Zhrnutie lekcie na tému literárneho čítania: N. Nosov "Náplasť"

Plán hodiny geografie:

Predmet: « No, inštalatérstvo.

Ciele:

1. Vytvoriť si predstavu o umelých nádržiach: studňa, vodovodný systém a zovšeobecniť predstavy o prírodných nádržiach.

2. Korigovať duševnú činnosť žiakov, priestorové myslenie.

3. Ukážte, že voda je jedinečná prírodná zlúčenina, aktívne prostredie pre život rastlín, zvierat a ľudí.

Úlohy:

    Rozšíriť vedomosti študentov o spotrebe sladkej vody;

    Oboznámiť sa so spôsobmi práce s rôznymi zdrojmi informácií a ich aplikáciou v praxi;

    Prostredníctvom integrácie poznatkov z biológie, geografie a ekológie rozšíriť vedomosti študentov o environmentálnom ohrození sladkovodných útvarov;

    Pestovať lásku k prírode, úctu k nej.

Vybavenie: laboratórne sklo, učebnice, zošity.

1. Organizačný moment.

triedny pozdrav.

Učiteľ geografie. Ahojte chalani! Dnes k nám zavítal známy, a predsa záhadný tajomný hosť.

Na svete niet silnejšieho

Vo svete už niet násilia

Nemôžem to držať v rukách

A nejazdite na koni.

Kto je ona? Hádajte sami. (Na stole je fľaša s vodou pokrytá látkou. Po odpovedi žiakov učiteľ látku trochu pootvorí.)

Samozrejme, že máš pravdu! "Toto je voda - kráľovná celého sveta."

2. Príprava na učenie sa nového materiálu

Všetko na svete je živé

Vrátane vody.

A piť a umývať

Dediny, mestá.

Kropí dážď zhora,

A zem dýcha

A naplňte jedlo šťavou -

A rodina žije.

Bez vody je to samozrejme zlé,

Jednoducho neexistuje život

Pretože prirodzene

Je tam svetlo.

Žiadne kúpanie, žiadne pitie bez vody,

List nekvitne bez vody,

Bez vody sa nedá žiť

Vták, zviera a človek

A tak vždy

Každý potrebuje vodu všade!

Kde nájdeme vodu?

3. Učenie sa nového materiálu.

Viete si predstaviť, ako to vyzerá dobre? Z učebnice 45, obr.

Pri studni je rám z guľatiny, hore je hriadeľ, na ňom je navinutá reťaz, na konci je vedro. Studňa má navrchu strechu. Toto je len viditeľná časť studne. Ten druhý je neviditeľný. Najprv ľudia vykopú veľkú jamu do vodonosnej vrstvy (hliny), keď sa začne hromadiť voda, steny sa vystužujú betónom, polenami, vytvorí sa akýsi kmeň. Spadne do nej vedro, ktoré čerpá vodu a muž na reťazi vodu dvíha. V súčasnosti ľudia často inštalujú do studní čerpadlá, ktoré pomáhajú zvyšovať vodu.

Minút telesnej výchovy

Teraz, chlapci, vstávajte.

Rýchlo zdvihnuté ruky

Do strán, dopredu, dozadu.

Otočené doprava, doľava

Potichu sme si sadli, späť k veci.

Vodovod navrhli rímski otroci. C 46 Obr. 47 Voda sa na to odoberá z riek, studní, jazier, vstupuje do usadzovacích nádrží (primárna úprava), následne sa v čistiarni filtruje cez piesok, filtre a čistí sa od baktérií, ktoré môžu spôsobiť ľudské ochorenia. Ďalšie čerpadlá cez vodovodné potrubia prichádzajú do našich domovov. A tu sme doma, otvoríme kohútik a tečie čistá voda.

Cesta čistej vody do našich domovov je dlhá, preto si ju musíme chrániť!!!

Čo to znamená šetriť vodou?

Zabráňte úniku;

Nenechávajte tečúcu vodu, keď robíte iné veci;

Využite technické vynálezy na šetrenie vodou.

4. Konsolidácia nového materiálu

Zo 62 pracovných zošitov úloha 5, úloha 6 vyriešte hlavolamy.

5 Domáce úlohy

Predmet:"Voda je život sám"

Hlavná myšlienka lekcie: dokázať, že voda je najbežnejšou látkou na Zemi, ktorá si vyžaduje špeciálnu ochranu.

