10 otázok pre Malého princa. Intelektuálna hra založená na diele Antoine de Saint - Exupery "Malý princ"

Kvíz podľa diela A. de Saint-Exuperyho "Malý princ" Lekcia literatúry, 6. ročník Autor: Ilyina Oksana Sergeevna Ilyina Oksana Sergeevna, učiteľka ruského jazyka a literatúry GBOU 29 s hĺbkovým štúdiom francúzskeho jazyka a práva Petrohradu


1. Odpovedzte na otázky. Komu je venovaná rozprávka Malý princ? Ako sa stalo, že vo veku 6 rokov sa rozprávač vzdal „skvelej kariéry umelca“? Kde a za akých okolností sa rozprávač stretol s Malým princom? Akou frázou sa začalo priateľstvo pilota a Malého princa? Prečo videl Malý princ kedysi až 43 západov slnka? Ako to zariadil? (Leonovi Werthovi, keď bol dieťa). (Dospelí nerozumeli tomu, čo nakreslil). (Na Sahare pri vynútenom pristátí po nehode). („Nakresli mi, prosím, baránka“). (Bol smutný, len si posunul stoličku).


Čo používal malý princ ako elektrický sporák na raňajky? (Vulkány). Prečo sa malý princ rozhodol opustiť svoju planétu? (Chcel vidieť svet a jeho vzťah s Rosou sa tiež stupňoval). Ktorí dvaja lampári na Zemi mali ľahký a bezstarostný život? (Poliaci sever a juh, svietia lampáše dvakrát do roka). Prečo malý princ horko plakal, keď sa dostal do ružovej záhrady? (Myslel si, že jeho Ruža je jediná na svete). Čo je podľa Foxa v ľuďoch dobré? (Ľudia chovajú sliepky).




3. V akom poradí sa nasledujúci dospelí postavili do cesty Malému princovi? Podnikateľ Ambiciózny Kráľ Lampár Opilec Zemepisec Správna odpoveď: 1. Kráľ. 2. Ambiciózna. 3. Opilec. 4. Obchodný muž. 5. Svietidlo. 6. Zemepisec.


4. Pamätáte si, komu patria tieto slová? "... Si navždy zodpovedný za tých, ktorých si skrotil" (Fox) "Či je to dom, hviezdy alebo púšť, najkrajšie na nich je to, čo nevidíš očami" (Rozprávač) "Voda je potrebný aj pre srdce...“ (Malý princ) „Mám väčšiu moc ako prst kráľa... Vyriešim všetky hádanky...“ (Had)


5. Vyberte správnu odpoveď. 1) Čo ohromilo princa pilota na stretnutí? a) Vaša krása. b) vysokým hlasom. C) Princ pochopil kresbu pilota. Správna odpoveď: (c). 2) Prečo ľudia okolo neverili tureckému astronómovi, ktorý videl asteroid B-612, kde žil Malý princ? A) Pretože každý chcel byť prvý, kto uvidí tento asteroid. B) Pretože asteroid bol veľmi malý. C) Pretože astronóm bol oblečený po turecky. Správna odpoveď: (c). 3) Ktorý z nasledujúcich dospelých nestretol Malého princa? A) strelec. B) matematik. C) Predajca tabletiek. Správna odpoveď: (b).


6. Pozorne si prečítajte úryvok. Ako by sa podľa vás mala volať táto pasáž: a) expozícia; b) kravata; c) epilóg? Pozrite sa bližšie, aby ste toto miesto určite spoznali, ak sa niekedy ocitnete v Afrike, v púšti. Ak tadiaľto náhodou prechádzate, kúzlim vás: neponáhľajte sa, pod touto hviezdou trochu zaváhajte. A ak k vám príde malý chlapec so zlatými vlasmi, ak sa nahlas smeje a neodpovedá na vaše otázky, určite uhádnete, kto to je. Potom - prosím vás! - nezabudni ma utešiť v mojom smútku, napíš mi čo najskôr, že sa vrátil... Správna odpoveď je: (c).


