Otvorená hodina zboru na hudobnej škole. Otvorená lekcia so starším zborom "Kamerton"

ABSTRAKT

otvorená hodina zboru

„Tvorba spevu dychu

v počiatočnom štádiu rozvoja vokálnych a zborových schopností“

Učiteľ zboru

MBÚ DO Lokotskaja DShI

Matyushkova V.V.

Moderné deti nie sú spokojné s úlohou pasívnych poslucháčov na vyučovacej hodine. Čakajú nezvyčajné tvary stretnutie s novým hudobný materiál v ktorých by sa mohla zhmotniť ich aktivita, aktívna povaha myslenia, túžba po nezávislosti. Preto je potrebné využívať neštandardné formy hodiny: hodina je diskusia, hodina je súťaž, hodina je hudobný kvíz, hodina je obhajoba, ako aj predstavenie rôznych tvorivých úloh. zameraný na rozvoj kreatívne myslenie a tvorivosť. Formy vyučovania v juniorskom zbore sa navzájom úzko prelínajú: napríklad popri hodine - diskusii môže vzniknúť aj taká forma hodiny ako súťaž alebo hodina - obhajoba nadobudnutých vedomostí a zručností.

Východisková poloha pri vykonávaní túto lekciu sú autorské metódy popredných odborníkov v oblasti zborového umenia a hudobná pedagogika: cvičenia na držanie tela a stiahnutie svalové napätie ponúka Viktor Popov; dychové cvičenia podľa systému A. N., Strelnikova; cvičenia na posilnenie dýchacích svalov pri výdychu podľa systému N. Knyazhinskaya (vokálny učiteľ Ruskej hudobnej akadémie Gnessin); chorálové solfeggio podľa systému G. Struveho.

Zdá sa, že formovaním speváckeho dychu detí mladšieho zboru sa obzvlášť zefektívni ich vnímanie hudobných diel. Tento typ triedy môžu ovplyvniť nielen proces učenia, rozvoj obzorov a duchovnosti mladších školákov, ale pôsobia aj ako prostriedok na uvoľnenie utiahnutosti mladého interpreta. Zdrojom svorky môžu byť hlboké zážitky ukryté v hlbokých zákutiach detskej duše. Cudzie myšlienky nezasahujú len do sústredenia sa na vykonaná práca, ale zotročia samotného interpreta, akoby mu zväzovali ruky a nohy. Pre začínajúcich interpretov je dôležité vedieť, že aspoň túžbu po vnútorný mier hrá dôležitá úloha v výkonnostné schopnosti. A v tomto obrovskú úlohu hrať dychové cvičenia.

Vplyv hudby na dieťa sa vyskytuje na troch úrovniach: vibračnej, emocionálnej a duchovnej. V tomto smere stojíme pred jediným a veľmi dôležitý cieľ- rozvoj vokálnych a zborových schopností.

Téma: "Tvorba spevu v počiatočnom štádiu rozvoja vokálnych a zborových schopností"

Cieľ: prostredníctvom emocionálno-vedomého prístupu detí k vokálnym dielam, ktoré predvádzajú, formovať vokálne a zborové zručnosti, najmä spevácke dýchanie.

Úlohy:

    Posilnenie dýchacích svalov pri nádychu a výdychu s použitím dychové cvičenia podľa systému A. N. Strelnikovej a N. Kňažinskej.

    Rozvoj dobrovoľného dýchania pomocou dynamického súboru: diminuendo a crescendo, ako aj zvládnutie zvukovej podpory a jej natiahnutie v čase;

    Rozvoj schopností hlasového dýchania vo vede staccato, legato a non legato a schopnosť regulovať reťazové dýchanie spôsobom, ktorý je vhodný pre spevákov.

Plán lekcie.

    Dychové cvičenia:

a) cvičenie č. 1 „Dlane“;

b) cvičenie č. 2 „Dopravcovia“;

c) cvik č.3 „Objím si ramená“;

d) cvičenie č. 4 „Účet“;

2. Spievanie.

a) cvičenie č. 1 na rovnomernosť zvuku a reťazové dýchanie;

b) cvičenie č. 2 na ľahkosť a let hlasu;

c) cvičenie č. 3 na vyslobodenie speváckeho aparátu;

d) cvik č.4 jazykolamy;

e) cvičenie č. 5 na rozvoj stokkato zdravých vedomostí.

3. Chorálne solfeggio podľa systému G. Struveho.

4. Práca s dielami.

a) Turkménsko ľudová pesnička"Motýľ";

b) „Vezmite hustú čerešňovú šťavu“ z cyklu „ Zlá rada»Samarina.

Priebeh lekcie:

Zbormajster: chlapci, dnes máme veľmi dôležitá lekcia kde budeme musieť ukázať, čo ste sa naučili o speve dýchanie a ako ste sa naučili spievať pomocou týchto vedomostí. Ale skôr ako začneme dychové cvičenia pripomeňme si, čo vieme o dýchaní.

Prieskum sa vykonáva:

    Náš dych sa skladá z troch dôležité procesyčo ... (nádych, zadržanie dychu a výdych);

    Aký by mal byť dych? (rýchle, ale nepostrehnuteľné, krátke, ale hlboké);

    Spievajúci nádych a výdych sú oddelené ... (okamžitá pauza - podpora zvuku);

    Aký by mal byť dych? (pomalé, ekonomické);

    Kam smerujeme prúdenie vzduchu? (v brušných svaloch);

    Čo nám pomáha posilniť brušné svaly a naučiť sa správne dýchať? (dychové cvičenia).

    Vykonávajú sa dychové cvičenia.

Podľa systému A. N. Strelnikovej.

Ciele: posilniť dýchacie svaly počas nádychu a zároveň zabezpečiť, aby nádych bol nepostrehnuteľný, ale hlboký a ramená sa nedvíhali, krátko a rýchlo pomocou emócie úzkosti, ktorá ju organizuje tým najlepším a najprirodzenejším spôsobom , sledovať súčasnú koincidenciu nádychov a pohybov rúk:

a) Cvičenie číslo 1 "Dlane": zdvihnite a natiahnite ruky pred seba, súčasne s nádychom, prudko ohnite ruky v lakťoch (uchopte pohyby rukami), vykonajte miernym tempom 8-krát;

b) cvičenie č. 2 „Dopravcovia“: ohnite ruky v lakťoch, nie na úrovni opasku, prudko zhoďte ruky nadol súčasne s nádychom, vykonajte miernym tempom 8-krát;

c) cvičenie číslo 3 „Objím si ramená“: ohnite ruky v lakťoch na úrovni hrudníka a zložte ich na seba, pri nádychu robte ostré pohyby rukami k chrbtu, stláčajte hrudníka, vykonajte miernym tempom 8-krát;

d) cvičenie č. 4 „Účet“: nadýchnite sa a pri aktívnom zadržaní svalov na opore počítajte do 10, 15, 20 v prirodzenom konverzačnom registri.