Vybavenie: počítač, projektor, plátno, CD s prezentáciou hodiny, mapa sveta, žiacke projekty, učebnice, fragment zošita na tlačenom základe.

Typ lekcie: formovanie nových poznatkov.

Typ lekcie: kombinované.

Tradičná forma lekcie: lekciu osvojovania si nového materiálu.

Netradičná forma lekcie: mediálna lekcia .

Metódy lekcie:

  • Vizuálne: ilustrácie, ukážky.
  • Verbálne: príbeh, rozhovor, prednáška.
  • Praktické: vyhľadávanie (metóda projektu), výskum.

Ciele lekcie:

  • Vysvetlite žiakom, že voda je súčasťou všetkého živého na Zemi
  • Povedzte deťom, kde niekto používa vodu
  • Pomocou matematických údajov ukázať, ako sa zvýšila cena vody
  • Ukážte žiakom, aká veľká je potreba tohto prírodného zdroja, pomocou tabuľky dennej spotreby vody.
  • Formovať u študentov holistický svetonázor o jednote všetkých zložiek hydrosféry
  • Ukážte jedinečnosť vody ako látky a najdôležitejšieho prírodného zdroja
  • Povedzte žiakom, ako dochádza najmä k znečisťovaniu svetového oceánu a Volhy
  • ako je to so znečistením oceánov a Volhy zvlášť
  • Povedzte deťom o príčinách vodných vojen
  • Organizácia začiatku hodiny. Pozdrav učiteľa, krátka správa o účele a cieľoch hodiny. (1 minúta)
  • Formovanie nových poznatkov. (30 minút)

Plán lekcie

  1. Význam vody pre život živých bytostí.
  2. Úloha vody v živote človeka.
  3. Sladká voda je vzácny zdroj.
  4. Ekologický stav Volhy.
  5. Ako chrániť našu Volhu?
  6. Sú možné vodné vojny? (Prednáška, práca pri tabuli s fyzickou mapou hemisfér) (5 minút)

Zhrnutie lekcie

Predstavenie učiteľa.

Predmet Dnešná lekcia znie takto: "VODA JE SÁM ŽIVOT." Chlapci, uvedomte si, že na koniec témy nedávame žiadne interpunkčné znamienko. Na konci hodiny sa k téme vrátime a spolu s vami rozhodneme, čo dať na koniec vety.

cieľ naša lekcia dokáže, že voda je najbežnejšou látkou na Zemi, ktorá si vyžaduje špeciálnu ochranu.

„Obraz viditeľnej prírody určuje voda. Neexistuje žiadne prirodzené telo, ktoré by sa s ním dalo porovnávať z hľadiska jeho vplyvu na priebeh tých najzákladnejších, najveľkolepejších procesov. V. I. Vernadskij.

Chlapci, pozrite sa na mapu našej Zeme. Čo je na ňom viac: zem alebo voda? (Voda) Preto ju prvý kozmonaut Zeme Yu.A.Gagarin nazval modrou planétou, pretože ju tak videl z vesmíru. Chlapci, teraz si spomeňme na Kingdoms of wildlife a uvidíme, či je voda súčasťou predstaviteľov týchto kráľovstiev.
Voda je jedinečná a nenahraditeľná. Pravdepodobne mnohí z vás vedia, že voda zaberá 80 až 99 % hmotnosti rastliny a asi 75 % hmotnosti zvieraťa. Všimli ste si, že napriek tomu, že človek patrí do ríše zvierat, vyčlenili sme ho ako samostatný odkaz. prečo? Pretože človek je jediná živá bytosť, ktorá môže vedome ovplyvňovať vodné zdroje. Jeho telo veľmi ostro reaguje na porušenie vodnej rovnováhy: strata 6–8% vlhkosti z telesnej hmotnosti spôsobuje ťažké stavy, takmer mdloby, a ak strata dosiahne 10–12%, srdce človeka prestane biť.

záver: Môžeme teda skonštatovať, že bez vody by nebola taká rozmanitosť živých organizmov a na Zemi by dlho nemohli existovať.

