Otvorené lekcie na témy solfeggio. Plán lekcie na tému: Otvorená lekcia o solfeggio „Od hry k vedomostiam“

Metodický vývoj otvorená lekcia v solfeggio

2. ročník

PREDMET: "Upevnenie pojmov "tón-poltón". Štúdium sekundového intervalu"

CIELE LEKCIE:

Návody:

Upevniť predtým nadobudnuté vedomosti, zručnosti o hudobných intervaloch, pojem tón-poltón.

Naučiť porovnávať a emocionálne vnímať malú a veľkú sekundu.

vyvíja sa:

rozvoj harmonický sluch a hudobná pamäť.

Osvojenie si zručností hudobnej a tvorivej činnosti.

Rozvoj fantázie žiakov.

Vzdelávacie:

- Tréning uší.

Výchova emocionálnej pamäte.

Typ lekcie: kombinované.

Dĺžka vyučovacej hodiny je 45 minút.

Plán lekcie.

Počas vyučovania

Sluchové schopnosti a hudobná gramotnosť

Obsah lekcie

Hudobný a obrazový materiál

1. Opakovanie intervalov. Opakovanie štruktúry prirodzeného dur.

Upevnenie intonácií poltónov a tónov

Spev stupnice C dur. Spev stupnice dvoch zvukov s fixáciou tónov a poltónov.

Gamma napísané na tabuli. Klavírna klávesnica.

2. Malá a veľká sekunda.

Intervalová intonácia melodicky a harmonicky znejúca. Označenie intervalu.

Spev chorálov. Hra na skokany.

Video materiál k lekcii.

3. Hudobný diktát (ústne).

Druhá intonácia. Veľkosť. trvanie.

Práca s rytmickým vzorom piesne „Roly-Poly Dolls“ a fixovanie intervalu.

Rytmické karty.

4. improvizácia na klavíri.

Oprava druhého v harmonickom zvuku.

Počúvanie hudobnej skladby.

B. Zakhoder "Ježek" D. Kabolevsky "Ježek".

Organizácia času.

a) kontrola študentov v časopise.

b) kontrola domácich úloh.

Obsah a priebeh vyučovacej hodiny.

1. Opakovanie intervalov.

učiteľ: Ahojte chalani! Dnes budeme pokračovať v oboznamovaní sa s intervalmi. Pripomeňme si ich mená.

študenti: Tretia, štvrtá, sexta, oktáva, druhá, siedma, kvinta, prima.

učiteľ: Veľmi dobre si pamätáte intervaly. Čo vám pomohlo zapamätať si ich?

študenti: Pomohla nám pesnička o intervaloch.

učiteľ: Poďme spievať túto pieseň.

učiteľ: S akými neznámymi intervalmi sme sa stretli?

študenti: Nona a Decima.

učiteľ: správne. Ide o zložené intervaly, budeme sa s nimi naďalej oboznamovať na seniorských ročníkoch. Teraz, čo je interval?

študentov : V hudbe sú to dva zvuky, toto je vzdialenosť medzi zvukmi.

učiteľ : Správne chlapci, interval je kombináciou dvoch zvukov za sebou alebo súčasne. Ak vezmeme dva zvuky spolu, dostaneme harmonický interval, a ak jeden po druhom, melodický. Počúvajte niekoľko intervalov.

Zneli rovnako alebo inak?

študenti: Sú rôzne, niektoré intervaly zneli jemne, krásne, iné rezko.

učiteľ: Vskutku, všetky intervaly majú svoje sfarbenie, svoj vlastný charakter...

Teraz si zaspievajme stupnicu - C dur a naše cvičenie: Do-Re je tón, Re-Mi je tón, Mi-Fa je poltón, Fa-Sol je tón, A-Si je tón, C-Do je poltón. Chlapci, koľkokrát sme sa v škále stretli s poltónom?

študenti: Dvakrát. Toto je mi-fa a si-do.

učiteľ: Správny! Spomeňte si na našu riekanku o počítání o štruktúre durovej stupnice.

študenti: Tón-tón, poltón, 3 tóny poltón.

učiteľ: Výborne!

2. Malá a veľká sekunda.

učiteľ: A teraz si spolu zaspievajme pesničky, ktoré poznáme.

Na koľkých zvukoch je táto pieseň založená?

študenti: Na dvoch zvukoch: soľ a la flat.

učiteľ: Presne tak chlapi. Na dvoch susedných stupňoch, ktoré tvoria interval Secunda.

Poďme spievať druhú pieseň.

Na akých zvukoch je táto pieseň založená?

študenti: Na noty F a G.

učiteľ: Pravda, ale porovnajme si sekundy. Aká je vzdialenosť medzi nimi.

