Otvorená akcia o geografii KBR. II

Mestská autonómna vzdelávacia inštitúcia

"Stredná škola č. 4"

Mimoškolská aktivita v geografii:

« Vieš

tvoja planéta?

(6 tried)

Zostavil: O.G.Akulinina

Tambov 2014

Ciele:

Zapojenie študentov do tvorivá činnosť, otvoríte ich intelektuálne schopnosti a rozširovanie si obzorov;

Rozvoj kognitívneho záujmu o štúdium predmetu.

Vybavenie: počítač, mediálny projektor.

Príprava na kvíz: 2 tímy (10 ľudí) sú vytvorené z dvoch tried rovnakej paralely. Každý tím si pripraví vlastný pozdrav (meno, motto) a zvolí si kapitána tímu.

Formulár správania: kvíz.

Priebeh udalosti:

1. Organizačný moment.

2. Usporiadanie udalosti.

Sme zvyknutí študovať s vami geografiu prísne školské učebnice, atlasy, encyklopédie. Dá sa vždy o geografii rozprávať len na hodinách geografie? Nie Toto bude mojím dnešným cieľom – dokázať vám, že geografia je všeprenikajúca veda a samozrejme preveríme, aké rozsiahle sú vaše znalosti geografie.

Takže začíname...

    Dnes súperia dve družstvá žiakov, pozdravme sa.

    Pozdrav tímov (meno, motto, kapitán tímu) - 3 body

Každý tím je hodnotený porotou a po každej súťaži hlási výsledky (každá správna odpoveď - 1 bod). Ak je daná nesprávna odpoveď, právo odpovedať na túto otázku prechádza na druhý tím.

I. Súťaž-rozcvička

Na obrazovke sa zobrazia snímky s otázkami: tímy sa striedajú v čítaní otázok a dávaní odpovedí:

    Jediná krajina na svete, ktorá pokrýva celú pevninu (Austrália)

    Ktorý kvet kvitne na jar ako prvý? (primulka)

    Toto Európske mesto nachádza sa na nulovej zemepisnej dĺžke (Londýn)

    Najviac veľký vták v Európe? (labuť)

    Symbol Antarktídy (tučniak)

    Najrýchlejšie zviera na planéte (gepard)

    Aký hmyz je domestikovaný ľuďmi? (včela)

    Aké kvety majú ľudské mená? (ruža, ľalia)

    Čo je La Perouse? (prieliv)

    Obrysy tejto krajiny pripomínajú čižmy (Taliansko)

II. Súťaž "Najpozornejší"

Každému tímu prečítam tri komické básne, musíte rýchlo a bez problémov nájsť chyby

    V Rusku je jazykom ruština,
    Vo Francúzsku francúzsky
    V Nemecku nemčina
    A v Grécku - orech, (nie orech, ale grécky)

    Šesť oceánov na planéte, súhlasia s tým všetky deti? (nie, sú štyri)

    Počujem náznak Viti-friend,
    Ten Everest je veľká rieka (nie rieka, ale hora)

    Slnko sa cez deň unaví

V noci ide spať

Na čistinku, do lesa,

Presne na východ. (Nie na východ, ale na západ.)

    Každý od detstva pevne vie:

Angara sa vlieva do Bajkalu. (Nepriteká dovnútra, ale vyteká.)

    Krajina snehu, mrazu, fujavice

Hovoríme tomu juh. (Nie na juh, ale na sever.)

    Každý kapitán vie

Volga je oceán. (Nie oceán, ale rieka.)

    Slnko a obloha sú fialové.

Noc začína po úsvite. (Nie po úsvite, ale po západe slnka.)

    Vedzte, chlapci, je čas pre vás,

Ten Bajkal je naša hora. (Nie hora, ale jazero.)

    Od staroveku až po súčasnosť

Prší ako vedrá na púšti. (Nie v púšti, ale v trópoch.)

    Vysoké borovice vľavo a vpravo

Ich lesná rodina sa nazýva dubový les. (Nie dubový les, ale les.)

    Na rybníku je zábava:

Choďte s prúdom na chrbte. (Nie na rybníku, ale na rieke, pretože prúd je len tam.)

III. Súťaž „Geografia na sto percent“

Hádajte slová, ktoré sú geografické pojmy, mená a mená, v ktorých je číslovka 100.

Ak 1. tím nemôže odpovedať, odpovedá 2. tím a získava bod navyše.

otázky:

Kardinálny smer (východ.)

Začiatok rieky (prameň)

Hlavné mesto krajiny (hlavné mesto.)

Štát v pobaltských štátoch (Estónsko)

Ruské mesto, prístav Tichý oceán(Vladivostok.)

Meno navigátora, ktorý objavil Ameriku (Christopher Columbus)

IV. Súťaž "Naši menší bratia"

Ukážka fotografií zvierat. Tímy musia odpovedať na nasledujúce otázky:

Aké zviera je zobrazené?

Kde to žije?

Čo to žerie?

V. Súťaž "Poznáte rieky?"

Žiaci si vybavia všetky rieky, ktoré poznajú (3 minúty). Čítajte postupne, s rovnakými odpoveďami nie sú akceptované.