2. Chlapi, kde človek používa vodu? (Odpovedajú študenti)
Všetky vaše odpovede možno zhrnúť vo forme diagramu:

záver: Vidíme, že v ktorejkoľvek oblasti ľudskej činnosti by sme sa nepozreli, všade potrebuje vodu.
3. Vzniká otázka: vie človek, že bez vody nemôže žiť? Šetrí to vodou? A akú vodu používa viac: slanú alebo čerstvú? Vedeli ste, že sladká voda predstavuje 2,5 % z celkovej zásoby vody na Zemi. Čo môže byť zdrojom sladkej vody na Zemi? (Ľadovce, podzemná voda, ľad, voda močiarov, riek, jazier, atmosférická vlhkosť).

Na ľudskú spotrebu je k dispozícii menej ako 1 % svetových zdrojov sladkej vody. Svetové zásoby sladkej vody sa nedajú zvýšiť a počet jej spotrebiteľov neustále rastie. Nedávne štúdie ukázali, že cena vody celosvetovo enormne vzrástla. Za posledných 50 rokov vzrástli ceny ropy 10-krát, úžitkovej vody 100-krát a ceny pitnej vody 1000-krát.
Pozrime sa na schému dennej spotreby vody:

Doma:

  • Čistenie zubov pod tečúcou vodou - 7 l,
  • Odtok vody v toalete - 20 l,
  • Sprchovanie 6 min. - 100 l,
  • Kúpanie - 140 l,
  • Umývanie riadu pod tečúcou vodou - 110 l,
  • Pranie v práčke - 230 l

Pri pestovaní 1 tony poľnohospodárskych rastlín:

  • Pšenica - 1,5 tisíc ton,
  • Ryža - 7 tisíc ton,
  • Bavlna - 10 tisíc ton

Pri výrobe 1 tony priemyselných výrobkov:

  • uhlie - 2 tony,
  • Olej - 18 ton,
  • Papier - 200 ton,
  • Nikel - 800 ton,
  • Viskózový hodváb - 1 500 ton

záver: Zásoby sladkej vody sú obmedzené, jej potreba je obrovská, ceny vody rastú tisíckrát. Niet divu, že rok 2003 vyhlásila Organizácia Spojených národov za Svetový rok sladkej vody. 22. marec je každoročne Svetovým dňom vody.
Odhaduje sa, že do roku 2025 budú 2/3 svetovej populácie žiť v krajinách s miernym alebo závažným nedostatkom vody.
4. A teraz trochu zúžime rozsah nášho dnešného rozhovoru. Aby sme pochopili, že problém znečistenia sladkej vody existuje, stačí si pripomenúť, že naše mesto Saratov stojí na Volge, najväčšej rieke v Európe.
Povodie Volhy pokrýva celé územie regiónu Saratov. V jeho hraniciach tečie 350 prítokov Volhy, ich celková dĺžka je 12 000 km. Samotná Volga, ktorá preteká územím zo severu na juh, je reprezentovaná dvoma nádržami:

  • Saratov
  • Volgograd

Ich dĺžka v rámci nášho kraja je 420 km. Výsledkom ich výstavby boli také javy ako zosuvy pôdy a ničenie pobrežia. Dôvodom je kolísanie hladiny v dôsledku prevádzky vodojemu (cez deň sa voda vypúšťa, v noci sa hromadí).
Na území nádrží je veľa oblastí, kde šírka vodného zrkadla dosahuje 20 km a veľké, stále vetry nad týmto zrkadlom zdvíhajú vlny až do výšky 3-4 m, ktoré silou nahromadenej energie narážajú na breh.
V niektorých častiach ľavého brehu sa ročne zožerie až 5-8 metrov územia. Za 30 rokov existencie nádrží spadli do Volhy stovky miliónov ton zeminy a skál, veľa bodov na ľavom brehu stratilo celé ulice s obytnými budovami. V dôsledku znečistenia vody suspendovanými časticami ryby odchádzajú z miest, kde predtým žili a neresili sa.
V rámci prípravy na túto hodinu som pozval chlapcov, aby pracovali na dvoch témach projektov.

Prvý projekt sme nazvali „Potápač“.
Aby sme lepšie zdôraznili tému nášho projektu, rozhodli sme sa predstaviť si seba ako potápačov a ísť dole na dno Volhy. Čo sme tam videli? Výsledkom nášho výskumu, skúmania dna Volhy, sme zistili, že spolu s vodnými rastlinami a živočíchmi sa tam objavilo obrovské množstvo nových obyvateľov.
Tie obsahujú:

  • domáci odpad
  • Potopené lode s nákladom.

