გაკვეთილის ანალიზი fgos-ზე. მემორანდუმი სკოლამდელ დაწესებულებაში პირდაპირი საგანმანათლებლო აქტივობების შეჯამების წერის დიზაინში

კრისტინა ვერშინინა
გაკვეთილის ანალიზი სკოლამდელ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ფედერალური სახელმწიფო საგანმანათლებლო სტანდარტის მიხედვით მდე. სკოლამდელ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში გაკვეთილის ნიმუში თვითანალიზი GEF-ის მიხედვით მდე

გაკვეთილის ანალიზი სკოლამდელ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ფედერალური სახელმწიფო საგანმანათლებლო სტანდარტის მიხედვით

Ზოგადი ინფორმაცია

1. თემა გაკვეთილები.

2. მისი ჩატარების თარიღი და ადგილი. ვინ მართავს?

3. ჯგუფი.

4. მიზანი:

რა პრობლემების გადასაჭრელად და მოსწავლეთა პიროვნების რა თვისებების ჩამოყალიბებისთვის არის ეს კლასი;

Დავალებები:

როგორ ხდება მიზნის სპეციფიკა და რეალიზმი რეალიზებული (მისი განსახორციელებლად საკმარისი დროის თვალსაზრისით, მისი გადაჭრის ბავშვების მზადყოფნასთან შესაბამისობა, წინა კლასები, ბავშვების შესაძლებლობები და შესაძლებლობები);

როგორ ხორციელდება ინტეგრაცია საგანმანათლებლოტერიტორიები, რომლებიც შეესაბამება მოსწავლეთა ასაკობრივ შესაძლებლობებსა და თავისებურებებს გაკვეთილი.

5. ჩატარების ფორმისა და შინაარსის არჩევის ფსიქოლოგიური დასაბუთება საქმიანობის:

კონფორმულობა გაკვეთილებიზოგადსაგანმანათლებლო და გამასწორებელ-განმავითარებელი მიზნები და ამოცანები, მოსწავლეთა განვითარების დონე, მათი ასაკობრივი მახასიათებლები;

კომპლექსურ-თემატური პრინციპის განხორციელება (კონკრეტული თემა გაკვეთილებიშერჩეული შესწავლილი ზოგადი თემის კონტექსტში);

დროს გაკვეთილებიგანხორციელდა გუნდური მუშაობამოზრდილები და ბავშვები, მთავარი კომპონენტი არის ურთიერთქმედება.

6. პროგრესზე დაკვირვება გაკვეთილები

რამდენად დამაჯერებლად, ნათლად, ემოციურად გამოვლინდა მოსწავლეებისთვის მომავალი აქტივობის მიზნები და ამოცანები?

რა ცოდნა შეიძინეს მოსწავლეებმა დროს გაკვეთილები:

რა სახის სოციალური დამოკიდებულებებიჩამოყალიბდა მოსწავლეების მიერ, რომლებსაც სოციალურად სასარგებლო

აქტივობამ წაახალისა ისინი კლასი;

რა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია მნიშვნელოვანი ღირებულებებიჩამოყალიბდა.

კონტროლირებადი გაკვეთილები:

როგორ ხორციელდება შუალედური და საბოლოო შედეგების შეფასების შესაძლებლობა;

რა დასკვნები გააკეთეს მოსწავლეებმა გაკვეთილზე და სამუშაოს დასასრულს;

რა შედეგები იქნა მიღწეული.

როგორ მოიქცა კლასიფორმირებისთვის საზოგადოებრივი აზრიჯგუფები და ცალკეული მოსწავლეები მათი ურთიერთობების შესახებ.

რა შეიძლება იყოს ამის შედეგი გაკვეთილებიგუნდის განვითარებისთვის, მისი სოციალური ორიენტაციის ჩამოყალიბებისთვის.

რა გავლენას ახდენს ინდივიდზე მოსწავლეები:

ემოციური და ესთეტიკური რეაგირება სილამაზეზე ხელოვნებაში;

სამუშაო ეთიკა, მხატვრული საქმიანობა.

ქცევის ესთეტიკა

მუშაობის მეთოდოლოგია, ურთიერთობების ბუნება, მათი შესაბამისობა საგანმანათლებლო დავალებებთან, ასაკთან და ინდივიდუალურ მახასიათებლებთან, ჯგუფის გუნდში ურთიერთობების განვითარების დონე.

7. საერთო ქულასაგანმანათლებლო ღონისძიება

რამდენად მოახერხეთ სასწავლო მიზნებისა და ამოცანების მიღწევა?

წარმატებების, წარუმატებლობის, შეცდომების მიზეზები?

შესრულებული სამუშაოს საგანმანათლებლო ღირებულების ზოგადი შეფასება.

ფსიქოლოგიური და პედაგოგიური დასკვნები და წინადადებები მიმართულია აღმზრდელებისა და მოსწავლეები:

ეფექტურობა გაკვეთილებითითოეული ბავშვისთვის;

ბავშვთა საქმიანობის ანალიზი(მასწავლებელი)და ბავშვების მუშაობის თვითანალიზი;

რეფლექსიული მომენტი (მასწავლებელი მოუწოდებს ბავშვს გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება სიტუაციის, მისი საქმიანობის მიმართ).

8. ანალიზიაღმზრდელის საქმიანობა

რა შეუწყო ხელი აღმზრდელის ხასიათის თვისებებს ეფექტური მუშაობამოსწავლეებთან, რაც, პირიქით, ერეოდა

მასწავლებელი მოუწოდებს ბავშვებს გამოიჩინონ ინიციატივა და დამოუკიდებლობა, ხელს უწყობს სუბიექტურობის გამოვლინებას;

მასწავლებელი ამხნევებს და ამხნევებს ინდივიდუალური მიღწევებიბავშვები;

რა პედაგოგიური უნარები გამოვლინდა მოსწავლეებთან ეფექტური მუშაობისას?

მასწავლებელი ითვალისწინებს თითოეული ბავშვის მახასიათებლებს (აქტივობის ტემპი, ემოციური მდგომარეობა, თანამედროვე ფსიქიკური პროცესებიტემპერამენტი)

მასწავლებელი "ხედავს"ყოველი ბავშვი ნკა: ეხმარება, ასტიმულირებს, წაახალისებს.

სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებაში გაკვეთილის თვითანალიზის ნიმუში GEF DO-ს მიხედვით

სამიზნე: ინტეგრაციის გზით ჩამოაყალიბეთ ბავშვების ინტერესი ბოსტნეულის შესახებ ცოდნის მიმართ საგანმანათლებლო სფეროები : შემეცნება, კომუნიკაციის სოციალიზაცია, მხატვრული შემოქმედება, ჯანმრთელობა.

Დავალებები:

ბავშვების იდეების ჩამოყალიბება ბოსტნეულის შესახებ, აღმოცენების ადგილისა და ზამთრისთვის მათი მოსავლის აღების შესახებ;

გააძლიეროს ბავშვებს ბოსტნეულის აღწერის უნარი მახასიათებლები, სქემის მიხედვით;

გრამატიკული კორექტირების, მათი განცხადებების თანმიმდევრული აგების უნარის გაუმჯობესება;

გაფართოება აქტიური ლექსიკონი, გაააქტიურეთ ბოსტნეულის სახელები ბავშვების მეტყველებაში.

განაგრძეთ ბავშვებში ფერების გარჩევისა და დასახელების უნარის ჩამოყალიბება, საგნების ფერის მიხედვით შედარების ვარჯიში;

წაახალისეთ ბავშვები, უპასუხონ კითხვებს სიტყვების მკაფიოდ წარმოთქმით.

ბავშვებში მოძრაობების ტექსტთან კოორდინაციის, გაგებისა და შესრულების უნარის ფორმირება სიტყვიერი ინსტრუქცია;

განვითარება ვიზუალური აღქმადა მეხსიერება, ძრავა ფანტაზიადა მოძრაობების კოორდინაცია;

ხელების მშვენიერი ზოგადი და წვრილი მოტორული უნარების განვითარება;

თანატოლების მიმართ მეგობრული დამოკიდებულების განათლება;

ხელსაყრელი ემოციური ატმოსფეროსა და აქტიური პირობების შექმნა სათამაშო აქტივობაბავშვები.

