Náčrt hodiny vyučovania gramotnosti (prípravná skupina) na tému: Kvíz s deťmi prípravnej skupiny. Všeobecný kvíz

Synopsa hry - kvízy v prípravnej skupine na tému " Šťastný prípad» Autor: Kozlova Marina Vladimirovna, pedagóg MBDOU CRR - materská škola č. 7 "Romashka", Novoaltaisk, územie Altaj.

Popis materiálu: Predkladám vám zhrnutie. spoločné aktivity rodičia s deťmi v prípravnej skupine, s deťmi OHP (II - III stupeň) na tému „Šťastný prípad“. Táto hra pomôže učiteľom: upevniť vedomosti detí o prírode; prispievajú k rozvoju mravného vedomia a potreby nadobúdať environmentálne znalosti prostredníctvom asimilácie noriem a pravidiel kompetentnej interakcie s voľne žijúcimi zvieratami, preukazovaním láskavosti, citlivosti, milosrdenstva voči zvieraťu a flóry nielen u detí, ale aj u rodičov predškolákov.

Synopsa hry - kvízy detí a rodičov v prípravnej skupine "Lucky chance".

priorita: sociálny a osobný rozvoj.

integrácia vzdelávacích oblastiach: "Zdravie", "Vedomosti", "Komunikácia", "Socializácia", "Bezpečnosť", "Umelecká tvorivosť", "Hudba".

Cieľ: upevňovať vedomosti detí o prírodnom svete okolo nich.

Úlohy:

Vzdelávacie: Pomôžte deťom upevniť si vedomosti o rastlinách a živočíchoch.

Rozvíjanie: Vytvárať podmienky pre rozvoj vizuálno-figuratívneho a logické myslenie, Pamäť.

Reč: Podporovať rozvoj súvislej reči, schopnosť rýchlo odpovedať na otázky s úplnou a jasnou odpoveďou.

Výchovné: Vytvárať podmienky pre citové zblíženie členov rodiny v spoločnej hre. Formovať vedome správny postoj k prírode u dospelých a detí.

Prípravné práce: Priame vzdelávacie aktivity na témy: „Lesné rastliny“, „Divoké zvieratá Ruska“, „Stromy sú naši priatelia!“, „Sťahovavé vtáky“, „Pozor na jedovaté!“, „Hmyz“, „Štyri ročné obdobia“, "Pravidlá komunikácie s prírodou!". Čítanie rozprávok B. Zakhodera "Sivá hviezda", "Malá morská víla". Didaktické hry: "Kto bude kto!", "Kto bol kto?". Hádanky o zvieratách. Mobilná hra "Nepovieme, ale ukážeme!".

Materiál: emblémy pre tímy s obrázkom veveričky a zajačika; 2 vázy, umelé kvety; karty rozdelené na dve časti, vľavo je prázdny a vpravo je zviera alebo rastlina; karty s obrázkom stromov; 2 schémy stôp zvierat; tlačené texty pre rodičov; medaily.

Metodické metódy: intelektuálne cvičenie, produktívna činnosť, etudy, testy, popisná hádanka, problémové situácie a otázky.

Priebeh hry.

Deti sú rozdelené do dvoch tímov „Zajačiky“ a „Veveričky“. Pred každým tímom je váza. Za každú správnu odpoveď sa do vázy vloží umelý kvet. Tím s najväčším počtom kvetov vo váze vyhráva. Rodičia si sadnú za účastníkov hry, sú fanúšikmi. Vybrané porotou. Hostiteľ vedie kvíz.

Vedúci: Pozor! Pozor! Začíname hru Lucky Chance a uvidíme, kto bude mať dnes šťastie v tejto hre. Myslím, že šťastný druh, inteligentný a horúci milujúci prírodu. Súhlasiš so mnou? Potom začneme.

1 hra Rozcvička "Otázka - odpoveď!"

Lektor kladie otázky, na ktoré musia deti rýchlo a správne odpovedať. Ak sa mýlia, facilitátor povie správnu odpoveď a položí ďalšiu otázku.

Otázky pre tím Squirrel:

1. Kde rastú huby? (V lese, na lúke).

2. Pomenujte zimujúceho vtáka. (Milujem to).

3. Ihličnatý strom. (Kožušinový strom, borovica).

4. Vymenujte poriadok lesa. (ďateľ, vlk atď.).

5. Kto býva v diere? (Jazvec, líška, krtko atď.).

6. Pomenujte divokého bylinožravca. (Zajac, veverička atď.).

7. Červené bobule. (Akýkoľvek).

8. Ktoré zvieratko spí v zime? (Ježek, medveď atď.).

9. Ako sa nazývajú plody duba? (žalude).

11. Meno jedovatá rastlina. (Vranie oko, kurník a pod.).

12. Hrdinka rozprávky B. Zakhodera "Sivá hviezda". (Ropucha).

13. Najteplejšie obdobie roka. (Leto).

Otázky pre tím Bunny.

