Analýza lekcie o fgos. Memo v návrhu písania súhrnu priamej výchovno-vzdelávacej činnosti v predškolskom zariadení

Christina Vershinina
Analýza vyučovacej hodiny v predškolskej vzdelávacej inštitúcii podľa federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu až. Vzorová autoanalýza vyučovacej hodiny v predškolskom vzdelávacom zariadení podľa GEF až

Analýza hodiny v predškolskej vzdelávacej inštitúcii podľa federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu

Všeobecné informácie

1. Téma triedy.

2. Dátum a miesto jeho konania. Kto diriguje?

3. Skupina.

4. Účel:

Na riešenie akých problémov a formovanie akých vlastností osobnosti žiakov ide povolanie;

Úlohy:

Ako sa realizuje špecifickosť a reálnosť cieľa (z hľadiska dostatku času na jeho realizáciu, súlad pripravenosti detí na jeho riešenie, na predchádzajúcich triedy príležitosti a schopnosti detí);

Ako sa implementuje integrácia vzdelávacie oblasti v súlade s vekovými možnosťami a charakteristikami žiakov na lekciu.

5. Psychologické zdôvodnenie voľby formy konania a obsahu činnosti:

Korešpondencia triedy všeobecné výchovno-vzdelávacie a výchovné vývinové ciele a ciele, úroveň vývinu žiakov, ich vekové charakteristiky;

Implementácia komplexného – tematického princípu (téma konkrétneho triedy vybrané v kontexte všeobecnej témy, ktorá sa skúma);

Počas triedy implementovaná Tímová práca dospelých a detí, hlavnou zložkou je interakcia.

6. Pozorovanie pokroku triedy

Ako presvedčivo, jasne, emocionálne boli ciele a zámery pripravovanej aktivity žiakom oznámené?

Aké vedomosti žiaci získali počas triedy:

aký druh sociálne postoje tvorili žiaci, ktorým spoločensky užitočné

aktivity ich povzbudili povolanie;

čo životne dôležité dôležité hodnoty tvorené.

Ovládateľnosť triedy:

Ako sa realizuje možnosť hodnotenia priebežných a konečných výsledkov;

Aké závery urobili žiaci v priebehu a na konci práce;

Aké výsledky sa dosiahli.

Ako sa povolanie pre formáciu verejný názor skupiny a jednotlivých žiakov o ich vzťahoch.

čo by to mohlo mať za následok triedy pre rozvoj tímu, pre formovanie jeho sociálnej orientácie.

Aký je jeho vplyv na jednotlivca žiakov:

Emocionálna a estetická citlivosť na krásu v umení;

pracovná etika, umelecká činnosť.

estetika správania

Metodika práce, charakter vzťahov, ich súlad s výchovnými úlohami, vekové a individuálne charakteristiky, úroveň rozvoja vzťahov v tíme skupiny.

7. Celkové hodnotenie vzdelávacie podujatie

Do akej miery sa vám podarilo dosiahnuť vzdelávacie ciele a zámery?

Príčiny úspechov, neúspechov, chýb?

Všeobecné hodnotenie vzdelávacej hodnoty vykonávanej práce.

Psychologické a pedagogické závery a návrhy adresované pedagógom a žiakov:

Efektívnosť triedy pre každé dieťa;

analýza aktivít detí(učiteľ) a detská sebaanalýza ich práce;

Reflexný moment (učiteľ nabáda dieťa, aby vyjadrilo svoj postoj k situácii, k svojej činnosti).

8. Analýzačinnosti vychovávateľa

Aké povahové vlastnosti vychovávateľa prispeli k efektívnu prácu so žiakmi, čo naopak prekážalo

Učiteľka povzbudzuje deti k iniciatíve a nezávislosť, nabáda k prejavom subjektivity;

Učiteľ povzbudzuje a povzbudzuje individuálne úspechy deti;

Aké pedagogické schopnosti sa prejavili pri efektívnej práci so žiakmi?

Učiteľ berie do úvahy vlastnosti každého dieťaťa (tempo činnosti, emocionálny stav, úroveň evolúcie mentálne procesy, temperament)

učiteľ "vidí" každé dieťa nka: pomáha, stimuluje, povzbudzuje.

Ukážka sebaanalýzy vyučovacej hodiny v predškolskej vzdelávacej inštitúcii podľa GEF DO

Cieľ: Formovať u detí záujem o vedomosti o zelenine prostredníctvom integrácie vzdelávacích oblastiach : kognícia, komunikácia socializácia, umeleckej tvorivosti, zdravie.

Úlohy:

Vytváranie predstáv detí o zelenine, o mieste klíčenia a zbere na zimu;

Posilniť schopnosť detí opísať zeleninu pomocou vlastnosti, podľa schémy;

Zlepšenie schopnosti gramaticky správne, dôsledne budovať svoje výroky;

Rozbaliť aktívny slovník, aktivovať názvy zeleniny v reči detí.

Naďalej formovať u detí schopnosť rozlišovať a pomenovať farby, cvičiť porovnávanie predmetov podľa farieb;

Povzbudzujte deti, aby odpovedali na otázky jasným vyslovením slov.

Formovanie schopnosti detí koordinovať pohyby s textom, rozumieť a vykonávať verbálny pokyn;

rozvoj vizuálne vnímanie a pamäť, motor predstavivosť a koordinácia pohybov;

Rozvoj jemných všeobecných a jemných motorických schopností rúk;

Výchova priateľského prístupu k rovesníkom;

Vytváranie priaznivej emocionálnej atmosféry a podmienok pre aktivitu herná činnosť deti.

