Avoimet oppitunnit nappiharmonikan teoreettisesta tiedosta. Psykologiset olosuhteet oppitunnilla

Soittimen kosketinsoiton hallinta, teknisten taitojen kehittäminen ja luovuus erikoisluokassa

Pääpiirteittäinen suunnitelma avoin oppitunti harmonikkaluokassa


Opiskelija: 7-vuotias, luokka 1.

Oppitunnin aihe: Erikoistunnilla soittimen kosketinsoiton hallinta, teknisten taitojen ja luovien kykyjen kehittäminen.
Oppitunnin tyyppi: yhdistetty.
Oppitunnin tarkoitus: Esityksen muodostuminen ja soittimen teknisten taitojen kehittäminen.
Oppitunnin tavoitteet:
1. Koulutus: yleistää ja syventää opiskelijan tietoja, muodostaa kolmannen sormen pystysuuntaisen liikkeen taitoa vasemman näppäimistön toisella rivillä.

2. Kehittäminen: huomion kehittyminen, musiikillinen korva soittaessa soitinta, tekniset esitystaidot, luovat kyvyt.
3. Hoito: herättää kiinnostusta ja rakkautta musiikin taiteeseen.
4. Terveydensäästö: oikea lasku, käsien asento, työkalun asennus.
Oppituntilomake: yksilöllinen.
Tekniset keinot: Nappiharmonika opiskelijalle, nappiharmonika opettajalle, konsoli, pöytä, tuolit, muistiinpanot, työkirja opiskelija- visuaalisia apuvälineitä, musiikkikeskus.
Ohjelmiston tuntisuunnitelma:
1. Asentoharjoitukset.
2. Gamma C-duuri, arpeggio.
3. R.N.P. "Riskukka", R.N.P. "Älä lennä, satakieli"
4. S. Skvortsov. "Etudi".
5. R. Bazhilin. "Aurinkoinen sade" (soittaa ääniraidan mukaan).
Oppitunnin rakenne:
Ensimmäisestä oppitunnista lähtien opiskelija oppii soittamaan katsomatta näppäimistöön. Ennen kappaleen aloittamista hänen on asetettava sormensa näppäimille: do - toinen sormi, mi - kolmas, fa - neljäs.
Perinteisessä asetelmassa käytetään alkuperäistä sormitusperiaatetta, joka määrittää jokaiselle pystyriville tietyn sormen - "omistajan". AT Tämä tapaus lavastus oikea käsi kiinteämpi, koska ensimmäinen sormi, joka on kaulan takana, auttaa pitämään käden tietyssä asennossa. Tämä antaa opiskelijalle mahdollisuuden tuntea itse avaimen paremmin, varmistaa harjan asennon vakauden. On muistettava, että sinun on pidettävä "ikkuna" auki, eli välissä oleva reikä sisällä harjat ja otelauta. Oikealla näppäimistöllä työskennellessä minimipainokuormitusta ohjataan "jousen" vastuksen ja sormen lihasponnistelujen sisäisen vapautumisen voittamiseksi näppäimistöltä poistumisen hetkellä. Harjoituksen lopussa on tarpeen vapauttaa käsi: pudota alas, pienet keinuliikkeet kädellä.
Vasemman käden asento oikealla pelattaessa: "kantapää", ts. kämmenen pohja, vasen käsi sijaitsee vasemman puolirungon kannen reunassa, käsi on näppäimistön yläpuolella; on parempi sijoittaa sormenpäät vartalolle apurivin taakse. Tämä asento opettaa vasen käsi kohtaan oikea lavastus, edistää tarvittavien lihasten toimintaa.
Mekaniikkatieteen perusteiden hallitseminen, pitkien äänten poimiminen tapahtuu korvalla, ilman nuotteja opettajan osoittamalla tavalla. Opettaja kiinnittää huomiota mekaniikkatieteen tasaisuuteen, äänentuotannon laatuun, sormien taivuttamisen kelpaamattomuuteen, kolmen tukipisteen tunteeseen, joka tarvitaan kosketukseen vasemman puolivartalon kanssa sekä tukipisteen olemassaoloon. instrumentti oikean jalan reiden sisäosassa, kun vedät turkkia otteessa.
Tunteen kehittäminen tuntoaistimuksia, kyky löytää oikeat näppäimet ja mitata lihasponnistuksia näppäinten joustavuudella, ei salli liiallinen paine ja nivelten taipuma, hallitse vasemman käden oikeaa asentoa.
Kolmannen sormen pystysuoran liikkeen taidon hallitseminen vasemman näppäimistön toisella rivillä tapahtuu korvalla, opettajan osoittamalla tavalla. Ennen pelin aloittamista sinun on asetettava neljä sormea ​​vasemman näppäimistön toiselle riville, suolanäppäimelle - aseta toinen sormi, do - kolmas, fa - neljäs, musta - viides sormi. Harjoitus suoritetaan kolmannella sormella, loput, leikkimättömät sormet ovat "ystävällinen perhe", niitä ei pidä nostaa. Käsi liikkuu ylös tai alas sormien samassa asennossa.

Uuteen teokseen tutustuttaessa on olemassa tietty oppimismenetelmä:
1. Opettaja lukee laulun sanat.
2. Opettaja soittaa kappaleen melodiaa oikealla kädellä ja laulaa samaan aikaan.
3. Opettaja ja oppilas laulavat yhdessä soittimen melodian soidessa.
4. Opiskelija laulaa laulun opettajan peliin.
5. Opiskelija laulaa ja läimäyttää rytmistä kuviota samaan aikaan.
6. Opettaja soittaa ja laulaa kappaleen oppilaan kanssa ja nimeää nuotit.
7. Opettaja soittaa ja laulaa laulun yhdessä oppilaan kanssa ja päättää turkin vaihtopaikan - hengittämällä lauseiden välissä.
8. Opiskelija soittaa kappaleen useita kertoja, erilaisia ​​vaihtoehtoja esitys: soita ja laula samanaikaisesti melodia sanoilla, pelaa ja laula, nimeä nuotteja, soita melodiaa ilman sanoja.
Tunnilla kiinnitetään paljon huomiota musiikin kuunteluun. Opettajan esittämä kuunneltavaksi valittujen näytelmien esitys kasvattaa musiikillinen maku opiskelija, juurruttaa tietyn esitystavan, laajentaa näköaloja, ohjelmiston monipuolisuutta. Teosten kuunteluun liittyy keskusteluja - dialogeja hahmosta, sisällöstä, ilmaisevat keinot kuunneltava näytelmä. Opettajan musiikin esityksen tulee toimia mallina opiskelijalle.
Yhtyeessä soittaminen tulee sisällyttää jokaisen oppitunnin suunnitelmaan. Yhteinen musiikin tekeminen edistää rytmitajun kehittymistä, rikastuttaa harmoninen sävelkorkeus, kehittää lukutaitoa. Opettaja ja oppilas pelin aikana ovat yhtä, tämä lähentää heitä, vaikuttaa suotuisasti ihmissuhteisiin.
Luokka työskentelee nauhurilla. Tämä menetelmällinen "kohokohta" on erittäin suosittu lasten keskuudessa. Äänitteen soittaminen kehittää kykyä kuunnella ja kuulla. Se juurruttaa esiintyjään rytmisen kurinalaisuuden, tempon tunteen, esityksen ilmaisukyvyn.

