Yhteenveto oppitunnista aiheesta "Suosikkiharrastukseni!". Suoran koulutustoiminnan kurssi

Tavoitteet:

auttaa oppilaita ymmärtämään, mitä perhe on, mitä tarvitaan, jotta perhe olisi ystävällinen ja vahva;

edistää kehitystä luottamuksellinen suhde perheessä.

Varusteet: m / m laitteet, juliste talolla, kortit, monisteet.

Oppitunnin rakenne:

organisatorinen vaihe.

Kuban aurinko katsoo meitä luokassa,

Ja leikkivä säde tervehtii meitä.

Hyvää huomenta hyvää päivänjatkoa

Toivotan teille lapsia.

Motivaatio oppimistoimintaa.

Dia 1. (Musiikki "Talo, jossa elämme" soi)

Opettaja lukee runoja.

Mikä voisi olla arvokkaampaa kuin perhe?

Lämpimästi tervetuloa isän taloon,

Täällä he odottavat sinua aina rakkaudella,

Ja saattoi tielle hyvällä!

Opettaja.

Mistä tämä runo kertoo?

Opiskelijoiden vastaukset.

Tietoja perheestä.

Tietoja talosta.

Opettaja.

Oikein. Runoja perheestä ja isän kodista.

Tiedon päivitys.

Ratkaise palapeli. (Dia 2.)

7I

Yritä arvata, miltä oppitunnimme aihe kuulostaa.

Oppilaat muotoilevat oppitunnin aiheen.

Perhe.

Oppitunnin aiheviesti

Opettaja.

Hyvin tehty pojat. Tänään yritämme selvittää, mitä perhe on, määritellä ystävällisen perheen merkit ja myös kertoa meille perheestäsi ja siitä, mitä perheesi haluaa tehdä.

Perhepiirissä kasvamme.

Perhepiirissä kaikki juuresi,

Ja sinä tulet elämään perheestä.

Perhepiirissä luomme elämää,

Säätiön perusta on vanhempien koti.

Uuden tiedon "löytö".

Työskentele oppikirjan mukaan (s. 23).

Nimeä Mishan perheen jäsenet. Mikä on äidin ja isän työ? Mitä isoisä tekee? Entä mummo? Mitä lapset tykkäävät tehdä?

Dia 3.

Perhekuvat.

Fizminutka.

Ensisijainen kiinnitys.

Työskentele työkirjassa. (Sivu 13) (Etu)

Puheharjoittelu.

Nimeä perheesi jäsenet.

Etutyö "Ratkaistiin talo".

Oppilaat näyttävät perhekuvia ja puhua perheestään kutsuen perheenjäsentensä nimiä nimillä (ja sukunimellä, jos he tietävät). Valokuvat on sijoitettu julisteeseen talon ikkunoihin.

Opettaja.

Olemme juuri muuttaneet omaan kotiin. Nyt perheesi asuvat siinä.

Mitä me kutsumme perheeksi?

Opiskelijoiden vastaukset.

Äiti ja isä ovat perheeni.

Isoisä ja isoäiti.

Sisarukset ja veljet.

Opettaja.

oikein. Perhe on rakkaamme, jotka asuvat kanssamme. Perhe on meille jokaiselle tärkein asia elämässä. Perhe on läheisiä ja rakkaita ihmisiä, niitä, joita rakastamme, joista otamme esimerkin, joista välitämme, joille toivomme hyvää ja onnea. Perheessä opimme rakkautta, vastuuta, huolenpitoa ja kunnioitusta.

2. Ajattelijat.

Taululla on kortteja sanoilla: perhe, ystävällisyys, rakkaus, riita, rauha, hoito, lämpö, ​​kiintymys, harmonia.

Opettaja.

Mitä tarvitaan perheen onnellisuuteen?

Opiskelijoiden vastaukset.

Ystävällisyys, rakkaus, hoito, lämpö, ​​hellyys, harmonia, rauha.

Taistelu tuhoaa perheen.

Miten ymmärrät sanat "perhe on vahva harmoniassa"?

Opiskelijoiden vastaukset.

Kun kaikki perheenjäsenet rakastavat toisiaan, he eivät koskaan riidellä.

Jos kaikki auttavat toisiaan, pitävät huolta toisistaan, perhe on vahva.

Fizminutka.

Konsolidointi.

Työskentele oppikirjan mukaan (s. 29).

Tarkista piirustukset. Kerro meille, kuinka Diman perhe viettää sunnuntaita.

Mitä voit sanoa tästä perheestä?

Opiskelijoiden vastaukset.

Diman perhe on ystävällinen. He kaikki siivoavat asunnon yhdessä.

Isä ja Dima pelaavat shakkia. He ruokkivat lintuja yhdessä.

