Aké je prostredie vo vodných roztokoch kyslých solí. Hydrolýza soli

Metodický rozvoj vyučovacej hodiny

"Prostredie vodných roztokov"

Cieľ: formovanie bádateľskej kompetencie študentov pri štúdiu prostredia vodných roztokov elektrolytov a metód jeho kvalitatívnej analýzy.

Úlohy:

  1. Vytvoriť predstavu študentov o typoch prostredia vodných roztokov (kyslé, neutrálne, zásadité);
  2. Zvážte koncept "ukazovateľov" a hlavné typy ukazovateľov (lakmus, fenolftaleín, metylová pomaranč);
  3. Študovať zmenu farby indikátorov v rôznych prostrediach;
  4. V priebehu chemického experimentu odhaliť najoptimálnejší indikátor na určenie kyslého a zásaditého prostredia roztoku;
  5. Analyzujte vzťah medzi médiom v roztoku a hodnotou pH;
  6. Formovať zručnosti študentov s univerzálnym ukazovateľom;
  7. Odhaliť závislosť farby štiav niektorých rastlín (najmä červenej kapusty) od média roztoku.

Forma: hodina - výskum. Táto forma vám umožňuje simulovať všetky fázy chemického výskumu pri štúdiu konkrétnej témy.

Táto lekcia harmonicky kombinuje problematickú metódu a chemický experiment, ktorý slúži ako prostriedok na preukázanie alebo vyvrátenie predložených hypotéz.

Vedúcou formou činnosti na vyučovacej hodine je samostatná práca žiakov vo dvojiciach alebo skupinách, plnenie rovnakých alebo rôznych úloh (podľa možností), zameraná na získanie širšieho spektra informácií pre celú triedu.

Metodické komentáre sú písané kurzívou.

Organizačný moment. I. etapa – motivačná

Dobrý deň! Svet okolo nás je plný látok rôznych štruktúr a vlastností. Ich poznanie nám umožní spoznať samých seba.

Najoptimálnejším a najrozsiahlejším spôsobom poznania je výskum. Dnes nás pozývam, aby sme si sami seba predstavili nie ako študenti a učiteľ, ale ako zamestnanci seriózneho laboratória, ctihodní výskumníci chémie. (Technológia hier) Snímka č. 1

Na začiatok mi dovoľte položiť vám otázku, ktorú mi adresoval jeden z kolegov: „Čo majú spoločné staroveké Kartágo a moderné Holandsko?“ ( problémové učenie) (Diskusia o možnostiach odpovede)

V skutočnosti sú bežné problémy životného prostredia, ktoré sú charakteristické pre jeden aj druhý štát.

Odkaz na históriu:Svojho času bolo Kartágo veľmi mocným štátom, ktorý si bránil svoju nadvládu v Stredomorí. V dôsledku tretej púnskej vojny bolo polmiliónové mesto Kartágo úplne zničené a preživších obyvateľov predali do otroctva. Rimania skandovali "Carthago delendam esse!" („Kartágo musí byť zničené!“).Snímka č. 2

Miesto, kde sa nachádzalo mesto, bolo pokryté soľou. Moderné Holandsko nikto neposype soľou, ale tento štát aktívne bojuje s globálnymi environmentálnymi problémami, vrátane tých, ktoré spôsobujú povodne. (interdisciplinárne prepojenia)

Problémová otázka:

Myslíte si, že v Jegorievsku existujú environmentálne problémy? Ktoré?

(Zanesenie pôdy, znečistenie vodných plôch, atmosféry, veľa odpadkov na uliciach atď.)

Jedným z najdôležitejších problémov jeproblém s čistotou vody. Voda vstupuje do zásobovania vodou z čerpacích staníc, ktoré ju zdvíhajú z veľkých hĺbok, z artézskych studní. Ale kedysi zdrojom vody v dedine Vysokoye (na mieste, kde vznikol Yegorievsk) bola rieka Guslitsa. Snímka č. 3

Uvažujme o modernej vzorke vody z rieky Guslitsa. Posúďte farbu, priehľadnosť, vôňu, prítomnosť suspendovaných častíc.

Všetky tieto metódy analýzy súorganoleptické.Vysvetlite názov pojmu. (Tj. vykonávané pomocou ľudských zmyslov).

Otázka na zamyslenie: Len na základe výsledkov organoleptických metód môžeme usúdiť, že vzorky vody sú ekologicky čisté?

(To je nemožné. Voda môže obsahovať častice, ktoré nevidíme – navonok neviditeľné).

Priblížili sme sa k problému : Ako určiť prítomnosť neviditeľných častíc v roztoku? (problémové učenie)

Fáza II - Riešenie problémov

Cieľ náš dnešný výskum: študovať niektoré spôsoby kvalitatívnej analýzy vodných roztokov (t. j. obsahu rôznych častíc v nich). Aké metódy možno použiť?

(Môžete vykonávať chemické reakcie -kvalitatívne reakciepreukázanie prítomnosti určitých častíc v roztoku.)

A môžete použiť špeciálne látky - ukazovatele.

Otázka na zamyslenie:Poznáte ukazovatele z kurzu biológie, fyziky a iných akademických disciplín. Aký je podľa vás význam pojmu „ukazovateľ“ v chémii?

Oprava definície na snímke: snímka číslo 4

Indikátor je látka, ktorá mení svoju farbu v závislosti od prostredia roztoku.

Otázka na zamyslenie:Rozumiete všetkému v tejto definícii?

(Čo je to „médium roztoku“? Aké to je?) Toto tému z dnešnej lekcie si zapíšte do zošita:

« Médium vodného roztoku ».

Veľká veda - logika!... a znalosť tried anorganických zlúčenín vám pomôže identifikovať typy médií vodných roztokov.

Navrhujem zostaviť prvý logický reťazec zodpovedaním príslušných otázok:

  1. Do akej triedy patria látky so vzorcom: HCl, H 2S04, HN03, H2 S? (kyseliny) Snímka č. 5
  2. Aké katióny vznikajú v roztoku počas disociácie tejto triedy zlúčenín? (vodíkové katióny)

Napíšte na tabuľu rovnicu pre disociáciu kyseliny dusičnej

HNO 3 → H + + NO 3 -

Tip: Názov roztoku v tomto prípade pochádza z názvu zodpovedajúcej triedy zlúčenín ( kyslé prostredie).