Tuntien aikana:
1. Peli asentoharjoituksista. Käytössä alkuvaiheessa koulutusta opiskelijan ensisijaisten motoristen taitojen kehittämiseksi, tarvitaan erityisiä harjoituksia, jotka valmistavat häntä suorittamaan teknisiä tehtäviä. Kiinnitä huomiota opiskelijan laskeutumiseen, käsivarsien, jalkojen asentoon ja instrumentin asennukseen.
2. Asteikon soittaminen C-duurissa kokonaisina, puoli-, kvartaali-, kahdeksaskestoina ääneen laskemalla eri vetoilla, arpeggioilla.
3. Aiemmin opittujen kappaleiden soittaminen, haittojen ja etujen osoittaminen: R.N.P. "Riskukka", R.N.P. "Älä lennä satakieliä."
4. Tekniikan onnistunut kehittäminen on mahdotonta ilman luonnostyötä. S. Skvortsov "Etudi". Työ sormituksen tarkkuuteen, turkin vaihtoon.
5. Liikuntatunnin pitäminen.
"Humpty Dumpty". Harjoitus suoritetaan seisten. Nosta molempia käsiä ylös ja alas sivujen läpi kallistaen vartaloa hieman eteenpäin. Kädet heiluvat hitaudesta, samaan aikaan sanat lausutaan: "humpty dumpty".
"Sotilas ja nalle" esitetään tuolilla istuen. Suorista selkäsi käskystä "Sotilas" ja istu paikallaan tinasotilas. Komennolla "Karhunpentu" rentoudu, pyöritä selkäsi, kuin pehmeä pullea nalle.
6. Kun soitat äänitteeseen, sinun on ohjattava peliä. Yksi tärkeitä komponentteja kun soittaminen on metrorytmiä. Jos metrorytmiä rikotaan, koko esitys romahtaa. Myös metrorytmi vaikuttaa tekninen kehitys opiskelija.

Oppitunnin analyysi:
Oppitunnin tulos osoitti, että opettajan asettamat tehtävät paljastettiin kattavasti:
- tehtävien selkeys ja selkeys.
- monipuolinen musiikkimateriaali, joka edistää lapsen luovien kykyjen kehittämistä.
- kuvallisen rivin luominen ( kuvaannollisia vertailuja, yhdistykset).
- kuulonhallinnan aktivointi.
- ajattelun kehittäminen (yhtyeessä soittaminen).
- esittäminen teoreettisia käsitteitä musiikillisen kuvan yhteydessä.
- opiskelijoiden tekemä itseanalyysi esitetyistä teoksista.

7. Kotitehtävät.
8. Merkitse.

Käytetyt kirjat:

1. G.I. Krylov. "Pikku Bayanistin ABC", osa 1, osa 2.
2. D. Samoilov. "Haitarilukija, luokat 1-3"
3. V. Semenov. " moderni koulu Bayan pelejä.
4. D. Samoilov. "15 oppituntia nappiharmonikan soittoa".
5. P. Serotyuk. "Haluan harmonikkasoittajaksi."

Kunnallis oppilaitos lisäkoulutus

Taishetin kaupungin "lasten musiikkikoulu" nro 1

Avoin oppitunti erikoisuudella

(Osasto kansansoittimet)

Aiheesta: "Työskentele taiteellisen kuvan parissa erilaisissa teoksissa."

Luennoitsija: Gumirova O.V.

Taishet 2016

Oppitunnin tyyppi: yhdistetty (tiedon yhdistäminen, tiedon monimutkainen soveltaminen).

Oppitunnin tyyppi: perinteinen.

Oppituntilomake: yksilöllinen.

Aihe: "Työ taiteellisen kuvan parissa erilaisissa teoksissa."

Avoin oppitunti pidetään 8. luokan oppilaan Rudakov Grigoryn kanssa, nappihaitari.

Kohde: edellytysten luominen taiteen kehittymiselle työstää taiteellista kuvaa erilaisissa teoksissa.

Tehtävät:

1. Koulutus: lujittaa opittua teoreettista tietoa (määrittää käsite "teoksen taiteellinen kuva"), jatkaa käytännön taitojen muodostumista (opettaa paljastamaan teoksen idea, työskennellä välineillä musiikillinen ilmaisukyky, suoritus keskimääräiseen tahtiin asetettujen tehtävien kanssa).

2. Kehittäminen: kehittää kykyä kuunnella ja ymmärtää suoritettavaa työtä, liikkeiden koordinointi, kuviollinen musiikillista ajattelua, luovaa toimintaa erilaisten toimintojen kautta.

3. Koulutus: kouluttaa rakkautta musiikkiin, kouluttaa esteettinen maku, pitkäjänteisyyttä, ahkeruutta, malttia.

Opetusmenetelmät:

1. Perspektiivi: sanallinen lähetys ja kuulohavainto. Opettaja välittää valmiita tietoja demonstraatioiden avulla. Opiskelija ymmärtää ja muistaa.

2. Lisääntymiskyky: opiskelija muistaa opettajan antamat tiedot. Edistää tiedon, taitojen ja kykyjen muodostumista harjoitusjärjestelmän avulla.

3. Käytännön: musiikillisia ja didaktisia pelejä, toistuvia toimintoja taidon parantamiseksi ja musiikillisen korvan kehittämiseksi.

Metodologiset tekniikat:

Sanallinen, visuaalinen, käytännöllinen;

Kuulon aktivointi, opiskelijan musiikilliseen havaintoon vetoaminen;

Ajattelun kehittäminen, luova aloite;

Ohjaus- ja itsehillinnän tekniikat: suorituksen aikana kuuntele toistettua ääntä; laulaa melodia oikein ja välitä rytminen kuvio.

Tekniset koulutuksen apuvälineet:

Instrumentti (harmonika), tuoli, kaukosäädin, nuotit, kannettava tietokone, video- ja äänisovellukset.

