Avoin oppitunti nappihaitarityöstä. Työskentely musiikkimateriaalin kanssa

Abstrakti avoin oppitunti pääaineenaan nappihaitari aiheesta ”Työ teoksen taiteellisen kuvan parissa B.N.P. L. Knipperin "viiriäinen", "Polyushko-field".

Goleshchihina Marina Alexandrovna Bayan opettaja, MBOU DOD "Taseevskaya Children's Music School"

Työnkuvaus: Kehitys opiskelijassa taiteellinen kuva soittaessaan soitinta musiikkiteoksia- yksi kaikista tärkeitä tehtäviä musiikinopettajalle. Työskennellessään musiikkiteoksen taiteellisen kuvan parissa opettajan päätehtävänä on kehittää opiskelijassa useita kykyjä, jotka edistävät hänen "innostustaan" soittaessaan. Näitä ovat luova mielikuvitus ja luova huomio. Kasvatus luova mielikuvitus pyrkii kehittämään selkeyttä, joustavuutta ja aloitteellisuutta. Kyky kuvitella taiteellinen kuva selkeästi, elävästi on ominaista paitsi esiintyjille, myös kirjailijoille, säveltäjille ja taiteilijoille. Tuon huomionne yhteenvedon oppitunnista erikoisnappihaitarissa aiheesta "Työ teoksen taiteellisen kuvan parissa". Tämä tiivistelmä esittelee työskentelyn muodot ja menetelmät Lastenmusiikkikoulun ala-asteen oppilaiden erikoistunteilla teoksen taiteellisen kuvan paljastamisesta monipuolisten näytelmien esimerkillä.


Tarkoitus: Tämä abstrakti oppitunnista voi olla hyötyä alan opettajille (nappiharmonika, harmonikka) musiikkikoulut ja taidekoulut. Tämä materiaali Suunniteltu musiikkikoulun 1-2 luokkien opiskelijoille.

Oppitunnin tyyppi: avata
Työmuoto: yksilöllinen
Oppitunnin aihe
– Työskentele teoksen taiteellisen kuvan parissa B.N.P.:n esimerkillä. L. Knipperin "viiriäinen", "Polyushko-field".
Oppitunnin tarkoitus: Opi paljastamaan teosten taiteellista kuvaa.
Tehtävät:
koulutuksellinen- määritellä "teoksen taiteellisen kuvan" käsite; oppia paljastamaan työn tarkoitus.
Koulutuksellinen- kouluttaa suorituskulttuuria.
Koulutuksellinen- Kehitä kuuntelu- ja ymmärrystaitoja suoritettavaa työtä, kehittää mielikuvitusta, ajattelua, muistia, rytmitajua.

Tuntien aikana
Oppitunnin rakenne koostuu viidestä osasta:
1 osa - organisatorinen;
Osa 2 - työstää uutta materiaalia;
Osa 3 - opitun materiaalin lujittaminen oppitunnilla;
Osa 4 - oppitunnin tulos;
Osa 5 - sanamuoto kotitehtävät.

Osa 1 - Organisaatio
Pelikoneen valmistelu:
soittaa asteikkoja C, G-duurissa oikealla kädellä eri vetoilla: legato, staccato; arpeggio, oikean käden soinnut sisään hidas tahti;
soittaa C-duuri asteikolla vasemmalla kädellä;
soittaa C-duuri asteikolla kahdella kädellä.
analyysi kotitehtävät- suullinen raportti tehdyistä läksyistä: mitä tehtäviä opiskelijalle asetettiin, mitä tehtiin ja mikä ei mennyt aivan oikein, miksi? Mitä vaikeuksia täytäntöönpanossa on ilmennyt? kotitehtävien tarkistaminen - kappaleiden kokonaisvaltainen soitto kahdella kädellä "Polyushko-field" L. Knipper ja B.N.P. "Viiriläinen" aiemmin asetettujen tehtävien suorittamisella:
1. tehdä muutoksia musiikkitekstin merkittyihin kohtiin;
2. täytä sormitusvaatimukset tarkasti - tarkkaile musiikkimerkkien yläpuolella olevia sormia;
3.kestävät tarkasti kaikki kestoajat;
4. ylläpitää yhtenäistä toteutustahtia;
5. saavuttaa jatkuva soittaminen kahdella kädellä tarkkailemalla samalla musiikkitekstiä.

Osa 2 - työ taideteoksen paljastamiseksi
Oppitunnin tavoitteen asettaminen– Oppiakseen paljastamaan teoksen idean, ts. taiteellinen kuva, sinun on ymmärrettävä, mikä se on ja millä keinoin teoksen idea paljastuu. Siksi oppituntimme tarkoituksena on johtaa "taiteellisen kuvan" käsite ja oppia käyttämällä keinoja musiikillinen ilmaisukyky, paljasta se.
L. Knipperin näytelmän "Polyushko-field" työstömenetelmät
Opettajan näytelmän kokonaisvaltainen soittaminen;
suoritusanalyysi: opiskelijan vastaukset opettajan kysymyksiin:
1. Mistä luulet tämän kappaleen olevan kyse? Dialogin aikana on mahdollista käyttää kuvia, piirustuksia, jotka auttavat ymmärtämään työn merkitystä.


2. Tiedätkö kappaleen sanat?


3. Mikä auttoi sinua ymmärtämään, mistä tässä teoksessa on kyse? Mitä musiikillisia ilmaisukeinoja säveltäjä käytti?
4. Mikä on tämän kappaleen vauhti? Dynamiikka, vedot, säestyksen luonne?
5. Kuinka moneen osaan näytelmä voidaan jakaa? Mitä esitimme ensimmäisessä osassa ja mitä toisessa? Miten tämä muutos näkyy musiikissa?