  1. Zostavte nasledujúci logický reťazec pre zlúčeniny vyjadrené vzorcami: NaOH, Ca(OH) 2, KOH, Ba(OH)2 . (zásady, zásady) Snímka č. 6

Napíšte na tabuľu rovnicu pre úplnú disociáciu hydroxidu bárnatého

Ba(OH)2 → Ba2+ + 2OH -

Tip: Pamätajte na klasifikáciu základov! Rozkladajú sa všetky zásady vo vodnom roztoku na ióny? Názov média pochádza z názvu rozpustných zásad. (alkalické)

  1. Do ktorej triedy patria tieto látky: síran draselný, chlorid bárnatý, dusičnan vápenatý? (soli). Snímka číslo 7 K2S04, BaCl2, Ca(N03)2
  2. Keď sa tieto zlúčeniny rozpustia vo vode, vytvoria sa častice, ktoré charakterizujú kyslú alebo zásaditú povahu roztoku? (nevytvorené)

Napíšte na tabuľu rovnicu pre disociáciu síranu draselného

K 2 SO 4 → 2 K + + SO 4 2-

Tip: Názov média pochádza z neprítomnosti vodíkových katiónov a hydroxo aniónov. (neutrálne)

Urobme si schému klasifikácie prostredí Diagram na doske(pedagogika spolupráce)

PROSTREDIE VODNÝCH ROZTOKOV

_______________ ________________

___________________

(telesná výchova pre oči)

Zistili sme teda, že existujú tri typy vodných roztokov (kyslé, neutrálne a zásadité).

Indikátory, o ktorých sme už hovorili na začiatku hodiny, nám pomôžu zmerať úroveň kyslosti vodného prostredia.

Ukazovatele - Sú to látky, ktoré menia svoju farbu v závislosti od média roztoku.

Ukazovatele sú rôzne. Dnes vám predstavíme tri hlavné:modrý lakmus, metyl pomaranč a fenolftaleín.

Každý z nich mení farbu odlišne v závislosti od média roztoku, takže našou úlohou je vybrať pre každé médium roztoku najoptimálnejší indikátor.

Ak chcete pracovať, urobme tabuľku: Snímka č. 9

Metyl pomaranč

Fenolftaleín

kyslý roztok

alkalický roztok

Soľný roztok

Nalejte 2-3 ml roztoku kyseliny chlorovodíkovej do troch skúmaviek. Do každého z nich pridajte 1 kvapku indikátorov (metyloranž do skúmavky č. 1, fenolftaleín do skúmavky č. 2, modrý lakmus do skúmavky č. 3).

Zaznamenajte si pozorované zmeny do poznámkového bloku.

Cvičenie: Všimnite si názov indikátora, ktorý je najvhodnejšie použiť na určenie kyslého prostredia vodného roztoku!

Nalejte 2-3 ml roztoku hydroxidu sodného do troch skúmaviek. Do každého z nich pridajte 1 kvapku indikátorov (metyloranž do skúmavky č. 1, fenolftaleín do skúmavky č. 2, modrý lakmus do skúmavky č. 3).

Sledujte zmenu farby. Zaznamenajte pozorované zmeny do poznámkového bloku

Cvičenie: Označte názov indikátora, ktorý je najvhodnejšie použiť na určenie alkalického prostredia vodného roztoku!

Diskusia o výsledkoch experimentu. Vypĺňanie tabuľky v zošite (žiaci) a na snímke (učiteľ).(pedagogika spolupráce)

Formulácia záverov:V kyslom prostredí sa farba metyloranžovej stáva červenou, lakmusovo červenou, fenolftaleín nemení svoju farbu. Preto je najoptimálnejším ukazovateľom na určenie kyslého prostredia roztokumetylová oranž.

V alkalickom prostredí sa farba metyloranžovej stáva žltou, lakmusovou modrou, fenolftaleínovou - malinovou. Preto je najoptimálnejším ukazovateľom na určenie alkalického prostrediafenolftaleín.

Ste vyzbrojení novými poznatkami. Môžete teraz študovať prostredie vzorky vody?

Pokúste sa určiť prostredie vzorky vody pomocou optimálnych indikátorov, len na tento účel nalejte malé množstvo testovacej vody z kadičky do troch čistých skúmaviek a do každej pridajte príslušný indikátor (fenolftaleín, metyl pomaranč).

Pozorujete výrazné farebné zmeny indikátorov v roztokoch? (Nie).

Aké hypotézy môžete predložiť?

  1. Médium roztoku nie je silne kyslé alebo nie silne zásadité, takže indikátory nedokážu rozlíšiť rozdiel.
  2. Prostredie je neutrálne, takže farba indikátorov sa nemení.

Rozsah charakteristík média v roztoku je skutočne veľmi široký: od silne kyslého až po silne zásaditý.

Vyjadruje sa v jednotkách od 0 do 14, čo sa nazýva hodnota pH (p-ash) -indikátor pH.(pokročilé vzdelávanie)

Indikátor vodíkaje hodnota charakterizujúca obsah vodíkových katiónov v roztoku. Existujú presné univerzálne ukazovatele.Snímka č. 10

Pokročilé vzdelávanie. Z vedeckého hľadiska je pH záporný dekadický logaritmus koncentrácie vodíkových iónov v roztoku. Zatiaľ je pre vás veľa nepochopiteľných slov, ale v 11. ročníku sa k štúdiu tejto hodnoty vrátime a zvážime ju podrobnejšie z hľadiska vedomostí, ktoré dovtedy budete mať.

Zadanie do zošita:

Pomocou získaných informácií identifikujte vzťah medzi hodnotou pH a médiom roztoku. Svoje závery si zapíšte do zošita.

Závery:

Pri pH > 7 je médium roztoku zásadité

Pri pH = 7 je médium roztoku neutrálny

Pri pH< 7 среда раствора kyslé

Na stanovenie hodnoty pH a presnejšie určenie média roztoku existujú rôzne metódy: acidobázická titrácia, meranie elektromotorickej sily (EMF) alebo použitie univerzálneho indikátorového papierika.

Univerzálny indikátorový papierik ponorte do vzorky vody v kadičke.

Porovnajte farbu získanú na ňom s farebnou stupnicou pH.

Otázka na zamyslenie: Aké je médium vášho vzorového roztoku?

Nezabudnite špecifikovať typ média podľa sily (slabé, silné).

problémová otázka: No, môžete teraz urobiť záver o ekologickom stave vzorky vody, ktorá vám bola vydaná?

(Nie. Pretože nepoznáme environmentálne normy, nevieme, s čím porovnávať naše vzorky).

Úroveň kyslosti vydaných vzoriek môžete porovnať s podmienenou stupnicou hodnôt pH niektorých roztokov.