Psykologiset olosuhteet oppitunnilla:

Huomion mobilisointi kognitiivinen toiminta, oppitunnin optimaalinen vauhti, joustavuus, kyky rakentaa oppitunti sommittelullisesti uudelleen nykytilanne huomioon ottaen, suotuisa psykologinen mikroilmasto oppitunnilla.

Sovellus pedagogiset tekniikat:

1. Terveyttä säästävä tekniikka:

Sormien lihakset kehittyvät, mikä vaikuttaa positiivisesti muistiin, joka kehittyy intensiivisemmin.

Järkevä organisaatio oppitunti: voimistelu silmille, harjoitus rentouttaa niskan lihaksia vapailla pään käännöksillä (oikealle, vasemmalle, ylös, alas).

vuorottelu monenlaisia oppimistoimintaa(asteikkojen soittaminen, harjoitukset korvataan opittujen kappaleiden toistolla ja musiikin kuuntelulla).

2. Opiskelijakeskeisen oppimisen tekniikka:

Opiskelijan tunnustaminen kaiken päänäyttelijäksi koulutusprosessi On olemassa persoonallisuuslähtöistä pedagogiikkaa. Tämä tekniikka perustuu jokaisen yksilöllisyyden, omaperäisyyden, hänen kehityksensä tunnistamiseen ensisijaisesti yksilönä, jolla on oma ainutlaatuinen subjektiivinen kokemus. Oppitunti luo edellytykset opiskelijan itsensä toteuttamiselle, yksilön kehittymiselle kognitiiviset kyvyt, luova mielikuvitus.

3. Tekniikka ongelmaoppiminen:

Tämä tekniikka edellyttää johdonmukaista ja kohdennettua edistämistä koulutusongelmia opiskelijan edessä. Opiskelija aktivoituu henkistä toimintaa, ilmaisee oma mielipide ja aktiivisesti hankkimaan tietoa.

4. Motivoinnin muodostumistekniikka tai pelitekniikkaa:

Tekniikka edellyttää organisointia pelitoimintaa etsimiseen, käsittelyyn ja assimilaatioon koulutustietoa. Sisällytykset sisään koulutusprosessi pelihetket lisää opiskelijan kiinnostusta soittimen soittamiseen, aktivoi sitä luovaa toimintaa. Opettaja luo oppitunnilla niin sanotun "menestystilanteen". Onnistumisen tunne lisää opiskelumotivaatiota, ylläpitää kiinnostusta ja intohimoa soittimen soittamiseen ja syihin positiivisia tunteita.

Ohjelmiston tuntisuunnitelma:

1. Kromaattinen asteikko oikealle ja harjoitukset vasemmalle kädelle.

2. Ja. Frenkel " Venäjän kenttä”elokuvasta ”Tavoittamattomien uudet seikkailut”.

3. "Menen ulos" r.n.p. arr. O. Buryan

Tuntisuunnitelma:

1) Ajan järjestäminen.

2) Lämmittää. Moottorilaitteen vapauteen tähtäävät harjoitukset.

3) Työskentele musiikkimateriaalin kanssa (terveyttä säästävällä tekniikalla).

4) Ongelmatilanne perustuu koulutusmateriaalia.

5) käsitellyn materiaalin yhdistäminen.

6) Oppitunnin tulos.

7) Kotitehtävät.

Tuntien aikana:

1) Organisatorinen hetki. Tervehdys, soittimen luokse laskeutuminen, aktiivisuus luovaa työtä.

Oppitunnin tarkoituksen ja tavoitteiden määrittäminen sen jälkeen, kun olet ensin kysynyt oppilaalta, mitä hän tietää "musiikin ilmaisuvälineistä". Mikä heitä yhdistää ja miten he ovat vuorovaikutuksessa keskenään.

2) Lämmittää. Moottorilaitteen vapauteen tähtäävät harjoitukset.

- kromaattinen asteikko oikealla kädellä dynaamisilla sävyillä;

- peli kromaattinen asteikko oikea käsi dynaamisilla sävyillä, erilaisilla vedoilla;

- basson iskun toisto vasemmassa kädessä, käytetty teoksessa, jossa on dynaamisia vivahteita.

Tarkkailemme äänentuotannon laatua, rytmiä ja oikean käden sormien vapautta.

3) Työskentele musiikkimateriaalin kanssa.

Musiikin kuuntelu kannettavalla tietokoneella. J. Frenkel "Russian Field" elokuvasta "Tavoittamattomien uudet seikkailut".

Keskustelu taiteellinen kuva toimii. Dialogin aikana on mahdollista käyttää kuvia, piirustuksia, jotka auttavat ymmärtämään työn merkitystä.

1. Mistä luulet tämän kappaleen olevan kyse?

2. Tiedätkö kappaleen sanat?

3. Mikä auttoi sinua ymmärtämään, mistä tässä teoksessa on kyse? Mitä musiikillisia ilmaisukeinoja säveltäjä käytti?
4. Mikä on tämän kappaleen tempo? Dynamiikka, vedot, säestyksen luonne?
5. Kuinka moneen osaan näytelmä voidaan jakaa? Mitä esitimme ensimmäisessä osassa ja mitä toisessa? Miten tämä muutos näkyy musiikissa?

6. Yritä selittää, mikä on "taiteellinen kuva"?

Yhteistutkimus dynaamisista viivoista ja fraseerausrakenteista, viivan piirteistä.

Kappaleen huippukohdan määrittäminen graafinen kuva dynamiikka sävelissä, melodian laulaminen, opettajan näyttäminen instrumentilla; peli-vertailumenetelmä (opettajan ja opiskelijan peliä verrataan, analyysi). Työn suorittaminen osissa annettujen tehtävien kanssa.

Teoksen "Russian Field" esitys elokuvasta "The Adventures of the Elusive Avengers" aiemmin asetettujen tehtävien suorittamisen kanssa:

1. tehdä muutoksia musiikkitekstin merkittyihin kohtiin;
2. täytä sormitusvaatimukset tarkasti - tarkkaile musiikkimerkkien yläpuolella olevia sormia;
3.kestävät tarkasti kaikki kestoajat;
4. ylläpitää yhtenäistä toteutustahtia;
5. saavuttaa jatkuva soittaminen kahdella kädellä tarkkailemalla samalla musiikkitekstiä.
- fyysinen. lämmitellä(käyttäen terveyttä säästävää tekniikkaa) :

Harjoitus silmille - liikuta silmiä oikealle, vasemmalle, ylös, alas, sulje ne, avaa ne. Katso lähintä ja sitten kauimpana olevaa kohdetta. Toista useita kertoja.