6. Yritä selittää, mikä on "taiteellinen kuva"?

Kun opiskelija on vastannut kysymyksiin, sinun tulee alkaa työstää näytelmän "Polyushko-Field" taiteellista kuvaa.
Työtavat
1. opettajan yksityiskohtainen esittely soittimesta - kunkin osan soittaminen erikseen;
2. soittaminen yhtyeessä opettajan kanssa;
3. työskennellä sanamuodon parissa: kunkin lauseen huippukohdan määrittäminen, graafinen kuva nuottien dynamiikka, melodian laulaminen, opettajan näyttäminen instrumentilla; peli-vertailumenetelmä (opettajan ja opiskelijan peliä verrataan, analysoidaan)
4. rytmin parissa työskenteleminen: partituurin soittaminen ääneen, jokaisen osan rytmin taputtaminen, vaikeiden rytmisten paikkojen työstäminen;
5. työstää lyöntejä - saada aikaan yhtenäinen, tasainen peli oikean käden osassa ja selkeä säestys vasemman käden osassa (pelaaminen erillisillä käsillä);
6. Kahden osan yhteys: ensimmäisessä osassa taiteellinen kuva on "jalkapylväs kävelee" ja toisessa osassa "ratsuväki" (säestyksen muutos myötävaikuttaa tällaisen kuvan syntymiseen);
7. työskennellä yhden tempon esityksen parissa - soittaminen metronomin alla;
8. jos kohtaat vaikeuksia yhteyden muodostamisessa, kannattaa palata töihin erillisillä käsillä selventämään musiikkitekstiä, sormitusta, turkin vaihtoa.

Työskentelymenetelmät B.N.P. Viiriäiset ovat samanlaisia ​​kuin L. Knipperin näytelmän "Polyushko-field" työstömenetelmät.



Osa 3 - Oppitunnilla hankittujen taitojen lujittaminen
Opiskelijoiden kokonaisvaltainen näytelmien pelaaminen kahdella kädellä tehtävän täsmällisesti täyttämällä - paljastaa teoksen taiteellinen kuva pelin aikana. Oman suorituskyvyn analyysi, joka osoittaa positiivista ja negatiivisia puolia palasia soittaessaan.

Osa 4 - Oppitunnin yhteenveto
Opiskelija selviytyi hänelle osoitetuista tehtävistä: hän yritti välittää teosten taiteellista kuvaa pelin aikana, oppi itsenäisesti analysoimaan omaa suorituskykyään, löytämään virheitä, suoritusvaikeuksia ja etsimään tapoja voittaa ne. Opiskelija ymmärsi, että teoksen kuulostaminen ei riitä musiikillisen tekstin tarkkaan oppimiseen, vaan on kiinnitettävä paljon huomiota dynamiikkaan, fraseeraukseen, rytmiin, vetoihin, ts. musiikillisen ilmaisun keinoin. Tulevaisuudessa se on suunniteltu itsenäinen työ opiskelija paljastaa teoksen taiteellisen kuvan.

Osa 5 - kotitehtävien sanamuoto
Tunnilla hankittujen taitojen lujittaminen - kappaleiden kokonaisvaltainen soittaminen ulkoa, huomioiden kaikki kommentit.

Näitä menetelmiä, joita käytetään taiteellisen kuvan paljastamisessa teosten "Polyushko-field", "Quail" esimerkissä, voidaan käyttää työskennellessään muissa teoksissa. Tällaiset teoksen työstömenetelmät auttavat opiskelijoita itsenäisesti työstämään teosten taiteellisen kuvan paljastamista.

MKOU DOD "Lasten taidekoulu" ACRMO RK

Julkinen oppitunti

pääaineenaan BAYAN

"Työ teoksen taiteellisen kuvan parissa"

(3. luokan oppilaan Kirill Ilchenkon kanssa)

Oppitunnin johti Lasten taidekoulun opettaja

Kulikova I.V.

kanssa. Kolminaisuus

Suunnitelma - abstrakti

avoin oppitunti erikoisuudesta BAYAN

opettaja Kulikova I.V.

Paikka: MKOU DOD "DSHI" luokka nro 4

Päivämäärä: 03.02.2015

Oppitunnin tyyppi: avoin

Työmuoto: Yksilöllinen

Oppitunnin teema: "Työ teoksen taiteellisen kuvan parissa"

Oppitunnin tarkoitus: Oppia paljastamaan teosten taiteellista kuvaa

Tehtävät:

  • Koulutus - määritellä "teoksen taiteellisen kuvan" käsite, oppia paljastamaan teoksen tarkoitus;
  • Koulutus - kouluttaa työn suorituskulttuuria;
  • Kehittäminen - kehittää kykyä kuunnella ja ymmärtää suoritettavaa työtä, kehittää mielikuvitusta, ajattelua, muistia, rytmitajua;
  • Terveyttä säästävä - oikea istuvuus, käsien asento, vartalo, työkalun asennus.

Tuntisuunnitelma.

Oppitunnin rakenne koostuu viidestä osasta:

1 osa - organisatorinen;

Osa 2 - työstää uutta materiaalia;

Osa 3 - opitun materiaalin lujittaminen oppitunnilla;

Osa 4 - oppitunnin tulos;

Varusteet: 2 nappia harmonikka, nuottiteline, pöytä, tuolit, musiikkikirjallisuus, didaktinen materiaali, metronomi, tablettitietokone.

Oppitunti pidetään 3. luokan oppilaan Kirill Ilchenkon kanssa.

Osa 1 - Organisaatio.

  • Asteikot C, G, F-duuri kahdella kädellä yhdessä eri lyönnillä: legato, staccato, lyhyet arpeggios, sointuja Moderato-tempossa;
  • Pitkien arpeggien soittaminen oikealla kädellä Moderato-tempossa;
  • Kotitehtävien analyysi - suullinen raportti tehdystä työstä6 mitä tehtäviä opiskelijalle asetettiin, mitä tehtiin ja mikä ei onnistunut ja miksi? Mitä vaikeuksia täytäntöönpanossa on ilmennyt? kotitehtävien tarkistaminen - kokonaisvaltainen kappaleiden soitto kahdella kädellä yhdessä "Polyushko-field"

L. Knipperv, b.n.p. "Viiriläinen" aiemmin asetettujen tehtävien suorittamisen kanssa:

  • Vaihda turkki ilmoitetuissa paikoissa;
  • Täytä sormitusvaatimukset tarkasti;
  • Kestää tarkasti kaikki kestoajat;
  • Pidä yhtenäinen suoritustahti;
  • Saavuttaaksesi jatkuvan pelaamisen kahdella kädellä tarkkailemalla samalla musiikkitekstiä.

Osa 2 - työ teoksen taiteellisen kuvan paljastamiseksi.