Na podložnom sklíčku sa nakreslí stupnica pH Snímka č. 11

Problematické záležitosti:

  1. Aké tekutiny sa podľa vás neodporúčajú ľuďom so žalúdočnými vredmi? prečo?

(Všetky slabo a silne kyslé roztoky (káva, citrón, jablko, paradajková šťava, Coca-Cola) môžu spôsobiť exacerbáciu peptického vredu v dôsledku nadmernej kyslosti).

  1. Čo je podľa vás spoločné medzi čpavkom, ktorý gazdinky pridávajú do vody na umývanie okien, a mydlom, ktorým si umývame ruky?

(Mydlový roztok aj amoniak sú alkalické, aby pomohli odstrániť nečistoty.)Snímka č. 12

problémová otázka:Niekedy potrebujeme určiť prostredie riešenia doma. A po ruke nie je žiadny univerzálny indikátorový papierik. Čo robiť? (problémové učenie)

Informácie: Ukazuje sa, že niektoré druhy zeleniny a ovocia majú indikátorovú schopnosť. Obsahujú pigment citlivý na pH (antokyanín).

Ide o plody tmavomodrej, fialovej farby: cvikla, černice, čierne ríbezle, čerešne, tmavé hrozno a vrátane červenej kapusty.

Informácie : Doma si môžete vyrobiť indikačné papieriky.

Vezmite šťavu z červenej kapusty a naplňte ňou listy filtračného papiera. Listy treba nechať uschnúť. Potom filtračný papier nakrájajte na tenké prúžky.Indikátorové papieriky sú pripravené!Veľa šťastia pri experimentoch! (humánne-osobné)

III etapa. Záverečná fáza štúdie:

Blížime sa ku koncu nášho výskumu. Predtým ste povedali, že na to, aby sme mohli urobiť záver o kyslosti vzoriek vody, musíme mať užitočné informácie o sanitárnych a hygienických normách platných vo svete a u nás.

Užitočná informácia: V súlade s Hygienickými požiadavkami na kvalitu vody systémov centralizovaného zásobovania pitnou vodou (SanPiN 2.1.4.559-96) musí byť pitná voda nezávadná z hľadiska chemického zloženia a mať priaznivé organoleptické vlastnosti.

Index pH pre pitnú vodu by mal zodpovedať norme 6-9 jednotiek, pre nádrže 6,5 - 8,5 Výskumníci zistili, že kyslé prostredie škodí najmä vodným obyvateľom ako zásadité. Vo vodných rastlinách ovplyvňuje zvýšenie kyslosti vody predovšetkým narušenie metabolizmu vápnika a tvorbu bunkových membrán, ich delenie, ako aj priebeh fotosyntézy.

Pre vodné útvary a pitnú vodu by obsah dusičnanov nemal prekročiť 45 mg / l, fosforečnany - 3,5 mg / l. Dusičnanové a fosforečnanové ióny prispievajú k zarastaniu vodných plôch vegetáciou, čo spôsobuje rast planktónu. To zase odumiera a absorbuje veľké množstvo kyslíka, čím zbavuje vodu schopnosti samočistenia. Dusičnany môžu byť toxické pre ľudí a vodné organizmy.

Zvýšený obsah železa vo vode spôsobuje ukladanie železa v pečeni a v škodlivosti výrazne predbieha alkoholizmus. Maximálna prípustná koncentrácia železa vo vode je 0,3 mg/l. (zdravotne úsporné technológie)

III. Reflexia Otázky na diskusiu:

  1. Je hodnota pH testovanej vody správna?
  2. V ktorých prípravkoch je roztok kyslý?
  3. V ktorých prípravkoch je prostredie roztoku zásadité?
  4. Ako indikátory menia farbu v takomto prostredí?

kľúčová otázka:

Myslíte si, že doteraz získané informácie o kvalite vzoriek vody sú dostatočné na to, aby sme urobili konečný záver o jej environmentálnej vhodnosti a čistote? (Nedostatočné. Je potrebné vykonať kompletnú kvalitatívnu analýzu na obsah rôznych častíc - iónov v ňom).

Záver: musíte túto tému študovať dlho a usilovne, aby ste z výskumu vyvodili úplné a správne závery.

D.Z. odsek 28, napr. №2,3 strana 46

Prednáška: Hydrolýza soli. Prostredie vodných roztokov: kyslé, neutrálne, zásadité

Hydrolýza soli

Pokračujeme v štúdiu vzorcov chemických reakcií. Pri štúdiu témy ste sa dozvedeli, že počas elektrolytickej disociácie vo vodnom roztoku sa častice podieľajúce sa na reakcii látok rozpúšťajú vo vode. Toto je hydrolýza. Sú mu vystavené rôzne anorganické a organické látky, najmä soli. Bez pochopenia procesu hydrolýzy solí nebudete vedieť vysvetliť javy, ktoré sa vyskytujú v živých organizmoch.

Podstata hydrolýzy soli sa redukuje na výmenný proces interakcie iónov solí (katiónov a aniónov) s molekulami vody. V dôsledku toho sa vytvorí slabý elektrolyt - zlúčenina s nízkou disociáciou. Vo vodnom roztoku sa objavuje prebytok voľných iónov H + alebo OH -. Pamätajte, že disociácia elektrolytov vytvára ióny H + a ktoré OH -. Ako ste uhádli, v prvom prípade máme do činenia s kyselinou, čo znamená, že vodné médium s iónmi H + bude kyslé. V druhom prípade zásadité. V samotnej vode je médium neutrálne, pretože sa mierne disociuje na ióny H + a OH - rovnakej koncentrácie.

Charakter prostredia možno určiť pomocou ukazovateľov. Fenolftaleín deteguje alkalické prostredie a zafarbí roztok do karmínovej farby. Lakmus sa zmení na červený s kyselinou a modrý na zásadu. Metyl oranžová - oranžová, v alkalickom prostredí sa stáva žltou, v kyslom prostredí - ružová. Typ hydrolýzy závisí od typu soli.


Druhy soli

Akákoľvek soľ je teda interakciou kyseliny a zásady, ktoré, ako viete, sú silné a slabé. Silné sú tie, ktorých stupeň disociácie α sa blíži k 100 %. Malo by sa pamätať na to, že kyselina sírová (H 2 SO 3) a kyselina fosforečná (H 3 PO 4) sa často označujú ako stredne silné kyseliny. Pri riešení problémov s hydrolýzou musia byť tieto kyseliny klasifikované ako slabé.