საორგანიზაციო საქმიანობა, მომზადება ოკუპაცია

Კლასიგანხორციელებული მონახაზის შესაბამისად. რეფერატი შედგენილია ერთი საკუთარი, ამოცანების შესაბამისად საგანმანათლებლო პროგრამაშესაბამისი მოცემული ასაკიბავშვები. თითოეული ამოცანის განსახორციელებლად, შერჩეული ხრიკები, საინტერესო და გასართობი სახით.

ყოველი წამისთვის გაკვეთილებიიყვნენ ვიზუალური საშუალებებირომელიც ასტიმულირებდა და ააქტიურებდა ბავშვებს გონებრივი აქტივობა. სარგებელი საკმარისი ზომის, ესთეტიურად გაფორმებული. მათი განთავსება და გამოყენება იყო რაციონალური, გააზრებული სასწავლო სივრცედა ში გაკვეთილი.

Ზე გაკვეთილიმუსიკა გამოიყენებოდა ემოციური გამოცდილების გასაძლიერებლად. ორგანიზაციული მიღება "გამარჯობა" in პოეტური ფორმა”მიზნად ისახავდა კომუნიკაციური თვისებების განვითარებას, მეგობრული ურთიერთობების დამყარებას როგორც შიგნით ბავშვთა გუნდიისე სტუმრებსა და ბავშვებს შორის.

ოკუპაცია დინამიურია, ის მოიცავს ტექნიკას, რომელიც ითვალისწინებს აქტივობის სწრაფ ცვლილებას. საუბარი - სკამებზე ჯდომა, ჯგუფში მოძრაობა კურდღელთან პრობლემური სიტუაციიდან გამოსავლის ძიებაში - ბაღში წასვლა, ტესტის განვითარებასთან მუშაობა შესანიშნავი საავტომობილო უნარებიხელები - სკამებზე ზის, საძიებო აქტივობა- დგომა, მარცვლეულით მუშაობა "იპოვე ბოსტნეული"ლოგარითმული ვარჯიში - "გასეირნება ბაღში". ტექნიკის სწრაფი შეცვლა და პოზების შეცვლა დროს გაკვეთილებითავიდან აიცილა ბავშვების დაღლილობა.

აღმზრდელის დიდაქტიკური საქმიანობა

ყველა მომენტი გაკვეთილებილოგიკური და თანმიმდევრული, ექვემდებარება ერთ თემას. AT კლასიმომენტები იყო ინტეგრირებული საგანმანათლებლო სფეროები შემეცნება: გაძლიერდა ბოსტნეულის დამახასიათებელი ნიშნებით აღწერის უნარი, სქემის მიხედვით; ჩამოყალიბდა ფერის გარჩევისა და დასახელების უნარი;

Კომუნიკაცია: ბავშვები მონაწილეობდნენ ზოგადი საუბარი, უსმენდნენ თანატოლებს შეწყვეტის გარეშე; გააქტიურდა ბავშვთა ლექსიკა მეშვეობით სიტყვები - სახელიბოსტნეული, ავარჯიშებს საკოორდინაციო სახელებს, ზედსართავ სახელებს; "სოციალიზაცია" ერთი საკუთარიკეთილგანწყობის გამოხატვა, თანაგრძნობა. მხატვრული შექმნა: გააუმჯობესა ბავშვებს ხელისგულებს შორის პლასტილინის პირდაპირი მოძრაობებით გადახვევის უნარი, ჩაღრმავების ტექნიკის კონსოლიდაცია, ხელების წვრილი მოტორული უნარების განვითარება. ფიზიკური კულტურა; განვითარებული ძრავა ფანტაზიადა მოძრაობების კოორდინაცია.

ჯანმრთელობა: ჩამოუყალიბდა ბავშვებს წარმოდგენები ვიტამინებისა და მათი მნიშვნელობის შესახებ. მიმღებები გაკვეთილიიყო თამაშის ხასიათი, დაფუძნებული იყო თამაშის სასწავლო სიტუაციებზე.

მოდელის გამოყენება "ბაღი", დაეხმარა საინტერესო თამაშის ფორმაგააცნობიეროს მთავარი საგანმანათლებლო დავალება - ბავშვების იდეების ჩამოყალიბება ბოსტნეულისა და მათი ზრდის ადგილის შესახებ. ჩემი როლი იყო ვისწავლო დეტალური პასუხების გაცემა. ეს დაეხმარა ოპტიმალური შედეგის მიღწევას.

ყოველ წამს გაკვეთილებივცდილობდი ბავშვების გზამკვლევი მეპოვა პრობლემის გადაწყვეტაში, დავეხმარე შეძენაში ახალი გამოცდილება, გააქტიურება დამოუკიდებლობადა შეინარჩუნე პოზიტივი ემოციური განწყობა.

საძიებო სისტემების შექმნა პრობლემური სიტუაციებიაზროვნების სტიმულირება და მეტყველების აქტივობაბავშვები,

ბავშვებთან მუშაობის სპეციფიკა გაკვეთილიაისახება პიროვნებაზე ორიენტირებულ მიდგომაში. იგი ამხნევებდა და ადიდებდა მორცხვ ბავშვებს, რათა განემტკიცებინათ მათი წარმატებული მდგომარეობა.

დროს გაკვეთილებიცდილობდა ბავშვებთან კომუნიკაციას იმავე დონეზე, ცდილობდა ბავშვების დაინტერესებას ოკუპაციამთელი დროის განმავლობაში.

შედეგი გაკვეთილებიმოეწყო თამაშის პრობლემური სიტუაციის სახით "გამოიცანი მკურნალობა?"რათა მის მსვლელობაში შეამოწმოს მასალის ათვისების ხარისხი.

იმის გამო, რომ ბავშვები პატარები არიან და ბევრი საგუნდო გამოხმაურება მოჰყვა, ვგეგმავ Განსაკუთრებული ყურადღებაინდივიდუალური პასუხების გაცემა. ასევე აუცილებელია მიღწევა მკაფიო გამოთქმასიტყვები. იმუშავეთ ხმის გამოთქმაზე, შეავსეთ აქტიური და პასიური ლექსიკა. მაგრამ, მიუხედავად ამ სირთულეებისა, მე მჯერა, რომ ყველა პროგრამული ამოცანა მე დავსახე გაკვეთილები გადაწყვეტილია.

გაკვეთილის ანალიზი: გაკვეთილისთვის მზად ვიყავი. დაკვირვებულია გაკვეთილის სტრუქტურა. ეს გაკვეთილიმეთოდურად სწორად აგებული, თემა და მიზანი ნათლად არის მიკვლეული. კონკრეტულად ხაზგასმულია ის ამოცანები, რომლებიც განხორციელდა მთელი გაკვეთილის განმავლობაში.

გაკვეთილი შედგება ეტაპებისგან, რომელთაგან თითოეული მოცემულია მკაფიო ინსტრუქციები. მთელი გაკვეთილის განმავლობაში ბავშვები იყვნენ მოტივირებული.

ნაბიჯ - ნაბიჯ

საქმიანობის შეცვლა. ამან ბავშვებს საშუალება მისცა შეინარჩუნონ პოზიტიური ემოციური განწყობა.

FEMP გაკვეთილის ანალიზი

გაკვეთილის მიზნები:

5-ის ფარგლებში დათვლისა და დათვლის უნარების გასამყარებლად ივარჯიშეთ 2 რიცხვის, საგნების სახელების და მათი მდებარეობის დამახსოვრებაში. წრის, სამკუთხედის, მართკუთხედისა და კვადრატის გარჩევის უნარის კონსოლიდაცია.

