სიმონოვის ლექსის ანალიზი "მაიორმა ბიჭი იარაღის ეტლზე მიიყვანა ...".

ბავშვები და ომი. კ.მ. სიმონოვი "მაიორმა ბიჭი ჩამოიყვანა ეტლზე" ლიტერატურის გაკვეთილი V კლასში V.Ya. Korovina-ს სასწავლო მასალების მიხედვით.

ჩამოტვირთვა:

გადახედვა:

პრეზენტაციების გადახედვის გამოსაყენებლად, შექმენით ანგარიში თქვენთვის ( ანგარიში) Google და შედით: https://accounts.google.com


სლაიდების წარწერები:

ბავშვები და ომი კ.მ.სიმონოვი "მაიორმა ბიჭი იარაღის ეტლზე მიიყვანა"

გაკვეთილის მიზნები: მოთხრობა მწერალზე, პოეტზე საბჭოთა პერიოდი, თემით გატაცებული ადამიანი სამამულო ომირომელიც გადარჩა რთული დრორეპრესიებს, რომელმაც შეძლო საკუთარი აზრის შენარჩუნება, როგორც ა წესიერი ადამიანი; გააცნობს სამხედრო ბავშვობის თემაზე მიძღვნილ ლექსს; ყურადღებიანი, გააზრებული, გამომხატველი კითხვის უნარ-ჩვევების განვითარება; ნაწარმოებში ავტორის ხმის მოსმენის უნარი; ისტორიისადმი ინტერესის განვითარება სამშობლო ქვეყანა, პატრიოტიზმი, სამადლობელი ხსოვნა მათ, ვინც მოიპოვა მშვიდობიანი ცხოვრების უფლება.

კონსტანტინე მიხაილოვიჩ სიმონოვი დაიბადა პეტროგრადში 1915 წელს. მისი საკუთარი მამამან ვერ დაინახა: მამამისი პირველ რიგში ფრონტზე გარდაიცვალა მსოფლიო ომი. კონსტანტინე მამინაცვალმა გაზარდა, რომელიც ბიჭს ძალიან კარგად ექცეოდა, საკუთარი შვილივით უყვარდა. მისი მამინაცვალი სამხედრო სკოლებში ტაქტიკის მასწავლებლად მუშაობდა, მოგვიანებით კი წითელი არმიის მეთაური გახდა. ოჯახი სამხედრო ნაწილებში ტრიალებდა, ხშირად იცვლიდა საცხოვრებელ ადგილს. ოჯახი კარგად არ ცხოვრობდა. ეს იყო ერთ-ერთი მიზეზი, რამაც განაპირობა ბიჭის განათლება FZU-ში მეშვიდე კლასის დასრულების შემდეგ. შემდეგ მოსკოვში, სარატოვში შემომხვევად მუშაობდა. 1915 -1979 წწ

სიმონოვის ცხოვრებაში მნიშვნელოვანი მოვლენა იყო დასასრული ლიტერატურის ინსტიტუტიმათ. გორკი 1938 წელს. იმავე წელს მიიღეს სსრკ მწერალთა კავშირში. ჩაირიცხა ასპირანტურაში, გამოსცა პირველი წიგნი „პაველ ჩერნი“ და სხვა ნაშრომები. ასე დაიწყო შემოქმედებითი გზა ცნობილი პოეტი. მეორე მსოფლიო ომის დროს მუშაობდა ომის კორესპონდენტად. მას შემდეგ ომის, სიცოცხლისა და სიკვდილის თემები სამუდამოდ შემოვიდა მის შემოქმედებაში. მომაკვდავი კონსტანტინე მიხაილოვიჩმა სთხოვა მისი შესრულება ბოლო ნება: დარჩით ომის პირველ დღეებში დაღუპულებთან. სიმონოვის ფერფლი, მისი თხოვნით, მიმოფანტეს მინდორზე ბობრუისკის (ბელარუსი) მახლობლად.

მოუსმინეთ ლექსს რა სურათი ჩნდება ჩვენს თვალწინ ამ ლექსის კითხვისას?

რას ვიგებთ ლექსიდან ბიჭისა და მისი მამის ბედზე? (მამა ბრესტის ციხის დამცველია, რომელსაც ომის პირველ დღეებში თავს დაესხნენ, კიდევ მრავალი თვე გმირულად იცავდა თავს მტრის ხაზს მიღმა. იქ, ციხესიმაგრეში, ბიჭის დედა გარდაიცვალა, მისი სახლი დაინგრა. .)

ბრესტის ციხეტერესპოლის კარიბჭის ნანგრევები სამხრეთ ყაზარმის ნანგრევები ”ნაცისტური დამპყრობლების უზნეო და მოულოდნელი თავდასხმის მოგერიება საბჭოთა კავშირზე, ბრესტის ციხის დამცველებმა, უკიდურესად რთულ პირობებში, აჩვენეს გამორჩეული სამხედრო ძლევამოსილება, მასობრივი გმირობა და გამბედაობა ბრძოლაში. ნაცისტური აგრესორების წინააღმდეგ, რაც უბადლო გამძლეობის სიმბოლოდ იქცა საბჭოთა ხალხი". (სსრკ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის 1965 წლის 05/08/05 ბრძანებულებიდან).

გერმანული სარდლობა ომის პირველ საათებში გეგმავდა ქალაქ ბრესტისა და ბრესტის ციხის აღებას, რომელიც მდებარეობს არმიის ჯგუფის ცენტრის მთავარი შეტევის მიმართულებით.მთავარი ძეგლი და მარადიული ალი. თავდასხმის დროისთვის ციხესიმაგრეში 7-დან 8 ათასამდე საბჭოთა ჯარისკაცი იყო, აქ 300 ოჯახი სამხედრო მოსამსახურე ცხოვრობდა. ომის პირველივე წუთებიდან ბრესტი და ციხე დაექვემდებარა მასიური საჰაერო დაბომბვასა და საარტილერიო ცეცხლს, მძიმე ბრძოლები მიმდინარეობდა საზღვარზე, ქალაქსა და ციხესიმაგრეში. სრულად აღჭურვილი გერმანული 45-ე ქვეითი დივიზია (დაახლოებით 17 ათასი ჯარისკაცი და ოფიცერი) შეიჭრა ბრესტის ციხეზე, მაგრამ ნაცისტების იმედები არ გამართლდა. 1941 წლის 22 ივნისიდან 20 ივლისამდე საბჭოთა ჯარისკაცებიგმირულად იცავდა (არ იყო საკმარისი საბრძოლო მასალა, საკვები, წყალი) გერმანიის უმაღლესი ძალებისგან ფაშისტური ჯარები. მებრძოლების გვერდით ქალები და ბავშვები იყვნენ. ეხმარებოდნენ დაჭრილებს, მოჰქონდათ ვაზნები, მონაწილეობდნენ საომარ მოქმედებებში. ნაცისტებმა მოძრაობაში ააგეს ტანკები, ცეცხლმსროლელები, გაზები, ცეცხლი წაუკიდეს და გააგორეს ლულები აალებადი ნარევით გარე ლილვებიდან..

"წყურვილი" - ქანდაკება კაზამატები იწვოდა და იშლებოდა, სასუნთქი არაფერი იყო, მაგრამ როცა მტრის ქვეითები შეტევაზე გადავიდნენ, ხელახლა დაიწყო ჩხუბი. შედარებითი სიმშვიდის ხანმოკლე ინტერვალებში, ხმამაღლა ისმოდა ჩაბარების მოწოდებები. მთლიანად გარშემორტყმული, წყლისა და საკვების გარეშე, თან მწვავე დეფიციტისაბრძოლო მასალები და წამლები, გარნიზონი გაბედულად ებრძოდა მტერს. Ბოლო დღეჭიდაობა დაფარულია ლეგენდებით. ამ დღეებში შედის ციხის კედლებზე მისი დამცველების მიერ დატოვებული წარწერები: "მოვკვდებით, მაგრამ არ დავტოვებთ ციხეს", "ვკვდები, მაგრამ არ ვნებდები. მშვიდობით, სამშობლო. 20/11/. 41". არცერთი ბანერი სამხედრო ნაწილებივინც ციხეში იბრძოდა, მტერმა ვერ მიიღო. ბრესტის ციხის დაცვა არის საბჭოთა ხალხის სიმამაცისა და სიმტკიცის მაგალითი სამშობლოს თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლაში, სსრკ ხალხთა ურღვევი ერთიანობის ნათელი გამოვლინება. ციხის დამცველებმა - სსრკ-ს 30-ზე მეტი ეროვნების მეომრებმა - სამშობლოს წინაშე თავიანთი მოვალეობა ბოლომდე შეასრულეს, ჩაიდინეს ერთ-ერთი. უდიდესი წარმატებებისაბჭოთა ხალხი დიდი სამამულო ომის ისტორიაში.

რა აზრები და გრძნობებია გადმოცემული ამ ლექსში? ლირიკული გმირის ისტორია ეხმიანება ბიჭისა და მამის ისტორიას, ამბავს წერილის ან შინაგანი მონოლოგის სახით. (ლირიკულ გმირს ჰყავს ვაჟიც, რომელიც ახლა დედასთან ერთად არის ევაკუირებული ურალში. მთხრობელმა, ბიჭს რომ შეხედა, გაახსენდა სახლი, ოჯახი. მისი სიტყვებით - განშორების ტკივილი, შეხვედრის იმედი და ამავე დროს მკაცრი მონდომება შეასრულოს თავისი სამხედრო დავალიანება.) როგორ გესმით სიტყვები: „ვინ ნახა ერთხელ ეს ბიჭი. ბოლომდე ვერ მოვა სახლში? (ეს არ არის დავიწყებული. რამდენიც არ უნდა იყოს მშვიდობიანი წლები, ომის ეს ეპიზოდი გამუდმებით შეგახსენებთ წარსულს.) რა სიტყვებს პოულობს მთხრობელი, რომ აუხსნას საკუთარ თავს და სხვებს რისთვის იბრძვის? რატომ არის მისი სახლი ახლა ომში?

მოუსმინეთ სიმღერას ი. შაფერანის ლექსებზე " Ბნელი ღამე". როგორ ეხმიანება სიმღერის სიტყვები კ.სიმონოვის ლექსის სტრიქონებს? ვინ არიან კ.სიმონოვისა და ა.ტვარდოვსკის შემოქმედების გმირები? რა იცით დიდი სამამულო ომის დროს ბავშვების ექსპლუატაციებზე?

