3 triedne témy triednych hodín. Práca s básňou

Téma vyučovacích hodín

3. trieda

Duchovná a mravná výchova školákov

  1. Triedna hodina číslo 1. Téma: " Sviatok všetkých a všetkých“(súťažný herný program ku Dňu vedomostí)
  1. uviesť žiakov do sveta poznania, v krátkosti im priblížiť budúce vzdelávacie aktivity;
  2. rozvíjať intelektuálne schopnosti mladších žiakov, vzbudzovať záujem o získavanie vedomostí
  1. Triedna hodina číslo 2. Téma: Friends Planet (RPG)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. určiť zásady (pravidlá) života v triednom kolektíve a kolektíve vôbec;
  2. rozvíjať komunikatívne schopnosti žiakov, zručnosti správnej komunikácie v spoločnosti
  1. Triedna hodina číslo 3. Téma: „Učenie a práca zomelie všetko“(ústny denník)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. pestovať lásku k práci, úctu ku knihe, k prírode, k ľuďom okolo;
  2. rozvíjať duchovné a morálne vlastnosti a občianstvo žiakov;

Pestovanie zdravých návykov

  1. Triedna hodina číslo 4. Téma: „Čistá miestnosť je kľúčom k zdraviu“

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. vštepovať návyky zdravého životného štýlu;
  2. zaviesť základné pravidlá udržiavania čistoty v triede a obývačke;
  3. zoznámiť sa s povinnosťami dôstojníka, naučiť sa zostavovať rozvrh služieb;
  4. vytvárať presvedčenia, že čistá miestnosť, v ktorej sa ľudia nachádzajú, je zárukou zdravia.
  1. Triedna hodina číslo 5. Téma: „Vedieť povedať:"Nie! » » (workshopová konverzácia s tréningovými prvkami)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. vzdelávať potrebu zdravého životného štýlu;
  2. zaviesť pojmy „podpora“ a „sebapodpora“, pomôcť študentom rozvíjať schopnosti podporovať druhých, keď robia chyby, a podporovať samých seba;
  3. Oboznámiť žiakov s pravidlami opúšťania zlých návykov.
  1. Triedna hodina číslo 6. Téma: "Zloženie tabakového dymu a jeho vplyv na ľudský organizmus"(rozhovor)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. oboznámiť študentov s chemickým zložením tabakového dymu, ukázať jeho toxicitu a vplyv nikotínu na ľudský organizmus;
  2. Oboznámiť žiakov so systémom samočistenia dýchacích ciest ľudského organizmu.
  1. Triedna hodina číslo 7. Téma: "Pasívne fajčenie"(rozhovor - korešpondenčná inštruktáž rodičom, ktorí fajčia)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. priviesť žiakov k záveru, že - fajčenie nie je súkromnou záležitosťou fajčiara, že má škodlivý vplyv na zdravie ľudí v jeho okolí, zhoršuje ekologickú situáciu, vedie k stratám vo výrobe;
  2. oboznámiť študentov so zákonmi rôznych krajín, ktoré obmedzujú fajčenie na verejných miestach;
  3. upozorniť rodičov na škodlivosť fajčenia pre ľudí okolo fajčiara.

Ekologická výchova školákov

  1. Triedna hodina číslo 8. Téma „Cesta prírodnými oblasťami našej vlasti“(vo forme KVN)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. preveriť prírodopisné vedomosti žiakov, rozvíjať ich inteligenciu, pamäť, logické myslenie, zručnosti a schopnosti;
  2. rozvíjať citovo-morálny, prakticko-aktívny vzťah detí k životnému prostrediu.
  1. Triedna hodina číslo 9. Téma: „Poznáme svet okolo nás“(vo forme KVN)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. zhrnúť poznatky detí o mineráloch, kolobehu vody v prírode, formovať schopnosť orientovať sa v teréne;
  2. pestovať zmysel pre zodpovednosť za všetko živé, čo nás obklopuje.
  1. Triedna hodina číslo 10. Téma: "Cesta cez slnečnú sústavu"(rozhovor - korešpondenčná cesta vesmírom)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. predstaviť planéty slnečnej sústavy;
  2. rozvíjať figuratívne a abstraktné myslenie mladších žiakov, vytvárať pozitívnu motiváciu k učeniu a záujmu o astronómiu.
  1. Triedna hodina číslo 11. Téma: "Zázrak vedľa teba"(rozhovor - dialóg)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. rozvíjať kognitívny záujem o prírodu, zmysel pre prekvapenie a obdiv, naučiť sa vidieť neobvyklé v známom;
  2. pestovať lásku k okolitému svetu a potrebu udržiavať ekologickú rovnováhu v prírode.