Organizačná činnosť, príprava na povolanie

Povolanie vykonávané v súlade s osnovou. Abstrakt zostavený sám za seba, v súlade s úlohami vzdelávací program zodpovedajúce daný vek deti. Na realizáciu každej úlohy, vybrané triky, zaujímavým a zábavným spôsobom.

Pre každú chvíľu triedy boli vizuálne pomôcky ktoré deti stimulovali a aktivizovali k tomu duševnej činnosti. Výhody dostatočnej veľkosti, esteticky zdobené. Ich umiestnenie a použitie bolo racionálne, premyslené v priestor na učenie a v lekciu.

Zapnuté lekciu Na umocnenie emocionálneho zážitku bola použitá hudba. Organizačná recepcia "pozdravujem" v poetickú formu»bol zameraný na rozvoj komunikačných vlastností, nadviazanie priateľských vzťahov oboch vnútri detský tím tak medzi hosťami a deťmi.

Povolanie je dynamické, zahŕňa techniky, ktoré umožňujú rýchlu zmenu činnosti. Konverzácia - sedenie na stoličkách, pohyb v skupine pri hľadaní východiska z problematickej situácie so zajacom - chodenie do záhrady, práca s vývojom testu dobré motorové zručnosti ruky - sedí na stoličkách, vyhľadávacia činnosť- státie, práca s obilninami "Nájdi zeleninu", logaritmické cvičenie - "prechádzka po záhrade". Rýchla zmena techniky a zmena postojov počas triedy predišlo únave detí.

Didaktická činnosť vychovávateľa

Všetky momenty triedy logické a konzistentné, podliehajúce jednej téme. AT povolanie momenty boli integrované z vzdelávacie oblasti Poznávanie: Posilnená schopnosť opísať zeleninu charakteristickými znakmi, podľa schémy; tvoril schopnosť rozlišovať a pomenovať farbu;

Komunikácia: zúčastnili sa deti všeobecný rozhovor, počúvali bez prerušenia svojich rovesníkov; aktivovala detskú slovnú zásobu prostredníctvom slová - meno zelenina, precvičená v koordinácii podstatných mien, prídavných mien; "socializácia" sám za seba prejaviť dobrotu, súcitiť. umelecký tvorba: Zlepšila sa schopnosť detí váľať plastelínu medzi dlaňami priamymi pohybmi, upevnili sa vtláčacie techniky, rozvíjala sa jemná motorika rúk. Telesná výchova; vyvinutý motor predstavivosť a koordináciu pohybov.

Zdravie: formovali predstavy detí o vitamínoch a ich význame. Vstupné do lekciu mali herný charakter, vychádzali z herných učebných situácií.

Používanie modelu "záhrada", pomohol v zaujímavom herná forma realizovať hlavnú výchovnú úlohu - formovanie predstáv detí o zelenine a mieste jej rastu. Mojou úlohou bolo naučiť sa dávať podrobné odpovede. To pomohlo dosiahnuť optimálne výsledky.

V každom okamihu triedy Snažil som sa viesť deti, aby našli riešenia problému, pomohol som získať nová skúsenosť, Aktivovať nezávislosť a udržať si pozitívny emocionálne rozpoloženie.

Tvorba vyhľadávačov problémové situácie stimulované myslenie a rečová aktivita deti,

Špecifiká práce s deťmi lekciu odráža v prístupe zameranom na človeka. Povzbudzovala a chválila bojazlivé deti, aby si upevnili situáciu úspechu.

Počas triedy snažila sa komunikovať s deťmi na rovnakej úrovni, snažila sa udržať u detí záujem povolanie počas celého času.

Výsledok triedy bola organizovaná formou hernej problémovej situácie "Hádaj dobrotu?" aby sa v jej priebehu skontrolovala kvalita asimilácie materiálu.

Vzhľadom na to, že deti sú malé a bolo veľa zborových ohlasov, plánujem Osobitná pozornosť dať individuálne odpovede. Je tiež potrebné dosiahnuť jasná výslovnosť slová. Pracujte na zvukovej výslovnosti, dopĺňajte aktívne a pasívna slovná zásoba. Ale aj napriek týmto ťažkostiam verím, že všetky programové úlohy som si stanovil o lekciách bolo rozhodnuté.

Analýza hodiny: Bol som pripravený na hodinu. Dodržiava sa štruktúra lekcie. Táto lekcia metodicky správne zostavené, téma a účel sú jasne vysledovateľné. Konkrétne sú zvýraznené tie úlohy, ktoré boli implementované počas celej hodiny.

Lekcia pozostáva z etáp, pre každú z nich sú uvedené jasné pokyny. Počas celej hodiny boli deti motivované.

krok za krokom

la zmena činností. To umožnilo deťom zachovať si pozitívnu emocionálnu náladu.

Analýza vyučovacej hodiny FEMP

Ciele lekcie:

Ak chcete upevniť zručnosti počítania a počítania do 5, precvičte si zapamätanie 2 čísel, názvov predmetov a ich umiestnenie. Upevniť schopnosť rozlišovať medzi kruhom, trojuholníkom, obdĺžnikom a štvorcom.