1. Kde rastú brusnice? (V močiari).

2. Meno sťahovavý vták. (Milujem to).

3. Listnatý strom. (Akýkoľvek).

4. Kto opeľuje rastliny? (Včely, čmeliaky).

5. Kto býva v dutine? (Sova, veverička atď.).

6. Vymenuj hmyzožravé živočíchy. (Ježek, krtek atď.)

7. Čierne bobule. (Akýkoľvek).

8. Ktoré zvieratko v zime nespí? (Vlk, líška, zajac atď.).

9. Pomenujte strom - symbol Ruska. (Breza).

10. Pomenujte hmyz. (Akýkoľvek).

11. Pomenuj jedovatú hubu. (Amanita, potápka bledá atď.).

12. Hrdina rozprávky B. Zakhodera "Malá morská víla". (Zajac).

13. Najchladnejšie obdobie roka. (Zima).

Porota spočíta správny počet odpovedí, vyhodnotí.

2 hru. "Kto bol kto?"

Deti dostanú kartu nakreslenú na polovicu, ľavá je prázdna a vpravo je obrázok zvieratka alebo rastliny. Deti na karte vľavo si mali nakresliť, kto bol kto predtým (žaba - vajce, zajac - zajac, motýľ - vajce alebo húsenica, púpava - semienko, vtáčik - vajce, komár - krvavec, vianočný stromček - semienko, krokodíl - vajce atď.). Potom každý účastník povie a porota zhrnie.

3 hra "Kde si bol, čo si videl?"

Deti každého tímu vymyslia nejakú akciu a druhý tím háda. (Rodičia môžu pomôcť deťom vymyslieť akciu)

Napríklad zbierajú huby, umývajú lesné plody a jedia ich, počúvajú spev vtákov, ako včely zbierajú nektár, ako sa zajac bráni pred šarkanom atď.

4 hra "Hra s publikom."

Hostiteľ kladie fanúšikom každého tímu otázky (odpovede sú tučne).

1 tím:

1) Prečo nemôže gopher spať?

a)
Bojí sa zamrznúť.

b) spomína na leto.

c) strážne zásoby.

2) Kto má najsilnejšie pazúry?

a) medveď.

b)
Pri mravčiarovi.

c) lev.

3) Ktorý cicavec je najrýchlejší?

b) delfín.

v)
Gepard.

4) Prečo majú králiky veľké uši?

a) lepšie počuť;

b)
Aby nedošlo k prehriatiu;

c) na brzdenie v zákrute.

5) Čistia si opice zuby?

a) nečisté

b) niekedy čisté;

v)
Čistia s radosťou.

2 tímy:

1) Prečo ďateľ "bubnuje"?

a) čistí zobák;

b)
Hovorí niekomu niečo;

c) má rád hudbu.

2) Kto je najväčší medzi hlodavcami?

b)
kapybara;

c) zajac.

3) Ktorý had je najjedovatejší?

b)
Kobra.

c) štrkáč.

4) Prečo delfíny plačú?

a) na nervový výtok.

b)
Na ochranu očí pred zranením.

c) na odstránenie nadmernej vlhkosti.

5) Kto má uši na nohách?

a) motýle a chrobáky.

b) muchy a komáre.

v)
u kobyliek a cvrčkov.

Hra 5 "Temný kôň"

Hostiteľ predstavuje zviera v hádankách a tímy musia uhádnuť. Po každom návrhu adresovanom konkrétnemu tímu sa hostiteľ zastaví, aby hráči mohli vytvoriť svoju verziu.

Toto zviera.

Má hlavu, telo, nohy a chvost.

Jemu veľký dom. Toto zviera je čistotné.

Má ostré zuby. Nemôže žiť bez vody.

K životu potrebuje stromy.

Vie dobre plávať. Hovoria mu inžinier.

Tiež známy ako staviteľ.

Žije v rieke.

Jeho dom sa volá chatrč.

(Vyjde dospelý prezlečený za bobra).

Otázky od bobra:

- Milujem stromy, tak sa ťa na ne opýtam a ty mi ukážeš odpoveď (deti majú na stole kartičky s obrázkom stromov):

1) Ihličnatý strom a v zime stojí holý. (Smrekovec).

2) V ľuďoch sa tento strom nazýva „sladký“. (Lipa).

3) Strom, ktorý sa na slnku nezohrieva? (Breza).

4) Na jar je tento strom celý biely a vôňu jeho kvetov cítiť už z diaľky. Škoda, len ľudia to rozbíjajú kvôli kvetom. (Cheryomukha).