ვალია კოტიკი დაიბადა 1930 წლის 11 თებერვალს ხმელნიცკის ოლქის შეპეტოვსკის რაიონის სოფელ ხმელევკაში. სწავლობდა ქალაქ შეპეტოვკას მე-4 სკოლაში, იყო პიონერების, მისი თანატოლების აღიარებული ლიდერი. როდესაც ნაცისტებმა შეპეტოვკაში შეიჭრნენ, ვალია კოტიკმა და მისმა მეგობრებმა გადაწყვიტეს მტერთან ბრძოლა. ბიჭებმა საბრძოლო ველზე შეაგროვეს იარაღი, რომელიც პარტიზანებმა შემდეგ რაზმში გადაიტანეს თივის ვაგონში. ბიჭს კარგად რომ დააკვირდნენ, კომუნისტებმა ვალიას მიანდეს მეკავშირე და დაზვერვის ოფიცერი. მიწისქვეშა ორგანიზაცია. მან შეიტყო მტრის პოსტების მდებარეობა, გვარდიის შეცვლის ბრძანება. ფაშისტებმა გამოკვეთეს სადამსჯელო ოპერაციაპარტიზანების წინააღმდეგ და ვალიამ, რომელმაც თვალყური ადევნა ნაცისტ ოფიცერს, რომელიც ხელმძღვანელობდა დამსჯელებს, მოკლა იგი ... როდესაც ქალაქში დაპატიმრებები დაიწყო, ვალია დედასთან და ძმასთან ვიქტორთან ერთად წავიდა პარტიზანებთან. პიონერი, რომელიც ახლახანს თოთხმეტი წლის იყო, იბრძოდა უფროსებთან მხარდაჭერით და გაათავისუფლა სამშობლო. მის ანგარიშზე - ფრონტისკენ მიმავალ გზაზე მტრის ექვსი ეშელონი ააფეთქეს. ვალია კოტიკი იყო დააჯილდოვა ორდენისამამულო ომი 1 კლასი, მედალი "სამამყარო ომის პარტიზანი" II კლასი. ვალია კოტიკი გარდაიცვალა, როგორც გმირი და სამშობლომ მას სიკვდილის შემდეგ პატივი მიაგო გმირის წოდებით საბჭოთა კავშირი. სკოლის წინ, სადაც ეს მამაცი პიონერი სწავლობდა, მას ძეგლი დაუდგეს. დღეს კი პიონერები მიესალმებიან გმირს.

ზინა პორტნოვა ომმა იპოვა ლენინგრადის პიონერი ზინა პორტნოვა სოფელ ზუიაში, სადაც ის შვებულებაში ჩავიდა - ეს არ არის შორს ობოლის სადგურიდან. ვიტებსკის რეგიონი. ობოლში შეიქმნა მიწისქვეშა კომსომოლის ახალგაზრდული ორგანიზაცია „ახალგაზრდა შურისმაძიებლები“, რომლის კომიტეტის წევრად ზინა აირჩიეს. იგი მონაწილეობდა მტრის წინააღმდეგ გაბედულ ოპერაციებში, დივერსიაში, ავრცელებდა ბუკლეტებს, მითითებით პარტიზანული რაზმიჩაატარა დაზვერვა. ...1943 წლის დეკემბერი იყო. ზინა მისიიდან ბრუნდებოდა. სოფელ მოსტიშჩეში მოღალატემ მას უღალატა. ნაცისტებმა დაიჭირეს ახალგაზრდა პარტიზანი, აწამეს. მტრის პასუხი იყო ზინას დუმილი, მისი ზიზღი და სიძულვილი, ბოლომდე ბრძოლის მტკიცე გადაწყვეტილება. ერთ-ერთი დაკითხვის დროს, მომენტის არჩევისას, ზინამ მაგიდიდან პისტოლეტი აიღო და გესტაპოს ცარიელ დიაპაზონში ესროლა. ადგილზე მოკლულია ოფიცერიც, რომელმაც გასროლა მიიღო. ზინამ გაქცევა სცადა, მაგრამ ნაცისტებმა გაასწრეს... მამაცი ახალგაზრდა პიონერი სასტიკად აწამეს, მაგრამ ადრე ბოლო წუთსდარჩა მტკიცე, გაბედული, შეუპოვარი. და სამშობლომ სიკვდილის შემდეგ აღნიშნა მისი ღვაწლი მისი უმაღლესი წოდებით - საბჭოთა კავშირის გმირის წოდებით.

ლენია გოლიკოვი გაიზარდა სოფელ ლუკინოში, მდინარე პოლოს ნაპირებზე, რომელიც მიედინება ლეგენდარულ ილმენის ტბაში. როდესაც მტერმა დაიპყრო მშობლიური სოფელი, ბიჭი პარტიზანებთან წავიდა. არაერთხელ წავიდა დაზვერვაში, მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მოუტანა პარტიზანულ რაზმს. და მტრის მატარებლები და მანქანები დაფრინავდნენ დაღმართზე, ხიდები ჩამოინგრა, მტრის საწყობები დაიწვა... მის ცხოვრებაში იყო ბრძოლა, რომლითაც ლენია ერთზე იბრძოდა. ფაშისტი გენერალი. ბიჭის მიერ ნასროლმა ყუმბარამ მანქანა დაარტყა. ნაცისტი პორტფელით ხელში გადმოვიდა იქიდან და უკან ისროლა და გაიქცა. ლენია მის უკან დგას. თითქმის ერთი კილომეტრი დაედევნა მტერს და ბოლოს მოკლა. პორტფოლიო აღმოჩნდა ძალიან მნიშვნელოვანი დოკუმენტები. პარტიზანების შტაბმა ისინი მაშინვე თვითმფრინავით გაგზავნა მოსკოვში. მის ხანმოკლე სიცოცხლეში კიდევ ბევრი ბრძოლა იყო! და არასდროს უცქერდა ახალგაზრდა გმირივინც უფროსებს მხარდამხარ ებრძოდა. იგი გარდაიცვალა სოფელ ოსტრაია ლუკას მახლობლად 1943 წლის ზამთარში, როდესაც მტერი განსაკუთრებით მძვინვარებდა, გრძნობდა, რომ ფეხქვეშ მიწა იწვოდა, რომ წყალობა არ იქნებოდა... 1944 წლის 2 აპრილს განკარგულება. გამოქვეყნდა სსრკ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის მიერ გოლიკოვს საბჭოთა კავშირის გმირის წოდების მინიჭების შესახებ.

სახლში: ზეპირად ისწავლეთ კ. სიმონოვის ან ა. ტვარდოვსკის ლექსი (სურვილისამებრ) ზეპირი კომპოზიცია ი. ნეპრინცევის ნახატზე "დაისვენეთ ბრძოლის შემდეგ".

Წარმატებას გისურვებ! პრეზენტაცია მოამზადა შუნინა ვალენტინა პეტროვნამ, რუსული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელმა, ს. ელიზავეტინსკოე, სტავროპოლის ტერიტორია, ბლაგოდარნენსკის ოლქი.


გაკვეთილის ტექნოლოგიური რუკა

აკადემიური საგანი: ლიტერატურა

Კლასი: 5

გაკვეთილის თემა : ომი და ბავშვები. კ.მ. სიმონოვი "მაიორმა ბიჭი იარაღის ეტლზე მიიყვანა".

გაკვეთილის ტიპი : გაკვეთილი ახალი ცოდნის „აღმოჩენის“.

გაკვეთილის მიზნები: .

აქტივობა: მოსწავლეებში ინფორმაციის მოძიებასა და შერჩევასთან დაკავშირებული მოქმედების ახალი მეთოდების დანერგვის, ასევე მათი საქმიანობის შედეგების პროგნოზირების უნარების ჩამოყალიბება; ფორმირება ძირითადი კომპეტენციებიმოსწავლეები: ინფორმაციული (ინფორმაციის ანალიზისა და ერთი ფორმიდან მეორეზე გადატანის უნარი), კომუნიკაციური.

განვითარებადი: განუვითარდებათ ბავშვებს ცოდნის დამოუკიდებლად შეძენის უნარი; განავითაროს გონებრივი ოპერაციებისაკვანძო სიტყვები: ანალიზი, სინთეზი, შედარება, კლასიფიკაცია.

დაგეგმილი საგანმანათლებლო შედეგები:

თემა:იცოდე, შეძლოს და დაეუფლოს ანალიზის უნარებს პოეტური ნაწარმოები(შეძლოს თემის, იდეის, სათაურის მნიშვნელობის განსაზღვრა, საშუალებების პოვნა მხატვრული ექსპრესიულობა, გააცნობიეროს მათი როლი ლექსში, ბგერის დიზაინის თავისებურებები, რითმა, განისაზღვროს ის განწყობილება, რომლითაც არის ლექსი გამსჭვალული).

მეტასუბიექტი: ინფორმაციის ამოღების შესაძლებლობა სხვადასხვა წყაროები– სახელმძღვანელო, ელექტრონული რესურსები.

პირადი:ეუფლება ახალ საქმიანობას, მონაწილეობს შემოქმედებით შემოქმედებით პროცესში; აცნობიერებს საკუთარ თავს როგორც ინდივიდს და ამავდროულად როგორც საზოგადოების წევრს.

შემეცნებითი UUD : გააანალიზოს სასწავლო მასალა და გამოყოს საჭირო ინფორმაცია, განახორციელოს საგანმანათლებლო და შემეცნებითი მოქმედებები, შეიძინოს მიღებული ცოდნის გამოყენების უნარი. პრაქტიკული აქტივობები, დამოუკიდებლად მოძებნა საჭირო ინფორმაციასახელმძღვანელოებში და ელექტრონული რესურსებიმიზეზ-შედეგობრივი კავშირის დამყარება, დასკვნების გამოტანა

მარეგულირებელი UUD: დაგეგმვა საჭირო ქმედებები, კონტროლი სასწავლო აქტივობებიშეამჩნიეთ დაშვებული შეცდომები, შეადარეთ მათი ნამუშევარი ნიმუშებთან, იპოვნეთ ინფორმაცია იმპლიციტური სახით, დააჯგუფეთ ობიექტები გარკვეული მახასიათებლების მიხედვით, გააანალიზეთ ობიექტები და გამოკვეთეთ მათი ძირითადი მახასიათებლები, მიზნების დასახვა, დაგეგმვა, მონიტორინგი და შეფასება. სასწავლო სესია.

პირადი UUD: ემოციური აღქმის უნარის ჩამოყალიბება სასწავლო მასალა, განვითარება ადეკვატური თვითშეფასება, განვითარება შემეცნებითი ინტერესებისაგანმანათლებლო მოტივები, ურთიერთდახმარება, ჩამოაყალიბონ უნარი ნათლად, ზუსტად, კომპეტენტურად გამოხატონ თავიანთი აზრები ზეპირად და წერა, ამოცანის მნიშვნელობის გაგება, არგუმენტების აგება, მაგალითების მოყვანა, ანალიზი და რეფლექსია, აქტივობების თვითშეფასება.

კომუნიკაციური UUD: ფორმულირება და არგუმენტირება საკუთარი აზრიმოლაპარაკებისა და მიღწევის უნარი საერთო გადაწყვეტილება, აშენების უნარი მონოლოგი, საკუთარი თვალსაზრისის განცხადება და დასაბუთება.

გაკვეთილის ეტაპი

მასწავლებლის აქტივობა

მოსწავლეთა აქტივობები

1. აქტივობის მოტივაცია

სცენის მიზანი: მოსწავლეების ჩართვა აქტივობებში.