V ja . Súťaž "Hlasy"

V II . Súťaž kapitánov

Zo slova geografia urobiť čo najviac viac slov za 1 minútu.

VII ja . Bleskový turnaj

Tím musí dať čo najviac správnych odpovedí za 2 minúty.

otázky vedúceho.

Otázky k bleskovému turnaju:

1. Kapitál Starý ruský štát(Kyjev)

2. Ako volali Európania pôvodných obyvateľov Ameriky? (Indiáni)

3. Rastie strom v zime? (nie)

4. vzduchový plášť Zem (atmosféra)

5. obrie vlny(tsunami)

6. V akom ročnom období sa to stalo? Bitka na ľade"? (jar)

7. Kde boli vynájdené arabské číslice? (v Indii)

8. Kde má kobylka uši? (pešo)

9. Kde je v priemere chladnejšie – na severnom alebo južnom póle? (na juhu)

10. Najviac veľký ostrov na Zemi (Grónsko)

12. Ktoré vtáčie mláďatá nepoznajú svoju matku? (kukučky)

13. Najviac malý oceán(Arktída)

14. Hlavné mesto Indie (Dillí)

15. Ako nazývajú Gréci svoju krajinu? (Haló)

16. O akých zvieratách môžeš povedať, že vyliezajú z kože? (hady)

17. Kto urobil prvý cestu okolo sveta? (Magellan)

18. Posvätné zviera Indie (krava)

19. Aké vtáky vyhrabávajú jamy na hniezda? (lastovičky)

20. Ktorá krajina v XVIII-XIX storočí. nazývaná "pani morí"? (Spojené kráľovstvo)

21. Hlavné mesto Turecka (Ankara)

22. Kde je pre zajaca pohodlnejšie behať – do kopca alebo z kopca? (do kopca, pretože má dlhšie predné nohy)

23. Koľko morí obmýva Rusko? (12)

24. Ktoré body na Zemi majú iba jednu zemepisnú súradnicu? (Severný a Južný pól)

25. Aké zvieratko spí celú zimu hore nohami? ( netopier)

26. Ktorý polostrov na severe našej krajiny sám hovorí o svojej veľkosti?(Yamal)

27. V čom sú dve moria v Rusku protiľahlé geografická poloha, teplota vody a názov?(Čierna a biela)

28. Do ktorého jazera u nás vteká 336 riek, no vyteká len jedna?(Bajkal)

29. Na ktorom z kontinentov nie je ani jedna rieka?(Antarktida)

30. Ja sám som voda, plávam na vode.(ľad)

31. Rieka, o ktorú sa Dr. Aibolit celý čas usiloval?(Limpopo)

32. V akom stave je vody v prírode najviac?(v tekutine)

33. Prečo sladkej vody nevybehne v prírode?(cyklus vody)

34. V ktorom mori sa neutopí ani človek, ktorý nevie plávať?(v jazere Mŕtveho mora)

35. Ktorý z oceánov neobmýva Rusko?(indický)

36. Na ľade ktorého jazera sa v apríli 1242 odohrala bitka o ľad?(Chudsky)

3. Zhrnutie a ocenenie víťazov

Porota spočíta body a vyhlási víťaza. Víťazný tím bude odmenený diplomom a sladkými cenami.

Mimoškolská činnosť v geografii v 6.-7.

Hra "Geografický chodník"

Cieľ: Aktivácia kognitívneho záujmu o geografiu.

Úlohy:

Vzdelávacie : rozširovať intelektuálne obzory žiakov;

Vzdelávacie : vývoj tvorivosťštudentov logické myslenie, pozornosť, reč,schopnosť aplikovať existujúce znalosti pri hľadaní riešenia problémové situácie v podmienkach nových výchovných úloh;

Vzdelávacie : formovanie komunikačných zručností a schopnosti pracovať v tíme, zlepšovanie kultúry komunikácie, rozvíjanie zmyslu pre priateľstvo, kamarátstvo

Formulár správania : hra.

Vybavenie : počítač, plátno, multimediálny projektor, prezentácia

Plán podujatia:
1. Úvod.
2. Prezentácia príkazov.
3. Komunikácia pravidiel hry.
4. Hlavné fázy hry.
5. Zhrnutie hry.
6. Záver.

Priebeh udalosti:
1. Org. moment. Úvod.

Vedúci: "Dobrý deň, Drahí priatelia! Som rád, že vás môžem privítať v hre s názvom Geographic Trail.

2. Prezentácia príkazov.
Trieda sa rozdelí na tímy, vyberú sa a predstavia kapitáni tímov (meno a motto). Prezentácia členov poroty.

3. Oznámenie pravidiel hry:

Vedúci: "Predstavte si, že ste turista a musíte sledovať trasu daného geografického chodníka."

Vedúci: Ak to chcete urobiť, musíte odpovedať na otázky, ktoré zodpovedajú týmto nadpisom: Geografická mapa““, „Geografické záznamy“, „Veselá geografia“.