Etická výchova školákov

  1. Triedna hodina číslo 12. Téma: "Správanie"(rozhovor-dialóg)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. oboznámiť deti so správaním kultivovaného, ​​dobre vychovaného človeka;
  2. vštepovať etické normy správania v spoločnosti.
  1. Triedna hodina číslo 13. Téma: „Poďme sa rozprávať o slušnosti“(rozhovor - dialóg)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. upevňovať a prehlbovať vedomosti žiakov o zdvorilosti, učiť deti používať rôzne verbálne formy zdvorilosti;
  2. vštepovať deťom etické správanie.
  1. Triedna hodina číslo 14. Predmet: "Môžem byť čarodejník"(rozhovor - dialóg s hernými situáciami)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. pomôcť deťom pochopiť samých seba a naučiť sa lepšie porozumieť iným ľuďom;
  2. vzdelávať žiakov v etických normách správania sa v spoločnosti, komunikácii medzi sebou.
  1. Triedna hodina číslo 15. Téma: "O svedomitom prístupe k práci"(rozhovor - úvaha)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. vštepovať deťom potrebu učenia, svedomitý postoj k nemu;
  2. vzbudzovať dôveru v potrebu vedomostí v modernej spoločnosti.
  1. Triedna hodina číslo 16. Téma: "Starostlivosť o ľudí"(rozhovor - úvaha)

Ciele a ciele vyučovacej hodiny:

  1. vychovávať najcennejšie vlastnosti človeka: láskavosť, ústretovosť, skromnosť;
  2. vštepovať deťom etické kvality jednotlivca a normy správania sa v spoločnosti.
  1. Triedna hodina číslo 17. Téma: „Vedieť obhájiť svoj názor, ak ste si istý jeho spravodlivosťou“(rozhovor-myslenie)

Ciele a ciele triedy:

  1. priviesť žiakov k myšlienke, že za spravodlivosť, pravdu, dobro treba bojovať, že správny názor je potrebné obhájiť aj keď sa ocitnete v menšine.
  1. Triedna hodina číslo 18. Téma: „Netolerujte hrubosť a bezcitnosť, nebuďte ľahostajní“(rozhovor-dialóg)

Ciele a ciele triedy:

  1. vychovávať aktívne životné postavenie, jednotu slova a činu;
  2. vštepovať žiakom etické normy správania sa v spoločnosti.

Vzdelávanie informačnej kultúry študentov

  1. Triedna hodina číslo 19. Téma: "Červená kniha - kniha pamäti vlasti"(tematická informačná a vzdelávacia hodina)

Ciele a ciele triedy:

  1. oboznámiť študentov s históriou vzhľadu Červenej knihy;
  2. ukázať úlohu a význam Červenej knihy pre záchranu prírody;
  1. Triedna hodina číslo 20. Téma: Prečo ľudia potrebujú slovníky a encyklopédie?

Ciele a ciele triedy:

  1. oboznámiť študentov s históriou vzhľadu slovníkov;
  2. podporovať rozvoj záujmu o čítanie slovníka ako nevyhnutného pomocníka na ceste k poznaniu;
  3. stimulovať intelektuálnu a tvorivú činnosť, rozvíjať kultúru práce so slovníkom.
  1. Triedna hodina číslo 21. Téma: „Jeden deň v živote našej krajiny. Cez stránky novín a časopisov(prehľad informácií a hodina vzdelávania)

Ciele a ciele triedy:

  1. oboznámiť študentov s materiálmi novín a časopisov pod názvom „Jeden deň v živote planéty“;
  2. ukázať úlohu a dôležitosť vlastnenia informácií pre rozvoj svojich intelektuálnych schopností;
  3. prispievajú k formovaniu informačnej kultúry školákov, schopnosti počúvať, chápať a extrahovať informácie, reflektovať a vyvodzovať závery.
  1. Triedna hodina číslo 22. Téma: "Mená a ľudia"

Ciele a ciele triedy:

  1. oboznámiť študentov s históriou výskytu mien na zemi;
  2. ukázať úlohu a význam tradícií a zvykov pri určovaní mena osoby;
  3. prispievajú k formovaniu informačnej kultúry školákov, schopnosti počúvať, chápať a extrahovať informácie, reflektovať a vyvodzovať závery.
  1. Triedna hodina číslo 23. Téma: „Divadelné stretnutia. K Medzinárodnému dňu divadla »(tematická informačná a vzdelávacia hodina)

Ciele a ciele triedy:

  1. oboznámiť žiakov s divadelnou encyklopédiou;
  2. ukázať úlohu a význam divadla v živote každého človeka, dospelého i dieťaťa;
  3. prispievajú k formovaniu informačnej kultúry školákov, schopnosti počúvať, chápať a extrahovať informácie, reflektovať a vyvodzovať závery.