Kyseliny:

    Silný: HCl; HBr; Hl; HN03; HCl04; H2SO4. Ich kyslé zvyšky neinteragujú s vodou.

    Slabé: HF; H2C03; H2Si03; H2S; HN02; H2S03; H3P04; organické kyseliny. A ich kyslé zvyšky interagujú s vodou, pričom z jej molekúl odoberajú vodíkové katióny H +.

dôvody:

    Silné: rozpustné hydroxidy kovov; Ca(OH)2; Sr(OH)2. Ich kovové katióny neinteragujú s vodou.

    Slabé: nerozpustné hydroxidy kovov; hydroxid amónny (NH4OH). A kovové katióny tu interagujú s vodou.

Na základe tohto materiálu zvážtedruhy soli :

    Soli so silnou zásadou a silnou kyselinou. Napríklad: Ba (NO 3) 2, KCl, Li 2 SO 4. Vlastnosti: neinteragujú s vodou, čo znamená, že nepodliehajú hydrolýze. Roztoky takýchto solí majú neutrálne reakčné prostredie.

    Soli so silnou zásadou a slabou kyselinou. Napríklad: NaF, K 2 CO 3, Li 2 S. Vlastnosti: kyslé zvyšky týchto solí interagujú s vodou, dochádza k hydrolýze aniónov. Prostredie vodných roztokov je alkalické.

    Soli so slabými zásadami a silnými kyselinami. Napríklad: Zn (NO 3) 2, Fe 2 (SO 4) 3, CuSO 4. Vlastnosti: s vodou interagujú iba katióny kovov, dochádza k hydrolýze katiónov. Streda je kyslá.

    Soli so slabou zásadou a slabou kyselinou. Napríklad: CH 3 COONН 4, (NH 4) 2 CO 3, HCOONН 4. Vlastnosti: katióny aj anióny zvyškov kyselín interagujú s vodou, hydrolýza prebieha katiónom a aniónom.

Príklad hydrolýzy na katióne a tvorby kyslého prostredia:

    Hydrolýza chloridu železitého FeCl 2

FeCl 2 + H 2 O ↔ Fe(OH)Cl + HCl(molekulárna rovnica)

Fe 2+ + 2Cl - + H + + OH - ↔ FeOH + + 2Cl - + H+ (úplná iónová rovnica)

Fe 2+ + H 2 O ↔ FeOH + + H + (skrátená iónová rovnica)

Príklad aniónovej hydrolýzy a tvorby alkalického prostredia:

    Hydrolýza octanu sodného CH 3 COONa

CH 3 COONa + H 2 O ↔ CH 3 COOH + NaOH(molekulárna rovnica)

Na + + CH 3 COO - + H 2 O ↔ Na + + CH 3 COOH + OH- (úplná iónová rovnica)

CH 3 COO - + H 2 O ↔ CH 3 COOH + OH -(skrátene iónová rovnica)

Príklad kohydrolýzy:

  • Hydrolýza sulfidu hlinitého Al 2 S 3

Al 2 S 3 + 6H2O ↔ 2Al(OH) 3 ↓+ 3H 2 S

V tomto prípade vidíme úplnú hydrolýzu, ku ktorej dochádza, ak soľ tvorí slabá nerozpustná alebo prchavá zásada a slabá nerozpustná alebo prchavá kyselina. V tabuľke rozpustnosti sú na takýchto soliach čiarky. Ak sa počas iónomeničovej reakcie vytvorí soľ, ktorá neexistuje vo vodnom roztoku, potom je potrebné zapísať reakciu tejto soli s vodou.

Napríklad:

2FeCl 3 + 3Na 2 CO 3 ↔ Fe2(C03)3+ 6NaCl

Fe2(C03)3+ 6H20 ↔ 2Fe(OH)3 + 3H20 + 3CO 2

Pridáme tieto dve rovnice, potom to, čo sa opakuje v ľavej a pravej časti, znížime:

2FeCl3 + 3Na2CO3 + 3H20 ↔ 6NaCl + 2Fe(OH)3↓ + 3CO2



Reakcia roztoku látok v rozpúšťadle môže byť troch typov: neutrálna, kyslá a zásaditá. Reakcia závisí od koncentrácie vodíkových iónov H + v roztoku.

Čistá voda sa vo veľmi malej miere disociuje na ióny H+ a hydroxylové ióny OH-.

hodnota pH

pH je pohodlný a bežný spôsob vyjadrenia koncentrácie vodíkových iónov. Pre čistú vodu sa koncentrácia H + rovná koncentrácii OH - a súčin koncentrácií H + a OH -, vyjadrený v gram-iónoch na liter, je konštantná hodnota rovná 1,10 -14

Z tohto produktu môžete vypočítať koncentráciu vodíkových iónov: =√1,10 -14 =10 -7 /g-ión/l/.

Tento rovnovážny /"neutrálny"/ stav sa zvyčajne označuje pH 7/p - záporný logaritmus koncentrácie, H - vodíkové ióny, 7 - exponent s opačným znamienkom/.

Roztok s pH vyšším ako 7 je alkalický, obsahuje menej H + iónov ako OH -; roztok s pH menším ako 7 je kyslý, je v ňom viac iónov H + ako OH -.

Kvapaliny používané v praxi majú koncentráciu vodíkových iónov, ktorá sa zvyčajne mení v rozmedzí pH od 0 do 1

Ukazovatele

Indikátory sú látky, ktoré menia farbu v závislosti od koncentrácie vodíkových iónov v roztoku. Pomocou indikátorov určite reakciu okolia. Najznámejšími indikátormi sú brómbenzén, brómtymol, fenolftaleín, metylová pomaranč atď. Každý z indikátorov pracuje v určitom rozsahu pH. Napríklad bromtymol sa mení zo žltej pri pH 6,2 na modrú pri pH 7,6; neutrálny červený indikátor - od červenej pri pH 6,8 po žltú pri pH 8; brómbenzén - od žltej jari pH 4,0 po modrú pri pH 5,6; fenolftaleín - od bezfarebného pri pH 8,2 po fialový pri pH 10,0 atď.

Žiadny z indikátorov nefunguje v celej škále pH od 0 do 14. V reštaurátorskej praxi však nie je potrebné stanovovať vysoké koncentrácie kyselín alebo zásad. Najčastejšie sú odchýlky 1 – 1,5 jednotiek pH od neutrálneho v oboch smeroch.

