viņš aizlidoja (viņi vicina rokas, apsēžoties pie rakstāmgalda).

12. Vingrinājums runas prozodiskās puses attīstīšanai.

Lai rūķīši nebūtu tik bēdīgi, uzdāvināsim viņiem dziesmu.

13. Iepazīšanās ar burtu B. Zilbju lasīšana

Puiši, ar kādu skaņu mūs iepazīstināja klauni Bims un Boms? (Ar skaņām B, B).

Vai vēlaties redzēt, kurš burts apzīmē šīs skaņas?

Bet vispirms atcerēsimies, kādu likumu mums mācīja Zvukoznajkins? (Mēs redzam un rakstām vēstules).

Ko šī vēstule jums atgādina?

Šai vēstulei ir liels vēders,
Valkājot vāciņu ar garu vizieri.

Atrodiet šo burtu savā Sound-Letter Lock.

Jūsu priekšā ir burta elementi, mēģiniet to pareizi salocīt.

Izlasi, ko Bims vēlas pateikt Bumam? (Ba, bo, bi, boo, būtu).

Kurš var izdomāt savus vārdus no burtiem? (Bim, Bom).

14.Fonēmiskā uztvere. Skaņas ekstrakcija [B]

No skaņu sērijas: P, B, V, T, B, P, F, B

No zilbju sērijas: PA, BA, BY, PE, BU, PO

No vārdu sērijas (atlasiet attēlus ar skaņu [B])

Nosakiet skaņas [B] vietu vārdā.

15. Burta B un vārdu drukāšana ar burtu B.

16. Nodarbības noslēguma organizēšana

Nu, ir pienācis laiks Bim un Bom atvadīties no mums. Mēs sakām viņiem paldies, jo, pateicoties viņiem, mēs iemācījāmies tik daudz vārdu ar skaņām [B] un [B].

Atcerēsimies vārdus ar skaņām [B] un [B].

(Biļete, papīrs, burka, vāvere, bantīte, binoklis, piezīmju blociņš).

Paldies par darbu!

Nodarbību konspektos sniegts materiāls par rakstītās runas traucējumu korekciju ar OHP grupu 2.klase. Aizraujošs materiāls rada apstākļus veiksmīgai materiāla apguvei un skaņu atšķiršanas spējas attīstībai [b]-[b]/

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Temats: Līdzskaņu skaņu “B-B” diferenciācija zilbēs un vārdos.

Nodarbības mērķi:

1 ) Izglītojoši:

  • Skaņu “B-B” atšķiršanas prasmes nostiprināšana, izmantojot zilbju un vārdu materiālu.
  • Nostipriniet spēju atšķirt skaņas “B-B”, pamatojoties uz patskaņa burtu, lasot zilbes un vārdus.
  • Nostipriniet spēju veidot vārdu diagrammas, sadalīt vārdus zilbēs, atrast zilbes ar skaņām “B - B”.

2) Korekcijas un attīstības:

  • Artikulācijas motorikas attīstība.
  • Fonēmiskās dzirdes attīstība uz zilbju un vārdu materiāla ar līdzskaņu skaņām “B-B”.
  • Bērnu vārdu krājuma precizēšana un bagātināšana, balstoties uz vārdiem ar skaņām “B-B”.

3 ) Izglītojoši:

  • attīstot uzmanību biedru atbildēm, neatlaidību, precizitāti, ieaudzinot interesi par dzīvnieku dzīvi.

Aprīkojums : bilžu materiāls artikulācijas motorikas attīstībai, vārdi ar skaņām “B-B”, prezentācija “Cirks. Dzīvnieki, kuru nosaukumos ir skaņas “B” un “B”, vārdu tabulas lasīšanai ar burtu “B”, zilbes.

Nodarbības gaita:

  1. Org. brīdis. Šodien mums ir grūts uzdevums, bet šodien strādāsim kopā ar pasaku tēliem – rūķiem.
  2. Runas iesildīšana:

Skolotājs logopēds:

Kā mūsu mēle var darboties,

Mēs to parādīsim visiem viesiem.

Skatieties ar acīm spogulī.

Un atkārtojiet visas kustības.

1. "Gleznotājs"

Šorīt piecēlāmies

Un viņi neatzina savu pilsētu.

Katrs stabs un katra māja

Gleznoja gleznotājs.