Harjoitus rentouttaaksesi niskan lihaksia vapailla pään käännöksillä (oikealle, vasemmalle, ylös, alas)

4) Ongelmatilanne oppimateriaalin perusteella.

Tunnista oma taiteellinen kuvasi seuraavassa työssä. Tunnista lyöntiviivat ja ilmaisuliikkeet ilman apua tietokone teknologia.

"Menen ulos kadulle" r.n.p. arr. O. Buryan.

5) Käsiteltävän materiaalin yhdistäminen.

Keskustelua kaikesta oppitunnilla tehdystä työstä. Käsitellyn materiaalin toisto ja yhdistäminen.

6) Oppitunnin tulos.

Kaikilla musiikin ilmaisukeinoilla on hyvin tärkeä määritettäessä säveltäjän tarkoitusta, koska vaikuttaa suoraan musiikkiteoksen luonteeseen, sen sisäinen sisältö. Samanaikainen huomion keskittyminen erilaisten musiikillisten ilmaisuvälineiden parissa työskentelyssä lisää merkittävästi kunkin taidon hallinnan tehokkuutta erikseen ja tarjoaa kokonaisvaltaisen, järjestelmällinen lähestymistapa oppimiseen, mikä auttaa määrittämään teoksen taiteellisen kuvan oikein. tunnekokemus musiikkikappale auttaa kehittämään käsitystä musiikista ja vaikuttaa myönteisesti luova prosessi, joka edistää kiinnostuksen ja rakkauden tunteen kasvattamista musiikkia kohtaan muodostaen taiteellisen ja esteettisen maun.

7) Kotitehtävät, arvosanat.

Opiskelijan itseanalyysi ja itsearviointi tunnilla tehdystä työstä opettajan korjauksella. Määritelmä kotitehtävät.

Tiivistelmä bayan-erikoisuuden avoimesta oppitunnista aiheesta "Työ teoksen taiteellisen kuvan parissa B.N.P.:n esimerkillä. L. Knipperin "viiriäinen", "Polyushko-field".

Goleshchihina Marina Alexandrovna Bayan opettaja, MBOU DOD "Taseevskaya Children's Music School"

Työnkuvaus: Opiskelijan taiteellisen kuvan kehittyminen soitinta soitettaessa musiikkiteoksia- yksi kaikista tärkeitä tehtäviä musiikinopettajalle. Työskennellessään musiikkiteoksen taiteellisen kuvan parissa opettajan päätehtävänä on kehittää opiskelijassa useita kykyjä, jotka edistävät hänen "innostustaan" soittaessaan. Näitä ovat luova mielikuvitus ja luova huomio. Luovan mielikuvituksen kasvatuksen tavoitteena on kehittää sen selkeyttä, joustavuutta, aloitteellisuutta. Kyky kuvitella taiteellinen kuva selkeästi, elävästi on ominaista paitsi esiintyjille, myös kirjailijoille, säveltäjille ja taiteilijoille. Tuon huomionne yhteenvedon oppitunnista erikoisnappihaitarissa aiheesta "Työ teoksen taiteellisen kuvan parissa". Tämä tiivistelmä esittelee työskentelyn muodot ja menetelmät Lastenmusiikkikoulun ala-asteen oppilaiden erikoistunteilla teoksen taiteellisen kuvan paljastamisesta monipuolisten näytelmien esimerkillä.


Tarkoitus: Tämä abstrakti oppitunnista voi olla hyötyä alan opettajille (nappiharmonika, harmonikka) musiikkikoulut ja taidekoulut. Tämä materiaali Suunniteltu musiikkikoulun 1-2 luokkien opiskelijoille.

Oppitunnin tyyppi: avata
Työmuoto: yksilöllinen
Oppitunnin aihe
– Työskentele teoksen taiteellisen kuvan parissa B.N.P.:n esimerkillä. L. Knipperin "viiriäinen", "Polyushko-field".
Oppitunnin tarkoitus: Opi paljastamaan teosten taiteellista kuvaa.
Tehtävät:
koulutuksellinen- määritellä "teoksen taiteellisen kuvan" käsite; oppia paljastamaan työn tarkoitus.
Koulutuksellinen- kouluttaa suorituskulttuuria.
Koulutuksellinen– Kehittää kykyä kuunnella ja ymmärtää suoritettavaa työtä, kehittää mielikuvitusta, ajattelua, muistia, rytmitajua.

Tuntien aikana
Oppitunnin rakenne koostuu viidestä osasta:
1 osa - organisatorinen;
Osa 2 - työstää uutta materiaalia;
Osa 3 - opitun materiaalin lujittaminen oppitunnilla;
Osa 4 - oppitunnin tulos;
Osa 5 - kotitehtävän sanamuoto.

Osa 1 - Organisaatio
Pelikoneen valmistelu:
soittaa asteikkoja C, G-duurissa oikealla kädellä eri vetoilla: legato, staccato; arpeggio, oikean käden soinnut sisään hidas tahti;
soittaa C-duuri asteikolla vasemmalla kädellä;
soittaa C-duuri asteikolla kahdella kädellä.
kotitehtävien analyysi - suullinen raportti tehdystä työstä kotitehtävät: mitä tehtäviä opiskelijalle asetettiin, mitä tehtiin ja mikä ei oikein onnistunut, miksi? Mitä vaikeuksia täytäntöönpanossa on ilmennyt? kotitehtävien tarkistaminen - kappaleiden kokonaisvaltainen soitto kahdella kädellä "Polyushko-field" L. Knipper ja B.N.P. "Viiriläinen" aiemmin asetettujen tehtävien suorittamisella:
1. tehdä muutoksia musiikkitekstin merkittyihin kohtiin;
2. täytä sormitusvaatimukset tarkasti - tarkkaile musiikkimerkkien yläpuolella olevia sormia;
3.kestävät tarkasti kaikki kestoajat;
4. ylläpitää yhtenäistä toteutustahtia;
5. saavuttaa jatkuva soittaminen kahdella kädellä tarkkailemalla samalla musiikkitekstiä.

Osa 2 - työ taideteoksen paljastamiseksi
Oppitunnin tavoitteen asettaminen– Oppiakseen paljastamaan teoksen idean, ts. taiteellinen kuva, sinun on ymmärrettävä, mikä se on ja millä keinoin teoksen idea paljastuu. Siksi oppituntimme tarkoituksena on johtaa "taiteellisen kuvan" käsite ja oppia paljastamaan se musiikillisen ilmaisun keinoin.
L. Knipperin näytelmän "Polyushko-field" työstömenetelmät
Opettajan näytelmän kokonaisvaltainen soittaminen;
suoritusanalyysi: opiskelijan vastaukset opettajan kysymyksiin:
1. Mistä luulet tämän kappaleen olevan kyse? Dialogin aikana on mahdollista käyttää kuvia, piirustuksia, jotka auttavat ymmärtämään työn merkitystä.