Diman perheenjäsenet työskentelevät ja leikkivät yhdessä. Poika hyvä perhe.

Opettaja.

Miten perheesi viettää vapaapäivän?

Opiskelijoiden tarinoita.

Ajattelijat.

Kaverit, ajattele sanoja "perhe yhdessä, ja sielu on paikallaan". Mitä he tarkoittavat?

Opiskelijoiden vastaukset.

Kun koko perhe kokoontuu yhteen, kaikki voivat hyvin.

Kun kaikki työskentelevät yhdessä tai lepäävät, tämä on hyvä perhe ja kaikki ovat onnellisia.

Itsenäinen työ.

Työskentely monisteiden kanssa.

Kaverit, piirrä perheesi työpöydälläsi olevien talojen ikkunoihin.

(Opiskelijat työskentelevät musiikin tahdissa. Laulu "The house jossa me elämme" soi)

Opettaja.

Nyt työskentelet yhdessä kuin iso Ystävällinen perhe. Luokkamme on kouluperhe.

Opettaja lukee runoja.

Perhe on onnea, rakkautta ja onnea,

Perhe on kesäretkiä maalle.

Perhe on loma, perheen treffit,

Lahjoja, ostoksia, miellyttävää kuluttamista.

Lasten syntymä, ensimmäinen askel, ensimmäinen hölmöily,

Unelmia hyvästä, jännityksestä ja kunnioituksesta.

Perhe on työtä, toisista huolehtimista,

Perhe merkitsee paljon kotitöitä.

Perhe on tärkeä!

Perhe on vaikea!

Mutta on mahdotonta elää onnellisesti yksin!

Olkaa aina yhdessä, pitäkää huolta rakkaudesta,

Haluan ystävien puhuvan meistä:

Mikä hyvä perhe!

Opettaja.

Kaverit, mitä sinun pitäisi tehdä tehdäksesi perheestäsi ystävällinen ja onnellinen?

Opiskelijoiden vastaukset.

Rakastamaan toisiaan.

Auta äitiä, isää ja isovanhempia.

Tehkää kotitöitä ja rentoutukaa yhdessä.

Ole tottelevainen äläkä järkytä vanhempiasi.

Heijastus.

Työskentele työkirjassa.

Avaa työkirjasi sivulle 14. Arvioi työsi luokassa.

(Opettaja lukee, oppilaat valitsevat vastauksensa.)

Opettaja.

Kuka selittää heidän valintansa?

Opiskelijoiden vastaukset.

Olin kiinnostunut enkä tarvinnut apua.

Tein kaikki tehtävät itse. Minulla on hyvä perhe, olen puhunut siitä.

Opettaja.

Mitä uutta opit tunnilla?

Mikä jäi erityisesti mieleen?

Mistä pidit eniten?

Mistä aiot puhua kotona?

Oppitunti "Harrastukseni maailma"

Kohde: motivaation muodostuminen itsensä kehittämiseen.

Tehtävät:

  1. Esittele lapsille erilaisia ​​harrastuksia;
  2. Kehitä muistia, looginen ajattelu, yhdistetty puhe;
  3. Kasvata kiinnostusta erilaisia ​​tyyppejä toimintaa.

Laitteet: koulutus aluksella, magneetit; temaattiset kuvat, sanaristikko; paperinukkejen aihiot, sakset, liima; äänitallenteet;

Kurssin edistyminen.

1. Organisatorinen hetki.

Kaverit, tänään puhumme luokassa harrastuksista. Opit tapoja viettää vapaa-aikaa, kuinka voit viettää vapaa-aikaa hyödyllisesti ja kiinnostavasti.

Jaa 2 ryhmään.

Ryhmätyö.Ristisanatehtävä "Harrastukset". Opettaja lukee kysymykset, lapset ryhmissä keskustelevat vastauksista ja kirjoittavat ne ristisanatehtävään.

10f

11t

ii

  1. poimien erilaisia ​​esineitä(postimerkit, kolikot, napit jne.)(Kerätä);
  2. Luokat päällä Soittimet(piano, viulu, kitara, nappiharmonika jne.)(Musiikki) ;
  3. Tällaisessa harrastuksessa he kehittyvät fyysisiä ominaisuuksia(nopeus, kestävyys jne.)(Urheilu) ;
  4. Miesten lempiharrastus on kalastaminen(Kalastus) ;
  5. Äänen kauneuskurssit(laulu);
  6. Intohimo ompelemiseen, kirjontaan, neulomiseen(Käsityö);
  7. Matkustaminen, vaellus, vuorenhuippujen valloitus(Matkailu) ;
  8. Piirustusten tekeminen maaleilla, lyijykynillä, värikynillä jne.(Piirustus);
  9. Robottien kokoaminen erikoisrakentajalta(Robotiikka);
  10. Työskentely kameran kanssa(valokuvaus);
  11. Kuvien luominen olemattomista ihmisistä(Teatteri).