2. “Tīrīsim zobus”

Jums ir jātīra zobi divas reizes

Katru rītu un katru vakaru.

3. "Pankūkas"

Cepām dažas pankūkas

Un mēs to atstāsim pie loga.

4. “Garšīgs ievārījums”

Ar prieku ēdām pankūkas

Sasmērējās ar ievārījumu.

Lai noņemtu ievārījumu no lūpām

Mute ir jālaiza.

5. "Kauss"

Ēdām garšīgas pankūkas

Mēs gribējām dzert tēju.

6. "Pulkstenis"

Tikk-tak, ķeksī

Mēle šūpojās šādi.

Kā pulksteņa svārsts.

Vai esat jau gatavs spēlēt?

7. "Ķemme"

Es draudzējos ar matiem.

Es tos sakārtošu.

Esmu pateicīga par savu frizūru

Un mani sauc ķemme.

8. "Šūpoles"

Bērni sēdēja šūpolēs

Un tie lidoja augstāk par egli.

Pat pieskārās saulei

Un tad viņi atgriezās.

9. "Begemots"

Mēs atveram muti plašāk,

Mēs spēlējam nīlzirgus.

Atvērsim plaši muti,

Kā izsalcis nīlzirgs

Un tad aiztaisīsim muti.

Nīlzirgs atpūšas.

10. "Vardes"

Mēs atdarinām vardi

Lūpas velkam taisni pret ausīm.

11. "Zilonis"

Es atdarināšu ziloni

Es pavelku lūpas ar savu probosci.

12. "Vardes un ziloņi"

Raz - varde ar biezu vēderu

Two ir liels un laipns zilonis.

13. "Čūska"

Mēs atdarinām čūsku

Mēs būsim līdzvērtīgi viņai.

Izbāzsim mēli un paslēpsim to.

Tikai šādā veidā, nevis citādi.

14. "Zirgs"

Esmu laimīgs zirgs

Tumšs kā šokolāde.

Skaļi noklikšķiniet uz mēles

Skaļi var dzirdēt nagu klabināšanu. (Nospiediet mūsu pirkstus)

16. "Bura"

Pa upi peld buru laiva

Laiva pastaigai

Zvanu visiem puišiem.

17. "Kaķis ir dusmīgs"

Paskaties ārā pa logu

Tur jūs redzēsiet kaķi.

Kaķis izlieka muguru

Viņa nošņācās un uzlēca.

18. "Balons"

Es piepūtu balonu.

Moskīts viņu sakodis.

Balons pārsprāga, nekādu problēmu.

Piepūšu jaunu balonu.

19. "Odi"

Ierodas naktī

Viņš neļauj mums gulēt.

Ļauni riņķi ​​un cirtas ausī.

Tas vienkārši nav nodots jūsu rokās.

20. "Sēne"

Zem bērza pie taciņas

Sēne aug uz bieza kāta.

21. "Akordeons"

Nāciet, atveriet muti, mazie.

Spēlēju ermoņiku.

22. "Dzenis"

Dzenis cirta koku,

Viņš tārpam atkārtoja:

"Lai gan slēpjas zem mizas,

Tu joprojām būsi mans"

Skolotājs-logopēds: Labi darīts! Mēle paveica lielisku darbu.

  1. Nodarbības tēmas noteikšana:

Mūsu rūķus sauc Bim un Bom. (1. slaids)

Klausieties viņu vārdus: Bim - Bom.

Vai viņu vārdi izklausās vienādi?(Nē)

Kādas ir pirmās skaņas viņu vārdos?(“B-B”)

Vai pirmās skaņas viņu nosaukumos izklausās vienādi?

(Nē, tas ir savādāk. BOM — “B”, BIM — “B”)

Ļaujiet mums raksturot šīs skaņas.

B - līdzskaņi, izteikti smagi.

B - līdzskaņa, balss, mīksta.

  1. Kā mēle maina savu pozīciju, izrunājot skaņas “B-B”.

(Ar skaņu “B” mēle ir plakana, mēles gals nedaudz attālinās no apakšējiem zobiem, un ar skaņu “B” mēles aizmugure ir izliekta un mēles gals tiek piespiests apakšējiem zobiem. zobi.)

Kādas skaņas mēs šodien atšķirsim?

(Šodien mēs atšķirsim skaņas “B-B”).