Úlohy

1. Naučiť žiakov chápať pojem „férovosť“ (k iným ľuďom aj k sebe).

2. Prispieť k formovaniu tejto vlastnosti u dieťaťa.

Vybavenie: perá a papier pre hru „Dobrý škriatok“; karty popisujúce určité situácie.

Postup hodín v triede

Úvodný prejav učiteľa

Čo je spravodlivosť a nespravodlivosť? (Odpovedajú deti.)

Zo slovníka S.I. Ozhegova: spravodlivá - konajúca nestranne, zodpovedajúca pravde. Uveďte príklady spravodlivosti a nespravodlivosti.

(Deti uvádzajú príklady zo svojho života.) Existujú mravné a právne vzťahy. V morálnych vzťahoch sa človek riadi morálnymi pravidlami správania av právnych vzťahoch - zákonmi, obchodnou etiketou atď. Podľa toho sa rozlišuje morálna a právna spravodlivosť.

Byť morálne spravodlivý k spolužiakom znamená prejaviť vlastné zásluhy bez toho, aby sme ostatným bránili (nie bránili) prejaviť svoje zásluhy. Konaním určitých činov a skutkov nemožno druhým ubližovať, obmedzovať či znevažovať ich dôstojnosť. (Cnosti sú pozitívne morálne vlastnosti, zvyky, záľuby, túžby, plány atď.)

Uvediem príklady morálnej spravodlivosti spolužiakom, iným ľuďom a sebe. Na láskavé slová by sa malo odpovedať verbálnou vďakou a na dobré skutky by sa malo odpovedať láskavosťou. Za vážnu pomoc (láskavosť) - zaplaťte láskavosťou. Je spravodlivé odmeňovať spolužiakov za ich dobré skutky rešpektom a dispozíciou (sympatiou). Je spravodlivé ospravedlniť sa spolužiakovi, s ktorým sa zaobchádzalo nespravodlivo, či už neúmyselne alebo úmyselne. Preto platí pravidlo: "Neprekážajte ostatným a nenechajte sa zbytočne zasahovať." Byť spravodlivý znamená byť zodpovedný, pripravený zodpovedať sa za svoje činy.

Práca s básňou

učiteľ. Vypočujte si báseň a diskutujte v skupine o tom, ako ste pochopili význam týchto riadkov.

Mama učí neskrývať urážky zo srdca,

Je to ťažké pre srdce, a tak, prečo potrebuje takú ťažkosť?

Ak si dal slovo - toto je slovo navždy, žula,

Ak idete do kopca, choďte hore bez toho, aby ste tlačili ostatných.

S. Ostrovoy

(Deti v skupinách diskutujú o básni. Učiteľ si vypočuje názor každej zo skupín.)

Konverzácia

učiteľ. Čo je spravodlivosť voči spolužiakom, iným ľuďom, voči sebe? Byť spravodlivý znamená využívať svoje práva bez porušovania práv iných.

Každý študent má právo na normálne podmienky štúdia a odpočinok počas prestávok. Je nefér voči spolužiakom zasahovať do ich učenia na hodine. Je nespravodlivé brať cudzie veci bez povolenia. Je nefér voči sebe, mať zákonom zakotvené právo študovať, neplniť si akademické povinnosti.

Prvák Maxim, za trest zastrčený doma do kúta, si hovorí: „Môžem odísť z kúta? Nie, prestaň, Maxim! Prečo si zbil dievča?

Prečo chlapec nevyšiel z rohu, ale zostal stáť? (Chlapec považuje trest za chuligánsky čin, za porušenie práva dievčaťa na nedotknuteľnosť osobnosti, za spravodlivý.)

Aké spravodlivé alebo nekalé skutky ste čítali, počuli o nich, videli alebo urobili? (Deti rozprávajú svoje príbehy.)

Dávať zmysel vzťahom v triede

učiteľ. Skúsme odpovedať na otázky.

1. Aké dobré skutky svojich spolužiakov si spozoroval na hodine, prestávke, po škole?

2. Čo sa môžeš naučiť od svojich spolužiakov vo svojom okolí?

3. Čo sa od vás môžeme naučiť?