Vo vodách Volhy teraz v zaplavenom stave hrdzavie najmenej 63 jednotiek opustených riečnych plavidiel. Niektorí ochrancovia životného prostredia sa domnievajú, že takéto množstvo železa vo vode môže vážne poškodiť ekológiu nášho regiónu. Dochádza k korózii kovu, zvyšné palivo vyteká. Okolo takýchto lodí je voda otrávená produktmi rozkladu. A zdvihnúť potopenú loď je nákladná záležitosť. Majiteľa plavidla bude nárast „utopeného majetku“ stáť pekný cent.

  • Lietadlá z druhej svetovej vojny
  • Vykurovací olej, ropné produkty

záver: V dôsledku práce na tomto projekte sme dospeli k záveru, že priemyselné odpadové vody, odpad z bytového a komunálneho sektora, celé „kytice“ periodickej tabuľky: ťažké kovy, dusičnany sa už desaťročia vylievajú do Volhy. Vo Volge je veľa zatopených lodí a skládok odpadu, ktoré sa môžu stať zdrojom infekčných chorôb.
Ukazuje sa však, že okrem odpadu, odpadu z priemyselných podnikov sa vo Volge začali nachádzať aj nové druhy zvierat. A to sa stalo témou našej druhý projekt "Kto dnes pláva vo Volge?"
V novinách „Komsomolskaja pravda“ sme narazili na článok „Odkiaľ sa vzal krab na Volge?!“ Z nej sme sa dozvedeli, že koncom októbra minulého roku ulovil obyvateľ Jaroslavľa nezvyčajnú čiernu rybu dlhú 20 cm a plochú ako palacinka. Vzal to do Ústavu biológie vnútrozemských vôd Ruskej akadémie vied. Takže po prvýkrát bola zdokumentovaná skutočnosť chytenia platesy riečnej na Volge.
Predtým sa verilo, že žije iba na Kryme a na Ďalekom východe. Pred pár rokmi by takáto skutočnosť vyvolala medzi vedcami nevídaný rozruch. Teraz však na tento príbeh zareagovali bez veľkého nadšenia. Pretože ryby z ďalekých krajín teraz chodia k Volge v štíhlych húfoch. A platesa nie je najexotickejší nález.
Ako však dokáže odolať tuctu krabov, ktoré vedci minulý rok ulovili vo Volge? Alebo proti exotickým ihličiakom, ktoré zaplnili rieky a jazerá v povodí Volgy natoľko, že ho deti chytajú do sietí na plytčine. Alebo kaspický sleď - kilka. Ak by niekto z biológov pred 10 rokmi naznačil, že v riekach na severozápade Ruska budú rybári loviť slede do sietí, kolegovia by ho považovali za blázna. Tento rok sa na Volge prvýkrát začali vydávať licencie na komerčný lov sleďov.
Verilo sa, že kraby sa nemohli rozmnožovať v sladkej vode. No v novembri minulého roku bola vo Volge chytená samica s vajíčkami.
Ako výsledok našej práce sme vypracovali schému, ktorú sme nazvali "Kto dnes pláva vo Volge?"

záver: teda vidíme, že sa začal formovať nový ekosystém, v ktorom sa začali objavovať nové druhy živočíchov.
5. Chalani, čo myslíte, sú nejaké pozitívne prognózy?
Od roku 1993 sa v dôsledku poklesu výroby v krajine objem vypúšťaných vôd z priemyselných podnikov v regióne Saratov znížil o 15 %. Mnoho nebezpečných priemyselných odvetví začalo prechádzať na bezpečné zariadenia na spracovanie s uzavretým obehovým systémom, keď sa špinavý odpad nevysypáva do Volhy.
V Novouzensku a Stepnoy sa budujú efektívne modulárne zariadenia na úpravu. Opravy a reštaurátorské práce sa vykonávajú aj na starých systémoch v Balakovo, Balashov, Rtishchev.

záver: Je potrebné zvýšiť počet čistiacich zariadení a znížiť množstvo odpadových vôd do Volhy.