  1. Uz burta to norāda burts B b.(būt)
  2. Atvērsim piezīmju grāmatiņas, pierakstīsim šodienas datumu un nodarbības tēmu:

Skaņas “B - B” ir apzīmētas ar burtu B. Burts B (“B-B”)

Nodarbības tēma ir uzrakstīta uz tāfeles.

  1. Skaņu “B-B” diferenciācija zilbēs.

Skolotājs logopēds:

Katrs rūķis nolēma uzcelt sev māju.

Bom izvēlējās zilbes ar cietu līdzskaņu skaņu “B”, bet Bim ar mīkstu līdzskaņu skaņu “B”.

Izjauksim ķieģeļus. Bom ir zils (BA, BY, BE BO, BU) un Bim ir zaļš (BI, BYU, BE, BYA, BYO).

(Izjauciet, izlasiet, sadaliet 2 mājās).

(Es, Yu, es, E, Yo)

(A, O, U, S, E)

Kādā krāsā bija Boma māja un Bima māja?(Zilā un zaļā krāsā).(2. slaids)

Mēs izmantojam šīs krāsas, lai rakstiski norādītu cietos un mīkstos līdzskaņus.

  1. Fonēmiskās dzirdes attīstība, pamatojoties uz skaņām, kas nav runas.

Rūķiem ļoti patika spēlēt zvaniņus. Uzminiet, kurš spēlē Bimu vai Bomu?

Pie Bim zvans dziedāja bim - bim - bim - bim. Bom zvans dungoja - bom - bom - bom - bom.

Un, kad viņi spēlēja duetu, tas ir, kopā, viņu melodija skanēja šādi: bom - bim - bom - bim - bom - bim - bom. Klausoties zvanu zvanu.

9. Rūķiem Bim un Bom ļoti patika dziedāt zilbju dziesmas. Tagad es nosaukšu zilbes, un jūs tās rakstiet 2 rindās

1. rindā ar cieto līdzskaņu “B” un 2. rindā zilbēm ar mīkstu līdzskaņu “B”. (darba pabeigšana).

BA, BU, BE, BYA, BU, BI, BE, BO, BYO, BYU.

  • Pārbaudīsim: izlasiet 1. rindas zilbes. BA, BU, BU, BE, BO.
  • Kurš rūķis, tavuprāt, dziedāja šīs zilbes? (Bom)
  • Izlasiet 2 rindu zilbes. BE, BYA, BI, BYO, BYU.
  • Kurš, jūsuprāt, dziedāja šīs zilbes? (Bim)

Fiziskie vingrinājumi.

Rūķi notupās zemu.

Rūķi augstu pacēla rokas.

Rūķi plati atpleš rokas.

Rūķi skrien ātri (skrien vietā).

Rūķi ir smieklīgi (smaidīja).

Rūķi klusi apsēžas pie rakstāmgaldiem.

Līdzskaņu skaņu “B-B” diferenciācija vārdos.

  1. Rūķiem ļoti patika ēst. Izņemiet ēdienu no groza un uzminiet, kurš to ēda, Bims vai Bom?

Izlasiet vārdu, nosakiet, kāda skaņa tam ir"B" vai "B" . Pasvītrojiet burtu "B" ar atbilstošo krāsu.

Secinājums: Kādi patskaņi tiek rakstīti pēc mīkstā līdzskaņa “B”

(Es, Yu, es, E, Yo)

Kādi patskaņi tiek rakstīti pēc cieta līdzskaņa rakstībā?

(A, O, U, S, E)

  1. Rūķi sūtīja vēstules un lūdza palīdzību, lai noskaidrotu, kā vārdos skan viņu iecienītākie līdzskaņi.

Apskatīsim attēlus. Klausieties viņu vārdus. Pārklājiet katru vārdu ar atbilstošās krāsas mikroshēmu. Ja vārdā “B” izklausās grūti, tad izmantojiet zilo mikroshēmu, ja “B” izklausās maigi, tad izmantojiet zaļo mikroshēmu.

Izpilde, pārbaude.

Skolotāja pārbaude.

  1. Visiem ļoti patīk cirks, gan rūķīšiem, gan milžiem. Skatīt prezentāciju (7. slaids) “Cirks.Dzīvnieki, kuru nosaukumos ir skaņas “B” un “B”.

Hei puiši pasteidzieties

Atved draugus uz cirku!