2. Tiedätkö kappaleen sanat?


3. Mikä auttoi sinua ymmärtämään, mistä tässä teoksessa on kyse? Mitä musiikillisia ilmaisukeinoja säveltäjä käytti?
4. Mikä on tämän kappaleen vauhti? Dynamiikka, vedot, säestyksen luonne?
5. Kuinka moneen osaan näytelmä voidaan jakaa? Mitä esitimme ensimmäisessä osassa ja mitä toisessa? Miten tämä muutos näkyy musiikissa?


6. Yritä selittää, mikä on "taiteellinen kuva"?

Kun opiskelija on vastannut kysymyksiin, sinun tulee alkaa työstää näytelmän "Polyushko-Field" taiteellista kuvaa.
Työtavat
1. opettajan yksityiskohtainen esittely soittimesta - kunkin osan soittaminen erikseen;
2. soittaminen yhtyeessä opettajan kanssa;
3. fraseointityö: kunkin lauseen huippukohdan määrittäminen, sävelten dynamiikan graafinen esittäminen, melodian laulaminen, opettajan näyttäminen instrumentilla; peli-vertailumenetelmä (opettajan ja opiskelijan peliä verrataan, analysoidaan)
4. rytmin parissa työskenteleminen: partituurin soittaminen ääneen, jokaisen osan rytmin taputtaminen, vaikeiden rytmisten paikkojen työstäminen;
5. työstää lyöntejä - saada aikaan yhtenäinen, tasainen peli oikean käden osassa ja selkeä säestys vasemman käden osassa (pelaaminen erillisillä käsillä);
6. Kahden osan yhteys: ensimmäisessä osassa taiteellinen kuva on "jalkapylväs kävelee" ja toisessa osassa "ratsuväki" (säestyksen muutos myötävaikuttaa tällaisen kuvan syntymiseen);
7. työskennellä yhden tempon esityksen parissa - soittaminen metronomin alla;
8. jos kohtaat vaikeuksia yhteyden muodostamisessa, kannattaa palata töihin erillisillä käsillä selventämään musiikkitekstiä, sormitusta, turkin vaihtoa.

Työskentelymenetelmät B.N.P. Viiriäiset ovat samanlaisia ​​kuin L. Knipperin näytelmän "Polyushko-field" työstömenetelmät.



Osa 3 - Oppitunnilla hankittujen taitojen lujittaminen
Opiskelijoiden kokonaisvaltainen näytelmien pelaaminen kahdella kädellä tehtävän täsmällisesti täyttämällä - paljastaa teoksen taiteellinen kuva pelin aikana. Oman suorituskyvyn analyysi, joka osoittaa positiivista ja negatiivisia puolia palasia soittaessaan.

Osa 4 - Oppitunnin yhteenveto
Opiskelija selviytyi hänelle osoitetuista tehtävistä: hän yritti välittää teosten taiteellista kuvaa pelin aikana, oppi itsenäisesti analysoimaan omaa suorituskykyään, löytämään virheitä, suoritusvaikeuksia ja etsimään tapoja voittaa ne. Opiskelija ymmärsi, että teoksen kuulostaminen ei riitä musiikillisen tekstin tarkkaan oppimiseen, vaan on kiinnitettävä paljon huomiota dynamiikkaan, fraseeraukseen, rytmiin, vetoihin, ts. musiikillisen ilmaisun keinoin. Tulevaisuudessa se on suunniteltu itsenäinen työ opiskelija paljastaa teoksen taiteellisen kuvan.

Osa 5 - kotitehtävien sanamuoto
Tunnilla hankittujen taitojen lujittaminen - kappaleiden kokonaisvaltainen soittaminen ulkoa, huomioiden kaikki kommentit.

Näitä menetelmiä, joita käytetään taiteellisen kuvan paljastamisessa teosten "Polyushko-field", "Quail" esimerkissä, voidaan käyttää työskennellessään muissa teoksissa. Tällaiset teoksen työstömenetelmät auttavat opiskelijoita itsenäisesti työstämään teosten taiteellisen kuvan paljastamista.

Avoin oppitunti harmonikka erikoisuudesta

2. luokan oppilaan Dima Zharikovin kanssa.

Esitetty:

nappiharmonikan opettaja

MOU DOD LDSHI Lagan

Oppitunnin aihe:

· "legaton" ja "staccaton" esiintyvien vetojen hallitseminen.

Oppitunnin tarkoitus:

Näytä johdonmukaista työtä työn parissa;

· Kehitä taitoja tehdä vetoja "legato" ja "staccato".

Oppitunnin tavoitteet:

· Koulutuksellinen - huomionkasvatus, kyky kuunnella ja muistaa;

· Koulutuksellinen - lujittaa käytännön taitoja pelata "legato" ja "staccato" vetoilla;

· Kehitetään - työstää äänen tuotantotekniikoita. Paljastava yksilöllinen lähestymistapa ilmaisukeinojen käyttöön.

· Terveydensäästö:

1. oikea istuvuus, työkalun asennus, käden asento;

2. dynaaminen tauko, pelihetkien sisällyttäminen (sormien lihakset kehittyvät), voimistelu silmille lihasten rentouttamiseen.

3. erityyppisten koulutustoimintojen vuorottelu (harjoitukset korvataan opittujen kappaleiden toistolla, asteikkojen soittamisella, musiikkimateriaalin analysoinnilla ja musiikin kuuntelulla)

Oppitunnin tyyppi:

· Yhdistetty.

Oppituntilomake:

· Yksilöllinen.

Opetusmenetelmät:

· Verbaalinen välitys ja kuulohavainto;

· Soittimen soittaminen;

· Pelimenetelmät;

· Havainto;

· Keskustelu.

Koulutuskeinot:

· Musiikki-instrumentti(harmonikka);

· Musiikkikirjallisuus.

Tuntisuunnitelma:

1. Organisatorinen hetki.

2. Lämmitä. Moottorilaitteen vapauteen tähtäävät harjoitukset.

C-duuri - kaksi kättä, arpeggios (lyhyet, pitkät), soinnut;

A-molli (luonnollinen, harmoninen, melodinen), arpeggios (lyhyt, pitkä), soinnut.