6. Pozrime sa ešte raz na mapu. Povedzte mi, prosím, je voda na Zemi rovnomerne rozložená? (Nie). K čomu to podľa vás môže viesť? Sú možné vodné vojny? Myslíte si, že vodné vojny sa už začali? (Áno). Označme na mape tie krajiny, kde už prebiehajú vodné vojny (Učiteľ farebnými vlajkami označí tie rieky, kde prebiehajú vodné vojny)..
Za posledných 50 rokov došlo na tomto základe k 507 konfliktom, z ktorých 37 zahŕňalo použitie sily.
Tretina z 263 vodných nádrží na svete patrí viac ako dvom krajinám a 19 patrí viac ako piatim. Mnohé krajiny v Afrike, Južnej Amerike a na Blízkom východe sú viac ako z polovice závislé od cudzej vody.
Podľa záverov expertov OSN je dnes najvyššia kvalita vody poskytovaná vo Fínsku, Kanade a na Novom Zélande (Rusko - siedme), najnižšia - v Belgicku, Maroku a Indii.
Čo sa týka zásob na obyvateľa, vedie Dánsko a Rusko nie je ani v prvej desiatke tohto rebríčka, takže to vyzerá, že je čas prehodnotiť názory Rusov na naše nevyčerpateľné bohatstvo aj v tejto oblasti. Najhoršie sú vodou obdarené Kuvajt, Palestína a Spojené arabské emiráty. Spomedzi vyspelých krajín je najdrahšia voda v Nemecku (2 doláre za 1 meter kubický), najlacnejšia v Kanade (0,4 dolára).

Tu je niekoľko príkladov.

Rtiščevo. Došlo k prepuknutiu vírusovej hepatitídy. Za pár dní ochorelo viac ako 100 ľudí. Bolo to spôsobené tým, že obyvateľstvo využívalo nekvalitnú vodu z odberu vody z rieky Khoper.
Serpukhov. Začiatkom roku 2003 bolo zistených 132 prípadov vírusovej hepatitídy A, pričom 11 prípadov postihlo deti do 14 rokov. Príčinou ohniska bolo preniknutie patogénu do zhrdzaveného vodovodu v mieste s odpadovými vodami z Oka.

záver: Je teda zrejmé, že zanedbávanie a zanedbávanie vody viedlo k vzniku nového druhu vojny. Netreba vymýšľať nové zbrane a rakety, stačí znečistiť obyčajnú pitnú vodu. Zlá voda môže dokonca zničiť národ

  • Upevnenie vedomostí.(15 minút)

Antoine de Saint-Exupery povedal: „Voda, nemáš chuť, farbu, vôňu, užívaš si ju bez toho, aby si vedel, čo si. Nedá sa povedať, že ste pre život nevyhnutný: ste život sám.
Teraz sa vráťme k téme našej lekcie a rozhodnite sa s vami, aké interpunkčné znamienko by sa malo umiestniť na koniec vety?
Chlapci sa rozhodli dať na koniec vety výkričník.
Na záver poďme obchodná hra. Predstavte si, že každý z vás sa na pár minút stane primátorom mesta. Čo môžete navrhnúť pre úsporu vody v každodennom živote a zlepšenie kvality pitnej vody? (Odpovede študentov sú počuť).

záver: Všetky opatrenia navrhované našimi starostami sú účinné. Len dodám, že v prípadoch, keď nie je možnosť zlepšiť kvalitu pitnej vody z vodovodu, je potrebné použiť balenú vodu vyťaženú z hlbín zeme. Nezabudnite na domáce filtre na čistenie vody z vodovodu.

Navrhujem, aby ste vymenovali príslovia a výroky o vode a navrhli vám pravidlá, ktoré zaistia vašu environmentálnu bezpečnosť spojenú s používaním sladkej vody.

  • Zhrnutie.
  • Klasifikácia
  • Domáca úloha. (Podľa typu schopností)
  1. Lingvistický typ - urobiť rozhovor s prezidentom Ruskej federácie o naliehavých problémoch životného prostredia.
  2. Logický a matematický typ - analyzovať informácie o životnom prostredí z novín, riešiť environmentálny problém (pozri učebnicu str. 45)
  3. Hudobný typ - nájdite a sledujte tému prírody v hudobných dielach klasikov.