Oppitunnin tavoitteen asettaminen. Oppiakseen paljastamaan teoksen tarkoitus, ts. taiteellinen kuva, sinun on ymmärrettävä, mikä se on, millä keinoin teoksen idea paljastuu. Siksi oppituntimme tarkoituksena on johtaa "taiteellisen kuvan" käsite ja oppia paljastamaan se.

Työmenetelmät L. Knipperin näytelmään "Polyushko-field".

Näytelmän kuunteleminen tablet-tietokoneella;

Opettajan näytelmän kokonaisvaltainen toisto;

Suorituksen analyysi - opiskelijan vastaukset opettajan kysymyksiin.

Opettaja: Mistä tämä teos mielestäsi liittyy? (dialogin aikana käytetään kuvia, piirustuksia, jotka auttavat ymmärtämään työn merkitystä).

Opiskelija: Kentästä, jonka läpi puna-armeijan sankarit kulkivat.

Opettaja: Aivan. Tiedätkö kappaleen sanat?

Opiskelija: Tiedän, luin sen. Laulu laulaa urheasta puna-armeijasta.

Opettaja: Mikä auttoi sinua ymmärtämään, mistä tässä kappaleessa on kyse? Mitä musiikillisia ilmaisukeinoja säveltäjä käytti? Mikä tempo tässä kappaleessa on? Dynamiikka, vedot, säestyksen luonne? Kuinka moneen osaan näytelmä voidaan jakaa? Mitä esitimme ensimmäisessä osassa ja mitä toisessa? Miten tämä muutos näkyy musiikissa? Yritä selittää, mikä "taiteellinen kuva" on? Kun olet keskustellut vastauksista kysymyksiin, sinun tulee alkaa työstää näytelmän "Polyushko-Field" taiteellista kuvaa.

Työtavat.

  1. Yksityiskohtainen opettajan esittely soittimesta - kunkin osan soittaminen erikseen;
  2. soittaminen yhtyeessä opettajan kanssa;
  3. Fraseoinnin työstäminen, kunkin lauseen huippukohdan määrittäminen, dynamiikan graafinen esittäminen sävelissä (creshendo. diminuendo), laulaminen pääteema, opettajan esittämä instrumentti, soittotapa - vertailut (verrataan opettajan ja opiskelijan peliä, analyysi).
  4. Rytmin parissa työskenteleminen, laskentaan soittaminen ääneen, jokaisen osan rytmin lyöminen, vaikeiden rytmisten paikkojen työstäminen;
  5. Työskentele vedon parissa - on välttämätöntä saavuttaa yhtenäinen, tasainen soitto oikean käden osassa ja säestyksen selkeys vasemman käden osassa (pelaaminen kummallakin kädellä erikseen);
  6. Kahden osan yhdistelmä: ensimmäisessä osassa "taiteellinen kuva - jalkapylväs kävelee"2 ja toisessa osassa "ratsuväki" (sellaisen kuvan luomista helpottaa säestyksen muutos);
  7. Työskentele yhdellä esityksen tempolla - työskentele metronomin alla;
  8. Jos yhteyden muodostamisessa tulee vaikeuksia, kannattaa palata töihin erillisillä käsillä, selventää musiikkitekstiä, sormitusta, turkin vaihtoa.

Liikuntatunnin suorittaminen 6 nosta kätesi ylös, vedä hyvin, rentouta kädet, "heita" alas. Työskennellä didaktista materiaalia: Napauta korttien kirjoitettua rytmiä.

Työskentelymenetelmät b.n.p. "viiriäinen"ovat samanlaisia ​​kuin työskentelymenetelmät L. Knipperin näytelmässä "Polyushko-field".

Osa 3 - oppitunnilla hankittujen taitojen lujittaminen.

Opiskelijoiden kokonaisvaltainen kappaleiden pelaaminen molemmin käsin, sekä tehtävän tarkka toteutus - paljastaa teoksen taiteellinen kuva pelin aikana. Oman esityksen analyysi, positiivisten ja negatiivisten puolten esittely kappaleita soitettaessa.

Osa 4 on oppitunnin päätös.

Opiskelija selviytyi hänelle osoitetuista tehtävistä: hän yritti välittää teosten taiteellista kuvaa pelin aikana, oppi itsenäisesti analysoimaan omaa suorituskykyään, löytämään virheitä, suoritusvaikeuksia ja etsimään tapoja voittaa ne. Opiskelija tajusi, että teoksen kuulostaminen ei riitä tekstin tarkkaan opettelemiseen, vaan täytyy kiinnittää paljon huomiota dynamiikkaan, fraseerointiin, rytmiin, vetoihin, ts. musiikillisen ilmaisun keinoin. Jatkossa on suunnitteilla myös opiskelijan itsenäistä työskentelyä, joka paljastaa teosten taiteellisen kuvan.

Osa 5 - kotitehtävän sanamuoto.

Tunnilla hankittujen taitojen lujittaminen - kappaleiden kokonaisvaltainen soittaminen ulkoa, huomioiden kaikki kommentit.

Näitä menetelmiä, joita käytetään taiteellisen kuvan paljastamisessa teosten "Polyushko-Field" ja "Quail" esimerkissä, voidaan käyttää työskennellessä muissa teoksissa. Tällaiset työskentelytavat auttavat opiskelijoita jatkossa työskentelemään itsenäisesti taiteellisen kuvan paljastamiseksi teoksissa.

Kotitehtävät.

Mark.

olivat läsnä.

JULKINEN Oppitunti

3. luokan oppilas Mamaiko Nikita

Opettaja Andrijanova Tatjana Vjatšeslavovna

Oppitunnin aihe: " Musiikkiteoksen työskentelyn päävaiheet»

Oppitunnin tarkoitus: Systematisoida näytelmien analysoinnissa, oppimisessa ja viimeistelyssä merkityksellisiä työmenetelmiä ja työmenetelmiä. Kiinnittää opiskelijan huomio musiikkiteoksen opiskelun kunkin vaiheen tärkeyteen.

Tehtävät:

Opetusohjelma: Pystyy itsenäisesti tekemään asiantuntevan analyysin musiikkitekstistä.

Kehitetään: Valitse oikein työmenetelmät teknisten ja taiteellisten tehtävien toteuttamiseksi.