სამუშაო ადგილების მზადყოფნის შემოწმება გაკვეთილის დასაწყისისთვის.

მისალმება:ბიჭებო, მოხარული ვარ, რომ მოგესალმოთ დღეს გაკვეთილზე. თქვენ უკვე შენიშნეთ, რომ სტუმრები გვყავს, მოდით, ყურადღება გავამახვილოთ და ჩვენი საუკეთესო მხარე გამოვავლინოთ.

შეამოწმეთ სამუშაოების მზადყოფნა. კლასის მომზადება სამუშაოდ.

პირადი:ყურადღება, თანატოლების პატივისცემა;

კომუნიკაბელური:მასწავლებელთან, თანატოლებთან საგანმანათლებლო თანამშრომლობის დაგეგმვა;

მარეგულირებელი:ძალებისა და ენერგიის მობილიზება.

2. მოტივაცია სასწავლო აქტივობები

სცენის დანიშნულება : მიღებისადმი ინტერესის გაღვიძება ახალი ინფორმაცია; მოსწავლის საკუთარი სასწავლო მიზნების დასახვა.

    ლექსი ომის შესახებ(ზეპირად წაიკითხეთ რამდენიმე სტუდენტი)

"ტანკმენის ზღაპარი"

იყო მკაცრი ბრძოლა. ახლა ყველაფერი სიზმარივითაა...


ათი თუ თორმეტი წლის. ბედოვი.
მათგან, რომლებიც ბავშვების ლიდერები არიან.
იმ ქალაქებში, რომლებიც წინა ხაზზე არიან
საპატიო სტუმრებივით გვესალმებიან.

ავტოსადგომებზე მანქანები გროვდება
ვედროებით წყლის ტარება მათთვის რთული არ არის.
ამოიღეთ საპონი პირსახოცით ავზში
და მოუმწიფებელი ქლიავი ამოიწურება...

გარეთ ჩხუბი იყო. მტრის ცეცხლი საშინელი იყო.
ჩვენ გავედით მოედანზე წინ,
და ის ლურსმნებს - ნუ გამოიყურები კოშკებიდან -
და ეშმაკი მიხვდება, საიდან ურტყამს.

აი, გამოიცანით რა სახლი
ის დაჯდა - ამდენი ხვრელი!
და უცებ მანქანასთან მივარდა ბიჭი:
„ამხანაგო მეთაურო! ამხანაგო მეთაურო!

მე ვიცი სად არის მათი იარაღი... მე დავათვალიერე...
მე ავდექი, ისინი იქ არიან ბაღში "...
”დიახ, სად არის? სად?" - "მოდი, მე წავალ
შენთან ტანკზე, პირდაპირ მოგიყვან!”

კარგი, ბრძოლა არ ელოდება. "შედი, მეგობარო..."
და აი, ჩვენ მივდივართ ოთხივე ადგილზე,
არის ბიჭი, ტყვიები უსტვენს, -
და მხოლოდ პერანგი ბუშტით.

მანქანით წამოვედით. "Აქ!" და შემობრუნებიდან
ჩვენ მივდივართ უკანა მხარეს და ვაძლევთ სრულ დროსას,
და ეს იარაღი გაანგარიშებასთან ერთად
ჩვენ დავჭერით ფხვიერ ცხიმიან შავ მიწაში.

ოფლი მოვიწმინდე. ჩამქრალი ორთქლი და ჭვარტლი.
დიდი ხანძარი გადიოდა სახლიდან სახლში.
და მახსოვს, მე ვთქვი: "მადლობა, ბიჭო ..."
და მეგობარსავით ჩამოართვა ხელი.

რთული ბრძოლა იყო. ახლა ყველაფერი სიზმარივითაა.
და უბრალოდ საკუთარ თავს ვერ ვაპატიებ
ათასობით სახედან ვიცნობდი ბიჭს,
მაგრამ რა ჰქვია, დამავიწყდა მეკითხა.

    ვიდეო "ომის ბავშვები"

    მასწავლებლის სიტყვა:მაშ, ბიჭებო, მოვუსმინეთ ტვარდოვსკის ლექსს „ტანკმენის ზღაპარი“, მოვუსმინეთ სიმღერას „ომის ბავშვები“ (ი. რეზნიკის ლექსები). როგორ განვსაზღვრავთ ჩვენი გაკვეთილის თემას, რაზე ვისაუბრებთ დღეს (ბავშვები და ომი).

მართალია, სწორედ ეს თემა იქნება გადამწყვეტი ჩვენს გაკვეთილზე. ჩვენ ვისაუბრებთ დიდ სამამულო ომზე, ამ ომში მყოფ ბავშვებსა და მოზარდებზე. ამაში დაგვეხმარება სიმონოვის ლექსი „მაიორმა ბიჭი იარაღის ეტლზე ჩამოიყვანა“.

როგორც გაკვეთილის ეპიგრაფი, ჩვენ ავიღებთ შემდეგ სტრიქონებს, როგორც თქვენ გესმით.

ომმა საშინლად გაიარა ბავშვების ცხოვრება,

რთული იყო ყველასთვის, რთული იყო ქვეყნისთვის,

მაგრამ ბავშვობა სერიოზულად დასახიჩრებულია:

ბავშვები ძალიან განიცდიდნენ ომს...

ანატოლი ბოლოტენკო

გაკვეთილის თემისა და ეპიგრაფის ჩაწერა რვეულში.

მოუსმინე ლექსს. ჩამოაყალიბეთ გაკვეთილის თემა, იმუშავეთ რვეულებში, ჩაწერეთ გაკვეთილის თარიღი და თემა, ეპიგრაფი.

პირადი:

თვითგამორკვევა , კავშირის დამყარება დოქტრინის მიზანსა და მის მოტივს შორის.

კომუნიკაციური UUD:მასწავლებელთან, თანატოლებთან საგანმანათლებლო თანამშრომლობის დაგეგმვა, აზრების საკმარისი სისრულით გამოხატვის უნარი

3. მიზნის დასახვა. სასწავლო დავალების განცხადება

სცენის მიზანი: საგანმანათლებლო საქმიანობის მიზნების დასახვა და ამის საფუძველზე მათი განხორციელების მეთოდისა და საშუალებების არჩევა

კითხვები:

რა არის ჩვენი მიზანი დღევანდელი გაკვეთილისთვის?

(მოიყევით საბჭოთა პერიოდის მწერალზე, პოეტზე, განუვითარდეთ ლექსის გამომსახველობითი კითხვისა და ანალიზის უნარები,გაზრდა პატრიოტიზმის გრძნობა, საკუთარი ქვეყნით სიამაყე;გაფართოება სტუდენტების იდეები დიდი სამამულო ომის შესახებ;შოუ პოეზიის მნიშვნელობა ომის დროს)

რა უნდა გავაკეთოთ ამისთვის?

ჩამოაყალიბეთ გაკვეთილის მიზანი და ამოცანები

პირადი:გააცნობიერონ თავიანთი შესაძლებლობები სწავლებაში; შეუძლიათ ადეკვატურად მსჯელონ სწავლაში მათი წარმატების ან წარუმატებლობის მიზეზების შესახებ, წარმატებას დაუკავშირონ ძალისხმევასთან, შრომისმოყვარეობასთან.

კომუნიკაბელური: აზრების გაცვლა, ერთმანეთის მოსმენა, პარტნიორისთვის გასაგები სამეტყველო განცხადებების აგება, პრობლემის გადასაჭრელად საჭირო ინფორმაციის მისაღებად კითხვების დასმა, გუნდში მუშაობა, სხვა მონაწილეთა აზრების პატივისცემა. სასწავლო პროცესი

4.ცოდნის განახლება.

სცენის მიზანი: გაიხსენოს და შეძლოს ახალი მასალის შესასწავლად საჭირო არსებული ცოდნის გამოყენება

მასწავლებლის სიტყვა: ცნობილია, რომ ომი ყველას შეეხო, არც ქალებს გვერდი აუარა, არც მოხუცებს და არც ბავშვებს. ამ ომში 13 მილიონი ბავშვი დაიღუპა. ზოგს წაართვა სიცოცხლე, ზოგს მშობლები, ბევრს ბავშვობა. ომმა აიძულა ბიჭები და გოგოები, ისევე როგორც თქვენ, თქვენი თანატოლები, ადრე იზრდებოდნენ.

სახლში მიიღე დავალება: დაწერე ესსე თემაზე „ომი ყველაზე მეტად ტრაგიკული მოვლენახალხის ცხოვრებაში“. მოდი გავიგოთ რა გაქვთ.

მოსწავლეებმა წაიკითხეს თავიანთი ესეები

მასწავლებლის სიტყვა: მართლაც, ომი დიდი მწუხარებაა ყველა ერისთვის. მას მოაქვს ტკივილი, ნგრევა, სისასტიკე, ტანჯვა ბევრ ადამიანს და განსაკუთრებით ბავშვებს.

ომს ყოველთვის მოაქვს მწუხარება. და ეს უნდა გვახსოვდეს საშინელი მოვლენებიჩვენი ისტორია. მთელი ხალხი, წინა თუ უკანა მხარეს, ცდილობდა თავისი წვლილი შეეტანა სამშობლოს განთავისუფლებაში.

მათ შორის უზარმაზარი როლიმტრებთან ბრძოლაში ჰყავდათ კორესპონდენტები.

ვინ არიან კორესპონდენტები?

რა წვლილი შეიტანეს მათ დამპყრობლების წინააღმდეგ ბრძოლაში?

ერთ-ერთი მათგანი იყო კ.მ. სიმონოვი.

მოუსმინეთ მასწავლებლებს

ისინი პასუხობენ დასმულ კითხვებს.

წაიკითხეთ მომზადებული ესეები

პირადი:აქვთ სურვილი, გააცნობიერონ თავიანთი სირთულეები და იბრძოლონ მათ დასაძლევად; გამოავლინონ საკუთარი ქმედებების, საქციელის თვითშეფასების უნარი.

შემეცნებითი:დაამყარონ მიზეზობრივი ურთიერთობები, გამოიტანონ დასკვნები.

მარეგულირებელი:გააცნობიეროს მათი ცოდნის ნაკლებობა.

კომუნიკაბელური:კითხვების დასმა პრობლემის გადასაჭრელად საჭირო ინფორმაციის მისაღებად

5.ახალი მასალის შესწავლის ეტაპი.სირთულიდან გასასვლელის პროექტის მშენებლობა.

სცენის მიზანი: სირთულისგან თავის დასაღწევად პროექტის აგება, ახალი ცოდნის მიღება ნაცვალსახელის შესახებ, როგორც მეტყველების ნაწილი.