კლასების ორგანიზება - ყველა ზის ცალკე მაგიდა. ყველას აქვს თავისი ნაკრები. დარიგება. ბავშვები სხედან მათი ფიზიკური მონაცემების მიხედვით. გაკვეთილების ჩატარების პირობები შეესაბამება ნორმას. ვიზუალური საშუალებები შესრულებულია ლამაზად, ნახატები ნათელია, დიდი, ზოგადად გამოყენებულია პირველადი ფერები. ეს გაკვეთილი მეთოდურად სწორად არის აგებული, თემა და მიზანი ნათლად არის მიკვლეული. კონკრეტულად ხაზგასმულია ის ამოცანები, რომლებიც განხორციელდა მთელი გაკვეთილის განმავლობაში. გაკვეთილი შედგება ძირითადი ნაწილებისგან: ორგანიზაციული მომენტი, მოტივაცია, პრაქტიკული ნაწილიდა შეჯამება. ძირითადი მეთოდები გამოიყენება: ხელოვნების სიტყვა, მოულოდნელობის მომენტი და სენსორული გამოკვლევა. ბავშვების ემოციურობისა და ინტერესის უზრუნველსაყოფად გამოიყენება მოულოდნელი მომენტი და პრაქტიკული ნაწილის თამაში, ასევე ფიზიკური აღზრდის სესია. ეს აადვილებს ბავშვებს მასალის ათვისებას. მასწავლებლის სიტყვა გასაგებია სწორი ინტონაციახელმისაწვდომია ბავშვებისთვის. გაკვეთილზე ბავშვები უსმენდნენ მასწავლებელს, არ იფანტებოდნენ ყურადღება, გულმოდგინედ ასრულებდნენ დავალებებს. მუშაობის პროცესში მასწავლებელი აკონტროლებდა ბავშვების დაღლილობას და ცდილობდა ამის თავიდან აცილებას სხვა ტიპის სამუშაოზე გადართვით.

ხატვის გაკვეთილის ანალიზი. თემა: "დაამშვენებს თეფშს"

ისწავლეთ წრეზე ნიმუშის გაკეთება, კიდეების და შუაში შევსება, წებოვანი ტექნიკის გამოყენებით, ფუნჯის ბოლოთი დახატვა. გამოიმუშავეთ სიზუსტე საღებავებთან მუშაობისას.

მასწავლებელი მზად იყო გაკვეთილისთვის. კარგად არის გააზრებული ეტაპების სტრუქტურა, ლოგიკური თანმიმდევრობა და ურთიერთმიმართება. გაკვეთილის დრო სწორად არის განაწილებული. რაციონალურად არის შერჩეული განათლების ფორმა. კლასის აღჭურვილობა: ვიზუალური და დემო მასალარომელიც ეფექტურად იქნა გამოყენებული. გაკვეთილის შინაარსი აკმაყოფილებს პროგრამის მოთხოვნებს, არის სრული, სანდო და გადაეცა ბავშვებს ხელმისაწვდომი ფორმა. შინაარსის შესაბამისი მეთოდები, ტექნიკა და სასწავლო საშუალებები სწორად იყო შერჩეული სასწავლო მასალადასახული მიზნები, საგანმანათლებლო შესაძლებლობები ამ ასაკის ბავშვებისთვის. მასალა წარმოდგენილია ემოციურად. მოულოდნელი მომენტისა და ვიზუალური მასალის დახმარებით ბავშვების ინტერესი გაკვეთილისადმი და დისციპლინა შენარჩუნებულია.

უარყოფითი ქულები: მასწავლებელს დაავიწყდა დახარჯვა დინამიური პაუზა(ფიზიკური აღზრდის წუთი).

დათვალიერების აქტივობის ნახვა

მასწავლებლის მიერ დასახული ამოცანები:

მივცეთ ბავშვებს ცოდნა საბავშვო ბაღის, მისი დანიშნულების შესახებ. ისწავლეთ წინადადების შედგენა მოქმედებების საჩვენებლად, შეათანხმეთ არსებითი სახელები ნაცვალსახელებთან. ლექსიკონის გაფართოება თემაზე.

მასწავლებელი მოქმედებდა კომპეტენტურად და პროფესიონალურად: გამოიკვეთა ყველა მეთოდი და გამოიყენებოდა ამოცანების გადასაჭრელად; გამონაკლისის გარეშე, ყველა ტექნიკა შეესაბამებოდა ბავშვების ასაკს და ამ პროგრამის მეთოდოლოგიის მოთხოვნებს. მასწავლებლის მიერ კლასში გამოყენებული ყველა ტექნიკა იყო სწორი და ზუსტი. პროგრამის შინაარსის ყველა დავალება ბავშვებმა სრულად აითვისეს, გაკვეთილზე ბავშვები იყვნენ აქტიურები, ყურადღებიანი, როდესაც მასწავლებელი ხსნიდა ახალ მასალას და ინტერესით ასრულებდნენ ახალ დავალებებს. ბავშვებმა გამოიჩინეს სწავლის მაღალი უნარები.

საინტერესოა მასწავლებლის მიდგომა ახალი მასალის წარდგენისადმი. პროგრამის შინაარსის ფარგლები დაცული და მდგრადია. კლასში ბავშვებმა გამოიჩინეს აქტივობა, აითვისეს პროგრამის შინაარსის ამოცანები, მაგრამ არა ყველა. უარყოფითი მომენტი: არც თუ ისე წარმატებული კლასში ინდივიდუალური სამუშაობავშვებთან ერთად.

დიზაინის გაკვეთილების ჩატარება. თემა: "ტიტები"

პროგრამის შინაარსი:

ასწავლეთ ბავშვებს როგორ გააკეთონ ქაღალდის ხელნაკეთობები დასაკეცი გზით, წებოს გამოყენების გარეშე.

განაგრძეთ ფურცელზე ნავიგაციის სწავლა, შუა, კუთხეების განსაზღვრა.

მიეჩვიეთ სიზუსტეს, გააძლიერეთ სამუშაოს ბოლომდე მიყვანის უნარი.

ხელების მშვენიერი საავტომობილო უნარების განვითარება.

გამოიმუშავეთ პოზიტიური დამოკიდებულება სხვების მიმართ.

აღმზრდელის საქმიანობა

ბავშვთა აქტივობები

შენიშვნები

1. თამაშის მოტივაცია.

მე ვთავაზობ ბავშვებს საჩუქრები გადასცენ საბავშვო ბაღის თანამშრომლებს. ამავდროულად, განვმარტავ, რომ ყველა ქალს უყვარს ყვავილები.

რა ყვავილები იცით?

მე ვაჩვენებ ტიტების ნიმუშს, ვთავაზობ ასეთი ყვავილების გაკეთებას საკუთარი ხელით.

2. ჩვენება, თუ როგორ უნდა შესრულდეს სამუშაო. ბავშვებთან ერთად განვიხილავთ ნიმუშს, ვაზუსტებთ რა დეტალებისგან შედგება (ყვავილი და ღერო). შემდეგ ბავშვებს ვთავაზობ სამუშაოს ეტაპების დემონსტრირებას და ახსნას.

ფიზიკური აღზრდის წუთი:

3. დამოუკიდებელი მუშაობაბავშვები. ხელობას ბავშვებთან ერთად ვაკეთებ.

4. გაკვეთილის დასრულების შემდეგ ბავშვები თავიანთ ტიტებს ჩუქნიან მასწავლებლებს, ძიძას.

ჩამოთვალეთ ყვავილების სახელები.

თვალყური ადევნეთ სამუშაოს მიმდინარეობას.

გააკეთეთ ხელნაკეთობა საკუთარი ხელით.

საჭირო

ინდივიდუალური დახმარება. ბევრი ვერ ახერხებს.

ანალიზი: ეს გაკვეთილი მეთოდურად არის სწორად აგებული, თემა და მიზანი ნათლად არის მიკვლეული. კონკრეტულად ხაზგასმულია ის ამოცანები, რომლებიც განხორციელდა მთელი გაკვეთილის განმავლობაში.

გაკვეთილი შედგება ეტაპებისგან, რომელთაგან თითოეული მოცემულია მკაფიო ინსტრუქციები. დაიწყო იმით ორგანიზაციული მომენტისადაც ბავშვების ყურადღება გააქტიურებულია.

საორგანიზაციო მომენტიც პოზიტივის ჩამოყალიბების მიზანს ისახავდა ემოციური ფონი. მთელი გაკვეთილის განმავლობაში ბავშვები იყვნენ მოტივირებული.

პრაქტიკული რჩევები GEF DO-ზე გაკვეთილების ჩატარებისთვის

1.​ იფიქრეთ ბავშვების ორგანიზებაზე კლასში (ბავშვთა სხვადასხვა ტიპის აქტივობების მონაცვლეობა: ჯდომა, დგომა, ხალიჩაზე, ჯგუფურად, წყვილებში და ა.შ.)