Úlohy: pri výdychu posilňujte dýchacie svaly, pričom výdych by mal byť ekonomický:

a) cvičenie číslo 4: „Inéter". Všetci sa meníme na „vietor“ a dychom fúkame na končeky prstov a dbáme na to, aby bol výdych rovnomerný, bez trhania a dlhý;

b) cvičenie číslo 5:„Ploché koleso auta“ (výdych na spoluhlásky „C“). Aj na dlhom výdychu, pričom výdych nielen ucítime, ale aj budeme počuť.

Úlohy: posilniť dýchacie svaly pri výdychu, pričom výdych by mal byť ekonomický, s plný pocit podpora dýchania a jej aktívna retencia:

a) pomocou dlane, pričom fúkajte na končeky prstov a uistite sa, že výdych je rovnomerný, bez trhania a dlhý;

b) používanie spoluhlásky „C“ aj pri dlhom výdychu, pričom výdych nielen budeme cítiť, ale aj počuť; pridajte stláčanie "C" v malých častiach, prechádzajte cez zuby, udržiavajte svaly aktívne.

2. Spievanie.

Spev je dôležitou počiatočnou fázou formovania speváckeho vokálneho dýchania. Všetky vokálne a zborové zručnosti sa vychovávajú predovšetkým prostredníctvom umeleckého repertoáru. Na každej skúške, spolu s zvládnutím konkrétneho diela, leštením jeho jednotlivých epizód, sa používajú špeciálne vokálne cvičenia. Dôležitou vlastnosťou je schopnosť ovládať nielen koordináciu sluchu a hlasu, ale aj schopnosť správne používať hlasové dýchanie. Každé cvičenie sa vykonáva s určitým emocionálne rozpoloženie.

a) cvičenie číslo 1 spievanie na jeden zvuk pomocou slabík „ma-me-mi-mo-mu“: monitorujte rovnomernosť zvuku a reťazové dýchanie; legato zvuková veda, mierne tempo, stredná tessitura, mäkký zvukový útok, dynamika mf; cvičenie prispieva k jasu pocitov v registri hlavy; emocionálna nálada: vystupujte pokojne, majestátne,

b) cvičenie číslo 2 spev troch susedných zvukov, používajú sa slabiky „le“ a „li“, ako aj vibrácie pier: sledujte ľahkosť a let hlasu, jednotný spôsob prednesu samohlások, rozšírte okruh študentov na Ed -dur druhej oktávy; využiť zručnosť staccato zvukovo vodiaceho spevu, aktívne vydávať dych;

c) cvičenie číslo 3 na uvoľnenie speváckeho aparátu sa používa slabika „áno“, cvičenie prispieva k jasu vnemov v zmiešaných registroch, aktívnemu dýchaniu a ekonomickému výdychu;

d) cvičenie číslo 4 jazykolamy: „Prach lieta po poli od klepotu kopýt“, „Vrana vrana minula“, ako aj striedanie slabík „ma-me-mi-mo, ba-be-bi-bo, áno-de. -di-do-du“; emocionálne rozpoloženie: hravé, provokatívne; mp dynamika, spev jedným dychom.

e) cvičenie č. 5 spev tónickej triády s použitím slabík „li-le-la“ a vedenia staccato; zaoblený zvuk a jasná výslovnosť samohlások a spoluhlások, aktívny posun dýchanie medzi frázami.

3. Chorálne solfeggio podľa systému G. Struveho.

Každé dielo na začiatku práce na ňom treba spievať podľa zborových partitúr, s dirigovaním alebo použitím znakov ruky (spievanie rukou) podľa systému G. Struveho. V čom Osobitná pozornosť je potrebné dbať na frázovanie, usporiadanie dynamických odtieňov. Je užitočné vypracovať reťaz, aktívne dýchanie a dynamiku bez spevu bez rytmickej zmeny frázy, ako keby bola spievaná s textom.

4. Práca s dielami.

a) Pri práci s dielami nasledovné pedagogické techniky:

hra „Prejdi frázu“: zbor je rozdelený na podskupiny, z ktorých každá hrá nasledujúcu frázu, akoby naberala pri pozorovaní čistej intonácie;

hra "Hudobná ozvena": učiteľ spieva - zbor opakuje alebo jedna skupina spieva a druhá opakuje.

Úlohy k hranému repertoáru:

    práca na reťazovom dýchaní a dýchaní vo frázach, ekonomický výdych a spievanie na opore, aktívna inšpirácia v danom tempe;

    rozvíjať vnútorné ucho striedavým spievaním fráz: buď nahlas alebo pre seba, ako aj spievaním podľa systému Emelyanov pomocou vibrácií pier;

    sledovať dynamický kontrast, hudobnú expresivitu.

Repertoár:

a) „Moth“ slová E. Osina, hudba A. Zaretského

b) „Vezmi hustú čerešňovú šťavu“ z cyklu „Zlé rady“ slová G. Ostera, hudba V. Samarin.

Záver.

Keď zhrnieme lekciu, môžeme povedať, že pomocou techník na formovanie speváckeho dýchania u detí mladšieho zboru sa rozvíjajú ich pocity emocionálnej citlivosti, predstavivosti, fantázie. viac pomáhajú pochopiť obsah hlbšie a presnejšie vzdelávací proces. Žiaci sa stávajú uvoľnenejšími, harmonickejšími a ich odpovede kompetentnejšie, originálnejšie, rôznorodejšie, čo umocňuje dojem z detí.

Teda uvedomenie si dôležitosti využívania speváckeho dýchania pri rozvoji vokálnych a zborových schopností a osobné kvality mladších školákov, riadenie tohto typu činnosti v smere potrebnom pre učiteľa umožňuje zvýšiť efektívnosť vzdelávacieho procesu a urobiť ho optimálnym.

Na základe toho môžeme konštatovať, že formovanie speváckeho dýchania v počiatočnom štádiu rozvoja vokálnych a zborových schopností viedlo k:

    K výraznému oživeniu a nadšeniu školákov, zvýšeniu ich záujmu o hodiny hudobnej výchovy;

    Prebudenie ich vnútornej aktivity, vzhľadu svetlé nápady a obrázky;

    Vznik schopnosti analyzovať výsledky kolektívne vykonávanej práce.

Takže práca na speváckom dýchaní sa stala vynikajúcim prostriedkom, ako naučiť deti spolupracovať a prispieť k ich vzájomnému zblíženiu.

Zoznam použitej literatúry.