2. Päälava.

Kaverit, jokaisen ihmisen elämässä on harrastus. Ihmiset maalaavat, laulavat, keräävät postimerkkejä, kasvattavat kaloja tai kuuntelevat musiikkia, lukevat tai kasvattavat kaktuksia. Jokaisella on oma harrastuksensa, sana "harrastus" tarkoittaa intohimoa johonkin. Intohimo ei tuo rahaa tai mainetta. Tämä on työtä sielulle. Se auttaa kirkastamaan vaikeita hetkiä elämä, tuo ihmisen lähemmäksi luonnon maailmaa, tiedettä, taidetta, ihmisten maailmaa, auttaa löytämään elämän tarkoituksen. Ihmisen luonteeseen kuuluu olla mukana. Loppujen lopuksi elämässä on niin paljon mielenkiintoisia asioita!

Tänään lähdet matkalle harrastusten maailmaan!

2. Päälava.

Lasten tarinoita harrastuksistaan.

Matka harrastusten maailmaan.

KERÄILJIEN MAA. Mitä mieltä olette, mitä ihminen voi kerätä?(Lasten vastaukset - Postimerkit, kolikot, Pehmolelut, tulitikut, merkit, automallit, lentokoneet, aseet, karkkikääreet, kirjat, musiikkilevyt...)

ERITTÄIN OIKEUDEN KÄSIEN MAA. Ne, jotka rakastavat ompelemista, neulomista, liimaamista ja tekemistä, elävät tässä maassa.

Luova tehtävä "Paperinukke". Lasten pitää jo liimata pois valmiit osat paperinukke.

MUSIIKIN MAA . Harpun, ksylofonin, sellon, flyygelin, viulun, trumpetin, huilun soitto.(Kuvat ja äänitallenteet soittimien soittamisesta)

URHEILUMAA. Tämä on taitavien, vahvojen ja rohkeiden maa. Kaverit, mitä urheilulajeja tiedät?(lasten vastaukset)

NUORTEN TAITEILEIDEN JA RUNOLAIDEN MAA. Jotkut kaverit voivat ilmaista tunteitaan, kokemuksiaan, näkemystään maailmasta piirustusten, runojen avulla. Nämä ovat nuoria taiteilijoita ja runoilijoita.

Kaverit, harrastusmaailma on niin laaja ja monipuolinen, että voit matkustaa siinä hyvin pitkään ja löytää paljon mielenkiintoista ja hyödyllistä. Onko maailmassa mielestäsi huonoja harrastuksia? Mitä mieltä olet ihmisistä, jotka ovat joutuneet tällaisten harrastusten uhreiksi? Katsomme tätä maata yhdellä silmällä -HAITALLISTEN HARRASTUSTEN MAA. Mitkä harrastukset ovat yleisiä tässä maassa? Sinun on ohitettava tämä maa kaikilta puolilta äläkä koskaan astu sinne edes yhdellä jalalla!

Peli "Arvaa harrastus".

Kaverit, nyt aiomme pelata peliä. Tule ulos laudalle. Ajattelen sanaa, joka tarkoittaa jonkinlaista harrastusta.

1. Joukkuepeli, jossa pelaajat syöttävät kiekon vastustajan maaliin mailalla. (Jääkiekko)

2. Lajilaji - ryhmävaellukset, joiden tavoitteena on kehon fyysinen kovettaminen. (Matkailu)

3. Etsinnät, eläinten, lintujen jäljittäminen aseella tai kameralla. (Metsästys)

4. Kalastus. (Kalastus)

5. Joukkuepeli, jossa pelaajat potkaisivat pallon vastustajan maaliin. (Jalkapallo)

6. Kolikoiden kerääminen. (Numismatiikka)

7. Laulun taito. (Laulu)

Harrastusten maailmaan tulee siis uusia kansalaisia. Ja heidän elämästään tulee mielenkiintoinen, kirkas ja kaunis.

3. Viimeinen vaihe. Heijastus.


Kuubalainen oppitunti. 1 luokka

Osa #1 . Minä ja perheeni.

Aihe: Suosikkiaktiviteetit

opettaja ala-aste

Gymnasium nro 44 Sotshissa

Batalova Olesya Albertovna

TAVOITTEET : 1) oppia säveltämään tarinaa juonikuvasarjan perusteella, muodostamaan kyky rakentaa loogisia ketjuja;

2) edistää lasten puheen kehitystä, rikastuttaa

sanastoa;

3) kehittää tarkkaavaisuutta, loogista ajattelua;

4) kouluttaa kunnioittava asenne luokkatovereille, ahkeruus.