Ale ísť po tejto geografickej ceste nie je také jednoduché a ani také rýchle, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Trať je akousi prekážkovou dráhou. Na ceste sa stretnete s takými prekážkami ako „Zostaň, kde si“, „Urob kroky späť“. Na výber otázky sa hodí kockou a určí sa číslo, ktoré udáva, koľko krokov môže turista (t. j. váš tím) po ceste prejsť. Keď sa turista pohybuje po chodníku, v pravom rohu snímky sa zobrazí hviezdička, ktorá zodpovedá farbám navrhovaných nadpisov. Kliknutím na túto hviezdu sa otvorí otázka, na ktorú odpovie tím, ktorý hodil virtuálnou kockou. Čas na premyslenie odpovede – nie viac ako 1 minútu – počítajú hodiny, ktoré sú vpravo hornom rohušmykľavka. Ak je odpoveď správna, musíte kliknúť na červený znak nižšie, ak nie je správny - na modrý. Po kliknutí na políčko s otázkou sa zobrazí správna odpoveď. Druhý tím potom hodí virtuálnou kockou. Hra pokračuje, kým sa turista nedostane do cieľa.

Nadpisy:

Geografická mapa

    názovkontinent nachádzajúci sa na všetkých 4 pologuliach(Afrika).

    Pomenujte oceán, ktorý obklopuje všetky kontinenty okrem Afriky(Tichý oceán).

    Pomenujte kontinent, ktorým prechádzajú všetky poludníky Zeme(Antarktida).

    V ktorom mori lovia ľudia z 3 častí sveta?(v Stredozemnom mori).

    Pomenujte úžinu, ktorá spája 2 moria a 2 oceány súčasne, oddeľuje 2 polostrovy a 2 štáty(Beringov prieliv).

    Ak sa plavíte pozdĺž brehov tohto oceánu, môžete preplávať 3 oceány(Antarktida).

    V ktorej časti sveta, čím severnejšie, tým chladnejšie?(v Austrálii).

    Koľko oceánov je na pobreží USA? Pomenujte ich.(3 oceány: Tichý oceán, Atlantický oceán, Severný ľadový oceán).

Geografické záznamy

1. Pomenujte najväčší ostrov na svete(Grónsko).

2. Ktorý kontinent je najteplejší na Zemi?(Afrika).

3. Aká je najdlhšia rieka na svete?(Níl).

4. Cez ktorý štát preteká najdlhšia rieka v Európe? Pomenujte štát a rieku(Rusko a Volga).

5. Vymenuj najsuchší kontinent na Zemi(Austrália).

6. Ktoré jazero je najväčšie na svete?(Kaspické more-jazero). Čo má kohút, ženy a vlna? (Hrebeň).

Ktorý polostrov našej krajiny je pomenovaný podľa zadných radov lavíc v triede?(Kamčatka).

Ktorý polostrov tvrdí, že je najväčší?(Yamal).

Aké rieky „tečú“ po diaľnici?(Volga, Oka).

Ktorý ostrov si hovorí športové oblečenie?(Jamajka).

Aké ťažké skala nútený "obhrýzať" deti v škole?(žula vedy).

Porota vyhlási celkové výsledky hry.

Menuje víťazov. Odmeňuje víťazov.

Vedúci: "Ďakujem všetkým za aktívnu účasť!"

Vzdelávacia inštitúcia:

„Nižnechumanská mestská stredná škola

Baevsky okres Územie Altaj»

Súťaž „Najlepšia mimoškolská aktivita s využitím IKT“

Mimoškolská činnosť z geografie pre ročníky 6.-8

Téma: "Ostrov pokladov"

Učiteľ geografie

Vyššie vzdelanie

ja kvalifikačnej kategórii

Prax: 18 rokov

Nižnechumanka

rok 2013.

Anotácia.

Mimoškolská aktivita v geografii "Ostrov pokladov" pre ročníky 6-8. Toto mimoškolské podujatie sa koná v rámci predmetu desaťročie geografie a biológie. Hra prispieva k identifikácii vedomostí v geografii, intelektuálnom voľnom čase, vzbudzuje záujem o prírodné predmety rozvoj komunikačných schopností. Podujatie má výchovno-vzdelávaciu hodnotu. Podporuje rozvoj kognitívnych procesov: pamäť, myslenie, vnímanie, pozornosť.

Podujatie podľa štruktúry pozostáva z ôsmich etáp, ktoré sú založené na kombinácii rôzne formy akademická práca. Metóda vedenia je problematická, preto sa úlohy poskytujú, keď študenti samostatne hľadajú riešenie problému.Študenti nepracujú len vedľa seba, keď rozhoduje každý sám učebná úloha, a vyžaduje sa spoločne aktívna účasť na kolektívnej diskusii.

Udalosť využíva skupinové a prispôsobené formy práca. Možnosť využitia IKT na túto lekciu vysvetlené takto:

Umožňuje optimalizovať aktivitu žiakov pri opakovaní veľký objem vzdelávací materiál,

Umožňuje využiť rôzne formy organizácie študentských aktivít na podujatí,

Podporuje záujem študentov o štúdium predmetu,

Zvyšuje efektivitu akcie.

Do hry je zapojených 12 žiakov, predpokladajú sa fanúšikovia. Akcia bola otestovaná na žiakoch našej školy a vzbudila záujem hráčov a fanúšikov. prijaté ocenili správa školy.

Popis vývoja.

Učiteľka: Julia Ivanovna Boroviková

Vzdelávacia inštitúcia: Nizhnechumanskaya mestská stredná škola.