    V. Popova „Škola zborového spevu“.

    V. Živov "Teória zborového výkonu".

    L. Shamina "Práca s amatérskym zborom."

    A. N. Strelnikova "Cvičenia na rozvoj spevu dýchania."

    G. Struve „Zbor Solfeggio“.

MBOU DOD "DSHI"

ZATO OZERNY KRAJA TVER

OTVORENÁ LEKCIA ZBORU S MLADŠOU SKUPINOU NA TÉMU:

učiteľ

Kovalenko Tamara Sergejevna

február 2015

Téma lekcie:

Úlohy:

Vzdelávacie:

Pokračujte v rozvoji vokálnych a zborových schopností;

Dosiahnite čistý súzvuk ako základ rozvoja harmonický sluch; - rozvíjať schopnosť jasne hrať svoju rolu pri hraní inej;

Rozvíjať spevácke schopnosti (a cappella);

Vštepovať spevácke dýchacie schopnosti, správne dýchať pri speve.

vyvíja sa:

Upevniť zručnosť solfeggingu v dávkach, čo prispieva k vedomej asimilácii kúsok hudby;

Pokračujte v rozvoji harmonického sluchu;

Rozvíjať schopnosť počuť a ​​počúvať (hudobná vnímavosť)

Rozšírte svoje hudobné obzory prostredníctvom svojho repertoáru.

Vzdelávacie:

Kultivovať emocionálnu citlivosť na hudbu, obsah textu;

Pestovať lásku k hudbe, potrebu komunikovať s umením;

Pestujte si túžbu spievať pieseň samostatná činnosť.

Vybavenie: klavír, tabuľa s napísanou partitúrou piesne „Kde si bol tak dlho?“, noty, partitúry pre žiakov s prvkami dvojhlasu, noty k cvičeniam, spevy. veľký text, svetlé farby vypisujú sa slová: partitúra, artikulácia, dur, mol, kulminácia, tercia, vokálna miniatúra, dialóg. Obrázok na liste cithary a názov "cithara". .

POČAS TRIED:

1. Organizačný moment.

Starí Gréci vytvorili mýtus o spevákovi Orfeovi. Pieseň Orfeus urobila zázraky. Keď hral na cithare a spieval za melodického zvonenia jej strún, vietor prestal kývať lístie, vzdialené skaly sa pohli k piesni, more zamrzlo, divoké zvieratá vyliezli zo svojich brlohov a pokorne nasledovali úžasného speváka, fascinovaného jeho hudbou.

Dnes sa v lekcii budeme aj naďalej učiť, ako krásne spievať.

Upozornite deti na obrázok nástroja Kifara a na pravopis jeho názvu.

2. Aktualizácia základné znalosti:

a) Správna vokálno-spevácka poloha tela pri speve (ramená spustené, chrbát rovný, bradu nedvíhať). Ak chcete nájsť tento pocit, musíte si držať lakte rukami, zdvihnúť ruky v ohnutej polohe a položiť ich za hlavu. Potom sa posaďte vzpriamene a položte si ruky na kolená.

3. Spev:

Zahriať sa:

Účel: aktivovať artikulačný aparát, zbierať pozornosť detí. Zopakujte si význam slova artikulácia a spoločne si prečítajte slovo na tabuli.

Artikulačná gymnastika(podľa V.V. Emelyanova).

a) Zahryznite si do špičky jazyka. (Cvičenie opakujte 4-8 krát)

b) „Nasekať“ jazyk – teda hryzenie do jazyka, postupne ho vystrčiť tak, aby sme sa dostali do stredu jazyka. (4-8 krát)

c) Žuvajte jazyk striedavo na jednej strane úst, na druhej strane úst, na stoličkách, pričom jazyk stláčajte.

d) Kliknite jazykom a zmeňte veľkosť úst.

e) "Ihla" - prepichnite ľavé a pravé líce, horné a spodnú peru. Opakujte niekoľkokrát.

e) "Kefka" - krúživým pohybom jazyk doľava, potom doprava, švihnúť medzi ďasná a pery – ako keby sme si čistili jazyk.

g) Striedavo hryzieme, hornú a dolnú peru zľava doprava a sprava doľava.

Súbor cvičení na prácu so spevným dýchaním.

Slovník rečová rozcvička. Spievajúce jazykolamy:

Baran-buyan vyliezol do buriny;

Dobré na trati koláče so zemiakmi;

Pri bráne je prepúšťač -

ústa dokorán,

a nikto to nepochopí

kde je brána a kde sú ústa.

Účel: aktivovať membránu

1. Zdvihnite ruky, zatnite päste, nadýchnite sa ústami.

2. Mierny predklon - do 15 sekúnd. nadýchnite sa (vdýchnite vôňu nádherný kvet), narovnať, zdržať. Na zvuk s- vydýchnite postupne.

3.Spievanie:

Spievanie "Ahoj chlapci!"

Ciele spevu: dosiahnuť jasná výslovnosť spoluhláska „R“, spievanie samohlások.

Spevy „Skok, skok“, „Ako kráčala líška po ceste“, „Vtipné samohlásky“.

Účel: aktivovať artikulačný aparát, upútať pozornosť detí.

Cvičenie "Čajka" (tichý zvuk).

Účel: zdvihnúť podnebie, vytvoriť polohu „zívnutia“, vysokú polohu.

Spev „Taxi“ (zinscenovanie spevu) Určite obraz každého hrdinu spevu, vykonajte spev pomocou herecké schopnosti. Vykonať v rôznym tempom s rôznymi emocionálnymi stavmi.

Spev „Na poli bola breza“ (a cappella)

Úlohy spievania: spievať nie nahlas, na dobrej podpore, aktívne. Pri vysokých zvukoch - zastavte sa, cvičte okrúhly zvuk, aktívne dýchanie, ukončovacie frázy, unisono. Ďalej vykonávame kánon: spievajte pomaly, podľa ruky, vytvárajte intonáciu hlasov.

Práca na pesničkách

Prvé štádium práca na lotyšskej ľudovej piesni "Kde si bol tak dlho?" (s prvkami dvojhlasu);

1 .Zobrazenie piesne "Kde si bol tak dlho?" Za sprievodu učiteľ predvedie celú pieseň spolu so žiakom z koncertného zboru (druhý hlas)

2. Analýza piesne:

Účel: kultivovať emocionálnu citlivosť na hudbu.

Aká je nálada piesne? Aká je povaha hudby?

O čom je pieseň? Môžete povedať, že táto pieseň je vtip?

Čo znamenajú slová: mlyn, múka, roh, brada?

Kam sa hýbe melódia vo vete: „Kde si bola tak dlho, koza moja šedá?

V akom registri je sprievod? Myslíte si, že presne opakuje melódiu alebo podporuje spev?

Môžeme povedať, že toto je herná pieseň, dialógová pieseň? Čo je to dialóg?

3. Žiaci sú rozdelení do dvoch skupín (ľubovoľne).

Partitúra piesne "Kde si bol tak dlho?"

Opakovanie prvého verša piesne. Deti sledujú partitúru pre pohyb melódie.

V predchádzajúcich lekciách sme spievali piesne podľa ucha a dnes sa budeme učiť spievať z nôt, tak ako sa spieva na lekciách solfeggia, takže budeme spievať. Nie však celú pieseň, ale tam, kde sa objaví dvojhlas.