Organizácia tried - každý sedí za samostatná tabuľka. Každý má svoju zostavu. písomka. Deti sedia podľa ich fyzických údajov. Podmienky na vedenie tried zodpovedajú norme. Vizuálne pomôcky sú vyrobené úhľadne, kresby sú jasné, veľké, vo všeobecnosti sa používajú primárne farby. Táto lekcia je metodicky správne postavená, téma a účel sú jasne vysledované. Konkrétne sú zvýraznené tie úlohy, ktoré boli implementované počas celej hodiny. Lekcia pozostáva z hlavných častí: organizačný moment, motivácia, praktická časť a zhrnutie. Používajú sa hlavné metódy: umelecké slovo, moment prekvapenia a senzorické vyšetrenie. Na zabezpečenie emocionality a záujmu detí slúži moment prekvapenia a odohranie praktickej časti, ako aj telovýchovné cvičenie. Deti tak ľahšie absorbujú materiál. Reč učiteľa je jasná správna intonácia k dispozícii pre deti. Počas hodiny deti počúvali učiteľku, nerozptyľovali sa, usilovne plnili úlohy. V priebehu práce učiteľka sledovala únavu detí a snažila sa tomu predchádzať preraďovaním na iný druh práce.

Analýza lekcie kreslenia. Téma: "Ozdobte tanier"

Naučte sa robiť vzor na kruhu, vypĺňať okraje a stredy, pomocou techniky lepenia, kreslenia koncom štetca. Kultivujte presnosť pri práci s farbami.

Učiteľ bol pripravený na hodinu. Štruktúra, logická postupnosť a vzájomný vzťah etáp je premyslený. Čas v triede je primerane rozvrhnutý. Forma vzdelávania je zvolená racionálne. Vybavenie triedy: vizuálne a demo materiál ktorý bol efektívne využitý. Obsah hodiny zodpovedá požiadavkám programu, je kompletný, spoľahlivý a bol prenesený na deti v r prístupná forma. Boli správne zvolené metódy, techniky a učebné pomôcky, ktoré zodpovedali obsahu vzdelávací materiál stanovené ciele, možnosti vzdelávania tohto veku detí. Materiál je prezentovaný emocionálne. Pomocou momentu prekvapenia a obrazového materiálu sa udržiava záujem detí o hodinu a disciplína.

Negatívne body: učiteľ zabudol minúť dynamická pauza(minúta telesnej výchovy).

Zobrazenie aktivity Preskúmať

Úlohy stanovené učiteľom:

Poskytnúť deťom vedomosti o materskej škole, jej účele. Naučte sa vytvoriť vetu na demonštráciu akcií, súhlasiť s podstatnými menami so zámenami. Rozšírenie slovníka na danú tému.

Učiteľ konal kompetentne a profesionálne: všetky metódy boli identifikované a použité na riešenie úloh; bez výnimky všetky techniky zodpovedali veku detí a požiadavkám metodiky tohto programu. Všetky techniky používané učiteľom v triede boli správne a presné. Všetky úlohy programovej náplne deti dokonale zvládli, na hodine boli deti aktívne, pozorné, keď učiteľka vysvetľovala novú látku, nové úlohy plnili so záujmom. Deti preukázali vysoké učebné schopnosti.

Zaujímavý je prístup učiteľa k prezentácii nového materiálu. Rozsah obsahu programu je rešpektovaný a udržiavaný. V triede deti prejavili aktivitu, zvládli úlohy programového obsahu, no nie všetky. negatívny moment: v triede nie veľmi úspešný individuálna práca s deťmi.

Vedenie kurzov dizajnu. Téma: "Tulipán"

Obsah programu:

Naučiť deti, ako vyrábať papierové remeslá skladaním bez použitia lepidla.

Pokračujte v učení navigácie na hárku papiera, určovaní stredu a rohov.

Zvyknite si na presnosť, upevnite si schopnosť dotiahnuť prácu do konca.

Rozvoj jemných motorických schopností rúk.

Pestujte si pozitívny vzťah k ostatným.

Činnosť vychovávateľa

Aktivity pre deti

Poznámky

1. Motivácia hry.

Navrhujem, aby deti obdarovali zamestnancov MŠ. Zároveň objasňujem, že všetky ženy milujú kvety.

Aké kvety poznáš?

Ukazujem vzorku tulipánu, navrhujem vyrobiť takéto kvety vlastnými rukami.

2. Ukázanie, ako vykonať prácu. Spolu s deťmi vzorku zvážime, upresníme, z akých častí pozostáva (kvet a stonka). Potom deťom ponúknem ukážku a vysvetlenie etáp práce.

minúta telesnej výchovy:

3. Samostatná práca deti. Remeslo robím zároveň s deťmi.

4. Po skončení hodiny deti odovzdajú svoje tulipány učiteľkám, opatrovateľke.

Uveďte názvy kvetov.

Sledujte priebeh prác.

Urobte remeslo svojpomocne.

Požadovaný

individuálna pomoc. Mnohým sa to nepodarí.

Analýza: Táto lekcia je metodicky správne štruktúrovaná, téma a účel sú jasne vysledovateľné. Konkrétne sú zvýraznené tie úlohy, ktoré boli implementované počas celej hodiny.

Lekcia pozostáva z etáp, pre každú z nich sú uvedené jasné pokyny. Začalo to s organizačný moment kde sa aktivuje pozornosť detí.

Organizačný moment sledoval aj cieľ formovania pozitív emocionálne pozadie. Počas celej hodiny boli deti motivované.

Praktické tipy na vedenie kurzov na GEF DO

1.​ Zamyslite sa nad organizáciou detí v triede (striedanie rôznych typov detských aktivít: sedenie, státie, na koberci, v skupinách, vo dvojiciach atď.)