LAITTEET: kortit, joissa on kuvia kelkistä, palloista, kuumailmapallo, kakku, rumpu, nukke, lautapeli; juliste "Harrastukseni", juliste "Kartta luokkamme harrastuksista"; julistemuistio lain nro 1539 noudattamisesta, arvoituksia sisältävät kortit", työkirja, värikynät.

TUTKIEN AIKANA:

    Ajan järjestäminen .

Hyvää huomenta aurinko ja linnut!

Hyvää huomenta hymyilevät kasvot!

FROM Hyvää huomenta! Päivä on alkanut

Ensinnäkin ajamme laiskuutta.

Älä ole hiljaa luokassa

Kaikki työskentelevät, vastaa!

2. Perustietojen päivittäminen.

Aloitetaan Kuuban-oppitunti toistamalla edellisen oppitunnin aihe.

Muista häntä, ("Tutustutaan!")

Edellisellä oppitunnilla tutustuitte toisiinne, opitte lasten nimet. Mitä muita nimiä siellä on, nämä palapelit auttavat sinua selvittämään:

ZI

MUTTA

USA

IDA

THOLIUS

TA

Jatketaan oppituntia pelillä "Etsi ylimääräinen". (Lapset selittävät ylimääräisen esineen valintansa, rakentavat loogisen ketjun ja nimeävät esineiden tarkoituksen).

Mitä varten nämä kaikki tavarat ovat? (Peleille, suosikkitoiminnalle.)

3. Oppitunnin aihe.

Olet juuri muotoillut oppitunnin aiheen: "Suosikkitoiminnot"

/ Taululle on ripustettu juliste "Harrastukseni" /

4. Uuden materiaalin tutkiminen.

1) -Jokaisella ihmisellä on suosikkitoimintoja. Selvitetään ikätovereidesi suosikkitoiminnot./Työskentely muistikirjan kanssac.5. Lapset keksivät tarinan juoni kuvia muistikirjassa ja julisteessa./

Merkitse muistikirjaasi kuva, joka osoittaa, mitä haluat tehdä.

2) TYÖTÄ RYHMÄSSÄ

Ja nyt pelataan peliä "Älä kyllästy, jatka!"

/ Luokka on jaettu ryhmiin. Jokaisessa 6 hengen ryhmässä lapset ketjussa nimeävät suosikkitoimintansa toistaen luokkatovereidensa ja heidän harrastuksensa. Esimerkiksi: "Lena rakastaa piirtämistä, Egor rakastaa mallityötä, Yana rakastaa pelata ulkopelejä ystävien kanssa ja tykkään pelata jalkapallo-osiossa."

3) - Suosittelen kuuntelemaan, mitä L. Korchaginan runon sankari halusi tehdä.

MINÄ PIIRRÄN

Olen vihreä kuorma-auto

Piirretty arkille

Vihreä metsä kaukana

Vihreä silta joella

Pelto, lehto, taivas, niitty -

Kaikki ympärillä on vihreää.

Niityn läpi kulkee polku

Ja sen päällä istui kissa

Ja istuu vaahteroiden alla

Kaikki myös vihreitä

Vain hänen silmissään

Ei tarpeeksi maalia...

Murka loukkaantuu minusta:

Hän ei näe mitään.

Piirrän hiiren Murke-

Anna heidän leikkiä piilosta!

Minkä virheen tämän runon sankari teki? (Maalasin kaiken vihreällä maalilla.)

5. Fizminutka.

Joka päivä aamulla

Lataamme.

Pidämme siitä erittäin paljon

Tee se järjestyksessä:

Hauskaa kävellä

Nosta kätesi,

Hyppää ja hyppää.

Varpaassa, sitten kantapäässä

Me kaikki teemme harjoituksia.

6. Tutkittujen konsolidointi .

1) - Toisin kuin runon sankari, joka kuvasi kaiken vihreässä, sinulla on paljon värikyniä. Piirrä värikynillä lempi harrastus. /Lapset tekevät työtä vihkossa./

2) Fizminutka silmille.

Lasten silmät ovat väsyneet.

Katsokaa kaikki ulos ikkunasta

Ah, kuinka korkealla aurinko paistaa.

Suljemme nyt silmämme

Rakennetaan sateenkaari luokassa.

Mennään sateenkaari ylös

Käänny oikealle, käänny vasemmalle

Ja sitten liukumme alas

Silmäile kovasti, mutta pidä kiinni.

3) Jatka työskentelyä muistikirjan parissa. Mikä tekee symboli ennen seuraavaa tehtävää? ("Vaikea tehtävä").