Všetci spolu vyslovujú slová prvého verša veľmi jasne a zreteľne.

Rozdávajú sa notové listy, kde sú vypísané posledné tri takty piesne. Venujte pozornosť: tam, kde sú stopky nôt písané nahor, ide o časť horného hlasu, prvú skupinu. Nazvime to „skupina kôz“. A tam, kde sa noty píšu stopkami dole, tam je párty nižší hlas. Nazvime to skupina „drahý priateľ“.

Od piateho kroku zaspievajte tónickú trojicu s manuálnymi znakmi.

Účel: ladenie harmonického sluchu.

Rozhodnite: hlavný alebo vedľajší? (oprava konceptu)

Zaspievajte malú trojicu, aby deti cítili kontrast.

Pracuje sa na prvej vete.

Stanovte žiakom úlohu s cieľom naučiť sa správne a správne.

a) spievať „sám sebe“ s učiteľom;

b) znovu zaspievajte prvú frázu a ukážte pohyb melódie rukou.

c) Znovu zaspievajte prvú frázu a ukážte pohyb melódie pozdĺž partitúry na tabuli.

d) pokračovať v práci na frázach. Dosiahnuť logický vývoj hudobná fráza, rozšíriť zvuky samohlásky, spievať slabiky. Predlžovaním zvuku samohlások počúvame, ako hlas plynie, učíme sa spievať.

(po schodoch dole. Toto sú poznámky-re, do, si).

Porovnaj: Ako sa spievanie slovami: oh, oh, oh, líši od spievania slovami: môj priateľ.

(melódia sa nemení, ale slová sú iné)

Spievame triádu: učiteľ nota-soľ, „skupina kôz“ -si, „skupina drahého priateľa“ -re. Ruka ukazuje úvod každej skupine.

Postupne spievame, kladieme zvuky jeden na druhý a každý počúvame seba a toho druhého. Aby sa študenti lepšie počuli, sú vyzvaní, aby si zakryli jedno ucho dlaňou. Spievali sme tonickú trojicu. Ale ak teraz nezaspievam tón G, vyjde prvá slabika vášho dvojhlasného spevu. Obe skupiny postupne zoraďujú prvý interval m3, pomenúvajú noty, veľmi pomaly spievajú celý takt, prejavujúc manuálnymi znakmi modálnej solmizácie.

Pozor na pravopis slov na tabuli: tretí interval.

Po dosiahnutí zvuku s názvom nôt ešte raz ukážte dvojhlasne, ako to znie so slovami. Skúste spievať s textom. A potom - celý verš.

V ďalších lekciách sa budeme naďalej učiť túto pieseň. K tejto skladbe dostanete ešte jednu úlohu.

1. Dodržiavanie vzdušného režimu (vyvetrať triedu).

2. Fyzická minúta. Navrhujem ísť do stredu haly a postaviť sa do kruhu. Opakujte po mne pohyby a spievajte. Poďme si zaspievať boogie-woogie pieseň.

3. Úľava od únavy: hlasové zívanie (používa sa, keď sa deti unavia)

Org. moment pre ďalšiu prácu:

Všetci sa posadili na svoje miesta. Nadýchli sme sa, zadržali dych a veľmi pomaly vydýchli na zvuk „C“ v počte do 10.

Pokračovanie práce na hudbe piesne „Povedz mi, motra“. A. Arensky

1. Kontrola domácich úloh (voliteľne 2 žiaci. Zaspievanie 1 verša piesne „Povedz mi, motra“)

2. Rozhovor o piesni:

(deti hovoria o tom, o čom táto pieseň je, o jej nálade a charaktere)

Pieseň o moli je napísaná s láskou, nehou. Je milá, priateľská. Vypočujte si hudbu a text piesne. V prvej časti je hudba pokojná, jemná: nočného motýľa sa láskyplne pýtajú, ako žije. (Učiteľ spieva začiatok piesne.)

V druhej časti piesne moľa hovorí o sebe. Hudba spočiatku znie pokojne a melodicky: „Bývam medzi lúkami“ (úryvok). Ale potom, keď moľa povie, že jeho život je veľmi krátky, že žije len jeden deň, hudba sa stane smutnou, smutnou, žalostnou (Predstavuje fragment).

Na konci piesne moľa žiada, aby ho neurážal, nedotýkal sa ho. Hudba, ako na začiatku piesne, sa stáva láskavou, láskavou, nežnou. (V nasledujúcich lekciách môžu deti spievať túto pieseň: začiatok je všetko spolu a odpoveď mory je jeden detský sólista)

Čí je to skladateľ? A kto napísal poéziu?

Aká je povaha tejto piesne? akú náladu?

Pieseň o motýľovi. To znamená, že postava je ľahká, vzdušná, ľahký by mal byť aj dych. Zvuk by mal byť krátky a okrúhly.

3. Predvádzame pieseň s textom a sprievodom.

a) na pretekoch cvičíme intonáciu a venujeme pozornosť vykonávaniu fráz jedným dychom. Záver vykonávame na dlhý tón vysoký, smerujúci nahor a s „okrúhlym“ zvukom.

b) 3 a 5 figúrok vykonávame solfeggio. Pracujte na dlhom dýchaní, na intonácii v poltónoch a skokoch.

d) pokračujte v práci na obrázku. Toto je vokálna miniatúra. Má kontrastnú povahu. Toto je dialóg medzi človekom a moľou. Prudká zmena dynamiky a ešte jasnejšie tempo umožňujú sprostredkovať ľahkosť nočného motýľa.

e) v dôsledku toho zaspievajte celú pieseň so sprievodom, výrazovo, s dynamickými nuansami, aby deti mali celistvý obraz.

a) jasne, šťavnato viesť vlastnú melódiu, ktorá nie je podporovaná sprievodom;

b) určiť vrchol piesne.

Zhrnutie.

Domáca úloha: zamyslite sa nad tým, ako môžete spestriť predstavenie piesne „Kde si bol tak dlho?“ a kresliť k nemu kresby, ilustrácie, aby to bolo viac obrazné.

Verejná lekcia disciplínou zborový spev na zónovom metodické združenie

učiteľ : Melníková Elena Viktorovna

Koncertný majster : Staško Marianna Romanovna

Rok štúdia : 1-2

Téma lekcie : Počiatočná fáza práce na vokálnych a zborových zručnostiach v mladšom detskom zbore.

Formulár správania: kolektívne.

Typ lekcie: vyučovacia hodina - opakovanie, upevňovanie zručností a schopností.

Účel lekcie : formovanie základných speváckych zručností žiakov.