4. Prekážajú vám na hodine ostatní žiaci?

5. Aké zlé veci vidia tvoji spolužiaci cez prestávky alebo mimo školy? Ako sa správate v týchto situáciách?

(O týchto otázkach môžete diskutovať v skupinách alebo ich môžete položiť celej triede a postupne si vypočuť názory študentov.)

Hra "Dobrý trpaslík"

Každý žiak napíše na papier svoje meno a papier zloží.

Učiteľ zamieša hárky a rozdá ich žiakom a je nemožné, aby dieťa dostalo hárok so svojím menom, takisto sa nedá povedať, kto aký hárok dostal.

Pravidlá hry: pre toho, kto ťa dostal, si dobrý škriatok. To znamená, že určitý čas, napríklad týždeň, musíte robiť niečo pekné bez toho, aby ste na seba upozorňovali. Kto bol pre koho dobrý škriatok, sa každý dozvie neskôr. Jednou z hlavných podmienok je, že peniaze by sa nemali míňať na dobré skutky. Pri tejto hre je veľmi dôležité, aby každé dieťa dostalo príjemné prekvapenie. Problém však môže nastať, ak niekto aktívne nemá rád súdruha, ktorého zdedil a odmieta byť pre neho dobrým škriatkom.

Situačné hry

učiteľ. V rukách mám obálku s popisom rôznych situácií. Rozdeľte sa do skupín a pokúste sa tieto situácie zahrať. Pamätajte, že musíte robiť to, čo je správne.

situácie

1. Váš priateľ si neurobil domácu úlohu a pýta si zošit na odpis.

2. Váš priateľ používa zlé slová a výrazy.

3. Váš priateľ urobí niečo zlé (strkanie, šikanovanie dievčat, bitky).

4. Váš priateľ vám navrhne, aby ste urobili niečo zlé.

5. Váš priateľ urobil niečo zlé a vy ste sa pre neho zranili.

Zhrnutie

učiteľ. Čo nové ste sa naučili na tejto hodine?

(Deti vyjadrujú svoj názor.)

Úlohy

1. Naučte dodržiavať hygienické normy.

2. Rozvíjať tvorivé schopnosti.

Vybavenie: vreckovky; farby; kefy; železo; ovocie; ihly; vlákna.

Postup hodín v triede

učiteľ. Chlapci, pozrite sa, čo máte vo vreckách. Ak to nie je tajomstvo, ukážte to všetkým.

(Deti položia obsah svojich vreciek na stôl.)

Som veľmi rada, že takmer každý z vás má vo vrecku miesto na vreckovku. Koniec koncov, je to veľmi dôležitá a potrebná vec.

Vreckovka má dlhú históriu, no za starých čias to vôbec nebola vreckovka, ktorú nosíme vo vrecku. Starí Rimania používali vreckovky na utieranie potu. A smrkanie pred cudzími ľuďmi nebolo akceptované a považovalo sa za zlú formu. V 3. storočí nášho letopočtu si pri stole utierali ústa vreckovkou. V Byzancii bola šatka symbolom cti a vznešenosti, v renesancii bola súčasťou vena nevesty. Dámy často držali v rukách zdobené vreckovky, aby upútali pozornosť pánov. Tieto šatky boli veľmi drahé a stáli majland. Na francúzskom dvore v 16. storočí sa objavila vreckovka na utieranie sĺz, ale aj vreckovka na smrkanie. Šály boli zdobené čipkou a výšivkami, boli silne udusené, pretože namiesto umývania rúk bolo zvykom utierať si končeky prstov vlhkou vreckovkou. Keď sa objavila móda šnupavého tabaku, na šatkách začali zostávať škaredé fľaky a ozdobné šatky zmizli z každodenného života. Nahradila ich tá najobyčajnejšia šatka, podobná tej, akú používame dnes. Už v 18. storočí sa vreckovka stala masovým tovarom.

V súčasnosti sa vreckovka používa na hygienické účely. Mali by ste pochopiť význam vreckovky, keď ju prinesiete do úst alebo nosa. Nie každý však vie, ako správne používať tento jednoduchý predmet.

Šatka by mala byť dostatočne veľká. Musí byť zložený aspoň v štyroch vrstvách a pri kašľaní alebo kýchaní si ním zakrývať ústa a nos. Po použití je potrebné vreckovku zložiť tak, aby sa vo vnútri nachádzal povrch znečistený kašľom, kýchaním alebo smrkaním.