študenti: Jedna sekunda „F-Sol“ bol celý tón a druhá „Sol-A-flat“ sa „scvrkla“ na poltón.

učiteľ: Takže sekunda jedného tónu je veľká a sekunda poltón?

študenti: Malý.

učiteľ: Budeme ju volať – malá. Znova si vypočujte hlavné a vedľajšie sekundy a vypočujte si ich charakter. Ako znejú?

študenti: Malá sekunda znie „žalostne“, „opatrne“ a veľká sekunda je širšia a „odvážnejšia“.

učiteľ: Všimol si si to správne. Označíme ich takto: B.2 je veľká sekunda, M.2 je vedľajšia sekunda. A teraz od rôzne zvuky postavíme sekundy pri tabuli (deti stavajú veľké a malé sekundy z poznámok: Do, mi, salt, la, re, fa).

Teraz si trochu oddýchneme a zahráme si hru „Jumpers“. Rozdelíme sa na dve skupiny, jedna skupina - malá sekundová, druhá - veľká. (Skupiny stoja v pároch, keď počujú svoj interval (v melodickom zvuku), raz skočia).

3. Hudobný diktát.

učiteľ: Pohrali sme sa, trochu si oddýchli a teraz si vypočujte úryvok z pesničky „Roly Dolls“. (Učiteľ predvedie úryvok piesne so sprievodom). Aký je charakter piesne?

študenti: Veselý, hravý.

učiteľ: Presne tak chlapi. V ďalšej lekcii sa s vami naučíme túto pieseň, ale zatiaľ si ju znova pozorne vypočujte a vytlieskajte rytmus. "Ding-dong, dily-dong, aké zvláštne zvonenie." Aká je veľkosť melódie?

študenti: 2/4

(študenti vytlieskajú rytmus a vyložia ho rytmickými kartami, jeden študent pracuje pri tabuli.)

učiteľ: Chlapci, aký interval sa opakuje v melódii?

študenti: Po druhé!

učiteľ: Je to tak, počuli sme veľkú sekundu, ktorá znela odvážne, zábavne. Pieseň začína zvukom C flat. Zaspievajte hlavnú sekundu z tejto noty.

(Deti chvíľu spievajú „Sol-La“. Potom spievajú melódiu a tlieskajú rytmický vzor. Jedno dieťa to hrá na klavíri, druhé to ukazuje na doske).

5.Improvizácia na klavíri. Sekundu v harmonickom zvuku.

učiteľ: Teraz si vypočujte báseň:

-"Čo si, ježko, taký pichľavý"?

„To som ja, pre každý prípad.

Viete, kto sú moji susedia?

Líšky, vlky a medvede“ / B. Zakhoder /

Teraz si vypočujte hru Dmitrija Kabalevského.

(Učiteľ zahrá skladbu bez toho, aby ju pomenoval.)

Koho hudba predstavuje – líšku, vlka, či ježka?

študenti: ježko!

učiteľ: Prečo jesť?

študenti: Pretože hudba je pichľavá, ako ježko.

učiteľ: správne. A aký interval to pomáha vykresliť?

študenti: Po druhé!

učiteľ: Skúsime stvárniť ježka z básne?

študenti: ÁNO! Poďme!

učiteľ: Poď na klavír a skúsime to spolu. Na začiatok si zložíme melódiu a potom ju v sekunde zahráme.

učiteľ: Takže dnes v lekcii sme sa naučili druhý interval ešte lepšie. Čo sú sekundy? Ako sa od seba líšia?

študenti: Učili sme sa malá sekunda, má dva kroky a pol tónu a veľká sekunda má dva kroky a celý tón. Naučili sme sa rozlišovať podľa ucha a dokonca pomocou sekúnd zobraziť ostnatého ježka.

učiteľ: Výborne chlapci! Ak zhrnieme výsledky našej otvorenej hodiny, môžeme povedať, že sme sa s úlohami úplne vyrovnali a bez problémov sme prešli všetkými testami. No a v ďalšej lekcii budeme pokračovať v oboznamovaní sa s intervalmi.

Účel lekcie:šou rôzne druhy herné formy v rôzne triedy na lekcii solfeggia.

Ciele lekcie:

  • Pin teoretické poznatkyštudentov.
  • Cvičením podporovať rozvoj presnej intonácie
  • Rozvíjať u žiakov zručnosti vnímania a reprodukcie metrorytmických cvičení.
  • Prispieť k rozvoju zmyslu pre metrorytmus, vytvorenie metrickej pulzácie, koordinácie rôzne časti telo.
  • Voľne identifikujte rytmické vzorce a melodické obraty podľa ucha. Zahrajte si ich.
  • rozvíjať tvorivosť osobnej slobody iniciatívu a samostatnosť študentov.
  • Prispievať k formovaniu estetického vkusu žiakov.