Määritellään piirustuksissa olevien toimintojen järjestys. / Lapset ilmaisevat mielipiteensä ja merkitsevät vastaavat piirustukset järjestyksessä. / TYÖSKENTELEVÄ PARISSA. Muistikirjojen vertaisarviointi.

4) -Monien lasten suosikkiharrastus on satujen lukeminen. Suosittelen näyttämään kirjallinen tietokilpailu tietoa luettujen satujen sankareista. Tässä on mitä he sanovat itsestään:

"Tiesin, että se päättyisi näin. Tuskallisen rappeutunut ja vanha olen, olen seisonut pellolla niin monta vuotta. Unelmoin tietysti, että joku asettuisi minuun... Mutta heitä oli niin paljon, etten yksinkertaisesti kestänyt sitä ja romahdin.

("Teremok")

”Olen pelännyt kissoja koko ikäni. Joten tällä kertaa hän tuli kehrellen, raapimaan, sanotaan, apua. Kuinka voin, pikkuinen, auttaa? Mutta näen: se ei petä. Juoksin puutarhaan, näen, apuani todella tarvitaan ... "

("Nauris". Hiiri)

”Päätin vain matkustaa ympäri maailmaa, enkä tiennyt, että kaikki tulee olemaan näin. Luulin, että kaikki olivat kuin isovanhempiani. Mutta kävi ilmi, että pahat sudet elävät tässä maailmassa, ja ovelat ketut…»

("Kolobok")

”Minulle on erittäin haitallista olla vedessä niin paljon... Kiitos tälle uteliaalle ja tuhmalle pojalle. Jos ei hän ja kilpikonna, kuinka kauan olisin makaanut pohjassa?

(A. Tolstoi "Kultainen avain tai

Pinocchion seikkailut")

”Koko ikäni olen keittänyt kaalikeittoa ja leiponut piirakoita. Ja kuka keksi idean tehdä minusta vaunut? Kun menin, ihmiset nauroivat!"

("Kirjoittaja hauen komento". Leipoa)

5) - Ei Afrikkaan, Brasiliaan - lennämme Viisauden luo.

Ehdotan hankalia arvoituksia.


Toivon, että pidit pulmien ratkaisemisesta ja tästä tulee yksi suosikkiaktiviteeteistasi.

7. Oppitunnin tulos.

Tehdään oppitunnin lopuksi "luokkamme harrastuskartta" ottaen huomioon tehtävät, joista pidit tunnilla.

/ Taululle on kiinnitetty juliste ”Kartta luokkamme harrastuksista”. Lapset kertovat suosikkitoiminnastaan ​​tarinapiirustusten perusteella.

Huolimatta siitä, kuinka jännittäviä suosikkitoimintasi ovat, sinun tulee muistaa:

"Kubanissa laki on tämä:

Klo 21:00 on alakoululaisten aika lähteä kotiin.

/ Taululla on julistemuistio lain nro 1539 noudattamisesta /

Kerro minulle, millaisia ​​nämä merkit ovat.

/Lapset puhuvat siitä, että 7-14-vuotiaat 21-00 lapset eivät saa olla julkisilla paikoilla ilman aikuista./

Jos emme yrittäisi

He eivät olisi oppineet mitään.

Tänään yritit kovasti

Eikä töitä ole enää jäljellä.

Kiitos aktiivista työtä oppitunnilla.

rakentaa koulun ulkopuolista toimintaa

Käytännössä PM.02 Organisaatio koulun ulkopuolista toimintaa ja viestintä alakoululaiset sisään ala-aste sekä korvaavan ja korjaavan koulutuksen perusluokat

Ryhmän 46A opiskelijat

Yashkina Karina Denisovna

Päivämäärä: 3.10.17.

Hyvin: Olen Venäjän kansalainen!

Opettaja: Ugryumova G.N.

Harjoituksen johtaja: Suvorkova E.A.

Aihe: Kuka tykkää tehdä mitäkin.

Suunniteltu tulos:

    Henkilökohtainen: opiskelijat luovat yhteyden kasvatustoiminnan tarkoituksen ja sen motiivien välille, ymmärtävät tarpeen kehittää kognitiivisia kykyjään.

    Metasubject: opiskelijat osoittavat sääntelevä UUD(tavoitteen asettaminen, ohjaus, korjaus, arviointi, itsesäätely), kommunikoiva UUD(suunnittele koulutusyhteistyötä, ilmaise ajatuksiaan riittävän täydellisesti ja tarkasti, käytä puhe tarkoittaa ratkaista erilaisia viestintätehtävät, rakentaa monologit), kognitiivinen UUD(Jos haluat jäsentää tietämystä, valitse eniten tehokkaita tapoja ongelmanratkaisu, muunnos mallit tunnistaakseen yleiset lait, analyysi, synteesi, vertailut, rakentaa loogisia päättelyketjuja).