Predmet: geografia

Stručná anotácia mimoškolskej činnosti: Mimoškolská činnosť v geografii "Ostrov pokladov". Toto mimoškolské podujatie sa koná v rámci predmetu desaťročie geografie a biológie.

Známka: 6-8

kapitola: Počiatočný kurz geografia

Mimoškolská téma: "Ostrov pokladov"

Typ udalosti:Lekcia pre integrovanú aplikáciu študentov ZUN

Trvanie aktivity: 60 minút

Účel akcie: Vštepiť kognitívny záujem na geografiu.

Ciele podujatia:

Vzdelávacie: Rozširovanie obzorov študentov; zlepšiť vedomosti študentov z geografie. Rozvíjanie: Rozvoj tvorivých schopností, vynaliezavosti, obratnosti; rozvoj logického myslenia. Vzdelávacie: Podporovať súdržnosť školského kolektívu; zvýšenie dôvery vo svoje schopnosti, vlastné schopnosti.

Formované zručnosti: Myslieť samostatne, chápať, štruktúrovať a odovzdávať informácie.

Účely využitia IKT: Tvorba vizualizácie, obraznosti, optimalizácia činnosti žiakov pri opakovaní veľkého množstva edukačného materiálu.

Fáza podujatia, kde boli použité IKT: Vo fáze každej súťaže.

Formy organizácie práce detí: vzdelávacia hra s prvkami vyučovania základov informačnej kultúry.

Formy organizácie práce učiteľa: Mimoškolská činnosť spomocou digitálnych vzdelávacích zdrojov.

Technologické vlastnosti hodiny: Podujatie sa koná pomocou počítača a projektora.

Technické údaje:

Použité vybavenie: Na tabuli sú obrazy zobrazujúce prírodu ostrovov, mapa pologúľ, Knihy „Za stránkami učebnice zemepisu“, „Naprieč kontinentmi a oceánmi“. TCO: počítač, multimediálny projektor, interaktívna tabuľa.

Vyvinutý alebo použitý digitálny vzdelávacie zdroje: Prezentácia podujatia v programeVeslárbod.(1-12 snímka)

Predmet: geografia

téma: Mimoškolské podujatie v geografii „Ostrov pokladov“.

Trvanie: 60 minút

Trieda: 6-8

Technológia: na túto aktivitu použila prezentáciu vytvorenú učiteľom

Praktická realizácia:

„Podujatie sme si naozaj užili. Hra je dobre premyslená zaujímavý materiál. Použité IKT úspešne zapadli do diania. Žiaci sa zapájali do rôznych aktivít. Podujatie ukazuje, že systematická práca s nástrojmi IKT umožňuje vybaviť žiakov zručnosťami geografického myslenia. Ďakujeme za akciu. Učitelia Nižnechumanskej MSOS»

Cieľ: Vzbudiť kognitívny záujem o geografiu.

Úlohy:

Návody: Rozšírenie obzorov študentov; zlepšiť vedomosti študentov z geografie.

vyvíja sa: Rozvoj tvorivých schopností, vynaliezavosti, obratnosti; rozvoj logického myslenia.

Vzdelávacie: Prispieť k súdržnosti školského kolektívu; zvýšenie dôvery vo svoje schopnosti, vlastné schopnosti.

Formulár správania : Kognitívna hra s prvkami výučby základov informačnej kultúry.

Metódy: Hravé, praktické, vysvetľujúce a reprodukčné, čiastočne prieskumné. Školenie:

1. Žiaci sú rozdelení do dvoch tímov po 6 študentov, ktorí si vymyslia názov a motto.

2. Cestovné mapy, pracovné listy, papier, fixky, kompasy, presýpacie hodiny, ďalekohľad.

3. Pripravuje sa papierový harmanček, okvetné lístky by sa mali ľahko odtrhnúť, je na nich napísané zemepisný názov, ale nie kompletné, treba doplniť: severná alebo južná pologuľa.

Poloha : vyučovacia hodina prebieha v kancelárii s počítačovým vybavením: multimediálny projektor, počítač, interaktívna tabuľa.

Dekor: Na tabuli sú obrazy zobrazujúce prírodu ostrovov, mapa pologulí, portréty námorníkov a cestovateľov.

Knihy „Za stránkami učebnice geografie“, „Naprieč kontinentmi a oceánmi“.

Vybavenie: TCO: multimediálny projektor, interaktívna tabuľa, počítač.