5) Tento strom je dlhoveký. Jeho plodmi sa živia diviaky, veveričky a mnohí ďalší. (Dub).

6) Bobule na tomto strome visia celú zimu, kŕmi vtáky. (Rowan).


A teraz máte hádanku - obrázok "Čo sa tu stalo?".

Na jednom obrázku sú schematicky zakreslené stopy zajaca a líšky a na ďalšom obrázku stopy myši a líšky. Deti by mali zistiť a povedať, čo sa stalo.

- Zbohom priatelia! Vidím, že prírodu veľmi miluješ a poznáš.

Zhŕňa porota.

6. hra „Preteky o lídra“.

Moderátor postupne číta otázky obom tímom. Ak deti nepoznajú odpoveď alebo sú na pochybách, môžu požiadať o pomoc rodičov. Deti vysvetľujú, prečo si to myslia.

1) Je možné nechať sklenené fľaše v lese? (Nie).

2) Môže človek žiť bez brezovej šťavy? (Áno).

3) Treba po jedovatých hubách šliapať? (Nie).

4) Treba vtáky v zime kŕmiť? (Áno).

5) Potrebujú zvieratá soľ? (Áno).

6) Musím si vziať mláďa, ktoré spadlo na zem z hniezda domov? (Nie).

7) Potrebujú rastliny v zime sneh? (Áno).

8) Treba na jar zachraňovať topiace sa zvieratá? (Áno).

9) Môže človek v lese nahlas počúvať hudbu? (Nie).

10) Môže človek žiť vo svete bez toho, aby ublížil zvieraťu alebo rastline? (Áno, môže to skúsiť).

Vedúci: Výborne! Blahoželám vám k dokončeniu hry, ale kým porota zhŕňa výsledky poslednej hry, navrhujem, aby si všetci spoločne zaspievali pieseň.

Spoločné prednesenie piesne detí s rodičmi „Cesta dobra“ op. Y. En-tin, hudba. M. Minkovej.

Porota vyhlási víťazov!

Víťazi sú ocenení medailami.

Výsledok. Hra bola zapnutá vysoký stupeň. Deti sa radi hrali s rodičmi. Došlo k malým incidentom, keď moderátorka kládla otázky rodičom a deti odpovedali, a keď deti požiadali rodičov o pomoc, nevedeli správnu odpoveď. Mnohí rodičia premýšľali o potrebe rozšíriť svoje vedomosti o voľne žijúcich živočíchoch!

Kvízová hra v prípravnej skupine na výučbu gramotnosti „Klub veselých a vynaliezavých predškolákov“

Účel: zovšeobecnenie a upevnenie vedomostí o preberaných témach s prázdninovými prvkami.

1. Vývoj fonematický sluch, tvorivá činnosť, predstavivosť, rýchlosť reakcie.

2. Posilňovanie schopnosti detí skladať a čítať slová po slabikách;

3. Vývoj zvuk analýza písmen a syntéza, logické myslenie;

4. Zvyšovanie zmyslu pre kamarátstvo, vzájomnú pomoc, kolektivizmus, duch súťaživosti.

Vybavenie: multimediálna prezentácia, 2 stojany, štvorčeky na analýzu zvukového písmena, obálky so slabikami.

Literatúra: E. V. Kolesnikova " Toolkit pre deti vo veku 5 - 7 rokov "Zvuky a písmená", L. Yu. Bondareva "Výučba gramotnosti pre predškolákov a mladších školákov»

pohybovať sa vzdelávacie aktivity:

Vychovávateľ: Drahé deti! Teraz ste vyrástli. Čoskoro bude čas ísť do školy. Veľmi dlho ste pracovali medzi stenami našej materskej školy: naučili ste sa správne vyslovovať zvuky, správne zostavovať vety, skladať zaujímavé príbehy a viem, že si pripravený ísť do školy a učiť sa na „4“ a „5“. Naučili ste sa čítať, myslieť, nájsť správne odpovede ťažké otázky. Dnes tu máme zaujímavosť nezvyčajná hra Kvíz, ktorý otestuje vaše vedomosti a zručnosti.

Učiteľ: Teraz sa ideme hrať zaujímavá hra"KVN"! Zistíme, ktorý tím je najpriateľskejší, najvynaliezavejší, pohotový.

(vtrhli mačka Basilio a líška Alice)

Rozprávkoví hrdinovia: Tááák! A čo sa to deje bez nás?

pedagóg: A máme kvízovú hru - KVN!

Rozprávkoví hrdinovia: KVN? Je to ako v televízii!

Učiteľ: Takmer! Naši chlapci ukážu svoje znalosti, vynaliezavosť!

Rozprávkové postavy: Wow! Wow! Aké zaujímavé. Je to možné s vami?

Vychovávateľ: Chlapci, vezmeme so sebou kocúra Basilia a líšku Alice?