Použité knihy

  1. Globálna ekológia. Proc. pre 10 - 11 buniek. profilu. škola / N. F. Vinokurova, V. V. Trushin - 2. vyd. - M.: Osveta, 2001. - 270 s.: il., mapy.
  2. Budkov S. T. Sme povinní zachrániť Volhu. // Geografia v škole. - 1994 - č. 5 - S. 15 - 20.
  3. Yeldyshev Yu.I. Bude možné vyhnúť sa vodným vojnám? // Ekológia a život. - 2003 - č. 3 - S. 56 - 59.
  4. Lavrushina Yu. A., Bakhareva N. Yu. Problém kvality pitnej vody. // Zelený svet - 2004 - č. 78 - 14. - 15. str.
  5. Ivanov S. M. Lode budú stáť a ležať na dne. / AIF - 2002 - č. 12 - S. 9. [Saratov].
  6. Kirsanov A.D. Odkiaľ pochádza krab na Volge? / Komsomolskaja pravda - 2002 - 23. august - 14. - 15. S.

Téma lekcie: Studňa zápasov.

Cieľ: Formovanie zručností pri práci s drevom, rozvoj tvorivej fantázie žiakov.

Ciele lekcie:

1. Predmet:

Naučte deti navrhovať kocku zo zápaliek;

Vytvárajte predstavy o organizácii práce;

Oboznámiť sa s materiálmi a pomôckami, základnými pravidlami správania a práce v triede;

Pestovať úctu k práci iných ľudí, túžbu robiť veci, robiť prácu vlastnými rukami, zoznámiť sa so starodávnou ruskou kultúrou;

Zistite, ako si usporiadať pracovný priestor.

Poznávacie:

Formovať schopnosť formulovať odpoveď na otázky učiteľa;

Regulačné:

Zabezpečiť formovanie schopnosti stanovovať ciele a plánovať svoje aktivity;

Podporovať rozvoj sebakontroly, sebaúcty;

Komunikatívne:

Podporovať rozvoj schopnosti detí komunikovať;

Zabezpečiť rozvoj dialogickej a monologickej reči;

Osobné:

Prispievať k formovaniu hodnotových orientácií a zmyslu činnosti na základe kognitívnych záujmov;

Pomôcť študentom uvedomiť si spoločenskú, praktickú a osobnú hodnotu spoločných aktivít;

Rozšíriť tvorivé možnosti žiakov rozvíjaním tvorivého myslenia.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

2. Sebaurčenie pre aktivitu .. (nálada)

Zatvor oči. Predstavte si jasné slnko, zelenú lúku, poľné kvety. Nadýchnite sa vône tejto lúky. Zhlboka sa nadýchnite a teraz pomaly vydýchnite. (Toto cvičenie stimuluje pľúca).

3. Vyjadrenie výchovnej úlohy.

Pieseň "Studňa"

Chlapci, o čom je táto pesnička?

Kto vie, čo je studňa?

Existuje historický vzťah medzi slovami studňa, zvonček, buchta, reťaz? (Všetky slová majú historický koreň „KOLO“, čo znamená „KRUHÝ“)

Studnička je pôvodne prameň obložený guľatinou vydlabanou z guľatiny.

Zamyslite sa nad tým, ako umelci zvečnili obraz studne na svojich obrazoch? (prezentácia)

Až do začiatku 20. storočia sa studňa vyrábala vo forme dreveného rámu, zvyčajne dubového. Zvyčajne bola nad zrubom inštalovaná brána alebo žeriav na zvýšenie vody. Otvor studne bol uzavretý poklopom.

Studne, podobne ako pramene, jazerá a rieky, boli považované za posvätné, boli miestami uctievania. Takmer každá obec mala svoj svätý prameň, ktorého voda bola považovaná za liečivú.

Až do začiatku 20. storočia sa pri studničkách a prameňoch obetovalo, skladali prísahy, uzatvárali manželstvá.

So žeriavovými studňami sa spájali aj povery a povery. Niektorí verili, že studňa je zdrojom života, symbolom plodnosti. Iní si mysleli, že otvorom studne sa dá vstúpiť do podsvetia. Podľa všeobecného presvedčenia, ak je voda v studni zakalená, bude pršať.

4. Spracujte tému vyučovacej hodiny.

Čo myslíte, aký produkt na nás v tejto lekcii čaká?

Pozrite sa na tento produkt. Z akých materiálov je? Zápalky viete používať veľmi opatrne. Pamätajte na zlaté pravidlo požiarnej bezpečnosti: Zápalky nie sú hračkou pre deti. (Učiteľ sa rozpráva s deťmi)

Aké nástroje podľa vás potrebujeme?

Opakovanie pravidiel používania lepidla, nožníc.