    Aihe: opiskelijat osoittavat tietoa ihmisten harrastusten monimuotoisuudesta; oppia tekemään kannettava tietokone.

    Koulutuksellinen: tuoda esille suvaitsevainen asenne opettajalle ja kollegoille.

    Kehitetään: kehittää Sääntely UUD (tavoitteen asettaminen asetukseksi oppimistehtävä; suunnittelu; tahdonvoimainen itsesääntely kykynä mobilisoida voimia ja energiaa; valvonta); Kognitiivinen UUD (Yleissivistävä koulutus: perustietojen haku ja valinta, uudet käsitteet; verbaalisessa ja visuaalisessa muodossa esitetyn tiedon suhde; kyky työskennellä ja poimia tarvittavat tiedot; toimintatapojen ja -ehtojen heijastus; aivojumppa: kyky analysoida tietoa; kyky luoda syy-suhteita; rakentaminen looginen piiri perustelut, hypoteesit ja niiden perustelut); Kommunikaatio UUD: (kyky ilmaista ajatuksiaan riittävän täydellisesti ja tarkasti viestintätehtävien ja -ehtojen mukaisesti; koulutusyhteistyön suunnittelu opettajan ja vertaisten kanssa - tavoitteen, osallistujien toimintojen, vuorovaikutustapojen määrittäminen).

    Koulutuksellinen: muodostaa ajatuksia ihmisten harrastusten monimuotoisuudesta, opettaa tekemään lepbookia.

Oppituntilomake: eettistä keskustelua elementtien kanssa design.

Koulutuksen periaatteet:

Positiivisen emotionaalisen nousun luominen;

Positiivisen järjestelmän edistäminen (välittömät, kaukaiset tavoitteet);

Koulutus vuorovaikutuksen kautta.

Oppimisperiaatteet: aktiivisuus, jatkuvuus, eheys, psykologinen mukavuus, vaihtelevuus, minimimax.

Koulutusmenetelmät:

Muodostusmenetelmät sosiaalinen kokemus

Menetelmät toimien ja asenteiden stimuloimiseksi ja korjaamiseksi

Opetusmenetelmät:

Menetelmät uuden tiedon hankkimiseksi

Tuotantomenetelmät oppimistaidot ja kokemusta

Tunnestimulaation menetelmät

Opiskelijoiden vuorovaikutuksen organisointimenetelmät

Didaktiset työkalut:esitys, kortit, lyijykynät, värillinen paperi, liima, kannettava tietokone.

Bibliografia:

1. Federal State General Educational Standard of Primary Yleissivistävä koulutus: muokattu teksti ja ylimääräistä vuodelle 2011 / Opetus- ja tiedeministeriö Ros. Liitto. - M.: koulutus, 2011. - 33 s. – (toisen sukupolven standardit);

2. Grigorjev D.V. Koululaisten koulun ulkopuolinen toiminta [Teksti]: menetelmällinen rakentaja: opas opettajalle / D.V. Grigoriev, P.V. Stepanov. – M.: Enlightenment, 2010. – 223 s. – (Toisen sukupolven standardit)

3. Opintojakson ulkopuolisen toiminnan ohjelma. Kurssi "Olen Venäjän kansalainen" Ugryumova G.N.

TUTKIMUSPROSESSI

Toiminnan vaiheet

Menetelmät, tekniikat

Opettajan toimintaa

Suunniteltu tulos

1. Motivoiva tavoite vaiheessa

Tehtävä: tervehtiä opiskelijoita, järjestää heidän huomionsa.

2. Oppilaiden valmistaminen työhön oppitunnin päävaiheessa.

Tehtävä: päivittää opiskelijoiden subjektiivista kokemusta, tarjota motivaatiota oppimiseen.

3. Päävaihe.

Tehtävä:opiskella ja lujittaa uutta materiaalia; luoda aineelliset ja organisatoriset edellytykset huomion keskittymisen kehittämiseen opiskelijoiden keskuudessa.

4. Yhteenveto.

Tehtävä: tiivistää oppitunnin.

5. Heijastus.

Tehtävä: tee yhteenveto oppitunnista, pohdi toimintaa.

Pedagoginen vaatimus

Keskustelua, rohkaisua, esittelyä, stimulaatiota viihdyttävää sisältöä, luo menestystilanteen. Osittainen haku.

Keskustelua, stimulaatiota viihdyttävällä sisällöllä, kannettavan kirjan tekeminen.

Keskustelua, rohkaisua, esittelyä, stimulaatiota viihdyttävällä sisällöllä, onnistumistilanteen luominen.