4. Oppittujen näytelmien toisto:

B. n.p. "Janka", N. Lysenko "Vovchikin laulu"

R. n.p. "Voi sinä olet koivu", B. Savtšenko "Kissa Leopoldin laulu"

5. Kotitehtävien tarkistaminen

Ukr. n.p. "Kadulla viulu soittaa"

6. K. Listovin uuden oppimateriaalinäytelmän "Korsussa" hallitseminen.

7. Arvaa peli satuhahmoja.

8. Oppitunnin yhteenveto.

9. Arvosana oppitunnista, läksyt.

Tuntien aikana

1. Järjestämisaika:

opettajan valmistautuminen työhön;

· psykologinen sopeutuminen;

Huomioaktivointi.

2. Työskentele tekninen materiaali

· Sormien sujuvuusharjoitusten suorittaminen. (Harjoitukseen tulee kiinnittää paljon huomiota. Uuden materiaalin opiskelu ja valmiiden näytelmien toistaminen ilman ennakkovalmistelua johtaa väistämättä useisiin virheellisiin liikkeisiin. Harjoitukset, jotka keskittävät opiskelijan huomion uusiin liikkeisiin, lisäävät tuntien tehokkuutta ja lyhentävät oppimisjakso);

· Vaakojen suoritus:

C-duuri (kaksi kättä), arpeggios, soinnut.

A-molli oikea käsi (luonnollinen, harmoninen, melodinen), eri lyöntejä ja dynaamisia sävyjä, arpeggioita, sointuja.

· Opittujen näytelmien toistoa. Toteutus oikealla palkeella, sormella ja dynaamisella varjostuksella.

B. n.p. "Yanka";

N. Lysenko "Vovchikin laulu";

R. n.p. "Oi, sinä olet koivu";

B. Savtšenko "Kissa Leopoldin laulu".

3.Oppitunnin aihe.

Oppituntimme teema: "legaton" ja "staccaton" esiintyvien vetojen hallitseminen.

Teoreettinen osa. Musiikin luonteesta riippuen (rauhallinen, melodinen tai iloinen, leikkisä, tanssiva) äänet voidaan soittaa tasaisesti, viskoosina tai lyhyinä, nykivänä.

Legato - soittotapa, jossa äänet soitetaan yhtenäisellä tavalla siirtyen sujuvasti toisesta. Samanaikaisesti sormet "astuvat yli" ja tuntevat kevyen käden kuormituksen. Jokaista seuraavaa näppäintä painetaan sillä hetkellä, kun edellisen sormet vapautetaan. Legato-soittimia yhdistää kaareva viiva - liiga. ”Legatolla” äänen hyökkäys alkaa aina ilman aksenttia, leveä hengitys, äänet näyttävät siirtyvän toistensa sisään hiipimistä pois lukien. "Legato" on erikoinen - leveä hengitys, siihen liittyvä leikki.

Staccato - tämä on nykivä ääniesitys, jossa sormet koskettavat näppäimiä lyhyesti, iloisesti ja voimakkaasti. Staccato on merkitty pisteellä nuottien ylä- tai alapuolella. Jotta säestys ei peitä melodiaa. Bases ja sointuja soitetaan usein staccato. Oikean osan samat kestoajat säilyvät kokonaisuudessaan.

Käytännön työ. Näytelmä on ukrainalainen. n.p. "Viulu soittaa kadulla": soittaa kahdella kädellä nuoteilla. Musiikin ilmaisukeinojen analyysi. Työskentely vedoilla "legato" ja "staccato".

Opiskelijalle on tarpeen selittää "staccato"-iskujen suoritustekniikka, joka koostuu 3 pääosasta:

sormen pyyhkäisy

sormi lakko;

palautua näppäimistöltä.

Yhden nuotin esimerkissä on tarpeen saavuttaa haluttu veto ja kiinnittää se kappaleen kahden tahdin esimerkissä.

D / z työstää teknisesti vaikeita paikkoja. Tarkkaile haluttua sormitusta ja vaihda turkkia kahden toimenpiteen jälkeen.

Terveyden säästäminen. Harjoitus silmille: liikuta silmiäsi oikealle, vasemmalle, ylös, alas, yritä tehdä kahdeksas silmilläsi. Harjoitukset sormilihasten kehittämiseen, mikä vaikuttaa positiivisesti muistiin, joka kehittyy intensiivisemmin. Suuremman kiinnostuksen vuoksi harjoitus suoritetaan sanoilla:

Jotenkin nuotit kelluivat veneessä

Do re mi fa sol la si

Ja veneen takana, veneen jälkeen

Hiljaa ui karppia

"Mikä upea sää

Karppi sanoi,

Mutta ei kuullut niitä veneessä

Do re mi fa sol la si

Lauluja laulettiin veneessä

Do re mi fa sol la si

Ja he tanssivat veneen alla

Tuhma karppi

Vene heilui kovaa

Ja meni sukeltamaan pohjaan.

Karppi tallensi muistiinpanot

Si la sol f mi re do.

Uuden oppimateriaalin hallinta.

K. Listovin näytelmä "Korsussa". Suuren aikana Isänmaallinen sota 1941-1945 monia kappaleita on kirjoitettu. Helmikuussa 1942 Konstantin Listov kirjoitti A. Surikovin runoihin "Tuli lyö ahtaassa uunissa". uusi laulu ja kutsui sitä "korsussa". Tämä laulu hyväksyttiin välittömästi, ehdoitta - sekä sotilaiden sydämissä että niiden sydämessä, jotka odottivat häntä kotona.

Ensimmäisellä tutustumisella K. Listovin näytelmään "Korsussa" on tarpeen purkaa se teoreettisesti: ensin selvitetään teoksen avain, merkkien mukaan se voi olla Cb - duuri tai G - molli. Viimeisen sävelen ja vasemman käden säestyksen perusteella saamme selville g-mollin tonaalisuuden. Siirry seuraavaksi kokoon 3/8. Lasketaan yksi, kaksi, kolme.

Uuden materiaalin yhdistäminen.

Koko kappaletta on mahdotonta oppia yhdellä oppitunnilla, joten on välttämätöntä saavuttaa "legato" -veto käyttämällä ensimmäisen lauseen esimerkkiä, joka näyttää kuinka sormien tulisi liikkua - yhdistettynä sujuvasti syvään paineeseen ilman aukkoja, ja samaan aikaan ilman hiipimistä, nuotti nuotilta.

Motivaatiomuodostustekniikka tai pelitekniikka.

Sitä on hyvä käyttää aikana ensisijainen koulutus. Pelihetkien sisällyttäminen koulutusprosessiin (peli "Arvaa satuhahmot") lisää opiskelijan kiinnostusta harmonikkatunteja kohtaan, aktivoi hänen luovaa toimintaansa. Yritä arvata useita satuhahmoja ja eläimiä ja näytä ne kuvissa.