2.​ Kvalitná príprava obrazových materiálov na hodinu (dostupnosť pre každé dieťa, modernosť, kvalita a veľkosť ilustrácií, možnosť predvedenia multimediálnych prezentácií)

3.​ Súlad so štruktúrou lekcie:

  • Úvodná časť (vytváranie motivácie a „nezabúdanie“ na ňu počas celej hodiny. Ak napríklad prišiel Dunno, potom sa „zúčastňuje“ aktivít s deťmi počas celej hodiny, na konci hodiny môžete zhrnúť v mene postava)
  • Aj v prvej časti GCD je potrebné deťom vytvoriť problémovú situáciu (alebo situáciu hľadania problému), ktorej riešenie budú nachádzať počas celého podujatia. Táto technika umožňuje predškolákom nestratiť záujem, rozvíja duševnú aktivitu, učí deti interakcii v tíme alebo vo dvojiciach.

Počas hlavnej časti môže učiteľ použiť rôzne triky návody: vizuálne, praktické a verbálne, umožňujúce riešiť programové úlohy lekcie a sady

  • situácie pri hľadaní problémov.
  • Po každom type detskej aktivity musí učiteľ analyzovať aktivity detí (buď vo svojom mene, v mene postavy alebo s pomocou iných detí) - to je požiadavka
  • V prípade, že deťom niečo nefunguje, učiteľ môže použiť takú techniku ​​ako pedagogickú podporu. Napríklad učiteľ hovorí: „Naozaj sa mi páčilo, ako Seryozha, Marina a Lena urobili semafor, ale časti Maxima a Olega vypadli, ale myslím si, že nabudúce sa určite pokúsia urobiť všetko efektívne.)
  • Počas celej hodiny (najmä v skupinách seniorov predškolskom veku) učiteľka by mala deti sledovať a podnecovať k rečovej činnosti pomocou otázok. Otázky na deti preto musia byť vopred premyslené, musia mať prieskumný alebo problémový charakter; snažte sa zabezpečiť, aby deti odpovedali „úplnou odpoveďou“. Stále musíte ovládať svoju vlastnú reč a stavať rečové frázy od tretej strany. Napríklad odklon od výrazu: „Chcem ťa pozvať na výlet ...“ - to nie je správne, pretože. učiteľ akoby „ukladá“ nadchádzajúcu aktivitu. Správnejšie by bolo osloviť deti takto: „Poďme na výlet...“
  • Taktiež v súlade s novými vzdelávacími štandardmi môže učiteľ využívať pedagogické technológie: problémové učenie, výskumné aktivity, projektové aktivity, technológie šetriace zdravie a iné. (V závislosti od typu ich aktivity detí a od úloh stanovených v lekcii) Napríklad v lekcii o kognitívnom rozvoji v druhej juniorskej skupine „Návšteva Petushky“ môže učiteľ viesť artikulačná gymnastika na rozvoj dýchania a pod.
  • Záverečná časť vyučovacej hodiny by mala byť organizovaná tak, aby riešenie problémovej a pátracia situácia(aby deti videli riešenie problému: buď verbálny záver, alebo výsledok produktívneho resp výskumné aktivity atď.).
  • Je tiež potrebné zhrnúť celú lekciu: zhodnoťte aktivity detí (môžete použiť pedagogickú podporu, rozbory svojich detí, seba samého, chválenie detí v mene postavy a pod.). Hlavnou vecou je nezabudnúť na motiváciu (ktorá bola nastavená na začiatku hodiny, pozri odsek vyššie)

4. Charakteristickým rysom lekcie GEF DO je aktívna rečová aktivita detí (otázky na deti by mali mať charakter hľadania problémov) a tiež dôkladne premyslená.

Napríklad deti potrebujú pomôcť sliepočke nájsť sliepky. Učiteľ sa môže spýtať: „Chceš pomôcť Hen nájsť sliepky? A ako sa to dá urobiť? To znamená, že otázka je problematická a núti deti premýšľať o možnostiach odpovede: zavolať sliepky, ísť za nimi atď.

5. Učiteľ je jednoducho povinný poskytnúť deťom „slobodu voľby“ nadchádzajúcej činnosti a zároveň deti zaujať svojou zručnosťou. Napríklad učiteľ prvého juniorská skupina na kognitívna lekcia povedal deťom rozprávku „Perník“ a následne ponúkol motiváciu k nadchádzajúcej aktivite (kolektívne uplatnenie postavičky Medovníkový muž)

„Chlapci, Kolobok utiekol od starých rodičov, horko plačú. Ako môžeme pomôcť starým rodičom? Potom ponúka odpovede: možno by sme mali nakresliť Koloboka a dať ho starým rodičom? Deti teda zaujala, zorganizovala motiváciu ku kresleniu, zaujala a aj rozhodla výchovná úloha: aby deti chceli pomáhať starým rodičom pri hľadaní Koloboku.

Treba teda dospieť k záveru, že v súčasnosti sa požiadavky na vedenie tried zmenili, pretože. existujú pedagogické technológie, ktoré sa musia použiť pri implementácii federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu.

Ďakujem za tvoju pozornosť!

Ukážka sebaanalýzy vyučovacej hodiny v predškolskej vzdelávacej inštitúcii

Cieľ: Formovať u detí záujem o poznatky o zelenine integráciou vzdelávacích oblastí: poznanie, komunikácia, socializácia, umelecká tvorivosť, zdravie.
Úlohy:
- formovať predstavy detí o zelenine, o mieste klíčenia a zbere na zimu;
- Upevniť schopnosť detí opísať zeleninu podľa charakteristických znakov,
podľa schémy;
- Zlepšiť schopnosť gramaticky správne, dôsledne budovať svoje výroky;
- Rozšíriť aktívnu slovnú zásobu, aktivovať názvy zeleniny v reči detí.
- Naďalej rozvíjať u detí schopnosť rozlišovať a pomenovať farby, cvičiť sa v porovnávaní predmetov podľa farieb;
Povzbudzujte deti, aby odpovedali na otázky jasným vyslovením slov.