Pravidlá bezpečnej práce s nožnicami

1. Udržujte poriadok na svojom pracovisku.

2. Pred prácou skontrolujte stav náradia.

3 . Nepracujte s uvoľnenými nožnicami.

4. Pracujte len s použiteľným nástrojom: dobre nastavenými a nabrúsenými nožnicami.

5. Pracujte s nožnicami iba na svojom pracovisku.

6. Počas práce sledujte pohyb nožov.

7. Nožnice s krúžkami priložte k sebe.

8. Krúžky nožníc posuňte dopredu.

9. Nenechávajte nožnice otvorené.

10. Uložte nožnice do puzdra čepeľami dole.

11. Nehrajte sa s nožnicami, nedávajte si nožnice na tvár.

12. Používajte nožnice správne.

Pravidlá bezpečnej práce s lepidlom

1. Pri práci s lepidlom použite v prípade potreby štetec.

2. Vezmite množstvo lepidla, ktoré je potrebné na dokončenie práce v tejto fáze.

3. Prebytočné lepidlo odstráňte mäkkou handričkou alebo obrúskom a jemne naň zatlačte.

4. Po práci si dobre umyte kefu a ruky mydlom a vodou.

V akom poradí si myslíte, že urobíme prácu?

5. Vykonávanie práce. (Postupná implementácia celou triedou)

6. Výsledok hodiny. Výstava prác.

Čo sa vám na lekcii páčilo?

O čom by ste sa chceli dozvedieť viac?

7. Odraz činnosti.

Zhrnutie lekcie „Voda je zdrojom života

Vzdelávacia oblasť: poznávanie

Cieľ: Formovať u detí poznatky o význame vody v živote človeka, rastlín a živočíchov, o jej vlastnostiach. Ukážte, kde v akej forme existuje voda v prostredí. Pre predstavu o niektorých prírodných nádržiach, o zdrojoch pitnej vody. Vzbudzujte úctu k vode.

Metódy: verbálny, vizuálny.

Recepcie: riešenie hádaniek, rozprávanie, hľadanie.

Metódy a techniky: slovná metóda - riešenie hádaniek, rozprávanie, čítanie básne.

vizuálny: pozorovania, prezeranie ilustrácií na danú tému, pokusy s vodou.

Materiál: nádoby na vodu, vodové farby, lyžice alebo kamienky, obrúsky, zvukový záznam zvuku dažďa, oceánu, (morskej) fontány, potoka. Didaktická hra „Kto potrebuje vodu“, hádanky, prezentácia, glóbus.

Prípravné práce:

- Rozhovory s deťmi: „Kde sa môžete stretnúť s vodou“, „Kto žije vo vode“, „Prečo treba šetriť vodou“.

Čítanie príbehu „Ako ľudia urazili rieku“ od N.A. Ryzhovej.

Vykonávanie experimentov s vodou.

Didaktická hra „Kto potrebuje vodu“

Kognitívna hra "Kde, aká voda sa deje."

Úvod do kolobehu vody v prírode.

Výstava prác na tému „Voda – zdroj života“

Priama edukačná činnosť

Vychovávateľ: Podajme si ruky, usmejme sa na seba a vytvorme si dobrú náladu a buďme pozorní.

Vypočujte si hádanku

Je v jazere

Je v mláke

V našej kanvici sa varí,

Beží v rieke.

Čo je to? (voda)

(odpoveď na obrazovke) vpravo, voda. Otázky pre deti: Pozrite sa, koľko modrých škvŕn na zemeguli tvoria moria, oceány, jazerá, rieky.

Viete, aká je voda v mori? (Morská voda je slaná) Môžete ju piť? (To sa nedá piť) Pijeme čerstvú vodu. Nachádza sa v riekach, prameňoch, jazerách. Na našej pôde nie je veľa sladkej vody, ktorú používame. A takejto čistej vody je každým rokom menej a menej, keďže ľudia znečisťujú vodné plochy. Voda sa teda musí šetriť. Ako môžete šetriť vodou? (odpovede detí) Pozrite sa prosím na obrazovku, premýšľajte, či nepotrebujú vodu?

Didaktická hra "Kto potrebuje vodu", obrázky: vtáky, stromy, ryby, hmyz, zvieratá, huby, ľudia ...

Áno, bez vody zahynie všetok život na zemi. Voda je život!