Úlohy:

Vzdelávacie: formovanie základných speváckych zručností žiakov. Medzi ne môžeme zaradiť:

spevácka inštalácia;

    spevný dych a podpora zvuku;

    vysoká hlasová poloha;

    presná intonácia;

    rovnomernosť zvuku v celom rozsahu hlasu;

    použitie rôzne druhy zdravá veda;

    dikcia: artikulačné a ortoepické schopnosti.

vyvíja sa:

    pokračovanie vo formovaní vokálnych a zborových zručností a schopností;

    pokračujúci rozvoj harmonického sluchu;

    rozvoj hudobnej vnímavosti, to znamená schopnosť počuť a ​​počúvať, schopnosť analyzovať, porovnávať;

Vzdelávacie :

Výchova vokálneho ucha dôležitým faktorom spievať jedným speváckym spôsobom;

Vzdelávanie organizácie;

Pozornosť, prirodzenosť v momente kolektívneho muzicírovania.

Vyučovacie metódy:

vizuálne (sluchové a vizuálne);

verbálne ( obrazné prirovnania, slovné hodnotenie výkonu);

· indukčné;

· deduktívne;

problematické - hľadanie;

Výkladová - názorná v kombinácii s reproduktívnou (vokálne ilustrácie v hlase učiteľa a reprodukcia toho, čo deti počuli).

Metodologické techniky :

kreatívne úlohy a otázky, ktoré podnecujú duševnej činnosti a tvorenie pátracie situácie;

aplikácie individuálny prístup, sledovanie vývoja žiakov, skupinový individuálny prieskum;

povzbudzovať deti k sebakontrole a sebaúcte v procese spievania;

variabilita úloh pri opakovaní cvičení;

Reprezentácia „v mysli“ prvého zvuku už na dychu;

Humor, súhlas, povzbudenie k úspechu študentov s cieľom podnietiť ich záujem o hodiny, ako spôsob, ako spôsobiť pozitívne emócie ktoré zlepšujú výkon detí.

Psychologické stavy na lekcii:

psychicky príjemná atmosféra. emocionálne uspokojenie;

osobnostne orientovaná komunikácia s prihliadnutím na úroveň hudobného rozvoja;

účtovníctvo individuálne vlastnosti;

diferencovaný prístup.

Vybavenie : klavír, stoličky, noty cvičení a spevov, zborové party.

Plán lekcie

I. Organizačná etapa.

a) pozdravy duševný postojštudenti;

b) posolstvo témy vyučovacej hodiny a jej úloh;

c) úvodná časť.

II. Hlavná časť.

1. Dýchacia rozcvička

2. Hlasové cvičenia

3. Práca na vokalizácii.

III. Záverečná časť

POČAS VYUČOVANIA

Všetky vokálne zručnosti spolu úzko súvisia, takže práca na nich sa vykonáva paralelne. Prirodzene, každé hlasové cvičenie má za cieľ rozvíjať niektoré špecifické zručnosti, ale pri jeho vykonávaní nemožno ignorovať ostatné. Toto je hlavný problém malého speváka - naučiť sa, že na dosiahnutie udržateľného výsledku je potrebné použiť absolútne všetky vedomosti, zručnosti a schopnosti získané v triede.

V počiatočnom štádiu je potrebné kultivovať tieto zručnosti v ich elementárnej forme bez hľadania jemností tej či onej techniky. V budúcnosti dochádza k neustálemu upevňovaniu, rozvíjaniu a zdokonaľovaniu speváckych schopností, hĺbkovej práci na kultúrnosti a správnosti zvuku, kráse timbru, jemných a pestrých nuansách na zložitejšom hudobnom materiáli.

    Musíte pracovať postupne, bez náhlenia.

    Za žiadnych okolností by nemalo byť povolené nútené ozvučenie.

    Mali by ste spievať miernym tónom (nie nahlas a nie ticho).

    Najväčšiu pozornosť treba venovať kvalite zvuku a voľnosti pri speve.

    Veľmi dôležitá je práca na rovnomernosti akustického výkonu (na jednom, na rôzne zvuky, v celej fráze). Odporúča sa vykonávať túto prácu v ešte obmedzenejšom rozsahu.

    Je potrebné vyrovnať všetky zvuky z hľadiska kvality zvuku.

Systematický rozvoj vokálnych a technických techník v špeciálnych cvičeniach vedie k cennej zručnosti – „automatizmu“ ich aplikácie. Tento princíp spočíva v opakovanom vykonávaní najjednoduchších operácií, pri ktorých hlasový aparát, as samoregulačný systém automaticky nájde optimum a súčasne trénuje zodpovedajúce svalové systémy. Zručné využitie diferencovaného vekového rozpätia, výber repertoáru vo vhodnom tessiture, vylúčenie núteného zvuku poskytuje prirodzený zvuk, harmonický rozvoj hlasotvorné orgány, ktoré identifikujú individuálny timbre študentov.

Prejdime k hlasovým cvičeniam, ktoré používam na každej hodine na prípravu hlasový aparát k práci a formovaniu základných speváckych zručností. Jeden z kľúčové vlastnosti je formovanie zručnosti „automatickosti“ pri vykonávaní cvičení, preto sa vždy spievajú všetky určitú postupnosť, v určitý rozsah na základe primárnej zóny dieťaťa. Po nejakom čase, dokonca aj pri spievaní a cappella, samotné deti začnú spievať z obvyklých nôt, čo, samozrejme, naznačuje formovanie ich sluchových vnemov.

II. Hlavná časť

1. Nádych nosom, výdych ústami. Ramená by sa nemali zdvihnúť a žalúdok by sa mal nafúknuť balón, a pri výdychu sa prilepte na chrbát.

2. 1 nádych nosom, 2 výdych ústami. Ramená by sa nemali zdvihnúť a žalúdok by sa mal pri nádychu nafúknuť ako balón a pri výdychu sa držať na chrbte.

3. Držte ruku pred perami s dlaňou nahor rovnobežne s podlahou, prsty dopredu. Fúkajte do dlane, vydýchnite na zvuk „s“, ako keby ste dávkovali sviečku a vydýchli.

4. Úloha je tiež len pre zvuk "z" Sledujte rovnomernosť zvuku, aby nedochádzalo k otrasom a poklesom.

5. "Ježko". Cvičenie na bránicu. Deti opakovane vyslovujú zvuk „f“, pričom každú výslovnosť tlačia žalúdkom.

6. Cvičenie zatvorené ústa krokový pohyb. Dávajte pozor na vytvorenie zívnutia, pocit kupoly.

7. Vytvorenie vysokej polohy zvuku, zaoblenie samohlásky, ostrá intonácia tretieho tónu, podpora dýchania. Prirodzene, v počiatočnej fáze tréningu sa zameriavame na akýkoľvek určitý moment, ale potom postupne pridávajte ďalšie úlohy.

8. Ďalšie cvičenie na zarovnanie samohlások a jednotný spôsob ich predvedenia. Sledujte kruhovitosť zvuku.

9. V tomto cviku je potrebné striedať staccato v prvom takte a legato v druhom takte. Staccato zdvih, vysoká poloha zvuku, presná intonácia, tvorba samohlások, rozšírenie rozsahu.