Kurš uzstāsies?

Mēģināsim nosaukt visus.

Paviāns, bebrs, āpsis,

Leopards, bizons un burunduks,

Nīlzirgs, kamielis, beluga valis,

Vāvere, bifeļa, bullis, beluga

Pērtiķis, bizons, auns.

Krupis, zebra un mežacūka.

Bērni uzmin dzīvnieku vārdus.

Kādās 2 grupās šos dzīvniekus var iedalīt?

(Karstu valstu dzīvnieki un Krievijas centrālās daļas dzīvnieki). Vai atceries, kādas skaņas mēs šodien atšķiram?

Uzdevums: Pierakstiet vārdu – grafiski sadaliet vārdu zilbēs, pierakstiet zilbes ar burtu “B”.

Belka, bāra kuce, kuilis, be hemot, biz on, bu skapītis.

Secinājums: Kādi patskaņi tiek rakstīti pēc mīkstā līdzskaņa “B”

(Es, Yu, es, E, Yo)

Kādi patskaņi tiek rakstīti pēc cieta līdzskaņa rakstībā?

(A, O, U, S, E)

  1. Fiziskie vingrinājumi. (28. slaids)

Cirkā skan jautra melodija. (Pieskaršanās ritms).

  1. Darbs ar kartēm.

Zh.ba, b.ran, b.yvol, b.k, b.rs, b.gemot, b.rsuk, b.locker, b.lka, b.zon, ob.zyana, b.luga.

  1. Nodarbības kopsavilkums:

Ko mēs iemācījāmies klasē:

  • Mēs iemācījāmies atšķirt skaņas “B” un “B” zilbēs un vārdos.
  • Atšķiriet skaņas “B-b”, pamatojoties uz patskaņuburts, lasot zilbes un vārdus. https://accounts.google.com

    Slaidu paraksti:

    Logopēdiskā nodarbība Tēma: Līdzskaņu skaņu “B-B” diferenciācija zilbēs un vārdos. Autors: skolotājs-logopēds: Vulfoviča Nadežda Aleksejevna MBOU 5. vidusskola - “Veselības un attīstības skola”, Radužņijas Hantimansijskas autonomais apgabals.

    Tēma: Līdzskaņu skaņu “B-B” diferenciācija zilbēs un vārdos. Plānotais rezultāts: Apstākļu radīšana, lai nostiprinātu prasmi atšķirt skaņas “B-B-B” uz zilbju un vārdu materiāla, attīstītu spēju atšķirt skaņas “B-B-B” balstoties uz patskaņu, lasot zilbes un vārdus, prasmi zīmēt. izveidojiet vārdu diagrammu, sadalot vārdus uz zilbēm, atrodiet zilbes ar skaņām “B - B”.

    Māja rūķiem

    Zvani skan

    Zilbju dziesma. --- --- --- ---

    fiziskā minūte

    Hei puiši, ātri savāc draugus uz cirku! Kurš uzstāsies? Mēģināsim nosaukt visus.

    burunduks

    mērkaķis

    VĀVERE Nīlzirgs ĀPŠU BISONS BURBUNU KUIRLIS

    Jautrs ritms

    Labi padarīts! Ko jūs iemācījāties klasē?


    Koriģējoši un attīstoši uzdevumi.

    1. Māciet bērnam ar uzsvaru izcelt kādu ritmiskā raksta elementu.

    2. Attīstīt bērnam dinamisku praksi.

    3. Māciet bērnam skaidri izrunāt skaņas [B], [B"], atšķirt tās pēc auss un izrunā.

    4. Māciet bērnam sadalīt divu vai trīs zilbju vārdus zilbēs bez līdzskaņiem.

    5. Turpiniet mācīties atlasīt saistītus vārdus dotajam vārdam.

    6. Iemācīt vārdu skaņu analīzi.

    1. vingrinājums. Didaktiskais vingrinājums “Klausieties un atkārtojiet” (dzirdes uzmanības attīstīšana).

    Pieaugušais trīs reizes sit pa bungu: vienu stipri un divas reizes vāji (ritmisks raksts!!!), un bērnam jāatkārto, izceļot vajadzīgo elementu ar sitiena spēku. Tad var mainīties ritmiskais modelis, piemēram: !! !, !! ! utt.