Typ lekcie: Lekcia komplexnej aplikácie vedomostí a zručností.

Didaktické materiály:

  • Lotto karty „ABC of Music“ od S. Beletského
  • plagát „Trvanie od celého čísla po tridsaťsekundu“ od S. Beletského
  • karty piateho kruhu kľúčov v tvare „Kvet - Semitsvetika“
  • karty štruktúrneho zloženia akordov MB7, MB65, MB43, MB2, MM7, Mum.7, um.7, B53, M53, uv.53, um.53, B6, M6, M64, M64.

Počas vyučovania

Na otvorenej hodine sa zúčastňujú žiaci 1. ročníka odboru klavír a sláčik, 2. ročníka ľudového a dychového odboru, 6. ročníka odboru ľudová a dychová hra a 8. ročníka odboru klavírna hra. Každá trieda je zastúpená 2-4 ľuďmi.

Organizačný moment, upriamenie pozornosti žiakov.

Herné formy na lekciách solfeggio pre študentov 1. ročníka:

Opakujeme pojmy: tempo, údery, tonalita, tonika, kroky, stabilné a nestabilné kroky.

Lotto hra "ABC of Music".

Pravidlo o stabilných a nestabilných krokoch - spievajme pieseň o rozlíšení krokov:

V stupnici je presne sedem zvukov,
Musíte ich spievať všetky spolu
Tieto zvuky sú dôležité
Musíme sa ich naučiť
Poďme spievať a opakovať
Neochota dovoliť.

Druhý až prvý, štvrtý až piaty,
Šiesty až piaty, siedmy až prvý.
Ráno vychádza slnko
Spieva túto pieseň.

Aj zajac je šikmý,
Umožňuje problémy
Nebuďte leniví a opakujte
Dovoľte nepokoj.

Pojmy úvodné kroky, tonická trojica - spievame piesne - chorály C dur.

Opakujeme názvy trvania.

  • Cvičenie L. Beletskaya „Trvanie od celého čísla po tridsať sekundy“.
  • Rytmická hra od L. Beletskej „Magické prsty“.

Herné formy na lekciách solfeggia pre študentov 2. ročníka:

  • Jednoduché intervaly určujeme podľa sluchu, spievame piesne - chorály pomocou lotto kariet ABC of Music.
  • Rytmická hra „Darček priateľovi“.

Herné formy v lekciách solfeggio pre študentov v ročníkoch 6, 8:

  • Rytmickú partitúru vykonávame s využitím hlukových nástrojov na timbrovú diferenciáciu partov pravej a ľavej ruky.

  • Ústne melodické diktáty vo forme hry „Hádaj melódiu“. Určte podľa ucha a zaspievajte po 1 - 2 notách nasledujúce melodické frázy:

Nasledujúce úlohy plnia žiaci rozdelení do dvoch tímov.

  • Opakujeme kruh pätín tónov. Hra "Flower-Semitsvetik".
  • Fixujeme štrukturálne zloženie odovzdaných akordov. Hra „Zbierajte akord“.

Rytmický diktát „Brat Martin“. Zaznamenáva sa vo forme hry „Zbierajte rytmus“ pomocou kariet. Diktát je určený pre žiakov 2. ročníka.

Zafarbený kánon „Brat Martin“. Účinkujú žiaci 3., 4. ročníka na nástrojoch K. Orffa.

Učebné pomôcky.

  1. S. Beletsky Lotto „ABC hudby“. – Omsk, 2001
  2. L. Efremová „Učenie je zaujímavé!“ Sprievodca po solfeggio. - S. -P., 2006
  3. T. Kamaeva, A. Kamaev Gambling solfeggio. - M., 2004
  4. L. Beletskaya Základy hudobného času, - Omsk, 2002
  5. O. Berak škola rytmu. Časť 1 Bipartitná. - M., 2003
  6. N. Belaya Hudobný zápis. elementárna teória hudba. Hry v triede. - S.–P., 1999
  7. N. Ladukhin 1000 príkladov hudobný diktát za 1, 2 a 3 hlasy. - M., 1967
  8. B. Streda kánonu. - M., 1997

Verejná lekcia v predmete "Solfeggio" 4. ročník

PREDMET: Tritóny v tóne
Účel lekcie: vytvoriť pojem „tritóny“ (zvý
kvart (uv4) a zmenšená kvinta (um5), rozvíjať staviteľské zručnosti, identifikovať intervaly podľa ucha, ucho pre hudbu, intonačné schopnosti, pestovať zmysel pre harmóniu.
Ciele lekcie:
1. Uveďte poznatky o uv.4 a mysli.5, ich štruktúre, rozlíšení, umiestnení v
rozčuľovať sa.
2. Učte intonáciu, určujte sluchom, vytvorte interval „tritón“.