მასწავლებლის სიტყვა:დიდი სამამულო ომის პირველივე დღეებიდან კონსტანტინე სიმონოვი იმყოფებოდა აქტიური არმიაიყო მისი საკუთარი კორესპონდენტი გაზეთების Krasnaya Zvezda, Pravda, Komsomolskaya Pravda. საბრძოლო ბანერი"და სხვები. 1942 წელს კონსტანტინე სიმონოვს მიენიჭა უფროსი ბატალიონის კომისრის წოდება, 1943 წელს - პოდპოლკოვნიკის, ომის შემდეგ კი - პოლკოვნიკის წოდება. როგორც ომის კორესპონდენტი, მან მოინახულა ყველა ფრონტი, იყო რუმინეთში, ბულგარეთში. ბერლინისთვის ბოლო ბრძოლების მოწმე იყო იუგოსლავია, პოლონეთი, გერმანია.

დღეს გავეცნობით კ.სიმონოვის ლექსს. მაიორმა ბიჭი ეტლზე ჩამოიყვანა"

ექსპრესიული კითხვალექსები "მაიორმა მოიტანა ..." (მასწავლებლის ან მომზადებული სტუდენტების მიერ)

ანალიზი:

1. რა შთაბეჭდილება დატოვა ლექსმა თქვენზე?

2. როგორია ლექსის შემადგენლობა, პირობითად რამდენ ნაწილად შეგვიძლია გავყოთ იგი? (იგი შედგებაორ ნაწილად - უკან დახევის დროს ნანახი სურათის აღწერა და საყვარელი ქალისადმი პირდაპირი მიმართვა)

3. დავიწყოთ პირველი ნაწილით. მოდით წავიკითხოთ სტრიქონები "გაიღვიძა, მან ხელი ააფრიალა ჯარებს"

Პირველი ნაწილი.

ომის რომელი მომენტი (შეტევა თუ უკანდახევა) არის აღწერილი ლექსში?

უკან დახევა.

საიდან წაიყვანეს ბიჭი?

ბრესტიდან - ეს არის ციხე, რომელმაც პირველმა მიიღო ფაშისტური არმიის დარტყმა.

რომელ სურათს აქცევს მთხრობელი განსაკუთრებულ ყურადღებას?

("ნაცრისფერი ბიჭი")

როგორ გესმით გამოთქმა: „... ჭაღარა ბიჭს თოფის ეტლზე ეძინა“?

გამოთქმა „... ჭაღარა ბიჭს ეძინა თოფის ეტლზე“ ნიშნავს, რომ მწუხარებისგან გაცრისფრებულ ბიჭს ეძინა თოფის ეტლზე, ანუ საარტილერიო იარაღის ავტომატზე).

თოფის ვაგონი - საარტილერიო დანადგარი.
რატომ არის ბიჭი ნაცრისფერი?

ბიჭის დედა დაბომბვის შედეგად გარდაიცვალა, ბიჭი მწუხარებისგან ნაცრისფერი გახდა. დაჭრილმა მამამ ბიჭს ფარზე მიაბა, რომ არ წაქცეულიყო. გამოღვიძებულმა ბიჭმა ხელი დაუქნია ჯარებს, რომლებიც რუსეთის სიღრმიდან ფრონტზე მიდიოდნენ.

როგორ გესმით სტრიქონები "ათი წლის განმავლობაში მომავალ და ამ სამყაროში, ეს ათი დღე მას დაერიცხება"

ომის ათი დღის განმავლობაში მან განიცადა დიდი მწუხარება, რომელსაც ხანდახან ზრდასრული ადამიანიც კი ვერ იტანს: დედის სიკვდილი, დაბომბვა, ევაკუაცია. მშობლიური ქალაქი, დაჭრილი მამა.

ბიჭი თითქოს „მეორე სამყაროში“ იყო, რადგან უკვე იხილა სიკვდილი და ტანჯვა. ბავშვის მიერ განცდილი ომის საშინელების ათი დღე მომდევნო თაობებს დაამახსოვრდებათ, როგორც ბედი.

მეორე ნაწილი (კითხვა)

როგორ გესმით სიტყვები: "შენ ამბობ, რომ სხვებიც არიან, // რომ მე ვიყავი და დროა წავიდე სახლში ..."

ავტორი იხსენებს, ალბათ, ქალი, რომელიც არწმუნებს საყვარელს არ წავიდეს სახიფათო მივლინებაში, ეუბნება, რომ მან უკვე ნახა ნამდვილი ომირომ არის სხვა კორესპონდენტები, რომლებიც ჯერ არ წასულან ფრონტზე და შეიძლება ისე მოეწყოს, რომ სახლში დარჩეს, რომ არა ის, არამედ სხვები გაგზავნონ.

ლექსის ავტორი გულისხმობს ადამიანს, რომელიც ფრონტზე არ იყო (ქალს), ომის შესახებ მხოლოდ სხვა ადამიანების სიტყვებიდან იცის და ომის ტრაგედიას მთელი გულით ვერ გრძნობს. ჯარისკაცები, რომლებიც უკან დაიხიეს დასავლეთ საზღვარი, თანაგრძნობის გრძნობამ ღრმად შეაღწია სულში.

- "ვინც ერთხელ ნახა ეს ბიჭი, // სახლში ბოლომდე ვერ მოვა." რას ნიშნავს ეს ხაზები?

როგორ ამჟღავნებს ავტორის ნააზრევს შემდეგი მეოთხედი?

მაცხოვრებლების უმეტესობა ცენტრალური რუსეთიომის დროს ევაკუირებული იქნა ურალისა და ციმბირში.

საყვარელი ქალის შვილი, რომელსაც პოეტი მიმართავს, უსაფრთხოდ, ევაკუაციაშია, მაშინ როცა მილიონობით სხვა ბავშვი ყოველდღიურად იტანჯება მათ სახლებთან მიახლოებული ომის გამო. ავტორს სჯერა, რომ ის ცოცხალი დარჩება, დაუბრუნდება საყვარელ ადამიანს.

მაგრამ თუ არ დაბრუნდება, რას ითხოვს?

თუ ვაჟი გაიზრდება და მისთვის „თარიღი მოვა“, დადგება დრო „ასეთ დღეებში წასვლის“, ანუ ფრონტზე, პოეტი საყვარელს სთხოვს გაიხსენოს იგი, როცა შვილს დაემშვიდობება.

რისი თქმა სურდა სიმონოვს ამ ლექსით? რატომ თქვა მან ეს ამბავი?

ამ სიტყვებით ის თითქოს ამბობს: ჩვენ, კაცები, ჯარისკაცები ვართ და ჩვენი მოვალეობაა დავიცვათ ჩვენი ქვეყანა მტრებისგან.

მასწავლებლის სიტყვა: ომი ყველას შეეხო. ყველაზე ცუდი ის არის, რომ ამ წლებში არა მარტო მოზარდები, არამედ ბავშვებიც დაზარალდნენ. ბავშვებს ართმევდნენ მშობლებს, სახლებს, ბავშვობას. მაგრამ ისინი გახდნენ პატარა გმირები დიდი ომი. მაგრამ რა გგონიათ, ვისი დამსახურება იყო, რომ ისინი არ დატოვეს მიწაზე დამწვარი ქალაქებში? (ეს ჯარისკაცის დამსახურებაა).

დღეს კი ჩვენ ვნახეთ "ნაცრისფერი ბიჭი", რომელიც ჯარისკაცებს მოუწოდებდა, უკან არ დაეხიათ, არ დაბრუნებულიყვნენ სახლში და უკან დასხდნენ და ფიქრობდნენ: "სხვებმა შეხედონ ამ მწუხარებას!" და, პირიქით, ყველა მიწის ნაკვეთის დაბრუნება, თუ მხოლოდ ბავშვისთვის სახლის შენახვა.

მოუსმინეთ მასწავლებლებს, ექსპრესიულად წაიკითხეთ ლექსები, უპასუხეთ კითხვებს, გააანალიზეთ

მარეგულირებელი: მუშაობის ამ ეტაპის მიზნის გაგება.

კომუნიკაბელური:თანამშრომლობის უნარი

აზრების საკმარისი სისრულითა და სიზუსტით გამოხატვა, აზრისა და პოზიციის არგუმენტირება კომუნიკაციაში.

შემეცნებითი:გაგების უნარი სასწავლო დავალებაკითხვებზე პასუხის გაცემის და ინფორმაციის ანალიზის უნარი.

პირადი:საკუთარი აზრების სრულად და ნათლად გამოხატვის, სხვების მოსაზრებებთან მათი კორელაციის, საკუთარი თავის და თანაკლასელების შეფასების უნარი.

6. ფიზიკური აღზრდა.

მიზანი: ემოციური დაღლილობის მოხსნა, დაღლილობის თავიდან აცილება.

დუმილის წამი

7. პირველადი კონსოლიდაციის ეტაპი გარე მეტყველებაში გამოთქმით

სამიზნე : საგანმანათლებლო და შემეცნებითი პრობლემების გადაჭრის უნარის განვითარება

მასწავლებლის სიტყვა: ომში მყოფი ბავშვებისადმი მიძღვნილი ლექსები ბევრია, მოდი მოვუსმინოთ კიდევ ლექსებს, რომლებიც თქვენ მოამზადეთ, მეც გთხოვეთ ნასწავლი ლექსებისთვის ილუსტრაციის დახატვა.

ბავშვები კითხულობენ პოეზიას, აჩვენებენ ილუსტრაციებს

წაიკითხეთ ლექსები ზეპირად, მოუსმინეთ მათ თანაკლასელებს

პირადი:აქვს ახალი აქტივობების სწავლის, მონაწილეობის სურვილი

შემოქმედებით პროცესში.

შემეცნებითი:შეასრულოს აღმზრდელობითი და შემეცნებითი მოქმედებები, შეიძინოს გამოხატული კითხვის უნარები

მარეგულირებელი:ადეკვატურად შეაფასონ თავიანთი მიღწევები, გააცნობიერონ წარმოქმნილი სირთულეები, მოძებნონ მათი მიზეზები და მათი დაძლევის გზები.

კომუნიკაბელური: ზეპირად წაიკითხეთ ლექსები

8. სცენა დამოუკიდებელი მუშაობასტანდარტის წინააღმდეგ თვითშემოწმებით.

სამიზნე : გადაჭრის უნარის განვითარება საგანმანათლებლო და შემეცნებითიდავალებები

მასწავლებლის სიტყვა: ვისაუბრეთ კ.სიმონოვის ლექსზე, მოვუსმინეთ სხვა ავტორების ლექსებს, ახლა მე გთავაზობთ, რომ შევაჯამოთ ჩვენი საუბარი სინქვინების დაწერით. ვარიანტი 1 - ომი, 2 - ომის ბავშვები.

ომი

დაუნდობელი, დამღუპველი

კლავს, იღებს, კლავს

ო, ომი, რა გააკეთე, საზიზღრო?

ომის შვილები

მარტოსული, უცხო

ტანჯვა, შიში, ტირილი

ბავშვები ძალიან განიცდიდნენ ომს...

მასწავლებლის სიტყვა: ჩვენ ვსაუბრობთ ომის ბავშვებზე მრავლობითი, მაგრამ ბოლოს და ბოლოს, ჩვენი სახელმწიფოს ისტორიაში არის ბიჭების კონკრეტული სახელები, რომლებიც, მიუხედავად მცირე ასაკისა, სამშობლოს სახელით ნამდვილ ბედს აღწევენ. მე გთხოვე ამ სახელების მოძებნა და მათი გაცნობა. უკვდავი feat.