Vychovávateľ: Potom budete pomáhať tímom (každý rozprávkový hrdina si vyberie tím pre seba)

Rozprávkové postavy: Súhlas! Súhlasím! Tento tím si vyberiem pre seba.... atď.

Učiteľ: Všetci! Každý! Každý! Začíname s KVN. Dnes sú tam dva tímy. Vítame účastníkov hry. Tím "ABVGDeyki", kapitán tímu Mikhaleva Nastya! Tím Gramoteika, kapitán tímu Semyon Mymrin.

Pedagóg: Prácu našich tímov bude hodnotiť kompetentná porota: naši milovaní rodičia!

Pedagóg: Výsledky zhrnieme na konci hry. Začnime teda našu hru.

Prvá súťaž "Pozdravy"

Ako prvý pozdravuje súperov tím ABVGDeyki.

Naše motto: ABVGDeyki je najlepší!

Čakanie na nich veľký úspech!

S spätné slovo vystupuje tím Gramoteika.

Naše motto: Gramotnosť je len trieda!

Dnes budete porazení!

Druhá súťaž "Rozcvička"

Písmená - ikony, ako bojovníci na prehliadke

V jasnom zoradení zoradených v rade.

Každý stojí na určenom mieste.

A všetko sa volá (abeceda).

Koľko písmen je v ruskej abecede?

(Tridsaťtri)

Koľko samohlások? (Desať).

Ktoré písmená nepredstavujú zvuky? (b, b).

Aibolit všetko ako prvé

Hovorili list ... (A)

Dutina v starom strome

No, rovnako ako list ... (Oh)

Všetkým deťom je už dlho známe:

Krava pozná písmeno ... (M)

Každý baránok vám povie

Naozaj milujú listy. (B)

Dobré na syčanie

Písmeno v abecede. (W)

Spoznáte ju okamžite

List s dvoma očami. (yo)

„Hee-hee-hee, ha-ha-ha! » -

Takže list sa smeje ... (X)

Chodí s palicou, bohužiaľ,

Na stránkach listu ... (S)

Boršč nebude fungovať,

Všetko zmäkne... ( mäkké znamenie)

Ľahko si zapamätáme:

Číslo jedna je písmeno. (nie O, ale A)

Zjedol som kúsok rožka

A list sa ukázal ... (nie L, ale C)

okrúhla hlava,

Rovnaký tvar písmena ... (nie A, ale O)

Poviete s istotou

Vyzerá to ako vežička. (nie K, ale P)

Slovo lahodný UHA

Písmeno začína ... (nie X, ale Y)

Prvý list, priatelia,

V abecede je to ... (nie ja, ale A)

Abecedná rodina

List má hlavičku ... (nie Yu, ale A)

To vôbec nie je klamstvo.

Písmeno nemá zvuk ... (nie Y, ale b alebo b)

V abecede písmeno ... (nie C, ale I)

Tretia súťaž "Zvuk"

Mysli ako môžeš viac slov na daný zvuk.

ABCDyke: "t"

Gramotnosť: "s"

Minúta telesnej výchovy!

Kopeme hore, hore

Tlieskame rukami, tlieskame

Sme očami okamihu, okamihu

My ramená kuriatko, kurva

Jeden tu, dva tu

(otočky tela doprava a doľava)

otoč sa okolo teba

Raz si sadli, dvaja vstali

Sadni si, vstaň, sadni si, vstaň

Ako roly-poly oceľ

A potom skočili

(beh v kruhoch)

Ako moja skákacia lopta

Raz, dva, raz, dva

(dýchacie cvičenie)

Tu sa hra skončila.

Štvrtá súťaž „Nájdi zvuk“

Pomenujem slová so zvukom „A“ a musíte určiť, kde je tento zvuk skrytý na začiatku, v strede alebo na konci.

Vŕba, oblaky, zver, lístie, dážď, snežienka, veže, fialka.

Pedagóg: Pred začatím ďalšej súťaže si pripomeňme:

Aké sú zvuky? (samohlásky a spoluhlásky)

Sú spoluhlásky rozdelené? (na tvrdom a mäkkom, hlasnom a hluchom)

Aké farebné štvorce predstavujú zvuky samohlásky? Sú spoluhlásky ťažké? Mäkké spoluhlásky?

Piata súťaž „Rozbor slov“

(súťaž kapitánov)

Správanie fonetická analýza slová: dom, chrobák, mesiac, múka, stôl, dvor.

Vychovávateľ: Medzitým sú naši kapitáni zaneprázdnení, budeme hrať s vami!

Rozprávkoví hrdinovia: Môžete Máme takú zaujímavú hru! Vždy sme v ňom vyhrali! Volá sa Nos, podlaha, strop.