RELAX: "Hádaj, ako to znie?" (deti sedia voľne na koberci so zavretými očami, zvukový záznam: zvuk dažďa, mora, vody, potoka, vody).

Vychovávateľ: Voda má veľkú starosť - dať vodu všetkým obyvateľom Zeme. Voda je dobrým priateľom a pomocníkom človeka.

Vypočujte si báseň: zvukový záznam, (prezentácia)

Počuli ste už o vode?

Hovorí sa, že je všade!

Nájdete ho v jazierku

V kaluži, v mori, v oceáne,

A vo vlhkom lesnom močiari.

Akoby námraza zamrzla

Vkráda sa do lesa s hmlou,

Varenie na sporáku

Para kanvice syčí.

Bez nej sa nemôžeme umyť

Nejedzte, nepite!

Dovolím si povedať:

Nemôžeme bez nej žiť!

Kde v prírode nájdete vodu? Je voda vždy rovnaká? (odpovede detí) Možno sa voda, ako čarodejnica, môže zmeniť na? A KRÁĽOVNÁ VODY nám pomôže prísť na to. (znie pokojná hudba, učiteľ si nasadí korunku). Som kráľovná vody. Voda, chlapci, nie je vždy rovnaká, môže sa transformovať a byť iná. Hádaj moje hádanky: (hádky na obrazovke)

1. Bude ležať celú zimu,

Na jar utečie do rieky. (sneh)

2. Rastie hore nohami,

Nerastie v lete, ale v zime ... (cenzura)

3. Čakajú na mňa - nebudú čakať,

A keď to vidia, utekajú. (dážď)

K.V. Vidíte, chlapci, voda môže byť iná a je tiež čarovná. Môžete sa s tým hrať:

Minút telesnej výchovy "dážď"

Dážď kvapkal na dlaň (pravá ruka sa dotýka ľavej)

Na kvetoch - (kruhový pohyb pravou rukou)

A na trati - (obe ruky pred vami)

Leje, leje - och, och, och! (krúti hlavou)

Utekali sme domov (bežali na mieste)

vodná kráľovná . Experimentovať môžete aj s vodou. Predstavte si, že skupina je výskumné laboratórium. Kto si pamätá, čo je to laboratórium? (odpovede detí). Deti si obliekajú zástery a sedia pri stoloch.

Prstová gymnastika. (Položte „snehovej vločky“ z počítacích palíc

vodná kráľovná . Pozrime sa na vodu. Čo je ona?

1. ZAŽITE „ČISTÚ VODU“.

Pred deťmi sú dve nádoby s vodou. Do oboch pohárov vložte kamienky alebo iné predmety, je ich vidieť, voda je čistá. Do jednej nádoby pridajte akvarelovú farbu, premiešajte. Vidíš tie kamienky? (kamienky už nie sú viditeľné), prečo? (kde sa naleje voda - je viditeľný kamienok, pretože voda je priehľadná a voda s farbou je nepriehľadná.

záver: voda je číra, ale zafarbená voda je nepriehľadná.

2. ZAŽITE „AKÚ FORMU JE VODA?“

Na stoloch - kocky a gule. Otázka: Aký tvar majú tieto predmety (odpovede detí). Má voda tvar? Za týmto účelom vezmite úzku nádobu alebo naplňte misku vodou. Nalejte túto vodu do širokej nádoby. Forma vody sa neustále mení.

záver: Voda nemá tvar a má tvar nádoby, v ktorej sa nachádza.

3. ZAŽITE „ĽAD – PEVNÁ VODA“

Deti berú ľad do rúk. Otázka: Čo sa s ním deje? (odpovede detí: "Ľad sa začína topiť." Prečo? - "Pretože ruka je teplá a ľad je studený."

záver:Ľad je tiež voda.

vodná kráľovná : Výsledok experimentu – voda je jedna z najúžasnejších látok. Má vlastnosti:

Transparentnosť

Žiadna forma

Voda môže byť pevná vo forme ľadu

Voda je kvapalina

Výborne chlapci, dobrá práca. A voda môže byť aj vo forme pary, ale o tom sa dozvieme nabudúce. Ako spomienku na seba dávam čarovnú kvapku, ktorá vám dá životodarnú silu na pitie. Len nezabudnite na výhody vody a rešpekt k nej.

Kreatívna úloha: Aplikácia z listov.