მოსწავლეები საუბრობენ ბავშვებზე, რომლებმაც მიაღწიეს წარმატებას ომში.

შეადგინეთ სინქრონიზაცია. მომზადებული მასალის დემონსტრირება.

პირადი:განახორციელოს მონელებული შინაარსის მორალური და ეთიკური შეფასება.

შემეცნებითი:დამოუკიდებლად ამოიცნოს და ჩამოაყალიბოს მიზანი; ძებნა საჭირო ინფორმაცია(სახელმძღვანელო მასალებიდან და მასწავლებლის მოთხრობიდან, მეხსიერებაში გახსენებით).

მარეგულირებელი:დამოუკიდებლად დაგეგმონ საჭირო ქმედებები, ოპერაციები, იმოქმედონ გეგმის მიხედვით.

კომუნიკაბელური: ჩამოაყალიბონ საკუთარი იდეები

გამოხატავენ და ამართლებენ თუ არა თავიანთ თვალსაზრისს

9. გაკვეთილის შედეგი. Საშინაო დავალება

კითხვები:გავიხსენოთ გაკვეთილის დასაწყისში რა მიზანი დავსახეთ საკუთარ თავს, მივაღწიეთ თუ არა მას?

Საშინაო დავალება:ზეპირად ისწავლე სიმონოვის ლექსი „მაიორმა ბიჭი თოფის ეტლზე მიიყვანა“.

წარმართეთ დიალოგი, გაიმეორეთ ძირითადი განმარტებები და წესები, ჩაწერეთ საშინაო დავალება

მარეგულირებელი: გაკვეთილზე მუშაობის ანალიზი

კომუნიკაბელური:კომუნიკაციაში თქვენი აზრის ჩამოყალიბება და არგუმენტირება

10. საგანმანათლებლო საქმიანობის ასახვის ეტაპი.

სამიზნე:ჩამოაყალიბეთ პირადი პასუხისმგებლობა საქმიანობის შედეგებზე .

მასწავლებლის სიტყვა: Მე მაქვს წმინდა გიორგის ლენტებიმითხარი, რისი სიმბოლოა ისინი? (ხსოვნა, ხარკი).მე გთავაზობთ, რომ დაამაგროთ ეს ლენტი და თქვით თითო წინადადება, რომელშიც ცდილობთ ასახოთ ის, რასაც წაართმევთ ჩვენი დღევანდელი საუბრიდან.

შეაფასეთ თქვენი სამუშაო კლასში.

შეაფასეთ კლასის სამუშაო

პირადი: თვითშეფასების ჩამოყალიბება, მათ შორის სწავლაში მათი შესაძლებლობების გაცნობიერება; საგანმანათლებლო საქმიანობაში წარმატების/მარცხის მიზეზების ადეკვატური გააზრება

დანართი 1

რუსი მწერალი, პოეტი, დრამატურგი, სცენარისტი, ჟურნალისტი, საზოგადო მოღვაწე. კონსტანტინე სიმონოვი დაიბადა 1915 წლის 28 ნოემბერს (ძველი სტილით - 15 ნოემბერს), პეტროგრადში. ბავშვობის წლები რიაზანსა და სარატოვში გაატარეს. ის აღზარდა მამინაცვალმა - სამხედრო სასწავლებლის მასწავლებელი. 1930 წელს, სარატოვში შვიდწლიანი გეგმის დასრულების შემდეგ, სასწავლებლად წავიდა ტურნერად. 1931 წელს მამინაცვალის ოჯახთან ერთად მოსკოვში გადავიდა საცხოვრებლად. ზუსტი მექანიკის ფაკულტეტის დამთავრების შემდეგ, კონსტანტინე სიმონოვი სამუშაოდ მიდის თვითმფრინავების ქარხანაში, სადაც მუშაობდა 1935 წლამდე. გარკვეული პერიოდის განმავლობაში მუშაობდა ტექნიკოსად Mezhrabpomfilm-ში. იმავე წლებში დაიწყო პოეზიის წერა. პირველი ნამუშევრები ბეჭდვით გამოჩნდა 1934 წელს (ზოგიერთი წყარო მიუთითებს, რომ კონსტანტინე სიმონოვის პირველი ლექსები გამოქვეყნდა 1936 წელს ჟურნალებში ახალგაზრდა გვარდია და ოქტომბერი). სწავლობდა მოსკოვის ფილოსოფიის, ლიტერატურისა და ისტორიის ინსტიტუტში. ნ.გ. ჩერნიშევსკი (MIFLI), შემდეგ - ლიტერატურულ ინსტიტუტში. მ. გორკი, რომელმაც დაამთავრა 1938 წელს. 1938 წელს დაინიშნა ლიტერატურული გაზეთის რედაქტორად. ლიტერატურული ინსტიტუტის დამთავრების შემდეგ ჩაირიცხა IFLI-ს სამაგისტრო სკოლაში (ისტორიის, ფილოსოფიის, ლიტერატურის ინსტიტუტი), მაგრამ 1939 წელს კონსტანტინე სიმონოვი გაგზავნეს მონღოლეთში, ხალკინ გოლში ომის კორესპონდენტად და აღარ დაბრუნებულა ინსტიტუტში. 1940 წელს დაიწერა პირველი პიესა („სიყვარულის ამბავი“), რომლის პრემიერა შედგა თეატრის სცენაზე. ლენინ კომსომოლი. წლის განმავლობაში კონსტანტინე სიმონოვი სწავლობდა სამხედრო-პოლიტიკური აკადემიის ომის კორესპონდენტების კურსებზე, მიიღო სამხედრო წოდებამეორე რანგის მეოთხედმეისტერი. ცოლი - მსახიობი ვალენტინა სეროვა (ქალიშვილობის გვარი - პოლოვიკოვა; პირველი ქმარი - მფრინავი, საბჭოთა კავშირის გმირი ანატოლი სეროვი)

დიდი სამამულო ომის პირველივე დღიდან კონსტანტინე სიმონოვი ჯარში იყო: ის იყო საკუთარი კორესპონდენტი გაზეთებში Krasnaya Zvezda, Pravda, Komsomolskaya Pravda, Battle Banner და ა.შ. 1942 წელს კონსტანტინე სიმონოვს მიენიჭა უფროსი ბატალიონის წოდება. კომისარი, 1943 წელს - პოდპოლკოვნიკის წოდება, ხოლო ომის შემდეგ - პოლკოვნიკი. როგორც ომის კორესპონდენტი, მან მოინახულა ყველა ფრონტი, იყო რუმინეთში, ბულგარეთში, იუგოსლავიაში, პოლონეთში, გერმანიაში, შეესწრო ბოლო ბრძოლებს ბერლინისთვის. 1942 წელს გადაიღეს პირველი ფილმი კონსტანტინე სიმონოვის სცენარის მიხედვით ("ბიჭი ჩვენი ქალაქიდან"). ომის შემდეგ სამი წლის განმავლობაში იგი არაერთ უცხოურ მივლინებაში იმყოფებოდა. 1946-1950 წლებში - ჟურნალის რედაქტორი. Ახალი მსოფლიო". 1952 წელს დაიწერა პირველი რომანი ("ამხანაგები"). 1940 წლიდან 1961 წლამდე დაიწერა ათი პიესა. კონსტანტინე სიმონოვი გარდაიცვალა 1979 წლის 28 აგვისტოს მოსკოვში. მისი თხოვნით სიმონოვის ფერფლი მიმოფანტეს ადგილებზე. მისთვის განსაკუთრებით დასამახსოვრებელი ბრძოლები დიდი სამამულო ომის დროს.

დანართი 2

ბიჭი სოფელ პოპოვკიდან
S. Ya. Marshak

თოვლსა და ძაბრებს შორის
დანგრეულ სოფელში
ღირს ბავშვის თვალების დახუჭვა -
სოფლის ბოლო მოქალაქე.
შეშინებული თეთრი კნუტი
ღუმელის და მილის ფრაგმენტი -
და ეს ყველაფერი გადარჩა
დან ყოფილი ცხოვრებადა ქოხები.
არის თეთრთავიანი პეტია
და ტირის, როგორც მოხუცი, ცრემლების გარეშე,
მან სამი წელი იცოცხლა,
და რა ვისწავლე და გავძელი?
მასთან ერთად დაიწვა მისი ქოხი,
დედაჩემი მოიპარეს ეზოდან,
და ნაჩქარევად გათხრილ საფლავში
მკვდარი და იტყუება.
არ გაუშვა, მებრძოლო, თოფები,
სანამ შურს იძიებთ მტერზე
პოპოვკაში დაღვრილი სისხლისთვის,
და ბავშვისთვის თოვლში

აუ, მიშკა, რა მეშინია!
ლ.ტასი

ნუგეშისმცემელი დამსხვრეული დათვი
გოგონა დასახიჩრებულ ქოხში:
”ნუ ტირი, ნუ ტირი… ის თავად იყო არასრულფასოვანი,
ნახევარი კრეკერი დავტოვე შენთვის...

... ჭურვები გაფრინდნენ და აფეთქდნენ,
სისხლით შერეული შავი მიწა...
ოჯახი იყო, სახლი იყო... ახლა რჩებიან
მსოფლიოში სულ მარტო - მე და შენ ..."

... და სოფლის უკან კორომი ეწეოდა,
ურჩხული ხანძრის შედეგად
და სიკვდილი ბოროტი ჩიტივით დაფრინავდა,
მოულოდნელი უბედურება მოვიდა სახლში ...

– გესმის, მიშ, მე ძლიერი ვარ, არ ვტირი,
და წინა ავტომატს მომცემენ.
შურს ვიძიებ ცრემლების დამალვისთვის
იმის გამო, რომ ჩვენი ფიჭვები იწვის ... "

მაგრამ სიჩუმეში ტყვიები ხმამაღლა უსტვენდნენ,
ფანჯარაში საშინელი ანარეკლი გაბრწყინდა ...
და გოგონა სახლიდან გაიქცა:
"ოჰ, მიშკა, მიშკა, რა მეშინია! .."

ორი ხაზი
ტვარდოვსკი

გაფუჭებული ბლოკნოტიდან
ორი სტრიქონი მებრძოლ ბიჭზე
რა იყო მეორმოცე წელს
მოკლეს ფინეთში ყინულზე.

იტყუება რატომღაც მოუხერხებლად
ბავშვურად პატარა სხეული.
ფროსტმა ქურთუკი ყინულს დააჭირა,
ქუდი აფრინდა.
ჩანდა, რომ ბიჭი არ იტყუებოდა,
და მაინც დარბის
დიახ, ყინული იკავებდა იატაკს ...