3. Upevniť poznatky o intervaloch.

Počas tried:
1. Hudobný pozdrav a spievať.
2. Kontrola domácich úloh. (opakovanie vedomostí o intervaloch)
3. Vysvetlenie nového materiálu:

ahojte chalani a Drahí kolegovia. Sme radi, že vás dnes vidíme na našej lekcii. Témou hodiny je „Tritons“. Toto sú intervaly. Nové intervaly, s ktorými sa dnes zoznámime. Začnime lekciu kontrolou domácej úlohy. Úlohou bolo zopakovať tému „Intervaly“, všetko, čo sa týka intervalov. Táto recenzia nám pomôže pracovať Nová téma. A prvá otázka: Čo je interval?

(Z latinčiny - medzera, kombinácia dvoch zvukov prevzatých postupne alebo súčasne).

Čo sú to intervaly krokov? Podľa zvuku?

Intervaly sú príjemné pre ucho a ostré, nepríjemné. aký je názov? (Konsonancie a disonancie).

To je správne. Okrem toho, že intervaly sú spoluhláskové a disonantné, líšia sa aj spôsobom ich prevedenia. Keď na nástroji stlačíme dva zvuky súčasne, (zahrá sa), potom sa takémuto predstaveniu hovorí? (harmonické), a keď ich hráme po jednom a vieme spievať napríklad terciu, kvartu? (melodický). Poďme spievať.

A sú tam aj úzke a široké intervaly (príklad na doske Re - C) Aký bude základ? (Re) a zvuk C? (hore).

No, spomenuli sme si, čo sú intervaly, a teraz prejdime k našej téme „Mloci“. Toto sú intervaly. Ale prečo sa tak volajú? Mloci?

4. Sluchová analýza.

Už podľa názvu ste uhádli, že tritón je interval obsahujúci tri tóny. Doteraz ale nevieme, čo sú tieto intervaly, ako znejú, v akých krokoch sa stavajú, ako sa riešia. A na zodpovedanie všetkých týchto otázok vám na začiatok navrhujem vypočuť si krátke dielo talianskeho skladateľa Arcangela Corelliho. Dielo sa volá „Sarabande“ napísané v 17. storočí. Než budete klamať noty tohto diela. Pri počúvaní sledujte, ako sa melódia pohybuje: (krok za krokom alebo sú v nej skoky). Počúvame.

Takže pri počúvaní diela ste sledovali melódiu po tónoch. V akom intervale začína hra? (od štvrtiny). Existuje veľa takýchto skokov v melódii? (Áno). Do reprízy spievame melódiu.

5. Pracujte na poznámkach.

Teraz označte ceruzkou všetky široké skoky na koniec kusu. Určme hodnotu kroku všetkých vybraných intervalov. Spievame všetky štvrťové ťahy melódie. Stretli sme sa veľa čistých kvart a dvoch zvýšených o 0,5 tónu (3 tóny), ktoré melódiu sýtia disonanciami, dodávajú hudbe nevšedný zvuk.

6. Práca v zošite (stavba)

Takže rozšírená kvarta je tritón, ale tritón nie je jediný v stupnici. Aby sme mu našli partnera, urobme inverziu uv.4 (práca na doske). Aký je interval? Koľko krokov a tónov má? Ide o zmenšenú pätinu. Má tiež 3 tóny, na rozdiel od čistej kvinty, v ktorej je 3,5 tónu.

Tritóny sú teda dvojica intervalov Uv.4 a Um.5, ktoré sa navzájom uvádzajú do obehu. Už vieme, že na každom kroku stupnice je možné zostrojiť akýkoľvek interval. Zatiaľ však nevieme, na akých schodoch v hlavnom sú Uv.4 a Um.5 postavené. Aby som to zistil, navrhujem postaviť kvarty v tónine C dur na všetkých krokoch, počnúc 1. krokom. Staviame a spievame ich. Vidíme, že na všetkých krokoch, časť 4, a na 4. kroku - UV.4. Urobme apel Uv.4 a nájdime Um.5 v harmónii, je postavená na 7. stupni dur.

Chlapci, ako znie tritón? Udržateľné alebo nie?