Vychovávateľ: Všetci sú v dobrej nálade, ich tváre sú veselé, oko je šťastné, keď sa na vás pozerá. A pokračujeme.

Šiesta súťaž „Zbieraj slovo“

Každý tím dostane slabiky, z ktorých musíte zbierať slová!

Wa - pre nás - lo

Ut-ka ut-ro

Ma - shi - on ma - ga - zin

Učiteľ: Chlapci! Dnes ste hrali veľmi dobre, odpovedali na všetky otázky. Bol si priateľský, šikovný, vynaliezavý!

Páčila sa vám hra?

Boli úlohy náročné?

Pedagóg: Medzitým porota počíta body, máme hudobnú prestávku!

(spievajte pieseň „Päť rokov my priateľská rodina»)

Vychovávateľ: A teraz prichádza ten najpríjemnejší a najvzrušujúcejší moment. Dávame slovo porote.

Porota vyhlasuje výsledky, zdôvodňuje ich, priateľstvo víťazí!

Rozprávkoví hrdinovia: Vy ste však naozaj veľmi bystré a bystré deti! Už sme to raz videli, volá sa Pinocchio! Ale že existuje veľa takýchto šikovných ľudí, ani sme nevedeli!

Učiteľ: Ďakujem vám za pomoc! (podáva si ruku s každou postavou)

Rozprávkové postavy: Kontaktujte nás!

Vychovávateľ: Nuž, chlapci, ďakujem vám za úsmevy, za to, že ste sa celý rok nenudili! Ale je čas, aby si išiel do školy!

Dvere školy sa otvárajú

Vstal si ťažká cesta,

Koľko šťastných dní

Ale nezabudnite na tri pravidlá!

Buďte opatrní v triede

Odpovedz na otázku

Musí robiť doma

Vykonajte všetky úlohy!

Prajeme vám veľa šťastia

Tvrdá práca, trpezlivosť,

Na ozdobenie vášho diára

Mohol mať len „päť“!

Účel: zovšeobecnenie a upevnenie vedomostí o preberaných témach s prázdninovými prvkami.

Úlohy: 1. Rozvoj fonematického sluchu, tvorivej činnosti, predstavivosti, rýchlosti reakcie.

2. Posilňovanie schopnosti detí skladať a čítať slová po slabikách.

3. Rozvoj analýzy a syntézy zvukového písmena, logické myslenie.

4. Zvyšovanie zmyslu pre kamarátstvo, vzájomnú pomoc, kolektivizmus, duch súťaživosti.

Vybavenie: 2 stojany, štvorce na analýzu zvukového písma, obálky so slabikami.

Prípravné práce vychovávateľov.

POKROK VZDELÁVACIEHO ČINNOSTI

Logopéd: Milé deti! Dnes tu máme zaujímavú a nezvyčajnú hru - kvíz, kde sa vám budú hodiť vaše vedomosti a zručnosti. Teraz si zahráme zaujímavú hru KVN. Zistíme, ktorý tím je najpriateľskejší, najvynaliezavejší a pohotový.

Vtrhli dnu kocúr Basilio a líška Alice. „Takže sa to deje bez nás.

Máme kvízovú hru KVN.

SKAZ. Hrdinovia: KVN? Je to ako v televízii, však?

Takmer. Naše deti ukážu svoje vedomosti, vynaliezavosť.

Rozprávka. Hrdinovia: Wow, wow. Aké zaujímavé. Je to možné s vami?

Chlapci, vezmeme so sebou mačku a líšku? Potom budete pomáhať tímom.

KAŽDÝ! Každý! Každý! Začíname s KVN. Dnes sú tam 2 tímy. Vítame účastníkov hry. tím "ABVGDEIK" Kapitán tímu………

tím "gramoteiki" kapitán tímu.....

Prácu našich tímov bude hodnotiť kompetentná porota......

Výsledky zhrnieme na konci hry. Začnime teda našu hru.

1 SÚŤAŽ "POzdravujem"

Tým sa ako prvé zvíta so súpermi "ABVGDeiki"

Naše motto: ABVGDeyki chladnejšie ako všetky z nich čakajú na veľký úspech.

Tím hovorí späť "gramoteiki"

Naše motto: Gramotnosť vás dnes porazí.