7. Aký význam má tento výrok: a) priamy; b) prenosné; c) priame a obrazné? Svoju odpoveď zdôvodnite. "Existuje také pevné pravidlo," povedal mi Malý princ. "Ráno som vstal, umyl som si tvár, dal som sa do poriadku - a okamžite som dal do poriadku tvoju planétu." Správna odpoveď: (c). Použitá literatúra Saint-Exupery A. de. Malý princ // Antoine de Saint-Exupery. Obľúbené. - M.: Pravda, - S. 375-435. Smirnova N.E., Tsypenko N.N. Literatúra. Ruské a zahraničné diela: Herné lekcie. 5-6 tried. – M.: Vydavateľstvo NTs ENAS, – 160 s.


Zdroje požičiavania obrázkov

Pozor! Pozor!

Chcete vyhrať voľnú vstupenku na premietanie vášho obľúbeného majstrovského diela z filmu Malý princ režiséra Kung Fu Pandy Marka Osborna? Zúčastnite sa kvízu o diele Antoina de Saint-Exuperyho „Malý princ“, ktorý organizuje detská a mládežnícka knižnica „School World“ v spojení s filmom „Lena“.

"Kto lepšie pozná rozprávkové podobenstvo o francúzskom spisovateľovi?"


1. Pomenujte planétu, na ktorej žil Malý princ.

3. Čo pre Malého princa znamenalo „vyčistiť si planétu“?

4. Aký kvet vypestoval Malý princ?

5. Kto žil na šiestej planéte?

6. Čo sa líška spýtala Malého princa?

7. Aké tajomstvo prezradila Líška Malému princovi?

8. Aký druh ministra navrhol kráľ vymenovať Malého princa na jeho planéte?

9. Čo si myslel podnikateľ, ktorý žil na štvrtej planéte?

10. Kto pomohol Malému princovi vrátiť sa domov?

11. Púšť, v ktorej pilot núdzovo pristál.

12. Zdroje tepla na planéte Malý princ.

13. Malý princ stretol pána s purpurovou tvárou, ktorý za celý život necítil vôňu kvetu. Nikdy som sa nepozrel na hviezdu. Nikdy nemilovaný. Neurobil nič. Práve zložil...

14. Pocit, ktorý ťa robí šťastným a smutný.

15. Orgán s väčšou ostražitosťou ako oči.

16. Jediný dospelý, ktorého Malý princ stretol počas svojej cesty, bol k nemu milý. Jeho práca sa Malému princovi nezdala vtipná a zbytočná.

17. Zdroj, ktorý dal Malému princovi na púšti „najkrajšiu hostinu“

18. V ktorý deň zoznámenia povedal chlapec pilotovi tragédiu s baobabmi?

19. Prečo potrebuje ambiciózny človek klobúk?

20. Prečo lampár tak často svieti/vypína lampáš?

21. Aká bola hlavná požiadavka geografa na cestovateľov?

22. Aké pozície ponúkol kráľ Malému princovi na svojej planéte?

24. Na čo si Malý princ myslí, že kvety potrebujú tŕne?

25. Koľko tŕňov mala ruža?

26. Koľko sopiek bolo na planéte Malého princa?

27. Ako ich použil na hospodárske účely?

28. Kde a kedy Malý princ prvýkrát oľutoval svoju ružu?

Odpovede posielajte e-mailom. adresa Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Pre zobrazenie musíte mať povolený JavaScript. s označením KVÍZ MALÉHO PRINCA do 20. decembra 2015 vrátane a nezabudnite uviesť svoje meno. Výsledky kvízu budú zverejnené 21. decembra 2015.

Víťazi čakajú na lístky na premiéru karikatúry „Malý princ“

Kvíz na motívy rozprávky A. de Saint-Exuperyho „Malý princ“

    Komu je príbeh venovaný? (Leonovi Werthovi, môjmu priateľovi, keď bol malý).

    Najväčšou hrozbou pre planétu Malého princa je... baobaby

    Ako sa malý princ dostal na zem? (Radí geograf zo 6. planéty).