(Tritóny sú intervaly, ktoré znejú nestabilne, vyžadujú si povolenie)

7. Pracujte pri tabuli.

Povoľujeme Uv.4 a Um.5. Zisťujeme, že W. intervaly sa s rozlíšením rozširujú, zatiaľ čo redukované intervaly sa zužujú.

Na opravu rozlíšenia týchto intervalov navrhujem pracovať na kartách nezávisle. (Skonštruujte a vyriešte SW.4 a Um.5 v tónine D dur). Kontrola práce.

Vidím, že si unavený a navrhujem, aby si si trochu oddýchol pri zábavných postavách.

8. Fyzická minúta.

9. Analýza ukážok z klasickej hudby (Charakteristika hudobný obraz interval "triton")

Pokračujme v našej lekcii. Navrhujem vypočuť si dielo od ruského skladateľa P.I. Čajkovského. Vo svojej hudbe vytvoril obraz rozprávkový hrdina. Skúste si predstaviť, aký je to hrdina. Stručne to opíšte. Počúvame.

Čo teda môžete povedať o hudbe, ktorú ste počúvali? (Hudba je strašidelná, nervózna, napätá, nepokojná). Slovami opíšte obraz rozprávkového hrdinu. Koho si si predstavoval? Babu Yaga - prefíkaný, drzý, zlý. Správne ste pochopili charakter hudby. Skladateľ P.I. Čajkovskij sa pokúsil sprostredkovať zlý, nepríjemný obraz. Čo si myslíte, čo použil skladateľ na stelesnenie obrazu? Poďme sa pozrieť na poznámky. Štart, prvý riadok. (Vystúpenie na klavíri).

Ozývajú sa rušivé zvuky. Po poznámkach vidíme, že skladateľ použil veľa tritónov na vyjadrenie obrazu Baba Yaga. Práve tieto intervaly dodávajú hudbe nezvyčajný zvuk a sú veľmi pôsobivé.

Vypočujme si hru ešte raz. Skladba sa volá „Baba Yaga“ – je to jedna z 24 skladieb „Detského albumu“ pre klavír od P.I. Čajkovskij, napísaný v roku 1878. Tento album venoval svojmu synovcovi Voloďovi Davydovovi. Album bol určený na domácu tvorbu hudby. A teraz si vypočujme a pozrime ilustrácie k hudbe (detské kresby). (Počas počúvania rozprávam obsah hry). Niet divu, že Čajkovskij použil tritóny na stelesnenie obrazu temnej sily. Mloky sú považované za diabolskú kombináciu dvoch hudobné zvuky. Nie každý vie, že v stredoveku bolo prísne zakázané používať dva zvuky, ktoré obsahujú 3 tóny. katolícky kostol veril, že tritóny v hudbe v žiadnom prípade nie sú prípustný jav. Ten, kto ich používa vo svojich skladbách, bol ovplyvnený diablom alebo ho uctieva. Tento interval nebolo dovolené použiť pri simultánnom ani následnom ozvučovaní. Ak niekto porušil ustanovené zákony v súvislosti s týmto súhlasom by mohol ísť do väzenia. Čas plynul a ruskí skladatelia začali široko používať tritóny: Rimsky-Korsakov, Borodin, Čajkovskij.

10. Definícia podľa ucha.

Teraz už viete, ako znejú tritóny a dokážete ich rozlíšiť od čistých kvart a kvint. A teraz si to overíme v praxi. Budem hrať rôzne intervaly a samozrejme tritóny. Počúvame. (Kontrola).

Veľmi dobrí chlapci.

11. Zhrnutie vyučovacej hodiny

Takže dnes sme sa v lekcii zoznámili s novými intervalmi. Pomenujte ich. Aké sú ich vlastnosti? Ako sa podobajú? (Hodnota tónu - 3 tóny). Ale Uv.4 pokrýva 4 kroky a Um.5. - 5 krokov. A na rozdiel od čistých intervalov, Uv.4 bude širší ako čistá kvarta o 0,5 tónu a Um.5 - už čistá kvinta, tiež o 0,5 tónu. Toto je rozdiel medzi disonantnými tritónmi a čistými kvartami a kvintami.

12. Vyriešte krížovku

And - Tento hudobný interval je tvorený dvomi zvukmi s rovnakým názvom a je označený číslom 1, môže ísť o unisono. (Unison - od talianske slovo unisono, z latinského unus - jeden a sonus - zvuk - súčasné znenie dvoch alebo viacerých zvukov rovnakú výšku: napr. (prima)

H - Tento hudobný interval pozostáva z dvoch krokov a je označený číslom 2. (druhý)

T - Tento hudobný interval obsahuje 6 krokov. (šiesty)

E - Hudobný interval siedmich krokov. (siedmy)

R - Tento interval obsahuje 2 tóny. (tretí)

B - Interval piatich krokov. (pätina)

A - Interval šiestich tónov. (oktáva)

L - Tento interval je najmenší zo všetkých intervalov. V krížovke chýba interval 4 krokov. Toto je... (poltón).