2.​ გაკვეთილისთვის ვიზუალური მასალის მაღალხარისხიანი მომზადება (ხელმისაწვდომობა ყველა ბავშვისთვის, თანამედროვეობა, ილუსტრაციების ხარისხი და ზომა, მულტიმედიური პრეზენტაციები შესაძლებელია)

3.​ გაკვეთილის სტრუქტურასთან შესაბამისობა:

  • შესავალი ნაწილი (მოტივაციის შექმნა და მისი „დავიწყება“ მთელი გაკვეთილის განმავლობაში. მაგალითად, თუ დუნო მოვიდა, მაშინ ის „მონაწილეობს“ ბავშვებთან ერთად აქტივობებში მთელი გაკვეთილის განმავლობაში, გაკვეთილის ბოლოს შეგიძლიათ შეაჯამოთ თქვენი სახელით. პერსონაჟი)
  • ასევე, GCD-ის პირველ ნაწილში აუცილებელია ბავშვებისთვის პრობლემური სიტუაციის (ანუ პრობლემის საძიებო სიტუაციის) შექმნა, რომლის გადაწყვეტას ისინი მთელი ღონისძიების განმავლობაში იპოვიან. ეს ტექნიკა საშუალებას აძლევს სკოლამდელ ბავშვებს არ დაკარგონ ინტერესი, განავითაროს გონებრივი აქტივობა, ასწავლის ბავშვებს გუნდში ან წყვილებში ურთიერთობა.

ძირითადი ნაწილის დროს მასწავლებელს შეუძლია გამოიყენოს სხვადასხვა ხრიკებიგიდები: ვიზუალური, პრაქტიკული და ვერბალური, რაც საშუალებას იძლევა გადაჭრას გაკვეთილისა და ნაკრების პროგრამული ამოცანები

  • პრობლემის საძიებო სიტუაციები.
  • ბავშვების ყოველი ტიპის აქტივობის შემდეგ მასწავლებელმა უნდა გააანალიზოს ბავშვების აქტივობები (თავისი სახელით, ან პერსონაჟის სახელით ან სხვა ბავშვების დახმარებით) - ეს არის მოთხოვნა.
  • იმ შემთხვევაში, როდესაც ბავშვებისთვის რაღაც არ გამოდგება, მასწავლებელს შეუძლია გამოიყენოს ისეთი ტექნიკა, როგორიცაა პედაგოგიური მხარდაჭერა. მაგალითად, მასწავლებელი ამბობს: ”მე ძალიან მომეწონა, როგორ გააკეთეს სეროჟამ, მარინამ და ლენამ შუქნიშანი, მაგრამ მაქსიმისა და ოლეგის ნაწილები ამოვარდა, მაგრამ ვფიქრობ, რომ შემდეგ ჯერზე ისინი აუცილებლად შეეცდებიან და ყველაფერს ეფექტურად გააკეთებენ”)
  • მთელი გაკვეთილის განმავლობაში (განსაკუთრებით უფროსების ჯგუფებში სკოლამდელი ასაკი) მასწავლებელმა კითხვების დახმარებით უნდა მიჰყვეს და წაახალისოს ბავშვები მეტყველების აქტივობაზე. ამიტომ ბავშვების მიმართ კითხვები წინასწარ უნდა იყოს გააზრებული, ისინი უნდა იყოს საძიებო ან პრობლემური ხასიათის; შეეცადეთ უზრუნველყოთ ბავშვების პასუხი „სრული პასუხით“. თქვენ ჯერ კიდევ გჭირდებათ საკუთარი მეტყველების კონტროლი და აგებულება სამეტყველო ფრაზებიმესამე მხარისგან. მაგალითად, ჩამოშორება გამოთქმას: "მინდა დაგპატიჟო მოგზაურობაში..." - ეს არ არის სწორი, რადგან. მასწავლებელი, როგორც იქნა, „აწესებს“ მომავალ საქმიანობას. უფრო სწორი იქნება, ბავშვებს ასე მივმართოთ: "წავიდეთ სამოგზაუროდ..."
  • ასევე, ახალი საგანმანათლებლო სტანდარტების შესაბამისად, მასწავლებელს შეუძლია გამოიყენოს პედაგოგიური ტექნოლოგიები: პრობლემური სწავლა, კვლევითი აქტივობები, საპროექტო აქტივობები, ჯანმრთელობის დაზოგვის ტექნოლოგიები და სხვა. (დამოკიდებულია ბავშვების აქტივობის ტიპზე და გაკვეთილზე დასახული ამოცანებიდან) მაგალითად, შემეცნებითი განვითარების გაკვეთილზე მეორე უმცროს ჯგუფში „სტუმრობით მამალი“, მასწავლებელს შეუძლია ჩაატაროს არტიკულაციის ტანვარჯიშისუნთქვის განვითარებაზე და სხვ.
  • გაკვეთილის დასკვნითი ნაწილი ისე უნდა იყოს ორგანიზებული, რომ პრობლემის გადაჭრა და საძიებო სიტუაცია(რომ ბავშვებმა დაინახონ პრობლემის გადაწყვეტა: ან სიტყვიერი დასკვნა, ან პროდუქტიული ან კვლევითი საქმიანობადა ა.შ.).
  • ასევე აუცილებელია მთელი გაკვეთილის შეჯამება: შეაფასეთ ბავშვების აქტივობები (შეგიძლიათ გამოიყენოთ პედაგოგიური მხარდაჭერა, ერთმანეთის შვილების, საკუთარი თავის ანალიზი, პერსონაჟის სახელით ბავშვების ქება და ა.შ.). მთავარია არ დაივიწყოთ მოტივაცია (რომელიც გაკვეთილის დასაწყისში იყო დაყენებული, იხილეთ ზემოთ პუნქტი)

4. GEF DO გაკვეთილის გამორჩეული თვისებაა ბავშვების აქტიური სამეტყველო აქტივობა (ბავშვებთან კითხვები უნდა იყოს პრობლემური საძიებო ხასიათის), ასევე საგულდაგულოდ გააზრებული.

მაგალითად, ბავშვებს უნდა დაეხმარონ ქათამი ქათმების პოვნაში. მასწავლებელმა შეიძლება ჰკითხოს: „გსურთ დაეხმაროთ ქათამს ქათმების პოვნაში? და როგორ შეიძლება ამის გაკეთება? ანუ კითხვა პრობლემურია და აიძულებს ბავშვებს დაფიქრდნენ პასუხის ვარიანტებზე: დაუძახეთ ქათმებს, მიჰყევით მათ და ა.შ.

5. მასწავლებელი უბრალოდ ვალდებულია ბავშვებს მიაწოდოს მომავალი აქტივობის „არჩევნის თავისუფლება“ და, ამავდროულად, აღაფრთოვანოს ბავშვები თავისი ოსტატობით. მაგალითად, პირველის მასწავლებელი უმცროსი ჯგუფიზე შემეცნებითი გაკვეთილიბავშვებს მოუყვა ზღაპარი "Gingerbread Man" და შემდეგ სთავაზობს მოტივაციას მომავალი აქტივობისთვის (გმირი Gingerbread Man)

”ბიჭებო, კოლობოკი გაიქცა ბებია-ბაბუისგან, ისინი მწარედ ტირიან. როგორ დავეხმაროთ ბებია-ბაბუას? მერე პასუხებს გვთავაზობს: იქნებ კოლობოკი დავხატოთ და ბებია-ბაბუას მივცეთ? ამრიგად, მან მოხიბლა ბავშვები, მოაწყო ხატვის მოტივაცია, დააინტერესა და ასევე გადაწყვიტა საგანმანათლებლო დავალება: ბავშვებს სურდეს დაეხმარონ ბებია-ბაბუას კოლობოკის ძიებაში.

ამრიგად, უნდა დავასკვნათ, რომ დღეისათვის გაკვეთილების ჩატარების მოთხოვნები შეიცვალა, რადგან. არსებობს პედაგოგიური ტექნოლოგიები, რომლებიც უნდა იქნას გამოყენებული ფედერალური სახელმწიფო საგანმანათლებლო სტანდარტის დანერგვისას.

Გმადლობთ ყურადღებისთვის!

სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებაში გაკვეთილის თვითანალიზის ნიმუში

სამიზნე:ბავშვებში ბოსტნეულის შესახებ ცოდნისადმი ინტერესის ჩამოყალიბება საგანმანათლებლო სფეროების ინტეგრაციის გზით: ცოდნა, კომუნიკაცია, სოციალიზაცია, მხატვრული შემოქმედება, ჯანმრთელობა.
Დავალებები:
- ჩამოუყალიბოს ბავშვებს წარმოდგენები ბოსტნეულზე, აღმოცენების ადგილისა და ზამთრისთვის მოსავლის აღების შესახებ;
- გააძლიეროს ბავშვების უნარი, აღწერონ ბოსტნეული დამახასიათებელი ნიშნების მიხედვით,
სქემის მიხედვით;
- გააუმჯობესოს გრამატიკული კორექტირების, მათი განცხადებების თანმიმდევრული აგების უნარი;
- გააფართოვეთ აქტიური ლექსიკა, გაააქტიურეთ ბოსტნეულის სახელები ბავშვების მეტყველებაში.
- განაგრძეთ ბავშვებში ფერების გარჩევისა და დასახელების უნარის განვითარება, საგნების ფერის მიხედვით შედარების ვარჯიში;
წაახალისეთ ბავშვები, უპასუხონ კითხვებს სიტყვების მკაფიოდ წარმოთქმით.

ჩამოუყალიბოს ბავშვებს მოძრაობების ტექსტთან კოორდინაციის უნარი, სიტყვიერი მითითებების გაგება და შესრულება;
- ვიზუალური აღქმისა და მეხსიერების, მოტორული წარმოსახვისა და მოძრაობების კოორდინაციის განვითარება;
- ხელების მშვენიერი ზოგადი და წვრილი მოტორული უნარების განვითარება;
- თანატოლების მიმართ მეგობრული დამოკიდებულების გამომუშავება;
- შექმენით ხელსაყრელი ემოციური ატმოსფერო და პირობები ბავშვების აქტიური სათამაშო საქმიანობისთვის.
საორგანიზაციო აქტივობები, გაკვეთილისთვის მომზადება
გაკვეთილი ჩატარდა რეფერატის შესაბამისად. რეზიუმე შედგენილია დამოუკიდებლად, მთავარის ამოცანების შესაბამისად ზოგადსაგანმანათლებლო პროგრამაბავშვების ასაკის შესაბამისი. თითოეული დავალების განსახორციელებლად ტექნიკები შეირჩა საინტერესო და გასართობი სახით.
გაკვეთილის ყოველ მომენტში იყო ვიზუალური საშუალებები, რომლებიც ასტიმულირებდნენ და ააქტიურებდნენ ბავშვებს გონებრივი აქტივობისთვის. სარგებელი საკმარისი ზომის, ესთეტიურად გაფორმებული. მათი განთავსება და გამოყენება იყო რაციონალური, გააზრებული სასწავლო სივრცეში და კლასში.
გაკვეთილზე გამოყენებული იყო მუსიკა ემოციური აღქმის გასაძლიერებლად.
ორგანიზაციული მიღება „მისალმება“ პოეტური ფორმით „მიზნად ისახავდა კომუნიკაციური თვისებების განვითარებას, მეგობრული ურთიერთობების დამყარებას როგორც ბავშვთა გუნდში, ასევე სტუმრებსა და ბავშვებს შორის.
ოკუპაცია დინამიურია, ის მოიცავს ტექნიკას, რომელიც ითვალისწინებს საქმიანობის სწრაფ ცვლილებას. საუბარი - სკამებზე ჯდომა, ჯგუფში მოძრაობა კურდღელთან პრობლემური სიტუაციიდან გამოსავლის ძიებაში - ბაღში წასვლა, ტესტთან მუშაობა, ხელების მშვენიერი მოტორული უნარების გამომუშავება - სკამებზე ჯდომა, საძიებო აქტივობა - დგომა. , მარცვლეულით მუშაობა "იპოვე ბოსტნეული", ლოგარითმული ვარჯიში - "გასეირნება ბაღში". გაკვეთილზე ტექნიკის სწრაფმა ცვლილებამ და პოზების შეცვლამ შესაძლებელი გახადა ბავშვების დაღლილობის თავიდან აცილება.
აღმზრდელის დიდაქტიკური საქმიანობა:
გაკვეთილის ყველა მომენტი არის ლოგიკური და თანმიმდევრული, ექვემდებარება ერთ თემას. მომენტები საგანმანათლებლო სფეროებიდან ჩართული იყო გაკვეთილზე შემეცნება: სქემის მიხედვით ბოსტნეულის დამახასიათებელი ნიშნების მიხედვით აღწერის უნარის კონსოლიდირებული; ჩამოყალიბდა ფერის გარჩევისა და დასახელების უნარი; კომუნიკაცია: ბავშვები მონაწილეობდნენ ზოგად საუბარში, ისმენდნენ თანატოლების შეწყვეტის გარეშე; გაააქტიურა ბავშვების ლექსიკა სიტყვების ხარჯზე - ბოსტნეულის დასახელება, სავარჯიშო არსებით სახელებში, ზედსართავებში; „სოციალიზაცია“ დამოუკიდებლად გამოხატოს კეთილგანწყობა, თანაგრძნობა. მხატვრული შემოქმედება: გააუმჯობესა ბავშვების უნარი, გააგორონ პლასტილინი ხელისგულებს შორის პირდაპირი მოძრაობებით, ჩაღრმავების კონსოლიდირებული ტექნიკა, ხელების წვრილი მოტორული უნარების განვითარება., ფიზიკური კულტურა; განვითარებული მოტორული წარმოსახვა და მოძრაობების კოორდინაცია; ჯანმრთელობა: ჩამოუყალიბდა ბავშვებს წარმოდგენები ვიტამინებისა და მათი მნიშვნელობის შესახებ. გაკვეთილზე მიღებები იყო თამაშის ხასიათის, ეფუძნებოდა თამაშის სასწავლო სიტუაციებს,
"ბაღის" მოდელის გამოყენებამ ხელი შეუწყო საინტერესო თამაშის ფორმას ძირითადი ვარჯიშის განხორციელებაში ამოცანა - ფორმირებაბავშვების იდეები ბოსტნეულის შესახებ და სად იზრდება. ჩემი როლი იყო ვისწავლო დეტალური პასუხების გაცემა. ეს დაეხმარა ოპტიმალური შედეგის მიღწევას.

გაკვეთილის ყოველ მომენტში ვცდილობდი ბავშვების მიგვეყვანა პრობლემის გადაჭრის გზაზე, დავეხმარე მათ ახალი გამოცდილების მიღებაში, დამოუკიდებლობის გააქტიურებაში და პოზიტიური ემოციური განწყობის შენარჩუნებაში.
ძიების, პრობლემური სიტუაციების შექმნამ გაააქტიურა ბავშვების გონებრივი და მეტყველების აქტივობა,
კლასში ბავშვებთან მუშაობის სპეციფიკა აისახა მოსწავლეზე ორიენტირებულ მიდგომაში. იგი ამხნევებდა და ადიდებდა მორცხვ ბავშვებს, რათა განემტკიცებინათ მათი წარმატებული მდგომარეობა.
გაკვეთილზე ვცდილობდი ბავშვებთან ერთ დონეზე მქონოდა ურთიერთობა, მთელი დროის განმავლობაში ვცდილობდი ბავშვების ინტერესს გაკვეთილით.
გაკვეთილის შედეგი მოეწყო თამაშის პრობლემური სიტუაციის სახით "გამოიცანი მკურნალობა?" რათა მის მსვლელობაში შეამოწმოს მასალის ათვისების ხარისხი.
გამომდინარე იქიდან, რომ ბავშვები პატარები არიან და ბევრი საგუნდო გამოხმაურება იყო, ვგეგმავ განსაკუთრებული ყურადღება მივაქციო ინდივიდუალურ პასუხებს. ასევე აუცილებელია სიტყვების მკაფიო გამოთქმის მიღწევა. იმუშავეთ ხმის გამოთქმაზე, შეავსეთ აქტიური და პასიური ლექსიკა. მაგრამ, მიუხედავად ამ სირთულეებისა, მიმაჩნია, რომ გაკვეთილზე დასახული ყველა პროგრამული ამოცანა მოგვარდა.