10. Nasledujúce cvičenie pomáha rozvíjať ľahkosť a plynulosť hlasu.

Pracujte na vokáloch

III. Záverečná časť

Sumarizácia (hodnotenie efektívnosti lekcie). Domáca úloha.

Vypracovanie otvorenej hodiny na tému zbor so žiakmi 1. – 7. ročníka (1. – 2. ročník)

Téma: "Práca na speváckom dychu v zbore."

Prednáša: Utegenov Marat Sergejevič

Koncertný majster: Andreeva S.N.

rok 2013

Vypracovanie otvorenej hodiny na tému zbor

so študentmi v 1. – 7. ročníku (skupiny 1 – 2)

učiteľ- Utegenov M.S.

TÉMA: "Práca na speváckom dychu v zbore."

Cieľ: Vštepovať zručnosti žiakom detského zboru, správne dýchať pri speve.

Úlohy:

Vzdelávacie. Oboznámiť žiakov s procesom speváckeho dýchania na hodine. Urobiť predstavu o správnom spievaní na dych. Naučiť základné pracovné techniky hlasivky pri nádychu a výdychu.

Rozvíjanie. Obohacovanie a asimilácia rytmicko-melodických jazykolamov, nasýtených najťažšími výslovnými spoluhláskami. Rozvoj schopností analyzovať, porovnávať správne prevedenie v zbore.

Vzdelávacie. Vychovávať zmysel pre vlastenectvo a lásku k vlasti. Výchova morálne vlastnostižiakov a formovanie všestranne rozvinutej osobnosti.

Formy organizácie lekcie: Skupina, páry.

Didaktická podpora pre lekciu: TSO.

Plán:

    Slnko. slovo

    Spevy, cvičenia

    Práca na repertoári zborových partov

    Zhrnutie lekcie

    Introspekcia otvorenej hodiny

Priebeh kurzu.

1. Organizačný moment.

spievanie: úžasné miesto v systéme zborovej práce s deťmi sú obsadené hlasové a zborové cvičenia.

Úlohou prípravných cvičení je príprava hlasového aparátu, t.j. zahrievanie hlasiviek dieťaťa na učenie a vykonávanie zborových diel. V procese spevu dochádza k zodpovedajúcemu citovému prispôsobeniu spevákov, ich postupnému zaraďovaniu do zborová tvorba. Systematické a cieľavedomé používanie cvičení veľmi dobre prispieva k posilneniu a rozvoju hlasu, zlepšeniu jeho pružnosti a vytrvalosti. Spev je vyhradený (10 - 15 minút).

Cvičenie:

Dýchanie je jemný útok zvuku. Najprv sa nadýchnite, potom zadržte dych a nádych by mal byť aktívny, ale pokojný (napríklad: akoby ovoniaval kvety). Výdych - mal by byť hladký, dlhý;

Dikcia, artikulácia správna formácia samohlásky. Spoluhlásky pri speve by sa mali vyslovovať čo najkratšie. Samohlásky by mali znieť naplno, široko (napríklad: samohlásky sú rieka a spoluhlásky sú brehy). aktívna práca všetky orgány v ústnej dutine. Jazyk by sa mal pri spievaní voľne pohybovať.;

Cvičenie na rozšírenie rozsahu (s využitím hlavne primárnej zóny zvuku od „re“ 1. oktávy po „re“ 2. oktávy).

2. Mechanizmus speváckeho dýchania.

V ľudskom tele neustále prebiehajú procesy potrebné pre jeho životne dôležitú činnosť. Práca, ktorú vykonávajú ľudské orgány - srdce, nervový systém, svaly, vyžaduje výživu. Produktom takejto výživy je predovšetkým kyslík, ktorý človek prijíma zo vzduchu, ktorý ho obklopuje.

Proces prijímania kyslíka a uvoľňovania oxidu uhličitého je nepretržitý proces. "Človek začína život prvým nádychom a končí ho posledným nádychom."

Spevy:"Savka a Grishka urobili fajku!", "Ty si kukučka, kde si bol ...", "Chick-chirp...", "Kobelek".

Proces dýchania počas spevu. Vzduch nasávaný pri inhalácii sa zahustí pod uzavretými väzmi. Tlak vzduchu oddelí zväzky, časť vzduchu unikne a opäť sa uzavrú. Uzavretie väzov opäť spôsobuje zvýšenie tlaku v priedušnici a prieduškách, dochádza nový útok vzduch otvárajúci väzivo.

Cvičenia: Na spoluhláskach "C, Ch, K, G, F, X"; a na striedavé slabiky „ma-me-mi-mo-mu“ Vdychovanie sa robí pokojnejšie a úplnejšie. Pri výdychu je potrebné zabezpečiť, aby výdaj vzduchu bol rovnomerný a na všetky slabiky. Artikulácia slabík by mala byť ľahká a aktívna. (5 minút)

3. Práca na skladbe " Kazachstan-Kyran dalam»

Najprv sú deti pozvané, aby si vypočuli pesničku v podaní učiteľa. Aby sa deťom pomohla naučiť sa melódiu, mala by sa vykonávať spomalene, bez sprievodu, potom by mali byť požiadané, aby spievali na slabiku „la - la“, „ku - ku“, čím sa dosiahne ľahký a jasný zvuk.

Naučiť deti spievať, sprostredkovať veselú, radostnú povahu piesne. Venujte pozornosť samohláske „u“ ​​v slove „kuanam“ a spoluhláske „r“ „tandarymen“. Samohlásky "ұ" "munaysan" 2. najnižšie "d2 flat", „Munayam“, ktoré je potrebné vyslovovať dlhšie. Vstúpte včas po hudobnom úvode. Čistá intonácia prudkého pohybu melódie - o oktávu nahor (do1 - do2) a čistú kvartu nahor (si-fa-si) atď.

(10-15 minút)

4. Zopakujte a zosilnite pieseň „Učím sa anglicky“

Pracujte na charaktere diela. Texty vyslovujte zmysluplne a expresívne:

Pozornosť

Dych

Začiatok a koniec spevu.

Vedieť zlúčiť čistý súzvuk, počúvajte pri speve seba, ako aj celý zbor, splývajúci v celkovom zvuku s nástrojom a nevyčnievajúci. (10 minút)

Výsledok lekcie: Naučil sa správne dýchať, jasne vyslovovať slová. Kvôli jazykolamom a skandovaniu. Ďakujem vám všetkým za pozornosť!

Introspekcia otvorenej hodiny

Otvorená lekcia na tému „Práca na spevnom dychu v zbore“

Výber tejto témy považujem za relevantný. aby žiaci pochopili proces dýchania pri speve.

Podľa deklarovanej témy bol stanovený cieľ: "Vštepovať zručnosti žiakom detského zboru, správne dýchať pri speve." rozhodol tento problém prostredníctvom nasledujúcich úloh:

Vzdelávacie:

Oboznámiť žiakov s procesom speváckeho dýchania na hodine.