სასტიკი დიდი ომის შუაგულში,
რისგან - არ გამოვიყენებ ჩემს გონებას,
ვწუხვარ იმ შორეული ბედის გამო,
თითქოს მკვდარი, მარტო
თითქოს ვიტყუები
გაყინული, პატარა, მკვდარი
იმ ომში, არა ცნობილი,
დავიწყებული, პატარა, მატყუარა.

1 სტუდენტი: მარატ კაზეი

ომი დაეცა ბელორუსის მიწა. ნაცისტები შეიჭრნენ სოფელში, სადაც მარატი დედასთან, ანა ალექსანდროვნა კაზიასთან ერთად ცხოვრობდა. შემოდგომაზე მარატს აღარ მოუწია მეხუთე კლასში სკოლაში სიარული. სკოლის შენობანაცისტებმა ის თავიანთ ყაზარმებად აქციეს. მტერი განრისხდა.

ანა ალექსანდროვნა კაზეი პარტიზანებთან კავშირის გამო დაატყვევეს და მალე მარატმა გაიგო, რომ დედამისი მინსკში ჩამოახრჩვეს. ბიჭს გული ბრაზითა და მტრის მიმართ სიძულვილით ევსებოდა. თავის დასთან, კომსომოლის წევრ ადასთან ერთად, პიონერი მარატ კაზეი წავიდა პარტიზანებთან სტანკოვსკის ტყეში. ის გახდა შტაბის ჯაშუში პარტიზანული ბრიგადა. შეაღწია მტრის გარნიზონებში და სარდლობას მიაწოდა ღირებული ინფორმაცია. ამ ინფორმაციის გამოყენებით, პარტიზანებმა განავითარეს გაბედული ოპერაცია და დაამარცხეს ფაშისტური გარნიზონი ქალაქ ძერჟინსკში ...

მარატი მონაწილეობდა ბრძოლებში და უცვლელად ავლენდა გამბედაობას, უშიშრობას, გამოცდილ დანგრევის მუშაკებთან ერთად, დანაღმული რკინიგზა.

მარატი ბრძოლაში დაიღუპა. ბოლო ტყვიამდე იბრძოდა და როცა მხოლოდ ერთი ყუმბარა დარჩა, მტრებს მიახლოების საშუალება მისცა და ააფეთქეს... და თვითონაც.

გამბედაობისა და მამაცობისთვის პიონერ მარატ კაზეს მიენიჭა საბჭოთა კავშირის გმირის წოდება. ახალგაზრდა გმირის ძეგლი ქალაქ მინსკში დაიდგა.

2 სტუდენტი: ლენია გოლიკოვი

ის გაიზარდა სოფელ ლუკინოში, მდინარე პოლოს ნაპირზე, რომელიც ლეგენდარულ ილმენის ტბაში ჩაედინება. როდესაც მტერმა დაიპყრო მშობლიური სოფელი, ბიჭი პარტიზანებთან წავიდა.

არაერთხელ წავიდა დაზვერვაში, მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მოუტანა პარტიზანულ რაზმს. და მტრის მატარებლები და მანქანები დაფრინავდნენ დაღმართზე, ხიდები ჩამოინგრა, მტრის საწყობები დაიწვა ...

მის ცხოვრებაში იყო ბრძოლა, რომელსაც ლენიამ სათითაოდ იბრძოდა ფაშისტ გენერალთან. ბიჭის მიერ ნასროლმა ყუმბარამ მანქანა დაარტყა. ნაცისტი პორტფელით ხელში გადმოვიდა იქიდან და უკან ისროლა და გაიქცა. ლენია მის უკან დგას. თითქმის ერთი კილომეტრი დაედევნა მტერს და ბოლოს მოკლა. პორტფელში იყო ძალიან მნიშვნელოვანი დოკუმენტები. პარტიზანების შტაბმა ისინი მაშინვე თვითმფრინავით გაგზავნა მოსკოვში.

მის ხანმოკლე სიცოცხლეში კიდევ ბევრი ბრძოლა იყო! და ახალგაზრდა გმირი, რომელიც მხარდამხარ იბრძოდა უფროსებთან, არასდროს უცქერდა. იგი გარდაიცვალა სოფელ ოსტრაია ლუკას მახლობლად 1943 წლის ზამთარში, როდესაც მტერი განსაკუთრებით სასტიკი იყო, გრძნობდა, რომ დედამიწა ფეხქვეშ იწვოდა, რომ მას წყალობა არ ექნებოდა ...

3 სტუდენტი: ვალია კოტიკი

დაიბადა 1930 წლის 11 თებერვალს ხმელნიცკის ოლქის შეპეტოვსკის რაიონის სოფელ ხმელევკაში. სწავლობდა ქალაქ შეპეტოვკას მე-4 სკოლაში, იყო პიონერების, მისი თანატოლების აღიარებული ლიდერი.

როდესაც ნაცისტებმა შეპეტოვკაში შეიჭრნენ, ვალია კოტიკმა და მისმა მეგობრებმა გადაწყვიტეს მტერთან ბრძოლა. ბიჭებმა საბრძოლო ველზე შეაგროვეს იარაღი, რომელიც პარტიზანებმა შემდეგ რაზმში გადაიტანეს თივის ვაგონში.

ბიჭს კარგად რომ დააკვირდნენ, კომუნისტებმა ვალიას მიანდეს მეკავშირე და დაზვერვის ოფიცერი მათ მიწისქვეშა ორგანიზაციაში. მან შეიტყო მტრის პოსტების მდებარეობა, გვარდიის შეცვლის ბრძანება.

ნაცისტებმა დაგეგმეს სადამსჯელო ოპერაცია პარტიზანების წინააღმდეგ და ვალიამ, რომელმაც თვალყური ადევნა ნაცისტ ოფიცერს, რომელიც ხელმძღვანელობდა დამსჯელებს, მოკლა იგი ...

როდესაც ქალაქში დაპატიმრებები დაიწყო, ვალია დედასთან და ძმასთან ვიქტორთან ერთად წავიდა პარტიზანებთან. პიონერი, რომელიც ახლახანს თოთხმეტი წლის იყო, იბრძოდა უფროსებთან მხარდაჭერით, ათავისუფლებდა მშობლიურ მიწას. მის ანგარიშზე - ფრონტისკენ მიმავალ გზაზე მტრის ექვსი ეშელონი ააფეთქეს. ვალია კოტიკი დაჯილდოვდა სამამულო ომის 1-ლი ხარისხის ორდენით და მე-2 ხარისხის მედლით "სამამყარო ომის პარტიზანი".

ვალია კოტიკი გარდაიცვალა, როგორც გმირი და სამშობლომ მას სიკვდილის შემდეგ პატივი მიაგო საბჭოთა კავშირის გმირის წოდებით. სკოლის წინ, სადაც ეს მამაცი პიონერი სწავლობდა, მას ძეგლი დაუდგეს.

4 სტუდენტი: ზინა პორტნოვა

ომმა აღმოაჩინა ლენინგრადის პიონერი ზინა პორტნოვა სოფელ ზუიაში, სადაც ის დასვენებისთვის იყო ჩასული - ეს არ არის შორს ვიტებსკის რეგიონის ობოლის სადგურიდან. ობოლში შეიქმნა მიწისქვეშა კომსომოლის ახალგაზრდული ორგანიზაცია „ახალგაზრდა შურისმაძიებლები“, რომლის კომიტეტის წევრად ზინა აირჩიეს. მონაწილეობდა მტრის წინააღმდეგ გაბედულ ოპერაციებში, დივერსიაში, ავრცელებდა ბუკლეტებს და ატარებდა დაზვერვას პარტიზანული რაზმის დავალებით.

ეს იყო 1943 წლის დეკემბერი. ზინა მისიიდან ბრუნდებოდა. სოფელ მოსტიშჩეში მოღალატემ მას უღალატა. ნაცისტებმა ახალგაზრდა პარტიზანი შეიპყრეს და აწამეს. მტრის პასუხი იყო ზინას დუმილი, მისი ზიზღი და სიძულვილი, ბოლომდე ბრძოლის მტკიცე გადაწყვეტილება. ერთ-ერთი დაკითხვის დროს, მომენტის არჩევისას, ზინამ მაგიდიდან პისტოლეტი აიღო და გესტაპოს ცარიელ დიაპაზონში ესროლა.

ადგილზე მოკლულია ოფიცერიც, რომელმაც გასროლა მიიღო. ზინამ გაქცევა სცადა, მაგრამ ნაცისტებმა გაასწრეს...

მამაცი ახალგაზრდა პიონერი სასტიკად აწამეს, მაგრამ ბოლო წუთამდე იგი დარჩა ურყევი, მამაცი, შეუპოვარი. და სამშობლომ სიკვდილის შემდეგ აღნიშნა მისი ღვაწლი მისი უმაღლესი წოდებით - საბჭოთა კავშირის გმირის წოდებით.

5 სტუდენტი: კოსტია კრავჩუკი

1944 წლის 11 ივნისს ცენტრალურ მოედანზეკიევში, დანაყოფები განლაგდნენ, რომლებიც ფრონტზე წავიდნენ. და ამ საბრძოლო ფორმირებამდე მათ წაიკითხეს სსრკ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის ბრძანებულება პიონერ კოსტია კრავჩუკს წითელი დროშის ორდენით დაჯილდოების შესახებ ქალაქ ოკუპაციის დროს თოფის პოლკების ორი საბრძოლო ბანერის გადარჩენისა და შენარჩუნებისთვის. კიევი...

კიევიდან უკან დახევისას ორმა დაჭრილმა ჯარისკაცმა ბანერები ანდო კოსტიას. და კოსტიამ დაჰპირდა მათ შენარჩუნებას.

თავიდან ბაღში დავმარხე მსხლის ხის ქვეშ: ეგონათ, ჩვენიც მალე დაბრუნდებოდა. მაგრამ ომი გაგრძელდა და, როცა ბანერები ამოთხარა, კოსტიამ ისინი ბეღელში შეინახა, სანამ არ გაახსენდა ძველი, მიტოვებული ჭა ქალაქგარეთ, დნეპრის მახლობლად. თავისი ფასდაუდებელი განძი ტომარაში გახვეული, ჩალით გააგორა, გამთენიისას სახლიდან გავიდა და ტილოს ჩანთით მხარზე მიიყვანა ძროხა შორეულ ტყეში. და იქ, ირგვლივ მიმოიხედა, მან ჩაალაგა ჭაში, დაფარა ტოტებით, მშრალი ბალახით, ტურფით ...

და ხანგრძლივი ოკუპაციის განმავლობაში, პიონერმა თავისი რთული მცველი აიღო ბანერთან, თუმცა ის ჩავარდა აჯანყებაში და გაიქცა მატარებლიდან, რომლითაც კიეველები გერმანიაში მიიყვანეს.

როდესაც კიევი გაათავისუფლეს, კოსტია, თეთრ პერანგში წითელი ჰალსტუხით, მივიდა ქალაქის სამხედრო კომენდანტთან და გაშალა ბანერები ნანახი და მაინც გაოცებული ჯარისკაცების წინაშე.