საგანმანათლებლო საქმიანობა ქ საბავშვო ბაღი GEF DO-ს შესაბამისად

გრიგორიევა S.I., ხელოვნება. განმანათლებელი MBDOU No11 "კიტალიკი" სოფელი სუნტარის რესპუბლიკა სახას (Y)

დღეს საზოგადოება ვითარდება ახალი სისტემასკოლამდელი განათლება. განვითარებაში საგანმანათლებლო სისტემადაიწყო რუსეთმა ახალი ეტაპი- 2014 წლის 1 იანვრიდან ყველა სკოლამდელ დაწესებულებაში საგანმანათლებო ინსტიტუტებიქვეყნები ხორციელდება ფედერალური სახელმწიფო განათლების სტანდარტით.

მთავარი ამოცანასაქმიანობაში სკოლამდელი დაწესებულებებიმოიცავს განათლების ხარისხისა და ხელმისაწვდომობის განახლებას, განათლების სისტემის მგრძნობელობის სტიმულირებას მომხმარებელთა საჭიროებებზე. საგანმანათლებლო მომსახურებადა განათლების ხარისხზე მოთხოვნების შემუშავება.

მარეგულირებელი ფუნდამენტური დოკუმენტები სამართლებრივი ჩარჩოსკოლამდელი აღზრდის სისტემები, რომლებიც სავალდებულოა ყველა სახისა და ფორმით საგანმანათლებლო ორგანიზაციებისკოლამდელი განათლების სისტემის განვითარების სახელმძღვანელოა:

გაეროს ბავშვთა უფლებების კონვენცია;

კონსტიტუცია რუსეთის ფედერაცია;

ფედერალური სახელმწიფო საგანმანათლებლო სტანდარტისკოლამდელი განათლება;

„ორგანიზებისა და განხორციელების პროცედურა საგანმანათლებლო საქმიანობა» » (დამტკიცებულია 30 აგვისტოს No1014 ბრძანებით, რეგისტრაცია იუსტიციის სამინისტროში 2013 წლის 26 სექტემბერს);

სანიტარული და ეპიდემიოლოგიური მოთხოვნები მოწყობილობის, შინაარსისა და სამუშაოს ორგანიზებისთვის სკოლამდელი აღზრდის ორგანიზაციები.

ფედერალური სახელმწიფო საგანმანათლებლო სტანდარტი მიზნად ისახავს რუსეთის ფედერაციაში სკოლამდელი განათლების განვითარებას და ასევე მუშაობს განვითარებისთვის. პატარა ბავშვი. ხოლო საბავშვო ბაღების მთავარი ამოცანაა შექმნან პირობები, რომლითაც ბავშვი განვითარდება, სრულად იცხოვრებს სკოლამდელ ასაკში და გადადის შემდეგი დონეგანათლება.

სკოლამდელი ასაკის სპეციფიკა ისეთია, რომ სკოლამდელი ასაკის ბავშვების მიღწევები განისაზღვრება არა კონკრეტული ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების ჯამით, არამედ კომბინაციით. პიროვნული თვისებებიმათ შორის, რომლებიც უზრუნველყოფენ ფსიქოლოგიური მზადყოფნაბავშვი სკოლაში. უნდა აღინიშნოს, რომ ყველაზე მეტად მნიშვნელოვანი განსხვავებასკოლამდელი აღზრდიდან ზოგადი განათლებამდგომარეობს იმაში, რომ საბავშვო ბაღში არ არის ხისტი ობიექტურობა. ბავშვის განვითარება ხდება თამაშში და არა თამაშში სასწავლო აქტივობები. სკოლამდელი განათლების სტანდარტი განსხვავდება სტანდარტისგან დაწყებითი განათლებაასევე ის ფაქტი, რომ სკოლამდელი განათლებაარ არსებობს მკაცრი მოთხოვნები პროგრამის დაუფლების შედეგებზე.

GEF პრიორიტეტს ანიჭებს ინდივიდუალური მიდგომაბავშვს და თამაშს, სადაც დაცულია სკოლამდელი ბავშვობის თვითღირებულება და სადაც დაცულია სკოლამდელი აღზრდის ბუნება. ბავშვთა საქმიანობის წამყვანი სახეები: სათამაშო, კომუნიკაციური, მოტორული, შემეცნებით-კვლევითი, პროდუქტიული და ა.შ.

აღსანიშნავია, რომ საგანმანათლებლო საქმიანობა ტარდება მთელი პერიოდის განმავლობაში, როდესაც ბავშვი იმყოფება სკოლამდელ დაწესებულებაში.

მასწავლებლის ერთობლივი (პარტნიორული) აქტივობები ბავშვებთან:

საგანმანათლებლო საქმიანობა რეჟიმის მომენტებში;

ორგანიზებული სასწავლო ღონისძიებები;

ბავშვების დამოუკიდებელი საქმიანობა.

საგანმანათლებლო საქმიანობა ტარდება ქ სხვადასხვა სახისსაქმიანობა და გადასაფარებლები სტრუქტურული ერთეულები, რომელიც წარმოადგენს ბავშვების განვითარებისა და განათლების გარკვეულ სფეროებს (საგანმანათლებლო სფეროები):

სოციალური და კომუნიკაციური განვითარება;

კოგნიტური განვითარება;

მეტყველების განვითარება;

მხატვრული და ესთეტიკური განვითარება;

ფიზიკური განვითარება.

ადრეულ ასაკში (1 წლიდან 3 წლამდე) - საგნობრივი აქტივობადა თამაშები რთული დინამიური სათამაშოებით; მასალებისა და ნივთიერებების ექსპერიმენტები (ქვიშა, წყალი, ცომი და ა.შ.), კომუნიკაცია ზრდასრულთან და ერთობლივი თამაშები თანატოლებთან ზრდასრულის ხელმძღვანელობით, თვითმომსახურება და მოქმედებები საყოფაცხოვრებო ნივთებით-იარაღებით (კოვზი, სკუპი, სპატულა და ა.შ. .), მუსიკის, ზღაპრების, ლექსების მნიშვნელობის აღქმა. სურათების დათვალიერება, ფიზიკური აქტივობა;

სკოლამდელი ასაკის ბავშვებისთვის (3 წლიდან - 8 წლამდე) - მთელი რიგი აქტივობები, როგორიცაა თამაშები, მათ შორის როლური თამაში. თამაში წესებით და სხვა სახის თამაშებით, კომუნიკაციური (კომუნიკაცია და ურთიერთქმედება უფროსებთან და თანატოლებთან), შემეცნებითი კვლევა (სამყაროს ობიექტების კვლევა და მათთან ექსპერიმენტები), ასევე აღქმა. მხატვრული ლიტერატურადა ფოლკლორი, თვითმომსახურება და ელემენტარული საშინაო სამუშაო(შიდა და გარეთ), კონსტრუქცია სხვადასხვა მასალისგან, მათ შორის კონსტრუქტორები, მოდულები, ქაღალდი, ბუნებრივი და სხვა მასალები, ვიზუალური (ნახაზი, მოდელირება, აპლიკაცია), მუსიკალური (მნიშვნელობის აღქმა და გაგება). მუსიკალური ნაწარმოებები, სიმღერა, მუსიკალური და რიტმული მოძრაობები, თამაშები ბავშვებისთვის მუსიკალური ინსტრუმენტები) და მოტორული (ძირითადი მოძრაობების დაუფლება) ბავშვის აქტივობის ფორმები.

ორგანიზებული საგანმანათლებლო საქმიანობა არის მასწავლებლის ერთობლივი საქმიანობის ორგანიზება ბავშვებთან:

ერთ ბავშვთან ერთად;

ბავშვების ქვეჯგუფთან ერთად;

ბავშვების მთელ ჯგუფთან ერთად.

ბავშვების რაოდენობის არჩევანი დამოკიდებულია:

ასაკი და ინდივიდუალური მახასიათებლებიბავშვები;

აქტივობის სახეობა (თამაში, შემეცნებით-კვლევითი, მოტორული, პროდუქტიული) მათი ინტერესის ამ საქმიანობით;

მასალის სირთულე.

მაგრამ უნდა გვახსოვდეს, რომ ყველა ბავშვს უნდა ჰქონდეს იგივე შესაძლებლობები სასკოლო სწავლისთვის.

მთავარი თვისებასაგანმანათლებლო საქმიანობის ორგანიზება სკოლამდელ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში დღევანდელი ეტაპი- ეს არის საგანმანათლებლო საქმიანობიდან (კლასებიდან) წასვლა, თამაშის სტატუსის ამაღლება, როგორც სკოლამდელი ასაკის ბავშვების ძირითადი საქმიანობა; ბავშვებთან მუშაობის ეფექტური ფორმების პროცესში ჩართვა: ICT, პროექტის აქტივობები, თამაში, პრობლემური სასწავლო სიტუაციები საგანმანათლებლო სფეროების ინტეგრაციის ფარგლებში.