Známky lekcie.

13 Domáce úlohy:

Stavajte a spievajte mlokov s rozlíšením v tóninách: Es dur a G dur.

Nájdite tritóny v skladbách v špeciálnej triede hudobný nástroj alebo si sami zložte melódiu s tritónom.

Každý učiteľ pravidelne predvádza svoje pracovné skúsenosti na otvorených hodinách.Takéto lekcie môžu robiť ako pre svojich kolegov učiteľov, tak aj pre rodičov žiakov.Pravidelne robím otvorené hodiny pre rodičov pred záverečnými a prestupovými skúškami. Toto je otvorená hodina ústnej kontroly, pre ktorú nevyhnutne pozvaní sú všetci rodičia.Takáto hodina je akýmsi „nácvikom“ ústnej skúšky. Deti sa na to zodpovedne pripravujú, snažia sa svoje vedomosti ukázať rodičom. A mne je hneď jasné, na čom je potrebné ešte popracovať. Viac o týchto lekciách si prečítajte tu:

Ďalším typom otvorenej hodiny je hodina pre kolegov učiteľov.Na takýchto hodinách učiteľ ukazuje svoju prácu, zdieľa svoje skúsenosti, metodické zistenia, ukazuje dosiahnuté výsledky.Tu je príklad takejto hodiny:

otvorená lekcia solfeggio pre 5. ročník 2013

"Práca s triádami hlavných krokov"

V rámci práce na pedagogický projekt„Solfeggio mimo hodiny“ Uskutočnil som otvorené hodiny, na ktoré som pozval kolegov aj rodičov študentov.To boli záverečné hodiny venované muzicírovaniu.

otvorená lekcia o solfeggio na tému „tvorba hudby“ 3. ročník, 2017

otvorená lekcia o solfeggio na tému „tvorba hudby“ 2. ročník, 2016


otvorená lekcia o solfeggio na tému "tvorba hudby" 1. ročník 2015

2015 - metodický. rozvoj.

otvorená hodina na tému "muzikárske práce" 2. tř.1.pol.

2015 - priebeh vyučovacej hodiny.

otvorená lekcia v solfeggio pre 3. ročník."Príprava na teoretickej olympiády pre triedu 3" 2012

otvorená lekcia solfeggio pre 7. ročník "Príprava na ústna skúška v prítomnosti rodičov“ (2017)


OTVORENÉ solfeggio lekcia pre 4. ročník."Príprava na úst kontrolná hodina"

Intervaly

Otvorená lekcia v solfeggio, 2. ročník štúdia

Vzdelávacia inštitúcia MKOU DOD DTDiM
Autor lekcie (meno, pozícia) Zlotenko Evgenia Vladimirovna. učiteľ doplnkového vzdelávania
Vec solfeggio
Vrchol lekcie intervaloch
Miesto školenia prvá lekcia tematického bloku "Intervaly"
Rok štúdia 2
Typ lekcie lekcia učenia sa nového materiálu
Forma lekcie skupina
Trvanie 45 minút
Účel lekcie Formovanie pojmu interval
Ciele lekcie

Vzdelávacie:

  1. Štúdium a primárna konsolidácia nového vzdelávací materiál
  2. Zavedenie novej terminológie

vyvíja sa:

  1. rozvoj obrazné myslenie
  2. rozvoj kognitívny záujem
  3. Rozvoj schopnosti aplikovať poznatky v praxi
Štruktúra lekcie
  1. Organizácia času
  2. Vstup do témy
  3. Hlavná časť
  4. Konsolidácia tried
  5. Zhrnutie
  6. Domáca úloha
metodický, didaktický materiál
  1. Vzdelávací program„Súzvuk“ zborového štúdia DTDiM
  2. Davydová E.V. Metódy výučby solfeggio: Proc. príspevok - M: Veda, 1986 - 160 strán.
  3. Kamočina O.P. Nesprávne solfeggio, v ktorom sú namiesto pravidiel piesne, obrázky a rôzne príbehy! - 5. vydanie, stereotypné. séria" Návody pre hudobnú školu“ - Rostov na Done: Phoenix, 2013 - 91 s.
  4. Kalinina G.V., Solfeggio. Pracovný zošit. 1 trieda. M: vydavateľstvo "Vydavateľ Kalinin V.V.", 2008 - 32 s.
Vyučovacie metódy
  1. Vysvetľujúco-ilustratívne
  2. Heuristika (čiastočné vyhľadávanie)
  3. reprodukčné
Vybavenie
  1. klavír
  2. Projektor
  3. Obrazovka
  4. Laptop

Vysvetľujúca poznámka.