Formovať schopnosť detí koordinovať pohyby s textom, porozumieť a dodržiavať verbálne pokyny;
- Rozvíjať zrakové vnímanie a pamäť, motorickú predstavivosť a koordináciu pohybov;
- Rozvíjať jemné všeobecné a jemné motorické zručnosti rúk;
- Pestovať priateľský prístup k rovesníkom;
- Vytvárať priaznivú emocionálnu atmosféru a podmienky pre aktívnu hernú činnosť detí.
Organizačná činnosť, príprava na vyučovaciu hodinu
Lekcia prebiehala v súlade s abstraktom. Zhrnutie bolo zostavené nezávisle, v súlade s úlohami hlavného všeobecný vzdelávací program primerané veku detí. Na realizáciu každej úlohy boli zaujímavou a zábavnou formou vybrané techniky.
V každom okamihu hodiny boli k dispozícii vizuálne pomôcky, ktoré stimulovali a aktivizovali deti k duševnej činnosti. Výhody dostatočnej veľkosti, esteticky zdobené. Ich umiestnenie a použitie bolo racionálne, premyslené v priestore učenia a v triede.
Počas hodiny bola použitá hudba na zlepšenie emocionálneho vnímania.
Organizačná recepcia „Pozdrav“ v poetickej forme „bola zameraná na rozvíjanie komunikatívnych kvalít, nadväzovanie priateľských vzťahov ako v rámci detského kolektívu, tak aj medzi hosťami a deťmi.
Povolanie je dynamické, zahŕňa techniky, ktoré umožňujú rýchlu zmenu činnosti. Konverzácia - sedenie na stoličkách, pohyb po skupine pri hľadaní východiska z problémovej situácie so zajacom - chodenie do záhrady, práca s testom, rozvíjanie jemnej motoriky rúk - sedenie na stoličkách, pátracia činnosť - státie , práca s obilninami "Nájdi zeleninu", logaritmické cvičenie - "prechádzka po záhrade." Rýchla zmena techniky a zmena postojov počas hodiny umožnila vyhnúť sa únave detí.
Didaktická činnosť vychovávateľa:
Všetky momenty hodiny sú logické a konzistentné a podliehajú jednej téme. Momentky zo vzdelávacích oblastí boli integrované do vyučovacej hodiny Poznávanie: Upevnilo sa schopnosť opísať zeleninu charakteristickými znakmi, podľa schémy; tvoril schopnosť rozlišovať a pomenovať farbu; Komunikácia: deti sa zúčastnili všeobecného rozhovoru, počúvali bez prerušenia svojich rovesníkov; aktivizoval slovnú zásobu detí na úkor slov - názov zeleniny, precvičil si koordináciu podstatných mien, prídavných mien; „Socializácia“ na samostatné vyjadrenie dobromyseľnosti, empatie.Umelecká tvorivosť: Zlepšenie schopnosti detí prevaľovať plastelínu medzi dlaňami priamymi pohybmi, upevňovať techniky vtláčania, rozvíjanie jemnej motoriky rúk., Telesná kultúra; rozvinutá motorická predstavivosť a koordinácia pohybov; Zdravie: formovali predstavy detí o vitamínoch a ich význame. Recepcie na hodine mali herný charakter, vychádzali z herných učebných situácií,
Využitie modelu „Záhrada“ pomohlo zaujímavou hernou formou realizovať hlavný tréning úloha – formácia predstavy detí o zelenine a o tom, kde rastie. Mojou úlohou bolo naučiť sa dávať podrobné odpovede. To pomohlo dosiahnuť optimálne výsledky.

V každom momente hodiny som sa snažil viesť deti k riešeniu problému, pomohol som im získať nové skúsenosti, aktivovať nezávislosť a udržať si pozitívne emocionálne naladenie.
Vytváranie vyhľadávacích, problémových situácií aktivovalo mentálnu a rečovú aktivitu detí,
Špecifiká práce s deťmi v triede sa prejavili v prístupe zameranom na žiaka. Povzbudzovala a chválila bojazlivé deti, aby si upevnili situáciu úspechu.
Počas hodiny som sa snažila s deťmi komunikovať na rovnakej úrovni, snažila som sa o to, aby deti o hodinu mali záujem počas celej doby.
Výsledok hodiny bol organizovaný vo forme problémovej situácie hry "Hádaj pamlsku?" aby sa v jej priebehu skontrolovala kvalita asimilácie materiálu.
Vzhľadom na to, že deti sú malé a zborových odpovedí bolo veľa, plánujem venovať osobitnú pozornosť individuálnym odpovediam. Je tiež potrebné dosiahnuť jasnú výslovnosť slov. Popracovať na zvukovej výslovnosti, doplniť aktívnu a pasívnu slovnú zásobu. Ale napriek týmto ťažkostiam sa domnievam, že všetky programové úlohy, ktoré som si počas hodiny stanovil, boli vyriešené.