ამრიგად, „გაკვეთილი“, როგორც საბავშვო ბაღში საგანმანათლებლო საქმიანობის სპეციალურად ორგანიზებული ფორმა, უქმდება. ოკუპაცია უნდა იყოს კონკრეტული საბავშვო აქტივობა, რომელიც საინტერესოა ბავშვებისთვის, სპეციალურად ორგანიზებული მასწავლებლის მიერ, რაც გულისხმობს მათ საქმიანობას, საქმიან ურთიერთობას და კომუნიკაციას, გარკვეული ინფორმაციის დაგროვებას მათ გარშემო სამყაროს შესახებ, გარკვეული ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების ჩამოყალიბებას. . მაგრამ სასწავლო პროცესი რჩება. მასწავლებლები აგრძელებენ ბავშვებთან „ჩართვას“. იმავდროულად, აუცილებელია გავიგოთ განსხვავება "ძველ" ვარჯიშსა და "ახალს" შორის.

ორგანიზებული საგანმანათლებლო აქტივობები საგანმანათლებლო აქტივობების სახით ბავშვთა აქტივობების ორგანიზებით

1. ბავშვი არის ფორმირების ობიექტი პედაგოგიური გავლენაზრდასრული ადამიანი. ზრდასრული პასუხისმგებელია. ის ხელმძღვანელობს და აკონტროლებს ბავშვს.

ბავშვი და ზრდასრული ორივე ურთიერთობის საგანია. ისინი თანაბარი მნიშვნელობით არიან. ყველა შიგნით თანაბრადღირებული. მიუხედავად იმისა, რომ ზრდასრული, რა თქმა უნდა, უფროსი და გამოცდილია.

2. ზრდასრული ადამიანის აქტივობა უფრო მაღალია ვიდრე ბავშვის აქტივობა, მათ შორის მეტყველება (ზრდასრული „ბევრს ლაპარაკობს“)

ბავშვის აქტივობა მინიმუმარანაკლებ ზრდასრული ადამიანის აქტივობაზე

3. ძირითადი საქმიანობა საგანმანათლებლო. მთავარი შედეგისაგანმანათლებლო საქმიანობა – გამოსავალი ნებისმიერი სასწავლო დავალებამოთავსებულია ბავშვების წინაშე უფროსების მიერ. მიზანი ბავშვების ცოდნა, უნარები და შესაძლებლობებია. ამ მიზნის მისაღწევად საჭიროა ბავშვების აქტიურობა.

ძირითადი აქტივობა არის საბავშვო აქტივობები ე.წ.

მიზანია ბავშვების ნამდვილი აქტივობა (აქტიურობა) და ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების განვითარება - გვერდითი ეფექტიამ საქმიანობას.

4. ძირითადი ორგანიზაციის მოდელი სასწავლო პროცესი- საგანმანათლებლო.

საგანმანათლებლო პროცესის ორგანიზების მთავარი მოდელი არის ზრდასრული და ბავშვის ერთობლივი საქმიანობა

5. ბავშვებთან მუშაობის ძირითადი ფორმა პროფესიაა.

ბავშვებთან მუშაობის ძირითადი ფორმებია ყურება, დაკვირვება, საუბარი, ლაპარაკი, ექსპერიმენტი, კვლევა, შეგროვება, კითხვა, პროექტების განხორციელება, სემინარი და ა.შ.

6. ძირითადად გამოიყენება ე.წ. პირდაპირი სწავლების მეთოდები (ირიბი ხშირი გამოყენებით)

ძირითადად გამოიყენება ე.წ. არაპირდაპირი სწავლების მეთოდები (პირდაპირი მეთოდების ნაწილობრივი გამოყენებით)

7. კლასში სწავლის მოტივები, როგორც წესი, არ არის დაკავშირებული ბავშვების ინტერესთან თავად სასწავლო აქტივობით. ზრდასრული ადამიანის უფლებამოსილება ბავშვებს კლასში „იკავებს“. ამიტომაც მასწავლებლებს ხშირად უწევთ გაკვეთილის ხილვადობის „გაფორმება“, ტრიუკების თამაში, გმირები ჩასაცმელი სასწავლო პროცესისკოლამდელი ასაკის ბავშვებისთვის მიმზიდველი ფორმით. ყოველივე ამის შემდეგ, ”ზრდასრული ადამიანის რეალური მიზანი საერთოდ არ არის თამაში, არამედ სათამაშოების გამოყენება ბავშვებისთვის მიუღებელი საგნის ცოდნის განვითარების მოტივაციისთვის”.

ბავშვთა აქტივობების ორგანიზების სახით განხორციელებული სწავლის მოტივები, უპირველეს ყოვლისა, დაკავშირებულია ამ აქტივობებით ბავშვების ინტერესთან.

8. გაკვეთილზე აუცილებლად უნდა იყოს ყველა ბავშვი

ბავშვების ე.წ უფასო „შესვლა“ და „გასვლა“ დაშვებულია, რაც საერთოდ არ გულისხმობს საბავშვო ბაღში ანარქიის გამოცხადებას. პატივს სცემენ ბავშვს, მის მდგომარეობას, განწყობას, პრეფერენციებსა და ინტერესებს, ზრდასრულმა მას უნდა მისცეს შესაძლებლობა აირჩიოს მონაწილეობა მიიღოს თუ არა სხვა ბავშვებთან ერთად. ერთობლივი ბიზნესი, მაგრამ ამავე დროს აქვს უფლება მოითხოვოს იგივე პატივისცემა ამ ერთობლივ ბიზნესში მონაწილეთა მიმართ.

9. სასწავლო პროცესი დიდწილად მოწესრიგებულია. ზრდასრული ადამიანისთვის მთავარია წინასწარ დაგეგმილი გეგმის, პროგრამის მიხედვით მოძრაობა. მასწავლებელი ხშირად ეყრდნობა გაკვეთილის მომზადებულ რეზიუმეს, რომელშიც ჩამოთვლილია ზრდასრულთა რეპლიკა და კითხვები, ბავშვების პასუხები.

საგანმანათლებლო პროცესი გულისხმობს ცვლილებების (კორექტირების) შეტანას გეგმებში, პროგრამებში, ბავშვების საჭიროებებისა და ინტერესების გათვალისწინებით, შენიშვნები შეიძლება გამოყენებულ იქნას ნაწილობრივ, სესხის აღებისთვის. რეალური მასალა(Მაგალითად, საინტერესო ინფორმაციაკომპოზიტორების, მწერლების, მხატვრების და მათი ნაწარმოებების შესახებ), ინდივიდუალური მეთოდებისა და ტექნიკის შესახებ და ა.შ., მაგრამ არა როგორც " დასრულებული ნიმუში» სასწავლო პროცესი.

ბავშვებთან ზრდასრულთა პარტნიორული საქმიანობის ძირითადი ორგანიზაციები:

აღმზრდელის ჩართვა აქტივობებში ბავშვებთან თანაბრად;

სკოლამდელი აღზრდის ნებაყოფლობით ჩართვა საქმიანობაში (გონებრივი და დისციპლინური იძულების გარეშე);

უფასო კომუნიკაციადა ბავშვების გადაადგილება აქტივობების დროს (თუ სამუშაო სივრცის ორგანიზება შესაბამისია);

ღია დროის დასრულების აქტივობები (ყველა მუშაობს თავისი ტემპით).

ბავშვების საგანმანათლებლო საქმიანობა ყოველდღიურ რუტინაში.

გარდა ორგანიზებული საგანმანათლებლო საქმიანობისა, აღმზრდელმა ასევე უნდა დაგეგმოს საგანმანათლებლო აქტივობები ყოველდღიურ რუტინაში:

დილის და საღამოს საათებში;

სასეირნოდ;

რუტინულ მომენტებში.