Urobiť predstavu o správnom spievaní na dych. Naučiť základné techniky hlasiviek pri nádychu a výdychu.

vyvíja sa:

Obohacovanie a asimilácia rytmicko-melodických jazykolamov, nasýtených najťažšími výslovnými spoluhláskami. Rozvoj schopností analyzovať, porovnávať správny výkon v zbore.

Vzdelávacie:

Vychovávať zmysel pre vlastenectvo a lásku k vlasti. Výchova k mravným vlastnostiam žiakov a formovanie všestranne rozvinutej osobnosti.

Boli použité tieto vyučovacie metódy:

Metóda aktualizácie predchádzajúcich vedomostí (aby boli predchádzajúce znalosti aktuálne).

Dochádzalo k neustálej zmene aktivít, čo umožnilo urobiť hodinu objemnejšou, produktívnejšou a neustále udržiavať pozornosť študentov.

Ciele a ciele lekcie boli dosiahnuté.

Plán je zhrnutím otvorenej hodiny v zbore.

učiteľ : Pozdeeva Maria Olegovna

Koncertný majster Byčkova Oksana Vladimirovna

dátum : 1. marca 2017

Trieda : 1p.trieda UMB DO "Primorskaya DShI"

Predmet : zborovej triedy.

Téma lekcie: "Herné formy práce v juniorskom zbore"

Formulár správania : kolektívne.

Typ lekcie : vyučovacia hodina - opakovanie, upevňovanie zručností a schopností.

Účel lekcie : formovanie základných speváckych zručností žiakov prostredníctvom herné formy práca.

Úlohy:

Vzdelávacie: formovanie základných speváckych zručností žiakov. Medzi ne môžeme zaradiť:

spevácka inštalácia;

Spievajúci dych a podpora zvuku;

Vysoká hlasová poloha;

Presná intonácia;

Rovnomernosť zvuku v celom rozsahu hlasu;

Použitie rôznych typov vedy o zvuku;

Slovník: artikulačné a ortoepické zručnosti.

vyvíja sa:

Pokračovanie vo formovaní vokálnych a zborových zručností a schopností;

Pokračujúci rozvoj harmonického sluchu;

Rozvoj hudobnej vnímavosti, to znamená schopnosť počuť a ​​počúvať, schopnosť analyzovať, porovnávať;

Vzdelávacie :

Výchova hlasového ucha ako dôležitého činiteľa pri spievaní jedným speváckym spôsobom;

Vzdelávanie organizácie;

Pozornosť, prirodzenosť v momente kolektívneho muzicírovania.

Vyučovacie metódy:

Vizuálne (sluchové a vizuálne);

Verbálne (obrazné prirovnania, slovné hodnotenie výkonu);

Výkladová - názorná v kombinácii s reproduktívnou (vokálne ilustrácie v hlase učiteľa a reprodukcia toho, čo deti počuli).

Metodické metódy:

Kreatívne úlohy a otázky, ktoré stimulujú duševnú aktivitu a vytvárajú vyhľadávacie situácie;

Povzbudzovanie detí k sebakontrole a sebaúcte v procese spievania;

Variabilita úloh pri opakovaní cvičení;

Humor, súhlas, povzbudenie k úspechu žiakov s cieľom podnietiť ich záujem o vyučovanie, ako spôsob, ako vyvolať pozitívne emócie, ktoré zvyšujú výkon detí.

Psychologické stavy v lekcii:

Psychologicky príjemná atmosféra. emocionálne uspokojenie;

Komunikácia orientovaná na človeka s prihliadnutím na úroveň hudobného rozvoja;

Účtovanie individuálnych charakteristík;

Diferencovaný prístup.

Vybavenie :

Klavír, stoličky, repertoárová zbierka piesní, metodická príručka „Hra ako metóda rozvíjania hlasových a zborových zručností na hodinách zboru 1. ročníka“, „ Toolkit pre zbor. Spevy."

Plán lekcie.

    organizačný stupeň.

a) pozdrav, psychologická nálada študentov;

b) posolstvo témy vyučovacej hodiny a jej úloh;

II. Hlavná časť.

1.Hry.

2. Hlasové cvičenia

3. Práca na repertoári:

Hudba „Moje šteniatko“. Yu Chichkova, sl. P. Sinyavskij;

"Ranná" hudba. S. Smirnová, sl. G. Ladonshchikova;

Hudba „Drahá mama“. a sl. S. Smirnová;

Hudba „Moje Rusko.“ G. Struve, text. N. Solovieva

III. Záverečná časť: Zhrnutie lekcie.

POČAS VYUČOVANIA.

1. Hodinu začíname „Hrou v tvare emócií“ na dýchanie .

"Torta so sviečkami" - cvičenie je zamerané na rozvoj krátkeho nádychu nosom, zadržanie dychu a dlhý výdych perami zloženými do hadičky, ako keby sme sfúkli sviečky na torte. Hlavnou podmienkou je nemeniť dych a „sfúknuť“ čo najviac „sviečok“.

"Ježko zadýchaný" - dlhý nádych, zadržanie dychu a rýchly aktívny výdych na „fff...“

"Balón praskol"!
Postavte sa vzpriamene, v rukách (medzi dlaňami) chyťte imaginárnu loptičku. Potom sa v guli vytvorí malý otvor. Pri zvuku „s-s-s-s“ sa balón pomaly vyfúkne. Úlohou žiakov je čo najviac šetriť výdych, postupne približovať dlane k sebe (loptička klesá).

"Potápači!"
Predstavte si seba v bazéne. „Ponorte sa pod vodu“ (nadýchnite sa nosom a okamžite ho uštipnite prstami, podrepnite) a pomaly vydýchnite, ktorého dych skončil – „vyskočí“ (vstane na nohy)

2. Pokračujeme v lekcii: Spevy:

    Na jednom zvuku držíme písmeno "U"

    "Blizzard" uuu hlasno a ticho

    Mená (spievajte mená každého dieťaťa) (po poltónoch)

    „Hill“ (prr) s perami ... rukami ukazujeme, aký vysoký kopec ...

    "vrčanie" v uličkách piateho (r-r-r)) do-sol-do)

    "Ha-ha" "Ho-ho" "Pro-pro" "Pri-pri" zhora nadol

    áno-a-áno a-áno, zo-a-zo-a-zo, li-do-li-do ..

    Komáre dariki-dariki lietali, sedeli na hlavách a zase lietali

Na dve líca, čelo, nos, …….
3. Na rozvoj dikcie a artikulácie jazykolamy nám veľmi pomáhajú. Ale hovoriť o nich je také nudné a nezaujímavé. Preto odporúčame použiť nasledovné hranie trikov:

Jazykolamy hovoríme hlasom hrdinov rozprávok (Pinocchio, Karabas, Malvína, Pierrot, Artemon. Carlson a ďalší).

Hovoríme jazykolamy s rôznymi výškami : niekedy „sedieť na Mesiaci“ – vysoko, potom „byť pod zemou“ – nízko, potom postupne „stúpať alebo klesať vo výťahu“ – zvyšujeme výšku tónu.