Koulutuksellinen: Arkkitehtonisen tajunnan kehittyminen on kykyä tarttua teoksen sommitteluun ja määrittää kunkin elementin paikka ja rooli harmonisessa kokonaisuudessa.

TOIMINTA TUNNILLA:

Musiikillinen ja opettavainen: Selitykset työn päävaiheista.

Esiintymässä: Töiden toteutus.

Havainto: Esitetään opettaja, ääni- ja videomateriaalia.

Luominen: Kyky itsenäisesti analysoida ja valita työmenetelmiä teknisten vaikeuksien toteuttamiseksi ja taiteellisten ideoiden välittämiseksi (perustuu helppoon näytelmään).

Ensimmäinen taso : Yleisnäkymä työstä.

Tärkeimpien vaikeuksien tunnistaminen.

Emotionaalinen käsitys hänestä kokonaisuutena.

Tarina säveltäjästä, aikakaudesta, tyylistä, esitystavasta, hahmosta, juonesta, perustemposta, muodosta, rakenteesta, sävellyksestä.

Toinen vaihe: Teoksen syvempää tutkimista, ilmaisuvälineiden valintaa ja niiden hallintaa. yksityiskohtaista työtä näytelmän yli osissa, fragmenteissa, kokonaan.

Kolmas vaihe: Näytelmän idean kokonaisvaltainen ja täydellinen esitys, joka perustuu sen syvälliseen ja yksityiskohtaiseen esitutkimukseen.

Neljäs vaihe: Näytelmän popvalmiuden saavuttaminen, i.е. sen mestarillinen esitys konsertissa tai kokeessa (useita kertoja).

TUTKIEN AIKANA

C - Kesto kolmasosaa (sormella kanssa peukalo)

| - 4 ääntä per turkki.

|| - oktaavi turkissa.

Asteikolla soitettaessa pyrimme nopeuttamaan tempoa pituuksia lisäämällä. Myös soittamalla asteikolla johdamme äänenK, eli äänen liikkeen näyttävän tempon läpicrescendo ja diminuendo.Tässä opettaja kuulee ja näkee kuinka oppilas hallitsee palkeen liikettä, kuinka hän vaihtaa palkeita. Opiskelija jakaa äänen taitavasti eteenpäincrescendo ja diminuendo. näkyy kirkkaastiK kohta.

Gamma toteutetaan vedoilla legato, staccato, 2 legato, 2 staccato.

Opiskelijan esittämäC- Kestoduolit, tripletit, kvartolit (yksi basso vasen käsi vastaall , lll, llllsisään oikea käsi, eli painopiste on kahden, kolmen ja neljän äänen jälkeen.)

Suorittaa pelin || 2 oktaavissa per turkki. Tässä opiskelijan tavoitteena on pitää palkeen voima yhdessä vivahteessa ja jakaa äänenvoima 2 oktaavia palkeelle.

Seuraavaksi opiskelija suorittaa pitkän arpeggion käyttäen peukalo. Hän yrittää myös fraseoida (äänen liikettä kohtiK(T)). Opiskelija suoritti tämän tehtävän.

Hän esittää sointuja 3 oktaavissa, esiintyy > (nykiminen turkilla) vahvalla tahdilla. Turkin vaihto tapahtuu kolmen soinnun jälkeen, ts. oktaavin kautta.

Teoksen parissa työskenteleminen tuo opiskelijan ensinnäkin kauneuden maailmaan ja hänen luovan yksilöllisyytensä paljastamiseen.

Teoksen tarkoitus on valoisa, merkityksellinen, teknisesti täydellinen esitys.

"Polka" on vilkas, nopea tanssi, koko 2/4, Keskieurooppalainen. tanssimusiikin genre. Polka ilmestyi keskelleXIXluvulla Böömissä (nykyaikainen Tšekki), ja siitä on sittemmin tullut tunnettu kansantanssi.

Polkan on kirjoittanut I. Straussminäja hänen poikansa I. StraussII. Tšekkiläisten säveltäjien - B. Smetanan, A. Dvorakin - teoksista löytyy monia puolalaisia.

Nimi tšekin kielen sanastapuilka, joka tarkoittaa "puoli askelta", polka-rytmi vaatii nopeaa astumista jalalta jalkaan. Konsonanssin vuoksi polka sekoitetaan puolalaiseen tanssiin, mutta näin ei ole.

Polka ilmestyi Venäjällä vuonna 1845. Sitten tämä tanssi oli muodikasta Ranskassa, sen toi Pariisista Pietarin keisarillisen ryhmän tanssija Nick Osipovich Goltz. Polkaa on eri lajikkeita.

A. Devardieu "Polka" - tonaliteetti D- duryksinkertainen kolmiosainen muoto (osa 3 - ensimmäisen toisto).

Tekniset vaikeudet - kolmoissuorituskyky, selkeä suorituskykyStaccato, ryhmittelykestot ||| . Aksenttien esittäminen ja tempon hidastaminen.

Kokonainen, emotionaalinen ja taiteellinen havainto - kevyt, iloinen luonne, nopea tahti.

Tämä työ on käynnissäminätyön vaihe. Teemme suullisen analyysin ja havaitsimme tekniset vaikeudetIIvaiheessa. Opettaja soittaa koko kappaleen kiinnittäen huomiota tärkeimpiin ilmaisukykyihin. Yhdessä opiskelijan kanssa analysoimme instrumentin. Asiantunteva, musiikillisesti merkityksellinen analyysi on pohjana jatkotyötä. Erityistä huomiota vaatii metrorytmistä suorituskyvyn hienovaraisuutta. Ensin opettaja soittaa melodian nuottien mukaan, sitten oppilas kuuntelee melodian rytmistä kuviota. Edelleen nuotteja katsellen opiskelija nimeää kestot, lyö rytmisen kuvion. Opiskelija luo yhteyden: kuulen-näen-tunnen-välitän.

Jäsennyksessä äänen "jos mahdollista" tulee olla merkityksellinen, musikaalinen. Opiskelijan tulee kuunnella musiikkia, ymmärtää se ainakin yleisellä tasolla.

Välittömästi sinun on kiinnitettävä huomiota ilmaisuun, muuten pelistä ei ole mitään merkitystä.