1944 წლის 11 ივნისს ფრონტზე წასულ ახლადშექმნილ ქვედანაყოფებს კოსტიას მიერ შენახული ბანერები გადაეცათ.

6 სტუდენტი: ვასია კორობკო

ჩერნიგოვის რეგიონი. ფრონტი მიუახლოვდა სოფელ პოგორელცს. გარეუბანში, რომელიც ფარავდა ჩვენი ქვედანაყოფების უკან დახევას, ასეულმა გამართა თავდაცვა. ბიჭმა მებრძოლებს ვაზნები მიუტანა. მისი სახელი იყო ვასია კორობკო.

Ღამე. ვასია შეიპარება ნაცისტების მიერ დაკავებული სკოლის შენობაში.

ის შეიპარება პიონერთა ოთახში, ამოიღებს პიონერულ ბანერს და საიმედოდ მალავს.

სოფლის გარეუბანში. ხიდის ქვეშ - ვასია. ამოიღებს რკინის სამაგრებს, ნახულობს გროვას და გამთენიისას უყურებს ხიდის ნგრევას ფაშისტური ჯავშანტრანსპორტიორის სიმძიმის ქვეშ. პარტიზანები დარწმუნდნენ, რომ ვასიას ნდობა შეიძლებოდა და მას სერიოზული დავალება მიანდეს: გამხდარიყო მზვერავი მტრის ბუნაგში. ნაცისტების შტაბში ის ათბობს ღუმელებს, ჭრის შეშას და ყურადღებით ათვალიერებს, იხსენებს და ინფორმაციას პარტიზანებს გადასცემს. დამსჯელებმა, რომლებიც აპირებდნენ პარტიზანების განადგურებას, აიძულეს ბიჭი წაეყვანა ისინი ტყეში. მაგრამ ვასია ნაცისტებს პოლიციის ჩასაფრებამდე მიჰყავდა. ნაცისტებმა, რომლებიც მათ სიბნელეში პარტიზანებად მიიჩნიეს, გააფთრებული ცეცხლი გახსნეს, მოკლეს ყველა პოლიციელი და თავად განიცადეს დიდი დანაკარგი.

პარტიზანებთან ერთად ვასიამ გაანადგურა ცხრა ეშელონი, ასობით ნაცისტი. ერთ-ერთ ბრძოლაში მას მტრის ტყვია მოხვდა. მისი პატარა გმირირომელიც ცხოვრობდა ხანმოკლე, მაგრამ ისეთი ნათელი ცხოვრება, სამშობლო დაჯილდოვდა ლენინის ორდენებით, წითელი დროშით, სამამულო ომის 1-ლი ხარისხის ორდენით, 1-ლი ხარისხის მედლით "სამამშობლო ომის პარტიზანით".

კონსტანტინე სიმონოვი "არტილერისტის შვილი"
Detgiz, 1958, ტირაჟი 100000 ეგზემპლარი, ენზ. ფორმატი
ალექსანდრე ანდრეევიჩ ვასინის ილუსტრაციები

ეს ლექსი, როგორც ამბობენ, სიმონოვმა დაწერა სრედნის ნახევარკუნძულზე, სადაც ის ომის კორესპონდენტი იყო. ახლა ამ ადგილებში არის ცნობილი დიდების ველი ან სიკვდილის ველი - ძეგლი მათთვის, ვინც იცავდა კოლას ნახევარკუნძულინაცისტებისგან, რომლებიც მურმანსკში შეღწევას ცდილობენ. აქ http://tbrus.ucoz.ru/publ/kolskij_poluostrov_dolina_slavy/1-1-0-174 შეგიძლიათ წაიკითხოთ ამის შესახებ საოცარი ადგილიდა განიხილეთ ძეგლები, რომლებიც შედგენილია ამ ადგილისთვის მებრძოლთა გარდაცვალების ჩანაწერებით. ლენკას პროტოტიპი იყო ლეიტენანტი ივან ალექსეევიჩ ლოსკუტოვი.
1941 წლის ოქტომბერში სიმონოვი ტოვებს ყირიმს ჩრდილოეთის ფრონტი. მურმანსკიდან ის მიემგზავრება რიბაჩის ნახევარკუნძულზე, რომელიც იმ დროს ყველაზე მეტი იყო ჩრდილოეთ წერტილიწინა. იქ დარჩა 1941 წლის ნოემბრის დასაწყისამდე. რიბაჩის ნახევარკუნძულზე ყოფნის ბოლო დღეს, მაიორმა ე. იმის შესახებ, თუ როგორ 1941 წლის ივლისში იგი იძულებული გახდა გაეგზავნა თავისი ძველი არმიის მეგობრის ვაჟი, ლეიტენანტი I. A. Loskutov, რათა მოერგებინა საარტილერიო ცეცხლი სრედნის ნახევარკუნძულის ერთ-ერთ სიმაღლეზე. 1941 წლის 31 ივლისს, ორ რადიოოპერატორთან ერთად, ლეიტენანტი I. A. Loskutov ავიდა სიმაღლეზე და იქიდან 6 დღის განმავლობაში ასწორებდა საარტილერიო ცეცხლს რადიოზე. ლოსკუტოვის მიერ გადაცემული მონაცემების თანახმად, ნაღმტყორცნების ბატარეა განადგურდა ხანძრის შედეგად. დიდი ჯგუფიქვეითი, რამდენიმე ტყვიამფრქვევის პუნქტი. თუმცა, მტრის ჯარებმა განათავსეს მაკორექტირებელი ჯგუფი და სიმაღლის ნაღმტყორცნებიდან და საარტილერიო დაბომბვის შემდეგ, რამაც შედეგი არ მოიტანა, იძულებული გახდნენ სიმაღლეზე შეტევა. მიმდებარე სიმაღლე ყველა მხრიდან, გერმანელი ჯარისკაცებიდაიწყო ასვლა. როგორც I. A. Loskutov გაიხსენა: სხვა გზა არ გვქონდა გარდა იმისა, რომ ცეცხლი პირდაპირ სიმაღლეზე გამოგვეწვია. ჩვენ გავეცი ასეთი ბრძანება, მაგრამ პოლკის მეთაურმა ჩათვალა, რომ ეს შეცდომა იყო და კვლავ იკითხა და მხოლოდ ჩვენი მეორადი ბრძანების შემდეგ დაეცა სიმაღლეზე ჩვენი საარტილერიო ცეცხლის ნაკადი. მიმავალი გერმანელები ნაწილობრივ განადგურდნენ, დანარჩენები კი გაიქცნენ. დაბომბვის დროს ვცადეთ დამალვა და გადავრჩით, თუმცა მდგომარეობა საშინელი იყო. რადიოსადგური განადგურდა და ჩვენი შემდგომი დარჩენა სიმაღლეზე პოლკთან კომუნიკაციის გარეშე უაზრო იყო და მე გადავწყვიტე პოლკში დაბრუნება.
მოთხრობილი ამბის შთაბეჭდილებებზე დაყრდნობით, კ.მ. სიმონოვმა დაწერა ლექსი „არტილერის ვაჟი“, რომელშიც ი.ა. ლოსკუტოვი მსახურობდა ლეიტენანტ პეტროვის პროტოტიპად, ხოლო ე. უფრო მეტიც, ლექსში მითითებულია რეალური მოვლენების შესაბამისი სცენა.
სინამდვილეში, პოემისგან ორი განსხვავება იყო (რა თქმა უნდა, გვარების გამოკლებით). ლექსში ლენკა გამოსწორებაზე მარტო წავიდა, სინამდვილეში ორ რადიოოპერატორთან (პირად გეორგი მაკაროვი და გრიგორი მეხონოშინი) და მეგზურთან ერთად, რომელიც დაჭრილი დაბრუნდა. ასევე, ლენკას მამა, რომელიც, ლექსის მიხედვით, და ფაქტობრივად იბრძოდა ფრონტის სამხრეთ სექტორზე, არ მომკვდარა, მაგრამ მიიღო მძიმე ჭრილობა, მაგრამ გადარჩა და გარდაიცვალა მხოლოდ 1965 წელს.
I. A. Loskutov იბრძოდა მთელი ომის განმავლობაში 104-ე საარტილერიო პოლკიდაასრულა ომი წყნარი ოკეანე, განაგრძო სამსახური წყნარი ოკეანის ფლოტში, დაასრულა კარიერა პოლკოვნიკის წოდებით, შტაბის უფროსი პერსონალის ოფიცრად. წყნარი ოკეანის ფლოტი. ომის დროს დაჯილდოვდა ოთხი ორდენით და
ცხრა მედალი. გარდაიცვალა 1994 წელს

















ცოტა რამ მხატვრის შესახებ მისი ქალიშვილის მოგონებებიდან:

დაიბადა რიაზანში. ჯერ დაამთავრა არქიტექტურისა და სამოქალაქო ინჟინერიის ინსტიტუტი. ამის შემდეგ მუშაობდა ცნობილი არქიტექტორის ა.ბუროვის სახელოსნოში.ომის დროს ასწავლიდა იუნკერებს სამხედრო მშენებლობაში.ხატავდა უამრავ და ძირითადად მულტფილმებს,რომლების ბეჭდვაც გაზეთებმა დაიწყეს.საბოლოოდ გადაწყვიტა ნიანგთან წასვლა. ჟურნალი, სადაც მას სწავლა ურჩიეს. ჩაირიცხა ხელოვნების ინსტიტუტიმათ. ვ.სურიკოვი. სწავლობდა P. Ya. Pavlinov-ის ხელმძღვანელობით. დიდი გავლენაიგი შესრულებულია L. G. Brodaty-ის გრაფიკით. კურსი შესანიშნავი იყო: ბორის მარკევიჩი, მარკ კლიაჩკო, ნიკოლაი გრიშინი. ბედმა ისინი თავიდანვე გააერთიანა, თანამოაზრეები და მეგობრები გააჩინა, ეწეოდა სხვადასხვა ავტორის წიგნების ილუსტრაციებს. თავიდან ბოლომდე მისი წიგნები ძალიან ინტეგრირებულად არის შექმნილი და თითქოს ტექსტშია ჩაქსოვილი, მაგრამ ამავდროულად ფ. ვილონის დიზაინი სტილისტურად განსხვავდება ბ.შოუს ილუსტრაციებისგან. ი.ოლეშას ნახატები არ ჰგავს კ.სიმონოვის „ცოცხლები და მკვდრების“ ილუსტრაციებს, მას ვნებიანად უყვარდა ხატვა. არასოდეს არ შორდებოდა რვეულს და ფანქარს, მოგვიანებით ფლომასტერებს, რომლებსაც ტექნიკურ სიახლედ „აღმერთებდა“.