2 SÚŤAŽ "zahrievanie"

Písmená sú odznaky ako bojovníci na prehliadke v jasnom zoradení zoradení v rade. Každý stojí na určenom mieste a všetko sa volá (abeceda)

Koľko písmen je v ruskej abecede (33)

Koľko samohlások? (10)

Ktoré písmená nepredstavujú zvuky? (b)

Povedali najprv všetci list Aibolitovi? (ALE)

V starom strome je dutina, ale len ako list? (O)

Už dávno je všetkým deťom známe, že krava pozná písmeno? (M)

Každý baránok vám povie, ako veľmi miluje písmeno? (B)

Je písmeno v abecede dobré na syčanie? (W)

Spoznáte ju hneď: s dvoma očami je písmeno? (yo)

Hee - hee hee ha ha ha tak sa list smeje? (X)

Žiaľ, list chodí s prútikom po stránkach? (S)

Nemôžete dostať boršč, ak v ňom nie je žiadne písmeno? (SCH)

Ľahko si zapamätáme, číslo je prvé písmeno? (ALE)

Zjedol som kúsok rožka a dostal som list? (S)

Okrúhla hlava, rovnako tvarované písmeno? (O)

Poviete si s istotou, vyzerá to ako vodorovný pruh? (P)

Začína sa slovo chutné UHA na písmeno? (U)

List prvý priatelia začína list? (ALE)

Abecedná rodina je na čele s písmenom? (ALE)

Toto vôbec nie je lož, nemá ten list žiaden zvuk? (b, b)

3 SÚŤAŽ. "zvuk"

Pre daný zvuk vymyslite čo najviac slov

- "ABVGDeiki" - T

- "gramoteiki" - S

PHYSMINUTKA

Rytmická hudba: deti tancujú

4 SÚŤAŽ "Nájsť zvuk"

Zavolám slová so zvukom A a vy musíte určiť, kde je tento zvuk skrytý (začiatok, stred, koniec)

VRBA, OBLAKY, LISTY, DÁŽĎ, SNEŽENKA, VEŽA, FIALKA, MORKA

Pred začiatkom ďalšej súťaže si pripomeňme: - Aké sú zvuky? (sahlásky, samohlásky)

A spoluhlásky sa delia na (Tvrdé, mäkké, hluché, zvučné)

5 SÚŤAŽ? Súťaž kapitánov (analýza slov)

Medzitým sú naši kapitáni zaneprázdnení, budeme hrať s vami.

Sk heroes: Poďme si zahrať zaujímavú hru. Vždy v ňom vyhráme. "Nos, podlaha, strop"

6 SÚŤAŽ "Zbierajte slovo"

Každé družstvo dostane obálky, tie obsahujú slabiky. Z nich musíte zbierať slová. VA-ZA, WE-LO, UT-KA, UT-RO, SCHOOL-LA, MA-SHI-NA, MA-Ga-ZIN

Dnes ste hrali veľmi dobre, odpovedali na otázky, boli ste priateľskí, pohotoví, vynaliezaví. Páčila sa vám hra?

Boli úlohy náročné?

Kým porota počíta body, máme hudobnú pauzu.

Po hudobná prestávka víťaz je určený. Ceremoniál odmeny víťaza.