საგანმანათლებლო საქმიანობის მიზნები ყოველდღიურ რუტინაში:

ჯანმრთელობის დაცვა და ჯანმრთელობის კულტურის საფუძვლის ფორმირება;

ბავშვებში საკუთარი სიცოცხლის უსაფრთხოების საფუძვლების და გარემოსდაცვითი ცნობიერების წინაპირობების ჩამოყალიბება (მიმდებარე სამყაროს უსაფრთხოება);

საწყისი იდეების დაუფლება სოციალური ხასიათიდა ბავშვების სისტემაში ჩართვა სოციალური ურთიერთობები;

ფორმირება ბავშვებში პოზიტიური დამოკიდებულებამუშაობა.

საგანმანათლებლო საქმიანობის ფორმები ყოველდღიურ რუტინაში:

გარე თამაშები წესებით (მათ შორის ხალხური თამაშები), თამაშის სავარჯიშოები, მოტორული პაუზები, სპორტული სირბილი, შეჯიბრებები და არდადეგები, ფიზიკური კულტურის წუთები;

ველნესი და გამკვრივების პროცედურები, ჯანმრთელობის დაზოგვის ღონისძიებები, თემატური საუბრებიდა მოთხრობები კომპიუტერული პრეზენტაციები, კრეატიული და კვლევითი პროექტები, კულტურული და ჰიგიენური უნარების განვითარების სავარჯიშოები;

პრობლემური სიტუაციების ანალიზი, თამაშის სიტუაციები უსაფრთხოების კულტურის ჩამოყალიბებაზე, საუბრები, ისტორიები, პრაქტიკული სავარჯიშოები, დადის ეკოლოგიურ გზაზე;

თამაშის სიტუაციები, თამაშები წესებით (დიდაქტიკური), შემოქმედებითი როლური, თეატრალური, კონსტრუქციული;

გამოცდილება და ექსპერიმენტები, ცვლა, მუშაობა (პრაქტიკაზე ორიენტირებული პროექტების ფარგლებში), შეგროვება, მოდელირება, დრამატიზაციის თამაშები,

საუბრები, მეტყველების სიტუაციები, მოთხრობის შედგენა, მოთხრობა, გამოცანების გამოცნობა, სანერგე რითმების, ლექსების, სიმღერების, სიტუაციური საუბრების შესწავლა;

მუსიკალური ნაწარმოებების შესრულების მოსმენა, მუსიკალური და რიტმული მოძრაობები; მუსიკალური თამაშებიდა იმპროვიზაცია

ვერნისაჟები ბავშვთა შემოქმედებითობა, გამოფენები ვიზუალური ხელოვნება, ბავშვთა შემოქმედების სემინარები და ა.შ.

ბავშვების დამოუკიდებელი საქმიანობა.

სკოლამდელ დაწესებულებებში მუშაობის შინაარსისა და ორგანიზების სანიტარიული და ეპიდემიოლოგიური მოთხოვნების შესაბამისად, მინიმუმ 3-4 საათი უნდა იყოს გამოყოფილი 3-7 წლის ბავშვების დამოუკიდებელი საქმიანობისთვის (თამაშები, საგანმანათლებლო საქმიანობისთვის მომზადება, პირადი ჰიგიენა). ყოველდღიური რუტინა.

მაგრამ ეს არ ნიშნავს იმას, რომ ბავშვი თავისთვის უნდა დარჩეს. ორგანიზაციისთვის დამოუკიდებელი საქმიანობაბავშვებმა უნდა შექმნან განვითარება სუბიექტურ-სივრცულიგარემო და თითოეული ბავშვის მეთვალყურეობა და ზრუნვა.

განვითარებადი ობიექტურ-სივრცითი გარემოს მოთხოვნები გამომდინარეობს იქიდან, რომ მან უნდა უზრუნველყოს სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროგრამები, მათ შორის ხოლო ინკლუზიური განათლების ორგანიზებაში ეროვნულ-კულტურულის გათვალისწინებით, კლიმატური პირობებიდა ასაკობრივი მახასიათებლებიბავშვები.

განვითარებადი ობიექტურ-სივრცითი გარემო უნდა იყოს:

ტრანსფორმირებადი;

მრავალფუნქციური;

ცვლადი;

ხელმისაწვდომი;

Უსაფრთხო.

1) საშუალო გაჯერებაუნდა შეესაბამებოდეს ბავშვების ასაკობრივ შესაძლებლობებს და პროგრამის შინაარსს.

საგანმანათლებლო სივრცე აღჭურვილი უნდა იყოს სასწავლო და საგანმანათლებლო საშუალებებით (მათ შორის ტექნიკური), შესაბამისი მასალებით, სათამაშო მოხმარების, სპორტული, გასართობი ინვენტარით, ინვენტარით (პროგრამის სპეციფიკის შესაბამისად).

სასწავლო სივრცის ორგანიზება და მასალების, აღჭურვილობისა და ინვენტარის მრავალფეროვნება (შენობაში და ადგილზე) უნდა უზრუნველყოფდეს:

მხიარული, საგანმანათლებლო, კვლევითი და შემოქმედებითი საქმიანობაყველა მოსწავლე, რომელიც ატარებს ექსპერიმენტებს ბავშვებისთვის ხელმისაწვდომ მასალებზე (მათ შორის, ქვიშასა და წყალზე); საავტომობილო აქტივობა, მათ შორის დიდი და მშვენიერი საავტომობილო უნარების განვითარება, მონაწილეობა გარე თამაშებსა და შეჯიბრებებში; ბავშვების ემოციური კეთილდღეობა ობიექტურ-სივრცულ გარემოსთან ურთიერთობისას;

ბავშვებისთვის საკუთარი თავის გამოხატვის შესაძლებლობა.

ჩვილებისთვის და ადრეული ასაკი საგანმანათლებლო სივრცეუნდა უზრუნველყოს აუცილებელი და საკმარისი შესაძლებლობები გადაადგილებისთვის, ობიექტური და სათამაშო აქტივობებისთვის სხვადასხვა მასალები.

2) ტრანსფორმაციულობასივრცე გულისხმობს საგნობრივ-სივრცულ გარემოში ცვლილებების შესაძლებლობას საგანმანათლებლო სიტუაციიდან გამომდინარე, ბავშვების ინტერესებისა და შესაძლებლობების ცვალებად ჩათვლით.

3) მრავალფუნქციურობამასალები მოიცავს:

სხვადასხვა კომპონენტის სხვადასხვა გამოყენების შესაძლებლობა საგნობრივი გარემომაგალითად, საბავშვო ავეჯი, ხალიჩები, რბილი მოდულები, ეკრანები და ა.შ.

ორგანიზაციაში ან ჯგუფში მრავალფუნქციური (გამოყენების მკაცრად ფიქსირებული მეთოდის გარეშე) ნივთების არსებობა, მათ შორის ბუნებრივი მასალებიგამოსაყენებლად შესაფერისი განსხვავებული ტიპებიბავშვთა აქტივობა (მათ შორის, როგორც შემცვლელი ნივთები საბავშვო თამაშში).

4) გარემოს ცვალებადობავარაუდობს:

ორგანიზაციაში ან ჯგუფში სხვადასხვა სივრცეების არსებობა (თამაშისთვის, მშენებლობისთვის, განმარტოებისთვის და ა.შ.), ასევე მრავალფეროვანი მასალების, თამაშების, სათამაშოებისა და აღჭურვილობის არსებობა თავისუფალი არჩევანიბავშვები;

თამაშის მასალის პერიოდული ჩანაცვლება, ახალი ნივთების გაჩენა, რომლებიც ასტიმულირებენ ბავშვების თამაშს, მოტორულ, შემეცნებით და კვლევით საქმიანობას.

5) გარემო ხელმისაწვდომობავარაუდობს:

ხელმისაწვდომობა მოსწავლეებისთვის, მათ შორის ბავშვებისთვის ინვალიდიჯანმრთელობა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვები, ყველა შენობა, სადაც ტარდება საგანმანათლებლო საქმიანობა;

უფასო წვდომაბავშვები, მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვები, თამაშები, სათამაშოები, მასალები, დამხმარე საშუალებები, რომლებიც უზრუნველყოფენ ბავშვთა საქმიანობის ყველა ძირითად ტიპს;

მასალებისა და აღჭურვილობის სერვისულობა და უსაფრთხოება.

6) ობიექტურ-სივრცითი გარემოს დაცვავარაუდობს მისი ყველა ელემენტის შესაბამისობას მათი გამოყენების საიმედოობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მოთხოვნებთან.