Vzdelávacie aktivity v MATERSKÁ ŠKOLA v súlade s GEF DO

Grigorieva S.I., čl. pedagóg MBDOUč. 11 "Kytalyk" dedina Suntar Republic of Sakha (Y)

Dnes sa spoločnosť rozvíja nový systém predškolská výchova. Vo vývoji vzdelávací systém Rusko začalo nová etapa- od 1. januára 2014 vo všetkých predškolských zariadeniach vzdelávacie inštitúcie krajiny sú implementované federálnym štátnym vzdelávacím štandardom.

hlavnou úlohou v činnosti predškolských zariadení spočíva v aktualizácii kvality a dostupnosti vzdelávania, stimulovaní vnímavosti vzdelávacieho systému k potrebám spotrebiteľov vzdelávacie služby a vývoj požiadaviek na kvalitu vzdelávania.

Základné dokumenty regulácie právny rámec systémy predškolského vzdelávania, povinné na vykonávanie vo všetkých druhoch a formách vzdelávacích organizácií, usmerneniami pre rozvoj systému predškolského vzdelávania sú:

Dohovor OSN o právach dieťaťa;

ústava Ruská federácia;

Federálny štát vzdelávací štandard predškolská výchova;

„Postup pri organizácii a realizácii vzdelávacie aktivity» » (schválené príkazom č. 1014 z 30. augusta, registrácia na Ministerstve spravodlivosti 26. septembra 2013);

Hygienické a epidemiologické požiadavky na zariadenie, obsah a organizáciu práce v predškolské organizácie.

Federálny štátny vzdelávací štandard je zameraný na rozvoj predškolského vzdelávania v Ruskej federácii a tiež pracuje na rozvoji malé dieťa. A hlavnou úlohou materských škôl je vytvárať podmienky, v ktorých sa dieťa rozvíja, plnohodnotne prežíva predškolský vek a prechádza do ďalší level vzdelanie.

Špecifickosť predškolského veku je taká, že úspechy detí predškolského veku nie sú determinované súčtom konkrétnych vedomostí, zručností a schopností, ale kombináciou osobné kvality vrátane tých, ktoré poskytujú psychická pripravenosť dieťa do školy. Treba poznamenať, že najviac veľký rozdiel predškolskej výchovy od všeobecné vzdelanie spočíva v tom, že v materskej škole neexistuje rigidná objektivita. Vývoj dieťaťa sa uskutočňuje v hre, nie v hre vzdelávacie aktivity. Štandard predškolského vzdelávania sa líši od štandardu základné vzdelanie aj skutočnosť, že predškolská výchova neexistujú prísne požiadavky na výsledky zvládnutia programu.

GEF uprednostňuje individuálny prístup na dieťa a hru, kde je zachovaná sebahodnota predškolského detstva a kde je zachovaná samotná povaha predškoláka. Popredné typy detských aktivít: herné, komunikatívne, motorické, kognitívno-výskumné, produktívne atď.

Treba si uvedomiť, že výchovno-vzdelávacie aktivity sa realizujú počas celej doby pobytu dieťaťa v predškolskej organizácii.

Spoločné (partnerské) aktivity učiteľa s deťmi:

Výchovná činnosť v režimových chvíľach;

Organizované vzdelávacie aktivity;

Samostatná činnosť detí.

Vzdelávacie aktivity sa realizujú v rôzne druhyčinnosti a kryty štruktúrne jednotky, predstavujúce určité oblasti rozvoja a vzdelávania detí (vzdelávacie oblasti):

Sociálny a komunikačný rozvoj;

kognitívny vývoj;

Rozvoj reči;

Umelecký a estetický rozvoj;

Fyzický vývoj.

V ranom veku (1 rok - 3 roky) - predmetná činnosť a hry so zloženými dynamickými hračkami; experimentovanie s materiálmi a látkami (piesok, voda, cesto atď.), komunikácia s dospelým a spoločné hry s rovesníkmi pod vedením dospelého, samoobsluha a úkony s domácimi pomôckami (lyžica, naberačka, lopatka atď.) .), vnímanie významu hudby, rozprávok, básní. pozeranie obrázkov, fyzická aktivita;

Pre deti predškolského veku (3 roky - 8 rokov) - množstvo aktivít, ako sú hry, vrátane hry na hranie rolí. Hra s pravidlami a inými typmi hier, komunikatívna (komunikácia a interakcia s dospelými a rovesníkmi), kognitívny výskum (výskum objektov sveta a experimentovanie s nimi), ako aj vnímanie fikcia a folklórne, samoobslužné a elementárne domáce práce(v interiéri aj exteriéri), ​​konštrukcia z rôznych materiálov vrátane konštruktérov, modulov, papiera, prírodných a iných materiálov, vizuálna (kresba, modelovanie, aplikácia), hudobná (vnímanie a chápanie významu hudobných diel, spev, hudobné a rytmické pohyby, hry pre deti hudobné nástroje) a motorické (ovládanie základných pohybov) formy činnosti dieťaťa.

Organizovaná vzdelávacia činnosť je organizácia spoločných aktivít učiteľa s deťmi:

S jedným dieťaťom;

S podskupinou detí;

S celou skupinou detí.

Výber počtu detí závisí od:

vek a individuálnych charakteristík deti;

Typ činnosti (hracia, kognitívno-výskumná, motorická, produktívna) ich záujmu o túto činnosť;

zložitosť materiálu.

Treba však pamätať na to, že každé dieťa by malo dostať rovnaké príležitosti na vstup do školy.

Hlavná prednosť organizovanie výchovno-vzdelávacej činnosti v predškolských výchovných zariadeniach pre súčasné štádium- ide o odklon od vzdelávacích aktivít (tried), zvýšenie postavenia hry ako hlavnej činnosti predškolských detí; začlenenie do procesu efektívnych foriem práce s deťmi: IKT, projektové aktivity, hra, problémové učebné situácie v rámci integrácie vzdelávacích oblastí.