    2. uzdevums. Didaktiskais vingrinājums “Dari kā es” (roku koordinācijas attīstīšana).

    Bērns saskaņā ar modeli (vispirms kopā ar pieaugušo un pēc tam patstāvīgi) ar rokām vienlaikus veic šādas kustības: labā roka - dūre, kreisā roka - plauksta utt.

    3. uzdevums. Iepazīstinām ar skaņu [B].

    Pieaugušais izrunā teikumu (ar balsi uzsver skaņu [B]) un jautā bērnam, kāda skaņa tajā bieži dzirdama:

    Aunam Bubam sāp zobs...

    Pieaugušais rāda spoguļa priekšā un izskaidro bērnam skaņas artikulāciju [B]:

    — lūpas ir aizvērtas, pēc tam atveras ar tūlītēju gaisa izlaišanu;

    - kakls "strādā".

    Skaņas simbols: basa bungu sitiens: BBBB...

    Raksturīgs skaņa: līdzskaņa skaņa (sūkļi rada barjeru gaisam), cieta, skanīga. Apzīmējums: zils aplis ar zvaniņu.

    4. uzdevums. Fonētiskais vingrinājums. Puika nokrita no ragavām - blīkšķ! sprādziens!

    5. uzdevums. Didaktiskais vingrinājums “Sasit plaukstas, dzirdot skaņu [B]”:

    d, t, b, b...; jā, ba, du...; auns, govs, bullis, žogs, varene...

    6. uzdevums. Pieaugušais aicina bērnu atkārtot zilbes pēc viņa, akcentējot ar balsi:

    ba-ba-ba-ba, būtu-boo-bo-ba...

    7. uzdevums. Pabeidziet pēdējo zilbi vārdos:

    BA: ver..., no..., ka..., strādāt..., šaut..., cīnīties...;

    BŪTU: tr..., gu..., klum..., dunk..., ārā...

    8. uzdevums. Izvēlieties vārdus pirmajai zilbei:

    BA: -ton, -gazh, -let...;

    BU: -ket, -maga, -tylka, -ton...;

    BO: -Rja, -bik...

    9. uzdevums. Didaktiskais vingrinājums “Smieklīgā bumba”. Māciet bērnam sadalīt vārdus zilbēs (bērns izrunā vārdu pa zilbei un katrai zilbei sit bumbu pa grīdu):

    boo-sy, ba-na-ny, bo-you, for-bo-ry, by-ki...

    10. uzdevums. Darbs ar attēliem (ja tas ir grūti, izmantojiet kartītes un zilu apli ar zvaniņu).

    Izvēlieties attēlus, kuru nosaukumos vārda sākumā ir skaņa [B].

    Izvēlieties attēlus, kuru nosaukumos vārda vidū ir skaņa [B].

    11. uzdevums. Bērnam tiek lūgts patstāvīgi atcerēties vārdus ar skaņu [B], noteikt skaņas [B] vietu vārdos.

    12. uzdevums. Atrodiet ar vārdu saistītos vārdus

    bāba - vecmāmiņa, vecmāmiņa...

    13. uzdevums. Mācieties tīrus teicienus:

    Ba-ba-ba - jauna caurule.

    Boo-boo-boo - mēs paņēmām pīpi.

    Ja tikai nebūtu caurules.

    14. uzdevums. Iepazīstinām ar skaņu [B"].

    Pieaugušais lūdz bērnam uzminēt mīklu un nosaukt atbildē pirmo skaņu.

    Dzīvo ieplakā

    Jā, viņš grauž riekstus. ( Vāvere)

    Skaņas simbols: mazas bungas skaņa: sit, sit, beat...

    Raksturīgs skaņa: līdzskaņa, maiga, balss. Apzīmējums: zaļš aplis ar zvaniņu.

    15. uzdevums. Fonētiskais vingrinājums. Auns bļauj: bite...

    16. uzdevums.

    sist, sist, sist, sist...; bya, bya, di, tie...; kaķis, nīlzirgs, bizons, govs, apvainojums...

    17. uzdevums. Atkārtojiet vairākas zilbes pēc pieaugušā vārda, akcentējot balsī uzsvērto:

    bah-bah-bah-bah; bite-be-bye-bee...

    18. uzdevums. No vairākiem attēliem atlasiet tikai tos, kuru nosaukumos ir skaņa [B"].