Sounds G. Galynin "Bear";

V. Vitlin "Kitty";

R. n.p. "Bunny".

Yhteenveto oppitunnin tuloksista ja tuloksista:

Miten oppitunti meni?

Selvisikö oppilas kaikki oppitunnin tehtävät?

Kotitehtävät.

Ø Harjoittele oikealla kädellä;

C - duuri kahdella kädellä;

A - molli (luonnollinen, harmoninen, melodinen) oikealla kädellä;

Arpeggios (lyhyet, pitkät);

Soinnut.

Ø ukrainaksi n.p. "Kadulla viulu soittaa":

Jatka vetojen, aksenttien työstämistä. Dynaamiset sävyt, mekaaninen tiede;

Opi muistista huonosti muistavia paikkoja.

Ø K. Listovin näytelmässä "Korsussa" "legato"-lyöntityössä neljän ensimmäisen askeleen aikana. Tarkkaile haluttua sovellusta;

Ø Toista ulkoa opittu pala on valkoinen. n.p. "Yanko".

Bibliografia:

1. P. Govorushko " peruskoulu Bayan Games, 1988

Merkityksellisyys.

Kappaleiden toistuva soittaminen alusta loppuun, ymmärtämättä teoksen taiteellisia ja teknisiä puolia ja siihen tarvittavien esitysvälineiden taidokasta käyttöä, ei johda toivottuihin tuloksiin. Et voi osallistua pelkkään mekaaniseen sormituksen muistamiseen. Tällainen työ on ajanhukkaa ja vain väsyttää opiskelijaa. Kaikki musiikkiteosten ulkoa oppiminen tulisi jakaa kolmeen vaiheeseen.

Kohde: musiikillinen ja tunteellinen moraalinen koulutus lapset.

Oletamme että sormittelun omakohtaista oppimista ei ole tehokasta työtä Siksi on tarpeen monipuolistaa oppitunnin aikana käytettyjä menetelmiä ja tekniikoita.

Tehtävät:

Opi soittamaan, ilmaisemalla ilmeisesti työn luonne;

Kehittää korva musiikille, rytmitaju;

Muodostaa esteettinen maku ja emotionaalinen käsitys musiikista;

Luo iloinen ilmapiiri luokkaan.

"Työskentely työn kanssa"

Alustava tutustuminen työhön

Työ tässä vaiheessa on seuraava:

  1. Lue musiikkiteksti tarkasti ja kaikki termit osoittavat esityksen tempon ja sävyt. Erityisen tärkeää on selventää nuottien nimi ja sävelkorkeus sekä niiden paikka näppäimistöllä.
  2. Opi tutkittavan otteen tai musiikkiteoksen osan nuottien kesto.
  3. Selventää sormien järjestelyä näppäimistöllä. Paikan pelaaminen yhdellä tai toisella sormella on haitallista jatko-oppimiselle, koska. tämä voi johtaa rikkoutumiseen ja pysähtymiseen.
  4. Seuraa silmilläsi sormien ja käden liikerataa tarkentaaksesi haluttujen näppäinten sijaintia ja niiden välistä etäisyyttä. On huomattava, että visuaalinen esitys on erittäin tärkeä oppimisessa.

Työskentele tekniikan parissa

Tämä teoksen vaihe koostuu kappaleen ja sen yksittäisten kohtien tarkasta kestosta soittamisesta. Näytelmien analysointi ilman keston suhdetta on haitallista ja mahdotonta hyväksyä.

Perustyömenetelmät:

  1. Tänä aikana opiskelijan huomio keskittyy jokaiseen yksittäiseen ääneen tai sointuun keskeytyksettä soiton ja ilmoitettujen sävelten kestojen tarkkaan noudattamiseen, jotta jokainen ääni tai sointu esitetään selkeästi äänen keston ja luonteen suhteen. Meidän on yritettävä poimia melodisia ääniä, ei meluisia, liikkeitä, jotka ovat tasatempoisia alusta loppuun ja yhtä vahvoja keskenään.
  2. Kaikki ensimmäiset toistot tulee suorittaa ilman virheitä, häiriöitä ja pysähdyksiä, hitaalla tahdilla. Hidas tahti on tarpeen teoksen auditiivisen kehityksen kannalta, koska. virheitä ja katkelmia ilmaantuu usein siitä syystä, että monet tekstin elementit, erityisesti soinnut, ovat alussa kuulokyky opiskelija ja vasta tulevaisuudessa assimiloidaan korvan kautta. Voi olla suositeltavaa kuunnella esitys aina kun mahdollista hyvä suoritus Tietäen etukäteen, mitä hänen pitäisi saavuttaa oppiessaan kappaletta hitaasti, hän pystyy opiskelemaan mielekkäämmin ja määrätietoisemmin.
  3. Teos tulee soittaa fraaseina tai muilla suhteellisen suljetuilla fragmenteilla saavuttaen virheetön esitys ensin kummallakin kädellä erikseen ja myöhemmin molemmilla käsillä yhdessä. Kaikki pelit tulisi suorittaa samaan tahtiin, koska. tempoero saattaa häiritä molemmilla käsillä pelaamista.

Vaikeat paikat tulee tunnistaa ja käsitellä työssä. suurta huomiota. Kahden kohdan yhdistäminen voi alkaa siitä hetkestä, kun kaksi vierekkäistä kohtaa on muistettu virheettömästi. Tämä työvaihe päättyy koko työn suorittamiseen hitaasti, ilman virheitä ja pysähdyksiä; väsymyksen ja vaikeuden tunne on merkki siitä, että työ jatkuu tämä vaihe ei vielä valmis.

Opiskelijan huomiota tulee edelleen kiinnittää musiikillisen liikkeen nopeuden hallintaan, ts. tempo:

  • a) Suorituksen virheettömyyttä säilyttäen on aloitettava kiihdytys ja saatettava suoritus normaaliin tahtiin erittäin huolellisesti, loukkaamatta pelin oikeellisuutta. Kiihdytyksen pitää mennä vähitellen ja olla melkein näkymätön;
  • b) tulee muistaa, että periaatteessa nopeat vauhdit johtuvat pääasiassa pelaajan tekniikan yleisestä kasvusta, ei kehityksestä annettu tehtävä nopea tahti, joka on opiskelijan saatavilla huomenna, ei ehkä ole saatavilla tänään; tämän seikan ymmärtämättä jättäminen ja opiskelijan liiallinen kiihtyvyys johtaa kaoottiseen peliin ja häiritsee esiintyjän normaalia kasvuprosessia;
  • c) jokaista uutta kiihdytettyä tempoa tulee vahvistaa toistuvilla toistoilla ennen kuin siirrytään seuraaviin.