Okrem látkových vreckoviek sú v predaji papierové vreckovky. Papierová vreckovka je určená na jednorazové použitie. Po použití sa ihneď vyhodí. Bežná látková vreckovka sa musí meniť každý deň a pri nádche alebo kašli - niekoľkokrát denne.

V autobuse, v obchode, v škole každú chvíľu niekto zakašle, kýchne. A často, ako sa hovorí, do vesmíru, nevenujúc pozornosť ostatným. Takže choroba sa prenáša z jedného na druhého. Takže vreckovka môže ochrániť ľudí okolo vás pred šírením choroby.

Chlapci, povedzte mi, ako môžete zavolať majiteľa tejto šatky. (Vytiahne pokrčenú, špinavú vreckovku. Deti odpovedajú.)

Presne tak, lajdák. Vreckovka môže povedať o osobných kvalitách svojho majiteľa.

A šatka sa môže stať predmetom hry alebo zábavy. Odporúčam vám hrať.

Hry so šatkami

"Vreckovka"

Všetci prítomní hrajú. Hráči stoja v kruhu, pevne stlačení plece pri pleci. Vodič stojí v strede. Hrá hudba.

1. Hráči si potichu dajú za chrbát vreckovku.

2. Úlohou vodiča je uhádnuť, kto má vreckovku tak, že ukáže na jedného z hráčov.

3. Zdvihne obe ruky a ukazuje prázdne ruky.

4. Keď sa nájde vreckovka, tá „chytená“ nahradí vodiča.

"Odhoď vreckovku"

Jeden z hráčov vedie, zvyšok stojí v kruhu. Vedúci zoberie malú vreckovku a začne pomaly obchádzať kruh zvonku (deti sa k nemu postavia chrbtom). Potom deti hovoria:

Zázraky, zázraky – to je zelený košík.

Napísal som list svojmu drahému priateľovi

Cestou som to zhodil a teraz to hľadám.

Zázraky, zázraky – to je žltý košík.

A chlapec zobral list a vložil si ho do vrecka.

Keď sa vyslovia tieto slová, hostiteľ hodí vreckovku za hráčom a okamžite začne utekať. Ten, v blízkosti ktorého vreckovka spadla, ju rýchlo zdvihne a rozbehne sa za vodcom, snažiac sa ho dotknúť vreckovkou.

Ak je vodca vysmiaty, vedie druhý podvod. Ak sa mu podarilo prebehnúť po kruhu a zaujať prázdne miesto, vedúcim sa stáva hráč s vreckovkou v rukách.

"iniciály"

Mnoho mamičiek vyšíva na vreckovku svojho dieťatka iniciály, aby sa vreckovka dala identifikovať. V tejto hre dostávajú účastníci vreckovky, ihly a nite. Úlohou je čo najrýchlejšie a najjasnejšie vyšiť svoje iniciály.

"vrecko na vreckovku"

Učiteľ pripravil rôzne ovocie. Jeden z nich vloží do stredu vreckovky a zaviaže tak, aby ovocie nebolo vidieť. Podľa čuchu alebo dotyku musia účastníci určiť, aký druh ovocia je vo vrecúšku na vreckovku.

učiteľ. Teraz vám navrhujem vymyslieť a usporiadať nejakú súťaž alebo hru.

(Študenti hrajú svoje hry.)

A šatka môže pôsobiť ako darček, najmä ak si ju namaľujete vlastnými rukami.

(Deti dostanú jednoduché biele vreckovky, farby a fixy. Úlohou je nakresliť na vreckovku niečo originálne. Túto úlohu je možné vykonať v tímoch alebo individuálne. Keď je vreckovka hotová, musíte ju vložiť medzi dve vlhké handry a prežehlite teplou žehličkou. Tým sa farba zafixuje.)

Samotné darovanie môže byť nezvyčajné. Tu napríklad predstavujem darček mojej babičke.

Vreckovka s uzlom

Pondelok je ťažký deň

Si plný starostí.

Dajte si vreckovku na čelo

Utrite si pracovný pot.

V utorok skočil vnuk do mláky!

Tu príde vhod šatka.

Utri si tvár,

Povedz: "Dovoľ mi pobozkať ťa!"

Na tretej šatke

Uzly pre pamäť.

stredu niečo kúpiť

Šatka vám nedovolí zabudnúť.

Sledujte filmy vo štvrtok

Áno, utri slzu vreckovkou,

Hoci brazílska séria

Dajte všetkých do poriadku.

K obleku v piatok tento šál,

Z vrecka trčí prázdny roh.

Veľmi dobre sa hodí k bielej blúzke.

Nikto nespúšťa oči z majiteľa.