Hodina je určená pre študentov 2. ročníka štúdia predmetu solfeggio. Toto je prvá lekcia v štúdiu tejto témy zameraná na počiatočná formácia pojem interval, oboznámenie sa s jeho množstvo, pojmy melodické a harmonické intervaly, disonancie a konsonancie, ako aj s počiatočným obrazno-emotívnym vnímaním intervalov sluchom. Na základe psychologické vlastnosti deti daný vek, na hodine boli použité rôzne formy prezentácie učiva. Celá nová terminológia nie je podaná sucho teoretický jazyk ale vo forme piesňového materiálu. Používanie prezentácie pomáha lepšie zapamätanie nový materiál. Všetky nové poznatky sa upevňujú nielen slovom, ale aj konaním („Počujem a zabúdam. Vidím a pamätám si. Činím a rozumiem“).

Počas vyučovania.

učiteľ: Ahojte chalani! (prezentácia, snímka 1)
Dnes sa vydáme na cestu za novými poznatkami! Poďme sa zoznámiť s novými hudobnými konceptmi, ktoré sa nám budú veľmi hodiť. Začíname študovať intervaly.

Intervaly sú stavebné kamene, z ktorých sa skladá každý hudobná skladba Tak ako dom pozostáva z malých tehál, tak aj každá melódia sa skladá z intervalov.

Toto slovo ste už určite počuli. Používa sa nielen v hudbe (snímka 2). Svietidlá sú umiestnené v určitej vzdialenosti od seba, to znamená, že sú umiestnené v určitom intervale, medzi podperami mosta je určitá vzdialenosť - interval. Pokračovať ďalej…

študenti: delením podľa matematické pravítko nakreslené s rovnakým intervalom, kroky na schodoch idú s určitým intervalom. Prestávka je interval medzi vyučovacími hodinami a prázdniny sú interval medzi štvrťrokmi.

učiteľ: Výborne! Interval je vzdialenosť (snímka 3). V hudbe je interval vzdialenosť medzi dvoma zvukmi. (snímka 4) (snímka 5). V intervale môžu zvuky ísť postupne, jeden po druhom, ako v melódii - potom sa takýto interval bude nazývať melodický. A ak zvuky v intervale znejú spolu, potom sa takýto interval bude nazývať harmonický. To znamená, že môžeme tiež povedať, že interval sú dva zvuky brané spolu alebo postupne (snímka 6). Skúsme spoločne zopakovať tieto 2 definície medzier (snímka 7).

1) interval je vzdialenosť medzi dvoma zvukmi
2) interval sú dva zvuky brané spolu alebo za sebou

A teraz pracujeme v reťazci - každý volá jednu z definícií intervalu.

(Deti volajú definície intervalu)

učiteľ:Správne, dobre, každý sa s úlohou vyrovnal!

Teraz počúvajte a určte, ktorý interval znie - harmonický (noty znejú spolu) alebo melodický (noty znejú postupne).

(Deti počúvajú a odpovedajú)

učiteľ: Správne, dobre!

Intervaly môžu byť úzke, keď sú zvuky blízko pri sebe (zobrazenie nástroja) a široké, keď sú zvuky ďaleko od seba (zobrazenie klavíra).

Máme dosť na osem jednoduché intervaly. Každý z vás má svoje meno a má ho aj každý interval vlastné meno. Ale ich mená sú nezvyčajné - znejú tajomne, prišli k nám staroveký jazyk- latinčina (snímka 8). Prima, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta, siedma, oktáva.
Prima sa z latinčiny prekladá ako prvá, druhá je druhá, tretia je tretia atď.

Keďže interval je vzdialenosť, znamená to, že ju môžeme zmerať. Ale čo? Vzdialenosť medzi krajinami sa meria v kilometroch. stojaci ľudia možno merať v centimetroch a intervaly sa merajú v krokoch (snímka 9)

Každý interval je skrátený ako číslo od 1 do 8. A toto číslo udáva počet krokov v intervale. V prvom - jeden, v druhom - 2, v treťom - 3 a tak ďalej.
Ako sa volá súbor hudobníkov, v ktorom hrajú 4 ľudia?

študenti: kvarteto (snímka 10).

učiteľ: správne. A interval, v ktorom 4 kroky sú kvart. Čo ak spolu hrá 5 ľudí?