Priebeh udalosti:

Vedúci: Milí chalani! Máte radi detektívky? (Odpovedzte deťom). A čo geografia? (Odpovedzte deťom). Tieto otázky nie sú náhodné, pretože naším hosťom je geodetektívna agentúra Treasure Island. Hľadá stratené poklady, potopené lode a stratených cestujúcich. Agentúra potrebuje mladých perspektívnych zamestnancov. Požiadavky na ne sú veľmi vysoké: bystrý zrak, bystrá myseľ a dobré znalosti geografia. Dnes sa všetky tímy pokúsia prejsť konkurenčný výber do geodetektívnej agentúry. Zoznámte sa s jej predstaviteľmi.striebro: Som Silver, bývalý pirát.

matka: A ja som jeho matka.

striebro: Dlho sme cestovali po svete, rabovali lode, hľadali poklady a poklady.

matka: Áno, ty, syn, len vonia.

striebro: Ale jedného dňa sme zajali jedného z najmúdrejších knihovníkov. Porozprával mi stovky skvelých kníh, no obzvlášť rád som počul o Sherlockovi Holmesovi a kapitánovi Grantovi. Som len ich fanúšik.

matka: Pozrel som sa na syna a rozplakal som sa, čo robí taký bystrý, dobre čítaný chlapec medzi týmito podlými zbojníkmi?

striebro: Nakoniec sme sa s mamou vzdali pirátstva a otvorili sme geodetekčnú agentúru Treasure Island.

matka: Veci idú dobre, pretože moja malá krv má skutočný talent nájsť chýbajúce hodnoty a ľudí, len môj syn vie slabo zemepis, neštudoval v škole.

striebro: Preto potrebujem pomocníkov, ale len tých najerudovanejších a najmúdrejších.

Vedúci: Začnime súťaž. Poďme zistiť, koho tím pôjde na "Ostrov pokladov" vďaka ich znalostiam. Takže začíname... (Snímka č. 1, 2)

Trúbka volá!

Vlajky vyleteli hore.

Fregata, choď!

Zostaňte bok po boku!

V bitkách vyhráme!

Sme jedna päsť!

Vietor nás neprefúkne.

Fregata, choď, choď!

Účastníci spievajú pieseň „Pre tých, ktorí sú v mori“.

Pamätáš si, ako to všetko začalo,

Všetko bolo prvýkrát a znova.

Po postavení lode sa tím zhromaždil.

A v srdci mi horela krv.

Ako náš tím túžil

Buďte vždy pred všetkým

Ako viali vlajky

A more sa zdvihlo

A všetci sme boli na ceste!

Refrén:

Pozdravte nás všetkých, sedem stôp pod kýlom!

spravodlivé vetry do plachiet

Vysoko ako nebo.

Všetkým tu prajeme veľa šťastia, trpezlivosti.

Tu je ten, kto sa nezľakne, nezablúdi,

Získa vieru v seba!

Prezentácia mien tímov a kapitánov.

striebro: Naša prvá súťaž sa volá „Bdelé oko“. (Snímka №3,4)

V prvom rade musí mať každý detektív bystrý zrak a dobrý vizuálna pamäť. Pred vytvorením fotografií (slide show) skúste uhádnuť, čo je na nich zobrazené. Pomôže vám nápoveda – písmená pod obrázkami. Usporiadajte ich správne poradie a získajte odpoveď. Tím, ktorý odpovie najrýchlejšie, získa jeden bod.

Snímka č. 3


DOVADOP (VODOPÁD) NUTYASYP (PÚŠŤ)

Snímka č. 4


LOTOL (ATOLL) BASREIG (ICEBERG)

matka : A chcem otestovať tvoju pamäť. Urobím súťaž "Geoabeceda". (Snímka číslo 5) Každý z tímov odo mňa dostane určité písmeno abeceda. Za 3 minúty musíte urobiť zoznam geografických objektov začínajúce týmto listom. Za každé slovo je priradený jeden bod.

striebro: Vždy som veril, že kapitán je najmúdrejší, najmúdrejší, najmúdrejší a najbystrejší človek v tíme. Akých kapitánov ste si vybrali? Súťaž "Kapitáni". (Snímka č. 6)

A my to skontrolujeme neobvyklým spôsobom. Kapitáni tímov potrebujú päť minút na zostavenie Stručný opis knihy „Za stránkami učebnice geografie“ (jeden tím), „Naprieč kontinentmi a oceánmi“ (druhý tím). K tomu si krátko prečítajte obsah knihy a zhodnoťte ju. Je potrebné povedať: o čom je, komu a na čo bude táto kniha najužitočnejšia, aké sú jej prednosti. Hlavná vec je, že abstrakt by mal byť krátky, zrozumiteľný a zaujímavý. Navrhujem mu dať známky ako v škole - od 1 do 5 bodov.

matka: No a teraz vás preveríme v akcii, ako viete určiť zemepisné súradnice? Pomocou mapy (Mapa morí a oceánov) (Snímka č. 7) každý člen posádky určí „ Zemepisné súradnice". Za každú správnu odpoveď máte možnosť získať jeden bod, spolu teda 6 bodov.

striebro: A teraz je čas na najviac ťažké otázky. Súťaž „Geoerudovaný“ (Snímka číslo 8) V tejto súťaži môže každý ukázať, čoho je schopný a získať slávu erudovaného. Kto prvý zdvihne ruku a správne odpovie položená otázka, získa pre svoj tím bod.