Ak v sobotu unavene zívate

(Koniec koncov, je tu toľko domácich prác!)

Šiestou vreckovkou si zakryješ ústa,

A nenechajte nikoho zmiasť svojím zívaním.

A v nedeľu tancujte s priateľmi,

Za zvukov Kalinky mávajte vreckovkou.

Pamätajte, šatka je veľmi potrebná vec,

Jeho aplikácia je veľká veda!

Dúfam, že od zajtra bude mať každý z vás vreckovku pri sebe.

Triedna hodina v 3. ročníku

Téma: "Nechuť"

Cieľ: 1. Rozšírte pojmy „Netrpezlivosť“, „Nestriedmosť“, „Nechuť“. Pomôžte deťom porozumieť pocitom odporu a konaniam, ktoré sú s tým spojené.2. Formujte primerané hodnotenie negatívnych činov spojených s prejavom pocitov odporu.Úlohy: 1. Vysvetlite vplyv rozhorčenia na vzťahy.2. Identifikujte dôvody neodpustenia.3. Povzbudzujte žiakov, aby odpúšťali krivdy a budovali vzťahy medzi sebou.Úvod Hra "Roly-Vstanka"Učiteľ kladie otázky a žiaci sa postavia, ak odpovedia kladne, a sadnú si, ak odpovedia negatívne.Kto má rád vtipy?Kto si kedy robil srandu zo svojho kamaráta?Kto nemá rád, keď ho dráždi?Kto dostal prezývky?Kto pozná pokračovanie vety: „Postaviť, postaviť a ešte viac ...“?Kto kedy požiadal o odpustenie, keď niekto urazil?Kto sa aspoň raz v spore mýlil?Kto súhlasí s tým, že „nosia vodu na urazených“?Kto odpovedá na zlomyseľné slová vtipom?Kto odpustil, keď sa urazil?

Priebeh kurzu.

- Dnešnú vyučovaciu hodinu by som rád začal podobenstvom. -Kto vie, čo je to podobenstvo? Ak nevieš, poviem ti to.

(Snímka 2)
- Pozorne ju počúvajte a premýšľajte, o čom sa dnes budeme rozprávať?

Podobenstvo o nechtoch

Bol raz jeden veľmi temperamentný a nespútaný mladý muž. A potom mu jedného dňa otec dal vrece klincov a potrestal ho zakaždým, keď nedokázal zadržať svoj hnev, zatĺcť jeden klinec do stĺpa plota.Prvý deň bolo v stĺpe niekoľko desiatok klincov. Potom sa naučil potláčať svoj hnev a každým dňom sa počet klincov zatĺkaných do stĺpika začal znižovať. Mladý muž si uvedomil, že je ľahšie ovládať svoj temperament ako zatĺkať klince.Konečne prišiel deň, keď ani raz nestratil pokoj. Povedal o tom svojmu otcovi a povedal, že tentoraz, každý deň, keď sa jeho synovi podarí uskromniť sa, môže vytiahnuť jeden klinec zo stĺpa.Čas plynul a prišiel deň, keď mladík oznámil otcovi, že na stĺpe nezostal ani jeden klinec. Potom otec vzal syna za ruku a viedol ho k plotu:- Odviedli ste dobrú prácu, ale vidíte, koľko dier je v stĺpe? Už nikdy nebude ako predtým. Keď človeku poviete niečo zlé, zanechá v duši rovnakú jazvu ako tieto diery. A bez ohľadu na to, koľkokrát sa potom ospravedlníte, jazva zostane.Kto rozumie tomu, o čom sa bude diskutovať? (Bude to o vznetlivosti, nestriedmosti, zášti(Snímka č. 3)
-Chlapi, prečo otec nevysvetlil svojmu synovi slovami, čo to znamená uraziť človeka, ale dal mu klince? (Chlapi sa hádajú, hádajú, dospievajú ku konsenzu, vyvodzujú závery)Aké sú najdôležitejšie slová v podobenstve? (Keď človeku poviete niečo zlé, zanechá po ňom jazvu ako tieto diery. A bez ohľadu na to, koľkokrát sa potom ospravedlníte, jazva zostane.)- Čo to znamená uraziť človeka? (Ublížiť mu, zanechať jazvu v jeho duši)- Ako môžeš uraziť? (Môžete uraziť skutkami, fyzickou silou, slovom môžete aj zabiť človeka)Čo to znamená ospravedlniť sa niekomu? (to znamená priznať si vinu a uvedomiť si, že sa to už nebude opakovať, dať človeku úprimné slovo, pozrieť sa mu priamo do očí).- Ak ste nedodržali svoje slovo? (to znamená, že ste klamali, sklamali ste sa, neuvedomili ste si svoju chybu)- Prečo si myslíte, že niektorí ľudia sa nechcú ospravedlniť osobe, ktorú urazili? (Je to pravdepodobne zbabelec, neistý človek, ktorý si nie je vedomý svojich činov)Chlapci, stalo sa vám to?(Študenti hovoria o situáciách, do ktorých sa dostali a ako sa z nich dokázali dostať)(Snímka číslo 4)
Aké pocity prežíva osoba, ktorá bola urazená?- Aký je z toho záver? (Predtým, ako urazíte človeka, premýšľajte stokrát, uvedomte si, buďte schopní obmedziť seba, svoju horlivosť).Každý človek má vždy možnosť voľby, ako konať. Uveďte antonymá k slovám, ktoré budem čítať:

Zlé - dobré
Zlo je dobré
Vojna je mier
Chamtivosť – štedrosť
Hrubosť – slušnosť
Krutosť - láskavosť
Lož je pravda

Zrada – oddanosť

(Snímka číslo 5)

- Chlapci, počas štúdia v škole budete mať situácie, ktorých výsledkom budú zraňujúce slová, výčitky, spory. - Čo myslíte, v čo sa môže rozvinúť zášť? (do boja, konfliktu) a čokoľvek sa stane, vypočujte si ďalšie podobenstvo:Podobenstvo o zemiakoch a zášti Študent sa spýtal učiteľa:
- Si taký múdry. Ste vždy v dobrej nálade, nikdy nie nahnevaní. Pomôž mi, aby som bol tiež taký.
Učiteľ súhlasil a požiadal študenta, aby priniesol zemiaky a priehľadné vrecko.
- Ak sa na niekoho hneváš a chováš v sebe zášť, - povedal učiteľ, - vezmi si tento zemiak. Na jednu stranu napíšte svoje meno, na druhú stranu meno osoby, s ktorou došlo ku konfliktu, a vložte tieto zemiaky do vrecka.
- A to je všetko? - spýtal sa študent zmätene.
- Nie, - odpovedal učiteľ. Túto tašku by ste mali nosiť vždy so sebou. A vždy, keď sa na niekoho urazíte, pridajte k tomu zemiaky. Študent súhlasil.
Uplynul nejaký čas. Študentova taška bola doplnená ešte niekoľkými zemiakmi a už bola dosť ťažká. Bolo veľmi nepohodlné nosiť ho stále so sebou. Okrem toho sa zemiaky, ktoré dal na samom začiatku, začali kaziť. Bola pokrytá klzkým nepríjemným povlakom, niektoré vyklíčili, niektoré odkvitli a začali vydávať ostrý nepríjemný zápach.
Študent prišiel k učiteľovi a povedal:
- Už nie je možné nosiť so sebou. Po prvé, balík je príliš ťažký a po druhé, zemiaky sa pokazili. Navrhnite niečo iné.
Ale učiteľ odpovedal: - To isté sa deje vo vašej duši. Keď si na niekoho nahnevaný, urazený, vtedy sa v tvojej duši objaví ťažký kameň. Len si to hneď nevšimnete. Potom je kameňov stále viac a viac. Činy sa menia na zvyky, zvyky na charakter, z čoho vznikajú páchnuce zlozvyky. A na tento náklad je veľmi ťažké zabudnúť, pretože je príliš ťažké nosiť ho stále so sebou. Dal som vám možnosť pozorovať celý proces zvonku. Zakaždým, keď sa rozhodnete uraziť alebo naopak niekoho uraziť, premýšľajte o tom, či tento kameň potrebujete. (Snímka číslo 6.)
Kirill Rybin číta báseň Emmy Moszkowskej „Nechuť“Odišiel som v priestupku
a povedal, že neodídem.
Nikdy nepôjdem von!
Budem v ňom žiť všetky roky!
***
A urazený
nevidel som
žiadny kvet, žiadny krík...
A urazený som urazil
šteniatko aj mačička...
som urazený
Jedol koláč
a urazený
ležala som
a spal v nej dve hodiny.
otváram oči...
A niekam odišla!
Ale pozri
nechcel /

Každý sme iný, každý má svoje vlastnosti, o vnútornom svete ani nehovoriac. Musíme rešpektovať individualitu každého človeka, pretože všetci sme ľudia. Máme rozdiely, ale každý z nás je jedinečný a potrebný pre ostatných.- Spomeňme si na pravidlá, ktoré pomôžu ľuďom prekonať také vlastnosti, ako je prchkosť, nestriedmosť, túžba uraziť človeka: (Snímka číslo 7)
Pravidlá pre nespútaných a rýchlo naladených ľudí