    Čo počítal podnikateľ na svojej planéte a prečo? (Hviezdy, aby boli bohaté).

    Táto hrdinka sa „ani tigrov nebála“, ale „veľmi sa bála prievanu“. ( ruža.)

    Tento hrdina čestne splnil podmienky „usporiadania“, napriek tomu, že z tohto dôvodu nemal príležitosť odpočívať ani spať. ( Svietidlo.)

    Tento hrdina bol „hluchý na všetko okrem chvály“. ( Ambiciózny.)

    Tento hrdina žiadal, aby ho skrotili. ( Fox.)

    Kde sa pilot-rozprávač stretol s Malým princom? (V saharskej púšti)

    Do výroku vložte „kľúčové“ slovo: „Len [čo?] je bystrozraký. Očami nevidíš to najdôležitejšie." ( Srdce.)

    Tí, ktorí potrebujú „vždy všetko vysvetliť“, pretože „sami nikdy ničomu nerozumejú“. (dospelí)

    Koľko planét navštívil Malý princ? (Spolu so Zemou - 7.)

    Ak idete stále rovno a rovno,... ďaleko sa nedostaneš.

    Každého sa treba opýtať… čo onmôže dať.

    Ráno som vstal, umyl sa, dal do poriadku a - a hneď som dal do poriadku tvoj ... planéta

    Keď to bude veľmi smutné, no... sledujte, ako slnko zapadá.

    Si navždy zodpovedný za každého, kto... skrotený.

    Komu patria slová: „Mám toľko práce! Som vážny človek, nemám náladu na kecanie. Dva plus päť je sedem. podnikateľ

    Kto vlastní slová: „Milujem ťa. Je to moja chyba, že si to nevedel. Áno, na tom nezáleží. Snaž sa byť šťastný." ruža

    Kto pomohol Malému princovi vrátiť sa domov? Had

Ciele Diania:

  • motivovať žiakov k čítaniu;
  • testovať znalosti;
  • rozvíjať rečové schopnosti;
  • oživiť tradíciu rodinného čítania.

Rozloženie skrine:

  • výstava žiackych kresieb podľa prečítaného diela „Malý princ“ od Antoina de Saint-Exuperyho;
  • multimediálna prezentácia „Saint-Exupery: cesta k „malému princovi“.

Umiestnenie príkazov: rodinné tímy (1 rodič a 1 žiak) sú umiestnené pri samostatných stoloch.

Epigrafy:

Všetko, čo som v živote dosiahol
sa stalo možným,
vďaka knihe.
Richard Bach

Knihy mi povedali
aký veľký a krásny muž
snaha o to najlepšie.
M. Gorkij

Priebeh udalosti

Slovo učiteľa:

Význam knihy v živote človeka je obrovský. V našej dobe, keď je veľa pokušení - televízor s mnohými programami, počítač - je, samozrejme, ťažké prinútiť dieťa čítať. Ale v dobe počítačov a špičkových technológií sa človek bez čítania nezaobíde. Učitelia a psychológovia však uvádzajú, že deti, ktoré sa na základnej škole ledva naučili čítať, čítajú v siedmom či ôsmom ročníku horšie a horšie. Pomalosť čítania, nezáujem o čítanie vedú k tomu, že sa spomaľujú aj procesy intelektuálnej činnosti. Chlapci nečítajú podmienky úlohy, cvičenia, zabúdajú na jej podstatu skôr, ako začnú vykonávať. Mnohé pojmy a pojmy, o ktorých by mali mať v tomto veku predstavu, sú pre nich jednoducho neznáme a nezaujímavé.

Dnes sa tradícia rodinného čítania prakticky vytratila. Rok 2008-2009 je vyhlásený za rok rodiny. V tejto súvislosti sme sa v našej škole rozhodli obnoviť tradíciu rodinného čítania a usporiadať rodinný kvíz „Spoločné čítanie“ podľa diela Antoina de Saint-Exuperyho „Malý princ“, čím sme splnili niekoľko úloh: zintenzívniť využívanie knižných fondov školskej knižnice, prilákať nových čitateľov – rodičov, pokračovať v spolupráci s pracovníkmi knižnice.