Na stanovenie reakcie prostredia v reštaurátorskej praxi sa používa zmes rôznych ukazovateľov, vybraných tak, aby značili najmenšie odchýlky od neutrality. Táto zmes sa nazýva "univerzálny indikátor".

Univerzálny indikátor je číra oranžová kvapalina. Pri miernej zmene média smerom k zásaditosti získa roztok indikátora zelenkastý odtieň, so zvýšením zásaditosti - modrý. Čím väčšia je zásaditosť testovacej kvapaliny, tým intenzívnejšia je modrá farba.

Pri miernej zmene prostredia smerom ku kyslosti sa roztok univerzálneho indikátora stáva ružovým, so zvýšením kyslosti - červeným /karmínový alebo melírovaný odtieň/.

K zmenám v reakcii prostredia v maľbách dochádza v dôsledku ich poškodenia plesňou; často dochádza k zmenám v priestoroch, kde sa etikety lepia alkalickým lepidlom /kazeínové, kancelárske a pod./.

Na rozbor potrebujete mať okrem univerzálneho indikátora aj destilovanú vodu, čistý biely filtračný papier a sklenenú tyčinku.

Priebeh analýzy

Na filtračný papier sa nanesie kvapka destilovanej vody a nechá sa vsiaknuť. Druhá kvapka sa aplikuje vedľa tejto kvapky a aplikuje sa na testovanú oblasť. Pre lepší kontakt sa papier s druhou kvapkou navrchu pretrie sklenenou policou. Potom sa na filtračný papier v miestach kvapiek vody nanesie kvapka univerzálneho indikátora. Prvá kvapka vody slúži ako kontrola, s farbou ktorej sa porovnáva kvapka nasiaknutá roztokom z testovanej oblasti. Farebný nesúlad s kontrolným poklesom indikuje zmenu - odchýlku média od neutrálneho.

NEUTRALIZÁCIA ALKALICKÉHO PROSTREDIA

Ošetrená oblasť sa navlhčí 2% vodným roztokom kyseliny octovej alebo citrónovej. Natočte na pinzetu malé množstvo vaty, navlhčite ju v kyslom roztoku, vyžmýkajte a priložte na vyznačené miesto.

reakciu určite skontrolujte univerzálny indikátor!

Proces pokračuje, kým sa celá oblasť úplne nezneutralizuje.

Po týždni by sa mala kontrola prostredia zopakovať.

KYSELNÁ NEUTRALIZÁCIA

Ošetrované miesto sa navlhčí 2% vodným roztokom hydroxidu amónneho /amoniak/. Postup na vykonanie neutralizácie je rovnaký ako v prípade alkalického média.

Kontrola médií by sa mala zopakovať po týždni.

VÝSTRAHA: Neutralizačný proces si vyžaduje veľkú opatrnosť, pretože prílišná úprava môže viesť k prekysleniu alebo prekysleniu ošetrovanej oblasti. Navyše voda v roztokoch môže spôsobiť zmrštenie plátna.

Hydrolýza je interakcia látok s vodou, v dôsledku čoho sa mení médium roztoku.

Katióny a anióny slabých elektrolytov sú schopné interagovať s vodou a vytvárať stabilné nízkodisociačné zlúčeniny alebo ióny, v dôsledku čoho sa mení médium roztoku. Vzorce vody v rovniciach hydrolýzy sa zvyčajne píšu ako H-OH. Pri reakcii s vodou katióny slabých zásad odoberajú z vody hydroxylový ión a v roztoku vzniká nadbytok H +. Roztok sa stáva kyslým. Anióny slabých kyselín priťahujú H + z vody a reakcia média sa stáva zásaditou.

V anorganickej chémii sa najčastejšie treba zaoberať hydrolýzou solí, t.j. s výmennou interakciou iónov solí s molekulami vody v procese ich rozpúšťania. Existujú 4 varianty hydrolýzy.

1. Soľ je tvorená silnou zásadou a silnou kyselinou.

Takáto soľ prakticky nepodlieha hydrolýze. Zároveň nie je takmer narušená rovnováha disociácie vody v prítomnosti iónov solí, preto pH = 7, médium je neutrálne.

Na+ + H20 Cl - + H20

2. Ak je soľ tvorená katiónom silnej zásady a aniónom slabej kyseliny, nastáva hydrolýza aniónu.

Na2C03 + HOH \(\leftrightarrow\) NaHCO3 + NaOH

Keďže sa v roztoku hromadia ióny OH-, médium je alkalické, pH> 7.

3. Ak je soľ tvorená katiónom slabej zásady a aniónom silnej kyseliny, potom hydrolýza prebieha pozdĺž katiónu.

Cu 2+ + HOH \(\šípka doľava\) CuOH + + H +

СuCl2 + HOH \(\leftrightarrow\) CuOHCl + HCl

Keďže sa v roztoku hromadia ióny H +, médium je kyslé, pH<7.

4. Soľ tvorená katiónom slabej zásady a aniónom slabej kyseliny podlieha hydrolýze na katióne aj na anióne.

CH 3 COONH 4 + HOH \(\leftrightarrow\) NH 4 OH + CH 3 COOH

CH 3 COO - + + HOH \(\leftrightarrow\) NH 4 OH + CH 3 COOH

Roztoky takýchto solí majú buď mierne kyslé alebo mierne zásadité prostredie, t.j. hodnota pH je blízka 7. Reakcia média závisí od pomeru kyslých a zásaditých disociačných konštánt. Hydrolýza solí tvorených veľmi slabými kyselinami a zásadami je prakticky nevratná. Ide najmä o sulfidy a uhličitany hliníka, chrómu a železa.

Al 2 S 3 + 3HOH \(\leftrightarrow\) 2Al(OH) 3 + 3H 2 S

Pri určovaní média soľného roztoku je potrebné vziať do úvahy, že médium roztoku je určené silnou zložkou. Ak je soľ tvorená kyselinou, ktorá je silným elektrolytom, potom je médium roztoku kyslé. Ak je základom silný elektrolyt, potom je alkalický.

Príklad. Roztok má zásadité prostredie

1) Pb(N03)2; 2) Na2C03; 3) NaCl; 4) NaNO 3

1) Pb (NO 3) 2 dusičnan olovnatý (II). Soľ je tvorená slabým základom a silná kyselina, znamená médium roztoku kyslé.

2) Na2C03 uhličitan sodný. Vznikla soľ silná základňa a slabá kyselina, potom roztokové médium zásadité.

3) NaCl; 4) NaNO 3 Soli sú tvorené silnou zásadou NaOH a silnými kyselinami HCl a HNO 3 . Médium roztoku je neutrálne.