1. Pomenujte more s najslanejšou vodou? (Mŕtve more)

2. Ktoré jazero je najhlbšie (Bajkal)

3. Aký plyn neprepustí škodlivé žiarenie Slnka na Zem? (ozón)

5. Ako sa volajú horúce Podzemná voda vybuchne zo zeme? (Gejzír) 6. Akým prístrojom môžete určiť strany horizontu? (kompas) 7. Miesto, kde rieka pramení? (zdroj)

8. Ktorá oblasť našej planéty je najsuchšia a najteplejšia? (Saharská púšť)

9. Vymenujte pôvodných obyvateľov Ameriky? (Indiáni)

10. Akého plynu je najviac v zemskej atmosfére? (dusík)

11. Aká sopka zničila v staroveku mestá Pampea a Herculaneum? (Vezuv) 12. Aké hlavné mesto sa nazýva “ večné mesto"? (Rím)

13. Čo sa nazýva elektrická búrka? (Búrka)

14. Ako sa volá európske mesto ležiace na 118 ostrovoch? (Benátky) 15. Do ktorej krajiny patrí ostrov Kréta? (Grécko) 16. Ako sa volá špicatý vrchol hory? (Vrchol)

17. Najnovšie objavená pevnina? (Antarktida)

18. Kreslenie zeme na papier? (Mapa)

19. Ľudia-prieskumníci jaskýň. (speleológovia)

20. Na akej stupnici sa meria sila zemetrasenia? (podľa Richterovej školy)

matka: Mám veľký rešpekt k námorníkom a cestovateľom. Tieto sú silné a statoční ľudia z ktorých sa dá veľa naučiť. Čo o nich viete? Súťaž „Geoportrét“ (Snímka č. 9). Každému tímu položím štyri otázky. Tím, ktorý odpovedal na otázku správne, dostane časť portrétu slávneho priekopníka. Keď zhromaždíte všetky časti portrétu, musíte zistiť, kto je na portréte zobrazený.

Otázky pre 1. tím:

    Aké meno urobil slávny cestovateľ Variť? (James)

    Prečo volal Magellan? otvorený plášť Ohňová zem? (Videl som na ňom veľa ohňov)

    Ktorý z ruských cestovateľov „išiel cez tri moria“? (Af. Nikitin)

    Po ktorom prieskumníkovi je pomenovaný divoký kôň? (Przhevalsky)

Portrét Marca Pola.

Otázky pre druhý tím:

    meno Columbus? (Christopher)

    Prečo Magellan nazval Tichý oceán, ktorý objavil? (nebola žiadna búrka)

    Ktorý navigátor bol zabitý v boji s domorodcami? (James Cook)

    V mene ktorých bratia, účastníci Veľkej severná expedícia, pomenované more na severe Ruska? (Bratia Laptevovci).

Portrét Ameriga Vespucciho.

Strieborná : A teraz skontrolujeme, ako poznáte časti oceánov. Ďalšia súťaž Geomir (Snímka č. 10). Identifikujte časti oceánov z ilustrácií (záliv, úžina, ostrov, polostrov, súostrovie).

matka: A teraz si preveríme praktické zručnosti práce s mapami a atlasmi. Súťaž „Geomapa“ (Snímka č. 11). Ktoré ostrovy cestovateľ navštívil? Určte ich pomocou súradníc a zapíšte do tabuľky.

striebro: A posledná súťaž nášho podujatia „Geolitatúra“. Pomocou diel ruských spisovateľov určite vlastnosti vzdušných hmôt(teplý front, studený front, cyklóna, anticyklóna).

Porota zhrnie výsledky, hostitelia vyhlásia najlepšieho hráča a najlepší tím, ktorí sú slávnostne prijatí ako geodetektívi Ostrova pokladov. Víťazi sú ocenení a ostatní účastníci dostanú ako darček farebné prehľady zemepisu.

Vedúci: Tak čo, tímy? Kto je vpredu? (Snímka číslo 12)

Priateľských chlapov nikde nenájdete!

V tímoch máme takých ľudí,

Ktorá ťa v živote nesklame!

Pieseň v podaní všetkých účastníkov (na motív piesne „Wind of Change“).

Zem sa točí viac ako storočie,

A v tomto svete je človek šťastný.

A napriek tomu vietor zmeny,

Čaká na oplátku, čaká na oplátku

Zášť, odlúčenie a zlo -

Teplo, láska, veľa šťastia, láskavosť!

Dvere do sŕdc ľudí sú otvorené dokorán.

Čaká, ver mi, čaká, ver mi.

Refrén:

Stovky rokov a deň a noc sa točí

Matka Zem.

Stovky rokov o nás všetci na svete snívajú

Že nebude žiadne zlo!

Bibliografia:

1. mimoškolské aktivity. Auth. - komp. L. L. Zagumenová. - M. WAKO, 2008

2. Mimoškolské aktivity pre ročníky 5-11. Auth. E.V. Savčenková. - M. WAKO, 2009

3. Noviny „Voľný čas v škole“ č.5/2006.

Scenár mimoškolských aktivít pre ročníky 6.-9

Hra "Brain Ring", ročníky 6-9

Hru je možné používať počas týždňa prírodné vedy, triedne hodiny alebo ako mimoškolská aktivita. Účastníkmi sú žiaci 6. – 9. ročníka.
Cieľ:
Zlepšiť schopnosť študentov myslieť logicky, dávať odôvodnené odpovede na položené otázky.