Suorita vedot mahdollisuuksien mukaan. Tässä vaiheessa ei tarvitse puhua temposta, dynaamisista vivahteista, agogiikasta. Mutta musiikkitekstin tarkka lukeminen eli musiikkimerkkien sävelkorkeus ja metrorytminen lukeminen, vetojen käyttö, fraseeroinnin alkeellinen mielekkyys, harmonisen pohjan kuunteleminen ovat pakollisia mitä tahansa teosta jäsennettäessä.

Tekijän tekstin analyysi tulee suorittaa käyttämällä seuraavaa metodologiset tekniikat: laskee ääneen, napautetaan jokaisen äänen rytmistä kuviota, solfeggoidaan soittimen kanssa. Soittaminen rytmistä poikki kunkin sormen nimellä, melodian soittaminen vasemman käden yhdellä sormella, poissa rytmistä. Musiikin esittämisen tekniset keinot ovat vedot, dynamiikka, ääni, turkki ja tempo.

"Jokea pitkin" - Venäjän kieli kansanlaulu. Kansan sanat ja musiikki. Jakso koostuu 2 lauseesta. Toisen lauseen muunnelma teeman perusteella. Kansanpiirteet - vaihtelu. Jokainen lause alkaa uudella tavalla (lisätään vivahde, hahmo vaihtuu, vedoi).

Tämä näytelmä on siirtynyt työn 2. vaiheeseen, ts. tekninen viimeistely. Sormituksen tarkentaminen (tarvittaessa). Ääni on tärkein ilmaisuväline. N. Medtner sanoi: "Kaiken pitäisi tulla ulos ja syntyä hiljaisuudesta... Kuuntele, kuuntele ja kuuntele. Vedä sisään ääniä kuulemalla hiljaisuudesta.

Tehtyämme analyysin, tutkittuamme sormitusta, siirryimme työstämään ääntä.

Näytelmän parissa työskennellyt opiskelija puristi sen vaiheittain määrätietoisestiKjoka lauseessa jaKkoko näytelmän. Äänitystyötä ja palkea vaihtaessaan opiskelija ei katkaise melodista linjaa eikä menetä palkeen johtamiskykyä sitä vaihtaessaan. Suorittaa vetoja: 1 lauseportamento ja staccato, 2 lausetta legato. Lauseessa 2 variaatiossa oli pieniä teknisiä ongelmia (variaatio on rakennettu arpeggion ääniin). Opettaja kutsuu oppilaan leikkimään tämä lause rytmisen kuvion ja vedon muuttaminen ||||. Luukkulegato muutettu 2:ksi legato 2 staccato.

Lausuntojen parissa työskentelevä opiskelija yritti jakaa oikeincrescendo ja diminuendopäällä tämä segmentti melodioita, kaivattujaK ja näytti sen.

Opiskelija esittää tämän teoksen vaaditussa tempossa. Hyvin ulkoa opittu.

V. Benyaminov Etude a ostoskeskus . Koko 4/4. Yksinkertainen 2-osainen muoto (2. osassa toistetaan 1. osan teeman motiivi).

Etude - ranskan sanastaetydi- "Tutkimus". Pienen mittainen instrumentaalikappale, joka perustuu joidenkin säännölliseen käyttöön vaikea vastaanotto suorituskykyä ja suunniteltu parantamaan esiintyjän tekniikkaa.

Etudit eivät ole vain teknisiä harjoituksia, vaan niillä on suuri taiteellinen arvo. F. Chopin toi etydin genrenä tälle tasolle.

Etüüdiä työskennellessään opiskelija teki perusteellisen suullisen analyysin (mittari, näppäin, muoto, sormitus, fraseerausliigat, lauseet, tempopoikkeamat, vedot jne.) - vaihe 1.

Toisessa vaiheessa teimme opiskelijan kanssa fraseeroinnin, ts. äänen liikettäKja näyttää sen. Kaikki tämä liittyy erottamattomasti koneistukseen. Samalla opiskelija kuunteli ja seurasi turkin siirtymistä, ei menettänyt turkin johtamisvoimaa ennenKjoka lauseessa. Oikein valittu sormitus antoi positiivisen tuloksen, koska. lapsen käsi aivohalvauksellaLegatomeni sujuvasti, pehmeästi, ikään kuin soittimen painikkeita hyväillen. Toteutuksessa oli pieniä vaikeuksiastaccato. Mutta soitettuaan näitä baareja hitaasti (viiveitä tarkkaillen), opiskelija sai tämän kohdan. Lapsi kuuntelee jatkuvasti itseään ja ymmärtää mitä tehdä.

Vähän pidempi työ se oli turkista, jakoi voimiaR:ssä ja C kunnioittaen sanamuotoa. Oli tärkeää, että opiskelija ymmärsi sen aiemminKturkin liikkeen voimakkuus ei muutu. Hän onnistui kuuntelemalla opettajan soittamaa kappaletta. Opettajan kosketuksilla oppilaan nappihaitariin. Opettaja auttoi ohjaamaan oppilaan soittimen.

Tempopoikkeamatritenuto, atempoopiskelija esiintyy taitavasti, kuuntelee esitystä

Yleensä etydi opetetaan ulkoa ja siirrytään kolmanteen vaiheeseen - koko teoksen hiomiseen, ts. synteesi aiemmin tehdystä. Esitys sydämestä, mielekäs kokonaisvaltainen suoritus - tunne yhteinen linja teoksen kehitystä.

Lauseessa oleva melodia menee referenssiääneen ja suuri rakenne sen semanttiseen huippuun, koko teoksen määrätietoiseen kehittämiseen. Opiskelija tietää ja tuntee sen.

Nyt opiskelija soittaa teoksen esittääkseen sen vapaasti konserteissa, ymmärtääkseen, tunteakseen ja tunteakseen esityksensä.

Älä pelaa sieluttomasti, vaan sielulla.

Oppiaksesi ulkoa tarvitset:

Visuaalinen käsitys musiikista

Merkitse työn vahvuudet

Aivotyö ja harkittu leikki on avain teoksen ulkoa onnistumiseen.

"Mitä muistetaan hyvin, se ymmärretään hyvin."

Merkityksellisyys.