Ruší sa tak „vyučovacia hodina“ ako špeciálne organizovaná forma výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole. Povolanie by malo byť špecifickou detskou aktivitou, ktorá je pre deti zaujímavá, špeciálne organizovaná pedagógom, čo znamená ich činnosť, obchodnú interakciu a komunikáciu, zhromažďovanie určitých informácií deťmi o svete okolo nich, formovanie určitých vedomostí, zručností. a schopnosti. Ale proces učenia zostáva. Učitelia sa naďalej „venujú“ deťom. Medzitým je potrebné pochopiť rozdiel medzi „starým“ tréningom a „novým“.

Organizovaná výchovno-vzdelávacia činnosť formou výchovno-vzdelávacej činnosti prostredníctvom organizovania detských aktivít

1. Dieťa je objektom formovania pedagogické vplyvy dospelá osoba. Dospelý je zodpovedný. Vedie a kontroluje dieťa.

Dieťa aj dospelý sú subjektmi interakcie. Majú rovnakú dôležitosť. Všetci v rovnako cenné. Aj keď dospelý je, samozrejme, starší a skúsenejší.

2. Aktivita dospelého je vyššia ako aktivita dieťaťa vrátane reči (dospelý „veľa rozpráva“)

Činnosť dieťaťa najmenej nie menej ako aktivita dospelého človeka

3. Hlavná činnosť je vzdelávacia. Hlavný výsledok edukačná činnosť – riešenie ľubovolného učebná úloha umiestnené pred deťmi dospelými. Cieľom sú vedomosti, zručnosti a schopnosti detí. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebná aktivita detí.

Hlavnou činnosťou sú detské aktivity tzv.

Cieľom je skutočná aktivita (činnosť) detí a rozvoj vedomostí, zručností a schopností - vedľajším účinkom túto činnosť.

4. Základný organizačný model vzdelávací proces- vzdelávací.

Hlavným modelom organizácie vzdelávacieho procesu je spoločná aktivita dospelého a dieťaťa

5. Hlavnou formou práce s deťmi je zamestnanie.

Hlavné formy práce s deťmi sú pozeranie, pozorovanie, rozprávanie, rozprávanie, experimentovanie, bádanie, zbieranie, čítanie, realizácia projektov, workshop atď.

6. Využívajú sa najmä tzv. priame vyučovacie metódy (s častým využívaním nepriamych)

Používajú sa najmä tzv. nepriame vyučovacie metódy (s čiastočným využitím priamych metód)

7. Motívy učenia sa v triede spravidla nesúvisia so záujmom detí o samotnú učebnú činnosť. Autorita dospelého „drží“ deti v triede. Preto musia učitelia často „vyzdobiť“ lekciu viditeľnosťou, hranie trikov, postavy na oblečenie vzdelávací proces atraktívnou formou pre predškolákov. Ale koniec koncov, „skutočným cieľom dospelého vôbec nie je hrať sa, ale použiť hračku na motiváciu rozvoja vedomostí o predmete, ktorý je pre deti neatraktívny“.

Motívy učenia realizovaného ako organizácia detských aktivít súvisia predovšetkým so záujmom detí o tieto aktivity.

8. Na hodine musia byť prítomné všetky deti

Takzvaný voľný „vstup“ a „výstup“ detí je povolený, čo však vôbec neznamená vyhlásenie anarchie v škôlke. Rešpektujúc dieťa, jeho stav, náladu, preferencie a záujmy, dospelý mu musí dať možnosť rozhodnúť sa, či sa zúčastní alebo nezúčastní s inými deťmi spoločné podnikanie, ale zároveň má právo požadovať rovnaký rešpekt voči účastníkom tohto spoločného podnikania.

9. Výchovno-vzdelávací proces je do značnej miery regulovaný. Hlavná vec pre dospelého je pohybovať sa podľa vopred naplánovaného plánu, programu. Učiteľ sa často spolieha na pripravený zhrnutie hodiny, v ktorom sú uvedené repliky a otázky dospelého, odpovede detí

Výchovno-vzdelávací proces zahŕňa zmeny (úpravy) plánov, programov s prihliadnutím na potreby a záujmy detí, poznámky možno použiť čiastočne, na zapožičanie skutočný materiál(napr. zaujímavé informácie o skladateľoch, spisovateľoch, umelcoch a ich dielach), jednotlivých metódach a technikách atď., ale nie ako „ hotová vzorka» vzdelávací proces.

Hlavné organizácie partnerských aktivít dospelého s deťmi:

Zapojenie vychovávateľa do aktivít na rovnakom základe s deťmi;

Dobrovoľné zapojenie predškolákov do aktivít (bez duševného a disciplinárneho nátlaku);

Bezplatná komunikácia a pohyb detí počas aktivít (ak je vhodná organizácia pracovného priestoru);

Aktivity na konci otvoreného času (každý pracuje svojim vlastným tempom).

Edukačné aktivity detí v dennom režime.

Pedagóg by mal okrem organizovaných vzdelávacích aktivít plánovať aj vzdelávacie aktivity v dennom režime:

V ranných a večerných hodinách;

Na prechádzke;

Počas rutinných chvíľ.

Ciele vzdelávacích aktivít v dennom režime:

Ochrana zdravia a vytváranie základov kultúry zdravia;

Formovanie základov bezpečnosti vlastného života u detí a predpokladov environmentálneho vedomia (bezpečnosť okolitého sveta);

Zvládnutie prvotných myšlienok spoločenský charakter a začlenenie detí do systému spoločenských vzťahov;

Formácia u detí kladný postoj pracovať.