Hovoríme jazykolamy jemne alebo nahlas zvýšením alebo znížením hlasitosti. Zároveň si môžete osvojiť aj zručnosť práce na ruke dirigenta: deti reagujú na vaše gestá a dokončia úlohu.

4. Dialógové hry


Hra „Vanya-Vanya
“ (hovoríme s rôznymi výškami tónov)

- Vanya, Vanya?

-Čo, ocko?

- Jedol si cukor?

- Nie, ocko!

- Klameš?

- Nie, ocko!

- Ukážte ústa!

"Jazdím tank"

Jazdím na tanku

V klobúku s klapkami na uši

Vidím kravu

ahoj krava

Ako sa máš?

Hovoríš po anglicky

Čo voláš?

„Tsygali-bugali“ (iná výška tónu plus rytmus)

Cigán - Cigán

Tsa-tsa

boogali boogali

Tsa-tsa

cigánsky

Boogali-tsa

Tsygali-bugali-tsa

5. Druhá časť hodiny (práca s materiálom piesne)

Upevnenie konceptov nastavenia tela pri speve

Ak chceš spievať v stoji -

Neotáča hlavu

Pekne vstaň, vytiahni sa

A pokojne sa usmievaj

Ak chcete sedieť a spievať

Neseď ako medveď

Rýchlo vyrovnajte chrbát

Položte nohy na podlahu odvážnejšie.

Repertoár:

1. „Echo“ múz a iných. O.Yurgenstein

Precvičovanie intonácie

2. "Sladká mamička" Muz. a sl. S. Smirnová;

rytmické ťažkosti.

6. Nezabudnite tiež na zručnosť odtrhnutia úst:


"Auto ide do garáže"
- Ústa - "garáž" by sa mala otvárať tak, aby do nej "jazdilo" auto z prstov, pričom neškriabe karosériu o steny garáže.
- Ústa sa otvoria, aby do nich mohla vojsť „dvojkomorová chladnička alebo žirafa“.

"Prechádzka" (autor - O. Yu. Kheruvimova).

Učiteľ rozpráva príbeh, deti vykonávajú potrebné činnosti.
Táto hra povzbudzuje rečový aparát rozvíja dikciu a dýchanie.
Bol raz jeden malý koník. Milovala behať. Páči sa ti to.(Deti rýchlo „cvaknú“ jazykom v polovičnom úsmeve (vysoko).

Kôň žil so svojou matkou - milým a krásnym Koňom. Kráčala takto.

(Deti pomaly „klikajú“ jazykom a naťahujú pery (nízko).

A veľmi často Kôň rád bežal so svojou matkou na pretekoch.(Striedavo vysoko – nízko, rýchlo – pomaly „cvaknite“ jazykom).

Jedného dňa však zafúkal silný vietor.(Aktívny dlhý výdych ústami 4-krát). Kôň pristúpil k matke a spýtal sa: „Môžem sa prejsť?(„Kliknutie“ vysoko od spodnej hlásky „y“ po hornú „o“ – „u – o“?).

„Áno, kam ideš? - odpovedala mama, - vonku je silný vietor.(Od horného „o“ po spodné „y“ „o – y“.)

Kôň však neposlúchol a bežal("Kliknite" vysoko).

Zrazu uvidela na čistinke nádherný kvet. "Ach, aké kúzlo," pomyslel si kôň, pribehol ku kvetu a začal ho cítiť. (Nádych nosom - ľahký, tichý, výdych - ústami so zvukom "a", pomaly 4x). Len to nebol kvet, ale krásny motýľ. Zachvela sa a odletela preč. A kôň cválal ďalej.("Kliknite" vysoko).

Zrazu Kôň začul zvláštny zvuk.(Dlhý zvuk "shhhh").

Prídem bližšie, “rozhodol sa kôň(„Kliknite“ vysoko).

Bol to veľký had, ktorý sa plazil po strome, veľmi vystrašil Koňa.(Zvuk "sh" je krátky 4 krát).

Počas prechádzky kôň počul veľa nezvyčajných zvukov. Tu bežal ježko (zaznie "f" 4-krát), štebotala kobylka(zaznie "c" 4-krát), lietajúci chrobák(zvuk „zh“ je dlhý), za ním je komár(zvuk "z" je dlhý). A vietor fúkal čoraz silnejšiepredĺžený výdych ).

Kôň je zamrznutý(zaznie "brr" 4-krát) a utekal domov("kliknutie" vysoko). Jej milá matka vyšla koňovi v ústrety(pomaly „klikajte“), začala zohrievať Koňa(tichý výdych na dlane cez otvorené ústa 4x).

Úloha pre deti: pozorne si vypočuť úvod, naladiť sa na výrazný prejav, pokúsiť sa správne intonovať melódiu, nadýchnuť sa až po skončení frázy.

3. „Ráno“ hudba. S. Smirnová, sl. G. Ladonshchikova;

1. práca na plynulom ozvučení, reťazovom dýchaní, intonácii.

4 Hudba „Moje šteniatko“. Yu Chichkova, sl. P. Sinyavskij;

1. Práca na intonácii, dobrá artikulácia

2. Hlavnou úlohou je vykonávať, bez oneskorenia, spievať každé slovo jasne.

Obe diela predveďte umelecky, charakterovo.

    Hra „Rytmické slovo – zelenina“

Ba-nan - jab-lo-ko

A-na-us - ki-wee

Reťaz dvoch alebo troch plodov vyslovujeme v jasnom rytme

Tutti-frutti (lyžice)

Ti-ti-taaa-ti-ti (tvorcovia hluku)

Deti si samy vymýšľajú rytmické vzory a pohyby rúk.

Opice sa ráno zobudili, naťahovali sa, usmievali, zívali, škerili sa v zrkadle, mávali si navzájom. Rozhodli sme sa umyť si zuby. Odtrhli banán, požuli ho a zrazu opica Chi-Chi vzala banán opici Chu-Chu. Chi-chi sa stalo zábavou(šťastné pery) a Chu-chu zosmutnel(smutné pery). Potom opice začali cvakať orechy, schovali ich za jedno líce, potom za druhé. Potom uvideli ježka a začali dýchať ako on. Ježko im daroval kvet a chceli ho ovoňať. Potom prišiel krtko na aute a ponúkol im odvoz. S radosťou si opice začali bozkávať nos, líca, bradu, čelo a všetko okolo. Opice začali púšťať bublina. Potom sa opice začali hojdať na hojdačke (hlasom glissanda) a zatriasli starým baobabom (hlasom zastonali).

10. Záverečná časť hodiny. Ďakujem deťom za ich prácu v triede. Vyzývam deti, aby hlasovali pomocou emotikonov, zhodnotili lekciu. Po odhlasovaní a zhrnutí výsledkov si poďakujeme za prácu potleskom v určitom rytmickom vzore.