„Malý princ“ je témou dnešného KVÍZU. Nedávno ste toto dielo čítali a viete o ňom takmer všetko. Ak niekto zabudol a mená hrdinov sa mu v pamäti vynárajú len matne, tak nech vás to netrápi.

- Pripomínam, že témou našej hry je „Rozprávka „Malý princ““. Hrajú sa tri rodiny. Prajeme všetkým veľa šťastia!
– Prezentácia poroty (knihovník, učitelia literatúry).

Slovo učiteľa:

– V posledných riadkoch rozprávky „Malý princ“ pod nakreslenou osamelou hviezdou nad nemilosrdnou púšťou Antoine de Saint-Exupery napísal: „Pozrite sa pozorne, aby ste toto miesto určite spoznali, keby ste sa niekedy ocitli v Afrike. , v púšti. Ak tadiaľto náhodou prechádzate, prosím vás, neponáhľajte sa, trochu zaváhajte pod touto hviezdou. A ak k vám príde malý chlapec so zlatými vlasmi, ak sa nahlas smeje a neodpovedá na vaše otázky, určite uhádnete, kto to je. Potom - prosím ťa - nezabudni ma utešiť v mojom smútku, napíš mi čo najskôr, že sa vrátil.

A skutočne sa k nám vrátil. Ale najprv to.

Antoine Marie Roger de Saint-Exupery je celé meno spisovateľa.

Slovo študenta:

– Krátky náčrt života a diela spisovateľa (pripraveného študenta) sprevádza ukážka prezentácie „Saint-Exupery: cesta k „malému princovi“.

Sú teda tímy pripravené? Začíname!

1. súťaž. Blesková anketa. Každá rodina dostane päť otázok, pri ktorých nie je čas na premýšľanie. Musíte okamžite odpovedať.

  1. Na čo myslí malý princ? (O zmysle života, o mieste človeka na zemi, o stopách, ktoré ostali po smrti, o vzájomných vzťahoch, o priateľstve a láske, o ambíciách a moci atď.)
  2. Ktoré obrázky sú podľa vás obzvlášť dôležité pre pochopenie hlavného významu? (Rose, Fox, atď.)
  3. Prečo sa rozprávač bál hada? (Zrazu štípe, hady sú zlé, je pre nich potešením štípať).
  4. Aké hrozné zlé semená sú na planéte Malého princa? (semená baobabu).
  5. Prečo autor presúva Malého princa z planéty na planétu? (Vstupuje do vzťahov s rôznymi postavami a práve v týchto vzťahoch sa prejavuje jeho charakter).
  6. Čo ponúka Had Malému princovi? (Telo je schránka, hlavná je duša; zbavte sa zemskej schránky).
  7. Pre koho je tento príbeh napísaný? (Aj pre deti, aj pre dospelých, aby si dospelí a deti lepšie rozumeli).
  8. Prečo k autorovi prišiel Malý princ? (Obaja prišli z neba, dospelý hrdina je rovnako osamelý, alebo možno preto, že si sám zachoval detinskosť, spontánnosť).
  9. Prečo nikto neveril tureckému astronómovi, ktorý objavil asteroid B-612, na ktorom pravdepodobne žil Malý princ? (Pretože bol oblečený po turecky, nebol ako všetci ostatní). Je to irónia.
  10. Čo naučil hrdina malý princ? (Udržiavať poriadok na svojej planéte, pestovať záhradu, zdobiť dom, pracovať každý deň, vidieť krásu, učí trpezlivosti, duchovnej bdelosti, učí prekonávať smútok, učí láske).
  11. Existuje planéta, ktorej obyvateľ sa páči Malému princovi? (Po piate, lampár).
  12. Ako sa malý princ ocitol na Zemi? (Radí geograf zo 6. planéty).
  13. Čo sa malý princ učí od Líšky? (Som zodpovedný za svoju ružu. Sme zodpovední za tých, ktorých sme si skrotili).
  14. Komu je príbeh venovaný? (Leonovi Werthovi, môjmu priateľovi, keď bol malý).
  15. Čo počítal podnikateľ na svojej planéte a prečo? (Hviezdy, aby boli bohaté).