    19. uzdevums. Skaņu diferenciācija [B] - [B"].

    Didaktiskais vingrinājums "Sasit plaukstas, ja dzirdat skaņu [B"]:

    b, b, b, b, b...; čau, čau, čau, čau...

    Pēc auss nosakiet papildu vārdu sērijā ([B] vai [B"]):

    auns, krelles, muca, nīlzirgs; balts, vāvere, bullis, bizons.

    Uzminiet mīklas, nosauciet pirmo skaņu mīklās:

    Pāri kalniem, pāri ielejām

    Viņš valkā kažoku un kaftānu. (auns)

    Māsas stāv uz lauka,

    henbane kleitas,

    Cepures ir zaļas. ( Bērzi)

    Bez spārniem, bet ātrāk par putniem

    Lido no koka uz koku. ( Vāvere)

    Ko tu lej pannā?

    Jā, viņi to saliek četras reizes? (pankūkas)

    20. uzdevums. Ielīmējiet piezīmju grāmatiņā attēlus ar objektu attēliem, kuru nosaukumos ir skaņas [B] un [B"].

    Izvēlieties vārdus ar skaņām [B] un [B"], sadaliet tos zilbēs. Veidojiet teikumus ar šiem vārdiem.

    Salīdziniet vārdus un izveidojiet teikumu ar katru vārdu:

    būt - pārspēt, bija - pārspēt, aizmirst - gūt vārtus.

    Mācīties mēles griežņus:

    Visi bebri ir laipni pret saviem bebriem.

    Kaulnieks auns iekāpa nezālēs.

    21. uzdevums. Iepazīstinām ar burtu B:

    B - liela muca ar krānu,

    Mēs dzeram no mucas agri no rīta.

    V. Kovšikovs

    Kā vēl izskatās burts B?

    Burtu spēles.

    22. uzdevums. Vārdu skaņas analīze (vārdu diagrammu sastādīšana no apļiem, analīze):

    Baba, Bim.

    Vārdu sastādīšana no grieztā alfabēta burtiem, lasīšana, burtu kopēšana drukātajos burtos diktā.

    Fonētikas stunda 2 skolēnu grupā. Pirmais līmenis.

    Ilgums– 90 min.

    Nodarbības mērķis: skaņu radīšana [B"], [P"], [V"], [F"]. Šo skaņu pareizas izrunas praktizēšana.

    Valodas materiāls:

    1. Norādīto līdzskaņu artikulācijas shematiski zīmējumi.

    2. Izdales materiāli – vingrinājumi skolēniem.

    NODARBĪBAS PLĀNS

    Organizatoriskais brīdis (1 min): Sasveicināšanās, daļas izdales materiāla izdalīšana skolēniem.

    Ievadsaruna (3-5 min): Kā skolēniem klājas, ko viņi darīja vakar vakarā, runājot par laikapstākļiem.

    Runas iesildīšana: Pēdējā nodarbībā apgūto skaņu atkārtošana.

    Borja Pole man iedeva īrisu,
    Polya Bore - bārbele.

    Vera Fedja pasniedza laternu,
    Fedja Vera - saldumi.

    Lietus uz peļķēm

    Liec punktus.

    Tāpat kā siltums beidzas.

    Kā bezdelīgas

    Skrejlapiņas

    Viņi cenšas aizlidot.

    Pa aleju līst

    Un līdz pašai tumsai

    Aicina pastaigāties

    Zābaki, lietusmēteļi, lietussargi.

    Jauns materiāls:

    Ja pēc burta "?" izmaksas:

    b ь, I I, E e, E e, Yu yu, Un un

    tad skaņa "?" kļūst mīksts.

    Artikulācija:

    Ciets Mīksts

    JAUNS MATERIĀLS [B"] un [P"]

    · [B"]- maiga balss līdzskaņa.

    lūpas ir aizvērtas un atvērtas zem izelpotā gaisa spiediena. Mēles gals ir piespiests apakšējiem zobiem, mēles aizmugure ir izliekta. Balss saites strādā, kakls trīc (ir balss).

    Mēles stāvokļa atšķirības atkārtojums cietajiem un mīkstajiem līdzskaņiem.