Synopsa logopedického záverečného GCD o vyučovaní gramotnosti v školsko-prípravnej skupine pre deti s ZP
na tému: "Kvíz" Znalci Primeru "
Učiteľ - logopéd MADOU " MATERSKÁ ŠKOLAč. 284, Ufa, Bieloruská republika
Ciele:
* Upevniť vedomosti o študovaných pravidlách v triede pre gramotnosť, schopnosť ich aplikovať.
* Rozvíjať fonematické vnímanie a sluchu.
* Zlepšite zručnosti v čítaní a písaní.
* Tvar kognitívny záujem naučiť sa čítať a písať, schopnosť pracovať v tíme rovesníkov.
Vybavenie:
Hrdinovia - hračky: Hlavičkový papier, Ježko, Dunno, zvukové domčeky, zvuky-obrazy pre každé dieťa, samostatné zvukové pokladne, panely "Nedokončené písmená", písanky, farebné perá a ceruzky, kartička rebus pre každé dieťa, Úlohy Neviem na zopakovanie pravidlá, krížovky, knihy ABC pre každé dieťa Priebeh hodiny:
1. Organizačný moment:
Logopéd: Chlapci, dnes vás pozývam, aby ste si pripomenuli, čo sme sa naučili v príprave na hodiny gramotnosti. Aby sme to dosiahli, usporiadame kvíz Znalci Primeru a zistíme, kto a ako je pripravený do školy. Poviem vám tajomstvo, hostia k nám prídu. A stále na vás čaká zaujímavé súťaže. Za každú správnu odpoveď dostanete čip. Tak do toho!
2. Súťaž „Zvuková rozcvička“.
Logopéd: Každý z vás si musí vybrať zvuk, porozprávať sa o ňom a umiestniť ho do správneho domu.
Deti si vyberú zvuk, dajú mu popis a „usadia“ sa v zvukových domčekoch.
3. Súťaž "Vymysli slovo s vlastnou hláskou, vymysli zvukovo-slabičnú schému slova."
Deti vymýšľajú slová podľa vlastnej hlásky, tvoria zvukovo-slabičnú schému slova.
4. Súťaž "Pridaj list."
Ozve sa klopanie na dvere.
Logopéd: A tu je prvý hosť, náš vtipkár Bukvoed. Čo, Bookvoed, si priniesol úlohu?
Čo sa stalo, čo sa stalo?
nerozumiem.
Naše listy sa zmenili
Nie je možné ich rozpoznať!
Pozrite sa chlapci, Hlavičkový papier opäť zožral písmená. Pravdepodobne si myslí, že ich nespoznáte. Všetko opravíme, pridáme písmenká.
Deti dopĺňajú chýbajúce prvky písmen na tabuli.
5. Súťaž "List stratený".
Logopéd: Pozrite sa, chlapci, vo vašich receptoch fungoval aj Bukvoed: v slovách je málo písmen. Myslím, že Hlavičkový papier na nich jedol.
Písmeno napíšte správne
Pomenujte slovo spolu.
Deti píšu a čítajú slová.
6. Súťaž "Hádanky inteligentného ježka."
Objaví sa obrázok ježka.
Logopéd: Chlapci, hádajte, aká je ďalšia úloha? (riešenie hádaniek)
Každé dieťa má obrázok s rébusom, deti hádajú a pomenúvajú slová.
7. Telesná výchova „Písmená“.
V starom strome je dutina.
Toto je domček písmena O. (Deti áno kruhové pohyby ruky.)
Vedľa nej na sučku
Posadilo sa písmeno U. (Drepni si.)
Navštívte ich z diaľky
Pribehlo písmeno A. (Bežia na mieste.)
Prišiel mi list
Na chrbte vrabca. (Mávajú rukami ako krídlami.)
Listy sa začali baviť
A smiať sa a točiť sa.
Trochu skáču
Tlieskajú rukami,
Budú prisahať, že budú odpočívať
Potom začnú opäť tancovať.
8. Súťaž „Neviem chyby“.
Logopéd: Chlapci, komu vždy pomôžeme opraviť chyby? (Neviem) Dnes nám Dunno priniesol svoje úlohy, ale zdá sa mi, že ich urobil nesprávne, pretože zabudol na pravidlá. Zapamätajte si pravidlá a opravte chyby:
a) karta s nesprávne vytlačenými slovami: LYŽE, MYŠI.
Deti si zapamätajú pravidlo: „ZHI a SHI píšu iba písmenom I“ a opravia chyby;
b) kartičku so slovami: MALINA, ŠŤAVA, pričom počet slabík je označený (nesprávne) číslami.
Deti si pamätajú pravidlo: „Koľko samohlások v slove, toľko slabík“, opravte chyby;
c) kartičku s vetou: "matka kŕmi malú Anyu."
Deti si pamätajú pravidlo o veľkom veľké písmeno, opravte chyby.
9. Súťaž "Čítame sa sami."
Čítanie textu "Vitalik" v Primer pozdĺž reťazca.
10. Súťaž „Hádaj hádanky“.
Túlia sa v úzkom dome Pestrofarebné deti.
Len povoľte
Kde bola prázdnota
Pozri, krása!
(farebné ceruzky) Čierna, krivky.
Tichý od narodenia.
Postavte sa do radu – hovorte!
(písmená)
Ak jej dáte prácu
Ceruzka pracovala márne!
(Eraser) Teraz som v klietke, potom v rade.
Pokojne na ne napíšte!
(notebook)
Milujem priamosť, sám som priamy.
Pomáham každému vytvoriť rovnomernú čiaru.
(Vládca) Je tu dom, kto doň vstúpi -
Tá myseľ získa.
(škola)
11. Výsledok hodiny.
Logopéd: Tu sa naše súťaže skončili. Vidím, že ste všetci získali veľa žetónov. Za to ste odmenení medailami. Všetci sme: Ja, Bookvoed, šikovný ježko, neviem, aby si miloval čítanie a písanie, nezabudol na pravidlá a učil sa len na „4“ a „5“.