2. súťaž. Mozaika. Poskladajte mozaiku, to je výrok autora, ktorý sa stal chytľavou frázou, aforizmom, sú to frázy, ktoré vyjadrujú najdôležitejšie myšlienky spisovateľa (výrazy sú rozrezané na samostatné slová).

„Očami nevidíš to najdôležitejšie – iba srdce je bdelé.
„Jediný skutočný luxus je luxus ľudskej interakcie.
– Nezabudnite: ste navždy zodpovedný za všetkých, ktorých ste si skrotili.
- Trápi ma, že v každom človeku je snáď zabitý Mozart.
- Keď naozaj chcete byť sarkastický, niekedy nedobrovoľne klamete.
- Skutočné priateľstvo sa nedá kázať, učí sa v praxi.
„Láska neznamená pozerať sa jeden na druhého, ale pozerať sa spolu rovnakým smerom.

3. súťaž. Hádaj hrdinu. Uhádnite postavu z ilustrácie.

– Ambiciózny
- Svietidlo
– geograf
– Opilec
– podnikateľ

4. súťaž. Nesúlad. Opýtajte sa navzájom otázky týkajúce sa vzhľadu hrdinov rozprávky, ich postáv, udalostí, ktoré sa im stali. Ak neodpovedajú, odpovedzte sami a môžete za to získať body navyše.

5. súťaž. Sme umelci.Čítanie epizód z rôznych kapitol podľa rolí.

6. súťaž. Najpozornejší čitateľ. Usporiadajte postavy v poradí, v akom ich stretol Malý princ.

7. súťaž. Sme spisovatelia. Pokračujte v príbehu Malého princa a napíšte pokračovanie rozprávky o tom, čo sa stalo Malému princovi po tom, čo ho Pilot ráno našiel na púšti.

Slovo učiteľa:

- Zhrnula to porota. Teraz môžete odhaliť tajomstvo - ukázalo sa, že existuje taká kniha napísaná slávnym maďarským spisovateľom, ktorý si vzal pseudonym Antoine Saint-Etienne - "Malý princ sa vracia", ktorý hovorí, ako pilot, ktorý sa stane astronautom, navštívi rôzne fiktívne planéty na vesmírnej lodi a nájde Malého princa. Hrdina sa zoznámi s hnedo-hnedou ženou, ktorá zbiera slzy a mení ich na hviezdy, potom skončí na planéte, kde rastú obrovské slnečnice a dvojičky hádžu po cestovateľovi obrovské semená. Inde obrovský citrónovožltý červ rozdrví svoju planétu, potom zlomyseľní draci urazia pilota a potom sa vezú na jeho lodi. Nakoniec nájde na Zemi partnerku pre Malého princa - dievča Lualu - a opäť ich pošle na planétu Malého princa. Ale to je už iný príbeh... A téma ďalšieho literárneho kvízu.

Intelektuálna hra

od Antoina de Saint-Exuperyho

"Malý princ"

Cieľom je formovanie hodnotových orientácií, rozvoj záujmu o čítanie

Obloha je domovom miliónov trblietavých hviezd

vstup a odchod

bez akýchkoľvek fantázií a sladkých snov,

len otvorte dvere.

Pokúsiš sa otvoriť dvere nádherného hradu,

len priložiť k tomu rebrík,

Dvere sa otvorili - ste hviezda a prah talentu

pred tebou sa v ľahkom opare roztopí...

(O. Chiesová)

Vedas "Malý princ" (fr. Le Petit Prince) je alegorický príbeh, najznámejšie dielo Antoina de Saint-Exuperyho.