Tilanne vapaa valinta, keskustelu

(Yksi yleinen ryhmä)

Hei kaverit, tänään annan teille oppitunnin. Tunnemme jo toisemme, mutta haluan muistuttaa teitä vielä kerran, että nimeni on Karina Denisovna.

Kaverit, ehdotan, että vaihdat tunnelmia, sinulla on pieniä paperilappuja pöydälläsi, aseta se vaakasuoraan, jaa se kahteen yhtä suureen osaan, piirrä paperin ensimmäiseen osaan hymiö, joka välittää mielialaasi nyt ja laita ne reunaan pöydältä.

Ja olen iloisella tuulella tänään, koska olen erittäin iloinen nähdessäni sinut oppitunnilla tänään!

Kaverit, saadakseni tietää oppituntimme aiheen, ehdotan sen tulkitsemista. Nyt annan sinulle aakkoset jokaiselle pöydälle. Numerot kirjoitetaan kirjainten alle, sinun on tehtävä sanat tällaisten numeroiden mukaan.

14, 10, 18 - MAAILMA

21, 3, 13, 6, 25, 6, 15, 10, 11 - HARRASTUS

Kuka nimeää oppituntimme aiheen?

Mistä luulet, että puhumme tänään?

Mitä ovat harrastukset?

Harrastusmaailma on hyvin monipuolinen, mitä harrastuksia tai harrastuksia tiedät? ( tanssia, laulaminen, runojen kirjoittaminen, piirtäminen, helmityöt, kirjonta, matkustaminen, rakentaminen, urheilu… ja monet muut)

Kaverit, kuka haluaa puhua harrastuksistaan? Harrastuksestasi? Tietoja lempitoiminnastasi?

Harrastuksessa pääasia, että siitä on hyötyä ja iloa. Se auttaa meitä pääsemään lähemmäs tieteen, taiteen, luonnon, ihmisten maailmaa, auttaa meitä löytämään elämän tarkoituksen. Intohimo ei tuo rahaa tai mainetta. Tämä on työtä sielulle.

PHYSMINUTKA

Tänään luokassa ehdotan, että luot kannettavan tietokoneen, tiedätkö mikä se on? (Tämä on taitettava kirja taskuilla, ovilla, ikkunoilla, välilehdillä ja liikkuvilla osilla, johon on sijoitettu materiaalia yhdestä aiheesta.) DIAA.

Millä teemalla luomme kannettavan kirjamme?

Mitä meidän pitäisi tehdä ensin? (Piirrä asettelu)

Oikein. Tässä ei ole mielikuvitukselle rajoja: esitys voi olla mikä tahansa. Yksinkertaisimmasta tekstistä peleihin ja opetustehtäviin. Ja aseta se kaikki päälle erilaisia ​​elementtejä: taskuissa, muistikirjat, minikirjat, huuliharppukirjat, kehräysympyrät, kirjekuoret erilaisia ​​muotoja, kortit, laskentataulukot jne.

Oppituntiamme varten meidän on luotava taitto, suunniteltava se, luotava taskuja ja joka kerta kun tulet tälle tunnille, voit täydentää sitä kuvilla, piirustuksilla, kaikella kannettavan kirjan aiheeseen liittyvällä tiedolla.

Ennen kuin aloitamme työmme, pidämme tauon.

Ja tänään kirjoitamme ja laitamme sylikirjoihimme toivekirjeen: Annan sinulle pieniä paperilappuja, sinun tehtäväsi on kirjoittaa: mitä haluaisit oppia, mitä (paitsi työtä) haluaisit tehdä tulevaisuudessa kun kasvat aikuiseksi. (1-2 lausetta). Kun tulet aikuiseksi, tulet käymään koululla, katsomaan tätä kannettavaa tietokonetta ja todennäköisesti mietit mitä halusit tehdä tulevaisuudessa ja toteutuiko toiveesi.

Kaverit, tässä lopetamme työmme tänään, mutta kannettavamme ei ole täysin täynnä tietoa, sinun tehtäväsi on nähdä, mitkä taskut ovat vapaita, miettiä mitä muuta tietoa voidaan lisätä kannettavaan tietokoneeseen ja tuoda seuraavalla tunnilla tarvittava ja lisää.

Oppituntimme päättyy

Mitä uutta opit tunnilla?

Mistä voit kehua itseäsi?

Siirrä paperit, joihin merkitsit mielialaasi oppitunnin alussa, itseäsi kohti, toisella puoliskolla piirrä hymiö, joka välittää mielialaasi oppitunnin lopussa tai pikemminkin nyt.

Haluan päättää oppituntimme tällä lauseella: lahjakas henkilö lahjakas kaikessa. Olen varma, että jokainen teistä on lahjakas, eikä koskaan ole liian myöhäistä kokeilla itseään uusissa harrastuksissa, etsiä ja löytää mitä pidät.