Priložené súbory

Kvíz "ABVGDeyka" pre deti 6 - 7 rokov

.
Popis materiálu. Ponúkam súhrn kvízu ABVGDeyka s deťmi vo veku 6-7 rokov. Tento materiál bude užitočná pedagógom, logopédom, rodičom pri upevňovaní vedomostí detí na úseku gramotnosti a príprave detí do školy.
Cieľ: rozvíjať záujem detí učiť sa čítať a písať prostredníctvom hier a herné cvičenia pokračovať vo formovaní schopnosti čítať, vytvárať slová z písmen, umiestňovať ich v určitom poradí, vkladať chýbajúce písmená do slov, meniť prvé (druhé, tretie) písmeno, pomenovať nové slová; rozvíjať duševnej činnosti, aktivovať všetky druhy vnímania; formulár kladný postoj pre školu.
postavy: Kráľovná ABC, asistenti – „listy“, deti prípravnej skupiny.
Materiály a vybavenie: kostýmy kráľovnej abecedy a asistentov - „listy“, odznaky s obrázkom písmen, diplomy účastníkov hry, „kľúč“ k krajine poznania, sady listov pre každého účastníka, tabuľa, karty s úlohami, písmenami na ukazovanie deťom, cenou - abecedou, hudobným centrom.
Postup v kvíze.
Ozve sa klopanie na dvere. Skupina detí zahŕňa kráľovnú ABC a jej asistentov. (Pozdravujú deti a deti s hosťami)
Kráľovná abecedy. Som kráľovná abecedy a toto sú moji pomocníci s písmenami. Ja som najdôležitejší. Nikto sa bezo mňa nezaobíde. Deti nebudú môcť študovať a dospelí nebudú môcť pracovať. Bezo mňa bude svet v neporiadku a chaose. Viete, čo je to abeceda alebo abeceda? (odpovedajú deti, ak to majú deti ťažké, odpovedá sama kráľovná). Abeceda alebo abeceda sú písmená usporiadané v poradí. Chcem vás informovať, že abeceda je ruské slovo, abeceda je grécka. Predtým list A sa nazývalo "az", B - "buky". Z názvov týchto písmen je utvorené slovo ABC.
deti. A poznáme pesničku, ktorá sa práve volá „Abeceda“, a teraz vám ju zaspievame (deti spievajú pieseň „Abeceda“ text I. Rezníka, hudba R. Pauls).
Kráľovná abecedy. Ďakujem chalani za pesničku! Prišli sme skontrolovať, ako sa môžete kamarátiť s abecedou a ste pripravení do školy? Ste pripravení ukázať nám, čo ste sa naučili?
deti. Samozrejme, že sme pripravení!
Kráľovná abecedy. Potom choďte do toho, poďme na cestu po stránkach abecedy. Každá stránka bude mať úlohu, ktorú musíte dokončiť. Za každú správnu odpoveď dostanete ikonku písmena. Po splnení všetkých úloh získate čarovný kľúč do krajiny poznania. A ten, kto dostane najväčší počet odznaky získajú špeciálnu cenu.
Strana 1. Rozcvička "Hádaj hádanky."
Sadnite si na stránky, tridsaťtri sestier. Sedeli vedľa seba - mlčia, Hovoria nám hádanky. ( Listy)
Písmená sú odznaky, ako bojovníci na prehliadke, v prísnom poradí sú zoradené v rade. Každý stojí na určenom mieste a je povolaný ... ( Abeceda).
Čierny, krivý, Všetci nemí od narodenia, Postavia sa do radu - Teraz budú hovoriť. ( Listy)
Nie ker, ale s listami, Nie košeľa, ale šitá, Nie muž, ale hovorí. ( Kniha)
Strana 2"Vyberte slovo pre písmeno"
Deťom sa ukáže písmeno a musia pomenovať slová, ktoré začínajú týmto písmenom (alebo končia týmto písmenom).
Strana 3"zrkadlo"
Deťom sa ponúka čítanie slov napísaných akoby v Zrkadlový obraz na ich prečítanie je potrebné začať čítať od konca slova (lots, lem, ysub, atrak, tnoz, hells atď.).
Strana 4. Fizkultminutka, psycho-gymnastická etuda "Ukáž list."
Deti zobrazujú písmená, menia pozície rúk, nôh, trupu, niekoľko detí je možné skombinovať na zobrazenie písmena. (V tomto prípade odznaky dostanú všetci zjednotení)
Strana 5."Rozlúštiť slovo"
Deti dostanú za úlohu rozlúštiť slovo zoradením písmen. garuda vrokao nkiag tdetar 521436 532164 21354 7162354 (Deti, ktoré majú problém rozložiť slová na stôl pomocou sady písmen)
Strana 6."Stratený list"
Deti sú pozvané, aby našli „stratený“ list. Na tabuli vidia slová s chýbajúcimi písmenami. Zo sád písmen, ktoré majú deti na stoloch, vyberú písmeno, ktoré chýba a ukážu ho.
Strana 7.„Mimoriadne premeny“.
Z navrhovaného slova deti zmenou prvého (druhého, tretieho) písmena pomenujú nové slovo. (Kom - šrot - sumec - dom - tom atď.; šťava - sumec - stelivo - soľ)
Výsledky sú zhrnuté na konci kvízu. Deti dostanú symbolický kľúč od krajiny poznania. Abeceda dostane víťaz. Ostatné deti sú diplomy účastníkov hry. Všetci účastníci hrajú pieseň „Čo učia v škole“ text M. Plyatskovského, hudba V. Shainsky.