Predbežná príprava:
- na hre sa zúčastňuje niekoľko tímov;
- hra je ohlásená vopred;
- vedúci-kapitáni verbujú tímy, pripravte sa na hru (opakujte materiál o navrhovaných témach);
- vyrábajú sa „gombíkové lampy“: červená a zelená, stoly červené a zelené, gong;
- Vybrané otázky.
Pravidlá hry:
- Zúčastňujú sa 3 tímy
- dva tímy hrajú do troch bodov;
- každý tím môže odpovedať na každú otázku stlačením "tlačidla";
- porota sleduje čas (60 sekúnd na diskusiu, ak tím odpovie skôr, porota zaznamená, v akej sekunde bola odpoveď daná, v prípade nesprávnej odpovede pokračuje v diskusii tím súpera do 60. sekundy);
- hra sa skladá zo štyroch kôl: v prvom kole hrajú dva tímy, v druhom - víťazný tím prvého kola a tretí tím; v treťom kole porazení z prvého kola a tretí tím;
- po každom kole zaznie gong;
- O víťazoch rozhoduje počet získaných bodov.

Priebeh hry.

Vedúci:
- Dobrý deň! Dnes organizujeme hru Brain Ring medzi tímami kapitánov (menuje vedúcich). Kapitáni, predstavte svoje tímy.
Vysvetľuje pravidlá hry. Zastupuje členov poroty.
- Tak teda začíname! Usporiadame kvalifikačné kolo, aby sme zistili, ktoré tímy začnú súťaž.
Hádanky:
1. Alena stojí: zelený šál, tenký tábor, biele sundress (Birch).
2. Na jar kvitnem, v lete plodím, na jeseň nevädnem, v zime neumieram. (Kožušinový strom, borovica).
- Pozývam tím k červenému stolu..., k zelenému stolu hráčov tímu.... Podporme naše tímy!
Zaznie gong. Prvé kolo.
Otázky 1. kola:
1. Otázka zo série "Neobyčajné pamiatky"
"Ktorému bol na pobreží Antarktídy umiestnený jednoduchý trojmetrový kríž z austrálskeho mahagónu so slovami "Bojujte a hľadajte, nájdite a nevzdávajte sa!"
(Robertovi Scottovi a jeho kamarátom, ktorí zomreli dňa cesta späť po dobytí Južný pól).
2. Otázka zo série "Olympiáda"
Prečo sa olympiáda v Soči začala o 20:14 moskovského času?
(2014).
„V sklade vojenských uniforiem v Petrohrade vládne panika, lesklé cínové gombíky záhadne zmizli. Ukazuje sa, že sa stalo nasledovné: pri nízkej teplote sa tento kov zmení na sivý prach, hovoria, že kov „ochorie“. Pomenujte chorobu.

(Cínový mor).
4. Otázka zo série Živý svet
„Začiatkom 20. storočia zomrelo v Afrike na uhryznutie týmto zvieraťom asi 50 tisíc ľudí ročne a na 1/3 územia nebolo možné rozvinúť chov dobytka. Toto nebezpečné zviera zabil viac ľudí a dobytok ako levy a krokodíly. Pomenujte ho."
(Mucha Tsetse).
5. Otázka zo série " Komická geografia»
"Pomenujte najtenší a najostrejší plášť na svete." (Mys Agulhas v Afrike).
Vedúci:
- Skončilo sa prvé kolo našej hry. Slovo má porota.
(Porota vyhlási výsledky prvého kola).
Vedúci:
- Začať druhé kolo
Otázky 2 kolá.
1. Otázka zo série Živý svet
„Idete na výlet do džungle Madagaskaru. Skúsení priatelia vám poradili, aby ste v dusné popoludnie našli „strom cestovateľov“ a prečo?
(„Strom cestovateľa“, revenala, má kmeň až 15 m, na vrchole korunovaný vejárom s 25-30 listami, Spodná časť ktorý obsahuje veľké množstvo vlhkosť).
„V Moskve je pamätník venovaný dobyvateľom vesmíru. Z akého kovu je vyrobený?
(Titan).
3. Otázka zo seriálu „Komisová geografia“
"Ktorá rieka sa ti zmestí do dlane, ktorá do pohára, ktorá do kalamára a ktorá do kanistra?"
(Don, Oka, Níl, Istra).
„Jeho nedostatok spôsobuje choroby štítna žľazačo je to za prvok?
(Jód).
„Fisht je štadión v Soči, kde sa konalo otvorenie olympijských hier v roku 2014. Na počesť čoho geografický znak má názov, kde sa nachádza?
(Hora na Kaukaze, "Sivá hora").
Vedúci:
- Druhé kolo našej hry sa skončilo. Slovo má porota.
(Porota vyhlási výsledky druhého kola).
Vedúci:
- Začať tretie kolo Hry Brain Ring. Tím je pozvaný k červenému stolu ..., k zelenému stolu vás žiadam, aby ste išli k tímu ...!
Otázky 3. kola.
1. Otázka zo seriálu „Komisová geografia“
"Čo má čižma, hora a vlna?" (Podošva).
2. Otázka zo série Živý svet
„V Brazílii, kde sú časté suchá, sú stromy so sudovitými kmeňmi. Prečo potrebujú takéto kufre?
(Sudovité stromy poskytujú príležitosť akumulovať vlhkosť, aby prežili obdobie sucha).
3. Otázka zo série " Zábavná chémia»
„Táto látka je na Venuši hojná a na Zemi sa používa na výrobu perlivej vody a hasenie ohňa. Pomenujte to.
(Oxid uhličitý).
4. Otázka zo série " Prominentní ľudia»
"Tento veľký ruský skladateľ bol tiež vynikajúcim chemikom."
(Alexander Porfiryevič Borodin).
5. Otázka zo série "Olympiáda"
"V akom jazyku sa podľa protokolu začali olympijské hry v Soči?"
(Francuzsky).
Vedúci:
- Tretie kolo je za nami a my čakáme na výsledky tohto kola od poroty.
(Porota vyhlási výsledky).
Vedúci:
- A naša hra sa dostala do finále. A pozývam tím k zelenému stolu ..., k červenému stolu - tím ...
otázky záverečného kola.
1. Otázka zo série „Zábavná chémia“
„Aquatofana narobila v Taliansku v 17. storočí veľa hluku. Tofana, sicílčanka, predávala ženám tekutinu bez farby a zápachu. Na zabitie človeka z neho stačilo 5-6 kvapiek. Smrť prichádzala pomaly a bezbolestne. Muž postupne strácal silu a chuť do jedla, neustále ho trápil smäd. Aký prvok bol v tejto kvapaline?
(arzén).
2. Otázka zo série „Nezvyčajné pamiatky“
„Stará dáma“ je to, čo ju dnes nazývajú domorodí ľudia. Tento „kus železa“ je hrozný, no priťahuje sa k nemu ako magnet. Jej narodenie vyvolalo rozruch. Dnes je to najviac slávny symbol Mestá. O akej budove v otázke
(O Eiffelova veža, postavený v Paríži v roku 1899 pre Svetovú výstavu).
3. Otázka zo série Živý svet
„Ktorej rastline sa hovorí „stopa biely muž»?»
(Plantain).
4. Otázka zo série "Chémia a človek"
„Táto látka sa nazýva „látka nevyčerpateľných možností“. V mnohých krajinách zohrávali úlohu peňazí. Pomenujte ho."
(Soľ).
5. Otázka zo série " Zábavná geografia»
"Aká rieka" v pokojnom počasí "urobil N.V. Gogoľ "vyliaty zo skla?"
(Dneper).
Vedúci:
- Naša hra sa skončila. Za zhrnutie dostane slovo porota.
Výsledky hry sa sčítajú, určia sa tímy, ktoré sa umiestnili na 1., 2., 3. mieste.
Tímové ocenenia.