Kappaleiden toistuva soittaminen alusta loppuun, ymmärtämättä teoksen taiteellisia ja teknisiä puolia ja siihen tarvittavien esitysvälineiden taidokasta käyttöä, ei johda toivottuihin tuloksiin. Et voi osallistua pelkkään mekaaniseen sormituksen muistamiseen. Tällainen työ on ajanhukkaa ja vain väsyttää opiskelijaa. Kaikki musiikkiteosten ulkoa oppiminen tulisi jakaa kolmeen vaiheeseen.

Kohde: musiikillinen ja tunteellinen moraalinen koulutus lapset.

Oletamme että sormittelun omakohtaista oppimista ei ole tehokasta työtä Siksi on tarpeen monipuolistaa oppitunnin aikana käytettyjä menetelmiä ja tekniikoita.

Tehtävät:

Opi soittamaan, ilmaisemalla ilmeisesti työn luonne;

Kehittää korva musiikille, rytmitaju;

Muodostaa esteettinen maku ja emotionaalinen käsitys musiikista;

Luo iloinen ilmapiiri luokkaan.

"Työskentely työn kanssa"

Alustava tutustuminen työhön

Työ tässä vaiheessa on seuraava:

  1. Lue musiikkiteksti tarkasti ja kaikki termit osoittavat esityksen tempon ja sävyt. Erityisen tärkeää on selventää nuottien nimi ja sävelkorkeus sekä niiden paikka näppäimistöllä.
  2. Opi tutkittavan otteen tai musiikkiteoksen osan nuottien kesto.
  3. Selventää sormien järjestelyä näppäimistöllä. Paikan pelaaminen yhdellä tai toisella sormella on haitallista jatko-oppimiselle, koska. tämä voi johtaa rikkoutumiseen ja pysähtymiseen.
  4. Seuraa silmilläsi sormien ja käden liikerataa tarkentaaksesi haluttujen näppäinten sijaintia ja niiden välistä etäisyyttä. On huomattava, että visuaalinen esitys on erittäin tärkeä oppimisessa.

Työskentele tekniikan parissa

Tämä teoksen vaihe koostuu kappaleen ja sen yksittäisten kohtien tarkasta kestosta soittamisesta. Näytelmien analysointi ilman keston suhdetta on haitallista ja mahdotonta hyväksyä.

Perustyömenetelmät:

  1. Tänä aikana opiskelijan huomio keskittyy jokaiseen yksittäiseen ääneen tai sointuun keskeytyksettä soiton ja ilmoitettujen sävelten kestojen tarkkaan noudattamiseen, jotta jokainen ääni tai sointu esitetään selkeästi äänen keston ja luonteen suhteen. Meidän on yritettävä poimia melodisia ääniä, ei meluisia, liikkeitä, jotka ovat tasatempoisia alusta loppuun ja yhtä vahvoja keskenään.
  2. Kaikki ensimmäiset toistot tulee suorittaa ilman virheitä, häiriöitä ja pysähdyksiä, hitaalla tahdilla. Hidas tahti on tarpeen teoksen auditiivisen kehityksen kannalta, koska. virheitä ja katkelmia ilmaantuu usein siitä syystä, että monet tekstin elementit, erityisesti soinnut, ovat alussa kuulokyky opiskelija ja vasta tulevaisuudessa assimiloidaan korvan kautta. Voi olla suositeltavaa kuunnella esitys aina kun mahdollista hyvä suoritus Tietäen etukäteen, mitä hänen pitäisi saavuttaa oppiessaan kappaletta hitaasti, hän pystyy opiskelemaan mielekkäämmin ja määrätietoisemmin.
  3. Teos tulee soittaa fraaseina tai muilla suhteellisen suljetuilla fragmenteilla saavuttaen virheetön esitys ensin kummallakin kädellä erikseen ja myöhemmin molemmilla käsillä yhdessä. Kaikki pelit tulisi suorittaa samaan tahtiin, koska. tempoero saattaa häiritä molemmilla käsillä pelaamista.

Vaikeat paikat tulee tunnistaa ja käsitellä työssä. suurta huomiota. Kahden kohdan yhdistäminen voi alkaa siitä hetkestä, kun kaksi vierekkäistä kohtaa on muistettu virheettömästi. Tämä työvaihe päättyy koko työn suorittamiseen hitaasti, ilman virheitä ja pysähdyksiä; väsymyksen ja vaikeuden tunne on merkki siitä, että työ jatkuu tämä vaihe ei vielä valmis.

Opiskelijan huomiota tulee edelleen kiinnittää musiikillisen liikkeen nopeuden hallintaan, ts. tempo:

  • a) Suorituksen virheettömyyttä säilyttäen on aloitettava kiihdytys ja saatettava suoritus normaaliin tahtiin erittäin huolellisesti, loukkaamatta pelin oikeellisuutta. Kiihdytyksen pitää mennä vähitellen ja olla melkein näkymätön;
  • b) tulee muistaa, että periaatteessa nopeat vauhdit johtuvat pääasiassa pelaajan tekniikan yleisestä kasvusta, ei kehityksestä annettu tehtävä nopea tahti, joka on opiskelijan käytettävissä huomenna, ei ehkä ole käytettävissä tänään; tämän seikan ymmärtämättä jättäminen ja opiskelijan liiallinen kiihtyvyys johtaa kaoottiseen peliin ja häiritsee esiintyjän normaalia kasvuprosessia;
  • c) jokaista uutta kiihdytettyä tempoa tulee vahvistaa toistuvilla toistoilla ennen kuin siirrytään seuraaviin.

On olemassa kaksi merkkiä, jotka määräävät kiihtyvyyden rajat:

  • a) vikojen, väärien nuottien, kietoutuneiden sormien, yleisen äänen vääristymisen ja muiden ulkoisten vikojen esiintyminen;
  • b) opiskelijalla on esiintymisvaikeuksien ja jonkin verran epävarmuuden tunnetta.

AT vastaavia tapauksia oppilaiden täytyy tehdä kaikenlaisia ​​kiihdytyksiä lopettaa, ei yritä uusia niitä aikaisemmin kuin kaksi tai kolme päivää myöhemmin. Kiihdytystyöllä yleensä on raja, joka opiskelijan on ylitettävä tässä vaiheessa.

Lisää vauhtia Tämä työ tapahtuu yhdessä yleisen teknisen kasvun ja musiikillinen kehitys opiskelija, eikä opittavan kappaleen jatkotyöskentelyn kustannuksella.