Správna odpoveď 2) Na2C03

Do soľných roztokov sa ponoril indikátorový papierik. V roztokoch NaCl a NaNO 3 nezmenil farbu, čo znamená médium roztoku neutrálny. V roztoku Pb (NO 3) 2 sčervenal, roztok médium kyslé. V roztoku Na2C03 zmodral, roztok médium zásadité.

Hydrolýza soli. Prostredie vodných roztokov: kyslé, neutrálne, zásadité

Podľa teórie elektrolytickej disociácie vo vodnom roztoku častice rozpustenej látky interagujú s molekulami vody. Takáto interakcia môže viesť k hydrolytickej reakcii (z gréčtiny. hydro- voda, lýza rozpad, rozpad).

Hydrolýza je reakcia metabolického rozkladu látky vodou.

Hydrolýze podliehajú rôzne látky: anorganické - soli, karbidy a hydridy kovov, nekovové halogenidy; organické - halogénalkány, estery a tuky, sacharidy, bielkoviny, polynukleotidy.

Vodné roztoky solí majú rôzne hodnoty pH a rôzne typy médií - kyslé ($pH 7$), neutrálne ($pH = 7$). Je to spôsobené tým, že soli vo vodných roztokoch môžu podliehať hydrolýze.

Podstata hydrolýzy sa redukuje na výmennú chemickú interakciu katiónov solí alebo aniónov s molekulami vody. V dôsledku tejto interakcie vzniká nízkodisociačná zlúčenina (slabý elektrolyt). A vo vodnom roztoku soli sa objaví nadbytok voľných iónov $H^(+)$ alebo $OH^(-)$ a roztok soli sa stáva kyslým alebo zásaditým.

Klasifikácia soli

Akúkoľvek soľ možno považovať za produkt interakcie zásady s kyselinou. Napríklad soľ $KClO$ je tvorená silnou zásadou $KOH$ a slabou kyselinou $HClO$.

V závislosti od sily zásady a kyseliny možno rozlíšiť štyri typy solí.

Zvážte správanie sa solí rôznych typov v roztoku.

1. Soli tvorené silnou zásadou a slabou kyselinou.

Napríklad kyanid draselný $KCN$ je tvorený silnou zásadou $KOH$ a slabou kyselinou $HCN$:

$(KOH)↙(\text"silná monokyselina")←KCN→(HCN)↙(\text"slabá monokyselina")$

1) mierna reverzibilná disociácia molekúl vody (veľmi slabý amfotérny elektrolyt), ktorú možno zjednodušene zapísať pomocou rovnice

$H_2O(⇄)↖(←)H^(+)+OH^(-);$

$KCN=K^(+)+CN^(-)$

Ióny $H^(+)$ a $CN^(-)$ vytvorené počas týchto procesov navzájom interagujú a viažu sa na slabé molekuly elektrolytu - kyselinu kyanovodíkovú $HCN$, zatiaľ čo hydroxid - $OH^(-)$ ión zostáva v roztoku, čím sa stáva alkalickým. Hydrolýza nastáva na anióne $CN^(-)$.

Napíšeme úplnú iónovú rovnicu prebiehajúceho procesu (hydrolýza):

$K^(+)+CN^(-)+H_2O(⇄)↖(←)HCN+K^(+)+OH^(-).$

Tento proces je reverzibilný a chemická rovnováha sa posúva doľava (v smere tvorby východiskových látok), pretože voda je oveľa slabší elektrolyt ako kyselina kyanovodíková $HCN$.

$CN^(-)+H_20⇄HCN+OH^(-).$

Rovnica ukazuje, že:

a) v roztoku sú voľné hydroxidové ióny $OH^(-)$ a ich koncentrácia je väčšia ako v čistej vode, takže roztok soli $KCN$ má alkalické prostredie($pH > 7$);

b) Ióny $CN^(-)$ sa zúčastňujú reakcie s vodou, v tomto prípade hovoria, že existuje aniónová hydrolýza. Ďalšie príklady aniónov, ktoré reagujú s vodou, sú:

Zvážte hydrolýzu uhličitanu sodného $Na_2CO_3$.

$(NaOH)↙(\text"silná monokyselinová zásada")←Na_2CO_3→(H_2CO_3)↙(\text"slabá dvojsýtna kyselina")$

Soľ sa hydrolyzuje na anióne $CO_3^(2-)$.

$2Na^(+)+CO_3^(2-)+H_2O(⇄)↖(←)HCO_3^(-)+2Na^(+)+OH^(-).$

$CO_2^(2-)+H_20⇄HCO_3^(-)+OH^(-).$

Produkty hydrolýzy - kyslá soľ$NaHCO_3$ a hydroxid sodný $NaOH$.

Prostredie vodného roztoku uhličitanu sodného je alkalické ($pH > 7$), pretože v roztoku sa zvyšuje koncentrácia iónov $OH^(-)$. Kyslá soľ $NaHCO_3$ môže tiež podliehať hydrolýze, ktorá prebieha vo veľmi malom rozsahu a možno ju zanedbať.

Aby sme zhrnuli, čo ste sa naučili o aniónovej hydrolýze:

a) na anióne soli sa spravidla reverzibilne hydrolyzujú;

b) chemická rovnováha pri takýchto reakciách je výrazne posunutá doľava;

c) reakcia média v roztokoch podobných solí je alkalická ($рН > 7$);

d) pri hydrolýze solí tvorených slabými viacsýtnymi kyselinami vznikajú kyslé soli.

2. Soli tvorené zo silnej kyseliny a slabej zásady.

Zvážte hydrolýzu chloridu amónneho $NH_4Cl$.

$(NH_3 H_2O)↙(\text"slabá jednosýtna zásada")←NH_4Cl→(HCl)↙(\text"silná jednosýtna kyselina")$

Vo vodnom roztoku soli prebiehajú dva procesy:

1) mierna reverzibilná disociácia molekúl vody (veľmi slabý amfotérny elektrolyt), ktorú možno zjednodušene zapísať pomocou rovnice:

$H_2O(⇄)↖(←)H^(+)+OH^(-)$

2) úplná disociácia soli (silný elektrolyt):

$NH_4Cl=NH_4^(+)+Cl^(-)$

Výsledné ióny $OH^(-)$ a $NH_4^(+)$ navzájom interagujú, čím sa získa $NH_3 H_2O$ (slabý elektrolyt), zatiaľ čo ióny $H^(+)$ zostávajú v roztoku, čo spôsobuje väčšinu svojho kyslého prostredia.