Multimediálna súťaž „Odborníci v geografii“ je určená pre učiteľov geografie pri organizovaní mimoškolských aktivít. Cieľom súťaže je systematizovať a prehĺbiť vedomosti o danej téme pre víťazov školského javiska celoruská olympiádaškolákov. Súťaž má päť kôl a je sprevádzaná multimediálnou prezentáciou.

Cieľová skupina: pre 8. ročník

Vo svojej práci chcem hovoriť o tom, ako sa mačky objavili v ľudskom živote a akú úlohu v ňom zohrávajú. A tiež zistiť, aký vzťah majú žiaci našej školy k mačkám a čo hovoria o svojich miláčikoch.

Cieľová skupina: pre učiteľov

Druhá časť vzdelávacieho materiálu zo série "Informácie o slnečnej sústave."

Prezentácia vzdelávacieho materiálu pre žiakov 5. ročníka stredná škola hovorí o vesmírne objekty- planéty a ich satelity. Materiál je možné použiť na mimoškolské aktivity(stretnutie krúžku, týždeň prírodných vied a pod.). Na prípravu DER bola použitá populárna vedecká a praktická encyklopédia moderné poznatky, autor V.I. Tsvetkov/EKSMO, Moskva, 2014

Materiál vhodný pre používanie učebných materiálov A.A. Plešakov, N. I. Sonin.

Tento zdroj určené pre študentov všetkých ročníkov študujúcich geografiu. Do prezentácie bol pridaný materiál, ktorý pomôže učiteľovi zmeniť alebo doplniť časť „Vedeli ste, že ...“. Podujatie sa môže konať počas Geografického týždňa alebo ako doplnkový materiál pre študentov 7. ročníka v štúdiu flóry a fauny kontinentov. Prezentácia vznikla v prvom rade preto, aby študentov predmet zaujal, aby mali chuť študovať doplnková literatúra a podeľte sa o svoje vedomosti so spolužiakmi, vytvorte si vlastné prezentácie a predveďte ich.

Cieľová skupina: pre 7. ročník

Mimoškolská aktivita „Cesta červenou knihou“ obsahuje scenár, prezentáciu s ilustračným materiálom a dva hudobné súbory s nahrávkami piesní. Určené pre žiakov 6. ročníka. Podujatie sa môže uskutočniť v rámci týždňa ekológie aj ako vyučovacia hodina Prispieva k rozšíreniu vedomostí žiakov o druhoch, obsahu a účele Červených kníh: Medzinárodná, Ruská federácia, Krasnodarské územie. Žiaci sa zoznámia s niektorými druhmi rastlín a živočíchov uvedených v Červenej knihe.

Cieľová skupina: pre 6. ročník

Cieľová skupina: pre 5. ročník