Taiteellinen viimeistely

Taiteellisen esityksen pääelementit ovat seuraavat:

  • a) Äänen voimakkuuden, sen vahvistuksen ja vaimennuksen (hiljainen-ääninen; vahvistava-heikennys) osoituksen tarkka toteutus, ts. dynaaminen sävyt;
  • b) tarkka liikkeen nopeuden noudattaminen, ohjeet vauhdin kiihdyttämiseen ja hidastamiseen, ts. agoginen sävyt;
  • c) musiikkiteosten ilmeikäs esittäminen jakamalla se pieniin, merkityksellisiin osiin (fraaseihin), ts. sanamuoto. Fraseointi edistää musiikin sisällön selkeää välittämistä.

Yksi opiskelijoiden suorituskyvyn yleisistä puutteista on toisaalta todellisen "pianissimon" (erittäin hiljainen pp) puute ja toisaalta todellisen "fortissimon" (erittäin kovaääninen) puute. . Yleensä esityksessä on pieni poikkeama keskimääräisestä sonoruudesta. Siksi opiskelijan tulee ahkerasti työskennellä "pianissimon" kehittämiseksi ilman pelkoa lähetysäänen katkeamisesta tai legaton katoamisesta. Kaikkia näitä taitoja on kehitettävä yksittäisiä ääniä, sointuja, asteikkoja ja kappaleina nuottien ohjeiden mukaan.

Sinun tulee työskennellä erityisen huolellisesti sanamuodon parissa, joka haitarilla liittyy turkisten omistamistekniikkaan, koska. jokaisen lauseen tulee sisältyä kokonaan yhteen tiettyyn palkeen liikkeeseen - purista tai avaa.

Esityksen taiteellisuuden ja musikaalisuuden saavuttamiseksi tulee ensin työskennellä itse melodian fraseeroinnin ja esityksen sävyjen (sävyjen) parissa ja vasta sitten vähitellen, poikkeamatta saavutettuja tuloksia, lisää säestysosa.

Käytännössä työ taiteellisen sisustuksen parissa, työ on sisällä läheinen yhteys kanssa tekninen työ. Tekninen huippuosaaminen on olennainen osa taiteellista suorituskykyä, sen välttämätön edellytys. Taiteellinen esiintyminen on mahdotonta ymmärtämättä annettua teosta; tämä ymmärrys ei joskus ilmene heti, työn työskentelyn aikana, ja se riippuu pääasiassa opiskelijan musiikillisesta kasvusta ja musiikillista kulttuuria. Niiden, jotka haluavat hankkia hyviä taitoja taiteellisen esittämisen alalla, tulee muistaa, että tarkkaavainen ja järjestelmällinen musiikin kuuntelu (s. oopperatalo, konserteissa, radiossa) on yksi suosituimmista parempia tapoja kehittää hienovaraista ymmärrystä musiikista ja taiteellisesta mausta.

Opiskelijoiden halveksiva asenne kotelon tekniikkaan, harjoituksiin ja kaikkeen, mikä luo teknistä täydellisyyttä, johtaa opiskelijan työn huonompiin tuloksiin.

Ensinnäkin sinun täytyy soittaa asteikkoja. Vaaka on kätevä, kevyt ja rauhallinen muoto, mikä helpottaa sitä alkukausi oikean istuvuuden, käsien asennon, turkin hallussapitoon, mukavaan sormitteluun liittyvä tietotyö.

Vaakojen suorituskykyä harjoittelun ensimmäisen jakson aikana ei pitäisi pitää teknisiä keinoja kehittää pelkkä sujuvuus tai hieno tekniikka.

Asteikkojen soittamisella on merkitystä:

  • a) melodisen, kauniin äänen kehittämiseen;
  • b) kehittää legatoa ja staccatoa;
  • c) hallita avaimet.

Lisäksi asteikot mahdollistavat samanpituisen pelin saavuttamisen eri tahtiin. Tätä varten on tarpeen soittaa asteikkoa jopa neljäsosissa, hitaimmalla tahdilla; laskentayksikköä ja tempoa pitäen soita samalla skaalalla jopa kahdeksasosissa, kolmosissa kahdeksasosasta kuudentoistaosaan; kun kaikkia näitä taitoja kehitetään, samalla kestosuhteella säilytetään myös liikkeen nopeutta (tempoa) nostetaan.Haitaronsoiton onnistuneelle hallitsemiselle ja musiikkiteosten oppimiselle on myös opiskelijoille varattu aika olennaista. tässä on otettava huomioon seuraavat asiat.

Tuntikausien keskeytyksetön soittaminen haitarilla on haitallista terveydelle, heikentää työn laatua ja tylsyttää musiikkimateriaalin masterointi- ja oppimisprosessia. On parempi opiskella pikkuhiljaa, tauoilla, rajoittamalla jokainen oppitunti tiettyyn tehtävään, on tuottavampaa työskennellä aamulla tai iltapäivällä kuin illalla.

Ammattimusiikkioppilaitosten opiskelijoille tulisi antaa harmonikansoitto kaikki yhteensä vähintään 3-4 tuntia päivässä.

Likimääräinen ajan jakautuminen työtyypeittäin:

  • a) työskentely tekniikan parissa (asteikot, kaksoisnuotit, soinnut) - 15 minuuttia.
  • b) työstää kestosuhteen (rytmin) hallitsemista -15 minuuttia
  • c) äänen parissa työskenteleminen - 15 minuuttia
  • d) työ kappaleen teknisen oppimisen parissa - 45 minuuttia
  • e) näytelmän taiteellisen oppimisen parissa työskenteleminen - 45 minuuttia
  • f) aiemmin opittujen kappaleiden toisto ja lujittaminen - 45 minuuttia

Avoimen oppitunnin menetelmällinen kehittäminen

pääaineenaan nappihaitari 1. luokan oppilaan kanssa.

Esitetty:Maslennikova T.V.,

opettaja bayanissa, harmonikka MOU DOD "Kozmodemjanskin lasten taidekoulu nimeltään. JA MINÄ. Eshpay”, Kozmodemjansk, Mari El.

Oppitunnin teema: Lasten taidekoulun harmonikkaopiskelijoiden teknisten taitojen kehittäminen.