K.M. Simonov-ის წარმოშობა ჩვეულებრივ მოხსენებულია:

კონსტანტინე (ნამდვილი სახელი - კირილე) მიხაილოვიჩ სიმონოვი დაიბადა 1915 წლის 28 ნოემბერს (15 - ძველი სტილის მიხედვით) პეტროგრადში (ახლანდელი სანკტ-პეტერბურგი) გენერალ-მაიორის მიხაილ სიმონოვის ოჯახში (ის წლების განმავლობაში დაიკარგა. სამოქალაქო ომი, სხვა წყაროების მიხედვით - ემიგრაციაში წავიდა) და პრინცესა ალექსანდრა ობოლენსკაია. მას აღზარდა მამინაცვალი ალექსანდრე ივანიშევი, სამხედრო სკოლის მასწავლებელი. (TASS-DOSIER)

გასაგებია დედასთან - ობოლენსკაიასთან, ალექსანდრა ლეონიდოვნასთან (მშობლები: პრინცი ლეონიდ ნიკოლაევიჩ ობოლენსკი და დარია ივანოვნა შმიდტი, რომლის მამა იყო ნამდვილი სახელმწიფო მრჩეველი, ხოლო დედა იყო პრინცესა შახოვსკაია), 1912 წლიდან დაქორწინებულია სიმონოვზე მიხაილ აგაფანგელოვიჩზე (03/03/03/03/03). 1871 -?), 1919 წლიდან ივანიშჩევის ალექსანდრე გრიგორიევიჩისთვის (1919 წლიდან).

პირველი მსოფლიო ომის დასასრულს შეიძლება ითქვას მამაჩემზე (ალექსეი ლიხოტვორიკის შესანიშნავი პროექტის წყალობით), რომ ის იყო "მე-5 არმიის შტაბის სცენა-სასახლისო განყოფილების უფროსი (1917/10/19). პოლონეთში გადასახლებაში (1920-22 წლებში)“.

მე-5 არმია (მე-2 ფორმირებაში) ჩრდილოეთ ფრონტზე იყო 1915 წლის აგვისტოდან 1918 წლის დასაწყისამდე. როგორც ვიცი, 1918 წელს მე-5 არმიის ბევრი გენერალი და ოფიცერი შევიდა ე.წ. ფსკოვის კორპუსი, რომელსაც მოგვიანებით ეწოდა ჩრდილოეთ კორპუსი. კორპუსი იბრძოდა ესტონეთის არმია, მონაწილეობა მიიღო მე-19 წელს პეტრეზე თავდასხმაში, შემდეგ კი გადაკეთდა ჩრდილო-დასავლეთის არმია. 1920 წლის იანვარში ეს არმია დაიშალა და მისი ჯარისკაცების მესამედი ჩააგდეს ესტონეთის საკონცენტრაციო ბანაკებში. ამასთან, გენერალ-მაიორმა ბობოშკომ პოლონეთში მოიყვანა SZA-ს სამხედრო მოსამსახურეების რამდენიმე ეშელონი, ხოლო პოლონეთში ისინი გახდნენ მე-3 რუსული არმიის ნაწილი, რომელიც ოფიციალურად ექვემდებარებოდა P.N. Wrangel-ს. „1920 წლის ნოემბერში მოქმედი ერთად უკრაინის ჯარები, დამარცხდა მე-14 საბჭოთა არმიადა ინტერნირებულ იქნა პოლონეთის ხელისუფლება„1921 წელს მე-3 არმიის ნაწილი გადაკეთდა მე-2 რაზმად და დემობილიზდა.

ასე რომ, ალბათ, M.A. Simonov, მწერლის მამა, ასევე წავიდა ამ გზით.

დღეს ვკითხულობდი თ.მ.სიმონოვას (!) წიგნს "საბჭოთა რუსეთი (სსრკ) და პოლონეთი. რუსული ანტისაბჭოთა წარმონაქმნები პოლონეთში (1919-1925 წწ.)", და იქ დანართებში წავაწყდი 15.09.1920 წ. ”გენერალის მოხსენება ლ. Შეიარაღებული ძალებიპოლონეთის ტერიტორიაზე), მეორე ხელმოწერა: „შტაბის დროებითი უფროსი გენერალური შტაბიგენერალ-მაიორი სიმონოვი.

მწერლის ვაჟი, ალექსეი კირილოვიჩი, როდესაც მან გააკეთა დოკუმენტურიმამის შესახებ, "იპოვეს ოჯახის არქივიბებიაჩემის წერილები მის დებს პარიზში 1920-იანი წლების დასაწყისში, სადაც ის წერდა, რომ მისი ქმარი პოლონეთში გამოჩნდა და მას და მის შვილს ეძახდა, რომ იქ ეწვიონ. მაგრამ ეს არ გამოვიდა: არც ისე ადვილი იყო ამის შემდეგ წასვლა საბჭოთა რუსეთიდა, როგორც ჩანს, რაც მთავარია, უკვე იყო რომანი სხვა კაცთან, ასევე კარიერულ ოფიცერთან, თუმცა, რომელიც უკვე წითელი მეთაური გახდა - ალექსანდრე ივანიშევი.

მაიორმა ბიჭი ეტლზე მიიყვანა.
დედა გარდაიცვალა. ვაჟი მას არ დაემშვიდობა.
ათი წელი ამა და ამ სამყაროში
ეს ათი დღე მას ჩაერიცხება.

ის ციხიდან, ბრესტიდან წაიყვანეს.
ვაგონი ტყვიებით იყო გაკაწრული.
მამას მოეჩვენა, რომ ადგილი უფრო უსაფრთხო იყო
ამიერიდან მსოფლიოში ბავშვი არ არის.

მამა დაიჭრა და ქვემეხი გატყდა.
ფარზე მიბმული, რომ არ დაეცეს,
საძილე სათამაშოს მკერდზე მიჭერა,
ჭაღარა თმიან ბიჭს თოფის ეტლზე ეძინა.

მის შესახვედრად რუსეთიდან წავედით.
გაღვიძებისთანავე მან ჯარებს ხელი აათამაშა ...
შენ ამბობ, რომ სხვებიც არიან
რომ იქ ვიყავი და დროა წავიდე სახლში...

თქვენ იცით ეს მწუხარება გადმოცემით
და ამან დაგვატეხა გული.
ვის უნახავს ეს ბიჭი?
ის სახლში ვერ მოვა.

იგივე თვალებით უნდა ვნახო
რომლითაც ვტიროდი იქ, მტვერში,
როგორ დაბრუნდება ის ბიჭი ჩვენთან
და აკოცე ერთი მუჭა მის მიწაზე.

ყველაფრისთვის, რაც შენთან ერთად გვიყვარდა,
მოგვიწოდა სამხედრო კანონის წინააღმდეგ საბრძოლველად.
ახლა ჩემი სახლი არ არის იქ, სადაც ადრე იყო
და სად იღებენ ბიჭს.

შორს, ურალის მთებში,
შენს ბიჭს სძინავს. ბედმა გამოსცადა
მე მჯერა, რომ ჩვენ ვართ ნებისმიერ ფასად
ბოლოს და ბოლოს გნახავ.

მაგრამ თუ არა, როდის არის თარიღი
მას მოსწონს, რომ ასეთ დღეებში წავიდე
მიჰყვება მამას, მარჯვედ, როგორც ჯარისკაცი,
მას რომ დაემშვიდობე, შენ გამახსენდი.

ლექსის ანალიზი "მაიორმა ბიჭი იარაღის ეტლზე მიიყვანა" სიმონოვი

კ.სიმონოვი გახდა ყველაზე ცნობილი და პოპულარული საბჭოთა ავტორი, რომელმაც თავისი შემოქმედება ომის თემას მიუძღვნა. პირდაპირი დაკვირვების გავლენით დაწერილი მისი ნამუშევრები მაქსიმალური სიზუსტით გადმოსცემს სასტიკი ომის წლების ატმოსფეროს. განსაკუთრებული ტკივილით არის სავსე ომის პირველი თვეების ლექსები. ერთ-ერთი მათგანია „მაიორმა ბიჭი იარაღზე ჩამოიყვანა...“ (1941).

სიუჟეტი ეფუძნება ბრესტის ციხესიმაგრიდან ევაკუირებული ბიჭის ისტორიას, რომელიც მამამ უკან მიიყვანა. უცნობია იყო თუ არა ნამდვილი პროტოტიპიამ ბავშვს. თუმცა ამას ნამდვილად არ აქვს მნიშვნელობა, მსგავსი ისტორიებიხდებოდა ყოველდღე ფრონტის გასწვრივ. სიმონოვის ოსტატობამ მას საშუალება მისცა გამოეხატა ყველაზე ტიპიური სიტუაციები, რომლებიც ჟღერდა ყველა ჯარისკაცის სულში.

უკან ჩვეულებრივი ამბავიმალავს მილიონობით საბჭოთა ბავშვის დაშლილ ბავშვობას. ბრესტის ციხე იყო პირველი, რომელსაც თავს დაესხნენ ნაცისტური ჯარების უმაღლესი ძალები. მისი გმირული დაცვაგაგრძელდა 30 ივნისამდე. სიმონოვი არ აკონკრეტებს ბიჭის ევაკუაციის დეტალებს. საკმარისია, რომ ომის პირველი ათი დღე მას ათი წელი დაუჯდეს „ამა და ამქვეყნად“. ბავშვმა დედა დაკარგა. ლექსის ყველაზე საშინელი სურათია "ნაცრისფერი ბიჭი" "მძინარე სათამაშოთი", საიმედოობისთვის მიბმული ქვემეხის ეტლზე.

ლექსის მეორე ნაწილში აღწერილია ავტორის გრძნობები ამ ბიჭის დანახვისას. ის ჯარისკაცების რიგებშია, რომლებიც ახლახან გაგზავნიან ფრონტზე და ჯერ არ იცნობენ ომის ყველა საშინელებას. მომავალი ბრძოლების საშინელი პროლოგია ჭაღარა თმიანი ბავშვის ხილვა, რომელიც ჯარისკაცებს ხელს უქნევს. ეს არის მისალმებაც და დამშვიდობებაც. ლირიკული გმირიგაოცებული იყო ნანახით. მანამდე წარმოდგენა არ ჰქონდა, რა შეიძლება მოჰყოლოდა სიძულვილს და სისასტიკეს. იმ დღიდან მოყოლებული ბიჭის იმიჯი მუდამ თვალწინ დგას. ის ვერ დამშვიდდება, სანამ არ დაინახავს გათავისუფლებულ მიწის ნაკვეთს, სადაც ბავშვმა სამუდამოდ დაკარგა ბავშვობა. ავტორი უარს ამბობს საკუთარი სახლი, მას მიაჩნია, რომ ვერ დაიმსახურებს პირადი გამოცდილების უფლებას, სანამ ბიჭს არ დაუბრუნებს სახლის დაკარგულ გრძნობას.

ლექსი "მაიორმა ბიჭი იარაღის ეტლზე მიიყვანა ..." ძალიან პოპულარული იყო ჯარისკაცებში. მთავარ გმირში აღიარეს რეალური ბედიმორევში მოხვედრილი ბავშვები საშინელი ომი. ამან ხალხს უბიძგა სამართლიანი შურისძიებისკენ, მშობლიური მიწის მტრის ჯარებისგან სრულად გაწმენდის სურვილზე.