Formy vzdelávacích aktivít v dennom režime:

Vonkajšie hry s pravidlami (vrátane ľudových hier), herné cvičenia, motorické pauzy, športové behanie, súťaže a dovolenky, minúty telesnej kultúry;

Wellness a otužovacie procedúry, zdravotne nezávadné opatrenia, tematické rozhovory a príbehy počítačové prezentácie, kreatívne a výskumných projektov, cvičenia na rozvoj kultúrnych a hygienických zručností;

Analýza problémových situácií, herné situácie o formovaní kultúry bezpečnosti, rozhovory, príbehy, praktické cvičenia, prechádzky po ekologickej ceste;

Herné situácie, hry s pravidlami (didaktické), tvorivé hranie rolí, divadelné, konštruktívne;

Zážitky a experimenty, smeny, práca (v rámci projektov zameraných na prax), zbieranie, modelovanie, dramatizačné hry,

rozhovory, rečové situácie, zostavovanie rozprávania, prerozprávanie, hádanie hádaniek, učenie sa riekaniek, básničiek, pesničiek, situačných rozhovorov;

Počúvanie prednesu hudobných diel, hudobných a rytmických pohybov, hudobné hry a improvizácia

Vernisáže detská kreativita, Výstavy výtvarné umenie, workshopy detskej tvorivosti a pod.

Samostatná činnosť detí.

Podľa hygienicko-epidemiologických požiadaviek na obsah a organizáciu práce v predškolských organizáciách je potrebné vyčleniť najmenej 3-4 hodiny na samostatné aktivity detí vo veku 3-7 rokov (hry, príprava na výchovno-vzdelávaciu činnosť, osobná hygiena) v denná rutina.

To ale neznamená, že dieťa treba nechať samé. Pre organizáciu samostatná činnosť deti potrebujú vytvoriť rozvoj predmetovo-priestorový prostredie a dohľad a starostlivosť o každé dieťa.

Požiadavky na rozvíjajúce sa objektovo-priestorové prostredie vychádzajú z toho, že musí zabezpečiť implementáciu rôznych vzdelávacie programy, vrát. a pri organizácii inkluzívneho vzdelávania s prihliadnutím na národno-kultúrne, klimatickými podmienkami a vekové vlastnosti deti.

Vyvíjajúce sa objektovo-priestorové prostredie by malo byť:

Transformovateľné;

Polyfunkčné;

Variabilné;

prístupný;

Bezpečný.

1) Stredná saturácia by mala zodpovedať vekovým možnostiam detí a obsahu Programu.

Vzdelávací priestor musí byť vybavený školiacimi a vzdelávacími zariadeniami (vrátane technických), vhodnými materiálmi vrátane spotrebného herného, ​​športového, rekreačného vybavenia, inventára (v súlade so špecifikami Programu).

Organizácia vzdelávacieho priestoru a rozmanitosť materiálov, vybavenia a inventára (v budove a na mieste) by mali zabezpečiť:

Hravé, vzdelávacie, výskumné a tvorivá činnosť všetci žiaci experimentujú s materiálmi dostupnými pre deti (vrátane piesku a vody), pohybové aktivity vrátane rozvoja veľkých a jemných motorických zručností, účasť na hrách a súťažiach vonku; emocionálna pohoda detí v interakcii s objektovo-priestorovým prostredím;

Príležitosť pre deti prejaviť sa.

Pre dojčatá a nízky vek vzdelávací priestor musí poskytovať potrebné a dostatočné možnosti na pohyb, predmetové a herné činnosti s rôzne materiály.

2) Transformovateľnosť priestor implikuje možnosť zmien subjektovo-priestorového prostredia v závislosti od výchovno-vzdelávacej situácie, vrátane meniacich sa záujmov a možností detí.

3) Polyfunkčnosť materiály zahŕňajú:

Možnosť rôzneho použitia rôznych komponentov predmetné prostredie, napríklad detský nábytok, rohože, mäkké moduly, paravány atď.;

Prítomnosť polyfunkčných položiek (ktoré nemajú pevne stanovený spôsob použitia) v organizácii alebo skupine, vrátane prírodné materiály vhodné na použitie v odlišné typy detská aktivita (vrátane náhradných položiek v detskej hre).

4) Variabilita prostredia navrhuje:

Prítomnosť rôznych priestorov v organizácii alebo skupine (na hranie, stavbu, samotu atď.), ako aj množstvo materiálov, hier, hračiek a zariadení, ktoré poskytujú slobodná voľba deti;

Pravidelná výmena herného materiálu, vznik nových predmetov, ktoré stimulujú hernú, motorickú, kognitívnu a výskumnú činnosť detí.

5) Dostupnosť prostredia navrhuje:

Prístupnosť pre žiakov, vrátane detí s postihnutých zdravotné a zdravotne postihnuté deti, všetky priestory, kde sa vykonávajú vzdelávacie aktivity;

Voľný prístup deťom, vrátane detí so zdravotným postihnutím, k hrám, hračkám, materiálom, pomôckam, ktoré zabezpečujú všetky hlavné druhy detskej činnosti;

Obslužnosť a bezpečnosť materiálov a zariadení.

6) Bezpečnosť objektovo-priestorového prostredia predpokladá súlad všetkých jeho prvkov s požiadavkami na zabezpečenie spoľahlivosti a bezpečnosti ich používania.