Prvýkrát publikovaný 6. apríla 1943 v New Yorku. Kresby v knihe robí sám autor a nie sú o nič menej známe ako kniha samotná. Je dôležité, že nejde o ilustrácie, ale o organickú súčasť diela ako celku: samotný autor a hrdinovia rozprávky sa neustále odvolávajú na kresby a dokonca sa o nich hádajú. Jedinečné ilustrácie v Malom princovi búrajú jazykové bariéry a stávajú sa súčasťou univerzálneho vizuálneho lexikónu zrozumiteľného pre každého.

„Napokon, všetci dospelí boli spočiatku deťmi, len málo z nich si to pamätá“ - Antoine de Saint-Exupery, z venovania knihe.

(2 tímy sa vytvoria pred začiatkom hry)

Milé deti, začíname našu hru. Otázky vám budem klásť postupne, za správnu odpoveď tím získava jeden bod.

1. Kto bol Saint-Exupery? (pilot)

2. Čo zničil Malý princ? (baobaby)

3. O čom sníval Antoine ako dieťa? (umelec)

4. Čo bolo prvým stvorením Exuperyho ako umelca? (boa, ktorý prehltol slona)

5. Recept proti smútku z Malého princa? (sleduj západ slnka)

6. Aké je hlavné pravidlo Malého princa? (vstaň, umyte sa, očistite sa, vyčistite planétu)

7. Ako sa majú deti správať k dospelým? (zhovievavo)

8. Čo nie je na svete podľa Líšky? (dokonalosť)

9. Čo zaželala Rose Malému princovi? (buď šťastný)

10. Prečo hviezdy svietia? (aby si každý našiel to svoje)

11. Čo je podľa Líšky ostražité? (srdce)

12. Čo dal malý princ pilotovi? (smiech hviezdy)

13. Kde sa narodil Exupery? (Francúzsko)

14. Počas ktorej vojny zomrel Exupery? (Druhá svetová vojna)

15. Čo ťa požiadal Malý princ nakresliť? (jahňacie)

16. Prečo sa Malý princ vydal na cestu? (aby som sa niečo naučil)

17. Prečo Malý princ čistil sopky? (rovnomerne horieť)

18. Čo musíš urobiť, aby si mal priateľa? (skrotiť, vytvárať putá)

19. Prečo je púšť podľa Malého princa dobrá? (pramene sú niekde v ňom skryté)

21. Prečo potreboval Malý princ jahniatko? (aby jedol baobabové klíčky, ktorých korene by mohli zničiť planétu)

22. Čo je najdôležitejšie a najkrajšie? (čo očami nevidíš)

23. Čo povedal kvet Malému princovi o ľuďoch? (nemajú korene - je to veľmi nepohodlné, nesie ich vietor)

24. Komu venoval Saint-Exupery knihu? (Pre dospelých)

25. Prečo kvety potrebujú tŕne? (báť sa ich)

26. Čo robia deti vo vlakoch? (pritlačte nos na sklo)

27. K čomu prirovnal Malý princ hviezdy? (s množstvom smejúcich sa zvončekov)

28. "Unikajúci, tajomný a neznámy, ako krajina sĺz ...". Čo je to? (duša malého princa)

29. Čo treba chrániť? (lampy duše, poryv vetra ich môže uhasiť)

30. Čo vedia iba deti? (vedia, čo hľadajú)

31. Akú pravdu prezradila Líška Malému princovi? (si zodpovedný za tých, ktorých si skrotil)

32. Prečo bola Rose ochotná vydržať dve alebo tri húsenice? (stretnúť sa s motýľmi)

33. Prečo Malý princ sníval o planéte, kde žil lampár? (tam ste mohli sledovať západ slnka 1440-krát)

34. Čo zlatá pšenica pripomínala Líške? (o zlatých vlasoch Malého princa)

35. Prečo sopky spôsobujú ľuďom toľko problémov? (ľudia sú príliš malí na čistenie)

Zrátané a podčiarknuté: tímy dostanú certifikáty a víťazný tím dostane knihu od Antoina de Saint-Exuperyho

Zostavila Oksana Gennadievna Nefyodova, zástupkyňa riaditeľa pre vzdelávaciu prácu Strednej školy MKOU Menshikovskaya, okres Vengerovsky, región Novosibirsk.