Rovnica úplnej iónovej hydrolýzy:

$NH_4^(+)+Cl^(-)+H_2O(⇄)↖(←)H^(+)+Cl^(-)NH_3 H_2O$

Proces je reverzibilný, chemická rovnováha sa posúva smerom k tvorbe východiskových látok, pretože voda $Н_2О$ je oveľa slabší elektrolyt ako hydrát amoniaku $NH_3·H_2O$.

Skrátená rovnica iónovej hydrolýzy:

$NH_4^(+)+H_2O⇄H^(+)+NH_3 H_2O.$

Rovnica ukazuje, že:

a) v roztoku sú voľné vodíkové ióny $H^(+)$ a ich koncentrácia je väčšia ako v čistej vode, takže soľný roztok má kyslé prostredie($pH

b) amónne katióny $NH_4^(+)$ sa zúčastňujú reakcie s vodou; v tom prípade hovoria, že to príde katiónová hydrolýza.

Viacnabité katióny sa môžu tiež zúčastniť reakcie s vodou: dvojranový$M^(2+)$ (napríklad $Ni^(2+), Cu^(2+), Zn^(2+)…$), okrem katiónov kovov alkalických zemín, trojranný$M^(3+)$ (napríklad $Fe^(3+), Al^(3+), Cr^(3+)…$).

Uvažujme hydrolýzu dusičnanu nikelnatého $Ni(NO_3)_2$.

$(Ni(OH)_2)↙(\text"slabá dvojsýtna zásada")←Ni(NO_3)_2→(HNO_3)↙(\text"silná jednosýtna kyselina")$

Soľ sa hydrolyzuje na katióne $Ni^(2+)$.

Rovnica úplnej iónovej hydrolýzy:

$Ni^(2+)+2NO_3^(-)+H_2O(⇄)↖(←)NiOH^(+)+2NO_3^(-)+H^(+)$

Skrátená rovnica iónovej hydrolýzy:

$Ni^(2+)+H_2O⇄NiOH^(+)+H^(+).$

Produkty hydrolýzy - zásaditá soľ$NiOHNO_3$ a kyselina dusičná $HNO_3$.

Médium vodného roztoku dusičnanu nikelnatého je kyslé ($ pH

Hydrolýza soli $NiOHNO_3$ prebieha v oveľa menšej miere a možno ju zanedbať.

Aby sme zhrnuli, čo ste sa naučili o hydrolýze katiónov:

a) katiónom soli sa spravidla reverzibilne hydrolyzujú;

b) chemická rovnováha reakcií je výrazne posunutá doľava;

c) reakcia média v roztokoch takýchto solí je kyslá ($ pH

d) pri hydrolýze solí tvorených slabými polykyselinovými zásadami vznikajú zásadité soli.

3. Soli tvorené zo slabej zásady a slabej kyseliny.

Je vám už zrejme jasné, že takéto soli podliehajú hydrolýze na katióne aj na anióne.

Slabý zásaditý katión viaže ióny $OH^(-)$ z molekúl vody a tvoria sa slabá základňa; anión slabej kyseliny viaže ióny $H^(+)$ z molekúl vody, pričom vzniká slabá kyselina. Reakcia roztokov týchto solí môže byť neutrálna, mierne kyslá alebo mierne zásaditá. Závisí od disociačných konštánt dvoch slabých elektrolytov – kyseliny a zásady, ktoré vznikajú v dôsledku hydrolýzy.

Zvážte napríklad hydrolýzu dvoch solí: octanu amónneho $NH_4(CH_3COO)$ a mravčanu amónneho $NH_4(HCOO)$:

1) $(NH_3 H_2O)↙(\text"slabá jednosýtna zásada")←NH_4(CH_3COO)→(CH_3COOH)↙(\text"silná jednosýtna kyselina");$

2) $(NH_3 H_2O)↙(\text"slabá jednosýtna zásada")←NH_4(HCOO)→(HCOOH)↙(\text"slabá jednosýtna kyselina").$

Vo vodných roztokoch týchto solí slabé zásadité katióny $NH_4^(+)$ interagujú s hydroxidovými iónmi $OH^(-)$ (pripomeňme, že voda disociuje $H_2O⇄H^(+)+OH^(-)$), a anióny slabé kyseliny $CH_3COO^(-)$ a $HCOO^(-)$ interagujú s katiónmi $Н^(+)$ za vzniku molekúl slabých kyselín — octovej $CH_3COOH$ a mravčej $HCOOH$.

Napíšme iónové rovnice hydrolýzy:

1) $CH_3COO^(-)+NH_4^(+)+H_20⇄CH_3COOH+NH_3H_2O;$

2) $HCOO^(-)+NH_4^(+)+H_2O⇄NH_3H_2O+HCOOH.$

V týchto prípadoch je hydrolýza tiež reverzibilná, ale rovnováha je posunutá smerom k tvorbe produktov hydrolýzy – dvoch slabých elektrolytov.

V prvom prípade je médium roztoku neutrálne ($рН = 7$), pretože $K_D(CH_3COOH)=K+D(NH_3H_20)=1,8 10^(-5)$. V druhom prípade je médium roztoku slabo kyslé ($pH

Ako ste si už všimli, hydrolýza väčšiny solí je reverzibilný proces. V stave chemickej rovnováhy sa hydrolyzuje iba časť soli. Niektoré soli sa však vodou úplne rozložia, t.j. ich hydrolýza je nevratný proces.

V tabuľke "Rozpustnosť kyselín, zásad a solí vo vode" nájdete poznámku: "rozkladajú sa vo vodnom prostredí" - to znamená, že takéto soli podliehajú nevratnej hydrolýze. Napríklad sulfid hlinitý $Al_2S_3$ vo vode podlieha ireverzibilnej hydrolýze, pretože ióny $H^(+)$, ktoré sa objavujú počas hydrolýzy na katióne, sú viazané iónmi $OH^(-)$ vytvorenými počas hydrolýzy na anióne. To zvyšuje hydrolýzu a vedie k tvorbe nerozpustného hydroxidu hlinitého a plynného sírovodíka:

$Al_2S_3+6H_2O=2Al(OH)_3↓+3H_2S$

Preto sulfid hlinitý $Al_2S_3$ nemožno získať výmennou reakciou medzi vodnými roztokmi dvoch solí, napríklad chloridu hlinitého $AlCl_3$ a sulfidu sodného $Na_2S$.