    Klausieties un atkārtojiet zilbes:

    Bya-bya-bya Bya-bya-bya Bya-bya-bya Bya-bya-bya Bi-bi-bi Bya - bya - bya - bye - bi Bya - bye - bye - bi - bya Bya - bye - bi - bya - bye Be - bi - bya - bye - bye Bya - bya - bye - bye - bye

    Vārdu atkārtošana ar skaņu [B"] pēc skolotāja:

    Stresa apstākļos: palaist, sist, pārsējs, kaujas, krelles, nabags, nabadzība, balts, vāvere, krasts, kabīne, nomākts, mīlēt, lauzt; pusdienas, pusdienot, sacīkstes, balināšana, bērns, puiši, byaka, tu, pats, krūtis.

    Bez akcenta: bizons, biļete, binokļi, bibliotēka, nepatikšanas, nīlzirgs, benzīns, veļa, berete, bērzs, birojs, birojs, savākt, ņemt, mērkaķis, palaist, balināt, budžets, birojs, budžeta t.

    Vārda beigās: bēdas, aukstums, balodis, ledus bedre.

    Tīri teicieni:

    Bite - pīkst - pīkst - mašīna dūc, bez benzīna neiztikšu.

    Bite - pī - pīkst - nepūt skaļi trompeti.

    Esi - esi - esi - es spēlēju trompeti.

    Esi - esi - esi - iesim pie tevis.

    Sakāmvārds: Sargieties no nepatikšanām, kamēr tās vairs nav.

    Skaņu diferenciācija B – B

    Atkārtojiet zilbes:

    Ba - bya - bi bu - byu bo - byo

    Bya - ba bi - byu - bu byo - bo

    Ba - bya - ba byo - bi - byu - bu - byo byo - bo - byo

    Bya - ba - bya bi - bya - bi bu - byu - bu bo - byo - bo

    Atkārtojiet vārdus:

    Tanki - byaki Bunt - pārsējs

    Balets - biļete Būt - pārspēt

    Bow-band Was - beat

    Kuilis - kabīne Batons - betons "

    Lyuba - mīlēt kreklu - sasmalcināt

    Bulciņa - vāvere

    Sāp - balināt

    Tīri teicieni:

    Ja tikai es varētu atnest sēnes.

    Ja vien pagalmā būtu stabi.

    Ba - ba - ba - pa logu izspraucas pīpe.

    Bi - bi - bi - tu mani mīli.

    Parunas: Bagāts nav nabaga brālis.

    Izlasiet teikumus un sakārtojiet vārdus tabulā:

    Mēs pētīsim burtus. Dzīvoklī ir jaunas mēbeles.Ziemā iegremdējamies ledus bedrē. Mēs uzzināsim daudz! Ļuba nes piena kannu. Krastā sēž makšķernieks. Sunim ir būdiņa zem bērza. Man patīk bulciņa ar ievārījumu. Maiznieks klauvē pie mūsu durvīm! Pie loga aizlidoja balodis. Borja salauza vāzi. Nabaga nīlzirgam sāp vēders. Lyuba dodas uz biroju. Es laimēju automašīnu.

    Vārdu atkārtošana ar skaņu [P"] pēc skolotāja:

    Stresa apstākļos: mielasts, celms, dzied, cepeškrāsns, pieci, papēdis, plankumi, alus, čīkst, ēdiens, zāģis, pica, putas, Petja, plīts, dziedāšana, atkal medus sēnes, vāra, šņāc; apdare, zāģu skaidas, cūciņa banka, apdare, dungot, šņaukt, cept, dziedāt, pilieni, krākt, sapieri, uzpirksteņi.

    Bez akcenta: dzēriens, peonija, vēstule, pilots, pīrāgs, gailis, dziesma, smiltis, pingvīns, cepumi, penālis, spalva, cimds, padziļinājums, verdošs ūdens, dators, noslīcināt, biezenis, dzēriens, kapteinis, pabeidziet rakstīt, lāsītes, rakstīt, krākt , uz priekšu, kapuci.

    Vārda beigās: purvs, izsitumi, uzbriest, ķēde, stepe.

    Tīri teicieni:

    Pe-pe-pe - plankumi labībā.

    Dzer, dzer, dzer - pabeidz ūdeni!

    Pī-pī-pī - nečīkst.

    Pi-pi-pi - kopēt zināšanas.

    Patter: Petja ar zāģi zāģēja celmu. Pie celmiem atkal ir pieci. No vīles apakšas lido zāģskaidas.