Sääntely UUD (itsesäätely)

Reguloiva UUD (tavoitteen asettaminen, itsesääntely), kommunikatiivinen UUD (suunnittelee koulutusyhteistyötä, osaa ilmaista ajatuksensa täydellisesti ja tarkasti).

Henkilökohtainen UUD: sulavan sisällön moraalinen ja eettinen arviointi

;kommunikoiva UUD: kyky rakentaa puhelause oraalinen; kykyä työskennellä ryhmässä;

Logiikka UUD: objektien analysointi ominaisuuksien poimimiseksi.

Kognitiivinen (looginen) säätely (tahtoinen itsesäätely) Kommunikatiivinen UUD (kyky työskennellä ryhmässä)

Sääntely UUD (arviointi) Kommunikatiivinen UUD (puheen lausunnon rakentaminen) Sääntely UUD (tahtoinen itsesäätely)

ryhmätunti

Erityinen rangaistuskoulu VIII kiltti

Aihe: Suosikki harrastukseni!

Tehtävät:

    kehittää Luovat taidot opiskelijat;

    laajentaa näköaloja;

    oppia järjestämään vapaa-aika oikein;

    viljellä rakkautta ympäristöä kohtaan, ystävällisyyttä.

Oppitunnin edistyminen

1. Istunnon aiheen raportointi

    Oppituntimme aihe. Lempiharrastukseni:

2. Alkupuhe

    Kuinka ymmärrät sananlaskun: Taitavat kädet eivät tunne tylsyyttä.

    Mitä ihminen voi tehdä vapaa-ajallaan? (tutkimus)

    Ja jos henkilöllä ei ole suosikkiharrastusta, -harrastusta, hänen on mielenkiintoista elää, kommunikoida muiden ihmisten kanssa. Miksi?

    Mitä tarvitset, jotta sinulla on aikaa töiden tai opiskelun jälkeen lempiharrasteesi? (Noudata päivittäistä rutiinia, hallitse aikaasi oikein)

    Sinun täytyy hallita aikasi oikein. Se, joka suunnittelee päivänsä, toimii viisaasti. Tällainen henkilö onnistuu tekemään kaiken: sekä työskentelemään kovasti että lepäämään. Kun aivosi ja kätesi ovat kiireisiä, ajattelet työn tuloksia, et tyhmiä asioita. kyllä ​​ja kansanviisaus varoittaa henkilöä laiskuudesta ja joutilaisuudesta, työn ohjaamisesta pääosa, ja tiedät sananlaskuja ja sanontoja työstä ja leposta. (Sananlaskut ja sanonnat)

3. Tanssi

    Nyt näytämme vieraille yhteisen intohimon - tanssin.

    2. Käsitöiden esittely

    Jokaisella luokkamme lapsella on omat kiinnostuksen kohteensa ja kykynsä, opimme tämän heidän kanssaan suorittamistamme kyselylomakkeista. Vadik rakastaa piirtämistä. Galya työskentelee siististi neulalla ja langalla, rakastaa kirjontaa Nastya erottuu erinomaisesta työstään paperilla.

Anya tanssii, Irina piirtää ja laulaa, Zhanna laulaa. Yritämme kehittää kykyjä poikien kanssa. Ja nyt he kertovat menestyksestään!

Galya:

Rakastan kirjontaa

Pidän taitavasti neulaa käsissäni,

Mitä minulle tapahtui

Katso kaikki täältä.

Ruslan:

Emme istu paikallaan

Rakastamme puun puuhailua

Kävi ilmi, että me

Näytämme sinulle nyt.

Anya:

Origami - työskentele paperilla,

Se on luovuutta ja kauneutta

Tule käymään meillä iltaisin

Opetamme sinut helposti.

    Lapset rakastavat myös shakin pelaamista. Ja oppiakseen pelaamaan vielä paremmin - he tekivät shakkilauta ja sahasi tammi puusta.

    Ja olemme laatineet näyttelyn kokoelmista asioista, jotka saattavat kiinnostaa vieraita ja lapsia, ehkä joku haluaa tehdä tämän.

    Kaverit, piditteko oppitunnista?

    Mitä hyödyllisiä asioita opit siitä?

    Lopuksi Irina ja Andrey lukevat sinulle runoutta.

Irina:

Jos laulat, tanssi

Ja lisäksi piirrät

Älä ole ujo ja luo.

Maailmastasi tulee kaunis. KATSO.

Andrew:

Tässä on ilmainen minuutti

Ja sinusta tuli jotain muuta.

kutsu inspiraatiota,

Tee maailmastasi kaunis ja ELÄVÄ.

KAIKKI:

Koko maailma on suuri sinulle!

Katso!!!

Oppitunti on ohi.