On olemassa kaksi merkkiä, jotka määräävät kiihtyvyyden rajat:

  • a) vikojen, väärien nuottien, kietoutuneiden sormien, yleisen äänen vääristymisen ja muiden ulkoisten vikojen esiintyminen;
  • b) opiskelijalla on esiintymisvaikeuksien ja jonkin verran epävarmuuden tunnetta.

AT vastaavia tapauksia oppilaiden täytyy tehdä kaikenlaisia ​​kiihdytyksiä lopettaa, ei yritä uusia niitä aikaisemmin kuin kaksi tai kolme päivää myöhemmin. Kiihdytystyöllä yleensä on raja, joka opiskelijan on ylitettävä tässä vaiheessa.

Lisää vauhtia Tämä työ tapahtuu yhdessä yleisen teknisen kasvun ja musiikillinen kehitys opiskelija, ei kustannuksella jatkotyötä opetettavan näytelmän yli.

Taiteellinen viimeistely

Taiteellisen esityksen pääelementit ovat seuraavat:

  • a) Äänen voimakkuuden, sen vahvistuksen ja vaimennuksen (hiljainen-ääninen; vahvistava-heikennys) osoituksen tarkka toteutus, ts. dynaaminen sävyt;
  • b) tarkka liikkeen nopeuden noudattaminen, ohjeet vauhdin kiihdyttämiseen ja hidastamiseen, ts. agoginen sävyt;
  • c) musiikkiteosten ilmeikäs esittäminen jakamalla se pieniin, merkityksellisiin osiin (fraaseihin), ts. sanamuoto. Fraseointi edistää musiikin sisällön selkeää välittämistä.

Yksi opiskelijoiden suorituskyvyn yleisistä puutteista on toisaalta todellisen "pianissimon" (erittäin hiljainen pp) puute ja toisaalta todellisen "fortissimon" (erittäin kovaääninen) puute. . Yleensä esityksessä on pieni poikkeama keskimääräisestä sonoruudesta. Siksi opiskelijan tulee ahkerasti työskennellä "pianissimon" kehittämiseksi ilman pelkoa lähetysäänen katkeamisesta tai legaton katoamisesta. Kaikkia näitä taitoja on kehitettävä yksittäisiä ääniä, sointuja, asteikkoja ja kappaleina nuottien ohjeiden mukaan.

Sinun tulee työskennellä erityisen huolellisesti sanamuodon parissa, joka haitarilla liittyy turkisten omistamistekniikkaan, koska. jokaisen lauseen tulee sisältyä kokonaan yhteen tiettyyn palkeen liikkeeseen - purista tai avaa.

Esityksen taiteellisuuden ja musikaalisuuden saavuttamiseksi tulee ensin työskennellä itse melodian fraseeroinnin ja esityksen sävyjen (sävyjen) parissa ja vasta sitten vähitellen, poikkeamatta saavutettuja tuloksia, lisää säestysosa.

Käytännössä työ taiteellisen sisustuksen parissa, työ on sisällä läheinen yhteys kanssa tekninen työ. Tekninen huippuosaaminen on olennainen osa taiteellista suorituskykyä, sen välttämätön edellytys. Taiteellinen esiintyminen on mahdotonta ymmärtämättä annettua teosta; tämä ymmärrys ei joskus ilmene heti, työn työskentelyn aikana, ja se riippuu pääasiassa opiskelijan musiikillisesta kasvusta ja musiikillista kulttuuria. Niiden, jotka haluavat hankkia hyviä taitoja taiteellisen esittämisen alalla, tulee muistaa, että tarkkaavainen ja järjestelmällinen musiikin kuuntelu (s. oopperatalo, konserteissa, radiossa) on yksi suosituimmista parempia tapoja kehittää hienovaraista ymmärrystä musiikista ja taiteellisesta mausta.

Opiskelijoiden halveksiva asenne kotelon tekniikkaan, harjoituksiin ja kaikkeen, mikä luo teknistä täydellisyyttä, johtaa opiskelijan työn huonompiin tuloksiin.

Ensinnäkin sinun täytyy soittaa asteikkoja. Vaaka on kätevä, kevyt ja rauhallinen muoto, mikä helpottaa sitä alkukausi oikean istuvuuden, käsien asennon, turkin hallussapitoon, mukavaan sormitteluun liittyvä tietotyö.

Vaakojen suorituskykyä harjoittelun ensimmäisen jakson aikana ei pitäisi pitää teknisiä keinoja kehittää pelkkä sujuvuus tai hieno tekniikka.

Asteikkojen soittamisella on merkitystä:

  • a) melodisen, kauniin äänen kehittämiseen;
  • b) kehittää legatoa ja staccatoa;
  • c) hallita avaimet.

Lisäksi asteikot mahdollistavat samanpituisen pelin saavuttamisen eri tahtiin. Tätä varten on tarpeen soittaa asteikkoa jopa neljäsosissa, hitaimmalla tahdilla; laskentayksikköä ja tempoa pitäen soita samalla skaalalla jopa kahdeksasosissa, kolmosissa kahdeksasosasta kuudentoistaosaan; kun kaikki nämä taidot kehittyvät, samalla kestosuhteella pitäen myös liikenopeutta (tempoa) tulee lisätä. tässä on otettava huomioon seuraavat asiat.

Tuntikausien keskeytyksetön soittaminen haitarilla on haitallista terveydelle, heikentää työn laatua ja tylsyttää musiikkimateriaalin masterointi- ja oppimisprosessia. On parempi opiskella pikkuhiljaa, tauoilla, rajoittamalla jokainen oppitunti tiettyyn tehtävään, on tuottavampaa työskennellä aamulla tai iltapäivällä kuin illalla.

Ammattimusiikkioppilaitosten opiskelijoille tulisi antaa harmonikansoitto kaikki yhteensä vähintään 3-4 tuntia päivässä.

Likimääräinen ajan jakautuminen työtyypeittäin:

  • a) työskentely tekniikan parissa (asteikot, kaksoisnuotit, soinnut) - 15 minuuttia.
  • b) työstää kestosuhteen (rytmin) hallitsemista -15 minuuttia
  • c) äänen parissa työskenteleminen - 15 minuuttia
  • d) työ kappaleen teknisen oppimisen parissa - 45 minuuttia
  • e) näytelmän taiteellisen oppimisen parissa työskenteleminen - 45 minuuttia
  • f) aiemmin opittujen kappaleiden toisto ja lujittaminen - 45 minuuttia