Oppitunnin tyyppi: yhdistetty.

Oppitunnin tavoitteet ja tavoitteet:

    Kasvatus: muodostaa, yleistää ja syventää opiskelijan tietämystä esitystekniikoiden työskentelyn perusteilla.

    Kehittäminen: kehitys esteettinen maku, kehitystä figuratiivista ajattelua, musikaali-esitys ja ideologinen-taiteellinen kehitys.

    Koulutus: koulutus opiskelijan huomio, määrätietoisuutta ja sinnikkyyttä soittimen soittotekniikoiden ja -taitojen hallitsemisessa, kykyä analysoida omaa esitystäsi.

    Terveyttä säästävä: oikea istuvuus, käden asento, työkalun asennus.

Oppituntilomake: yksilöllinen.

Menetelmät: soittimen soitto, keskustelu, havainnointi, videomateriaalin esittely, pelimenetelmät.

Toteutetut pedagogiset tekniikat: taiteellinen, tieto ja tietokone.

Laitteet: musiikki-instrumentti (bayan), musiikkikirjallisuus, didaktinen materiaali (kortit), tietokone.

Käytetyt kirjat:

1. V. Semenov " moderni koulu Bayan-pelejä.

2. D. Samoilov "Haitarilukija 1-3 solua."

3. Yu.Akimov, V.Grachev "Haitarilukija 1-2kl."

4. Kokoonpano ja esittävä painos F. Bushuev, S Pavin “Accordion reader 1-2 cell. lasten musiikkikouluille.

Ohjelmiston tuntisuunnitelma:

1. Asentoharjoitukset.

2. Skaalaus C-duuri, arpeggios, sointuja.

3. R.n.p. "Vasilek", r.s.p. "Älä lennä, satakieli", M. Krasev "Pieni joulukuusi".

4. K. Czerny "Etudi".

5. L. Knipper "Polyushko-field".

6. Arvosana oppitunnista, läksyt.

Oppitunnin rakenne.

    Ajan järjestäminen. Opiskelijan esittely ja erilaisia ​​tehtäviä seisoo hänen edessään.

    Pääosa:

Opettajan johdantopuhe: "Tekniikka sanan laajassa merkityksessä on keino välittää teosten taiteellista sisältöä. AT suppea merkitys tämä on äärimmäinen tarkkuus, sormien nopeus, liikkeiden koordinointi. Käytössä alkuvaiheessa koulutusta opiskelijan ensisijaisten motoristen taitojen kehittämiseksi, tarvitaan erityisiä harjoituksia, jotka valmistavat häntä suorittamaan teknisiä tehtäviä.

2.1 Peli asentoharjoituksista. Kiinnitä huomiota opiskelijan laskeutumiseen, käsivarsien, jalkojen asentoon ja instrumentin asennukseen.

Opettaja: "Bayan-tekniikka perustuu tyypillisiin kaavoihin: asteikot, arpeggio, sointu."

      Gamma peli C-duuri kokonais-, puoli-, kvartaali-, kahdeksaskestot eri iskuilla ääneen laskemalla, arpedgiot, soinnut.

      Kotitehtävien tarkistaminen .

Aiemmin opittujen kappaleiden soittaminen, haittojen ja etujen osoittaminen: r.n.p. "Vasilek", r.s.p. "Älä lennä, satakieli", M. Krasev "Pieni joulukuusi".

Opettaja: "Onnistunut teknologian kehittäminen on mahdotonta ilman etüüdityötä."

2.4. K. Czerny "Etudi". Teknisesti vaikean paikan voittaminen, tarkka sormitus, turkin vaihto.

2.5. Fyysisen toiminnan suorittaminen. Peli "Persilja". Lähtöasento: kädet alhaalla, rento. Samalla käsiä ja jalkoja ravistamalla saavutetaan lihasten rentoutuminen lämmön tunteeseen. Rytmi korttipeli. Taputus korteissa näkyvää rytmiä.

2.5. L. Knipper "Polyushko - kenttä". Keskustelua säveltäjän elämästä ja työstä . Katso kuvia säveltäjästä tietokoneella. Keskustelu kappaleesta "Polyushko-field". Tämä on neuvostoliittolainen laulu Puna-armeijan sankareista, jota suosionsa vuoksi pidetään suosituna. Sillä välin laululla on kirjoittajia: muusoja. L. Knipper, sanojen kirjoittaja on runoilija V.M. Gusev. Se on kirjoitettu vuonna 1933. Melodia muodosti pohjan L. Knipperin 4. sinfonialle "Runo taistelijasta - komsomolin jäsen", oli tämän teoksen johtoaihe. Kappaleen luomisen historia.

2.6 Työskentele tekstin, merkin ja sormituksen parissa.

Ensinnäkin työ suoritetaan kokonaisuudessaan, jotta ymmärretään, mitkä opettajan kehittämistä tehtävistä on toteutettu. Soiton jälkeen käy selväksi, että virheellisen turkinvaihdon vuoksi musiikillinen lause katkeaa, minkä seurauksena ilmeistä intonaatiota ei ole.

Työskentelee turkishoidon parissa. Harjoitteluprosessissa on tärkeää oppia tietoisesti ja pätevästi määrittämään turkin suunnan muutoshetket. Harjoittelun alkuvaiheessa turkin liikkeen muutos tulisi tehdä sormien poistamisen jälkeen, tekstissä olevissa musiikkikirjoissa on vastaavat merkit, jotka määrittävät tarkan turkin muutoksen, niitä on noudatettava. Opettaja pyytää jokaista lausetta johtamaan huipentumahetkeen. Tehtävän helpottamiseksi opiskelija pelaa erikseen molemmilla käsillä, kiinnittää huomiota turkin vaihtamiseen. Onnistuneen työn jälkeen monimutkaistamme tehtävää soittamalla kappaletta molemmin käsin yhdessä. Opettaja pyytää opiskelijaa määrittämään suorituksensa tason ja analysoimaan sitä. Opiskelijalle annetaan tehtävä: "kuvitellaan, että olemme lavalla, yritetään soittaa kuin konsertissa." Opettaja kiittää opiskelijaa ponnisteluista tehtävien ratkaisemiseksi.

    Yhteenveto, analyysi.

    Kotitehtävät.

    Mark.