    Zadržte svoje emócie Nebuďte rozmarní, nereptajte, nekazte náladu iným Buďte vždy priateľskí, nebuďte drzí, nekričte Pozdravte sa, keď sa stretnete
(Snímka číslo 8)
    Správajte sa tak, aby sa z vás ostatní cítili dobre.
    Povedal urob to.
    Nie som si istý – nesľubuj Urobil som chybu - priznaj si chybu, ospravedlň sa Sľúbil, ale zabudol urobiť - požiadať o odpustenie Najprv mysli, potom hovor Nemôžem povedať pravdu - vysvetliť prečo;
(Snímka číslo 9) - AkakiePoznáte pravidlá láskavosti? (Chlapci ponúkajú svoje možnosti, diskutujte)
1. Dobro sa dá robiť vždy a všade, každý to potrebuje! 2. Nechváľ sa dobrom, ktoré si vykonal. 3. Musíme konať dobro bez záujmu, nečakať odmeny a vďačnosť. 4. Konajte dobro včas a diskrétne. 5. Dobrého nie je nikdy dosť! Vytvorte! -Aby ste prekonali svoje nedostatky, musíte byť trochu láskavejší.Pomôžu vám v tom vaši priatelia, rodičia, učitelia a hlavne knihy.- Ponáhľaj sa konať dobro!Alena Tokareva: Poď sa mi pozrieť do očíA jemne sa dotknite jeho ramena.Na líci má slzuA zášť v duši ohňa.Jeho bolesť bola rozdelená na dve časti,Pomôžte mu, je to váš priateľ.Vložte hviezdu do dlaneA dajte túto hviezdu priateľovi.Nechajte ju mať pri sebePovedie do krásnej vzdialenosti.(Pracovať v pároch.) Na stoloch sú trojuholníky. Spojte ich tak, aby ste dostali hviezdu. Spárujte a prilepte hviezdu dohromady.Podeľte sa o hviezdičku s hosťami, ktorí prišli do našej triedy.(prezentácia) Záver (snímka číslo 10).
Reflexia.Vyjadrite svoj názor na náš dnešný rozhovor.
    Toto stretnutie ma zaujalo.... Toto stretnutie ma prinútilo zamyslieť sa... Toto stretnutie ma prinútilo zamyslieť sa...
Ďakujem všetkým za aktívnu účasť. Vidím, že náš rozhovor zanechal hlbokú stopu v duši každého, pomohol nám všetkým pochopiť, že len rešpekt jeden k druhému, vzájomné porozumenie, tolerancia v skutočnosti zachráni svet. Nemôžeme zo dňa na deň urobiť tolerantné ani naše správanie, ani správanie iných ľudí. Dôležitý je však aj najmenší krok týmto smerom.

So zvedavosťou a vzrušením ide tretiačka na svoju prvú vyučovaciu hodinu v novom akademickom roku. Tretiaci sú vážni a mimoriadne zvedaví ľudia. Len lekcie im nestačia, vedomosti nasávajú ako špongia. Nie je možné obmedziť tok informácií a nie je to potrebné, ale je potrebné ho správne nasmerovať. Nie je žiadnym tajomstvom, že príprava na vyučovanie zaberie učiteľovi veľa času a hodiny v 3. ročníku sú často bokom a využívajú sa na riešenie organizačných a každodenných záležitostí.

Výrazne zvýšiť výchovnú hodnotu mimoškolských stretnutí s deťmi a vyhnúť sa rutine pomôže učiteľovi prezentovať 3. ročník a rozvíjať vyučovacie hodiny pre 3. ročník. V pôvodných prácach tvorivých učiteľov už boli zakomponované prezentácie na mnohé témy pre 3. ročník. Ich optimalizácia pre konkrétny tím nie je náročná. Pozývame vás, aby ste si z našej zbierky bezplatne stiahli najzaujímavejšie poznámky a prezentácie z lekcií, informačné a zábavné hodiny pre 3. ročník. Zábavne a nenápadne vychovávať zvedavosť, zodpovednosť, priateľskosť - hlavná úloha triedneho učiteľa. Objemná, rôznorodá, neustále aktualizovaná zbierka tém na hodiny a prezentácie v 3. ročníku, prezentovaná na stránke, vám umožní kompetentne a racionálne budovať vzdelávaciu prácu.