Možné sú aj iné prípady ireverzibilnej hydrolýzy, nie je ťažké ich predvídať, pretože pre ireverzibilitu procesu je potrebné, aby aspoň jeden z produktov hydrolýzy opustil reakčnú sféru.

Aby sme zhrnuli, čo ste sa naučili o hydrolýze katiónov a aniónov:

a) ak sú soli hydrolyzované katiónom aj aniónom reverzibilne, potom sa chemická rovnováha v hydrolytických reakciách posunie doprava;

b) reakcia média je buď neutrálna, alebo mierne kyslá alebo mierne zásaditá, čo závisí od pomeru disociačných konštánt vytvorenej zásady a kyseliny;

c) soli môžu byť hydrolyzované katiónom aj aniónom ireverzibilne, ak aspoň jeden z produktov hydrolýzy opustí reakčnú sféru.

4. Soli tvorené silnou zásadou a silnou kyselinou nepodliehajú hydrolýze.

K tomuto záveru ste zjavne dospeli sami.

Zvážte správanie $KCl$ v roztoku chloridu draselného.

$(KOH)↙(\text"silná jednosýtna zásada")←KCl→(HCl)↙(\text"silná jednosýtna kyselina").$

Soľ vo vodnom roztoku disociuje na ióny ($KCl=K^(+)+Cl^(-)$), ale pri interakcii s vodou nemôže vzniknúť slabý elektrolyt. Médium roztoku je neutrálne ($рН=7$), pretože koncentrácie iónov $H^(+)$ a $OH^(-)$ v roztoku sú rovnaké ako v čistej vode.

Ďalšími príkladmi takýchto solí môžu byť halogenidy alkalických kovov, dusičnany, chloristany, sírany, chrómany a dichrómany, halogenidy kovov alkalických zemín (iné ako fluoridy), dusičnany a chloristany.

Treba tiež poznamenať, že reverzibilná hydrolytická reakcia úplne podlieha Le Chatelierovmu princípu. Preto hydrolýza soli môže byť zvýšená(a dokonca to urobiť nezvratným) nasledujúcimi spôsobmi:

a) pridajte vodu (znížte koncentráciu);

b) zahrejte roztok, čím sa zvýši endotermická disociácia vody:

$H_2O⇄H^(+)+OH^(-)-57$ kJ,

čo znamená, že množstvo $H^(+)$ a $OH^(-)$, ktoré sú potrebné na hydrolýzu soli, sa zvyšuje;

c) naviazať jeden z produktov hydrolýzy na ťažko rozpustnú zlúčeninu alebo odstrániť jeden z produktov do plynnej fázy; napríklad hydrolýza kyanidu amónneho $NH_4CN$ bude značne posilnená rozkladom hydrátu amoniaku za vzniku amoniaku $NH_3$ a vody $H_2O$:

$NH_4^(+)+CN^(-)+H_2O⇄NH_3 H_2O+HCN.$

$NH_3()↖(⇄)H_2$

Hydrolýza soli

Legenda:

Hydrolýzu je možné potlačiť (výrazne znížiť množstvo hydrolýzovanej soli) takto:

a) zvýšiť koncentráciu rozpustenej látky;

b) ochlaďte roztok (na oslabenie hydrolýzy by sa soľné roztoky mali skladovať koncentrované a pri nízkych teplotách);

c) pridanie jedného z produktov hydrolýzy do roztoku; napríklad okyslite roztok, ak je jeho médium kyslé v dôsledku hydrolýzy, alebo alkalizujte, ak je alkalické.

Význam hydrolýzy

Hydrolýza soli má praktický aj biologický význam. Od staroveku sa popol používal ako čistiaci prostriedok. Popol obsahuje uhličitan draselný $K_2CO_3$, ktorý je vo vode hydrolyzovaný ako anión, vodný roztok sa stáva mydlovým vďaka iónom $OH^(-)$ vytvoreným počas hydrolýzy.

V súčasnosti používame v každodennom živote mydlo, pracie prášky a iné saponáty. Hlavnou zložkou mydla sú sodné a draselné soli vyšších mastných karboxylových kyselín: stearáty, palmitáty, ktoré sú hydrolyzované.

Hydrolýza stearátu sodného $C_(17)H_(35)COONa$ je vyjadrená nasledujúcou iónovou rovnicou:

$C_(17)H_(35)COO^(-)+H_2O⇄C_(17)H_(35)COOH+OH^(-)$,

tie. roztok je mierne alkalický.

V zložení pracích práškov a iných detergentov sa špeciálne zavádzajú soli anorganických kyselín (fosfáty, uhličitany), ktoré zvyšujú prací účinok zvýšením pH média.

Vo fotografickej vývojke sú obsiahnuté soli, ktoré vytvárajú potrebné alkalické prostredie roztoku. Sú to uhličitan sodný $Na_2CO_3$, uhličitan draselný $K_2CO_3$, bórax $Na_2B_4O_7$ a ďalšie soli hydrolyzované aniónom.

Ak je kyslosť pôdy nedostatočná, u rastlín sa vyvinie choroba – chloróza. Jeho znaky sú žltnutie alebo bielenie listov, oneskorenie v raste a vývoji. Ak $pH_(pôda) > 7,5$, potom sa do nej pridá hnojivo so síranom amónnym $(NH_4)_2SO_4$, ktoré pomáha zvyšovať kyslosť v dôsledku hydrolýzy katiónom prechádzajúcim v pôde:

$NH_4^(+)+H_20⇄NH_3 H_2O$

Biologická úloha hydrolýzy niektorých solí, ktoré tvoria naše telo, je neoceniteľná. Napríklad zloženie krvi zahŕňa hydrogénuhličitan a hydrogénfosforečnan sodný. Ich úlohou je udržiavať určitú reakciu okolia. K tomu dochádza v dôsledku posunu v rovnováhe procesov hydrolýzy:

$HCO_3^(-)+H_2O⇄H_2CO_3+OH^(-)$

$HPO_4^(2-)+H_2O⇄H_2PO_4^(-)+OH^(-)$

Ak je v krvi nadbytok iónov $H^(+)$, viažu sa na hydroxidové ióny $OH^(-)$ a rovnováha sa posunie doprava. Pri prebytku hydroxidových iónov $OH^(-)$ sa rovnováha posúva doľava. Kvôli tomu kyslosť krvi zdravého človeka mierne kolíše.

Ďalší príklad: ľudské sliny obsahujú ióny $HPO_4^(2-)$. Vďaka nim sa v ústnej dutine udržiava určité prostredie ($рН=7-7,5$).