študenti: kvinteto (snímka 11).

učiteľ: Správne, dobre! A interval, v ktorom 5 krokov sa nazýva piaty. Zavolajme názvy intervalov v poradí a ukážme toľko prstov, koľko je krokov v intervale. Prima - jeden prst, druhý - 2 atď. (snímka 12).

Názvy intervalov vyslovujeme spolu s uvedením počtu krokov.

A teraz, aby sme si lepšie zapamätali názvy intervalov a naučili sa ich spievať, naučme sa pieseň o intervaloch.

Naučte sa slová verša 1 a refrénu: (snímka 13)

1) Ak sú poznámky v pároch,
Nazývajú sa intervaly.
A teraz sme vám ich
Poďme spať s radosťou.

Refrén:
Prima, druhá, tretia, štvrtá.
Kvinta, sexta, septima, oktáva.
Oktáva, siedma, šiesta, piata,
Štvrtý, tretí, druhý, prvý.

učiteľ: Teraz si vypočujte hudobnú hádanku. Ako sa tieto 2 intervaly líšia?

Hrám disonanciu a konsonanciu.

študenti: Prvý znie - nepríjemný, škaredý a druhý - krásny, láskavý.

učiteľ: Správne! Niektoré intervaly môžu znieť drsne, napäto – nazývajú sa disonancie. A intervaly, ktoré znejú spolu, eufónne, sa nazývajú súzvuky. (snímka 14)
Učenie sa veršov 2 a 3 piesne o intervaloch (snímka 15)

2) Ako ježkovia s tŕňmi,
Sú tu strhujúce intervaly
Toto sú sedminy so sekundami,
Nazývajú sa disonanciou.

3) A iní sú veľmi milí,
Požehnaný, krásny,
Prvočísla, tercie, oktávy, kvarty,
Kvinty, sexty sa nazývajú súzvuk.

Skladbu o intervaloch predvádzame celú. Na refréne deti ukazujú počet krokov na prstoch (snímka 17, 18)

A teraz skúsme zostaviť intervaly od noty po. Do-do - 1 krok - prima. Do-re - 2 kroky - sekunda. Do-mi - tri kroky - tretí atď. (snímka 19)

učiteľ: A teraz si zapíšme do zošitov naše intervaly od poznámok po ako aj na snímku (snímka 20)(Deti si intervaly zapisujú do zošita).

Hudba je napoly matematika a napoly poézia.

Interval nie je len určitý počet krokov, ale aj určitý obraz, charakter, nálada. V našich ďalších lekciách sa naučíme určovať intervaly podľa ucha.

A aby nám to uľahčilo, pomôžu nám v tom obrázky - asociácie, tipy (snímka 21)

Prima je dvojka rovnaký zvuk- ako dvaja rovnakí ľudia. Druhá je pichľavá ako ježko, tretia je mäkká a láskavá ako mačka, štvrtá je vyzývavá, ako hlas trúbky, a tiež sa ňou začína hymna Ruska. Piata je prázdna a duní ako zvuk v jaskyni a tiež je to interval, na ktorý je naladený sprievod gájd. Sexta je široká a vznešená ako jeleň a tiež - ňou sa začína milovaná pieseň o vianočnom stromčeku. Septima je pichľavá, nahnevaná ako Baba Yaga a oktáva je najširší interval, ako najdlhší krk žirafy.

učiteľ: Poďme si teda zhrnúť všetko, čo sme sa dnes naučili. Dozvedeli sme sa, čo je interval

študenti: Interval je vzdialenosť medzi dvoma zvukmi.

učiteľ: Naučili sme sa, že intervaly sú melodické a harmonické. Čo to znamená?

študenti: harmonické - dva zvuky spolu a melodické - postupne.

učiteľ: Vy a ja teraz vieme, že intervaly môžu znieť príjemne, eufónne alebo ostro, napäto. Ako sa nazývajú tieto typy intervalov?

študenti: disonancie a konsonancie.

učiteľ: A tiež sme sa dozvedeli, že interval nie je len počítanie krokov, ale veľmi dôležitý prvok hudobný jazyk, každý interval má svoj vlastný obraz a svoju náladu.

učiteľ: Teraz sa pozrime na ten váš domáca úloha (Dodatok 1)
1) Dokončite úlohy z pracovný zošit(vyplňte tabuľku a spojte názvy intervalu a jeho krokovú hodnotu so šípkami) ( snímka 22)
2) Doma budete musieť vyplniť krížovku, a ak ju vyplníte správne, v strede krížovky budete mať tému našej lekcie ( snímka 23)
3) Naučte sa slová piesne o intervaloch.

Zlotenko E. V., Železnogorsk